ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελικά ποιος ανακάλυψε την Αμερική πριν τον Κολόμβο???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 07:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολος,
Για τις απόψεις του Πλάτωνα και τα παραμύθια των ψυχοπαθών μπορούμε να βασιστούμε στα εξής επιστημκονικά στοιχεία:
α) γεολογία
β) ανθρωπολογία
γ) εξελικτική της ανθρώπινης διατροφής
δ) τεχνολογία
ε) αρχαιολογία

Από που θα θέλατε λάτρεις των παραμυθιών να ξεκινήσουμε πρώτα για να καταρρίψουμε τα παραμύθια των ψυχοπαθών, τις λάσπες των δήθεν "ελληνικώ" περιοδικών και τα γραφόμενα του Πλάτωνα;

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ,
Μήπως μπήκες και εσύ στο club των παραμυθόφιλων;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 08:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από που θα θέλατε λάτρεις των παραμυθιών να ξεκινήσουμε πρώτα για να καταρρίψουμε τα παραμύθια των ψυχοπαθών, τις λάσπες των δήθεν "ελληνικώ" περιοδικών και τα γραφόμενα του Πλάτωνα;

Ο Πλάτωνας δέν έγραφε προσωπικές φαντασίες, αλλά τα γραφόμενα του ήταν μεταφορές παλιότερων μεγάλων Ελλήνων. Να μιλάς με λίγο περισσότερο σεβασμό όταν αναφέρεσαι στο όνομα του, είσαι πολύ μικρός να τον κατακρίνεις έτσι.
Ο Πλάτωνας δέν ηξερε την Ατλαντίδα αυτά που περιγράφει στα βιβλία του, ήταν σημειώσεις που του τις έδωσε ο Κριτίας, ο οποίος τις είχε από το παππού του που τις πήρε από το Σόλωνα. Ο Σόλωνας είχε επισκεφτεί τη Αίγυπτο, όπου εκεί οι ιερείς της Σάιδας του αποκάλυψαν τα πανάρχαια μυστικά που ήταν γραμμένα σε πλάκες με ιερογλυφικά αρχαιογράμματα. Οι ιερείς της Σάιδας, αρχαιοτάτης θρησκευτικής πρωτεύουσας της Αιγύπτου, είπαν στο Σόλωνα ότι οι Άτλαντες, ήρθαν από τα Δυτικά, από το μεγάλο ωκεανό.
Το ισχυρό έθνος των Ατλάντων, έγραφαν οι πλάκες που διάβαζαν οι ιερείς, κατέκτησε σχεδόν όλα τα παράλια των χωρών της Μεσογείου από βορρά και νότο κι΄ έφτασε μέχρι το Περσικό κόλπο. Οι Άτλαντες δεν κατόρθωσαν να κατακτήσουν την Αττική, γιατί τα στρατεύματά τους νικήθηκαν από τους Αθηναίους...


Edited by - EPAITHS on 10/07/2007 08:52:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 11:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα, τι έγινε παίδες;
Καινούριοι ταλεμπάν αρχαιοελληνικού χαρακτήρα;
Δεν μπορούμε να θέσουμε κριτική σε ένα κομμάτι των αρχαίων (και ιδιαίτερα στους ψυχοπαθείς παραμυθάδες που τους "μελετούν" ) όπως κάποιοι δεν μπορούν να θέσουν κριτική σε "θρησκευτικά βιβλία";
Της λατρείας του Πυθαγόρα είσαστε;

Λοιπόν βασικά στοιχεία περί ψεύδους από Αίγυπτο:
Πρώτον η γραφή στην Αίγυπτο εμφανίζεται κατά τα χρόνια της -1 δυναστείας, ενώ τα ιερογλυφικά αρκετά αργότερα (προς το τέλος του παλαιού βασιλείου).
Πως είναι δυνατόν τώρα να έχουν οι "τρομεροί" αρχιερείς ιερογλυφικά από την εποχή του 10000 προ χριστού και να μπορούν να τα διαβάζουν στην σύγχρονη γλώσσα τους, μπορούν να καταλάβουν όλοι...
Τώρα ερχόμαστε στον ΣΟΛΩΝ.
Υπάρχει ένας ενδιάμεσος τον οποίο τον ξεχνάτε - ο Ηρόδοτος.
Αυτός μέσα στα ταξίδι που έκανε πήγε και στην Αίγυπτο και είναι εκείνος που αναφέρει το ταξίδι του Σόλωνα. Εάν λοιπόν ήξερε ΤΟΣΑ πολλά για την Ατλαντίδα γιατί δεν τα αναφέρει, ενώ αναφέρει στοιχεία όπως το ταξίδι των Λύβιων δια μέσου της Σαχάρας προς το νότο;
Και πάει στο διάολο με το "το είπαν στον Σόλων και δια μέσου του παιχνιδιού έφτασε στον Πλάτωνα". Τα στοιχεία για την Αττική πως τα αποκόμησε; Από τις ανύπαρκες τοιχογραφίες και την ανύπαρκτη ελληνική γλώσσα του 10000 π.χ.;

Τώρα για τις κατακτήσεις των Ατλάντων έχει πολύ ψωμί η υπόθεση - ε, το παραμύθι θέλω να πω...
Σιγά, σιγά το πράμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 17:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώπα, τι έγινε παίδες;
Καινούριοι ταλεμπάν αρχαιοελληνικού χαρακτήρα;
Δεν μπορούμε να θέσουμε κριτική σε ένα κομμάτι των αρχαίων (και ιδιαίτερα στους ψυχοπαθείς παραμυθάδες που τους "μελετούν" ) όπως κάποιοι δεν μπορούν να θέσουν κριτική σε "θρησκευτικά βιβλία";
Της λατρείας του Πυθαγόρα είσαστε;

Κριτική μπορείς να κάνεις ευχαρίστως αγαπητέ, αλλά να αποφεύγεις την χυδαιότητα ιδιαίτερα όταν αναφέρεσαι σε πρόσωπα όπως αυτό του Πλάτωνα, και γενικότερα σε όσους δέν συμφωνούν με την γνώμη σου.
Επί του θέματος δέν θα μακρυγορήσω, θα σου παρουσιάσω μονάχα ένα site:
www.atlantida.gr
Εδώ θα βρείς τα πάντα, θα βρείς εκατοντάδες μαρτυρίες αρχαίων σοφών εκτός απο αυτή του Πλάτωνα που συνηγορούν σε αυτή την θέση.
Υπάρχουν μαρτυρίες Ιθαγενών λαών της Αμερικάνικης ηπείρου (έχω και στοιχεία άν χρειαστεί) που μαρτυρούν την ύπαρξη βυθισμένης γής στον Ατλαντικό περίπου την ίδια εποχή που την προσδιόρισε ο Πλάτωνας, μάλιστα οι παραδόσεις πολλών λένε οτι κατάγονται απο αυτήν.
Υπάρχουν και εκτεταμένες επιστημονικές έρευνες που συνηγορούν στην γνώμη του Πλάτωνα, πρόσεξε ιδιαίτερα τα πορίσματα της Σοβιετικής αποστολής του 1979.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 17:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά διόρθωση μόνο το σωστό site είναι αυτό
www.atlanteans.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 19:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή από εδώ και εμπρός τα στοιχεία μας θα είναι βασισμένα σε ψευδοεπιστημονικά site... Πολύ ωραία!!! Κάπου έχω και το site των τυπάδων που πιστεύουν ότι η γη είναι κοίλη να το βάλω;;;
Ή τι θα λέγατε για ανάλυση "άλλων τρομερών" στοιχείων...
Ιδού ένα : http://earthdeception.googlepages.com/
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ειδικότερα η σελίδα τους "Αρχαία ευρήματα" είναι τόσο γελοία που σε πιάνουν τα γέλοια!!!!
Επιστήμονες όλου του κόσμου τρέμετε, θα σας ανοίξει τα όματα το μουσείο της Ατλαντίδος... Με αυτά τα στοιχεία μπορούν να πάρουν και ειδικό νόμπελ...
Είπαμε όμως τα "τρομερά στοιχεία" είναι ΜΟΝΟ για όσους έχουν μαύρα μεσάνυχτα από θετικές επιστήμες...

Λοιπόν:
Πρώτον ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς τους "φοβερούς" συγγραφείς δεν έφερε κάτι νέο στην έρευνα και στα λεγόμενα του Ηρόδοτου και του Πλάτωνα - εκτός βέβαια από το να αναμασάνε τα λεγόμενα τους (σύμφωνα με την εποχή) και να χαλκεύουν ότι τους βόλευε: από γυάλινα κρανία μέχρι "πυραμίδες στο βυθό της θάλαττας"... Α ναι, και να βρίσκουν κάθε τρεις και λίγο την Ατλαντίδα από τις Μπαχάμες μέχρι την Κύπρο!!!

Δεύτερον: εάν η Ατλαντίδα βρισκόταν στο μέσο του ατλαντικού (και φυσικά ήταν στο μέγεθος που της δίνουν οι παραμυθάδες) η καταπόντιση της και μόνο θα είχε δημιουργήσει ένα πελώριο παλληριακό κύμα το οποίο θα μπορούσαμε να ανιχνεύσουμε από τις συνέπειες του. Μέχρι στιγμής ΤΙΠΟΤΑ!!! Το παλληριακό κύμα της Θήρας το έχουμε ανιχνεύση, άλλα παλλιριακά κύματα υφαιστίων ναι, της υποτιθέμενης Ατλαντίδος ΟΧΙ!!!

Τρίτον: Εάν είχε βυθιστεί ένα τόσο μεγάλο τμήμα της γης πάνω στην μεσοωκεάνειο ράχη του ατλαντικού, αυτή θα φαινόταν στους σχετικούς χάρτες αναγλύφου που δημιουργήσανε οι ερευνητικοί δορυφόροι - αλλά που... Μόνο κάντε ένα κόπο να τους βρείτε και θα δείτε τι εννοώ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ... Μόνο η μεσοωκεάνεια ράχη...

Τέταρτον: Δεν είμαστε στον μεσαίωνα για να πιστεύουμε στην εξαφάνιση τεραστίων νησιών. Το νησί στέκεται πάνω σε θεμέλια - ακόμα και εάν βρισκόταν πάνω σε ένα τεράστιο θάλαμο μάγματος αυτός θα είχε δύο δυνατότητες - είτε να άδειάσει ξαφνικά (έκρηξη) και να έχουμε το φαινόμενο της Θήρας πολλαπλασιαμένο χιλιάδες φορές (δεν είχαν και πολλά πάνω στην γη), είτε να αδειάσει πολύ αργά λόγω του μεγέθους του (θα την είχαν κοπανήσει οι κάτοικοι)...

Πέμπτον: Από γεωλογικής και υφαιστιολογικής πλευράς και μόνο δεν στέκει η εμφάνιση ενός τόσο μεγάλου νησιού πάνω στην μεσοωκεάνειο ράχη (δείτε το σύμπλεγμα της Χαβάης). Η Ισλανδία και τα νησιά της βρίσκονται ΣΤΗΝ άκρη της μεσοωκεάνειας ράχης και πάλι όμως βυθίζονται και δημιουργούνται νέα συνεχώς. Ήδη η Ισλανδία είναι πολύ μεγάλη και αν και βρίσκεται στο άκρο περιμένουν την καταβύθηση της (σε μερικά εκατομμύρια χρόνια)...

Αυτά από γεωλογική πλευρά - επιστήμη δηλαδή και όχι παραμύθια...
Θα αναφέρεις και άλλους "σοβαρούς" ερευνητές όπως τον Ντονέλλυ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ χαιρετώ σε!
quote:
Ἀδερφέ μου ἡ Ἀτλαντίδα ὅπως γνωρίζεις , ὑπάρχει περίπτωση νά ὑπῆρξε σέ σημεῖο πού δέν ἔχει σχέση μέ τόν Ἀτλαντικό Ὠκεανό…
Πχ θά μποροῦσε νά ὑπῆρχε κάπου στήν σημερινή λεκάνη τῆς Μεσογείου.

Εχω διαβάσει κάποιες τέτοιες θεωρίες, αλλά δεν ευσταθούν και πολύ, διότι στηρίζονται σε "επιχειρηματα" του στυλ "δεν μπορεί" (όπως του OANNHSEA), οπότε και ψάχνονται να βρούνε άλλη άκρη.
Τοποθετούν τις στήλες του Ηρακλέους κάπου αλλού εκτός του Γιβλαλτάρ, παραβλέπουν ότι ἀληθινὸν ἐκεῖνον πόντον δεν απεκάλεσαν ποτέ οι αρχαίοι την Μεσόγειο, παραβλέπουν ότι καταντικρὺ πᾶσαν ἤπειρον στην οποία μπορείς να μεταβείς ἐκ δὲ τῶν νήσων ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ, δεν υπάρχει δηλαδή ήπειρος στην οποία που μπορεί να μεταβεί κάποιος μέσω των ΜΗΣΩΝ και δεν υπάρχει τόπος στην Μεσόγειο που να μην έχει όνομα.
Την Ευρώπη την λέγανε με το όνομά της και την Αφρική την ονόμαζαν Λιβύη.
Επίσης παραβλέπουν κάτι βασικό που αναφέρεται στο κείμενο: Το ότι οι Αθηναίοι που πολέμησαν και έδιωξαν τους Άτλαντες από τις χώρες που είχαν καταλάβει, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ Σ' ΑΥΤΟΥΣ.
Διότι ἐντὸς τῇδε Λιβύης μὲν ἦρχον μέχρι πρὸς Αἴγυπτον, τῆς δὲ Εὐρώπης μέχρι Τυρρηνίας., δηλαδή στην Λιβύη (Αφρική) είχαν φτάσει μέχρι την Αίγυπτο και στην Ευρώπη έως την Τυρρηνία (σημερινή Ιταλία)!
Δηλάδη ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ!
Οπου στην Δύση ήταν οι στήλες του Ηρακλέους, έξω από αυτές η Ατλαντίδα και πίσω από αυτήν η καταντικρὺ πᾶσαν ἤπειρον τὴν περὶ τὸν ἀληθινὸν ἐκεῖνον πόντον. Αμερική η οποία (αν κοιτάξεις τον χάρτη) φαίνεται να περικλείει τον Ωκεανό (κόλπος του Μεξικού).
Επί πλέον στον ΚΡΙΤΙΑ (ή Ατλαντικό) ο Πλάτων περιγράφει με λεπτομέρειες την δομή της Ατλαντίδας και το πολίτευμά της, κάτι που δεν θα μπορούσε να κάνει αν δεν είχε στην διάθεσή του κάποια ΓΡΑΠΤΑ ΑΡΧΕΙΑ!

Επίσης έχω διαβάσει ότι κάποιοι επιστήμονες τοποθετούν μία μεγάλη καταστροφή (κατακλυσμό) στην ίδια χρονολογική περίοδο (περίπου) που προσδιορίζει ο Πλάτων τον καταποντισμό της Ατλαντίδας (10.000 χρόνια πριν από σήμερα).
Και, αν θυμάμαι καλά (διότι πάνε χρόνια που διάβασα αυτά τα έργα), ο Πλάτων μιλάει για μία θάλασσα γεμάτη φύκια, η οποία υπάρχει ακόμα και σήμερα!
Η θάλασσα των Σαργασσών η κάπως έτσι ονομάζεται και η οποία βρίσκεται στον ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΜΕΞΙΚΟΥ!
Και ο Πλάτων δεν έγραφε μαλακείες, όπως προσπαθούν να περάσουν κάποιοι αμαθείς ή προπαγανδιστές σεβαστοί κατά τ' άλλα συνομιλητές.
Το ξέρεις από πρώτο χέρι...
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!
Ειναι γραπτά κείμενα ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ν' ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ!
ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ Τ' ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ!!!
Δεν μιλάμε για την Ατλαντίδα βεβαια, αλλά για την ήπειρο που υπάρχει πίσω από αυτήν.
Αναπόφευκτα μιλάμε γι' αυτήν (την Ατλαντίδα), διότι σ' αυτήν αναφέρεται κυρίως ο Πλάτων και στο περιθώριο έχει την μεγάλη ήπειρο.
Δεν γνώριζε ο φουκαράς ότι 2500 χρόνια μετά, θα τον έλεγαν παραμυθά κάποιοι "ελληναράδες"...

Αυτά προς το παρόν φίλε μου κι ελπίζω να μπορέσουμε να τα κσαναπούμε και κσαναπιούμε εκ του σύνεγγυς!!!

Για το θέατρο που λες δεν έχω ιδέα!
Αρχισες να γράφεις πολυτονικά κουφαλίτσα...
Πως;;;;

Edited by - Αίολος on 10/07/2007 23:01:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 22:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...όσο για τα "επιχειρήματα" του OANNHSEA, ανοίξτε το Google Earth και θα δείτε ιδίοις όμασι το ΣΥΝΕΧΕΣ ρήγμα που φαίνεται στην θάλασσα μέσα στο κόλπο του Μεξικού του οποίου οι Βερμούδες είναι απλώς μία βουνοκορφή!

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΟ!!!

Edited by - Αίολος on 10/07/2007 22:27:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 23:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και από ακαδημαϊκή περιέργεια ρε παιδιά, ποιός ονόμασε Ατλαντικό αυτόν τον ωκεανό και από που ορμώμενος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 01:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια μας...


όσο αφορά το θέατρο απο την στιγμή που δεν θυμάμαι συγκεκριμένα πράγματα , θεωρείστε το πλάκα... δεν θυμάμαι ειλικρινά που το είδα διότι ήμουν πολύ απασχολημένος την στιγμή εκείνη και δεν είχα χρόνο για να του δώσω βάση, άλλωστε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι είναι αλήθεια αφού δεν παρακολούθησα καν το θέμα, απλά έχω την ανάμνηση του στο μυαλό μου.
οπότε για να ήμαστε σοβαροί και αφού κανείς άλλος δεν το έχει υπόψιν του ας το αφήσουμε...

όσο για το αν μπήκα στο club των παραμυθοτέτοιων, δεν γνωρίζω φίλε μου τι εννοείς !
αν θες να μου βάλεις κάποια ταμπέλα, δεν έχω πρόβλημα να σε βοηθήσω σε αυτό.
είμαι χριστιανός, ορθόδοξος κατά το δόγμα, πιστεύω στον Ιησούς Χριστό και προσπαθώ να εφαρμόσω στην ζωή μου αυτά που μας δίδαξε, με παταγώδη αποτυχία ομολογώ μέχρι τώρα αν και παρόλα αυτά ελπίζω και πιστεύω κάποτε να τα καταφέρω.
παρόλα αυτά προσπαθώ να αγαπώ όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτου δόγματος, κόμματος και θρησκείας το ίδιο ακριβώς.
οπότε αδέρφια για εμένα είναι όλοι οι άνθρωποι.


καλέ μου φίλε αίολε!
τα αμπέλια φέτος με τους καύσωνες έπαθαν μεγάλη ζημιά.
προβλέπετε δύσκολη η χρονιά και για τα κρασιά και για την τσικουδιά μας.
παρόλα αυτά κάτι θα γίνει για την περίπτωση μας, πάντα υπάρχει ένα μπουκάλι για τις δύσκολες στιγμές...

όσο αφορά την Ατλαντίδα έχω πολλά να γράψω αλλά δεν έχω τον χρόνο για αυτό και να σου πω την αλήθεια ούτε την διάθεση...
απλά επιγραμματικά καταθέτω την άποψη μου η οποία συντάσετε με αυτούς που την τοποθετούν κάπου στην σημερινή νοτιοανατολική λεκάνη της μεσογείου.
σου δίνω κάποια λινκ απο την αναζήτηση του google
τα οποία είμαι σίγουρος ότι πάνω κάτω τα γνωρίζεις , το κάνω όμως απλά για να υπάρχει και η αντίθετη άποψη...



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 02:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...και από ακαδημαϊκή περιέργεια ρε παιδιά, ποιός ονόμασε Ατλαντικό αυτόν τον ωκεανό και από που ορμώμενος;

Ο Ατλαντικός ωκεανός ονομάστηκε έτσι από τον Ατλα, γιο του τιτάνα Ιαπετού (αυτόν με τις μεγάλες πλάτες που κουβάλαγε το ουρανό).

Το όνομα ατλαντικός ωκεανός εμφανίζεται για πρώτη φορά στον Ηρόδοτο.

Edited by - A. Kircher on 11/07/2007 02:35:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 07:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 10000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!
Ειναι γραπτά κείμενα ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ν' ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ!
ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ Τ' ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ!!!

Για αρχή λάτρη των παραμυθιών μιλάμε για 12000 χρόνια πιο πριν...
Ύστερα υπάρχει μία μικρή ανακολουθία στα γραφόμενα σου.
Πως στα κομμάτια είχαν γραπτά από την πτώση της ατλαντίδος;
Ποιοί τα είχαν και που;
Αρχαίες κάστες που παρέμεναν κρυμένες στα κατάβαθα της γης μέχρι να εμφανιστεί η κλασσική αρχαιότητα να της μεταδώσουν τα "τρομερά μυστικά της ατλαντίδος";;;
Μην ξεχνάμε πως το παραμύθι το είπαν οι Αιγύπτιοι πρώτα.
Αν μπορείς, θα ήταν σόφρον να βάλεις για αρχή το κείμενο από τον Τιμαίο που αναφέρεται στην ατλαντίδα...
Τώρα για να δημιουργηθεί γραπτή γλώσσα θα πρέπει να υπάρχει ένα υπόβαθρο εξέλιξης. Δεν δημιουργήθηκε με μιας η ελληνική γλώσσα. Πρώτα υπήρξε η Μυκηναϊκή. Πόσοι όμως όταν ακούσουν την Μυκηναϊκή και ξέρουν αρχαία ελληνικά μπορούν να την καταλάβουν ή καλύτερα να διαβάσουν την γραμμική Β; ΚΑΝΕΝΑΣ...
Μετά από 10000 χρόνια ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ γράφει ο Ηρόδοτος για αυτήν - του την είχαν πει οι Αιγύπτιοι (όπως γράφει και στον Τιμαίο - εσείς ζείτε σαν παιδιά...). Μέχρι τότε άκρα του τάφου σιωπή...
Έγραψα όμως ποιό πάνω για την γραπτή γλώσσα των Αιγυπτίων και την χρονολόγηση της - καμία διευκρίνηση επί τούτου θέλτε;

Darling, δεν είμαι πραπαγανδιστής - απλώς δεν μου αρέσουν τα παραμύθια που μας πουλάνε όλα τα ψυχοπαθή απόβλητα της κοινωνίας. Ισχυρίζεσαι ότι η ατλαντίδα είναι στις Βερμούδες. Άλλοι την έχουν βρει στην λίμνη Τιτικάκα, άλλοι κοντά στην Κρήτη, άλλοι στην Θήρα, άλλοι στην Κύπρο, άλλοι στην Ισπανία.
Πούνε, πούνε, η ατλαντίδα, ψάξε, ψάξε, δεν θα την βρεις, δεν το βρεις, δεν θα το βρεις το παραμύθι του ερευνείς... Οεοοοοο

Όσο για την μεσοωκεάνια ράχη από το βράδυ που θα είμαι στην οικία μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 08:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aίολος θα ήθελα να ήξερα πως στα κομμάτια είδες στο googlearth, ότι η μεσοωκεάνια ράχη περνά από τις Βερμούδες - ντιπ αγεωγράφητος είσαι;
Οι Αζόρες είναι σχεδόν πάνω στο ρήγμα, μόνο που το ωκεάνιο ανάγλυφο τους ούτε καν τιαριάζει με τις "περιγραφές" του Πλάτωνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leporello
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 13:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leporello  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aίολος θα ήθελα να ήξερα πως στα κομμάτια είδες στο googlearth, ότι η μεσοωκεάνια ράχη περνά από τις Βερμούδες - ντιπ αγεωγράφητος είσαι;
Οι Αζόρες είναι σχεδόν πάνω στο ρήγμα, μόνο που το ωκεάνιο ανάγλυφο τους ούτε καν τιαριάζει με τις "περιγραφές" του Πλάτωνα...

H μεσοωκεάνεια ράχη δεν μπορεί να ονομαστεί ΄"ρήγμα" αφού ο τρόπος σχηματισμού της είναι αντίστροφος από εκείνον ενός ρήγματος: Το ρήγμα δημιουργείται από την αστοχία τού στερεού φλοιού τής Γής κάτω από δυνάμεις συνθλιπτικές που προκαλούνται από την σύγκλιση λιθοσφαιρικών πλακών. Αντίθετα, η μεσοωκεάνειος ράχη δημιουργείται από την απομάκρυνση λιθοσφαιρικών πλακών μεταξύ τους, οπότε μάγμα καλύπτει το κενό.

Ως προς την γεωγραφική της θέση, είναι εκεί που λέει το όνομά της: στο μέσο τού ωκεανού.

Οι Αζόρες βρίσκονται πράγματι σε περιοχή ρηγμάτων, μόνο που δεν είναι η μεσοωκεάνειος ράχη αλλά η άκρη τής περιοχής σύγκλισης των λιθοσφαιρικών πλακών Αφρικής και Ευρώπης (Η τελευταία έχει στα όρια σύγκλισης διασπασθεί σε σειρά υποπλακών). Στο σημείο εκείνο τα ρήγματα όντως επεκτείνονται μέχρι την μεσοωκεάνειο ράχη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 14:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H μεσοωκεάνεια ράχη δεν μπορεί να ονομαστεί ΄"ρήγμα" αφού ο τρόπος σχηματισμού της είναι αντίστροφος από εκείνον ενός ρήγματος: Το ρήγμα δημιουργείται από την αστοχία τού στερεού φλοιού τής Γής κάτω από δυνάμεις συνθλιπτικές που προκαλούνται από την σύγκλιση λιθοσφαιρικών πλακών. Αντίθετα, η μεσοωκεάνειος ράχη δημιουργείται από την απομάκρυνση λιθοσφαιρικών πλακών μεταξύ τους, οπότε μάγμα καλύπτει το κενό.

Έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο που στις μεσοωκεάνιες ράχες υπάρχουν ρήγματα.

quote:
Οι Αζόρες βρίσκονται πράγματι σε περιοχή ρηγμάτων, μόνο που δεν είναι η μεσοωκεάνειος ράχη αλλά η άκρη τής περιοχής σύγκλισης των λιθοσφαιρικών πλακών Αφρικής και Ευρώπης

Και πάλι έχεις απόλυτο δίκιο...
Μόνο που βρίσκονται ΑΚΡΙΒΩΣ στην σύνδεση Αφρικής-Ασίας-μεσοωκένιου ρήγματος... Στο σημείο εκείνο υπάρχει ανατροφοδότηση συμβάντων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 21:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολος

Και επί της ουσίας, δηλαδή για την ήπειρο που περιγράφει, ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ!
Ούτε από 'σένα ούτε κι απ' τον Agnostic.
Και από 'σένα λογικό είναι.
Απ' τον θεματοθέτη όμως;;;

Μήπως χαλάει καμμία σούπα;;;


Γειά σου Αίολε, κύριε των ανέμων

Καιρό έχουμε να τα πούμε

Λόγω έλλειψης χρόνου θα είμαι σύντομος.

Καμία σούπα δεν μου χαλάνε φανταστικοί διάλογοι του Πλάτωνα. Η γνώμη μου για το μύθο της Ατλαντίδας είναι ότι αφορά στην έκρηξη του ηφαιστείου της Σαντορίνης και στο ισχυρότατο τσουνάμι με όλα τα καταστροφικά επακόλουθα(που έγιναν αντιληπτά και από λαούς της ανατολικής Μεσογείου) για το Μινωικό πολιτισμό. Οσο για τους Ατλαντες που παίρνουν σβάρνα την Ανατολική Μεσόγειο...λίγο "λαούς της θάλασσας" μου μυρίζει η υπόθεση...μόνο που εκεί μιλάμε για χρονολογίες πολύ μεταγενέστερες του 9000π.Χ.

Επίσης είναι λίγο άκυρο να δεχτούμε σύγκρουση Ατλάντων-Αθηναίων το 9000π.Χ.
...ούτε οι Ιωνες δεν είχαν φτάσει στην Αττική ακόμα και όσοι ζούσαν στην Αθήνα τότε θα ηταν απλοί τροφοσυλλέκτες, παντελώς άσχετοι με τους Ελληνες

Οσο για το ερώτημά σου αν ο Πλάτωνας γνώριζε την Αμερική, θα απαντήσω αρνητικά.
Για να την γνώριζε θα πρέπει κάποιος να την είχε επισκεφθεί και να είχε γυρίσει πίσω, πραγμα που δεν μπορεί να αποδειχθεί μέχρι τώρα για εκείνα τα χρόνια.
Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι η θάλασσα με τα φύκια είναι ντε και καλά η θάλασσα των Σαργασσών και όχι μια άλλη θάλασσα με φύκια, ή απλά ο Πλάτων φαντάστηκε θάλασσα με φύκια(που να ξέρω γιατί? στο μυαλό του κανείς δεν μπορεί να μπει)? Η θάλασσα των Σαργασσών εμπλεκεται στη διαδοση ενός άλλου μύθου, αυτού του Τριγώνου των Βερμούδων, και όχι της Ατλαντίδος.

Επιπλέον δε νομίζω να υπαρχουν αποδείξεις για νησί μεγαλύτερο της Αφρικής και της Ασίας μαζί(όπως περιγράφει ο Πλάτωνας), στον Ατλαντικό.
Ο Πλάτωνας, μπορεί να φαντάστηκε ήπειρο πέρα από την Ατλαντίδα...ας βρούμε με σιγουριά που βρίσκεται αυτή(αν υπήρξε ποτέ), και μετά ψάχνουμε την απέναντι Ηπειρο σωστά?

Οσο για τα Αιγυπτιακά ιερογλυφικά αυτά με τίποτα δεν φτάνουν τόσο παλιά έτη όπως 9000 π.Χ. και 10.000 π.Χ.

http://www.ancientscripts.com/egyptian.html

Αίολε, Αίολε, κύριε των Ανέμων, έχεις σκεφτεί ότι ο μύθος της Ατλαντίδας μπορεί να είναι απλά μια φανταστική ιστορία(που πράγματι περιέχει μερικούς κόκους αλήθειας), με σκοπό να δωσει μερικά διδάγματα για το πώς μια πάλαι ποτέ μεγαλειώδης και ισχυρή κοινωνία, καταρρεέι ύστερα από υπερμετρη αλλαζωνεία και ηθική κατάπτωση?

Στο θέμα μας τώρα. Μπορούσαν τα αρχαία πλοία να περάσουν τον Ατλαντικό? Θα άντεχαν στις βίαιες συνθήκες του ωκεανού από κατασκευαστικης απόψεως?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 21:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ Η ΔΕΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΩ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ........2 ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...


ΠΡΩΤΟ.

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ.
ΤΟ ΕΚΛΑΒΑ ΣΑΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΝΝΟΕΙ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ (ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ).

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ, ΟΙ ΟΛΜΕΚΟΙ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΣΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΛΜΕΚΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΓΡΑΠΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΓΡΑΠΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΙΑ, ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΔΕ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΡΙΤΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΦΑΝΤΑΤΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.
ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΔΑΠΑΝΗΡΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΠΟΛΥΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΧΡΞΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΚΡΑΤΙΚΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ, ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ Ή Ο ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΟΣ.

ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΘΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΣΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ ΤΟΥΣ.

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΛΑΔΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΥΘΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΥΡΗΜΑΤΑ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΑΣ.
ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΛΑΣΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΔΑ.

ΣΤΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΝ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΙΑ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΑΣΚΑ
Ή ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ, ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΒΙΚΙΝΓΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΔΩ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΕΙΣΤΑΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΕΠΟΙΚΗΣΕΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΒΟΡΡΑ, ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ.

ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΑΥΤΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ,
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΞΕΡΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΓΝΩΡΙΖΑΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΟΙΚΗΣΑΝ.

ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΑΝΟΙ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ?

ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΕΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΝΟΤΙΟΣ ΠΟΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΙΝΔΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ ΚΑΙ Η ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΓΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΚΑΤΟΙΚΟΥΤΑΝ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΟΙΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΤΑΜΙΑ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΘΩΜΑΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,
ΞΕΡΕΤΕ, ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΓΑΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΟΥ,
Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΟΥ ΠΙΡΙ ΡΕΪΣ,
ΤΟ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ ΤΩΝ ΟΘΩΜΑΝΩΝ ΣΤΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ,
Η ΑΠΟΤΟΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙ8ΚΗΣ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ,
Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΟΘΩΜΑΝΩΝ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΝΑΝΤΙ ΑΔΡΑΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΥΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΥΠΤΙΑΚΑ ΑΡΧΑΙΑ,
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΙΩΤΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟΜΑΚΡΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ,
Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΩΝ ΚΟΛΟΜΒΩΝ ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΚΑΙ Η ΦΗΜΗ ΟΤΙ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 9 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΟΠΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙΟΙ ΧΙΩΤΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ, ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΝΑΥΑΡΧΟΥ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΤΡΕΛΟ ΑΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΛΕΙΨΗΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΕ ΠΛΟΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΔΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΧΙΩΤΕΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΠΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ,
ΑΚΟΜΑ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΠΡΟΣ ΝΟΤΟ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟ'ΠΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΔΥΣΜΑΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΕΠΙΜΕΛΩΣ ΤΗΝ ΙΣΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΝΗ ΑΠΝΟΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΟΥΣΕ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ.

ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΩ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΓΕΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗΣ ΘΑ ΠΙΑΣΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΛΙΓΟ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΚΑΨΙΜΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ.

ΟΜΩΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΥΘΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΛΙΩΣΙΜΟ ΣΤΟ GOOGLE EARTH Ή ΣΤΟ TERRASERVER ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΜΕΞΙΚΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΚΟΛΠΟΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΤΙΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΒΑ, Ο ΚΟΛΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΥΚΛΙΚΗ ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΤΟΙΧΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΝΗΣΙΑ, ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ ΘΑΛΛΑΣΣΑ. ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 11000 ΧΡΟΝΙΑ.

ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΔΕΙΣ ΟΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΑΙΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 9000 Π.Χ. ΜΕ 9.500 Π.Χ. ΜΕ ΒΑΣΗ ΡΑΔΙΟΧΡΟΝΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΠΛΑΚΩΜΕΝΩΝ ΔΕΝΤΡΩΝ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ. Η ΖΩΝΗ ΑΥΤΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΛΑΤΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΜΕΞΙΚΟΥ ΕΝΩ ΠΡΟΣ ΒΟΡΡΑ ΚΑΙ ΝΟΤΟ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΥ ΑΥΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΤΟΜΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΔΕΩΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΜΕΞΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ.

ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΣ ΔΕ ΤΟΝ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΠΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΚΡΗΞΗ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ, ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΡΗΞΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΩΡΙΤΕΣ.

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ, ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΛΑΣΠΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ 4000 Π.Χ. ((Ή ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ ΝΩΕ)) ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΤΡΩΜΑ ΛΑΣΠΗΣ, ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΟΣ, ΠΑΧΟΥΣ ΑΡΚΕΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙ ΕΝΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΕΩΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΚΟΥ ΠΑΛΙΡΟΙΑΚΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΤΟ 9000 ΜΕ 9500 Π.Χ.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΤΩΣΗΣ ΣΥΝΕΔΕΣΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΠΤΩΣΗ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΗΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ Η ΣΦΟΔΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΤΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΜΙΑ ΤΑΧΕΙΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 4000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ,
ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΩΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΩΣΙΜΟ ΤΩΝ ΠΑΓΕΤΩΝΩΝ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ ΤΟΤΕ Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΑΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΚΕΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΡΙΑΚΟ ΚΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΛΥΨΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ ΣΤΑ ΠΕΔΙΝΑ.

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΣΤΟΝ ΙΝΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΛΑΣΠΗΣ ΑΦΗΣΕ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΘΑΒΟΝΤΑΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ.

ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΝΕ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΛΩΣ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΝΗΣΙΩΤΙΚΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΤΣΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΟ.


ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΙΟΑ ΙΚΑΝΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΟΝΤΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,
ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΡΥΦΟ ΘΑΛΑΜΟ 30 ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΦΙΓΓΑ ΤΗΣ ΓΚΙΖΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΝΤΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ,
(ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΤΡΕΛΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ, GRAHAM HANCOCK ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΕΕΣ ΟΤΙ Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ).

ΝΑΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΛΟΙΑ.
ΜΑ ΤΙ ΤΑ ΗΘΕΛΑΝ ΑΦΟΥ ΣΤΟΝ ΝΕΙΛΟ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΞΕΡΑΜΕ ΠΑΡΑΕΞΩ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,

Ή ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ?

ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΘΑΜΕΝΑ ΣΕ ΣΠΗΛΑΙΑ ΣΤΕΓΑΝΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΣΕ ΒΡΑΧΩΔΗ ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ, ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.
ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΝΑΥΠΗΓΗΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ ΠΑΡΑΕΞΩ??

ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΝΑΥΑΓΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΕΣ ΒΑΡΚΕΣ.
ΟΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΛΟΙΑ ΔΕΝ ΒΥΘΙΖΟΤΑΝ ΣΤΑ ΡΗΧΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΕΦΤΑΝ ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ ΣΕ ΒΡΑΧΙΑ ΟΠΟΥ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ.
ΑΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΡΑΒΙ ΒΥΘΙΖΟΤΑΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΠΑΖΕΙ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ.

ΑΝ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΣΤΑ ΡΗΧΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΟΥΣΑΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΑΝ ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ Η ΒΑΡΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΟΥΣΑΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΟ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΥΛΙΝΑ ΚΆΪΚΙΑ ΚΑΙ ΞΥΛΙΝΕΣ ΒΑΡΚΕΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΤΟΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ.

ΑΥΤΟ ΕΞΗΓΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΝΑΥΑΓΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΣΤΑ ΡΗΧΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΨΑΡΑΔΙΚΩΝ,ΣΚΑΦΗ ΦΤΩΧΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΚΙΝΗΣΟΥΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΜΙΣΟΒΥΘΙΣΜΕΝΟ.

ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΨΑΡΟΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΑΦΑΤΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΞΥΛΙΝΑ ΣΚΑΦΗ.

ΒΑΣΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.
ΤΑΞΥΛΙΝΑ ΣΚΑΦΗ ΑΡΓΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΟΥΝ ΑΝ ΜΠΑΣΟΥΝ ΝΕΡΑ.
ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΣΑΒΟΥΡΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΥ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΕΕΙ ΜΙΣΟΒΥΘΙΣΜΕΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΡΙΑ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΕΙ. Η ΕΞΩ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΦΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ, Η ΜΕΣΑ ΠΛΕΥΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΕΙ ΝΕΡΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΟΤΙΖΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙ ΑΥΤΟ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΕΙ.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 23:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRIGORIANOS,
quote:
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΥΛΗ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ, ΟΙ ΟΛΜΕΚΟΙ, ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΣΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΛΜΕΚΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΓΡΑΠΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.

Πρώτον το όνομα ΟΛΜΕΚΟΙ σημαίνει "οι άνθρωποι του καουτσούκ".
Δεύτερον ποιά είναι η τεχνοτροπία τους, που τους συνδέει με την αφρική;
Τρίτον, έκαναν ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ανθρωποθυσίες, πράγμα που οι αφρικανικοί λαοί δεν το έπρατταν...
Τέταρτον, η έδρα του πολιτισμού τους ήταν η ΔΥΤΙΚΗ κεντρική αμερική - γιατί πήγαν εκεί αφού ήρθαν από την ανατολή;

quote:
ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΙΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΞΟΥΝ

Για αυτό και την τοποθετούν ο καθένας "ερευνητής" από την λίμνη Τιτικάκα μέχρι την Κύπρο - γιατί έχουν βάσιμα στοιχεία - ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...

quote:
ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΣΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ

Ειλικρινά γράψε μου GREGORIANOS σε ποιό πανεπιστήμιο υπάρχει έδρα ατλαντολογίας γιατί ψοφάω από την περιέργεια - επίσης ψοφάω να βρω ένα έλληνα αρχαιολόγο που να έχει ΔΙΔΑΧΘΕΙ μάθημα που να περιέχει την ατλαντίδα σαν πραγματικό γεγονός....
Θα ήθελα να ήξερα ποιοί γράφουν αυτά τα παραμύθια;;;

Επειδή όμως πολύ βασίζεστε στα παραμύθια, μπορούμε να πάρουμε γραμμή προς γραμμή το τμήμα του κειμένου του Τιμαίου και του Κριτία για να δείτε τα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ λάθη ππου υπάρχουν;;;

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΗΕΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΝΟΤΙΟΣ ΠΟΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΙΝΔΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ ΚΑΙ Η ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΓΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΚΑΤΟΙΚΟΥΤΑΝ ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΟΙΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΤΑΜΙΑ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ Η ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

Κοίτα να δεις!!!! Περιπλανόμενα νησιά!!!
ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ;;;
Ξέρεις πόσες ΔΕΚΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΗΠΕΙΡΩΝ;;;;

quote:
ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ ΘΑΛΛΑΣΣΑ. ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΩΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 11000 ΧΡΟΝΙΑ.

Τρεις μόνο λέξεις θα πω:
Άιντε, άιντε, άιντε!!!!
Τον πήρες τον μετωρίτη και από τα 67 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ τον έφερες λίιιιιιιιιιγο πιο κοντά σε εμάς...
Εδώ το καλό το καλό το παραμύθι πάρε κόσμε, έχω χιονάτη, έχω κοκκινοσκουφίτσα, πάρε, πάρε...

quote:
ΗΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΑ Η ΣΦΟΔΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΤΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΜΙΑ ΤΑΧΕΙΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 4000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΟΛΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ,

Μωρέ έχεις ιδέα πόση ενέργεια θα είχε εκλυθεί από αυτό το γεγονός;
Ο πραγματικός μετεωρίτης που έπεσε το 67*10^6 π.χ. ήταν αρκετός για να εξοντώσει όλη σχεδόν την πανίδα και χλωρίδα της τότε εποχής - εμείς ζούμε ακόμα...
Έχεις καταλάβει τι γράφεις;;;;
Εάν ήταν όπως τα γράφεις τότε τα είδη της χλωρίδας και της πανίδας της αμερικής και της αφρικής θα ήταν τα ΙΔΙΑ, γιατί σε 11000 χρόνια δεν εξελίσονται τόση ποικιλία νέων ειδών... Μόνο τα δελφίνια του γλυκού νερού του αμαζονίου σκέψου ή τα πιράγχας...

quote:
ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟΥΣ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΛΙΟΑ ΙΚΑΝΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΟΝΤΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,

Σωστόν, ΜΟΝΟ που στην συνέχεια το ψέμα πάει σύννεφο....
Πρώτον ΔΕΝ έχουν βρεθεί πολλά τέτοια πλοία - παρά μόνο τα δύο ΝΕΚΡΙΚΑ πλοία του Χέωπα..
Δεύτερον τα πλοία αυτά ΔΕΝ ήταν μεγαλύτερα από την Πϊντα, μπορεί κανείς να το δει στο μουσείο της Αλεξάνδρειας...
Τρίτον, το πλοίο αυτό ΗΤΑΝ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΕ ΠΟΤΑΜΙ (ΙΣΙΑ ΚΑΡΙΝΑ) ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ (όποιος ξέρει ΕΛΑΧΙΣΤΑ από πλοία μπορεί να το δει αυτό)...
Τέταρτον ΠΟΥΘΕΝΑ, σε καμία τοιχογραφία ή κείμενο, ακόμα και των νεώτερων χρόνων (πλην ελληνιστικών) δεν αναφέρεται η ύπαρξη μεγάλων πλοίων - ακόμα και στα λιμάνια που έχουμε ανασκάψει οι θέσεις είναι μόνο για ΜΙΚΡΑ πλοία και ΜΟΝΟ μετά την ύδρηση της Αλεξάνδρειας είχαν την δυνατότητα να υποδεχτούν μεγάλα πλοία...

Εάν πάρω μία προς μία τα ψέματα που έχεις παραθέσει GRIGORIANOS θα φτιάξω ένα παραμύθι που θα σχίσει και τον Χάρυ Πόττερ... Αλήθεια γιατί δεν ελέγχεις τα ψέματα που σου πουλάνε οι ψυχοπαθείς απατεώνες και το μόνο που κάνεις είναι να τα μεταφέρεις αυτούσια;
Τόσο δύσκολο είναι να ψάξεις και να δεις ΠΟΣΗ ενέργεια θα εκλυόταν και τις ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ συνέπειες από μία απομάκρυνση των πλακών κατά 4000Km σε μερικούς μήνες;
Τόσο δύσκολο είναι να ψάξεις και να βρεις (ή και να δεις) την αλήθεια για το (τα) νεκρικά πλοία του Χέωπος;
Στο μάθημα της λογικής πέρνεις μηδέν - ΚΟΥΛΟΥΡΑ...
Την δευτέρα μαζί με τον κηδεμόνα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 20:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και περιμένω και περιμένω εγώ ο μικρός που δεν είμαι άξιος να μιλήσω για τους μεγάλους αρχαίους συγγραφείς και τους σημερινούς απατεώνες χρηματοθήρες επεξηγητές τους, να δω στοιχεία που πιστοποιούν την "αλήθεια" των παραμυθιών τους, αλλά εις μάτην.
Που είσαστε βρε κρυμένοι;
Δεν θα υπαρασπιστείτε τα "ελληνικά περιοδικά" ενάντια στην "ανθελληνική" μου δράση; Μόνο με τους χριστιανούς τα βάζεται ή τα στοιχεία σας είναι πάντα θεωρητικά όπως και των χριστιανών;
Α, και γι ατο ύφος.
Ξέρετε έχω συνηθίσει μετά τόσα χρόνια στην πιάτσα να συζητώ και στο τέλος να έχω ένα αποτέλεσμα - όχι όπως εσείς...
Λοιπόν έχετε καμία απόδειξη για τα παραμύθια σας ή να έρθω εγώ στα θρησκευτικά παραμύθια που συζητάτε;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 21:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μερικά ακόμα στοιχεία, τα περισσότερα βέβαια αρκετά αμφισβητήσιμα.

http://paranormal.about.com/library/weekly/aa080700a.htm

Εντύπωση προκαλεί αυτή η επιγραφή, - υποτίθεται Φοινικική - που βρέθηκε, σύμφωνα με το άρθρο, στη Βραζιλία. ΔΕ νομίζω πάντως να είναι η μετάφραση αποδεκτή από το σύνολο των ειδικών. Θα το ψάξω άλλη φορά περισσότερο.

Near Parahyba, Brazil, an inscription on Phoenician has been translated, in part, as: "We are sons of Canaan from Sidon, the city of the king. Commerce has cast us on this distant shore, a land of mountains. We set [sacrificed] a youth for the exalted gods and goddesses in the nineteenth year of Hiram, our mighty king. We embarked from Ezion-Geber into the Red Sea and voyaged with ten ships. We were at sea together for two years around the land belonging to Ham [Africa] but were separated by a storm [lit. 'from the hand of Baal'], and we were no longer with our companions. So we have come here, twelve men and three women, on a... shore which I, the Admiral, control. But auspiciously may the gods and goddesses favor us!"

Στο παιχνίδι της προκολομβικής ανακάλυψης της Αμερικής, μπαίνουν και οι Κέλτες. Υπάρχει μια ξένη σςυζήτηση εδώ
http://www.usenet.com/newsgroups/soc.culture.albanian/msg00299.html

Διάβασα μόνο την αρχή της και αυτό που γράφει κάποιος περί αποικισμού της Ευρώπης από τους Κέλτες το 3000 π.Χ. και μετεπειτα
της Αμερικης, είναι εντελώς ανυπόστατο. Οποιος έχει κουράγιο να τη διαβάσει ας μας ενημερωσει αν βρει κάτι αξιόλογο.

Στο παρακατω ξένο φόρουμ με αφορμή τους Κέλτες συζητάνε το ίδιο θέμα με εμας. Το αξιοσημείωτο στοιχείο που αναφέρουν είναι ένας υποτιθέμενος αποικισμός του Ουαλού βασιλιά Murdoc με ορισμένους ακολουθούς του, αλλά χωρίς ποεραιτέρω στοιχεία(και δεν προλαβαίνω να το ψάξω αυτή τη στιγμή)

http://www.chronicles-network.com/forum/8906-celts-in-america-before-columbus.html

There was a Welsh prince by the name of Madoc who was supposed to have settled with some of his followers somewhere in the southern US in, I think, the 12th century.....

....The rumors of a blue eyed tribe in north America was something people were looking for in the 18th century. supposed to be the descendents of the welsh prince.

Υπαρχουν επίσης αναφορές για ομοιότητες σε κατασκευες και έθιμα λαών της Αμερικής με αντίστοιχες των Κελτών και των δρυίδων τους.

http://www.chapala.com/chapala/ojo2002/newworld.htm

Another champion of the theory of pre-Columbian visitors is Harvard professor Barry Fell whose book America B. C. documents in great detail inscriptions, artifacts and bronze weapons uncovered in New England. Monoliths found in Vermont, for instance, bear a striking resemblance to Celtic markers in Brittany. Inscriptions and stone carvings found in New Hampshire have the same characteristics as those of the ancient Druids. And stone constructions in other parts of New England, thought to be 3,000 year old astronomical observatories are inscribed with Celtic letters.

Να και άλλη μια ωραία σύνοψη των θεωριών για την υποτιθέμενη ανακάλυψη της Αμερικής πριν τον Κολόμβο από ένα αξιόλο ελληνικό σάιτ.
Αυτό που δεν ήξερα μέχρι τώρα είναι ότι υπάρχει θεωρία ότι η Αμερική μπορεί να ανακαλύφθηκε από...Χιώτες ναυτικούς!!!

http://www.sarantakos.com/kolombo.html

Η ανακάλυψη της Αμερικής από χιώτες ναυτικούς

Η υπόθεση ξεκινά από μια ξεχασμένη θεωρία του Σεραφείμ Κανούτα και άλλων ερευνητών, που αναβίωσε ο Χ.Δ.Λάζος, και σύμφωνα με την οποία υπήρχαν δύο Κολόμβοι, ο λαϊκής καταγωγής, πρώην λαναράς και κατόπιν έμπορος και ναυτικός, Χριστόφορος Κολόμβος, που γεννήθηκε στη Γένουα γύρω στα 1451 και ο Δον Κριστόφορο ή Κριστόμπαλ Κολόν, που στην πραγματικότητα ήταν έλληνας, γεννημένος γύρω στα 1439, πιθανώς στη Χίο, που λεγόταν Χριστόφορος Δισύπατος Παλαιολόγος, ήταν ευπατρίδης και εξαιρετικά μορφωμένος. Αυτός ο δεύτερος Κολόμβος, σύμφωνα πάντα με τη θεωρία, βρέθηκε στην Ιταλία με επίσημη αποστολή οταν έπεσε η Πόλη και έτσι ξέμεινε εκεί και πέρασε στην υπηρεσία της Γένουας.

Σύμφωνα πάντα με τη θεωρία, ο δεύτερος Κολόμβος είχε γνωρίσει στη Χίο πολλούς ναυτικούς, μεταξύ των οποίων κάποιον καπετάν Ανδρέα, αγνώστων των λοιπών στοιχείων, οι οποίοι είχαν πραγματοποιήσει πολύ πριν από το 1474 ταξίδια στην Αμερική και διαθέταν χάρτες των χωρών που είχαν ανακαλύψει, τους οποίους του παραχώρησαν.

Είναι ολοφάνερες οι σοβαρές αδυναμίες της θεωρίας των Κανούτα - Λάζου. Σε κανένα βυζαντινό χρονικό δεν αναφέρεται καποιος Χριστόφορος Δισύπατος Παλαιολόγος και μάλιστα επίσημο πρόσωπο. Οι χρονολογίες εξ άλλου δεν ταιριάζουν. Ο Κολόμβος που ξέρει η ιστορία είχε τρία αδέλφια, από τα οποία το ένα ο Βαρθολομαίος στάθηκε πολύτιμος βοηθός του. Ο Βαρθολομαίος γεννήθηκε στα 1460 και ήταν περίπου δέκα χρόνια νεώτερος του. Αν ο Κολόμβος γεννήθηκε στα 1439 η διαφορά θα ήταν 21 χρόνια, πράγμα που δεν πιστοποιείται από κανένα αξιόπιστο ή μη στοιχείο. Αλλά κι αν δεχτούμε πως ο Κολόμβος γεννήθηκε στα 1439, τότε θάταν 13 χρονών όταν τον στείλαν από την Πόλη στη Δύση για "επίσημη αποστολή".

Η ύπαρξη του νεφελώδους "καπετάν Ανδρέα" βασίζεται σε φήμες πλατιά διαδεδομένες στη Χίο, όπου σύμφωνα με κάποιον δόκτορα Λάρσεν η άποψη της ανακάλυψης της Αμερικής υποστηρίζεται από μεγάλο τμήμα του πληθυσμού. Οι επιστημονικές όμως αλήθειες δεν ήταν ποτέ υπόθεση πλειοψηφίας και ψηφοφοριών.

Τέλος και το κυριώτερο, είναι πασίγνωστο πως ο Κολόμβος έψαχνε να βρει συντομώτερο δρόμο για την Ασία και ως το τέλος της ζωής του είχε την ακράδαντη πεποίθηση πως έφτασε στις Ινδίες. Αν οι χιώτες ναυτικοί του είχαν δώσει χάρτες με τις νέες χώρες που ανακάλυψαν, δε θάχε πέσει σ'αυτή την πλάνη κι αν μάλιστα οι χάρτες αυτοί ήταν τόσο ακριβείς, δε θα επιχειρούσε καθόλου το ταξίδι του.

Χλωμό το κόβω πάντως, αν και γοητευτικό


Τελικά από τη μέχρι τωρα έρευνα που έχω κάνει, ένα πράγμα διαπίστωσα με βεβαιότητα για το θέμα: εικασίες πολλές, στοιχεία ιδιαίτερα αμφισβητίσιμα!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 07:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το Κολόμβο:
Πριν πάει στην αυλή της Ισπανίας είχα δοκιμάσει και τις ναυτικές δημοκρατίες της Ιταλίας, το εβραϊκό συμβούλιο αλλά και την Πορτογαλλική αυλή. Στην τελευταία μάλιστα επεξεργάστηκαν μεθοδικά το αίτημα και η απόφαση της ακαδημίας τους ήταν αρνητικό.
Τώρα μετά από τόσα χρόνια ξέρουμε γιατί ήταν αρνητικό.
Α) Γνώριζαν τουλάχιστον την ανατολική ακτή της Βραζιλίας - η μετέπειτα συμφωνία με τους Ισπανούς για τον διαχωρισμό της γης σύμφωνα με τον κάθετο παράλληλο δείχνει ότι είχαν τουλάχιστον γνώση...
Β) Ήξεραν στο περίπου την διάμετρο της γης και την απόσταση από την Λισσαβώνα προς τα ανατολικά..
Γ) Στοιχείο της γνώσης τους ήταν και τα ταξίδια που δοκίμασαν οι Πορτογάλοι ναυτικοί προς τα ανατολικά. Πουθενά δεν υπάρχουν αναφορές περί δυσκολιών στην πλοήγηση μέσω αγνώστων χωρών - πάντα επέστρεφαν λόγω αδυναμίας συνέχισης...

Άρα οι Πορτογάλλοι είχαν τα στοιχεία.
Όχι όμως και ο Κολόμβος ή οι Ισπανοί...
Αυτό που πραγματικά είχε μελετήσει ο Κολόμβος ήταν οι άνεμοι που πλέουν στον Ατλαντικό ωκεανό... Κάτι που δεν θα μπορούσε να ξέρει κανένας Χιώτης ναυτικός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 21:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OANNHSEA

Τώρα μετά από τόσα χρόνια ξέρουμε γιατί ήταν αρνητικό.
Α) Γνώριζαν τουλάχιστον την ανατολική ακτή της Βραζιλίας - η μετέπειτα συμφωνία με τους Ισπανούς για τον διαχωρισμό της γης σύμφωνα με τον κάθετο παράλληλο δείχνει ότι είχαν τουλάχιστον γνώση...


Yeap
Το είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα αλλά πολύ φευγαλέα στο τόπικ με τα UFO.

http://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Tordesillas

Και αυτός ήταν πιθανόν ένας λόγος που οι Πορτογάλοι ήθελαν την ανατολική ακτή της Βραζιλίας να στρίβει προς τα δεξιά σε χαλκευμένους προπαγανδιστικούς χάρτες, δηλαδή να περνάει στη γραμμή της δικαιωδοσίας τους παραπλανώντας τους ανταγωνιστές τους.
Και αυτή η "λυγισμένη" ακτή της Ν.Αμερικής είναι μάλλον η "Ανταρκτική" που φαίνεται στον χάρτη του Πίρι Ρέις ο οποίος στηρίχτηκε κατά πολύ σε στοιχεία των Πορτογάλων θαλασσοπόρων για τον χάρτη του και συγκεκριμένα για το κομμάτι της Ν.Αμερικής.

http://xoomer.alice.it/dicuoghi/Piri_Reis/PiriReis_eng.htm

http://www.uwgb.edu/dutchs/PSEUDOSC/PiriRies.HTM

Προσωπικά πείθομαι για τους Πορτογάλους. Είναι αδιαμφισβήτητες οι ναυτικές τους ικανότητες κατά την περίοδο της αποικιοκρατείας. Κατείχαν και ιδανική γεωγραφική θέση - βατήρα στον Ατλαντικό - που θα ευνοούσε ταξίδια στα δυτικά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 08:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με τους Πορτογάλους με είχε προβληματίσει αρκετά.
Όμως εάν δούμε τα πράγματα από μία άλλη οπτική γωνία φανερώνονται πράγματα τα οποία μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αγγίξει.
Πρώτον οι Πορτογάλοι έκαναν εμπόριο και με τη βόρειο θάλασσα αλλά και με τα έθνη της υποσαχάρειας Αφρικής. Άρα ξέρανε τους μύθους, τόσο του βορρά (για την ανακάλυψη της Αμερικής από τους βίκινγκς), όσο και του νότου για τις αποστολές. Φυσικά είναι απείρως ευκολότερο για κάποιον από τον βορρά ή από τον νότο να ανακαλύψει την Αμερική - κυρίως λόγω ρευμάτων ή απόστασης.
Οι Πορτογάλοι φυσικά ανακάλυψαν και αποίκησαν τόσο τις Αζόρες, όσο και τα Κανάρια νησιά εξοντώνοντας τους ιθαγενείς. Άρα εδώ ίσως να υπήρχε ένα σχέδιο.
Επίσης το παράξενο είναι ότι έπλευσαν στις θάλασσες τις Ινδίας σαν να βρίσκονταν σε σχετικά γνώριμα νερά. Δεν είναι τόσο περίεργο εάν σκεφτεί κανείς τους μουσουλμάνους εμπόρους που δρούσαν στα νερά αυτά.
Έχουμε αποδείξεις ταξιδιών μουσουλμάνικων εμπορικών που μετέφεραν σπάνια ζώα από την Αφρική ως δώρα σε κινέζους και βιρμανούς αξιωματούχους. Επίσης τα ταξίδια του Σεβάχ είναι μία ακόμα πηγή - εντάξει το ξέρω αμφισβητούμενη. Μιλάει για μακρινά νησιά με τεράστια αρπακτικά (Νέα Ζηλανδία) και ανθρωποφάγους (Νέα Γουινέα)...
Οι μουσουλμάνοι έμποροι δεν ενδιαφέρονταν να εγκαταστήσουν αποικίες και ούτε εξόντωναν τις εμπορικές πόλεις όπως έκαναν οι ευρωπαίοι...

Προφανώς λοιπόν είχαν μαζέψει πληροφορίες από ΟΛΑ τα κράτη και τις ηγεμονίες της περιοχής και τις συνέκριναν. Αυτό είναι εμφανές και στην άρνηση τους (βασισμένοι στο πόρισμα της ειδικής επιτροπής) να βοηθήσουν τον Κολόμβο. ΉΞΕΡΑΝ την απόσταση Πορτογαλίας - Κίνας. ΗΞΕΡΑΝ την απόσταση μέχρι τις ακτές της Βραζιλίας. ΗΞΕΡΑΝ τους δρόμους μέσω ρευμάτων και ανέμων για να κατευθηνθούν στην Κίνα.
Και θέτω το ερώτημα:
Μήπως τελικά οι χάρτες τους με την Βραζιλία δεν ήταν παραπλανητικοί;
Μήπως πίστευαν ότι υπήρχε ένα σύμπλεγμα νησιών κάτω από τον Ισημερινό και τα οποία εάν ακολουθούσαν θα τους οδηγούσαν στην Κίνα μέσω Ινδονησίας;
Αυτό ίσως να γίνεται κατανοητό από τον δρόμο που ακολούθησε ο Μαγγελάνος.
Agnostic, δες λίγο το δρόμο που ακολούθησε ο Μαγγελάνος και οι πρώτες πορτογαλικές αποστολές στην Βραζιλία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 10:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MACEDON ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΟ ΧΙΟΥΜΟΡ & ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.
ΣΤΟ ΣΟΛΩΝΑ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΓΗ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ & ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΗΔΗ ΣΤΟΝ 3ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΗΣ ΓΗΣ & ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΝ ΠΥΡΙΝΙΚΟ ΟΛΕΘΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΠΙΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!.
Η ΤΙΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕΤΕΩΡΗΤΩΝ. ΕΞΑΛΟΥ ΑΛΛΟ ΜΥΘΟΣ & ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. ΑΛΛΟ Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ & ΑΛΛΟ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ πχ. ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΑΖΩΝΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ. ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΧΑΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΝΑΥΠΙΓΙΚΗΣ κ.λ.π. ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ.
ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΠΙΟΥΣ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΦΕΡΕΤΖΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.
ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 10:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δώσω και ένα φρέσκο Link για μελλοντική μνεία...
http://news.yahoo.com/s/ap/20070720/ap_on_sc/cyprus_ancient_mariners
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 21:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

OANNHSEA

Μήπως τελικά οι χάρτες τους με την Βραζιλία δεν ήταν παραπλανητικοί;
Μήπως πίστευαν ότι υπήρχε ένα σύμπλεγμα νησιών κάτω από τον Ισημερινό και τα οποία εάν ακολουθούσαν θα τους οδηγούσαν στην Κίνα μέσω Ινδονησίας;
Αυτό ίσως να γίνεται κατανοητό από τον δρόμο που ακολούθησε ο Μαγγελάνος.
Agnostic, δες λίγο το δρόμο που ακολούθησε ο Μαγγελάνος και οι πρώτες πορτογαλικές αποστολές στην Βραζιλία...


Αυτός είναι ο δρόμος του Μαγγελάνου

Για τις πρώτες Πορτογαλικές αποστολές που αναφέρεις δεν έχω βρει κάτι. Κάν'το μου "πενηνταράκια"
Αναφέρεσαι στον πορθμό του Μαγγελάνου? Παίζει κάποιο ρόλο ή σ'έχασα?

quote:

OANNHSEA

Πρώτον οι Πορτογάλοι έκαναν εμπόριο και με τη βόρειο θάλασσα αλλά και με τα έθνη της υποσαχάρειας Αφρικής. Άρα ξέρανε τους μύθους, τόσο του βορρά (για την ανακάλυψη της Αμερικής από τους βίκινγκς), όσο και του νότου για τις αποστολές.


Δεν διαφωνώ. Απλά να προσθέσω σαν "σάλτσα" ότι οι μύθοι των Βίκινγκς αρχικά διαδίδονταν από στόμα σε στόμα προφορικά. Αρχισαν να καταγράφονται από Ευρωπαίους συγγραφείς, γύρω στον 13ο αιώνα μ.Χ.
Σίγουρα θα άκουσαν και άλλοι, ειδικότερα αυτοί που ερχόντουσταν σε επαφές με αυτούς ή τους απογόνους τους, για μια ανακάλυψη πέρα από τη Γροιλανδία

quote:
europaios2

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΧΑΝ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ΝΑΥΠΙΓΙΚΗΣ κ.λ.π. ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ.


Ευρωπαίος, έχω εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σχετικά με τους Ελληνες προηγουμένως στο τόπικ με βασικό επιχείρημα μου, την έλλειψη μιας σαφούς αναφοράς από την πευρά τους για την Αμερική.Μιλάμε για τους Ελληνες! Στους οποίους ξεφύτρωναν σε ρυθμό πολυβόλου γεωγράφοι, ιστορικοί, λογογράφοι και άλλοι συγγραφείς. Κάτι θα μας έλεγαν με μια διαύγεια ρε παιδί μου για τους πολιτισμούς που συνάντησαν, για τα ξένα τοπία και περιβάλλοντα που συνάντησαν κτλ.

Ενα ακόμα επιχείρημά μου είναι και η έλλειψη κινήτρου. Οι Ελληνες κατείχαν πολλές περιοχές εκτός ελλαδικού χωρου στη Μεσόγειο, στον Εύξεινο Πόντο, στη Μικρά Ασία κτλ... Κάλυπταν τις αναγκες τους. Ακόμα κι αν δεν τις κάλυπταν με αυτές τις αποικίες, υπήρχαν γνωστά εδάφη να αποικήσουν,πράγμα που σαφώς θα προτιμούσαν από το να ξανοίγονται σε άγνωστες θάλασσες και κάτω από δυσκολότερες συνθήκες.

Τέτοιο κίνητρο είχαν για παράδειγμα οι Βίκινγκς. Η έλλειψη καλλιεργήσιμης γης στα πάτρια εδάφη τους τους ανάγκασε να βγουν έξω απ' αυτά. Στην Ευρώπη όμως συνάντησαν ισχυρούς στρατούς οπότε οι δυνητικές αποικίες θα γίνονταν σε μεγάλο βαθμό στα δυτικά δια θαλάσσης(άρα ασχολείσαι με τη βελτίωση της ναυπηγικής σου). Αποικησαν την Ιρλανδία, μετά την Ισλανδία και αργότερα τη Γροιλανδία. Τσούκου τσούκου, νησάκι νησάκι υπαρχει μια λογική σειρά. Ελα όμως που στη Γροιλανδία υπήρχε έλλειψη ξυλίας οπότε έπρεπε να ψάξουν περαιτέρω την ευρύτερη περιοχή, η οποιά αποτελεί βατήρα για να πας παραδίπλα στον μαγευτικό Καναδα(έστω και από ατύχημα)!!!Χτίζεται το παζλ σιγά σιγά, τσουπ, να και ο οικισμός στο Λανς ο Μιντοους που φωτογραφιζόταν στις αναφορές της μυθολογία τους. Αυτό εννοώ περί κινήτρου.

Στους Ελληνες υπήρχαν βέβαια και οι εξερευνητές με το πάθος για εξερεύνηση....αλλά εδώ επανερχομαι στο πρώτο μου επιχείρημα. Την έλλειψη μιας καθαρής αναφοράς για τέτοιους υπερατλάντιους αποικισμούς!
Δεν είναι θέμα αν μας αρέσει ή όχι. Είναι θέμα προσκόμισης αξιόπιστων ή όχι στοιχείων.

quote:

europaios2

ΙΣΩΣ ΣΕ ΚΑΠΙΟΥΣ ΝΑ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΦΕΡΕΤΖΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.


Αυτό πάλι τι είναι, και πώς βοηθάει τη συζήτηση να προχωρήσει?
Με μπερδεψες φίλε Ευρωπαίε. Για κάν'το μου "πενηνταράκια".

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/07/2007 21:52:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2007, 12:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να προχωρήσω λίγο παραπέρα στις σκέψεις μου.
Οι Πορτογάλοι έκαναν συστηματική προσπάθεια για να περάσουν την Αφρική και να φτάσουν στα νησιά των μπαχαρικών και γενικά στις Ινδίες.
Πέρα λοιπόν από την κατάκτηση των Αζορών και των Κανρίων νήσων, έχουμε:
1456 - ο Κάντα Μόντσο φτάνει στα νησιά του Πράσινου ακροτηρίου.
1486 - ο Ντιέγκο Κάον φτάνει στο Κονγκό.
1486 - ο Βαρθολομαίος Ντιάζ περνάει από τον Ακροτήριο της καλής ελπίδας.
1498 - ο Βάσκο ντε Γκάμα φτάνει στο λιμένα σης Καλκούτας...
1500 - ο Πέντρο Αλβάρεθ Καμπράς φτάνει στις ακτές της Βραζιλίας...

Ωραία και συστηματική εξερεύνηση.
Μόνο που εδώ αρχίζουν τα περίεργα.
Ο Πέντρο δεν χρηματοδοτούνταν από τον βασιλιά της Πορτογαλίας αλλά από ιδιωτικά κεφάλαια. Ποιός ο λόγος;
Επίσης από την αποστολή που έφτασε στα νησιά του Πράσινου ακρωτηρίου μέχρι τον περίπλου του Ακρωτηρίου της καλής ελπίδας μεσολάβησαν 30 χρόνια. ΚΑΝΕΙΣ δεν γράφει ότι υπήρχαν προβλήματα σε χάρτες ή σε δυνατότητες πλοίων. Το μόνο που τους δυσκόλευε ήταν τα ίδια τα πληρώματα... Όταν αργότερα ήξεραν που θα πάνε και τι θα συναντήσουν τα ίδια πληρώματα και τα ίδια σκάφη έκαναν το ταξίδι Πορτογαλία - Ινδονησία, ρουτίνα...

Το περίεργο φυσικά συνεχίζεται.
Ο Μαγγελάνος ήταν ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΣ και όχι Ισπανός. Ξεκινάει να κάνει το ταξίδι του το 1520, ένα μόνο χρόνο πριν ο Κορτέζ φτάσει στο Μεξικό!!!
Και φυσικά δεν πηγαίνει στην Κίνα (που ήξεραν περίπου σε ποιό παράλληλο βρισκόταν), ΟΧΙ, ακολουθεί τον δρόμο των νησιών του νότιου Ειρηνικού...
Εδώ εισέρχεται ένας ακόμα εξερευνητής: ο Τζιοβάνι Καμπότο.
Γενοβέζος παρακαλώ, ο οποίος πήγε στον βασιλιά της Ισπανίας και του ζήτησε λεφτά για να φτάσει στην Κίνα από τον Βορρά... Κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικό γιατί όχι μόνο ήξεραν ότι η γη είναι σφαιρική, όχι μόνο ήξεραν το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της Κίνας, αλλά και να ταξιδέψουν σε ένα σφαιρικό ωκεανό... Ο βασιλιάς της Ισπανίας αρνείται!!! και ο Καμπότο πηγαίνει στον βασιλιά της Αγγλίας που δέχεται. Ο Καμπότο λοιπόν είναι Ο ΠΡΩΤΟΣ που πάτησε σε ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ έδαφος στην βόρεια Αμερική το 1497 - ένα χρόνο πριν το πράξει ο Κολόμβος...

Αλήθεια τα νησιά των Μακάρων;;;
Επίσης ένα όνομα θα θέσω: Thor HeyerdahlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2007, 17:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA http://esoterica.gr/articles/mystery/egpt_austr_enigma/egpt_austr_enigma.htm
μάλλον περπατώντας πήγαν εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2007, 01:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά την ιστορία με τον περίπλου της Αφρικής από τους Αιγύπτιους να την περιλάβουμε μέσα; Αν δεν απατώμαι κάποια πλοία χάθηκαν στο δρόμο... θα το ερευνήσω και θα σας πω.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2007, 08:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Odysseus_nemo,
Πιστεύω ότι ο περίπλους της Άφρικης από Φοίνικες κατά την βασιλεία του Φαραώ Νεκώς είναι μέσα στο θέμα γιατί δείχνει τον τρόπο των αρχαίων εξερευνήσεων.
Εάν δεν έχει αντίρρηση ο Agnostic...

Edited by - OANNHSEA on 22/07/2007 08:20:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy