ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Κυκλοθυμία?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panos1987
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 18:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos1987  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

είμαι φοιτητής, 20 ετών, και έχω το εξής πρόβλημα: τον τελευταίο μήνα ίσως παρουσιάζω συμπτώματα κυκλοθυμίας. Την μια στιγμή είμαι, καλά έχω απίστευτη διάθεση και μετά από κάποια ώρα η διάθεση μου πέφτει κατακόρυφα και αποκτώ νεύρα. Δεν τολμούν να μου πουν κάτι και κατευθείαν αρπάζομαι. Σαν αποτέλεσμα, οι σχέσεις μου με την παρέα μου και ιδιαίτερα με τον κολλητό μου να είναι τεταμένες. Τσακωνόμαστε αρκετά συχνά. Και αυτό με την σειρά του έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσει σε μείζονα βαθμό η ψυχολογία μου, αφού λογω της κατάστασης αυτής αποκτά και αυτός την αντίστοιχη διάθεση απέναντι μου, λέγοντας μου πως αφού έχω αυτή την συμπεριφορά, να περιμένω την αντίστοιχη συμπεριφορά από τους γύρω μου. Όχι ότι έχει άδικο φυσικά!! Στο μυαλό μου μόνο και όχι στην πραγματικότητα, συνεχώς βλέπω πως είμαι ανεπιθύμητος και αυτός κατ' εμέ είναι ο κύριος λόγος κυκλοθυμίας.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!?!? Δεν αντέχω άλλο σε αυτό τον φαύλο κύκλο. Λέω κάθε φορά πως πρέπει να αλλάξω επιτέλους, πείθω τον εαυτό μου προσωρινά, αλλά μόλις ξανανοιώσω την ίδια κατάσταση πάλι κυλάω. Επαναλαμβάνω πες ότι σκέφτομαι είναι της φαντασίας μου!!

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 22:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos1987 καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Μήπως πρέπει να ψάξεις λίγο καλύτερα μέσα σου, ώστε να βρεις τα πραγματικά ενδογενή αίτια που σου προκαλούν αυτά τα νεύρα ;

Ο καθένας μας μπορεί να σου πει διάφορες θεωρίες ,αλλά κανένας μας δεν μπορεί να σε βοηθήσει αν δεν βρεις και δεν αποδεχτείς μόνος σου την αιτία που σου προκαλεί αυτά που περιγράφεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panos1987
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 00:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos1987  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σας βρήκα.

Πίστεψε με, αυτό το ξέρω και εγώ... Απλά το μόνο που δεν ξέρω είναι από που να ξεκινήσω το ψάξιμο!!!! Για αυτό το λόγο εστείλα το topic αυτό για οποιαδήποτε συμβούλη, οποιοδήποτε hint, όπως λένε και οι αγγλοσάξονες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 15:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ panos1987, νομίζω κι εγώ πως τα αίτια για αυτή σου την κυκλοθυμική συμπεριφορά μπορούν να αναζητηθούν από σένα τον ίδιο.
Είπες ότι αυτό συμβαίνει ένα μήνα περίπου.
Προσπάθησε λοιπόν για αρχή να ανακαλύψεις την βαθύτερη αιτία που πυροδότησε αυτή την συμπεριφορά σου, τι ήταν αυτό που σε οδήγησε προς τα εκεί, τι σε ενόχλησε και γιατί η διάθεση σου πέφτει κατακόρυφα.
Νομίζω πως πίσω από τις στιγμές που πέφτεις ψυχολογικά κι αποκτάς νεύρα θα πρέπει να υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής.

quote:
Στο μυαλό μου μόνο και όχι στην πραγματικότητα, συνεχώς βλέπω πως είμαι ανεπιθύμητος και αυτός κατ' εμέ είναι ο κύριος λόγος κυκλοθυμίας.

Μήπως όμως βλέπεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο όταν είσαι μέσα σε αυτή την συναισθηματική έξαρση?
Αν αποστασιοποιηθείς, συνεχίζεις να νιώθεις κάτι τέτοιο?

Η δική μου συμβουλή όσον αφορά αυτή σου την σκέψη, θα ήταν να μιλήσεις ήρεμα κι ωραία στο άτομο που νιώθεις ότι του είσαι ανεπιθύμητος ώστε να σου εκφράσει κι εκείνος τα δικά του συναισθήματα, τι είναι αυτό που μπορεί να τον πληγώνει από σένα και ποιές είναι κι οι δικές του σκέψεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 18:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Πάνο.
Φαίνεται να έχεις μπλεχτεί σε ένα φαύλο κύκλο, είσαι κυκλοθυμικός,
αυτό σε κάνει να νιώθεις ανεπιθύμητος. Επειδή νιώθει ανεπιθύμητος
ξεσπάς κυκλοθυμικά...

Κυκλοθυμική είμαι και εγώ κάποιες φορές. Αυτό συμβαίνει όταν
αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και καταπιάνομαι έντονα με τη λύση του.
Όταν δε βρίσκω λύση με πιάνουν τα νεύρα μου, στενοχωριέμαι,
ταλαιπωρώ τον εαυτό μου μέχρι να τον κουράσω, οπότε μετά μου βγαίνει
απίστευτα καλή διάθεση, ώσπου να ξεκουραστεί κάτι μέσα μου και να
ξαναρχίσει τα ίδια...

Υπάρχουν κάποια προβλήματα, που η λύση τους πρέπει να περιμένει...
Ίσως δεν έχει φτάσει ακόμη η στιγμή να τα αντιμετωπίσουμε, ή ίσως
ψάχνουμε υπερβολικά πολύ να βρούμε μια λύση και να τη βρούμε τώρα!

Ωστόσο, αν τα αφήναμε για λίγο και αποσπούσαμε την προσοχή μας από
αυτά, ίσως και η λύση να εμφανιζόταν μπροστά μας, εκεί, που δεν το
περιμένουμε!

Let it go, (ας το να περάσει, να φύγει...) θα ήταν η συμβουλή μου
για αυτό που αντιμετωπίζεις. Ό,τι κι αν είναι, κι αν ξέρεις, κι αν
δε ξέρεις ακριβώς το αίτιο, προσπάθησε να ασχοληθείς με κάτι άλλο και
άφησε το χρόνο να περάσει χωρίς να επικεντρώνεσαι σε αυτό.

Προσπάθησε να επικεντρωθείς στις μικρές χαρές από το περιβάλλον σου,
να απολαμβάνεις κάθε στιγμή, χωρίς να κλείνεσαι μέσα σου. Αν νιώθεις
νεύρα, προσπάθησε να τα εκτονώσεις με έναν ήρεμο τρόπο, πήγαινε μια
βόλτα, άκου λίγη μουσική.

Μη προσπαθείς να κάνεις κάτι για να σε αποδέχονται οι γύρω σου, αλλά
επικεντρώσου στην προσπάθεια να είσαι ήρεμος εσύ, για σένα, και να
απολαμβάνεις τα πράγματα γύρω σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.765625E-02
Maintained by Digital Alchemy