ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ; ΜΠΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 17:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πηγαίνετε στην διεύθυνσηhttp://privacy.net/analyze/
κάντε κλικ στην εικόνα
και πειμενετε λίγο μέχρι να μάθετε :

  • το host name έχει δώσει ο ISP στο μηχάνημα σας

  • το όνομα και την έκδοση το browser σας

  • το όνομα και την έκδοση του λειτουργικού σας συστήματος
    και τις γραμματοσειρές που έχετε εγκαταστήσει

  • τα περιεχόμενα του HTTP header που έστειλε ο browser , τη στιγμή που ζήτησε την σελίδα

  • την ανάλυση της οθόνης σας

  • τα ανοιχτά port του όποιου firewall υπάρχει μπροστά απο τον υπολογιστή σας

  • τα plugins που χρησιμοποιεί ο browser σας

  • την χώρα στην οποία βρίσκεστε

  • αν είστε σε τοπικό δίκτυο θα μάθετε επίσης τον/τους υπεύθυνους διαχειριστές

φυσικά όλα αυτά εκτός απο εμάς, τα γνωρίζουν και όλοι οι servers τους οποίους επισκεπτόμαστε καθημερινά όταν σερφάρουμε στα διάφορα sites...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 20:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελάχιστε υπάρχουν πολλοί τρόποι για να προστατευτείς.
a)Χρήση ενός proxy
b)http://anonym.to/
c)Γίνε μέλος του δικτύου Tor (υπάρχει σαν plug-in για Firefox και Opera)
d)Χρησιμοποίησε έναν εναλλακτικό Browser που μπορεί να αλλάζει user agent, όπως ο K-Melon και ο Galeon (Gnome). Ο K-Melon μπορεί να μιμηθεί ΙΕ, και όλες τις μηχανές Gecko-Firefox.
Το πρόσθετο user-agent για το Firefox δουλεύει καλά, αλλά οι ρυθμίσεις χάνονται σε κάθε επανεκκίνηση.
e)Χρησιμοποίησε μια live-cd διανομή Linux. Αν θέλεις κάτι πολύ ειδικό χρησιμοποίησε BackTrack2 linux
f)Κατέβασε το portable Hide IP Plantinum.exe και κάνε το ποστ σου να έρχεται από το Equador
g)Χρησιμοποίησε το απόλυτο Ελληνικό Όπλο. Γράψτα στα αρχ..ια σου και πες: "σιγά τι έχω να κρύψω, ας ψάξουν όσο θέλουν"
Δες π.χ το παρακάτω στιγμιότυπο που το site σου με βλέπει στη Γερμανία και σταματάμε εκεί γιατί αν συνεχίσουμε τα χακεράδικα, η Αμαλία θα πάρει το ρόπαλο. Αν τα θες αναλυτικότερα μπορώ να στα στείλω με PM


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 15:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστός..!!!

θα ήθελα να προσθέσω...

χρησιμοποίησε το ανοιχτό ασύρματο δίκτυο του γείτονα... ή χρησιμοποίησε προγράμματα όπως το kismet & airsnort για να ανοίξεις το ασύρματο δίκτυο του γείτονα... ή κάποιου public network και άντε να σε βρούνε μετά


Γιώργος
και το απόλυτο Εσωτερικό όπλο : αυτή την φορά θα είναι διαφορετικά ...(που έχει την ίδια ποιότητα με το γράψτα στα Αρ***ια σου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 17:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χρησιμοποίησε το ανοιχτό ασύρματο δίκτυο του γείτονα... ή χρησιμοποίησε προγράμματα όπως το kismet & airsnort για να ανοίξεις το ασύρματο δίκτυο του γείτονα... ή κάποιου public network [size=1]και άντε να σε βρούνε μετά

Σωστό μεν, παράνομο δε. Κοίτα... μιλάμε για άμυνα και όχι για επιθέσεις.
Αλλιώς στο Backtrack2 θα έπρεπε να προσθέσω και την συλλογή Plugins για το Firefox, fireCAT:
http://www.security-database.com/toolswatch/IMG/zip/FireCAT1.3_BrowsableHTML.zip

Το είδος του Φόρουμ που βρισκόμαστε έχει άλλο σκοπό και χαρακτήρα. Θα μπορούσαν ίσως να παρατεθούν κάποια άρθρα για τις παρακολουθήσεις από τις μεγάλες εταιρίες, για το "evil Google" ή την Μ$oft. Θα έπρεπε όμως να προστεθεί στην αρχή του άρθρου μία φόρμα αποποίησης ευθυνών (disclaimer ελληνιστί). Αλλιώς σκέψου π.χ κάποιον που θα έβαζε σαν clickable υπογραφή την εικόνα του θανάτου
http://ha.ckers.org/imagecrash.html
Έτσι πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι μια τέτοια σειρά άρθρων θα έπρεπε να
είναι σε συνενόηση με τους υπευθύνους του χώρου, ίσως δε να υπάρχει κι προέγκριση των κειμένων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 22:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
a)Χρήση ενός proxy
b)http://anonym.to/
c)Γίνε μέλος του δικτύου Tor (υπάρχει σαν plug-in για Firefox και Opera)
d)Χρησιμοποίησε έναν εναλλακτικό Browser που μπορεί να αλλάζει user agent, όπως ο K-Melon και ο Galeon (Gnome). Ο K-Melon μπορεί να μιμηθεί ΙΕ, και όλες τις μηχανές Gecko-Firefox.
Το πρόσθετο user-agent για το Firefox δουλεύει καλά, αλλά οι ρυθμίσεις χάνονται σε κάθε επανεκκίνηση.
e)Χρησιμοποίησε μια live-cd διανομή Linux. Αν θέλεις κάτι πολύ ειδικό χρησιμοποίησε BackTrack2 linux
f)Κατέβασε το portable Hide IP Plantinum.exe και κάνε το ποστ σου να έρχεται από το Equador
g)Χρησιμοποίησε το απόλυτο Ελληνικό Όπλο. Γράψτα στα αρχ..ια σου και πες: "σιγά τι έχω να κρύψω, ας ψάξουν όσο θέλουν"

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ με χαρά διάβασα το post σου , τό ήξερα εγώ απο την αρχή οτι είσαι "χριστιανόπουλο" και εσύ!
συμφωνώ με τις προτάσεις σου, επίτρεψε μου όμως να τις σχολιάσω λίγο..

αν εγώ προσπαθήσω να αποκτήσω τον έλεγχο κάποιου box, του δικού σου πχ, μέσω proxy για να αλλάξω ip εσύ μπορείς να κινηθείς δικαστικά και ο proxy βάσει νόμου θα σου δώσει το δικό μου...
αλλά αν εσύ σαν καλό "χριστιανόπουλο" δεν θες να κινηθείς δικαστικά διότι είσαι "Άγιος Άνθρωπος" μπορείς να εφαρμόσεις στον σέρβερ του proxy τεχνικές traffic analysis και να με βρεις!
σίγουρα δεν είναι απλό , αλλά ένας "ΆΓΙΟΣ" μπορεί να το κάνει ;-)
αλλά και σε τελευταία ανάλυση γιατί ο κάτοχος του proxy να σε κρατάει φακελομένο στα log files ?

το tor σε συνδυασμό με το privoxy υπάρχουν ενσωματωμένα στο vidalia εκεί μπορείς να συνδυάσεις και το add-on της αλεπούς switch proxy με θαυμαστά αποτελέσματα...
παρόλα αυτά αδερφέ μου ακόμα και το tor...;έχει τις τρυπίτσες του απο το 2005 μάλιστα αναρτημένες !

φυσικά και τα υπόλοιπα καλούδια που μας δίνεις είναι πολύ καλά , με αποκορύφωμα όμως την ελληνική εκδοχή lol.gr :-) αλλά άμα πάω να μοιραστώ το box σου με την τεχνική αυτή υποθέτω ότι θα μου αλλάξεις τα φώτα! ή κάνω λάθος "Άγιε" μου;

υγ. αν κατεβάσεις το vidalia μην ξεχάσεις να προσθέσεις στην αλεπού αυτό.

υγ2. θα σου στείλω ένα mail αυτές τις ημέρες, αν γνωρίζεις κάτι που δεν το γνωρίζω θα με βοηθούσες πολύ.

σε χαιρετώ προς το παρόν αδερφέ!




ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

υγ3 στους συνδέσμους που η αλεπού δεν μπορεί να βρει την σελίδα σβήσε απο την μπάρα των διευθύνσεων ότι έχει σχέση με το esoterica και τα forums του ,έπειτα κάνε ριφρές με το υπόλοιπο.Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 06/01/2008 22:41:29έτσι για να σε παιδέψω λίγο γιατί με έφτιαξες σήμερα...

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 06/01/2008 22:53:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 23:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣg)Χρησιμοποίησε το απόλυτο Ελληνικό Όπλο. Γράψτα στα αρχ..ια σου και πες: "σιγά τι έχω να κρύψω, ας ψάξουν όσο θέλουν"


-Πολύ σωστά! Μόνο αν νιώσουν απειλή θα σε ψάξουν! ή θα ασχοληθούν μαζί σου! και σε αυτό το Forum δε βλέπω κάποια σοβαρή απειλή! εκτός αν βλέπουν παντού μάγισες και εκολαπτόμενες απειλές! Προς το παρόν τους απασχολούν οι Ασιατες!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 01:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Google is watching you. Είναι πολύ δύσκολο να βρείτε έναν χρήστη που δεν έχει χρησιμοποιήσει το Google. Σίγουρα όταν οι Larry Page και Sergey Brin άρχιζαν το 1998 το Google δεν περίμεναν αυτή του την επιτυχία. Αν και στο ευρύ κοινό είναι γνωστό μόνο σαν μηχανή αναζήτησης, η εταιρία των 150 δις. $ είναι μετά και την εξαγορά (3,1 δις$) της double-click η μεγαλύτερη διαφημιστική εταιρία στον κόσμο. Γιατί λοιπόν μια τέτοια εταιρία δημοσιεύει στο blog της τέτοιες αηδίες;:

«My sister-in-law found her mother after 34 years of searching by using Google. I just thought you'd like to know you helped us find our mom! -- Laurie M.
I have to tell you thank you! After 12 long years, I have been reunited with my first love via Google. If it were not for your company, I would not have found him so easily. He moved all the way to Germany, and I googled his name about a month ago. His boss has a website, and there is a tiny picture of him on it, with his name. If it was not for that, we would have never reconnected. Thank you over and over and over again! You guys rock! -- Orlena C.»http://www.google.com/intl/en/press/

Μια εταιρία δισεκατομμυρίων λοιπόν, καίγεται να αποδείξει ότι είναι καλή, μέσω ιστοριών για την κόρη που βρήκε τη μαμά, και την μοναχική που βρήκε γκόμενο. Ας δούμε όμως γιατί καίγεται τόσο καθώς και την άλλη άποψη.

1. Το Google κατέχει τη μεγαλύτερη βάση δεδομένων για τους πολίτες παγκοσμίως. Αποθηκεύει την IP σας, την ταυτότητα του browser σας, και σύμφωνα με κάποιους και την ταυτότητα του υπολογιστή σας μέσω του περιβόητου αθάνατου cookie του. Κάθε αναζήτηση που κάνετε αποθηκεύεται, συσχετίζεται και ταξινομείται. Κάθε μήνα μάλιστα ανακοινώνονται και οι πιο δημοφιλείς αναζητήσεις. Δεν υπάρχει καμία μέθοδος για να σβήσετε τα προσωπικά σας δεδομένα από τα αρχεία του.
2. Με την δυνατότητα cache τις αποθηκευμένες σελίδες δηλαδή, παραβιάζει τα πνευματικά δικαιώματα των κατόχων ιστοσελίδων. Αν δεν θες να σε επισκέπτεται το googlebot (το ρομπότ του Google) θα πρέπει να προσθέσεις στον κώδικα HTML της κάθε σελίδας σου τις εντολές robots και spiders. Κάνοντας όμως αυτό έχεις θάψει στα σίγουρα το site σου μιας και έτσι θα χάσεις 70% τουλάχιστον της επισκεψιμότητας του.
3. Δεν έχει αρνηθεί την συνεργασία του με τις μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ, παρότι προκλήθηκε δημόσια μέσω δημοσιευμάτων του τύπου. Ειδικά μετά την 11η Σεπτεμβρίου μια τέτοια συνεργασία είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη. Παραδείγματα των διασυνδέσεων του φαίνονται εδώ: http://www.google-watch.org/bigbro.html
4. Τα προτεινόμενα link του (μέσω του Ad-Aware) δεν διασφαλίζονται για το αν μπορούν ή όχι, να μολύνουν έναν υπολογιστή. Με άλλα λόγια: φέρε σε μας τα λεφτά σου, και δεν μας νοιάζει αν είσαι εγκληματίας, spammer, ή ότι άλλο.
5. Το Google δεν είναι ελεύθερο. Π.χ στην Κίνα απαγορεύει τις αναζητήσεις για τις λέξεις ελευθερία, δημοκρατία, falun gong, και άλλα…

Με επερωτήσεις στο ευρωκοινοβούλιο και δημοσιεύματα στον τύπο η Ευρώπη πήγε να πει κάτι, αλλά…
Δεν έγινε τίποτα. Το Google μάλιστα επιχορηγεί με αστρονομικά ποσά τις έρευνες λογισμικού για την ταυτοποίηση των χρηστών Η/Υ και την αναγνώριση των επιθυμιών τους, σύμφωνα με τις αναζητήσεις που κάνουν.
Υπάρχει πολύ υλικό π.χ http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Google
και θα πούμε κι άλλα αν υπάρχει ενδιαφέρον.
...............................................................

Υ.Γ: Ελάχιστε ευχαριστώ για τα links.

Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 12/01/2008 01:59:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 20:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://whatismyipaddress.com/staticpages/index.php/how-do-I-change-my-ip-address


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy