ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σχολιασμός μερικών "Ιδιαίτερων Φωτογραφιών"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 23:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν συνηθίζω τα γρήγορα αινιγματικά μυνήματα λόγου χρόνου αναγκάζομαι...
Δείτε τις δύο φωτογραφίες στα παρακάτω Link θα ήθελα την άποψη σας και θα τα ξαναπούμε.

1) Ναύπλιο περιοχή Φίχτια (το χωριό που φαίνεται λέγεται Μοναστηράκι)

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/1.JPG

2) Σαλαμίνα Περιοχή Κολώνες (Περιστέρια)

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0055.JPG


Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.

stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 02:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στην πρωτη εικονα φαινεται ενα μπαλονι με ήλιο που πιθανοτατα θα εχει φυγει απο καποιο χερακι παιδιου.Στην δευτερη εικονα φαινεται ενα καραβι...στη δευτερη που ειναι το περιεργο?

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 02:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυό παρατηρήσεις σχετικά με την φωτογραφία από τα Φίχτια.

α) Το αντικείμενο φαίνεται να είναι αρκετά μικρό.

β) Επίσης είναι αρκετά καθαρό σε σχέση με το υπόλοιπο της φωτογραφίας, η οποία έχει μια θολούρα λόγω του ήλιου υποθέτω. Πρέπει να είναι αρκετά κοντά στην εστία φωτογράφησης.

Το καράβι έχει πάρει φωτιά και φαίνεται να έχει κοπεί ένα κομμάτι;

Η δεύτερη είναι όντως περίεργη.

Λεπτομέρειες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 02:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην δευτερη εικονα σαν να εκτοξευεται κατι

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν τα τεχνικά χαρακτηρηστικά της Φωτογραφικής μηχανής είναι:
Canon IIs
4.3 MP
Zoom lens 10X
Digital 20X
όλες οι φωτογραφίες είναι σε ZOOM 10X (όχι ψηφιακό).
1,5 χρόνο (περίπου) που την έχω δεν μου έχει παρουσιάσει καμία δυσλειτουργία.

Γενικές πληροφορίες:
Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν τυχαία και τα "παράξενα" τα διαπιστώσα μετά όταν τις ειδα στον Η/Υ.

Όσο αφορά την πρώτη φωτογραφία το αντικείμενο (Σφαίρα) που φαίνεται στο βάθος έχουμε τα εξής:
1) Η απόσταση που τραβάω είναι περίπου στα 4-5 χιλιόμετρα (δεξιά στα 3-4 χιλιόμετρα είναι η Μυκήνες).
2) Η Σφαίρα μοιάζει να είναι μεταλλική (δείτε την αντανάκλαση του Ήλιου).
3) Η θολούρα που φαίνεται να καλύπτει το χωριό είναι απο την Πρωϊνη υγρασία σε σχέση με το φώς που διαθλάτε.
4) το αντικείμενο παραείναι καθαρό (δεν ταιριάζει στον χώρο).
5) Δεν υπάρχει κάποια μετερεολωγική υπηρεσία κοντά (εάν πιστεύει κάποιος ότι είναι μπαλλόνι).
6) Το αντικείμενο εκτιμώ ότι πρέπει να έχει διαστάσεις γύρω στα 3 μέτρα σε σχέση με το περιβάλλον.
7) Η περιοχή (γύρω από τις Μυκήνες) έχει την φήμη περίεργων οπτικών συμβάντων (φώτα κλπ.).


Για την δεύτερη φωτογραφία έχουμε:
1)τραβήχτηκε με οπτικό Zoom 10Χ.
2) Ο Ήλιος δύει (δεξιά απο το Καράβι και περίπου 10μ. πάνω απο το ύψος του).
3) Είναι καλοκαίρι (Ιούλιος).
4) Το φαινόμενο δεν είναι αντανάκλαση απο τον Ήλιο.
5)όντως φαίνεται να λείπει κομμάτι απο το πλοίο ή σαν κάτι να ετοιμάζεται να απογειωθεί.
6) Δεξιά (στην πορεία του καραβιού) είναι η περιοχή Καννάκια και στα 6-7 χιλιόμετρα (μπορεί να κάνω και λάθος στην απόσταση) είναι η βάση του ΝΑΤΟ (αν και υποτείθετε ότι δεν λειτουργεί παρόλα αυτά φυλλάσετε κανονικά απο στρατιωτικό προσωπικό).
Η περιοχή που τραβάω λέγετε κολώνες και έχει πάρει το όνομα της απο τα αρχαία που βρίσκονται στην περιοχή και πιστεύουν ότι ανήκουν στον Αία.... αλλά για αυτά θα ανεβάσω κάποιες ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες εικόνες σε λίγο...

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 12:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πρωτη εικονα αν ειναι οπως τα λες ειναι ΑΤΙΑ αλλα οχι απαραιτητα εξωγηινο...μπορει να ειναι γηινο μεκαποια μυστικη τεχνολογια..Στη δευτερη εικονα να εκτοξευεται κατι ειναι δυσκολο γιατι το πλοιο ειναι αρκετα μικρο και να πεταει τοση φωτια λες και σηκωνεται το apolo ειναι λιγο δυσκολο.Πιθανοτατα καποια εκρηξη στο καταστρωμα.(θα ψαρευαν με παρανομο τροπο και θα τους εσκασαν οι δυναμιτες στο καταστρωμα!)

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 22:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Σφαίρα μοιάζει να είναι μεταλλική (δείτε την αντανάκλαση του Ήλιου).

Ναι υπάρχει αντανάκλαση που συμφωνεί με την κατεύνθυνση των σκιών.

Επίσης στην σφαίρα διακρίνεται κάτι σαν σταυρός. Οπότε κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι μπαλόνι αν και δεν είμαι σίγουρος.

Μια ανάλογη φωτογραφία με σφαιρικό αντικείμενο είχε τραβήξει και ο Αγνοών, διάβασε στις πρώτες σελίδες του θέματος UFO της Όστριας. Το αντικείμενο δεν μοιάζει με αυτό στα Φίχτια αλλά υπάρχει κάποια αναλογία.

Για την δεύτερη τι να πω;

Πως μπορεί να μην είδες τίποτα;

Κάτι άλλο. Θα βοηθούσε αν έγραφες πόσο ακριβώς ήταν το Shutter Speed και το ISO.

quote:
αλλά για αυτά θα ανεβάσω κάποιες ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες εικόνες σε λίγο...

Ναι να τις δούμε. Πάντως οι δύο που έβαλες ήταν αρκετά περίεργες.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 22:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
στο πρώτο Link
http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/2.JPG
η φωτογραφία έχειτραβηχτεί απο το ίδιο σημείο (Φίχτια) πρός τα αριστερά από το χωριό Μοναστηράκι και απεικονίζει ένα πρόσωπο. επίσης δείτε και την κουκίδα στα δεξιά. Η χρονική στιγμή των φωτογραφιών είναι διαφορετική.

στο δεύτερο Link απεικονίζετε το πρόσωπο σε καλύτερη μεγένθυνση και φωτισμό ώστε να αποφασίσετε εάν αφορά φυσικό σχηματισμό ή όχι.
http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0281.JPG

όσο για τις φωτογραφίες στα αρχαία της Σαλαμίνας σε λίγο θα ανέβουν και αυτές ...

Περιμένω αρχικά τα σχολιά σας για αυτά ...

Φιλικά Jo..


Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 22:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για την δεύτερη τι να πω;

Πως μπορεί να μην είδες τίποτα;



Όχι μόνο δεν είδα αλλά επειδή έπαιζα και με το Zoom της μηχανής μέχρι να αποφασίσω να τραβήξω την φωτογραφία κοίταζα το πλοίο μέσα απο το φακό για κανά λεπτό περίπου...

quote:

Κάτι άλλο. Θα βοηθούσε αν έγραφες πόσο ακριβώς ήταν το Shutter Speed και το ISO.

όλα τα είχα στο αυτόματο!!!!


Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2007, 23:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A και κάτι σχετικό με τις φωτογρφίες

ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΤΩΧΥΡΏΣΕΙ ΝΟΜΙΚΑ (Βάλανε τον Διηγόρο μου στην Φυλακή) κοινώς μπορείτε να τις κοπιάρετε και να τις κατοχυρώσετε εσείς ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
το γιατί το εξηγώ στην υπογραφή μου

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 11:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πρώτη φώτο δεν φαίνεται να είναι μπαλόνι το αντικείμενο.Ίσως να είναι όντως κάποια συσκευή παρακολούθησης,ποιός ξέρει.Κι εγώ έχω ακούσει για παράξενα και παραφυσικά ίσως περιστατικά στην συγκεκριμένη περιοχή,ακόμα και στον ίδιο τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών...όσο για την δεύτερη,δεν βλέπω κάτι παράξενο.Ένα πλοίο που καίγεται;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

laxano82
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 14:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους laxano82  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη φώτο της Σαλαμίνας ήσουν μόνος??? Δεν παρατήρησε κάποιος άλλος τη φωτιά στο καράβι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2007, 19:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jo Loucoumis,
η καταγωγή μου είναι περίπου 30 χιλ. νότια από την περιοχή των φωτογραφιών οπότε το τοπίο μου είναι κάπως γνωστό.

Σχτικά με το πρόσωπο νομίζω ότι πρόκειται για κλασσική περίπτωση βλάβης, που έλεγε και ο Τσάκωνας

αστείο...ήθελα να πω κλασική περίπτωση παρειδωλίας.

Μπές εδώ έχει και κάποια παραδείγματα

http://en.wikipedia.org/wiki/Pareidolia

Η κουκίδα φαίνεται να είναι σε κίνηση, μπορεί να είναι και πουλί μπορεί και κάτι άλλο, δεν διακρίνεται το σχήμα.

Πάντως δεν βάζεις την πρώτη φώτο στο θέμα με τα UFO της Όστριας να την δει και κάνας άλλος από τους συνάρρωστους; Αν και οι περισσότεροι θα την έχουν κάνει για διακοπές. Εγώ βασικά θέλω να ακούσω τι θα πει ο OANNHSEA.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 10:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jo Loucoumis σε ευχαριστώ για την μπηχτή

παρ'όλα αυτά θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς καλά στο μέλλον,για νομική κατοχύρωση,αν τυχόν τραβήξεις κάτι περίεργο ή τέλος πάντων μη συνηθισμένο για τα μάτια μας

οι προεκτάσεις είναι πολλές...μπορείς να ρωτήσεις και το δικηγόρο σου όταν με το καλό βγει από τη στενή

και για να μη νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι,η γνώση είναι δωρεάν,αλλά κανένα σάιτ και κανένα περιοδικό του "χώρου" δε λειτουργεί δωρεάν

εσύ είσαι ΟΚ αλλά πολλοί άλλοι δεν είναι ΟΚ

δε χρειάζεται να είσαι εσύ το κορόιδο,όσο εγωιστικό κι αν ακούγεται αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 10:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσο για τις φωτογραφίες που ευγενικά μας παρέθεσες...

νομίζω ότι η δεύτερη είναι πράγματι παράξενη,το πλοίο μοιάζει να καίγεται στην πλευρά που βλέπουμε εμείς

εσύ με γυμνό μάτι είδες καπνό ή κάτι που να θυμίζει φωτιά ??

στην πρώτη θα έλεγα με την πρώτη ματιά ότι είναι ένα μπαλόνι με ήλιον,αλλά το μέγεθός του μου φαίνεται λίγο μεγαλύτερο από το κανονικό

επίσης φαίνεται πολύ καθαρά

θα σε ρωτήσω ξανά...με γυμνό μάτι το είδες ? ή μόνο αργότερα,στην εμφάνιση το παρατήρησες ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 16:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Αγνοών δεν θα διαφωνήσω με την απόλυτα λογική σκέψη σου αλλά... δεν είμαι συλλέκτης φωτογραφιών (αν και μου αρέσει να τραβάω)...
Και για να καταλάβεις που το πάω τα πάντα καταλήγουν στο τί θέλω
Στα 7 χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο (ποιό αντικείμενο!!!) το μόνο που θέλω είναι να κατανοήσω, να πάρω γνώση, να μάθω απο τις εμπειρίες μου αλλά ποιό σημαντικό είναι να συγκρίνω τις εμπειρίες με τις δικές σας... και πώς θα το κάνω αυτό εάν δεν βγώ "Χύμα" στα ανοικτά με ότι κατέχω...
Όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι δεν κρατώ τίποτα πίσω (ίσως λίγο σε χρόνο για ποιό ειδικές "Ματιές").

Παρόλα αυτά ξαναλέω ότι συμφωνό με την απόλυτα λογική σου σκέψη αλλά συγκρούεται με τις προτεραιότητες μου (μην νομίζεις ότι έχω λεφτά).

Το παράξενο με το να βγαίνεις ανοικτά και "Χύμα" είναι ότι η ανταπόκριση των συνοδοιπόρων δεν είναι πω΄ς να το γράψω... εμπειρική
δηλαδή προτιμούνε να αναλώνονται σε θεωρίες συνομωσίας (μερικές φορές δεν είναι κακό)παρά να βγούν έξω...
γιατί όπως και να το κάνουμε τα φαινόμενα είναι εκεί έξω.

Τώρα για τις φωτογραφίες
1) όλες τα παράξενα τα είδα μετά όταν μεγένθυνα τις φωτό στον Η/Υ κατά το "τράβηγμα" τίποτα το ιδιαίτερο δε έπεσε στην αντίληψή μου (αν και κατά κάποιο τρόπο το περίμενα να είναι ιδιαίτερες, για αυτό και τις τράβηξα).
2) το πλοίο δεν έχει πάρει φωτιά γιατί:
(α) δεν υπάρχει καπνός.
(β) συνέχισε την πορεία του κανονικά και το χάζεβα για κανά 20λέπτο.
3) Το ότι λείπει ένα ολόκληρο κομμάτι στο πλοίο δεν σας κάνει εντύπωση.

Αν συγκρίνατε την θεωρητική γνώση που πιθανόν να έχετε πάρει απο π.χ. βιβλία, περιοδικά,συζητήσεις σε Forum σε ποιά κατηγορία ή θεωρία θα τα εντάσατε.

Γιατί η φωτογραφία τραβάει το φαινόμενο και οι 5 αισθήσεις μας δεν το συλαμβάνει... Πού διαφέρουμε ή τι μας εμποδίζει..

Το ότι η σφαίρα έχει σταματήσει πάνω απο την Εκκλησία θα έπρεπε να μας λέει κάτι ??? Πόσες εκκλησίες έχουμε στην ελλάδα ή για να το κάνουμε ποιό μικρό πόσες έχετε στην πόλη σας. Τί σχέση έχουν όλα αυτά με το χθόνιο ερπετό, της ονομασίες, τί ώρα τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες και τι ρόλο παίζει κα.

Για να μπορέσω να ξεκινήσω μιά ποιό θετική συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει ένα μικρό υπόβαθρο θεωρητικών γνώσεων και πολύ εμπειρικό.

Μόνο μία συμβουλή μπορώ να δώσω ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ και μετά συγκρίνετε τις εμπειρίες σας.

Εγώ θα συνεχίσω ώς έχει...

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jo Loucoumis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Antigua and Barbuda
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 16:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jo Loucoumis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μικρή (δικιά μου) Ιστορία των αρχαίων στην περιοχή Κολώνες - Σαλαμίνα.

Αυτά που ανάκαλυψαν ώς αρχαία και μάλιστα κάποιοι (εγώ όχι) πιστεύουν ότι ανήκουν στην εποχή του Βασιλιά της Σαλαμίνας Αίαντα, δεν είναι τίποτα άλλο εκτός από ένα κύκλικό σωρό πέτρες που επειδή ακριβώς δεν είχε τίποτα να δείξει οι κάτοικοι της περιοχής στήσανε κάποιες πέτρες τυχαία ώστε να φαίνεται κάτι σαν πύλη

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0108.JPG

Επειδή μένω (εξοχικό) εκεί κοντά και το μέρος έχει μιά απίστευτη θέα μου άρεσε να πηγαίνω μόνο και μόνο για την θέα.
Κάποια στιγμή παρατήρησα ότι γύρω απο τις πέτρες κάποιοι ανοίγανε μικρές τρύπες 1-1,5μ. σαν κάτι να ψάχνανε σε αυτό το βάθος.

Αν και όταν πηγαίνω σε ένα μέρος που μ΄αρέσει πρώτα κάνω μιά εξονυχιστική έρευνα (βιβλία) σχετικά, δεν είχα βρεί τίποτα σχετικές πληροφορίες (ποιός, πότε και γιατί).

Ενώ το παζλ με τις Τρούπες συνεχιζόταν μέσα και έξω απο τα αρχαία και χωρίς να μπορέσω να διακρίνω κάποια σειρά (ευθεία, διαγώνια κλπ) μία μέρα ήρθε η απάντηση δυστηχώς πολύ αργά για έναν ερευνητή....

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0156.JPG

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0195.JPG

http://www.mydatabus.com/public/joloucoumis/e/IMG_0203.JPG


Αυτό λοιπόν που "φαντάζομαι" θα βρήκαν οι "καλοί φίλοι" που σπάνασε και βανδαλίσαν του 3 τάφους μάλλον κάτι θα άξιζε (κατάρα σε αυτό που έκαναν, εχθροί της αλήθειας και του τόπου).

Αναμένω τα όποια σχόλια σας...

Αλήθεια ο προπρο προ πάπους του Αία ποιός ήταν??
Ο Αίας ήταν αληθινό πρόσωπο δηλ. υπήρξε, και εάν υπήρξε, υπήρξε και ό προπροπρο τέτοιος του χμμμμμ. ενδιαφέρον...

Η Γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 11:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όταν σκάβανε αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρεις,είχανε περιφράξει το χώρο ?

επρόκειτο δηλαδή για επίσημη ανασκαφή,από κάποιο υπουργείο ή κάποιον άλλο φορέα ?

εάν όχι,θα είχες κάθε δικαίωμα να το καταγγείλεις σε μία αρμόδια αρχή


τα ευρήματα πάντως είναι πολύ ενδιαφέροντα !

(υπήρχαν δύο γνωστοί Αίαντες αν δεν απατώμαι,που αναφέρονται στην Ιλιάδα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 17:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εάν όχι,θα είχες κάθε δικαίωμα να το καταγγείλεις σε μία αρμόδια αρχή

Η αρχαιοκαπηλεία είναι το πιο ποταπό είδος κλοπής! Δυστυχώς πολλοί επιδίδονται ακόμα στο μισαρό αυτό σπορ...

Στις Κολώνες υπάρχουν υπολείματα αρχαίου πύργου που χρησιμοποιείτο για να στέλνουν μυνήματα με φωτιά όπως περιγράφεται στον Αγαμέμνωνα του Αισχύλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 02:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσες οι αναζητήσεις σου φίλε Jo, δυστυχώς η αρχαιοκαπηλία είναι ένα φαινόμενο που δεν μας τιμά καθόλου ως Ελληνες... Και δυστυχώς κάποιοι πλουτίζουν πολύ από αυτό..

Μια μικρη παράθεση για τον Αίαντα.. γιατί με αφορμή το θέμα, καλό θα ήταν να γνωρίσουμε καλύτερα και την ιστορία της πατρίδας μας


Ο Αίας, γιος του Τελαμώνος βασιλιάς της Σαλαμίνας. Συχνά αναφέρεται χωρίς πατρωνυμικό, αλλά λέγεται και τελαμώνιος ή μέγας ή μείζων, κυρίως για να διακρίνεται από τον ομώνυμο ήρωα, το όνομα του οποίου ακολουθείται σταθερά από κάποια προσωνυμία. Η διαφορά αυτή δείχνει ποιος από τους δύο ήρωες θεωρούνταν υπέρτερος. Στον Όμηρο οι δύο ήρωες αναφέρονται στον δυϊκό αριθμό «Αίαντε». Η καταγωγή του Αίαντος του Τελαμώνιου ήταν, σύμφωνα με τον Όμηρο, πολύ υψηλή και θεία, στο ίδιο επίπεδο με του Αχιλλέα, που είναι αμέσως πιο πάνω από τον Αία και, κατά τον Όμηρο, ο πρώτος ήρωας των Ελλήνων. Ο πατέρας του Αίαντος Τελαμών και ο Πηλεύς, πατέρας του Αχιλλέα, ήταν γιοι του Αίακου, γιου του Διός. Ο Πηλεύς και ο Τελαμών είχαν νόθο αδερφό τον Φώκο, τον οποίο σκότωσαν, σύμφωνα με τη παράδοση, και για την πράξη τους αυτή εξορίστηκαν από την Αίγινα από τον πατέρα τους, αργότερα όμως διακρίθηκαν για την ανδρεία τους. Μετά από την εξορία τους, ο Πηλεύς ήρθε Φθία και απέκτησε μεγάλη δύναμη στην περιοχή του Πηλίου.

Ο Τελαμών εγκαταστάθηκε στη Σαλαμίνα. Μαζί με τον φίλο του τον Ηρακλή πήρε μέρος στην εκστρατεία κατά του Λαομέδοντος, του μυθικού βασιλιά της Τροίας, και, κατά τον Ισκαριώτη «Αριστείον ηξιώθει» πήρε δηλαδή, μετά την άλωση της Τροίας, ως βραβείο για την ανδρεία του την κόρη του Λαομέδοντος Ισιώνη, με την οποία απέκτησε τον Τεύκρο, ετεροθαλή αδερφό του Αίαντα. Σύμφωνα με την παράδοση, η μητέρα του Αία ήταν η Εριβοία, εγγόνι του Πέλοπος. Συνεπώς και από τη μητέρα του ο Αίας καταγόταν από τον Δία. Ως Αιακίδης ο Αχιλλεύς αναφέρεται στον Όμηρο, ενώ ο Αίας μόνο μετά τον Όμηρο. Στη συνέχεια ο Αίας προβάλλεται ως αθηναίος, γιατί η μητέρα του Εριβοία, σύμφωνα με τον Αττικό μύθο, υπήρξε μια από τις παρθένες που στάλθηκαν στον μινώταυρο μαζί με τον Θησέα. Η Εριβοία έγινε αργότερα σύζυγος του Θησέως και έτσι εξηγείται η πράξη της «Αιαντίδος Φυλής» στην Αττική. Στην μεγάλη εκστρατεία κατά της Τροίας ο Αίας ως βασιλιάς της Σαλαμίνας, πήρε με μικρή δύναμη από 18 πλοία, ενώ ο Αχιλλέας ήταν επικεφαλής 50 πλοίων. Χαρακτηριστικό της διαφοράς αυτής είναι και το ότι, κοντά στο ακρωτήριο της Τροίας Ροίτειο, ο Αίας κατέλαβε την αριστερή άκρη του στόλου και ο Αχιλλέας την δεξιά. Κατά τους αγώνες των Ελλήνων στη Τροία, ο Αίας είναι ο δεύτερος μετά τον Αχιλλέα ηγήτορας και αγωνιστής την ώρα της μάχης. Μετά την αποχώρηση του Αχιλλέα ο Αίας έγινε ο πιο άξιος ήρωας των Ελλήνων και ιδιαίτερα όταν η κατάσταση έφτασε σε σημείο απόγνωσης. Επανειλημμένα οδηγεί τους Έλληνες στην επίθεση ή καλύπτει την υποχώρηση τους. Ο συνηθέστερος χαρακτηρισμός του είναι «έρκος Αχαιών», δηλαδή προπύργιο των Ελλήνων.

Αυτός διακρίνεται στον αγώνα γύρο από τα πλοία αγωνίζεται μπροστά από το νεκρό σώμα του Πατρόκλου και υπερασπίζεται τον Τεύκρο, σε μονομαχία, η οποία καταπαύει όταν έρχεται η νύχτα χωρίς οριστικό αποτέλεσμα αλλά με προφανή την υπεροχή του Βασιλιά της Σαλαμίνας. Το τελευταίο αυτό υποδηλώνεται ίσως από τα δώρα τα οποία ανταλλάσσουν οι δύο αντίπαλοι μετά το τέλος της μονομαχίας. Ο Έκτορ προσφέρει «ξίφος αργυρόηλων συν κολεώ τε και ευτμήτω τελαμώνι».

Τη θέση αυτή του ήρωα στον Όμηρο επιβεβαιώνει και ο τρόπος με τον οποίο προβάλλεται το πρόσωπό του από τον ποιητή, περισσότερο για την εξωτερική του εμφάνιση αλλά και για τον χαρακτήρα του. Στον διάλογο μεταξύ Πρίαμου και Ελένης ενώ παρατηρούν τον στρατό των ελλήνων από τα τείχη της Τροίας κατά την «τειχοσκοπία» ο Αίας χαρακτηρίζεται από τον Πρίαμο που ρωτά ως «ηύς τε μέγας τε» στο κεφάλι και τους ώμους, που υπερέχει από τους άλλους έλληνες – με τον Αχιλλέα βέβαια απόντα – και από την Ελένη, που του απαντά, ως «πελώριος». Στο «μέγεθος» ο Έκτορ, μετά την λήξη της μονομαχίας που προαναφέρθηκε, προσθέτει «βίην» ώς σωματικό χαρακτηριστικό του Αίαντος. Ξεχωριστό όπλο του είναι η τεράστια και φοβερή ασπίδα του από επτά δέρματα βοδιού («δείνον σάκος επταβόειον»), η οποία στον Όμηρο παρομοιάζεται με πύργο, προφανώς μυκηναϊκού τύπου. Σχετικώς με το λαμπρό του παράστημα είναι και ο χαρακτηρισμός «φαίδιμος Αίας». Συμπλήρωμα των παραπάνω, σε ότι αφορά στην έκφραση του προσώπου, είναι και η εικόνα του ήρωα πριν από την μονομαχία του με τον Έκτορα. Αφού φόρεσε την πανοπλία, πελώριος όπως ο Άρης, προχωράει στον αγώνα με μεγάλα βήματα κραδαίνοντας το «δολοχόσκιον» δόρυ, «μειδιόων βλοσυροίσι προσώπασι», και προκαλώντας την ευχαρίστηση των ελλήνων που τον έβλεπαν αλλά και τον φρικτό τρόμο των Τρώων. Αντίστοιχο με το παράστημα του Αίαντος είναι και το φρόνημά του. Όπως η ρώμη του σώματος, έτσι και η δύναμη του φρονήματος του είναι ακλόνητη.

Το πάντα σταθερό θάρρος του ήρωα εκφράζεται λαμπρά στην ανδρεία του πού, με εξαίρεση τον Αχιλλέα, δεν υπολείπεται από κανένα άλλο έλληνα. Δικαιολογημένη είναι η υπερηφάνεια αλλά και η ευθύτητα και η ειλικρίνεια του ήρωα. Όπως στο συναίσθημα, έτσι και στο λογικό ο Αίας προβάλλεται απλός και πηγαίος και η σκέψη του δεν είναι ανάξια λόγου. Ο Έκτορ του αναγνώριζε παράλληλα με το «μέγεθος» και «βίην» την «πινυτήν», δηλ. τη σύνεση. Ωστόσο η διανόηση του Αίαντος δεν έχει την κινητικότητα και την ευστροφία, χαρακτηριστικό άλλων ομηρικών ηρώων. Σε αγώνα πάλης ο Αίας και ο Οδυσσέας αναδεικνύονται ισόπαλοι. Έτσι το «πολυμήχανον» του δεύτερου αντισταθμίζει την κατά τα άλλα υπεροχή του πρώτου. Αντίστοιχα λιτός, αν όχι αργός, είναι και ο λόγος του Αίαντος. Μετέχει στην πρεσβεία, που στάλθηκε προς εξευμενισμό του Αχιλλέος ως τρίτο μέλος αλλά δεν λέγει παρά ελάχιστα και συμβατικά ενώ ο Οδυσσεύς είναι ο επικεφαλής της πρεσβείας και ο κύριος ομιλητής. Ο Αίας όμως δεν είναι προδιατεθειμένος για συμβιβασμούς , και ακόμα λιγότερο για συνθηκολογήσεις που τραυματίζουν την φιλοτιμία του. Στην Οδύσσεια γίνετε μνεία του θανάτου του Αίαντος εξαιτίας των όπλων του Αχιλλέος.

Τα όπλα αυτά, μετά το θάνατο του κατόχου τους και τους αγώνες που ακολουθούσαν, δόθηκαν στον Οδυσσέα, που προκηρύχθηκε μεταξύ των ηρώων που επέζησαν. Ο Αίας, που θίχτηκε από την απόφαση αυτή, καταλήφθηκε από μανία και όρμησε με το ξίφος στο στρατόπεδο των Αχαιών αλλά η Αθήνα που επότευε στην κρίση διατάραξε την διάνοια του και τον έκανε να στραφεί προς τα κοπάδια του στρατοπέδου. Στην παραφορά του ο Αίας έσφαξε μέρος από τα ζώα και έφερε στη σκηνή του ένα σφαγμένο κριάρι νομίζοντας πως είναι ο Οδυσσεύς. Όταν συνήλθε αυτοκτόνησε από ντροπή και αγανάκτηση πέφτοντας πάνω στο σπαθί του.

Όσα προαναφέρθηκαν, καθώς και άλλα σχετικά με τον θάνατο του Αίαντος, φαίνεται πως συνδέονται με την παραπάνω μνεία για τον θάνατο του ήρωα στην Οδύσσεια. Προέρχονται όμως όχι από τα Ομηρικά έπη, αλλά από άλλες μεταγενέστερες πηγές, ανάμεσα στις οποίες είναι και τα σχόλια στην Οδύσσεια του Ομήρου και η Μικρά Ιλιάς. Βασικές πηγές για την κρίση των όπλων του Αχιλλέα είναι οι μεταμορφώσεις του Οβιδίου και για τον θάνατο του Αίαντος η ομώνυμη τραγωδία του Σοφοκλέους, γιατί από την αντίστοιχη τραγωδία του Αισχύλου σώζονται μόνο λίγα αποσπάσματα. Στην τραγωδία αυτή του Σοφοκλέους περιλαμβάνετε και η περίφημη αποχαιρετιστήρια ευχή του Αίαντος προς τον γιο το Ευρυσάκη «Ω παί γέννοιο πατρός ευτυχέστερος / τα δ’ αλλ’ όμοιος και γέννοι αν ού κακός».

Εκτός από τα παραπάνω, πολλά άλλα σχετικά με τον θάνατο του ήρωα αναφέρονται από τη μυθολογία, για τα οποία «υπόθεσιν» του Αίαντος του Σοφοκλέους. Σύμφωνα με μια εκδοχή «τρωθείς από του Πάριδος ήλθεν εις τας ναύς αιμορροών», και με μια άλλη θάφτηκε ζωντανός από τους Τρώες που του έριξαν λάσπη. Σχετικά με την ιδιότητα του ως άτρωτου, αναφέρεται από τον Ησίοδο, καθώς και από τον Πίνδαρο ότι όταν ο Ηρακλής επισκέφθηκε τον Τελαμώνα φορώντας τη λεοντή, ευχήθηκε να γίνει το παιδί του που μόλις είχε γεννηθεί, «άρρηκτον», δήλ. Άτρωτο όπως και η λεοντή. Ο Ζευς που ανταποκρίθηκε στην ευχή, έστειλε έναν «αιετόν», από όπου το παιδί ονομάστηκε Αίας. Από το περιστατικό αυτό αναπτύχθηκε ο μύθος ότι ο Αίας ήταν άτρωτος εκτός από την πλευρά που δεν κάλυψε η λεοντή με την οποία σύμφωνα με τον μύθο τον περιτύλιξαν. Η άποψη στην οποία πολλοί κατέληξαν με αφορμή τα παραπάνω, ότι δηλαδή ο Αίας αρχικά δεν ήταν άνθρωπος αλλά γιγάντιο και υπερφυσικό ον, μπορεί να χαρακτηριστεί δικαιολογημένη αλλά όχι απόλυτα τεκμηριωμένη. Αυτό με σαφήνεια προκύπτει από τις πηγές είναι ότι ο Αίας, από τον Όμηρο και μετά παριστάνετε ως πελώριος και πανίσχυρος άνθρωπος. Ο τάφος του ήρωα το Αιάντειον, δειχνόταν σε περιοχή κοντά στο Ροιτειο, ακρωτήριο της Τροίας, όπου υπήρχε και ο ναός προς τιμήν του.

Φαίνεται ότι η λατρεία του Αίαντος είχε ευρεία διάδοση κατά την αρχαιότητα, γιατί αναφέρεται ως καθιερωμένη στη Σαλαμίνα, την Αττική, την Τρωάδα, στο Βυζάντιο, ίσως και στα Μέγαρα. Η λατρεία αυτή πρέπει να ήταν αξιόλογη στη Σαλαμίνα τη γενέτειρα του ήρωα, και στην Αττική, με την οποία συνδέθηκε η μητέρα του Ερίβοια. Στη Σαλαμίνα είχαν ιδρυθεί Ιερά και ανδριάντας προς τιμήν του, και σχετική γιορτή, τα Αιάντεια, συνέδεε το νησί με την πόλη της Αθήνας, ιδιαίτερα μετά την κατάληψη της Σαλαμίνας από τους αθηναίους. Τα Αιάντεια γιορτάζονταν με λαμπρό τρόπο. Μετά τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας, τιμούσαν τον Αίαντα ως ήρωα στην Αττική και τον γιο του Ευρυσάκη στη Βραυρώνα. Μια από τις κυριότερες φυλές της Αθήνας, οι Αιαντείς, που ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του ήρωα, έπαιρνε κατά κανόνα την τιμητική θέση που της ανήκε στη δημόσια ζωή της πόλης. Το άγαλμα του Αίαντος, ως επώνυμου ήρωα είχε στηθεί μπροστά στο Βουλευτήριο της Αθήνας.


ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 02:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η παράθεση του κειμένου ήταν από την ιστοσελίδα www.salamina.gr

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 08:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν μερικά χρόνια, ένας φίλος μου ο οποίος διαβάζει συστηματικά το περιοδικό Ελληνόραμα αν θυμάμαι καλά, σε μια παρόμοια συζήτηση για ορισμένα ας πούμε Α.Τ.Ι.Α. μου είχε υποδείξει ένα άρθρο το οποίο σε γενικές γραμμές ανέφερε πως μια ελληνικών συμφερόντων εταιρία κατασκευής ιπτάμενων συσκευών έκαμε τις δοκιμές της σε διάφορες απομακρυσμένες περιοχές (πχ. Όλυμπος) με μικρές σε μέγεθος πτητικές συσκευές οι οποίες λειτουργούσαν με τηλεχειρισμό.

Οπτικά αυτά τα ιδιόρρυθμα τεχνουργήματα δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση μίνι-ελικόπτερα ή αεροσκάφη καθώς έμοιαζαν με αυτό που βλέπω στην πρώτη φωτογραφία ή περίπου (δίχως να σημαίνει βέβαια ότι η φωτογραφία αποτυπώνει οπωσδήποτε κάτι ανάλογο -θα μπορούσε να ήταν ένα μπαλόνι για παράδειγμα..), δυστυχώς ο καιρός έχει περάσει και δεν συγκράτησα το όνομα της εταιρίας το οποίο παρέθετε το άρθρο μαζί με τηλέφωνα και διεύθυνση.

Υ.Γ.
Αν βρω κάτι περισσότερο στο αρχείο μου (πρέπει να έχω μια φωτογραφία του άρθρου..) θα το αναρτήσω εδώ..

Edited by - XD on 09/07/2007 08:22:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

laxano82
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 15:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους laxano82  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη φωτογραφία με το πλοίο από που λείπει κομμάτι... Γιατί μόνο φλόγες βλέπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
freiheit
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 22:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους freiheit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελατε ρε παιδια στην πρωτη φωτο ειναι απλα τα πραγματα ...προκειται περι Κοσμοσφαιρας..:PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy