ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 19:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker
τιποτα φιλε μου europaios2 απολητως τιποτα.ουτε ο αδαμ και η ευα ειχει αδοδηχθει ουτε τα θαυματα ουτε η υπαρξη του χριστου ουτε τιποτα.αν εχει αποδειχθει κατι και δεν το γνωριζω παρακαλω να μου το πειτε.ολα ειναι γραμμενα σε βιβλια κλπ.(πολλοι ειναι σιγουροι οτι υπαρχουν π.χ εξωγηινοι αλλα δεν εχει αποδειχθει ακομα)


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles BeaudelaireΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 21:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που με παραξενεύει εμένα, είναι ότι , αν βρεθεί κανείς στην αμμουδιά,
Βλέπει διάφορα τυχαία σχέδια, που έγιναν από την θάλασσα και τον αέρα και
Σίγουρα μπορεί να τα διακρίνει από ένα περίπλοκο σχέδιο όπου πέφτει νεράκι
Σ’ ένα ξυλαράκι κι αυτό γυρίζει σαν ανεμόμυλος…Αν δούμε κάτι τέτοιο, ψάχνουμε τότε να βρούμε γύρω τον δημιουργό του και είμαστε σίγουροι ότι το έχει φτιάξει κάποιος και δεν έγινε τυχαία…
Βλέπουμε τώρα, ένα τεράστιο και αχανές σύμπαν, με απίθανες ακολουθίες κι όμορφα και περίπλοκα σχέδια εν κινήσει κι αναρωτιέμαστε αν έγινε μόνο του;…
Μόνο από εμμονή να μην αναγνωρίσουμε την κυριότητα του Δημιουργού, σαν από κάποια ζήλεια ορμόμενοι, επιζητώντας την κυριότητα του έργου, θα έκανε κανείς κάτι τέτοιο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η παραβολή του αμπελώνος, όπου κάποιος έφτιαξε έναν αμπελώνα,
Έκανε προχώματα, έργα για νερά, καθάρισε τον χώρο και άφησε τον αμπελώνα σε
Κάποιους γεωργούς να τον εκμεταλευτούν.
Όταν ήρθε ο καιρός, έστειλε τους εργάτες του να πάρουν το μερίδιο του, ως ιδιοκτήτης
Και οι αγρότες, επειδή δεν τον βλέπανε, αρνήθηκαν και ξυλοφόρτωσαν τους
Υπαλλήλους του ιδιοκτήτη του αμπελώνα, κάποιους σκότωσαν κιόλας…
Τότε σκέφτηκε ο αμπελουργός, να στείλει τον Υιό του, μήπως και οι ενοικιαστές
Ντραπούν, αλλά αυτοί μόλις τον είδαν, σκέφτηκαν ότι αν τον σκοτώσουν, θα μπορούν να καρπωθούν τον αμπελώνα…
Και ρωτά ο Κύριος στη παραβολή: «Τι πρέπει να κάνει ο αμπελουργός στους
Ενοικιαστές αυτούς;…» Και οι ακροατές του Φαρισσαίοι, είπαν «κακήν κακώς απωλέσαι αυτούς..»
Έτσι όντως θέλει συμβεί…
Γιατί το θέμα είναι «υπάρχει Δημιουργός;»
Και βέβαια, eidos, ξέρω το όνομα του Δημιουργού, Κύριος των Δυνάμεων
Σαββαώθ είναι αυτό και είναι αυτός που θέλει να μοιραστεί την βασιλεία
Του Πατρός του με μας τους αχάριστους. Καμιά άλλη θρησκεία δεν δίνει τόσα
Πολλά, κανείς άλλος Θεός δεν είναι τόσο γενναιόδωρος και με τόση αγάπη για
Το πλάσμα του…
Γι’ αυτό υπάρχουν οι άθρησκοι-άθεοι , αν υπήρχε άλλος, θα τους είχε ήδη
Καταστρέψει, αν είχε έστω λίγη ηγεμονική αλλαζονία… Και επειδή κανείς
Δεν μας καταστρέφει, δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει Δημιουργός, απλά,
Δεν μπορούμε να εννοήσουμε, ζωώδεις όντες, τα υψηλά του κίνητρα…
Κανείς άλλος καμία άποψη; Εκτός από το στείρα κριτική γεμάτη ζήλεια
Προς τον δικό μου…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 22:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker
συγνωμη κιολας αλλα αφτα που λες ειναι για γελια!
δηλαδη επειδη δεν ξερουμε πως δημιουργιθηκε το
συμπαν πρεπει να το αποκαλουμε θεο και να το
προσκηναμε;επισης με λιγα λογια λες οτι τα υπολοιπα
εκατομοιρια ανθρωποι που πιστευουν σε αλλους θεους
ειναι βλακες επειδη δεν τους δινει πολλα και δεν ειναι
τοσο καλος οσο ο θεος σου.ελεος!!! δηλαδη εγω αν ζουσα
στην τουρκια θα με εχει 'καταστρεψει' ο αλαχ........
χαχαχαχαχαχαχαχα ελεος ρε παιδια.


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles BeaudelaireΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 23:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Μωρό μου καλησπέρα, σε σκεφτόμουν όλη μέρα
(και δεν σου λέω με τι σε παρομοίαζα)…
Ώστε παλικάρι μου είσαι και 70 χρονών. Αυτό το δέχομαι, τουλάχιστον
Για το μυαλό σου. Μου θυμίζεις έντονα τον …Αρχιμήδη, για δύο λόγους…
Ο ..δεύτερος είναι για το « μη μου τους κύκλους τάραττε…»
Τον πρώτο σ’ αφήνω να τον μαντέψεις…
Παραλήρημα, τουλάχιστον έμαθες μια λέξη που έγραψα, είναι
Μια αρχή κι αυτό…
Καλά ρε φιλαράκι, δεν σού’ πανε να μην παίζεις με τα …σίδερα;
Θα πονέσεις…Αλήθεια τι κάνει ένας μυαλοφάγος στο κεφάλι σου;

……..Πεθαίνει της πείνας!!!!…….



"Εκ στόματος κόρακος , εξελέξατο Κρά"
Η απάντησή σου χαρακτηρίζει τοσο το πνευματικό σου επίπεδο όσο και το τι τελικά αντιπροσωπεύεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 08:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Όσο για την μάνα και τα 4 παιδιά, τι να σου πώ…
Την έσωσε μήπως ο δικός σου θεός, ή μήπως την θυσίασε αυτός;


Δεν....έχω πλέον θεό !!! Δεν.....με αναλαμβάνει κανένας !!
Ωστόσο ΔΕΝ απάντησες άν μιλάμε για αυτόν τον ίδιο θεό .
Όσο για τα δικά μου σχέδια μπορεί να μην είναι "θεϊκά" , αλλά δεν θέλω σε ανάλογη περίπτωση να χαρακτηρισθώ και σαδιστής...
Υ.Γ. Καλό θα ήταν να μην επιτίθεσαι προσωπικά , όταν δεν υφίστασαι το ίδιο. Τουλάχιστον εφάρμοσε το εβραϊκό "οφθαλμόν αντί οφθαλμού". Είναι κι αυτό στην ιερή σου Αγία Γραφή .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 09:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 10:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
Πάντως, αν είχε έρθει ο Χριστός, σήμερα, θα τον σταυρώνατε ξανά...


Aισχος!!! Προφανως δεν γνωριζεις οτι το Εργο Του, ηταν η Σταυρωσις Του!!! Χωρις την Σταυρωση Του... ο Χριστιανισμος δεν θα υπηρχε... Χαρις Αυτην, υπαρχει η Θρησκεια μας! Αλλα πρεπει να εισαι απο τους αλλους... που αν και γνωριζεις τις Γραφες... τις πιστευεις "επιφανειακα" οπως κανανε και οι Φαρισαιοι!!

Δεν εισαι καλυτερος Χριστιανος απο εναν απλο Χριστιανο! εισαι ισαξιος ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ!

Δεν υπαρχει Λιγο Χριστιανος, Πολυ Χριστιανος... δεν το ζυγιζεις!

Και παλι ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να κρινεις τα πιστευω των αλλων! ουτε να τους μειωνεις, θεωροντας σε ανωτερος! εχεις δημιουργησει εχθροτητα εναντιον σου, απο αρκετους εδω μεσα! το απολαμβανεις αυτο? Εγω δεν θα μπορουσα να το κανω, γιατι θα επρεπε να κρυφτω μετα! Ντροπη και παλι ντροπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 11:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 11:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Μεγάλε Predator,άκουσες για χολή και μπήκες;
Το έργο του Χριστού δεν ήταν μόνο η Σταύρωση Του
Και η Ανάσταση αλλά και οι διδαχές του που έφτασαν
Στα πέρατα του κόσμου…
Αλλά το θέμα ήταν μόνο να διαφωνήσεις μαζί μου,
Αμάν πια με την εμπάθεια σας!!!
Ρε νούμερα, ποιόν κοροϊδεύετε;
Το πόσο χριστιανός είμαι εγώ κρίνεις εσύ, όχι εγώ
τους άλλους… Αλλά, πείτε μου, τι πραγματικά σας έχει
πειράξει τόσο που κάνετε σαν υστερικές γυναικούλες;…
Φίλε Predator, ησύχασε…εσύ είσαι ο καλύτερος χριστιανός,
Δεν σου πήραμε τον τίτλο. Εγώ πάντως, δεν τον διεκδικώ…
Απλά, είμαι καλός στο γράψιμο κειμένων και ξέρω να απαντώ
Καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι καλύτερος χριστιανός…
Και κόψε τα «ντροπή, ντροπή!!» τη Λουκά μου θυμίζεις…
Παρεπιμπτόντως, έχεις δει τι νούμερο έχει γίνει αυτήν;…Όλα
για την προβολή….
Άλλος...ποιός έχει σειρά να με βγάλει τον κακό
της υπόθεσης;


Η ματαιοδοξια ξεχιλιζει απο τα μπατζακια.... και μην ξεχνας! η ματαιοδοξια δεν ειναι δωρον του Θεου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 14:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
PREDATOR:
Aισχος!!! Προφανως δεν γνωριζεις οτι το Εργο Του, ηταν η Σταυρωσις Του!!! Χωρις την Σταυρωση Του... ο Χριστιανισμος δεν θα υπηρχε... Χαρις Αυτην, υπαρχει η Θρησκεια μας! Αλλα πρεπει να εισαι απο τους αλλους... που αν και γνωριζεις τις Γραφες... τις πιστευεις "επιφανειακα" οπως κανανε και οι Φαρισαιοι!!

Δεν εισαι καλυτερος Χριστιανος απο εναν απλο Χριστιανο! εισαι ισαξιος ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ!

Δεν υπαρχει Λιγο Χριστιανος, Πολυ Χριστιανος... δεν το ζυγιζεις!

Και παλι ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να κρινεις τα πιστευω των αλλων! ουτε να τους μειωνεις, θεωροντας σε ανωτερος! εχεις δημιουργησει εχθροτητα εναντιον σου, απο αρκετους εδω μεσα! το απολαμβανεις αυτο? Εγω δεν θα μπορουσα να το κανω, γιατι θα επρεπε να κρυφτω μετα! Ντροπη και παλι ντροπη!



-Φίλε μου έχει άδικο? νομίζεις ότι αν Τον είχε στείλει σήμερα και όχι τότε στη γη! θα ζούσε πάνω από κάποια 24ωρα? Δε θα τον σταύρωναν θα τον εξαφάνιζαν! Ήξερε ο δημιουργός τι έκανε!
-Του επιτίθεσται γιατί επιτίθεται! και επιτίθεται γιατί του επιτίθεστε!
-Αν προσέξεις τα γραφόμενα από αρκετούς είναι προσβλητικά σε αυτό που πιστεύει ο κάθε Χριστιανός! και ως τέτοια νατιμετωπίζονται!
-Τώρα εάν είναι καυστικός και σε ενοχλεί να αναφερθείς επί προσωπικού! αλλιώς την τοποθέτησή σου να την απευθύνεις και στην άλλη πλευρά.

Υ.Γ. Μια κολλάει το σύστημα μια ξεκολάει! κάντε κάτι....γράφω στο πόδι που λένε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Baker
Νέο Μέλος

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 14:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Baker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Baker
απο το πρωτο κιωλας μου μηνυμα ειπα οτι δεν ειμαι καλος στην ορθογραφια και οτι ζηταω συγνωμη.αλλα ετσι ειστε εσεις τα ψωνια αντι να απαντησετε σε αφτα που σας λενε βρισκετε τα μειονεκτηματα του αλλου και τα χτυπατε.λοιπον κυριε τελειε πιστευε στο θεος σου και φορα παροπιδες για μια ζωη.μην ανοιξεις τ ματια να κοιταξεις παραπερα.Α! ναι φουρναρης ειμαι....


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles BeaudelaireΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 16:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
europaios2

-Του επιτίθεσται γιατί επιτίθεται! και επιτίθεται γιατί του επιτίθεστε!


ω επιτίθεστε

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 16:07:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
baker
απο το πρωτο κιωλας μου μηνυμα ειπα οτι δεν ειμαι καλος στην ορθογραφια και οτι ζηταω συγνωμη.αλλα ετσι ειστε εσεις τα ψωνια αντι να απαντησετε σε αφτα που σας λενε βρισκετε τα μειονεκτηματα του αλλου και τα χτυπατε.λοιπον κυριε τελειε πιστευε στο θεος σου και φορα παροπιδες για μια ζωη.μην ανοιξεις τ ματια να κοιταξεις παραπερα.Α! ναι φουρναρης ειμαι....


Το ωραίο είναι πάντοτε παράξενο.
Charles Beaudelaire



Φίλε φούρναρη,
Εδώ μέσα, πρωταρχικός μας σκοπός δεν είναι να κάνουμε διαφήμιση το πόσο καλά γνωρίζουμε την ορθογραφία της γλώσσας μας.

Υποτίθεται ότι συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις. Το πρόβλημα είναι πως ορισμένοι είναι προκατειλημμένοι απέναντι στο Χριστιανισμό, όπως και εσύ, αν κατάλαβα καλά από όσα έχεις γράψει ως τώρα.
Αυτό φαίνεται από το γεγονός πως αποκλείεις (και το επαναλαμβάνεις συνεχώς) το γεγονός πως μπορεί να υπάρξει κάτι το οποίο θα σου αλλάξει τις απόψεις σου σχετικά με ένα θέμα (την ύπαρξη του Θεού, για παράδειγμα).

Ζητάς αποδείξεις για κάτι που, σύμφωνα με σένα, την ύπαρξή του ή την μη ύπαρξή του, δεν γνωρίζουμε αλλά, ταυτοχρόνως, αποκλείεις, το γεγονός πως μπορεί να υπάρχουν αποδείξεις.

Τι είδους λογική είναι η δική σου, με την οποία, υποτίθεται, πως θέλεις να συμμετάσχεις σε μια συζήτηση;

Δεν θα σε κατηγορήσει κανείς αν δέχεσαι ή δεν δέχεσαι την ύπαρξη Θεού. Το να προσπαθείς να γελοιοποιείς όμως την πίστη των άλλων και να τους προτρέπεις να "ξυπνήσουν" ή να βγάλουν τις παρωπίδες τους, δεν νομίζεις πως, μακροπρόθεσμα, γίνεται βαρετό και προσβλητικό;

Μπήκες με πολύ αέρα εδώ μέσα και δεν είναι ό, τι το καλύτερο. Δείξε λίγο μετριοφροσύνη, όπως θα πρέπει να κάνουμε όλοι μας.
Υπάρχουν και πράγματα που δεν τα γνωρίζεις.
Δεν μπορεί να τα ξέρεις όλα και να έχεις άποψη επί παντός θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 18:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 01:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Agnostic:
Αλλη μια αστήρικτη μπαρούφα από το στόμα του φίλου europaios2. Δε μου λες ρε...έχουν διεξαχθεί σχετικές έρευνες για τη συμπεριφορά των άθεων-άθρησκων που να απέδειξαν τον παραπάνω ισχυρισμό σου ή απλώς την βρίσκεις να πετάς διαδικτυακά τούβλα σε ρυθμό πολυβόλου? Μήπως είσαι και μέλος της Κάπα Research?
Ασε που από τα λεγόμενά σου διαφαίνεται η τραγική σύνδεση της έννοιας του σεβασμου με τον φόβο Θεού. Η γνώση για την έννοια του σεβασμού μπορεί να επιτευχθεί μέσω καλλιέργειας ηθικής ανάπτυξης ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων και φυσικά χωρίς φόβο Θεού. Αντίθετα οι θρησκόληπτοι χρειάζονται έναν Θεό-μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι τους για να τους εμπνέει σεβασμό, πάντα φυσικά με όρους ανταπόδωσης (εισητήριο πρώτης θέσης για τον παράδεισο κτλ)...τι μίζερο...τι θλιβερό...
Πόσο χαίρομαι που διαφέρουμε....


-Εγώ να δεις όταν με επιβεβαιώνεις για τη στατιστική! κι ο elo είναι αντίθετος με το Χριστιανισμό! αλλά κάνει για μένα γόνιμο διάλογο! (είναι στους 2 που λέω!)
......γράφεις........<<Η γνώση για την έννοια του σεβασμού μπορεί να επιτευχθεί μέσω καλλιέργειας ηθικής ανάπτυξης ανεξαρτήτως θρησκευτικών πεποιθήσεων και φυσικά χωρίς φόβο Θεού>>

-Ήθελα να ήξερα τη στιγμή που δε φοβάσαι το Θεό, και είσαι ανεξαρτήτου θρησκευτικής πεποίθησης! γιατί δε μπορείς να επιτεύξεις το σεβασμό? τι είναι αυτό που λείπει? γιατί τη φωνή την έχεις!!!!!
E?
-

quote:
________________________________________
trexagireve
Φόβο Θεού έχουν οι πνευματικοί άνθρωποι, οι υλιστές
Τι φόβο Θεού να έχουν;
________________________________________
Agnostic:
Αλλο ένα αυθαίρετο συμπέρασμα. Οι πνευματικοί άνθρωποι δεν διακατέχονται απαραίτητα από τέτοιες φοβίες θεϊκής φύσεως. Πνευματικοί άνθρωποι είναι αυτοί που καλλιεργούν το μυαλό και τις γνώσεις τους, αυτοί που εκφράζουν δημιουργικά τους συλλογισμούς τους, αυτοί που προβληματίζονται και φιλοσοφούν για ζητήματα της ζωής, της κοινωνίας και του κόσμου μας γενικότερα ανεξάρτητα απ'τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις.

-Kαι γιατί βρε φίλε μου δεν προσπαθείς να τους μιμηθείς?
quote:
Agnostic:
Πάντως εσύ και ο europaios2 πάτε πακέτο. Αχτύπητο δίδυμο μιλάμε! Παρόμοιες απόψεις, παρόμοιος παραλογισμός...ρε μπας και είστε συνάδελφοι (κλόουν σε κάποιο τσίρκο ας πούμε)?

trexagireve:
Για το τσίρκο, μια φορά πήγα με τον eyropaios2, δεν θυμάσαι;
Ήσουνα μαζί με τα άλλα ζώα σε κλουβί, είχαμε έρθει να σε
δούμε…
.......<<Kαλά σο λέει! για θυμίσου έτρωγες και μια μπανάνα επάνω σε ένα δέντρο!>>
quote:
Baker:
τιποτα φιλε μου europaios2 απολητως τιποτα.ουτε ο αδαμ και η ευα ειχει αδοδηχθει ουτε τα θαυματα ουτε η υπαρξη του χριστου ουτε τιποτα.αν εχει αποδειχθει κατι και δεν το γνωριζω παρακαλω να μου το πειτε.ολα ειναι γραμμενα σε βιβλια κλπ.(πολλοι ειναι σιγουροι οτι υπαρχουν π.χ εξωγηινοι αλλα δεν εχει αποδειχθει ακομα)

-O Αδάμ και η Εύα είναι παραβολή πως να αποδειχτούν?
-Τα θαύματα και η ύπαρξη του Ιησού αποδεικνύονται μόνο και μόνο ότι ο Χριστιανισμός ξαφνικά από το ναδίρ βρέθηκε στο ζενίθ! σκέψου ότι ξεκίνησε από μία περιοχή στη Μ.Ανατολή και εξαπλώθηκε παγκοσμίως! κάτι που ο ίδιος ο Ιησούς το είχε προβλέψει στο Ευαγγέλιο!
-Από κει και έπειτα λες ξαφνικά από το πουθενά να εφεύραν έναν Ιησού και κάποιοι να αυτοονομάστηκαν Απόστολοι και να πέθαναν έτσι...για το θεαθήναι? Τι κέρδος είχε για παράδειγμα ο Άγιος Ανδρεάς? Τι κέρδος είχε ο Παύλος? να ξεκινήσει έναν ανύπαρκτο αγώνα? Τι κέρδος είχε ο Ιωάννης να εξοριστεί και να πεθάνει σε μια σπηλιά?
-Τα θαύματα λες δεν τα πιστεύεις! Όλοι αυτοί που πάνε στην Τήνο! ανόητοι είανι? και καλά την πάτησαν μία την πάτησαν δύο? την πάτησαν και τρίτη και τέταρτη και.....κ.λ.π.? πρέπει να σε προβληματίσουν!
-Περισσότερο όμως να σε προβληματίσει η Αρετή και η ηθική που διδάσκει ο Ιησούς! μέσα από τα Ευαγγέλια! όπως και ο βίος του, ακόμη και άν τον θεωρείς ανύπαρκτο! αυτά για αρχή!

-Ψηλέ ο Schwabe! σε ένα του μύνημα, είχε γράει αν θυμάμαι καλά ότι είναι σε μία πολυεθνική εταιρία κι ότι κάνει επαγγελματικά ταξίδια!
Υποθέτω ότι σε τέτοι λείπει, άρα είναι θέμα χρόνου να επανέλθει!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 01:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ Sesostris, χαίρομαι που μαθαίνεις σλογκανάκια, σε λίγο θα γράφεις
Κιόλας. Μέχρι τότε θα με έχουν αντικαταστήσει οι γίοι μου,οπότε μην
Ξοδεύεσαι τζάμπα…

Το ότι απάντησα όσο μπορούσα πιό πολιτισμένα στην θρασύτατη απάντησή σου της 13/02/2008 , βλέπω ότι σε αποθράσυνε .
quote:
trexagireve
Μωρό μου καλησπέρα, σε σκεφτόμουν όλη μέρα
(και δεν σου λέω με τι σε παρομοίαζα)…
Ώστε παλικάρι μου είσαι και 70 χρονών. Αυτό το δέχομαι, τουλάχιστον
Για το μυαλό σου. Μου θυμίζεις έντονα τον …Αρχιμήδη, για δύο λόγους…
Ο ..δεύτερος είναι για το « μη μου τους κύκλους τάραττε…»
Τον πρώτο σ’ αφήνω να τον μαντέψεις…
Παραλήρημα, τουλάχιστον έμαθες μια λέξη που έγραψα, είναι
Μια αρχή κι αυτό…
Καλά ρε φιλαράκι, δεν σού’ πανε να μην παίζεις με τα …σίδερα;
Θα πονέσεις…Αλήθεια τι κάνει ένας μυαλοφάγος στο κεφάλι σου;

……..Πεθαίνει της πείνας!!!!…….



Άν έχεις ψυχολογικά προβλήματα θρησκόληπτε λιβελογράφε , φρόντισε να πάς κάπου αλού για να τα λύσης , γιατί αυτό το Forum είναι σοβαρό και όχι για κάτι μούτρα σαν κι εσένα .
Εδώ μπορεί να έχουμε ζωηρούς διαλόγους πάνω στις διαφωνίες μας , αλλά δεν τους βρωμίζουμε με τις αισχρότητες των απαντήσεών σου , που τολμάς να απόκαλείς και τον εαυτό σου (σίδερο) .
Εκτός και αν εννοείς ότι είσαι τενεκές , οπότε συμφωνώ , γιατί σίδερο είναι και ο τενεκές .
Αλλά το σίδερο συμβολίζεται με Fe , μήπως εννοείς ότι είσαι Feλός ; οπότε και πάλι με βρίσκεις σύμφωνο , και δεν θα παίζω μαζί σου , γιατί δεν συνηθίζω να συναναστρέφομαι με Feλούς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 02:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Ας πέσουν οι τόνοι από όλους μας! Πρέπει!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 02:03:14  Εμφάνιση Προφίλ
europaios2

quote:
...ο Χριστιανισμός ξαφνικά από το ναδίρ βρέθηκε στο ζενίθ! σκέψου ότι ξεκίνησε από μία περιοχή στη Μ.Ανατολή και εξαπλώθηκε παγκοσμίως!

Ξαφνικά, ε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 02:12:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίε2, σε γουστάρω διότι είσαι σαν... καρδιογράφημα.

Όχι σαν το φίλο σου, που είναι οριζόντια γραμμή.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 10:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Λοιπόν , δεν ξέρω εσείς . αλλά εγώ πάντως έβγαλα τα συμπεράσματά μου.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

ΟΡΦΙΚΟΙ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

ΙΝΔΟΥΪΣΤΕΣ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ = ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ

ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ = ΕΔΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ (μάλλον είναι χριστιανοί, απλά δεν το ξέρουν ακόμη).

Πλάκα έχεις φίλε τρέχαγύρευε, και μην αρχίσεις τώρα πως δεν διαβάσαμε σωστά αυτά που γράφεις, γιατί τότε κάτι δεν πάει καλά. Είσαι ο μόνος εδώ μέσα που άλλα εννοείς και άλλα γράφεις τότε. Μόνο με σένα συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό.

Δηλαδή όλες οι θρησκείες που μιλάνε για ιερό σκοπό ζωής και προϋποθέτουν έναν ενάρετο τρόπο ζωής, είναι κόπια του "πονηρού", ο οποίος σκεφτόμενος πονηρά είπε: "δεν φτιάχνω 5-6 θρησκείες που θα λένε πάνω κάτω το ίδιο που θα πει και μετά ο Χριστός?"

Έτσι λοιπόν όλοι θα πράττουν με βάση την δική τους θρησκεία και η πλάκα είναι πως όλοι μιλάνε για μεταθάνατο ζωή κλπ.
Σημ. δεν έχω κάνει κάποια διατριβή στις θρησκείες του κόσμου, οι γνώσεις μου είναι καθαρά επιφανειακές. Όποιος γνωρίζει καλύτερα και έχει διαφωνίες ας παραθέσει κείμενο, όχι στον αέρα λόγια.(για να μαθαίνουμε κιόλας).

Και μια πρόταση για τον Κ.Κ. συντονιστή. Η διαβάθμιση του κάθε μέλους να μην γίνεται βάση των μηνυμάτων που στέλνει, αλλά βάσει του πνευματικού του επιπέδου.

Γιατί κάποιοι εδώ μέσα χρησιμοποιούν χαρακτηρισμούς που δεν είναι πρέπον.

Κατά τ' άλλα είναι όμως χριστιανοί.

Το ξαναλέω, γνωρίζω κάποιους μουσουλμάνους στην δουλειά μου, που είναι πιο χριστιανοί απ' τους χριστιανούς, βάση του τρόπου ζωής τους.


Ο θεός είναι μια απίστευτη πηγή ενέργειας, είναι το όλον φως, είναι πάνω απ' την νόησή μας και το δικό μας επίπεδο.

Γιατί όμως να μην είναι σαν κι εμάς? Δεν είμαστε καθ' εικόνα και κατ' ομοίωσιν αυτού?


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 10:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 11:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:

Φίλε Sesostris, βλέπω πως κοιμάσαι ύπνο βαθύ…Πότε κοιτάχτηκες
τελευταία φορά σε καθρέφτη; Γιατί σίγουρα σοβαρός δεν δείχνεις με τις
αρλούμπες που λές, αλλά, στο κουτουκάκι που μαζεύεστε και τα λέτε,
σίγουρα αυτοθαυμάζεστε και αλληλοσυγχαίρεστε. Απλά ο κόσμος τις κοτσάνες
σας δεν τις αντιμετωπίζει τόσο επιεικώς, όπως εμείς εδώ…Θα σας συμβούλευαν να πάτε σε κανέναν ψυχίατρο γιατί κυριολεκτικά βαρέσατε μπιέλα!!!
Και λες εσένα σοβαρό; Μάλλον έχεις λάθος ερμήνεια της λέξεως σοβαρότης. Άλλο
Σοβαρότης κι άλλο σοβαροφανής…
Φίλε Seirios12, μάλλον κατοικείς στον …Σείριο, για να λές τέτοιες κοτσάνες…
Αυτό που πολύ καλά κατάλαβες ότι είπα είναι πως ότι σοβαρό ανήκει στην μια
Αλήθεια και ότι λάθος είναι δαιμονιώδες και υποανάπτυκτο. Τώρα ότι όλοι
Έχουν και κάτι σωστό, είναι που αποδεικνύει ότι υπάρχει μια αλήθεια και σε κάποιον
Ανήκει.Ας κάτσουμε να δούμε ποιος δείχνει Θεός και ποιος ανθρωπάκι,
Κομπλεξαρισμένο…
Όσο για τις θρησκείες, ξαναλέω, πες μου ποια θρησκεία κάνει θαύματα, ποια
Καθιερώθηκε με την δυναμική του δημοσίου κηρύγματος και ποιες με κρυφές στοές και βίαιους προσηλυτισμούς. Ξέρεις πολύ καλά ποιος είναι ποιος. Κι αφού έχεις ανάγκη τα ψέμματα, τότε καταλαβαίνεις πόσο σοβαρή είναι η θρησκεία σου κι οι
Άλλες πλην του χριστιανισμού…
Φασιστάκι του.. κερατά παραμένεις , φιλαράκι…
Βαθμούς και αξιώματα γήϊνα, μόνο κάτι νούμερα σαν εσένα τους ενδιαφέρουν,
Γιατί προφανώς στη ζωή σου είσαι …αφανής. Εδώ θα κάνεις καριέρα;
«Κι εγώ γνωρίζω πολλούς αλλόθρησκους που σέβονται τους συνομιλητές τους
Αλλά προδότες της χώρας τους σαν εσένα δεν είναι…
Και μιας και μετά την χολή σου, ασχολείσαι και λίγο με το θέμα, να σε …φωτίσω:
Αν ήταν ίδιος με μας, βρε έξυπνε, δεν καταλαβαίνεις ότι θα ήταν ανάμεσα μας και θα
Έλεγε ανάλογα πράγματα, όπως οι 12 θεοί σου, που ήταν απατεώνες και χαμηλών
Ενστίκτων όντα;
Κατοικεί στο πνεύμα που είναι μια άπειρη έννοια και πνει όπου θέλει, αυτά
Όμως φαντάζομαι, δεν μπορείς ούτε να τα διαννοηθείς…
Είσαι διασκεδαστικός μές στην άγνοια σου…
Κατ’ εικόνα και κατ’ ομοίωσην, σημαίνει αυτό που λέει
Του μοιάζουμε, δεν τον έχουμε φτάσει….


Δεν κατοικώ στον Σείριο, από εκεί κατάγομαι..

Δεν είμαι φασίστας, είμαι αναρχικός...

Δεν με ξέρεις , δεν με ξέρεις...

Δεν είμαι ανθρωπάκι, άνω θρώσκω...

Δεν είμαι προδότης, υπηρέτησα στην Κύπρο σαν ΕΛ.ΔΥ.Κ...

Δεν δήλωσα 12 θεϊστής, προτιμώ το Δίας απ' το Ιεχωβάς...

Είμαι Διευθυντής Πωλήσεων σε Χημική Βιομηχανία, δεν έχω ανάγκη από καριέρα και δη σε ένα φόρουμ...

Οι φίλοι μου με αγαπάνε, εσύ έχεις φίλους πραγματικούς?

Μην κρίνετε, ίνα μην κριθείτε, το ξεχνάς μάλλον, ξαναδιάβασε τις γραφές...

Αναζητώ την αλήθεια κι ευελπιστώ κάποια στιγμή να πλησιάσω την υπόσταση του Δημιουργού μου και αυτό θα γίνει μέσα από τις πράξεις μου και τον βίο μου στον ανούσιο αυτό πλανήτη που καταστρέφεται από την απληστία του ανθρώπου,

Επιβεβαιώνεις το ποιόν σου και το επίπεδό σου μέσα απ' τις απαντήσεις σου και τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς...


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 12:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 18:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχα (τριχα-ες) και γυρευε (και αμα βρεις σφυρα μου)
αν ολοι οι χριστιανοι ειναι σαν και σενα, αλιμονο μας.
δεν νομιζω οτι σου πρεπει αυτος ο χαρακτηρισμος,
ο Δημιουργος που το Ονομα του ειναι Ιεχωβα,
και οχι Σαβαωθ οπως εγραψες, και βεβαια αυτο δειχνει το ποσο ασχετος εισαι
δεν νομιζω να επιδοκιμαζει υποστηρικτες Του σαν του λογου σου, αναιδη, αναρμοστε, κενοδοξε, και υπερφιαλε...
και επειδη πραγματικα χαλας την εικονα του φορουμ,
θα σου προτεινα ξου...ξου...

(γουσταρεις το πανηγυρι η μου φαινετε;;;)


Edited by - eidos on 16/02/2008 18:17:45

Edited by - eidos on 16/02/2008 18:19:25

Edited by - eidos on 16/02/2008 18:24:33

Edited by - eidos on 16/02/2008 18:26:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 19:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 22:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχαγυρευοπουλε

εγω γελαω ηδη, με τα αστειακια σου...
πρεπει να νοιωθεις απελπιστικα μονος, και αυτο ειναι λυπηρωτατον...

αυτο ομως δεν σε νομιμοποιει να μιλας επρεπως, αηδιαστικως και εμετικως...

Ιεχωβα Σαβαωθ= Ιεχωβα των στρατευματων,
ο αληθινος Θεος (ο Ιεχωβα) εχει ενα ονομα, οπως και ολα τα ζωντανα δημιουργηματα του...
τα υπολοιπα (ρωτα και κανενα που ξερει) ειναι ιδιοτητες του,
οπως για παραδειγμα ειναι παντοδυναμος, παντοκρατωρ, δικαιος, σοφος, αιωνιος, ων, α και ω, και αλλα...

ψαξε να βρεις τον Δημιουργο, δεν ειναι μακρυα σου... (και μην ακους αυτους που λενε ψεμματα, και παραδοσεις ανθρωπων)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 22:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Φίλε Sesostris, βλέπω πως κοιμάσαι ύπνο βαθύ…Πότε κοιτάχτηκες
τελευταία φορά σε καθρέφτη; Γιατί σίγουρα σοβαρός δεν δείχνεις με τις
αρλούμπες που λές, αλλά, στο κουτουκάκι που μαζεύεστε και τα λέτε,
σίγουρα αυτοθαυμάζεστε και αλληλοσυγχαίρεστε. Απλά ο κόσμος τις κοτσάνες
σας δεν τις αντιμετωπίζει τόσο επιεικώς, όπως εμείς εδώ…Θα σας συμβούλευαν να πάτε σε κανέναν ψυχίατρο γιατί κυριολεκτικά βαρέσατε μπιέλα!!!
Και λες εσένα σοβαρό; Μάλλον έχεις λάθος ερμήνεια της λέξεως σοβαρότης. Άλλο
Σοβαρότης κι άλλο σοβαροφανής…

Συνέχισε τα ρυπαρογραφήματά σου , άλλωστε είναι το μόνο που μπορείς να κάνης σωστά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 22:53:43  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε seirios12a,

γιατί απαντάς σοβαρά στην ατραξιόν του φορουμ;

Δεν καταλαβαίνεις ότι μ' αυτά που λες μπερδεύεις το μονοδιάστατο εγκέφαλό του;

Είναι δυνατόν να σπαταλάς ότι χρειάζεται, ακόμη και για έναν απλό συλλογισμό, γι' αυτόν το λόγο;

Μια φωτοβολίδα είναι, που σύντομα θα σβήσει... γι' αυτό απόλαυσέ την όσο κρατάει...

Καθήκον μας είναι, ως προς τη διασκέδασή μας, να την κρατήσουμε αναμμένη, όσο μπορούμε...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Infinitesimal
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 00:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Infinitesimal
Γεια σε όλους. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να πω κι εγώ την γνώμη μου για την ύπαρξη του Δημιουργού.

Υπάρχουν πολλές θεωρίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, και δεν υποστηρίζω φανατικά κάποια από αυτές, γιατί σίγουρα δεν μπορώ να γνωρίζω ποια απ' όλες πλησιάζει περισσότερο στην πραγματικότητα.

Η προσωπική μου άποψη - ή η προσωπική μου επιθυμία, όπως θέλετε πείτε το - είναι πως υπάρχει Δημιουργός. Ο λόγος που το πιστεύω αυτό, είναι ότι δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι όλα όσα υπάρχουν, έγιναν κατά τύχη...

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και καλώς σας βρήκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 00:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
___________________________________________

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

17/2/2008
___________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy