ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τα σκυλιά που "επιτίθενται" σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 01:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχει προσέξει κανείς; Το είδα και σήμερα το βράδυ στην πλατεία Συντάγματος. Ήταν ένα σκυλί στη διασταύρωση που οδηγεί προς την Ερμού, και, σε ορισμένα μόνο αυτοκίνητα, πήγαινε κοντά στον ένα τροχό και γαύγιζε ενώ το αυτοκίνητο έτρεχε.

Γιατί το κάνουν αυτό, και μόνο σε ορισμένα αυτοκίνητα; Ξέρει κανείς από σκυλιά;


Dare To Dream

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 07:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gentleman, αυτό που είχα σκεφθεί εγώ είναι ότι τα σκυλιά "επιτίθενται" με τον τρόπο που είπες σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα λόγω χρώματος ή λόγω δικής τους διάθεσης για παιχνίδια κτλ.
Τώρα που το λες βέβαια σκέφτομαι ότι έχω δει σκυλιά πχ να γαυγίζουν σε ένα γκρι αυτοκίνητο και σε κάποιο άλλο πάλι όχι.

Τέλος πάντων, αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας δώσει τα φώτα του!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 08:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων, αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μας δώσει τα φώτα του!

θελετε μια απαντηση που θα σας ευχαριστησει;
η την αληθεια;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 09:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση αυτή που έθεσες, gigenis, θα ταίριαζε στην περίπτωση που είχες δείγματα ότι ζητάμε κάτι άλλο πέραν της αλήθειας.
Επειδή λοιπόν αυτά τα δείγματα δεν υπάρχουν, μπορείς να μας διαφωτίσεις με την αλήθεια - αν την γνωρίζεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 10:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ερώτηση αυτή που έθεσες, gigenis, θα ταίριαζε στην περίπτωση που είχες δείγματα ότι ζητάμε κάτι άλλο πέραν της αλήθειας.
Επειδή λοιπόν αυτά τα δείγματα δεν υπάρχουν,

υπαρχουν απειρα δειγματα του τι θελετε αλλα αφου ζητησατε την αληθεια αυτην θα σας δωσω

λογο της επαφης μου με την φυση(γιδοβοσκος,μαναβης,λυστροσυμοριτης κλπ κλπ κλπ)σε αντιθεση με τους σαλονατους μπορω και βλεπω συμπερηφορες και πραξεις των οντων που απαρτηζουν το ζωικο και φυτικο βασιλειο

τα πραγματα ειναι πολυ απλα
τα σκυλια εχουν την "ιδιετεροτητα" (οπως και πληθος αλλων ζωων) να "μαρκαρουν" την περιοχη τους με ουσιες που εκρινουν και εχουν χαρακτηριστικη μυρωδια
ειναι μια υπογραφη του εκαστοτε "αρχηγου" της περιοχης
συμβαινει αρκετες φορες να σημαδευουν και τα αυτοκινητα που ειναι στα συνορα της περιοχη τους
οταν λοιπον το αυτοκινητο μπαινει σε περιοχη που ανοικει σε αλλον

τα ζωα το αντιλαμβανονται σαν εισβολη και ορμανε στον επιδοξο εισβολεα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου gigeni, να συμπληρώσω και μία άλλη πιο "σαλονάτη" εκδοχή που διάβασα:

εικάζεται πως τα σκυλιά ακούνε πολύ χαμηλές συχνότητες που παράγονται από τον περιστρεφόμενο τροχό. Αυτές οι συχνότητες πιθανόν αντιστοιχούν με "σήμα απειλής", οπότε ορμάνε στον τροχό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απαντηση του ΓΙΓΕΝΗ νομιζω οτι ειναι πολυ ορθη γιατι μην ξεχναμε οτι ο σκυλος μαρκαρει παντα τον τροχο στα οχηματα για αυτο και τα σκυλια ορμανε πανω στον τροχο και οχι σε αλλο μερος του οχηματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 15:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ορισμένα περιστατικά που έχω δει θα έλεγα πως καμία φορά, όταν κάποιο σκυλί χτυπηθεί ή τρομάξει από κάποιο αμάξι ή μηχανάκι συνήθως θυμάται το περιστατικό και δεν είναι λίγες οι φορές που όταν δει κάποιο όχημα που μοιάζει με εκείνο που το χτύπησε ή το τρόμαξε, δοκιμάζει να του επιτεθεί.

