ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Blu-Ray Disc Και Ελληνικοί Υπότιτλοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 20:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιγράφω από μια φίλη γιατί εγώ είμαι τεμπέλης...

Subject: Συλλογή υπογραφων για ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων στα νέα Format DVD & Blu Ray Discs

Αγαπητοί φίλοι

Όπως ίσως θα γνωρίζετε, ήδη το γνωστό μας DVD βαδίζει προς την Δύση του και να νέου τύπου DVDs είναι πιά εδώ για να πάρουν τη θέση του. Οι κινηματογραφικές εταιρείες αποφάσισαν να μην συμπεριλάβουν τα ελληνικά στην λίστα των διατιθέμενων υποτίτλων. Με δύο λόγια, η γνωστή κίνηση που κάνατε μέχρι τώρα, πριν δείτε ένα έργο, να επιλέγετε ελληνικούς υποτίτλους πρώτα θα πάψει να υφίσταται ως δυνατότητα. Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να επιλέγετε κάποια άλλη εναλλακτική γλώσσα (π.χ. Αγγλικά, Γαλλικά κτλ. ανάλογα με το ποια ξένη γλώσσα μιλά κάποιος) προκειμένου να δείτε την αγαπημένη σας ταινία. Αυτή την περίοδο γίνεται μία προσπάθεια συλλογής υπογραφών που έχει σαν σκοπό την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων στα νέου τύπου DVD (High Definition DVDs και Blu-Ray Discs). Η μέχρι τώρα πρόθεση των εταιρειών είναι να μην περιλάβουν την γλώσσα μας στις επιλογές υποτίτλων πράγμα που σημαίνει ότι «όποιος ξέρει Αγγλικά βλέπει έργο ενώ όποιος δεν … τρώει πόρτα από την βιομηχανία του κινηματογράφου». Ας δώσουμε δύο λεπτά από τον χρόνο μας και ας κάνουμε μία βόλτα βάζοντας την υπογραφή μας κι εμείς, ειδάλως θα το δούμε κάποτε μπροστά μας. Μέχρι στιγμής εχουν μπεί 240 υπογραφές στο site, νούμερο μάλλον χαμηλό για να πείσει, κατά συνέπεια καλό θα ήταν να βοηθήσετε κι εσείς στην προσπάθεια δημοσιοποίησης της προσπάθειας κάνοντας forward το e-mail αυτό σε όσους γνωρίζετε προκειμένου να επιταχυνθεί η συλλογή υπογραφών στο μέτρο του δυνατού.

Το Link έχει μεταφραστεί στα ελληνικά και είναι το :

http://www.petitiononline.com/grsubs/petition.html

Όταν υπόγραψα εγώ το πρωί, οι υπογραφές είχαν φτάσει στις 8.275.

Όταν υπογράψετε εσείς, πόσο...

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαστε αισίως στις 13.052 υπογραφές!

Καλά, με ποιό σκεπτικό αποφάσισαν να μην συμπεριλάβουν τους ελληνικούς υπότιτλους?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, αυτό είναι επιοικώς απαράδεκτο!!!

Μπράβο στον Στράτο που το έκανε γνωστό, ούτε καν το είχα φανταστεί.

Μία και από μένα.

Οι υπογραφές αυτή την στιγμή έχουν ξεπεράσει τις 13,000 αλλά φοβάμαι πως το αίτημα ίσως να μην αγγίξει τα αυτιά των εταιριών. Δυστυχώς η ελληνική αγορά είναι πολύ μικρή.

Από την άλλη αν δεν εισακουστεί η αίτηση ξέρετε τι θα κάνουμε

ΥΓ. Ρε παιδιά πάντως τα ευρωπαικά blue ray που έχω δει έχουν ελληνικούς υπότιτλους....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:

Απεστάλη: 11/05/2007, 08:27:58


quote:
A. Kircher:

Απεστάλη: 11/05/2007, 08:28:07


Ούτε ραντεβού να είχαμε!!!

Ο αριθμός είναι όντως μικρός και μπορεί να μην επηρεάσει καμία αρμόδια εταιρία.
Απλά το θεωρώ απαράδεκτο.

Αν όμως γίνει αυτό, εγώ προτείνω μποϋκοτάζ από τα dvd!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι η 13.106.Ελπίζω να μαζευτούν γρήγορα κι άλλες!Εγώ θα την στείλω τώρα με email,σε γνωστούς και φίλους.Μα τι απαράδεκτο πράγμα είναι αυτό;;;.
Και θα συμφωνήσω μαζί σου D.I.,μποϋκοτάζ στα dvd.Το έγραψα και στην υπογραφή μου κιόλας.Αν και,να εξομολογηθώ την αμαρτία μου,έχει τύχει πολλές φορές,να αγοράσω ταινία χωρίς υπότιτλους(από amazon),είναι πιο φθηνές,τι να κάνουμε...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 10:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμίστε μου όταν κυκλοφορήσουν τα Blu-Ray Disc να τους στείλουμε μια κόπια με ελληνικούς υπότιτλους ενσωματωμένους από εμάς ,για να δουν άλλη μια φορά πόσο κορόιδα είναι όλοι αυτοί .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 10:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
Θυμίστε μου όταν κυκλοφορήσουν τα Blu-Ray Disc να τους στείλουμε μια κόπια με ελληνικούς υπότιτλους ενσωματωμένους από εμάς ,για να δουν άλλη μια φορά πόσο κορόιδα είναι όλοι αυτοί .

Και όχι μόνο αυτό φίλε μου, αλλά και με επιλογή γλώσσας στα Ελληνικά για να τραβάνε τα βυζιά τους.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 11:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑ ΧΑ εμείς να κάνουμε τέτοιο πράγμα ,αποκλείεται .

Α ρε έλληνα που δεν κολλάς πουθενά και σε τίποτα !!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 10:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρίνοντας και μόνο από τη συμμετοχή στο θέμα, είμαι πολύ χαρούμενος γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ είσαστε... με τα Αγγλικά σας... τα Γαλλικά σας.. το πιάνο σας... το χορό σας κτλ.

Αν τυγχάνει κιόλας να είσαστε και γυναίκα που της αρέσει το διάβασμα, ο κινηματογράφος και παίζετε και βόλεϊ... ε τότε είστε φαβορί και για τα επόμενα καλλιστεία.

Αν είστε άντρας δεν ξέρω...


Μην παρεξηγηθείτε, πλάκα κάνω...με ξέρετε τώρα.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 10:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και θα συμφωνήσω μαζί σου D.I.,μποϋκοτάζ στα dvd.Το έγραψα και στην υπογραφή μου κιόλας.Αν και,να εξομολογηθώ την αμαρτία μου,έχει τύχει πολλές φορές,να αγοράσω ταινία χωρίς υπότιτλους(από amazon),είναι πιο φθηνές,τι να κάνουμε...

Καλή μου, κι εγώ έχω δει ταινίες χωρίς ελληνικούς υπότιτλους ή μόνο με αγγλικούς.
Το θέμα είναι ότι αν γνωρίζεις αγγλικά, μπορείς να καταλάβεις τους διαλόγους.
Απλά είναι και ψυχολογικής φύσεως το θέμα.
Αναρωτιέσαι λιγάκι μετά αν δεν κατάλαβες κάτι καλά, θέλεις να απολαύσεις την ταινία με τα ελληνικά σου, καταβάλλεις περισσότερο κόπο να κατανοήσεις τον διάλογο κτλ κτλ.

quote:
Αν είστε άντρας δεν ξέρω...

Όποιος είναι άνδρας τον έφαγε η μαύρη μαρμάγκα κι η αφάνεια!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 19:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπεγραψα και εγω, αλλα ελπιζω να "δουν" τις υπογραφες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 09:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κρίνοντας και μόνο από τη συμμετοχή στο θέμα, είμαι πολύ χαρούμενος γιατί βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ είσαστε... με τα Αγγλικά σας... τα Γαλλικά σας.. το πιάνο σας... το χορό σας κτλ.

Αν τυγχάνει κιόλας να είσαστε και γυναίκα που της αρέσει το διάβασμα, ο κινηματογράφος και παίζετε και βόλεϊ... ε τότε είστε φαβορί και για τα επόμενα καλλιστεία.



Κοίτα,πιάνο δεν έμαθα ποτέ,μελόντικα πιάνει;;
Όσο για τις ξένες γλώσσες,μπορώ να πω με υπερηφάνεια ότι ο λόγος που έμαθα ισπανικά ήταν κινηματογραφοτηλεοπτικός..Τα αγγλικά στις καθολικές καλόγριες καθότι ανήσυχο πνεύμα και ιδιαίτερα ζωηρό,η μητέρα μου ήθελε να με κάνει "άνθρωπο"
***Και μην ανησυχείς,το γνωρίζω το χιούμορ σου

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melancholy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 15:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melancholy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπόγραψα κι εγώ!Είναι 21924!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
31261
Η πλακα ειναι οτι θα τους βολευε να υπαρχουν οι υποτιτλοι της οποιας χωρας.
Εγω ξαναθυμηθηκα τα αγγλικα μου (αμερικανικα εννοω...),
παρακολουθωντας τους υποτιτλους!
Σαν ασκηση το εβλεπα και το βλεπω και η απαντηση στο εαν ειμαι σωστη ή οχι, ειναι οι υποτιτλοι!
Δεν μιλαω βεβαια για κορυφαιες γκαφες μεταφραστων που εχω συναντησει...

Edited by - angi on 22/05/2007 22:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 02:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ περίεργο αυτό. Τεχνικά είναι πανεύκολο να βάλουν όσες γλώσσες θέλουν, να 'ναι καλά το linux και το open source. Γιατί να εμποδίσουν τα Ελληνικά;

Σενάριο συνομωσίας μοιάζει. Στα πλαίσια της γκριζο-ποίησης των λαών, μάθετε όλοι Εγγλέζικα, ξεχάστε τις ρίζες σας, πρώτα οι μικροί.

Ή μήπως επειδή δεν βγάζουν λεφτά από την Ελλάδα με τόση πειρατεία;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 02:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγγλεζικα;
Ποια εγγλεζικα;
Η Αμερικανικη θες να πεις (η αργκο των Εγγλεζων)...
Αληθεια,
ποιοι πρωτοκατοικησαν την ΑΜΕΡΙΚΑ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 09:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
angi
Αληθεια,
ποιοι πρωτοκατοικησαν την ΑΜΕΡΙΚΑ;

Οι Έλληνες βέβαια.

Άκου ερωτήσεις...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 18:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω καλησπέρα σε όλους και:

Αν θέλουν να αγνοούν, έτσι επιδεικτικά την γλώσσα μας, ας μας δώσουν πίσω τις ελληνικές λέξεις και ας ... μουγγρίζουν μόνοι τους.

Οι υπογραφές έχουν φθάσει τις 33000 και... αν και φαντάζομαι πως δεν έχει καμμία σημασία, διότι όλοι αυτοί ξέρουν τι κάνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy