ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ταξιδοφοβία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jordan
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 17:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jordan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιορδάνης
Γεια σας παιδιά. ειμαι 25 ετων και εχω προβλημα με τα ταξιδια οσο περιεργο και αν ακουγεται. Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου με οποιοδηποτε μεσο και οσο απομακρυνομαι πιο πολυ απο το σπιτι μου, παθαινω μεγαλεσ κρισεις πανικου. Ο κυριος φοβος μου ειναι να μην φτασω σε σημειο να ζητησω βοηθεια απο καποιον, να μη λυγισω και γενικως μη γινω ρεζιλι και να γυρισω οσο το δυνατον πιο γρηγορα πισω. Ξεροντας ομως οτι αυτο δεν γινεται εαν απομακρυνθω πολυ, παθαινω κρισεις. απο τα 19 μου συμβαινει αυτο. πειτε μου σας παρακαλω αν υπαρχει τροπος να το ξεπερασω μια και καλη. μηπως θα βοηθουσε εαν πηγαινω ταξιδια μακρινα και ας παθαινω κρισεις? μηπως ετσι τλικα ξεπεραστει το προβλημα. Δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή. Ευχαριστω
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 01:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Ιορδανη,και καλως ορισες στο φορουμ,η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για κλειστοφοβια,υψοφοβια,ανθρωποφοβια..αλλα για ταξιδοφοβια πρωτη φορα το ακουω,γνωμη μου ειναι να ανατρεξεις στο παρελθον μηπως ειχες καποια τραυματικη εμπειρια σαν παιδι,γραφεις οτι απο τα 19 σου συμβαινει αυτο,ποιο μπροστα τι γινοταν ειχες την ιδιες φοβιες΄¨μηπως συνεβη κατι σ αυτο το διαστημᨨ΄΄΄΄΄ΠΡΕΠΕΙ να το ψαξεις σοβαρα το θεμα αυτο.
Και η μια λυση που σιγουρα θα την εχεις σκεφτει και εσυ ειναι να δεις καποιον ειδικο,η αλλη λυση ειναι να κανει ομοιοθεραπεια,δηλαδη να κανεις αυτο που σ ενοχλει,να ταξιδεψεις αρκετα μακρια και να παρατηρησεις τον εαυτο σου πως θα αντιδρασει αφου ηδη εχεις εντοπισει το προβλημα και φυσικα να μην διστασεις να ζητησεις βοηθεια ουτε να φοβηθεις το ρεζιλικι,δηλαδη με λιγα λογια να αγγιξεις το προβλημα στην ριζα του.
Ευχομαι το καλυτερο.
΄


http://media.metmuseum.org/mgen/metzoom/zoom.ms?" border=0>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 11:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ jordan, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις μας!

Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω κι εγώ τον συγκεκριμένο τύπο φοβίας, δεν φανταζόμουν ότι μπορεί να υπάρχει.
Πρώτα απ' όλα θα σε συμβούλευα κι εγώ να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ο οποίος θα μπορέσει να κατανοήσει τους λόγους που φοβάσαι να φύγεις μακριά από το σπίτι σου.
Όπως είπε κι η spirit, θα μπορούσες κι εσύ να σκεφτείς λίγο γύρω από τα αίτια της φοβίας σου αυτής καθώς κι ο ίδιος αναγνωρίζεις πως αυτό σου συμβαίνει από την ηλικία των 19 χρόνων.
Σκέψου λίγο τι ήταν αυτό που προκάλεσε αυτόν τον φόβο σου τότε, αν βίωσες μια εμπειρία άσχημη σε κάποιο ταξίδι και συνέδεσες την ιδέα του ταξιδιού με το αίσθημα του φόβου κτλ.

Η γνώμη μου είναι πως όσο φοβόμαστε κάτι τόσο περισσότερο δυσκολευόμαστε να το ξεπεράσουμε.
Εάν πχ είσαι έντονα αρνητικός στην ιδέα ενός ταξιδιού κι επιχειρήσεις να το κάνεις, ίσως να προκαλέσεις εσύ ο ίδιος υποσυνείδητα κάποιες αρνητικές καταστάσεις ή να δώσεις αρνητική χροιά σε κάποια γεγονότα.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να κάνεις ένα ταξίδι, ίσως η ομοιοθεραπεία να είναι μια λύση.
Η δική μου πρόταση θα ήταν να απευθυνθείς πρώτα σε κάποιον ειδικό ώστε να βρείτε μαζί τη λύση.
Εάν παρόλα αυτά επιχειρήσεις ένα μακρύ ταξίδι για να καταπολεμήσεις την φοβία σου αυτή, προσπάθησε να δεις την όλη εμπειρία θετικά κι όχι αρνητικά.
Θα γνωρίσεις καινούριους ανθρώπους στην ζωή σου, θα δεις μέρη που δεν είχες ξαναδεί, θα ξεκουραστείς και θα αλλάξεις παραστάσεις.
Δεν είναι ανάγκη να πιστεύεις ότι σε ένα ταξίδι θα συμβεί κάτι το άσχημο που θα σε κάνει να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου ανθρώπου και φυσικά η βοήθεια δεν είναι ρεζίλεμα αυτού που την ζητάει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 08:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ιορδάνη.
Έχω μια κολλητή που είχε το ίδιο πρόβλημα μα σένα.Μόνο που η κοπέλα δεν το είχε ανέκαθεν το πρόβλημα.Μια ωραία πρωία της ήρθε.Μόνο που σε εκείνη είχε γίνει και σωματικό το πρόβλημα πλέον.Με τον φόβο και τον πανικό,της ήρθαν ναυτίες,εμετοί,ζαλάδες,κλπ.Της κράτησε 2 χρόνια αυτό το πράγμα.Είδε καποιον ειδικό,προσπάθησε πολύ και η ίδια και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.Δοκίμασέ το.Νομίζω ότι μια πολύ καλή βοήθεια και η δικιά σου θέληση να ταξιδεύεις χωρίς φόβο,θα φέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
***Αν θες,έχω να σου συστήσω ψυχολόγο.Είναι φίλη μου(δεν είμαι πελάτης της) και απίθανη στη δουλειά της.

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 18:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν ημασταν στο φαρ ουεστ τα πραγματα θα ηταν πολυ απλα

θα ερχομουν στο σαλουν θα σε εβρισκα και θα σου ελεγα
<< αν δεις τον ηλιο να πεφτει και εισαι ακομη στην πολη μου θα πεσεις μαζι του>>

τοτε θα σου κοβοταν ο φοβος των ταξιδιων και θα εκανες ενα μακρυ ταξιδι μεχρι την επομενη πολη

σε περιπτωση που ο φοβος δεν ειχε εξαφανιστει θα ερχομουν στην επομενη πολη και θα σου ελεγα το ιδιο

μετα απο δυο τρεις φορες θα επερνες μεχρι και πλοιο για να μην με βρησκεις μπροστα σου
ασε που μπορει να γινοσουν και εξερευνιτης νεων κοσμων

αλλα με τα σημερινα δεδομενα το μονο που σου μενει ειναι αυτο που προτεινε το μαρακι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9170#321671Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 18:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα jordan!
Μια καλή μέθοδος είναι η θετική αυθυποβολή, που πραγματοποιείται με
τη βοήθεια της δημιουργικής φαντασίας. Συνοπτικά αποτελείται από
κάποια βήματα, κατά τα οποία χαλαρώνεις και ζεις στη φαντασία σου
αυτό που φοβάσαι, αλλά χωρίς να πραγματοποιούνται οι φόβοι σου,
αντιθέτως φαντάζεσαι να πραγματοποιούνται και φαντάζεσαι να βιώνεις
όσο περισσότερο παραστατικά και με λεπτομέρεια τα καλά, που
είναι αντίθετα από αυτά, που φοβάσαι. Στην ίδια μέθοδο υπάρχουν και
κάποια βήματα, που εξετάζεις πιθανές εμπειρίες σου από το παρελθόν,
που σου έχουν προκαλέσει φόβο και ίσως σχετίζονται με τη φοβία σου
και τις ξαναζείς στη φαντασία σου, οραματιζόμενος θετική έκβαση και
χαρά.

Δε γνωρίζω πόσο σοβαρή είναι η φοβία σου, αν πρόκειται για κάτι, που
μπορείς μόνος σου να αντιμετωπίσεις, ή χρειάζεσαι τη βοήθεια ενός
ειδικού, αλλά στο βαθμό που νιώθεις καλά και άνετα με αυτό, μπορείς
νομίζω να δοκιμάσεις να προγραμματίσεις να σκέφτεσαι θετικά για τα
ταξίδια και να κάνεις με τη φαντασία σου ταξίδια, όπου θα είσαι
χαρούμενος. Ίσως πάλι, μια λογική ανάλυση θα μπορούσε να σε βοηθήσει.
Αν π.χ. σκεφτείς για κάθετί που φοβάσαι το πόσο πιθανό θα μπορούσε
να είναι, να το αναλύσεις και αν ακόμη βρεις ότι είναι πολύ πιθανό,
τότε να σκεφτείς τρόπους, που θα μπορούσες να το αντιμετωπίσεις.

γράφεις:

quote:
Ο κυριος φοβος μου ειναι να μην φτασω σε σημειο να ζητησω βοηθεια απο καποιον, να μη λυγισω και γενικως μη γινω ρεζιλι

προσπάθησε για παράδειγμα να σκεφτείς και να καταγράψεις σε ένα
χαρτί τις περιπτώσεις που θα μπορούσες να βρεθείς στη θέση να
ζητήσεις βοήθεια από κάποιον. Πόσο πιθανό είναι να βρεθείς σε αυτή
τη θέση και πόσο εύκολα μπορείς να το αποφύγεις. Αν όμως δε μπορείς
να το αποφύγεις, τί βοήθεια και πώς θα τη ζητούσες; Αυτό γιατί να
σε φοβίζει; Οι άνθρωποι πολλές φορές χαίρονται όταν τους ζητείται να
βοηθήσουν!

Θετική φαντασία λοιπόν και λογική, αναλυτική σκέψη σου προτείνω για
να δοκιμάσεις να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου, στο βαθμό βέβαια
επαναλαμβάνω, που δεν είναι κάτι που χρειάζεται τη συμβουλή ενός
ειδικού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1113281
Maintained by Digital Alchemy