Μια άλλη πιθανότητα, είναι η ύπαρξη «ουσιών» σε ορισμένα οχήματα που τα καθιστούν ενοχλητικά για τους σκύλους όπως ορθά παρατήρησε ο Gigenis.

Edited by - XD on 15/05/2007 15:37:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 17:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ XDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athb
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 22:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας λόγος για τον οποίο τα σκυλιά κυνηγούν τις ρόδες των αυτοκινήτων είναι γιατί είναι το μόνο μέρους ενός αυτοκινήτου με κίνηση σε σχέση με τον συνολικό όγκο του αυτοκινήτου. Γιατί ως γνωστών όλα τα ζώα που κυνηγούν, έλκονται από την κίνηση.
Φυσικά δεν μπορεί να αποκλειστεί το γεγονός ότι πιθανόν η ρόδα να είναι «μαρκαρισμένη» από κάποιον άλλο σκύλο.
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει ότι σχεδόν πάντα κυνηγούν την μπροστινή ρόδα και σχεδόν τίποτε την πισινή. Αυτό ίσως εξηγείτε από το ότι συνήθως στο μπροστινό μέρος είναι και η μηχανή του αυτοκινήτου που παράγει όλο το θόρυβο. Ακόμη θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω δει σκύλο να την έχει στημένη στην άκρη του δρόμου και να κυνηγά μόνο ταξί… ίσως του την έσπαγαν οι ντιζελοκινητήρες… κανείς δεν ξέρει…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 01:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως στην πλατεία Συντάγματος όλα τα αυτοκίνητα έρχονται από πολύ μακρυά, άρα όλα θα μυρίζουν σαν ξένοι εισβολείς. Το σκυλί όμως γαύγιζε σε μερικά μόνο.

> όταν κάποιο σκυλί χτυπηθεί ή τρομάξει από κάποιο αμάξι ή μηχανάκι συνήθως θυμάται το περιστατικό και δεν είναι λίγες οι φορές που όταν δει κάποιο όχημα που μοιάζει με εκείνο που το χτύπησε ή το τρόμαξε, δοκιμάζει να του επιτεθεί

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα κάποτε, πριν χρόνια. Παρατήρησα ένα τέτοιο σκυλί προσπαθώντας να καταλάβω τι είδους αυτοκίνη το τρόμαξε. Πχ χρώμα, κυβισμός, μαρσάρισμα. Τίποτα από αυτά δεν έμοιαζε να παίζει ρόλο.

Λες και ήταν κάτι "μεταφυσικό" με ορισμένα αυτοκίνητα. Πιθανότατα κάποιος ήχος από τις ρόδες ή τη μηχανή, σε μερικά μόνο αυτοκίνητα.

Αλλά γιατί το μένος του σκύλου, που γαυγίζει με μανία 20 πόντους από τον τροχό;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 06:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως στην πλατεία Συντάγματος όλα τα αυτοκίνητα έρχονται από πολύ μακρυά, άρα όλα θα μυρίζουν σαν ξένοι εισβολείς. Το σκυλί όμως γαύγιζε σε μερικά μόνο.

μαλιστα
οταν δεν βγαινεις στον κοσμο οταν δεν εχεις επαφη με την φυση παρα
τοτε αδυνατεις να καταλαβεις το αυτονοητο

δεν μαρκαρονται ολα τα αυτοκινητα
θελω να πιστευω οτι υπαρχει η λογικη και η αντιληψη για ναπιανουμε τα απλα πραγματα

quote:
Λες και ήταν κάτι "μεταφυσικό" με ορισμένα αυτοκίνητα.

τι ειπες ινκουμπους;;; ψαχνετε την αληθεια;;;;
δεν υπαρχουν στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο;;;
οκ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 11:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχεχεχε... Ακριβώς όπως τα άφησα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 13:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Αυτο που αναφερει ο φιλος ΑΤΗΒ για τα ντιζελ το εχω παρατηρησει και στον δικο μου σκυλο.Οταν περνα ντιζελ οχημα εκνευριζεται και επιτιθεται προς το οχημα παρα πολυ αγριεμενος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 16:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι ειπες ινκουμπους;;; ψαχνετε την αληθεια;;;;
δεν υπαρχουν στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο;;;
οκ

Δεν έχω καταλάβει ότι ψάχνουμε κάτι άλλο, gigenis!
Αν νομίζεις ότι ισχύει το αντίθετο, σκέψου την πιθανότητα αυτό να αποτελεί προϊόν της φαντασίας σου...

Αν λοιπόν επιθυμείς να καταθέσεις την αλήθεια κι έχεις την διάθεση να σεβαστείς την αλήθεια των υπολοίπων, μπορείς να το κάνεις όσο θες.
Αν δεν έχεις αυτή την διάθεση, θα μπορούσες να την κρατήσεις για τον εαυτό σου.

Καλή σου μέρα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 17:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν λοιπόν επιθυμείς να καταθέσεις την αλήθεια κι έχεις την διάθεση να σεβαστείς την αλήθεια των υπολοίπων, μπορείς να το κάνεις όσο θες.
Αν δεν έχεις αυτή την διάθεση, θα μπορούσες να την κρατήσεις για τον εαυτό σου.


η αληθεια ειναι μια
δεν ειναι η αληθεια μου και η αληθεια σου
ειναι η αποψη μου και η αποψη σου

τελικα ειδα οτι δεν θες την αληθεια αλλα αυτο που θασε ευχαριστησει τοτε αυτο θα σου λαβεις

η αποψη του γηγενη περι μαρκαρισματος δεν ειναι σωστη ουτε και η αποψη περι ηχων γιατι αν και σπανιο υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να συμβαινει αυτο δεν κατατασει τις περιπτωσεις αυτες στο μεταφυσικο παραφυσικο η σαλονατο γιατι ειναι γνωστο οτι τα σκυλια ακουν σε συχντητες διαφορετικες απο εμας

η "αληθεια" ειναι οτι τα σκυλια βλεπουν οντα (καποιοι τα λενε και δαιμονες) κακοβουλα τα οποια μπαινουν μεσα στον χωρο που ειναι η μηχανες(γι αυτο γινετε και απο τους ευσεβεις το διαβασμα του αυτοκινητου)και προκαλουν ατυχηματα
ενα καλο παραδειγμα σε αυτο που λεω, ισως να εχετε γινει μαρτυρες σε καταστασεις οπου σκυλια γαβγιζουν σε καποιους περαστικους δεν γαβγιζουν ακριβως στους ανθρωπους αλλα διπλα τους σαν να ειναι καποιος εκει
ειναι τα οντα που λεγαμε
οι σκυλοι ειναι γνωστο οτι ειναι φυλακες και προσπαθουν να διωξουν τον εχθρο
γι αυτο αν καμια φορα καποιο σκυλι επιτεθει στο αυτοκινητο σας
γρηγορα για ευχελαιο δεν ειναι καιρος για να παιζουμε τωρα

ελπιζω τωρα να γινει αποδεκτη η "αληθεια"


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 17:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, μάλλον είναι προϊόντα της φαντασίας σου...

Όταν βλέπω ένα εισαγωγικό μήνυμα στο οποίο ένα μέλος ρωτάει αν κάποιος ξέρει γιατί συμβαίνει αυτό, όταν μπαίνω και θέτω το δικό μου ερώτημα κι εγώ και βγάζεις εντελώς εσφαλμένα συμπεράσματα, τότε δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο από το να σηκώσω τα χέρια ψηλά...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 22:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια του ψεύτη, δυο του ψεύτη, τρεις του ψεύτη, τέσσερεις του ψεύτη. Η υπομονή έχει και τα όρια της.

Ο κατά συρροήν ψεύτης συκοφαντεί για άλλη μια φορά αλλοιώνοντας τα λόγια μου, κάνοντας πως δεν είδε το δεξί μέρος:

> Λες και ήταν κάτι "μεταφυσικό" με ορισμένα αυτοκίνητα. Πιθανότατα κάποιος ήχος από τις ρόδες ή τη μηχανή, σε μερικά μόνο αυτοκίνητα.

Ομοίως κάνει πως δεν είδε το "μεταφυσικό" σε εισαγωγικά. Oμοίως κάνει πως δεν είδε το "Λες". Και το μαγείρεμα αρχίζει:

> > Λες και ήταν κάτι "μεταφυσικό" με ορισμένα αυτοκίνητα

> τι ειπες ινκουμπους;;; ψαχνετε την αληθεια;;;;δεν υπαρχουν στοιχεια που δειχνουν το αντιθετο;;;

Το μαγείρεμα συνεχίζεται, μια λέξη από δω, μια λέξη από κει, μια του μάγειρα, μερικές ευφάνταστες ερμηνείες, μερικές αυθαίρετες καινούριες λεξούλες, και έτοιμο το φαγητό. Ένας ακόμα οχετός που δεν πρόκειται να κάνω quote.

Άλλο ένα χόμπυ του μαγειράκου είναι η συκοφαντική παραποίηση:

> γιδοβοσκος, μαναβης, λυστροσυμοριτης

Η πραγματικότητα είναι ότι κανείς δεν τον είπε μανάβη. Κανείς δεν τον είπε ληστοσυμμορίτη. Και τα δύο είναι παραποιήσεις λόγων και αφαίρεση context. Εμείς καταδικάσαμε συγκεκριμένες συμπεριφορές, όχι κοινωνικές ομάδες. Είναι ξεκάθαρο σε οποιοδήποτε καλοπροαίρετo αναγνώστη ότι καταδικάζουμε συνμπεριφορές, όχι κοινωνικές ομάδες, πόσες φορές το εξήγησα. Όπως μίλησα για λυκο-αγέλη (γιατί άραγε δεν διαμαρτύρεται "με είπανε λύκο"; μήπως γιατί η μεταφορά θα ήταν τότε πασιφανής;), έτσι ακριβώς μίλησα και για συμμοριτισμό, αυτή είναι η λέξη που στην πραγματικότητα χρησιμοποίησα, είναι ακριβώς όπως η αγελαία συμπεριφορά που χρησιμοποίησε η αμαλία, η μεταφορά σημαίνει ομαδικότητα για κακό σκοπό.

Φίλοι αναγνώστες, τα μαγειρέματα του ψεύτη έχουν ένα και μόνο σκοπό: να σας κάνουν να τον λυπάστε, να τον βλέπετε σαν θύμα. Προσπαθεί να διασκεδάσει προσβάλλοντας και προβοκάροντας και να τον βλέπετε και σαν θύμα από πάνω.


> οταν δεν βγαινεις στον κοσμο οταν δεν εχεις επαφη με την φυση

Που ξέρεις εσύ τι επαφή έχω εγώ με τη φύση; Ξέρεις από που κατάγομαι; Ξέρεις τι εμπειρίες έχω από επαρχία και βουνό; Ή μήπως ξέρεις σε πόσες χώρες του κόσμου έχω ζήσει σαν μόνιμος κάτοικος, όχι σαν τουρίστας, και με πόσο κόσμο έχω έρθει και έρχομαι σε επαφή; Ή μήπως ξέρεις σε ποια ηλικία είχα δική μου εταιρεία; Τρολάρεις από θέμα σε θέμα ελεεινέ, κατασκευάζοντας ψέματα και προβοκάροντας ανθρώπους, είναι χωρίς τελειωμό η κακοήθεια σου; Ως πότε θα λερώνεις το forum με τα συκοφαντικά σου μαγειρέματα;

Ως πότε θα απαξιώνεις και θα λοιδωρείς ανθρώπους και θέματα;

Ως πότε θα προσπαθείς να διασκεδάσεις προσβάλλοντας και κατασκευάζοντας ψέματα;

Αμαλία, τι ελπίζεις στο topic περί μεταφυσικής; Να σταματήσει να προβοκάρει; Να του εξηγήσεις τι ζητάει το esoterica; Αφού δεν μπορεί να το καταλάβει. Είναι σαν να πας να διδάξεις σε μια ύαινα πως να χορεύει τσάμικο. Δώσ' της ένα κομμάτι κρέας καλύτερα. Άστο τσάμικο.

Τι θα γίνει με αυτή την κατάσταση αμαλία; Θα απαντάμε στα μαγειρέματά του; Ήθελα να γράψω στην Unseen και την toxotis. Κι αντί γι αυτό κάθομαι και αναλώνομαι με τον ψεύτη και τις συκοφαντίες του. Που θα πάει αυτό; Θέλεις να ασχολούμαστε μαζί του;

Πόση ενέργεια έχει χαλάσει και ο Dying ασχολούμενος μαζί του; Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

t4ng0
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 11:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους t4ng0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που ξέρεις εσύ τι επαφή έχω εγώ με τη φύση; Ξέρεις από που κατάγομαι; Ξέρεις τι εμπειρίες έχω από επαρχία και βουνό; Ή μήπως ξέρεις σε πόσες χώρες του κόσμου έχω ζήσει σαν μόνιμος κάτοικος, όχι σαν τουρίστας, και με πόσο κόσμο έχω έρθει και έρχομαι σε επαφή; Ή μήπως ξέρεις σε ποια ηλικία είχα δική μου εταιρεία;

XoXoXο...μερικοί έχουν ξεφύγει παντελώς και η ιδέα για τον εαυτό τους έχει απογειωθεί....

Μού άρεσε ειδικά το τελευταίο που λέει... "Η μήπως ξέρεις σε ποιά ηλικία είχα δική μου εταιρεία;"....Είναι έυλωγη ερώτηση που έχει κάθε σχέση με το θέμα μας "Τα σκυλιά που κατουράνε και επιτίθενται στα αυτοκίνητα" και επιμένω ο Γιγενής να μαντέψει την απάντησή της και ο Gentleman να μας πεί την σωστή απάντηση....Μόνο έτσι θα καταλάβουμε γιατί τα σκυλια επιτίθενται !!!!!

Νικόλας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 11:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


οι σκυλοι δεν διακρινουν τα χρωματα παιδια.

η ακοη και η οσφρηση τους ειναι υπερανεπτυγμενη και ισοσκελιζει την ασθενη οραση τους.

τα αυτοκινητα τα κυνηγανε για να παιξουν (οντως τα ζωα που κυνηγουν τρεχουν πισω απο ο,τι τρεχει), γιατι θεωρουν τα αυτοκινητα εισβολεις στην περιοχη τους, γιατι ακουν τους υποηχους ορισμενων μηχανων και γιατι οντως πολλες ροδες ειναι μαρκαρισμενες απο αλλους σκυλους.

εβαλα πρωτο το παιγνιδι, γιατι κυνηγανε και ποδηλατα ή τυπους που κανουν τζοκινγκ και μαλιστα καμια φορα τους αρπανε απ το ποδι, οπως θα εκαναν σε καποιο μεγαλοσωμο θηραμα για να πεσει.


βεβαια οι ερευνητες της αστρικης στρουγκας εχουν ενδειξεις οτι οι σκυλοι βλεπουν την αυρα των αυτοκινητων και κυνηγουν μονο τα ιντιγκο καρς, με την λουλακι αυρα.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 16:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς t4ng0 και jonniebegood

χαλαρα παιδια δεν αξιζει να χαλασετε την ζαχαρενια σας

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 17:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
???? Aποριας αξιον! Πως απο τους Σκυλους που "επιτιθενται" στα αυτοκινητα (που συνηθως, ξερουμε πια ειναι η "καταληξη" του "αγωνα")... φθασατε σε σημειο να μαλωσετε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 18:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
t4ng0:
"Η μήπως ξέρεις σε ποιά ηλικία είχα δική μου εταιρεία;"....Είναι έυλωγη ερώτηση που έχει κάθε σχέση με το θέμα μας

Αδερφέ, δεν θα πρόσεξες τι έγραψε. Στην παρακάτω φαντασίωση του gigeni απαντούσα.

> οταν δεν βγαινεις στον κοσμο


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 17/05/2007 18:28:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 18:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


εγω με ποιον τσακωθηκα και δεν το καταλαβα?

γαβ!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
t4ng0
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 18:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους t4ng0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αδερφέ, δεν θα πρόσεξες τι έγραψε. Στην παρακάτω φαντασίωση του gigeni απαντούσα.

Αδελφέ, και εγώ ρωτάω...Το να βγεί κάποιος στον κόσμο ..πρέπει να έχει κάνει εταιρεία σε μικρή ή μεγάλη ηλικία;;; Και γώ σου λέω οτι έκανες μια εταιρεία στα 14 σου η οποία παρέχει υπηρεσίες μέσω του διαδικτύου ... βγαίνεις στον κόσμο έτσι;;;

ΝικόλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 19:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα των σκυλιών και των αυτοκινήτων βλέπω την ίδια εικόνα σε άπειρες περιπτώσεις στα αδέσποτα. Γαβγίζουν σάν λυσσασμένα μέχρι εκεί που τους παίρνει και δέν μπορούν να τρέξουν άλλο ακολουθώντας το αυτοκίνητο κατα πόδας.
Όταν ο οδηγός σταματήσει και κάνει πως ανοίγει την πόρτα για να βγεί έξω αυτά ηρεμούν.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 02:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Αδελφέ, και εγώ ρωτάω...Το να βγεί κάποιος στον κόσμο ..πρέπει να έχει κάνει εταιρεία σε μικρή ή μεγάλη ηλικία;

Είπα εγώ έτσι; Είπα εγώ, ότι για να βγεί κάποιος στον κόσμο ..πρέπει να έχει κάνει εταιρεία; Άμα αρχίσεις να βάζεις στο στόμα μου λόγια δεν κάνουμε τίποτα δάσκαλε. Αλλουνού χόμπυ είναι αυτό.

> Και γώ σου λέω οτι έκανες μια εταιρεία στα 14 σου η οποία παρέχει υπηρεσίες μέσω του διαδικτύου

Όταν εγώ ήμουν 14 δεν υπήρχε διαδίκτυο (www). Ούτε είχε τόση διάδοση το διαδίκτυο την εποχή που εγώ ξεκίνησα. Για IT Consultancy μιλάω.

> υπηρεσίες μέσω του διαδικτύου ... βγαίνεις στον κόσμο έτσι;

Σαν δείγμα ότι έχω βγει στον κόσμο θα ανέφερα... υπηρεσίες μέσω διαδικτύου ε; Η δουλειά μου όπως και οποιαδήποτε επιχείρηση, χρειαζόταν κάποιο marketing. Κάποιες δεξιότητες δικτύωσης. Κάποια κατανόηση των αναγκών των ανθρώπων.

Γι αυτό άσε με μένα. Τα συκοφαντικά μαγειρέματα του gigeni σχολιάστε αγαπητοί αναγνώστες, ξεκινώντας από εδώ. Με παραποιήσεις και αφαιρέσεις context, προσπαθεί να σας κάνει να τον λυπάστε, να τον βλέπετε σαν θύμα. Προσπαθεί να διασκεδάσει προσβάλλοντας και προβοκάροντας και να τον βλέπετε και σαν θύμα από πάνω.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/05/2007 04:56:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 17:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ξεφευγουμε απο το θεμα???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 18:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως ξεφευγουμε απο το θεμα???

Στο χέρι μας είναι να μην το αφήσουμε να ξεφύγει και να απομονωθούν οι συμπεριφορές αυτές που πυροδοτούν αλλά και τροφοδοτούν κάτι τέτοιο...

________________________________________________

gentleman ας πω κι εγώ τη γνώμη μου, για το ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες.
Πράγματι έχω παρατηρήσει το φαινόμενο που λες, όχι μόνο στο Σύνταγμα, αλλά και στην Αλεξάνδρας δίπλα στο Πεδίο του Άρεως και στον Πειραιά επίσης. Εάν περάσει δε κανείς από το Πεδίο του Άρεως με ποδήλατο, δύσκολα τη βγάζει καθαρή!

Πιστεύω κι εγώ ότι η συμπεριφορά του γαβγίσματος των σκύλων στα αυτοκίνητα είναι κάτι σαν παιχνίδι, ένα κοινωνικό χαρακτηριστικό στην αλληλεπίδρασή τους με ανθρώπους και διάφορα κινούμενα οχήματα. Ωστόσο, έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή δεν γαβγίζουν όλα τα αυτοκίνητα. Πιθανόν να ισχύουν τα περισσότερα από όσα έχουν ήδη αναφερθεί, δηλαδή για το θόρυβο της μηχανής, το μαρκάρισμα της περιοχής των σκύλων, κ.λπ. Ιδιαίτερα οι αρσενικοί σκύλοι συνηθίζουν να μαρκάρουν την περιοχή τους, οπότε είναι πιθανό εάν περάσει κάποιο αυτοκίνητο που το έχει "μαρκάρει" (συνήθως με ούρα) ένας σκύλος από άλλη περιοχή, τα σκυλιά να νιώθουν κάποιου είδους εισβολή.

Επίσης με καλύπτει και η εκδοχή του XD που αναφέρει ότι τα σκυλιά θυμούνται μια έντονη και συνήθως δυσάρεστη εμπειρία που μπορεί να είχαν παλιότερα με κάποιο αυτοκίνητο. Μια φιλική οικογένεια, είχε μαζέψει από το δρόμο ένα σκύλο που τον είχε χτυπήσει αυτοκίνητο. Όσο τρυφερά κι αν του φέρθηκαν, όσο κι αν προσπάθησαν να τον εξημερώσουν, τελικά αναγκάστηκαν να τον κρατούν δεμένο γιατί όταν πέρναγε αυτοκίνητο ή μηχανάκι πηδούσε τα κάγκελα και ορμούσε, σε βαθμό του να έχει προκαλέσει διάφορα ατυχήματα.

Επίσης, μπορεί να τους ενοχλεί και το χρώμα κάποιων αυτοκινήτων. Ή ακόμα και η μυρωδιά των ανθρώπων που βρίσκονται μέσα σε αυτά. Τη μυρωδιά δε τα σκυλιά, την καταλαβαίνουν από πολύ μεγάλη απόσταση. Η αγαπημένη μου σκύλα, όταν πηγαίνω στο πατρικό μου σπίτι με καταλαβαίνει περίπου 15 λεπτά πριν φτάσω και στήνεται στην πόρτα κουνώντας την ουρά της. Και βρίσκομαι αρκετά χιλιόμετρα μακριά.

Πάντως, αυτή η επιλεκτικότητα στην επίθεση εναντίον ορισμένων αυτοκινήτων, ισχύει και για ορισμένους ανθρώπους. Μου έχει τύχει πολλές φορές να δω ένα σκύλο ήρεμο και ξαφνικά να περάσει από δίπλα του κάποιος άνθρωπος και ο σκύλος να ορμάει και να γαβγίζει σα λυσσασμένος. Πιθανολογώ πως αυτό μπορεί να οφείλεται στη μυρωδιά του ανθρώπου και δεν αποκλείω το γεγονός τα σκυλιά να μπορούν να αντιληφθούν πράγματα, τα οποία δεν αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας, ακόμα ίσως κι αν αυτό που αντιλαμβάνονται θα μπορούσε να είναι η αύρα κάποιου ανθρώπου. Δεν το αποκλείω ως πιθανότητα, αλλά δεν είναι και εύκολο να στηριχτεί, εφόσον η όλη υπόθεση της αύρας είναι όσον αφορά την απόδειξή της, αμφιλεγόμενη.

Να κλείσω με ένα παράδειγμα που δεν αφορά σκύλους, αλλά άλογα.
Πριν από 10 περίπου χρόνια ζούσα για κάποιο διάστημα στην Αγγλία. Εκεί και ιδιαίτερα στα λιβάδια της Σκοτίας, μπορεί κανείς να βρει άλογα που βόσκουν σε εκτάσεις, σχεδόν ελεύθερα.
Είχαμε πάει κάποια εκδρομή με συναδέλφους σε μια περιοχή (στις λίμνες - Λοχ) και γυρνώντας από μία βόλτα, για να κόψουμε δρόμο πρότεινα στις κοπέλες να πηδήξουμε ένα φράχτη που περικύκλωνε ένα λιβάδι όπου έβοσκαν άλογα. Οι φίλες μου ήταν διστακτικές, εγώ όμως που λατρεύω τα άλογα πήδηξα και μάλιστα πήγα κοντά τους, τα έπιανα, τα χαϊδευα, προσπαθούσα να πηδήξω στην πλάτη ενός αλόγου και γενικά τα "ενοχλούσα" όσο δεν έπαιρνε! Εκείνα όμως ήταν χαλαρά και δεν ένιωθα κάποιον εκνευρισμό από μέρους τους.
Κάποια στιγμή, ξεθαρρέψανε και οι φίλες, πηδήσανε τον φράχτη και άρχισαν να πλησιάζουν. Η μία από αυτές, έχει φοβία με τα άλογα. Με το που βαδίσανε 3-4 μέτρα μετά από το φράχτη, άρχισα ξαφνικά να οπισθοχωρώ, γιατί ένιωσα έναν εκνευρισμό από τα άλογα. Τους είπα να πάνε σιγά-σιγά πίσω, αλλά εκείνες έμειναν και τα κοιτούσαν. Μέσα σε ελάχιστο χρόνο τα άλογα είχαν εντελώς αφηνιάσει και επιτέθηκαν στις κοπέλες - κόντεψαν να τις σκοτώσουν.

Δεν υπήρχε τίποτε το αλλόκοτο στην όλη υπόθεση. Απλά, τα άλογα μυριστήκανε το φόβο και έγιναν επιθετικά.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 20:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φορά έβγαινα από το κουρείο με τα μαλλιά σε στυλ καρφάκια.

Το τζελ μύριζε στα 10 μέτρα.

Καθώς περπάταγα ανάμεσα σε πολύ κόσμο, με βλέπει ένας σκύλος αδέσποτος. Κι αρχίζει να γαυγίζει μετά μανίας.

Δίδαγμα: Προσέξτε τι μάρκα ζελ βάζετε.

Από την άλλη μεριά... πως σηκώνονται οι τρίχες της γάτας όταν θέλει να τρομάξει ένα σκύλο; Έτσι ήταν τα μαλλιά μου.

Δίδαγμα 2: Μη κουρεύεστε όπου να 'ναι.

------------

Καλή κι η πλάκα αλλά το θέμα το εξαντλήσαμε. Τα συκοφαντικά μαγειρέματα του ψεύτη όμως, δεν ξέρω αν εξαντλήθηκαν. Συγνώμη δεν βλέπω.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 20:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή κι η πλάκα αλλά το θέμα το εξαντλήσαμε. Τα συκοφαντικά μαγειρέματα του ψεύτη όμως, δεν ξέρω αν εξαντλήθηκαν. Συγνώμη δεν βλέπω.


τελικα εχεις σοβαρο προβλημα
λυπαμαι τα ατομα που σε συναναστρεφονται


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy