ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αστυνομικοί εξαναγκάζουν Αλβανούς να ξυλοκοπηθούν μεταξύ τους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 15:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλύτερη ευχή είναι να πάει να κόψει το "σασί" του...

Προσωπικά δεν υποστηρίζω την αστυνομία - υποστηρίζω την λογική.
Αυτό δε το πράττω γιατί ΠΟΤΕ σε αυτή την γελοία χώρα των δήθεν ατόμων δεν έχει υπάρξει λογική...
Και ναι, δεν περιμένω ούτε ένα αντάλλαγμα για τις θέσεις μου και τις απόψεις - άλλωστε ποιος θα μου το δώσει στην Ελλάδα...
Gigeni, μαζί σου δικέ μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 19:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...με λίγα λόγια...ΖΗΤΩ Ο ΠΟΛΥΔΩΡΑΣ...

ο αστυνομικός που ξυλοκοπήθηκε θα μπορούσε να ακολουθήσει κάποιο άλλο επάγγελμα π.χ. οικοδομή,τόρνο,μεταφορέας κλπ κλπ

αλλά γιατί να έχανε την ευκαιρία να εξευτελίζει γυναίκες αλλοδαπούς μακρυμάλληδες καρφάκηδες άσχετους που βρέθηκαν στο δρόμο του...κλπ κλπ

η μαγκιά στην ελλάδα είναι τζάμπα αλλά στην περίπτωση των μπάτσων είναι η μόνη φορά που πληρώνεται

υγ: ακολουθεί κράξιμο και ποιος τους ακούει τώρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 20:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υγ: ακολουθεί κράξιμο και ποιος τους ακούει τώρα

Αρχίζω πρώτος τα μπινελίκια.......πλάκα κάνω

quote:
ο αστυνομικός που ξυλοκοπήθηκε θα μπορούσε να ακολουθήσει κάποιο άλλο επάγγελμα π.χ. οικοδομή,τόρνο,μεταφορέας κλπ κλπ

Έχω ένα φίλο κολητό, είμαστε μαζί από το Γυμνάσιο. Αποφάσισε να γίνει αστυνομικός. Τον ξαναβλέπω μετά από τρία χρόνια. "Πως πάς;" τον ρωτάω. "Άστα μου λέει, ρε φίλε, έχω αλλάξει. Έχω γίνει κακός θέλοντας και μη. Με αυτά που βλέπω κάθε μέρα, με αυτά που πρέπει να κάνω, γίνεσαι καχύποπτος, δεν εμπιστεύεσαι κανένα και σε τελική ανάλυση σε λένε συνέχεια και κακό, οπότε στο τέλος αναγκάζεσαι να γίνεις και ο ίδιος κακός."

Τώρα ο λαός μας το λέει αυτό πολύ ωραία με μια παροιμία.

"Όποιος ανακατέβεται με τα πύτουρα, τον τρώνε οι κότες."

Το είχε πει και ο Νίτσε κάπως πιο κουλτουριάρικα εκεί που λέει για την άβυσσο.

Η ουσία είναι πως το λειτούργημα του αστυνομικού, γιατί εγώ έτσι το βλέπω, σαν λειτούργημα, είναι δύσκολη φάση. Γιατί ουσιαστικά, για να το πω πάλι με μια παροιμία αυτοί είναι που "θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα."

Τους αστυνομικούς τους χρειαζόμαστε, κάνουν μια δύσκολη δουλειά (όσοι δουλεύουν πραγματικά), και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε.

quote:
αλλά γιατί να έχανε την ευκαιρία να εξευτελίζει γυναίκες αλλοδαπούς μακρυμάλληδες καρφάκηδες άσχετους που βρέθηκαν στο δρόμο του...κλπ κλπ

Η άλλη όψη του νομίσματος τώρα. Η νοοτροπία του έλληνα αστυνομικού πολλές φορές δυστυχώς δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι. Η κατάχρηση εξουσίας έχει συνδεθεί άμεσα με την αστυνομία στην διάρκεια σχεδόν όλης της ελληνικής ιστορίας. Ποιός μπορεί να ξεχάσει χούντες, καθεστώτα κρατικής τρομοκρατίας κ.τ.λ. Και η ίδια ιστορία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως Αγνοών είναι άδικο να κρίνουμε ένα άνθρωπο χωρίς να τον ξέρουμε μόνο και μόνο επειδή είναι αστυνομικός, γιατί πραγματικά όπως και σε κάθε άλλο χώρο έτσι και στην αστυνομία, υπάρχει "κάθε καρυδιάς καρύδι" και πραγματικά δεν αρμόζει "μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά"

quote:
η μαγκιά στην ελλάδα είναι τζάμπα αλλά στην περίπτωση των μπάτσων είναι η μόνη φορά που πληρώνεται

Δυστυχώς η μαγκιά υπάρχει σε αφθονία. Άλλα λείπουνε όμως.

Ο OANNHSEA είπε κάτι πολύ καλό.

quote:
Προσωπικά δεν υποστηρίζω την αστυνομία - υποστηρίζω την λογική.
Αυτό δε το πράττω γιατί ΠΟΤΕ σε αυτή την γελοία χώρα των δήθεν ατόμων δεν έχει υπάρξει λογική...

Συμφωνώ και να δούμε πότε θα το καταλάβουμε επιτέλους!

Πω πω τι έπαθα με τις παροιμίες σήμερα, τέσσερις μου βγήκανε

Άντε και μια τελευταία....

"Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 22:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί θα πρέπει να πιάνουμε τα άκρα ;
Ή άσπρο ή μαύρο.
Ή θα έχουν πάντα δίκιο ή θα έχουν πάντα άδικο.
Αυτό συζητάμε τώρα.
Μέση οδός δεν υπάρχει ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 22:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher
Άντε και μια τελευταία....

"Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι."


Δεν ξέρω τι λέει η παροιμία, αλλά για μένα το ψάρι βρωμάει ολόκληρο.

Ανεξαρτήτου ράτσας.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 16:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είδες φίλε Kircher ?

σου το'πε μόνος του ο άνθρωπος...δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεις έστω και μία φορά ρουφιάνος,όντας μπάτσος

τι να λέμε τώρα...αυτοί και οι ταρίφες είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 01:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

είδες φίλε Kircher ?

σου το'πε μόνος του ο άνθρωπος...δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεις έστω και μία φορά ρουφιάνος,όντας μπάτσος

τι να λέμε τώρα...αυτοί και οι ταρίφες είναι...


Πώς ακριβως την εννοεις την ρουφιανια φιλε μου αγνοων;
Για εξηγησε μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 18:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...σε γενικές γραμμές...να κάνεις τη ζωή του συν-πολίτη σου πιο δύσκολη...αντί να την κάνεις ευκολότερη

δεν είναι τυχαίο που πάντα αντιμετωπίζονται με κάποια καχυποψία από τον απλό κόσμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 09:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω εαν η λεξη ρουφιανια εχει τη σημασια που της απεδωσες,
αλλα και ετσι να ειναι,
εσυ κι εγω και ολοι μας,
δεν εχουμε κανει ποτέ αυτο;

quote:
...σε γενικές γραμμές...να κάνεις τη ζωή του συν-πολίτη σου πιο δύσκολη...αντί να την κάνεις ευκολότερη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 10:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εννοείς να το κάνουμε ηθελημένα όπως το κάνουν αυτοί ?

δε νομίζω να το κάνουμε αυτό...εκτός κι αν πρόκειται για ανθρώπους που έχουν τον μπάτσο μέσα τους

μπάτσος γεννιέσαι δε γίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 11:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών, δε νομίζω να είναι αυτός ο ορισμός της "ρουφιανιάς" που έδωσες...
Κι αυτό το "σε γενικές γραμμές" μου φαίνεται κάπως αφηρημένο.

Σ' αυτό όμως που θα ήθελα να σταθώ είναι το παρακάτω σημείο:

quote:
δε νομίζω να το κάνουμε αυτό...εκτός κι αν πρόκειται για ανθρώπους που έχουν τον μπάτσο μέσα τους

μπάτσος γεννιέσαι δε γίνεσαι


Δεν είναι κάθε αστυνομικός ρουφιάνος και θα ήταν εξαιρετικά άδικο να τους βάλουμε όλους στην ίδια θέση.
Υπάρχουν πολύ καλοί αστυνομικοί κι υπάρχουν πολύ κακοί αστυνομικοί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 11:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τότε δεν έχω παρά να σε παραπέμψω στο παιδί που μας ανέφερε ο φίλος A.Kircher

για να πάρεις και μία εμπεριστατωμένη άποψη...όχι μόνο τη δική μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 12:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών,
Εγώ πιστεύω ότι το κάνουμε ΟΛΟΙ μας, ενώ οι αστυνομικοί το κάνουν επειδή ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ να το κάνουν.
Εάν γίνεται ένας βαρβάτος καυγάς στην διπλανή σου οικία δεν θα πάρεις την αστυνομία; Δεν θα πάρεις την αστυνομία εάν κάποιος από τις διπλανές κατοικίες πετάει τα σκουπίδια του δεξιά και αριστερά και μετά από συζήτηση μαζί του αρνείται να συμμορφωθεί;
Τι θα κάνεις όταν δεις κάποια εγκληματική πράξη στον δρόμο, δεν θα το αναφέρεις; Μήπως τελικά είναι ρουφιανιά η συμμετοχή μας εώς μάρτυρες σε μία δίκη;
Τελικά μήπως και η έρευνα της αστυνομίας και η συγκέντρωση πληροφοριών για μία εγκληματική πράξη (π.χ. εμπόριο ναρκωτικών ή λαθρεμπόριο) έχει σχέση με την ρουφιανιά;
Εάν γα σένα όλα τα παραπάνω είναι ρουφιανιά, πες μου σε παρακαλώ πως πρέπει να αντιδρά ο πολίτης στις παραπάνω καταστάσεις που ανέφερα (και μπορώ να αναφέρω πολλές ακόμα και δη προσωπικές), και πως πρέπει να γίνεται η δουλειά του αστυνομικού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 13:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τότε δεν έχω παρά να σε παραπέμψω στο παιδί που μας ανέφερε ο φίλος A.Kircher

για να πάρεις και μία εμπεριστατωμένη άποψη...όχι μόνο τη δική μου


Φίλε μου, μιλάμε για μια συγκεκριμένη περίπτωση.
Θα μπορούσα να σου αναφέρω κι εγώ ότι γνωρίζω αστυνομικούς οι οποίοι κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους κι είναι από τα καλύτερα παιδιά που έχω γνωρίσει.

Το να λέμε όμως:

quote:
σου το'πε μόνος του ο άνθρωπος...δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεις έστω και μία φορά ρουφιάνος,όντας μπάτσος

τι να λέμε τώρα...αυτοί και οι ταρίφες είναι...


είναι εξαιρετικά άδικο αλλά και μια γενίκευση για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων.
Για να πεις κάτι τέτοιο και μάλιστα με τόσο μεγάλη βεβαιότητα σημαίνει ότι έχεις γνωρίσει όλους τους αστυνομικούς κι όλους τους οδηγούς ταξί της χώρας μας - τουλάχιστον.
Αν δεν συμβαίνει αυτό, πως μπορείς να αναφέρεσαι σε έναν τόσο μεγάλο αριθμό ανθρώπων?

Και πίστεψε με, έχω πολύ κακή εμπειρία από οδηγό ταξί...
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει κι ανθρώπους οι οποίοι κάνουν καλά την δουλειά τους και μόνο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 22:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
angi:
Δεν ξερω εαν η λεξη ρουφιανια εχει τη σημασια που της απεδωσες,

quote:
Dying_Incubus:
Φίλε αγνοών, δε νομίζω να είναι αυτός ο ορισμός της "ρουφιανιάς" που έδωσες...

Προς τι τα "νομίσματα" και τα "δεν ξέρω"? Αυτή είναι η έννοια της λέξης: ρουφιάνος

quote:
αγνοών:
μπάτσος γεννιέσαι δε γίνεσαι
Δηλαδή σε όλα τα άλλα επαγγέλματα γίνεσαι ενώ σε αυτό του μπάτσου γεννιέσαι ή μήπως γεννιέσαι σε όλα τα επαγγέλματα, αυτά που θεωρείς εσύ «κακά επαγγέλματα» για να δώσεις μια δικαιολογία στην άγνοιά σου και συζήτηση να γίνεται, έστω και ανούσια.

Τι προτείνεις δηλαδή, να καταργήσουμε το επάγγελμα του αστυνομικού?

Εγώ θα πρότεινα, στην συγκεκριμένη περίπτωση να σουτάρουν έξω από το αστυνομικό σώμα τους συγκεκριμένους αστυνομικούς. Δεν σου φτάνει αυτό; πρέπει να τους βγάλεις εκ γενετής ρουφιάνους?

____________________________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
17/07/2007
____________________________________________________________________________

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 01:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν αποδεχεσαι να εισαι σε μια ομαδα,
την αποδεχεσαι. Παει και τελειωσε.
Κι εσυ στην προσωπικη/ιδιωτικη/δημοσια ζωη σου,
με καποιους συνομιλεις/εχεις κοινες ιδεες/και αν ακομη δεν τις εχεις μπορεις να εχεις μια σωστη επικοινωνια ωστε να ανταλλασσετε τις ιδεες/αποψεις σας.
Εαν δεν τις εχεις και δεν τις συμμεριζεσαι/συμμεριζονται),
αλλα και οι δυο ειστε ανοιχτοι σε εκατερωθεν προτασεις,
οχι για να τις κατανοησετε αλλα απλως γιατι ειστε ανοιχτοι στο διαλογο και σε νεες προτασεις ή ειστε ανοιχτοι στο να δεχτειτε την αλλη πλευρα,
πιστευω οτι ειναι το καλυτερο...

Αυτο ακριβως εννοουσα οταν αμφισβητησα την εννοια που αποδωθηκε για τη λεξη ρουφιανος που αποδωθηκε απο τον αγνοων.
Η λεξη ρουφιανος σημαινει αυτο που εγραψες:


quote:
σπιούνος, καταδότης.

Δεν εχεις κουτσομπολεψει ποτε στη ζωη σου;
Ή το κουτσομπολιο δεν ειναι ρουφιανια;;;
Εαν θελουμε τετοιες λεξεις να τις εξαφανισουμε/απαλειψουμε απο το λεξιλογιο μας,
τοτε πρωτιστως,
ειναι αναγκη να τις εξαφανισουμε/απαλειψουμε απο την συμπεριφορα μας...
Γιατι δεν υπαρχει πιο γελοιο πραγμα απο το να κουτσομπολευεις και να επικρινεις τον διπλανο σου για το παραμικρο,
και μετα να μιλας για ρουφιανια....
Και ειλικρινα,
καμμια σχεση δεν βλεπω να εχει η λεξη ρουφιανια με την εννοια/λειτουργημα/εργασια του αστυνομικου...!!!
Εαν ειναι ετσι,
να παμε ολοι στα τσακιδια...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ!!!
Οπως και αυτοι που με κλεβουν εμενα καθε μερα κι εγω κανω τα στραβα ματια φιλε μου!!!
Θα ηταν ρουφιανια να τους καταδινω καθε μερα;;;;;
Πλακα μου κανεις τωρα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 01:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 02:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι σε λεξεις;
Κατι που δεν καταλαβες;
Δεν ζουμε πλεον ουτε στην εποχη του 40 ουτε στου 60 για να μιλαμε για ρουφιανια...

Μιλαμε ελευθερα μεταξυ μας...
Εκτος και αν εχουμε να κρυψουμε κατι..,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ποιός αποφασίζει για το τι είναι, κακό και καλό? Το κεφάλαιο, οι χορηγοί, ο λαός, οι κανόνες, ποιός?

Οι ηθικοι κανονες.
Ή στους εμαθαν,
ή δεν στους εμαθαν.
Παει και τελειωσε.
Αυτο εμαθες αυτο θα κανεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 03:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν αμφισβητούμε κάτι angi δεν μπορούμε να εννούμε, ακριβώς κιόλας, κάτι άλλο, απλά αμφισβητούμε το συγκεκριμένο. Μόνο σε κάποιες περιπτώσεις με δύο ενδεχόμενα, όπως για παράδειγμα μέρα- νύχτα, όταν αμφισβητούμε ότι είναι μέρα, εννούμε ότι είναι νύχτα.

Παρόλο που λες ότι συζητάμε ελεύθερα εδώ, δεν είπες πριν, στον αγνοών, τι σημαίνει ή πως αντιλαμβάνεσαι, αυτήν την λέξη. Για ποιο λόγο λοιπόν, δεν προτίμησες (και ο Dying Incubus) να μιλήσεις τότε ελεύθερα, αλλά σου βγήκε αυτή ελευθερία πάνω μου;
Μάλλον θα φταίει το nickname μου.

Όσο αφορά το κουτσομπολιό, φυσικά και εχω κουτσομπολέψει. Δεν διαφωνώ μαζί σου, αν και υπάρχει για μένα σημαντική διαφορά, στα κίνητρα για την κάθε περίπτωση, ανάμεσα στο κουτσομπολιό και την ρουφιανια.

Α!, και αυτην την φορά δεν σου έκανα πλάκα. Που ακριβώς την είδες;

...perche io sono libero

Edited by - libero on 17/07/2007 03:38:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 18:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero
έχεις προειδοποιηθεί πολλές φορές, αλλά απ' ότι φαίνεται, "δεν ιδρώνουν τα αυτιά σου"...
Κάθε φορά που θα βρεις ευκαιρία, ή ακόμα και που δε θα βρεις ευκαιρία αλλά που θα νομίσεις ότι την βρήκες, διασκορπάς σπόντες, υπονοούμενα, πονηρές φρασούλες, για να μας υποτιμήσεις και να απαξιώσεις το ρόλο και το έργο μας στα forums του esoterica. Με μεγάλη επιμονή και υπομονή το κάνεις αυτό, θα έλεγα και με κάποια... "μαεστρία", σα να είναι μία ιδιαίτερη τέχνη που την έχεις μάθει καλά πια. Από αυτές που τις αναπτύσσει κανείς σε διάρκεια αρκετών χρόνων εμπειρίας: δύο, τριών, τεσσάρων, κ.λπ.

Ξεχνάς όμως κάτι σημαντικό.
Μπορεί κανείς να προσπαθήσει να κρυφτεί από τις μηχανές, από την τεχνολογία, και να παίζει τα παιχνιδάκια του "αόρατος". Από τον ίδιο τον εαυτό του και τις κακές του συνήθειες δεν μπορεί να κρυφτεί. Αυτά που κάνει και λέει ο καθένας είναι η ταυτότητά του και δεν εννοώ μόνο την ταυτότητά του στη ζωή, αλλά και την ταυτότητά του ως μέλος στο esoterica, που από την ποιότητα και τη μοναδικότητά της, μπορεί πολύ εύκολα να αναγνωριστεί.

Τα παραπάνω αναφέρονται στο τμήμα του μηνύματός σου, που έχει μεταφερθεί στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 20:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ δηλαδή libero θα γινόσουν άνετα αστυνομικός ?
(το μπάτσος είναι υποτιμητικό...αλήθεια,γιατί τους λένε έτσι ? γιατί όχι τους λογιστές ή κάποια άλλη εργασιακή ομάδα ?)

και για να απαντήσω στο ερώτημά σου,όχι,δε μου φτάνει αυτό...οι φύλακες της πόλης πρέπει να έχουν ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ και πραγματική αίσθηση της αποστολής τους

αυτά μπορείς να τα διαβάσεις καλύτερα στην ΠΟΛΙΤΕΙΑ του γνωστού μας ΠΛΑΤΩΝΑ εκτός κι αν δε σε καλύπτει ούτε η δική του άποψη

δεν σε εξαναγκάζω να δεχτείς την άποψή μου,εγώ απλά την παρέθεσα και είναι ακριβώς αυτή που διάβασες : μπάτσος γεννιέσαι,δε γίνεσαι

είναι αυτό που λέμε...πρέπει να το έχεις μέσα σου

και μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι...οδεύουμε προς ένα παγκόσμιο αστυνομοκρατούμενο κράτος με την πολύ πολύ κακή έννοιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 23:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών...
quote:
εσύ δηλαδή libero θα γινόσουν άνετα αστυνομικός ?

Αγνοών δεν υπάρχουν κακά επαγγέλματα αλλά κακοί επαγγελματίες.

quote:
το μπάτσος είναι υποτιμητικό...αλήθεια,γιατί τους λένε έτσι ?
Γιατί τους λένε έτσι, ποιοι? οι αναρχικοί μήπως.
Τους λένε έτσι γιατί, λόγω κάποιας ίσως πρόσκαιρης αύξησης κρουσμάτων από αστυνόμους που έκαναν κατάχρηση της εξουσίας τους και παράλληλα η ατιμωρησία των, κάποιοι «νοήμονες και φιλοσοφημένοι» άνθρωποι, γενικεύοντας την μειοψηφία, αντί να λύσουν το πρόβλημα, επέλεξαν την εύκολη λύση: ταμπέλα.

quote:
γιατί όχι τους λογιστές ή κάποια άλλη εργασιακή ομάδα ?)
Για τους λογιστές – κλέφτες για τους δικηγόρους –ψεύτες, και άμα θες μπορείς να βγάλεις για οποιοδήποτε επάγγελμα υποτιμητικό χαρακτηρισμό.

quote:
και για να απαντήσω στο ερώτημά σου,όχι,δε μου φτάνει αυτό...οι φύλακες της πόλης πρέπει να έχουν ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ και πραγματική αίσθηση της αποστολής τους

αυτά μπορείς να τα διαβάσεις καλύτερα στην ΠΟΛΙΤΕΙΑ του γνωστού μας ΠΛΑΤΩΝΑ εκτός κι αν δε σε καλύπτει ούτε η δική του άποψη


Την ΠΟΛΙΤΕΙΑ του ΠΛΑΤΩΝΑ δεν έχω διαβάσει , εδώ όμως θα συμφωνήσω μαζί σου, όπως έχώ γράψει και παλαιότερα (εδώ)

quote:
δεν σε εξαναγκάζω να δεχτείς την άποψή μου,εγώ απλά την παρέθεσα και είναι ακριβώς αυτή που διάβασες : μπάτσος γεννιέσαι,δε γίνεσαι
Γιατί να με εξαναγκάσεις? Τι σου έκανα?

quote:
είναι αυτό που λέμε...πρέπει να το έχεις μέσα σου
Αυτό το λέμε για κάποιο ταλέντο-χάρισμα, κάποια τέχνη π.χ. τραγούδι, χορός, ζωγραφική κτλ. Δεν μπορούμε να το πούμε για τις επιστήμες και τα επαγγέλματα, γιατί σε αυτά ο άνθρωπος έφτιαξε πανεπιστήμια και σχολές για να εκπαιδεύεται. Οι αστυνομικοί εκπαιδεύονται (όπως και οι γιατροί, καθηγητές, μηχανικοί) πριν ασκήσουν το επάγγελμά τους.
Είναι σαν να ακυρώνεις την παιδία και κατάρτιση του ανθρώπου.

Δεν λέω, παίζει ρόλο και η έμφυτη τάση που λες αλλά δεν παίζει τον σημαντικότερο ρόλο σε αυτήν την περίπτωση, όπως στις τέχνες. Για παράδειγμα στο τραγούδι χρειάζεται ίσως κάποια καθοδήγηση στην αρχή αλλά αν δεν έχεις φωνή, δεν πας να ζορίζεσαι. Eνώ αντίθετα κάποιοι που είχαν πολύ καλή φωνή καταξιωθήκαν ως καλοί τραγουδιστές χωρίς να έχουν ανάγκη από μαθήματα φωνητικής.

quote:
και μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι...οδεύουμε προς ένα παγκόσμιο αστυνομοκρατούμενο κράτος με την πολύ πολύ κακή έννοια

Εγώ δεν έχω καταλάβει? Αρκεί να δεις τα παραπάνω μηνύματα και θα καταλάβεις.
Πράγματι οδεύουμε προς αστυνομοκρατούμενο κράτος. Γι’ αυτό όμως δεν ευθύνεται το επάγγελμα του αστυνόμου αλλά οι αυστηρότεροι νόμοι που στερούν ολοένα και περισσότερο τις ελευθερίες μας. Και φυσικά, τι πιο εύκολο από το να κατηγορήσεις τους αστυφύλακες γι’ αυτό.
Το βαθύτερο πρόβλημα το βλέπω στην έλλειψη παιδείας, (όχι μόνο των αστυνομικών), και μετά την καταχρηστική τους πράξη, στην ατυμωρισία τους.

Κακά τα ψέματα, όταν δίνεις στον άνθρωπο κάποια μορφή εξουσίας, είναι δύσκολο να την ελέγξει.

Έχεις δει την ταινία γερμανικής παραγωγής "ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ"(πολύ καλή !)? Εκεί θα μπορείς να δεις, πως αντιδρά ο άνθρωπος όταν του δίνεται κάποια εξουσία.

amalia...

quote:
Τα παραπάνω αναφέρονται στο τμήμα του μηνύματός σου, που έχει μεταφερθεί στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.

Και γιατί δεν μεταφέρθηκε και αυτό στην σαλάτα μηνυμάτων?

Κάποιο λόγο θα έχετε. Φαντάζομαι είναι ίδιος με αυτόν για τον οποίο επιμένετε να λέτε, ότι και καλά, κρύβομαι για κάποιο λόγο πίσω από τα μηχανήματα,(και μάλιστα μερικές φορές) χωρίς βέβαια να εξηγείτε ποιοι θα μπορούσαν να είναι αυτοί οι λόγοι.

Όσο αφορά την ip, για να τελειώνουμε με αυτήν την ιστορία, έχω πει πως δεν την κρύβω γιατί δεν μπορώ και δεν έχω λόγο να την κρύβω από τους διαχειριστές.
Το μήνυμα μου που ισχυρίστηκες ότι δεν έχει ip και φαίνεται να έχει σταλεί από Νορβηγία amalia, στην πραγματικότητα έχει σταλεί από το κινητό μου, γι’ αυτό τα παράπονά σας στην WIND!!. Εγώ δεν ξέρω γιατί δεν έχει IP το κινητό μου, και δεν ξέρω τι άλλο…
Φυσικά δεν είναι πρώτη φορά που έχω postαρει από αυτό. Μάλιστα σε αυτήν την απάντηση στο θέμα του PREDATOR: "ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ – ΑΘΛΗΤΙΚΑ" έχω πει πως απαντάω από το κινητό. Αλλά και από εδώ, φαίνεται ότι χρησιμοποιώ το κινητό μου.
Βέβαια το πρόβλημα-παρεξήγηση αυτή θα μπορούσε να λυθεί ήρεμα, μέσω προσωπικών μηνυμάτων (e-mails), παρόλα αυτά συνεχίζετε την προπαγάνδα, (αφού τα υπόλοιπα μέλη δεν έχουν την δυνατότητα να ελέγξουν την ip μου και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα και δεν νομίζω οτι τους αφορά κιόλας) πως είμαι κάποιος "έμπειρος μαέστρος" που προσπαθεί να κάνει κακό στους διαχειριστές του esoterica.


Και όλα αυτά επειδή τόλμησα να κρίνω κάποιες ενέργειες σας, που μου φανήκαν άδικες και λαθεμένες. Φυσικά αυτές, μπορεί να τις δει το κάθε μέλος και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα (κάτι που δεν μπορεί να κάνει με την ip μου).
Τα όρια ελευθερίας του λόγου που αφήνετε, είναι ασφυκτικά για κάποια μέλη, και πολύ, μα πολύ ελαστικά, για κάποια άλλα.
Αυτό, δεν το θεωρώ δίκαιο. Δεν βρίζω κανέναν και δεν προσβάλλω κανέναν.

Αλλά ας συνεχίσουμε τώρα να κρίνουμε την Ελληνική Αστυνομία. Αυτό επιτρέπεται.

IP address: 85.196.5.51
Node Name: pc-31.ale.cfour.gr
Location: (Greece)?
Network: CFOUR-ALE (Har. Trikoupi 5 Alexandroupoli)


...perche io sono libero

Edited by - libero on 19/07/2007 00:08:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 03:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όλα αυτά επειδή τόλμησα να κρίνω κάποιες ενέργειες σας, που μου φανήκαν άδικες και λαθεμένες. Φυσικά αυτές, μπορεί να τις δει το κάθε μέλος και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα (κάτι που δεν μπορεί να κάνει με την ip μου).
Τα όρια ελευθερίας του λόγου που αφήνετε, είναι ασφυκτικά για κάποια μέλη, και πολύ, μα πολύ ελαστικά, για κάποια άλλα.

Libero τα πραγματικά όρια της Ελευθερίας του κάθε άνθρωπος τα ρυθμίζει ο ίδιος. Μόνος του τα δημιουργεί και μόνος του μπορεί να τα καταστρέψει. Προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από φράσεις, όπως η κριτική, η ελευθερία λόγου και άλλα κλισέ που προορίζονται για μαζική κατανάλωση. Δεν ξέρω σε ποιους πιστεύεις ότι μπορούν να περάσουν τέτοια κλισέ, σε μας πάντως δεν περνούνε. Μπορούμε να διακρίνουμε την κριτική από την "κριτική".

Και πίστεψέ με, την Κριτική δεν τη φοβόμαστε καθόλου, αντιθέτως τη φιλοξενούμε με γενναιοδωρία στις συζητήσεις των forums.
Την πραγματική κριτική όμως και όχι την γιαλαντζί εκδοχή της.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 17:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia:
Προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από φράσεις, όπως η κριτική, η ελευθερία λόγου και άλλα κλισέ που προορίζονται για μαζική κατανάλωση.
Κατάλαβες αγνοών… και εσύ μου λες για ΠΛΑΤΩΝΑ και παραμύθια της Χαλιμάς.
Είναι πια κλισέ και ντεμοντέ η ελευθερία λόγου.
quote:
amalia:
Την πραγματική κριτική όμως και όχι την γιαλαντζί εκδοχή της.

Και δεν μου λες βρε amalia για να ‘χουμε καλό ερώτημα. Ποια είναι αυτή η πραγματική κριτική που λες? Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα?

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 15:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι libero δεν μπορώ να σου δώσω παράδειγμα.
Δε θα παίξω την κολοκυθιά μαζί σου για πράγματα που γνωρίζεις ήδη.

Σου έχουν γίνει παρατηρήσεις για δικά σου μηνύματα που δεν αποτελούν καλοπροαίρετη και ειλικρινή κριτική, όπως επίσης έχεις συμμετάσχει σε θέματα, όπου άλλα μέλη έχουν ασκήσει κριτική και έχουν πει τη γνώμη τους για πολλά ζητήματα, διαφωνώντας ή συμφωνώντας.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 16:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
libero
quote:
Βέβαια το πρόβλημα-παρεξήγηση αυτή θα μπορούσε να λυθεί ήρεμα, μέσω προσωπικών μηνυμάτων (e-mails), παρόλα αυτά συνεχίζετε την προπαγάνδα, (αφού τα υπόλοιπα μέλη δεν έχουν την δυνατότητα να ελέγξουν την ip μου και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα και δεν νομίζω οτι τους αφορά κιόλας) πως είμαι κάποιος "έμπειρος μαέστρος"

Ασε τα δικά μας συμπεράσματα libero και μην υποτιμάς την νοημοσύνη μας.
Γράφουμε κάμποσα χρόνια εδώ και γνωρίζουμε απο τον τρόπο που γράφει κάποιος αν είναι νέο μέλος πράγματι ή είναι διεγραμμένο ή κλώνος.
Στην προκειμένη περίπτωση εμάς, τα μέλη δεν μας αφορά αν είσαι νέο μέλος ή διεγραμμένο ή κλώνος ή κατάσκοπος.
Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας ομως ρε φίλε. Μήν μας λές οτι δεν είσαι ελέφαντας οταν εχεις προβοσκίδα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 18:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μας πεις και μας allzaro ποιος είναι ο libero ?

ή το έχετε μυστικό οι λίγοι εκλεκτοί και τυχεροί ?

ποιος παίζει με ποιον...αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω ακόμα


libero...ποιος είσαι ρε ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 18:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών
quote:
θα μας πεις και μας allzaro ποιος είναι ο libero ?

Καλώς το δικηγόρο
Σε περίμενα.. άργησες λίγο αλλά εντάξει..

Την ερώτηση αυτή μου την εχεις κάνει.. εεε.. κάπου 7 φορές.
Εφτασες στο σημείο να μου πείς .. να μην ανακατεύομαι.
Οτι δεν πρέπει να μιλάω...

Κοίταξε αγνοών και libero.. εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τα υπονοούμενα σας..

quote:
Έχεις δει την ταινία γερμανικής παραγωγής "ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ"(πολύ καλή Εκεί θα μπορείς να δεις, πως αντιδρά ο άνθρωπος όταν του δίνεται κάποια εξουσία.

quote:
Κακά τα ψέματα, όταν δίνεις στον άνθρωπο κάποια μορφή εξουσίας, είναι δύσκολο να την ελέγξει.

Ρε παιδιά έλεος.. φτάνει πια κύριε Καραμανλή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 19:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα μας πεις και μας allzaro ποιος είναι ο libero ?

ααα.. sorry.. ποιός είναι??

Μα ο ngw

Δεν τον ξέρεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1409912
Maintained by Digital Alchemy