ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εκλύεται κάποιας μορφής ενέργεια όταν βρισκόμαστε σε ορισμένες συναισθηματικές καταστάσεις;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
periklisGR
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 18:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους periklisGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΟΣΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΡΑΜΑ.
ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΩ Ή ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΡΩΝΩ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΝΕΡΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΑΜΑΣΩ ΠΡΟΣ ΟΘΕΛΟΣ ΜΟΥ. ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΙ ΕΚΕΙΝΗ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΕΙΕΡΓΗ ΑΥΡΑ. ΟΣΩ ΟΜΩΣ ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΝΕΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΚΑΙ Η ΑΥΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΕΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ .

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΑΜΑΣΩ ΕΤΣΙ ΟΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΙΗΣΩ ΠΡΟΣ ΩΘΕΛΟΣ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.


Ο Θεός δεν είναι κακός, απλός πρακτικός

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 16:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ periklisGR, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Σχετικά με την αύρα υπάρχουν κάποια θέματα στις Συζητήσεις μας, οπότε πιστεύω πως θα ήταν καλό για σένα εάν τις διάβαζες.
Ένα από αυτά τα θέματα είναι τo εξής (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΑΥΡΑ: Μπορούμε να την δούμε;

Εάν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα), υποβάλλεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που σε ενδιαφέρει κι επιλέξεις την εμφάνιση αποτελεσμάτων μόνο για τίτλο θέματος, θα βρεις όλες τις υπάρχουσες σχετικές συζητήσεις.

Σχετικά με αυτό που μοιράζεσαι μαζί μας, νομίζω πως κάποιες πολύ δυνατές συναισθηματικές καταστάσεις είναι πιθανό να γίνονται αντιληπτές σε εμάς μέσω της έντασης με την οποία τις βιώνουμε.
Ειδικά όταν μας καταβάλλουν και δε μπορούμε να τις ελέγξουμε, τότε η ένταση αυτή είναι μεγαλύτερη.
Το γεγονός ότι όταν νευριάζεις νιώθεις μια τεράστια ενέργεια - αν μπορείς να συγκεκριμενοποιήσεις λίγο περισσότερο τη λέξη αυτή θα με βοηθούσες να καταλάβω λίγο καλύτερα - να σε καταβάλλει, εσύ πως το ερμηνεύεις;
Πιστεύεις ότι θα πρέπει αυτό που εκλύεται να καταφέρεις να το κάνεις να λειτουργήσει προς όφελος σου με σκοπό να το ελέγξεις εσύ κι όχι εκείνο εσένα.
Το γεγονός μάλιστα ότι αυτό συμβαίνει όταν νευριάζεις κι όταν χαλαρώνεις, σε κάνει να σκέφτεσαι κάποια πιθανή εξήγηση;
Διαβάζοντας πχ αυτή σου την πρόταση σκέφτομαι μήπως όλο αυτό που σου συμβαίνει είναι ένα "καμπανάκι" με σκοπό να σου υποδείξει την αναγκαιότητα να ελέγξεις τον εκνευρισμό σου.

Νομίζω πως ένας καλός τρόπος να την ελέγξεις αυτή την δύναμη είναι να καταλάβεις την αιτία που την γεννάει, τι είναι αυτό που την κινητοποιεί και τους βαθύτερους λόγους που αυτή εκφράζεται, οι οποίοι ίσως να έχουν να κάνουν με εσένα τον ίδιο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 20:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
periklisGR καλώς ήρθες στα forums

Αυτό που γράφεις μου έχει συμβεί κάποιες φορές και σε εμένα, ιδίως σε περιπτώσεις που νευριάζω τόσο πολύ, που 'θολώνω' δηλαδή από την οργή. Μια φορά μάλιστα που είχε συμβεί αυτό (πριν από περίπου 13 χρόνια) είχα οργιστεί τόσο πολύ, που ένιωθα αυτήν την 'αύρα' που περιγράφεις να με περιβάλλει ολόκληρη. Η αίσθηση ήταν σα να περιβαλλόμουν από κάποιου είδους δυναμικό πεδίο, υπήρχε ζέστη και αντιλαμβανόμουν κάτι σαν συχνότητα του πεδίου αυτού.
Το άτομο το οποίο με είχε βγάλει εκτός εαυτού και που το είχε κάνει αυτό λόγω πολύ άδικης και επιθετικής συμπεριφοράς προς εμένα, μου ανέφερε μετά από 2 ώρες, ότι κάηκε η κουζίνα της. Και, χωρίς να της έχω πει τίποτε, ήταν σίγουρη ότι οφειλόταν σε μένα! Να φανταστείς, αργότερα που είχαμε κάποια στιγμή ξαναμαλώσει, είχε βγάλει έναν σταυρό και τον κράταγε μπροστά μου σαν τον εξορκιστή!!
Προσωπικά το πιστεύω ότι όταν θυμώνουμε (και σε άλλες περιπτώσεις βέβαια) εκλύεται κάποιου είδους ενέργεια, την οποία συνήθως δεν μπορούμε και να ελέγξουμε, γιατί είναι προϊόν μιας ανεξέλεγκτης συναισθηματικής κατάστασης. Προσωπικά το μόνο που έχω καταφέρει για να το ελέγξω, είναι το να εμποδίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο από την πλευρά μου.

Όσον αφορά το θέμα που άνοιξες, όπως σου έγραψε και ο Dying_Incubus, για την αύρα μπορείς να ανατρέξεις στο ήδη υπάρχον θέμα. Ωστόσο, μπορεί να παραμείνει κι αυτό ενεργό, με κάποια αλλαγή τίτλου ωστόσο, που να είναι και σύμφωνη με αυτό που ρωτάς. Θα πρότεινα έναν τίτλο όπως:
Εκλύεται κάποιας μορφής ενέργεια όταν βρισκόμαστε σε ορισμένες συναισθηματικές καταστάσεις;

Αν συμφωνείς με αυτόν τον τίτλο, θα αλλάξει το συντομότερο δυνατό. Αν θέλεις να προτείνεις κάποιον άλλο, θα περιμένουμε λίγες μέρες την πρότασή σου πριν αλλάξει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

periklisGR
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 16:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους periklisGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω για τα ωραια σας post.
Οντος Αμαλια μου συνφονω με τον τιτλο σου.

Dying_Incubus το προιγουμενο forum με καληψε καπος αλλα θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη σου.

(Οταν λεω περιεργο συνεσθημα ενοω κατι σαν να αποκτω τεραστιες δυναμεις ,υπερανθρωπες , και επισεις να νιωθω την αυρα μου πανω σε ολο μου το σωμα.)

Ο Θεός δεν είναι κακός, απλός πρακτικόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 20:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
periklisGR το μόνο που μπορώ να αναφέρω από προσωπική εμπειρία σε αυτό που αναφέρεσαι, είναι ένα συναίσθημα, σαν να νοιώθεις την αδρεναλίνη σου να πιάνει τα κόκκινα και νοιώθεις μια περίεργη δύναμη (ένταση/ζεστασιά) να πλημμυρίζει και να ξεχειλίζει από όλο το σώμα σου, βέβαια δεν ξέρω και αν αυτό μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι μπορεί να έχει καμία σχέση με αυτό που λέμε αύρα .

Όσο για την αύρα που αναφέρεσαι ότι βλέπεις, προσωπικά δεν έχω δει κάτι ορατό πάνω μου την στιγμή που νοιώθω αυτήν την ενέργεια στο σώμα μου, αλλά το περίεργο είναι πως αν δεν το ελέγξεις, μπορεί να κάνεις πράγματα που σε φυσιολογικές συνθήκες ούτε καν θα περνούσαν από το μυαλό σου….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2008, 12:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ periklisGR, νομίζω πως έγραψα ήδη κάποια πράγματα, εκφράζοντας την άποψη μου.
Δεν ξέρω αν έχω κάτι άλλο να πω προς το παρόν.

Εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο, ευχαρίστως να σου απαντήσω αν μπορώ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 00:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αυτό μετονομάζεται από:

"Η ΑΥΡΑ"

σε:

"Εκλύεται κάποιας μορφής ενέργεια όταν βρισκόμαστε σε ορισμένες συναισθηματικές καταστάσεις;"

Καλή συνέχεια στη συζήτηση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 20:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ PERICLES

EINAI ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΣΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΟΣΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΛΥΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.

ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΝ ΟΧΙ ΑΤΟΜΑ, ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ(ΟΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΥΜΟΥ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ).
ΠΧ ΤΑ PC.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΟΤΑΝ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ Ν'ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ PC.

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ PC ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΟ ΘΥΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΧΕΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 09:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΟΤΑΝ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ Ν'ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ PC.

ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΤΟ PC ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.


Φίλε theosoficus, είναι πράγματι γεγονός αυτό που αναφέρεις.
Έχω ακούσει αρκετά άτομα να μου περιγράφουν κάποιο παρόμοιο γεγονός το οποίο έχει να κάνει με μια βλάβη που δημιουργείται σε μια ηλεκρική συσκευή όταν οι ίδιοι είναι σε μια συναισθηματική έξαρση.
Το δικό μου pc πάντως έχει χαλάσει ουκ ολίγες φορές (), πριν λίγες μέρες μάλιστα στα καλά του καθουμένου δεν άνοιγε.
Αλλά ήμουν ήρεμος απ' ό,τι θυμάμαι, για τις προηγούμενες φορές δεν παίρνω κι όρκο!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 10:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως στο θέμα ταιριάζει μία αναφορά στα 2 φίλμ "What the bleep do we know?, Down the rabbit hole" αλλά και στο βιβλίο "Το μυστικό" (υπάρχει και σε φιλμ).

Πρόκειται για ντοκυμαντέρ που μεταξύ άλλων, αναλύουν το πως επιδρούν οι συναισθηματικές καταστάσεις στο σώμα μας και γίνεται επίσης αναφορά στα αποτελέσματα της θετικής και αρνητικής σκέψης μας.

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 19:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτήν την ενέργεια πως θα την χαρακτήριζες-περιέγραφες σε πραγματικό επίπεδο?Δηλαδή πχ σε πιάνει μια ένταση υπερκινητικότητας ή κάτι τέτοιο?

Πάντως αν εννοείς να την χρησιμοποιήσεις για συμφέρον σου, τότε ο νευρογλωσσικός προγραμματισμός είναι πιστεύω μονόδρομος μιας και δένει με την γλώσσα του σώματος και έχει επίκεντρο εσένα και τα συναισθήματα σου.Αν δεν έχεις ακούσει για αυτό το NLP τι είναι, πήγαινε στο google και ψάξε για κανέναν ελληνικό ιστότοπο πχ τα keywords "hellas nlp" ξερω γω.
Αν θες κάτι στα αγγλικά πήγαινε μια γύρα στην Wikipedia :p

Αν τώρα μιλάμε για το παράξενο και φράσεις του στυλ "use the force.." τότε εδώ πραγματικά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω^^

(wow, έχω πραγματικά χρόνια να μπω εδώ!!!)

Είσαι έτοιμος για αυτό άραγε..?Αν όχι τότε μην πατήσεις αυτό το
link..
[url=http://hellasnlp.wordpress.com/][/url]
http://hellasnlp.wordpress.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 20:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Φίλε periklisGR κατά τη δική μου γνώση και άποψη, κάθε φορά, που
υπάρχει έντονη ψυχολογική δραστηριότητα εκλύεται κάποιο είδος
ενέργειας, γιατί το "ψυχολογικό σώμα" εκδηλώνεται ως ενέργεια,
είναι είδος ενέργειας.
Αυτή η ενέργεια δεν είναι κάτι, που πρέπει να φοβόμαστε, αλλά πρέπει
να είμαστε προσεχτικοί στη διαχείρισή της.
Το να εμποδίζουμε αυτή την ενέργεια να εκφραστεί, να διοχετευτεί
μπορεί να είναι επιζήμιο για εμάς, γιατί συσσωρεύεται μέσα μας και
μας δημιουργεί προβλήματα σε άλλα επίπεδα.
Το να την αφήνουμε να εκφραστεί χωρίς διαχείριση, μπορεί να μας
φέρει αντιμέτωπους με δυσάρεστες συνέπειες.

Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το "νοητικό σώμα", ο σύμβουλος και
διαχειριστής της ψυχολογικής μας ενέργειας. Με πιο απλά λόγια,
είναι απαραίτητο να σκεφτούμε τον τρόπο με τον οποίο θα εκφράσουμε
αυτή την ενέργεια, με τρόπο σαφώς όχι άναρχο και καταστροφικό,
αλλά δημιουργικό, ή τουλάχιστον ακίνδυνο για εμάς ή τους άλλους.

Μέσα από ασκήσεις εξαγνισμού είναι δυνατόν η ενέργεια, που εκλύουμε
σε διάφορες ψυχολογικές καταστάσεις να μην κυριαρχείται από σκοτεινές,
μαύρες δυνάμεις. Μέσα από τον εξαγνισμό δε θα σταματήσει να εκλύεται
ενέργεια, αλλά θα έχει πλέον διαφορετική σύσταση, πολύ μεγαλύτερη
δύναμη, πιο εστιασμένη και εμείς θα είμαστε σε θέση να τη
διαχειριστούμε πολύ καλύτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 13:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου λίλιθ, συμφωνώ απόλυτα με το μήνυμα σου και την τοποθέτηση σου.
Όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική δραστηριότητα τότε αυτός ο οποίος καλείται να εμφανιστεί για να "βοηθήσει" είναι ο νους.
Ένας άνθρωπος ο οποίος αναγνωρίζει τους λόγους εκείνους για τους οποίους ο νους του θα πρέπει να υπερισχύσει και να τον κάνει να διαχειριστεί το συναίσθημα του, θα μπορέσει να το κατορθώσει πιο εύκολα αλλά και να μετατρέψει την ενέργεια αυτή που εκλύεται σε κάτι το οποίο θα έχει χρησιμότητα τόσο για εκείνον όσο και για τους άλλους.
Εάν όμως ο νους του δεν αναγνωρίζει αυτή την αναγκαιότητα τι γίνεται;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 15:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Φίλε μου Dying_Incubus, συνεχίζοντας την τοποθέτησή σου σχετικά με
τον έλεγχο του συναισθήματος από το νου, θα ήθελα να πω ότι κατά την
άποψή μου, για να υπάρχει τελικά η βέλτιστη διαχείριση της ενέργειας
που εκλύεται, θα πρέπει ο νους και το συναίσθημα να βρίσκονται σε
αρμονική σχέση μεταξύ τους.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση το νοητικό μας σώμα να μην είναι "καθαρό"
και να επηρεάζεται η "κρίση" του από παράγοντες έξω από εμάς, από
εντολές που δεν έχουν σχέση με εμάς και μας καταπιέζουν χωρίς αυτό
να είναι θεμιτό. Θα φέρω ως παράδειγμα την έννοια της κοινωνικής
διαμόρφωσης, που χρησιμοποιεί ο Μάρες στα βιβλία του για τους
Τολτέκους. Στην περίπτωση αυτή ο νους μπλοκάρει το συναίσθημα και
δεν το αφήνει να εκφραστεί, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται στον
άνθρωπο είτε απωθημένα, είτε ενοχές, στην πρώτη περίπτωση από τη
συγκράτηση της ενέργειας, στη δεύτερη από την αλόγιστη έκφρασή της.

Εδώ ο νους ουσιαστικά "καταστρέφει" τη δράση της, πολλές φορές
δικαιολογημένης, συναισθηματικής παρέμβασης. Γιατί η έκλυση
ενέργειας, όταν αυτή συμβαίνει, δεν προκύπτει πάντα από μια
κακή συνήθεια, αν και μπορεί να ισχύει και αυτό, αλλά είναι
ένας ανθρώπινος και φυσιολογικός τρόπος λειτουργίας του ανθρώπου.

Ένας όμως πραγματικά ορθολογικός νους, ένας "επεξεργασμένος"
προσεχτικά νους, σίγουρα θα πρέπει να είναι ο διαχειριστής της
συναισθηματικής ενέργειας.

Η έκφραση της ενέργειας με την παρέμβαση ενός τέτοιου νου, σίγουρα
δεν μπλοκάρεται. Διοχετεύεται μεν, αλλά με κατάλληλους τρόπους.
Έτσι, δεν υπάρχουν ούτε ενοχές ούτε απωθημένα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 09:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει πάντα η περίπτωση το νοητικό μας σώμα να μην είναι "καθαρό"
και να επηρεάζεται η "κρίση" του από παράγοντες έξω από εμάς, από
εντολές που δεν έχουν σχέση με εμάς και μας καταπιέζουν χωρίς αυτό
να είναι θεμιτό.

λίλιθ μου, μήπως αυτοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την κρίση μας δεν είναι τόσο πολύ "έξω από εμάς" όσο νομίζουμε;
Μήπως σε κάποιο βαθμό αυτοί υφίστανται και μας επηρεάζουν επειδή εμείς οι ίδιοι το επιτρέψαμε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 13:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχει πάντα η περίπτωση το νοητικό μας σώμα να μην είναι "καθαρό"
και να επηρεάζεται η "κρίση" του από παράγοντες έξω από εμάς, από
εντολές που δεν έχουν σχέση με εμάς και μας καταπιέζουν χωρίς αυτό
να είναι θεμιτό.
--------------------------------------------------------------------------------


λίλιθ μου, μήπως αυτοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την κρίση μας δεν είναι τόσο πολύ "έξω από εμάς" όσο νομίζουμε;
Μήπως σε κάποιο βαθμό αυτοί υφίστανται και μας επηρεάζουν επειδή εμείς οι ίδιοι το επιτρέψαμε;



Θα ήθελα να εκφράσω μια άποψη επάνω σε αυτό...
Νομίζω οτι αυτό που εμποδίζει το νοητικό μας σωμα να λειτουργήσει με διαύγεια δεν είναι τόσο οι απ΄εξω παράγοντες [ σκεπτομορφές κλπ] αλλά το δικό μας συναίσθημα [ αστρικό αν χρησιμοποιήσουμε αυτή την ορολογία].
Λέγοντας δικό μας συναίσθημα εννοώ κυρίως τις προσδοκίες και τις επιθυμίες μας.
Οταν θέλουμε κάτι πολύ, ιδίως αν αυτό είναι συναισθηματική κατάσταση, τότε ο νους θολώνει επειδή ''σκεπάζεται'' απο την ορμή του συναισθήματος και τότε αλλιώνεται η κρίση μας.

Για να φέρω ενα παράδειγμα ....Αν υποθέσουμε οτι ΖΗΤΑΜΕ ενταση και εμπειρίες ''διαφορετικές απο αυτές που ονομάζουμε ''συνηθισμένες'' η αν επιζητάμε ιδιότητες επίσης υπερβατικές και αλλιώτικες ...η πιθανότητα να θεωρήσουμε ΣΩΣΤΟ οτι μας μοιάζει να το περιέχει η να μας το ανακοινώνει είναι πολύ μεγάλη.
Αυτό συμβαίνει επειδή ξεκινώντας, έχουμε ''κατασκευάσει'' το αποτέλεσμα που αναμένουμε..
Εχουμε δλδ κινήσει ήδη τα νήματα της φαντασίας μας, ενδυναμωμένη απο την προσδοκία και το συναίσθημα.

Αρα εδω οι παράγοντες δεν είναι εξω απο εμας αλλά όλοι μεσα μας. Αυτό που είναι έξω [αν είναι τελικά τίποτα έξω]απο εμας είναι η αφορμή...οπου αφορμή = η δικαιολογία για να γίνει μια πράξη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KASSANTRA
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 10:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KASSANTRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε periklisGR

κατανωω το άνχωσου να βάλεις σε μία τάξι κάοια πραγματα για να βγάλεις συμπεράσματα άν σε απασχολει ακόμα το θέμα και σε οποιον άλλο έχει τις ίδιες ανησιχειες θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια βιβλία που έπεσαν στην αντίληψη μου τα οποια θα λύσουν πολλές απορίες τοσε σε σενα όσο και στους άλλους αναφορικά μπορω να πω ότι εξιγει οτι αυτη η ενέργεια που υπάρχει σε όλους μας με τι τρόπο μπορουμε να την διαχειριστουμε χωρίς να υπάρχουν βλαπτικές συνέπιες επάνωμας αλλά θετικές

τα βιβλία ειναι τα εξεις:
1) η ουράνια προφητεία
2)οδηγος των ενέα επιγνώσεων
3)η δεκατη επιγνωση
5)καμπάλα
ειναι βένεα και κανένα δυο ακόμα που δεν θυμάμε και εκδήδωντε απο τις εκδωσεις θυμάρι και ειναι του james Redfield

ελπίζω να έχεις υπομονή και να τα διαβάσεις και να έχεις το ποθουμενο αποτελεσμα ειναι πολυ συναρπαστικά και άκρος ενημερωτικα΄και κατατοπιστηκά εμένα μου άλλαξαν την ζωή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lavie
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 08:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lavie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω οτι οταν νιωθουμε θυμο κατα καποιο τροπο εκλυουμε αρνητικη ενργεια.Δεχομαστε ερεθισματα τα οποια προκαλουν θυμο και σαν αμυνα προκαλειται αυτο το αρνητικο συναισθημα.Ειναι καλο να προσπαθουμε να αποβαλλουμε τετοιου ειδους συναισθηματα γιατι αλλιως οταν συσσωρευτουν θα γινει μια τεραστια εκρηξη μεσα μας και τοτε 8α ειναι πολυ αργα.Καλο ειναι αν δεν καταφερουμε να το ελεγξουμε ολο αυτο να την "πληρωσουν" αψυχα αντικειμενα.Μια φορα ενιωσα τοσο θυμο με τον αδερφο μου που σπρωχνοντας με απιστευτη δυναμη την πορτα του δωματιου μου(και πιστεψτε με δεν φημιζομαι για την δυναμη μου λογω προβληματος στους ωμους)του εσπασα το δαχτυλο.Στεναχωρηθηκα παρα πολυ αλλα απο τοτε προσπαθω να ειμαι πιο ψυχραιμη γιατι δεν θελω να βρεθω ξανα μπροστα σε μια τετοια κατασταση.
Γενικα ομως ειναι αρκετα δυσκολο να καταφερει κανεις να συγκρατησει το θυμο του οσο ψυχραιμος και να ειναι γιατι σε τετοιες φασεις θολωνουν τα παντα και το μονο που μπορει να αισθανθει ειναι το αιμα στις φλεβες του να καιει.Αυτο το συναισθημα εγω συνηθως το αποκαλω "rage" η "berserk" τα οποια βεβαια αγγιζουν την υπερβολη του θυμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Olorin4
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 15:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Olorin4  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εκλύεται κάποιου είδους ενέργεια όταν κάποιος με δυνατή συναισθηματική φύση νειώθει δυνατά συναισθήματα. Βέβαια είναι πολύ σπάνιο να συμβεί αυτό, γιατί το 99.999% των αν8ρώπων δεν έχουν και πολλά συναισθήματα. Στην περίπτωσή σου τα συναισθήματα θυμού που ένειωσες προέρχονταν από ένα ξεχασμένο από πολλούς κομμάτι του εαυτού μας, το συναισθηματικό κομμάτι. Αυτή η "μαγνητική" ενέργεια μπορεί όντως να "βγει" έξω από 'σένα και να αγγίξει άλλους αν8ρώπους ή πράγματα. Και φυσικά, δεν πρέπει να προσπαθήσεις να τη "δαμάσεις", αλλά να την αγαπήσεις και να την καταλάβεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy