ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 mr.SMITH....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 00:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Βλέπω στον Χαρδαβέλα την εκπομπή που αναφέρεται στον κ.Smith o oποίος μιλάει με τα πνεύματα και μεταφέρει μηνύματα στους εν ζωή συγγενείς τους.
Δεν γνωρίζει τους συγγενείς ή σχετικά με τον θάνατο που είχε το πνεύμα που επικοινωνεί και δίνει στοιχεία αυτός τα οποία όντως αληθεύουν.Επίσης δεν χρεώνει τους συγγενείς.
Του έχουν κάνει πολλά πειράματα και πείστηκαν ότι ΄΄εχει όντως αυτήν την ικανοτητα.Λένε ότι ίσως είναι μια δίοδος στον άλλο κόσμο.
Εγώ σκέφτομαι... θα μπορούσε να είναι κάποιος που έχει ασχοληθεί με επικλήσεις,σολωμονική κτλ και έτσι να έχει αυτήν την ικανότητα?Το ότι γνωρίζει τα πάντα,δεν είναι μια ικανότητα που έχουν άτομα που έχουν ''επαφή'' με δαίμονες πχ όπως οι δαιμονισμένοι??

never say never **

melancholy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melancholy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε who knows εγώ πιστεύω οτι αν κάποιος είχε ένα τέτοιο χάρισμα το πιό λογικό είναι να το είχε εκ γεννετής και όχι να το απέκτησε στην πορεία...και πάλι βέβαια είναι αλλόκοτο...Αν πραγματικά έχει την ικανότητα να γεφυρώνει τη ζωή με τον θάνατο και δεν πρόκειται απλά για έναν τρόπο τηλεθέασης τότε γιατί δεν επικοινωνεί αυτό το άτομο και με πνεύματα μεγάλων προσωπικοτήτων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 14:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Who Knows,ηθελα και εγω να τη δω αυτη την εκπομπη,αλλα δεν τα καταφερα.Πιστευω πως ναι,για να εχει αυτη την ικανοτητα καποιος πρεπει,οντως να εχει ασχοληθει με αυτες τις πρακτικες.Πανω απ'ολα πιστευω οτι οι Διαμεσοι,πρεπει να ειναι καλοι στο διαλογισμο,δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος να εχει καποια τετοια ιδιοτητα εκ γενετης φιλε Melancholy,μπορει να την αποκτησει-με πολυ κοπο ομως-με το να σπουδασει κυριολεκτικα αυτες τις πρακτικες.Το γεγονος οτι δεν πληρωνεται,ειμαι σιγουρος οτι θα τρεψει εις ατακτον φυγη απ'αυτο το τοπικ τους μηδενιστες του εσωτερισμου,εφοσον γι'αυτους ολα διεπονται απο οικονομικα κινητρα.Φυσικα βεβαιως υπαρχουν και απατεωνες,και αυτοι εκδηλωνονται,απ τη στιγμη που θα ζητησουν λεφτα.Γιατι οποιος εχει(αποκτησει)αυτο το χαρισμα,θα το θεωρει πραγματικο χαρισμα και θα το θεσει στην υπηρεσια ανθρωπων,χωρις να αποκομισει οικονομικα οφελη.
Παντως ο Σμιθ σιγουρα δεν ειναι ο μονος ικανοτατος διαμεσος που υπαρχει,αφου οι ικανοτητα αυτη ζει εδω και χιλιαδες χρονια ανα την υφηλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 14:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Philolaos είμαι φίλη
Είπε ο κ.Smith ότι η γιαγιά του είχε ένα χάρισμα και πιστεύει ότι το κληρονόμισε,λεπτομέρειες δεν έιπε γιατί δεν γνώρισε ποτέ την γιαγιά του,χμχμ άραγε γιατί δεν ''επικοινώνησε'' μαζί της?
Δεν πληρώνεται απο την βοήθεια που προσφέρει στον κόσμο αλλά στο μόνο που του αποφέρει λεφτά αυτή η ιστορία είναι ότι γράφει βιβλία και ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο απο όπου τον προσκαλούν.Επίσης είπε ότι μέρος των εσόδων αυτών τα δίνει για φιλανθρωπικούς σκοπούς.
Είναι δύσκολο να αμφισβητηθεί η ικανοτητά του,΄πέρα απο τα επιστημονικά τεστ,οι λεπτομέρειες που δίνει για τα πνεύματα ειναι τρομερές!Λέει για τρόπο θανάτου -πχ είπε για κάποιον που πέθανε απο ανακοπή ότι δεν μπορούσε να πάρει ανάσα- μιλάει για αγαπημένα τους αντικείμενα κ συνήθειες,επαγγέλματα και μέχρι και ονόματα φίλων τους λέει!
Πάντως προσωπικά,αν και είναι κάπως γλυκιά και ήσυχη φυσιογνωμία, έχει κάτι στο βλέμμα του που πιστεύω πως κρύβει κάτι άλλο...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 15:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη φιλη Who Knows
Eνταξει,δεν ειπαμε οτι δεν του αποφερει και καποια χρηματα αυτη η δουλεια.Εφοσον ξοδευει τοσο χρονο απ τη ζωη του γι'αυτα τα πραγματα,θα πρεπει να το δει και βιοποριστικα.Αλλα δεν νομιζω να ειναι απατεωνας,καποιος που οπως λενε(ο Χαρδαβελλας)εχει γινει τοσο γνωστος στον κοσμο γι'αυτην του την ικανοτητα.
Τι εννοεις οτι κρυβει κατι το υφος του φιλη Who knows Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 16:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη κι όλας, δεν είδα την εκπομπή, αλλά τι είδους πείραμα έγινε στο στούντιο; Και πώς είστε τόσο σίγουροι ότι ο τύπος δεν είναι απατεώνας?


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 20:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δε βλέπετε Χαρδαβέλλα??? Θα σας μαλώσω! Δείτε τουλάχιστον Τατιάνα... (και δε ξέρω αν τον είχε καλεσμένο και η Δρούζα τον Smith...) χαχαχαχα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pithia
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 22:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pithia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα...
τον είδα τον Κ.Σμίθ και εγώ και αυ΄το που έχω να πω είναι...
Όντως δείχνει να έχει χάρισμα και να "μιλάει" με άλλους κόσμους...
το θέμα είναι: με ΤΙ ακριβώς μιλάει; είναι όντως οι οι ψυχές των ανθρώπων που έχουν φύγει και είναι σε άλλη διάσταση; ή μήπως είναι κάτι άλλο;;

Το ΤΩΡΑ είναι ο κινητήριος μοχλός της ζωής σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 10:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.
Τον κύριο Σμιθ τον πέτυχα κι εγώ στην Τατιάνα καθώς γύριζα από τη δουλειά μου. Το παρακολουθούσε ο άντρας μου και αυτό γιατί αφορούσε τον αδερφό των κουμπάρων μας που σκοτώθηκε σε τροχαίο λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Το ίδιο βράδυ μάλιστα ήμασταν μαζεμένοι όλοι στην Ελευσίνα και με τα δυο παιδιά που σκοτώθηκαν.
Απ' όσα μου είπε ο άντρας μου, ο κύριος Σμιθ ανέφερε το όνομα του συνοδηγού σωστά (είναι το παδί που γνωρίζαμε) αλλά και για την κοπέλα του άλλου παιδιού.
Ο άντρας μου αν και είχε πέσει σε όλα, όπως είπε, διάνα δεν πολυπιστεύει σε μέντιουμ. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι κάτι αδύνατον επειδή δεν τυχαίνει να το έχει όλος ο κόσμος. Από 'κει και πέρα σημασία έχει πώς το χρησιμοποιεί ο καθένας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 12:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη και πάλι αλλά θα μας περιγράψει κάποιος την όλη διαδικασία για να καταλάβουμε και εμείς πώς γίνεται;

Σε ποιούς έδωσε μηνύματα ο Smith, σε ανθρώπους που ήταν στην εκπομπή, σε ανθρώπους που πήραν τηλέφωνο; Γνώριζε από πριν την κάθε περίπτωση; (καλά αυτό δεν μπορει να το ξέρει ο θεατής αλλά το βάζω ως θέμα.)
Εδωσε μήνυμα σε κάποιον από το πάνελ που δεν τον πίστευε; (πχ άκουσα ότι υπήρχαν κάποιοι ψυχολόγοι που τον αμφισβήτησαν. Και αυτοί θα είχαν κάποιο πεθαμένο έτσι δεν είναι;)

Πάντως πολλές φορές όταν μιλάμε (και κυρίως όταν το θέμα μας φορτίζει ψυχολογικά) δίνουμε πληροφορίες που δεν θυμόμαστε μετά ότι έχουμε δώσει και ξαφνιαζόμαστε όταν ο άλλος τις γνωρίζει ήδη.

Επίσης, αν ο άλλος είναι απατεώνας και καλά οργανωμένος, και αν έχει τον χρόνο να ψάξει σε αρχεία μπορεί να βρει κάποιες λεπτομέρειες για το γεγονός αλλά ίσως και για τον άνθρωπο (πχ φωτογραφία, σχόλια για την ζωή του κλπ). Αυτό ειδικά για την περίπτωση του Αλεξ ας πούμε, που απ ότι άκουσα υποτίθεται ότι ήρθε σε επαφή (αν και το πήρε πίσω προς το τέλος).


Ρίξτε και μια ματιά εδώ, πώς περιγράφει ο Randi μία απάντηση του Smith σε μια κυρία που είχε χάσει τον γιό της.
http://www.randi.org/jr/043004bad.html#1


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 13:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά δεν ξέρω για τον Mr. Smith...
..η Mrs. Smith πάντως είναι μια χαρά αξιόπιστη.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα σας πω αυτό που ξέρω.

Στην εκπομπή της Τατιάνας (αυτής της αξιόλογης δημοσιογράφου )είχαν πάει οι γονείς του ενός παιδιού που σκοτώθηκε στο τροχαίο για να μάθουν μέσω του Σμιθ ίσως κάποια πράγματα που θέλανε. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πήγαν για να θορυβηθούν λίγο τα κανάλια μπας και γίνει τίποτα πιο ουσιαστικό με τον τύπο που κάρφωσε την BMW πάνω στα παιδιά την ώρα που ήταν σταματημένα στο φανάρι.Το λέω ααυτό γιατί όπως τους γνώρισα λιγάκι μου φάνηκαν σοβαροί άνθρωποι για τέτοιες καταστάσεις.
Και συνεχίζω...
Ο Σμιθ είπε πως μαζί με το γιο τους, που οδηγούσε και σκοτώθηκε υπήρχε και άλλοε ένας φίλος του, συνοδηγός, που τον ονόμασε. Ήταν το παληκάρι που γνωρίζαμε. Πρόσθεσε επίσης πως είχε και μία κοπέλα που είχαν χρόνια δεσμό, ονόμασε κι αυτή.
Περισσότερα δεν ξέρω γιατί δεν το είδα από την αρχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melancholy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 14:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melancholy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Philolaos και γώ όπως η who knows είμαι η!
Πραγματικά μου έιναι δύσκολο να πιστέψω οτι κάτι τέτοιο είναι επίκτητο...όπως και να έχει δε θεωρώ τις συγκεκριμένες εκπομπες τόσο αξιόπιστες.Θα συμφωνήσω με την φίλη Doubt προφανώς οι γονείς του παιδιού ήθελαν να προκαλέσουν την προσοχή των media ώστε να γίνει κάτι πιο ουσιαστικό με την υπόθεση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 14:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria
Συγγνώμη και πάλι αλλά θα μας περιγράψει κάποιος την όλη διαδικασία για να καταλάβουμε και εμείς πώς γίνεται;

Θα σου πω τι κατάλαβα εγώ (που είμαι και πανέξυπνος) από την πρώτη εκπομπή που είδα του Χαρδαβέλλα, πριν δεκαπέντε μέρες.
Λοιπόν...
Ο Mr. Smith είναι στο studio με όλο τον καλό τον κόσμο, παρουσιαστές, panel καλεσμένων και κατάμεστη κερκίδα.
Ο κ. Χαρδαβέλλας κάποια στιγμή του δίνει το οκ και ο Mr. Smith σηκώνεται κάνει μια βόλτα πάνω κάτω στην φρεσκοστρωμένη άσφαλτο του studio και πηγαίνει σε έναν άνθρωπο από την κερκίδα και του λέει το μήνυμα που του μεταφέρει το πνεύμα γι’ αυτόν, αφού όμως έχουν προηγηθεί κάποιες "ερωτήσεις" του στιλ...
-είναι ο παππούς σου
-πέθανε πριν αρκετά χρόνια... πάνω από δέκα.
-έχει αλλά πέντε εγγόνια...
-ήταν δυνατός άνθρωπος...
Και άλλα τέτοια.
Ο άνθρωπος επιβεβαίωνε αυτές τις διαπιστώσεις του Mr. Smith, και στο τέλος λάμβανε το μήνυμα από το πνεύμα.
Το έκανε αν θυμάμαι καλά 4-5 φορές, πάντα με ανθρώπους από την κερκίδα, με αρκετά μεγάλη επιτυχία με δεδομένο βέβαια ότι συμφωνούσαν οι παραλήπτες σε αυτά που τους έλεγε.
Θα έλεγα σε ένα ποσοστό, 80% - 90% περίπου.

Την επιλογή του ατόμου δεν την κάνει αυτός, αλλά το ποιο ισχυρό πνεύμα, που τον κατευθύνει στο συγκεκριμένο άτομο. Γιατί όπως είπε, του "μιλάνε" αρκετά πνεύματα ταυτόχρονα που θέλουν να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους, αλλά υπερισχύει το πιο δυνατό.
Επίσης η επικοινωνία με τα πνεύματα δεν γίνεται σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα (γιατί ρωτήθηκε), αλλά με εικόνες και από ότι νιώθει μέσα του από την επικοινωνία με το πνεύμα.

Κάποια στιγμή τον κρύψανε τον άνθρωπο γιατί δυσκολευόταν να συγκεντρωθεί και τον ξαναέφεραν μετά από δυο διαφημιστικά για να συνεχίσει.

Από το πλατό εννοείτε ότι έλειπε η Msr. Smith για ευνόητους λόγους.

Ακόμα μπορώ να σας πω και τον καιρό της περασμένης εβδομάδας.
Αν θέλετε...


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 15:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΝΥΚΤΑ ΠΕΡΠΑΤΕΙ......ΦΕΞΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΛΥΣΤΡΙΣΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΤΑ 50 ΕΥΡΩ ΕΧΘΕΣ;ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΕΙ ΚΟΝΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑ ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ.


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2007, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Melancholy,sorry και για σενα ,ναι,μπορει να εχεις δικιο
και να κληρονομειται ενα τετοιο χαρισμα.Εγω πιστευω ομως οτι με πολυ εξασκηση το χαρισμα της μεταβιβασης σκεψης(τηλεπαθεια),τουλαχιστον μεταξυ ανθρωπων της διαστασης μας,μπορει να την κανει οποιοσδηποτε αρκει να το θελει πραγματικα.Σ'ενα βιβλιο που ειχα διαβασει(Μεθοδος Silva Για τον ελεγχο του νου,ενα βιβλιο που σημειωσε και στην Ελλαδα σημαντικες πωλησεις,μετα την προσκληση του ιδιου του Silva,στην τοτε εκπομπη του Θ.Μικρουτσικου "Αληθινες Ιστοριες"αν δεν κανω λαθος),ελεγε οτι η τηλεπαθεια (μιλαμε για τον "κοσμο" των ζωντανων τωρα)μπορει να επιτευχθει απο ολους αρκει να εχει εκπαιδευτει καποιος σωστα.Καποιος που θελει να μεταβιβασει μια σκεψη σε καποιον πρεπει να γνωριζει τουλαχιστον το ονομα του και τον τοπο που βρισκεται(ακριβης διευθυνση).Δεν ξερω μου ακουγεται λιγο παραλογο,μη γνωριζοντας τον τοπο και γνωριζοντας τη διευθυνση,να μπορει καποιος να κανει κατι τετοιο.
Στο θεμα μας ομως,θα ηθελα να ρωτησω τη Who knows που ειδε την εκπομπη,να μας πει για την κατασταση του Σμιθ,ενω εκανε την επικοινωνια με τα πνευματα.Ηταν ξυπνιος?Οταν του μιλαγε ενα πνευμα,ποια ηταν η συμπεριφορα του(π.χ οταν μας λεει καποιος κατι τον ακουμε με προσοχη)και τι εκανε εκεινη ακριβως τη στιγμη?Γενικα πες μας Who knows περισσοτερες λεπτομερειες.Ολοι θα εχουμε ακουσει οτι ενας Διαμεσος κατα τη διαδικασια επικοινωνιας βρισκεται σε μια λανθανουσα κατασταση,και υπο την επηρρεια ναρκωτικων(η Pythia θα ξερει )η στην πιο γνωστη περιπτωση να επικοινωνουν με μια...σφαιρα.Ο Σμιθ με ποιο ακριβως τροπο επικοινωνησε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 07:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπάρχει τρόπος να ξεχωρίσουμε τους χαρισματικούς ανθρώπους απο τους τσαρλατάνους. Το γεγονός οτι ο Mr. Smith δέν πληρώνεται, κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά αυτή ζώντας απο τις πωλήσεις των πετυχημένων βιβλίων του είναι κάτι που δείχνει οτι είναι δυσκολότατο να καταταχθεί στην πλευρά των τσαρλατάνων.
Η όλη διαδικασία δείχνει οτι οι εμφανίσεις του είναι αυθόρμητες και όχι στημένες για να προκαλέσουν το ενδιαφέρον στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα, πρέπει να έχει το χάρισμα εκ γεννετής.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 09:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Yπάρχει τρόπος να ξεχωρίσουμε τους χαρισματικούς ανθρώπους απο τους τσαρλατάνους. Το γεγονός οτι ο Mr. Smith δέν πληρώνεται, κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά αυτή ζώντας απο τις πωλήσεις των πετυχημένων βιβλίων του είναι κάτι που δείχνει οτι είναι δυσκολότατο να καταταχθεί στην πλευρά των τσαρλατάνων.

Συμφωνώ κι εγώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 09:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Yπάρχει τρόπος να ξεχωρίσουμε τους χαρισματικούς ανθρώπους απο τους τσαρλατάνους. Το γεγονός οτι ο Mr. Smith δέν πληρώνεται, κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά αυτή ζώντας απο τις πωλήσεις των πετυχημένων βιβλίων του είναι κάτι που δείχνει οτι είναι δυσκολότατο να καταταχθεί στην πλευρά των τσαρλατάνων.
Η όλη διαδικασία δείχνει οτι οι εμφανίσεις του είναι αυθόρμητες και όχι στημένες για να προκαλέσουν το ενδιαφέρον στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα, πρέπει να έχει το χάρισμα εκ γεννετής.

Γκουχ γκουχ. Δεν συμφωνώ αγαπητέ μου!
Τι σημαίνει 'κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά' από την στιγμή που χρησιμοποιεί αυτή την δουλειά για να κερδίζει από τα βιβλία που γράφει; Απλώς μεταθέτει τις εισπράξεις του από τις 'σεάνσες' στην πώληση βιβλίων. Εξ άλλου ιστορικά αν το πάρεις, ποτέ ένα θεωρούμενο 'σοβαρό' μέντιουμ (ή τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει εγώ τέτοια περιπτωση) δεν χρεώνει τις σεάνσες του. Τι κερδίζει από αυτές;
Συνήθως, ισχυρούς και πλούσιους ακολουθητές και φήμη, εντός και εκτός αυτών των κύκλων.

Πάντως επειδή μας φαίνεται αξιόπιστος, δεν σημαίνει ότι ειναι κι όλας. Αν δεν μας φαινόταν αξιόπιστος, δεν θα είχε 'δουλειά'. Ο καλός απατεώνας είναι αυτός που δεν πιάνεται εύκολα.

Τέλος πάντων, βλέπω ότι οι περισσότεροι φίλοι εδώ είναι σίγουροι για το 'χάρισμα' του, μάλλον επειδή πιστεύουν α) οτι υπάρχει ψυχή β) ότι οι ψυχές κρατούν τις αναμνήσεις τους γ) ότι οι ψυχές θέλουν να επικοινωνήσουμε με τους ζωντανούς 'δικούς τους' ανθρώπους ακόμα και μετά από πολλά χρόνια, δ) ότι αυτή η επικοινωνία είναι εφικτή ε) ότι υπάρχουν άτομα τα οποία μεσολαβούν επιτυχώς για να γίνει αυτή η επικοινωνία) και όχι επειδή έχουν ψάξει την αξιοπιστία του συγκεκριμένου 'χαρισματικού'.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 10:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ας μην ξεχνάμε και το εξής. Ο Gordon Smith ζει και 'εργάζεται' στην Μ. Βρετανία, μία χώρα με τεράστια παράδοση σε αυτά τα θέματα (και κυρίως από την Βικτωριανή εποχή), που σημαίνει ότι το κοινό εκεί παραδοσιακά δέχεται τους 'χαρισματικούς' τέτοιου είδους...


quote:
Κάποια στιγμή τον κρύψανε τον άνθρωπο γιατί δυσκολευόταν να συγκεντρωθεί και τον ξαναέφεραν μετά από δυο διαφημιστικά για να συνεχίσει.

Αυτό ας πούμε δεν σας θυμίζει θεατρινισμό; Κάτι σαν τους 'μάγους' που μπαίνουν μέσα σ'ένα κουτί δεμένοι και πρέπει να λυθούν πριν ανέβει το νερό και τον πνίξει και εκεί πάντα έχουμε μια στιγμή δυσκολίας (αααααααα! δεν μπορεί να λυθεί!) για να κάνει πιό ενδιαφέρουσα την παράσταση μπροστά στο κοινό;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 11:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να κάνεις επάγγελμα ένα χάρισμά σου δεν το θεωρώ κατακριτέο, αν και δεν έκανε αυτό ο τύπος (άμεσα τουλάχιστον). Το σίγουρο είναι πως αν κάποιος προβάλλει ένα τέτοιο χάρισμα, είτε είναι αληθινο έιτε όχι, πάντα κατακρίνεται. Κάθε ιδιαιτερότητα κατακρίνεται, ειδικά όταν δεν μπορείς να την αποδείξεις επιστημονικά. Δεν λέω σίγουρα ότι ο Σμιθ έχει αυτό το χάρισμα, κανείς από εμάς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά νομίζω. Καλό είναι όμως να μην αποκλείουμε κάτι επειδή απλά και μόνο δεν πρόκειται για ένα συνηθισμένο ανθρώπινο προσόν.

Όσον αφορά τους "θεατρινισμους" που αναφέρεις, αγαπητή Ostria, μπορεί να είναι έτσι, αλλά δεν είμαστε και σε θέση να κρίνουμε κάτι τέτοιο εφόσον δεν το έχουμε αντιμετωπίσει ποτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γκουχ γκουχ. Δεν συμφωνώ αγαπητέ μου!
Τι σημαίνει 'κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά' από την στιγμή που χρησιμοποιεί αυτή την δουλειά για να κερδίζει από τα βιβλία που γράφει; Απλώς μεταθέτει τις εισπράξεις του από τις 'σεάνσες' στην πώληση βιβλίων. Εξ άλλου ιστορικά αν το πάρεις, ποτέ ένα θεωρούμενο 'σοβαρό' μέντιουμ (ή τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει εγώ τέτοια περιπτωση) δεν χρεώνει τις σεάνσες του. Τι κερδίζει από αυτές;
Συνήθως, ισχυρούς και πλούσιους ακολουθητές και φήμη, εντός και εκτός αυτών των κύκλων.

Ο χαρισματικός άνθρωπος είναι σε θέση να γράψει βιβλία γύρω απο το αντικείμενο του οποίου είναι άριστος γνώστης. Ο τσαρλατάνος που την βγάζει πέρα με ταχυδακτυλουργικά χωρίς να είναι γνώστης του φαινομένου δέν είναι σε θέση να γράψει βιβλία, τα χάνει όταν πιάσει την πένα στα χέρια του.
Άρα το οτι είναι πετυχημένος στα βιβλία του είναι άλλη μιά ένδειξη οτι λέει την αλήθεια
Συμφωνώ οτι σε τίποτα δέν πρέπει να είμαστε σίγουροι ακόμα και εάν το δείχνει, αλλά απο τα κέρδη που προσπαθεί μέσω των βιβλίων δέν μπορούμε να τον καταδικάσουμε στον ίδιο βαθμό σε σχέση με τον άτιμο τρόπο που προσπαθούν άλλοι να βγάλουν κέρδη μέσω μιάς δουλειάς παρωδίας.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 01:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γκουχ γκουχ. Δεν συμφωνώ αγαπητέ μου!
Τι σημαίνει 'κάνει αφιλοκερδώς την δουλειά' από την στιγμή που χρησιμοποιεί αυτή την δουλειά για να κερδίζει από τα βιβλία που γράφει; Απλώς μεταθέτει τις εισπράξεις του από τις 'σεάνσες' στην πώληση βιβλίων.
Τέλος πάντων, βλέπω ότι οι περισσότεροι φίλοι εδώ είναι σίγουροι για το 'χάρισμα' του, μάλλον επειδή πιστεύουν α) οτι υπάρχει ψυχή

Καταρχην δεν νομιζω οτι ο συγκεκριμμενος ανθρωπος εχει πλουτισει απο την πωληση 3-4 βιβλιων ,το πολυ, που εχει γραψει.Δευτερον δεν μπορουμε να τον καταταξουμε στους τσαρλατανους που πλουτιζουν απο βιβλια,εφοσον δεν ειμαστε σιγουροι για το τι κανει με τα εσοδα των βιβλιων του,και φυσικα για το ποσο τζιρο κανει.Επιπλεον στην περιπτωση που κρατησε τα εσοδα για να τα φαει στα "μπουζουκια",γιατι πρεπει να του καταλογιστει αυτο και να τον στειλουμε στην αγχονη??Ολοι αυτο δεν θα καναμε??Δεν γινεται να ειμαστε παντα φιλανθρωποι,στο βαθμο που θα διναμε καθε τι που εχουμε για φιλανρωπικους σκοπους.Αλλα βεβαια, η ευκολοτερη κατηγορια που μπορουμε να αποδωσουμε σε καποιον ειναι οτι πλουτιζει πουλωντας βιβλια...
Οσο γι'αυτους που πιστευουν στην υπαρξη της ψυχης,και κατηγορουνται απο αλλους απαξιωτικα,επειδη δεν την εχουν απορριψει αμεσως,πιστευουν, γιατι εστω και μια φορα εχουν ζησει ή εχουν ακουσει για ενα τουλαχιστον περιστατικο που σχετιζεται με την ψυχη,και δεν εχουν μεινει ψυχροι και ασυγκινητοι.Ξερεις Ostria,ποσοι
ανθρωποι εχουν πεθανει απο ανακοπη καρδιας και εχουν επανελθει στη ζωη διηγουμενοι τη δικια τους μεταφυσικη εμπειρια??Μηπως να τους φιμωσουμε και αυτους??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 14:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ οτι σε τίποτα δέν πρέπει να είμαστε σίγουροι ακόμα και εάν το δείχνει, αλλά απο τα κέρδη που προσπαθεί μέσω των βιβλίων δέν μπορούμε να τον καταδικάσουμε στον ίδιο βαθμό σε σχέση με τον άτιμο τρόπο που προσπαθούν άλλοι να βγάλουν κέρδη μέσω μιάς δουλειάς παρωδίας.

Καταρχην δεν νομιζω οτι ο συγκεκριμμενος ανθρωπος εχει πλουτισει απο την πωληση 3-4 βιβλιων ,το πολυ, που εχει γραψει.Δευτερον δεν μπορουμε να τον καταταξουμε στους τσαρλατανους που πλουτιζουν απο βιβλια,εφοσον δεν ειμαστε σιγουροι για το τι κανει με τα εσοδα των βιβλιων του,και φυσικα για το ποσο τζιρο κανει.


Το να κάνεις επάγγελμα ένα χάρισμά σου δεν το θεωρώ κατακριτέο, αν και δεν έκανε αυτό ο τύπος (άμεσα τουλάχιστον).


Οκ τον έχετε ψάξει καθόλου;

Ξεκίνησε ως μπαρμπέρης -ιδιοκτήτης κουρείου δηλαδή-(εξ ου και το "the psychic barber") στην Γλασκώβη και τώρα πιά ζει στην δυτική Σκωτία από τις ομιλίες και τα workshops που δίνει εντός και εκτός της Μ. Βρετανίας και από τα βιβλία που πουλάει.

Για τις ομιλίες και τα workshop δείτε εδώ και εδώ και θα επανέλθω.
http://www.psychicvas.com/gordansmith.htm
http://www.hayhouse.com/tour_details.php?tour_id=8

Για την κρουαζιέρα στην Καραϊβική εδώ (προλαβαίνεται να πάτε)
http://www.ronoyer.com/HayHouse/Intuitive_Carrib_07/


Επίσης, πρόσφατα (2005-2006) έγινε οικοδεσπότης της εκπομπής Most Haunted, μετά την αποχώρηση (απόλυση μάλλον) του προηγούμενου οικοδεσπότη (επίσης διάσημο ψυχικό Derek Acorah στην Βρετανία), όταν αρκετοί τηλεθεατές διαμαρτυρήθηκαν ότι τους κοροϊδεύουν και στήνουν τα διάφορα γεγονότα στην εκπομπή. Η εκπομπή συνεχίστηκε μετά την διαβεβαίωση της επιτροπής που κρίνει τις εκπομπές της τηλεόρασης στην Βρετανία ότι αυτή η εκπομπή είναι 'ένα διασκεδαστικό show και τίποτα παραπάνω'. Ετσι ο Gordon Smith ανέλαβε να είναι host αυτού και show και από τότε έγινε και διεθνώς διάσημος εφ όσον η εκπομπή προβάλλεται και στην Αμερική.

Και στην Αμερική συνεχίζει να συμμετέχει σε τηλεοπτικά show και διάφορες ομιλίες μαζί με τους Sylvia Browne και John Holland, παρόλο που η πρώτη τουλάχιστον έχει πολλές φορές κατηγορηθεί για απάτη.
http://www.youtube.com/watch?v=dkbkkkT6ejA


Σχόλια;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 18:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!
Λοιπόν,να απαντήσω κατ'αρχήν για το πως είναι ο mr Smith όταν επικοινωνεί με το πνεύμα... δεν είναι σε κατάσταση ύπνωσης ,λίγο σε υπερένταση και είναι σαν να ακούει κάποιον έκείνη τη στιγμή και να μεταφέρει ότι λέει στον άλλον.Σαν να γίνεται μετάφραση ένα πράγμα!
Το ότι δεν επικοινωνούν οι διάμεσοι σε κάποια γλώσσα αλλά μέσω εικόνων και συναισθημάτων νομίζω το ανέφερε κάποια γυναίκα-μέντιουμ που ήταν παρούσα στην εκπομπή.
Όντως μίλησε μόνο με άτομα που βρίσκονταν στην εκπομπή,στους οποίους τον ''έστελνε'' το πνεύμα-συγγενής τους.Επισης έδειξε και βίντεο όπου ο κ.Σμιθ είχε συναντήσει την μητέρα μιας κοπέλας που ο θάνατος της είχε συγκλονίσει την Ελλάδα (αν είχατε ακούσει για την κοπέλα την οποία είχαν απαγάγει 3 τύποι και την είχαν σκοτώσει και η μητέρα της είχε ντυθεί πόρνη και την έψαχνε) και είπε στην μητέρα της - η οποία πάντα άναρωτιόταν αν υπέφερε η κοπέλα της - ότι ήταν 3 τύποι και μια γυναίκα (η αρραβωνιαστικιά του ενός) ,ότι πάλεψε μαζι τους και στα νύχια της κάτι έχει (όντως είχε κλωστές και κομμάτι σάρκας) και ότι δεν υπέφερε κατά τον θάνατό της γιατί χτύπησε στο κεφάλι και δεν είχε τις αισθήσεις της.Επίσης είπε στην μητέρα για ένα λουλούδι που έχει στην αυλή, ότι είναι το αγαπημένο της κόρης της και νιώθει σαν να είναι μαζί τους!
Το ότι δεν γνωρίζει τους συγγενείς των θυμάτων το πιστεύω.΄Αλλωστε γιατί κάποιος που έχει χάσει τον δικό του να δεχτεί να παίξει το παιχνίδι του?Ούτε πιστεύω πως κάποιος τον είχε ήδη ενημερώσει για τους θανάτους.Πιστεύω πραγματικά ότι μπορεί να το κάνει αυτό που κάνει.
Πειράματα του έγιναν σε ειδικά επιστημονικά εργαστήρια,πολλά πειράματα στα οποία αποδείχτηκε ότι όντως έχει χάρισμα.
Το ότι γράφει τα βιβλία,κάνει φιλανρωπίες και δεν πληρώνεται απο τον κόσμο που βοηθά νομίζω ότι αποδεικνύει την αυθεντικότητά του!όντως ήταν κομμωτής,είχε 2 κομμωτήρια και τα παράτησε και ασχολείται με αυτό πια.Αν ήταν απατεώνας και ήθελε να κάνει περιουσία στο άψε-σβήσε είμαι σίγουρη ότι θα την έκανε.
Έχει μια γαλήνη αυτός ο άνθρωπος που σε κάνει να τον συμπαθείς και να πιστεύεις ότι όντως είναι αληθινό αυτό που δείχνει αλλά επίσης έχει και κάτι περίεργο στο βλέμμα του.Δηλαδή πιο πολύ πιστεύω ότι έχει ασχοληθεί με επικλήσεις κτλ παρά ότι επικοινωνεί καθαρά με πνεύματα νεκρών.Απλά δεν ξέρω κατα πόσο κάποιος που ασχολείται με ''σκοτεινές'' καταστάσεις ,αποκτά τέτοιες ικανότητες.

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ τον έχετε ψάξει καθόλου;

Ξεκίνησε ως μπαρμπέρης -ιδιοκτήτης κουρείου δηλαδή-(εξ ου και το "the psychic barber") στην Γλασκώβη και τώρα πιά ζει στην δυτική Σκωτία από τις ομιλίες και τα workshops που δίνει εντός και εκτός της Μ. Βρετανίας και από τα βιβλία που πουλάει.

Για τις ομιλίες και τα workshop δείτε εδώ και εδώ και θα επανέλθω.
http://www.psychicvas.com/gordansmith.htm
http://www.hayhouse.com/tour_details.php?tour_id=8

Για την κρουαζιέρα στην Καραϊβική εδώ (προλαβαίνεται να πάτε)
http://www.ronoyer.com/HayHouse/Intuitive_Carrib_07/


Επίσης, πρόσφατα (2005-2006) έγινε οικοδεσπότης της εκπομπής Most Haunted, μετά την αποχώρηση (απόλυση μάλλον) του προηγούμενου οικοδεσπότη (επίσης διάσημο ψυχικό Derek Acorah στην Βρετανία), όταν αρκετοί τηλεθεατές διαμαρτυρήθηκαν ότι τους κοροϊδεύουν και στήνουν τα διάφορα γεγονότα στην εκπομπή. Η εκπομπή συνεχίστηκε μετά την διαβεβαίωση της επιτροπής που κρίνει τις εκπομπές της τηλεόρασης στην Βρετανία ότι αυτή η εκπομπή είναι 'ένα διασκεδαστικό show και τίποτα παραπάνω'. Ετσι ο Gordon Smith ανέλαβε να είναι host αυτού και show και από τότε έγινε και διεθνώς διάσημος εφ όσον η εκπομπή προβάλλεται και στην Αμερική.

Και στην Αμερική συνεχίζει να συμμετέχει σε τηλεοπτικά show και διάφορες ομιλίες μαζί με τους Sylvia Browne και John Holland, παρόλο που η πρώτη τουλάχιστον έχει πολλές φορές κατηγορηθεί για απάτη.
http://www.youtube.com/watch?v=dkbkkkT6ejA


Σχόλια;


Δηλαδή τώρα τί θέλεις να μας πείς, θα του απαγορεύσουμε να ομιλεί ή να κάνει και αυτός σάν άνθρωπος ένα διασκεδαστικό ταξίδι, μήπως πρέπει να θέσει τον εαυτό του κατα την γνώμη σου σε κατ'οίκον περιορισμό?
Αμέσως θα πρέπει να τον κατατάξουμε στην κατηγορία των μεγαλοαπατεώνων, επειδή έκανε κάτι που κάνει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος στην θέση του με την φθηνή δικιολογία οτι κάποτε υπήρξε ιδιοκτήτης κουρείου?
Επαναλαμβάνω οτι ζώντας αποκλειστικά απο την συγγραφή βιβλίων, και τις ομιλίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κάποια γνώση πρέπει να έχει γύρω απο αυτό, δέν έρχονται όλα ουρανοκατέβατα. Δέν είναι δυνατό να διάλεξε να ασχοληθεί με ομιλίες και διαλέξεις πάνω στην επικοινωνία με πνεύματα χωρίς να ξέρει τί του γίνεται γιατί οπωσδήποτε στην περίπτωση αυτή θα αυτογελοιοποιείτο. Οι επιτυχίες όμως που είχε έδειξαν τα αντίθετα. Είναι προς τιμή του που προσπαθεί να βγάλει κέρδη μέσω διαλέξεων και όχι παραπλανώντας τον αφελή κόσμο να τον επισκεφτεί στο γραφείο του όπως κάνουν άλλοι, αυτό δείχνει οτι κάτι ξέρει. Ορθά έγραψε ο Phililaos πολλοί άνθρωποι επέστρεψαν απο του χάρου τα δόντια και ανέφεραν κάποια εξωπραγματική εμπειρία θα τους βγάλουμε όλους για δέσιμο?


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 23:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ παιδιά, όποιος θέλει τον πιστεύει, σε ελεύθερο κράτος ζούμε.

Από κει και πέρα αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι βγάζει λεφτά από την δουλειά του, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αρα, αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί ως αποδεικτικό της αυθεντικότητάς του. (δεν είναι απόδειξη αυθεντικότητας ενός μέντιουμ έτσι κι αλλιώς, όπως εξήγησα παραπάνω) επίσης δεν νομίζω να είδατε το βίντεο που έβαλα για την Sylvia Browne, η οποία θεωρείται αντίστοιχή του στην Αμερική. Για ρίξτου μια ματιά, έχει ενδιαφέρον.

Απ ότι έχω καταλάβει πάντως, η καριέρα του Gordon Smith βρίσκεται στην αρχή της ακόμα και σύντομα θα έχουμε νεώτερα για την αυθεντικότητά του ή όχι.

quote:
Όντως μίλησε μόνο με άτομα που βρίσκονταν στην εκπομπή,στους οποίους τον ''έστελνε'' το πνεύμα-συγγενής τους

Αυτό μου φαίνεται λίγο βολικό, ό,τι κι αν σημαίνει. Προσωπικά μπορώ να σκεφτώ 2,3 πιθανά σενάρια.


quote:
Επαναλαμβάνω οτι ζώντας αποκλειστικά απο την συγγραφή βιβλίων, και τις ομιλίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κάποια γνώση πρέπει να έχει γύρω απο αυτό, δέν έρχονται όλα ουρανοκατέβατα

Ειδικά αυτό αγαπητέ bob δεν το καταλαβαίνω. Ο συγγραφέας συνήθως δεν στηρίζεται στην φαντασία του; Και τι παραπάνω λέει αυτός από όλους τους άλλους ανά τους αιώνες που έχουν ασχοληθεί με το ίδιο θέμα; (και ειδικά στην Βρετανία που όπως είπα έχει τεράστια παράδοση σε αυτά τα θέματα)


quote:
Ορθά έγραψε ο Phililaos πολλοί άνθρωποι επέστρεψαν απο του χάρου τα δόντια και ανέφεραν κάποια εξωπραγματική εμπειρία θα τους βγάλουμε όλους για δέσιμο?

Αυτό είναι άλλο θέμα αγαπητέ και για αυτό επίσης έχουν δωθεί κάποιες πιθανές εξηγήσεις.
Αυτό που βλέπω εγώ να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μια χοντροειδής εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου -των συγγενών- οι οποίοι θέλουν έστω και για λίγο να "ζωντανέψουν" τον χαμένο συγγενή τους για να αποκομίσουν λίγη παρηγοριά.

Εστω ότι υπάρχει ψυχή. Μπορεί η ψυχή να κρατάει την προσωπικότητα του ανθρώπου πριν τον θάνατό του, τις αναμνήσεις του και τα συναισθήματά του; Η ψυχή έχει συγγενείς και μη συγγενείς; Και αν δεχτούμε ότι έχει, γιατί να χρειάζεται διάμεσα για να επικοινωνήσει με τους ζωντανούς συγγενείς της;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 00:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria,πραγματικά νομίζω ότι είσαι υπερβολική.Με κοινή λογική... ενός απατεώνα,ο οποίος θέλει να βγάλει ΤΑ λεφτά όσο πιο γρήγορα γίνεται (διότι ο απατεώνας δεν μπορεί να υπολογίζει μακροπρόθεσμα για ευνόητους λόγους), εκμεταλεύεται στο μέγιστο την εμπιστο΄σύνη του κόσμου και την αναγνώριση του.Δεν μιλάω για πόνο γιατί αυτό πάντα υπάρχει σε πολλούς τομείς.Είναι λοιπόν ένας βλάκας απατεώνας που περιμένει πουλώντας βιβλία να βγάλει το 1 /100 απο αυτά που θα έβγαζε αν έπαιρνε λεφτά για κάθε ''επικοινωνία''??ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ !!
Και πόσο μάλλον το να κάνει και φιλανθρωπικό έργο!ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδή!Ή μήπως φοβάται μπας και δεν έχει πελατεία αν ζητά χρήματα?? Το μόνο σίγουρο απο όλο΄αυτό είναι ότι δεν εξαπατά για κέρδη.Νομίζω η απλή λογική δεν χρειάζεται παράλληλα πίστη σε παραφυσικά για να χρησιμοποιηθεί.
Τώρα στο θέμα ψυχής... μα εννοείται ότι τα βιώματα μας σε αυτή τη ζωή,τα συναισθήματα κτλ είμαι κομμάτια της ψυχής μας!Το αν υπάρχει κάτι μετά θάνατον είναι θέμα του καθενός.Εγώ πιστεύω πως υπάρχει και ότι η ψυχή είναι το ΕΓΩ μας και το σώμα απλά ένα δοχείο της...
Αλήθεια τι πιστεύεις ότι είμαστε??

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 11:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου υπάρχουν απατεώνες και απατεώνες. Αυτός που περιγράφεις είναι ο απατεώνας των μικρών αγγελιών των εφημερίδων/περιοδικών και των διαφημιστικών στην τηλεόραση τις μεταμεσονύχτιες ώρες (δες μέντιουμ, χαρτορίχτες, καφεμάντιδες κλπ). Θα τον ονόμαζα μικροαπατεώνα, ως προς την επινοητικότητά του.

Προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής, και μόνο φιλοσοφικά μπορώ να προσεγγίσω αυτό το θέμα. Αν λοιπόν υπάρχει ψυχή, εκεί που βρίσκεται, γίνεται ένα με το Ολον και παύει να έχει ξεχωριστή 'προσωπικότητα' και ειδικούς δεσμούς με τα εδώ κάτω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ Ο ΣΜΙΘ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ
ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΘΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΠΕΦΤΕ ΜΕΣΑ
ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ Η ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ
ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.
ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ
ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΨΕΥΤΟΜΕΝΤΙΟΥΜ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΟΡΙΣΤΑ ΜΕ
ΓΕΝΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΛΜΑΓΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑΝ
ΘΑ ΕΠΕΦΤΑΝ ΕΞΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ
ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 12:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ Ο ΣΜΙΘ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ ΟΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΘΩΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΠΕΦΤΕ ΜΕΣΑ
ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.

Εσύ δηλαδή αποκλείεις τελείως την περίπτωση της απατεωνιάς;
Του στημένου κοινού, του ψαρέματος στο διάλλειμα, του ψυχολογικού καταναγκασμού να απαντήσεις θετικά ακόμα κι αν αυτό που ακούς δεν ισχύει, αλλά να ψάχνεις να βρεις κάποιον συσχετισμό για να μην φανείς "αντιδραστικός" μέσα σε ένα θετικό κοινό;




'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy