ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 είπατε τίποτα ; (Σύγκριση συμπεριφοράς Ιταλών - λοιπών πολιτών Ευρωπαϊκής Ένωσης)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 17:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ούνα φάτσα ,ούνα ράτσα...
http://tcc.itc.it/people/rocchi/fun/europe.html


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ



_____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ είπατε τίποτα ; ΣΕ
είπατε τίποτα ; (Σύγκριση συμπεριφοράς Ιταλών - λοιπών
πολιτών Ευρωπαϊκής Ένωσης)
.
10/12/2007
_____________________________________________________________
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 09:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα!!!
Τελικά μοιάζουμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με τους Ιταλούς!!!
Ειδικά στην οδική συμπεριφορά και στα λεωφορεία έχουμε τόσα κοινά σημεία!

Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, το θέμα αυτό θα μπορούσε να φιλοξενηθεί και στην Κατηγορία ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet επίσης όπως και σ' αυτήν εδώ.
Παρόλα αυτά, αισθάνομαι ότι για να το άνοιξες εδώ κάποιο λόγο θα είχες.
Θα ήθελες να δώσεις κάποια κατευθυντήρια γραμμή για την πορεία του θέματος, κάποιο περαιτέρω ερέθισμα ώστε να αναπτυχθεί ένας διάλογος με αφορμή το link που μας παρέθεσες;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 21:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑ!!!!
Πολύ καλό ΕΛΑΧΙΣΤΕ!!!

Μήπως όμως... έχει γίνει κάποιο λάθος;
Μήπως ο 'ποιητής' εννοεί τους Έλληνες κι έχει βάλει άλλη σημαία για να μην παρεξηγηθούμε;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 01:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό!

Μου δημιούργησε "ευχάριστες" αναμνήσεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 08:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ είπατε τίποτα ; ΣΕ είπατε τίποτα ; (Σύγκριση συμπεριφοράς Ιταλών - λοιπών πολιτών Ευρωπαϊκής Ένωσης).




==========================================================





Όπως θα είδατε πιθανότατα, στον τίτλο του θέματος μπήκε μια μικρή προσθήκη έτσι ώστε να είναι περισσότερο εμφανής ο σκοπός του topic αλλά και να είναι πιο εύκολη η μελλοντική του αναζήτηση από κάποιον ενδιαφερόμενο.
Οπότε αναμένουμε την τοποθέτηση του ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ για την Κατηγορία που θα φιλοξενήσει το θέμα.

quote:
Μου δημιούργησε "ευχάριστες" αναμνήσεις

Επειδή όλες οι συμπεριφορές των Ιταλών - όπως προκύπτουν τουλάχιστον από το αρχειάκι αυτό - είναι ολόιδιες με τις δικές μας πλην των εκλογών (εδώ δε γίνονται όλοι ροζ, εδώ πολλές φορές τα αίματα ανάβουν! ), λες να μας λείψουν αν τις αποβάλλουμε;
Λες να αναπτύξουμε μαζοχιστικές τάσεις;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 09:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελάτε ρε παιδία, αφού όλοι ξέρουμε ότι αυτό που μας χαρακτηρίζει εμάς τους έλληνες πάνω από όλα είναι η ευγένεια μας ….


Και φυσικά το ότι μπορούμε να εκφράσουμε ελεύθερα την γνώμη μας….εμπρός μιλήστε ελευθέρα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 19:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
kati exo sto mialo moy sxetika me tin topo8esia toy topic. distixos den eime sto dico moy pc kai den mporo na kano post opos prepei.
to topic einai stin eyxeria sas na to pate ekei poy prepei . kai mono toy na brei ton dromo toy......
eyharisto.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 09:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, περιμένω λοιπόν τις σκέψεις σου για την τοποθεσία του θέματος, ώστε να δούμε αν είναι προτιμότερο να παραμείνει σ' αυτήν την Κατηγορία Συζητήσεων ή αν είναι καλύτερο να μετακινηθεί στην Κατηγορία ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 14:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το topic θα μπορούσα να το ανοίξω κατά την γνώμη σε μία απο τις παρακάτω τρεις θεματικές ενότητες:
α) νέα ....internet
β) απόψεις προτάσεις
γ)μεταξύ τύρου και αχλαδιού.

Προτίμησα το β) διότι θεώρησα πως δεν είναι ένα αμιγώς ιντερνετικό λινκ,αλλά η άποψη κάποιων ιταλών για το πως βλέπουν την συμπεριφορά και την νοοτροπία των συμπατριωτών τους σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Καταθέτουν δηλαδή μια άποψη, με τον δικό τους ευχάριστο τρόπο.
Στο τυράχλαδο δεν μου κόλλαγε διότι πέρα απο την χιουμοριστική πτυχή θέλω να του δώσουμε και την εσωτερική του. Η οποία κατά την γνώμη μου ταιριάζει στο απόψεις προτάσεις .

Ο εσωτεριστής,
αν και εγώ δεν είμαι τουλάχιστον με την κοινά αποδεκτή σημασία του όρου,
οφείλει να παρατηρεί ό,τι μπορούν να συλλάβουν οι αισθήσεις του , ο νους του και η λογική του επίσης.
Απο το μυρμήγκι που περπατάει στην γη μέχρι την συμπεριφορά του pc του,και μέχρι τον πόνο που ένιωσε όταν αγάπησε για πρώτη φορά κτλ κτλ...
παρατηρώντας λοιπόν το έξυπνο ομολογουμένως βιντεάκι των αδερφών ιταλών πέρα απο τα συναισθήματα χαράς που νιώθει κάποιος και την έκφραση σε γέλιο αυτών, διαπιστώνει ότι υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των δύο λαών.

Οι λαοί αποτελούνται απο άνθρωπους και οι άνθρωποι απο ύλη-ψυχή-πνεύμα.
Στην εκπομπή του Χαρδαβέλα το Σάββατο είχαν σαν θέμα την θρησκευτικότητα των ανθρώπων. Κατάληξαν δε στο συμπέρασμα ότι μεγάλο ρόλο παίζει , στην ανάπτυξη της , το περιβάλλον που ζει ο άνθρωπος. Με την λέξη περιβάλλον εννοούσαν οτιδήποτε περιβάλλει τον εαυτό μας. Φύση , κοινωνία, οικογένεια, τον όλο κόσμο που ζούμε και συναναστρεφόμαστε.
Παρατηρώντας λοιπόν την συμπεριφορά των ανθρώπων μέσα απο το βιντεάκι των ιταλών , ουσιαστικά παρατηρούμε την επιρροή που άσκησε σε αυτούς το περιβάλλον στο οποίο ανατράφηκαν και ζουν ή μήπως παρατηρούμε την ροπή του ανθρώπινου γένους προς την άναρχη ελευθερία;
άναρχη ελευθερία ονομάζω την ελευθερία χωρίς λογική, χωρίς συνείδηση, χωρίς το σκέπτεσθαι δηλαδή.
Θεωρώ ότι μέσα μας γνωρίζουμε που μοιάζει ο κάθε ένας μας με τους πρωταγωνιστές του βίντεο. Όλοι κρύβουμε μέσα μας τον ιταλό μας νομίζω.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι αποκτάμε αυτογνωσία , για να αλλάξουμε τον ιταλό μας σε Άνθρωπο θα χρειαστεί να παλέψουμε μόνο με τον ιταλό που κρύβουμε μέσα μας ή και με το περιβάλλον;
σε ένα άλλο topic “ εννεάδες...” νομίζω ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ρώτησε αν έχουμε συνειδητοποιήσει γιατί όλοι οι μεγάλοι στην ιστορία της ανθρωπότητας για κάποιο διάστημα ξέκοβαν απο το περιβάλλον και απομονώνονταν στο μοναχικό τους περιβάλλον. Τελικά μήπως είναι αναγκαία η απομόνωση του έξω-περιβάλλοντος για κάποιο διάστημα μέχρι να ρυθμίσουμε το έσω-περιβάλλειν μας;

ευχαριστώ



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 12:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, επιτέλους βρήκα τον χρόνο να απαντήσω σε αυτό το θέμα, έστω με μια μικρή καθυστέρηση.

quote:
Ο εσωτεριστής,
αν και εγώ δεν είμαι τουλάχιστον με την κοινά αποδεκτή σημασία του όρου,
οφείλει να παρατηρεί ό,τι μπορούν να συλλάβουν οι αισθήσεις του , ο νους του και η λογική του επίσης.

Πιστεύω ότι η παρατήρηση των πάντων όπως προκύπτουν μέσα από τις αισθήσεις, τα συναισθήματα το νου αλλά κι ακόμη παραπέρα είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τον άνθρωπο αυτό ο οποίος επιθυμεί να αναζητεί και να ερευνά τις πιθανές αλήθειες που κρύβονται πίσω από ένα ζήτημα.

Νομίζω κι εγώ ότι αν κάποιος δει το αρχείο που παρέθεσες είναι πολύ πιθανόν να γελάσει και να νιώσει ευφορία βλέποντας κάτι το χιουμοριστικό.
Μια δεύτερη σκέψη θα μπορούσε να είναι μήπως υπάρχουν πολλά κοινά σημεία μεταξύ Ιταλών - Ελλήνων.
Προσωπικά βλέπω αρκετά κι αυτό θα μπορούσε να είναι πολύ λογικό αν σκεφθούμε ότι υπάρχουν αρκετές αλληλεπιδράσεις μεταξύ των δύο αυτών λαών εξαιτίας της γεωγραφικής θέσης των δύο χωρών αλλά κι εξαιτίας των κοινωνικών - πολιτισμικών - οικονομικών δεσμών που έχουν αναπτυχθεί μεταξύ τους.

Θα σταθώ σε αυτό που πολύ σωστά επισημαίνεις και το οποίο θα μπορούσε να είναι το τρίτο στάδιο της σκέψης κάποιου που είδε το αρχείο:

quote:
Παρατηρώντας λοιπόν την συμπεριφορά των ανθρώπων μέσα απο το βιντεάκι των ιταλών , ουσιαστικά παρατηρούμε την επιρροή που άσκησε σε αυτούς το περιβάλλον στο οποίο ανατράφηκαν και ζουν ή μήπως παρατηρούμε την ροπή του ανθρώπινου γένους προς την άναρχη ελευθερία;

Πιστεύω ότι μπορούμε να παρατηρήσουμε και τα δύο από αυτά που αναφέρεις.
Ίσως η ροπή προς την αναρχία να είναι έμφυτη στον άνθρωπο, για αυτό το λόγο άλλωστε έχουν θεσπιστεί νόμοι και κανονισμοί στα κράτη, προκειμένου να διασφαλίζεται η ομαλή συμβίωση των πολιτών της.
Πέρα από αυτό, υπάρχουν κι οι άγραφοι κανόνες και νόμοι που ισχύουν σε πιο κλειστές κοινωνίες, οι οποίες μπορεί να αναπτύσσονται μέσα στα πλαίσια ενός κράτους σε μικρότερες κλίμακες.
Από την άλλη, έχουμε το Ευρωπαϊκό Δίκαιο που θεσπίζει νόμους για τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Εάν δεν υπήρχαν οι νόμοι που μπορούν να χαλιναγωγήσουν κάποιες ορμές και τάσεις του κοινωνικού συνόλου, ίσως η ανάπτυξη του πολιτισμού μας να ήταν σε ένα πολύ πρώϊμο στάδιο ακόμα ή να μην είχαμε επιζήσει καν ως γένος...
Από την άλλη, έχω την αίσθηση ότι ακόμη και σε χώρες που υπάρχει μεγάλη οργάνωση κι υπακοή των πολιτών της στους νόμους και στους κανονισμούς καλύτερης κι εύρυθμης διαβίωσης, ένας τρίτος παρατηρητής θα μπορούσε να βρει ελαττώματα στον τρόπο διαβίωσης αυτών των πολιτών.
Αυτή η υπακοή γίνεται φυσικά ή εντελώς μηχανικά;
Από την άλλη, πως βλέπει ένας πολίτης μιας τέτοιας χώρας την χώρα του και τους συμπολίτες του;

quote:
άναρχη ελευθερία ονομάζω την ελευθερία χωρίς λογική, χωρίς συνείδηση, χωρίς το σκέπτεσθαι δηλαδή.

Συμφωνόντας μαζί σου, να προσθέσω ότι η ελευθερία χωρίς λογική και πολλές φορές χωρίς συνείδηση είναι ένα χάπι που μπορεί να δοθεί σε μια ευρύτερη μάζα ανθρώπων και να φέρει την ταμπέλα της πραγματικής ελευθερίας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 20:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Dying_Incubus διάβασα το post σου. τώρα θα το μελετήσω και θα σου απαντήσω.
θέλω όμως την άποψη σου και για αυτό:
quote:
Τελικά μήπως είναι αναγκαία η απομόνωση του έξω-περιβάλλοντος για κάποιο διάστημα μέχρι να ρυθμίσουμε το έσω-περιβάλλειν μας;

διότι σκοπεύω να το εμπλέξω στην απάντηση και θα ήθελα την άποψη σου.

ευχαριστώ


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 03:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ:

Ο εσωτεριστής,
αν και εγώ δεν είμαι τουλάχιστον με την κοινά αποδεκτή σημασία του όρου,
οφείλει να παρατηρεί ό,τι μπορούν να συλλάβουν οι αισθήσεις του , ο νους του και η λογική του επίσης.



Κοινά αποδεκτή σημασία του όρου... ποιος τη διαμορφώνει ετούτη αν όχι εμείς;
Πολύ σωστά περιγράφεις κάποια από τα πράγματα που οφείλει να κάνει ο εσωτεριστής. Και δένουν επίσης με το τέλος του μηνύματός σου, αυτό για το οποίο ζητάς άποψη από τον D.I:
quote:
σε ένα άλλο topic “ εννεάδες...” νομίζω ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ρώτησε αν έχουμε συνειδητοποιήσει γιατί όλοι οι μεγάλοι στην ιστορία της ανθρωπότητας για κάποιο διάστημα ξέκοβαν απο το περιβάλλον και απομονώνονταν στο μοναχικό τους περιβάλλον. Τελικά μήπως είναι αναγκαία η απομόνωση του έξω-περιβάλλοντος για κάποιο διάστημα μέχρι να ρυθμίσουμε το έσω-περιβάλλειν μας;

Δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη μέθοδος για τον καθένα, ώστε να ρυθμίσει το "έσω-περιβάλλειν" του. Συμφωνώ όμως και επαυξάνω, στο ότι χρειάζεται ρύθμιση και γνώση του εσωτερικού μας κόσμου. Είναι μια διαδικασία στην οποία θα πρέπει να υποβάλλουμε τον εαυτό μας κάθε στιγμή. Ίσως να χρειάζεται βέβαια να αφιερώσουμε στην αρχή λίγο παραπάνω χρόνο, ώστε να κάνουμε μία συνολική ανασκόπηση της ζωής μας και να προσπαθήσουμε να βρούμε τα ίχνη των όσων πιστεύουμε, όπως και τα κίνητρα των δράσεών μας, τις συνήθειές μας και τους τρόπους με τους οποίους πράττουμε. Εκεί που βρίσκεται ο καθένας από εμάς, φέρει μαζί του μια κληρονομιά που σε έναν βαθμό ούτε έχει διαλέξει, ούτε καν γνωρίζει το περιεχόμενό της. Ακόμα και τις λέξεις που χρησιμοποιούμε και που αποτελούν τον βασικό τρόπο με τον οποίο κωδικοποιούμε τον κόσμο, δεν έχουμε διαλογιστεί επάνω στο νόημα που έχουν για εμάς. Οπότε είναι αναγκαία η διαδικασία της ενδοσκόπησης. Και ως μία διαδικασία για την οποία κάποια στιγμή χρειάζεται να αφιερώσουμε αρκετό χρόνο, αλλά και ως μία συνεχή διαδικασία που πρέπει να κάνουμε, γιατί συνεχώς μαθαίνουμε και συνεχώς διαμορφωνόμαστε. Και διαμορφώνουμε επίσης, οπότε αν θέλουμε να είμαστε υπεύθυνοι άνθρωποι, θα πρέπει να ελέγχουμε τον τρόπο με τον οποίο επιδρούμε στο περιβάλλον μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 11:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν ξεκινήσω την τοποθέτηση μου, θα ήθελα να αναφέρω ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας στην τελευταία παράγραφο του προηγούμενου μηνύματος μου έγραψα "Συμφωνόντας μαζί σου, να προσθέσω ότι [...]" αντί για "Συμφωνώντας μαζί σου, να προσθέσω ότι [...]", που είναι και το σωστό.

quote:
Τελικά μήπως είναι αναγκαία η απομόνωση του έξω-περιβάλλοντος για κάποιο διάστημα μέχρι να ρυθμίσουμε το έσω-περιβάλλειν μας;

Πιστεύω καταρχάς ότι είναι αναγκαία κι η απομόνωση από το έξω - περιβάλλον σε κάποιο βαθμό αλλά κι η συμμετοχή σ' αυτό στον βαθμό που πιστεύει ο άνθρωπος ότι ωφελείται από αυτήν.
Από κει και πέρα, θεωρώ πολύ χρήσιμο το "αποτράβηγμα" ενός ανθρώπου στο έσω - περιβάλλειν του με σκοπό την ενδοσκόπηση των πράξεων κι επιλογών του, την καλύτερη και χωρίς διάσπαση προσέγγιση του εσωτερικού του εαυτού, την ταξινόμηση των εμπειριών που αποκόμισε αλλά και την οργάνωση της "μετουσίωσης" των όσων έλαβε σε όσα θα κληθεί να δώσει.
Το τελευταίο στάδιο το θεωρώ κι αρκετά σημαντικό αλλά κι αρκετά χρονοβόρο, το οποίο απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση από το άτομο.
Για να το εκφράσω πιο παραστατικά

Δεν ξέρω αν μπορούμε να ορίσουμε πότε είναι επιθυμητή η αποκλειστική ενασχόληση με το έσω - περιβάλλειν και πότε είναι επιθυμητή η μεγάλη συμμετοχή στο εξωτερικό περιβάλλον.
Πιστεύω πως αυτά είναι στάδια που μπορεί να ορίσει ο κάθε άνθρωπος σύμφωνα και με τα υποκειμενικά του κριτήρια αλλά και σύμφωνα με τις ανάγκες του.

Ένας λόγος που καθιστά πολύ χρήσιμη την απόσυρση του ατόμου στο εσωτερικό του περιβάλλον είναι κι η καλύτερη ευκαιρία να πραγματοποιήσει σε πρακτικό επίπεδο όλα αυτά που έλαβε από το εξωτερικό του περιβάλλον, στο οποίο είναι πιθανόν να γνωρίζει τα πράγματα περισσότερο θεωρητικά.

Άλλωστε πως θα γίνει να μπορέσει κάποιος να γνωρίσει αρκετά το εξωτερικό περιβάλλον (μακρόκοσμος) αν προηγουμένως δεν έχει βάλει στο μικροσκόπιο το εσωτερικό του περιβάλλον (μικρόκοσμος);
Πως θα καταφέρει να τα φέρει σε μια αρμονική σύζευξη τους εάν δεν γνωρίζει ένα από τα δύο;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy