ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 01:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό αποτελεί τη συνέχεια του θέματος
'ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο???'
που είχε ξεκινήσει τον Απρίλιο του 2004.
Το προαναφερόμενο θέμα εφόσον έφτασε στις 50 σελίδες απενεργοποιήθηκε, οπότε η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

Καλή συνέχεια λοιπόν!

(Παρακάτω παραθέτουμε το εισαγωγικό μήνυμα από το 1ο μέρος του ομώνυμου θέματος)

_______________________________________________________________________

halasmenos2 - Απεστάλη: 06/04/2004, 23:51:07

"Ενω ο βασιλιας γενικος αρχηγος του στρατου θα βρισκεται στη θεση της δημοκρατιας ο αρχηγος της τουρκιας θα ειναι αιχμαλωτος στην ελλαδα γιατι πριν απο την επιθεση ο ενασ θα χτυπησει τον αλλον και οταν οπισθοχωρησει θα ακολουθησουν τα ιχνη του αιματος του."

"Ο μεγαλυτερος εναεριος στολος θα βγει απο το λιμανι της ζαρας για να κανει μια πολεμικη επιχειριση στην τουρκια. Θα κανει μια φοβερη εκατομβη εχθρων και δε θα συμαχησει .Θα κανει τρομερο πλιατσικο και λεηλασια στα δυο τριτα της χωρας"

"Ενας στρατος που θα μεταφερθει απο τη θαλασσα θα βαλει φωτια στη θρακη και στο μορια υστερα απο μεγαλη περιοδο ησυχιας σε αυτα τα μερη ο ηρακλης θα βαλει εκει φωτια στο μουσουλμανικο λιμανι."

Αυτες ειναι μερικες απο τις προφητειες του νοστραδαμου σχετικα με εναν μελοντικο πολεμο μεταξυ ελλαδας και τουρκιας .Οπως συνηθως οι προφητειες του νοστραδαμου ειναι ασαφεις και δεν βγαζουν ευκολα νοημα.
Αυτο που μου εδοσε το εναυσμα να ξκινισω αυτο το θεμα ειναι κατι που ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια σχετικα με μια πομλεμικη αναμετριση μεταξυ των δυο χωρων με συγκεκριμενη ημερομηνια την οποια τοποθετουσαν λιγο μετα τουσ ολυμπιακους αγωνες .Οι τελευταιες
πολιτικες εξελιξεις μου θινισαν αυτην την προφητεια χωρις ομως να μπορω να θημιθω που το ειχα διαβασει και περισοτερες λεπτομεριες.
Μηπως γνωριζει καπιος κατι περισοτερο????
Ηαναφορα της astral project στον αγαθαγκελο με εκανε να πιστευω οτι δεν πρεπει να ηταν τελικα ο νοστραδαμος αυτος που το ειχε προφητεψει
οπως λανθασμενα ανεφερα στο προηγουμενο topic.

_______________________________________________________________________


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 00:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
Απο όλα όσα έχω διαβάσει ή ακουσει τα τελευταια 15 χρόνια πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε εξελιξεις όπως τις έχει περιγράψει ο π. Παίσιος και έτσι έχω στραμμένη την προσοχή μου στο πως θα οδηγηθουμε σε επεισόδιο με τους Τουρκους στο Αγαιο για τα 12 μίλια που στη συνέχεια θα δώσει την αφορμή στη Ρωσσία να παρέμβει και να καταλάβει την Πόλη. Σημερα λοιπόν διαπιστωσα οτι υπάρχουν σχετικές εξελιξεις στην Αμερική που προκαλουν ανησυχία σε καποιους Τουρκους δημοσιογράφους... Αραγε να είναι το προίμιο κρίσης στο Αγαιο?

...Πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της τουρκικής εφημερίδας "Cumhuriet", με τίτλο "Περιπλοκές και πάλι στο Αιγαίο", αναφέρεται στο πρώτο βήμα των ΗΠΑ για την έγκριση της "Σύμβασης των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας" του 1982, κάτι που όπως επισημαίνει το δημοσίευμα παρέχει ελπίδες στην Ελλάδα ότι ενδέχεται να αλλάξει η "αμερόληπτη" στάση που τηρούσαν οι ΗΠΑ μέχρι σήμερα στο πρόβλημα του Αιγαίου. Το δημοσίευμα που φέρει την υπογραφή της ανταποκρίτριας της εφημερίδας στην Ουάσινγκτον, Ελσίν Πουραζλάρ, αναφέρει τα ακόλουθα: "Η Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων της Γερουσίας, στην τελευταία συνεδρίασή της, ενέκρινε με 17 ψήφους υπέρ και τέσσερις κατά τη Σύμβαση των Ηνωμένων Εθνών για το Δίκαιο της Θάλασσας. Μετά την εξέλιξη αυτή εγείρεται ο κίνδυνος η Ελλάδα να επαναφέρει τις διεκδικήσεις της στο Αιγαίο, καθώς, βασιζόμενη στη συγκεκριμένη Συνθήκη, επιδιώκει να επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα στα 12 μίλια." Η Ελλάδα, σύμφωνα πάντα με την Τουρκάλα δημοσιογράφο, εκτιμά ότι οι ΗΠΑ, εφόσον εγκρίνουν τη Σύμβαση, δεν θα παραμείνουν πλέον "αμερόληπτες", όπως ήταν την τελευταία 25ετία. . Ειδικοί αναφέρουν, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ότι η επικύρωση από τις ΗΠΑ της προαναφερθείσας Συνθήκης δεν είναι δεσμευτική για την Τουρκία, θα είναι όμως μια εξέλιξη με "ψυχολογικές επιπτώσεις", ειδικά στις συζητήσεις για το Αιγαίο.Το δημοσίευμα αναφέρει ότι ο γερουσιαστής Τζόζεφ Μπίντεν, Πρόεδρος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων της Γερουσίας, ο οποίος κατέθεσε τη Συνθήκη προς έγκριση, ανέφερε ότι η σχετική ψηφοφορία στην Ολομέλεια της Γερουσίας αναμένεται να διεξαχθεί εντός δύο εβδομάδων και ότι οι ΗΠΑ, με τη Σύμβαση αυτή, επιδιώκουν τη διασφάλιση των στρατιωτικών, οικονομικών και περιβαλλοντικών τους συμφερόντων. Σημειωτέον ότι στις 155 που έχουν υπογράψει τη Συνθήκη των Η.Ε. του 1982, δεν συμπεριλαμβάνονται η Τουρκία, η Συρία, το Ιράν, η Λιβύη, η Βενεζουέλα, το Εκουαδόρ, το Καζακστάν, το Τουρκμενιστάν, η Κιργισία και το Τσαντ. Η Ελλάδα, σύμφωνα με την Ελσίν Πουραζλάρ, βασιζόμενη στη συγκεκριμένη Συνθήκη, ισχυρίζεται ότι έχει το δικαίωμα να επεκτείνει τα εθνικά της χωρικά ύδατα από τα έξι στα 12 μίλια.

Αυτά για την ώρα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 13:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Όπως γράφεις ισχυρίζεται δεν το κάνει, έχει μεγάλη διαφορά!
-Έτοιμοι για πόλεμο δεν είμαστε! Για να ανοίξει ένα θέμα με τίτλο <<Πιος αφήνει το φραπόγαλο για να πάει να πολεμήσει για τα 12 ναυτικά μίλια>>
-Δεν είμαστε έτοιμοι για επιθετικό πόλεμο.... και θέλω να πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για αμυντικό!
-Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος λόγος να οδηγηθύμε σε κρίση θα είναι κάτι στυλ Ιμίων από πλευράς πάλι της Τουρκίας! Όσον αφορά τους Ρώσους! ότι κακό μας έχει προκαλέσει η Αγγλιά και οι ΗΠΑ άλλο τόσο μας έχουν προκαλέσει και αυτοί! Μεγάλη Αικατερίνη της Ρωσίας, (οι δολοφονίες η αρπαγή περιουσιών και ο εκτοπισμός των Ελλήνων από περιοχές της πρώην Σ.Ενωσης, οι χιλιαδες Έλληνες εξόριστοι στη Σιβηρία επί Στάλιν)το λυθαράκι τους στον εμφύλιο!
-Άυτά τα πραμύθια για το ξανθό γέννος ως στόχο έχουν την πώληση κανά βιβλίου και τίποτα άλλο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 14:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Europaios2 πάλι τα έχεις μπερδέψει

ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΓΑΠΟΥΝ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΧΕΔΙΑ.

Αυτό άλλωστε το έχει πει και ο πατήρ Παϊσιος. Απλά το σχέδιο του Θεού είναι (σύμφωνα με τον γέροντα) να μας βοηθήσουν.

Τώρα αν δεν πιστεύεις σε αυτά... αυτό είναι άλλο θέμα.
Πάντως κράτα και μια πισινή και δες λιγάκι τα διεθνή πράγματα πιο προσεκτικά. Θα δεις ότι πολλές "συμπτώσεις" υπάρχουν τελευταία.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 16:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Μακάρι! να ευνοηθούμε έστω και από σπόντα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 11:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
με αυτα τα "μυαλα" ομως... δεν προκειται να γινει τιποτα... ("μυαλα" εννοωντας τους πολιτικους και στρατηγους μας)...


Παντως καταρριπτεται ενα ακομα σκαλι πολεμου, καθως χθες εγκαινιαστηκε ο μεγαλος αγωγος φυσικου αεριου Ρωσιας-Τουρκιας-Ελλαδας ,δινοντας αεριο και στην Ιταλια, δενοντας τις χωρες ακομα πιο πολυ! τωρα Ελλαδα και Τουρκια κινδυνευουν απο την Ρωσια, ΑΝ παθει κατι αυτος ο αγωγος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Thrax
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 15:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thrax

Παντως καταρριπτεται ενα ακομα σκαλι πολεμου, καθως χθες εγκαινιαστηκε ο μεγαλος αγωγος φυσικου αεριου Ρωσιας-Τουρκιας-Ελλαδας ,δινοντας αεριο και στην Ιταλια, δενοντας τις χωρες ακομα πιο πολυ! τωρα Ελλαδα και Τουρκια κινδυνευουν απο την Ρωσια, ΑΝ παθει κατι αυτος ο αγωγος!

ΚΑταρχήν στέλνω τους θερμότατους χαιρετισμούς μου στο forum. Ομολογώ ότι παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό και πιστεύω ότι ίσως η συζήτησ έχει ξεθωριάσει λίγο, όμως παρ' όλα αυτά επισκέπτομαι συχνά το forum μήπως και δω κανένα καινούριο σχόλιο και κάποια νέα πληροφορία έπί του θέματος.
Όσον αφορά τον αγωγό φυσικού αερίου, για τον οποίο δούλεψα κατά τη φάση κατασκευής του, από το τμήμα Σύνορα Αλεξανδρούπολη, και κατασκευάσαμε το Σταθμό στον οποίο έγιναν τα εγκαίνια θα ήθελα να ξεκαθαρίσω καποια πράγματα προς αποφυγήν παραξηγήσεων και παραπληροφόρησης. Ο αγωγός που εγκαινιάστηκε συνδέει το Τουρκικό δίκτυο φυσικού αερίου με αυτό της Ελλάδας. Το αέριο αυτό προέρχεται από το Αζερμπαϊτζάν και δεν είναι ρώσικο. Ο αγωγός στην ελληνική επικράτεια έχει μήκος 86χλμ και συνέεται με το ήδη από δεκαετίας κατασκευασμένο δίκτυο φυσικού αερίου της Ελλάδας. Το φυσικό αέριο που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα, βλέπε μεγάλες πόλεις Αθήνα θΕσ/κη κτλ προέρχεται από αγωγό φυσικού αερίου ο οποίος τροφοδοτείται από τη ρωσία.
Ο αγωγός που εγκαινιάστηκε στην Αλεξανδρούπολη απλώς συνδέθηκε με το υπάρχων Ελληνικό δίκτυο αγωγών. Απομένουν άλλα 550 χλμ να κατασκευαστούν από την Κομοτηνή μέχρι την Ηγουμενίτσα και από εκεί να γίνει και ο υποθαλάσσιος από Ηγουμενίτσα στο Οτράντο μέχρι να πάρουν και οι Ιταλοί Φυσικό Αέριο από αυτόν τον αγωγό. Κοινώς πριν το 2012 δεν το βλέπω εύκολο να τροφοδοτούνται οι Ιταλοί. Κατά την τελετή εγκαινίων ήταν παρών για πρωτη φορά στην Αλεξανδρούπολη, και νομίζα ότι ίσως όχι και τελευταία ο Υπουργός ενέργειας των ΗΠΑ, ο οποίος έκανε συστάσεις προς όλες τις πλευρές να αναζητήσουν άλλους εταίρους, χώρες που παράγουν φυσικό αέριο) πλην της Ρωσίας, όπως το Καζακστάν, Ουζμπκεκιστάν κτλ. και αυτό γιατί το κοίτασμα από το οποίο τροφοδοτείται ο αγωγός δεν είναι ικανό να παράγξει περισσότερα από 4-4,5 δισ κμ αερίου ετησίων πολύ λιγότερα απο τις απαιτήσεις σχεδιασμού του έργου και την χωρητικότητα του αγωγού που έιναι 11,5 δισ κμ ετησίως. Και εδώ μπαίνει ο ρόλος της Ρωσίας. Η Ρωσία ήδη τροφοδοτεί την Τουρκία με Φυσικό αέριο και είναι σε θέση να προσθέσει την υπολοιπόμενη ποσότητα φυσικού αερίου και σε αυτόν τον αγωγό, κάτι που ασφαλώς δεν είναι επιθυμητό από τις ΗΠΑ.
Συγνώμη για το μακρόν της επιστολής μου, στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 18:21:21  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σας.
Μετά απο καιρό αποφάσισα να δώσω κάποιες εξηγήσεις για την άποψη μου, που έλεγε ότι θα γίνει πόλεμος σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Αυτό το διάστημα για να εξηγούμαστε χοντρικά δεν έχει περάσει...
Και στην αρχή απο την 3η σελίδα του Νο1 έλεγα πάντα το 2008.
Αυτό που έχει περάσει είναι συγκεκριμένες ημερομηνίες και μήνες που έλεγαν φήμες ότι τα έχουν πεί 2-3 Γέροντες.

Κατ' αρχήν απο την πρώτη στιγμή που έγραψα σε αυτό το φόρουμ ποτέ δεν είχα την άποψη απο λογικές προσεγκίσεις ότι θα γίνει πόλεμος σύντομα.
Όλα ήταν μέσα απο το πρίσμα της πίστης σε λόγια Γερόντων, σε προφητείες και σε λόγια αναγνωρισμένων Γερόντων μετά το θάνατό τους.
Βέβαια κανείς εκτός απο 2-3 Γέροντες που μόνο έναν μπορώ να ξέρω, δεν είπε τον ακριβή χρόνο της αρχής αυτού του πολέμου.

Ας τους πάρουμε όμως έναν, έναν, αυτούς τους 3 Γέροντες που έλεγαν ότι θα γίνει ο πόλεμος έναν ή δύο, μήνες πρίν.
Ο πρώτος ήταν που έλεγε κατά το μέλος "tonis" ότι θα γίνει "μέγας πόλεμος" σε 2,5 χρόνια απο τον Σεπτέμβριο του 2005.
όπως καταλαβαίνεται δεν έχει περάσει αυτό το χρονικό όριο, αλλά αν είναι έτσι δεν συμπίπτει με τους άλλους 2 που λέγανε για πιο νωρίς.
Στη μόνη περίπτωση που συμπίπτει είναι να εννοούσε την τελική 3η μάχη στην Πόλη, οπότε ήταν όλοι τους εναρμονισμένοι με το χρόνο προσδιορισμού.
Αυτό όμως δεν φαίνεται πλέον νσ ισχύει...
Αυτός λοιπόν ακόμα δεν μπορεί να κριθεί.
Ο άλλος ήταν που έλεγε ότι θα γίνει ο πόλεμος 2 χρόνια μετά τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις της Τουρκίας για να μπεί στην Ε.Ε.
Αυτό το διάστημα χοντρικά μπορεί να κρατήσει λίγο ακόμα, αλλά στο ακριβώς έχει περάσει.
Αυτό που έκανε όμως το θέμα ενδιαφέρον είναι ότι ο ίδιος μοναχός σε ένα όραμα που είχε, είδε το 1010 και κατάλαβε καθώς το ερμήνευσε έτσι, ότι στις 10/10 θα γίνει ο πόλεμος κάτι που πέρασε χωρίς εξελίξεις.
Βάζω ακριβώς αυτά που είχα δώσει και παλιότερα.

quote:
η μια προφητεια του λεει οτι ο πολεμος θα ξεκινησει δυο χρονια μετα την εναρξη των ενταξιακων διαπραγματευσεων της τουρκιας (οκτωβριος 2005), δλδ 2005+2=2007 και οχι 2008 .............

η αλλη προφητεια που εδωσε στον φιλο μου.........λεει οτι “ο ελληνοτουρκικος πολεμος θα αρχισει στις 1010”.............. ?του το ειπε ετσι ακριβως οπως στο γραφω.............. ?αλλα ειπε ο γεροντας οτι το 1010 που βλεπει ειναι προφανως η 10/10,δλδ 10 οκτωβριου............?
οσον αφορα τις προφητειες αυτα ειπε...........
συμπληρωσε μονο οτι παντα πρεπει να κραταμε μια πισινη στις προφητειες γιατι ενδεχεται καποιες φορες να ειναι αποτελεσμα πλανης τα οραματα........
για τις συγκεκριμενες ομως που εδωσε λεει οτι μαλλον δεν προκειται περι πλανης γιατι του δοθηκαν μετα απο προσευχη και σε εντελως διαφορετικο χρονο,αλλα παρολα αυτα συμπιπτουν (τα δυο χρονια _ 6;ε το 1010)............
οποτε να περιμενουμε τον πολεμο τον οκτωβριο.....και μεχρι τοτε πολυ μεγαλη ενταση στην μεση ανατολη γενικα...........


Θα πρέπει να μην αποφύγουμε να αναγνωρίσουμε ότι ο εν λόγο μοναχός εξέφρασε εξ αρχής την περίπτωση να είναι πλάνη.
(Το κείμενο το είχα δώσει στην 13η σελίδα του Νο1)
Οπότε δεν νομίζω πως μπορούμε να του πούμε και πολλά.
Ο τρίτος είναι αυτός που φίλος μου κατ' αρχήν, μου είχε πεί πως σε συζήτηση που είχε μαζί του, άρχιζε και του έλεγε πράγματα που τα ήξερε μόνο αυτός και δεν υπήρχε περίπτωση να τα γνωρίζει άλλος.
Τι του έλεγε δεν ξέρω, αλλά αυτός ήταν πολύ ενθουσιασμένος.
Αυτός ο μοναχός λοιπόν που έχω επισκευτεί και εγώ, έλεγε και σε μένα που είχα πάει να τον δώ, πως ο πόλεμος θα αρχίσει τον Σεπτέμβριο!
Μόνο που μετά απο λίγο καιρό έμαθα και το είπα στο φόρουμ ότι έκανε λόγο για "παράταση".
Μάλιστα υπάρχουν τα κείμενα και αν είναι μπορώ να το βρώ και να το δώσω για τεκμήριο.

Το θέμα είναι ότι πολλοί θα πούν ότι δεν υπάρχει αξιοπιστία στους Γέροντες μετά απο αυτά.
Λογικό είναι να το πεί κανέις αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν έχουν ποτέ τους την φώτηση να γνωρίζουν μετά απο παραχώριση τα μέλλοντα.
Αυτό που φαίνεται πλέον είναι η περίπτωση της πλάνης που μπορούν να πέσουν όλοι.

Πάτως άσχετα με τους εν λόγο Γέροντες αν δεν γίνει τίποτα ούτε το 2007 ούτε το 2008 καταρέουν πολλά.
Καταρρέει ο θρύλος του 555, καταρρέουν προφητείες που λένε για 550 έτη, καταρρέουν και ερμηνίες ακόμα και του Αγαθάγγελου που λέει περί "ταχέως απολήγει υιέ ανθρώπου, το πεντηκοστόν πρώτον και δεύτερον σύναψον τω τριακοστώ τέταρτω. Έπειτα γνώθι την επί σε και τους σους σταθεράν ευδαιμονίαν"
.......καταρρέουν πολλά.
Δεν νομίζω πάντως, αν και εύχομαι να διαψευτώ και πάλι, ότι δεν θα γίνει ο πόλεμος που μίλησαν πολλοί.

Το συμπέρασμα όμως που έβγαλα μετά απο τόσο καιρό είναι άλλο.
Δεν έχει σημασία αν ξέρει κανείς ή όχι πότε θα γίνει κάτι.
Σημασία έχουν άλλα πράγματα, όπως η αρετή της ψυχής και άλλα.
Τέλος πάντων το θεωρώ μάταιο πλέον να γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει, μιας και δεν βελτιώνεται η κατάστασή του, απεναντίας αν το σκέφτεται συνέχεια του καταστρέφουν την ψυχωλογία αυτά περί μελλοντικών κακών.
Καλό μπορεί να κάνει σε κάποιον κατά την διάρκεια των γεγονότων, αλλά εκεί ο καθένας έχει τις εξηγήσεις του με τον Θεό, όχι με άλλον.
Ενημερωτικά και σαν θέμα διεθνών εξελίξεων πάντως, μου φαίνεται ότι ήμαστε κοντά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 06:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Ανθρακες ο "θησαυρος".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 10:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Μόνο άνθρακες;;;
Θα έλεγα καλύτερα στάχτη από καμμένους άνθρακες (καθώτι ο άνθρακας είναι χρήσιμος σε κάτι)...
Άντε βρε Μητσάκο και στο τέλος του 2008 θα γράφεις μία από τα ίδια παραμύθια, περί αναβολής, το είπαν οι γέροντες και άλλα τεινά χιουμοριστικά...
Πάντως ζωή να έχουμε, να γελάμε με αυτά που θα γράφεις (και οι υπόλοιποι προφητολάτρες, βεβαίως, βεβαίως) ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 17:03:12  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Νοστράδαμος απο ότι έχω καταλάβει και δεί κιόλας όλο αποτυχημένες προφητείες έλεγε και δεν έπεφτε μεσα παρά μόνο ελέχιστες φορές και αυτές κατά προσέγκυση με αντίθετα στοιχεία απο την πραγματικότητα.
Δηλαδή έλεγε μετά απο πολύ καιρό ενω είναι μετά απο λίγο.

Λέτε να γίνει το ίδιο που λέει και στο πρώτο μήνυμα...

««Ενας στρατος που θα μεταφερθει απο τη θαλασσα θα βαλει φωτια στη θρακη και στο μορια στερα απο μεγαλη περιοδο ησυχιας σε αυτα τα μερη ο ηρακλης θα βαλει εκει φωτια στο μουσουλμανικο λιμανι.»»

Έχει σίγουρα στοιχεία που δεν είναι αλήθεια αλλά πέφτει μέσα σε λίγα κατά περίεργο τρόπο, σίγουρα όμως αντι-εμπιστευτικό μιας και απο ότι νομίζω ότι έλεγε είναι προϊόν σκοταδιστικής "βοήθειας".

(το είδα και μου έκανε εντύπωση γι' αυτό το αναφέρω...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 17:24:39  Εμφάνιση Προφίλ
Βρήκα και κάτι που δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά ας το έχουμε για όσους ενδιαφέρονται.

quote:
Έχουμε άλλη μια ακόμη ένδειξη ότι είμαστε στο σημείο μηδέν.

Στα Τζουμέρκα και συγκεκριμένα στο χωριό καταράκτης Άρτης κάποτε μίλησε ο πατροκοσμάς
στο πλήθος του χωριού και για να τον βλέπει καλύτερα ο κόσμος ανέβηκε σε μία μεγάλη πέτρα,
και κάποιοι τον ρώτησαν πότε θα έρθει το "ποθούμενο".
Τους απάντησε λεγοντάς τους ότι όταν αυτή η πέτρα που στέκεται θα σκεπαστεί με χώμα τότε θα έρθει το "ποθούμενο".
Αυτή η πέτρα φυλάσετε ακόμα σε εκείνο το χωριό και φέτος σκεπάστηκε με χώμα...!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 11:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Nα δω, ποτε επιτελους θα βγει η "προφητεια" της σοβαροτητας, γιατι μεχρι τωρα δεν βλεπω να γινεται κατι σ' αυτο

το "Χονδρικα" το 2008... μπορει καλλιστα να μεταφραστει και μεχρι το 2009, 2010 και ουτω καθε εξης !

Στο προηγουμενο υπηρχαν τα "στοιχεια" οτι ο,τι ειναι να γινει θα γινει μονο το 2007... μιας και φτασαμε στο τελος, "μεταφραστηκε" σε "παραταση" και τωρα οτι δεν θα γινοταν "ειδικα" το 2007 αλλα "χονδικα" το 2008!


Ποιος ψαχνει για "χοντρους" τελικα? Οι τις "χοντρες αγελαδες"??

'Η μάλλον για "ροζ ελεφαντες" μιας και αυτοι ειναι "χοντροι"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 12:28:17  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζεις, πάντα το 2008 έλεγα, μετά απο τις φήμες των Γερόντων άλλαξα.
Μπορείς να πας στη 4η σελίδα του Νο1 να δεις αν θες:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=3728Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 14:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
τοτε "ο καιρος" δεν γαρ εγγυς! γιατι πρεπει να "περιμενουμε" ολο το 2008, μπας και γινει κατι!

Απο τον Μαρτη του 2004 υπαρχουν οι ισχυρισμοι, απο πολλα ατομα που περασαν απο τα παρεμφερει θεματα (εψων απο αυτο) και "παρουσιαζαν" και τοτε παραπλησια στοιχεια και μερικες φορες τα ιδια! μπαινουμε στο 4ο ετος "καθυστερησεων"... που κανενας "διαιτητης" δεν κραταει τοσες καθυστερησεις!

Αρα κατι δεν παει καλα εδω... ή παρερμνηνευτικαν τα λογια των Γεροντων... ή "ηθελημενα" καποιος προσπαθει να "προκαλεσει" τον φοβο, με σκοπο το κερδος (και οχι κατ' αναγκη οικονομικο)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 23:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32
Μητσάκος οποια ημερομηνια και να πεις,απο που και να την αντλεις (μοναχοι,παπαδες,προφητειες) θα σαι εξω.Αρα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μην ξαναναφερεις ημερομηνιες,ετσι θα σεβεσαι και τον εαυτο σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 01:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής

Καλησπέρα,

Καλώς συνεχίζεται το παρόν θέμα μετά από 50 (!) σελίδες συζήτησης, αφού αποτελεί τροφή για διάλογο... Όμως, τελικά , σχεδόν τα πάντα έχουν ειπωθεί. Οι προφητείες είναι συγκεκριμένες και το κακό με αυτές είναι ότι επαληθεύονται μόνο ΑΦΟΤΟΥ συμβούν τα γεγονότα που προβλέπουν...

Επιπλέον... Ο οποιοσδήποτε έχει μια στοιχειώδη γνώση της πολιτικής Τουρκίας-Ελλάδας καταλαβαίνει ότι αυτή τη στιγμή, ένας πόλεμος δε συμφέρει κανέναν από τους 2. Για τη μεν Ελλάδα η μεν Μεγάλη Ιδέα αποτελεί παρελθόν προ πολλού, η μεν Τουρκία προσπαθεί να γίνει μέλος της Ε.Ε.

Ας μη γελιόμαστε... Ούτε η Τουρκία είναι αυτή που ήταν, ούτε και εμείς... Οι σχέσεις των δύο χωρών έχουν φτιάξει πολύ, υπενθυμίζω και την ίδρυση τμήματος Τουρκικών σπουδών στη Φιλοσοφική Αθηνών. Οι Τούρκοι δεν είναι πια οι βάρβαροι που πάντα τους θεωρούσαμε. Για πρώτη φορά προσπαθούν να διώξουν το σαράκι των στρατιωτικών από πάνω τους, να εξευρωπαιστούν. Και εμείς βέβαια, δεν είμαστε οι φιλόδοξοι πατριώτες των προηγούμενων δεκαετιών, όχι γιατί δε θέλουμε πίσω τις "Χαμένες Πατρίδες" αλλά γιατί το Status Quo έχει πια εδραιωθεί και οι αντιλήψεις άλλαξαν. Το μόνο που καταφέρνουμε με όλη αυτή την "πολεμολογία" (ας μου επιτραπεί ο όρος) είναι να κάνουμε τις ΗΠΑ χαρούμενες: αγοράζουμε περισσότερα όπλα και ξοδεύουμε πολύτιμους πόρους που θα μπορούσαν να είχαν δωθεί αλλού , όπως στην Παιδεία ή στην Υγεία.

Το "καμπανάκι" για την Τουρκία χτυπάει αλλού και όχι στις προφητείες ... Οι Τούρκοι μας κάνουν όντως πόλεμο, κι εμείς δεν έχουμε πάρει χαμπάρι. Για ρίξτε μια ματιά στον τουρισμό τους, στις υποδομές τους και δείτε πόσο ανταγωνιστικοί είναι... Όσο εμείς ψαχνόμαστε με προφητείες και ξόρκια αυτοί χτίζουν παραθαλάσσια θέρετρα και αυξάνουν το συνάλλαγμα που εισρέει εκεί... Πριν 20 χρόνια η Ρόδος είχε περισσότερες κλίνες από όλη την Μικρά Ασία... Σήμερα οι Τούρκοι μας έχουν ξεπεράσει σε κλίνες και σε πληρότητα. Για να μην πούμε για το εμπόριο και τα προιόντα τους... Από μάρμαρα μέχρι δέρματα, έχουν κατακλύσει την αγορά με προιόντα, χαμηλής τιμής και καλής ποιότητας.

Αυτά να βλέπουμε... Όχι τις κόκκινες μηλιές και τα πράσινα άλογα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 09:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αναζητητης... εισαι παρα πολυ σωστος! Δεν χρειαζεται να πω οτι συμφωνω μαζι σου και επ αυξανω !

Οσο αφορα για αυτους που εμενουν τοσο στις προφητειες, πιστευοντας ομως ΜΟΝΟ τα λογια τους, καλυτερα να υποστηριζαν οτι "θα γινουν..." οι προφφητειες, χωρις ομως να στεκενται σε ημερομηνιες, γιατι σιγουρα (ΣΙΓΟΥΡΑ) θα ηταν λαθος και οπως βλεπουμε δημιουργηθηκαν παρεξηγησεις!

Το θεμα κανονικα επρεπε να ειχε εξαντληθει πολυ νωριτερα, καθως τιποτα καινουριο δεν υπαρχει (κυριοτερα απο το 2005 και μετα)... καθως τα λογια των προφητειων παραμενουν τα ιδια (δεν δειχνουν συγκεκριμενες ημερομηνιες)... αλλα οι "λογιοι" αυτων των προφητειων, επιστρεφουν συνεχεια και αλλαζουν καθε φορα το ετος, τον μηνα τις ημερες ακομα και τις ωρες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 09:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Να προσθεσω ομως κατι ακομα...οσο αφορα τις διευκολυνσεις των Τουρκων, για τους Ελληνες!

Για να πας στην Τουρκια, μπορεις να πας και με την ΑΠΛΗ αστυνομικη ταυτοτητα σου (ή διαβατηριο χωρις ταξιδιωτικη βιζα)..


Για να ερθουν ομως οι Τουρκοι εδω, πρεπει να ΕΧΟΥΝ βιζα! Και αμα τους επιτρεψουμε κιολας!

Φιλε Αναζητητη, οπως ειχα πει και παλιοτερα, οι "χαμενες πατριδες" της Ελλαδας ειναι παρα πολλες... και φτανουν μεχρι και τον Ινδο ποταμο...

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να παμε να τις ξανα παρουμε? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ...

Επισης... για το Μακεδονικο, στο οποιο το 47% ειναι διαμοιρασμενο σε Σκοπια και Βουλγαρια...και ομως δεν μπορουμε να παμε να παρουμε τα "εδαφη"!!!

Μην ξεχναμε και την Μεγαλη Ελλαδα (Νοτια Ιταλια-Σικελια) που ακομα υπαρχουν Ελληνες και Ελληνικα χωρια εκει!

και ο καταλογος συνεχιζεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 09:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
Αλλη μια ενημέρωση απο strategy_geopolitics blog για οσους πιστεύουν οτι οι σχέσεις με την Τουρκία πανε μια χαρα...

Στο παρά πέντε απεφεύχθη σοβαρό ελληνοτουρκικό επεισόδιο όταν η Τουρκία επιχείρησε έρευνες στην ελληνική υφαλοκρηπίδα για την εξεύρεση πετρελαίου αποδεικνύοντας πόσο «εκρηκτική» μπορεί να γίνει η υπόθεση των ερευνών και της εκμετάλλευσης στη θάλασσα της ευρύτερης περιοχής.
Το περιστατικό συνέβη το περασμένο καλοκαίρι και κρατήθηκε μυστικό προκειμένου να μη δημιουργηθούν ανεξέλεγκτες καταστάσεις «τύπου ΄87», όπως ονομάζουν στο υπουργείο Εξωτερικών τον μεγάλο τους εφιάλτη στα ελληνοτουρκικά. Όλα άρχισαν όταν ο Κύπριος Πρόεδρος Τάσσος Παπαδόπουλος ανακοίνωσε την πρόθεσή του να προχωρήσει, σε συνεργασία με την Αίγυπτο και τον Λίβανο, σε αδειοδοτήσεις για την έρευνα και εκμετάλλευση επί της κυπριακής υφαλοκρηπίδας. Η Τουρκία αντέδρασε έντονα- έως απειλητικά - και προχώρησε σε αντίστοιχες κινήσεις. Κι ενώ το θέμα του άτυπου «πολέμου των πετρελαίων», όπως ονομάσθηκε από τα μέσα ενημέρωσης, έφυγε σταδιακά από τα πρωτοσέλιδα, οι Τούρκοι προχώρησαν στα σχέδιά τους: άρχισαν έρευνες και γεωτρήσεις στην περιοχή της Κύπρου- και, μάλιστα, όχι της Βόρειας Κύπρου, την οποία δεν θεωρούν μέρος της Κυπριακής Δημοκρατίας, αλλά δυτικά της Κύπρου, στην υφαλοκρηπίδα της Κυπριακής Δημοκρατίας! Η κυπριακή ηγεσία δεν «σήκωσε» το θέμα με δημόσιες δηλώσεις της, ωστόσο έστειλε ενημερωτικό σημείωμα προς την Ευρωπαϊκή Ένωση, από όπου και πληροφορήθηκε τα συμβαίνοντα η ελληνική πλευρά και άρχισε να παρακολουθεί το όλο ζήτημα. Ο Κύπριος Πρόεδρος ασφαλώς- έλεγαν διπλωματικές πηγές στην Αθήνα- έχει τους λόγους του να αποκρύψει τη θρασύτητα των Τούρκων, είτε πρόκειται για επιλογή του στην εξωτερική πολιτική είτε διότι αυτό του επιβάλλει η προεκλογική εκστρατεία, που δείχνει ότι πρέπει να μειώσει το «σκληρό» προφίλ του εάν θέλει να κερδίσει.
Για την Αθήνα όμως- έλεγαν οι ίδιες πηγές- το κυπριακό πρόβλημα των πετρελαίων αίφνης έγινε ελληνικό όταν οι Τούρκοι που έκαναν τις έρευνες δυτικά της Κύπρου άρχισαν να κινούνται όλο και πιο δυτικά, φθάνοντας χωρίς δισταγμό και σε αυτό που η Ελλάδα θεωρεί ελληνική υφαλοκρηπίδα, μολονότι δεν έχει καθοριστεί από κοινού με την Τουρκία. Αμέσως σήμανε συναγερμός και στο Πεντάγωνο και στο υπουργείο Εξωτερικών- ας μην ξεχνάμε ότι επρόκειτο για προεκλογική περίοδο στην Ελλάδα, στην Τουρκία υπήρχε μια νέα, ισχυρή κυβέρνηση που φαινόταν να τα έχει βρει με τους στρατηγούς, και ήταν πολύ εύκολο τα πράγματα να εκτραχυνθούν. Τελικώς, λόγω των ελληνικών διπλωματικών ενεργειών οι Τούρκοι δεν προχώρησαν, αλλά από τότε οι έρευνες που διενεργούν σε εκείνη την περιοχή βρίσκονται σε «ελληνικό κλοιό», για να μην επαναληφθεί το ίδιο πράγμα. Παράλληλα η Ελλάδα προχωρά τη διαδικασία για τον ορισμό των θαλάσσιων συνόρων με τις άλλες- πλην Τουρκίας- χώρες. Με την Αίγυπτο έχουν ήδη γίνει τρεις γύροι διαπραγματεύσεων, με τη Λιβύη η διαπραγμάτευση αρχίζει τώρα και με την Αλβανία προσεχώς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 11:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
τα blog φιλε μου, ειναι γραμμενα απο "ανθρωπους" που ισως ΔΕΝ γραφουν απο σωστη "οπτικη γωνια"...με αλλα λογια γραφουν ο,τι θελουν...βγαζοντας δικα τους συμπερασματα, περα απο τα ιδια γεγονοτα!

Το συγκεκριμενο εγινε πριν απο 3 μηνες! αμα ειναι να "αναψουν" τα "αιματα" μετα απο 3 μηνες...τοτε κατι δεν παει καλα!

Επισης...οι Τουρκικες Δυναμεις Στρατου-αεροποριας εχουν παρει το πρασινο φως για επιθεση στους Κουρδους ανταρτες και στις περιοχες τους, πριν απο 2 βδομαδες! Και ακομα δεν καναν τιποτα! μονο καποια "τυφλα" χτυπηματα! Ομως επεμβαση δεν εγινε!

Τι φοβουνται? το αυτονοητο... οτι θα εχουν μεγαλες απωλειες, που θα πληξουν το "γοητρο" τους!

Αρα, στην συγκεκριμενη περιοδο, δεν σκεφτονται καν το ενδεχομενο "στρατηγικου" πληγματος στην Ελλαδα, γιατι τοτε ειναι που θα χασουν περισσοτερα!

Αρα...μπαινουμε ηδη στο 2008, χωρις μεχρι τωρα να εχει γινει κατι...(για οσους λεγανε Νοεμβριο............)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 12:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Ναι βρε...
Καλό Δεκέμβρη να έχουμε...
Μητσάκοοοοοο, Δεκέμβρης μήνας.....
Πήραμε παράτηαση και παίζουμε τις καθυστερήσεις;;;;
Να μιλήσω χρυσό μου, να μιλήσω;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
οχι φιλε OANNHSEA να μην "αδικουμε" τον Μητσακο...

"ελεγε" για το 2008 στην αρχη, μετα ομως διαβαζοντας καποιες προφητειες, νομιζε οτι "εννοουσαν" το 2007... αλλα παντα η αποψη του ηταν για το 2008 (!)...


[...] (ξερετε τι σημαινει αυτο..., δεν χρειαζεται να το αναλυσω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 22:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Χαιρετώ μετά από αρκετό καιρό.

Πριν από λίγες μέρες ήμουνα στο Όρος. Στην σκήτη της Αγίας Άννης μας μίλησε κάποιος γέροντας (σχετικά νέος γύρω στα 45) για διάφορα πνευματικά θέματα. Σε ερώτηση λαϊκού περί των προφητειών που ακούγονται τώρα τελευταία (Λιακόπουλοι, Μάξιμοι, γέροντες) αναφέρθηκε στο εξής :

1) Να κοιτάτε την πνευματική ζωή και να αφήσετε τις προφητείες.

2) Ο π. Μάξιμος έχει πέσει σε πλάνη. Μην ασχολείστε.

3) Ο Λιακόπουλος πουλάει βιβλία και προφανώς δεν μπορεί κάποιος να τον εμπιστεύεται.

4) Αν ζούσε ο πατήρ Παϊσιος θα αφόριζε πολλούς που ασχολούνται με το όνομά του κινδυνολογώντας.

4) Ημερομηνίες δεν μας είπε αλλά διαβεβαίωσε ότι έχουμε μπει στην τελική ευθεία. Φαινόταν σιγουρότατος και πως ήξερε παραπάνω από αυτά που μας έλεγε. Τον ενδιέφερε περισσότερο όμως να κατανοήσουμε τα πνευματικά που μας είχε πει παρά να συνεχίσουμε να μιλάμε για αυτά. Μας μιλούσε 3μιση ώρες. Για τις προφητείες ασχολήθηκε 15 λεπτά.

Πολύ ωραίο προσκύνημα. Είδα το άφθαρτο πέλμα της Θεοπρομήτορος Άννης, που είναι το πιο παλιό ιερό λείψανο της πίστεως μας (για όσους πιστεύουν).

Ξέρω ότι δεν θα πιστέψει τον γέροντα η πλειοψηφία εδώ αλλά εγώ τα αναφέρω έστω και για τον έναν που θα αναρωτηθεί. Κέρδος θα είναι. Προσωπική μου άποψη ότι ο γέροντας έχει πολύ μεγάλο δίκαιο. Ας γνωρίζουμε τις γνήσιες προφητείες και τότε θα δούμε καθαρά ότι όντως είμαστε στην τελική ευθεία. Πόση θα είναι αυτή? Κύριος οίδεν.

Πνευματικός αγώνας μας χρειάζεται ώστε όταν θα έρθουν - και θα έρθουν - να είμαστε έτοιμοι. Αυτό είναι το πραγματικό μήνυμα του Αγίου Όρους πάνω στο θέμα του topic. Να είστε καλά

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 11:40:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
οχι φιλε OANNHSEA να μην "αδικουμε" τον Μητσακο...
"ελεγε" για το 2008 στην αρχη, μετα ομως διαβαζοντας καποιες προφητειες, νομιζε οτι "εννοουσαν" το 2007... αλλα παντα η αποψη του ηταν για το 2008 (!)...

Δεν είναι έτσι ακριβώς...
Διαβάζοντας τις προφητείες δεν μπορούσα να έχω ξεκάθαρο το πότε ακριβώς αλλά το περίπου, το οποίο είναι «τώρα» σύμφωνα με αυτά που πιστεύω και βλέπουν τα μάτια μου. (μέχρι το 2008)
Το 2008 το έλεγα γιατί είναι ο θρύλος των 555 χρόνων αλλά και τα λόγια του πρώτου μοναχού που έλεγε για 2,5 χρόνια μετά το Σεπτέμβριο του 2005, αλλά έτσι καταλαβαίνω απο τους λογαριασμούς που κάνω απο τις προφητείες.
Τα έχω αναφέρει και πιο πάνω.
Όταν άκουσα για αυτά που είπαν οι άλλοι δύο μοναχοί άλλαξα πιστεύονας τους.
Μόνο που φάνηκε πως πλάνη μπορούν να έχουν και αυτοί.
Προσωπικά μετά απο καιρό δεν με ενδιαφέρει να πίσω κανέναν πλέον γιατί δεν έχει νόημα μιας και δεν καλυτερεύει ο άνθρωπος απο το να ξέρει το μέλλον, το οποιοδηποτε μέλλον.
Μόνο οι περιστάσεις μιας συγκεκριμένης στιγμής υπο ορισμένα συναισθήματα μπορούν να αλλάξουν καταστάσεις και δεν είμαι εγώ που θα τις δημιουργήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 15:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μητσακος...ελπιζω να διαβασες το μηνυμα του φιλου Stavrou77...

λεει πολλα...και ειναι σωστα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 15:46:18  Εμφάνιση Προφίλ
Το διάβασα και ελπίζω να διαβάστηκε και το δικό μου.
Τον μοναχό που λέει τον ξέρω μάλλον μιας και εγώ πρώτος είχα παραπέμψει σε αυτόν.
Ένας εύσωμος είναι, αν είναι αυτός.
Ότι λέει σωστά είναι, ειδικά για τον Μάξιμο.
Είπε ότι είμαστε στην τελική ευθεία...
Εγώ πάντως δεν ασχολούμε πλέον, ότι ήξερα ειπα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 15:50:27  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Σταύρο, στον Παπαγιάννη στην Αγία Άννα πήγες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 19:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Όχι Δημήτρη δεν είδα κάποιον γέροντα με αυτό το όνομα. Άλλωστε ξέρεις ότι στις σκήτες αν δεν ξέρεις κάποιον είναι δύσκολο να πας σε καλύβη.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GCHAT
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 05:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GCHAT
Γεια σας παιδιά και πάλι μετά από πολύ καιρό!
Αν και νέο μέλος στο φόρουμ, θα ήθελα να προτείνω να μετονομαστεί το θέμα σε "Ελληνο-τουρκικές σχέσεις και μεταφυσική" ούτως ώστε να περιλαμβάνεται και η παράμετρος της συζήτησης των Ελληνο-τουρκικών σχέσεων καθεαυτή, ξέχωρα από την μεταφυσική. Βλέπω ότι το θέμα των προφητειών έχει εξαντληθεί στις 50 σελίδες που προηγήθηκαν και απλά αναλωνόμαστε σε επαναλήψεις ημερομηνιών που δεν έχουν καμία απολύτως σημασία.Ελπίζω η πρότασή μου να μην είναι εκτός θεματολογίας του φόρουμ..Αν είναι συγχωρέστε με αλλά δεν γνωρίζω και πολλά από τα φόρουμς και την λειτουργία τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 10:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
οχι φιλε, δεν εχεις ξεφυγει απο το θεμα καθολου...

εχεις δικαιο οτι εχουν εξαντληθει οι συζητησεις των προφητειων, γιατι ουσιαστικα επαναλαμβανονται για το καινουριο ετος (οπως ειχε γινει αντιστοιχα το 2004, το 2005, το 2006 και το 2007)... Τα λογια των Γεροντων μενουν, εμεις ομως το "κουραζουμε" και επαναλαμβανομαστε....

αδικως φυσικα γινεται ολο αυτο, γιατι ειπαμε οτι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο το οποιο να μας δειχνουν οι προφητειες (συγκεκριμενο απο την αποψη ημερομηνιων)... αλλα στο οτι θα γινουν...


τελικα, οντως το θεμα θα μπορουσε να μετονομαστει σε Ελληνο-τουρκικες σχεσεις, καθως βασιζεται πανω σε αυτο...γιατι οντως γραφουμε για τις Ελληνο-τουρκικες σχεσεις περισσοτερο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy