ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 χρονια βροχιτιδα
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 12:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jia
αγαπητε αλζαρο ,καλο μηνα , επανερχομαι στο θεμα των προβληματων που εχω απο το καπνισμα , πηγα στον πνευμονολογο και μου εδωσε για τη χρονια βροχιτιδα που εχω και η οποια ητανε σε εξαρση claripen τα οποια πηρα ηδη για 2 εβδομαδες και symbicort , ολα αυτα ειχαν αποτελεσμα να φυγουν τα βαρια συμπτωματα αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και μια πιο υπια διαρκη φυσικη υποστηριξη . Για την ωρα δεν καταφερα να κοψω ακομα το τσιγαρο αλλα θα ξαναδοκιμασω .

Στη σελιδα 14 αναφερεις τα εξης >>
Ενας συνδυασμός γεια βρογχίτιδα .. για χρόνιες βρογχίτιδες για βαθιές χρόνιες φλεγμονές του στήθους… και συμφόρηση του αναπνευστικού


Aγριοκερασιά , φλοιός (Prunus serotina)
Aποχρεμπτικό, αντιβηχικό, στυπτικό ηρεμιστικό, πικρό χωνευτικό.. Χρησιμοποιείται εδώ και χιλιάδες χρόνια
Για τους ερεθιστικούς βήχες, βρογχίτιδα και ασθμα….

Ασκληπιός , ρίζα (Asclepias tuberose)
Μειώνει τη φλεγμονή του βρόγχου ενθαρρύνει την απόχρεμψη….

Βήχιο (Tussilago farfara)
Ανακουφιστικό αποχρεμπτικό. Μαλακτικό. Αντισπασμωδικό . Στυπτικό, Αντιφλεγμονώδες.

Γλυκόριζα (Glychrrhiza glabra)
Μαλακτικό. Αποχρεμπτικό για βήχα και συμφόρηση του αναπνευστικού. Αντιφλεγμονώδες.

Ελένιο (Inula jelenium)
Αποχρεμπτικό. Εφιδρωτικό. Ατιβακτηριακό. Αντιβηχκό. Στομαχικό… ειδικό για ερεθιστικούς βρογχογενείς βήχες, βρογχίτιδα.. ασθμα και βροχικό ασθμα….

Εριόδυκτο (Eriodycton spp)
Αποχρεμπτικο, βρογχοδιασταλτικό, αποσυμφορητικό.. για κρυολογήματα στήθους αλλεργική ρινίτιδα και βρογχίτιδα….

Μέντα , φύλλα (Mentha piperita)
Αποσυμφορητικό….

Στιλίγγια αλσόριζος, ρίζα (Stilingia sylvatica)
Toνωτικό αποχρεπτικό. Σε μικρές δόσεις γιατί είναι καθαρτικό και διουρητικό


η ερωτηση μου εχει να κανει με το τροπο παρασκευης τους τη συχνοτητα που μπορω να τα χρησιμοποιω και τις αναλογιες τους γιατι αποτι καταλαβα πρεπει να πανε ολα μαζι

καλημερα

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 15:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή jia, απ' όσο είδα απέστειλες το ίδιο μήνυμα στο θέμα του allzzaro (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical

Συγκεκριμένα το μήνυμα σου βρίσκεται εδώ και μάλιστα έχει ξεκινήσει ένας διάλογος μεταξύ σας.

Οπότε το παρόν θέμα απενεργοποιείται.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy