ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 11:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Ψάχνω σύγχρονους αγίους από Αγιο Ορος και άλλα μέρη.
Οποιος ξέρει κάποιους ας γράψει λεπτομέρειες.
Με συγκεκριμένα στοιχεία (μονή-όνομα-ιστοσελίδα κλπ) για να υπάρχει άμεση επαφή

Ευχαριστώ

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 11:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε !

Έχεις κάποιες συγκεκριμένες προτιμήσεις ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 12:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα

Προτιμήσεις από άποψη τοποθεσίας εννοείς ή κάτι άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 17:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
__________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
18/06/2007
__________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 18:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σε λάθος μέρος ψάχνεις για σύγχρονους αγίους.

Οι σύγχρονοι άγιοι είναι μπροστά σου, τους βλέπεις, τους συναναστρέφεσαι και τους μιλάς καθημερινά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 23:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κριτήρια έχεις κατά νου, όταν λες ότι οι Άγιοι βρίσκονται ανάμεσά μας; Εντόπισες κανάν Άγιο εδώ μέσα;

Εγώ την αείμνηστη τη γιαγιά μου την είχα για Άγια. Πολύ βασανισμένη γυναίκα, αλλά διατηρούσε τεράστια αποθέματα Αγάπης. Ποτέ δεν σταμάτησε να δίνει, μέχρι τα τελευταία της. Πολύ αγνή ψυχή, αθώα, δόλος δεν ήξερε τι πάει να πει. Όταν πέθανε, στο πρόσωπο είχε μια έκφραση σαν αγαλλίαση.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 00:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bas, καλως όρισες στα Forums του ESOTERICA , και καλή συμμετοχή .
Ο μόνος νέος άγιος που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο νου , είναι ο Άγιος Βησσαρίωνας , από την μονή Αγάθωνος , πάνω από τα λουτρά της Υπάτης . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 00:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman

Εγώ την αείμνηστη τη γιαγιά μου την είχα για Άγια. Πολύ βασανισμένη γυναίκα, αλλά διατηρούσε τεράστια αποθέματα Αγάπης. Ποτέ δεν σταμάτησε να δίνει, μέχρι τα τελευταία της. Πολύ αγνή ψυχή, αθώα, δόλος δεν ήξερε τι πάει να πει. Όταν πέθανε, στο πρόσωπο είχε μια έκφραση σαν αγαλλίαση.


Ορίστε φίλε gentleman, η γιαγιά σου, που εύχομαι να έχει φθάσει στον προορισμό της, πληροί τις προϋποθέσεις αγιότητας, σε αντίθεση με κάτι άλλους "άγιους" και μάλιστα με τον χαρακτηρισμό "μέγας".

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 09:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε bas, καλως όρισες στα Forums του ESOTERICA , και καλή συμμετοχή .
Ο μόνος νέος άγιος που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο νου , είναι ο Άγιος Βησσαρίωνας , από την μονή Αγάθωνος , πάνω από τα λουτρά της Υπάτης .


Σε ευχαριστώ φίλε Σωτήρη. Θα το ερευνήσω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 09:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω ότι ψάχνω για εν ζωή χαρισματικούς-αγίους.
Δυστυχώς ο Βησσαρίωνας έφυγε το 1991Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 09:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ bas, καλώς ήλθες κοντά μας!

Όπως σου είπε κι ο Sesostris, μια περίπτωση ανθρώπου που θεωρήθηκε από μια ομάδα ανθρώπων ως άγιος είναι ο Βησσαρίωνας.
Θα μπορούσες μάλιστα και να διαβάσεις μια σχετική συζήτηση που υπάρχει στα Forums (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΘΑΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ? (Σχετικά με τον Βησσαρίωνα)

Επιπλέον, μπορείς να δεις κι ένα άλλο σχετικό θέμα:

ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΑΓΙΟΙ,ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΙΑΚΩΒΟΣ,ΠΑΙΣΙΟΣ,ΠΟΡΦΥΡΙΟΣ

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 20:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας που να ξέρει Αγίους-χαρισματικούς εν ζωή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 21:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bas

Μήπως μπορείς να γίνεις σαφέστερος;

Να μας εξηγήσεις τι ακριβώς ψάχνεις;

Δώσε ένα σημείο που να μπορούμε να συζητήσουμε, αν αυτός είναι ο στόχος του θέματός σου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 08:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε bas

Μήπως μπορείς να γίνεις σαφέστερος;

Να μας εξηγήσεις τι ακριβώς ψάχνεις;

Δώσε ένα σημείο που να μπορούμε να συζητήσουμε, αν αυτός είναι ο στόχος του θέματός σου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Ψάχνω για ανθρώπους όπως ήταν ο Παϊσιος και ο Πορφύριος, αλλά να ζούνε τώρα. Πού μπορώ να τους βρω για να με βοηθήσουν.

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 10:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψάχνω για ανθρώπους όπως ήταν ο Παϊσιος και ο Πορφύριος, αλλά να ζούνε τώρα. Πού μπορώ να τους βρω για να με βοηθήσουν.

Φίλε μου bas καλημέρα .

Θα ήθελες να αναφερθείς καλύτερα όταν λες να με βοηθήσουνε .

Συγνώμη που σε ρωτάω ,αλλά όσο απλή μου ακούγεται αυτή η λέξη ,άλλο τόσο επικίνδυνη είναι …..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 10:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αναφέρω στο αρχικό μου μήνυμα. (μονή-όνομα-ιστοσελίδα κλπ)
Π.χ. ο Νικόλαος στη μονή Ιβήρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 18:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος που να ξέρει χαρισματικούς γέροντες εν ζωή όπως ο Παΐσιος και ο Πορφύριος στο Άγιο Όρος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alpiega.
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 23:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως δεν ξερω κανεναν για να σε βοηθησω ομως προσπαθησε να'χεις πιστη κι αν κατι προκειται να αλλαξει ..απλα θα γίνει κάτι και θ'αλλαξει.
Ελπιζω το προβλημα σου συντομα να βρει την λυση του.

My worldΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 01:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύγχρονος και παλαιός άγιος!
Ο σύγχρονος άγιος είναι η κοπελάρα το μανεκέν δίπλα σου.
Ο χαρισματικός γέροντας είναι η κοπελίτσα με το στριγκάκι στην παραλία, με τα επιμελώς βαμμένα νύχια των ποδιών και το διακριτικό τατουάζ σε κάποιο μέρος του άγιου και όμορφου κορμιού της.
Αγιος μεγάλος και σύγχρονος ήταν ο Νεκτάριος.
Πολλά θαύματα!
Μα γιατί?
Ενώ ήταν δεσπότης=άρχοντας, πήγαινε κρυφά το βράδυ και καθάριζε τις τουαλέτες της ριζάριου σχολής για να μη κουραστεί η καθαρίστρια.
Δεν ήταν ταπεινός, δεσπότης ήταν αλλά προτιμούσε την αγάπη και τη συμπόνοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 20:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σύγχρονος άγιος μπορεί όντως να είναι η κοπελάρα με το stringaki στην παραλια. Όλοι οι άνθρωποι είναι εν δυνάμει άγιοι, το θέμα δεν είναι όμως να βρούμε τους αγίους, νομίζω το ζητούμενο (αυτό που ζήτησε ο Χριστός από τους ανθρώπους) είναι να γίνουνε οι ίδιοι άγιοι.

Ο Θεός (λέω εγώ) δε νομίζω ότι θα μας κρίνει το κατά ποσο ψάξαμε τους αγίους διπλα μας, αλλα το κατά ποσο προσπαθήσαμε οι ίδιοι να γίνουμε.

Όσο για τις γκόμενες με τα στριγγακια, νομίζω ότι έχει μια δόση ειρωνείας και θα απαντήσω ειρωνικά. Το θέμα φιλε dimitris2 είναι τι μετάνοιες κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 06:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Ψάχνω σύγχρονους αγίους από Αγιο Ορος και άλλα μέρη.
Οποιος ξέρει κάποιους ας γράψει λεπτομέρειες.
Με συγκεκριμένα στοιχεία (μονή-όνομα-ιστοσελίδα κλπ) για να υπάρχει άμεση επαφή

Ευχαριστώ


Ιστοσελίδα; Τσατάρισμα με τον άγιο ονλάιν;

Χε χε, ούτε αγγελία σε εφημερίδα να ήταν το ποστ σου φίλε μου..

΄Τον "Αγιο Πέτρο" που έβγαινε και στην τηλεόραση και τον εβγαζε και ο Θέμος να βριζει την Λουκά τον θυμάσαι; Λογικά είναι ευκολο να βρεθει και το τηλέφωνό του

Πέρα από την πλάκα, ο καλύτερος τροπος για να γνωρισεις κάποιον άγιο είναι να ψάξεις μόνος σου. Να αφεθείς ωστε να σε οδηγήσει μονος του ο δρομος προς αυτόν. Γιατί αν όντως πρεπει για καποιον λόγο να γνωρίσεις κάποιον σοφό (δεν μου αρεσει η λέξη άγιος) θα έρθουν σίγουρα τα πράγματα έτσι για σενα που θα οδηγηθείς. Πιθανότατα ο σοφός ήδη ξέρει για σένα και σε περιμένει

Ασε τον εαυτό σου να "ρέει"...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 20:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τις γκόμενες με τα στριγγακια, νομίζω ότι έχει μια δόση ειρωνείας και θα απαντήσω ειρωνικά. Το θέμα φιλε dimitris2 είναι τι μετάνοιες κάνει...

Οσοι εις Χριστόν εβαπτίσθητε Χριστόν ενεδύσασθε.
Αυτό δεν είναι πιο καλό ένδυμα από το ράσο και το στριγκάκι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jojo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 20:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jojo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Bas,

Εγώ όταν νιώθω την ανάγκη να ηρεμήσω μετά από μια φορτισμένη εβδομάδα, πάω συνήθως στον πάτερ Νεκτάριο στην Καμάριζα Αττικής.
Η εκκλησία (Άγιος Νεκτάριος) κάθε Κυριακή είναι γεμάτη και πάει κόσμος από όλη την Ελλάδα.. Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν ακούς κιχχχχ κατά την διάρκεια της λειτουργίας.
Ο πάτερ είναι πολύ άρρωστος και ενώ δεν τον βαστάνε τα πόδια του, εκείνος συνεχίζει ακάθεκτος την λειτουργία.
Πολλές φορές κλαίει κατά τη διάρκεια μιας προσευχής που λέει στο τέλος της λειτουργίας. Ποτέ δεν ζητάει χρήματα από τον κόσμο. Ούτε δίσκο βγάζει. Το μόνο που ζητάει μερικές φορές ειδικά σε μεγάλες γιορτές είναι τρόφιμα και ρούχα για να μοιράσει σε φτωχούς.
Τι να σου πω… σαν να μην είναι από αυτόν τον κόσμο.


Φιλικά

Ιωάννα



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2007, 19:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ιωάννα

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου μα πάνω απ'όλα για τη συγκεκριμένη απάντησή σου.
Αν ξέρεις πες μου σε παρακαλώ αν ο πατέρας Νεκτάριος ασχολείται και προσωπικά με όσους ζητούν τη βοήθειά του, όπως ο Πορφύριος και ο Παΐσιος.
Με ενδιαφέρει η κατ'ιδίαν επαφή και συζήτηση.

Σε ευχαριστώ και πάλι
ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 14:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πέρα από την πλάκα, ο καλύτερος τροπος για να γνωρισεις κάποιον άγιο είναι να ψάξεις μόνος σου. Να αφεθείς ωστε να σε οδηγήσει μονος του ο δρομος προς αυτόν. Γιατί αν όντως πρεπει για καποιον λόγο να γνωρίσεις κάποιον σοφό (δεν μου αρεσει η λέξη άγιος) θα έρθουν σίγουρα τα πράγματα έτσι για σενα που θα οδηγηθείς. Πιθανότατα ο σοφός ήδη ξέρει για σένα και σε περιμένει

Αν και υπογράφεις σάτυρος η συμβουλή σου μου αρέσει.
Το ταξίδι είναι η μαγεία και όχι ο προορισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jojo
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 17:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jojo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Βασίλη,

Ο πάτερ ασχολείται με όλους τους ανθρώπους που ζητάνε την βοήθειά του. Εύχομαι να μπορέσει να βοηθήσει και εσένα.

Φιλικά

Ιωάννα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 01:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύγχρονος άγιος?
What is this?
Παύει να ισχύει η αγιοποίηση από την εκκλησία και τους αγιοποιούμε εμείς?
Οταν λέει η εκκλησία ότι ο άγιος ανακηρύσσεται 100 χρόνια μετά το θάνατό του πως τρέχουμε εμείς προς εξεύρεση αγίων? Ζώντων?
Παύει η πίστις στους κεκοιμηκότας αγίους και πιστεύουμε μόνο στους ζώντας?
Κόπηκε η επικοινωνία με τον άγιο Γεράσιμο, τον Άγιο τάδε, και ψάχνουμε απελπισμένα για επικοινωνία με άγιο, ζωντανό σώνει και καλά?
Ή μήπως πιστεύουμε και σε πιο ορίτζιναλ λειτουργία από αυτή της ενορίας μας ώστε να τρέχουμε στο κάθε μοναστήρι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 09:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2

Φυσικά αναγνωρίζουμε και επικαλούμαστε τη βοήθεια των αγίων της εκκλησίας μας.
Το πρόβλημα είναι πρακτικό.
Δεν μπορούμε να τους συμβουλευτούμε για συγκεκριμένα ζητήματα που μας απασχολούν και γι'αυτό το σκοπό υπάρχουν χαρισματικοί άνθρωποι (αν όχι 'άγιοι') εν ζωή.
Φαντάσου ότι ζούμε τώρα στο έτος 1990 που ζούσαν ο Πορφύριος και ο Παΐσιος. Όλοι ήξεραν για τις ιδιαίτερες ικανότητές τους.
Κάποιους σαν και αυτούς ψάχνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 15:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ψάχνεις θα βρεις φίλε μου.
Μπορεί να μη φοράει ράσο.
Θέλει όμως προσοχή.
Είχα γνωρίσει τον Πορφύριο και Παίσιο και έκανα ώρες συζητήσεις.
Πράγματι πρακτικά βοηθούσαν πολύ κόσμο. Δεν πατούσαν όμως κανένα μαγικό κουμπί να ξεπεραστεί το πρόβλημα.
Σε πραγματικά προβλήματα πιστεύω ότι βοηθάει μόνο ο θεός και οι άγιοι αν τους αφήνουμε να βοηθήσουν, αν συμβάλουμε δηλαδή με την υπομονή μας κ.α.
Είχα γνωρίσει και άλλους μοναχούς με φήμη όπου πήγαινε λαός για βοήθεια -και άλλα- και μάλλον μπερδεμένοι ήσαν και έμπλεκαν περισσότερο τους ανθρώπους. Θεός φυλάξει μακρυά.
Καλοκαιράκι είναι. Προτείνω ένα ταξίδι στη Λέσβο για γνωριμία με τους πατέρες Ραφαήλ και Μιχαήλ στο Μανταμάδων.
Εχει και πανέμορφες παραλίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2007, 19:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε bas ξέρω όχι Άγιους, αλλά διορατικούς όπως τους λένε ή χαρισματικούς αν θές.
Kαι στην Αθήνα και στο Όρος.
Θα σου τους δώσω με e-mailΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 15:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άγιοι βοηθούν περισσότερο από διορατικούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy