ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 19:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Βλεποντας στο δελτιο ειδησεων του Αλτερ ... γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλια του ναου της Παναγιας στην Τηνο η αλλου ...προκειμενου να τους βοηθησει με θαυματουργο τροπο σε πρακτικα υλικα τους προβλημματα πχ ασθενειες .. μου δημιουργουνταιτα εξης θεολογικα ερωτηματα
1. Η Παναγια .. κολακευεται με υμνους και προσευχες ;;
2. Δωροδοκειται με δωρα ταματα ;;;
3. Κανει ειδικες χαρες στους πιστους της οι οποιοι την κολακευουν νυχθημερον;; Μεγαλοχαρη = μεγαλες χαρες = μεγαλα .. θεικα θαυματουργα ''ρουσφετια'';;
και το κυριοτερο

Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 23:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..Βλεποντας στο δελτιο ειδησεων του Αλτερ ... γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλια του ναου της Παναγιας στην Τηνο η αλλου ...προκειμενου να τους βοηθησει με θαυματουργο τροπο σε πρακτικα υλικα τους προβλημματα πχ ασθενειες .. μου δημιουργουνταιτα εξης θεολογικα ερωτηματα
1. Η Παναγια .. κολακευεται με υμνους και προσευχες ;;
2. Δωροδοκειται με δωρα ταματα ;;;
3. Κανει ειδικες χαρες στους πιστους της οι οποιοι την κολακευουν νυχθημερον;; Μεγαλοχαρη = μεγαλες χαρες = μεγαλα .. θεικα θαυματουργα ''ρουσφετια'';;
και το κυριοτερο

Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]


Αγαπητέ αν οι γιαγιάδες αυτό θέλουν να κάνουν, τι προς σε???????

Και αύριο δεν είναι μόνο οι γιαγιάδες……

Αγαπητέ μου ο σεβασμός είναι η ουσία του διαλόγου. Και στο μήνυμα σου δεν βλέπω σεβασμό. Η στιγμή που θέτεις το θέμα δεν είναι η κατάλληλη και ούτε ο τρόπος είναι ο κατάλληλος!

Ελπίζω αύριο να είναι αλλιώς!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 00:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθεσα καποια ερωτηματα ....
Δεν προσβαλω [την ιδεα συμβολο κατ εμε ] Παναγια ... αλλα τους τροπους που την λατρευουν οι πιστοι της ...
Στις Φλιπινες .... σταυρωνονται κυριολεχτικα ... για να δοκιμασουν τον πονο του μαρτυριου του Κυριου
Και γιαυτο ισχυει το ''αν θελουν να το κανουν τι προς εμε;;;''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 00:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επεκτείνοντας την ερώτηση του ΑΙΝΕΙΑΝ06 θα ήθελα επιπροσθέτως να ρωτήσω: Είναι τελικά η Παναγία που κάνει τα υποτιθέμενα θαύματα στην Τήνο ή η εικόνα της; Την Παναγία λατρεύουνε εκεί πέρα ή το σύνολο από ξύλα και μπογιές;

1. Αν είναι η Παναγία που κάνει τα θαύματα και όχι η εικόνα, γιατί αναφέρονται στην "θαυματουργή εικόνα της Παναγίας" και όχι στη "θαυματουργή Παναγία";

2. Αν είναι η εικόνα που κάνει θαύματα τότε γιατί η αντίστοιχη εικόνα της Παναγίας στον Ανω Δριμύγκλαβα δεν κάνει τέτοια θαύματα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 01:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές το βάρος της ζωής είναι μεγαλύτερο από όσο αντέχει η πλάτη μας.
Κοινό πρόβλημα για όλους, για αυτοκράτορες , δούλους , γιαγιάδες και εφοπλιστές.

Δεν σέρνουν τα γόνατα της γιαγιάς το νου της γιαγιάς αλλά ο νους σέρνει τα γόνατα.

Εντέχνως χρησιμοποιήθηκε η λέξη "γιαγιά".
Ανεβαίνουν με τα γόνατα και νέοι και νέες και επιστήμονες και πλούσιοι.

Γιαγιά δεν σημαίνει κάτι που δεν διαθέτει εγκέφαλο.

Η γιαγιά είναι έλληνας πολίτης που πιστεύει ότι και η νέα και έχει την ελευθερία να πιστεύει ότι πιστεύει. Το σώμα γερνάει, όχι το πνεύμα.
Διάβασε βιβλίο της Φιλιώς Χαιδεμένου που έχει περάσει τα 100 να διαπιστώσεις αν διαθέτεις εσύ εγκέφαλο ή η γιαγιά.

Τελικά.
Γεια σου βρε έλληνα μάγκα που αραγμένος στην πολυθρόνα σου διαχωρίζεις τα ανθωπάκια και τα πιστεύω τους και τα κατατάσεις σε κατηγορίες ανάλογα με την ηλικία.

Σου εύχομαι ποτέ να μην ανέβεις τις σκάλες με τα γόνατα. Διότι ουδέν προ του τέλους μακαριζε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 02:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω άλλο πράγμα ρώτησε ο ΑΙΝΕΙΑΝ06 και συγκεκριμένα:

1. Η Παναγια .. κολακευεται με υμνους και προσευχες ;;
2. Δωροδοκειται με δωρα ταματα ;;;
3. Κανει ειδικες χαρες στους πιστους της οι οποιοι την κολακευουν νυχθημερον;;
4. Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]

Δεν μίλησε ο άνθρωπος ούτε για νόες ούτε για εγκεφάλους. Μην τον ρίξετε στην πυρά ... Απαντήστε του απλώς...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 11:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Η Παναγια .. κολακευεται με υμνους και προσευχες ;;
2. Δωροδοκειται με δωρα ταματα ;;;
3. Κανει ειδικες χαρες στους πιστους της οι οποιοι την κολακευουν νυχθημερον;;
4. Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]


Όντως ο macedon έχει δίκιο.Ο AINEIAN06 ρώτησε αν η Παναγία κολακεύεται από αυτές,τις υπερβολικές κατά την γνώμη μου,ενέργιες στις οποίες προβαίνουν κατά συρροή τέτοια εποχή κάθε λογής πιστοί περιμένοντας καρτερικά ένα θαύμα.Αν πραγματικά η Παναγία θέλει να θεωρείται Παν-Αγία (πάνω από τους αγίους) δεν νομίζω να διαχωρίζει τους ανθρώπους σε κόλακες (που σταυροκοπιούνται και κάνουν δεήσεις στην μεγάλη της χάρη) και σε ανθρώπους που δεν προσπαθούν να την καλοπιάσουν.

Και νομίζω είναι λιγάκι ανοήτο να περιμένουμε μια μέρα του χρόνου να μας σώσουν μια ή δυο εικόνες της παναγίας ανά την επικράτεια.Την προσευχή την δέχομαι,άλλωστε αποτελεί δικαίωμα καθενός,αλλά με τέτοιες υπερβολές εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 12:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ μπορεί να είσαι αντίθετος αλλά αυτοί που το κάνουν αυτό δεν είναι (προφανώς)

δεν νομίζεις ότι έτσι προσβάλλονται θέματα πίστης,που είναι διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο ?

άλλωστε οι περισσότεροι που το κάνουν αυτό κάποιο πρόβλημα έχουν (εννοώ πρόβλημα οικογενειακό,υγείας, κλπ κλπ)

ας σεβαστούμε τουλάχιστον το πρόβλημα

στην ερώτηση αν η παναγία κολακεύεται με όλα αυτά,η γνώμη μου είναι ότι όχι,δεν κολακεύεται,αλλά ο πιστός δεν έχει άλλο τρόπο για να εκφραστεί,τουλάχιστον όσον αφορά στην παναγία της τήνου

το τάμα είναι προσωπική υπόθεση κι έτσι πρέπει να το αντιλαμβανόμαστε

δεν ωφελεί να κοροιδεύουμε ή να γινόμαστε ολίγον αγενείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 12:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν δεν σέβεστε κανέναν και τίποτα ( ούτε και τον εαυτό σας) δεν μπορεί να υπάρχει διάλογος!!!!!!!

Ούτε μια μέρα υπομονή δεν μπορείτε να κάνετε!!!!!!!


Συγνώμη κύριοι ερευνητές της αλήθειας, εκτος από το χριστιανισμό ερευνήσατε κάποια άλλη θρησκεία???????!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 15:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν δεν σέβεστε κανέναν και τίποτα ( ούτε και τον εαυτό σας) δεν μπορεί να υπάρχει διάλογος!!!!!!!
Ούτε μια μέρα υπομονή δεν μπορείτε να κάνετε!!!!!!!
Συγνώμη κύριοι ερευνητές της αλήθειας, εκτος από το χριστιανισμό ερευνήσατε κάποια άλλη θρησκεία???????!!!!!!!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Φιλε μου .. τα ιδια κριτικη που κανω για την Χριστιανικη Θρησκεια την κανω και για αλλες θρησκειες πχ .. για τους Μουσουλμανους οι οποιοι αυτομαστιγωνονται .. για να νιωσουν τον πονο του Αλη ...

Μιλας για σεβασμο [ σεβασμος σε μια θρησκεια σημαινει πιστη και υποταγη σε αυτην ;;;] και εγω σου μιλω για γιαγιαδες οι οποιες ανεβαινουν τα σκαλοπατια των ναων της Παναγιας ..

Αν μη τι αλλο .. καποιοι ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ... εαν σταματησουν ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 16:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πούμε στον φίλο El.elyon ότι η Παναγία του είναι κι αυτή Εβραία ! 'Οπως το υπόλοιπο τιμ της Χριστιανικής Θρησκείας.

Το ερώτημά μου εμένα είναι:

Γιατί εμείς οι Έλληνες τιμούμε μια Εβραία Αγία (την Παναγία);

Τι σχέση έχουμε με τους Εβραίους για να τιμούμε τους Θεούς τους και τους Αγίους τους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 16:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημά μου εμένα είναι:

Γιατί εμείς οι Έλληνες τιμούμε μια Εβραία Αγία (την Παναγία);

Τι σχέση έχουμε με τους Εβραίους για να τιμούμε τους Θεούς τους και τους Αγίους τους;


Φίλε Vasiliscm, νομίζω πως στην ουσία δε λατρεύουμε μια Εβραία Αγία - όπως αποκαλείς τη μητέρα του Ιησού - αλλά ένα αρχέτυπο πολύ πιο καθολικό και πανάρχαιο...

Σύμφωνα με την δική μου αντίληψη, η Μαρία εκφράζει το αρχέτυπο της φιλεύσπλαχνης και συμπονετικής μητέρας όλων των ανθρώπων.
Για αυτό το λόγο η στροφή των ανθρώπων προς το πρόσωπο της ίσως και να είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλη φιγούρα της Χριστιανικής θρησκείας.
Νομίζω πως το συγκεκριμένο αρχέτυπο εκφράστηκε σε πολλές άλλες παρόμοιες μορφές από αρχαιοτάτων χρόνων πχ Μεγάλη Μητέρα κλπ.

Πιστεύω λοιπόν πως οι τρόποι εκδήλωσης πίστεως προς τη Μαρία - αν κι υπερβολικοί πολλές φορές - είναι δικαιολογημένοι και κατανοητοί εξαιτίας των όσων εκφράζει.
Όταν ένας άνθρωπος "πονάει", αντιμετωπίζει μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, μια ασθένεια, ασθένεια κάποιου πολύ κοντινού του προσώπου, είναι σε μια κατάσταση απελπισίας κλπ, νομίζω ότι αυτό που θα τον παρηγορούσε θα ήταν μια μητρική παρουσία.
Θα πρέπει να συνυπολογίσουμε άλλωστε και το γεγονός ότι ο δυνατότερος δεσμός που αναπτύσσεται μεταξύ των ανθρώπων είναι αυτός της μητέρας - παιδιού.

Οπότε δεν είναι αρκετά πιθανό η Μαρία να αποτελεί ένα υποκατάστατο της σχέσης αυτής?
Δεν θα μπορούσε να θυμίζει στους ανθρώπους ένα πρότυπο μητέρας το οποίο βρίσκεται κοντά τους σε κάθε δύσκολη στιγμή τους?

Επιστρέφοντας στο ερώτημα του AINEIAN06:

quote:
Η Παναγια .. αρεσκεται να βλεπει γιαγιαδες να ανεβαινουν με τα γονατα τα σκαλοπατια των ναων της .. προκειμενου να εκληπαρισουν την βοηθεια τους για τα αρρωστα παιδια τους .. [ δειχνοντας ετσι την ''πιστη'' τους ;;;]

Θα απαντούσα πως όχι, δεν είναι απαραίτητοι αυτοί οι τρόποι εκδήλωσης πίστης.
Τους βρίσκω όμως κατανοητούς την στιγμή που ο άνθρωπος σε μια δύσκολη στιγμή του μπορεί να λειτουργήσει κι υπερβολικά.
Μπορεί αυτοί οι υπερβολικοί τρόποι να είναι ένας τρόπος για να αποδείξουν στη Μαρία την αφοσίωση τους προς εκείνην.
Μπορεί να ισχύουν 1002 λόγοι τους οποίους δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω κάποιο προσωπικό τέτοιο βίωμα και καθώς δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θρησκευτικό δόγμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 20:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το τάμα είναι προσωπική υπόθεση κι έτσι πρέπει να το αντιλαμβανόμαστε

δεν ωφελεί να κοροιδεύουμε ή να γινόμαστε ολίγον αγενείς



Προσωπικά αγαπητέ αγνοών ούτε κοριδεύω ούτε κατηγορώ τους ανθρώπους που προβαίνουν σε τάματα.Λάθος μου αν φάνηκε αυτό.Απλά στα δικά μου μάτια φαίνεται υπερβολικό.Οπως είπα αποτελεί δικαίωμα του καθενός να προσεύχεται και να ελπίζει σε βοήθεια.Το θέμα είναι να μην υπερβαίνουμε κάποια όρια.


quote:
Όταν δεν σέβεστε κανέναν και τίποτα ( ούτε και τον εαυτό σας) δεν μπορεί να υπάρχει διάλογος!!!!!!!

Ούτε μια μέρα υπομονή δεν μπορείτε να κάνετε!!!!!!!


Συγνώμη κύριοι ερευνητές της αλήθειας, εκτος από το χριστιανισμό ερευνήσατε κάποια άλλη θρησκεία???????!!!!!!!



Αγαπητέ el.elyon παρατηρώ μια έντονη αντίδραση ή είναι η ιδέα μου???Δεν βρίσκω λόγο να μας τα χώνεις τόσο άσχημα.Το πρόβλημα με όλους τους θρησκόπληκτους ξέρεις ποίο είναι???Το ότι κολλάνε στα προσχήματα...Θυμούνται την Παναγία μια φορά το χρόνο,τον Χριστό τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και απαιτούν από πάνω σεβασμό από τους υπολοίπους στα δικά τους πιστεύω.Από την στιγμη όμως που θυμούνται τον θεό τους μόνο στις δύσκολες στιγμές τους,εμένα αυτό δεν μου φαίνεται σεβασμός.Εγώ σέβομαι τα δικά τους "κολλήματα",αυτοί δεν σέβονται ούτε τα δικά τους.Λίγο οξύμωρο δεν είναι αυτό???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 22:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχει δει κανείς σε ταινίες εποχής, που ανασυνθέτουν μια ιστορική περίοδο με τα ήθη και τα έθιμά της, πώς προσκυνούσαν αυλικοί και υπήκοοι τους βασιλείς και τους άρχοντες και πώς οπισθοχωρούσαν υποκλινόμενοι, χωρίς καν να στρέψουν την πλάτη τους στο θρόνο; Και τόσο πιο επιτεταμμένη ήταν η δουλικότητα κι ο φόβος του υπηκόου, όσο πιο μεγάλο και επαχθές το αίτημά του προς την εξουσία.

Φαντάζομαι λοιπόν πως αυτοί οι άνθρωποι, με τα μάτια της πίστης τους, κάπως έτσι προσέρχονται στη Βασίλισσα των Ουρανών: με φόβο και δέος, με συντριβή και ταπείνωση. Ίσως γιατί συναισθάνονται την αναξιότητά τους ή και την ενοχή τους (τα οψώνια της αμαρτίας, θάνατος). Ελάχιστοι, υποθέτω, προσέρχονται με τη φλόγα της αγάπης που εναποθέτει τα πάντα στο θέλημα Της και είναι έτοιμοι να αποδεχθούν τη θανατηφόρο ασθένεια εξίσου με την ίαση.

Σε κάθε περίπτωση όμως η κοσμική έννοια της «αξιοπρέπειας» και της νεοεποχίτικης «αυτοεκτίμησης» είναι ο πρώτος σκόπελος που πρέπει να υπερβούν, γονυπετείς σερνάμενοι με το φορτίο της ανημπόριας τους μπροστά σε χιλιάδες μάτια (και χαμόγελα) "γνωστικών" πιστών και απίστων. Κι όπως φαίνεται, τα καταφέρνουν μια χαρά. Και μόνο γι' αυτή την αυθυπέρβαση εγώ, τουλάχιστον, υποκλίνομαι.

Τώρα, τα περί «βαρβαρότητας»... απάδουν τόσο με το ορθόδοξο ήθος του λαού μας όσο και με την ελληνικότητά μας και ως εκ τούτου τα βρίσκω γελοία, εμπαθή και ανιστόρητα: έχει υπόψη του κανείς από αρχαία - αλλά και σύγχρονα - εξωχριστιανικά έθιμα και ιεροτελεστίες για την ίαση ασθενών; Αποτροπιασμός και φρίκη! Βαρβαρότητα στη νιοστή...

quote:

Το ερώτημά μου εμένα είναι:

Γιατί εμείς οι Έλληνες τιμούμε μια Εβραία Αγία (την Παναγία);

Τι σχέση έχουμε με τους Εβραίους για να τιμούμε τους Θεούς τους και τους Αγίους τους;



Πολύ απλά, οι Έλληνες (και λόγω κουλτούρας και λόγω γεωγραφικής θέσης) είμαστε εξ ανέκαθεν ανοιχτοί και κριτικοί: γευόμαστε - κρίνουμε - ασπαζόμαστε - δημιουργούμε. Όπως πήραμε τα άηχα των Φοινίκων και φτιάξαμε διεθνές αλφάβητο (το ελληνικό), όπως εισάγαμε Αιγύπτιες ιέρειες και εμπνευστήκαμε το δωδεκάθεο, έτσι κι όταν εσίγησε η «λαλέουσα παγάν» κι απώλετο το «λάλον ύδωρ», δεν εφησυχάσαμε, αναζητήσαμε και βρήκαμε την πηγή ύδατος αλλομένου εις ζωήν αιώνιον, στραφήκαμε στο ύδωρ το ζων και ξεδιψάσαμε, όσοι πιστοί... Και ήπιαμε, και δώσαμε και σ' αλλους, όχι με τον τρόπο των δυτικών μισιοναρίων, αλλά σεβόμενοι την ιδιοπροσωπεία τους.

«Κατακτήσαμε» δις τους Ρωμαίους, και όχι με μπροστάρη την αρχαία θρησκεία, αλλά με το λόγο της σοφίας την πρώτη (τα γράμματα και τις τέχνες) και με το Λόγο της Αληθείας τη δεύτερη: προσλάβαμε τη νέα πίστη και δημιουργήσαμε τον υπερχιλιετή βυζαντινό πολιτισμό, αυτόν που ανέσυρε από το σκονισμένο χρονοντούλαπο της δυτικής προκατάληψης ο sir Steven Runciman και διδάσκεται τώρα σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Αυτά που λες, φίλε μου.

quote:
Οπότε δεν είναι αρκετά πιθανό η Μαρία να αποτελεί ένα υποκατάστατο της σχέσης αυτής?

Ε, όχι δα και «υποκατάστατο» (!) της αρχετυπικής μητρικής σχέσης η Παναγία, φίλε Συντονιστή. Ίσα ίσα που η αφηρημένη αρχετυπική έννοια της μητρότητας βρήκε στο πρόσωπο της Παναγίας το οντολογικό της παράδειγμα και πλήρωμα, πανανθρωπίνως λυτρωτικό και διαχρονικό:

* «χαίρε, Θεού προς θνητούς ευδοκία, χαίρε θνητών προς Θεόν παρρησία»,
* «χαίρε, σκέπη του κόσμου πλατυτέρα νεφέλης»,
* «χαίρε, πασών γενεών ευφροσύνη».

Χαίρετε κι εσείς. Καλώς σας βρήκα.

sensum

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 09:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας βρήκες, αγαπητέ sensum!
Σου εύχομαι να έχεις καλή συνέχεια.

Θα ήθελα να θέσω κάποιες ενστάσεις μόνο σε κάποια από τα γραφόμενα σου (οι υπογραμμίσεις θα είναι δικές μου):

quote:
όπως εισάγαμε Αιγύπτιες ιέρειες και εμπνευστήκαμε το δωδεκάθεο, έτσι κι όταν εσίγησε η «λαλέουσα παγάν» κι απώλετο το «λάλον ύδωρ», δεν εφησυχάσαμ

Δε νομίζω πως το δωδεκάθεο εισήχθη στον αρχαίο Ελλαδικό χώρο από την Αίγυπτο...
Είναι πιθανόν να υπάρχουν αρκετά κοινά στοιχεία μεταξύ διαφόρων θρησκειών λόγω της αλληλεπίδρασης τους και των σχέσεων που αυτές είχαν (εμπορικές, πολιτισμικές κλπ) αλλά νομίζω πως αυτό έχει γίνει σχεδόν με τις περισσότερες θρησκείες που εμφανίστηκαν στη λεκάνη της Μεσογείου.
Όσον αφορά την Αιγυπτιακή θρησκεία συγκεκριμένα, έχει δώσει κάποια "δάνεια" είτε στην Ελληνική είτε στην Εβραϊκή θρησκεία όπως και σε κάποιες άλλες.
Δεν πιστεύω όμως ότι κάποια από τις 2 αυτές θρησκείες τουλάχιστον είναι αποκλειστικά βασισμένη σ' αυτήν.

quote:
προσλάβαμε τη νέα πίστη και δημιουργήσαμε τον υπερχιλιετή βυζαντινό πολιτισμό, αυτόν που ανέσυρε από το σκονισμένο χρονοντούλαπο της δυτικής προκατάληψης ο sir Steven Runciman και διδάσκεται τώρα σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου. Αυτά που λες, φίλε μου.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να αναφέρουμε τον όρο "πρόσληψη της νέας πίστης" καθώς αυτό δεν έγινε και τόσο ειρηνικά...
Όσον αφορά τον βυζαντινό πολιτισμό, νομίζω πως η ακριβής ονομασία της Αυτοκρατορίας είναι Ύστερη Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Αυτά όμως δεν αφορούν τον σκοπό του θέματος οπότε κλείνω εδώ την παρένθεση μου για να μην ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα συζήτησης.

quote:
Ε, όχι δα και «υποκατάστατο» (!) της αρχετυπικής μητρικής σχέσης η Παναγία, φίλε Συντονιστή. Ίσα ίσα που η αφηρημένη αρχετυπική έννοια της μητρότητας βρήκε στο πρόσωπο της Παναγίας το οντολογικό της παράδειγμα και πλήρωμα, πανανθρωπίνως λυτρωτικό και διαχρονικό:

Αυτή είναι η δική μου σκέψη, αγαπητέ, οπότε αυτήν καταθέτω.
Για την ακρίβεια, αναρωτήθηκα αν η Μαρία αποτελεί μια έκφανση του συγκεκριμένου προτύπου το οποίο είχε εκφραστεί παλιότερα από τη Μεγάλη Μητέρα κλπ.
Κατά την γνώμη μου, είναι μια πιθανότητα η οποία δε μου φαίνεται παράλογη...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ μου Impious Varmint.

quote:
Impious Varmint: Αγαπητέ el.elyon παρατηρώ μια έντονη αντίδραση ή είναι η ιδέα μου??? Δεν βρίσκω λόγο να μας τα χώνεις τόσο άσχημα.

Αγαπητέ μου Impious Varmint σαφώς και γνωρίζεις ότι χθες ήταν μια εθνική γιορτή! Οι περισσότεροι Έλληνες γιόρταζαν χθες! Το παρόν θέμα δεν σεβάστηκε αυτή τη γιορτή και τους Έλληνες! Η χρονική τοποθέτηση του θέματος μια μέρα πριν τη γιορτή ήταν λάθος. Αλλά το χειρότερο ήταν ο τρόπος ανάπτυξης του θέματος. Τα ερωτήματα μονό θεολογικά δεν είναι:
AINEIAN06 «Μεγαλοχαρη = μεγαλες χαρες = μεγαλα .. θεικα θαυματουργα ''ρουσφετια'';;»

Αγαπητέ μου περίμενα από σένα να είσαι αντικειμενικός. Εγώ μίλησα για σεβασμό! Αν τα όσα γράφει ο συγγραφέας εκφράζουν το σεβασμό σας προς όλους αυτούς που γιόρταζαν χθες, τότε συγνώμη για την παρέμβαση μου!!!!!!!


quote:
Impious Varmint: Το ότι κολλάνε στα προσχήματα...Θυμούνται την Παναγία μια φορά το χρόνο,τον Χριστό τα Χριστούγεννα και το Πάσχα και απαιτούν από πάνω σεβασμό από τους υπολοίπους στα δικά τους πιστεύω.Από την στιγμη όμως που θυμούνται τον θεό τους μόνο στις δύσκολες στιγμές τους,εμένα αυτό δεν μου φαίνεται σεβασμός.Εγώ σέβομαι τα δικά τους "κολλήματα",αυτοί δεν σέβονται ούτε τα δικά τους.Λίγο οξύμωρο δεν είναι αυτό???

Ποιος από αυτούς απαίτησε σεβασμό από σένα???????

Αγαπητέ μου, μπορείς να σπείρεις και να θερίζεις σε ξένο χωράφι?

Από πότε θα πρέπει να απολογηθούν σε σένα για το πότε θυμούνται τον Θεό τους, για το πότε πηγαίνουν στην εκκλησία?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 10:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06: Φιλε μου .. τα ιδια κριτικη που κανω για την Χριστιανικη Θρησκεια την κανω και για αλλες θρησκειες πχ .. για τους Μουσουλμανους οι οποιοι αυτομαστιγωνονται .. για να νιωσουν τον πονο του Αλη ...


Ποιος είσαι ο Κριτής των θρησκειών?

Ποιος σε έβαλε κριτή?


quote:
AINEIAN06: Μιλας για σεβασμο [ σεβασμος σε μια θρησκεια σημαινει πιστη και υποταγη σε αυτην ;;;] και εγω σου μιλω για γιαγιαδες οι οποιες ανεβαινουν τα σκαλοπατια των ναων της Παναγιας ..

Με τον ορισμό σου λες δυο μεγάλες αλήθειες για σένα:
1) δεν σέβεσαι καμία θρησκεία!
2) Οι γιαγιάδες σέβονται!


quote:
AINEIAN06: Αν μη τι αλλο .. καποιοι ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ... εαν σταματησουν ...

Συγχαρητήρια γιατί είσαι ειλικρινής!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 12:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος από αυτούς απαίτησε σεβασμό από σένα???????

Αγαπητέ μου, μπορείς να σπείρεις και να θερίζεις σε ξένο χωράφι?

Από πότε θα πρέπει να απολογηθούν σε σένα για το πότε θυμούνται τον Θεό τους, για το πότε πηγαίνουν στην εκκλησία?



Αγαπητέ el.elyon κανένα πρόβλημα δεν έχω με τον εορτασμό της κοίμησης της Θεοτόκου και πίστεψε με,σέβομαι απόλυτα τους ανθρώπους που προσπαθούν με κάθε τρόπο να δείξουν την πίστη τους.Απλά,όπως είπα,μου φαίνεται πολλές φορές πως ξεπερνούν τα όρια.

Οσο για τον σεβασμό που μου λες.Ας υποθέσουμε ότι αυτό το forum αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας.Ας υποθέσουμε επίσης ότι υπάρχουν 10 άτομα εδώ μέσα που υποστηρίζουν κάποια θρησκεία.Σε πληροφορώ λοιπόν πως οι 9 από αυτούς,χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν,απαιτούν σεβασμό προς την θρησκεία τους χωρίς όμως να σέβονται τις απόψεις των άλλων.Ολη τους η πίστη αναλώνεται στο να μην τους προσβάλουμε τα πιστεύω τους.

Επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα να επισκεφθεί όποτε θελήσει την εκκλησία και να θυμηθεί τον Θεό του όποτε του την "βαρέσει".Μαγκία του...Αλλά πες μου κάτι.Από την στιγμή που "μάχονται" με τόσο σθένος για την θρησκεία τους,αυτή η "άρπα-κόλα" συμπεριφορά είναι σεβασμός???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 13:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
AINEIAN06: Φιλε μου .. τα ιδια κριτικη που κανω για την Χριστιανικη Θρησκεια την κανω και για αλλες θρησκειες πχ .. για τους Μουσουλμανους οι οποιοι αυτομαστιγωνονται .. για να νιωσουν τον πονο του Αλη ...

Ποιος είσαι ο Κριτής των θρησκειών?
Ποιος σε έβαλε κριτή?
quote:
AINEIAN06: Μιλας για σεβασμο [ σεβασμος σε μια θρησκεια σημαινει πιστη και υποταγη σε αυτην ;;;] και εγω σου μιλω για γιαγιαδες οι οποιες ανεβαινουν τα σκαλοπατια των ναων της Παναγιας ..

Με τον ορισμό σου λες δυο μεγάλες αλήθειες για σένα:
1) δεν σέβεσαι καμία θρησκεία!
2) Οι γιαγιάδες σέβονται!
quote:
AINEIAN06: Αν μη τι αλλο .. καποιοι ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ... εαν σταματησουν ...

Συγχαρητήρια γιατί είσαι ειλικρινής!!!!!!!
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης .. λεγω τα κατωθι
1. Ασφαλως και δικαιουμαι να κρινω θρησκειες ... ως ελευθερα σκεπτωμενος ανθρωπος ..
Η οποιαδηποτε θρησκεια δεν ειναι τσιφλικι κανενος .. κανενας δεν την εχει ως πνευματικη του ιδιοκτησια ...

2. Δηλωνω καταρχην αθρησκος ... οποτε δεν πιστευω σε καμια γνωστη θρησκεια .... πιστευω οτι θεος ειναι το συνολο των φυσικων νομων [ Αινσταιν] .. ειμαι Ενθεος Υλιστης αν προτιμας ...

3. Μπερδευεις την ενοια της βλασφημιας με την εννοια της κριτικης και της αμφισβητησης ..
Αν και για τους φανατικους πιστους της καθε θρησκειας οποιαδηποτε κριτικη η αμφισβητηση η μη υποταγη στο ιερατειο ειναι βλασφημια κι ελειψη σεβασμου ...
Με την ιδια λογικη .. εαν εκφερω την γνωμη οτι ο Μωαμεθ .. δεν ηταν προφητης ... βριζω και δεν σεβομαι το Ισλαμ ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 15:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητέ AINEIAN06 .


quote:
AINEIAN06: 1. Ασφαλως και δικαιουμαι να κρινω θρησκειες ... ως ελευθερα σκεπτωμενος ανθρωπος ..

Αγαπητέ μου πες μου σε παρακαλώ το παρακάτω είναι ελεύθερη έκφραση ενός σκεπτόμενου ανθρώπου:

«θεικα θαυματουργα ''ρουσφετια'';;»

quote:
AINEIAN06: 2. Δηλωνω καταρχην αθρησκος ... οποτε δεν πιστευω σε καμια γνωστη θρησκεια .... πιστευω οτι θεος ειναι το συνολο των φυσικων νομων [ Αινσταιν] .. ειμαι Ενθεος Υλιστης αν προτιμας ...

Σεβαστή η πίστη σου!


quote:
AINEIAN06: 2. Μπερδευεις την ενοια της βλασφημιας με την εννοια της κριτικης και της αμφισβητησης ..
Αν και για τους φανατικους πιστους της καθε θρησκειας οποιαδηποτε κριτικη η αμφισβητηση η μη υποταγη στο ιερατειο ειναι βλασφημια κι ελειψη σεβασμου ...


Αγαπητέ μου εγώ ότι είχα να πω το είπα. Θεωρώ ότι δεν σεβάστηκες τον εορτασμό της κοίμησης της Θεοτόκου και ούτε τους πιστούς. Επαναλαμβάνω η χρονική στιγμή και ο τρόπος ήταν λάθος. Δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα αγαπητέ μου. Αφού θεωρείς ότι είσαι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος και ελεύθερος τότε ως σκεπτόμενος άνθρωπος και ελεύθερος θα μπορούσες να θέσεις πραγματικές θεολογικές ερωτήσεις για το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι ένας σκεπτόμενος και ελεύθερος άνθρωπος μπορεί να αμφισβητεί και να εκφράσει ελεύθερα τις απόψεις με σεβασμό προς οποιαδήποτε άλλη άποψη.

ΠΑΝΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλωνω καταρχην αθρησκος ... οποτε δεν πιστευω σε καμια γνωστη θρησκεια .... πιστευω οτι θεος ειναι το συνολο των φυσικων νομων [ Αινσταιν] .. ειμαι Ενθεος Υλιστης αν προτιμας ...


Μέχρι εδώ αγαπητέ AINEIAN06 ασπάζομαι πλήρως αυτά που είπες.Εχω όμως μια απορία...
Οταν λες σύνολο φυσικών νόμων και αναφέρεις τον Α.Αινσταιν,τον θεωρείς "κάτι σαν Θεό"?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 19:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δηλωνω καταρχην αθρησκος ... οποτε δεν πιστευω σε καμια γνωστη θρησκεια .... πιστευω οτι θεος ειναι το συνολο των φυσικων νομων [ Αινσταιν] .. ειμαι Ενθεος Υλιστης αν προτιμας ...


Μέχρι εδώ αγαπητέ AINEIAN06 ασπάζομαι πλήρως αυτά που είπες.Εχω όμως μια απορία...
Οταν λες σύνολο φυσικών νόμων και αναφέρεις τον Α.Αινσταιν,τον θεωρείς "κάτι σαν Θεό"?

Impious Varmint


Βεβαιως .. πιστευω οτι το Συμπαν [ το συνολο της υλης και της ενεργειας ] ειναι αιωνιο , υπηρχε απο παντα και θα υπαρχει για παντα ... συστελεται και διαστελεται [ καταστρεφεται και ξαναδημιουργειται ] στον αιωνα τον απαντα .. πριν απο την Μεγαλη Εκρηξη ... ξαναυπηρξε κι ξανακαταστραφηκε πολλες φορες το Συμπαν...

Θεωρω την Φυση [ υπο την εννοια του συνολου του Συμπαντος] ως ΘΕΟ ..
Μονο που η Φυση ...ως Θεος
1. δεν κολακευεται με υμνους και προσευχες
2. Δεν δωροδοκειται με δωρα ταματα θυσιες
3. Δεν βοηθα με ιδιαιτερο επιλεκτικο τροπο οσους πιστους της την κολακευουν και την δωροδοκουν [ δεν τους κανει ιδιαιτερες θαυματουργικες χαρες ..]

Εκεινο που με εχει οδηγησει στην αποριψη καθε θρησκειας ειναι η προσωπικη μου ανακαλυψη οτι ολες οι εως τωρα θρησκειες σε ολους τους τοπους και τους χρονους εχουν ως κυριο χαρακτηρηστικο την κολακεια και δωροδοκεια ανθρωπομορφων προσωπομορφικων υπερφυσικων δυναμεων ... προκειμενου να μας βοηθησουν στην επιλυση πρακτικων υλικων και ιδιοτελων μας προβληματων ... με θεικο τροπο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 19:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βουδιστης για παραδειγμα δεν ειναι οποιος μελετα την ζωη και την σκεψη του Βουδα ουτε οποιος παιρνει διδαγματα παραδειγματα προς μιμηση απο αυτη
Ουτε οποιος .. θαυμαζει τον πολιτισμο τον οποιον ιδρυσαν λαοι οι οποιοι πιστευαν στον Βουδα .. η θαυμαζει την Βουδιστικη ιερη γλυπτικη ιερη μουσικη αρχιτεχτονικη βουδιστικων ναων κλπ

Αλλα Βουδιστης ειναι αυτος ο οποιος .. προσευχεται στον Βουδα ... να τον φυλαει στον δρομο οταν οδηγει για να μην τρακαρει ...

Με την ιδια λογικη Χριστιανος δεν ειναι οποιος μελετα και αποδεχεται το ''πιστευω'' την Αγια Γραφη τους Πατερες της εκκλησιας και γενικα τις δογματικες και ηθικες αρχες της Χριστιανικης θρησκειας...

Αλλα Χριστιανος ειναι οποιος κολακευει και δωροδοκει τον Χριστο την Παναγια τους Αγιους και τους Αγγελους ... να τον βοηθησουν με θεικο θαυματουργικο τροπο .. σε πρακτικα υλικα προβληματα [ ασθενειες .. να παει καλα η σοδια , να νικησουμε τους εχθρους κλπ] η ακομη ακομη ... να μην μας καει στην κολαση αμα πεθανουμε [ πρακτικο θεμα αυτο ... πιστευω πως εαν δεν κανω ... δεκαδες μετανοιες καθε ημερα ... παω φουλ αμα πεθανω σε λιμνη με πυρι και θειω .. οπου εσται ο κλαυθμος κι ο οδυρμος των οδοντων ...]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 19:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για το αρχικο μου ποστ το οποιο θεωρηθηκε βλασφημο για την Παναγια ... ηταν μια απλη περιγραφη της νοοτροπιας των πιστων της οπαδων .... οι οποιοι συρρεουν στους ναους της με την λιστα των αιτηματων τους [για ... Μεγαλες Θεικες Χαρες ] ετοιμη ..... και με τα ταματα και προσφορες ετοιμες ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 20:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε ΑΙΝΕΙΑΝΟ6
πρέπει να διαχωρίσεις κάτι: την πίστη από το τάμα

το τάμα είναι ένα στοίχημα -αν θέλεις- με τον εαυτό σου,τον προκαλείς να κάνει κάτι και μπαίνεις στη διαδικασία να το κάνεις

λες ότι θα πας γονατιστός μέχρι εκεί και πας

σκέψου λίγο : είναι εύκολο νομίζεις για όλες αυτές τις γιαγιάδες που βλέπουμε στην τηλεόραση να σέρνονται γονατιστές,να το κάνουν αυτό ?

ξέρεις τι πόνο σημαίνει για τα γόνατα και πιο συγκεκριμένα για τα γόνατα μιας εξηντάρας και βάλε,γυναίκας ??

έστω εσύ...νομίζεις ότ μπορείς να το κάνεις εύκολα ?

η απάντηση είναι ότι ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ (κάπως...) αν σε οδηγεί μία ελπίδα,ένα τάμα που πρέπει να εκπληρωθεί

είναι μία βιο-χημική διεργασία που γίνεται με σκοπό την τελείωση της πράξης

κάτι σαν έκκριση αδρεναλίνης που έχει ένα άνθρωπος που κάνει μπάντζι-τζάμπινγκ !

το θέμα δεν είναι αν αυτό γίνεται προς χάριν της παναγίας ή προς χάριν του βούδα

η παναγία και ο βούδας,σύμφωνα με όσα ξέρουμε γι'αυτούς,δεν θα απαιτούσαν κάτι τέτοιο από σένα...πολύ πιθανόν να το έκαναν αυτοί για σένα !!

το θέμα,το κυρίως θέμα,βρίσκεται στην ελπίδα,στο όνειρο του καθενός ξεχωριστά,ότι κάνοντας αυτό ίσως εξιλεωθεί ατομικά ή ίσως βρει λύση και γιατρειά στο πρόβλημά του

είναι μία άσκηση που χρειάζεται σαφώς προετοιμασία,κουράγιο και εντέλει,πραγματική πίστη στο εγχείρημα !

για τους λόγους αυτούς,δεν μπορώ ούτε καν να κρίνω την πράξη αυτών των ανθρώπων...το πιστεύω τους είναι τόσο προσωπικό,που δεν μου επιτρέπεται να το αγγίξω εγώ με την κριτική μου
νομίζω πως το ερώτημα αν η παναγία ευχαριστιέται με αυτά,απαντήθηκε ήδη...απλά σου υπενθυμίζω πως δεν το ζήτησε η ίδια


υγ- οι θυσίες που γίνονταν στα παλαιότερα χρόνια,αποσκοπούσαν ΚΑΙ στην εξασφάλιση ευνοικότερης μεταχείρισης από τους θεούς
οι ανθρώπινες ανάγκες είναι οι ίδιες σε κάθε εποχή - το ίδιο και τα πεπραγμένα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 21:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, φίλε Συντονιστή.
Για την «καλή συνέχεια» που μου εύχεσαι, ευχαριστώ και θα την παλέψω.
quote:
Δε νομίζω πως το δωδεκάθεο εισήχθη στον αρχαίο Ελλαδικό χώρο από την Αίγυπτο...
Είναι πιθανόν να υπάρχουν αρκετά κοινά στοιχεία μεταξύ διαφόρων θρησκειών λόγω της αλληλεπίδρασης τους και των σχέσεων που αυτές είχαν (εμπορικές, πολιτισμικές κλπ) αλλά νομίζω πως αυτό έχει γίνει σχεδόν με τις περισσότερες θρησκείες που εμφανίστηκαν στη λεκάνη της Μεσογείου.
Όσον αφορά την Αιγυπτιακή θρησκεία συγκεκριμένα, έχει δώσει κάποια "δάνεια" είτε στην Ελληνική είτε στην Εβραϊκή θρησκεία όπως και σε κάποιες άλλες.
Δεν πιστεύω όμως ότι κάποια από τις 2 αυτές θρησκείες τουλάχιστον είναι αποκλειστικά βασισμένη σ' αυτήν.
Αν και δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο, ωστόσο μην τα βάζεις μ' εμένα, φίλε μου, αλλά με τον Ηρόδοτο. Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στην Ευτέρπη. Οι Πρωτοέλληνες(!...) Πελασγοί την κάνανε τη δουλειά, κουβαλώντας ομορφούλες από την Αίγυπτο, οι οποίες και επιδόθηκαν σε παιχνίδια ονοματοδοσίας στους δώδεκα, ιδρύοντας παράληλα και το πιο σημαντικό και πρώιμο ιερό της αρχαίας εθνικής θρησκείας, αυτό της Δωδώνης. Από τους Πελασγούς περάσαν οι θεοί, βαφτισμένοι πλέον, στους Έλληνες.

Προσωπικά, ισχυρίζομαι πως το δωδεκάθεο δεν ήταν προϊόν πιστής αντιγραφής αλλά θρησκευτική σύλληψη ελληνικής έμπνευσης με μεσογειακές και μεσανατολικές ωστόσο επιρροές, σαν ένα παζλ με δανεικά κομμάτια από Αιγύπτιους, Λίβυες, Φοίνικες, Φρύγες, Ασσυρίους κ.ά. Κι αυτό δεν είναι εξ ανάγκης μειωτικό για τους αρχαίους Έλληνες: η έμπνευση ενέχει το στοιχείο της πρωτοτυπίας και η αντιγραφή της μίμησης. Στην έμπνευση χωράει, πιστεύω, η επιρροή ως έναυσμα δημιουργικότητας. Στην αντιγραφή δεν χωράει τίποτε πέρα από το μπράβο της διεκπεραίωσής της...

quote:
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να αναφέρουμε τον όρο "πρόσληψη της νέας πίστης" καθώς αυτό δεν έγινε και τόσο ειρηνικά...

Συμφωνώ πως η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε μέσα σ' ένα ευοίωνο και ειρηνικό περιβάλλον, αυτό είναι ιστορικά αναμφισβήτητο. Με το να ασπαστεί κάποιος τη νέα θρησκεία υπέγραφε τον κατατρεγμό του και σίγουρα τα κίνητρα του υποψήφιου πιστού ήταν κάθε άλλο παρά χειροπιαστά: ο χριστιανισμός δεν είχε κανένα πολιτικό, οικονομικό ή κοινωνικό ατού στην κατοχή του για να το προσφέρει στους οπαδούς του, απεναντίας...

Το γεγονός όμως ότι σφυρηλατήθηκε μέσα από τα πάνδεινα που υπέστη επί 3 αιώνες από ιουδαϊσμό και παγανισμό και άντεξε με μόνο όπλο του το φρόνημα της πίστης, του προσέδωσε εκτυφλωτική λάμψη αθωότητας και αυθεντικότητας, που επέδρασαν καταλυτικά στη σταδιακή αύξηση του γοήτρου και της επιρροής του στα λαϊκά στρώματα, η πίεση των οποίων οδήγησε τελικά στο διάταγμα των Μεδιολάνων.

quote:
Όσον αφορά τον βυζαντινό πολιτισμό, νομίζω πως η ακριβής ονομασία της Αυτοκρατορίας είναι Ύστερη Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Σωστά. Η ιστοριογραφικά ορθή ονομασία για τη Βυζαντινή αυτοκρατορία είναι «Νέα Ρωμαϊκή αυτοκρατορία», από τη Νέα Ρώμη. Η πραγματική ωστόσο ονομασία της Βυζαντινής αυτοκρατορίας είναι αυτή που οι ίδιοι οι Βυζαντινοί χρησιμοποιούσαν, δηλ. «Ρωμαϊκή αυτοκρατορία» ή «Ρωμανία» σκέτο, χωρίς το «Ανατολική», ιδίως μετά την κατάλυση του Δυτικού κράτους και την εκθρόνιση του Ρωμύλου Αυγουστύλου, τελευταίου Ρωμαίου αυτοκράτορα της Δύσης, το 476 μ.Χ.

Μας έχει επιβληθεί ωστόσο (μαζί με πολλά άλλα) η διπλωματικά χλευαστική ορολογία της φράγκικης ιστοριογραφίας κι έτσι μάθαμε να αποκαλούμε τον πολιτισμό της Ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ως Βυζαντινό. Αναγκαίο κακό, δυστυχώς, όπως και τα φραγκοφορεμένα Greece και Greek. Ας όψονται όμως οι εντόπιοι φραγκολεβαντίνοι...

quote:
Αυτά όμως δεν αφορούν τον σκοπό του θέματος οπότε κλείνω εδώ την παρένθεση μου για να μην ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα συζήτησης.
Κι εγώ, φίλε μου, δεν επιμένω άλλο. Σέβομαι την αντίθετη άποψη, αρκεί να μη διεκδικεί δάφνες επιστημονικότητας.

Χαιρετώ.

Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 22:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
Συμφωνώ πως η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε μέσα σ' ένα ευοίωνο και ειρηνικό περιβάλλον, αυτό είναι ιστορικά αναμφισβήτητο. Με το να ασπαστεί κάποιος τη νέα θρησκεία υπέγραφε τον κατατρεγμό του

Μάλλον το αντίθετο συνέβαινε... Οποιος έμενε πιστός στην παλαιά θρησκεία, υπέγραφε τον κατατρεγμό του, τη δήμευση της περιουσίας του, τη θανατική του καταδίκη...

Μια ματιά στην ιστορία οποιουδήποτε ιστορικού (ακόμη κι αυτού του Παπαρρηγόπουλου) μπορεί να σε πληροφορήσει για του λόγου το αληθές. Βέβαια, αν επιμένεις στη μη επιστημονικότητα και στη θρησκευτική μυθολογία, τότε έχεις σαφώς δίκιο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 23:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying,

συμφωνώ όπως το θέτεις για την Θεά - μητέρα που υπάρχει και σε άλλες Θρησκείες.

Οι χριστιανοί όμως δεν το βλέπουν καθόλου έτσι.

Για μένα ο Χριστιανισμός είναι μια ξένη Θρησκεία που πηγάζει από τους Εβραίους. Όλοι τους οι Θεοί και οι Άγιοι είναι Εβραίοι.
Προσπαθούν δε να αποκρύψουν οι φίλοι Χριστιανοί όσο μπορούν αυτή την αλήθεια για την Εβραική Θρησκεία τους.

Ας με συγχωρέσουν όσοι βλέπουν να επαναλαμβάνεται αυτή η επιχειρηματολογία, αλλά είναι απολύτως αναγκαίο.

Ορισμένοι αμόρφωτοι νομίζουν ότι προσπαθώ να θίξω τους Εβραίους ! Πιστεύω ότι τιμώ τους Εβραίους που κατάφεραν να επιβάλλουν τον αιμοβόρο Θεό τους της Παλαιάς Διαθήκης στους απανταχού Χριστιανούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sensum
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 02:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sensum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον το αντίθετο συνέβαινε... Οποιος έμενε πιστός στην παλαιά θρησκεία, υπέγραφε τον κατατρεγμό του, τη δήμευση της περιουσίας του, τη θανατική του καταδίκη...

Μια ματιά στην ιστορία οποιουδήποτε ιστορικού (ακόμη κι αυτού του Παπαρρηγόπουλου) μπορεί να σε πληροφορήσει για του λόγου το αληθές. Βέβαια, αν επιμένεις στη μη επιστημονικότητα και στη θρησκευτική μυθολογία, τότε έχεις σαφώς δίκιο...



Καταρχάς, αγαπητέ φίλε, θα μπορούσες να εκφράσεις πιο αναλυτικά την όποια άποψή σου, για να αντιληφθώ εναργέστερα τη θέση σου. Μη φοβάσαι, δεν δαγκώνω.

Κι έπειτα, επειδή μ' αρέσει από το πικρό, την εμπάθεια και προκατάληψη, να δρέπω το γλυκό, τη σκέψη και τη γνώση, μήπως θα μπορούσες, αγαπητέ, να μου υποδείξεις ποια ακριβώς από τις απόψεις μου σου γυάλισε για κάλπικη λίρα, ως δήθεν αντιεπιστημονική ή μυθολογική; Ειλικρινά δεν έχω πολυτέλεια χρόνου, για να ασχοληθώ με ανυπόστατους ισχυρισμούς, γι' αυτό θα σε παρακαλούσα να τεκμηριώσεις τον αντίλογό σου με συγκεκριμένη βιβλιογραφική αναφορά, προκειμένου να λάβεις απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

quote:
Για μένα ο Χριστιανισμός είναι μια ξένη Θρησκεία που πηγάζει από τους Εβραίους. Όλοι τους οι Θεοί και οι Άγιοι είναι Εβραίοι.
Προσπαθούν δε να αποκρύψουν οι φίλοι Χριστιανοί όσο μπορούν αυτή την αλήθεια για την Εβραική Θρησκεία τους.

Σίγουρα έχεις πέσει θύμα μιας εξαιρετικά σπάνιας παραπληροφόρησης για τον χριστιανισμό, αγαπητέ. Αναρωτιέμαι σε τι περιβάλλον μεγάλωσες!..


Sensum aestimandum esse, non verba.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 02:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη πολύ ελληναρά σε βρίσκω.
Προτιμούμε να πηγαίνουμε με τα γόνατα στην Παναγία. Γουστάρουμε και το κάνουμε για πάρτη μας.
Πάνε οι εποχές που μαστιγώνανε τα παιδάκια μπροστά στη θεά για πάρτη των μεγάλων. Επειδή η Αρτεμις γουστάρει αίμα που έλεγε και ο Ευριπίδης.
Είναι τεράστια η διαφορά.
Πάω ο ίδιος γονατιστός στην Παναγία αν θέλω.
Δεν στέλνω το παιδί μου να το μαστιγώσουν μέχρι θανάτου στην αρχαία Σπάρτη για να έχω την εύνοια της θεάς.
Υπάρχει τεράστια διαφορά.
Μην πας στην Παναγία της Τήνου.
Απλά μαστίγωσε το παιδί σου όπως τότε στο όνομα της Αρτέμιδος.
Μαστιγώνεις τη ελπίδα του αύριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 02:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sensum
Καταρχάς, αγαπητέ φίλε, θα μπορούσες να εκφράσεις πιο αναλυτικά την όποια άποψή σου, για να αντιληφθώ εναργέστερα τη θέση σου. Μη φοβάσαι, δεν δαγκώνω.

Επειδή η δική σου άποψη ήταν τόσο λακωνική όσο και ανιστόρητη, θεώρησα σκόπιμο να απαντήσω εξίσου λακωνικά.

quote:
sensum
γι' αυτό θα σε παρακαλούσα να τεκμηριώσεις τον αντίλογό σου με συγκεκριμένη βιβλιογραφική αναφορά, προκειμένου να λάβεις απάντηση.

Δεν είδα καμία τεκμηρίωση του λόγου με συγκεκριμένη βιβλιογραφική αναφορά για να υπάρξει αντίλογος εξίσου τεκμηριωμένος...

quote:
sensumΚι έπειτα, επειδή μ' αρέσει από το πικρό, την εμπάθεια και προκατάληψη, να δρέπω το γλυκό, τη σκέψη και τη γνώση, μήπως θα μπορούσες, αγαπητέ, να μου υποδείξεις ποια ακριβώς από τις απόψεις μου σου γυάλισε για κάλπικη λίρα, ως δήθεν αντιεπιστημονική ή μυθολογική;

Αυτό που σχολίασα στο προηγούμενο μήνυμά μου:

"Συμφωνώ πως η εξάπλωση του χριστιανισμού δεν έγινε μέσα σ' ένα ευοίωνο και ειρηνικό περιβάλλον, αυτό είναι ιστορικά αναμφισβήτητο. Με το να ασπαστεί κάποιος τη νέα θρησκεία υπέγραφε τον κατατρεγμό του"

το οποίο δεν είδα παρεμπιπτόντως να θεμελιώνεις "επιστημονικά" ή "αναλυτικά".

Ούτε εμπάθεια, ούτε προκατάληψη. Απλή άγνοια της ιστορίας διαπιστώνω από μέρους σου.

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή το θέμα της βίαιης επιβολής του χριστιανισμού στους Ελληνες από τους Ρωμαίους κατακτητές έχει εξεταστεί επανηλειμμένα και επειδή δεν μπορώ να αναλύω στο κάθε νέο μέλος την κοινή ιστορική γνώση, μπορείς να δεις μια πιο αναλυτική παρουσίαση στο θέμα: "Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι" όπου στο τέλος του πρώτου μηνύματος παραθέτω και μια ενδεικτική βιβλιογραφία για να μελετήσεις, μια που τη ζήτησες.

Σαν υστερόγραφο, "αγαπητέ φίλε", θα σε παρακαλούσα να αφήσεις τις ψευτομαγκιές και την υφέρπουσα ειρωνία όταν γράφεις, γιατί από τέτοια υφάκια έχουμε χορτάσει εδώ μέσα.

Αν επιθυμείς σοβαρό διάλογο, θα τον έχεις. Αν επιθυμείς να ακολουθήσεις άλλες ατραπούς... νομίζω πως είσαι σε λάθος χώρο.

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy