ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 02:27:42  Εμφάνιση Προφίλ
Κατ’ αρχήν, θα ήθελα να διευκρινίσω την πρόθεσή μου, περί αισθαντικής προσέγγισης του θέματος.

Εξηγούμαι:


Προσδοκώ ανταλλαγή απόψεων και θέσεων χωρίς τους περιορισμούς της επιστημονικής τεκμηρίωσης, η οποία, τις περισσότερες φορές, μας φρενάρει τη φαντασία, επειδή, ίσως, είναι εγκλωβισμένη στο στενό γνωστικό της πεδίο, προσπαθώντας να ερμηνεύσει με τους φυσικούς νόμους, ενδείξεις που βρίσκονται υπεράνω αυτών ή χρήζουν μιας πιο «ανοικτόμυαλης» προσέγγισης, προκειμένου να αποκωδικοποιηθούν.

Πόσες φορές, μαθαίνοντας κάτι, έχουμε σκεφθεί διάφορα, τα οποία όμως, είναι αστήρικτα;
Δεν ταιριάζουν στις υπάρχουσες επιστημονικές βάσεις, με αποτέλεσμα να τα καταχωνιάζουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας.

Αρκετές φορές αυτές οι σκέψεις ενισχύονται, μέσα μας, από διάφορα γεγονότα, αλλά εξακολουθούμε να μην τις εξωτερικεύουμε, διότι δεν θα μπορούσαμε να απαντήσουμε στο «ποιος το λέει αυτό», επειδή αυτό το λέμε ΕΜΕΙΣ.

Το λέμε ΕΜΕΙΣ, από δική μας θεώρηση, με βάση τις όποιες γνώσεις μας, το πώς ο καθένας μας αντιλαμβάνεται και διαισθάνεται τις ενδείξεις που γνωρίζει για την Δημιουργία και το παρελθόν μας. Ενδείξεις υπαρκτές, που έχουν έρθει στο φως μετά από χιλιάδες χρόνια (ευρήματα, σπηλαιογραφίες, κείμενα κ.α.).

Για παράδειγμα, μερικά ερωτήματα, απ’ το πίσω μέρος του μυαλού μου, ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, ως προς το θέμα:


Η μυθολογία είναι παραμύθι κάποιων ευφάνταστων ή είναι γραμμένη έτσι επειδή, αυτοί που συνέβαλλαν στη διαμόρφωσή της, αδυνατούσαν να περιγράψουν, αυτά που έβλεπαν και βίωναν ή αυτά που διάβαζαν;

Οι θεοί είναι εκφάνσεις της φύσης ή πρωταγωνιστές εκείνων των εποχών;


Μήπως κάποιοι πολιτισμοί έχουν μέσα στην καθημερινότητά τους, τη δημιουργία ζωής και την παρακολούθηση της εξέλιξής της;
Σ’ αυτό το πλαίσιο δέχτηκε ο πλανήτης μας, στο απώτατο παρελθόν αποίκους για το σκοπό αυτό;

Η δαρβινική θεωρία, μήπως έχει να κάνει με την κυτταρική μετάλλαξη αυτόχθονων και την προσφορά γνώσης, σ’ αυτούς;


Ας ψιθυρίσουμε, λοιπόν, σ’ αυτό το θέμα, ο ένας στον άλλο, τα διάφορα που έχουμε στο μυαλό μας,επειδή έτσι τα νοιώθουμε , χωρίς τον κίνδυνο να παρεξηγηθούμε από κάποιους.

Θεωρώ πολύ σημαντικό και χρήσιμο έναν τέτοιο διάλογο, διότι σε φιλικό επίπεδο, μου έχει αποδείξει, ότι «ανοίγοντας» ο ένας τη φαντασία του άλλου, προσεγγίζουμε διάφορες πληροφορίες, πιο σφαιρικά και αναλύουμε πιθανότητες, που όταν «πατάμε στο έδαφος» αδυνατούμε ακόμη και να «δούμε», χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.


______________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ [b]Ένα μικρό
διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.[/b]
ΣΕ
Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
26/05/2007
______________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 12:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ [b]Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.[/b] ΣΕ Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.




======================================================




Αγαπητέ γιαπετ, αρχικά να σου πω ότι ο τίτλος κάποιου θέματος δεν δέχεται τα σύμβολα , και .

Προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η ιδέα σου να καταθέσουμε τα "κομμάτια" της φαντασίας μας και τις σκέψεις που μπορεί να έχουμε κάνει κατά καιρούς σε διάφορα θέματα, ανεξαρτήτως του αν αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή όχι.

Η φαντασία είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι του ανθρώπου και λειτουργεί είτε το θέλουμε είτε όχι.
Άλλωστε, κατά κάποιον τρόπο έχει λειτουργήσει πολύ εποικοδομητικά, δεδομένου ότι οδήγησε κάποιους ανθρώπους σε τρομερές - για την εποχή τους - ανακαλύψεις.

Όσον αφορά τη μυθολογία και τις θρησκείες, νομίζω πως πολλά μέλη εκφράζουν τα πιστεύω τους και τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα.
Και πολλές φορές αυτά τα πιστεύω δεν συμβαδίζουν με την σύγχρονη επιστήμη.

Αν θα ήθελες να συζητήσουμε γενικότερα για κάποια θέματα και τον τρόπο που έχει λειτουργήσει η φαντασία του καθενός μας, ίσως θα πρέπει να μεταβούμε σε άλλη Κατηγορία Συζητήσεων.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 16:25:46  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Dying_Incubus

Συγγνώμη για τα σύμβολα στον τίτλο, δεν ήξερα...

Για να βάλω αυτό το θέμα, σκέφτηκα πολύ, ένα πράγμα μόνο.

Αν θα έμπαινε ο κάθε φίλος στην διαδικασία της συμμετοχής με τον τρόπο που λέω...

Εννοώ, ότι ίσως, να υπάρχει ο "φόβος", να εκφράσει κάποιος δικές του, ατεκμηρίωτες, απόψεις και σκέψεις, για το πώς ερμηνεύει κάποια πραγματα. Απ' την άποψη του ενδεχόμενου να επιρρεαστεί η σοβαρότητα των τοποθετήσεών του, σε άλλες συζητήσεις, εκτός του πνεύματος του παρόντος θέματος.

Θέλω, απλά, να ξεπεραστεί, στο παρόν θέμα, αυτό το κλασσικό "ποιός το λέει αυτό, για να δούμε αν ισχύει".

Δεν ξέρω αν υποστηρίζω την πρόθεσή μου με τρόπο ικανό να την κάνει κατανοητή και φυσικά, θα ήθελα την βοήθειά σου και των υπολοίπων συντονιστών, όχι μόνο ως προς τη κατηγορία που αρμόζει σε ένα τέτοιο θέμα, αλλά και γενικότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 12:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, η βοήθεια των Συντονιστών υπάρχει σε κάθε θέμα, οπότε θα υπάρξει και σ' αυτό.

Σχετικά με την Κατηγορία Συζητήσεων που θα φιλοξενήσει το θέμα, θα ήθελα να μου πεις αν το θέμα θα έχει ως θέμα του κάποια φανταστικά σενάρια όσον αφορά τη μυθολογία, τις θρησκείες κτλ - ώστε να μείνει σ' αυτήν την Κατηγορία Συζητήσεων - ή αν θα περιλαμβάνει κι άλλους τομείς, οπότε και θα μεταφερθεί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 13:16:05  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, Dying_Incubus

Αφήνω τη μεταφορά του θέματος στην κρίση σας, δεδομένου ότι η μυθολογία, όπως γνωρίζεις, δεν έχει όρια. Πόσο μάλλον η φαντασία...

Κατά συνέπεια, πιστεύω ότι θα κινηθεί και σε άλλες διαστάσεις.

Για παράδειγμα:

Η μυθολογία, είναι παραμύθι ή αποδίδει μ' αυτόν τον τρόπο, γεγονότα που κάποιοι έβλεπαν και αδυνατούσαν να τα περιγράψουν;

Η δαρβινική θεωρία, μήπως κωδικοποιεί μαι ενδεχόμενη κυτταρική μετάλλαξη των αυτόχθονων, η οποία έγινε από προηγμένο πολιτισμό, στα πλαίσια της δημιουργίας και της εξάπλωσης της ζωής, σε συμπαντικό επίπεδο;

Οι θεοί, είναι εκφάνσεις της φύσης ή πρωταγωνιστές εκείνων των μακρυνών εποχών και αργότερα η παράδοση τους θεοποίησε;

και πολλά άλλα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 17:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
γιαπετ ωραίο θέμα

Μιας και αναφέρεται πρωτίστως στη γνώση, θα ήταν καλύτερα να φιλοξενηθεί στην ομώνυμη κατηγορία.

Μεταφέρεται λοιπόν το θέμα στην ενότητα .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
από την ενότητα .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου είχε αρχικά τοποθετηθεί.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 17:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
για να καταλάβω καλά γιαπετ,
θες μία σκέψη ατεκμηρίωτη αλλά που είναι δική μου και την πιστεύω ακράδαντα...έτσι είναι ??

αν είναι έτσι θα σου πω μία

έχω την πεποίθηση ότι ο άνθρωπος δεν πήγε ποτε στη σελήνη
και μάλλον δεν πρόκειται ποτέ να πάει

αυτό δεν το στηρίζω στους γνωστούς συλλογισμούς που έχουν τεθεί πάνω στο θέμα (και που αφορούν στη γνησιότητα ή μη,των φωτογραφιών),
αλλά στο γεγονός ότι εγώ πιστεύω πως δεν έχουν την τεχνολογία
για να πετύχουν ένα τετοιο ταξίδι

δεν μπορώ να το στηρίξω,αλλά αυτό πιστεύω[:)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 17:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
γιαπετ:
Η μυθολογία είναι παραμύθι κάποιων ευφάνταστων ή είναι γραμμένη έτσι επειδή, αυτοί που συνέβαλλαν στη διαμόρφωσή της, αδυνατούσαν να περιγράψουν, αυτά που έβλεπαν και βίωναν ή αυτά που διάβαζαν;

Η επικοινωνία γεγονότων και βιωμάτων μέσω του μύθου είναι ένας τρόπος περιγραφής, συχνά καλύτερος από το να τα καταγράψεις και να τα περιγράψεις ως ένας ιστορικός παρατηρητής. Για κάποια πράγματα ίσως να μην υπάρχουν λόγια για να ειπωθούν, ή ακόμα να μην υπάρχουν κατάλληλες νοητικές αναπαραστάσεις στους ανθρώπους που θα τα διαβάσουν ή θα τα ακούσουν, ώστε να καταλάβουν το νόημά τους. Προτιμάται έτσι να δοθούν μέσω ενός μύθου, που δανείζεται στοιχεία από την κουλτούρα της εκάστοτε εποχής. Ο μύθος λειτουργεί σαν ένα σύμβολο που η ερμηνεία του εξαρτάται από τη δυνατότητα αποσυμβολισμού που μπορεί να έχει όποιος τον μελετήσει.

Ένας ιστορικός που βλέπει το θέμα μόνο ως ένα "παραμύθι", θα δει μέσα στο μύθο μόνο την κουλτούρα της εποχής που δημιουργήθηκε - το περίβλημα δηλαδή. Αυτό προϋποθέτει για τον ιστορικό, ότι αποφασίζει εκ των προτέρων ότι ο μύθος δεν είναι τίποτε άλλο, παρά ένα παραμύθι που αντικατοπτρίζει το πως ο λαός έβλεπε κάποια πράγματα στην εποχή του, ή ακόμα πως ο μύθος είναι το κατασκεύασμα ενός δεινού ποιητή και μυθογράφου, που η φαντασία και η συγγραφική του δεινότητα ήταν τέτοια, που ο μύθος διαδόθηκε και έζησε ανά τους αιώνες.
Κάποιος άλλος που πιστεύει ότι ο μύθος μπορεί να περιέχει μέσα του κρυμμένες αλήθειες, θα προχωρήσει βάσει της πεποίθησής του αυτής, αλλά και των υπαρχόντων γνώσεων που έχει στον αποσυμβολισμό των μύθων. Μπορεί στην αρχή να προχωρεί στα τυφλά, μπορεί οι προσπάθειες της ερμηνείας του να είναι μόνο το αποτέλεσμα της ερεθισμένης φαντασίας του. Εάν όμως λάβει υπόψη του κι άλλους μύθους, τους συγκρίνει, βάλει "στο τραπέζι" και άλλα στοιχεία που αφορούν άμεσα ή και έμμεσα τον μύθο, εάν ακόμα επιστρατέψει τη διαίσθησή του, μπορεί να ανασύρει από αυτόν στοιχεία, που δεν φαινόντουσαν με την πρώτη ανάγνωση.

Αυτός οι αυτοί που συνέταξαν τον μύθο, ίσως να τον έγραψαν έτσι επειδή δεν έβρισκαν άλλα λόγια για να περιγράψουν αυτό που δεν περιγράφεται αλλιώς. Ίσως πάλι να το έκαναν, για να κάνει ο ερευνητής την παραπάνω διαδικασία, να προσπαθήσει να μπει μέσα στον μύθο και να κοπιάσει για να πάρει τα κρυμμένα μυστικά του. Θα βρει τόσα, όσα μπορεί να καταλάβει.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 20:44:44  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι συντονιστές, ομολογουμένως, το θέμα βρήκε το κατάληλλο "σπίτι" σ' αυτήν την ενότητα.

Σας ευχαριστώ.

Φίλε, αγνοών, καλά κατάλαβες.

Μερικές φορές αυτό το "ποιός το λέει" νοιώθω να με πνίγει, απ' την άποψη ότι αναγκάζομαι να συζητήσω για τα λίγα, που έχουν αποδειχθεί,χωρίς να μπορώ να δώσω και μίαν άλλη διάσταση, την οποία, νοιώθω ή συνδιαστικά και συνειρμικά πιστεύω, λόγω του ότι δεν είμαι ιστορικός, αρχαιολόγος ή κάτι τέτοιο..

Όσον αφορά την άποψή σου για την επίσκεψη του γήϊνου ανθρώπου στη σελήνη, έχεις δίκαιο ως προς τις φωτογραφίες, αλλά νομίζω ότι αυτό που απαγορεύει τα σούρτα-φέρτα στον δορυφόρο του πλανήτη μας, δεν είναι η έλλειψη τεχνολογίας, αλλά κάτι άλλο...

Η απαγόρευση, ίσως να έρχεται από πολύ... ψηλά.

Ελπίζω στη συνέχεια να "εικάσουμε"...

Φίλη amalia, συμφωνώ απόλυτα, με τη τοποθέτησή σου.

Ακριβώς γι' αυτό πιστεύω ότι αυτό το θέμα, ίσως βοηθήσει όλους, με πρώτον εμένα, να "ψαχουλέψουμε" για μη ορατά, εκ πρώτης όψεως, μονοπάτια.

Ίσως, μερικές φορές, η απόδοση μιας ιστορικής στιγμής, με τη μορφή μύθου, συμβάλλει στη γρηγορότερη εξάπλωση και κατανάλωση, της ιστορίας.

Προσωπικά, με βάση κάποια πορίσματα ιστορικών, πιστεύω, ότι υπάρχει και μια άλλη διάσταση, που κρατάει ακόμη τους μύθους κωδικοποιημένους.

Η πιθανότητα να είναι οι ιστορικοί του σήμερα, εγκλωβισμένοι στην κατεστημένη άποψη ή στις ερμηνείες προκατόχων τους, με αποτέλεσμα να προσπαθούν να δούν απλά, μια συνέχεια στην, ήδη, ύπάρχουσα τεκμηρίωση ή ακόμη και να μην έχουν τα κότσια να πάνε κόντρα, σε κάποιους που, πιθανά καθορίζουν τις επαγγελματικές τους τύχες...

Ή υπάρχει εντολή να παραμείνουν μύθοι....

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 01:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Ας ψιθυρίσουμε, λοιπόν, σ’ αυτό το θέμα, ο ένας στον άλλο, τα διάφορα που έχουμε στο μυαλό μας,επειδή έτσι τα νοιώθουμε , χωρίς τον κίνδυνο να παρεξηγηθούμε από κάποιους.

γιαπετ μιας και το θέμα σου βρήκε το κατάλληλο χώρο του ,ας ξεκινήσουμε το μπλα ,μπλα .

Σαν αρχή πιστεύω ότι πρέπει να διευκρινίσω ότι ένα απαραίτητο εσωτερικό κομμάτι που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο ,είναι η δύναμη που έχει να σκέφτεται και να φαντάζεται , άλλωστε αυτό είναι που μας χαρακτηρίζει όχι σαν ανώτερο είδος πάνω στον πλανήτη γη ,αλλά σαν ένα είδος έλλογης ζωής που έχει την δύναμη να εξελιχθεί διάμεσου του λόγου και της σκέψης .

Ακριβώς εκεί έρχεται και η μυθολογία ,ο μύθος η διήγηση που μεταδίνεται από στόμα σε στόμα ,ένα αναπόσπαστο κομμάτι κάθε αρχέγονου πολιτισμού ,καθώς προσπαθούσε να ερμηνεύσει και να κατανοήσει τα μυστήρια του σύμπαντος και της ίδιας του της ύπαρξης .

Λόγο αυτής της ανάγκης ο άνθρωπος μέσα στους (μυητικούς) μύθους εκτός από ιστορικές αλήθειες έβαλε και πολλούς συμβολισμούς (εσωτερική γνώση) που μόνο ο πραγματικά μυημένος μπορούσε να αντιληφθεί. (χωρίς να έχει τον παραμικρό κίνδυνο, όπως αναφέρεις και εσύ ,όχι απλά να παρεξηγηθεί ,αλλά το λιγότερο να χάσει την ζωή του !!!! )

Οπότε μια ερώτηση που πρέπει να κάνουμε δεν είναι αν ο μύθος έχει ιστορικά στοιχεία , αλλά για ποιον σκοπό δημιουργήθηκε και δόθηκε διαμέσου συμβολισμών ;

«Μύθου μέν σχήμα έχον λέγεται, τό δ' αληθές εστί...» (Τίμαιος 22C)

«Οι μύθοι είναι ζωντανά σπέρματα αλήθειας, που μπορούν να γονιμοποιήσουν κάθε κατάλληλα προετοιμασμένο ανθρώπινο νου και εκεί να καρποφορήσουν με καρπούς αφάνταστα πλούσιους». Φιλοσοφικός Σύλλογος Ιάμβλιχος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 09:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, πιστεύω κι εγώ πως η μυθολογία μπορεί να προσεγγιστεί κυρίως μέσω των τρόπων που αναφέρει κι η amalia.
Πολλοί άνθρωποι την αντιμετωπίζουν ως μια σειρά παραμυθιών, ιδανικών για να την διαβάζουν για να χαλαρώσουν ή για να την διαβάσουν στα παιδιά τους το βράδυ πριν κοιμηθούν.
Από την άλλη όμως, αν εξετάσουμε τους μύθους λίγο πιο βαθιά θα δούμε ότι αυτοί περιέχουν ένα πλήθος συμβολισμών που είναι ίδιοι σε μύθους διαφόρων λαών.
Κατά την γνώμη μου λοιπόν, η μυθολογία ήταν ένας από τους τρόπους των αρχαίων λαών να ερμηνεύσουν μεγάλες κλιματικές αλλαγές και κάποια σημαντικά γεγονότα της εποχής τους - όσον αφορά τις κοινωνικές αλλαγές που συνέβαιναν.
Ίσως μας μπερδεύει το γεγονός ότι κάποια πράγματα δε λέγονται ξεκάθαρα αλλά δίνονται συμβολικά.
Αυτό όμως ίσως να μπορεί να εξηγηθεί αν σκεφτούμε ότι η γνώση μεταδιδόταν με τον προφορικό λόγο κι έτσι είναι πιθανό κάποια στοιχεία να παραποιήθηκαν, να παραλείφθηκαν ή και να εμπλουτίστηκαν από γενιά σε γενιά.

Προσωπικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ η μυθολογία και την βρίσκω μια θαυμάσια ευκαιρία για να "ταξιδέψω" σε άλλες εποχές και σε άλλα μέρη, κατανοώντας λίγο καλύτερα τους καιρούς εκείνους.

quote:
Μήπως κάποιοι πολιτισμοί έχουν μέσα στην καθημερινότητά τους, τη δημιουργία ζωής και την παρακολούθηση της εξέλιξής της;

Με ποιό τρόπο δηλαδή έχουν στην καθημερινότητα τους την δημιουργία ζωής και την παρακολούθηση της εξέλιξης αυτής?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 19:20:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
amalia

Κάποιος άλλος που πιστεύει ότι ο μύθος μπορεί να περιέχει μέσα του κρυμμένες αλήθειες, θα προχωρήσει βάσει της πεποίθησής του αυτής, αλλά και των υπαρχόντων γνώσεων που έχει στον αποσυμβολισμό των μύθων. Μπορεί στην αρχή να προχωρεί στα τυφλά, μπορεί οι προσπάθειες της ερμηνείας του να είναι μόνο το αποτέλεσμα της ερεθισμένης φαντασίας του. Εάν όμως λάβει υπόψη του κι άλλους μύθους, τους συγκρίνει, βάλει "στο τραπέζι" και άλλα στοιχεία που αφορούν άμεσα ή και έμμεσα τον μύθο, εάν ακόμα επιστρατέψει τη διαίσθησή του, μπορεί να ανασύρει από αυτόν στοιχεία, που δεν φαινόντουσαν με την πρώτη ανάγνωση.



Σ’ αυτήν την κατηγορία ανήκω κι εγώ φίλη μου. Δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις που θα ήθελα, αλλά προσπαθώ με τις όποιες διαθέτω. Εξ’ άλλου γι’ αυτό και έθεσα το παρόν θέμα δημόσια.

quote:
amalia

Αυτός οι αυτοί που συνέταξαν τον μύθο, ίσως να τον έγραψαν έτσι επειδή δεν έβρισκαν άλλα λόγια για να περιγράψουν αυτό που δεν περιγράφεται αλλιώς. Ίσως πάλι να το έκαναν, για να κάνει ο ερευνητής την παραπάνω διαδικασία, να προσπαθήσει να μπει μέσα στον μύθο και να κοπιάσει για να πάρει τα κρυμμένα μυστικά του. Θα βρει τόσα, όσα μπορεί να καταλάβει.



Σωστό. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό έχει γίνει σε δύο χρόνους.
Δηλαδή, οι πρώτοι που θέλησαν να αποτυπώσουν τις, κατά τη γνώμη μου, κοσμογονικές αλλαγές και πρωτόγνωρες καταστάσεις, των οποίων υπήρξαν μάρτυρες, δεν είχαν το νοητικό επίπεδο και τις εικόνες, ώστε να καταλάβουν τι συνέβαινε γύρω τους, με αποτέλεσμα να δώσουν αυτήν τη μορφή σ’ αυτό που αφηγούνταν ή έγραφαν.

Κατόπιν, όμως και αφού, όπως φαίνεται, νομοτελειακά μπαίνει, ότι μας δίνεται η γνώση με το σταγονόμετρο (ίσως έτσι πρέπει για να γίνεται κατανοητή απ’ τους περιορισμένης δυνατότητας, εγκεφάλους μας), πιθανά οι μεταλαμπαδευτές, να μην τους αποσυμβόλισαν με τον στόχο που αναφέρεις. Να καταλαβαίνει κάποιος ότι μπορεί.


quote:
elo

Ακριβώς εκεί έρχεται και η μυθολογία ,ο μύθος η διήγηση που μεταδίνεται από στόμα σε στόμα ,ένα αναπόσπαστο κομμάτι κάθε αρχέγονου πολιτισμού ,καθώς προσπαθούσε να ερμηνεύσει και να κατανοήσει τα μυστήρια του σύμπαντος και της ίδιας του της ύπαρξης .


Πράγμα που σημαίνει, ότι είχαν μπει σ’ αυτήν τη διαδικασία, της ερμηνείας. Κάτι τους έβαλε, αφού μιλάμε για πολλές χιλιάδες χρόνια, πριν.


quote:
elo

Οπότε μια ερώτηση που πρέπει να κάνουμε δεν είναι αν ο μύθος έχει ιστορικά στοιχεία , αλλά για ποιον σκοπό δημιουργήθηκε και δόθηκε διαμέσου συμβολισμών ;


Σωστό ερώτημα.
Χαίρομαι που θεωρείς δεδομένο ότι οι μύθοι περιέχουν αλήθειες.

Στην εισαγωγή του θέματος διευκρινίζω πως όποιο ερώτημα έχει οποιοσδήποτε φίλος, τίθεται για να εμπλουτίζεται η θεματολογία.

quote:
Dying_Incubus

Πολλοί άνθρωποι την αντιμετωπίζουν ως μια σειρά παραμυθιών, ιδανικών για να την διαβάζουν για να χαλαρώσουν ή για να την διαβάσουν στα παιδιά τους το βράδυ πριν κοιμηθούν.


Μακάρι,φίλε μου, να το έκαναν όλοι αυτό και να απέφευγαν τους διάφορους μπατμαν, σπαιντερ μαν κλπ.

quote:
Dying_Incubus

Από την άλλη όμως, αν εξετάσουμε τους μύθους λίγο πιο βαθιά θα δούμε ότι αυτοί περιέχουν ένα πλήθος συμβολισμών που είναι ίδιοι σε μύθους διαφόρων λαών.


Αυτό συμβαίνει επειδή έχουν την ίδια αφετηρία, νομίζω.


quote:
Dying_Incubus

Κατά την γνώμη μου λοιπόν, η μυθολογία ήταν ένας από τους τρόπους των αρχαίων λαών να ερμηνεύσουν μεγάλες κλιματικές αλλαγές και κάποια σημαντικά γεγονότα της εποχής τους - όσον αφορά τις κοινωνικές αλλαγές που συνέβαιναν.


Ακριβώς .
Και με την ευκαιρία που μου δίνει η ερώτησή σου,

quote:
Με ποιό τρόπο δηλαδή έχουν στην καθημερινότητα τους την δημιουργία ζωής και την παρακολούθηση της εξέλιξης αυτής?

στο επόμενο μήνυμά μου θα μπούμε στα «βαθειά», δεδομένου ότι η πρόθεσή μου είναι να ερμηνεύσουμε (παίρνοντας υπ’ όψιν, κυρίως, διάφορες ενδείξεις που είναι σπαρμένες σε ολόκληρο τον πλανήτη) και όχι, τόσο, να αιτιολογήσουμε τους μύθους που ξέρουμε…

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ
Ας υποθέσουμε, ότι ο «Δημιουργός» μας είναι ένας πολιτισμός, κοντινού ή μακρινού γαλαξία (η απόσταση δεν παίζει κανένα ρόλο), που αριθμεί εκατομμύρια χρόνια ύπαρξης και εξέλιξης.

Σίγουρα θα είναι σε ανώτερη σφαίρα ύπαρξης, από εμάς και μπορεί να δημιουργεί ή να μεταλλάσσει ανώτερους βιολογικούς οργανισμούς. Εδώ σ’ εμάς, ήδη, δεν ακούγεται εξωφρενικό κάτι τέτοιο.

Είμαστε, ίσως στα πρώτα βήματα…

Ένα κομμάτι, λοιπόν, των επιστημόνων αυτού του κόσμου καταπιάνεται με τον επικοισμό, πλανητών, περιβαλλοντολογικά, συμβατών με το είδος τους, για διάφορους λόγους.

Κάποια στιγμή, στο απώτατο παρελθόν, έρχονται οι πρώτοι έποικοι, φέρνοντας μαζί τους ολόκληρο τον απαραίτητο επιστημονικό και υλικοτεχνικό εξοπλισμό για την επιβίωση και την διαβίωσή τους.

Φυσικά ήρθαν με κάποια αστροπολιτεία, τεράστια που μετέφερε και μικρότερα σκάφη ( ίσως σαν αυτό που κατοικεί ο αρχηγός της φυλής των Τζόπας στο Θιβέτ) η οποία φυλή κατείχε και 12 περίεργους δίσκους, που χαρακτηρίστηκαν, «εξωγήινα πιάτα με Ελληνικά γράμματα.
Ο Ρόμπιν Κάρυλ Έβανς της Οξφόρδης, αναφέρεται εκτενώς σ’ αυτά στο βιβλίο του, «Η εξορία των θεών του Ήλιου».

Ίσως βρήκαν αυτόχθονες απ’ τους οποίους ξεχώρισαν κάποια ανθρωποειδή με γενετικό κώδικα που επιδέχετο μετάλλαξης, τους εξέλιξαν βιολογικά και πνευματικά (πράγμα που μπορεί να υπαινίσσεται η δαρβινική θεωρία) ή μπορεί να είναι οι λεγόμενοι ημίθεοι ( τέκνα θεών με την έννοια της μετάλλαξης και όχι με την κλασική έννοια της αναπαραγωγής) και σιγά σιγά τους εξομοίωσαν ( κατ’ εικόναν και ομοίωσιν).

Φυσιολογικά, βέβαια, ο πλανήτης είναι γεμάτος ενδείξεις, από μοντέλα αεροσκαφών, αναπαραστάσεις αστροναυτών, αφηγήσεις τρομερών δυνατοτήτων των θεών, από παραδόσεις λαών, δίσκοι εκτός των Τζόπας, της Μπογκοτά, της Φαιστού, που πιστεύω ότι είναι κωδικοποιημένες αφηγήσεις για την προέλευση και την πορεία του ανθρώπου στη γη.

Αν, λοιπόν, δεχτούμε ότι τίποτα δεν είναι αδύνατον, βλέπουμε ότι δένουν και « εξηγούνται» (σε εισαγωγικά) αρκετά πράγματα, πολλές φορές καλλίτερα απ’ ότι έχουν καθιερωθεί.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 09:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

Πράγμα που σημαίνει, ότι είχαν μπει σ’ αυτήν τη διαδικασία, της ερμηνείας. Κάτι τους έβαλε, αφού μιλάμε για πολλές χιλιάδες χρόνια, πριν.

Προφανώς η ανάγκη τους για κατανόηση της προέλευσης τους, του πως δημιουργήθηκε ο κόσμος μας, πως δημιουργήθηκαν εκείνοι κτλ.
Νομίζω πως είναι μια έμφυτη ανάγκη μας αυτή και θα υπάρχει όσο υπάρχει ο άνθρωπος.

Σχετικά με το τελευταίο μήνυμα σου, είχα διαβάσει πριν 6 - 7 χρόνια 2 βιβλία τα οποία υποστήριζαν αυτήν ακριβώς την θεωρία - ίσως κάπως παραλλαγμένη.

Πέρα απ' αυτό όμως, η θεωρία της μετάλλαξης - με ευρύτερη έννοια - αποτελεί μέρος κάποιων εσωτερικών διδασκαλιών.
Αν και δεν δίνεται έμφαση στον τρόπο με τον οποίο ήρθε στον πλανήτη μας αυτή η Ιεραρχία, ούτε αναφέρονται διαστημόπλοια κτλ, έχει αναφερθεί η θεωρία περί εξέλιξης τους λεγόμενου ζωάνθρωπου στον άνθρωπο, ο ερχομός της Ιεραρχίας αυτής πριν από 18.000.000 - 18.500.000 χρόνια κτλ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 13:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
γιαπέτ: Φυσικά ήρθαν με κάποια αστροπολιτεία, τεράστια που μετέφερε και μικρότερα σκάφη ( ίσως σαν αυτό που κατοικεί ο αρχηγός της φυλής των Τζόπας στο Θιβέτ) η οποία φυλή κατείχε και 12 περίεργους δίσκους, που χαρακτηρίστηκαν, «εξωγήινα πιάτα με Ελληνικά γράμματα.
Ο Ρόμπιν Κάρυλ Έβανς της Οξφόρδης, αναφέρεται εκτενώς σ’ αυτά στο βιβλίο του, «Η εξορία των θεών του Ήλιου».

Αλήθεια ... ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΜΕΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ?
Ακούγονται πολλά τέτοια απο διάφορους, όλα αυτά περιστρέφονται γύρω απο την αγωνία του ανθρώπου να γνωρίσει την λύση στον γρίφο του μεγάλου αναπάντητου ερωτηματικού
ΠΩΣ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ? (ώστε να ξεχωρίσει εμφανέστατα απο όλα τα υπόλοιπα ζωικά και φυτικά είδη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 15:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Αλήθεια ... ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΜΕΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ?

snoopy αν διάβασες το θέμα που ξεκίνησε ο γιαπετ από την αρχή ,θα δεις ότι διευκρίνισε «Προσδοκώ ανταλλαγή απόψεων και θέσεων χωρίς τους περιορισμούς της επιστημονικής τεκμηρίωσης, η οποία, τις περισσότερες φορές, μας φρενάρει τη φαντασία»

Βλέπεις ,είναι καλό καμία φορά να αφήνουμε τη φαντασία να ταξιδεύει μακριά από ( τεκμηριωμένες ) επιστημονικές αποδείξεις και να ψάχνει και εναλλακτικές πιθανότητες που υπάρχουν στα άδυτα του μυαλού μας ( πω ,πω τι έγραψα πάλι ) .

Άλλωστε μην ξεχνάς ότι πριν μερικές δεκαετίες ,αυτά που τα είχαμε σαν φανταστικά σενάρια ,τα ζούμε τώρα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 21:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
elo:
snoopy αν διάβασες το θέμα που ξεκίνησε ο γιαπετ από την αρχή ,θα δεις ότι διευκρίνισε «Προσδοκώ ανταλλαγή απόψεων και θέσεων χωρίς τους περιορισμούς της επιστημονικής τεκμηρίωσης, η οποία, τις περισσότερες φορές, μας φρενάρει τη φαντασία»

Εντάξει ... τώρα το είδα δέν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 00:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Πέρα απ' αυτό όμως, η θεωρία της μετάλλαξης - με ευρύτερη έννοια - αποτελεί μέρος κάποιων εσωτερικών διδασκαλιών.
Αν και δεν δίνεται έμφαση στον τρόπο με τον οποίο ήρθε στον πλανήτη μας αυτή η Ιεραρχία, ούτε αναφέρονται διαστημόπλοια κτλ, έχει αναφερθεί η θεωρία περί εξέλιξης τους λεγόμενου ζωάνθρωπου στον άνθρωπο, ο ερχομός της Ιεραρχίας αυτής πριν από 18.000.000 - 18.500.000 χρόνια κτλ.


Ναί φίλε μου, Dying_Incubus, υπάρχει αρκετά μεγάλη βιβλιογραφία, πάνω σ' αυτό, όμως καταλαβαίνεις τι κινδύνους κρύβει η δημόσια τοποθέτηση κάποιου.
Ο κόσμος τ' ακούει, ακόμη, σαν πολύ περίεργα ολ' αυτά κι ας υπάρχει πιθανότητα να είναι πολύ πιο κοντά στην αλήθεια, από κάποιες, παιδαριώδεις, επιστημονικές εξηγήσεις...

Πάντως, λένε, ότι για να υπάρξει τέτοια εξέλιξη, αν μπορεί να υπάρξει, χρειάζονται πάνω από 100 εκατομμύρια χρόνια.

quote:
elo

Βλέπεις ,είναι καλό καμία φορά να αφήνουμε τη φαντασία να ταξιδεύει μακριά από ( τεκμηριωμένες ) επιστημονικές αποδείξεις και να ψάχνει και εναλλακτικές πιθανότητες που υπάρχουν στα άδυτα του μυαλού μας ( πω ,πω τι έγραψα πάλι ) .


Ακριβώς φίλε elo, έχεις απόλυτο δίκαιο. Και για σκέψου, αυτα που υπάρχουν στα άδυτα του μυαλού μας, να μην είναι αναίτιες σκέψεις, αλλά πληροφορίες γραμμένες στην κυτταρική μνήμη μας;

Το λέω αυτό, διότι δεν πιστεύω καθόλου στην τύχη.

quote:
elo

Άλλωστε μην ξεχνάς ότι πριν μερικές δεκαετίες ,αυτά που τα είχαμε σαν φανταστικά σενάρια ,τα ζούμε τώρα .


Ευτυχώς που ανοίγονται τρύπες στα ντουλάπια, των μυστικών υπηρεσιών, όχι τυχαία βέβαια.

quote:
snoopy
Αλήθεια ... ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΜΕΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ?

Φίλε snoopy, θα προσπαθήσω να απαντήσω στην σωστή απορία σου.

Ο Πλάτων μίλησε για τον κυκλικό χρόνο, πίστευε ότι, όπως οι εποχές του έτους, επαναλαμβάνονται κυκλικά, έτσι υπάρχει και ένας συμπαντικός χρόνος, των 10.000 ετών μέσα στον οποίο επαναλαμβάνονται όλα, σε γήινο επίπεδο. Επίσης είπε και το μεγάλο Ενιαυτό.

Που σημαίνει ότι ίσως πηγαινοέρχονται....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Edited by - γιαπετ on 30/05/2007 01:36:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 01:34:14  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορεί να μιλάμε, στο θέμα, για φαντασία, αλλά με την έννοια, ότι την χρησιμοποιούμε για να δώσουμε κάποια εξήγηση σ' αυτά που βλέπουν τα μάτια μας και περιμένουν να βρεθεί κάποιος, ικανός ή τολμηρός, να τα κάνει να του αποκαλύψουν, τα μυστικά τους.

Αρχαιολογικά ευρήματα που παραμένουν σιωπηλά, κείμενα, φυλές που έχουν γνώσεις που κανονικά δεν θα έπρεπε ( Ντόγκον στο Μαλί, Τζόπας στο θιβέτ κ.α.)

Για παράδειγμα, πώς γνωρίζουν οι Τζόπας, λεπτομέρειες για τον Σείριο;
Πως ισχυρίζονται ότι προέρχονται από άλλο ηλιακό σύστημα, ότι ο πλανήτης τους έχει τη μισή βαρύτητα της γης και περιμένουν τους δικούς τους να έρθουν να τους πάρουν πίσω;

Κατέχουν, ή κατείχαν μέχρι την εισβολή των Κινέζων, 12 δίσκους με διάφορες ανεξήγητες ιδιότητες και με ΕΛΛΗΝΙΚΑ γράμματα, από άγνωστο μέτταλο σκληρότερο του διαμαντιού, ηλικίας πολλών χιλιάδων χρόνων.

Ενας δίσκος, αυξομοιώνει το βάρος του κάθε μισή ώρα (χάνει βάρος και το ανακτά ανά μισάωρο). Επίσης απ' το εσωτερικό του πηγάζουν αντηχήσεις!!!

Αναρίθμητα "περίεργα" στον πλανήτη ( Μπάαλμπεκ στον Λίβανο, Νάζκα στο Περού κ.α.).
Πώς γίνεται να μας λένε, επίσημα ότι ογκόλιθοι 12 τόνων λαξεύτηκαν με... χάλκινα εργαλεία και μεταφέρθηκαν τραβώντας τους με σχοινιά;

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Πώς εμείς μετά, να μη σκεφθούμε ότι θέλουμε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Βλέπεις ,είναι καλό καμία φορά να αφήνουμε τη φαντασία να ταξιδεύει μακριά από ( τεκμηριωμένες ) επιστημονικές αποδείξεις και να ψάχνει και εναλλακτικές πιθανότητες που υπάρχουν στα άδυτα του μυαλού μας ( πω ,πω τι έγραψα πάλι ) .

Γράφεις ποίηση...

Φίλε γιαπετ, νομίζω πως στην περίπτωση της δημόσιας τοποθέτησης κάποιου όσον αφορά κάποιες ορισμένες διδασκαλίες, κατανοώ ότι μπορεί να είναι σκεπτικός ως προς το να το κάνει ή όχι.
Παρόλα αυτά, μπορεί να υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να προσεγγίσει και να ερμηνεύσει μια διδασκαλία.
Υπάρχει η πιθανότητα να ακολουθεί κατά γράμμα μια διδασκαλία ή να προσπαθεί να συνθέσει διάφορα κομμάτια από διδασκαλίες.
Άλλωστε, ένα στοιχείο της Αλήθειας είναι κι η σύνθεση...

Σχετικά με τους Ντόγκον, είχα διαβάσει παλιότερα κάποια άρθρα γιατί μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρουσα η περίπτωση τους.
Υπάρχουν όμως αρκετοί αρχαίοι λαοί που είχαν ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό.
Στη Μεσοποταμία πχ γνώρισαν ιδιαίτερη άνθιση τόσο τα Μαθηματικά όσο κι η Αστρονομία.
Στην αρχαία Ινδία ίσως να γίνονταν παρατηρήσεις από τα μέσα της 5ης χιλιετηρίδας π.Χ. ενώ πιθανότατα κι οι Μάγιας - Αζτέκοι - Ίνκας ασχολήθηκαν με αυτήν την επιστήμη όπου οι 2 πρώτοι αυτοί Αμερικάνικοι πολιτισμοί κατέστρωναν τα ημερολόγια τους με βάση τις κινήσεις των ουράνιων σωμάτων.
Στην περιοχή της Λίμας στο Περού εντοπίστηκαν υπολείμματα ενός από τα αρχαιότερα αστρονομικού παρατηρητηρίου το οποίο έχει ηλικία πάνω από 4000 χρόνια όπου έδειχνε το χειμερινό ηλιοστάσιο.

Ο Σείριος που αναφέρεις εθεωρείτο πάρα πολύ σημαντικός για τους αρχαίους Αιγυπτίους.

Σημαντικές πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ

Ακόμα και στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν σπουδαίοι αστρονόμοι.
Έχουμε τον Ίππαρχο, τον Αρίσταρχο τον Σάμιο ο οποίος υποστήριξε ότι το σύστημα μας δεν είναι γεωκεντρικό αλλά ηλιοκεντρικό - θυμάμαι τι εντύπωση μου είχε κάνει αυτό πριν χρόνια που το είχα μάθει καθώς κι όταν αναφέρθηκε σε μια ομιλία στην οποία παρευρέθηκα πριν 1,5 χρόνο - τους Πυθαγόρειους, τον Ηρακλείδη τον Πόντιο ο οποίος ανέφερε ότι ο Ερμής κι η Αφροδίτη κινούνται γύρω από τον Ήλιο κτλ.

Υπάρχει κι ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο από την Κεντρική Σελίδα μας:

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

quote:
Αναρίθμητα "περίεργα" στον πλανήτη ( Μπάαλμπεκ στον Λίβανο, Νάζκα στο Περού κ.α.).
Πώς γίνεται να μας λένε, επίσημα ότι ογκόλιθοι 12 τόνων λαξεύτηκαν με... χάλκινα εργαλεία και μεταφέρθηκαν τραβώντας τους με σχοινιά;

Αν το πιάσουμε αυτό το θέμα θα μπούμε σε "κολληματικό τριπάκι", θα πάμε σε Πυραμίδες της Αιγύπτου και θα καταλήξουμε με depon από τον πονοκέφαλο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Ο Πλάτων μίλησε για τον κυκλικό χρόνο, πίστευε ότι, όπως οι εποχές του έτους, επαναλαμβάνονται κυκλικά, έτσι υπάρχει και ένας συμπαντικός χρόνος, των 10.000 ετών μέσα στον οποίο επαναλαμβάνονται όλα, σε γήινο επίπεδο. Επίσης είπε και το μεγάλο Ενιαυτό.

Θα συμφωνήσω με αυτό που λες γιαπετ .

Επίσης υπάρχει η θεωρία ότι κάποτε ο ανθρώπινος πολιτισμός όταν έφτασε στο ζενίθ του αυτοκαταστράφηκε και όλα αυτά τα αρχέγονα τεχνολογικά αριστουργήματα που βρίσκουμε ,δεν είναι παρά απομεινάρια ανεπτυγμένων πολιτισμών

Η ιστορία (μυθολογία) διάφορων πολιτισμών μας έχει δώσει αρκετά παραδείγματα ,ένα από αυτά που προσωπικά μου αρέσει πολύ είναι το Μαχαμπαράτα και τα βιμάνας ,η πτητικές μηχανές που χρησιμοποιούσανε ως καύσιμο το υδράργυρο.

Ο πόλεμος που περιγράφεται στο έπος ήταν ένας παγκόσμιος πόλεμος της εποχής εκείνης, όχι μόνο γιατί έλαβαν μέρος πολλά έθνη και λαοί, αλλά και επειδή ήταν αποτέλεσμα μιας αδυσώπητης μάχης ανάμεσα στους λαούς και τους τιτάνες. Όταν οι τιτάνες νικήθηκαν, αποφάσισαν να ενσαρκωθούν στον κόσμο των ανθρώπων. Σύντομα όμως ενσαρκώθηκαν και οι θεοί, οπότε εκείνος ο ουράνιος πόλεμος μεταφέρθηκε στη γη με αποτέλεσμα να σκοτωθούν εκατομμύρια άνθρωποι και να χαθούν πολλοί ηγεμόνες και ένδοξοι ήρωες .

Όπως και οι περιγραφές που διαβάζουμε μέσα σε αυτό το έπος :

«Ένα μοναδικό βλήμα φορτωμένο με όλη τη δύναμη του σύμπαντος .Μια πυρακτωμένη στήλη από καπνό και φλόγες ,λαμπερή όσο δέκα χιλιάδες ήλιοι ,ανασηκώθηκε με όλη την μεγαλοπρέπεια της…..Ήταν ένα άγνωστο όπλο ,ένα σιδερένιο αστροπελέκι ,ένας γιγάντιος αγγελιοφόρος του θανάτου ,που έκανε στάχτη όλη την φυλή των Βρίσνις και των Ανδάκας……Τα πτώματα ήταν τόσο καμένα που δεν αναγνωρίζονταν .Τα μαλλιά και τα νύχια τους έπεσαν .Πήλινα αγγεία έσπασαν χωρίς καμία φαινομενική αιτία και τα πουλιά έγιναν λευκά .
Ύστερα από λίγες ώρες ,τα τρόφιμα είχαν μολυνθεί …Για να γλιτώσουν από αυτήν την φωτιά οι στρατιώτες έπεφταν μέσα στα ρυάκια για να πλυθούν … »

Το παραπάνω απόσπασμα δεν είναι το μοναδικό ενδιαφέρων μέσα στο Έπος του Μαχαμπαράτα ,αλλά έχουμε αναφορές και για (όπλα) που μπορούσαν να κάνουν στάχτη αμέσως 50.000 άνδρες και για ιπτάμενα δόρατα που μπορούσαν να καταστρέψουν πόλεις γεμάτες οχυρά ,κλπ .

Βέβαια μέσα σε αυτόν τον μύθο μπορούμε να διακρίνουμε και κοσμολογικές καταστροφές ,το περίεργο όμως είναι ότι οι κοσμολογικές καταστροφές (κομήτες) με την αναλυτική αναφορά που μας δίνουν ,το πώς κατασκευάζονταν μηχανές υδράργυρου για τα βιμάνας δεν ταιριάζουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 15:12:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Παρόλα αυτά, μπορεί να υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να προσεγγίσει και να ερμηνεύσει μια διδασκαλία.
Υπάρχει η πιθανότητα να ακολουθεί κατά γράμμα μια διδασκαλία ή να προσπαθεί να συνθέσει διάφορα κομμάτια από διδασκαλίες.
Άλλωστε, ένα στοιχείο της Αλήθειας είναι κι η σύνθεση...


Και βέβαια, φίλε μου, το αποτέλεσμα της μιας σύνθεσης, χρησιμοποιείται για συστατικό της επόμενης και πάει λέγοντας...


Σχετικά με τους αρχαίους λαούς, είναι φυσικό, διότι όσο πιο πίσω πάμε, τόσο πιο νωπή είναι η γνώση, άρα και πιο διαδεδομένη.

Είδες πόσο εντυπωσιακό και παράξενο ακούγεται; Κι όμως είναι αλήθεια...


Πιστεύω ότι προκατακλυσμιαία η γνώση υπήρχε, άλλωστε τότε τοποθευούνται όλ' αυτά που συζητάμε. Μετά δυστυχώς, χάθηκε μαζί με όλα τα΄ άλλα και υπήρξαν άνθρωποι-ακτίνες, με σκοπό να επαναφέρουν σιγά σιγά, αυτή τη χαμένη γνώση, η οποία είναι απαραίτητη για την εξέλιξή μας.

quote:
Dying_Incubus

Αν το πιάσουμε αυτό το θέμα θα μπούμε σε "κολληματικό τριπάκι", θα πάμε σε Πυραμίδες της Αιγύπτου και θα καταλήξουμε με depon από τον πονοκέφαλο!


Σίγουρα και γι' αυτό δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλά θέλω να μοιραστώ με άλλους την πεποίθησή μου, ότι όλα τα αισθανόμαστε πριν τα αποδείξουμε και ότι η μυθολογία δεν είναι παραμυθάκι αλλά κωδικοποιεί την ιστορία του πλανήτη και του ανθρώπου που τον κατοικεί.

Κάνω αυτές τις αναφορές σε διάφορα, για να δούμε αν, τελικά, έχει βάση, ότι δεν είμαστε, κοσμικά ατυχήματα, όπως θέλουν να μας κάνουν να πιστέψουμε.

Αυτό που προτείνεις να δω, θα το μελετήσω. με μια ματιά φαίνεται ενδιαφέρον και μου θύμισε, ότι κανείς ή πάρα πολύ λίγοι και χωρίς προβολή, δεν αναφέρεται, στην προκατακλυσμιαία ιστορία, έστω και ψιλαφώντας.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 15:53:07  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε elo
Η περιοχή του Ινδού, δέχτηκε τα φώτα της Ελλάδας από τον θεό Ερμή περί το -18.000. Κατόπιν, απ' τους Τερμίλες-Δραβίδες της Κρήτης το -10.000 και, μετακατακλυσμιαία, απ' τον θεό Διόνυσο, το -6.000.

Το 1924 ο J. Marchal ανακάλυψε τις πόλεις Μοχέντο Ντάρο και Χαράπα, πόλεις που ανθούσαν πριν το -3.000. Το Ινδικό κείμενο Narya shasta αναφέρει ότι εκεί χόρευαν έναν πηδηχτό χορό, όμοιο με τον Πυρρίχιο.

Ο Ινδός ιστορικός Chatterji αναφέρει ότι τα πολιτιστικά στοιχεία αυτών των πόλεων προέρχονται απ τους κατοίκους του Αιγαίου.
Επίσης, οι Ινδοί αναφέρουν ότι οι σοφοί "Ρήσις" ήταν Έλληνες και ο νομοθέτης ήταν ο Μανού (Μίνως).

Και τόσα άλλα....

Τί μας εμποδίζει να σκεφτούμε ότι αυτά που αναφέρονται στη Μαχαμπαράτα, είναι ο μεγάλος πόλεμος των θεών και των Ελλήνων, ενάντια στους Τιτάνες, με αποτέλεσμα την καταβύθιση της Ατλαντίδας;


quote:
elo

Βέβαια μέσα σε αυτόν τον μύθο μπορούμε να διακρίνουμε και κοσμολογικές καταστροφές ,το περίεργο όμως είναι ότι οι κοσμολογικές καταστροφές (κομήτες) με την αναλυτική αναφορά που μας δίνουν ,το πώς κατασκευάζονταν μηχανές υδράργυρου για τα βιμάνας δεν ταιριάζουν .


Ίσως να μην ήταν κομήτες αλλά βόμβες ή κάτι τέτοιο.
Και μάλιστα κόκκινο υδράργυρο, κάτι που τώρα τελευταία ψυθιρίζει η ΝΑΣΑ.
Πιθανόν να τα έφερναν έτοιμα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 18:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Σχετικά με τους αρχαίους λαούς, είναι φυσικό, διότι όσο πιο πίσω πάμε, τόσο πιο νωπή είναι η γνώση, άρα και πιο διαδεδομένη.

Είδες πόσο εντυπωσιακό και παράξενο ακούγεται; Κι όμως είναι αλήθεια...


Φίλε γιαπετ, αυτό το βρίσκω εν μέρει σωστό και λογικό ως τρόπο σκέψης.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο παλιότερα ανατρέξουμε στην ιστορία της ανθρωπότητας, τόσο περισσότερο μπορεί να συναντούμε φαινόμενα που ο άνθρωπος δε μπορούσε να επεξηγήσει και τα αντιμετώπιζε με δέος.

Για παράδειγμα, ένας μέσος άνθρωπος στον Ελλαδικό χώρο πριν 2500 χρόνια θα πίστευε ότι ο κεραυνός είναι το σημάδι του Δία το οποίο επιβεβαιώνει κάποιο γεγονός και δείχνει την εύνοια/συγκατάθεση του.
Από την άλλη σήμερα γνωρίζουμε κάτω υπό ποιές συνθήκες δημιουργείται ένας κεραυνός, τι τον προκαλεί κτλ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι λόγω της εξέλιξης μας σε κάποιους τομείς έχουμε δώσει κάποιες απαντήσεις σε ορισμένα θέματα που οι αρχαιότεροι πολιτισμοί δεν κατανοούσαν και το απέδιδαν σε κάποια θεϊκή παρέμβαση.

quote:
Πιστεύω ότι προκατακλυσμιαία η γνώση υπήρχε, άλλωστε τότε τοποθευούνται όλ' αυτά που συζητάμε. Μετά δυστυχώς, χάθηκε μαζί με όλα τα΄ άλλα και υπήρξαν άνθρωποι-ακτίνες, με σκοπό να επαναφέρουν σιγά σιγά, αυτή τη χαμένη γνώση, η οποία είναι απαραίτητη για την εξέλιξή μας.

Επειδή αυτό που υπογράμμισα μου ακούγεται ενδιαφέρον, θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω?

Σχετικά με το ότι δεν είμαστε "κοσμικά ατυχήματα", είναι και δική μου πεποίθηση.
Φυσικά δε μπορούμε να αποδείξουμε ούτε ότι δεν είμαστε, όμως μερικές φορές οι αποδείξεις βρίσκονται απλά μέσα στον καθένα μας.
Το αν θα τις δούμε ή όχι είναι καθαρά δική μας υπόθεση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 02:42:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για παράδειγμα, ένας μέσος άνθρωπος στον Ελλαδικό χώρο πριν 2500 χρόνια θα πίστευε ότι ο κεραυνός είναι το σημάδι του Δία το οποίο επιβεβαιώνει κάποιο γεγονός και δείχνει την εύνοια/συγκατάθεση του.
Από την άλλη σήμερα γνωρίζουμε κάτω υπό ποιές συνθήκες δημιουργείται ένας κεραυνός, τι τον προκαλεί κτλ.


Φίλε Dying_Incubus
Θα προσπαθήσω να περιγράψω, επιγραμματικά, την άποψή μου, πάντα εντός θέματος, για να καταλήξω στο γιατί, κατά τη γνώμη μου, συμβαίνει αυτό, που πολύ σωστά παρατηρείς.

Πιστεύω λοιπόν, ότι μέχρι τον κατακλυσμό, περί το -9.560, οι άνθρωποι της γης και οι ουράνιοι, συνεργάζονταν αρμονικά με σκοπό την εξέλιξη της ζωής στον πλανήτη. Κατόπιν η γνώση χάθηκε, οι άνθρωποι που διεσώθησαν, λόγω του ότι είχαν να αντιμετωπίσουν την επιβίωση, επανήλθαν, κατά κάποιο τρόπο σε πρωτόγονη κατάσταση, αφού κυριαρχούσαν ανάγκες, όπως η εύρεση τροφής, η αντιμετώπιση των πάσης φύσεως κινδύνων και η καθημερινότητα, που αφύπνισαν ένστικτα μεν αλλά πνευματικά γύρισαν πολύ πίσω, τους επιζήσαντες.

Τις γνώσεις που κατείχαν οι πρώτοι τις περνούσαν στους απογόνους τους, οι οποίοι στερουνταν εικόνων, παραβολικά και με παρομοιώσεις.
Σαφώς και δεν πετούσε κεραυνούς ο Δίας, αλλά πώς να πεις σε κάποιον που δεν γνωρίζει το παραμικρό, ότι τα μαχητικά οχήματα με μια ριπή ή με μια ακτίνα έκαιγαν τα πάντα;
Ίσως με αφορμή τον κεραυνό, να πεις, να τέτοιους πετούσε ο Δίας και κατακεραύνωνε τους αντιπάλους του (Κρόνειες δυνάμεις). και πολλά άλλα, βέβαια που με τον ίδιο τρόπο έμειναν στις μνήμες και πέρασαν στην παράδοση. Αλλά μην αρχίσω τώρα, γιατί θα ξημερωθώ...
Απλά θέλησα να σου δώσω μια δική μου οπτική, στα πλαίσια των προϋποθέσεων που έβαλα στο θέμα.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω ότι προκατακλυσμιαία η γνώση υπήρχε, άλλωστε τότε τοποθευούνται όλ' αυτά που συζητάμε. Μετά δυστυχώς, χάθηκε μαζί με όλα τα΄ άλλα και υπήρξαν άνθρωποι-ακτίνες, με σκοπό να επαναφέρουν σιγά σιγά, αυτή τη χαμένη γνώση, η οποία είναι απαραίτητη για την εξέλιξή μας.
--------------------------------------------------------------------------------


Επειδή αυτό που υπογράμμισα μου ακούγεται ενδιαφέρον, θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω?


Οι δημιουργοί μας έφυγαν, αλλά δεν μας παράτησαν.
Κι επειδή ο εγκέφαλός μας, είναι ακόμη, περιορισμένων δυνατοτήτων και ανέτοιμος να δεχθεί κοσμικές νομοτέλειες, γεγονότα και καταστάσεις, ενσαρκώνονται, κατά καιρούς, άνθρωποι που έχουν την αποστολή να προχωρήσουν την ανθρωπότητα, με διάφορες εφευρέσεις, και αποκαλύψεις, σε διάφορους τομείς.

Στην ουσία, δηλαδή, όχι να επινοήσουν, αλλά να μας "ξαναθυμίσουν".

Βεβαίως πιστεύω ότι ανάμεσά μας ζουν και επιτελούν έργο ακατανόητο, ακόμη, σ' εμάς.
Λεπτομέρειες τις καθημερινότητας συνηγορούν σε κάτι τέτοιο. Και βέβαια δεν υπάρχουν παρθενογεννέσεις.
Αν οι διάφορες εσχατολογικές προφητείες επαληθευτούν, καλά νάμαστε, προλαβαίνουμε...( Μάγια, κείμενα κλπ.)

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 08:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, διαβάζοντας την άποψη σου σκέφτηκα τι θα γινόταν αν υπήρχε ένας μεγάλος κατακλυσμός ή κάποια άλλη φυσική καταστροφή ευρείας κλίμακας στον πλανήτη μας και πως θα επηρέαζε αυτό την ανθρωπότητα.
Φαντάζεσαι να ξεκινούσε το ανθρώπινο γένος από το μηδέν πάλι ή από κάποιο σημείο πολύ κατώτερο από ό,τι βρισκόμαστε τώρα?

Θα ήταν φοβερό, δε νομίζεις?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 16:30:30  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, έχω την άποψη ότι, για διάφορους λόγους, αυτό έχει συμβεί πάνω από μια φορές.
Νομίζω πως αυτοί που θα επιβιώσουν θα έχουν να αντιμετωπίσουν, ακριβώς ότι και οι πρόγονοί μας, από άποψη συνθηκών.

Επιβίωση, στέγη, ένδυση και βέβαια δημιουργία μιας νέας "μυθολογίας".

Φαντάζεσαι να εξηγείς στους απογόνους σου, που κρατούν ρόπαλα, ας πούμε, για τους διαστημικούς σταθμούς και΄το κινητό τηλέφωνο;

ίσως σκεφθούν ότι με θαυμαστό τρόπο μιλούσες σε ανθρώπους που βρίσκονταν μακρυά σου και ότι είχες μαγικά κουτιά που περιείχαν ανθρώπους, πόλεις και μέσα τους έβλεπες τι γινόταν σ' όλο τον κόσμο, ταυτόχρονα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 08:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, είναι πολύ πιθανόν να είχαμε ένα μεγάλο κατακλυσμό περίπου στο 10000 π.Χ.
Αν λάβουμε υπόψιν μας τους μύθους που υπάρχουν περί κατακλυσμού (Νώε, Δευκαλίωνας, Σεχμέτ κ.α.) μπορούμε να σκεφτούμε ότι όλοι αυτοί έχουν ένα κοινό παρονομαστή.

Αν φανταστούμε ότι αύριο γίνεται ένας μεγάλος κατακλυσμός κι απομένουν ελάχιστοι ζωντανοί άνθρωποι, χάνεται κάθε μορφής τεχνολογία, πόλεις και ξεκινάμε πάλι από το μηδέν σκέφτομαι πως θα μεταδιδόταν στις επόμενες γενιές αυτό το μεγάλο γεγονός.
Αρχικά θα μεταδιδόταν αυτολεξί, καθώς όμως περνούσαν τα χρόνια κι έρχονταν οι επόμενες γενιές το γεγονός αυτό θα αποκτούσε στοιχεία του φανταστικού, του μύθου.

quote:
Φαντάζεσαι να εξηγείς στους απογόνους σου, που κρατούν ρόπαλα, ας πούμε, για τους διαστημικούς σταθμούς και΄το κινητό τηλέφωνο;

ίσως σκεφθούν ότι με θαυμαστό τρόπο μιλούσες σε ανθρώπους που βρίσκονταν μακρυά σου και ότι είχες μαγικά κουτιά που περιείχαν ανθρώπους, πόλεις και μέσα τους έβλεπες τι γινόταν σ' όλο τον κόσμο, ταυτόχρονα.


Λες να μας περνούσαν για Θεούς?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 15:55:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
Αν φανταστούμε ότι αύριο γίνεται ένας μεγάλος κατακλυσμός κι απομένουν ελάχιστοι ζωντανοί άνθρωποι, χάνεται κάθε μορφής τεχνολογία, πόλεις και ξεκινάμε πάλι από το μηδέν σκέφτομαι πως θα μεταδιδόταν στις επόμενες γενιές αυτό το μεγάλο γεγονός.
Αρχικά θα μεταδιδόταν αυτολεξί, καθώς όμως περνούσαν τα χρόνια κι έρχονταν οι επόμενες γενιές το γεγονός αυτό θα αποκτούσε στοιχεία του φανταστικού, του μύθου.



Ακριβώς φίλε μου.
Και σκέψου ότι κάποιοι, σίγουρα, για να γίνουν ίσως πιο συναρπαστικοί, θα προσέθεταν και τις "απαραίτητες" υπερβολές οι οποίες, όμως, θα μπορούσαν να είναι αληθινές, χωρίς αυτοί να το γνωρίζουν.

quote:
Dying_Incubus
Λες να μας περνούσαν για Θεούς?

Δεν είναι σίγουρο αυτό;

Και ιδιαίτερα, αν μας είχε μείνει και κανένα αυτοκίνητο με λίγα καύσιμα ή κάποιο ηλιακό όχημα και πηγαίναμε κάπου που δεν είχαν ξαναδεί αλλά είχαν ακούσει, τότε τη θεοποίηση την είχαμε σίγουρη.

Εξ' άλλου "θέω", απ' όπου και το "θεός" νομίζω σημαίνει, τρέχω πολύ γρήγορα.

Και σε μερικές χιλιάδες χρόνια, θα γινόταν αυτό που γίνεται εδώ, σε κάποιο ανάλογο φορουμ.

Μήπως, τελικά, η Μυθολογία, απομυθοποιεί και προσγειώνει;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 08:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ακριβώς φίλε μου.
Και σκέψου ότι κάποιοι, σίγουρα, για να γίνουν ίσως πιο συναρπαστικοί, θα προσέθεταν και τις "απαραίτητες" υπερβολές οι οποίες, όμως, θα μπορούσαν να είναι αληθινές, χωρίς αυτοί να το γνωρίζουν.

Φίλε μου, είναι πιθανόν να έχει συμβεί και κατά το παρελθόν αυτό που λες.
Ο άνθρωπος μέσα στην άγνοια του μπορεί να μεταδίδει την Ιστορία όπως αυτή γράφτηκε, σαν κάτι να θέλει αυτή να παραμείνει όπως είναι.
Μέσα στο μύθο βέβαια οι έννοιες αποκτούν ένα περισσότερο ποιητικό και συμβολικό "μανδύα" αλλά μέρος της Αλήθειας μπορεί να βρίσκεται μέσα σε κάθε μύθο.

quote:
Και ιδιαίτερα, αν μας είχε μείνει και κανένα αυτοκίνητο με λίγα καύσιμα ή κάποιο ηλιακό όχημα και πηγαίναμε κάπου που δεν είχαν ξαναδεί αλλά είχαν ακούσει, τότε τη θεοποίηση την είχαμε σίγουρη.

Όταν ήμουν παιδί σκεφτόμουν τον εαυτό μου να βρίσκει μια μηχανή που να μπορεί να σε οδηγήσει πίσω στον χρόνο.
Φαντάσου να πηγαίναμε στο 500 π.Χ. και να μας έβλεπαν οι αρχαίοι πρόγονοι μας με τζιν και ρούχα εντελώς αλλόκοτα για αυτούς, αναπτήρα που θα "γεννούσε" αμέσως φωτιά, κινητό τηλέφωνο κι αν είχαμε και κανένα αεροπλάνο θα νόμιζαν ότι πετάμε επάνω σε ένα τεράστιο πουλί.
Αυτό που σκέφτομαι ακριβώς τώρα είναι ότι κάποιες μελλοντικές γενιές ύστερα από 2000 χρόνια ίσως να αναρωτιούνται πως θα τους βλέπαμε αν μας επισκέπτονταν τώρα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 15:51:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο άνθρωπος μέσα στην άγνοια του μπορεί να μεταδίδει την Ιστορία όπως αυτή γράφτηκε, σαν κάτι να θέλει αυτή να παραμείνει όπως είναι.


Φίλε Dying_Incubus, Πιστεύω πως αυτό το κάτι,είναι αλήθεια.
Συμπαντική νομοτέλεια της εξέλιξης, άσχετα απ' τα πρόσκαιρα προβλήματα, πεδήσεις και πισωγυρίσματα, μερικών χιλιάδων ετών που δεν έχουν καμμία σημασία για το συμπαντικό χρόνο.

Αν βάλεις τον εαυτό σου στη θέση τους και, για σένα, ότι πετούσε ήταν πουλί, ότι έτρεχε γρήγορα είχε πόδια, ότι ήταν πιο φωτεινό από μερικά κεριά, ήταν... ήλιος, πώς θα περιέγραφες ένα αεροπλάνο να προσγειώνεται ή να απογειώνεται;


quote:
Αυτό που σκέφτομαι ακριβώς τώρα είναι ότι κάποιες μελλοντικές γενιές ύστερα από 2000 χρόνια ίσως να αναρωτιούνται πως θα τους βλέπαμε αν μας επισκέπτονταν τώρα...

Εάν δεν έχει μεσολαβήσει, κάποιο κοσμογονικό γεγονός, θα είμαστε, γι' αυτούς οι αρχαίοι τους πρόγονοι, αλλά θα ξέρουν το επίπεδο του πολιτισμού μας, φαντάζομαι...

Ίσως αναρωτιούνται, πώς καταφέρναμε να κινούμαστε με συμβατικά μέσα και όχι με την ταχύτητα της σκέψης ή αν ασφυκτιούσαμε κλεισμένοι στα στενά πλαίσια του πλανήτη μας, μη έχοντας καμμία σχέση με τ' αδέλφια μας που βρίσκονται σε τόσο κοντινή αλλά ταυτόχρονα, απαγορευτική απόσταση για εμάς.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy