ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Απαντήσεις (όχι σε προσωπικό επίπεδο).
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
apocalypto
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 20:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apocalypto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
Αρμονία με την ζωή καί τον θάνατο.
Το τέλος έχει ξεκινήσει και η αρχή τελείωσε.
Στην ζωή υπάρχει μόνο μία σςστή απάντηση σε μονο μία σωστή ερώτηση.
Η σωστή ερώτηση είναι αυτή που αντιπροσωπεύει όλη την δύναμη της εσωτερικής σκέψης και συγκεκριμένα την Δημιουργό περιέργεια.Μία.
Η σκέψη για την εύρεση της Μίας αυτής ερώτησης συνδέεται με έξι υποερωτήματα τα οπόια δεν έχουν εκφραστεί ποτέ.
Σκέψου...Διερωτήσου...Μία.'Εξι.Εφτά.

..::Energy Power Mind::..

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ apocalypto, για να είμαι ειλικρινής με έχει μπερδέψει λίγο κι ο τίτλος του θέματος αλλά και το εισαγωγικό σου μήνυμα.
Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να δοθεί κάποια περαιτέρω επεξήγηση στον τίτλο, οπότε θα περιμένω την πρόταση σου.

quote:
Στην ζωή υπάρχει μόνο μία σςστή απάντηση σε μονο μία σωστή ερώτηση.

Είμαστε στ' αλήθεια σίγουροι ότι η ερώτηση είναι μόνο μια?
Κι αν αυτή η ερώτηση απαντηθεί, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί ένα άλλο ερώτημα για το οποίο θα ψάχνουμε να βρούμε εναγωνίως την απάντηση?
Μήπως είναι στην φύση του ανθρώπου να αναζητά συνεχώς απαντήσεις για το οτιδήποτε βρίσκεται πέρα αλλά και μέσα σ' αυτόν?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apocalypto
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 02:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apocalypto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο,
στο ερώτημά σου
quote:
Είμαστε στ' αλήθεια σίγουροι ότι η ερώτηση είναι μόνο μια?
Κι αν αυτή η ερώτηση απαντηθεί, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα βρεθεί ένα άλλο ερώτημα για το οποίο θα ψάχνουμε να βρούμε εναγωνίως την απάντηση?
Μήπως είναι στην φύση του ανθρώπου να αναζητά συνεχώς απαντήσεις για το οτιδήποτε βρίσκεται πέρα αλλά και μέσα σ' αυτόν?


Σου έχω δώσει ήδη την απάντηση
quote:
Η σωστή ερώτηση είναι αυτή που αντιπροσωπεύει όλη την δύναμη της εσωτερικής σκέψης και συγκεκριμένα την Δημιουργό περιέργεια
αλλά μάλλον δεν έγινα κατανοητός,κι επειδή σέβομαι την ενέργειά σου με το να μου απαντήσεις να μπείς λογική μου, θα ξαναπροσεγγίσω το θέμα.
Σε αυτό που αποκαλούν φύση σε κάθε δράση υπάρχει και αντίδραση. Στον άνθρωπο,που ανήκει σε αυτή τη φύση,για την επίλυση κάποιου προβλήματος,όπου όλα τα προβλήματα έχουν λύση,το αποτέλεσμα-η απάντηση-η λύση προκύπτει από μια τελευταία ερώτηση.
Τώρα,όπως προανέφερα υπάρχουν άρκετών ειδών προβλήματα.Καθένα αξιολογείται διαφορετικά.Άλλο πιο μικρό άλλο πιο μεγάλο αλλά ένα στην ζωή μας είναι το απόλυτο,το (θεωρητικά) άλυτο πρόβλημα για το οποίο δεν μπορούμε να βρούμε απάντηση.Γι'αυτό το πρόβλημα πρέπει να δημιουργήσουμε συνολικά επτά ερωτήματα με το τελευταίο να είναι το Ενα,το Τέλειο.
Η σκέψη μου δικιά σας πλέον...

..::Energy Power Mind::..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 03:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό είναι αυτό το ερώτημα; ποιά υποερωτήματα οδηγούν σε αυτό;

Ωραίοι οι γρίφοι, αλλά χωρίς στοιχεία μοιάζουν με αερολογίες ενός χαζού.

Ζητάς να βρούμε τα υποερωτήματα που δεν έχουν εκφραστεί ποτέ. Πολύ φοβάμαι πως αφού δεν έχουν απαντηθεί αυτά που έχουν εκφραστεί (Τί είναι θεός; Για ποιό λόγο υπάρχουμε; Τί είναι ψυχή; κτλ), αυτά που ζητάς θα παραμείνουν ανέκφραστα ακόμα και αν είναι συνολικά εφτά τον αριθμό (γιατί τόσα μόνο; ).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 10:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ apocalypto, σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου.
Δεν διαφωνώ στα όσα λες απλά πιστεύω πως η απάντηση του τελικού ερωτήματος, του Ενός ερωτήματος, θα επιφέρει την δημιουργία μιας άλλης ερώτησης όπου θα απαιτεί πάλι μια συνειδητή και μακροχρόνια προσπάθεια του ανθρώπου για να βρει την απάντηση κτλ.

Για να απασχολεί αυτό το ερώτημα που αναφέρεις όλη την ανθρωπότητα, θα πρέπει η ανθρωπότητα να βρίσκεται στο ίδιο εξελικτικό σημείο ώστε να έχει αποδεχθεί αυτό το ερώτημα ως το τελικό.
Θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί αναφλερεις τον αριθμό 7 ως τον αριθμό των υποερωτημάτων και δεν αναφέρεις πχ τον αριθμό 3?
Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποια παρόμοια θεωρία οπότε θα με ενδιέφερε να μας εξηγήσεις το σημείο αυτό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 11:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Φίλε apocalypto, κι εγώ ομολογουμένως νιώθω λίγο μπερδεμένη με τον
τρόπο που θέτεις την ερώτηση, ειδικά σε σχέση με τους αριθμούς.

Ωστόσο, παραμένοντας στην έννοια της έσχατης και πρωταρχικής ερώτησης,
θα σου γράψω τη δική μου άποψη:

Ο άνθρωπος αγωνιά και διερωτάται για το μυστήριο της διατήρησης της
ταυτότητάς του αιώνια. Η ανάγκη του Εγώ να είναι συνειδητά αιώνιο,
είναι αυτή, που γεννά όλα τα ερωτήματα...
Ο θάνατος, η διάλυση αυτού του Εγώ είναι ο μεγαλύτερος φόβος του
ανθρώπου και αυτός εκδηλώνεται σε πολλά επίπεδα με πολλούς και
διαφορετικούς τρόπους. Από εδώ προκύπτουν όλα τα ερωτήματα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apocalypto
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 15:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apocalypto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και πάλι.
Πριν να συνεχίσω θα ήθελα να τονίσω πως χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται για αυτό το θέμα. Θα ήθελα επίσης να ξέρετε πως αυτό που κάνω είναι εξαιρετικά δύσκολο και για κάποιο λόγω παράνομο. Παρόλα αυτά έκρινα πως άξιζε μια προσπάθεια γιατί μέσα σε λίγα λεπτά άλλαξε ο κόσμος για εμένα. Κι αυτό δυστυχώς δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε πάλι κάποιος που, ηθικά έστω, παρανομούσε, και με έβαζε σε μία σειρά λογικής. Το "κακό" της υπόθεσης είναι πως όταν βρίσκεσαι στο τέλος, νιώθεις πως ανταμείβεσαι για την προσπάθειά σου κι αυτόματα κρίνεις πως και ο κάθε άλλος πρέπει να ασχοληθεί όσο κι εσύ για να φτάσεις στην "πηγή".
Δεν ξέρω ακόμα για πόσο θα μπορώ να γράφω. Ως τότε συγχωρέστε με αλλά δεν μπορώ να σας πάω μέχρι το τέρμα, αλλά θα προσπαθήσω να σας δείξω τον δρόμο.
Θα παρακαλούσα κάποιον διαχειριστή να με ενημερώσει αν μπορώ να παραθέσω μερικές διευθύνσεις από διάφορους ισόχωρους.
Απλά λέω πως ο αριθμός 7 είναι ο τέλειος αριθμός. Μπορείτε να βρείτε άπειρα θέματα όσον αφορά τον αριθμό 7 και είμαι σίγουρος πως αν ασχοληθείτε θα βρείτε μόνοι σας την απάντηση
quote:
ακόμα και αν είναι συνολικά εφτά τον αριθμό (γιατί τόσα μόνο; ).

quote:
Θα ήθελες να μας εξηγήσεις γιατί αναφέρεις τον αριθμό 7 ως τον αριθμό των υποερωτημάτων και δεν αναφέρεις πχ τον αριθμό 3?

η οποία σας πληροφορώ εξ αρχής είναι και η μία από τις έξι.
Πρέπει να είστε αποφασισμένοι γι'αυτό που πρόκειται να αναζητήσετε και να μην έχετε κανέναν ενδοιασμό (π.χ. θρησκευτικό γιατί πρόκειται να περπατήσετε σε μέρη που σας είναι άγνωστα ή ακόμα και αντίθετα με την μέχρι τώρα (ήδη) τεκμηριωμένη άποψη και λογική σας. Μην φοβηθείτε να αναθεωρήστε, έστω και προσωρινά για κάποια θέματα που ήταν οι ακρογωνιαίοι λίθοι της λογικής και της προσωπικότητάς σας.
Καλό δρόμο...


..::Energy Power Mind::..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 21:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apocalypto, το μυστήριο συνεχίζεται λοιπόν...

ωστόσο, το βρίσκω λίγο υπερβολικό, όπως το παρουσιάζεις και πραγματικά
δεν καταλαβαίνω πού θα μας οδηγήσει αυτό!
Τί είναι δύσκολο, τί είναι παράνομο;;

Μια φιλοσοφική συζήτηση προσπαθούμε να ξεκινήσουμε εδώ, δεν καταλαβαίνω
γιατί το γυροφέρνουμε έτσι;

Τέλος πάντων... μια που ακόμη είμαστε όπως φαίνεται στις διευκρινήσεις,
θα περιμένω τη συνέχεια, ώστε να τοποθετηθώ.

Φιλικά


Edited by - λίλιθ on 10/07/2007 22:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 03:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα επίσης να ξέρετε πως αυτό που κάνω είναι εξαιρετικά δύσκολο και για κάποιο λόγω παράνομο. Παρόλα αυτά έκρινα πως άξιζε μια προσπάθεια γιατί μέσα σε λίγα λεπτά άλλαξε ο κόσμος για εμένα. Κι αυτό δυστυχώς δεν θα γινόταν ποτέ αν δεν υπήρχε πάλι κάποιος που, ηθικά έστω, παρανομούσε, και με έβαζε σε μία σειρά λογικής.

quote:
Θα παρακαλούσα κάποιον διαχειριστή να με ενημερώσει αν μπορώ να παραθέσω μερικές διευθύνσεις από διάφορους ισόχωρους.

Γεια σου apocalypto
Αυτό που ρωτάς για τις διευθύνσεις, έχει καμία σχέση με το "παράνομο" που αναφέρεις στο πρώτο απόσπασμα που παρέθεσα;

Πάντως, σε κάθε περίπτωση μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας και μέσω email


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apocalypto
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 02:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apocalypto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματίκά αυτό που προσπαθώ είναι οτι πιο δύσκολο έχω επιχειρίσει να κάνω στη ζωή μου.Δεν μετανιώνω όμως.Ποτέ μου δεν μετάνιωσα.Κι όσο μπορώ θα γράφω.Αμαλία,μακάρι να ήταν αυτο το παράνομο.Δεν προλαβαίνω να σας εξηγήσω παραπάνω για εμένα.Δεν μπορώ.Ελπίζω όσο γίνεται να υπάρχει κατανόηση.Απλά θα σας πώ κάτι.Ανήκω κάπου.Σχεδόν δεν το ήθελα αλλά ανήκω.Το θέμα είναι οτι δέν μπορώ να πώ και πολλά πράγματα και γι'αυτο,οχι μόνο επειδή ξεφεύγουμε απο το θέμα αλλα και για το "παράνομο" που λέγαμε... Θα σας πω μόνο μια ιστορία,δέν ξέρω πως θα σας φανεί,πόσοι θα καταλάβουν την σημασία και πόσοι θα την πιστέψουν.Απλά ειναι το περισσοτερο που μπορώ να κανω για να παρουσιάσω τον apocalypto.
Γυρω στα 10 με 11 παρατήρησα οτι συμβαίνει κατι με εμένα,την σκέψη μου και καποια περίεργα φαινόμενα που προέκυπταν.Το ανέφερα στον πατερα μου και η αντίδρασή του ήταν σαν να το περίμενε οτι θα του το ελεγα καποια στιγμη...Είχα κληρονομήσει κάτι δικό του... ΄Τί ήταν αυτο? Ο πατέρας μου στην ηλικία των 7 έζησε κατι απίστευτο.Ηταν διακοπές με την θεία του και την ξαδέρφη του.Μία μερα ξύπνησε με τρόμο απο τον ύπνο του και κατευθείαν αρχισε να αναρρωτιέται και να λεει:"Η μητέρα μου είναι πολύ μακρια...αραγε τί να κάνει...μου λείπει..." κι εκείνη ακριβώς την στιγμή μπαίνει η ξαδέρφη του στο δωμάτιο του και του λέει:"****** η μητέρα σου πέθανε...!"
Δέν μπορώ ούτε και θέλω να μιλήσω παραπάνω...Έχω ζήσει απίστευτα πράγματα και όσο ψυχρό κι άν ακουγεται,συγνώμη κιόλας, δέν με ενδιαφέρει ποιος δεν με πιστεύει.Ευχαριστώ όλους εκείνους στην ζωή μου που με σεβάστηκαν γι'αυτο που είμαι...

..::Energy Power Mind::..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 04:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε είσαι ένα άτομο που έχει κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα.

Το "παράνομο" της ιστορίας σου και η σχέση της με τα ερωτήματα ποιά είναι;

Ποιά είναι τα απίστευτα πράγματα που έχεις ζήσει;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy