ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 κινηματογραφος και κουφια γη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
yog-sothoth
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 12:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yog-sothoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδα χτες μια ταινια που λεγοταν χαμενος οριζοντας(1937)εκει λοιπον μιλαγε για καποιον κονγουει οπου εσωσε 90 λευκους απο την κινα και φευγοντας με το αεροπλανο απηχθη με την παρεα του απο τον πιλοτο και σε καποια στιγμη πεφτουν καπου στο θιβετ οπου τους συλεγουν οι κατοικοι της sangri-la (σας λεει κατι αυτο)οπου ειναι μια κοιλαδα που ειναι περικυκλωμενη απο βουνα και εχει παντα καλοκαιρι (δεν λεει απο ποιον ηλιο ομως)και οι ανθρωποι ζουν ευτυχισμενοι και πολλα χρονια πανω απο 200 . Σε καποιο σημειο της ταινιας εμφανιζεται ο παλαιοντολογος της ομαδας και λεει οτι μεταφρασε μια επιγραφη της(sangri-la)που εξηγει την προελευση των μασονικων συμβολων! αλλα δεν τον αφηνουν να μιλησει γιατι αποσπουνται απο αλλα θεματα η ταινια βριθει απο υπεροχους φιλοσοφικους διαλογους που θυμιζουν πλατωνικη και σωκρατικη φιλοσοφια οποιος θα ηθελε να ανταλαξουμε αποψεις η οτι αλλο θελει πανω στην ταινια περιμενω να μου μιλησει ευχαριστω

kostas

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 14:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΓΛΙΚΟ ΤΙΤΛΟ;
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΩ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 17:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα.
με ενδιαφέρει κι εμένα να δω αυτήν την ταινία.

και για όσους δεν έχουν διαβάσει "Λόμπσονγκ Ράμπα", στα βιβλία του αναφέρεται το συγκεκριμένο μέρος κάπου στα υψίπεδα του Θιβέτ. Σε ένα από τα βιβλία δε, υπάρχει πλήρης περιγραφή του τόπου αυτού, με τα στοιχεία που ήδη μας έχεις αναφέρει, και πολλά περισσότερα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πια σε ποιο από τα βιβλία το αναφέρει. (Εάν υπάρχει τίτλος "τα υψίπεδα του Θιβέτ", θα είναι σε αυτό).

Οφείλω όμως να σας ενημερώσω, ότι πριν από περίπου 10 χρόνια, ακούστηκαν φήμες ότι τα βιβλία του Ράμπα ήταν απάτη, δεν ξέρω όμως εάν ποτέ αυτές οι φήμες επιβεβαιώθηκαν.

Υ.Γ. προσπαθώ μανιωδώς να θυμηθώ και το ακριβές όνομα του μέρους που αναφέρεις, αλλά πάσχω από το γνωστό και πολύ ενοχλητικό κενό μνήμης, που συμβαίνει σε κάποιον όταν ξέρει κάτι πολύ καλά, αλλά ανακαλύπτει μόλις το χρειαστεί ότι δεν είναι ικανός να το ανασύρει στη μνήμη του. Υποφέρωωωωωωω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 14:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΓΓΛΙΚΟ ΤΙΤΛΟ;
ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΩ.


O ξένος τίτλος είναι «Lost Horizon», από το μυθιστόρημα του Τζέιμς Χίλτον, και η σκηνοθεσία είναι του δεξιοτέχνη Φρανκ Κάπρα.
Την εποχή που γυρίστηκε το έργο (1937) Θιβέτ, Ιμαλάια, ανάκτορο της Ποτάλα και βέβαια η μυθική Σάνγκρι-Λα, ήταν έννοιες που γοήτευαν εξαιρετικά το κοινό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2003, 10:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υποφέρωωωωωωω...

NAI AMALIA MOU! ESY KAI H DESPINA....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χαράλαμπος
Νέο Μέλος

Cyprus
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 21:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χαράλαμπος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yog Sothoth

Μετά από υποδείξεις του φίλου/φίλης (συγχωρέστε με, δεν γνωρίζω τι αν είναι γυναίκα ή άνδρας, μιας και είμαι κι εγώ νέο μέλος) μπήκα σ΄ αυτή τη σελίδα, όπου διάβασα αυτά τα λίγα για την ταινία Lost Horizon κι αμέσως έννιωσα μια αχτίδα ελπίδας ότι τελικά θα βρώ αυτή την ταινία την οποία ψάχνω εδώ και 27 χρόνια σε όλα τα video clubs χωρίς αποτέλεσμα. Τα γραφόμενα σας μου έδωσαν κάποια ελπίδα, γι αυτό σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες, από που μπορώ να την προμηθευτώ, να την αγοράσω, είτε σαν video cassete είτε σαν DVD. Δεν ξέρω αν μιλάμε φυσικά για την ίδια ταινία, αλλά από τα γραφόμενα σας, πιστεύω ότι αυτή θα είναι. Δεν θυμάμαι επακριβώς το περιεχόμενο της γιατί εγώ την είδα στον Κινηματογράφο το 1975 και πραγματικά με κατενθουσιάσε, αν και δεν είχαν εμφανιστεί στην ζωή μου ακόμη θέματα μεταφυσικής ή φιλοσοφίας ή εσωτερισμού. Όμως έμεινε βαθιά χαραγμένη στο μυαλό μου και εδώ και 27 χρόνια την αναζητώ για να την βρώ. Γι αυτό θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίδατε περισσότερες πληροφορίες.
Σας ευχαριστώ και θα περιμένω την απάντηση σας.
Χαράλαμπος - ΚΥΠΡΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 21:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαράλαμπε, εγώ είμαι αυτό το πράγμα που αναφέρεις παραπάνω.
Αν είσαι στην Κύπρο δεν ξέρω τι πωλείται εκεί. Το πιο απλό είναι να δώσεις σε μια μηχανή αναζήτησης "Lost Horizon Frank Capra" και να δεις τι θα βγει. Μπορείς να ψάξεις και κατευθείαν στις διευθύνσεις
shop21.gr
amazon.co.uk
και σίγουρα θα τη βρεις ως region 1 όμως, εδώ
amazon.com
videouniverse.com
Αυτά! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy