ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΑΘΕΟΣ και Ο ΕΝΘΕΟΣ…….
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 11:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Ο Άθεος και ο Ένθεος……….

Σαφώς, λίγο ή πολύ, όσοι είμαστε στο φόρουμ έχουμε συναντήσει τον Schwabe. Ο αγαπητός μου είχε δημιουργήσει την ιδέα ότι είναι Άθεος = χωρίς Θεό. Αλλά πριν από λίγες μέρες ο ίδιος δήλωσε ότι είναι Ένθεος!!! Μάλιστα ο αγαπητός Schwabe με μια πρόταση είπε τόσα πολλά που θέλουν ερευνα και συζήτηση.
Παρόλο που ο φίλτατος δεν μου απάντησε αν θέλει να υπάρχει ένα θέμα για τον Άθεο και τον Ένθεο, θεωρώ ότι ο αγαπητός μας έχει δώσει την αφορμή για να υπάρχει αυτό το θέμα. Θα ήθελα για αρχή να παρουσιάσω τους ορισμούς που έγραψε ο φίλτατος για τον Άθεο και τον Ένθεο.


quote:
Schwabe: ΑΘΕΟΣ αλλά και οπαδός της ΑΘΕΪΑΣ είναι εκείνος που αρκείται μακάριος στην τυφλή πίστη και άκριτη αποδοχή ενός παραδοσιακού Θεού-μύθου κάποιας εκ των διαφόρων θρησκειών.


quote:
Schwabe: Ένθεος και οπαδός της θεογνωσίας είναι αυτός που αναζητά εναγώνια μέσα στις επιστήμες και τις θρησκείες την ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ.


1) Θεογνωσία = η γνώση για τον Θεό, να γνωρίζω τον Θεό.
2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!!!
3) Ένθεος = μέσα στο Θεό ή ο Θεός μέσα σου!
4) Εναγώνια = μέσα στην αγωνιά!
5) Θρησκεία…….
6) Επιστήμη……
7) Αλήθεια…….
8) Ερμηνεία…….

Άρα φίλοι μου ποιος είναι ο Άθεος και ο Ένθεος για σας?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 12:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el.elyon νομίζω πως το θέμα δεν ανοίχθηκε από το ενδιαφέρον σου να ξεκαθαρίσεις τι σημαίνει άθεος και τι ένθεος αλλά από μια προσπάθεια να "την μπεις" του Schwabe.

Προσωπικά λοιπόν θεωρώ πως το θέμα είναι λίγο άκυρο διότι από όσο γνωρίζω οι δύο αυτές λέξεις που θέτεις σε σύγκριση και παράλληλη αντίθεση,στην ουσία δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασιολογική σχέση μεταξύ τους.Σε αποιοδήποτε λεξικό και αν αντρέξεις θα διαπυστώσεις πως άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει και δεν ασπάζεται την υπάρξη Θεού σε οποιαδήποτε μορφή κι αν αυτή εμφανίζεται.Ενθεος,από την άλλη πλευρά,είναι ο θεόπνευστος.Με την αυστηρή σημασία των δυό εννοιών,δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα.

Τώρα αν εσύ και οι αγαπητοί συνομιλητές επιθυμείτε να περιπλέξετε επιπλέον το θέμα και να προσδώσετε άλλες έννοιες και σημασίες στις λέξεις,τότε μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί ένας διάλογος () εφάμιλλος των υπόλοιπων συζητήσεων του forum.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 13:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ el.elyon νομίζω πως το θέμα δεν ανοίχθηκε από το ενδιαφέρον σου να ξεκαθαρίσεις τι σημαίνει άθεος και τι ένθεος αλλά από μια προσπάθεια να "την μπεις" του Schwabe.

Προσωπικά λοιπόν θεωρώ πως το θέμα είναι λίγο άκυρο διότι από όσο γνωρίζω οι δύο αυτές λέξεις που θέτεις σε σύγκριση και παράλληλη αντίθεση,στην ουσία δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασιολογική σχέση μεταξύ τους.Σε αποιοδήποτε λεξικό και αν αντρέξεις θα διαπυστώσεις πως άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει και δεν ασπάζεται την υπάρξη Θεού σε οποιαδήποτε μορφή κι αν αυτή εμφανίζεται.Ενθεος,από την άλλη πλευρά,είναι ο θεόπνευστος.Με την αυστηρή σημασία των δυό εννοιών,δεν μπορούν να συγκριθούν άμεσα.

Τώρα αν εσύ και οι αγαπητοί συνομιλητές επιθυμείτε να περιπλέξετε επιπλέον το θέμα και να προσδώσετε άλλες έννοιες και σημασίες στις λέξεις,τότε μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί ένας διάλογος () εφάμιλλος των υπόλοιπων συζητήσεων του forum.

Impious Varmint



Θα επαναλάβω ότι τα λεγόμενα του φίλου Schwabe είναι η αφορμή για το θέμα αλλά η διάθεση μου δεν είναι όπως την παρουσιάζεις!!!

Ο Schwabe μέχρι αυτή τη στιγμή είναι πρώτος στα μηνύματα και δεν ανήκει στην συντονιστική ομάδα του Esoterica. Έχει πει παρα πολλά ( γραπτός ) και το θέμα που παρουσιάζω έχει άμεση σχέση με όλα καυτά !! Δεν υπάρχει καμία διαστρέβλωση εκ μέρος μου και το θέμα όχι μόνο που δεν είναι άκυρο αλλά είναι έγκυρο!!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Ο αγαπητός μου είχε δημιουργήσει την ιδέα ότι είναι Άθεος = χωρίς Θεό. Αλλά πριν από λίγες μέρες ο ίδιος δήλωσε ότι είναι Ένθεος!!! Μάλιστα ο αγαπητός Schwabe με μια πρόταση είπε τόσα πολλά που θέλουν ερευνα και συζήτηση.»

Όλα εκκινούν φίλτατε από μια υποστασιοποίηση. Από την ατεκμηρίωτη, την αυθαίρετη υποστασιοποίηση της λέξης «Θεός», και συνεπώς Άθεος.

Προτάσσουν λοιπόν οι χριστιανοί (καθώς και όλα τα Αβρααμικά κλαδιά) ότι «Άθεος» είναι όποιος δεν πιστεύει σε μια δυιστική σύλληψη του Κόσμου, υπό την προϋπόθεση ότι ο «Θεός» είναι μια «ανώτερη πνευματική δύναμη» που συνεπώς μας σκέφτεται, μας προσέχει, μας βασανίζει και γενικώς μας έχει όπως η νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο.

Βέβαια, εάν αναζητήσουμε ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ αυτής της αξίωσης των κατηγορημάτων του «Θεού», τότε διαπιστώνουμε ότι όλα όσα θα ακούσουμε είναι εικασίες και πίστη, δηλαδή υποθέσεις.

Όμως, με υποθέσεις και μόνο μπορούμε να διεκδικούμε τον ορισμό της «Αθεΐας»?

Από την άλλη, είχε πάντοτε ανά τους αιώνες η έννοια του «Άθεου» την σημασία που έχει σήμερα?

Είχε στην αρχαία Ελλάδα την ίδια σημασία με αυτή που αποδίδει ο Αβρααμισμός?

Εξ ου λοιπόν και η έννοια του Ένθεου φίλτατε, διότι απλά δεν νομιμοποιείστε να διεκδικείτε κάτι το οποίο λαμβάνει αξία και περιεχόμενο ανάλογα με τα όσα το πλαισιώνουν, και όχι βάση κάποιας αναντίρρητης αλήθειας.

el-elyon:
«2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!»

Αντιθέτως φίλτατε!

Άλλο να είσαι οπαδός ενός θρησκευτικού μαντριού, οπότε σαφώς και είσαι πρόβατο, και άλλο να αμφισβητείς το οποιοδήποτε θέσφατο και να είσαι «οπαδός» της αναζήτησης.

Συνάμα, ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΑΝΤΡΙ?

Θα έλεγα ότι μαντρί είναι αυτή η ιδεολογία, αυτή η θεολογική αντίληψη που αυστηρά απαγορεύει την αμφισβήτηση του οποιουδήποτε σημείου των όσων η ίδια διακηρύττει ως αλήθεια και κοσμοθεωρία, και τελικώς καταντάς είτε να είσαι «μαζί μας» ή «έξω από εμάς», όπου το «μαζί μας» είναι υποτίθεται ο μοναδικός ορθός δρόμος και το «έξω από εμάς» είναι η καταστροφή, η αιώνια καταδίκη.

Σωστά φίλτατε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 15:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon

νομίζω ότι άνοιξες θέμα, τουλάχιστον έτσι όπως θέτεις τον τίτλο, που με μια ματιά σ' ένα οποιοδήποτε λεξικό, τελειώνει.

οι ορισμοί, "άθεος" και "ένθεος" είναι αρκετά σαφείς, οπότε δεν υπάρχει πείπτωση ερμηνείας τους.

Νομίζω λοιπόν, ότι το παρακάτω ερώτημα,

quote:
Άρα φίλοι μου ποιος είναι ο Άθεος και ο Ένθεος για σας?


δεν προσφέρεται για διάλογο.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, φυσικά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 10:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Όλα εκκινούν φίλτατε από μια υποστασιοποίηση. Από την ατεκμηρίωτη, την αυθαίρετη υποστασιοποίηση της λέξης «Θεός», και συνεπώς Άθεος.


Και ο Ένθεος, και ο Θεϊστής, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, Πανθεϊστής, …….

Αγαπητέ μου για αυτό και πρέπει να ορίσουμε τι είναι το κάθε τι! Ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα!!

quote:
Schwabe: Προτάσσουν λοιπόν οι χριστιανοί (καθώς και όλα τα Αβρααμικά κλαδιά) ότι «Άθεος» είναι όποιος δεν πιστεύει σε μια δυιστική σύλληψη του Κόσμου, υπό την προϋπόθεση ότι ο «Θεός» είναι μια «ανώτερη πνευματική δύναμη» που συνεπώς μας σκέφτεται, μας προσέχει, μας βασανίζει και γενικώς μας έχει όπως η νηπιαγωγός στο νηπιαγωγείο.
Βέβαια, εάν αναζητήσουμε ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ αυτής της αξίωσης των κατηγορημάτων του «Θεού», τότε διαπιστώνουμε ότι όλα όσα θα ακούσουμε είναι εικασίες και πίστη, δηλαδή υποθέσεις.

Αγαπητέ θα έλεγα ότι εδώ είσαι λίγο άδικος και υπερβολικός. Θα πω ότι συγκεκριμένα στο φόρουμ υπάρχουν φίλοι που έχουν τοποθετήσει τον εαυτό τους στη κατηγορία του Άθεου = χωρίς Θεό. Στην καθημερινή ζωή υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τοποθετήσει τον εαυτό τους στην ίδια κατηγορία, ως Άθεοι = χωρίς Θεό!!


quote:
Schwabe: Όμως, με υποθέσεις και μόνο μπορούμε να διεκδικούμε τον ορισμό της «Αθεΐας»?

Να διεκδικούμε τι, φίλτατε;


quote:
Schwabe: Από την άλλη, είχε πάντοτε ανά τους αιώνες η έννοια του «Άθεου» την σημασία που έχει σήμερα?
Είχε στην αρχαία Ελλάδα την ίδια σημασία με αυτή που αποδίδει ο Αβρααμισμός?

Εσύ τον ορισμό που έδωσες είναι ο ορισμός που επικρατούσε στην αρχαία Ελλάδα;

Όταν στο σήμερα συζητάς, συμμετέχεις με τις έννοιες της αρχαιότητας;


quote:
Schwabe: Εξ ου λοιπόν και η έννοια του Ένθεου φίλτατε, διότι απλά δεν νομιμοποιείστε να διεκδικείτε κάτι το οποίο λαμβάνει αξία και περιεχόμενο ανάλογα με τα όσα το πλαισιώνουν, και όχι βάση κάποιας αναντίρρητης αλήθειας.


Ποιος ο είναι ο νομοθέτης?
Ποιος είναι ο δίκαιος κριτής?

Αγαπητέ μου, μου άρεσε παρα πολύ ο ορισμός που έδωσες για τον Ένθεο ( για τον εαυτό σου ). Οι ορισμοί σου είναι η αφορμή για το παρόν θέμα.

quote:
Schwabe: el-elyon:
«2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!»
Αντιθέτως φίλτατε!
Άλλο να είσαι οπαδός ενός θρησκευτικού μαντριού, οπότε σαφώς και είσαι πρόβατο, και άλλο να αμφισβητείς το οποιοδήποτε θέσφατο και να είσαι «οπαδός» της αναζήτησης.

Αγαπητέ μου τι σχέση έχει το “κοπάδι” με το “οπαδός” ?

quote:
Schwabe: Συνάμα, ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΑΝΤΡΙ?
Θα έλεγα ότι μαντρί είναι αυτή η ιδεολογία, αυτή η θεολογική αντίληψη που αυστηρά απαγορεύει την αμφισβήτηση του οποιουδήποτε σημείου των όσων η ίδια διακηρύττει ως αλήθεια και κοσμοθεωρία, και τελικώς καταντάς είτε να είσαι «μαζί μας» ή «έξω από εμάς», όπου το «μαζί μας» είναι υποτίθεται ο μοναδικός ορθός δρόμος και το «έξω από εμάς» είναι η καταστροφή, η αιώνια καταδίκη.
Σωστά φίλτατε?


Φίλτατε λες ότι δεν σου αρέσει ο δυϊσμός, δεν σου αρέσει η δυιστική αντίληψη αλλά στην πραγματικότητα έχεις τοποθέτηση τον εαυτό σου έναντι στο χριστιανισμό!!

Αγαπητέ σαφώς και γνωρίζεις ότι άλλο είναι το θέμα μας, σαφώς γνωρίσεις ότι η τοποθέτηση σου είναι απλά μια υπεκφυγή παρα μια απάντηση στα όσα ερωτήματα δημιούργησες με τους ορισμούς!
Προς το παρόν δεν θα ήθελα να σου θέσω κάποιες απλές αλλά ουσιαστικές και σημαντικές ερωτήσεις. Θα ήθελα να έχεις την δυνατότητα να συμπληρώσεις και να εξηγήσεις, σαφώς αν το θέλεις!!

Αγαπητέ νομίζω ότι σου έχει γίνει αντιληπτό ότι προς το παρόν παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως διπλοπρόσωπος;!


Τι λες φίλε μου, θα δούμε ποιος είναι ο Άθεος, ο Ένθεος, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, ο Πανθεϊστής, ……..?

Είσαι έτοιμος και έχεις την θέληση να το κάνουμε φίλτατε;


1) Θεογνωσία = η γνώση για τον Θεό, να γνωρίζω τον Θεό.
2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!!!
3) Ένθεος = μέσα στο Θεό ή ο Θεός μέσα σου!
4) Εναγώνια = μέσα στην αγωνιά!
5) Θρησκεία…….
6) Επιστήμη……
7) Αλήθεια…….
8) Ερμηνεία…….

Καλημέρα αγαπητέ μου Schwabe!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 10:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon

νομίζω ότι άνοιξες θέμα, τουλάχιστον έτσι όπως θέτεις τον τίτλο, που με μια ματιά σ' ένα οποιοδήποτε λεξικό, τελειώνει.

οι ορισμοί, "άθεος" και "ένθεος" είναι αρκετά σαφείς, οπότε δεν υπάρχει πείπτωση ερμηνείας τους.

Νομίζω λοιπόν, ότι το παρακάτω ερώτημα,

quote:
Άρα φίλοι μου ποιος είναι ο Άθεος και ο Ένθεος για σας?


δεν προσφέρεται για διάλογο.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, φυσικά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Δεν υπάρχει μόνο το ερώτημα!

Σεβαστή η προσωπική σου άποψη!

Καλημέρα γιαπετ!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 20:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Αγαπητέ μου για αυτό και πρέπει να ορίσουμε τι είναι το κάθε τι! Ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα!!»

Το τι «ορίζεις» εσύ, έχει ετσιθελική διάσταση και περιεχόμενο. Θέλεις να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα? Ξεκίνα με τα τεκμήρια της θεολογίας που ασπάζεσαι, και πολλά λιγότερα θα χρειαστεί να πούμε…

el-elyon:
«Στην καθημερινή ζωή υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τοποθετήσει τον εαυτό τους στην ίδια κατηγορία, ως Άθεοι = χωρίς Θεό!!»

Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει ότι θέλει και όπως θέλει. Δεν με ενδιαφέρει το τι είπανε άλλοι αλλά το τι λέω εγώ. Κατά τα άλλα, στην καθημερινή ζωή εάν ρωτήσουμε το 99% των ανθρώπων που ομιλούνε για Θεό ΠΟΘΕΝ Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ αυτών που μιλάνε, θα σου πούνε τα γνωστά…

el-elyon:
«Να διεκδικούμε τι, φίλτατε;»

Απάντησε μου σε αυτό που σε ερωτώ: με υποθέσεις (με την πίστη σου στον «θεό») δικαιούσαι να χαρακτηρίζεις τρίτους?

Επίσης, έχεις συνειδητοποιήσει ότι τα κατηγορήματα που έχεις προσάψει στον «Θεό» είναι εικασίες και η ηχώ της φαντασίας?

el-elyon:
«Όταν στο σήμερα συζητάς, συμμετέχεις με τις έννοιες της αρχαιότητας;»

Η έννοια του Θεού που ασπάζεσαι, δεν προέρχεται από την αρχαιότητα?

Η είναι προϊόν νεοτερισμού και μου διέφυγε??

el-elyon:
«Ποιος ο είναι ο νομοθέτης?
Ποιος είναι ο δίκαιος κριτής?»

Καλή ερώτηση, αλλά θα πρέπει ίσως να την απευθύνεις στον εαυτό σου.

el-elyon:
«Αγαπητέ μου, μου άρεσε παρα πολύ ο ορισμός που έδωσες για τον Ένθεο ( για τον εαυτό σου ). Οι ορισμοί σου είναι η αφορμή για το παρόν θέμα.»

Έχω πει και παλαιότερα, ότι θρησκεία μου είναι η αλήθεια. Και ρώτησες ΤΙ ΕΣΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, εάν θυμάμαι καλά. Σωστά?

Μέσα από την έννοια που αποδίδω λοιπόν στον Ένθεο, προκύπτει αγαπητέ μου και τι εστί αλήθεια για μένα.

Τα μάτια μας δεν τα χουμε σε τίποτα κλειστά, αλλά και δεν αρνούμαστε να κοιτάξουμε και αλλού..

el-elyon:
«Αγαπητέ μου τι σχέση έχει το “κοπάδι” με το “οπαδός” ?»

Μίλησες για πρόβατα, και μίλησα για κοπάδια, μιας και τα πρόβατα ως συνήθως δεν φημίζονται για τις….μαχητικές τους τάσεις!

Το κοπάδι, δεν είναι δική μου έμπνευση.

el-elyon:
«Φίλτατε λες ότι δεν σου αρέσει ο δυϊσμός, δεν σου αρέσει η δυιστική αντίληψη αλλά στην πραγματικότητα έχεις τοποθέτηση τον εαυτό σου έναντι στο χριστιανισμό!!»

Λάθος.

Δεν έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου έναντι στον χριστιανισμό, αλλά μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα (αυτά που μπορούνε να ειπωθούν) όπως έχουνε και όχι όπως ορισμένοι θέλουνε να έχουνε.

Εάν αυτό για σένα είναι «έναντι», για μένα είναι υπέρ.

el-elyon:
«Αγαπητέ σαφώς και γνωρίζεις ότι άλλο είναι το θέμα μας, σαφώς γνωρίσεις ότι η τοποθέτηση σου είναι απλά μια υπεκφυγή παρα μια απάντηση στα όσα ερωτήματα δημιούργησες με τους ορισμούς!»

Θέματα που είναι τόσο σύνθετα, δεν μπορούνε να παραβλέψουνε την ιστορία αυτών που έχουνε χρεώσει την (δήθεν..) έννοια της «Αθεΐας». Άρα, δεν είναι «υπεκφυγή» αυτό που κάνω αλλά συνειδητή επιλογή ανάδειξης του θέματος.

Διαφέρει ριζικά ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα, κάτι που φυσικά θεωρώ και εξόχως γόνιμο στον διάλογο, διότι έτσι μπορούνε να εξαχθούνε χρήσιμα συμπεράσματα.

el-elyon:
«Αγαπητέ νομίζω ότι σου έχει γίνει αντιληπτό ότι προς το παρόν παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως διπλοπρόσωπος;!»

Δεν θα το έλεγα. Μάλλον, βλέπεις το ίδιο νόμισμα από δυο διαφορετικές γωνιές. Οι γωνιές είναι διαφορετικές, αλλά η «αξία» είναι η ίδια.

el-elyon:
«Τι λες φίλε μου, θα δούμε ποιος είναι ο Άθεος, ο Ένθεος, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, ο Πανθεϊστής, ……..?
Είσαι έτοιμος και έχεις την θέληση να το κάνουμε φίλτατε;»

Παραμένω στην διάθεση σου, αρκεί να έχω όσο χρόνο χρειάζομαι…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αγαπητέ μου για αυτό και πρέπει να ορίσουμε τι είναι το κάθε τι! Ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα!!»
Το τι «ορίζεις» εσύ, έχει ετσιθελική διάσταση και περιεχόμενο. Θέλεις να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα? Ξεκίνα με τα τεκμήρια της θεολογίας που ασπάζεσαι, και πολλά λιγότερα θα χρειαστεί να πούμε…

Είπα να ορίζουμε και όχι να ορίζω!!

Με τους ορισμούς θα ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα…….!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Στην καθημερινή ζωή υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τοποθετήσει τον εαυτό τους στην ίδια κατηγορία, ως Άθεοι = χωρίς Θεό!!»
Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει ότι θέλει και όπως θέλει. Δεν με ενδιαφέρει το τι είπανε άλλοι αλλά το τι λέω εγώ.

Δεν σε ενδιαφέρει επειδή έχεις το αλάθητο;

Ωραία, αυτοί οι άνθρωποι για σένα δεν είναι Άθεοι., τότε τι είναι αγαπητέ μου Schwabe?

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Να διεκδικούμε τι, φίλτατε;»
Απάντησε μου σε αυτό που σε ερωτώ: με υποθέσεις (με την πίστη σου στον «θεό») δικαιούσαι να χαρακτηρίζεις τρίτους?
Επίσης, έχεις συνειδητοποιήσει ότι τα κατηγορήματα που έχεις προσάψει στον «Θεό» είναι εικασίες και η ηχώ της φαντασίας?

Εγώ είμαι Ένθεο = ΕνΧριστό!!!

Και εσύ λες ότι είσαι Ένθεος αλλά χωρίς να μας πεις ποιος είναι ο Θεός και αν αυτός ο Θεός που είσαι μέσα του και είναι μέσα σου είναι προϊόν της φαντασίας σου;!

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Όταν στο σήμερα συζητάς, συμμετέχεις με τις έννοιες της αρχαιότητας;»
Η έννοια του Θεού που ασπάζεσαι, δεν προέρχεται από την αρχαιότητα?
Η είναι προϊόν νεοτερισμού και μου διέφυγε

Η λέξη Θεός δεν έχει αλλάξει αλλά η έννοια έχει αλλάξει. Άρα η λέξη Θεός προέχεται από την αρχαιότητα και όχι η έννοια…….

Ευχαριστώ αγαπητέ για την έμμεση απάντηση σου ότι συμμετέχεις με τις έννοιες της αρχαιότητας για αυτό και ο ορισμός σου για τον Άθεο.


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Ποιος ο είναι ο νομοθέτης?
Ποιος είναι ο δίκαιος κριτής?»
Καλή ερώτηση, αλλά θα πρέπει ίσως να την απευθύνεις στον εαυτό σου.

Φίλτατε οι ερωτήσεις μου είναι για σένα.
Άραγε δεν υπάρχει ο νομοθέτης, δεν υπάρχει ο δίκαιος κριτής;


quote:
Schwabe: Μέσα από την έννοια που αποδίδω λοιπόν στον Ένθεο, προκύπτει αγαπητέ μου και τι εστί αλήθεια για μένα.
Τα μάτια μας δεν τα χουμε σε τίποτα κλειστά, αλλά και δεν αρνούμαστε να κοιτάξουμε και αλλού..

Η επανάληψη στην περίπτωση αυτή είναι απαραίτητη!

1) Θεογνωσία = η γνώση για τον Θεό, να γνωρίζω τον Θεό.
2) Οπαδός = κάτι σαν πρόβατο!!!!!!!
3) Ένθεος = μέσα στο Θεό ή ο Θεός μέσα σου!
4) Εναγώνια = μέσα στην αγωνιά!
5) Θρησκεία…….
6) Επιστήμη……
7) Αλήθεια…….
8) Ερμηνεία…….

Όταν θα είσαι έτοιμος και θα θέλεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, θα ήθελα να μου το πεις για να σου θέσω ερωτήσεις.

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αγαπητέ μου τι σχέση έχει το “κοπάδι” με το “οπαδός” ?»
Μίλησες για πρόβατα, και μίλησα για κοπάδια, μιας και τα πρόβατα ως συνήθως δεν φημίζονται για τις….μαχητικές τους τάσεις!
Το κοπάδι, δεν είναι δική μου έμπνευση.

Αγαπητέ εφόσον άμεσα μίλησα για πρόβατα έμμεσα μίλησα και για κοπάδι. Η λέξη οπαδός με την λέξη κοπάδι είναι ξαδέρφια. Εσύ είπες ότι είσαι οπαδός αλλά δεν είπες ποιο είναι το κοπάδι σου ή μήπως εδώ δεν μιλάς με τις έννοιες της αρχαιότητας;!

quote:
Schwabe: el-elyon:
«Φίλτατε λες ότι δεν σου αρέσει ο δυϊσμός, δεν σου αρέσει η δυιστική αντίληψη αλλά στην πραγματικότητα έχεις τοποθέτηση τον εαυτό σου έναντι στο χριστιανισμό!!»

Λάθος.
Δεν έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου έναντι στον χριστιανισμό, αλλά μου αρέσει να τα λέω τα πράγματα (αυτά που μπορούνε να ειπωθούν) όπως έχουνε και όχι όπως ορισμένοι θέλουνε να έχουνε.
Εάν αυτό για σένα είναι «έναντι», για μένα είναι υπέρ.


Όχι Γιάννης, Γιαννάκης!!!
Καλά “Γιαννάκη” ότι πεις……!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αγαπητέ σαφώς και γνωρίζεις ότι άλλο είναι το θέμα μας, σαφώς γνωρίσεις ότι η τοποθέτηση σου είναι απλά μια υπεκφυγή παρα μια απάντηση στα όσα ερωτήματα δημιούργησες με τους ορισμούς!»
Θέματα που είναι τόσο σύνθετα, δεν μπορούνε να παραβλέψουνε την ιστορία αυτών που έχουνε χρεώσει την (δήθεν..) έννοια της «Αθεΐας». Άρα, δεν είναι «υπεκφυγή» αυτό που κάνω αλλά συνειδητή επιλογή ανάδειξης του θέματος.
Διαφέρει ριζικά ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα, κάτι που φυσικά θεωρώ και εξόχως γόνιμο στον διάλογο, διότι έτσι μπορούνε να εξαχθούνε χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο συγγραφέας δεν παραβλέπει τίποτα από αυτά που βλέπει!!!
Σαφώς και η υπεκφυγή είναι πάντα μια συνειδητή επιλογή……!


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Αγαπητέ νομίζω ότι σου έχει γίνει αντιληπτό ότι προς το παρόν παρουσιάζεις τον εαυτό σου ως διπλοπρόσωπος;!»
Δεν θα το έλεγα. Μάλλον, βλέπεις το ίδιο νόμισμα από δυο διαφορετικές γωνιές. Οι γωνιές είναι διαφορετικές, αλλά η «αξία» είναι η ίδια.

Εγώ βλέπω αυτά που παρουσιάζεις φίλτατε. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.


quote:
Schwabe: el-elyon:
«Τι λες φίλε μου, θα δούμε ποιος είναι ο Άθεος, ο Ένθεος, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, ο Πανθεϊστής, ……..?
Είσαι έτοιμος και έχεις την θέληση να το κάνουμε φίλτατε;»

Παραμένω στην διάθεση σου, αρκεί να έχω όσο χρόνο χρειάζομαι…



Αγαπητέ ευχαριστώ για την διάθεση σου. Στο επόμενο μήνυμα μου θα ορίζω τι είναι για μένα ο Άθεος, ο Ένθεος, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, ο Πανθεϊστής.

Καλημέρα φίλτατε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 12:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el-elyon:
«Είπα να ορίζουμε και όχι να ορίζω!!»

Αυτό που έχω να πω, το λέω.

el-elyon:
«Δεν σε ενδιαφέρει επειδή έχεις το αλάθητο;»

Όχι, αλλά για να μιλήσουμε για τρίτους θα πρέπει να τους έχουμε παρόντες. Οπότε, με ενδιαφέρει αυτό που εγώ μπορώ να υποστηρίξω.

el-elyon:
«Ωραία, αυτοί οι άνθρωποι για σένα δεν είναι Άθεοι., τότε τι είναι αγαπητέ μου Schwabe?»

Δεν γνωρίζουμε το τι άποψη έχει ο καθένας, οπότε οι γενικεύσεις δεν μας οδηγούν πουθενά. Στο παρόν θέμα τουλάχιστον.

Την άποψη μου, την έχω εκφράσει.

el-elyon:
«Εγώ είμαι Ένθεο = ΕνΧριστό!!!»

Είσαι λοιπόν Ένθεος. Ωραία.

Απάντησε μου επομένως, πόθεν η βεβαιότητα σου ότι αυτός που εσύ χαρακτηρίζεις Θεός, είναι θεός? Και συνεπώς, πόθεν το τεκμήριο της θεότητας προκύπτει, ώστε να υποστασιοποιείς μια αφήγηση ως τα κατηγορήματα που τελικά πρέπει να έχει ο Θεός?

Η πίστη σου και μόνο αγαπητέ δεν αποδεικνύει ότι είσαι Ένθεος, και σύμφωνα με την γνώμη μου μάλλον είσαι Άθεος…

el-elyon:
«Και εσύ λες ότι είσαι Ένθεος αλλά χωρίς να μας πεις ποιος είναι ο Θεός και αν αυτός ο Θεός που είσαι μέσα του και είναι μέσα σου είναι προϊόν της φαντασίας σου;!»

Μα, πώς να σου πω ποιος και πως είναι ο ή οι Θεοί, εφόσον αποτελεί προϊόν αέναης αναζήτησης? Ή έχεις φανταστεί ότι επειδή παρέλαβες μια τεμπέλα του Θεού ότι πράττεις ορθά? Θα αστειεύεσαι!

Επίσης, δεν είπα ότι «είμαι μέσα σε κάποιο θεό», αλλά ότι η αληθινή έννοια της Δημιουργίας, του «θεού», αναζητείται μέσα από τις επιστήμες, μέσα από τις διάφορες θρησκείες.

Κομμάτι του Έν, κομμάτι του Κόσμου, είμαστε και εμείς. Ως τέτοιοι πρέπει να πορευόμαστε και όχι ως «Κύριοι του».

el-elyon:
«Η λέξη Θεός δεν έχει αλλάξει αλλά η έννοια έχει αλλάξει. Άρα η λέξη Θεός προέχεται από την αρχαιότητα και όχι η έννοια…»

Στην περίπτωση σου, και η λέξη και η έννοια προέρχεται από τα βάθη της αρχαιότητας. Η Ιουδαϊκή Κοσμοθεωρία, Η Ιουδαϊκή Μεσσιανική προσδοκία, Η Σωτηριολογία που επικαλείσαι, ΠΗΓΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ.

Τέτοια λάθη να μην διαπράττεις.

el-elyon:
«Ευχαριστώ αγαπητέ για την έμμεση απάντηση σου ότι συμμετέχεις με τις έννοιες της αρχαιότητας για αυτό και ο ορισμός σου για τον Άθεο.»

Εξηγώ διαρκώς την έννοια που δίδω στο καθετί. Τα υπόλοιπα συμπεράσματα, είναι δικά σου…

el-elyon:
«Άραγε δεν υπάρχει ο νομοθέτης, δεν υπάρχει ο δίκαιος κριτής;»

Εικασίες υπάρχουνε, σε εικασίες αναφέρεσαι και εσύ όταν μιλάς για τον Θεό που αντιλαμβάνεσαι. Πίστη και εικασία, είναι ένα και το αυτό.

Το εάν υπάρχει νομοθέτης, το εάν υπάρχει δίκαιος κριτής, το τι μπορεί να σημαίνει «δίκαιο» και «άδικο», είναι θέματα τα οποία αναδεικνύονται και μας προβληματίζουνε βάση του πολιτισμού μας, βάση των βιωμάτων μας, βάση της κοσμοθεωρίας μας, ευρύτερα, βάση κριτηρίων που εμείς θέτουμε.

Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει «δίκαιος κριτής», όπως και εσύ δεν γνωρίζεις αλλά απλά εικάζεις, ελπίζεις να υπάρχει και να είναι σύμφωνα με τα μέτρα και σταθμά που σου έχουνε μάθει.

Οπότε, πορευόμαστε με Αυτογνωσία μέσα στον πολιτισμό μας, και αφήνουμε στην άκρη φαντασιώσεις και άλλες επικίνδυνες «μορφές του κριτή».

el-elyon:
«Η επανάληψη στην περίπτωση αυτή είναι απαραίτητη!»

Δεν νομίζω.

Μέσα από τον διάλογο, και όχι μέσα από multiple choice questions θα δοθούνε απαντήσεις σε αυτά τα θέματα φίλτατε…

el-elyon:
«Η λέξη οπαδός με την λέξη κοπάδι είναι ξαδέρφια.»

Μπορεί. Υπάρχουν όμως πάμπολλα ξαδέλφια που.. δεν έχουνε καμία σχέση μεταξύ τους!

Και αυτό συμβαίνει και εδώ. Εάν είμαι εγώ οπαδός της McLaren ή της Ferrari σημαίνει αυτό ότι αυτομάτως συντάσσομαι με κάποιο «κοπάδι» ή μπορεί και να με αφήνει παγερά αδιάφορο η όποια οργανωμένη κίνηση??

Φίλτατε, νομίζω εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια…

el-elyon:
«Εσύ είπες ότι είσαι οπαδός αλλά δεν είπες ποιο είναι το κοπάδι σου ή μήπως εδώ δεν μιλάς με τις έννοιες της αρχαιότητας;!»

Καλά κάνεις και έχεις αγαπητέ εσύ ένα κοπάδι, αλλά επέτρεψε σε άλλους να μην επιθυμούνε την ομαδοποίηση του κοπαδιού και τους αφέντες της αγέλης…

el-elyon:
«Όχι Γιάννης, Γιαννάκης!!!
Καλά “Γιαννάκη” ότι πεις…»

Ο Μονολιθικός τρόπος σκέψης, είναι χαρακτηριστικό ενός πιστού φίλτατε. Κατάφερες μόλις τώρα να μας το υπενθυμίσεις!

Εάν για σένα η διαφορετικότητα, η κριτική σκέψη και άποψη, η απόρριψη της «παράδοσης» και του έτοιμου φαγητού είναι «έναντι του χριστιανισμού», τότε πες το και έτσι. Μάλλον κάτι άλλο δεν σε ηρεμεί..

el-elyon:
«Ο συγγραφέας δεν παραβλέπει τίποτα από αυτά που βλέπει!!!
Σαφώς και η υπεκφυγή είναι πάντα μια συνειδητή επιλογή…»

Έχεις μια τάση να χαρακτηρίζεις ως «υπεκφυγή» οποιαδήποτε απάντηση δεν ταιριάζει στο στήσιμο που εσύ αναμένεις ως απάντηση. Λυπάμαι, αλλά θα πρέπει να μάθεις πως πολλοί δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη και όχι μονάχα το δικό σου μονοπάτι.

el-elyon:
«Αγαπητέ ευχαριστώ για την διάθεση σου. Στο επόμενο μήνυμα μου θα ορίζω τι είναι για μένα ο Άθεος, ο Ένθεος, ο Πολυθεϊστής, ο Μονοθεϊστής, ο Πανθεϊστής.»

Όπως προείπα, εδώ θα είμαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy