ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΜΗΝΥΜΑ....ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ (?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 11:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το παραπάνω φυλλάδιο έπεσε στα χέρια μου πέρυσι τις ημέρες του Πάσχα όπου βρισκόμουν στη Σπάρτη.

Επειδή ενδέχεται να μην είναι ευδιάκριτο για μερικούς το κείμενο του φυλλαδίου το παραθέτω ευθύς αμέσως μιας και περιλαμβάνει κάποιες επίμαχες φρασούλες που μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης. Προσέξτε ειδικά αυτές που θα μπολντάρω στο κείμενο.


Αδελφοί μου, Χριστός Ανέστη.

Για μια φορά ακόμη η μακροθυμία του Θεού μας επιτρέπει να γιορτάσουμε το ιστορικό γεγονός της Αναστάσεως, που είναι κυρίως και διαχρονικό πνευματικό γεγονός.

Αν υπάρχουν μερικοί που δεν το βιώνουν ή δυσκολεύονται ακόμη και να το προσεγγίσουν, αυτοί είναι ανάγκη, χωρίς αναβολή, να μάθουν πως η αιτία δεν είναι το φως της Αναστάσεως που άπλετο επήγασε από το Ζωοδόχο Τάφο του Κυρίου μας και εγέμισε μ’αυτό «ο ουρανός και η γη και τα καταχθόνια», αλλά η αδυναμία των ιδικών τους πνευματικών αισθήσεων.

Ο άνθρωπος για να ιδεί, χρειάζεται τα μάτια και το φως. Αν υπάρχει το φως αλλά δεν έχει μάτια δεν μπορεί να ιδεί τίποτε, και αν πάλι έχει τα μάτια και δεν υπάρχει το φως, δεν μπορεί και τότε να διακρίνει τίποτε.

Αν λοιπόν δεν έχει μέχρι σήμερα αποκτήσει την εμπειρία της Αναστάσεως σημαίνει, ότι οι πνευματικές του αισθήσεις είναι άρρωστες. Τα αυτιά του είναι κλεισμένα από την κοσμική αντάρα και τα μάτια του χαλασμένα από το σκοτάδι των παθών του. «Τοις τα φαύλα πράσσουσι Θεός ουκ εμφανίζεται». Άλλωστε βεβαιωτικός είναι ο αιώνιος ιδικός του λόγος: «Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται».

Επειδή η ειρήνη, η χαρά και κάθε άλλη ευλογία που απολαμβάνει ο άνθρωπος, επήγασαν από τον ζωηφόρο Τάφο του Κυρίου μας, επειδή η εμπειρία της Αναστάσεως είναι αίτημα της ψυχής μας και επειδή το εμπόδιο δια να την απόκτησή της είναι η πολυώνυμη αμαρτία, άρα απαραίτητη είναι η μετάνοια που σφραγίζεται με την εξομολόγηση που εκφράζεται με την αναγεννημένη πνευματική ζωή και ολοκληρώνεται στο μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας.

Αυτή την εμπειρία, την πολλαπλώς ωφέλιμη για μας και τους οικείους μας, σας εύχομαι από τα βάθη της ψυχής μου.

Ο Μονεμβασιάς και Σπάρτης ΕΥCTAΘΙΟC.

Μερικά σχόλια πάνω στο μήνυμα του μητροπολίτη.

Οι φράσεις "αδυναμία των ιδικών τους πνευματικών αισθήσεων" και "οι πνευματικές του αισθήσεις είναι άρρωστες. Τα αυτιά του είναι κλεισμένα από την κοσμική αντάρα και τα μάτια του χαλασμένα από το σκοτάδι των παθών του" σχετικά με την αδυναμία να βιώσει ή την δυσκολία να προσεγγίσει κάποιος το "ιστορικό" γεγονός της Αναστάσεως μου φέρνουν κατευθείαν στο μυαλό το σύντομο ρατσιστικό ανέκδοτο...Δεν είμαι εγώ ρατσιστής. Αυτοί είναι μαύροι!

Πώς μπορεί να διατείνεται ο μητροπολίτης με τόση ευκολία για τις "πνευματικές αισθήσεις", τα αυτιά, τα μάτια και τα δήθεν πάθη του καθενός αποκαλώντας τες αδύναμες και άρρωστες? Πόσο λογικό και ηθικό είναι να εκφράζονται σε περιόδους χαρμόσυνων εορτών όπου όλοι εύχονται υγεία, ευτυχία, καλή σταδιοδρομία και λοιπά ευχάριστα...τέτοιες ισοπεδωτικές, απαξιωτικές, αφοριστικές και μισαλλοδοξες διατυπώσεις για ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζουμε?

Ποια είναι τα "φαύλα" τα οποία κάποιος πράττει ή ασχολείται μ'αυτά και τα οποία εμποδίζουν την εμφάνιση του Θεού σ'αυτόν? Πώς οριοθετούνται?

Δεν θα ήταν προτιμότερο, ευγενικότερο και σοφότερο να μας παρουσίαζε με μια σαφήνεια ο μητροπολίτης Μονεμβασιάς και Σπάρτης τον ορθό τρόπο προσέγγισης του Θεού και της απόκτησης της εμπειρίας της Αναστάσεως, ή έστω να μην ασχολείται με αυτούς που έμμεσα θεωρεί ανάξιους και για τα δύο? Καλύτερο δεν θα ήταν να περιοριζόταν σε καλοσυνάτες ευχές, επαίνους και θριαμβολογία για τον Κύριο και την Ανάστασή του και σχετικά θρησκευτικά μηνύματα, παρά να ασχολείται με τον παραπάνω υποτιμητικό τρόπο με όσους θεωρεί πνευματικά "αδύναμους" και "άρρωστους" για να βιώσουν τις συγκεκριμένες εμπειρίες, όντας εγκλωβισμένοι στα πάθη τους?

Η γνώμη μου είναι ότι μηνύματα εορταστικά που περιέχουν απαξιωτικούς και μισαλλοδοξους χαρακτηρισμούς όπως το παραπάνω, κηλιδώνουν σημαντικά την γενικότερη εικόνα του μηνύματος καταστρέφοντας ουσιαστικά οποιεσδήποτε θετικές συμβουλές και καλοσυνάτες ευχές που ενδέχεται να εμπεριέχονται σ'αυτό. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε να υπάρχει ένας γενικότερος σεβασμός προς τόσους ανθρώπους που μπορεί έχουν διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις και διαφορετικό τρόπο προσέγγισης θεμάτων που άπτονται του υπερφυσικού, της πνευματικότητας και της θρησκευτικότητας, βλέποντας υπό διαφορετική σκοπιά το θέμα της Αναστάσεως Κυρίου και ερμηνεύοντάς το ποικιλοτρόπως.

Αναμένω τα σχόλια και τις εντυπώσεις σας...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/04/2008 11:57:30

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 02:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic, το πράγμα κατά την γνώμη μου είναι απλό .
Όποιος δεν συμφωνεί με τις ιδέες του Μονεμβασιάς και Σπάρτης ΕΥCTAΘΙΟΥ , έχει τις πνευματικές του αισθήσεις άρρωστες , τα αυτιά του είναι κλεισμένα από την κοσμική αντάρα , τα μάτια του χαλασμένα από το σκοτάδι των παθών του , και είναι φαύλος .

Με άλλα λόγια ο μη ομονοών μετά του Μονεμβασιάς και Σπάρτης ΕΥCTAΘΙΟΥ , "φωτιά και τσεκούρι" . Πασχαλινό μήνυμα δίχως το "Αγαπάτε αλλήλους" , γίνεται ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 13:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,
Απολύτως λογικό είναι - που το βρίσκεις το παράξενο;
Κάθε ένας ο οποίος πιστεύει σε κάποια θρησκεία ή καλύτερα είναι ιερεάς και προτοκλασσάτο στέλεχος σε μία θρησκεία, τα ίδια δεν θα λέει προς τους πιστούς της θρησκείας που υπηρετεί;
Τα ίδια ακριβώς λένε και οι δωδεκαθειστές, και οι βουδιστές, και οι μουσουλμάνοι, ακόμα και οι Θαγκ...

Ποιό το περίεργο λοιπόν;
Απλώς έπεσε στα χέρια σου ένα κείμενο από μία θρησκεία η οποία είναι κυρίαρχη στον ελληνικό χώρο και άρα:
α) Μπορούν οι λειτουργοί της να γράφουν αυτά που πιστεύουν.
β) Μπορεί να τα βρει όποιος θέλει μια και κυκλοφορούν ελεύθερα...
Π.χ δεν πέσουν ποτέ στα χέρια σου κείμενα των φανατικών μουσουλμάνων που μιλούν για εξαφάνιση και εξόντωση των χριστιανών και των άλλων θρησκειών...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 15:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA δεν έχεις κι άδικο σε μερικά points. Οντως πομπώδεις λόγοι με ψήγματα μισαλλοδοξίας από "υψηλόβαθμους" ιερείς είναι συχνό φαινόμενο στην ελληνική κοινωνία...

Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί άνετα ένας ιερέας να χαϊδέψει τ'αυτιά των πιστών της θρησκείας που εξυπηρετεί με το ίδιο επιτυχημένο αποτέλεσμα επαινώντας αποκλειστικά και μόνο τη θρησκεία τους, κι όχι πετώντας παράλληλα μπηχτές για τους απ'έξω. Είναι σα να γράφω ένα βιβλίο αφιερωμένο σε ένα μουσικό είδος και στο βιβλίο να πετάω απαξιωτικές μπηχτές για οποιονδήποτε δεν ακούει τη μουσική που εκθειάζω. Λίγο οξύμωρο δεν ακούγεται?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 17:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το οξυ-μωρο κατ΄εμε δεν ειναι να μιλαει κανεις για φαυλους, γιατι φαυλοι υπαρχουν γυρω μας πολλοι...

το οξυ-μωρο ειναι ο φαυλος να καταδικαζει το φαυλον (οχι το ιδικον του)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 20:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λίγο οξύμωρο δεν ακούγεται?

Όχι, καθόλου...
Σε όλες τις θρησκείες, αυτοί είναι οι καλοί και οι σωστοί και οι "άλλοι" που δεν είναι μέρος της θρησκείας, απλώς είνια τυφλοί και δεν βλέπουν το σωστό.
Το μοναδικό μεμπτό που βλέπω εγώ, είναι ότι αυτά είναι γραμένα από μία θρησκεία που πρεσβεύει την αγάπη και άρα δεν θα έπρεπε να τα γράφει αυτά κάποιος αντιπρόσωπος της... Τέλως πάντων αυτά είναι συνηθισμένα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 23:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Agnostic το "ή στραβός είναι ο γυαλός ή εμείς στραβά αρμενίζουμε", το έχεις ακουστά; Μ' αυτό θέλω να πω ότι υπάρχει
μια παράνοια στις μέρες μας που έχει καταντήσει δογματισμος
και ότι δεν συμπνέει μ' αυτήν θεωρείται παράταιρο ή ακόμη και ...μισαλλόδοξο,όπως χαρακτηρίζεις εσύ το μήνυμα
του Μητροπολίτου Σπάρτης...
Πάω στοίχημα οτι έχουν πέσει κι άλλα περίεργα έντυπα
στο χέρι σου, αλλά αυτό το διάλεξες για να το πείς...
Ειλικρινά εκείνο το "κομίζων γλαύκας εις τας Αθήνας,"
το ξέρεις που λέγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι για
όποιον έλεγε κάτι κοινότυπο;
Κάθε μέρα βγαίνει στο φόρουμ και κάτι που είναι κοινότυπο,
αλλά βγαίνει σαν κατι καινούργιο, λες και βλέπει
κανείς εξωγήινους, λές και τώρα το ανακαλύπτουν...
Μιλάμε ότι έχει καταντήσει πλέον..βαρετό...
Ξέρεις πολυ καλά πως ζούμε σε μια εποχή που έχει
ανακαλύψει το πόσο λάθος μπορει να είναι, θα το
μετανοιώσει, αλλά μην λέμε τόσο χαζά πράγματα λες
και δεν ξέρουμε πως βλέπει η εκκλησία την σημερινή
ξεδιαντροπιά, γιατί ξεδιαντροπιά είναι για όλους μας,
άσχετα αν κάποιοι βγάζουν απωθημένα και το χαίρονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 19:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Μ' αυτό θέλω να πω ότι υπάρχει μια παράνοια στις μέρες μας που έχει καταντήσει δογματισμος
και ότι δεν συμπνέει μ' αυτήν θεωρείται παράταιρο ή ακόμη και ...μισαλλόδοξο,όπως χαρακτηρίζεις εσύ το μήνυμα
του Μητροπολίτου Σπάρτης...


Οk then...

Αυτό που μένει τώρα είναι να ενημερώσουμε τους εκατομμύρια Βουδιστές, Ινδουιστές, Ταοϊστές, Κομφουκιανιστές και Μουσουλμάνους για...την αδυναμία και αρρώστεια των πνευματικών τους αισθήσεων...

Λέω να αναλάβω τους σχιστομάτηδες της Απω Ανατολής.

Αναλαμβάνεις εσύ ή ο μητροπολίτης τους Μουτζαχεντίν ή κωλύεστε?

quote:
trexagireve

Κάθε μέρα βγαίνει στο φόρουμ και κάτι που είναι κοινότυπο,
αλλά βγαίνει σαν κατι καινούργιο, λες και βλέπει
κανείς εξωγήινους, λές και τώρα το ανακαλύπτουν...


Δεν είπα ότι διεκδικώ όσκαρ πρωτοτυπίας για το θέμα...

Εσύ αλήθεια γιατί απαντάς σε τόσα τετριμμένα θέματα του φόρουμ σχετικά με τον χριστιανισμό? Μήπως τελικά σ'αρέσει το κοινότοπο και η κριτική σου σ'αυτό είναι απατηλή?

quote:
trexagireve

Πάω στοίχημα οτι έχουν πέσει κι άλλα περίεργα έντυπα
στο χέρι σου, αλλά αυτό το διάλεξες για να το πείς...


Οντως έχουν πέσει διάφορα περίεργα έντυπα στα χέρια μου, αλλά δεν θα ανοίξω σ'ένα φόρουμ για τις θρησκείες θέμα από φυλλάδια που έπεσαν στα χέρια μου σχετικά με τα ξενοδοχεία ΧΧΧ, ούτε για τα ερωτικά αξεσουάρ που καθυστερούν τα "κοκοράκια" του ενός λεπτού

Θρησκευτικό φυλλάδιο με θρησκευτικό θέμα παρουσίασα στο φόρουμ Μύθος&Θρησκεία. Διανύουμε και τις πασχαλινές ημέρες...Πού το μεμπτό?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 17:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic, αυτό που είπα είναι ότι εκτός από θρησκευτικά
θέματα, άλλα θέματα φιλοσοφικού, ή ότι άλλου ενδιαφέροντος,
δεν σε ελκύουν; Δηλώνεις δε και λίγο άθεος, από ότι κατάλαβα...
Αυτό, δε, που λες για μένα,γιατί μπαίνω σε τόσο κοινότυπα
θέματα, ισχύει και για σένα, ...
Εγώ σαν νέος , ακόμη στο φόρουμ, ερευνώ την κατάσταση και
γι' αυτο απαντώ, εσύ όμως που είσαι παλιότερος, γιατι το
κανεις;
Πέραν αυτού και επί της ουσίας, επαναλαμβάνω κατι ήδη γνωστό:
Ο χριστιανισμός πιστεύει αυτά που πιστεύει και αντιμετωπίζει
τους άλλους έτσι εδώ και 2000 χρόνια, περιπου, που γίνεται
λοιπόν η ανακάλυψη της Αμερικής; ( εννοώ πως σχολιάζουμε
κάτι που είναι τετριμένο).
Κάθε πίστη πιστεύει ότι οι άλλοι πλανούνται, το πιστεύω κι
εγώ ως ορθόδοξος για τις άλλες δοξασίες περί θείου, αντίθετα
είμαι πολύ αντίθετος με όσους μιλούν για ένωση των εκκλησιών,
γιατί αυτό μου φέρνει έντονα από πανθρησκευτικό αχταρμά που
ευνοεί, κατά την άποψη της εκκλησίας και δική μου, την
σύνθλιψη των θρησκειών, δημιουργώντας ένα τέρας...
Δεν είναι κακό να περιμένει ο καθένας να δεί την δικαίωση του δόγματος και της πίστης του... στο κάτω κάτω, έτσι πιστεύει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy