ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Πρόβλημα στην εισαγωγή οξείας και διαλυτικών με τόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 12:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από χθες έχω πρόβλημα στην εισαγωγή ελληνικών κεφαλαίων γραμμάτων με οξεία. Δηλαδή, όταν πχ γράφω τη λέξη "Αρης", στο γράμμα Α δεν μπορώ να βάλω οξεία. Η διαδικασία που ακολουθώ είναι: πρώτα πατάω το πλήκτρο που περιέχει τα σύμβολα ":" και ";" και μετά πατάω shift και μαζί το γράμμα στο οποίο θέλω να βάλω οξεία. Αποτέλεσμα όμως δεν έχω.

Επίσης, δεν μπορώ να εισάγω τα διαλυτικά, τα οποία μπαίνουν μόνα τους χωρίς να εισάγω γράμμα. Δηλαδή, όταν θέλω να βάλω διαλυτικά πχ πάνω στο γράμμα "ι", ενώ πατάω τα πλήκτρα shift+W, τα διαλυτικά ήδη έχουν μπει και μάλιστα εις διπλούν, χωρίς να έχω εισάγει γράμμα. Φαίνεται ως ΅΅.

Δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχω σε όλους τους επεξεργαστές κειμένων (πχ word ή μέσα στις φόρμες εγγραφής άλλων φόρα, e-mail κλπ). Εχω ελέγξει τις ρυθμίσεις γλώσσας (Regional and Language options) και έχω ενεργοποιήσει όλες τις γλώσσες που σχετίζονται με την ελληνική. Δίνω ένα ενδεχόμενο να μην πρέπει να έχω όλες τις φόρμες της ελληνικής γλώσσας ενεργοποιημένες.

Πάντως μπορώ να βάζω οξείες τουλάχιστον στα μικρά γράμματα... Εχετε να μου προτείνετε κάποια λύση;

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 13:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trithemius
Στην πρώτη περίπτωση που θέλεις να γράψεις την λέξη Άρης πατάς πρώτα την οξεία(τόνο αυτό που πατάς για να τονίσεις τα μικρά γράμματα) μετά shift και α μαζί έτσι έχει μπει ο τόνος και μετά το κεφαλαίο γράμμα που θέλεις.

Στην δεύτερη περίπτωση πατάς shift+οξεία μαζί και μετά το γράμμα που θέλεις πχ λαϊκός βλέπουμε ότι το γράμμα ι απέκτησε έτσι τα διαλυτικά.

Τώρα άν θελήσεις μια λέξη να έχει και διαλυτικά και τόνο μαζί πάνω από το γράμμα πχ Μαΐου πατάς shift+w και μετά το γράμμα που θέλεις μόνο του στην περίπτωση του παραδείγματος δηλαδή έχουμε shift+w και μετά μόνο του το ι.

Ελπίζω να σε βοή8ησα


Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 14:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Trithemius, για να εισάγεις τα διαλυτικά πάνω από το γράμμα που θέλεις, πχ το "ι", κρατάς πατημένο το shift και πατάς το πλήκτρο με τα σύμβολα ";" και ":".
Αφήνεις και τα δύο γράμματα κι ύστερα πατάς το πλήκτρο του "ι".

Με αυτόν τον τρόπο θα σου εμφανιστεί το "ϊ", χωρίς τόνο δηλαδή.

Για να εμφανιστεί το "ι" με διαλυτικά και τόνο μαζί, κρατάς πατημένο το shift, πατάς το πλήκτρο με τα γράμματα "w" και "ς", τα αφήνεις και πατάς το "ι".
Έτσι θα σχηματιστεί το "ΐ".

Σχετικά με την οξεία, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό που λες γιατί κι εγώ την ίδια διαδικασία θα έλεγα σε κάποιον που θέλει να γράψει κάποιο φωνήεν κεφαλαίο με τόνο.

Αν συνεχίσεις να αντιμετωπίζεις το ίδιο πρόβλημα, κάνε την εξής μικρή "αλχημεία".
Όταν φτάσει η ώρα να γράψεις το κεφαλαίο φωνήεν με τον τόνο, γύρνα το πληκτρολόγιο στα κεφαλαία.
Πάτα το πλήκτρο με τα σύμβολα ";" και ":" και μετά το φωνήεν.
Μετά γύρνα το πληκτρολόγιο στα μικρά γράμματα και συνεχίζεις να γράφεις κανονικά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 14:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου τα γνωρίζω όλα αυτά. Απλώς, όπως εξηγώ, για κάποιον λόγο, ενώ πριν μερικές μέρες οι τονισμοί και τα διαλυτικά με τόνο έμπαιναν κανονικά, πλέον έχω γενικό πρόβλημα στα ελληνικά και όποτε προσπαθήσω να γράψω κάποιο φωνήεν κεφαλαίο με τόνο δεν γίνεται τίποτα. Δες εδώ: Αρης

Επίσης τα διαλυτικά με τόνο μπαίνουν σαν να είναι κενό το γράμμα και μάλιστα x2. Δες εδώ: Μα΅΅ιου

Δύο νομίζω πως είναι οι λόγοι:
α) κάτι έπαθε το πληκτρολόγιο (δύσκολο το βλέπω)
β) κάτι φταίει στις ρυθμίσεις γλώσσας (από τον Πίνακα Ελέγχου) γιατί έχω ενεργοποιήσει όλες τις ελληνικές φόρμες. Κάποιος που γράφει κανονικά και χωρίς πρόβλημα, αν δεν του κάνει κόπο, ας δει ποιες από τις ελληνικές φόρμες γλώσσας έχει ενεργοποιημένες και ποιές όχι.

Ρε τι πάθαμε

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 14:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν διευκρίνιση: όταν στο προηγούμενο μήνυμά μου έλεγα πατάς "οξεία" φυσικά ενοούσα το πλήκτρο με τα σύμβολα : ; γιατί αυτό το πλήκτρο μας δίνει τον τόνο της οξείας

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 15:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν πήγα στον πίνακα ελέγχου, στις ρυθμίσεις γλώσσας είναι τσεκαρισμένα αυτά:

10006(MAC-Greek l)

1253(ANSI- Greek)

28597(ISO 8859-7 Greek)

737(OEM- Greek 437G)

869(OEM -Modern Greek)

875(IBM EBCDIC- Greek)

Επίσης εκεί που λέει στο advanced :select a language to match the language version of the non-Unicode programs you want to use έχω και εκεί Greek.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 15:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως σου προσφέρει βοήθεια και το topic "Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !" που βρίσκεται στην ίδια κατηγορία με αυτό, και ειδικά το post της Darkangel_78 που μιλάει για τους κατόχους του λειτουργικού συστήματος XP και για τoυς κώδικες που πρέπει να είναι ενεργοποιημένοι για να αναγνωρίσει τις γραμματοσειρές σωστά το μηχάνημα.

Wolf

Edited by - keraynos on 20/01/2008 15:57:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 18:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά αυχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά δεν γίνεται τίποτα. Ηδη έχω τρέξει το NOD32 και το Outpost Security Suite μήπως υπάρχει κάποιος ιός ή κάτι σχετικό αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει (δείτε τη λέξη "Ηδη" που έγραψα σε αυτό το post...)

Επίσης έχω τσεκάρει όλες τις απαραίτητες φόρμες γλώσσας στις ρυθμίσεις Regional and Language Options, έβαλα την Ελληνική στη γλώσσα γραφής (αυτή που εναλλάσεται με το Alt+Shift) μετά έκανα reboot αλλά και πάλι τίποτα... Στην υποστήριξη της Microsoft βρήκα αυτά που έκανα και πιο πάνω αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ελπίζω να μην είναι το format η μόνη λύση...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 18:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ότι αφορά τον τονισμό των καιφαλέων χαρακτήρων δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει. Δοκίμασε το εξής : αντί για την διαδικασία τονισμού και εναλλαγής πεζών -κεφαλαίων δια μέσω shift, πάτα πρώτα το caps lock μετά τον τόνο και έπειτα το γράμμα. αν έτσι μπει ο τόνος δούλευε το έτσι γιατί με τα win δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα...

Όσο αφορά τον τόνο + διαλυτικά ,σε κάποια συστήματα Windows τόνος μαζί με διαλυτικά μπαίνει κρατώντας πατημένο το alt, πατώντας το κουμπί του τόνου και το φωνήεν. Σε άλλα παίζει και το ctrl.

δοκίμασε δηλαδή είτε πατώντας alt + : + υ = ΰ
είτε πατώντας ctrl + alt + : (τα αφήνεις) και έπειτα το γράμμα [υ ή ι ] = ΰ ή ΐ
πάντα υπό την προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείς πεζά και όχι κεφαλαία.

καλό θα ήταν να μας πεις τι browser δουλεύεις, ή αν τον αναβάθμισες πρόσφατα.

εύχομαι να σε βοήθησα αγαπητέ Θέμη*3= :-)
http://rapidshare.de/files/38359093/to_pliktrologio.pdf.html" target="_blank"> http://rapidshare.de/files/38359093/to_pliktrologio.pdf.html


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 19:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν! Το πρόβλημα με τον τονισμό των κεφαλαίων φωνηέντων λύθηκε με τον τρόπο που μου πρότεινε ο (μέγιστος!) ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ. Όμως το πρόβλημα με τον τονισμό στα διαλυτικά παραμένει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Ακόμα και πληκτρολόγιο άλλαξα μπας και είναι εκεί το πρόβλημα

*ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 19:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Windows: Με πατημένο το AltGr (δεξί Alt) πάτα τον τόνο (δεξιά του Λ). Άφησε τα και πάτα το φωνήεν (ι ή υ)
Linux: τόνος, μετά διαλυτικά (Shift και τόνος), μετά φωνήεν

Έλεγξε επίσης αν υπάρχουν τα εξής αρχεία:
C:WindowsInfIntl.inf
(ο φάκελος Inf είναι κρυφός οπότε πρέπει να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις της προβολής αρχείων)
C:WindowsSystem32c_737.nls
C:WindowsSystem32kbdhe.dll

Μήπως χρησιμοποίησες κάποιο καθαριστικό της registry; Μπορεί να έχει πειράξει το αντίστοιχο κλειδί. Αν ναι, υπάρχει λύση...
Με δική σου ευθύνη πάντα γιατί το πείραγμα της registry είναι πάντα επικίνδυνο:
Σου ανέβασα εδώ το ελληνικό layout
http://rapidshare.com/files/85235852/hekbdlayout.reg.txt.html
Κατέβασε το, σβήσε την κατάληξη .txt ώστε να γίνει hekbdlayout.reg , τρέξτο για να προστεθεί στη registry και κάνε reboot.

Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 20/01/2008 20:38:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 08:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Trithemius, τον τρόπο με το Caps lock για το πρώτο γράμμα που τονίζεται στον είχα προτείνει κι εγώ στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Σχετικά με το να μπαίνει τόνος και διαλυτικά σε κάποιο γράμμα μαζί, δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει.
Άλλωστε, είναι λίγες οι συγκεκριμένες λέξεις οπότε και να μην τις τονίσεις δεν έγινε και τίποτα, ε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 18:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέραν της λύσης με τα κεφαλαία (φίλε DI sorry δεν το είδα ), το πρόβλημα με τα διαλυτικά με τόνο παραμένει. Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ έκανα αυτό που έγραψες (είχα ήδη και τα 3 αρχεία), πέρασα τη νέα ρύθμιση στη registry, έκανα επανεκκίνηση αλλά και πάλι τίποτα. Δοκίμασα ακόμα να συνδέσω κάποιο άλλο πληκτρολόγιο μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα...

Απ' ότι βλέπω δεν γλιτώνω το format...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 21:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως έχεις επιλέξει κάποια πολυτονική γραμματοσειρά όπως οι:
Palatino Linotype
Arial Unicode MS;
Δοκίμασε το εξής:

Έναρξη-πίνακας ελέγχου-Τοπικές ρυθμίσεις & ρυθμίσεις γλώσσας- γλώσσες- Λεπτομέρειες (υπηρεσίες κειμένου και γλώσσες εισαγωγής) πάτα προσθήκη και πρέπει να επιλέξεις Γλώσσα επιλογής Ελληνικά και διάταξη πληκτρολογίου ΙΜΕ Ελληνική (220). Αν δεν σου δουλέψει δοκίμασε κάποια άλλη διάταξη

Αν τίποτα απ' αυτά δεν γίνει κοίτα μήπως χρειάζεται να ξαναβάλεις τους drivers για το πληκτρολόγιο.

Έναρξη - πίνακας ελέγχου- πληκτρολόγιο-υλικό-ιδιότητες-πρόγραμμα οδήγησης-Λεπτομέρειες

και θα δεις τους drivers που χρησιμοποιούνται. Από το cd του κατασκευαστή ή από το site του μπορείς επίσης να τους βρείς και να τους επανεγκαταστήσεις
. Μερικές φορές φορτώνονται εξτρά μετά την εγκατάσταση των windows. π.χ στο δικό μου laptop (Fujitsu-Siemens), υπάρχουν σε ένα προγραμματάκι που λέγεται EnEKB και στην πιο πάνω διαδικασία (Λεπτομέρειες προγράμματος οδήγησης) φαίνονται οι εξής:
C:WINDOWSsystem32DRIVERSEKBfltr.sys
C:WINDOWSsystem32DRIVERS|i8042prt.sys
C:WINDOWSsystem32DRIVERSkbdclass.sys

Αν θες πάντως να σιγουρευτείς αν το πρόβλημα είναι το πληκτρολόγιο-drivers κ.τ.λ ή το λειτουργικό, δώσε έναρξη-βοηθήματα-για άτομα με ειδικές ανάγκες-πληκτρολόγιο οθόνης. πάτα alt+shift (από το κανονικό σου πληκτρολόγιο) για να αλλάξει σε ελληνικό, και δοκίμασε να γράψεις στο σημειωματάριο με δεξί alt μετά τόνο και μετά γιώταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

npkissos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2009, 13:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους npkissos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως έχεις επιλέξει κάποια πολυτονική γραμματοσειρά όπως οι:
Palatino Linotype
Arial Unicode MS;
Δοκίμασε το εξής:

Έναρξη-πίνακας ελέγχου-Τοπικές ρυθμίσεις & ρυθμίσεις γλώσσας- γλώσσες- Λεπτομέρειες (υπηρεσίες κειμένου και γλώσσες εισαγωγής) πάτα προσθήκη και πρέπει να επιλέξεις Γλώσσα επιλογής Ελληνικά και διάταξη πληκτρολογίου ΙΜΕ Ελληνική (220). Αν δεν σου δουλέψει δοκίμασε κάποια άλλη διάταξη

Αν τίποτα απ' αυτά δεν γίνει κοίτα μήπως χρειάζεται να ξαναβάλεις τους drivers για το πληκτρολόγιο.

Έναρξη - πίνακας ελέγχου- πληκτρολόγιο-υλικό-ιδιότητες-πρόγραμμα οδήγησης-Λεπτομέρειες

και θα δεις τους drivers που χρησιμοποιούνται. Από το cd του κατασκευαστή ή από το site του μπορείς επίσης να τους βρείς και να τους επανεγκαταστήσεις
. Μερικές φορές φορτώνονται εξτρά μετά την εγκατάσταση των windows. π.χ στο δικό μου laptop (Fujitsu-Siemens), υπάρχουν σε ένα προγραμματάκι που λέγεται EnEKB και στην πιο πάνω διαδικασία (Λεπτομέρειες προγράμματος οδήγησης) φαίνονται οι εξής:
C:WINDOWSsystem32DRIVERSEKBfltr.sys
C:WINDOWSsystem32DRIVERS|i8042prt.sys
C:WINDOWSsystem32DRIVERSkbdclass.sys

Αν θες πάντως να σιγουρευτείς αν το πρόβλημα είναι το πληκτρολόγιο-drivers κ.τ.λ ή το λειτουργικό, δώσε έναρξη-βοηθήματα-για άτομα με ειδικές ανάγκες-πληκτρολόγιο οθόνης. πάτα alt+shift (από το κανονικό σου πληκτρολόγιο) για να αλλάξει σε ελληνικό, και δοκίμασε να γράψεις στο σημειωματάριο με δεξί alt μετά τόνο και μετά γιώτα


Γεια σας

Είμαι νέος στο Forum και έχω ένα πρόβλημα με την ρύθμιση των Ελληνικών στην επιλογή του πληκτρολογίου ΙΜΕ Ελληνική (220).
Δεν υπάρχει σαν επιλογή στο αντίστοιχο παράθυρο, αφου έφτασα :
Έναρξη-πίνακας ελέγχου-Τοπικές ρυθμίσεις & ρυθμίσεις γλώσσας- γλώσσες- Λεπτομέρειες (υπηρεσίες κειμένου και γλώσσες εισαγωγής) προσθήκη και επιλογή Γλώσσας επιλογής Ελληνικά και διάταξη πληκτρολογίου. Εκεί δεν υπάρχει η επιλογή για Ελληνικά (220).

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι στα Ελληνικά δεν ανταποκρίνονται τα "Σύμβολα" της γραμμής των αριθμών (πρώτη σειρά του πληκτρολογίου - με Shift). Άλλο πατάς και άλλο βγαίνει. Με τα Αγγλικά δεν συμβαίνει αυτό. Άλλαξα διάφορες επιλογές στο πληκτρολόγιο, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.

Τι θα μπορούσα να κάνω ? Πως μπορώ να προσθέσω τα "Ελληνικά (220)" στα περιεχόμενα της επιλογής του πληκτρολογίου ?

Συγνώμη για την πολυλογία μου, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεται την αγωνία μου με αυτό το μπέρδεμα...!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και την βοήθεια...
Νικόλας...


Edited by - npkissos on 17/10/2009 13:07:12

Edited by - npkissos on 17/10/2009 13:10:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2009, 01:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πω εδώ ένα τρελό που μου συμβαίνει για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Έκανα κάποιες στιγμές κάποια ποστ και όταν χρειάστηκα να μπω μέσα σε αυτά ξανά μετά από λίγο να κάνω κάποιες διορθώσεις, δεν μπορούσα να μπω.
Δεν το πολύ έψαξα να δω τι γίνεται μέχρι που κάποια στιγμή είδα πως δεν μπορούσα να μπω να κάνω διορθώσεις γιατί πολύ απλά δεν είχα κάνει login!!!!
Από εκείνη την ημέρα λοιπόν, μπαίνω δίχως να κάνω login (γιατί έτσι τρέχει και πιο γρήγορα), ποστάρω ότι θέλω, και αν χρειαστεί να κάνω διορθώσεις τότε μόνο κάνω "είσοδο".
Ξέρω πως είναι τρελό αυτό, και ούτε και μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει....
Έχει συμβεί μήπως και σε κάποιον άλλο....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 11:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και μενα μου εχει συμβει κατι παρομοιο, βγαζοντας ομως εντολη error...

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kosmakis
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 02:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Trithemius,
κατέβσε το malwarebytes από εδώ:http://www.filehippo.com/download_malwarebytes_anti_malware/
Κάνε ένα ψάξιμο στο σύστημα και ο,τι σου βγάλει με κόκκινο ως κακόβουλο, απομάκρυνέ το. Η εφερμογή σου δίνει διάφορες επιλογές. Καλό θα ήταν πριν επιλέξεις κάποια ενέργεια, να αποθηκεύσεις το αρχείο log. Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου θα λυθεί. Πιθανώς να έχεις πρόβλημα και με τον τονισμό των μικρών ελληνικών χαρακτήρων. Ελπίζω και εύχομαι να σε βοήθησα να αποφύγεις το φορμάρισμα. Καλή τύχη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 10:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες kosmakis

Χρήσιμη η βοήθειά σου, αν και πιθανότατα θα βοηθήσει κάποιον άλλο πλέον να αποφύγει το format, δεδομένου ότι ο Τrithemius αν ήταν να κάνει format θα το έκανε πριν από 3,5 χρόνια (τόσα χρόνια πέρασαν από τότε που είχε αναφέρει το εν λόγω πρόβλημα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.179688E-02
Maintained by Digital Alchemy