ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθοδοξία και Παλαιοημερολογίτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 21:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω οτι σε θέμα πιστης δεν υπάρχει καμια διαφορά.Απλα υπάρχει μια ασήμαντη διαφορα στις ημέρες.Σε καποιο στάδιο θα ήθελα να δώ την "ένωση" αυτών των εκκλησιών.

ΕΛΛΗΝ

________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ορθοδοξία και
Παλαιοημερολογήτες
ΣΕ Ορθοδοξία και
Παλαιοημερολογίτες
.
24/04/2008
________________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 09:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Ορθοδοξία και Παλαιοημερολογήτες ΣΕ Ορθοδοξία και Παλαιοημερολογίτες.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 17:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Βυζαντινέ, επειδήμε φωτογραφίζεςι με το θέμα,
θα επαναλάβω μερικά ρηχά πράγματα,μόνο και μόνο για να ξέρουμε
τι λέμε.... Με το παλιό ημερολόγιο, ή Ιουλιανό,αυτή τη στιγμή,
δεν είναι πλέον μόνο η επίσημη εκκλησία της Ελλάδας και το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως. Αντίθετα το ακολουθούν, το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, η Ρωσία, η Σερβία, το Άγιο Όρος, και
γενικά όλοι οι ορθόδοξοι του κόσμου...
Κοινώς, το παλαιο ημερολόγιο είναι η ορθοδοξία...

Πέραν αυτού, υπάρχουν κάποια σημαντικά πράγματα που κανείς
δεν αμφισβητεί: Το γύρισμα των νερών του ποταμού Ιορδάνη
στο Ισραήλ μια φορά το χρόνο, όταν έχουμε τα Φώτα με το
παλαιό ημερολόγιο, μέρα που επίσης γέρνουν τα δένδρα μέσα
στο ποτάμι και ραντίζουν τον κόσμο...
Εδώ να τονιστεί και ότι τα φώτα αγιάζονται τα νερά.Κιόταν
λέμε αγιάζονται το εννοούμε κυριολεκτικά.
Αν δηλαδή πάρεις νερο απο όποια πηγή θέλεις τα Φώτα με το
παλαιό και το σφραγίσεις σε ένα μπουκάλι, το νερό δεν
χαλάει όσα χρόνια και να περάσουνε, ενώ άν πάρεις νερό
με το νέο ή όποια άλλη μέρα,μετά από λίγους μήνες το
νερό χαλάει και μυρίζει πολύ άσχημα...
Επίσης, αυτό που είνα σημαντικό είναι ότι το Ιερό Πηδάλιο
αναφέρει ως όρια εορτασμού του Πάσχα, από 25 Μαρτίου έως 25 Απριλίου, ενώ με το νέο ημερολόγιο (γνωστό και ως Γρηγοριανό,
από τον Πάπα Γρηγόριο τον ΙΕ΄που το έκανε για να προσεταιρισθεί τους ορθοδόξους) έχει εορτασθεί και 8 Μαίου...
Ακόμη άξιο λόγου είναι ότι η τελευταία σύνοδος ( κάπου το
1400μ.Χ., αν θυμάμαι καλά) όπως και η προηγούμενη της, είχε απορρίψει ως αιρετικό το νέο ημερολόγιο.Η αλλαγή έγινε το 1924,
μέσα από μια περίεργη, τουλάχιστον , συναλλαγή, με τον έως
την προηγούμενη χρονιά επίσκοπο Χρυσόστομο, που διαφωνούσε
μαζί του, αλλά μόλις έγινε αρχιεπίσκοπος, με συνοπτικές και παράνομες διαδικασίες, το άλλαξε, κάτω από το τότε καθεστώς πολιτικής χούντας...
Πέραν αυτού, είναι επίσης σημαντικό ότι η ορθοδοξία , βασίζεται,
σύμφωνα με το Ιερό Πηδάλιο πάντα, και στις παραδόσεις, όπου
άσχετα από το αν το ημερολόγιο είναι σωστό, έχει σημασία
για την συνέπεια των θρησκευτικών εορτασμών...
Να πούμε ένα σχετικό μη θρησκευτικό παράδειγμα: Γιορτάζουμε
ας πούμε στις 25 Μαρτίου την επανάσταση του 1821, αλλά αυτή
έγινε με το παλαιό και η εορτή του πλέον γίνετσι νωρίτερα
κατά 13 μέρες, πράγμα που δείχνει πόσο επιπόλαια αντιμετωπίσθηκε
η αλαγή του ημερολογίου,πόσο μάλλον για θρηκευτικές εορτές, που έχουν όρια που δεν αλλάζουν με αποφάσεις της συνοδικής εκκλησίας
της Ελλάδας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 18:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοινώς, το παλαιο ημερολόγιο είναι η ορθοδοξία...


Όλοι οι άλλοι δηλαδή που ακολουθούν το νέο ημερολόγιο δεν ειναι Ορθόδοξοι.Να μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια.
Μέρες είναι φίλε μου μέρες.Τι και αν γιορτάζουμε 13 μέρες πιο γρήγορα η πιο αργα.Σημασία έχει το τι πιστευουμε και πως δείχνουμε την λατρεία μας στο Θεό.Τι και αν το αλλαξουμε και μεις και συνεχίσουμε με το παλαιο??Σε άλλο Θεό θα πιστεύουμε.Και αυτό το ΓΟΧ(Γνήσιοι Ορθόδοξοι Χριστιανοι) που χρησιμοποιουν κάποιοι παλαιοημερολογήτες πολυ μου την σπαει.Τι δηλαδη εμείς είμαστε νοθευμένοι?
Απορία:Οι παλαιοημερολογήτες έχουν άλλο Πατριάρχη ή Αρχιεπισκοπο??

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 20:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ΓΟΧ για τους ορθόδοξους είναι σχισματικοί και οι ορθόδοξοι για τους ΓΟΧ είναι αιρετικοί.

Οι ιερείς και οι επίσκοποι των παλαιοημερολογιτών είναι καθηρημένοι από τους ορθοδόξους και δεν αναγνωρίζονται, ως εκ τούτου οι ορθόδοξοι δεν τους αναγνωρίζουν ούτε τα μυστήρια που έχουν τελέσει ("ως μη γενόμενα" λέει η εγκύκλιος της εκκλησίας της Ελλάδας) ούτε οποιοδήποτε δικαίωμα ιεροπραξίας.

Οι παλαιοημερολογίτες θεωρούν τους εαυτούς τους σαν "γνήσιους χριστιανούς", ενώ τους ορθόδοξους που ακολουθούν το νέο ημερολόγιο τους θεωρούν "αιρετικούς" που έχουν υποπέσει στην "αίρεση του οικουμενισμού", και ως εκ τούτου δεν τους θεωρούν καθόλου ορθόδοξους, κρατώντας τον τίτλο αυτό για τον εαυτό τους.

Η Ελλαδική Ορθόδοξη εκκλησία δεν τους αναγνωρίζει σαν ορθόδοξους. Με εγκύκλιό τους το 1935 οι ΓΟΧ διακηρύσσουν πως αποκόπτουν κάθε σχέση και επικοινωνία με την Εκκλησία της Ελλάδας και προσεταιρίζονται έκτοτε τις Σλαβικές εκκλησίες. Με άλλα λόγια, οι ΓΟΧ συμπλέουν με την Σκοπιανή εκκλησία και όχι με την ελλαδική.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 23:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδόν μήπως είσαι πυρομανής ή απλά τη βρίσκεις
με τις …φωτιές;
Ρε πονηρούλη, πάλι πλήττεις κι έχεις όρεξη για αγώνα;
Λοιπόν τα μυστήρια των παλαιοημερολογιτών είναι
αναγνωρισμένα και μάλιστα χωρίς πρόβλημα έχω βαφτίσει
δυο παιδιά , έχω παντρευτεί, κλπ.
Αυτο δε με τα Σκόπια σκέτη παραπλάνηση… Ποτέ δεν είχε
η εκκλησία μας σχέση
με τα Σκόπια…Δημιουργείς διχαστικές έριδες…
Ο όρος γνήσιος χριστιανός έρχεται από το ότι δεν έχουμε
κάνει καμιά αλλαγή απ΄την εποχή του Χριστού, όπως και
λέει η Γραφή…Όταν παίρνεις το ημερολόγιο, κάνεις
συμπροσευχές, συλλείτουργα και άλλα κοινά με τους καθολικούς,
δεν λέγεσαι ότι έχεις υποκύψει στον Πάπα; Όταν έχει αρθεί το επιτίμιο και οι αφορισμοί προς τον Πάπα που έριξαν άγιοι της εκκλησίας, δεν λέγεται ξεπούλημα;
Οικουμενισμός λέγεται η προσπάθεια που αφορά στη δημιουργία
μιας εκκλησίας, ανεξαρτήτως των διαφορών, ακόμη και με την
εκκλησία του σατανά(!!!!!) τους ιερείς βουντού (!!!!) και
άλλους μάγους και τριβόλους, κυριολεκτικά κί όχι μεταφορικά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 02:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απλά παράθεσα την άποψη που έχει η Εκκλησία της Ελλάδας για τους σχισματικούς παλαιοημερολογίτες και την άποψη που έχουν οι παλαιοημερολογίτες για τους αιρετικούς ορθόδοξους χριστιανούς της Εκκλησίας της Ελλάδας. Ολα ήταν μέσα από τα επίσημα έγγραφα και των δύο. Αλλωστε στο μήνυμά σου, εμμέσως πλην σαφώς, κατηγορείς τους ορθοδόξους ότι έχουν υποκύψει στον πάπα, επιβεβαιώνοντας αυτά που αναφέρω ότι υποστηρίζετε.

Οσο για τα μυστήρια των παλαιοημερολογιτών, δεν αναγνωρίζονται από την Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας γιατί δεν αναγνωρίζονται οι ιερείς και οι επίσκοποί τους. Ξέρεις ότι είναι έτσι και ξέρεις ότι ξέρω ότι είναι έτσι.

Δεν θεώρησα σκόπιμο να παραθέσω τα επίσημα έγγραφα των μεν και των δε αλλά δεν έχω και πρόβλημα να το κάνω.

Οσο για το

quote:
Ποτέ δεν είχε η εκκλησία μας σχέση με τα Σκόπια

δεν είπα αυτό. Δε μίλησα για "πολιτικές σχέσεις" ή σχέσεις άλλου είδους. Είπα ότι "συμπλέουν" οι παλαιοημερολογίτες με την εκκλησία των Σκοπίων (ως ομόδοξοι) και όχι με την ελλαδική ορθόδοξη. Αυτό είπα. Και ξέρεις και συ ότι είναι αλήθεια. Οπως είναι αλήθεια πως οι παλαιοημερολογίτες της διασποράς συντάσσονται με τις σλαβικές εκκλησίες στις Η.Π.Α. και όχι με την Ορθόδοξη αρχιεπισκοπή (ότι κι αν σημαίνει αυτό για την προώθηση πολιτικών θεμάτων).

Οπως είναι αλήθεια πως περισσότερο απ'όλους, οι παλαιοημερολογίτες μισούν τους ορθοδόξους της Ελλαδικής Εκκλησίας, με τον ίδιο τρόπο που αυτοί μισούν τους παλαιοημερολογίτες.

Ακόμη περισσότερο όμως από το μίσος τους εναντίον των ορθοδόξων της Ελλαδικής εκκλησίας, οι παλαιοημερολογίτες μισούν τους παλαιοημερολογίτες που ανήκουν σε άλλη ομάδα (φλωρινικοί και ματθαιικοί).

Η δεν είναι έτσι, φίλε trexagireve?

Αποδεικτικά στοιχεία για όσα αναφέρω εδώ, όσα θέλεις. Πές μου μόνο πότε!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 05:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σ'ολους και καλό Πάσχα
Φίλε macedon αν ο γάμος τους δεν αναγνωρίζεται τότε θες να πεις ότι Η ΔΙΣ τους θεωρεί πόρνους; και συ φίλε trexagireve το δέχεσαι να σ'αποκαλεί έτσι ο όποιος επίσκοπος; Αυτά δεν μας τα 'χατε πει!
Μια απορία αφού το εορτολόγιο δεν το προσαρμόζετε/διορθώνετε με το νέο ημεολόγιο, και με το παλιό χάνετε πείπου 1 μέρα κάθε 134 χρόνια , δεν θά 'ρθει καιρός που το Πάσχα και τα Χριστούγεννα θα τύχουν την ίδια μέρα; Από ότι καταλαβαίνω, μα ίσως να κάνω λάθος, δεν θα γιορτάζονται τα Χριστούγεννα πάντα τις 7 του Γενάρη αλλά μετα από καιρό τις 8 αργότερα τις 9 κ.ο.κ.

Φιλικά Γιάννης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 06:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
sonofzeus
Φίλε macedon αν ο γάμος τους δεν αναγνωρίζεται τότε θες να πεις ότι Η ΔΙΣ τους θεωρεί πόρνους;

Ακριβώς!
Τελικά οι πόρνοι είμαστε πιο πολλοί απ'ό,τι είχα υπολογίσει.
Καλώς ήλθες στο κλαμπ trexagireve

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 11:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
macedon:
Οπως είναι αλήθεια πως περισσότερο απ'όλους, οι παλαιοημερολογίτες μισούν τους ορθοδόξους της Ελλαδικής Εκκλησίας, με τον ίδιο τρόπο που αυτοί μισούν τους παλαιοημερολογίτες.


Ακόμη περισσότερο όμως από το μίσος τους εναντίον των ορθοδόξων της Ελλαδικής εκκλησίας, οι παλαιοημερολογίτες μισούν τους παλαιοημερολογίτες που ανήκουν σε άλλη ομάδα (φλωρινικοί και ματθαιικοί).



-Tι άλλο θ' ακούσουμε!
Να που μισώ το φίλο μου τον Ηλία και δεν το ήξερα!............αλλά κα αυτός με μισεί!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 13:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδον, μην είσαι εγωιστής… Τα ονόματα και ο γάμος μου,
όπως και χιλιάδων παλαιοημερολογιτών είναι έγκυρα, άλλως
θα είχαμε πρόβλημα Και γι΄αυτό δεν το συζητώ,μιλάμε για μένα
όχι για κάτι που δεν γνωρίζω, όπως εσύπουμιλάς για μένα…
Μην επιμένεις για να επιμένεις… Δεν θέλω να σε βγάλω λάθος
σε τόσο ρηχά πράγματα το προτιμώ σε θέματα διανόησης…
Τώρα αυτό πρέπει να το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι δεν στέκει…
Είμαστε χιλιάδες και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Έχω παντρέψει
με το νέο και δεν μου αρνήθηκαν( ούτε εμείς αρνούμαστε) την συμμετοχή στο μυστήριο επειδή είμαι παλαιοημερολογίτης…
σταμάτα τη διχαστική πολιτική…

Το ότι οι Ρώσοι, οι Σέρβοι, οι Βούλγαροι, οι Ρουμάνοι, οι Γεωργιανοί, αλλά κι οι Σκοπιανοί, μαζί με όλους τους
ορθοδόξους του κόσμου είναι με το παλιό, όταν απομονώνεις
τους Σκοπιανούς, δείχνει ότι κάπου το πας, αλλά λάθος….

Φίλε sonofzeys, αν δείς τον καρό, θα καταλάβεις ότι με το νέο
σε λίγο θα έχουμε καλοκαίρι τα Χριστούγεννα, ενώ με το παλιό συμφωνούν κι οι αγρότες… υπάρχει από τη μια η αλήθεια κι από την άλλη μια σκοπιμότητα το θέμα είναι να μπορεί να το δει κανείς...

Φίλε europaios αυτοί οι δωδεκαθεϊστές (εσένα εννοώ Μακεδόν) σκαρφίζονται πολλά από το κόμπλεξ τους για την πολυπληθέστερη χριστιανική θρησκεία…Πιο πολύ όμως τους ενδιαφέρει το διαίρει
και βασίλευε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 19:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τα ονόματα και ο γάμος μου,
όπως και χιλιάδων παλαιοημερολογιτών είναι έγκυρα

"Τα μυστήρια των παλαιοημερολογιτών, τα τελεσθέντα υπό καθηρημένων ιερέων θεωρούνται άκυρα και ως μη γενόμενα" (Απόφαση Ιεράς Συνόδου 3.8.1946)

"Ανυπόστατος τυγχάνει γάμος ιερολογηθείς υπό κληρικού παλαιοημερολογίτου." (Απόφαση Ιεράς Συνόδου 27.6.1968)

"οι "Ιερείς" και "Αρχιερείς" των παλαιοημερολογιτών δεν έχουσι κανονικήν υπόστασιν εφ' όσον τινές μεν των Αρχιερέων αυτών εχειροτονήθησαν από Επισκόπους υπερορίους, τινές δε από τους ούτως αντικανονικώς χειροτονηθέντας. Ως εκ τούτου πάντα τα υπό των υπ' αυτών χειροτονηθέντων "κληρικών" τελούμενα Μυστήρια στερούνται της ιερολογίας και κατά συνέπειαν είναι ανυπόστατα και άκυρα, παράνομα και αντικανονικά" (απόφαση Ιεράς Συνόδου 6.10.1969)

"Τα τελεσθέντα υπό των παλαιοημερολογιτών "κληρικών" μυστήρια είναι άκυρα και ως μη γενόμενα" (Απόφαση Ιεράς Συνόδου 15.3.1971)

"Τα μυστήρια των παλαιοημερολογιτών θεωρούνται ως μη γενόμενα και θα πρέπει να επαναλαμβάνονται εξ υπαρχής" (Απόφαση Ιεράς Συνόδου 26.1.1996)

Αλλά και από την ανάποδη έχουμε τα ίδια:

"...τα υπό των νεοημερολογιτών τελούμενα μυστήρια, ως σχισματικών όντων τούτων, στερούνται της αγιαστικής χάριτος. Ωσαύτως ουδένα νεοημερολογίτην δέον να δέχεσθε εις τους κόλπους της καθ' ημάς Αγιωτάτης Εκκλησίας" (Εγκύκλιος 153 των Γ.Ο.Χ.)

Οσο για τη φύση της εκκλησίας των παλαιοημερολογιτών, η ανακοίνωση του Γραφείου Αιρέσεων της Μητρόπολης Δημητριάδας νομίζω είναι σαφής:

"Η "Εκκλησία" των Ελλήνων Παλαιοημερολογιτών είναι ψευδής και ανυπόστατη, είναι μια σχισματική παρασυναγωγή. Για το λόγο αυτό δεν αναγνωρίζεται από καμία Ορθόδοξη Εκκλησία, είτε ακολουθεί το παλαιό Ιουλιανό Ημερολόγιο, όπως αυτή, είτε το διορθωμένο (νέο) παλαιό Ιουλιανό Ημερολόγιο. Οι Επίσκοποι των Ελλήνων Παλαιοημερολογιτών είναι αντικανονικοί, δεν έχουν Ιεροσύνη, είτε κρίνεται η Ιεροσύνη τους. Το ίδιο και οι Ιερείς τους. Είναι Κληρικοί κατά το φαινόμενον, εξωτερικά, όχι κατ' ουσίαν. Για το λόγο αυτό, καμία Ορθόδοξη κανονική Εκκλησία δεν τους δέχεται σε μυστηριακή κοινωνία. Δεν συλλειτουργούν οι αληθινοί Κληρικοί μαζί τους. Δεν κοινωνούν από το ίδιο Aγιο Ποτήριο. Είναι αφορισμένοι από το Σώμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας."

Και επειδή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...

Οταν λέμε ότι τα μυστήρια των παλαιοημερολογιτών είναι "άκυρα", δεν εννοούμε έναντι του ελληνικού κράτους (αν και υπήρξαν κάμποσες αποφάσεις που συνέβαινε κι αυτό, όπως ΦΕΚ 24/25.1.1923, απόφαση 150/1972 του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, κτλ.). Εννοούμε έναντι της Ελλαδικής Ορθόδοξης Εκκλησίας. Με άλλα λόγια, ο γάμος σου για την Ελλαδική ορθόδοξη εκκλησία έχει την ίδια ισχύ που έχει και το συμβόλαιο συμβίωσης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 20:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., μήπως παντρεύτηκες πριν "ασπασθείς" το παλαιό;

Σου δίνω ιδέες για να γλυτώσεις την "πορνεία".

Τώρα βέβαια που βγάζεις όλους τους υπόλοιπους φίλους σου, άκυρους ως χριστιανούς, μήπως δημιουργηθεί θέμα;;;

Είναι δυνατόν;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 22:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μακεδόν, άρα συμφωνείς μαζί μου...Σου είπα ότι έχω
λάβει μέρος σε γάμο με το νέο ώς κουμπάρος και πολλές σχέσεις
με ιερείς του νέου...Πίστεψε με κανείς δεν είπε τίποτα, αλλά καιεπειδή το θέτεις ως ζήτημα περί κανονικότητας, το μόνο που
έχω να σου θυμίσω είναι ότι καθαιρείται και αφορίζεται όστις συγκοινωνεί, συλλειτουργείκαι συμμετέχει σε μυστήρια με
καθολικούς, έτσι λένε οι τελευταίες δυο σύνοδοι, πράγμα
που πιστεύω ξέρεις, άρα βρες ποιοί είναι οι μη κανονικοί...

Και ένα κερασάκι για την τούρτα: Γιατί το νέο ημερολόγιο
περιμένει και δεν ξεκινάει το Τριώδιο για 13 μέρες, έχεις
πατέρα παπα όπως έχεις πει , ρώτησε τον...
Για να ξεκινήσουν με το παλαιό ή κανονικό ημερολόγιο...
Καλή ανάσταση και πνευματική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 22:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
έχω να σου θυμίσω είναι ότι καθαιρείται και αφορίζεται όστις συγκοινωνεί, συλλειτουργείκαι συμμετέχει σε μυστήρια με
καθολικούς, έτσι λένε οι τελευταίες δυο σύνοδοι, πράγμα
που πιστεύω ξέρεις, άρα βρες ποιοί είναι οι μη κανονικοί...

Προσωπικά δεν μ'απασχολεί ποιός είναι "κανονικός" και ποιος δεν είναι, ούτε με απασχολούν οι ενδοχριστιανικές έριδες και φατρίες. Απλά παρέθεσα την επίσημη θέση των μεν και των δε, μέσα από τις αποφάσεις των ιεραρχικών τους οργάνων, μετά από ερώτημα μέλους του φόρουμ.

Και η απάντηση είναι πως η Ελλαδική Ορθόδοξη εκκλησία θεωρεί τους παλαιοημερολογίτες σχισματικούς και δεν τους αναγνωρίζει τα μυστήρια ούτε τους ιερείς (τους οποίους έχει καθαιρέσει) ενώ οι παλαιοημερολογίτες θεωρούν τους ορθόδοξους αιρετικούς και επίσης δεν τους αναγνωρίζει τα μυστήρια.

quote:
trexagireve
Γιατί το νέο ημερολόγιο
περιμένει και δεν ξεκινάει το Τριώδιο για 13 μέρες, έχεις
πατέρα παπα όπως έχεις πει , ρώτησε τον...

Ούτε αυτό μ'απασχολεί. Οσο για τον πατέρα μου δεν μπορώ να τον ρωτήσω γιατί πέθανε πριν 7 χρόνια.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 23:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγσπητέ μου φίλε Μακεδόν, κράτα τουλάχιστόν τα προσχήματα...
Μη δείχνεις τόσο έντονα ότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι
το να δημιουργείς έριδες... Δείξε τουλάχιστον ανθρώπινος,
αφού αναφερόμενος σε κάτι , σίγουρα καταλαβαίνεις ότι πρεπει
να δέιχνεις ότι είσαι και σκεπτόμενο όν κι όχι ότι λειτουργείς
μόνο εισάγων δαιμόνια, και ουχί καινά...
Ξέρεις καλά τι σου λέω, δεν ξέρω τι σου έκανε ο πατέρας σου,
αλλά αυτο το δηλητήριο που βγάζεις είναι δικό σου κι όχι του
πατέρα σου...
Φίλε μου είναι κρίμα να πολεμάς ένα νεκρό... Ο νεκρός δεδικαίωται...
¨Οσο για το παλαιό, επαναλαμβάνω και για να σε πειράξω, εκεί
που το πας: Οι Ρώσοι , οιΒούλγαροι, οι Σέρβοι είναι με το παλιό,
οι της Ελληνικής εκκλησίας , τους έχουν ως σχισματικούς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 00:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο πατέρας μου μ'αυτά που αναφέρω εδώ.

Οσο για το σχόλιό σου

quote:
Μη δείχνεις τόσο έντονα ότι το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι
το να δημιουργείς έριδες...

επίσης δεν βλέπω πώς από την απάντησή μου δημιουργούνται έριδες. Τα ενδοφατριακά σας προβλήματα ούτε με απασχολούν ούτε παίρνω θέση. Απλή απάντηση έδωσα σε ένα απλό ερώτημα.

Αν οι ορθόδοξοι δεν γνωρίζουν ότι οι παλαιοημερολογίτες θεωρούνται από την εκκλησία σχισματικοί και δεν τους αναγνωρίζει, όπως δεν γνωρίζουν ότι οι παλαιοημερολογίτες θεωρούν τους ορθόδοξους αιρετικούς και παπιστές και αυτό σου δημιουργεί προβλήματα με άλλους εδώ μέσα, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Τέλος της συζήτησης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 00:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορθώς το έθεσες: Δεν είναι δικό σου πρόβλημα, εσύ το
δημιουργείς, ελπίζοντας να γίνει αλλονών πρόβλημα...
Αυτο που είπα για τον πατέρα σου και με τον δέον σεβασμό,
ήταν άν με αυτόν είχες κόντρες, δεν φταίμε εμείς να τρώμε
τη χολή που δεν μπόρεσες να βγάλεις εκεί...
Τέτοιος αντιχριστιανισμός ρε παιδί μου;...
Δεν θα ήταν καλύτερα αν τον έβγαζες, ως ενέργεια σε
κάτι θετικό, αντί σε κάτι αρνητικό;...
λέω εγώ τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 20:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο πατέρας μου μ'αυτά που αναφέρω εδώ.

Ποιος ξέρει? Θα έκλεισες κανά <<περίεργο>> ισολογισμό! όταν τον βοηθούσες στα βιβλία εσόδων εξόδων που κρατούσε στην ενορίας του, (όπως ο ίδιος μας έχεις πει). Θα <<έφαγες>> κανά <<βρωμόξυλο>>
και θα <<οίδες>> το Λογιστικό σχέδιο από τότε προσαρμοσμένο στα Δ.Λ.Π.
quote:
Αν οι ορθόδοξοι δεν γνωρίζουν ότι οι παλαιοημερολογίτες θεωρούνται από την εκκλησία σχισματικοί και δεν τους αναγνωρίζει, όπως δεν γνωρίζουν ότι οι παλαιοημερολογίτες θεωρούν τους ορθόδοξους αιρετικούς και παπιστές και αυτό σου δημιουργεί προβλήματα με άλλους εδώ μέσα, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Το τελευταίο που θα με απασχολούσε! Αν έχει πρόβλημα το ιερατείο και δικό του είναι όχι όμως των πιστών!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 13:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει κανονικό θέμα, γιατι οι νεοημερολογίτες αλλάξανε το ημερολόγιο και όχι το εορτολόγιο... Όποιος αλλάζει το εορτολόγιο γίνεται αντικανονικός... Όσο για αυτό που είπε ο Μακεδών για την μη αναγνώριση των μυστηρίων, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, όσο θέλει να τα παρουσιάσει με την απόφαση του 46 που μας παρουσιάζει. Ο παλαιοημερολογίτης που γίνεται νεοημερολογίτης δεν χρειάζεται να ξαναβαπτιστεί, αλλά μόνο να ξαναχριστεί. Καλό Πάσχα σε όλους.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 23:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Samuel1974, η αλλαγή του ημερολογίου, έχει τις
συνέπειες του στο εορτολόγιο, αν σκεφτείς ότι το Πηδάλιο λέει
ότι το Πάσχα εορτάζεται από 23 Μαρτίου έως 25Απριλίου...
Με το νέο ημερολόγιο έχει γιορταστεί και 8 Μαίου. Πέραν
αυτού, υπάρχει και το θέμα τω παραδόσεων που είναι άρρητα συνδεδεμένες με τον χριστιανισμό και οι οποίες υποτίθεται δεν αλλάζουν...
Πέραν αυτού,΄ομως, το θέμα για μένα έχει καθαρά τη μορφή
εξωτερικών παραγόντων που έκαναν την παρέμβαση για να
διχάσουν και χωρίσουν την ορθοδοξία...
Και φυσικά, το ακριβές του εορτολογίου, έχει την δική του απόδοση...
Θα σου θυμίσω μόνο πως άλλο πολιτικό ημερολόγιο κι άλλο
θρησκευτικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 00:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέρες είναι μέρες.Πίστη να έχουμε και τα άλλα δεν είναι πρόβλημα.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 10:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δε βλέπω κανένα διχασμό! Με την ίδια ευκολία που πάω σε ναούς-μοναστήρια νεοημερολογιτών με την ίδια πάω και σε παλαιοημερολογητών.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 10:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ θεωρώ ότι οι μέρες είναι κάτι το πολύ, αλλά,
μοιάζει σαν αρχή και πό ότι λένε τώρα, πάμε και για κοινό με
τους καθολικούς πάσχα, πράγμα που είναι αδιανόητο, καθώς με συγκεκριμένη ημερομηνία του Πάσχα ( κάτι για 15 Απριλίου,
νομίζω).
Αυτό είναι σοβαρό, καθώς το Πάσχα καθορίζεται ως η πρώτη
Κυριακή, μετά την πανσέληνο, μετά την εαρινή ισημερία. Κι αυτά, βέβαια, γίνονται παό πουλημένους ( όποιοι είναι)κι ο λαός δεν
φταίει, σε τίποτα... Λένε όμως ότι δεν θα προλάβουνε άτι τέτοιο, άλλα γεγονότα θα προλάβουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 08:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
"...τα υπό των νεοημερολογιτών τελούμενα μυστήρια, ως σχισματικών όντων τούτων, στερούνται της αγιαστικής χάριτος. Ωσαύτως ουδένα νεοημερολογίτην δέον να δέχεσθε εις τους κόλπους της καθ' ημάς Αγιωτάτης Εκκλησίας" (Εγκύκλιος 153 των Γ.Ο.Χ.)

Φίλε macedon , ποτέ δεν ρωτάνε σε ποιο ημερολόγιο ανήκεις για να σε δεχθούν , όταν πρόκειται να αφήσεις λεφτά .
Πριν πολλά χρόνια πέθανε μία καλή μου θεία , και επειδή γιος της που ήταν το μοναδικό της παιδί ήταν αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού και ταξίδευε , ανέλαβα εγώ τόσο τα της κηδείας , όσο και τα του μνημοσύνου στις 40 ημέρες .

Η θεία μου έμενε στο Ίλιον , και η Ευαγγελίστρια που ήταν η ενορία της , την εποχή εκείνη έκανε ομαδικά και όχι ατομικά μνημόσυνα όπως ήθελε ο εξάδελφός μου για την μητέρα του , έτσι λοιπόν επήγα σε μία παλαιοημερολογίτικη εκκλησία ( μοναστήρι) με ορφανοτροφείο πίσω από τον Αγ. Φανούριο , και συμφώνησα με την ηγουμένη για το μνημόσυνο . Η τιμή περιελάμβανε εκτός από το διάβασμα στη εκκλησία , τα κόλυβα και τον καφέ .

Κανένας δεν με ρώτησε αν είμαι ΟΧ , ΓΟΧ ή καν χριστιανός για να μου επιτρέψη να μπω στην εκκλησία , και δεν είδα καμία διαφορά , εκτός του ότι τα άμφια του επισκόπου και των ιερέων ήταν φτωχικά , (δεν έχουν βλέπεις την αβάντα του κράτους ) , υποχρέωσαν τις γυναίκες να φορέσουν μαντήλι στα κεφάλια τους , και μια κα για κακή μου τύχη έπεσα στην Κυριακή της Ορθοδοξίας , έκτός από τους αναθεματισμούς κατά των Ελλήνων , αναθεματιζότανε εν χορώ από όλο το εκκλησίασμα οι «Εικονομάχοι» αυτοκράτορες και πατριάρχες αν θυμάμαι καλά , ενώ εν χορώ πάλι έλεγαν αιωνία η μνήμη αυτών που αναστήλωσαν τις εικόνες .

Υ.Γ.
Από εκεί αγόρασα και το «Ψαλτήριον» που έχω στην βιβλιοθήκη μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 10:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άχ ρε φίλε Sesostris, ακόμη και καλή κουβέντα να πεις, πρέπει
να βάλεις και λίγη ...στριχνίνη μέσα , σκέτη δεν σου κάθεται...
Αστειεύμαι μωρέ.... Αλήθεια λες και δεν υπάρχει αυτός ο
θρησκευτικός διχασμός που οραματίζεται ο Μακεδόν...
Επίσης καλό είναι να δούμε κάποια στιγμή αν είναι ΄μονο οι 13
μέρες διαφοράς, ή αν έχουν γίνει κι άλλες ...συμφιλιωτικές
προς τους καθολικούς κινήσεις,όπως η άρση των αναθεμάτων, χάρην της ...αγάπης μεταξύ των εκκλησιών, αλλα και ο συνεορτασμός του Πάσχα...
Αναθέματα που γίναν απο μεγάλους αγίους της εκκλησίας και δεν αφορούσαν στα πρόσωπα, αλλά στις βλασφημίες των καθολικών, όπως το filioqve που βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, μετατρέποντας το από το τρίτο μέρος της Αγίας Τριάδος σε ενέγεια του Πατρός και του Υιού... Είναι βασικά ζητήματα πίστεως που ατην light εποχή μας δεν φαίνεται πόσο σημαντικά είναι...
Κιόλα αυτά όταν υπάρχει η Ουνία και οι δολοφονίες ορθοδόξων Σέρβων,
από καθολικους, που συνεχίζονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 01:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Samuel1974, η αλλαγή του ημερολογίου, έχει τις
συνέπειες του στο εορτολόγιο, αν σκεφτείς ότι το Πηδάλιο λέει
ότι το Πάσχα εορτάζεται από 23 Μαρτίου έως 25Απριλίου...
Με το νέο ημερολόγιο έχει γιορταστεί και 8 Μαίου.

Η αλήθεια φίλε trexagireve είναι ότι οι Εκκλησία της; Ελλάδος έχει μπερδέψει τα μπούτια της σχετικά με τον εορτασμό του Πάσχα .
Ενώ όλες τις χριστιανικές εορτές τις εορτάζει με το «νέο» ημερολόγιο , όταν έλθει η 21 Μαρτίου που είναι η εαρινή ισημερία , για να εορτάση το Πάσχα μαζί με τους υπόλοιπους ορθοδόξους , γυρίζει το ημερολόγιο 13 ημέρες πίσω και θεωρεί ότι η εαρινή ισημερία είναι στις 3 Απριλίου , και λογαριάζει από εκεί και πέρα την πανσέληνο και τη Κυριακή του Πάσχα .
quote:
trexagireve
Άχ ρε φίλε Sesostris, ακόμη και καλή κουβέντα να πεις, πρέπει
να βάλεις και λίγη ...στριχνίνη μέσα , σκέτη δεν σου κάθεται...
Αστειεύμαι μωρέ.... Αλήθεια λες και δεν υπάρχει αυτός ο
θρησκευτικός διχασμός που οραματίζεται ο Μακεδόν...

Εγώ φίλε trexagireve , γράφω πάντα τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνομαι και δεν έχω τίποτα προσωπικό ούτε με τους Ο.Χ , ούτε με τους Γ.Ο.Χ , στο βαθμό που δεν επεμβαίνουν στη δική μου ζωή . Από εκεί και πέρα εγώ έκλεισα μία (εμπορική) συμφωνία με την εν λόγω εκκλησία (μοναστήρι) , έδωσα αυτά που μου ζήτησαν , και αυτοί εξετέλεσαν τις υποχρεώσεις τους απέναντί μου υποδειγματικά και στην εντέλεια . Δεν είχα κανένα παράπονο .
quote:
trexagireve
Επίσης καλό είναι να δούμε κάποια στιγμή αν είναι ΄μονο οι 13
μέρες διαφοράς, ή αν έχουν γίνει κι άλλες ...συμφιλιωτικές
προς τους καθολικούς κινήσεις,όπως η άρση των αναθεμάτων, χάρην της ...αγάπης μεταξύ των εκκλησιών, αλλα και ο συνεορτασμός του Πάσχα...
Αναθέματα που γίναν απο μεγάλους αγίους της εκκλησίας και δεν αφορούσαν στα πρόσωπα, αλλά στις βλασφημίες των καθολικών, όπως το filioqve που βλασφημεί το Άγιο Πνεύμα, μετατρέποντας το από το τρίτο μέρος της Αγίας Τριάδος σε ενέγεια του Πατρός και του Υιού... Είναι βασικά ζητήματα πίστεως που ατην light εποχή μας δεν φαίνεται πόσο σημαντικά είναι...

Δηλαδή τι θα γίνη φίλε trexagireve αν όλοι οι χριστιανοί συνεορτάσουν το Πάσχα την τελευταία Κυριακή του Απριλίου ;
Θα πέσουν σε λάθος ημερομηνία ;; Μήπως η 25 Δεκεμβρίου που εορτάζονται τα Χριστούγεννα είναι η πραγματική ημερομηνία που υποτίθεται ότι γεννήθηκε ο Χριστός ;
Και γιατί δεν θέλεις να γίνη άρση των «αναθεμάτων» ; Με αυτή σου τη στάση δικαιώνεις το «Ο μη μεθ’εμού φωτιά και τσεκούρι» .
Όσο για τους εντός ή εκτός εισαγωγικών μεγάλους αγίους και των δύο πλευρών , επέτρεψέ μου να σου απαντήσω , ότι ιστορικά οι αναθεματισμοί έγιναν με πρόσχημα την θρησκεία περισσότερο για προσωπικούς λόγους , καθώς και για το ποιός θα είναι ανώτερος ο Πάπας ή ο Πατριάρχης .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 03:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ένα συμπέρασμα βγάζω από το όλο θέμα. Ο "παράδεισος" θα είναι απελπιστικά άδειος...

Σύμφωνα με τους χ.ο οι γ.χ.ο.,οι κ.χ (καθολικοί ντε),οι π.χ.(προτεστάντες),οι χ.μ.τ.ι (μάρτυρες) είναι αιρετικοί.

Σύμφωνα με τους γ.χ.ο. όλοι είναι αιρετικοί εκτός από τους ίδιους.

Σύμφωνα με τους κ.χ. μια από τα ίδια.

Σύμφωνα με τους χ.μ.τ.ι. την έχετε βαμμένη.Εδώ δεν πρόκειται ούτε οι ίδιοι να πάνε. Μόνο αντιπροσώπους θα στείλουν 144000.

Μόνη ελπίδα κάποιες ομάδες π.χ. που δέχονται τους πάντες αλλά και τον διαβολάκο τελικά μέσα αλλά τότε μάλλον θα γίνετε της τρελής οπότε θα την κάνουν όλοι...



"Σαν το σύννεφο φεύγω πετάω έχω φίλο τον Ήλιο Θεό με του αγέρα το νέκταρ μεθάω αγκαλιάζω και γη κι ουρανό"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 03:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάρτε, ομολογώ πως σπάνια έχω διαβάζει τόσα πολλά σε τόσο λίγες γραμμές.

Μόνο μια διόρθωση στην πρώτη γραμμή, αν μου επιτρέπεις.

Ενώ για τους χ.ο. οι γ.ο.χ. και οι κ.χ. είναι σχισματικοί, οι π.χ. και χ.μ.τ.ι. είναι αιρετικοί. Για τους κ.χ. οι χ.ο. είναι σχισματικοί ενώ οι γ.ο.χ., οι π.χ. και χ.μ.τ.ι. είναι αιρετικοί.

Πάντως, όντως για τους γ.ο.χ. όλοι οι άλλοι είναι αιρετικοί (είναι πιο εύκολο, άσε που δεν μπερδεύονται κιόλας).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 09:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris, οι αναθεματισμοί είχαν να κάνουν
καθαρά με θέματα πίστεως και πιο ειδικά με το ρόλο του Αγίου Πνεύματος , αναπόσπαστο μέρος της Αγίας Τριάδος και που
συγκεκριμένα ο Χριστός όταν τον είχανε ρωτήσει αν συγχωρείται
όποιος βλασφημήσει τον Πατέρα ή τον Υιό , Θεό είπε ότι
συγχωρείται , αλλά πρόσθεσε, προσέξτε, γιατί όποιος βλασφημήσει
το Άγιο Πνεύμα, αυτός δεν σώζεται…
Πέραν αυτού, ο διάβολος επιδιώκει την διαβολή της έννοιας του Θεού, προκειμένου να αποπροσανατολίσει τον άνθρωπο και να τον κάνει ειδωλολάτρη και υλιστή, αφού μόνο στα γήϊνα έχει εξουσία και ζωή… Αλλά ακόμη ο Πάπας κι η καθολική του εκκλησία έχουν δημιουργήσει πολύ λανθασμένη εικόνα για τον χριστιανισμό κι έχει κάνει
μεγαλύτερο κακό από πολλούς υποτίθεται ενάντιους στον
χριστιανισμό…
Όσο για το Πάσχα, έχει οριστεί να εορτάζεται την πρώτη Κυριακή , μετά την πανσέληνο , μετά την εαρινή ισημερία, όπως ήταν κι όταν αναστήθηκε ο Κύριος… Για τα Χριστούγεννα, είναι μεγάλη κουβέντα, έχει να κάνει με την πτώση του Αδάμ,.κλπ…Άλλη φορά…
Το θέμα, λοιπόν με τους καθολικούς, δεν έχει να κάνει με τσεκούρια και μπαλτάδες, αλλά με ορισμούς πίστεως και παραπλάνηση ανθρώπων
και οι αναθεματισμοί δεν φέρνουν τίποτα από «φωτιά, φωτιά στ’ αγαρινά σκυλιά…» που θέλεις να πεις…Αναθεματίζονται δεν σημαίνει τους κυνηγάμε, ούτε ότι δεν σώζονται...
Φίλε Μακεδόν έχεις δώσει το νόημα των ανα τον κόσμο χριστιανών, που ήθελαν να πετύχουν οι εβραίοι… Κουλουβάχατα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2008, 21:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve
βάλθηκες να μας τρελλάνεις;
quote:

... οι αναθεματισμοί είχαν να κάνουν... με το ρόλο του Αγίου Πνεύματος...και που συγκεκριμένα ο Χριστός ... είπε ότι...
όποιος βλασφημήσει το Άγιο Πνεύμα, αυτός δεν σώζεται…


μα μετά λες
quote:

..Αναθεματίζονται δεν σημαίνει τους κυνηγάμε, ούτε ότι δεν σώζονται...


Για να σπάσουμε πλάκα είναι οι αναθεματισμοί; Και νόμιζα δεν έχεις χιούμορ!
Τελικά ποιός έχει δίκιο εσύ ή ο Χριστός;
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy