ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 χριστιανος η "χριστιανος";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 15:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποσοι απο τους χριστιανους ακολουθουν τους κανονες που εχουν θεσπησει οι πατερες της εκκλησιας;;

ποσοι απο τους χριστιανους περιμεναν να παντρευτουν καιμετανακανουν σεξ;

ποσοι απο τους χριστιανους ακολουθουν ολες τις νηστειες*;;

ποσοι απο τους χριστιανους κανουν αυτα τα απλα πραγματα;;;


*νηστεια ειναι η αποχη οχι μονο απο τις διαφορες ζωικες τροφες αλλα και πολλες αλλες αποχες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 15:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γηγενή,

ακόμη και η αγαπητή πεθερά μου δεν ακολουθεί τους κανόνες των πατέρων της εκκλησίας.

Έκανε επίσης σεξ πριν το γάμο της.

Δεν ακολουθεί πιστά τις νηστείες.

Πηγαίνει όμως τακτικά στην εκκλησία !

Εάν μια γυναίκα άνω των 65 δεν ακολουθεί τις επιταγές της εκκλησίας, τι να πούμε για τους νεώτερους χριστιανούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 00:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποσοι απο τους χριστιανους ακολουθουν τους κανονες που εχουν θεσπησει οι πατερες της εκκλησιας;;
gigenis
Φίλε gigenis , το φαινόμενο αυτό δεν είναι καινούριο , πάντοτε υπήρχαν χριστιανοί και (χριστιανοί) .
Δες παρακάτω τι γράφει στα "Θρησκευτικά" του ο αείμνηστος Α. Λασκαράτος , πριν εκατό και πλέον χρόνια .

" Στέκω , Πανιερώτατε , και παρατηρώ που οι χριστιανοί έχουνε στην πουσνάρα τους τριώ λογώνε θρησκίες .
Μία που τήνε λένε και δεν τήνε κάνουνε .
Μία που τήνε κάνουνε και δεν τήνε λένε .
Και μία που τήνε λένε και τήνε κάνουνε .
Η πρώτη είναι η θρησκία του Χριστού , η δεύτερη του Διαόλου , και η τρίτη τση Κοιλιάς .

Κυρίως σε δύω περίστασες οι χριστιανοί κάνουν επίδειξη χριστιανικής θρησκείας , 1ον όταν κανείς τους αδικήση και θέλουνε να δείξουνε το τρομερόν της αδικίας όπου τους εγίνηκε , και 2ον , όταν ετοιμάζονται ν’αδικήσουνε κανένανε , και έχουνε χρεία να υποκριθούνε χριστότητα για ν’απατήσουνε το υποκείμενο που σχεδιάζουνε ν’αδικήσουνε ………"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 00:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω εγώ κάτι ποιο απλό ;

Πόσοι πιστεύεται από αυτούς που λέγονται και πιστεύουν στον Χριστιανισμό ,έχουν κάτσει και έχουν μελετήσει την Παλαιά και Καινή διαθήκη .
Και κατά πόσο γνωρίζουν πραγματικά το νόημα που υπάρχει πίσω από κάθε μυστήριο ;

Χριστιανός τελικά ,λέγεται αυτός που έχει μεγαλώσει μέσα σε ένα οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλων και έχει μάθει να ζει με αυτό το πιστεύω ή αυτός που πραγματικά έχει ερευνήσει και έχει γνωρίσει την κάθε πτυχή της χριστιανικής θρησκείας ,έχοντας κατασταλάξει συνειδητά σε αυτό το πιστεύω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 00:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γηγενή, ωραία ερωτήματα.

Ίσως θα έπρεπε να προσθέσεις, ακόμη:

Πόσοι χριστιανοί, αγαπούν τον διπλανό τους, όχι σαν τον εαυτό τους,μην το παρακάνουμε κιόλας, απ' αυτούς που έχουν "απαρνηθεί" τα εγκόσμια και έχουν επιλέξει το δρόμο της αρετής, της σωτηρίας και βασιλείας των ουρανών;

Πόσοι;

Έλα ντε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 02:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε γηγενή, ωραία ερωτήματα.

Ίσως θα έπρεπε να προσθέσεις, ακόμη:

Πόσοι χριστιανοί, αγαπούν τον διπλανό τους, όχι σαν τον εαυτό τους,μην το παρακάνουμε κιόλας, απ' αυτούς που έχουν "απαρνηθεί" τα εγκόσμια και έχουν επιλέξει το δρόμο της αρετής, της σωτηρίας και βασιλείας των ουρανών;

Πόσοι;

Έλα ντε....


Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο;

Πόσοι από τους μη Χριστιανούς πράττουν τα πιο πάνω που αναφέρεις φίλε γιαπετ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 13:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε η πολυ βλακας εισαι η τον βλακα κανεις

η ερωτηση ειναι πολυ απλη
υπαρχουν καποια ατομαπου δηλωνουν χριστιανοι
ως χριστιανοι οφειλουν ναακολουθουν καποιους κανονες μερικοι απ οτους κανονες ειναι
νηστεια
οχι στο προγαμιαιο σεξ
να σκεπαζουν οι γυναικες το κεφαλι τους για να μην σκανδαληζουν τους αγγελους
να αγαπανε ολων τον κοσμο

τωρα το τι κανουν απο αυτα οσοι δεν δηλωνουν χριστιανοι δεν εχει καμια απολυτος σημασια

οι λεγομενοι χριστιανοι πρεπει σημφωνα με την θρησκεια τους να τα ακολουθουν οχι οι αλλοι
ειναι σαν να σε ρωταω εγω γιατι δεν θεωρεις την αγελαδα ιερο ζωο
απο την στιγμη που δεν δηλωνεις ινδουιστης

λοιπον ψηλε εσυ ακολουθεις αυτους τους απλους κανονες;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του

_____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα,
λόγω προσβλητικού χαρακτηρισμού
και αδικαιολόγητα εμπρηστικής στάσης

6/5/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 15:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντικειμενικότερη απάντηση δόθηκε από το μέλος elo .

Την ξαναγράφω για να της δώσετε την πρέπουσα προσοχή .

Χριστιανός τελικά ,λέγεται αυτός που έχει μεγαλώσει μέσα σε ένα οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλων και έχει μάθει να ζει με αυτό το πιστεύω ή αυτός που πραγματικά έχει ερευνήσει και έχει γνωρίσει την κάθε πτυχή της χριστιανικής θρησκείας ,έχοντας κατασταλάξει συνειδητά σε αυτό το πιστεύω .


Αυτά τα άτομα κατά την δική μου αντίληψη ,επαρκούνται στην καθημερινή προσπάθεια , που επενδύουνε για να παραμείνουνε στο μονοπάτι που δίδαξε ο ιδρυτής της .


Μην ασχολείστε , με το πόσο πιστά είναι σε αυτήν την οδό .
Ασχολειθείται με τον έλεγχο του εαυτού σας , για να βρείτε αν εσείς που απορείτε , έχετε μέσα στην ψυχή σας μία ανάλογη και ίσως περισσότερο αξιόλογη πίστη ( αντικειμενικώτερη θεώρηση των πραγμάτων ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 15:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλε η πολυ βλακας εισαι η τον βλακα κανεις



Απαιτείται παρέμβαση των συντονειστών .


gigenis πότε θα μάθεις να σέβεσαι τον κάθε συνάνθρωπό σου , για αυτό που είναι ....ποτέ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 15:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αντικειμενικότερη απάντηση δόθηκε από το μέλος elo .


Την ξαναγράφω για να της δώσετε την πρέπουσα προσοχή .

Χριστιανός τελικά ,λέγεται αυτός που έχει μεγαλώσει μέσα σε ένα οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλων και έχει μάθει να ζει με αυτό το πιστεύω ή αυτός που πραγματικά έχει ερευνήσει και έχει γνωρίσει την κάθε πτυχή της χριστιανικής θρησκείας ,έχοντας κατασταλάξει συνειδητά σε αυτό το πιστεύω .


o elo ειπε κατι πολυ απλο

Χριστιανός τελικά ,λέγεται

1)αυτός που έχει μεγαλώσει μέσα σε ένα οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλων και έχει μάθει να ζει με αυτό το πιστεύω

2)αυτός που πραγματικά έχει ερευνήσει και έχει γνωρίσει την κάθε πτυχή της χριστιανικής θρησκείας ,έχοντας κατασταλάξει συνειδητά σε αυτό το πιστεύω .

πολυ απλα ειναι επιλογη μιας απο των δυο απαντησεων

η αληθεια ειναι οτι οι περισοτεροι που δηλωνουν χριστιανοι ειναι βαση του πρωτου
ενω θα επρεπε να ειναι βαση του δευτερου
γι αυτο τον λογο δεν πρατουν ουτε τα τυπικα που οριζει η θρησκεια που λενε οτι ανοικουν


quote:
Μην ασχολείστε , με το πόσο πιστά είναι σε αυτήν την οδό .

απο την στιγμη που κατακρινουν οσους δεν ακολουθουν τον δρομο του χριστου θα ασχολουμαστε μαζι τους για να δουμε κατα ποσο αυτοι τον ακολουθουν
ας κανουν λοιπον πραξη αυτοι πρωτοι οτι πρεσβεβυει η θρησκεια τους και μετα μπορουν να κρινουν ολους οσους δεν δηλωνουν χριστιανοι

η υποκρησια πρεπει να τελιωσει καποια στιγμη

quote:
Απαιτείται παρέμβαση των συντονειστών .

γιατι επειδη ειπα οτι ο ψηλος η ειναι βλακας για να ρωταει αυτα που ρωταει η κανει τον βλακα για να αποφυγει να δωσει μια σαφη απαντηση;;;

quote:
gigenis πότε θα μάθεις να σέβεσαι τον κάθε συνάνθρωπό σου , για αυτό που είναι ....ποτέ

οταν ο συνανθρωπος μου δεν προσπαθει με καραγκιοζιλικια να αποποιηθει τις ευθηνες/υποχρεωσεις του

αληθεια εσυ ακολουθεις τον δρομο του χριστου η κανεις παρανομιες;;;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Edited by - gigenis on 06/05/2007 16:01:40


_____________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα,
λόγω προσβλητικού χαρακτηρισμού
και αδικαιολόγητα εμπρηστικής στάσης

6/5/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 22:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσοι από τους μη Χριστιανούς πράττουν τα πιο πάνω που αναφέρεις φίλε γιαπετ;



Δεν ξέρω φίλε, ψηλε...

Οι... υπόλοιποι, εκτός στάνης, πράττουν κατά βούληση.

Σου λέει κάτι η λέξη;

Έχουν ελεύθερη συνείδηση και φέρονται όπως κρίνουν.

Και φυσικά όπως τους επιτρέπει το κατεστημένο, που στη διαμόρφωσή του, έχει παίξει ρόλο και η κρατούσα θρησκεία, με τα... παραδείγματά της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 00:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο;
Πόσοι από τους μη Χριστιανούς πράττουν τα πιο πάνω που αναφέρεις φίλε γιαπετ;
Ψηλός
Ψηλέ , όσον αφορά εμένα , και θέλω να πιστεύω , και τους υπολοίπους αναζητητές του Forum , πράττω αυτό που μου επιβάλλει η παιδεία και η συνείδησή μου , και όχι αυτό που θα μου υποδείξη κάποιος ρασοφόρος πνευματικός , που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν το πιστεύει , ούτε το πράττει και αυτός ο ίδιος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 09:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσοι από τους μη Χριστιανούς πράττουν τα πιο πάνω που αναφέρεις φίλε γιαπετ;

Όλη η υπόλοιπη υφήλιος,ίσως;Δηλαδή,όποιος δεν είναι χριστιανός,δεν αγαπάει τον πλησίον του;

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Σέσωστρης.Έχοντας ελεύθερη βούληση,πράττω ανάλογα με την συνείδησή μου και την λογική μου,χωρίς να καθοδηγώ την ΖΩΗ μου σκεπτόμενη τις υποδείξεις και τις ταγές της οποιαδήποτε θρησκείας.Πόσο μάλλον όταν τα άτομα που πρεσβεύουν την θρησκεία,πρώτα αυτά δεν ακολουθούν τις προσταγές αυτές...

Και για να απαντήσω στον αγαπητό elo,κάνοντας μια μικρή "δημοσκόπηση" σε άτομα του περιβάλλοντός μου-συγγενικού και φιλικού-ανακάλυψα ότι από τα 20 άτομα,μόνο ΕΝΑ έχει διαβάσει κι αναλύσει Παλαιά και Καινή Διαθήκη.Και παρόλα αυτά κάνουν και ακολουθούν κάποια πράγματα επειδή-οι απαντήσεις τους-α)έτσι έχουν μάθει να ζούν,β)έτσι τους μάθανε να ζούν οι γονείς τους γ)βαριούνται να διαβάσουν αυτά τα κείμενα οπότε προτιμάνε να είναι χριστιανοί χωρίς καν να ξέρουν το γιατί δ)γιατί ακολουθούν το "πίστευε και μη ερεύνα".Να προσθέσω επίσης ότι κανένα από αυτά τα άτομα δεν περίμενε να παντρευτεί για να κάνει έρωτα,ούτε πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία,ούτε νηστεύει κάθε τρείς και λίγο.

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 10:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για να απαντήσω στον αγαπητό elo,κάνοντας μια μικρή "δημοσκόπηση" σε άτομα του περιβάλλοντός μου-συγγενικού και φιλικού-ανακάλυψα ότι από τα 20 άτομα,μόνο ΕΝΑ έχει διαβάσει κι αναλύσει Παλαιά και Καινή Διαθήκη.
Να προσθέσω επίσης ότι κανένα από αυτά τα άτομα δεν περίμενε να παντρευτεί για να κάνει έρωτα,ούτε πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία,ούτε νηστεύει κάθε τρείς και λίγο

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλη μου maraki8 γιατί το γνωρίζω και εγώ από το δικό μου οικογενειακό / εργασιακό περιβάλλον .
Άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτε κακό στο να πιστεύεις απλά κάτι ,χωρίς να το έχεις κάνει και τρόπο ζωής .

Όπως ειδικά και στο θέμα του έρωτα μετά τον γάμο ,φαντασθείτε όλοι οι χριστιανοί να κάνανε έρωτα μόνο μετά τον γάμο ,ΧΑ ΧΑ .

Να γιατί λένε οι γυναίκες ότι οι πραγματικοί άντρες είναι είδος προς εξαφάνιση .
Κορίτσια μην αγχώνεστε ,υπάρχουμε εμείς που είμαστε ειδωλολάτρες ……

Άστε τους άλλους να προσεύχονται .


Αστειεύομαι βέβαια !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 11:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


αληθεια εσυ ακολουθεις τον δρομο του χριστου η κανεις παρανομιες;;;;;;;;;;;



Ακολουθώ το μονοπάτι του άγνωστου θεού .
Στην κατηγορία θεμάτων ( ΣΟΦΙΑ ) θα βρεις το θέμα Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ ,όπου απαντώ στο ερώτημά σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 15:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλωστε δεν υπάρχει και τίποτε κακό στο να πιστεύεις απλά κάτι ,χωρίς να το έχεις κάνει και τρόπο ζωής .

Ακριβώς
quote:
Όπως ειδικά και στο θέμα του έρωτα μετά τον γάμο ,φαντασθείτε όλοι οι χριστιανοί να κάνανε έρωτα μόνο μετά τον γάμο ,ΧΑ ΧΑ .

Δεν νομίζω ότι γνωρίζω τέτοιο χριστιανό πάντως.
quote:
Να γιατί λένε οι γυναίκες ότι οι πραγματικοί άντρες είναι είδος προς εξαφάνιση .
Κορίτσια μην αγχώνεστε ,υπάρχουμε εμείς που είμαστε ειδωλολάτρες ……
Άστε τους άλλους να προσεύχονται .


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 17:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας....

Φίλοι μου, σκεφθήτε ότι κατά μερικούς, είμαστε φτιαγμένοι κατ εικόνα και ομοίωσιν του...Γιαχβέ.
Πως να κάνουμε κάτι καλό;
Όλοι γνωρίζουμε τι έκανε ο Γιαχβέ στην π. διαθήκη...

Όσο για τη νηστεία έχουν φροντίσει να την κάνουμε αναγκαστικά, ελέω τιμών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 19:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου, σκεφθήτε ότι κατά μερικούς, είμαστε φτιαγμένοι κατ εικόνα και ομοίωσιν του...Γιαχβέ.
Πως να κάνουμε κάτι καλό;
Όλοι γνωρίζουμε τι έκανε ο Γιαχβέ στην π. διαθήκη...

Αγαπητέ γιαπετ,
μήπως με το να παίρνουμε κατά γράμμα κάποια πράγματα που γράφονται σε κείμενα "μυθικά" και πιθανώς διφορούμενα, καταλήγουμε να γινόμαστε το ίδιο τυπολάτρες, σχολαστικοί και επιφανειακοί με τις νοοτροπίες στις οποίες είμαστε αντίθετοι;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 01:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι μου, σκεφθήτε ότι κατά μερικούς, είμαστε φτιαγμένοι κατ εικόνα και ομοίωσιν του...Γιαχβέ.
Πως να κάνουμε κάτι καλό;
Όλοι γνωρίζουμε τι έκανε ο Γιαχβέ στην π. διαθήκη...
--------------------------------------------------------------------------------


Αγαπητέ γιαπετ,
μήπως με το να παρίνουμε κατά γράμμα κάποια πράγματα που γράφονται σε κείμενα "μυθικά" και πιθανώς διφορούμενα, καταλήγουμε να γινόμαστε το ίδιο τυπολάτρες, σχολαστικοί και επιφανειακοί με τις νοοτροπίες στις οποίες είμαστε αντίθετοι;


Φίλη Αμαλία,προφανώς έκανα χιούμορ με το παραπάνω.

Σαφώς και έχεις δίκαιο σ' αυτό.
Απλά, φρονώ πως μερικά πράγματα, όπως αυτό στο οποίο αναφέρθηκα, αντιμετωπίζονται και με μια δόση από χιούμορ, ανάμεσα σ' όλα τ' άλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 23:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigeni αν μπορείς, λύσε μου σε παρακαλώ την παρακάτω απορία...

τι ακριβώς είχες κατα νου όταν άνοιγες αυτό το τόπικ;
ποιος ακριβώς ήταν ο στόχος σου όταν άνοιγες ;


ευχαριστώ εκ των προτέρων...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 23:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλα ηθελα να δω ποσοι ακολουθουν αυτο που θεωρουν ως σωστο

αληθεια εσυ ακολουθεις αυτους τους απλους κανονες;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 23:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ τι θεωρείς σωστό;



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 01:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Φίλη Αμαλία,προφανώς έκανα χιούμορ με το παραπάνω

Ωραία γιαπετ.
Απλά... ανησύχησα!!!

Λοιπόν, σκεφτόμουν να γράψω ή να μη γράψω στο θέμα, μιας και δεν έχω δηλώσει ότι είμαι χριστιανή. Ούτε και ότι δεν είμαι βέβαια...

Κατά πως το βλέπω εγώ gigenis το όλο θέμα, χριστιανός μπορεί να είναι κάποιος στα ήθη και στα έθιμα, και Χριστιανός μπορεί να είναι στην καρδιά. Ενίοτε ισχύουν και τα δύο αυτά ταυτόχρονα.
Και σ' αυτούς που είναι χριστιανοί στα ήθη και στα έθιμα ακόμα, υπάρχουν δύο κατηγορίες: Αυτοί που τα ακολουθούν ως έναν δρόμο για να πετύχουν μία πνευματική ολοκλήρωση, εξέλιξη, ανάβαση, κ.λπ. και αυτοί που τα ακολουθούν γιατί πιστεύουν ότι θα πάνε στην κόλαση, γιατί έτσι τους λέει ο παπάς της ενορίας, γιατί "βλέπουν και οι γείτοντες", γιατί έτσι τους έμαθαν να κάνουνε, κ.λπ. κ.λπ.

Ας πάρουμε την πρώτη κατηγορία λοιπόν:
Ο "Χριστιανός στην καρδιά" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Συνήθως, δηλώνουν ως χριστιανοί στην καρδιά αυτοί, που θέλουν και την πίτα γερή και το σκύλο χορτάτο. Γιατί για να έχεις πραγματικά τον Χριστό στην καρδιά, θέλει πολύ μα πολύ κόπο. Βέβαια, όταν μπει ο Χριστός στην καρδιά μπορείς να τον πεις και Βούδα, και Κρίσνα και δε θα σου κρατήσει καμιά κακία - υποψιάζομαι.
Οι υπόλοιποι που τον έχουν στην καρδιά είναι, είτε εκείνοι που προσπαθούν να βιώσουν τις βαθύτερες αλήθειες που είπε ο Χριστός μέσα από μία ειλικρινή, ταπεινή προσέγγιση, χωρίς αναγκαστικά να κολλάνε στους τύπους, είτε εκείνοι που δε θέλουν να δηλώσουν ότι δεν τους πολυπάει το σπορ του χριστιανού (νηστείες, μετάνοιες και τα σχετικά) και προτιμούν να στρίβουν αλά γαλλικά δηλώνοντας πως μέσα τους βαθιά πιστεύουν, αλλά δεν επιβάλλουν στους εαυτούς τους το σύνολο των κανόνων της χριστιανικής πίστης. Αν τύχει, ανάβουν και καμιά λαμπάδα όταν τα πράγματα πάνε στραβά...

Η δεύτερη κατηγορία, αυτή με τους χριστιανούς που τηρούν το τυπικό της θρησκείας, μπορεί να χωρέσει - πιστεύω - στους κόλπους της, από πολύ μετρημένους, συνετούς και ισχυρά βουλητικούς ανθρώπους (δεν είναι και εύκολο να τα βγάλεις πέρα με τόσες στερήσεις), μέχρι τα μεγαλύτερα καθάρματα, που επειδή τρώνε καλαμαράκια αντί για μπιφτέκι τη Σαρρακοστή, πιστεύουν ότι ο Θεός τους έχει δώσει το δικαίωμα να φθονούν, να περιφρονούν, να προκαλούν πρόβλημα στους άλλους και να κάνουν και το σταυρό τους για να τη "βγάλουν καθαρή"...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 02:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή μου μού έλειψες με το μελιστάλαχτο στοματάκι σου.

Σε ευχαριστώ που πάντα έχεις ένα καλό λόγο για μένα.

Εγώ σε αγαπώ και ας με βρίζεις;

****Λοιπόν, πώς με βλέπεις; είμαι χριστιανός ή "χριστιανός";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 03:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός... μουλωχτός!



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 00:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλός είναι, λεβέντης...

Edited by - Συνοδινός on 10/05/2007 01:03:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 01:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, δε ξέρω αν είσαι χριστιανός, "χριστιανός" ή χριστιανίζων, άλλά είσαι πανέξυπνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 01:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Λοιπόν, πώς με βλέπεις; είμαι χριστιανός ή "χριστιανός";

Μάλλον απλά εκκλησιαζόμενος, όπως άλλωστε οι περισσότεροι

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν, πώς με βλέπεις; είμαι χριστιανός ή "χριστιανός";


Άξιον τέκνον της εκκλησίας!!!

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 12:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακροατήριο επιθυμεί λοιπόν ένα δυνατό προσωπικό βίωμά σου φίλε ψηλέ με τον χριστό .

Αν το διαθέτεις μην το κρατάς μυστικό, δημοσίευσε το .

Είναι η ποιο λογική μέθοδος , για να πείσεις το ομολογουμένως δύσκολο ακροατήριο ,για το άτομό σου .

Να είσαι σίγουρος , ότι μετά από αυτό , θα σε βλέπουμε πάρα πολύ διαφορετικά όλοι .

Εκτός βέβαια και αν αισθάνεσαι άνετα και έτσι , δηλαδή να γράφεις και να παραθέτεις σκέψεις και ιδέες που διάβασες ( π.χ ευαγγέλιο ) ,αλλά που ίσως ποτέ δεν έχεις βιώσει .

Καλοπροαίρετα .
Άλφα εις το ωμέγα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 17:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον alfa-omega.
Αν θες βέβαια να το μοιραστείς μαζί μας Ψηλέ.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy