ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 το αγνωστο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιωργοςΑ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 00:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιωργοςΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Υπαρχει τροπος να ξεπεραστει ο φοβος για το αγνωστο?Ο φοβος του να ανεβεις στη ροδα στο λουνα παρκ ενω ξερεις οτι θα εισαι απολυτα ασφαλης,η το να παρεις αγγαλια μια αγνωστη κοπελα,ειδικα αν ειναι και ομορφη?

Το χιουμορ ειναι ενας καλος τροπος για να ριξεις τα τειχη των φοβων αλλα και αυτο εξαντληται/?

peace


Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 11:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιωργοςΑ, πιστεύω ότι ένας πολύ καλός τρόπος για να ξεπεραστεί ο φόβος για το άγνωστο είναι να προσπαθήσεις να το κάνεις γνωστό σε σένα.

Εφόσον πχ γνωρίζεις ότι θα είσαι απόλυτα ασφαλής στη ρόδα ενός λούνα παρκ γιατί να μην ανέβεις ώστε να δεις ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα?
Θα μπορούσες μ' αυτόν τον τρόπο να δοκιμάσεις να γνωρίσεις πράγματα τα οποία - αν και γνωρίζεις ότι δεν θα σε βλάψουν - παρόλα αυτά σε φοβίζουν.

Όσον αφορά την άγνωστη σου κοπέλα που φοβάσαι να την αγκαλιάσεις, νομίζω πως δεν θα άρεσε και σε πολλές κοπέλες να τις αγκαλιάσει ένας άγνωστος τους στον δρόμο κτλ...

Ένας άλλος τρόπος είναι να προσπαθήσεις να κατανοήσεις τους λόγους που φοβάσαι ορισμένα πράγματα.
Να αναζητήσεις τα αίτια εκείνα που σε καθηλώνουν και σε αποτρέπουν από το να αναλάβεις κάποια συγκεκριμένη δράση.
Δεν ξέρω αν είναι φόβος για το άγνωστο αυτό που περιγράφεις, εξάλλου κι η ζωή μας είναι αύριο.
Δεν γνωρίζουμε το αύριο παρόλα αυτά το βιώνουμε.
Αν το κοιτάξουμε με αποφασιστικότητα θα ορίσουμε εμείς τις δράσεις μας στα πλαίσια του.
Αν απλά το βιώσουμε παθητικά επειδή απλά αυτό αναπόφευκτα θα έρθει, τότε θα μας ορίσει αυτό.

Πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων έχει φοβίες κι εμμονές.
Αυτές από την φύση τους τείνουν να διογκώνονται όσο συνεχίζουμε να τις συντηρούμε και να τις τροφοδοτούμε.
Προσπάθησε να βρεις τους τρόπους εκείνους που θα σε κάνουν να τις αποδυναμώσεις και να σε οπλίσουν με δύναμη κάθε φορά που κάποια από αυτές προσπαθεί να βγει στην επιφάνεια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horace
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 03:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horace  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιώργο,
ο φόβος είναι ένα φυσικό συναίσθημα,το οποίο σε προστατεύει από πολλούς κινδύνους.Εννοώ, τη φωτιά-που δεν είναι και «άγνωστο»-τη φοβάσαι.Μία οντότητα που σε πλησιάζει σιγά σιγά στο σκοτάδι,δεν θα τη φοβηθείς?

Who was the first that forged the deadly blade?Of ragged steel his savage soul was made.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2007, 09:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Horace, θα συμφωνήσω μαζί σου πως ο φόβος μπορεί να σε προφυλάξει από πολλούς κινδύνους.
Επεκτείνοντας αυτό που είπες, θα πω ότι ο φόβος έχει να κάνει με το ένστικτο της επιβίωσης.
Αν θυμάμαι καλά, κάθε άνθρωπος που γεννιέται φέρνει μαζί του 2 φόβους.
Του ύψους και του θορύβου καθώς οι άλλοι είναι επίκτητοι για τον Α ή τον Β λόγο.
Αν όμως κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Από κει και πέρα υπάρχουν φόβοι οι οποίοι μας βασανίζουν, άλλοι σε έντονο κι άλλοι σε μικρότερο βαθμό και πολλές φορές δε μπορούμε να τους καταπολεμήσουμε επειδή δεν γνωρίζουμε τις πρωτογενείς αιτίες τους.
Όσο τους αφήνουμε να μας ελέγχουν ή αποφεύγουμε να τους δούμε κατάματα, αυτοί θα γίνονται όλο και μεγαλύτεροι με αποτέλεσμα να μας βασανίζουν περισσότερο.
Κι ύστερα μπορεί να εξελιχθεί σε εμμονή η οποία να ορίζει διάφορες εκδηλώσεις της ζωής σου.

Σχετικά με την φωτιά που αναφέρεις, νομίζω πως μας έχει εντυπωθεί στο μυαλό μας πως προκαλεί κάψιμο, άρα πόνο.
Ένα μικρό παιδί για παράδειγμα δεν γνωρίζει ότι η φωτιά θα του δώσει πόνο γιατί δεν έχει τις κατάλληλες παραστάσεις για αυτό.
Αν πιάσει την φλόγα ενός αναμμένου κεριού, θα νιώσει πόνο οπότε και θα μάθει να αποφεύγει την άμεση επαφή με την φωτιά.

Έχουν καταγραφεί περιστατικά ανθρώπων οι οποίοι δε νιώθουν πόνο κι ενώ αυτό μπορεί να φαντάζει εκ πρώτης όψεως ως κάτι το επιθυμητό, στην ουσία είναι άκρως επικίνδυνο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιωργοςΑ
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 02:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιωργοςΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια,

Dying_Incubus said:
Όσον αφορά την άγνωστη σου κοπέλα που φοβάσαι να την αγκαλιάσεις, νομίζω πως δεν θα άρεσε και σε πολλές κοπέλες να τις αγκαλιάσει ένας άγνωστος τους στον δρόμο κτλ...

Προσπάθησε να βρεις τους τρόπους εκείνους που θα σε κάνουν να τις αποδυναμώσεις και να σε οπλίσουν με δύναμη κάθε φορά που κάποια από αυτές προσπαθεί να βγει στην επιφάνεια.ΕΝD

χα!δεν ειμαι ανωμαλος
Ημουν στη ροδα κ διπλα μου καθοταν φιλη φιλου..αυτες η εμμονες που λες..:)

Μπορεις να πεις περισσοτερα για το δευτερο,να με παραπεμψεις σε καποιο θεμα η σε καποιο λινκ.Παντως δεν ξερω αν ειναι θεμα αποδυναμωσης αλλα ειναι θεμα μεταβατικης/υπερβατικης σκεψης νομιζω.

ellovos said:
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

Πιστευετε οτι για να ξεπερασεις το φοβο για το θανατο πρεπει να εχεις μια εντονη εμπειρια που να σε φερει κοντα σε αυτον?
Στο παρελθον για ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα ειχα καταφερει να ξεπερασω το φοβο του θανατου,και ηταν πολυ ωραια η μερα εκεινη.Αλλα ηταν μονο για μια μερα..Ελεγχος σκεψης ενεργεια και εκσταση.Τωρα πως γινεται να κανεις τροπο ζωης,την εκσταση δεν ξερω..?αλλα δεν με ενδιαφερει ο μοναχισμος.Το πολυ που μπορω να κανω ειναι να παω εξω απο την εκκλησια το πασχα:)

ευχαριστω για το χρονο σας ))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 03:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί το άγνωστο πρέπει πάντα να συνδέεται με τον φόβο ;

Έχετε σκεφτεί πως εξαιτίας αυτού του άγνωστου ,ο άνθρωπος κατάφερε όχι μόνο να νικήσει τον φόβο (άγνοια) ,αλλά και να ταξιδέψει νοητά και σωματικά σε μέρη που ήξερε πως υπήρχαν εκεί αλλά κανείς δεν είχε το θάρρος να γνωρίσει ,κατάφερε με το ανήσυχο πνεύμα του να ξεπεράσει το α-γνωστο και να αναζητήσει την γνώση μέσα στο όλο και να μεγαλουργήσει (αλλά και να καταστρέψει) .

Άλλωστε για αυτό δεν είμαστε όλοι μας εδώ ,σε αυτό το φόρουμ ,για να γνωρίσουμε το άγνωστο ;

Στο κάτω ,κάτω ,υπάρχει πιο όμορφο πράγμα από το να ξεπερνάς τους φόβους σου(άγνοια) και να κάνεις το "άγνωστο" κτήμα σου;

Προσωπικά δεν φοβάμαι τίποτα και κανέναν ,παρά μόνο εμένα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 08:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιωργοςΑ, όταν θέλεις να παραθέσεις τα λεγόμενα κάποιου άλλου μπορείς να πατήσεις το εικονίδιο .
Θα σου εμφανιστεί στην φόρμα απάντησης ο κώδικας [quote][/quote] οπότε μπορείς να περικλείσεις το απόσπασμα που επιθυμείς ανάμεσα στα 2 tags.

Παράδειγμα:

[quote]απόσπασμα[/quote]

Ως προς το θέμα μας τώρα, μπερδεύτηκα νομίζοντας πως εννοούσες μια άγνωστη σου κοπέλα!
Ως προς αυτό που με ρωτάς, υπάρχουν αρκετά παλιότερα θέματα που θα μπορούσαν να σε ωφελήσουν με την ανάγνωση τους.
Επειδή όμως δεν ξέρω ποιά ακριβώς μπορεί να σε ενδιαφέρουν, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το κάνεις εσύ σε πρώτο στάδιο κι αν δεν βρεις αρκετά θέματα, πες μου να βοηθήσω.

Αν πατήσεις την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα) και στην φόρμα που εμφανιστεί επιλέξεις την εμφάνιση αποτελεσμάτων βάσει τίτλου θέματος και βάλεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά για αυτό που θες να βρεις, θα σου εμφανιστούν όλα τα παλιότερα σχετικά θέματα.

Όσον αφορά την δική μου άποψη για την αποδυνάμωση αυτών των φοβιών, πιστεύω ότι το κλειδί βρίσκεται στην αυτοπεποίθηση αλλά και στην σφαιρική αντίληψη των πιθανοτήτων.
Όταν πχ θέλεις να ανέβεις στη ρόδα και φοβάσαι, μπορεί να σκέφτεσαι ότι θα πανικοβληθείς ή ότι θα φοβηθείς κτλ.
Με άλλα λόγια, υποβάλλεις τον εαυτό σου σε κάποιες ορισμένες σκέψεις, αυξάνοντας την πιθανότητα να προκαλέσεις αυτό που απεύχεσαι.
Μπορεί να φοβάσαι την πιθανότητα να πάθεις κάποιο ατύχημα αλλά δε λαμβάνεις υπόψιν σου ότι είναι πολύ πιθανότερο να μην σου συμβεί απολύτως τίποτα.

Μια φίλη μου κάποτε μου είπε ότι ο εγκέφαλος μας δεν δέχεται το "δεν".
Όταν πχ λέω "δεν θέλω να μου χυθεί καφές στο καινούριο μου πουκάμισο" ο εγκέφαλος μας δέχεται το μήνυμα "θέλω να μου χυθεί καφές στο καινούριο μου πουκάμισο".
Οπότε η αποδυνάμωση μπορεί να έρθει και με την ανάπτυξη θετικών σκέψεων που αναιρούν αυτό που μας φοβίζει.
Στο προκειμένο παράδειγμα με τον καφέ μπορείς να σκεφτείς "το πουκάμισο μου θα παραμείνει καθαρό".

quote:
Γιατί το άγνωστο πρέπει πάντα να συνδέεται με τον φόβο ;

Φίλε μου elo, νομίζω πως αυτό συμβαίνει επειδή τείνουμε να συνδεόμαστε μόνο με ό,τι μας είναι γνωστό.
Το άγνωστο προϋποθέτει ρίσκο κι αγώνα από εμάς, κάτι που αποφεύγουμε πολλές φορές.
Από κει πέρα αυτός ο φόβος μας μπορεί να λειτουργήσει είτε παρακινητικά ώστε να δραστηριοποιηθούμε είτε αποτρεπτικά, καθηλώνοντας μας στο σημείο που βρισκόμαστε.

quote:
Προσωπικά δεν φοβάμαι τίποτα και κανέναν ,παρά μόνο εμένα .

Δεν είσαι ο μόνος!
Μήπως όμως αυτό συμβαίνει επειδή γνωρίζουμε ελάχιστα για τον εαυτό μας?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2007, 14:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστευετε οτι για να ξεπερασεις το φοβο για το θανατο πρεπει να εχεις μια εντονη εμπειρια που να σε φερει κοντα σε αυτον?


ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΧΤΕΙΣ ΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy