ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Κλιματικές αλλαγές", η μεγαλύτερη απάτη και η πιο κερδοφόρα επιχείρηση σήμερα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 23:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλό.
Ο πλανήτης αφροδίτη έχει επιφανειακή θερμοκρασία που φτάνει τους 400 βαθμούς κελσίου.. ένας κλίβανος στην κυριολεξία..
Αυτό οφείλετε στο υπερβολικό ποσοστό CO2 που έχει συσσωρεύσει η πυκνή ατμόσφαιρά της.. (95%)!!!
Στην ουσία πρόκειται για ένα φαινόμενο θερμοκηπίου που έχει ξεφύγει από κάθε όριο.. παρόμοια κινδυνεύει να πάθει και η Γη αν απελευθερωθεί όλο το CO2 που είναι εγκλωβισμένο στο υπέδεφος και απελευθερώνεται τους τελευταίους αιώνες στην ατμόσφαιρα με τη καύση των ορυκτών καυσίμων.
Το CO2 αυξάνει την θερμοκρασία των βιόσφαιρων... Είναι γεγονός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 03:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους,

Δέν σας φαίνεται περίεργο που τελευταία ακούγεται διαρκώς το
νέο τροπάριο των MME "κλιματικές αλλαγές"? Τί απέγινε στο
φαινόμενο του θερμοκηπίου και στην υπερθέρμανση του πλανήτη?

Μήπως τα MME την έχουν πάρει πρέφα και γυρίζουν το τροπάριο
σιγά σιγά ενώ κάποιοι εδώ αγωνίζονται για την ενός έτους παλιά
"υπερθέρμανση του πλανήτη"?

Αλήθεια πώς δικαιολογούν οι υπέρμαχοι της μόλυνσης με CO2 την
βύθιση της μέσης θερμοκρασίας του πλανήτη?

Edited by - Pamavol on 19/03/2008 03:56:56

Edited by - Pamavol on 19/03/2008 03:59:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 21:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άν όλοι αυτοί που "φωνάζουν", πως η κλιματική αλλαγή είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο, έχουν δίκιο τότε ΔΕΝ υπάρχει τίποτε για να "καταπολεμίσουμε" όπως λες.

Απλό παράδειγμα: τα αποθέματα νερού της προτευούσης και των άλλων περιοχών είναι πολύ μικρά καθώτι δεν βρέχει. Ακόμα και φυσιολογικό να είναι, το δέχεσαι; Ή μήπως θα πρέπει να ΒΡΕΧΕΙ για να έχουμε νερό. Μπορεί να φαντστεί κανείς την ζωή στις πόλεις χωρίς νερό;

quote:
Οφείλουμε απλά να προσαρμοστούμε σε νέες κλιματολογικές συνθήκες.

Λυπάμαι, αλλά σαύρα της ερήμου δεν μπορώ να γίνω...
Επίσης είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να μετατρέψουμε το περιβάλλον μας και όχι να ζούμε σε αυτό όπως θέλει ο χρόνος. Με λίγα λόγια λατρεύω τα δάση και όχι την έρημο - και αν μπορύσα θα έκανα όλες τις ερήμους της γης δάση και ζούγκλες, γιατί αυτές δίνουν ζωή και όχι η έρημος...

quote:
Τα πρώτα αποτελέσματα της "ανάπτυξης" τα βλέπυμε καθημερινά γύρω μας: μόλυνση του αέρα, μόλυνση των υδάτων, μόλυνση της γης, σειρά από νέες ασθένειες...

Αυτή είναι μία λάθος οικονομική ανάπτηξη την οποία την αποδεχονται όλοι, γιατί απλά έτσι τους έδειξαν.
Για προσπάθησε να αναφέρεις απλώς σε αυτούς που κατέχουν εξοχικά (και φυσικά πρώτη κατοικία ή κατοικίες) ότι ΔΕΝ είναι σωστό να έχουν τόση ακίνητη περιουσία γιατί είναι ΕΠΙΖΗΜΙΑ για το περιβάλλον... Αντιθέτως τα ζώα, θα χτίσουν τα εξοχικά τους πάνω στα καμένα... Δεν είναι μόνο πρόβλημα της Ελλάδας, αλλά όλου του κόσμου πλέον. Φυσικά κανείς δεν το εμποδίζει, γιατί αυτό δίνει χρήμα στις σάπιες δημοκρατίες...
Για προσπάθησε να πεις στους ανθρώπους ότι υα πρέπει να υπάρχουν περισσότερα και μεγαλύτερα εθνικά πάρκα και δρυμοί. Το ζήτημα είναι ότι κανείς δεν θα σε ακούσει γιατί και χρήματα από κέρδη διακιδεύονται και οι "οικοπεδούχοι" θα σκουζουν και ψύφους δεν θα έχουμε...

Άρα το όλο ζήτημα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία:
α) Για να ξυπνήσουν τα πρόβατα (εντάξει, τουλάχισοτν το 51%) και να γίνει κάτι στο θέμα του περιβάλλοντος.
β) Να αναπτυχθούν καινούριες τεχνολογίες που θα ακυρώσουν τις μέχρι τώρα ρυπογόνες.
γ) Να δουν τα πρόβατα ότι υπάρχει και ένας άλλος κόσμος, ένας με μέλλον και ποιό σωστός, από αυτόν που τους υπόσχονται αυτοί που θέλουν να τους εκμεταλευτούν.
δ) Να καταστραφούν όλες οι δήθεν εταιρείες που μας οδήγησαν μέχρι εδώ με την σάπια τεχνολογίας τους και τα υποχθόνια τερτίπια τους. Η Ford είναι στα τελευταία της... Το κακό βέβαια είναι ότι οι άνθρωπο ιπίσω από αυτές τις εταιρείες έζησαν πολύ καλή ζωή και εμείς θα βλαστημήσουμε...

quote:
Μπορεί να μας κοστίσει λιγάκι παραπάνω, μπορεί κάποιοι λίγοι να γίνουν "ζάμπλουτοι" από αυτή την καμπάνια "καταπολέμισης", αλλά δε βαριέσε συνηθήσαμε πλέον στο γεγονός πως κάποιοι "τα παίρνουν" και δεν μας ενοχλεί διόλου...

Αντίθετα:
Παράδειγμα το πετρέλαιο. 440 δις δολλάρια θα πληρώσουν οι ΗΠΑ φέτος για εισαγώμενο πετρέλαιο, όταν το 2003 ξόδεψαν μόνο 130 δις.
Που θα πάνε αυτά τα λεφτά;
Και για να ρωτήσω πιο απλά: συμφέρει ή όχι το κύκλωμα του πετρελαίου να διασπείρει τις ειδήσεις ότι όλα είναι φυσιολογικά, συνεχίστε να καίτε πετρέλαιο;
Παρόμοια κυκλώματα υπάρχουν στον άνθρακα (σχεδιάζονται δεκάδες νέα ηλεκτροπαραγωγά εργοστάσια που θα καίνε άνθρακα), στον χαλκό (με εξαγορές και κλείσιμο εταιριών που είναι αναπτύσουν προϊόντα που αντικαθιστούν τον χαλκό) ή στο σίδερο ....
Το ίδιο είχε γίνει στην αμερική το 50-60 με τις αγορές των συγκοινωνιακών εταιριών από τις αυτοκινητοβιομηχανίες και το κλεισιμό τους. Κανείς όμως δεν διαμαρτυρήθηκε τότε γιατί όλους τους συνέφερε αυτό... Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα. Μπορεί η κυβέρνηση να φοβάται για την αύξηση του πλυθορισού από την άνοδο του πετρελαίου, αλλά αυτό δεν είναι τόσο σπουδαίο μπροστά στα χρήματα που οικονομά από τα παράγωγα του πετρελαίου, μια και οι φόροι είναι ποσοστό της τιμής του...

Η άποψη μου: αργούμε αλλά πάμε για επανάσταση, επανάσταση στον τρόπο σκέψης και τεχνολογίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 00:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα .
Θα ξεκινήσω καταθέτοντας την άποψη μου για το θέμα χωρίς να εστιάσω σε σημεία που διαφωνώ ή συμφωνώ .
Το φαινόμενο του θερμοκηπίου είναι πλέον παρατηρήσιμο . Αυτό που θα προκαλέσει στην ουσία δεν είναι μόνο άνοδος του μεσου όρου της θερμοκρασίας του πλανήτη αλλά και εξαφάνιση του ήπιου κλήματος σε ορισμένες περιοχές της γης .
Το εύκρατο κλίμα θα εξαφανιστεί αφού η αύξηση του γλυκού νερού στον ωκεανό θα σταματήσει το ζωοδόχο ρεύμα του κόλπου του Μεξικού . Ετσι το χειμώνα πολλές περιοχές της Ευρώπης θα δέχονται παγωμένους βόρειους ανέμους και θα έχουν πολικές θερμοκρασίες .
Συνέπειες , μερική εξαφάνιση της εύκρατης χλωρίδας και πανίδας , πρόβλημα στις παραγωγικές καλλιέργειες που ταίζουν τον πλανήτη , ανάπτυξη νέων μικροβίων και ασθενειών στις περιοχές αυτές , πρόβλημα στις υποδομές πολλών χωρών , κύμα μετανάστευσης κλπ
Είναι δεδομένο ότι ο πλανήτης γη έχει άστατο κλίμα γενικά , οι επιστήμονες δηλώνουν ότι η περίοδος που περνάμε είναι περίοδος ηπιότητας που πολύ σύντομα θα αλλάξει .
Η φύση είναι παντοδύναμη , ο πλανήτης γεννά ζωή , το κατορθώνει στηριζόμενος σε κάποιες ισορροπίες , ο άνθρωπος επιδρά και αλλάζει τις ισορροπίες αυτές αναγκάζοντας τη φύση να αντιδράσει δημιουργώντας νέες .
Ο γρήγορος ρυθμός που επιβάλει σήμερα ο άνθρωπος καθιστά αδύναμη τη χλωροπανίδα , που οι ρυθμοί της είναι αργότεροι .
Ο άνθρωπος έχει ατού για να αντέξει στα νέα δεδομένα που έρχονται , είναι παμφάγος , τεχνογνώστης , μέχρι και τους ωκεανούς μπορεί να καλλιεργήσει . Ένα το μέλημα του προσοχή στο νερό και στον αέρα ( ατμόσφαιρα ) προσοχή στους ρύπους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 03:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ την παρέα .
Θα ξεκινήσω καταθέτοντας την άποψη μου για το θέμα χωρίς να εστιάσω σε σημεία που διαφωνώ ή συμφωνώ .

serr1,
να σε ρωτήσω, αυτά που γράφεις τα παραθέτεις ώς την δικιά σου άποψη στην οποία υπάρχουν σημεία που διαφωνείς αλλά δέν εστιάζεις?
Για να καταλάβουμε την άποψή σου θα μπορούσε να μας πείς άν θεωρείς πως είναι αδιαμφισβήτητο κατά την γνώμη το εξής: Ο άνθρωπος έχει συμβάλει στην υπερθέρμανση του πλανήτη με τις εκπομπές CO2, τόσο, ώστε να είναι υπεύθυνος για τις καταστροφές που περίγραψες μόλις. Να το πώ και αλλιώς για να είμαι σίγουρος, άν ο άνθρωπος δέν έκπεμπε μέσω σύνχρονου τρόπου ζωής CO2, οι καταστροφές δέν θα σύνβαιναν γιατί η φύση είναι παντοδύναμη και ο πλανήτης γεννά ζωή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dimitris213
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
157 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 12:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dimitris213  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τα λεγόμενα του/της φίλης TOXOTI.
Και εγώ δεν πιστεύω τίποτα περι "καταστροφής του περιβάλλοντος και υπερθέρμανση του πλανήτη απο τον άνθρωπο".

Ας μην κλείνουμε τα μάτια φίλοι , και όπως σωστά και μπράβο του είπε ο/η ΤΟΧΟΤΙ ότι μας μάθανε δεν είναι και η απόλυτη αλήθεια.Δεν είναι λίγεσ οι φορέ ςπου πιστευε η ανθρωπότητα κάτι το οποίο τελικά αργότερα αναιρούταν η κρυβόταν σκοπίμως απο κάποιους....Σχετικα παραδείγματα θα βρείτε πάρα πολλά σε μια εκπομπή του ΣΚΑΙ που ευτυχώς κυκλοφορεί σε κομμάτια και youtube με τίτλο "Η βιομηχανία του τρόμου (-η του φόβου- δε θυμάμαι)"....Εκεί θα δείτε να καταρρέουν θεωρίες και "πιστεύω" μας που ενώ τεκμηριώνονταν απο επιστήμονες τελικά ήταν "πατάτες"....νόσος των πουλερικών , δίδυμοι πύργοι , επιδημίες και πολλά άλλα...

Έχουμε πάρα πολλά ακόμη να δούμε και να αναθεωρήσουμε , αλλα δυστυχώς πάντα θα μένουμε θεατές γιατί μας έχουν αφοπλίσει και δνε μπορούμε πια να κάνουμε τίποτα....

"Του ανδρειωμένου ο θάνατος
...θάνατος δεν λογιέται "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 00:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Χαιρετώ την παρέα .
Θα ξεκινήσω καταθέτοντας την άποψη μου για το θέμα χωρίς να εστιάσω σε σημεία που διαφωνώ ή συμφωνώ .

serr1,
να σε ρωτήσω, αυτά που γράφεις τα παραθέτεις ώς την δικιά σου άποψη στην οποία υπάρχουν σημεία που διαφωνείς αλλά δέν εστιάζεις?



Θέλω να πιστεύω ότι λείπει η ειρωνεία από την παρατήρηση αυτή.
Τα σημεία του θέματος που αναφέρω εμπεριέχονται στα αναγραφόμενα των παραπάνω συνομιλητών .
Η άποψη μου τελιώνει με τις λέξεις <προσοχή στους ρύπους> .
Θεωρώ λοιπόν τον άνθρωπο άμεσα εμπλεκόμενο στην ρύπανση του περιβάλοντος .
Ο σύγχρονος τρόπος ζωής που δικαιωματικά κατέκτησε δεν φταίει αλλά η επιπόλαιη αντιμετώπιση του προβλήματος της ρύπανσης μέχρι σήμερα .
Η παντοδύναμη φύση ξέρει . Διασπά το CO2 προσφέροντας οξυγόνο . Εμείς κάθε μέρα της αφαιρούμε όπλα που την βοηθούν να το κάνει.
Αρα το CO2 που παράγουμε είναι ένας παράγοντας επιδείνωσης του φαινομένου .

Υπάρχουν και άλλοι <παράγοντες> , είναι όμως εκτός θέματος....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis13
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 14:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pantelis13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απλό.
Ο πλανήτης αφροδίτη έχει επιφανειακή θερμοκρασία που φτάνει τους 400 βαθμούς κελσίου.. ένας κλίβανος στην κυριολεξία..
Αυτό οφείλετε στο υπερβολικό ποσοστό CO2 που έχει συσσωρεύσει η πυκνή ατμόσφαιρά της.. (95%)!!!
Στην ουσία πρόκειται για ένα φαινόμενο θερμοκηπίου που έχει ξεφύγει από κάθε όριο.. παρόμοια κινδυνεύει να πάθει και η Γη αν απελευθερωθεί όλο το CO2 που είναι εγκλωβισμένο στο υπέδεφος και απελευθερώνεται τους τελευταίους αιώνες στην ατμόσφαιρα με τη καύση των ορυκτών καυσίμων.
Το CO2 αυξάνει την θερμοκρασία των βιόσφαιρων... Είναι γεγονός.

χαχαχαχαχα.../clap
Κοιτας φίλε μου το δάκτυλο και χάνεις το δάσος :D
CO2 εκπέμπεις κάθε φορά που εκπνέεις και σου υπόσχομαι οτι σε όλη σου τη ζωή θα μολύνεις με CO2 την ατμόσφαιρα πολλές φορές περισσότερο απο το αυτοκίνητο σου.
Δεν κατάλαβα ακόμα πως το CO2 αν και ψυχρό σαν αέριο μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία;Είναι σαν να μου λές οτι αν θες να σβύσεις μια εστεία φωτιάς και ρίξεις CO2 θα την φουντώσει OMG+3LOL!!!Γι'αυτό οι πυροσβεστίρες έχουν μέσα CO2;
Αύτο που είναι πραγματικά ρυπογόνο είναι οι άκαυστοι αρρωματικοί υδρογονάνθρακες,το μονοξείδιο του αζώτου,το CO,τα πρωωθητικά αέρια...είναι ατελείωτος ο κατάλογος.Μην κοιτάς μόνο το CO2,μην πέφτεις στιν παγίδα να κοιτάς μονο το CO2.
Αν οι υδρογονάνθρακες είχαν χρώμα θα κάναμε το σταυρό μας πριν μπούμε στο κέντρο σε ώρα αιχμής.Οι άκαυστοι αρωματικοί υδρογονάνθρακες είναι ένα καρκινογόνο προιόν που βγαίνει από τα αυτοκινητά μας και με αυτό γεμίζουμε τα πευμόνια μας καθημερινά.
Κανείς δεν παραπονέθικε γι'αυτο και καμία εταιρία δεν έχει κάνει κάτι γι'αυτο.Ούτε και πρόκειται,σας το υπογράφω.
Όσο για τον πλανήτη Αφροδίτη δεν έχει πάει κανέις για να κάνει μετρήσεις,οπότε όλα είναι ικασίες που οι επιστήμονες θεωρούν σίγουρα αποτελέσματα επιστημονικών ερευνών.
Όσο για το CO2 που σας ενοχλεί τόσο πέστε και καμιά κουβέντα για τα αναψηκτικά που πίνεται.

Φιλικά ΠαντελήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 15:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα!

Βλέπω πως λίγο-πολύ συμφωνούμε στο γεγονός πως η ανθρώπινη τεχνολογία και ο τρόπος "ανάπτυξης" μας μολύνει τη φύση, αλλά και εμάς τους ίδιους.

Πολύ σωστά διαχωρίζουν πολλοί συνομιλητές μας το ρόλο του CO2 αναφέροντας τις πραγματικές διαστάσεις. Είναι πράγματι πολλοί οι επιστήμονες που διαφωνούν σχετικά με τα αίτια της "υπερθέρμανσης" και της "κλιματικής αλλαγής".


Επειδή κάποιος φίλος ρωτάει να πω σύντομα, πως οι οπαδοί του "φαινομένου του θερμοκηπίου" ισχυρίζονται πως το ψυχρό CO2, λειτουργεί σαν σφουγγάρι και απορροφά τη θερμότητα της ηλιακής ακτινοβολίας. Το παρομοιάζουν με θερμοκήπιο, γιατί ισχυρίζονται πως το CO2 λειτουργεί σαν το γυαλί των θερμοκηπίων και πως όπως εκεί προκαλεί εγκλοβισμό της θερμοκρασίας στα κατώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας. Βέβαια το CO2 "απορροφά" υπέρυθρη ακτινοβολία στους -70ο Κελσίου... και εννοείται πως η θερμοκρασία στα θερμοκήπια παραμένει εγκλωβισμένη για όσο διάστημα παραμένει ο χώρος δίχως εισαγωγή ψυχρότερου αέρα...

Λέτε ο πλανήτης μας να έχει τέτοιο πρόβλημα? Να μην αερίζεται επαρκώς?

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, άλλα είναι τα πραγματικά ρυπογόνα, καρκινογόνα αέρια, αλλά η κοινή γνώμη αποπροσανατολίζεται σκοπίμως....

Το ίδιο είχε γίνει παλαιότερα με τη δήθεν "τρύπα του όζοντος" από τα FCKW.

Φίλε μου ΟΑΝΗΣΕΑ, βλέπω πως αρχίζουμε να συννενοούμαστε και χαίρομαι ιδιαίτερα γι' αυτό. Παρ' όλ' αυτά:



quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
άν όλοι αυτοί που "φωνάζουν", πως η κλιματική αλλαγή είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο, έχουν δίκιο τότε ΔΕΝ υπάρχει τίποτε για να "καταπολεμίσουμε" όπως λες.
--------------------------------------------------------------------------------


Απλό παράδειγμα: τα αποθέματα νερού της προτευούσης και των άλλων περιοχών είναι πολύ μικρά καθώτι δεν βρέχει. Ακόμα και φυσιολογικό να είναι, το δέχεσαι; Ή μήπως θα πρέπει να ΒΡΕΧΕΙ για να έχουμε νερό. Μπορεί να φαντστεί κανείς την ζωή στις πόλεις χωρίς νερό;


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οφείλουμε απλά να προσαρμοστούμε σε νέες κλιματολογικές συνθήκες.
--------------------------------------------------------------------------------


Λυπάμαι, αλλά σαύρα της ερήμου δεν μπορώ να γίνω...
Επίσης είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούμε να μετατρέψουμε το περιβάλλον μας και όχι να ζούμε σε αυτό όπως θέλει ο χρόνος. Με λίγα λόγια λατρεύω τα δάση και όχι την έρημο - και αν μπορύσα θα έκανα όλες τις ερήμους της γης δάση και ζούγκλες, γιατί αυτές δίνουν ζωή και όχι η έρημος...


Και τι νομίζεις πως πρέπει να γίνει για να έχουμε νερό? Να εμπιστευτούμε μήπως τα τρελά σχέδια της γεωμηχανικής? Φυσικά και πρέπει να βράξει για να γίνει ο κύκλος του νερού.

Αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να βρέξει αν κάψουμε όλα τα δάση μας!

Όταν λέω να προσαρμοστούμε φυσικά και δεν εννοώ να κάτσουμε με στραωμένα χέρια και να κάνουμε πως δεν τρέχει τίποτε.
Το ένα το λες ήδη: να φυτέψουμε δέντρα. Ναι αυτό είναι λύση, εννοείται σε συνδιασμό με την προστασία των δασών που μας απέμειναν!

quote:
Η άποψη μου: αργούμε αλλά πάμε για επανάσταση, επανάσταση στον τρόπο σκέψης και τεχνολογίας.

Εδώ μάλιστα ΣΥΜΦΩΝΩ και μακάρι να περάσει αυτή η επανάσταση! Μακάρι να ανοίξουμε το μυαλό μας και να δούμε πως υπάρχει και άλλος τρόπος "ανάπτυξης". Μακάρι να καταλάβουμε επιτέλους πως μπορούμε να έχουμε την "άνεση" μας και με τεχνολογίες που δεν μολύνουν και δεν αρρωσταίνουν τη φύση και τον άνθρωπο. Μακάρι να καταλάβουμε πως η επιστροφή μας κοντά και μέσα στη φύση μόνο καλό θα μας κάνει -το αντίθετο της αστικοποίησης το βιώνουμε στο πετσί μας-.
Μακάρι να φύγουν κονδύλια και να περάσουν πολιτικές που να προοδθούν την κοινωνία μας σε ένα νέο μοντέλο ανάπτυξης μακρυά από το σημερινό και πολύ κοντά στη φύση. Μακαρι να ξαναγίνουμε μέρος του γήινου οικοσυστήματος έξω από τα κλουβιά που διαλέξαμε... ΜΑκάρι να γίνουν πολλοί όσοι αρχίζουν να σηκώνουν το κεφάλι και να βλέπουν....

Τότε θα ξαναγίνουμε ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 20:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η παντοδύναμη φύση ξέρει .

serr1
ήλπιζα να διαφωνούσες με τον χαρακτηρισμό σου για την φύση ώς παντοδύναμη. Ως προς τον άνθρωπο, τον οποίο δέν τον θεωρώ παντοδύναμο,
η φύση υστερεί στον χαρακτηρισμό κατά πολύ. Ένα πολύ πρόχειρο πράδειγμα είναι πως άν ο άνθρωπος έβρισκε ένα άλλο πλανήτη να κατοικήσει και η "παντοδύναμη" φύση της γής γίνονταν εχθρός του,
δέν υπάρχει περίπτωση να μήν μπορεί απλά να την καταστρέψει, ακόμη
και ώς πλανήτη.
Το πρόβλημά μου είναι η προσωποποίηση της φύσης και για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, είμαι ενάντια στην ρύπανση του πλανήτη με χημικά, βιολογικά και πυρηνικά απόβλητα, φροντίζω (όχι αρκετά) να κάνω ανακύκλωση για να προστατέψω το επίπεδο ζωής των παιδιών μας και μαθαίνω στα παιδιά μου να σέβονται το περιβάλλον στο οποίο θα ζήσουν όπως και τους περιορισμένους φυσικούς πόρους. Το να αναγνωρίσω όμως την φύση ώς παντοδύναμη μου είναι αδιανόητο εκτός και άν στο κείμενό σου είναι καλολογικό στοιχείο.
Μου θυμίζει προσευχές των προγόνων μας προς αυτή για να τους φροντίσει.
Όσο για το κατα πόσο είναι ρύπανση το CO2 (άν ξέρεις καλά αγγλικά), υπάρχει και διαφορετική άποψη έγκριτων επιστημόνων που επιμελώς αποσιωπάται από τα ΜΜΕ.
Ψάξε λιγάκι και θα δείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 19:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του/της φίλης TOXOTI.
Και εγώ δεν πιστεύω τίποτα περι "καταστροφής του περιβάλλοντος και υπερθέρμανση του πλανήτη απο τον άνθρωπο".

Γεια σε όλους! Λέγομαι Ισόλντε και είμαι καινούριο μέλος. Λοιπόν κι εγώ συμφωνώ με τον/την toxotis. Τώρα τελαιυταία μου σπαν τα νεύρα όταν ακούω για την υπερθέρμανση του πλανήτη απο τον άνθρωπο. Αλλά όλα είναι για το χρήμα. Όπως είπαι και πολύ σωστά ο/η toxotis, να μην πηστεύουμε ότι μας σερβίρουν γιατί μας κοροιδεύουν για συμφέρον τους και αν πέσεις στην παγίδα δύσκολα να βγεις. Χέρομαι όμως που μερικοί έχουν ξυπνίσει.

Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 12:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Isolde, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια κι εποικοδομητικούς διαλόγους.

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στην τελευταία φράση του μηνύματος σου:

quote:
Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.

Δεν είναι λίγο αντιφατικό αυτό;
Η τεχνολογία που αναπτύσσεται δεν είναι μια έκφανση της ανθρώπινης σκέψης αλλά κι ένα "γέννημα" του ανθρώπου;
Πως θα αναπτυχθεί αυτή εάν δεν αναπτυχθεί η ανθρωπότητα, έστω κι αν η ανθρωπότητα αναπτυχθεί σε έναν συγκεκριμένο τομέα;
Ίσως να μην αναπτυχθεί σε κάποιους άλλους τομείς όπως είναι η ευαισθητοποίηση για το περιβάλλον, η κριτική σκέψη κλπ αλλά τεχνολογικά θα έχει αναπτυχθεί τουλάχιστον.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 14:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Dying_Incubus.

Αυτή η τελαιυταία φράση που έγραψα είναι η υπογραφή μου, δεν ανήκη στο μήνυμά μου.

Και βέβαια είναι ένα "γέννημα" του ανθρώπου η τεχνολογία. Αλλά μ΄αυτό εννοώ ότι όπως βλέμπουμε έχει ήδει αναπτυχθεί και θα αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο ενώ εμείς οι ανθρωποι θα παραμείνουμε στο ίδιο επίπεδο από αγάπη, συμπόνοια, κατανόηση κτλ.

Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 19:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν κατάλαβα ακόμα πως το CO2 αν και ψυχρό σαν αέριο μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία;

Το CO2 είναι αέριο θερμοκηπίου όπως και οι υδρατμοί και το όζον.
Τα αέρια θερμοκηπίου έχουν την ιδιότητα να παγιδεύουν-εγκλωβίζουν-απορροφούν την υπέρυθρη ακτινοβολία του ήλιου στην ατμόσφαιρα του πλανήτη μας λόγω διαφορετικού μήκους κύμματος της ακτινοβολίας και κβαντικών ιδιοτήτων αυτών των μορίων. Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνουν την διατήρηση κάποιου επιπέδου θέρμανσης της ατμόσφαιρας και συνεπαγόμενα και του πλανήτη. Μικρό ποσοστό αερίων θερμοκηπίου πετυχαίνει ένα ήπιο φαινόμενο θερμοκηπίου και ήπιες βιώσιμες θερμοκρασίες. Αυξημένο ποσοστό αερίων θερμοκηπίου πετυχαίνει αντίστοιχα μεγάλο ποσοστό εγκλωβισμού της υπέρυθρης ακτινοβολίας και καταστροφικά αποτελέσματα πλανητών με θερμοκρασίες κλιβάνων όπως για παράδειγμα ο πλανήτης Αφροδίτη.
Σύγγνωμη δηλαδή αλλά καταντά αστείο να προσπαθώ να εξηγώ πράγματα που μάθαινα σε ηλικία δημοτικού.

Για πιο προχωρημένη ανάλυση μπορείτε να μελετήσετε το σχετικό λήμμα στη wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Greenhouse_effectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pamavol
Συγνώμηαλλά επιμένω στην παντοδυναμία της φύσης .
Σιγούρα όμως όχι μόνο της γήινης αλλά απανταχού στο σύμπαν .
Η γήινη κατάσταση είναι ένα επειροελάχιστο κομμάτι της .
Οι επιστήμονες λένε ότι ακόμη και στα 100 δισεκ περίπου κομμήτες που έχει ο γαλαξίας μας υπάρχουν οργανικές ύλες .
Πιστεύω , τίποτα δεν προυπήρχε και αν υπήρχε ήταν κομμάτι της .
Δημιούργημα και δημιουργός συνδέονται άρυκτα αποτελόντας μία έννοια , το ένα ορίζει τ'άλλο .

Είμαι εκτός θέματος αλλά κάποιες φορές νομίζω ότι μπορούμε να δίνουμε διευκρινήσεις σ'αυτά που γράφουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serr1,
έχω την αίσθηση πως αναφέρεσαι στην φύση σαν να έχει νοημοσύνη και
θεϊκές ιδιότητες γιατί χρησιμοποιείς λέξεις όπως παντοδύναμη και
δημιουργός. Αν κάνω λάθος αγνόησε τα παρακάτω. Αν όμως όχι θα σε
ρωτήσω και πάλι. Μήπως αναφέρεσαι στο θέμα από θεολογικής άποψης?
Και άν ναί, ξέρεις καμία άλλη θρησκεία να χαρακτηρίζει τον θεό/ά της
ώς παντοδύναμη, η οποία να βλάπτεται από τα κακά δημιουργήματά της
και για να γιατρέψει τις συνθήκες διαβίωσης αυτών (τον εαυτό της
δηλαδή), τα τυραννά, σκοτώνει, κλπ....?

r00t,
πιστεύεις πως η ανθρώπινη παρέμβαση δημιουργεί την υπερθέρμανση του
πλανήτη με καταστροφικά αποτελέσματα στις καιρικές συνθήκες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 01:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
toxotis,
τέλειωσα με την ανάγνωση των forum που πήρα μέρος (σε ευχαριστώ για την
συμπαράσταση δέν το είχα προσέξει) και μου γεννήθηκε η εξής απορία. Τί
ήταν αυτό που πρίν 1-2 χρόνια σε έκανε να αμφισβητήσεις την επίσημη
εκδοχή? Έψαξες μόνη σου γιατί κάτι δεν σου κολλούσε ή σε έπεισε κάποιος?
Και σε ρωτάω γιατί είδα πως ήσουν αρκετά καλά πληροφορημένη και ενεργή,
οπότε το κάτι που σε έστριψε 180 μοίρες έχει πολύ ενδιαφέρον για εμένα
για τον τρόπο που προσεγγίζω το θέμα σέ άτομα που δέν γνωρίζουν σχετικά.
Αν ευαρεστείσαι και δέν είναι άβολο για εσένα θα ήθελα να ξέρω και
νομίζω πως μία κουβέντα σχετική έχει σχέση και με το forum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 18:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου PAMAVOL με ρωτάς

quote:
μου γεννήθηκε η εξής απορία. Τί
ήταν αυτό που πρίν 1-2 χρόνια σε έκανε να αμφισβητήσεις την επίσημη
εκδοχή? Έψαξες μόνη σου γιατί κάτι δεν σου κολλούσε ή σε έπεισε κάποιος?
Και σε ρωτάω γιατί είδα πως ήσουν αρκετά καλά πληροφορημένη και ενεργή,
οπότε το κάτι που σε έστριψε 180 μοίρες έχει πολύ ενδιαφέρον για εμένα

Ναι πράγματι όπως λες μέσα στα τελευτά 1-2 χρόνια βρέθηκα να κάνω μια στροφή 180 μοιρών. Δεν χρειάστηκε να με πείσει κάποιος, ήταν αυτό που λες: "κάτι δεν μου κολλούσε"

Η όλη ιστορία ξεκίνησε στην ουσία από τότε που άρχισα να ερευνώ το θέμα των χημικών ουρών (chemtrails) παρόλο που ανέκαθεν με ενδιέφερε το περιβάλλον, η προστασία του και η αρμονική συμβίωση με τη Φύση.

Όταν λοιπόν άρχισα να ψάχνω τι συμβαίνει με τις χημικές ουρές (πάνε σχεδόν τρία-τέσσερα χρόνια από τότε), άρχισα να μελετώ ότι σχετιζόταν με το ζήτημα. Να φανταστείς πως κατέβασα ακόμη και τα μαθήματα ατμοσφαιρικής φυσικής από το Α.Π.Θ....
Ήθελα να σχηματίσω μια εικόνα στο μυαλό μου, να καταλάβω τι παργματικά συμβαίνει.

Παράλληλα παράγοντες όπως η Γεωμηχανική Τεχνολογία και η προώθηση των ανανεώσιμων Πηγών ενέργειας, με προωθούσαν σε ακόμη πιο επιστημονικές προσεγγίσεις.
Ειδικά οι γερμανοι επιστήμονες έχουν να παρουσιάσουν πληθώρα τέτοιων ερευνών και μελετών που ΔΕΝ συμφωνεί με τα ΜΜΕ και το IPCC.

Ο ίδιος ο Ράμστορφ π.χ., που ήταν παρόν στις συνεδριάσεις στο Κυότο, περιγράφει με γλαφυρό τρόπο την ανικανότητα της σχετικής Συνθήκης και της κατάσταση που επικρατούσε πίσω από τις πόρτες. Και αδειάζει επιλέον τη λεγόμενη Γεωμηχανική στο σχετικό βιβλίο του (Klimawandel)


Οι επαφές μου με την greenpeace, με απογοήτευσαν πλήρως και έπαψα να τους δίνω ακόμη και εκείνο το ελάχιστο ποσό, καθώς δεν έδειχναν την απαιτούμενη ευαισθησία και σοβαρότητα σχετικά με το θέμα των χημικών ουρών και έκαναν στην κυριολεξία τους κινέζους, λες και δεν τους αφορά η μόλυνση της ατμόσφαιρας από αυτά τα αεροπλάνα....
Έχουν τα μέσα και θα μπορούσαν να πιέσουν για έρευνες και μετρήσεις σχετικά, αλλά σιωπή ιχθύως...


Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ, ο ίδιος ο Αλ Γκορ, με την "άβολη αλήθεια" του ήταν το κερασάκι στην "τούρτα".
Όταν διάβασα πέρυσι το σχετικό βιβλίο του -στη γερμανική κιόλας γιατί δεν μπορούσα να περιμένω για να δω τι προτείνει αυτός ο "διάσημος" κύριος, έμεινα άφωνη με τις τοποθετήσεις του. Πήγα να δω την ταινία, αλλά ήταν το ίδιο ακριβώς με το βιβλίο: η προσοχή του στραμμένη στον απλό πολίτη. Στόχος του η εμπορευματοποίηση των ρύπων και τα κέρδη από αυτή. Κανένα σχόλιο για τον περιορισμό της ρύπανσης από αυτούς που πραγματικά την προκαλούν...

Γι' αυτό και λέω πως οφείλουμε να ερευνάμε και να ψάχνουμε για να σχηματίσουμε την άποψη μας και να μην αναμασάμε ότι μας σερβίρουν,

ακόμη και αν αυτή η τροφή έρχετε από το Σχολείο
φίλε μου r00t. Θα ήταν για σένα η πρώτη φορά που κάτι που σου έμαθαν στο σχολείο δεν ισχύει? Έξάλλου ακόμη και οι επιστήμες εξελίσσονται. Σήμερα πιστεύουν το Άλφα, αύριο βλέπουν πως κάτι δεν τους καλύπτει και βγάζουν τη θεωρία Βήτα...
Ας μην κολλάμε σε αυτό που μας σερβίρουν, εξάλλου αυτοί που προωθούν αυτές τις "καμπάνιες" είναι ειδικού στο θέμα και φροντίζουν για μια κάποια αληθοφάνεια ή ψευδοεπιστημονικότητα πολύ πριν φτάσει η θεωρία-μύθος τους σε εμάς/

στο χέρι μας΄είναι να πιστέψουμε ή όχι αυτό που σκαρφίστηκαν...

Την έρευνα μου και τα μέχρι τώρα συμπεράσματα μου (ελπίζω όχι πολύ συμπηκνωμένα λόγω χόρου), ανέλαβε να φιλοξενήσει το περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ στο τεύχος που κυκλοφορεί στις 3 του μήνα. Όπως με πληροφόρησαν θα αποσταλλούν αντίτυπα σε σχετικούς επιστήμονες, ώστε να γίνει η αρχή ενός "διαλόγου" σχετικά, μιας και τίποτε από αυτα δεν προβάλεται στα μεγάλα ΜΜΕ.

Είδωμεν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 18:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
r00t,
πιστεύεις πως η ανθρώπινη παρέμβαση δημιουργεί την υπερθέρμανση του
πλανήτη με καταστροφικά αποτελέσματα στις καιρικές συνθήκες?


Ναι όλα τα στοιχεία και τα στατιστικά αυτό δείχνουν..
Αν συνεχίσουμε βλακωδώς να καίμε ορυκτά καύσιμα και να απελευθερώνουμε CO2 σε αυτούς τους ρυθμούς μέσα σε αυτό τον αιώνα την έχουμε βαμμένη -εγγυημένα-
Ήδη άρχισαν να βυθίζονται κάποια νησιά στον ειρηνικό.. αφαλατώνονται οι ωκεανοί και πάει λέγοντας.. απότομη κλιματική αλλαγή που θα επιφέρει καταστροφικές συνέπειες σε αυτό που τέλοσπάντων λέμε "πολιτισμό"..

quote:
Θα ήταν για σένα η πρώτη φορά που κάτι που σου έμαθαν στο σχολείο δεν ισχύει?

Ποιο δεν ισχύει; Ότι το CO2 είναι αέριο θερμοκηπίου; Eίστε με τα καλά σας;
Aυτό είναι παγιωμένη επιστημονική γνώση.. σαν να λέμε 1+1=2

Edited by - r00t on 01/04/2008 18:49:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 19:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν συνεχίσουμε βλακωδώς να καίμε ορυκτά καύσιμα και να απελευθερώνουμε CO2 σε αυτούς τους ρυθμούς μέσα σε αυτό τον αιώνα την έχουμε βαμμένη -εγγυημένα-

r00t,
να σου κάνω μερικές ερωτήσεις μιάς και φαίνεται να ξέρεις αρκετά.
Από όλους τους παράγοντες (αυτούς που ανέφερες και αυτούς που όχι)
που δημιουργούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, σε ποιό % ευθύνεται το
CO2?
Πόσο % είναι η προσθήκη CO2 στην ατμόσφαιρα που οφείλεται σε
ανθρώπινες ενέργειες?
Το % της αύξησης της υπερθέρμανσης λόγω CO2 είναι αναλογικό ως προς
την συνολική ποσότητά του?
Με ποιό ρυθμό ή ποσοστό αυξάνεται η παγκόσμια θερμοκρασία λόγω της ανθρώπινης παρέμβασης στο CO2 λαμβάνοντας υπόψη τις συνολικές πηγές θέρμανσης του πλανήτη και όχι μόνο του φαινόμενου του θερμοκηπίου?
.. έτσι, για να μπούμε και στα γινόμενα όπως και στο θέμα του forum το οποίο -εγγυημένα- γνωρίζεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 20:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα παραπάνω διαγράμματα είναι "όλα τα λεφτά" για το θέμα της παγκόσμιας υπερθέρμανσης και το καθοριστικό ρόλο των αερίων θερμοκηπίου.
Στα αριστερά είναι οι μέσες θερμοκρασίες του πλανήτη όπως έχουν καταγραφεί από διάφορες μελέτες για τα τελευταία 2000 χρόνια.
Παρατηρήστε την δραματική άνοδο της θερμοκρασίας (peak) στην βιομηχανικη-μεταβιομηχανική περίοδο και τα τελευταία 50 χρόνια. Δείτε που είμαστε το 2004. (αστερίσκος)
Και όλα αυτά ενώ ο πλανήτης από το 1400 και μετά σύμφωνα με τις μελέτες βρίσκεται σε μια ήπια παγετώνια περίοδο (little Ice Age) και αυτό είναι που κατά τα φαινόμενα μας σώζει μέχρι στιγμής από ακόμα καταστροφικότερες κλιματικές συμφορές σε σχέση με αυτά που περνάμε ήδη σήμερα..

Στα δεξιά βρίσκονται τα ποσοστά CO2 που έχουν συγκεντρωθεί στην ατμόσφαιρα από την αρχή της βιομηχανικής εποχής μέχρι σήμερα.
Η ίδια χρονική περίοδος μετριέται στο αριστερό διάγραμμα στο ελαφρώς κιτρινισμένο πλαίσιο.
Νομίζω η εικόνα μιλάει από μόνη της...

Σήμερα η συγκέντρωση του CO2 έχει φτάσει τα 380ppm από 280ppm που ήταν στο 18ο αιώνα και μέχρι το τέλος του παρόντος αιώνα εάν συνεχίσουμε βλακωδώς την ίδια τακτική αναμένεται να φτάσει τα 700-800ppm δηλαδή να διπλασιαστεί μέσα σε λιγότερο από 100 χρόνια..
Παράλληλα αυξάνεται και η συγκέντρωση μεθανίου (ένα ακόμα ισχυρό αέριο θερμοκηπίου) που αν και τώρα κάνει σχετικά μικρότερη ζημιά αργότερα θα χειροτερεύσει δραματικά.

Ακόμα και αυτοί οι επιστήμονες που λένε περί ηλιακών κύκλων και τα σχετικά έχουν την εντιμότητα να παραδεχτούν ότι τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια την χειρότερη ζημιά στην παγκόσμια υπερθέρμανση την κάνουν τα αέρια του θερμοκηπίου και ως επι το πλείστον το CO2.

Aν συνεχίσουμε να καίμε ορυκτά και να καταστρέφουμε τα δάση το σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνει και για πολύ όρθιος ακόμα αυτός ο τελοσπάντων... πολιτισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 21:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
r00t,
νομίζω πως σου έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις και οι απαντήσεις σου αναφέρουν πως ο πλανήτης έχει υπερθεμανθεί όπως και το CO2 έχει αυξηθεί.
Στην εισαγωγή του θέματος η toxotis καθορίζει το πλαίσιο forum που μεταξύ άλλων υποβιβάζει τον ρόλο του CO2 ώς προς την τελική θερμοκρασία του πλανήτη. Οι ερωτήσεις μου προς εσένα έγιναν για να τεκμηριώσεις την άποψή σου δίνοντάς μας τις πληροφορίες του % της ανθρώπινης συμβολής στην τελική διαμόρφωσή της θερμοκρασίας. Θεωρώ την απάντησή σου άτοπη και καλά θα ήταν να αναφέρεις και τις πηγές των πληροφοριών που επικαλείσαι. Πληρώνω ήδη όπως ενδεχομένως και εσύ τα του Kyoto, οπότε θα ήθελα να ξέρω το πόσο % ευθυνόμαστε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 23:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pamavol
θεογνωσία , φυσιογνωσία στόχο έχουν να απαντήσουν στα ίδια ερωτήματα
πως, πότε γιατί υπάρχουμε .
Τι θα πεί νοημοσύνη , η πέτρα που δεν έχει δεν ανήκει στη φύση ή μόνο τα δήθεν νοήμοντα αποτελούν μέρος της.
Τα δημιουργήματα δεν μπορούν να βλάψουν , απλά μεταβάλουν τις συνθήκες του περιβάλοντος που ζούν προς όφελος τους ή όχι
Η φύση δεν τυραννά δεν σκοτώνει , μόνο κανόνες ορίζει . Ισχύει κάτι όταν ισχύει κάτι άλλο .

Για το CO2 συμφωνώ με τον/ην root . Όποιο και αν είναι το % που βλάπτει το co2 του άνθρακα από ανθρώπινη παρέμβαση βλάπτει, αφού υπάρχει τρόπος να το αποφύγουμε δεν βρίσκω το λόγο να μήν το κάνουμε.
Θα πληρώσουμε , μα για όλα πληρώνουμε οικολογικά ή μη .
Αμφιβάλουμε , καλά κάνουμε . Σήμερα ζούμε στην εποχή της αμφισβήτησης . Θεωρίες καθημερινά ανατρέπονται και μια νέα πέρνει τη θέση τους . Κάποιοι λειτουργούν χρησιμοποιόντας την αμφισβήτηση σαν νέο τρόπο ελέγχου των μαζών . Σύνθημα τους < μην πιστεύετε τίποτα > . Απάντηση μου : μην πνίγεστε μέσα στον δυνητικό σας προβληματισμό απλά για να πνίγεστε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 02:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serr1,
απλή ερώτηση: είναι η φύση για εσένα θεός/θεά?
Ελπίζω σε μία απλή απάντηση για να καταλάβω άν προσεγγίζεις το θέμα του forum από θεολογική άποψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 14:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν είναι έτσι λοιπόν και το ποσοστό της ανθρώπινης συμμετοχής στην αύξηση του CO2 στην ατμόσφαιρα βλάπτει και δεν είναι κακό να το περιορίσουμε, ας κάνουμε το εξής απλό: ας πάψουμε να αναπνέουμε, ή ας το περιορίσουμε το hobby μας αυτό!

Πιο οικονομικά θα μας βγει - δεν θα χρειαστεί να ξοδεύουμε τόσα κονδύλια για τη μείωση του και πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 16:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pamavol
Σε τέτοιου είδους ερωτήσεις , απάντηση με ναι η όχι δίνουν οι γνωστικιστές και εγώ δεν είμαι.
Δεν αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει θεός/α δεν μπόρεσε κανής μέχρι τώρα να μου το ορίσει χωρίς να υποθέσει οπότε και οι θεολογικές υποθέσεις δεν μ'αγκίζουν . Δεν προσεγγίζω το θέμα θεολογικά .
Η δύναμη δεν πηγάζει μόνο από θεούς /εςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 16:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εάν είναι έτσι λοιπόν και το ποσοστό της ανθρώπινης συμμετοχής στην αύξηση του CO2 στην ατμόσφαιρα βλάπτει και δεν είναι κακό να το περιορίσουμε, ας κάνουμε το εξής απλό: ας πάψουμε να αναπνέουμε, ή ας το περιορίσουμε το hobby μας αυτό!

Πιο οικονομικά θα μας βγει - δεν θα χρειαστεί να ξοδεύουμε τόσα κονδύλια για τη μείωση του και πιο άμεσα θα είναι τα αποτελέσματα...


Για την πρώτη παράγραφο ουδέν σχόλιο . Οποιδήποτε , δεν τιμά τον θεματοδότη που θαυμάζω τον τρόπο σκέψης του ούτε και εμένα .....

Για τη δεύτερη παράγραφο ,ο οικονομικός παράγοντας είναι στοιχείο που ακολουθεί τα πάντα σε οργανομένες κοινωνίες . Η στροφή σε υλικά φυλικότερα στο περιβάλον είναι αναπόφευχτη και σίγουρα θα στοιχίσει.
Η έρευνα και η επιστήμη πρέπει να συντηρούνται οικονομικά . Μπορώ να αποδεχθώ ότι είμαι οικονομικό θύμα της ερευνας και της τεχνολογίας αλλά όχι ότι το co2 είναι αθώο αέριο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 02:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

r00t,
νομίζω πως σου έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις και οι απαντήσεις σου αναφέρουν πως ο πλανήτης έχει υπερθεμανθεί όπως και το CO2 έχει αυξηθεί.
Στην εισαγωγή του θέματος η toxotis καθορίζει το πλαίσιο forum που μεταξύ άλλων υποβιβάζει τον ρόλο του CO2 ώς προς την τελική θερμοκρασία του πλανήτη. Οι ερωτήσεις μου προς εσένα έγιναν για να τεκμηριώσεις την άποψή σου δίνοντάς μας τις πληροφορίες του % της ανθρώπινης συμβολής στην τελική διαμόρφωσή της θερμοκρασίας. Θεωρώ την απάντησή σου άτοπη και καλά θα ήταν να αναφέρεις και τις πηγές των πληροφοριών που επικαλείσαι. Πληρώνω ήδη όπως ενδεχομένως και εσύ τα του Kyoto, οπότε θα ήθελα να ξέρω το πόσο % ευθυνόμαστε.



Pamavol σoυ απάντησα αλλά δεν το πρόσεξες πιθανόν.
Από τα τέλη του 18ο αιώνα και μετά όλη η αύξηση της συγκέντρωσης CO2 (+μεθανίου) από τα τότε επίπεδα μέχρι τα σημερινά επίπεδα 380ppm. οφείλεται σε ανθρώπινη συμβολή διότι από τότε αρχίσαμε να καίμε ορυκτά καύσιμα και να απελευθερώνουμε το CO2 και άλλα αέρια θερμοκηπίου που πριν ήταν παγιδευμένα βαθιά μέσα στο υπέδαφος. Όπως είδες από τα στοιχεία το μεγαλύτερο κακό (CO2/temp peak) γίνεται τα τελευταία 50 χρόνια και βλέπουμε να χειροτερεύει η κατάσταση εκθετικά για τα επόμενα 50 χρόνια.

Όσον αφορά για τις πηγές μου είναι αυστηρά επιστημονικές και όχι από ιστοσελίδες συνωμοσιών που τείνουν βλακωδώς, αυτοκτονικώς και ανοήτως να αμφισβητούν την ανθρώπινη συμβολή στην παγκόσμια υπερθέρμανση.. Θα επανέλθω παραθέτωντας και τις πηγές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηγές για το διάγραμμα με τις μέσες θερμοκρασίες των τελευταίων 2000 ετών. (ανάλογα με τα χρώματα των ιστογραμμάτων):

(dark blue 1000-1991):
[abstract] [DOI] Jones, P.D., K.R. Briffa, T.P. Barnett, and S.F.B. Tett (1998). "High-resolution Palaeoclimatic Records for the last Millennium: Interpretation, Integration and Comparison with General Circulation Model Control-run Temperatures". The Holocene 8: 455-471.
(blue 1000-1980):
[abstract] [full text] Mann, M.E., R.S. Bradley, and M.K. Hughes (1999). "Northern Hemisphere Temperatures During the Past Millennium: Inferences, Uncertainties, and Limitations". Geophysical Research Letters 26 (6): 759-762.
(light blue 1000-1965):
[abstract] Crowley, Thomas J. and Thomas S. Lowery (2000). "Northern Hemisphere Temperature Reconstruction". Ambio 29: 51-54. ; Modified as published in [abstract] [DOI] Crowley (2000). "Causes of Climate Change Over the Past 1000 Years". Science 289: 270-277.
(lightest blue 1402-1960):
[abstract] [DOI] Briffa, K.R., T.J. Osborn, F.H. Schweingruber, I.C. Harris, P.D. Jones, S.G. Shiyatov, and E.A. Vaganov (2001). "Low-frequency temperature variations from a northern tree-ring density network". J. Geophys. Res. 106: 2929-2941.
(light green 831-1992):
[abstract] [DOI] Esper, J., E.R. Cook, and F.H. Schweingruber (2002). "Low-Frequency Signals in Long Tree-Ring Chronologies for Reconstructing Past Temperature Variability". Science 295 (5563): 2250-2253.
(yellow 200-1980):
[abstract] [full text] [DOI] Mann, M.E. and P.D. Jones (2003). "Global Surface Temperatures over the Past Two Millennia". Geophysical Research Letters 30 (15): 1820.
(orange 200-1995):
[abstract] [full text] [DOI] Jones, P.D. and M.E. Mann (2004). "Climate Over Past Millennia". Reviews of Geophysics 42: RG2002.
(red-orange 1500-1980):
[abstract] [DOI] Huang, S. (2004). "Merging Information from Different Resources for New Insights into Climate Change in the Past and Future". Geophys. Res Lett. 31: L13205.
(red 1-1979):
[abstract] [full text] [DOI] Moberg, A., D.M. Sonechkin, K. Holmgren, N.M. Datsenko and W. Karlén (2005). "Highly variable Northern Hemisphere temperatures reconstructed from low- and high-resolution proxy data". Nature 443: 613-617.
(dark red 1600-1990):
[abstract] [DOI] Oerlemans, J.H. (2005). "Extracting a Climate Signal from 169 Glacier Records". Science 308: 675-677.

http://www.globalwarmingart.com/wiki/Image:2000_Year_Temperature_Comparison_png

Πηγές για το διάγραμμα με τις συγκεντρώσεις CO2 τα τελευταία 250 χρόνια και την ανθρωπογενή καίρια επίδραση σε αυτές σύμφωνα με μετρήσεις που εγίναν απευθείας στην ατμόσφαιρα και από πυρήνες πάγου:

Measured carbon concentrations
Keeling, C.D. and T.P. Whorf (2004). "Atmospheric CO2 records from sites in the SIO air sampling network" in Trends: A Compendium of Data on Global Change. Oak Ridge, Tenn., U.S.A.: Carbon Dioxide Information Analysis Center, Oak Ridge National Laboratory, U.S. Department of Energy.
Ice core data
D.M. Etheridge, L.P. Steele, R.L. Langenfelds, R.J. Francey, J.-M. Barnola and V.I. Morgan (1998). "Historical CO2 records from the Law Dome DE08, DE08-2, and DSS ice cores" in Trends: A Compendium of Data on Global Change. Oak Ridge, Tenn., U.S.A.: Carbon Dioxide Information Analysis Center, Oak Ridge National Laboratory, U.S. Department of Energy.
Neftel, A., H. Friedli, E. Moor, H. Lötscher, H. Oeschger, U. Siegenthaler, and B. Stauffer (1994). "Historical CO2 record from the Siple Station ice core" in Trends: A Compendium of Data on Global Change. Oak Ridge, Tenn., U.S.A.: Carbon Dioxide Information Analysis Center, Oak Ridge National Laboratory, U.S. Department of Energy.
[DOI] Monnin, E., E.J. Steig, U. Siegenthaler, K. Kawamura, J. Schwander, B. Stauffer, T.F. Stocker, D.L. Morse, J.-M. Barnola, B. Bellier, D. Raynaud, and H. Fischer (2004). "Evidence for substantial accumulation rate variability in Antarctica during the Holocene, through synchronization of CO2 in the Taylor Dome, Dome C and DML ice cores". Earth and Planetary Science Letters 224: 45-54.
Fossil fuel carbon flux
[full text] Marland, G., T.A. Boden, and R. J. Andres (2003). "Global, Regional, and National CO2 Emissions" in Trends: A Compendium of Data on Global Change. Oak Ridge, Tenn., U.S.A.: Carbon Dioxide Information Analysis Center, Oak Ridge National Laboratory, U.S. Department of Energy.

http://www.globalwarmingart.com/wiki/Image:Carbon_History_and_Flux_Rev_png

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pamavol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 00:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pamavol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Pamavol σoυ απάντησα αλλά δεν το πρόσεξες πιθανόν.

r00t,
Σου ζήτησα ποσοστά σε περισσότερες από μία ερωτήσεις. Να σου πώ το
σκεπτικό μου για να καταλάβεις τί σου ζητώ.

1.Από όλες τις πηγές θέρμανσης του πλανήτη, πόσο % της
θερμότητας οφείλεται σε αέρια του θερμοκηπίου?

2.Επειδή υπάρχουν πολλά αέρια που προκαλούν το φαινόμενο του
θερμοκηπίου, θα ήθελα να βρείς το % στο οποίο είναι υπεύθυνο το CO2
από την συνολική υπερθέρμανση που προκαλείται από αυτά.

3. Ποιό είναι το % του CO2 το οποίο έχει προσθέσει ο άνθρωπος.

4. Το % της αύξησης της υπερθέρμανσης λόγω CO2 έχει αναλογία με
τον όγκο του? Αν όχι, ποιό είναι το % ή ο ρυθμός της αύξησης?

5. Αν θέλεις τώρα, βγάλε και ένα σύνολο της ανθρώπινης συμβολής
στην θερμοκρασία του πλανήτη.

Το τελικό % χρειάζεται για να κάνουμε τις εκτιμήσεις για τις
επιπτώσεις που θα έχει στο περιβάλλον η μείωση κατά 20% ανθρώπινου
CO2, σε βάθος χρόνου 10-20 έτη.

Μετά θα μπορούσαμε να εκτιμήσουμε και το κόστος για να επιτευχθεί η μείωση (το 20%).
Όλα αυτά με τα δικά σου νούμερα, αρκεί οι πηγές που θα μου αναφέρεις να είναι έγκυρες.
Για να μπορούμε να έχουμε μία ποιό ουσιαστική πληροφόρηση για το
μέλλον μας εκτός της περιγραφής των δυνών που μας περιμένουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy