ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 20:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκια το συγκεκριμένο τοπικ δεν έχει να προσφέρει κάτι καινούργιο σαν θέμα, άλλωστε αυτοί οι διάλογοι και αντίλογοι πάνω στα θέματα που περιγράφω στον τίτλο είναι ένα συχνό φαινόμενο, που όσοι μπαίνουμε στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ το βιώνουμε συνέχεια .

Απλά σκέφτηκα αυτό τον τρόπο ώστε για να μην (καταστρέφουμε)….συγκεκριμένα θέματα που ανοίγουνε και καταλήγουνε σε ένα διάλογο/αντίλογο διαφορετικών απόψεων που είναι άσχετοι με το θεματολογία ενός συγκεκριμένου τόπικ, να έχουμε την ευχέρεια να συνεχίζουμε κάπου αλλού την κουβέντα μας….

Α, ξέχασα και κάτι άλλο σημαντικό, σε αυτήν την προσπάθεια δεν παίζει μόνο ρόλο στο να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο ώστε να μπορούμε να μεταφέρουμε την συνέχεια μιας κουβέντας, να συνομιλάμε και να εκφράζουμε τις απόψεις μας και τις διαφωνίες μας, αλλά να έχουμε και την καλή θέληση και τον σεβασμό ώστε να καταλαβαίνουμε ότι κάθε θέμα ανοίγει για να προσφέρει κάποιες πληροφορίες που κάποια άτομα ενδιαφέρονται να μάθουνε, όποτε κανένας μας δεν έχει το δικαίωμα να τον αναγκάζει να αλλάζει θέμα .

Τουλάχιστον εδώ δεν θα υπάρχει περιπτώσει να πέσει καμία κλεψύδρα…. εκτός και αν το παρακάνουμε και στα λόγια μας .

ΥΓ : δεν ξέρω αν είναι πρακτικό ως σκέψη, ας μας πει και ο φίλος Dying_Incubus, πάντως έχω περιέργεια να δω αν πιάσει σαν ιδέα..

Άντε και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους μας .

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 13:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, σου εύχομαι, καλή χρονιά, προσωπική και οικογενειακή ευτυχία.

Καλή η ιδέα σου, αλλά φοβάμαι, ότι κινδυνεύει να γίνει, το θέμα, αλαλούμ, χωρίς συνοχή και ροή στους διαλόγους, πράγμα που απεύχομαι.
Βέβαια αυτό εξαρτάται απ' τη συμπεριφορά όλων μας.

θα δείξει...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 23:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης φιλαράκι γιαπετ .

Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω φίλε μου, δεν ξέρω θα δείξει η πορεία …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 01:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Χρόνια πολλά!!
-Που νάναι άραγε ο ψηλός! ο macedon! και ο Schwabe

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 01:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ Ο ΜΥΘΟΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙΑΔΑ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ-01/01/2008, 13:08:29

quote:
Ψηλός - Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής.
Επιλέγει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει.
Ή άρνηση της σωτηρίας που παρέχεται στον άνθρωπο μέσω του Ιησού Χριστού, δεν σημαίνει ότι, ο άνθρωπος, θα λάβει κάποια τιμωρία ως ποινή.

Αυτή είναι η δικιά άποψη ψηλέ, γιατί ο χριστιανισμός δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο .

εάν ομολογήσης δια του στόματος σου τον Κύριον Ιησούν, και πιστεύσης εν τη καρδία σου οτι ο Θεός ανέστησεν αυτόν εκ νεκρών, θέλεις σωθή" (Ρωμ. ι' 9).

Διότι τόσον αγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε έδωκεν τον Υιόν αυτού τον μονογενή, δια να μη απολεσθή πας ο πιστεύων εις αυτόν, αλλά να έχει ζωήν αιώνιον" (Ιωαν. γ' 16).

Δεν εξεύρετε ότι εις όντινα παριστάνετε εαυτούς δούλους προς υπακοήν, είσθε δούλοι εκείνου εις τον οποίον υπακούετε, ή της αμαρτίας προς θάνατον, ή της υπακοής προς δικαιωσύνην; (Ρωμ. ς΄ 16

Όπως καταλαβαίνεις ψηλέ τέτοια εδάφια είναι γεμάτα η α. γραφή και φυσικά δεν υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής, αλλά ή δέχεσαι την ταμπέλα του χριστιανού με τον φόβο της τιμωρίας και έχεις «αιώνια ζωή» ή δέχεσαι μόνο την διδασκαλία της αγάπης, μακριά από κάθε «δήθεν ταμπέλα» και χωρίς να περιμένεις καμία ανταμοιβή (παράδεισο), οπότε δεν λέγεσαι και χριστιανός (κόλαση)…..

quote:
Ψηλός - Συνήθως, ο «καλός άθεος» ενεργεί με βάση το «δεν κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι δεν θέλω να μου κάνει και αυτός». Ο Χριστιανός, όμως, αυτός που αγωνίζεται, άσχετα αν εμείς θα τον χαρακτηρίζαμε καλό ή κακό σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ενεργεί με το «κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι θα ήθελα να κάνει και αυτός για μένα».

Ξέρεις ποιο είναι το παράξενο φίλε ψηλέ, ότι πολλές φορές αυτός που λες άθεο, λόγο ότι δεν ακολουθεί το πρέπει που επιβάλανε «κάποιοι» με μέσο τον φόβο, μπορεί να είναι ποιο πιστοί στην ουσία της διδασκαλίας του Χριστού, αλλά και κάθε διδασκαλίας / συμβολισμού που μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα .

Και ο καλός άθεος και ο χριστιανός, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για κάθε τι που κάνει και γιατί το κάνει ;
Βλέπεις η αγάπη ποτέ δεν μαθαίνεται μέσω της τιμωρίας .

Και πάνω από όλα να γνωρίζει ότι η ανταμοιβή και η τιμωρία για τις πράξεις του, είναι σε αυτήν την ζωή, μετά τον θάνατο κανείς μας δεν γνωρίζει..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 01:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα που ξανασκέφτομαι την ιδέα σου, γι' αυτό το θέμα φίλε elo, νομίζω ότι μετά από κάποιες σελίδες, όλα τα θέματα πρέπει να συνεχίζονται εδώ...

Συμφωνείς;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 01:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να συμφωνώ εγώ δεν λέει τίποτε φίλε μου….

Πάντως το δύσκολο είναι αυτό που είπες πριν που αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, το μήπως δεν υπάρχει συνοχή και ροή στα διάφορα θέματα (αντιπαραθέσεις)) που θα μπουν, αν μπουν..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 01:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να βοηθήσω να το εξακριβώσουμε σύντομα, θα παραθέσω στο επόμενο μήνυμά μου, κάτι που αφορά στον ψηλό και μου έκανε αλήθεια, εντύπωση.

Νομίζω ότι εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος για να μου απαντήσει, αν θέλει.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 02:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

Θέμα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3188&whichpage=6&ARCHIVE= (άγιο όρος και γέροντες)

quote:
Δεν καταλαβαίνω, νέο παιδί, με κρίση και υπεύθυνο των πράξεών του, γιατί, εφόσον, όπως λες «δεν βουρκώνει από συγκίνηση», να μην αποφασίζει να εγκαταλείψει τη μοναχική ζωή, αν δεν είναι αποτέλεσμα δικής του επιλογής; Δεν πιστεύω πως θα είναι ο πρώτος που θα το κάνει!!!

Τρόποι δράσης υπάρχουν πολλοί. Σταμάτα να ρίχνεις τις ευθύνες αλλού.
Αν ήθελε το παλικάρι, τι ποιο εύκολο; θα έβγαζε τα ράσα, θα ξυριζόταν και θα αναχωρούσε με τον πατέρα του, σαν ένας κοινός επισκέπτης με το επόμενο καραβάκι της γραμμής και ποιος τον είδε τον Παναή;



Θέμα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9392&whichpage=7&ARCHIVE= (μάρτυρες του ιεχωβά)

quote:
Από προσωπική εμπειρία, στη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας, είδα πως οι γονείς νεοσύλεκτων Μ.τ.Ι. ήταν εκεί νυχθημερόν για να "επιτηρούν" τα παιδιά τους μη τυχόν και δεχόταν να ντυθούν στρατιώτες.
Δεν υπήρχε ελευθερία στα παιδιά να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Οι γονείς, τους υποχρέωναν σε κάτι που, απ'ό,τι μπόρεσα να διακρίνω σε ορισμένους από αυτούς, δεν ήταν επιλογή δική τους.

Ψηλέ, αυτές είναι δύο τοποθετήσεις σου σε διαφορετικά θέματα, τα οποία αναφέρω.

Μπορείς να βρείς ομοιότητες και διαφορές;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 03:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός - Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής.
Επιλέγει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει.
Ή άρνηση της σωτηρίας που παρέχεται στον άνθρωπο μέσω του Ιησού Χριστού, δεν σημαίνει ότι, ο άνθρωπος, θα λάβει κάποια τιμωρία ως ποινή.

Αυτή είναι η δικιά άποψη ψηλέ, γιατί ο χριστιανισμός δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο .

εάν ομολογήσης δια του στόματος σου τον Κύριον Ιησούν, και πιστεύσης εν τη καρδία σου οτι ο Θεός ανέστησεν αυτόν εκ νεκρών, θέλεις σωθή" (Ρωμ. ι' 9).

Διότι τόσον αγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε έδωκεν τον Υιόν αυτού τον μονογενή, δια να μη απολεσθή πας ο πιστεύων εις αυτόν, αλλά να έχει ζωήν αιώνιον" (Ιωαν. γ' 16).

Δεν εξεύρετε ότι εις όντινα παριστάνετε εαυτούς δούλους προς υπακοήν, είσθε δούλοι εκείνου εις τον οποίον υπακούετε, ή της αμαρτίας προς θάνατον, ή της υπακοής προς δικαιωσύνην; (Ρωμ. ς΄ 16

Όπως καταλαβαίνεις ψηλέ τέτοια εδάφια είναι γεμάτα η α. γραφή και φυσικά δεν υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής, αλλά ή δέχεσαι την ταμπέλα του χριστιανού με τον φόβο της τιμωρίας και έχεις «αιώνια ζωή» ή δέχεσαι μόνο την διδασκαλία της αγάπης, μακριά από κάθε «δήθεν ταμπέλα» και χωρίς να περιμένεις καμία ανταμοιβή (παράδεισο), οπότε δεν λέγεσαι και χριστιανός (κόλαση)…..



Για κάτσε για να καταλάβω, δηλαδή ποια θα ήταν η επιλογή που εσύ εννοείς/προτείνεις;
Ο Χριστιανός ό,τι κάνει πρέπει να το κάνει από αγάπη.
Στην Καινή Διαθήκη υπάρχει ολόκληρος ύμνος εις την αγάπη, δεν τον γνωρίζεις;
Η αγάπη ήταν και η αιτία δημιουργίας του ανθρώπου.
Για πες μου εσύ, μια που τοποθετείς το Χριστιανισμό στη βάση του δίνω-παίρνω, βάση ποιας παρόμοιας σχέσης δημιούργησε ο Θεός τον άνθρωπο, αν όχι από αγάπη (Διότι τόσον αγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε έδωκεν τον Υιόν αυτού τον μονογενή, δια να μη απολεσθή πας ο πιστεύων εις αυτόν, αλλά να έχει ζωήν αιώνιον" (Ιωαν. γ' 16) – τη δική σου παραπομπή χρησιμοποιώ};
Ελπίζω να μου δώσεις τεκμηριωμένη απάντηση.


quote:

quote:
Ψηλός - Συνήθως, ο «καλός άθεος» ενεργεί με βάση το «δεν κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι δεν θέλω να μου κάνει και αυτός». Ο Χριστιανός, όμως, αυτός που αγωνίζεται, άσχετα αν εμείς θα τον χαρακτηρίζαμε καλό ή κακό σύμφωνα με όσα βλέπουμε, ενεργεί με το «κάνω στον συνάνθρωπό μου, ό,τι θα ήθελα να κάνει και αυτός για μένα».

Ξέρεις ποιο είναι το παράξενο φίλε ψηλέ, ότι πολλές φορές αυτός που λες άθεο, λόγο ότι δεν ακολουθεί το πρέπει που επιβάλανε «κάποιοι» με μέσο τον φόβο, μπορεί να είναι ποιο πιστοί στην ουσία της διδασκαλίας του Χριστού, αλλά και κάθε διδασκαλίας / συμβολισμού που μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα .

Και ο καλός άθεος και ο χριστιανός, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για κάθε τι που κάνει και γιατί το κάνει ;
Βλέπεις η αγάπη ποτέ δεν μαθαίνεται μέσω της τιμωρίας .

Και πάνω από όλα να γνωρίζει ότι η ανταμοιβή και η τιμωρία για τις πράξεις του, είναι σε αυτήν την ζωή, μετά τον θάνατο κανείς μας δεν γνωρίζει..



Έχω επαναλάβει άπειρες φορές πως ο κατ’ όνομα Χριστιανός δεν πάει να πει ότι είναι και κατ’ ουσία Χριστιανός.
Θα ήθελα να αφήσουμε κατά μέρος το «επιχείρημα» της δια φόβου επιβολής του Χριστιανισμού.
Ο άνθρωπος, και ειδικότερα ο Έλληνας, υπέστη μεγάλους διωγμούς και πολλοί ισχυροί προσπάθησαν να του επιβάλλουν με φόβο και τρόμο πολλές συνήθειες, αλλά δεν κατάφεραν και πολλά.
Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, αρκετοί, αν όχι η πλειοψηφία είναι καλλιεργημένοι και μορφωμένοι, οπότε η επανάληψη του εν λόγω επιχειρήματος καταντά βαρετή και μη περιμένεις να ληφθεί σοβαρά υπόψη γιατί στερείται ουσίας.
Είναι αστείο να υποστηρίζουμε πως τόσα «μεγάλα κεφάλια» που ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό και ακολούθησαν ως και το μοναχισμό, το έκαναν υπό καθεστώς φόβου ή υπό την προοπτική της τιμωρίας.

Θα ήθελα να μου πεις, επίσης, ο «καλός άθεος», καθετί που κάνει, γιατί το κάνει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 03:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

Θέμα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3188&whichpage=6&ARCHIVE= (άγιο όρος και γέροντες)

quote:
Δεν καταλαβαίνω, νέο παιδί, με κρίση και υπεύθυνο των πράξεών του, γιατί, εφόσον, όπως λες «δεν βουρκώνει από συγκίνηση», να μην αποφασίζει να εγκαταλείψει τη μοναχική ζωή, αν δεν είναι αποτέλεσμα δικής του επιλογής; Δεν πιστεύω πως θα είναι ο πρώτος που θα το κάνει!!!

Τρόποι δράσης υπάρχουν πολλοί. Σταμάτα να ρίχνεις τις ευθύνες αλλού.
Αν ήθελε το παλικάρι, τι ποιο εύκολο; θα έβγαζε τα ράσα, θα ξυριζόταν και θα αναχωρούσε με τον πατέρα του, σαν ένας κοινός επισκέπτης με το επόμενο καραβάκι της γραμμής και ποιος τον είδε τον Παναή;



Θέμα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9392&whichpage=7&ARCHIVE= (μάρτυρες του ιεχωβά)

quote:
Από προσωπική εμπειρία, στη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας, είδα πως οι γονείς νεοσύλεκτων Μ.τ.Ι. ήταν εκεί νυχθημερόν για να "επιτηρούν" τα παιδιά τους μη τυχόν και δεχόταν να ντυθούν στρατιώτες.
Δεν υπήρχε ελευθερία στα παιδιά να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Οι γονείς, τους υποχρέωναν σε κάτι που, απ'ό,τι μπόρεσα να διακρίνω σε ορισμένους από αυτούς, δεν ήταν επιλογή δική τους.

Ψηλέ, αυτές είναι δύο τοποθετήσεις σου σε διαφορετικά θέματα, τα οποία αναφέρω.

Μπορείς να βρείς ομοιότητες και διαφορές;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Φίλε μου,
Δεν με διαβάζεις όπως θα έπρεπε και αυτό με λυπεί.
Θα ήταν προτιμότερο να ακολουθείς τη ροή των λόγων μου και όχι απλά να προσπαθείς να με αντικρούεις.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που θες να οδηγήσεις τη συζήτηση με τις δύο παραπομπές των μηνυμάτων μου.
Στις δύο παραπομπές, οι καταστάσεις και η θέση των «πρωταγωνιστών», δεν είναι συγκρίσιμες.
Μιας που, ακόμη, δεν έχω καταφέρει να διαβάζω τις σκέψεις των συνομιλητών μου, θα προτιμούσα να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος.

***Τη μόνη ομοιότητα που θα τολμούσα, ίσως, να πω πως βρήκα είναι η παρέμβαση και η άσκηση πίεσης εκ μέρους των γονιών, και στις δύο περιπτώσεις, για να κάνουν τα παιδιά τους όχι αυτό που τα ίδια τα παιδιά θέλουν, αλλά αυτό που οι γονείς επιθυμούν.

Edited by - Ψηλός on 02/01/2008 03:34:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 10:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Και ο καλός άθεος και ο χριστιανός, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για κάθε τι που κάνει και γιατί το κάνει ;
Βλέπεις η αγάπη ποτέ δεν μαθαίνεται μέσω της τιμωρίας .

Καλημέρα φίλε elo και Καλή Χρονιά
Αυτό που δέν έχετε καταλάβει μερικοί ... όπως διαβάζω και σε άλλα Topic ... είναι οτι ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Και ο καλός άθεος ακόμα άν αγαπάει, άν οι πράξεις του, η ζωή του είναι σύμφωνα με το θέλημα του θεού ακόμα και αν δέν πιστεύει σε αυτόν τον έχει πλησιάσει και σώζεται. Αλλιώς ακόμα και άν κατ'όνομα είναι υποκριτικά χριστιανός έχει φύγει μακριά απο τον Θεό και ο θεός δέν μπορεί να κάνει τίποτα να τον βοηθήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 11:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Καλή Χρονια σε όλους

quote:
Αυτό που δέν έχετε καταλάβει μερικοί ... όπως διαβάζω και σε άλλα Topic ... είναι οτι ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.

Δηλαδή, αυτοτιμωρήθηκαν οι κάτοικοι των Σοδόμων και των Γομόρων;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 11:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
elo: Και ο καλός άθεος και ο χριστιανός, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για κάθε τι που κάνει και γιατί το κάνει ;
Βλέπεις η αγάπη ποτέ δεν μαθαίνεται μέσω της τιμωρίας .

Καλημέρα φίλε elo και Καλή Χρονιά
Αυτό που δέν έχετε καταλάβει μερικοί ... όπως διαβάζω και σε άλλα Topic ... είναι οτι ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Και ο καλός άθεος ακόμα άν αγαπάει, άν οι πράξεις του, η ζωή του είναι σύμφωνα με το θέλημα του θεού ακόμα και αν δέν πιστεύει σε αυτόν τον έχει πλησιάσει και σώζεται. Αλλιώς ακόμα και άν κατ'όνομα είναι υποκριτικά χριστιανός έχει φύγει μακριά απο τον Θεό και ο θεός δέν μπορεί να κάνει τίποτα να τον βοηθήσει.



Στο δεύτερο μέρος συμφωνώ απόλυτα. Οι πράξεις είναι που καθορίζουν την σωτηρία της ψυχής μας και όχι το τι δηλώνουμε πως είμαστε.
Έχω μια ερώτηση όμως: Σε κάποιο χωρίο της Καινής Διαθήκης δεν είναι που αναφέρει ο Ιησούς, πως μόνο μέσω αυτού θα σωθούμε? Δηλαδή μόνο όποιος τον ασπαστεί θα λάβει την χάρη του Θεού. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο που αναφέραμε( δηλ. άσχετα τι πιστεύεις, αλλά τι πράττεις)?


http://img132.imageshack.us/img132/5782/siriuszuvlv4.gif/center" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 11:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
elo: Και ο καλός άθεος και ο χριστιανός, πρέπει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος για κάθε τι που κάνει και γιατί το κάνει ;
Βλέπεις η αγάπη ποτέ δεν μαθαίνεται μέσω της τιμωρίας .

Καλημέρα φίλε elo και Καλή Χρονιά
Αυτό που δέν έχετε καταλάβει μερικοί ... όπως διαβάζω και σε άλλα Topic ... είναι οτι ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Και ο καλός άθεος ακόμα άν αγαπάει, άν οι πράξεις του, η ζωή του είναι σύμφωνα με το θέλημα του θεού ακόμα και αν δέν πιστεύει σε αυτόν τον έχει πλησιάσει και σώζεται. Αλλιώς ακόμα και άν κατ'όνομα είναι υποκριτικά χριστιανός έχει φύγει μακριά απο τον Θεό και ο θεός δέν μπορεί να κάνει τίποτα να τον βοηθήσει.



Στο δεύτερο μέρος συμφωνώ απόλυτα. Οι πράξεις είναι που καθορίζουν την σωτηρία της ψυχής μας και όχι το τι δηλώνουμε πως είμαστε.
Έχω μια ερώτηση όμως: Σε κάποιο χωρίο της Καινής Διαθήκης δεν είναι που αναφέρει ο Ιησούς, πως μόνο μέσω αυτού θα σωθούμε? Δηλαδή μόνο όποιος τον ασπαστεί θα λάβει την χάρη του Θεού. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο που αναφέραμε( δηλ. άσχετα τι πιστεύεις, αλλά τι πράττεις)?


http://img132.imageshack.us/img132/5782/siriuszuvlv4.gif/center" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 12:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός - Η αγάπη ήταν και η αιτία δημιουργίας του ανθρώπου.

Ναι ε ;
Που το είδες αυτό, μήπως στην γένεσις ;

-προς δε την γυναίκα είπε θέλω υπερπληθύνει τας λύπας σου και τους πόνους της κυοφορίας σου με λύπας θέλεις γεννά τέκνα και προς τον άνδρα σου θέλει εισθαι η επιθυμία σου και αυτός θέλει σε εξουσιάζει

-προς δε τον Αδάμ είπεν επειδή υπήκουσας εις τον λόγον της γυναικός σου και έφαγες από του δένδρου από του οποίου προσέταξα εις σε λέγων μη φάγης απ αυτού κατηραμένη να ηναι η γη εξ αιτίας σου με λύπας θέλεις τρώγει τους καρπούς αυτής πάσας τας ημέρας της ζωής σου

-και είπε κύριος ο θεός ιδού εγεινεν ο Αδάμ ως εις εξ ημών εις το γινώσκειν το καλόν και το κακόν και τώρα μήπως εκτείνη την χείρα αυτού και λάβη και από του ξύλου της ζωής και φάγη και ζήση αιωνίως

-και εξεδίωξε τον Αδάμ και κατά ανατολάς του παραδείσου της Εδέμ έθεσε τα χερουβείμ και την ρομφαίαν την φλόγινην την περιστρεφόμενην δια να φυλάττωσι την οδόν του ξύλου της ζωής

Όπως καταλαβαίνεις η δικιά μου τεκμηριωμένη απάντηση είναι πως ο χριστιανισμός είναι γεμάτος αντιφάσεις όταν απλά τον γνωρίζουμε / διαβάζουμε κατά λέξη και όχι κατά ουσία….

quote:
Ψηλός - Θα ήθελα να αφήσουμε κατά μέρος το «επιχείρημα» της δια φόβου επιβολής του Χριστιανισμού.
Ο άνθρωπος, και ειδικότερα ο Έλληνας, υπέστη μεγάλους διωγμούς και πολλοί ισχυροί προσπάθησαν να του επιβάλλουν με φόβο και τρόμο πολλές συνήθειες, αλλά δεν κατάφεραν και πολλά.

Μα ο φόβος που λέω φίλε ψηλέ, δεν έχει καμία σχέση με την επιβολή του χριστιανισμού.
Είναι ο φόβος του θανάτου, του άγνωστου, που σε όλους μας υπάρχει υποσυνείδητα, που δεν τον χρησιμοποίησε μόνο ο χριστιανισμός αλλά και πολλές άλλες (θρησκείες) .
Απλά ο χριστιανισμός τον έκανε τόσο ζωντανό παράδειγμα ως εικόνα στο μυαλό του ανθρώπου (παράδεισος – κόλαση ) που προσωπικά εμένα δεν μου έκατσε ποτέ καλά ..

quote:
Ψηλός - Θα ήθελα να μου πεις, επίσης, ο «καλός άθεος», καθετί που κάνει, γιατί το κάνει;

Κολλάς πάλι σε ταμπέλες, «καλός άθεος» .
Σου απάντησα και εχθές, για εμένα δεν υπάρχει άθεος και ένθεος, αλλά συνειδητοποιημένος άνθρωπος που γνωρίζει αυτό που κάνει και γιατί το κάνει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 12:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria:Δηλαδή, αυτοτιμωρήθηκαν οι κάτοικοι των Σοδόμων και των Γομόρων;

Η Βίβλος δέν είναι ιστορικό κείμενο ... τουλάχιστον για μένα, το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

quote:
seirios12a: Έχω μια ερώτηση όμως: Σε κάποιο χωρίο της Καινής Διαθήκης δεν είναι που αναφέρει ο Ιησούς, πως μόνο μέσω αυτού θα σωθούμε? Δηλαδή μόνο όποιος τον ασπαστεί θα λάβει την χάρη του Θεού. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο που αναφέραμε( δηλ. άσχετα τι πιστεύεις, αλλά τι πράττεις)?

Με την πρώτη ματιά ... ΝΑΙ.
Αλλά μπορούμε να κατανοήσουμε κάποιο βαθύτερο μήνυμα το να έρθεις μαζί μου δέν σημαίνει υποχρεωτικά να τον πιστέψεις για Θεό, αλλά να κάνεις πράξεις στην ζωή σου αυτά που λέει.
Ο Ιησούς είπε πολλές τέτοιες συμβολικές φράσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 14:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που θες να οδηγήσεις τη συζήτηση με τις δύο παραπομπές των μηνυμάτων μου.
Στις δύο παραπομπές, οι καταστάσεις και η θέση των «πρωταγωνιστών», δεν είναι συγκρίσιμες.
Μιας που, ακόμη, δεν έχω καταφέρει να διαβάζω τις σκέψεις των συνομιλητών μου, θα προτιμούσα να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος.

Δεν θέλω να οδηγήσω πουθενά συγκεκριμένα, τη συζήτηση, φίλε ψηλέ, απλά θάθελα να δείς ότι δεν είναι πάντα τόσο απλό, όσο το παρουσιάζεις, να ακολουθήσουν τα παιδιά την όποια, επιλογή τους, είτε δέχονται πιέσεις απ’ τους γονείς είτε απ’ τους μοναχούς, μέσα στη μονή, για να μη φύγουν.

quote:
***Τη μόνη ομοιότητα που θα τολμούσα, ίσως, να πω πως βρήκα είναι η παρέμβαση και η άσκηση πίεσης εκ μέρους των γονιών, και στις δύο περιπτώσεις, για να κάνουν τα παιδιά τους όχι αυτό που τα ίδια τα παιδιά θέλουν, αλλά αυτό που οι γονείς επιθυμούν.

Εμένα με λυπεί το γεγονός ότι βλέπεις μόνο τη μισή αλήθεια, δηλαδή την πίεση των γονιών και στις δύο περιπτώσεις.

Πουθενά δεν υπάρχει η πίεση, εκ των έσω, για παραμονή στο μοναστήρι;
Απλά, θέλω να σου πω, ότι όπως υπάρχει περίπτωση, το παιδί να θέλει κάτι άλλο απ’ τους γονείς του και πιέζεται, εξ’ ίσου υπάρχει και η περίπτωση, να πιέζεται από άλλους παράγοντες (όπως η μονή, στη συγκεκριμένη περίπτωση), κόντρα στη δική τους θέληση που ταυτίζεται με τη θέληση των γονιών.

Αυτό δεν φάνηκε, μέσα απ’ τις τοποθετήσεις σου, να το θεωρείς σαν πιθανότητα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στα μοναστήρια, πράγμα που ξέρεις ότι δεν είναι αληθές.

Δεν είναι κακό να παραδεχτείς σαν γεγονός, ότι συμβαίνει αρκετές φορές, να μένουν εκεί μέσα, άνθρωποι, παρά τη θέλησή τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 20:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλοι μου εάν σας πιέσω! θα γίνεται βουδιστές?
-Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, εκτός και εάν είναι ανήλικος! Ούτε άυτός που αποφασίζει να γίνει μοναχός το κάνει από πίεση από τους μοναχούς ούτε αυτός που αφήνει τα ράσα το κάνει από πίεση από τους γονείς!


quote:
seirios12a:Έχω μια ερώτηση όμως: Σε κάποιο χωρίο της Καινής Διαθήκης δεν είναι που αναφέρει ο Ιησούς, πως μόνο μέσω αυτού θα σωθούμε? Δηλαδή μόνο όποιος τον ασπαστεί θα λάβει την χάρη του Θεού. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το προηγούμενο που αναφέραμε( δηλ. άσχετα τι πιστεύεις, αλλά τι πράττεις)?


-Έπρεπε δηλαδή να εξηγήσει τα αυτονόητα? Εννοούσε ότι μέσω αυτού, ακολουθώντας δηλαδή τη διδασκαλία του θα σωθεί ο άνθρωπος! Ο καλός ο άνθρωπος θέλει δε θέλει είναι Χριστιανός γιατί ακριβώς ακολουθεί το δρόμο του Θεού!
-Όταν εμφανίστηκε ο Ιησούς δεν υπήρχε ο Βουδισμός ή ο Χριστιανισμός! σωστά?
-Υπήρχαν οι ειδολολάτρες και αυτοί που περίμεναν την έλευση του Μεσία, δηλαδή οι Εβραίοι. Λογικό λοιπόν να εμφανιστεί σε αυτούς και όχι κάπου αλλού!
-Λογικό εξάλου να μιλάει για συνέχεια και τελειωποίηση των νόμων του Μωησή! Λογικό να έλεγε ότι όπιοιος δεν τον ακολουθούσε δε θα σωζόταν! Δε βρίσκω όμως λογικό να καθόταν και να έκανε κάθε τόσο διευκρινήσεις! στα αυτονόητα!
-Η Παλαιά Διαθήκη χωρίζεται στα Ιστορικά βιβλία στα Ποιήματα-Δδιδαχές και στα προφητικά! Στα ιστορικά βιβλία που αναφέρουν την ιστορία όπως την έβλεπαν οι Εβράιοι υπάρχει μέσα και το στοιχείο τόσο του συμβολισμού. Αυτό που έχει σημασία είναι η νεά Διαθήκη που σύναψε ο Θεός με τον άνθρωπο μέσω του Υιού του δηλαδή η Καινή και όχι η Παλαιά Διαθήκη που ήταν η προσέγγιση του ανθρώπου από το Θεό για πρώτη φορά!
-
quote:
Ostria Δηλαδή, αυτοτιμωρήθηκαν οι κάτοικοι των Σοδόμων και των Γομόρων;


Μάλον τη στηγμή που ειδποιήθηκαν για να αλλάξουν τρόπο ζωής και δεν το έκαναν! Πήγαιναν γυρεύοντας!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 00:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 00:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Όταν εμφανίστηκε ο Ιησούς δεν υπήρχε ο Βουδισμός ή ο Χριστιανισμός! σωστά?

Εδώ φίλε europaios2 κάνεις μεγάλο λάθος , γιατί ο Βουδισμός προϋπήρξε πολούς αιώνες πρίν από τον Χριστιανισμό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 02:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2

Ο Σιντάρτα Γκαουτάμα (Βούδας), γεννήθηκε το 560 π.α.χ.χ. και πέθανε το 480 π.α.χ.χ.

Αυτό επειδή το φορουμ, ανάμεσα σ' όλα τ' άλλα, έχει και επιμορφωτικό χαρακτήρα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wiccan89
Νέο Μέλος

Germany
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 03:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wiccan89  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός - Ο άνθρωπος έχει το δικαίωμα της επιλογής.
Επιλέγει ποιον δρόμο θα ακολουθήσει.
Ή άρνηση της σωτηρίας που παρέχεται στον άνθρωπο μέσω του Ιησού Χριστού, δεν σημαίνει ότι, ο άνθρωπος, θα λάβει κάποια τιμωρία ως ποινή.

Σωτηρια, από τι ?
Εσύ είσαι υπεύθυνος για την ζωή σου, και κανένας θεός η άγγελος.
Η εσύ θα σώσεις τον εαυτό σου η κανεις.
Σωτηρια άλλοι, παίρνουν από τον Διόνυσο που πέθανε 500 Χρονια προ χριστού πάνω σε έναν σταυρο, από τον μίθρα, από τον βούδα, από την Aλλατ (η όπως την ονομάζουν σήμερα, αλλάχ), από τον Διά, από την Εκάτη, από την Φρέγια, τον θορ, και όλων των άλλων θεών.
Γιατί όλες οι θρησκείες, είναι δρόμοι προς την ίδια θεϊκή πηγή.


________________________
"Όταν θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο, οι άνθρωποι πρώτα θα σε αγνοούν, μετά θα σε κοροϊδεύουν, μετά θα σου επιτίθονται, μετά θα νικήσεις"

(Starhawk)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wiccan89
Νέο Μέλος

Germany
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 04:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wiccan89  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τι θέλεις να σωθείς?
Σε κυνηγάει τίποτα?
Πως να εξελίσσεις τον εαυτό σου, αν δεν πάρεις ο ίδιος την ζωή στα δικά σου χερια, και περιμένεις άλλοι να σε σώσουν ?


Edited by - Wiccan89 on 03/01/2008 05:11:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wiccan89
Νέο Μέλος

Germany
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 05:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wiccan89  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Η Βίβλος δέν είναι ιστορικό κείμενο ... τουλάχιστον για μένα, το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

Συμφωνώ απολύτως.


"Όταν θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο, οι άνθρωποι πρώτα θα σε αγνοούν, μετά θα σε κοροϊδεύουν, μετά θα σου επιτίθονται, μετά θα νικήσεις"

(Starhawk)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 09:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, νομίζω πως το θέμα αυτό έχει και κάποια θετικά χαρακτηριστικά αλλά και κάποιες "επικινδυνότητες", τις οποίες θα πρέπει να έχουμε κατά νου.

Ελπίζω ειλικρινά να συμβάλλει στο να μην εκτρέπονται τα διάφορα θέματα συζήτησης από τον αρχικό τους σκοπό και να ξεκινούν συζητήσεις γύρω από διαφωνίες σε συνηθισμένα θέματα μεν αλλά συχνά δε και τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα συζήτησης.
Από την άλλη, ίσως δείξει σε όσα μέλη είναι πιο "επιρρεπή" στην συμμετοχή στις διαφωνίες αυτές αλλά και σε όλους μας ότι θα πρέπει να σεβόμαστε και τον θεματοθέτη που ανοίγει ένα θέμα προς συζήτηση, τους ανθρώπους που συμμετέχουν σ' αυτό - είτε καταθέτοντας τις απόψεις τους είτε ως αναγνώστες - αλλά και την οντότητα του ίδιου του θέματος, την οποία θα πρέπει να βοηθήσουμε να αναπτυχθεί και να προσφέρει όσα έχει να προσφέρει κι όχι να ανακόψουμε την πορεία του.

Πιστεύω ότι σ' αυτό το θέμα δεν θα χαθεί ο έλεγχος ούτε θα παρατηρηθούν περιστατικά ανταλλαγής προσβλητικών, υβριστικών και χλευαστικών μηνυμάτων αλλά θα υπάρξει ο απαραίτητος σεβασμός μεταξύ των συνομιλητών αλλά και των προσωπικών αληθειών που μοιράζονται μαζί μας.
Άλλωστε, την συζήτηση θα συντονίζεις κι εσύ ως θεματοθέτης αλλά κι όλοι οι συμμετέχοντες...
Πιστεύω ότι θα αναγνωρίσουμε όλοι μας την αναγκαιότητα αυτού που αναφέρω και να γίνει ένας προσωπικός μας στόχος.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 11:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω φίλε D. Incubus με αυτά που λες, άλλωστε ο σκοπός του συγκεκριμένου φόρουμ δεν είναι στο να εντείνουμε τις διαφωνίες μας επειδή μεταφέρουμε τις απόψεις μας από το ένα τοπικ στο άλλο, νομίζοντας ότι εδώ μπορούμε να ξεπεράσουμε τα «όρια» μας, αλλά στο να μάθουμε να είμαστε όλοι συντονιστές στον εαυτό μας ….και να μην χρειάζεται συνέχεια να έχουμε κάποιον να μας υπενθυμίζει την σημασία του σεβασμού στις απόψεις και στα πιστεύω του συνομιλητή μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 15:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη και σκέψη για το παρόν θέμα, πέρα απ’ αυτό που έχω εκφράσει ήδη, είναι ότι μπορεί να λειτουργήσει, ως προφύλαξη εκτροπής, για κάποια θέματα, που απ’ τη φύση τους έχουν μια τέτοια "επικινδυνότητα".

Απ’ την άλλη, θα πρέπει να μεταφέρονται εδώ, επί μέρους διάλογοι ή διευκρινήσεις, οι οποίες εκτρέπουν το θέμα στο οποίο διατυπώνονται και δεν θα έχουν τη μορφή έναρξης νέου διαλόγου (αλλιώς ας ανοίγονται νέα θέματα γι’ αυτό), αλλά βραχυπρόθεσμης ανταλλαγής, διευκρινιστικών σημείων.

Κι αυτό το λέω, για να μην καταντήσει το θέμα από θετικό, σε ένα συνονθύλευμα ερωταποκρίσεων, ανάμεσα σε πηγαδάκια, δύο τριών ατόμων.

Από όλους εμάς εξαρτάται, σε ποιό βαθμό θα διακρίνουμε και θα σεβαστούμε το ρόλο που μπορεί να παίξει, το παρόν θέμα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 18:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Βίβλος δέν είναι ιστορικό κείμενο ... τουλάχιστον για μένα, το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

Μα αυτό είναι ανεξάρτητο θέμα. Και γω δεν είπα ότι η καταστροφή έγινε στ' αλήθεια, το θέμα είναι όμως ότι υπάρχει μέσα στην ΠΔ ως ιστορία που κάτι θέλει να μας πει (αλλιώς δεν θα υπήρχε εκεί).
Και τι μας λέει;


quote:
Μάλον τη στηγμή που ειδποιήθηκαν για να αλλάξουν τρόπο ζωής και δεν το έκαναν! Πήγαιναν γυρεύοντας!

Πήγαιναν γυρεύοντας για ποιό πράγμα; Ας τους άφηνε να καταστραφούν μόνοι τους. Γιατί να επισπεύσει την καταστροφή τους;
Και με τον κατακλυσμό έχουμε ακριβώς το ίδιο σκηνικό.


Ασχετο με το παραπάνω, αλλά το έχω απορία. Ακουσα πάλι πρόσφατα το Σύμβολο της Πίστεως. Και μου έκανε εντύπωση εκείνο το:

"και αναστάντα την τρίτη μέρα κατά τας Γραφάς"

Τι ακριβώς εννοεί με το 'κατά τας Γραφάς"; και γιατί δεν αναφέρει τις Γραφές ούτε πριν ούτε μετά, αλλά μόνο εδώ; Εχει κάποια ιδιαίτερη σημασία;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 19:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria: Μα αυτό είναι ανεξάρτητο θέμα. Και γω δεν είπα ότι η καταστροφή έγινε στ' αλήθεια, το θέμα είναι όμως ότι υπάρχει μέσα στην ΠΔ ως ιστορία που κάτι θέλει να μας πει (αλλιώς δεν θα υπήρχε εκεί).
Και τι μας λέει;

Τα ίδια που μας λέει επανειλημένα και η Ελληνική μυθολογία (περιπτώσεις Προμηθέα, Τρωικά, κατακλυσμός του Δευκαλίωνα) η οποία κατα πολλούς είναι η μεγαλύτερη σοφία της ανθρωπότητας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 23:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Το συγκεκριμένο forum είναι πολύ ενημερωτικό! Εγώ αν θέλω να μάθω ή δεν είμαι σίγουρος για κάτι, ρωτάω! όπως για το Βουδισμό!
-.....Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνονται ανούσιες ερωτήσεις προς τον ψηλό? Οι απαντήσεις του δεν αφήνουν περιθώρια ούτε για παρερμεινείες ούτε για διευκρινήσεις!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy