ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Κάτι πρέπει να κάνουμε (Σχετικά με την πολιτική κατάσταση της Ελλάδας)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Uldor
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2007, 00:41:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι

Τον τελευταίο καιρό ζούμε σε μια προεκλογική περίοδο κάτω (ακόμα) από την σκιά των καπνών από τις πρόσφατες πυρκαγιές … , κάτω από το πέπλο της ασύμμετρης απειλής της γιαγιάκας που μαγείρευε και του εργασιακού σφάλματος ενός συγκολιτή.

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα ποιος ευθύνεται για αυτά τα γεγονότα και πραγματικά από την στιγμή που έγιναν δεν με αποσχολεί καθολου ποιος ευθύνεται.

Από τη μια είναι η σατανική σύμπτωση της μετεωρολογικής περιόδου όπου εκδηλωθήκαν οι πυρκαγιές (δυνατοί άνεμοι ) και από την άλλη η μη επαρκεια του κρατικου μηχανισμου να διασωσει τουλαχιστον τα εννοουμενα .

Βομβαρδιζόμενος από την πρωτη κατά την γνωμη μου εξουσια , την τηλεωραση μπορω πλεων να πω πραγματικα ότι σε ένα τοσο ξεκαθαρο γεγονος δεν εχω την δυνατοτητα να κρινω καθαρα και να διατυπωσω μια προσωπικη αποψη.

Πιστευω ότι αυτό που επαθα εγω το εχετε παθει και εσεις (οι αντικειμενικοί ) κριτες.

Καλουμαστε λοιπον να ψηφίσουμε και έχουμε τις εξής επιλογές.(Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω την άποψη μου αντικειμενικά χωρίς την ταμπελα καμιας παραταξης)

Νεα δημοκρατία :

Πιστευω ότι παρόλο που δεν έχουν να παρουσιάσουν κανένα σημαντικό έργο που να χαρακτηρίζει θετικά την παρουσία τους στην καρέκλα τις πρώτης εξουσιας , θα έπρεπε να πέριμενουμε την επόμενη τετραετια . Και αυτό γιατι είναι αλήθεια ότι μια τετραετία δεν φτάνει. Παρόλα αυτά είμαι πεπισμένος ότι δεν θα καταφέρουν να καταφέρουν κάτι αξιομνιμόνευτο.

ΠΑΣΟΚ :

20 χρόνια στην κυβερνηση είναι αρκετα ώστε να κάνουν τον λαό να μην ξαναψιφίσει την παραταξη αυτή. Πραγματικα φυσιογνωμίες όπως ο Λαλιώτης και ο Τσοχανζόπουλος αποτελούν προσβολη να υπάρχουν στο κώμα του δημιουργού του (οικονομικά) μέσου Έλληνα .

ΚΚΕ :

Όταν ακούω κάποιες απόψεις τους τείνω να συμφωνήσω αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς διαφωνώ με την όλη τους κομουνιστική ιδεολογία . Πιστεύω όμως ότι καλώς έχουν μια παρουσία στην βουλή και θα χαρώ να τους δω έτσι για δοκιμή να περνούν μερικά κουκιά παραπάνω.

ΛΑΟΣ :

Απλά τα ιερά σύμβολα τις ορθοδοξίας (αν και δεν είμαι και πολύ fan ) δεν νοείται να κάνουν προεκλογικό αγώνα . Είναι μια απόλυτα συμβιβαστικά συντιριτική παράταξη που φοράει το καμουφλαζ της ακροδεξιάς και της πιστής.

Συνασπισμός :

Και μόνο που είναι αριστεροί και διαιρούν τον κομουνιστικό κόσμο μου θυμίζουν μια παράταξη όπου μπορεί να συμβιβαστεί με τα πάντα προκειμένου να πετύχει αυτά που θέλει . Άρα η έκλειψη σταθερών θεμελίων και θέσεων λείπει σαφώς και αυτοί επίσης προσποιούνται .

Ξερώ πως παρουσιάζομαι μηδενιστής και αρνητικός . Θα ήθελα όμως να σας πω ότι πραγματικά θα ήθελα κάποιος από αυτούς να μπορούσε να με αντιπροσωπεύσει.

Ειλικρινά αμφιβάλλω για την δημοκρατία μας την στιγμή που οι αντιπρόσωποι του λαού στην βουλή δεν αντιπροσωπεύουν τον λαό.

Επίσης το γεγονός ότι κάποιοι έκλεβαν τα λεφτά για τους πυρόπληκτους παίρνοντας το επίδομα χωρίς να το δικαιούνται ή συμπληρώνοντας τις αιτήσεις επί πληρωμής με στεναχωρεί περισσότερο από όλα.

Μπορώ να γράφω ώρες αντίστοιχα πράγματα και μάλιστα επειδή γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι μπορώ να τα παρουσιάσω με τρόπο που δεν θα γινόταν να αμφισβητούν αυτά που γραφώ αλλά δεν θα το κάνω.

Αυτό που πραγματικά θέλω να γράψω είναι η αρχή μιας συζήτησης έστω και σε αυτό το Forum για το τι μπορούμε εμείς να κάνουμε για να βελτιώσουμε την κατάσταση.

Πολύ πιο απλά .. για το πώς μπορούμε άνθρωποι που σκεφτόμαστε ανάλογα να κάνουμε την φωνή μας να ακουστεί.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας υπενθυμίζοντας ότι πλέων όλοι εμείς έχουμε στα χεριά μας ένα τεράστιο όπλο.

Το internet .


Edited by - Uldor on 04/09/2007 00:43:51


________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Κάτι πρέπει να κάνουμε
ΣΕ Κάτι πρέπει να κάνουμε (Σχετικά με την πολιτική
κατάσταση της Ελλάδας)
.
06/09/2007
________________________________________________________

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2007, 11:19:16  Εμφάνιση Προφίλ
{red]ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕ!!! ΕΠΙ 3 ΓΕΝΙΕΣ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΤΖΑΚΙΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑΛΑΣΣΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ!!! ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ! Το "ταλέντο" και το "επάγγελμα" της διακυβέρνησης ΔΕΝ είναι κληρονομικό δικαίωμα...[/red]

Αρε Ξηρός που σας χρειάζεται...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2007, 09:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Κάτι πρέπει να κάνουμε ΣΕ Κάτι πρέπει να κάνουμε (Σχετικά με την πολιτική κατάσταση της Ελλάδας).




======================================================




Αγαπητέ Uldor, νομίζω πως δεν θα έπρεπε να εστιαστούμε τόσο πολύ στο θέμα των πολιτικών κομμάτων καθώς αυτό δεν αποτελεί την βαθύτερη ουσία του προβλήματος όσον αφορά την πολιτική κατάσταση της χώρας μας.
Θα μπορούσαμε να εξετάσουμε το συγκεκριμένο ζήτημα με μια περισσότερο ερευνητική διάθεση, προσεγγίζοντας το μέσα από μια φιλοσοφική διάσταση.
Στις Συζητήσεις του Esoterica άλλωστε γίνεται προσπάθεια να δίνουμε έμφαση στην ουσία των πραγμάτων, κοιτάζοντας κάτω από την επιφάνεια των διαφόρων προβληματισμών.

Παρόλα αυτά υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα στο οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη μια συζήτηση γύρω από την πολιτική κατάσταση της χώρας μας και στο οποίο κατατίθενται κάποιες απόψεις που έχουν να κάνουν και με την δική μας ενεργοποίηση ως πολίτες, ποιές είναι κι οι δικές μας υποχρεώσεις κι ευθύνες και τι μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας για να αλλάξουμε τα πράγματα.

Οπότε αυτό το θέμα απενεργοποιείται καθώς η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο ήδη υπάρχον θέμα ώστε να μην αποφύγουμε την ύπαρξη διπλών θεμάτων (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ -ΕΚΛΟΓΕΣ



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy