ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 όταν ο χρόνος σβήνει την ελπίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
neos27
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 09:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos27  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα αγαπητοι φιλοι.
Εχω ακουσει πολλες φορες οτι ο χρονος
Βοηθαει να ξεπερασουμε σιγα -σιγα πολλα
Απο αυτα που μας ενοχλουν η που
Μας προβληματιζουν.
Εγω δεν μπορω να πω πλεον οτι ισχυει αυτο και για εμενα.
Βλεπω ανθρωπους να ζουν με ηρεμια και τα βασικα
Πραγματα. Οπως να εχουν μια δουλεια ,ενα μεταφορικο μεσο
Ενα εροτικο συντροφο και ενα κοινωνικο περιγυρο που τους αποδεχεται και περνουν καλα μαζι τους.
Σιγουρα ολα οσα κανουν μεταξυ τους οι σημερινοι ανθρωποι
Δεν ειναι αληθηνα η δεν εχουν την σφραγιδα της ειλικρινειας.
Ομως ολα δειχνουν να βαινουν ομαλα.
Παρολο ο αυθορμητισμος εχει χαθει.
Και ο ατομισμος βασιλευει.
Οι ανθρωποι δεν δειχνουν να προβληματιζονται πλεον.
Κανουν πως δεν βλεπουν τα κενα τους σημεια.
Κανουν αυτο που βλεπουν να κανουν και οι περισοτεροι συνανθρωποι τους.
Εγω δεν μπορω να συμπεριφερθω σαν τους αλλους.
Απο μικρος αντιμετωπιζα προβλημα προσαρμογης
Ημουν πισω απο τους αλλους.περιμενα να με φωναξει καποιος
Να μου πει κατι καλο για να νιωσω οτι εχω αξια.
Αλλα και οταν ενιωθα αξιος.ειχα αμφιβολιες για μενα.
Για να μην λεο πολλα .τα χρονια περασαν .
Στα 15 μου ημουν απλα ενα καλο παιδι .χωρις προσωπικοτητα
Δεν ειχα καποια ομαδα να θαυμαζω.ουτε καποια συγκεκριμενη
Μουσικη να μου αρεσει.απλα ειχα καλη εξωτερικη εμφανιση.
Παντοτε φοβομουν την κριτικη απο το κοινωνικο συνολο.
Αλλωστε μεσα σε αυτο ζουμε .αυτο μας διαμορφωνει .
Ημουν σιγουρα αρκετα αγουρος και ανωριμος για την ηλικια μου.
Δεν ειχα κοινωνικες δεξιοτητες .και γιαυτο εχανα τις ευκαιριες
Που περασαν απο μπροστα μου.
Ημουν καλος μαθητης.αυτο με εκανε να αισθανομαι ασφαλεια και
Αξια.
Τα συμπλεγματα που ειχα ωριμαζαν και αποκτουσαν δυμαμη μεσα μου κατα ενα περιεργο τροπο πολυ ποιο γρηγορα απο την συναισθηματικη μου νοημοσυνη.
Ειχα αρχισει να αναλυω καταστασεις που ζουσαν οι αλλοι
Αλλα εγω δεν ημουν ικανος να ζησω.
Μου αρεσε η φιλοσοφια της ζωης των κοινωνικων και μεταφυσικων φαινομενων.
Απο την ηλικια αυτη και μετα ομως .εφτασε και η ωρα των ψυχοσεξουαλικων αναζητησεων.
Ενω τα υπολοιπα παιδια σαν εφηβοι που ηταν .ανεπτυσαν ερωτικους δεσμους η τουλαχιστων προσπαθουσαν να βιωσουν οσα μπορουσαν να πραματοποιησουν.
Εγω εδειχνα εξωτερικα απαθεις και χωρις ταυτοτητα.
Στην πραγατικοτητα ημουν αγουρος και ανασφαλης.
Περιμενα να με σπρωξουν οι αλλοι στην τσουλιθρα της ζωης.
Αυτο ομως δεν εγινε ποτε.
Στα 19 μου αποφασισα να παω σε ψυχοθεραπευτη.
Για καποια χρονια βολευτικα με τα φοβερα ψυχοφαρμακα και αντικαταθλιπτικα.ομως αυτα αρχισαν να μην ενεργουν πανω μου.
Και τα συμπλεγματα .ξανα γυριζαν στο μυαλο μου.
Η αγοραφοβια ο φοβος του θανατου .τα συναισθηματα αναξιοτητας
Κυριαρχουσαν στην ζωη μου.
Αυτο με εκανε να αυξησω το χαναχ εος και τα 6 mgr την ημερα.
Απο οτι εμαθα μετα το επιπεδο αυτο ηταν τοξικοτατο.
Και κατα την διαρκεια της χρησης αυτης.
Μπορεσα και εβγαλα τα αποκρυφα συναισθηματα και καποιες ορμες που καταπιεζα και κρατουσα με πολλες αλυσιδες σε ατσαλενια κουτια.
Εκανα αδεξιες κινησεις .προσπαθησα να την πεσω σε κοριτσια και αγορια που μου αρεσαν .δεν ηξερα τη μου αρεσει δεν ηθελα να ημουν
Διαφορετικος απο την πλειοψηφια. Ομως ο καθε ενας ειναι ξεχωριστος.
Δεν καταφερα να ζησω αυτα που ηθελα.
Εφτασα στο σημειο να πεσω πολυ χαμηλα .να ζηταω μια αγγαλια
Απο τους αλλους ειτε ανδρα ειτε γυναικα.
Ομως δεν μου εδειναν ουτε αυτην την αγγαλια.
Αρχισα να γινομαι πιεστικος και να δεχομαι απειλες απο
Τους αλλους .
Τα αλλα 3 αδερφια μου παρολο που συζησαμε πολλα χρονια
Μαζι με θεωρουσαν ανωριμο.πιθανον και ανικανο κοπλεξικο και ισως
Αυτιστικο και διεστραμενο ατομο.
Αλλα και το μαυρο προβατο.
Και προτιμουσαν να αφησουν το μαυρο προβατο να μαραζωσει.
Μεχρι να εξαφανιστει ,για να μην τους χαλαει την εικονα
Τους .
Αυτοι αλλωστε ειχαν κοινωνικες δεξιοτητες .ειχαν γυναικες.
Δεν αμφιταλλαντευονταν .μπορουσαν να προσαρμοστουν με την μαζα των πολλων .
Πιστευα οτι ο χρονος θαμε βοηθουσε να βρω την ταυτοτητα μου.
Παρολα αυτα σημερα στα 27 μου .συνειδητοποιω οτι εχω καταστραφει.
Οτι δεν εχω φιλους ,γιατι δεν εχω κοινωνικες δεξιοτητες.
Δεν εχω ερωτικο συντροφο γιατι δεν γνωριζω αν μου αρεσει το ομορφο και λεπτεπιλεπτο
Θυλικο η το δυνατο και ομορφοαρσενικο φυλλο.
Προσπαθω να κατσω σε μια δουλεια αλλα γευγω μετα απο λιγο καιρο
Γιατι εχω και απωλεια μνημης και λεω πολλα που δεν πρεπει .τα φαρμακα καταστρεφουν τον εγκεφαλο μου.
Θα ηθελα να εχω μια φαρμα σε μια πεδιαδα .κοντα σε ενα ποταμι.
Μακρυα απο τον πολιτισμο.μακρυα απο την υποκρισια .τον ατομισμο
Και την μαζοποιηση.
Θα ηθελα να μην εχω καμοια ερωτικη διαθεση και αναγκη.
Να αισθανομαι τον δροσερο ανεμο του δασους.να πινω το υπεροχο νερο ενος καθαρου ποταμου.να φροντιζω τα ζωα και την υπεροχη φυση.
Θα ηθελα να ξαναγενιομουν .
Να αντιμετωπιζα αλλιως την ζωη και τους ανθρωπους.
Ειμαι δυστυχισμενος ειμαι παρα πολυ κατω απο τον μεσο ορο της ευτυχιας και της κοινωνικης δραστηριτητας που εχει η πλειοψηφια.
Ειμαι στα ορια της λογικης και της τρελας. Δεν ξερω που να παω
Δεν ξερω τι θα κανω .ισως ειμαι νεκρος ισως ζωντανος.ισως τρελος ισως λογικος.το μελλον θα δειξει αν καποια στιγμη θα νιωσω ηρεμος και ωριμος κοινωνικα ,επαγγελματικα και σεχουαλικα.


Θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.
Αν ενα δεις ενα ζευγαρι να φιλιεται στον δρομο.
Τι θα αισθανθεις ?
Αν ομως ειναι ομως το ζευγαρι αποτελουν δυο
Αμοφυλοφυλα αγορια τοτε τι θα αισθανθεις?
Πιο απο τα δυο ζευγαρια θα φιληθει
Με περισσοτερη ανεση και ελευθερια και χωρις ενδοιασμους?
Αν ενας φυλος σου ,σου εφερνε ενα φιλο του
Και τον εβλεπες να του δωσει ενα φιλι
Τι θα αισθανοσουν?
Θα μπορουσε ενα αγορι που μενει με τα αδερφια η τους
Γονεις του να κρεμασει μια φοτογραφια με τον συντροφο του,
{βλεπω τωρα μια φοτογραφια του αδερφου μου κρεμασμενη
Στον τοιχο ,οπου δεινει ενα
Παθιασμενο φιλι με την κοπελα του}
Ευτυχισμενο ζευγαρι σιγουρα.
Αλλωστε ειναι περηφανη και η μητερα του
Αφου θα της κανει εγγονακια .
Περηφανος και ο πατερας για αυτον και την
Κοπελα του "αντρας σαν αυτον ".
Και οι συγγενεις ευχαριστιμενοι
Και ευκολα μπορει να κανει φιλιες
Εφοσον ειναι νορμαλ .
Αν ομως ηταν ομοφυλοφυλος τοτε
Πως θα αισθανοταν το ιδιο
Η μητερα ? Ο πατερας ? Ο παππους
Οι συγγενεις ? Θα μπορουσε να κανει ευκολα
Φιλιες?
Ισως καποιος να σκεφτει-
{δεν θα κανει παιδια αυτος ,ισως να εχει αιds,προκαλει αηδια
Στην σκεψη των αλλων ,δεν συνυσφερει στην αναπαραγωγη του
Πολιτισμενου ανθρωπινου ειδους,τι να συζητησω μαζι του?
Αυτος μπορει να με βλεπει ερωτικα ?
Θα με περασουν και μενα αμα κανω πολυ παρεα μαζι του?
}
{αλλα εγω τους αποδεχομαι ολους ,δεν
Με πειραζει αν ειναι ομοφυλοφυλος καποιος.
Αρκει αυτος να μην τυχει να ειναι συγγενεις η
Φυλλος μου γιατι αμα μου την πεσει δερνω κιολας.
Δεν ειμαι ρατσιστης ,καλυτερα που υπαρχουν
Ομοφυλοφυλοι για να εχουμε πιο πολλες γυναικες ελευθερες.}
Αν ενα αγορι αμφιταλλαντευεται .
Δηλαδη δεν εχει καταληξει αν θελει ερωτικο συντροφο
Ενα κοριτσι η ενα αλλο αγορι .
Τοτε τι θα πρεπει να σκευτει για ολα αυτα?
Πως μπορει να παρει αγαπη απο ενα αλλο αγορι
Χωρις να πρεπει να κανει στοματικο ερωτα σε αγορια
Για να συνηθησει στην ιδιαιτεροτητα του?
Και να πρεπει περασει αυτο το σταδιο
Της "κοινωνικης πορνειας"
Ωστε να μπορει να νιωθει ανετα ?
Παλια τους εκαιγαν στην πυρα .
Μηπως ηταν πιο ειλικρινεις?
Σου φαινεται οξυμωρο αυτο ,ετσι?
Ομως στην εποχη μας
Μηπως τους καιμε καθε μερα την ψυχη ,μεχρι
Να γεινει αρσενικη .νορμαλ?
Ο καθημερινος ψυχικος πυροβολισμος
Ειναι κατακτηση του συνχρονου
Πολιτισμου της δηθεν ισοτιμιας?
Μακρια και αγαπημενοι λενε καποιοι.
Ειναι να μην σου τυχει ?
Ευτυχως δεν εχω γνωστο ατομο ομοφυλοφυλο
Και δεν με απασχολει σου λεει ο αλλος.


Καλησπερα
Χρησιμοποιω 5 χρονια το ανχολυτικο xanax
Το ειχα κοψη για 3 μηνες αλλα
Τα φαινομενα αγοραφοβιας πανικου κλπ
Συνεχιζονταν .
Και μπορει να χρειαστο eos 2 mg την ημερα.
Ζωντανος-νεκρος ισως.
Το να ζεις με φοβιες
Σε βαθμο που δεν σε
Αφηνουν να λειτουργεις στους διαφορους τομεις
Της ζωης ειναι μια κολαση.
Δεν μπορεις να δουλεψεις.
Δεν μπορεις να κανεις σχεση .
Δεν μπορουν να σε δεκτουν
Και οι αλλοι .
Εφοσον χωρις το φαρμακο
Εκπεμπεις φοβερη αρνητικη ενεργεια .
Και βγασινουν πολλα συμπλεγματα.
Ετσι ολοι προσπαθουν να σε αποφυγουν.
Απο την αλλη χρησιμοποιωντας το φαρμακο
Δεν μπορεις να θυμασε πραγματα στην εργασια
Εχεις αδυναμια σαν να εχεις τρεξει χιλιομετρα
Νυσταζεις. Μπορει να μιλησεις ασχημα στον προισταμενο
Σου και να σε διωξει .
Επισης μπορει να ρωτησεις η να πεις πραγματα σε αλλους
Που υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν θα τολμουσες
Να πεις.και ενα ατομο τοσο κυνικο και κοινωνικα αδεξιο
Σαν μαστουρομενο δεν το θελει κανεις ουτε σαν φιλο
Ουτε σαν συντροφο ,ουτε σαν εργαζομενο αλλα
Ουτε και σαν συγγενη του!
Με το xanax αμεσως .ολες οι φοβιες
Και τα συμπλεγματα φευγουν
Ως δια μαγειας.
Ομως νυσταζεις συνεχως ,εχεις απωλεια μνημης
Μιλας και λες πραγματα που δεν πρεπει να πεις
Γιατι δεν δισταζεις σε τιποτα.
Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
Θελω να ρωτησω πως μπορει να απεξαρτηθει καποιος
Απο το xanax .
Με αλλο φαρμακο ? Με ομαδικη ψυχοθεραπεια?
Εχω κανει ψυχοθεραπειες.
Αλλα παρατηρησα οτι λιγοι ειναι οι ψυχολογοι
Που εχουν παθος με τοεπαγγελμα τους
Και που εχουν το ταλεντο της διεισδησης
Στον ψυχικο κοσμο του ατομου.
Οι σχεσεις ειναι πελατειακες
Και πολλοι εχουν δικατους συμπλεγματα
Απο αυτους .
Δεν το λεω σαν αλλοθι
Αλλα πως μπορουμε να ξεχωρισουμε αν
Ενας ψυχοθεραπευτιης εχει γνωσεις και ταλεντο
Και μπορει να μας βοηθησει?


Όταν ήμουν μικρός ,με έλεγαν το καλο παιδί.εμενα μου άρεσε αυτό ,αλλα δεν υποτιμούσα τους άλλους το πρόβλημα ήταν ότι μέχρι τα 14 χρονια μου ,δεν ασχολήθηκα με δεσμό ,σχέση η κάτι άλλο.ήμουν ένα παιδί πολύ κοινωνικό ,μιλούσα με όλα τα παιδιά ,και τους χαμογελούσα,αλλα είχα ένα αντιφατικό χαραχτηριστικό.είχα {όπως το βλέπω τώρα} ένα σύμπλεγμα κατωτερότητας.όταν πήγαινα σε διαφορα party,ήθελα να χορέψω ,και αυτό φαινόταν,αλλα ντρεπόμουν,και μάλιστα ένιωθα ότι θα γίνω γελοίος ,αν το έκανα στo λύκειο άρχισα τα πρώτα βήματα αυτογνωσίας .σκεφτόμουν :το ένα καλο μέλλον για την κοινωνία μας ,υπαρξιακά προβλήματα

Αλλα κύριος με βάραινε το ζήτημα τις σεξουαλικής ταυτότητας
Έλεγαν διάφοροι συμμαθητες και συμμαθήτριες τι γίνετε σερ ?κανένα κορίτσι βρήκαμε; εγώ έλεγα με παιδική αφέλεια όχι γιατί?
Και έλεγανγιατί αρχίζουμε να ψαχνόμαστε φιλε.
Σκεπτόμουν μήπως δεν είμαι φυσιολογικός ,και η σκέψη αυτή με διέλυε.
Βεβαια δεν φαινόμουν για ομοφυλόφιλος, ούτε για αστείο.
Έλεγα ωχ και αν είμαι? τι θα κάνω ?πως θα κάνω οικογένεια?
Έτσι έπεσα σε βαθιά μελαγχολία.ήταν η αρχή τις κατάθλιψης που θα με κυρίευε αργότερα.
Βγαίναμε με μια παρέα 5 αγόρια ,για καφέ και bar κάθε σάββατο.κάποιοι από αυτούς
Αντί να με στηρίξουν ,έκαναν πλάκα. μου έλεγαν μήπως είσαι αδερφή.γιατί έτσι θα πειραζόμουν και θα γελούσαν εκείνοι.όμως εγώ αυτά τα σκεφτόμουν,και μου στεναχωριόμουν.
Άρχισα να υποπτεύομαι τον εαυτό μου .άρχισα να φοβάμαι ,μήπως κοιτάξω κατά λάθος κάποιον άντρα με λάθος τρόπο.επίσης κάποια στιγμή κάποιος τις παρέας ,μου είπε γιατί προχωράς σαν π**στης? για πλακα .αλλα μέσα στην αγωνια ,για την ορθότητα της συμπεριφοράς μου ,εγώ έπαθα πανικό.άρχισα να προσέχω το περπάτημα μου ,φοβόμουν μήπως είναι αδερφίστικο. Από εκεινο τον καιρό άρχισε η αντιστροφη μέτρηση ,για μένα. Από ένα φυσιολογικό αγόρι,λίγο ανώριμο,σαν παιδί,που του άρεσε να λέει αστεία και να χαμογελα στους άλλους και άνετο γενικά έγινα ένα αγόρι με φοβερό άγχος για το βλέμμα και το περπάτημα μου. Ενώ παλιά Τα σαββατοκύριακα τα λάτρευα.τώρα μια βόλτα στις καφετεριες ,ήταν γιαμενα μια κόλαση
Περπατούσα νευρικά και με άγχος ,μόλις αντίκριζα ανθρωπους ,αγχωνόμουν για τα ματια-το βλέμμα μου ,κοίταζα κάτω πολλές φορες.
Έτσι λοιπόν η αμφιβολίες τον άλλον ,για μένα και οι δικες μου στην συνεχεια,με έκαναν να κλειστό στον εαυτό μου και να μην θέλω να βγαίνω έξω από το σπίτι.είμαι
20 χρόνον ,δεν έχω πειράξει κανέναν ,ανθρωπο.αγαπώ τους ανθρώπους ,είμαι ειρηνιστής ,ονειροπόλος και φιλόζωος.και αναρωτιέμαι? Τι έχω κάνει,και μου πήγε στραβά η πορεία τις ζωής μου? Γιατί ,μετατράπηκα σε ένα
Παιδί με πολλά κόμπλεξ? Γιατί να ζω αυτήν την κόλαση?
Δεν αισθάνομαι ερωτική έλξη ,ούτε για αγόρια ούτε για κορίτσια. Αυτό που αισθάνομαι ,είναι ότι μπορεί να μην είναι φυσιολογική η σεξουαλική μου προτίμηση.
Γιατί ξέρω και έχω δει .πως βλέπει η κοινωνία τους gay.τους σιχαίνεται,τους γελοιοποιεί τους κάνει να αισθάνονται ένοχοι,για κάτι που δεν φταίνε. Τι να κάνω να δοκιμάσω και από τα δυο και να δω τι μου αρέσει?.
Αδύνατον γιατί αφενός φοβάμαι να κοιτάω τους άλλους κατάματα και απʼ την άλλη δεν βγαίνω για διασκέδαση.αφού πλέον ,αυτή είναι για μένα ,ένα άγχος.
Και αν τελικά είμαι gay? Τι θα κάνω , σίγουρα θα το μάθουν οι συγγενείς μου,δεν θέλω να τους χάσω.δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα μέ λενε αδερφή.δεν αντέχω την ιδέα ότι μπορεί να μην είμαι φισιολογιοκος
Όμως δεν αντέχω να μένω ,μονος μου στο σπίτι ,θέλω έναν ανθρωπο να με αγαπάει, να τον αγαπάω ,να τον χαϊδεύω,να είμαστε ζευγάρι η μοναξιά είναι βασανιστήριο.
Τι μπορώ να κάνω.? Τώρα που με διαλύει η καταθιψη.
Θέλω να ζήσω,μέσα σ αυτην την κοινωνία ,και να αγαπήσω ,να αγαπηθώ. Χωρίς να νιώθω ένοχος ,και δακτυλοδεικτούμενος στο κοινωνικό σύνολο.
Αν μπορεί κάποιος ,να μου πει ,μια στρατηγική ,που να προσεγγίζει ,με ευαισθησία αυτά τα θέματα .τότε ίσως με κάνει ,να χαμογελάσω ξανά. Και να μπορέσω πάλι να περπατάω στον δρόμο χωρίς άγχος για το περπάτημα μου .και να κάθομαι με ανθρώπους ,χωρίς να μελαγχολεί το βλέμμα .να γίνω ένας φυσιολογικός νέος

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 15:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ημουν καλος μαθητης.αυτο με εκανε να αισθανομαι ασφαλεια και
Αξια.

Καλος μαθητης,
μεχρι ποια ηλικια ησουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 02:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δουλέψεις στην οικοδομή, δοκίμασες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melancholy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 15:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melancholy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε,καταλαβαίνω το πρόβλημά σου.Είναι σκληρό να νιώθεις οτι δεν ανήκεις κάπου.Το θέμα της ομοφυλοφιλίας αποτελεί ταμπού στην εποχή μας,πραγματικά.Απο τη στιγμή όμως που ζούμε σε μιά ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία,(τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω), έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις αυτό που θέλεις.Αν θες την άποψή μου, νομίζω οτι δεν ξέρεις αν σου αρέσουν περισσότερο οι άντρες ή οι γυναίκες απλά επειδή όταν ήσουν μικρός δεν πειραματήστηκες αρκετά.δεν βγήκες ίσως με όσες κοπέλες έπρεπε;Δεν ξέρω.Τέλος πάντων όσο για τα ψυχοφάρμακα,εμπιστέψου κάποιον γιατρό για να σου βρεί ένα τρόπο να τα ξεπεράσεις.Πάρε τη συμβουλή ενός ψυχολόγου και αναζήτησε ποιός πραγματικά είσαι.Αν τελικά είσαι ομοφυλόφιλος μην ντραπείς.Είναι δικαίωμά σου.Όσο για τους γονείς σου θα σε καταλάβουν πιστεύω.Και έτσι όμως να μην είναι ο καθένας πρέπει να οδηγεί και να καθορίζει τη δική του ζωή.Να είναι κύριος του εαυτού του.Πίστεψέ με φίλε, η ζωή είναι πολύ γλυκιά.Τίποτα δεν πρέπει να σε εμποδίσει να το καταλάβεις.Πάλεψε το και είμαι πεπισμένη οτι θα τα καταφέρεις.Το οτι προτιμάς άντρες αντί για γυναίκες δε λέει κάτι.Ήμουν φίλη με κάποιους άντρες που προτιμούσαν άτομα του ίδιου φίλου και μου συμπεριφέρθηκαν πολλές φορές καλύτερα απο άλλους που θεωρούσαν τον ευατό τους straight.Δεν έχω τίποτα άλλο να σου πώ.Επισκέψου γρήγορα κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να βγεις απο το αδιέξοδό σου.Εμπιστέψου τον εαυτό σου και κάνε φιλίες.Θα σου επαναλάβω η ζωή είναι πολύ γλυκιά!
Καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alex_crf
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 22:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alex_crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,
Θα συμφωνήσω με την φίλη melancholy. Πρέπει να επισκεφτείς γρήγορα έναν ειδικό για να σε βοηθήσει και να σε συμβουλεύσει για πολλά πράγματα. Και πρέπει να πας ΓΡΗΓΟΡΑ, γιατί η ζωή είναι όμορφη και έχεις κάθε δικαίωμα να την χαρείς το γρηγορότερο. Ένας καλός ψυχίατρος θα σε βοηθήσει με τις συμβουλές και τη σωστή φαρμακευτική αγωγή. Δεν είναι ντροπή. Ξέρω άτομα που πήγαν ακόμα και για κάποιο διάστημα σε ψυχιατρείο, έγιναν καλά και τώρα είναι ευτυχισμένοι.
Εδώ στη γη βρέθηκες για έναν ιερό σκοπό, όπως όλοι μας. Δεν ήλθες τυχαία. Έχεις μια μοναδική αξία την οποία υποτιμάς.
Σίγουρα θα έχεις ενδιαφέροντα και χαρίσματα. Δες τα και καλλιέργησέ τα. Πολλά από αυτά σου έχουν δοθεί, όχι μόνο για να ευχαριστούν εσένα, αλλά και για να τα προσφέρεις στους άλλους. Μην τα αφήνεις να πάνε χαμένα.
Μην ασχολείσαι μόνο με τον εαυτό σου και το πώς νιώθεις εσύ. Ενδιαφέρσου για τους άλλους και κοίταξε πώς μπορείς να τους βοηθήσεις. Νιώσε αγάπη για τους άλλους και δώσε. Είναι φανταστικό συναίσθημα το ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ στους άλλους με οποιονδήποτε τρόπο αγάπη, βοήθεια, ενδιαφέρον, ανθρωπιά, και μάλιστα χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα.
Βάλε στη σειρά τις σκέψεις σου. Θα σε βοηθήσει σε αυτό ο ειδικός. Μάθε να μην επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα όταν μιλάς ή γράφεις. Να λες λίγα και καλά. Τα πολλά λόγια είναι φτώχια, κουράζουν τους άλλους.
Μην βάζεις ως πρώτιστο στοιχείο της ταυτότητάς σου στις σχέσεις σου με τους συνανθρώπους σου τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις, αλλά την αξία σου ως ανθρώπου.
Νομίζω πως η σεξουαλικότητα δεν είναι ο Σκοπός της ζωής, αλλά ένα μέσον. Ο Σκοπός της ζωής μας είναι η ευτυχία νομίζω. Βάλε μπροστά τον Σκοπό (την ευτυχία) και πίσω τα μέσα, τους τρόπους που θα σε βοηθήσουν να πετύχεις τον Σκοπό σου. ΜΗΝ μπερδεύεις τον Σκοπό με το μέσο. Αν κυνηγήσεις το μέσον ως Σκοπό, πάει, έχεις φύγει από την πορεία σου. Τα χρήματα, η σεξουαλικότητα, η οικογένεια, οι κοινωνικές σχέσεις, η δουλειά, όλα είναι απλά και μόνον μέσα.
Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι με το πέρασμα του χρόνου. Δώσε στον εαυτό σου χρόνο να πετύχεις αυτά που σου αρέσουν.
Τέλος θα σε συμβούλευα να πας στην Εκκλησία. Θα σε βοηθήσει η επαφή με τον Θεό. Όταν έχεις μαζί σου τον Θεό, δεν φοβάσαι τίποτα. Βρες έναν ιερέα που να σε εμπνέει και να τον έχεις ως πνευματικό σου πατέρα. Θα σε βοηθήσει πολύ.
Κάποια στιγμή στο μέλλον πήγαινε για λίγες μέρες στο Άγιον Όρος. Είναι καταπληκτικό μέρος και εκεί θα βρεις πολλούς πνευματικούς Ανθρώπους να σε συμβουλεύσουν.
Καλή Πορεία!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 12:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ θα έλεγα να μην πατήσεις το πόδι σου στο άγιο όροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 15:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω απορω γιατι δεν εχει κλειδωθει ακομη το συγκεκριμενο θεμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 18:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου neos27

Πιστεύω ότι στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
http://www.hagap.gr/
είναι πιθανό να βρεις ανθρώπους που θα μπορούν να σε βοηθήσουν.
Εάν μπεις στη σελίδα πατώντας το link, θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας.

Σου εύχομαι να βρεις έναν δρόμο που να σε βοηθήσει να είσαι καλά με τον εαυτό σου.

Το θέμα αυτό θα απενεργοποιηθεί σε μία βδομάδα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 19:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντί να με στηρίξουν ,έκαναν πλάκα. μου έλεγαν μήπως είσαι αδερφή.γιατί έτσι θα πειραζόμουν και θα γελούσαν εκείνοι.όμως εγώ αυτά τα σκεφτόμουν,και μου στεναχωριόμουν.

Αυτοί δεν είναι φίλοι .. είναι σκύλοι..

Φίλε μου.. θέλω να σου πώ το εξής.
Τα περισσότερα παιδιά την δεκαετία του 60 αντιμετώπιζαν πολλά και σοβαρά προβλήματα προσαρμογής.Ηταν μια εποχή πολύ δύσκολη.
Παρόλες τις δυσκολίες.. προσαρμοστήκαμε.

Αυτοί που μπορούν πραγματικά να σε βοηθήσουν φίλε μου είναι οι γονείς σου και ο εαυτός σου.
Αυτοί που δεν μπορούν πραγματικά να σε βοηθήσουν είναι τα φάρμακα και οι φίλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 03:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί που μπορούν πραγματικά να σε βοηθήσουν φίλε μου είναι οι γονείς σου και ο εαυτός σου.

Φίλε μου allzzaro, θα αναγκαστώ να διαφωνίσω στο σημείο αυτό μαζί σου.
Οι γονείς πολλές φορές δεν ξέρουν τον τρόπο για να βοηθήσουν τον άνθρωπο που έφεραν στον κόσμο κι ας έχουν τη διάθεση. Υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποια προβλήματα δημιουργούνται από τους ίδιους τους γονείς - συχνά άθελά τους.
Κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό.
Εκείνος, θα ξέρει πως να συμβουλέψει και τους γονείς, ώστε να δράσουν επιβοηθητικά.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 16:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου allzzaro, θα αναγκαστώ να διαφωνίσω στο σημείο αυτό μαζί σου.

Αμαλίτσα.. και εγώ θα διαφωνίσω..μαζί σου.. εν μέρει φυσικά.
Ευχομαι απο τη διαφωνία μας να βγεί κάτι το θετικό για το φίλο μας neos27.

Ισως σε αυτό που λές να εχεις δίκιο.
Εγώ νομίζω οτι ενας γονιός οσα προβλήματα και να εχει θα πρέπει να παρακολουθεί το παιδί του διακριτικότατα και να φροντίζει -ρυθμίζει διακριτικότατα πάντα με τον τρόπο του τα προβλήματα της εφηβείας και οχι μόνο.
Είμαι απο αυτούς που οργίζομαι οταν διαπιστώνω οτι γονείς άθελα τους προκαλούν τέτοια προβλήματα.

Τώρα εξαρτάται σε τι ειδικό θα πέσει.
Εννοώ θα πέσει σε κανέναν που θα σκύψει πάνω απο το κεφάλι του, ή θα του συστήσει ισχυρότερα ψυχοφάρμακα που προσωπικά νομίζω οτι δεν τα εχει ανάγκη.

quote:
Εκείνος, θα ξέρει πως να συμβουλέψει και τους γονείς, ώστε να δράσουν επιβοηθητικά.

Εδώ συμφωνούμε
Θα ήθελα μια διευκρίνηση απο το μέλος neos27.
Με τους γονείς του το εχει συζητήσει ή αν οχι με τους γονείς του με κάποιους απο το στενό του οικογενειακό κύκλο.

Επίσης θα πρότεινα να μην κλειδωθεί ακόμα το θέμα.


Edited by - allzzaro on 31/05/2007 16:18:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redmermaid
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 16:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redmermaid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσει με κάποιο ψυχαναλυτή, συνήθως οι γονείς δεν το βλέπουν θετικά και τα κάνουν χειρότερα τα πράγματα. Αλλά δεν ξέρουμε τις αντιλήψεις που έχουν οι γονείς σου? Καλύτερα πρώτα να συμβουλευτείς κάποιον ψυχαναλυτή και να σου πει εκείνος πώς να το πεις στους γονείς σου. Μπορεί και να μην είσαι ομοφυλόφιλος και οι γονείς σου να νομίζουν ότι είσαι. Εσύ είσαι μπερδεμένος από ότι κατάλαβα. Να σε ρωτήσω κάτι σχέση έχεις κάνει καθόλου? Με γυναίκα ή άντρα?
Εγώ έχω ένα φίλο και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τελικά. Εγώ δεν έχω πρόβλημα άμα είναι ομοφυλόφιλος. Αλλά αυτός δεν μου λέει τίποτα γιατί πιστεύω ότι ντρέπεται να μου το πει, το ρωτάω αν έχει κάποια σχέση και εκείνος δεν μου λέει. Μου λέει: κάτι έχω …..θέλω να τον κάνω να μου ανοιχτεί να τον κάνω να αισθάνεται καλά όταν είμαστε μαζί. Εμένα δεν με πειράζει αν είναι ομοφυλόφιλος. Και όσο για τους φίλους σου τι να πω …….αυτούς δεν θα έπρεπε να τους λες φίλους σου. Αλλά να λες κάποτε έκανα παρέα με κάτι ζώα!
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Αllzzaro να μην κλειδωθεί ακόμα το θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 16:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτούς δεν θα έπρεπε να τους λες φίλους σου. Αλλά να λες κάποτε έκανα παρέα με κάτι ζώα!

χμμ... ζώα? Μα τα ζώα δεν εχουν τέτοια συμπεριφορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 10:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για μένα στη ζωή πιο πολύ μετράνε οι φίλοι παρά οι γονείς

αυτό όμως είναι αποτέλεσμα προσωπικών εμεπιριών περισσότερο,παρά μια γενική αλήθεια

αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι αυτά τα δύο-τρία άτομα είναι πραγματικοί φίλοι και όχι γιαλαντζίΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melancholy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 13:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melancholy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Αllzzaro να μην κλειδωθεί ακόμα το θέμα.

Και γώ το ίδιο.

Όταν θα είσαι ολομόναχος θα ανήκεις μόνο στον εαυτό σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy