ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αμερικάνικο Όνειρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 04:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμερικάνικο Ονειρο.Ιδανικά μιας τέλειας κοινωνίας όπου η ατομική ελευθερία μπλα μπλα μπλα...Μπούρδες.Αλλά ας το δούμε σφαιρικά.
Μια αμερικάνικη ιστορία...
Μη βροντοχτυπάς τις χάντρες

Η Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής είναι η μητέρα της Πρωτομαγιάς.(Οπου γέλιο βάλτε κλάμα)
Οι άνθρωποι δεν την γιορτάζουν ποτέ τους. Το νόμιμο ωράριο εργασίας είναι 6*8=48 ώρες την εβδομάδα.Παν Αμερικάνος δουλεύει 60.
9 το πρωί με 9 το βράδυ.Βέβαια επειδή τους αγαπάνε τους δίνουνε διάλλειμα για μεσημεριανό, απογευματινό κ.τ.λ.(Αλήθεια, σας θυμίζει κάτι αυτό το πρόγραμμα;)Οι υπερωρίες γράφονται, αλλά δεν πληρώνονται,επειδή "αν θες να πας μπροστά πρέπει να δουλεύεις" Αλλά πες τουλάχιστον τρώνε.Ας πάμε τώρα και στον τρόπο εργασίας:


Πιο καλή η μοναξιάααααά
Ας μελετήσουμε τον τρόπο εργασίας στις σύγχρονες μεγάλες εταιρίες όπου κλαποιος θα περίμενε ότι πλερώνουν καλά.Η IBM που χου. Δουλειά γραφείου.Και τι γραφείου;Γραφειάρα!Είσαι σε έναν όροφο 4 στρέμματα, με μικρά γραφειάκια, όπου έχουν το χαρακτηριστικό ημίψηλο τοιχωματάκι σε κάθε γραφείο ξεχωριστά.Ο καθένας κάθεται μόνος του.(Μπλα μπλα και @@,ποιος τα χει ανάγκη;)Και προσέξτε το καλό τώρα: Αν στο διπλανό γραφείο κάποιος σηκωθεί να πάει για κατούρημα ρε αδερφέ,για τσιγάρο,οι συν-ΑΔΕΛΦΟΙ από τα διπλανά γραφειάκια οφείλουν να σημειώσουν την φυγή του από το γραφείο,καθώς και πόση ώρα απουσίαζε.
Yep.
Ρούφιο.Εφιάλτης,κτλ.Και είσαι υποχρεωμένος.Αν δεν το κάνεις,πολύ απλά όταν απολύουν τον διπλανό επειδή άργησε πάνω από δεκάλεπτο απολύουν και σένα, να μάθεις να μην είσαι ευσυνείδητος ρουφ..εχμ, επαγγελματίας.
Επίσης, κι οι δυο τσαγκάρηδες,10 κουκκιά εγώ;20 ο διπλανός.Και φυσικά δεν λέμε τίποτα σχετικά με οικονομικά μεταξύ μας.Γιατί στην καλύτερη ο 20 θα γίνει 10.Στην χειρότερη θα πάει σπίτι του. Απα στην δουλειά λέμε μόνο καλημέρα, καληνύχτα, Good work,Bob Σφουγκαράκη και τέλος.Καμία σχέση με τις σαπουνόπερες.Επικοινωνία 0 ολοστρόγκυλο.
Και πάμε στις διαπροσωπικές σχέσεις...

ΨΨΨτ,κοπελιά..

"Sexual Harassement" Σεξουαλική παρενόχληση μάλιστα!
Πάει η γιαγιακα να μιλήσει-χαιδέψει τα μαλλιά-αστειευτεί σε ένα παιδάκι; "Sexual Harassement"!
"Καλησπέρα κοπελιά να σε βοηθήσω με τα ψώνια;" Ω,Ναιαιαι.. "Sexual Harassement" Αρα γκόμενα στο δρόμο δεν βγάζουμε. Άρα παμε να δούμε καμιά τσόντα σπίτι, που είναι και "Ιδιωτικό".

Σπίτι μου σπιτάκι μου

Μένουμε Βιρτζίνια ας πούμε.Σε μια υπέροχη πολυκατοικία από ξύλο, με ιδιόκτητο κήπο με γκαζόν.Υπέροχα!Γυρνάμε σπίτι, παρκάρουμε ευθεία στο γκαράζ μας γιατί αν παρκάρουμε διαγώνια τρώμε ΠΡΟΣΤΙΜΟ,και θυμόμαστε να πάρουμε άδεια για να φυτέψουμε μια βοκαμβίλια, γιατί αλλιώς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.Βάζουμε το κλειδί στην πόρτα και...ωωωω,δεν ανοίγει!ξαναβάζουμε το κλειδί και πάλι τα ίδια.Ρε γαμώτο τι γίνεται; Ξάφνου, πίσω από την πόρτα ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος του Μ1(καραμπίνα).Ουπς!Λάθος διαμέρισμα!Θα μπερδευτήκαμε επειδή όλα τα σπίτια είναι ίδια και ίδιο χρώμα(μπεζάκι), επειδή απαγορεύεται να τα βάψουμε...Παμε σπιτι μας χεσμένοι, ανοίγουμε, και ακούμε θόρυβο!Τρέχουμε στο μπάνιο, καιβρίσκουμε το Πρόεδρο της κοινότητας με δύο υδραυλικούς να ερευνούν αν στάζει το καζανάκι μας.
Φυσικά ξέρουμε ότι ο πρόεδρας της κοινότητας έχει κλειδί για κάθε σπίτι στην γειτονιά, και μπαινοβγαίνει όποτε θέλει.Το λογαριασμό για το καζανάκι θα τ'αφήσει στο τραπεζάκι στο σαλόνι. Πάμε να χαλαρώσουμε στην τηλεόραση, όπου οι σειρές είναι σχεδιασμένες με μια προτωποριακή εφεύρεση, τα χειροκροτηματάκια και τα γελάκια, για να μην νιώθουμε μόνοι στο σπίτι μας,όπου είμαστε μόνοι. Από δίπλα, η μικρή έχει καλέσει 3 μαντράχαλους και τους ακούμε καμπάνα, αφού τα σπίτια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ είναι ξύλινα.

Το βραδάκι εμείς και η γυναίκα μας κλείνουμε 9-19-89-οτιναναι χρόνια. Φυσικά η μουσική θα ναι χαμηλή, αφού όλη την ημέρα είναι ώρα κοινής ησυχίας, αλλά δεν γαμ...ται,(αλήθεια, κι αυτό το πασάρουν προς τα δω σιγά σιγά)τουλάχιστον θα ρθει η Σάρα και τα μωρά,και καμιά 20αριά γνωστοί.Το βραδάκι είπα; κατά τις 5 εννοούσα αφού στις 8 και μετά αν κυκλοφορείς τι κι αν οπλοφορείς; Μάλλον δεν θα τη βγάλεις..
Χειμώνας ωραία χιόνι έξω, όλοι παρκάρουν στο ειδικό γκαράζ για τους ξένους,έρχεται κι Σάρα με τον άντρα της.Παρκάρει λίγο μπροστά στο σπίτι ο άνθρωπος,να βάλουμε γρήγορα τα μωρά μέσα γιατί χιονίζει.μετά το πάει στο ειδικό γκαράζ για τους ξένους. Μπαίνουν όλοι μέσα, και πριν την τούρτα...το κουδούνι! Ανοίγουμε και είναι...Ο ΓΕΡΑΝΟΣ!Ο οποίος ρωτάει ποιο αυτοκίνητο πάρκαρε μπροστά στο σπίτι που απαγορεύεται για να το πάρει!
"Μα.. δεν υπάρχει αμάξι" "Ναι αλλά υπήρχε πριν 10 λεπτά και ένας ευσεβής (ρουφιάνος αλλά ούτε αυτός το ξέρει)γείτονας μας το ανέφερε και ήρθαμε να το πάρουμε.Ο αριθμός είναι ΥΑΧ******".Τεσπα, το παίρνουν από το γκαράζ με το έτσι θέλω,μιας και το βραν, και το πάρτυ συνεχίζεται.

Το βραδάκι,κατα τις 3 τα μεσάνυχτα,έχουμε κεφάκια και ενώ είμαστε γυμνοί με τη γυναίκα μας στο κρεββάτι κάποιος χτυπάει την πόρτα της...κρεβατοκάμαρας!Ανοίγουμε έντρομοι και είναι ο πρόεδρος της κοινότητας με δυο υδραυλικούς."Τι θες εδω τέτοια ώρα;;;Τρελάθηκες:" Του λέμε."Χτύπησα και δεν άκουσες,θα πρεπε να ντρέπεσαι μιλάς κιόλας, κι είσαι και γυμνός",μας λέει."Εσένα στάζει το καζανάκι και δεν μπορεί να κοιμηθεί ο από πάνω;"λέει. " Μα το πρωί το φτιαξες!"του λεμε."Α,ναι,καλά,θα χτυπήσουμε δίπλα", λέει και φεύγει.

Σας κούρασα ε; Απλά παιδιά πήγα να σας βάλω λίγο στο κλίμα.Κι αν σας φαίνεται αστείο, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ, με αλλαγές στα ονόματα και στα χρονικά διαστήματα.

Μιλάμε για τραγική κατάσταση.Η χούντα μπρος σ'αυτό φαντάζει ονειρική.
Θα θελα να πω και για την εγκληματικότητα αλλά το παράκανα.Ισως αύριο.

Καληνύχτα.

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 11:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε μου

Αυτά τα οποία αναφέρεις είναι προσωπικά βιώματα, είναι περιγραφές, είναι σκηνές από ταινίες, είναι ένας συνδυασμός; μου ακούγονται φρικτά και, αν και έχω μία άποψη για τη συγκεκριμένη χώρα σχετικά με την εξωτερική της δραστηριότητα (και συνεπώς με την αντίστοιχη προβολή στα "εγχώρια"), πιστεύω ότι ξεπερνούν τα όρια και της πιο αρρωστημένης φαντασίας. Είναι όντως έτσι;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 15:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε Ιταλέ,

είμαι εδώ στην Αμερική από το τέλος του 1996, περισσότερο από 10 χρόνια δηλαδή.

Υποθέτω πως μας μεταφέρεις κάποιες προσωπικές σου εμπειρίες, αλλά πραγματικά αρνούμαι να πιστέψω πως τέτοια πράγματα έχουν συμβεί.

Έχω ζήσει σε διάφορες Πολιτείες κατά καιρούς, τόσο στο βορά όσο και στο νότο, και έχω ταξιδέψει σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος αυτής της χώρας. Έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους, από Αμερικανούς, Έλληνες και χωρίς να υπερβάλω κάθε είδους φυλή και ποτέ δεν είχα παρόμοιες εμπειρίες. Ούτε καν έχω ακούσει κάτι σαν και αυτά που περιγράφεις.

quote:
Το βραδάκι,κατα τις 3 τα μεσάνυχτα,έχουμε κεφάκια και ενώ είμαστε γυμνοί με τη γυναίκα μας στο κρεββάτι κάποιος χτυπάει την πόρτα της...κρεβατοκάμαρας!Ανοίγουμε έντρομοι και είναι ο πρόεδρος της κοινότητας με δυο υδραυλικούς."Τι θες εδω τέτοια ώρα;;;Τρελάθηκες:" Του λέμε."Χτύπησα και δεν άκουσες,θα πρεπε να ντρέπεσαι μιλάς κιόλας, κι είσαι και γυμνός",μας λέει."Εσένα στάζει το καζανάκι και δεν μπορεί να κοιμηθεί ο από πάνω;"λέει. " Μα το πρωί το φτιαξες!"του λεμε."Α,ναι,καλά,θα χτυπήσουμε δίπλα", λέει και φεύγει.

Δεν νομίζω πως αυτά συμβαίνουν ούτε στο 1984 του Όργουελ.

Περιμένω να διαβάσω και την συνέχεια των απόψεων σου, αλλά πραγματικά, φίλε μου, μήπως υπερβάλεις;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 16:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δε νομίζω πως μιλάει με πραγματικά γεγονότα, is that right Italos ??

το βλέπω περισσότερο σαν μία διασκεδαστική περιγραφή του προς τα που πάνε τα πράγμτα με τον τρόπο που λειτουργεί η αμερική

δεν ξέρω κιόλας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!kostakis είναι βιώματα,της θείας μου και του θείου μου οι οποίοι λόγω της δουλειάς τους που δεν θέλω να αναφέρω ταξιδεύουν σε πολλές χώρες. Δεν υπερβάλλω, απλά τα "συμπίεσα" χρονικά γι'αυτό και ίσως σας φαίνονται παρατραβηγμένα. Συνέβη δλδ το να τη μια μέρα, το άλλο την άλλη κτλ.Το σκηνικό με την εταιρία συμβαίνει σε οικογενειακή φίλη της θείας μου.
Φίλε Kircher λες:
quote:
Δεν νομίζω πως αυτά συμβαίνουν ούτε στο 1984 του Όργουελ.

Και γω το ίδιο είπα.Ο τύπος δεν έκανε μόνο αυτό,(Ο Πρόεδρος) έχει κάνει κι άλλα γραφικά.Εχει μπει στο μπάνιο ενώ η θεία μου έκανε μπάνιο,και ο θείος μου έλειπε, με συνέπεια να γίνει πανηγύρι!Απειλές για μηνύσεις κτλ. Αλλά από τη στιγμή που έχει κλειδιά του σπιτιού και μπορεί να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει, δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα...Να πω εδώ ότι στη Βιρτζίνια οι σύρτες,τα κλειδιά από πίσω και τα τοιάυτα απαγορεύονται και αυτά.
Επίσης μοίρασε κλήση στον θείο μου επειδή πάρκαρε στο πάρκινγκ του διαγώνια, και μια άλλη φορά επειδή δεν είχε περάσει Κτεο η πως το λένε εκεί. Οταν τον ρώτησα μήπως ο συγκεκριμένος δεν ήταν στα καλά του μου πε ότι όλοι οι πρόεδροι(οι οποίοι κυκλοφορούν με σηματάκι
) έτσι είναι, και ότι κι άλλοι φίλοι τους έλληνες είχαν παρόμοια προβλήματα. Ενας συγκεκριμένα, επειδή είχε απηυδήσει από τις συνεχείς απρόσκλητες επισκέψεις είχε βάλει κουβά με σκατά (ναι καλά διαβάζετε), πάνω από την πόρτα όταν έλειπε, με αποτέλεσμα κάποιος "άγνωστος" λερωμένος να βάλει να του σπάσουν το αμάξι.

Δεν θέλω να πιστεύω Οτι όλη η Αμερική λειτουργεί έτσι, αλλά τι να πω. Ετσι όπως τα άκουσα δεν τα βρήκα ενθαρρυντικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 22:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και πιστεύω ότι πρέπει να αναφερθούν και κάποια πράματα στο θέμα της ασφάλειας, και μιας και ο Kircher είναι στην Αμερική, μια ερώτηση.
Είσαι σε έναν μεγάλο αυτοκινητόδρομο,(Highway) και ένας τρελός έρχεται και σε κοπανάει από πισω με φόρα.Τι κάνεις;
1.Σπας τα όρια ταχύτητας (που στην αμερική είναι αυστηρά) και τρέχεις πανικόβλητος
2.Σταματάς στη γωνία, και περιμένεις να ρθει η αστυνομία, να τα βρουν οι ασφάλειες κτλ.
3.Κατεβαίνεις και αρχιζεις να στολίζεις τον από πίσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 01:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Ιταλός,

δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι αυτός "ο Πρόεδρος" οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω. Μήπως είναι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού;; Πραγματικά όμως δεν το πιάνω το τι παίζεται με αυτόν τον τύπο με το σηματάκι, δέκα χρόνια που είμαι εδώ, τέτοιους τύπους ειλικρινά δεν έχω δει.

Θα σου πω όμως για την ταχύτητα μιας και πριν από μια εβδομάδα οδήγησα με την γυναίκα μου από Ουισκόνσιν στην Φλόριντα, 1200 μίλια, βάλε πόσο είναι σε χιλιόμετρα. Είναι γύρω στις 19 ώρες, μας πήρε δύο μέρες με μία στάση για ύπνο.

Τώρα το όριο ταχύτητας ήταν 75 μίλια που είναι 120 χιλιόμετρα. Εγώ πήγαινα με 80 μίλια πάνω κάτω δηλαδή γύρω στα 130 χιλ. και αυτό γιατί είμαι συντηριτικός οδηγός. Οι άλλοι πηγαίνανε με 90 μιλ. και μερικοί φουριόζοι με 100 μιλ.

Τώρα αυτοί που πηγαίνανε με εκατό, όταν περνάγαμε από μεγάλες πόλεις κάποιους τους τσίμπισε η αστυνομία, φάγανε μια κλήση και συνεχίσανε. Αν πηγαίνεις μέχρι και 85 όμως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα στο παράδειγμα που αναφέρεις δεν ξέρω. Ας πούμε το 2. Φυσικά και θα ρίξεις και τα μπινελίκια σου αλλά το ζήτημα είναι να διορθωθεί η ζημιά.


Edited by - A. Kircher on 22/08/2007 02:13:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 17:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Italos
Κι εγώ βρίσκω κάποια πράγματα από αυτά που γράφεις υπερβολικά. Όχι όλα όμως και καταλαβαίνω ότι συμπυκνώνοντας τα σε ένα κείμενο, φαντάζουν ακόμα πιο εντυπωσιακά.
Όπως είπα, δεν τα βρίσκω όλα υπερβολικά, γιατί μου θυμίζουν κάποιες μεμονωμένες εμπειρίες που είχα στο παρελθόν από Αγγλία και Γερμανία:

Στη μεν Αγγλία πριν από 13 περίπου χρόνια, θέλαμε με μια παρέα να κάνουμε μπάρμπεκιου στην αυλή ενός σπιτιού και έπρεπε να ζητήσουμε άδεια από το δημαρχείο (κι αν στη δώσουνε). Εννοείται πως σε κάθε περίπτωση μπορούν οι γείτονες να φωνάξουν την αστυνομία για να ελέγξει εάν έχεις όντως την άδεια.
Επίσης, στο σπίτι που έμενα εγώ (ήταν κατοικία που τη διέθετε το τοπικό νοσοκομείο στο οποίο έκανα την πρακτική μου) υπήρχε συναγερμός φωτιάς σε κάθε δωμάτιο. Τέσσερα άτομα σε αντίστοιχα δωμάτια μοιραζόμασταν μια κουζίνα που το παράθυρό της άνοιγε μόνο με ανάκληση. Όταν έβαζες να ψήσεις κάτι στο φούρνο, ο καπνός από το ψητό ενεργοποιούσε τον συναγερμό. Μέσα σε 5 λεπτά έβλεπες μπροστά σου (όπως ήσουν με το νυχτικό, το φανελάκι, κ.λπ.) μια ομάδα από πυροσβέστες με μια μάνικα, ξαφνικά μέσα στο διαμέρισμα - το οποίο το μοιραζόμασταν 3 ελληνίδες. Μετά τη πέμπτη-έκτη (περίπου) συνεχόμενη φορά που έγινε αυτό, μας είπαν ότι εάν επαναληφθεί θα πρέπει να μας χρεώνουν με πρόστιμο γιατί τους ξεσηκώνουμε τσάμπα. Οι επιλογές που διαθέταμε ήταν, είτε να μην ξαναμαγειρέψουμε, είτε να πλέξουμε ένα ζιπουνάκι για τον συναγερμό, το οποίο και τελικά κάναμε...

Στη Γερμανία δε, δύο φορές έτυχε να πάω σε σούπερ μάρκετ συγχρόνως με δύο κοπέλες από την Αρμενία, η μία εκ των οποίων ήταν κλεπτομανής. Και τις δύο φορές που τις πιάσανε, κράτησαν κι εμένα γιατί είδαν ότι μιλούσα μαζί τους. Τη δεύτερη φορά είχα μιλήσει μία ή δύο φορές με τη μία από αυτές (μου ζήτησε να της διαβάσω την ταμπέλα από ένα προϊόν, επειδή δεν ήξερε γερμανικά) και κατέληξα για περίπου ένα 2ωρο στο κρατητήριο του σούπερ μάρκετ να λέω ότι με κρατούν άδικα και να με κοιτούν ειρωνικά, χωρίς καν να με αφήνουν να πάω στην τουαλέτα γιατί δεν είχα - λέγανε - hygiene passport...
Μια άλλη φορά ήμουν με το ποδήλατο σε έναν ποδηλατόδρομο που ήταν σε ένα πεζοδρόμιο και κάποια στιγμή βγήκα ελάχιστα εκτός του ποδηλατοδρόμου για να αποφύγω έναν άλλο ποδηλάτη που ερχόταν από την αντίθετη κατεύθυνση. Εκείνη την ώρα περνούσε από την μέσα πλευρά του πεζοδρομίου ένας πεζός (ήταν σε απόσταση περίπου 2 μέτρα από εμένα και πήγαινε παράλληλα με το ποδήλατό μου). Μόλις είδε ότι βγήκα από τον ποδηλατόδρομο πήδηξε προς το μέρος μου και με έσπρωξε για να πέσω. Όταν τον ρώτησα γιατί το έκανε αυτό, μου είπε ότι απαγορεύεται να βγω από τον ποδηλατόδρομο και ότι κανονικά θα έπρεπε να με καταγγείλει.
Τέλος, μια άλλη μέρα που ήμουν στο Βερολίνο μπήκα σε ένα ιατρείο να ρωτήσω κάτι και με έδιωξαν, γιατί μύριζα - είπε ο υπάλληλος - τσιγάρο (είχα καπνίσει τσιγάρο περίπου 10 λεπτά πριν μπω μέσα).

Δεν έχω αντίστοιχες εμπειρίες από την Αμερική. Φαντάζομαι όμως ότι σε κάθε ξένη χώρα γίνονται πράγματα τα οποία σε εμάς θα φαίνονται υπερβολικά. Κάποια από αυτά είναι όντως υπερβολικά.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 02:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Ιταλε,
παρολο που δεν εχω και την καλυτερη αποψη για τους Αμερικανους,
πολλα απο αυτα μου φαινονται υπερβολικα εως και τερατωδη...
Μηπως οι συγγενεις σου ειναι υπερευαισθητοι;
Καπου αναφερεις οτι ταξιδευουν και συχνα.
Εαν ταξιδευουν συχνα,
δεν μπορουν να εχουν μια ολοκληρωμενη αποψη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 09:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ιταλέ,δεν έχω ιδιαίτερα καλή άποψη για τους αμερικάνους,μάλλον είναι η χείριστη.Όμως κι εμένα μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά.Βέβαια,ίσως να είναι και μεμονωμένα περιστατικά.Όπως λέει και ο Kircher,που ζεί τόσο καιρό εκεί,δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα και τον πιστεύω.Από την άλλη,η αμερική είναι η χώρα της υπερβολής.Και τι εννοώ;από την μια απαγορεύεται το κάπνισμα παντού και γίνονται συνέχεια εκστρατείες εναντίον,είτε από τηλεόραση,είτε από σινεμά κλπ.Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το αλκόολ μέχρι κάποια ηλικία.Φέτος,στην Κεφαλονιά που ήμουν,σε ένα ουζερί,καθόταν στο διπλανό μια οικογένεια αμερικανών,αποτελούμενη από 3 γιούς και μια κόρη,κι ένα μωρό κολλημένο συνέχεια στο στήθος της γυναίκας(μα το θήλαζε 3 ώρες;;;;;).Όλα ανήλικα.Ήταν το πιο φασαριόζικο τραπέζι και μας έσπασαν τα νεύρα(λέγανε και συνέχεια ανεγκέφαλες ηλιθιότητες)σε σημείο που να θέλουμε ΟΛΟΙ οι θαμώνες να τους κάνουμε παρατήρηση.Για να μην πολυλογώ,ο εν λόγω πατερ-φαμίλιας,έβαζε τα παιδιά του να πίνουν κρασί με τις κανάτες(μιλάμε για τουλάχιστον 5 κανάτες και βαλε)και να καπνίζουν πούρα!!!!Αλλά μόνο τα αγόρια,όχι το κορίτσι.Απίστευτο,είχαμε μείνει όλοι άναυδοι.
Τελος πάντων,χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι ΕΛΛΗΝΙΔΑ και που ζω στην υπέροχη χώρα μας.Και κάθε φορά που πάω διακοπές σε ένα νησί ή και γενικότερα συναναστρέφομαι ξένους,η εθνική μου υπερηφάνεια μεγαλώνει...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 09:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 10:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα γενικότερο σχόλιο...

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να συγχέουμε την πολιτική και ιδιαιτέρα την εξωτερική πολιτική της Αμερικής, με τους Αμερικάνους και τον τρόπο ζωής τους.
Κι εγώ δεν τους συμπαθώ, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω και να δεχθώ ότι όλα είναι σκάρτα σε αυτούς.
Όποιον λαό και να πιάσουμε, θα βρούμε πολλά αρνητικά να του καταλογίσουμε για τον τρόπο που ζει, τις συνήθειες του και πολλά άλλα.

Μήπως στην Ελλάδα μας είναι όλα τέλεια ;
Αν εξαιρέσεις τις ταβέρνες, τα μπουζουκτζίδικα, τα νησιά και τις παραλίες μας και γενικότερα πράγματα που έχουν να κάνουν με τη διασκέδαση, τι πιστεύεται ότι θα ζήλευε ένας ξένος από τον τρόπο που ζούμε και από τις συνθήκες που είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε ;

Για να κοιτάμε και λίγο την καμπούρα μας.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 14:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως στην Ελλάδα μας είναι όλα τέλεια ;
Αν εξαιρέσεις τις ταβέρνες, τα μπουζουκτζίδικα, τα νησιά και τις παραλίες μας και γενικότερα πράγματα που έχουν να κάνουν με τη διασκέδαση, τι πιστεύεται ότι θα ζήλευε ένας ξένος από τον τρόπο που ζούμε και από τις συνθήκες που είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε ;
Για να κοιτάμε και λίγο την καμπούρα μας.
Σαφέστατα και δεν είναι όλα ιδανικά στη χώρα μας φίλε Στράτο.Έχουμε ανεργία,εργαζόμαστε ιδιαίτερα πολλές ώρες και οι μισθοί είναι πενιχροί,η ζωή είναι ιδιαίτερα ακριβή,δεν έχουμε αξιοκρατία κλπ κλπ.Την κοιτάμε την καμπούρα μας-τουλάχιστον όσον αφορά εμένα-και κοιτώντας την λέω ξανά ότι είμαστε τυχεροί οι Έλληνες...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2007, 19:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάποιοι έλληνες φοιτητές στη γαλλία ξέμειναν εκεί το πάσχα κι αποφάσισαν να ψήσουν αρνί σε μία ταράτσα, μεταξύ τους,για να το γιορτάσουν

εκτός του ότι ήταν το πιο δύσκολο πράγμα να βρουν ολόκληρο γδαρμένο αρνί,όταν το βρήκαν τελικά,τους το έδωσαν χωρίς το κεφάλι

όταν το ζήτησαν και αυτό,τους κοίταζαν με μισό μάτι και λίγο ύποπτα

τους το έδωσαν όμως τελικά, και αυτοί το "κόλλησαν" πάνω στη σούβλα και άρχισαν την κυριακή του πάσχα το ψήσιμο

σε κανά μισάωρο περίπου ήρθε αστυνομία ύστερα από κλήσεις από τις γειτονικές ταράτσες και τους σταμάτησαν διότι το αρνί είχε το κεφάλι,κάτι που μάλλον δε συνηθίζεται στη γαλλία

με τα χίλια ζόρια γλίτωσαν τη σύλληψη και με πιο πολλά ακόμη κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν το ψήσιμο,έστω χωρίς το κεφαλάκι !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 01:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα.
Κατ'αρχάς: Kircher,έχεις μόνιμο σπίτι στην αμερική;
Προεδρο λέγανε τον Πρόεδρο της κοινότητας.Τον υπεύθυνο δλδ για την ευημερία της γειτονιάς.
Angi,τώρα θα φωτογραφίσω λίγο το επάγγελμα της θείας μου, αλλά ζει περίπου μια 6αετία σε κάθε χώρα.Αρα έχει μια καλή άποψη.Εχει ζήσει και Ιαπωνία και Σαουδική Αραβία,αλλά τέτοια τραγικά δεν μου έχει αναφέρει.Επίσης, είναι λίγο πιο "ευρωπαίοι" σαν οικογένεια,καθόλου τυπικοί έλληνες,και το γεγονός ότι ο θείος μου εκνευρίστηκε είναι πρωτοφανές.

Ευστράτιε να κοιτάμε την καμπούρα μας,αλλά να ψάχνουμε να βρούμε και γιατί αυτή μεγαλώνει χρόνο με το χρόνο.Επίσης,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η εσωτερική τους πολιτική πρέπει να είναι διαφορετική από την εξωτερική;Εχεις κάτσει ποτέ αργά το βράδυ στην τηλεόραση να δεις "αμερικάνικες" διαφημίσεις;Με ποιο τρόπο τους αντιμετωπίζει η κυβέρνηση τους νομίζεις;Παρεπιπτόντως δεν έχω καμία αντιπάθεια για τους αμερικάνους ως πολίτες.Οπως τους μαθαίνουν μεγαλώνουν,δεν φταίνε αποκλειστικά αυτοί.

Για το αν κατεβαίνεις από το αυτοκίνητο αν κάποιος έρθει και στην κοπανήσει σε εθνικό δρόμο στην αμερική,η μόνη περίπτωση που γνωρίζω κατέληξε στο νοσοκομείο και χωρίς αυτοκίνητο.
Μια φορά που είχαν πάει για φαί σε έναν πολυσύχναστο δρόμο, ήρθε ένας περίεργος και άρχισε να κοπανάει το αμάξι.Ο ΄θείος μου έκανε τον χαζό,(ενώ ήταν μέσα) και πήρε τον ιματιόν του (το αμάξι) και πήγε και πάρκαρε πιο πέρα.Τότε άρχισε ο περίεργος να κοπανά ένα άλλο αμάξι.Αυτός που ήταν μέσα βγήκε για τσαμπουκά.Σκάσαν 10 τύποι από τον κόσμο,τον κάναν ασήκωτο,πήραν το αυτοκίνητο και φύγανε. Εγώ θα χα βγει.(ως έλληνας βλέπετε).

Αμαλία σκοπεύω να μείνω λίγα χρόνια Αγγλία για δουλειά σε συνδιασμό με μεταπτυχιακό.Ελπίζω ο συναγερμός της φωτιάς να μην είναι κοντά στον φούρνο.
Αγνοών το πιο εκνευριστικό στη Γαλλία είναι ότι δεν έχει περίπτερα.
Σκέψου 11 η ώρα το βράδυ να μην έχεις προφυλακτικά και να ψάχνεις να βρεις...στα γαλλικά

Μαράκι οι αμερικάνοι που ανέφερες είναι χαρακτηριστικό, παράδειγμα ανθρώπων (οι άγγλοι είναι πιο χαρακτηριστικό) που βρίσκουν ελευθερία και δεν ξέρουν πως να την διαχειριστούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 01:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους!

quote:
Κατ'αρχάς: Kircher,έχεις μόνιμο σπίτι στην αμερική;

Ναι

quote:
Προεδρο λέγανε τον Πρόεδρο της κοινότητας.Τον υπεύθυνο δλδ για την ευημερία της γειτονιάς.

Παιδιά θα το ξαναπώ, δεν έχω συναντήσει κάποιον που να είναι υπεύθυνος για καμία γειτονιά. Υπάρχει ο δήμαρχος της πόλης με τα συμβούλια του και τα λοιπά, αλλά δεν έχουν μπει ποτέ σπίτι μου, ούτε στο μπάνιο μου, ούτε στην κρεβατοκάμαρα, ούτε τους έχω δει στην γειτονιά μου.

Δεν λέω πως η Αμερική είναι η τέλεια χώρα, και δεν ξέρω αν υπάρχουν τέλειες χώρες, πάντως δεν είχα ποτέ εμπειρία κάποιου περιστατικού παρόμοιου ή ανάλογου με τα παραπάνω.

Οκτινόμος, πολύ πετυχημένο, που το βρήκες βρε θηρίο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 03:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.aiken.net/index.php?page=neighborhood_organization

http://www.communityinvestmentnetwork.org/single-news-item-states/article/neighborhoods-usa-nusa/?tx_ttnews%5BbackPid%5D=1146&cHash=124e7b97b4

http://www.usafreedomcorps.gov/about_usafc/newsroom/announcements_dynamic.asp?ID=113

http://www.ncpc.org/topics/neighborhood-watch!!!!!πατηστε στο strategies.....ειναι αναλυτικοτατο...

http://www.digitaldecatur.com/departments/policedept/communityprograms/neighborhoodwatch.html

http://blogs.orlandosentinel.com/community_downtown_blog/2007/08/neighborhood-wa.htmlΑυτό αναφέρει ότι έχουν και τα κλειδιά γειτόνων,στο Orlando

http://www.cityofvancouver.us/nhoods.asp?nhoodid=1
Vancouver.Αυτά τα ολίγα βρήκα τώρα, ψάχνοντας στο Internet για 2 λεπτα,και άλλα παρόμοια.

Επίσης θυμήθηκα ότι ο θείος μου μου είπε ότι στον γειτονικό χώρο που πηγαίναν τα παιδάκια οι μαμάδες,τα δέναν με σχοινάκια από το χέρι, για να μην τα κλέψουν. Αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 05:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση, κυρίως σε σένα A.Kircher ή στον Italo εάν ξέρει:
Στην Αμερική τα σπίτια έχουν μπλαλκόνια;
Στην Αγγλία τα περισσότερα σπίτια δεν είχαν ούτε μπαλκόνια ούτε παραθυρόφυλλα.
Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό.

Επίσης δεν είχαν και περίπτερα... όπως στην Γαλλία


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2007, 11:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Ευστράτιε να κοιτάμε την καμπούρα μας,αλλά να ψάχνουμε να βρούμε και γιατί αυτή μεγαλώνει χρόνο με το χρόνο.Επίσης,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η εσωτερική τους πολιτική πρέπει να είναι διαφορετική από την εξωτερική;Εχεις κάτσει ποτέ αργά το βράδυ στην τηλεόραση να δεις "αμερικάνικες" διαφημίσεις;Με ποιο τρόπο τους αντιμετωπίζει η κυβέρνηση τους νομίζεις;Παρεπιπτόντως δεν έχω καμία αντιπάθεια για τους αμερικάνους ως πολίτες.Οπως τους μαθαίνουν μεγαλώνουν,δεν φταίνε αποκλειστικά αυτοί.

Καλημέρα !!!

Φίλε Itale δεν πιστεύω τίποτα για την εσωτερική τους πολιτική, γιατί δεν ξέρω τι γίνεται.

Απλά αυτό που είπα (που ήταν ένα γενικότερο σχόλιο και δεν αφορούσε κανέναν συγκεκριμένα) είναι ότι καλώς ή κακώς στην Ελλάδα προβάλλονται πολύ περισσότερο τα αρνητικά των Αμερικάνων, που κατά κύριο λόγο έχουν να κάνουν με την εξωτερική τους πολιτική που θυμίζει νταβατζή.
Έτσι δημιουργείται πολλές φορές και η αρνητική εντύπωση για τους Αμερικάνους πολίτες και την κουλτούρα τους.
Το ίδιο βέβαια μπορεί να ισχύει και για άλλους λαούς, για παράδειγμα τους Άγγλους, που ούτε γι’ αυτούς λέμε τα καλύτερα.
Βέβαια μέσα σε αυτούς που δεν τους συμπαθούν είμαι κι εγώ, αλλά δεν θεωρώ την κρίση μου αυτή δίκαιη, γιατί προέρχεται από μια όχι αντικειμενική ενημέρωση.
Θεωρώ ότι για να μπορέσουμε να κρίνουμε έναν λαό και την κουλτούρα του θα πρέπει να ζήσουμε στη χώρα του και να τον γνωρίσουμε καλά. Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι.
Και το τελευταίο πάλι παίζεται, γιατί αν πάμε με την νοοτροπία του Ελληνάρα, που τα ξέρει όλα και δεν χαμπαριάζει τίποτα, είναι βέβαιο ότι δεν θα πάρουμε μυρωδιά τι γίνεται γύρο μας.
Όλοι οι λαοί για μένα, μεγάλοι ή μικροί, καλοί ή κακοί, πλούσιοι ή φτωχοί έχουν θετικά κι αρνητικά στοιχεία το θέμα είναι να μην είμαστε προκατειλημμένοι έτσι ώστε να τα διακρίνουμε και αν δεν το δούμε εγωιστικά, να τα εφαρμόσουμε κιόλας αν γίνεται.
Μόνο έτσι πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε πιο γρήγορα βήματα μπροστά.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2007, 07:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Αμερική τα σπίτια έχουν μπλαλκόνια;

Αμαλία, μπαλκόνια έχουν όλα τα διαμερίσματα και μερικά σπίτια. Το ενδιαφέρον όμως με τα σπίτια είναι πως όλα έχουν αυλή μπροστά και κήπο στο πίσω μέρος.

Τώρα τα περίπτερα είναι ελληνικό φαινόμενο. Δεν έχω δει τίποτα ανάλογο στο εξωτερικό. Μόνο στην Νέα Υόρκη υπάρχει κάτι παρόμοια αλλά και πάλι, τίποτα δεν συκρίνεται με το ελληνικό περίπτερο.

Για τσιγάρα και διάφορα άλλα μικροπράγματα υπάρχουν βέβαια και τα βεντζινάδικα και τα περισσότερα σούπερ μάρκετ είναι ανοιχτά κάθε μέρα 24 ώρες το 24ωρο.

Για το σχόλιο του Στράτου ένα έχω να πω...10/10

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα φίλε μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2007, 12:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν υπάρχει λόγος να συνδέουμε την αντιπαθέστατη εξωτερική πολιτική κρατών που ασκούν παγκόσμια εξουσία με την κατάσταση που υπάρχει στο εσωτερικό ενός κράτους.
Μιλάω συγκεκριμένα για τις Ηνωμένες Πολιτείες με βάση την απλή λογική γιατί εγώ δέν έτυχε ποτέ να βρεθώ εκεί. Για να ασκούν εξωτερική πολιτική σκληρή απέναντι στους μικρότερους το κάνουν προκειμένου να επιφέρουν κάτι καλύτερο στον εαυτό τους, άσχετα με το εάν γίνεται με βρώμικο τρόπο και γι'αυτό έχουν φθάσει σε αυτό το σημείο που βρίσκονται σήμερα.
Εγώ πάντως φαντάζομαι οτι ο καθημερινός Αμερικάνος πολίτης βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο τον κακομοίρη Έλληνα που τρέχει και δέν φτάνει να σβήσει φωτιές, να κερδίσει επιδόματα, να βρεί καμιά εργασία και πολλά άλλα.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 09:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγε μια γνωστή μου πριν λίγες μέρες στην Ουγγαρία για επαγγελματικούς λόγους.Οι εντυπώσεις της ήταν χλιαρές.Εκείνο δε που της έκανε τεράστια εντύπωση,είναι ότι από τις 9.30 το βράδυ,ερημώνουν οι δρόμοι,κλείνουν τα εστιατόρια,τα πάντα.Κάτι παμπ μόνο μένουν ανοιχτές,κι αυτές θα έχουν 2-3 άτομα μέσα.Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στη Γερμανία,όπου εκεί το ωράριο είναι διευρυμένο μέχρι τις 2 περίπου.Ελλαδάρα...

quote:
Για τσιγάρα και διάφορα άλλα μικροπράγματα υπάρχουν βέβαια και τα βεντζινάδικα και τα περισσότερα σούπερ μάρκετ είναι ανοιχτά κάθε μέρα 24 ώρες το 24ωρο.
Αυτό μου το έχει αναφέρει ένας φίλος που έμεινε γύρω στα 10 χρόνια αμερική.Ότι δηλαδή ανα πάσα στιγμή μπορούσε να βρεί τα πάντα γιατί τα σούπερ μάρκετ ήταν επι 24ωρου βάσης ανοιχτά.Κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην Ελλάδα(έβαια όχι επί 24ωρου,αλλά τουλάχιστον μέχρι τις 1),σε κάποιες περιοχές της Αθήνας.


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy