ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 23:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, εδώ και καιρό συνειδητοποιώ ότι η νέα κοινωνία που ζούμε, θέλουμε δεν θέλουμε έχει ένα πολύ παράξενο ιδίωμα: Υπάρχουν πια οι πολύ πλούσιοι και οι πολύ φτωχοί ανάμεσα μας...
Δεν υπάρχει πλέον η πολυπληθείς παλιά, μεσαία τάξη...
Πόσο κοιμισμένοι ήμαστε ή πόσο εγωιστές , για να μην καταλάβουμε αυτό το μεγάλο κακό που έχει συμβεί; Πόσο επικίνδυνο για την ανθρώπινη κοινωνία και την ανθρώπινη αξία μπορεί να γίνει αυτό; Σύντομα, πιστεύω θα συνειδητοποιήσουμε πόσο άσχημα είναι τα πράγματα...Βλέπω ότι σύντομα η αξία του ανθρώπου θα είναι μηδενική... η φτώχεια θα πιάσει τους περισσότερους ανθρώπους και τότε θα ευτελιστεί ακόμη πιο πολύ ο άνθρωπος...
Ποιός είναι ο απώτερος σκοπός όλων αυτών;
Θα ήθελα τις γνώμες και τις παρατηρήσεις όλων επί του θέματος
αυτού, γιατί μας αφορά όλους, όσο κι αν το βλέπουμε ή όχι...

____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Που χάθηκε η μεσαία τάξη;
Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και
πολύ φτωχών;
ΣΕ Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί
πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και
πολύ φτωχών; Νο1

05/05/2009
____________________________________________________________

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 07:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Συμφωνώ απολύτως,αλλά γιατι πρέπει να υπάρχει "απώτερος" σκοπός;Απλή οικονομική συγκυρία....

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 09/05/2008 07:17:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 08:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το θέμα μεταφέρεται στην Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. από την Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. στην οποία ανοίχθηκε αρχικά.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 09:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, ο λόγος που έβαλα το θέμα στο "παράξενο"
όταν σκόπιμο κι όχι τυχαίο... δηλαδή, για μένα και πιστεύω για όποιον το σκεφτεί θα του φανεί επίσης.. παραξενο.
Κι αυτό γιατί το ότι η μεσαία τάξη μπορούσε και συντηρούνταν καλύτερα από τις άλλες δυο και αποτελούσε το μεγαλυτερο
κοινωνικό ποσοστό , έφερνε και την ανάλογη ισορροπία
στην κοινωνική ανελκυστίδα.Τώρα η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης
θα δημιουργήσει σειρά επαγωγών με τη μορφή της αλληλουχίας
της θεωρίας του ντόμινο....
Αγαπητέ μου ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, να πω ότι περίμενα από σένα μια
τέτοια τοποθέτηση; Φίλε μου κάνεις ότι μπορείς να μου αποδείξεις
ότι ζούμε σε μια ζούγκλα όπου ο άνθρωπος δεν έχει καμιά ηρεμία, αρμονία και φυσική ακολουθία,αλλά όλα διακυβεύονται και
ανατρέπνται ανά πάσα στιγμή...
Πολύ ζωώδη κόσμο μου δείχνει η αντιληψη σου φίλε μου και γω δεν
έχω αυτή την αντίληψη, γι αυτό και το έβαλα ως παράξενο...
Η μεσαία τάξη είχε τόσα χρόνια υπόσταση και μέσα σε πολύ λίγα χρόνια εξαφανίζεται στο πολύ αθόρυβα...
Αυτές δε οι δυο τάξεις θα έχουν τόσο τεράστια απόσταση, σύντομα μεταξύ τους που η ανωτέρα (και τη λέω επίτηδες ετσι...καιθα εξηγήσω πιο κάτω γιατί) θα είναι πάμπλουτη και η άλλη θα είναι πάμπωχη και σε επίπεδο λούμπεν ...Αν δε δει κανείς ιστορικά,
τέτοια διάρθρωση κοινωνίας, ειχαμε μόνο στον μεσαίωνα και δεν πιστεύω ότι αυτό είναι τυχαίο..
Θα τοποθετηθώ επ' αυτού μετά από άλλες απόψεις στα όσα μέχρι
τώρα εθεσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 10:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Ωραίο θέμα φίλε trexagireve!
Προσωπικά θα διαφωνήσω με τη λέξη "συγκυρία" που χρησιμοποιεί ο φίλος ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ. Άποψή μου είναι ότι αυτές είναι οι συνέπειες του "extreme" καπιταλιστικού μοντέλου, που ακολουθείται μετά από το Β' παγκόσμιο πόλεμο, με την ανάδειξη μίας χώρας ως παγκόσμιου οικονομικού διαχειριστή, με τον ετσιθελικό καταμερισμό εργασίας μεταξύ αλλά και εντός των διαφόρων χωρών, με την καταπολέμηση κάθε απόπειρας για ανάπτυξη μορφών εναλλακτικής ή/και ελεύθερης ενέργειας, με την οικονομική "παιδεία" και "εκπαίδευση" με την οποία δηλητηριάζουν ακόμα και τα παιδιά, με, με, με.... Στην οικονομία τίποτα δεν είναι τυχαίο, ειδικά σε ένα σύστημα που αλλιώς το διδάσκεις ως θεωρία και εντελώς διαφορετικά το εκτελείς ως πραγματικότητα. Αναλογιστείτε μόνο την υψήλιο ως μία κλειστή οικονομία και διερωτηθείτε τι συνέπειες έχει στην οικονομία αυτή η έκδοση "άκυρου" χαρτονομίσματος από τις Η.Π.Α. , προσθέστε σε αυτό την ανελαστικότητα των τιμών προς τα κάτω που χαρακτηρίζει τα βασικά οικονομικά μοντέλα που κυριαρχούν σήμερα και το αποτέλεσμα προκύπτει στα μάτια σας.
Λόγω έλλειψης χρόνου αυτή τη στιγμή δε θα επεκταθώ. Το θέμα όμως είναι ενδιαφέρον και θα επανέλθω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 13:04:05  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον θέμα είναι γεγονός ότι τελευταία χρονια γίνονται οι πλούσιοι πλουσιότεροι Και οι φτωχοί φτωχότεροι δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο εμενα η όλη
Κατάσταση μου φέρνει στο νου μια κοινωνία μυρμηγκιών οπου οι
Περισσότεροι θα είμαστε εργάτες αν το σκεφτείτε θα δείτε ότι στις περισσότερες οικογένειες
Για να τα βγάλουν περά δουλεύουν και οι δυο σύζυγοι και πολλές φόρες οι άντρες κάνουν και δυο δουλείες .
Η αιτία είναι οι μισθοί της πείνας καθώς με 700 ευρώ δεν ζει οικογένεια οποτε πρέπει αναγκαστικά να δουλέψουν και οι δυο .
Υπάρχει σχέδιο ώστε να ωφεληθούν οι μεγαλοεπιχειρηματίες και οδεύουμε στην ουσία
Προς την σκλαβιά καθώς αν δουλεύεις μέρα νύκτα κάθε μέρα για να τα βγάλεις περά
Δεν διαφέρεις και πολύ από ένα σκλάβο καθώς και οι ελευθερίες είναι θεωρητικές
Δεν μπορεί ο άλλος να χρεωστάει το σπίτι του και να πει δεν θέλω να δουλεύω ολη
Μέρα αναγκαστικά θα δουλέψει έστω και αν ο τρόπος εξαναγκασμού δεν είναι άμεσος
Αλλα έμμεσος .
Σκαφτείτε και το άλλο αν δουλεύεις όλη μέρα δεν έχεις και χρονο να σκεφτείς κάτι άλλο
Περα απ τη δουλεια οποτε μπορούν να διαμορφώσουν την κοινωνά οπως θέλουν ευκολότερα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 13:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι Kostakis και Open mind, πιστεύω ότι έχετε
πιάσει το νόημα του τι αναφέρω και φυσικά εννοώ την εσκεμμένη εξαφάνιση της μεσαίας τάξης, ώστε τα όποια απάνθρωπα μέσα και συστήματα χρησιμοποιηθούν να μην μπορεί κανείς να αντιδράσει…
Φίλοι, κάποιος βιάζεται πολύ να φέρει ένα ολοκληρωτικό σύστημα
στην ανθρωπότητα και αυτό βγάζει μάτια…Περιμένω άλλες θέσεις
και θα πούμε πιο πολλά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 20:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός
Τα ύστερα του κόσμου είναι..

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 17:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο λόγος που χάθηκε η μεσαία τάξη είναι βασικά γιατί οι δύο εναπομείνασες καλύπτουν την κοινωνία ενός απολυταρχικού
καθεστώτος που η μεσαία δεν θα βόλευε..
Δηλαδή η μέν μικρή και ελιτιστική αριστοκρατία, δεν θα
διαφωνεί με ότι παράλογο και ναπερνάει, νώ η πολυπληθέστερη
φτωχή τάξη, με την στριμωγμένη οικκονομική της κατάσταση, δεν θα υπολογίζεται και δεν θα έχει γνώμη.
Το θέμα είναι ότι ζούμε ήδη σε ένα απολυταρχικό καθεστώς που
δεν το έχουμ ήδη πάρει χαμπάρι, καθώς η εξαφάνιση της μέχρι
πρότινος μεάλης μεσαίας τάξης, δεν έγινε αντιληπτή και κανείς
δεν αντέδρασε σε αυτό, ή και να αντέδρασε, δεν έφτασε στη βάση και στην μάζα...
Φιλοι μου πιστεύω οτι σύντομα η ανθρώπινη ζωή θα αντιμεςτωπίζεται
ως κάτι το ασήμαντο και οι άνθρωποι θα βιώσουν την απόλυτη εξουσία ενός φασισμού που ποτέ δεν έζησε πάνω στη γη.
Ενός φασισμού που θα απαξιώσει την ίδια την ανθρώπινη τη ζωή,
γενικώς, τόσο που να μην μετράει παρά σαν ααλώσιμο υλικό.
Αλλά μήπως δεν ισχύει ήδη αυτό, μέσα από άλλα πράγματα,
όπως τα τροχαία, το έγκλημα μ όλους τος τρόπους,κλπ;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 19:06:04  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι γεγονός ότι αντιμετωπιζόμαστε απ την εξουσία σαν απλοί αριθμοί ο καθένας μας
Συναίσθημα απέναντι μας δεν υπάρχει άπλα μια ψυχρή στατιστική που αποσκοπεί
Στο να ξεζουμίσει τον καθένα μας .
Συμφωνώ ότι τα τελευταία χρονια πέρασε με έμμεσο τρόπο αυτή η νοοτροπία χωρίς
Αντιδράσεις από εμας τους απλούς πολίτες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 22:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είναι γεγονός ότι αντιμετωπιζόμαστε απ την εξουσία σαν απλοί αριθμοί ο καθένας μας

Edited by - allzzaro on 10/05/2008 22:06:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 22:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Σας παρακολουθώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 23:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε alzzaro, πές μας και τη γνώμη σου, εσύ βλέπεις αυτό
το περίεργο που παρατηρείται με την μεσαία τάξη;
Πιστεύεις είναι τυχαίο, ή γίνεται χωρίς κάποιο σκοπό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 09:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε alzzaro, πές μας και τη γνώμη σου, εσύ βλέπεις αυτό
το περίεργο που παρατηρείται με την μεσαία τάξη;

Πολύ ευχαρίστως φίλε μου.
Τα πράγματα ομως δεν είναι τόσο απλά οσο φαίνονται.
Κατ`αρχην θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε οταν λέμε μεσαία τάξη τι εννοούμε!
Εννοούμε την κατηγορία των ανθρώπων που έχουν κάποιο προκαθορισμένο εισόδημα! Οικογενειακό εισόδημα.
Και ερωτώ.. Πόσο 2.000 ευρώ? 3.000 ευρώ? 4.000 ευρώ? 5.000 ευρώ?
6.000 ευρώ, 7.000 ευρώ?
Ας υποθέσουμε οτι είναι έτσι.
Αρα οσοι παίρνουν κατω απο 2.000 ευρώ θεωρούνται φτωχοί.
Οσοι παίρνουν πάνω απο 7.000 ευρώ θεωρούνται πλούσιοι.
Αυτοί που παίρνουν ομως 400 ευρώ μηνιαίως (οικογενειακό εισόδημα) τι θεωρούνται?
Αυτοί που παίρνουν 800 ευρώ (οικογενειακό εισόδημα) τι θεωρούνται.
Αυτοί που παίρνουν 1.200 ευρώ (οικογενειακό εισόδημα)τι θεωρούνται.
Αυτοί που παίρνουν 1.800 ευρώ.. τι θεωρούνται.
Αυτοί που παίρνουν 10.000 ευρώ οικογενειακό εισόδημα τι θεωρούνται?

Να απαντήσω λοιπόν στο ερώτημα σου φίλε trexagreve.
Απο οτι διαπιστώνεις δεν υπάρχουν μόνο 3 τάξεις.
Φτωχοί, μεσαίοι, πλούσιοι.
Υπάρχουν αμέτρητες τάξεις.
Παράδειγμα
Στην Ολυμπιακή εταιρεία ενας εργαζόμενος εχει μηνιαίο εισόδημα 600 ευρώ με μπλόκ παροχής υπηρεσιών, εργάζεται και Σ/Κ.
Αυτός μένει στον Πειραιά και θέλει για μεταφορικά 1 ευρώ ηλεκτρικός και 6 ευρώ προαστειακός. Θέλει 7 ευρώ ημερησίως , 50 ευρώ εβδομαδιαίως, 200 ευρώ μηνιαίως. Συν 150 ευρώ στο ταμείο του σύνολο 350 ευρώ. Εργάζεται για 250 ευρώ μηνιαίως.
Ενας αλλος υπάλληλος στην ΟΑ ή στα ΕΛΤΑ, ή στην ΕΥΔΑΠ, ή στον ΟΤΕ διορισμένος κατέχοντας κάποια θέση κερδίζει 4.000 ευρώ μηνιαίως κάποιοι φτάνουν τις 8.000 ευρώ μηνιαίως.
Κάπου εχει βολέψει και την γυναίκα του με αλλες 6.000 ευρώ μηνιαίως.
Σύνολο 14.000 ευρώ μηνιαίως.
Ο υπάλληλος λοιπόν αυτός που μπορεί να είναι παράλληλα και σε αλλες θέσεις και να κερδίζει πολύ περισσότερα σε ποιά τάξη ανήκει.
Στούς πλούσιους
Μα είναι δυνατόν.. ενας υπάλληλος να είναι πλούσιος
Σαφώς λοιπόν θα πρέπει να τον κατατάξουμε στην μεσαία τάξη.
Με την μόνη διαφορά οτι η μεσαία τάξη δεν είναι μια μόνο κατηγορία.
Περιλαμβάνει πάρα πολλές κατηγορίες απο 2.000 ευρώ μέχρι 20.000 ευρώ.
Ο υπάλληλος αυτός οταν φτάσει στα 55 του χρόνια (55 ο άνδρας και 50 η γυναίκα) θα διεκδικήσει σύνταξη απο το κράτος, ίση με το 80% επι του ακαθάριστου μισθού του για τα πρώτα 1.400 και 60% 40% για τα υπόλοπα.
Σύνολο πάνω απο 3.000 ευρώ και αλλα τόσα για τη γυναίκα του.

Αυτός είναι ο λόγος trexagireve που η μεσαία τάξη εχει μπεί στο στόχαστρο.
Εχω μιλήσει σε αλλο τόπικ για τις βίλλες.
Ποιοί τις χτίζουν.
Οι φτωχοί? Οι πλούσιοι? ή οι μεσαίοι?
Ψάξτε, φωτήστε ,σε ποιούς ανήκουν?
Πόσο τους στοίχισαν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 21:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε alzzaro, σε ρώτησα αν πιστεύεις ότι χάνεται η μεσαία
τάξη, όχι τον ορισμό της...
Πρόκειται για μια απλή σχετικά ερώτηση, καθώς για χρόνια τώρα
μας λέγανε ότι η μεσαία τάξη αποτελούσε κ ι αποτελεί τον κορμό
της κοινωνίας μας. Υποστηρίζω ότι χάθηκε και χάνεται επί σκοπου,
εσύ τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 12:45:28  Εμφάνιση Προφίλ
Το κακό είναι γενικό δείτε το παρακάτω άρθρο.

Χάνεται η μεσαία τάξη στην Ευρώπη .

Το τέλος της μεσαίας τάξης στην Ευρώπη -κυρίως στις λατινογενείς χώρες- είναι πλέον πραγματικότητα.
Η νέα γενιά πτυχιούχων εργαζομένων περνάει δύσκολες μέρες: αμείβεται με χαμηλούς μισθούς και απασχολείται σε εργασία που δεν της αποφέρει κέρδος. Η νέα κοινωνική κατηγορία ονομάζεται «baby losers» (σε αντίθεση με τους baby boomers - την παλαιότερη γενιά, που έκανε την επανάστασή της επιτυγχάνοντας μια καλύτερη ζωή) και βασίζεται στην οικονομική βοήθεια των γονιών: στην Ισπανία, την Ιταλία και τη Γαλλία το νέο φαινόμενο κάνει δυναμικά την εμφάνισή του.

Οπως επισημαίνει ο Γάλλος κοινωνιολόγος, Λουί Σοβέλ, από το Εθνικό Ιδρυμα Πολιτικών Επιστημών, το χειρότερο είναι πως η αναδυόμενη γενιά των «baby losers» (ή αλλιώς «η γενιά των 700 ευρώ») δεν θα ξεπεράσει ποτέ, σε καμία φάση της ζωής της, το κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο των γονιών της.

Ειδικότερα στη Γαλλία, για πρώτη φορά στη σύγχρονη Ιστορία της χώρας, πολίτες ηλικίας 20 έως 40 ετών έχουν κατά μέσο όρο μορφωθεί κατά τρία χρόνια περισσότερο από τους γονείς τους, εργάζονται με χειρότερες απολαβές και το αποτέλεσμα είναι ένα κατώτερο επίπεδο διαβίωσης.

Το 1973 μόνο το 6% των Γάλλων αποφοίτων ανώτατης εκπαίδευσης ήταν άνεργοι. Σήμερα, το αντίστοιχο ποσοστό φτάνει το 30%. Οι μισθοί έχουν «παγώσει» τα τελευταία 20 χρόνια, ενώ οι τιμές των ακινήτων έχουν τριπλασιαστεί. Επιπλέον, την δεκαετία του 60 οι φτωχοί συγκαταλέγονταν στην κατηγορία των ηλικιωμένων. Σήμερα είναι κυρίως νέοι. Το 1970 οι μισθοί των 50άρηδων ήταν μόνο 15% υψηλότεροι από αυτούς των 30άρηδων. Το 2008 η διαφορά αυτή ξεπέρασε το 40%.

Για τον Λουί Σοβέλ, σήμερα, δεν παίζει ρόλο το μορφωτικό επίπεδο των μεσαίας τάξης, αλλά η οικονομική κατάσταση των γονιών της, εάν δηλαδή μπορούν να τη στηρίξουν το χρονικό διάστημα που βλέπει την πόρτα της αγοράς εργασίας ερμητικά κλειστή. Η κατάσταση είναι χειρότερη στις λατινικές χώρες, καθώς οι γονείς νιώθουν την ηθική υποχρέωση να στηρίζουν οικονομικά τα παιδιά τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Στην Ισπανία τα πράγματα είναι χειρότερα από τη Γαλλία. Τους τρεις πρώτους μήνες του 2008 η ανεργία έφτασε το 9,6%, το υψηλότερο ποσοστό των τελευταίων τριών ετών στη χώρα και το δεύτερο υψηλότερο μετά τη Σλοβακία, στην Ευρώπη των «27».

Στη Γερμανία, όπως και στην Ιταλία, η κατάσταση είναι παρόμοια. Οπως επισημαίνει ο Χόλγκαρ Σέφερ, εργατολόγος στο Ινστιτούτο Οικονομικών της Κολονίας, οι χαρές που απολάμβανε κάποτε η μεσαία τάξη, όπως τα ταξίδια στο εξωτερικό, αποτελούν πλέον παρελθόν.

Τα στοιχεία της Κομισιόν αντανακλούν τη ζοφερή κατάσταση της μεσαίας τάξης.

Σήμερα στην ΕΕ 16 εκατομμύρια άνθρωποι -κυρίως νέοι- βρίσκονται στα πρόθυρα της οικονομικής εξαθλίωσης.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΩΝ «ΒΑΒΥ LΟSΕRS»

Είναι 20 έως 40 ετών.
Μένουν με τους γονείς τους γιατί δεν μπορούν να ανταποκριθούν οικονομικά ή γιατί δεν θέλουν να χάσουν την «άνεσή» τους.
Ο μισθός τους, εάν εργάζονται, είναι κατώτερος από αυτόν των γονιών τους (είναι η αναδυόμενη γενιά των «700 ευρώ»).
Είναι πιο μορφωμένοι από τους γονείς τους.
Το βιοτικό τους επίπεδο είναι χειρότερο από αυτό των γονιών τους.
ΠΗΓΗ http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&tag=8777&pubid=964441Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 13:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ σωστά το θέτεις φίλε Open mind και χαίρομαι πολύ με τα
στοιχεία που παραθέτεις και δεν ήξερα, καθώς δείχνουν το μέγεθος
του προβλήματος και τον ρατσισμό που έρποντας, μπαίνει
στη ζωή μας… Με συγκλόνισε αυτό που γράφεις ότι η νέα γενιά
είναι καταδικασμένη να μην ξεπεράσει ποτέ το οικονομικό
επίπεδο των γονιών τους… Δείχνει αρκετά ρατσιστικό, κατά
την άποψη μου και απαγορευτικό, πράγμα που κάνει και χάνει
η πολιτεία μας τον χαρακτήρα της ελεύθερης οικονομίας, το
δικαίωμα του κάθε νέου να οραματίζεται ότι θέλει…
Αλλά και τα μεγέθη που εμφανίζεις περί αποκλεισμού νέων από περιθώρια που μέχρι πρότινος ήταν τουλάχιστον θεωρητικά, βατά
για όλους… Από ότι λένε τα συμπεράσματα των λεγομένων σου, δεν υπάρχει ελπίδα ανόδου για όλους όπως ξέραμε μέχρι τώρα κι η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης, δείχνει αυτό το τεράστιο χάσμα
και το μεσαιωνικό κόσμο που μπαίνουμε….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 16:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε alzzaro, σε ρώτησα αν πιστεύεις ότι χάνεται η μεσαία
τάξη, όχι τον ορισμό της...

Νομίζω οτι ήμουν πολύ σαφής στην τοποθέτηση μου trexagireve.
Ολοι μιλάτε για την μεσαία τάξη χωρίς να την ορίζετε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 17:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υποστηρίζω ότι χάθηκε και χάνεται επί σκοπου,
εσύ τι λες;

Εαν υποστηρίζεις οτι χάνεται επι σκοπού γιατι δεν μας διευκρινίζεις ποιός είναι ο σκοπός και ποιοί είναι αυτοί που σκοπεύουν.
Κοίταξε trexagireve καλό θα είναι οταν ανοίγουμε ενα τόπικ να μιλούμε εφ` ολης της ύλης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 17:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ας έλθουμε λοιπόν, αγαπητέ μου Alzzaro, στον ορισμό της μεσαιας τάξης... Μεσαία τάξη είναι αυτή όπου μια οικογένεια διαθέτει δικό της σπιτι, μια οικονομική άνεση να φτιάξει ένα εξοχικό στο χωριό , το βουνό ή τη θάλασσα, να έχει ένα αυτοκίνητο, να μην υπόκειται στο νόμο του δεν μου φτάνουν τα λεφτά για να βγάλω τον υπόλοιπο μήνα και πρέπει να γραφω βερεσέ στο μίνι μάρκετ, παίρνω πράγματα που θέλω, μπορώ να πάω διακοπές, έχω κάποια χόμπυ, είμαι ελεύθερος να σκέφτομαι και δεν σκέφτομαι εξ' ανάγκης...
Είνια επίσης μεσαία τάξη αυτή που μπορεί να στειλει ένα παιδί να σπουδάσει σε άλλη πόλη, να πληρώνει για φροντιστήριο ξένης γλώσσας και να δίνει το παιδί της χρήματα για να βγει έξω με την παρεα του.
Αλλά ακόμη κι αυτή η τάξη που έχει έστω ένα ποσό στην τράπεζα για " ώρα ανάγκης" που λέμε, δύναται να αγοράσει κι ένα σπίτι για την κόρη, προίκα που λέγαμε παλιά...
Σε κάλυψα κάως, νομίζω...
Αυτή λοιπόν η μεσαία τάξη, έχει εξαφανιστεί ή εξαφανίζεται σιγά σιγά, φίλε μου... Συμφωνείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 17:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σε κάλυψα κάως, νομίζω...

Καθόλου και δεν νομίζω η τάξη αυτή των λεγόμενων μικρομεσαίων να τείνει να εξαφανιστεί.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η κατηγορία αυτή είναι η υπερχρέωση.
Θα με κάλυπτες πλήρως αν αναφερόσουν στο ερώτημα μου ποιοί στοχεύουν στην εξαφάνιση τους και γιατί.
Εκεί θα μπορέσω να τοποθετηθώ επι του θέματος και πιστεύω οτι είναι και η ουσία του θέματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 18:10:21  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με τον trexagireve Αυτή η ιδέα μας έρχεται στο νου μιλώντας για μεσαία τάξη .
Τώρα άμα θέλετε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στην Ελλάδα 1 στα 5 νοικοκυριά ζει κάτω απ το όριο της φτώχειας ενώ οι κατασχέσεις ακίνητων μέχρι τον 11ο του 2007 έφτασαν
Τις 3229 έναντι 1014 του 2006 και 1471 το 2005 .
ΠΗΓΗ http://news.pathfinder.gr/finance/news/470577.html
Βλέπουμε ότι υπάρχει μια πτωτική τάση στο βιοτικό επίπεδο των ελλήνων που δεν είναι
Τυχαία προσωπικά έχω ξαναπεί την άποψη μου υπάρχει σχέδιο υπέρ των μεγαλοκαρχαριών θέλουν να έχουν οσο περισσότερα κέρδη γίνεται σε βάρος όμως του
Απλού κόσμου καθώς στην ουσία εξαναγκάζουν τον κόσμο για να τα βγάλει περά να δουλεύει ολη μέρα έτσι οι μεγαλοκαρχαρίες έχουν κόσμο να δουλεύει για 700 ευρώ
Μεγιστοποιώντας τα κέρδη τους εις βάρος των εργαζομένων.

quote:
είναι καταδικασμένη να μην ξεπεράσει ποτέ το οικονομικό
επίπεδο των γονιών τους

Δυστυχώς η γένια μου των σημερινών τριαντάρηδων είναι η πρώτη μεταπολεμικά που
Θα έχει χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο απ την γενια των γονέων της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 18:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τώρα άμα θέλετε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι στην Ελλάδα 1 στα 5 νοικοκυριά ζει κάτω απ το όριο της φτώχειας ενώ οι κατασχέσεις ακίνητων μέχρι τον 11ο του 2007 έφτασαν

1 στα 5?
Δεν θα το έλεγα.
Εγώ αυτό που διαπιστώνω είναι οτι ενα μεγάλο ποσοστό .. αυτούς που αποκαλείται μεσαίοι ζεί πλουσιοπάροχα.
Δεν εχετε αναρωτηθεί τι δουλειά κάνουν αυτοί που ολη την ημέρα σουλατσάρουν με το ΙΧ τους και τον καφέ τους παραμάσχαλα?

Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ακριβά και πανάκριβα ΙΧ.
Να σας πώ.
Είναι τα λεγόμενα λαμόγια.
Αυτοί που έχουν βρεί εναν τρόπο να τα κονομάνε ή χωρίς να δουλεύουν ή να κονομάνε εις βάρος του κράτους και κατά συνέπεια εις βάρος των φτωχών.
Το αν χρωστούν στις τράπεζες και γίνονται κατασχέσεις περιουσιών αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

quote:
Βλέπουμε ότι υπάρχει μια πτωτική τάση στο βιοτικό επίπεδο των ελλήνων

Η πτωτική τάση παρουσιάζεται σε ολα τα κοινωνικά στρώματα.
Τα πάγια έξοδα της κάθε οικογένειας εχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής. Οσο μεγαλύτερη είναι η υποτιθέμενη ποιότητα ζωής τόσο αυξάνονται τα πάγια έξοδα.
Η Ελλάδα στην κούρσα του ανταγωνισμού αλλά και της αειφόρου ανάπτυξης δεν εχει μείνει απλά πίσω, αλλά εχει χάσει την κούρσα.
Ηδη απο το 2004 η κατάσταση αυτή ήταν αναμενόμενη.
Η πολιτική της λαμογιάς ομως δεν επέτρεπε στην τότε κυβέρνηση ομως να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις. Και αυτό γιατί θα υπήρχε πολιτικό κόστος.
Οσοι απο τα λαμόγια κατάφεραν να κονομήσουν .. κονόμησαν.
Δεν θα μπορεί πλέον ο υπάλληλος της νομαρχίας .. (ο ανήκων στη μεσαία τάξη) να κάνει αυτοψίες σε οικοδομές που χτίζονται σε αναδασωτέες περιοχές κρίνοντας της κατάλληλες τσεπώνοντας τα 200.000 ευρώ.
Ούτε θα μπορεί ο υπάλληλος της νομαρχίας να λαδώνεται και να τσεπώνει το φακελάκι με τα 400 ευρώ για να βγάλει δίπλωμα η κάθε στραβή και στραβός.
Ούτε ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ να λαδώνεται να περάσει το προβληματικό αυτοκίνητο.Και ακολουθούν οι εφοριακοί, νομικοί, γιατροί κλπ.
Ολοι αυτοί ανήκουν στην μεσαία τάξη και είναι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την κατάντια των φτωχών.
Απλά η κοινωνία δεν αντέχει πλέον να τους συντηρήσει.
Οι ανήκοντες σε αυτή τη τάξη είναι αυτοί που θα εξαφανιστούν.
Θα την πληρώσουν και αλλοι φυσικά αλλά δυστυχώς το κόστος θα είναι γι ολους.
Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς έτσι..

Edited by - allzzaro on 12/05/2008 19:01:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 19:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
1 στα 5?
Δεν θα το έλεγα.


Επίσημα στοιχειά του κράτους το λένε αυτό .
quote:
Εγώ αυτό που διαπιστώνω είναι οτι ενα μεγάλο ποσοστό .. αυτούς που αποκαλείται μεσαίοι ζεί πλουσιοπάροχα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ακριβά και πανάκριβα ΙΧ.
Δεν εχετε αναρωτηθεί τι δουλειά κάνουν αυτοί που ολη την ημέρα σουλατσάρουν με το ΙΧ τους και τον καφέ τους παραμάσχαλα?
Να σας πώ.
Είναι τα λεγόμενα λαμόγια.
Αυτοί που έχουν βρεί εναν τρόπο να τα κονομάνε ή χωρίς να δουλεύουν ή να κονομάνε εις βάρος του κράτους και κατά συνέπεια εις βάρος των φτωχών.
Το αν χρωστούν στις τράπεζες και γίνονται κατασχέσεις περιουσιών αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.


Πλουσιοπάροχα ζει ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτοί που πάνε στις καφετερίες κάθε μέρα είναι Αυτοί που δεν έχουν υποχρεώσεις οι ελεύθεροι δηλαδή και δεν σημαίνει ότι επειδή
Πίνουν ένα καφέ την ημέρα είναι και λεφτάδες αλλα το θέμα είναι γιατί δεν δημιουργούν
Οικογένειες οι σημερινοί νέοι ?ο λόγος απλός επειδή δεν μπορούν να τις συντηρήσουν με 700 ευρώ μισθό που παίρνουν .
Τα ιχ τα περνουν επειδή οι τράπεζες δίνουν εύκολα δάνεια .

[quote]Οσοι απο τα λαμόγια κατάφεραν να κονομήσουν .. κονόμησαν.
Δεν θα μπορεί πλέον ο υπάλληλος της νομαρχίας .. (ο ανήκων στη μεσαία τάξη) να κάνει αυτοψίες σε οικοδομές που χτίζονται σε αναδασωτέες περιοχές κρίνοντας της κατάλληλες τσεπώνοντας τα 200.000 ευρώ.
Ούτε θα μπορεί ο υπάλληλος της νομαρχίας να λαδώνεται και να τσεπώνει το φακελάκι με τα 400 ευρώ για να βγάλει δίπλωμα η κάθε στραβή και στραβός.
Ούτε ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ να λαδώνεται να περάσει το προβληματικό αυτοκίνητο.Και ακολουθούν οι εφοριακοί, νομικοί, γιατροί κλπ.
Ολοι αυτοί ανήκουν στην μεσαία τάξη και είναι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την κατάντια των φτωχών.
Απλά η κοινωνία δεν αντέχει πλέον να τους συντηρήσει.
Οι ανήκοντες σε αυτή τη τάξη είναι αυτοί που θα εξαφανιστούν.
Θα την πληρώσουν και αλλοι φυσικά αλλά δυστυχώς το κόστος θα είναι γι ολους [/quo
Δηλαδή τώρα δεν λαδώνονται ? φακελάκι για τα διπλώματα δεν περνούν πλέον?
Γίναμε δηλαδή η χωρά της ηθικής και το πήρα χαμπάρι ?.

allzzaro Ότι γίνονταν τότε γίνεται και τώρα δεν άλλαξε τίποτα σε αυτό τον τομέα . Υπεύθυνοι για την κατάντια των φτωχών είναι οι εκάστοτε κυβερνόντες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 19:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πλουσιοπάροχα ζει ένα πολύ μικρό ποσοστό αυτοί που πάνε στις καφετερίες κάθε μέρα είναι Αυτοί που δεν έχουν υποχρεώσεις οι ελεύθεροι δηλαδή και δεν σημαίνει ότι επειδή
Πίνουν ένα καφέ την ημέρα είναι και λεφτάδες αλλα το θέμα είναι γιατί δεν δημιουργούν
Οικογένειες οι σημερινοί νέοι ?ο λόγος απλός επειδή δεν μπορούν να τις συντηρήσουν με 700 ευρώ μισθό που παίρνουν .
Τα ιχ τα περνουν επειδή οι τράπεζες δίνουν εύκολα δάνεια .

Δεν είσαι ενημερωμένος open mind..

quote:
Δηλαδή τώρα δεν λαδώνονται ? φακελάκι για τα διπλώματα δεν περνούν πλέον?
Γίναμε δηλαδή η χωρά της ηθικής και το πήρα χαμπάρι ?.

Φίλε μου .. τώρα που σγίγγουν οι κ..οι δεν θα εχει ο καθένας περισευουμενα 440 ευρώ να τα δώσει στα λαμόγια.
Είτε το θέλεις είτε οχι .. ειναι ο μοναδικός τρόπος για να μπεί κάποια τάξη.
Οι εκάστοτε κυβερνώντες .. ναί ευθύνονται οπως ευθύνονται και οι εκάστοτε μη κυβερνώντες.
Σημασία εχει πως θα βρεθεί τρόπος να καταπολεμηθεί η λαμογιά.
Και μην κατηγορείς μόνο τους κυβερνώντες αλλά και τους μή κυβερνώντες.
Απο οτι διαπιστώνεις ολες οι ενέργειες των εκαστοτε κυβερνήσεων ήταν αποτυχημένες. Το λές και μόνος σου.

quote:
Γίναμε δηλαδή η χωρά της ηθικής και το πήρα χαμπάρι ?.

Δεν νομίζω να εγραψα κάτι τέτοιο.
Γιατί το είπες ομως.
Δεν συμφωνείς στην καταπολέμηση της λαμογιάς?
Δεν σε καταλαβαίνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 19:35:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν είσαι ενημερωμένος open mind..



Το αντίθετο θα έλεγα .
quote:
Φίλε μου .. τώρα που σγίγγουν οι κ..οι δεν θα εχει ο καθένας περισευουμενα 440 ευρώ να τα δώσει στα λαμόγια.
Είτε το θέλεις είτε οχι .. ειναι ο μοναδικός τρόπος για να μπεί κάποια τάξη.
Οι εκάστοτε κυβερνώντες .. ναί ευθύνονται οπως ευθύνονται και οι εκάστοτε μη κυβερνώντες.
Σημασία εχει πως θα βρεθεί τρόπος να καταπολεμηθεί η λαμογιά.
Και μην κατηγορείς μόνο τους κυβερνώντες αλλά και τους μή κυβερνώντες.
Απο οτι διαπιστώνεις ολες οι ενέργειες των εκαστοτε κυβερνήσεων ήταν αποτυχημένες. Το λές και μόνος σου

Δυστυχώς ο πολίτης θέλει δεν θέλει θα τα δώσει προκειμένου να κάνει την δουλεία του
Από κει και περά είναι θέμα της κυβέρνησης να μπορέσει να βρει λύση ώστε να
Καταπολεμήσει το φαινόμενο .

quote:
Δεν νομίζω να εγραψα κάτι τέτοιο.
Γιατί το είπες ομως.
Δεν συμφωνείς στην καταπολέμηση της λαμογιάς?
Δεν σε καταλαβαίνω.


Πίστεψα ότι αυτό άφησες να εννοηθεί Τώρα για την καταπολέμηση της λαμογιας συμφωνώ δεν λέω το αντιθετο
Άπλα λέω την πραγματικότητα ότι υπάρχει διαφθορά αλλα εδώ υπάρχει
Διαφθορά στους πολιτικούς δεν θα υπάρχει στους απλούς υπάλληλους ?
Το ψαρί βρωμάει απ το κεφάλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 19:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Alzzaro, βλέπω κάποιο κυνισμό στον τρόπο που αντιμετωπίζεις
τον μέσο Έλληνα πολίτη και να τον κατηγορείς ως υπεύθυνο για
ότι συμβαίνει, αλλά αυτά που λέμε συμβαίνουν στον μέσο πολίτη
αυτής της ..γης , μήπως για σένα όλοι είναι το ίδιο με ότι χαρακτηρίζεις τόσο ειρωνικά και άσχημα; Σου έχει δώσει στοιχεία
και απάντηση ο Open mind, ξέρεις για τι μιλάμε και αν θέλεις
ας περάσουμε, στην ουσία που εκθέτεις ως αιτία των
όσων συμβαίνουν… Άποψη μου και με λογική, είναι πως ότι
συμβαίνει λαμβάνει χώρα ώστε ο άνθρωπος να γίνει χειραγωγούμενος
και να ελέγχεται από την άρχουσα τάξη που παίρνει την μορφή αριστοκρατίας και οι υπόλοιποι μεταβάλλονται σε λούμπεν προλεταριάτο, όπου η εξαθλίωση δεν θα επιτρέπει να έχει κανείς
ούτε γνώμη. Με απώτερο σκοπό την εγκαθίδρυση ενός απολυταρχικού καθεστώτος που θα ελέγχει απόλυτα και σκληρά σαν ζώα τον άνθρωπο…Αγαπητέ Open mind, συμφωνώ σε όλα όσα έχεις θέσει και γράψει…
Εσείς τι λέτε αγαπητοί συνσυζητητές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 21:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δυστυχώς ο πολίτης θέλει δεν θέλει θα τα δώσει προκειμένου να κάνει την δουλεία του
Από κει και περά είναι θέμα της κυβέρνησης να μπορέσει να βρει λύση ώστε να
Καταπολεμήσει το φαινόμενο

Τη δουλειά του?
Συγνώμη η δουλειά του είναι να λαδώσει και να το πάρει?
Δηλαδή η δουλειά του είναι να χτίσει σε αναδασωτέα περιοχή και να λαδώσει για να χτίσει.
Η δουλειά του είναι να μην μάθει τον ΚΟΚ να να λαδώσει να πάρει δίπλωμα.
Η δουλειά του είναι να εχει ακατάλληλο αυτοκίνητο και να λαδώσει να το περάσει στο ΚΤΕΟ.
Open Mind νόμιζα οτι δεν είσαι απλά ενημερωμένος αλλά εκανα λάθος.
Ειπες..

quote:
Γίναμε δηλαδή η χωρά της ηθικής και το πήρα χαμπάρι ?.

Πως θα γίνουμε ρε open mind χώρα ηθικής οταν υπάρχουν κάποιοι σαν και εσένα που θεωρούν οτι πρέπει να λαδώσουν για να κάνουν τη δουλειά τους.
Σου φταίνε οι πολιτικοί λοιπόν.
Αφού εσύ ο ιδιος επικροτείς την κατάσταση.

quote:
Φίλε Alzzaro, βλέπω κάποιο κυνισμό στον τρόπο που αντιμετωπίζεις
τον μέσο Έλληνα πολίτη και να τον κατηγορείς ως υπεύθυνο για
ότι συμβαίνει, αλλά αυτά που λέμε συμβαίνουν στον μέσο πολίτη
αυτής της ..γης , μήπως για σένα όλοι είναι το ίδιο με ότι χαρακτηρίζεις τόσο ειρωνικά και άσχημα;

Κυνισμό?
Θεωρείς κυνισμό οταν λέω τα πράγματα με το ονομα τους?
Κατ` αρχήν δεν μίλησα για ολους.
Μίλησα για τις ομάδες αυτές που εκμεταλεύονται καταστάσεις.
Και τους ανέφερα με το ονομα τους.


quote:
Άποψη μου και με λογική, είναι πως ότι
συμβαίνει λαμβάνει χώρα ώστε ο άνθρωπος να γίνει χειραγωγούμενος
και να ελέγχεται από την άρχουσα τάξη που παίρνει την μορφή αριστοκρατίας και οι υπόλοιποι μεταβάλλονται σε λούμπεν προλεταριάτο, όπου η εξαθλίωση δεν θα επιτρέπει να έχει κανείς

Κανείς δεν ανεβαίνει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις.
Στην προκειμένη περίπτωση οταν υπάρχουν άνθρωποι που λένε οτι ``πρέπει να λαδώσουν για να κάνουν τη δουλειά τους `` τότε είναι άξιοι να υποστούν τις συνέπειες.
Και το ωραίο ξέρεις ποιό είναι?
Οτι τα λαμόγια που το παίζουν εργατοπατέρες, που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και το παίζουν προέδροι συνδικαλιστικών φορέων καλούν σε απεργίες την κατώτερη τάξη οταν θίγονται τα δικαίωματα των μεσαίων.
Και σας ερωτώ.
Μπορεί να απεργήσει ενας εργαζόμενος σε σούπερ μάρκετ.
Οχι ποτέ.
Απεργεί ενας μεσαίος εργαζόμενος στα ΕΛΤΑ. Κάθε τρείς και λίγο.
Για ποιά άρχουσα τάξη μου μιλάτε λοιπόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 09:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Κατ' αρχάς θα πρέπει να διαχωρίσουμε τόσο την ιστορική, όσο και την κοινωνική σημασία της μεσαίας τάξης από την έννοια του (πέριξ του) μέσου εισοδήματος. Ο διαχωρισμός που κάνεις φίλε allzzaro, ο οποίος βασίζεται αποκλειστικά στην παρούσα κοινωνική πραγματικότητα (και δη την ελληνική) και ο οποίος συναρτάται μόνο με το επίπεδο εισοδήματος και όχι με το ρόλο των πολιτών είναι σχετικά ανεπαρκής, εντούτοις δικαιολογημένος, καθώς στο εισαγωγικό μήνυμα του θεματοθέτη, ο διαχωρισμός αφορά τους πολύ πλούσιους, τους πολύ φτωχούς και τη μεσαία τάξη.
Προκειμένου για την ευκολία της συζήτησης και για να μη φιλοσοφούμε θεωρητικολογώντας, θα δεχτούμε ότι ως μεσαία τάξη εννοούμε κατά βάση τα μεσαία εισοδήματα, σε σχέση με το μέσο κατά κεφαλήν Α.Ε.Π. και πιο συγκεκριμένα εντός Ελλάδος.
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόταν μία διαχρονική ανάλυση καμπυλών Lorenz περί (αν)ισοκατανομής εισοδήματος για να έχουμε μία καλή εικόνα σχετικά με την εξέλιξη αυτή. Επειδή τα στοιχεία αυτά δεν είναι στη διάθεσή μας, ας εξετάσουμε κοινωνικά το θέμα.
Βασισμένοι στα στοιχεία που έχουμε για την ελληνική οικονομία και κοινωνία, θεωρούμε ως δεδομένα τα εξής :
1) Βάσει του ορισμού της Ε.Ε. για το όριο φτώχειας (<60% διαμέσου εισοδήματος εκάστου κράτους), ένας στους 5 Έλληνες θεωρείται φτωχός.
2) Η πιστωτική επέκταση, καίτοι δε βρίσκεται ακόμα στα επίπεδα άλλων Ευρωπαϊκών κρατών (έτσι λένε, δε γνωρίζω αν όντως ισχύει), βρίσκεται ήδη κοντά στο 45% του Α.Ε.Π. μόνο για τα νοικοκυριά και γύρω στο 95% για το σύνολο των δανειζομένων, με σαφείς τάσεις ενίσχυσης.
3) Ο ελληνικός δείκτης τιμών καταναλωτή (ακόμα και ο επίσημος) βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της Ε.Ε., χωρίς αυτό να αντανακλάται από πλευράς επιτοκίων, ενώ ταυτόχρονα το ecart (επιτοκιακό περιθώριο κέρδους των τραπεζών) είναι, αν όχι το υψηλότερο, από τα πιο υψηλά στην Ε.Ε.
4) Η πραγματική ανεργία (αφαιρουμένων των αλχημιστικών stage, δήθεν "ευέλικτων" μορφών ημιαπασχόλησης, ωρομισθίων κλπ.) βρίσκεται σε επίπεδα πλέον του 15%.
Πάμε λοιπόν τώρα σε κάποιες επισημάνσεις. Φίλε allzzaro, το παράδειγμα σου με το ζευγάρι των 14.000 ευρώ είναι ακραίο και πιθανότατα αποτελεί δεδομένο που έχεις απλά συναντήσει στην καθημερινότητά σου. Το ότι πράγματι υπάρχουν πολυθεσίτες, όπως επίσης και το γεγονός των κρυμμένων κονδυλίων σε διάφορα πόστα της δημόσιας διοίκησης είναι αδιαμφισβήτητα, αλλά νομίζω ότι το παράδειγμα που αναφέρεις είναι outlier. Για το θέμα με τις βίλες, πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αποτέλεσμα συναλλαγής και λαδώματος, είτε ανήκουν στους μεσαίους, είτε στους πλούσιους.
Για το θέμα της γενιάς των 700 ευρώ, που αναφέρει ο open mind, αυτή ασφαλώς και υπάρχει... και το πρόβλημα δεν είναι μόνο στα οικονομικά στοιχεία, αλλά κυρίως στη μορφή των εργασιακών σχέσεων που έχουν δημιουργηθεί, με την ανοχή των κυβερνώντων, αλλά και τον ψευδοσυνδικαλισμό του καθενός από εμάς, που γίνεται αλληλέγγυος με τους κάθε λογής απεργούς, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ όταν υπερασπίζουν το συμφέρον του. Καλό είναι να θυμόμστε ότι η (δια)σπορά των οικονομικών δεδομένων, είτε σε επίπεδο θεωρητικό, είτε και στην πράξη, δε γίνεται άπαξ, αλλά συνήθως η επιδείνωση ξεκινάει με τη λήψη μέτρων σε βάρος μίας ομάδας και τη διάχυση των δυσμενών συνεπειών στην ευρύτερη κοινωνία σταδιακά, όταν η πραγματική συνδικαλιστική ισχύς αντίδρασης υποβιβάζεται στη συνείδηση των πολιτών μέσω της τέταρτης εξουσίας. Σημαντική εξαίρεση το νομοσχέδιο για το ασφαλιστ(ρ)ικό, για το οποίο όμως οι φωστήρες των Μ.Μ.Ε. εξασφάλισαν την ειδική μεταχείριση και γι' αυτό κατάπιαν τη γλωσσίτσα τους.
Το να βρίσκονται νέοι άνθρωποι στα πρόθυρα εξαθλίωσης ή έστω σε κατάσταση μακροχρόνιας ανεργίας είναι ότι πιο επικίνδυνο για τον κοινωνικό ιστό, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως. Από τη νέα γενιά περιμένεις υποστήριξη, τόσο σε θέματα δημογραφικής υφής, όσο και στο επίπεδο της παραγωγικότητας, της ενεργού ζήτησης και της καινοτομίας. Η καταπίεση της δυναμικής της νέας γενιάς προς όφελος της μείωσης του λειτουργικού κόστους, μεσοπρόθεσμα θα επιφέρει σημαντική πτώση της παραγωγικότητας στην εργασία, αλλά, ειδικά στην Ελλάδα, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, γιατί έτσι κι αλλιώς όνειρο σχεδόν του κάθε ιδιοκτήτη επιχείρησης είναι είτε η πώλησή της και η δική του ευδαιμονία, είτε το "βόλεμα" των απογόνων του και των λοιπών παρατρεχάμενων σε βάρος της αξιοκρατίας.
Φίλε trexagireve, θα διαφωνήσω μαζί σου στο σημείο που συνδέεις το χαρακτήρα της ελεύθερης οικονομίας με το δικαίωμα των νέων να οραματίζονται. Η έννοια της ελεύθερης οικονομίας είναι απλά ένα θεωρητικό εργαλείο, χρήσιμο για να επιβάλλουμε τα δυτικά οικονομικά πρότυπα, που κάθε άλλο παρά ελεύθερα είναι (ίσως να είναι ασύδοτα, δε διαφωνώ, αλλά όχι ελεύθερα), σε βάρος της αειφορίας και της με μέτρο εξέλιξης.
Πάμε τώρα στους πλουσιοπάροχα διαβιώντες εκπροσώπους της μεσαίας τάξης, που αναφέρει ο allzzaro : ένα μεγάλο μέρος εξ αυτών δεν είναι ακριβώς πλουσιοπάροχα διαβιώντες, αλλά μάλλον συνειδητά ή υποχρεωτικώς αφαιμάζοντες την πάτριαν τσέπην, με το πρόσθετο του νεοελληνικού χαρακτηριστικού της πλήρους απουσίας φειδούς. Ένα άλλο μέρος εξ αυτών αποτελεί τους λεγόμενους εισοδηματίες, που δεν εντάσσονται στη μεσαία τάξη ασφαλώς, όντες κατ'ουσίαν μη παραγωγικοί. Κάποιο ποσοστό αποτελεί εκπροσώπους της πλούσιας τάξης, που απλά συμμετέχει ως πρότυπο στο σκουπιδοτρόπο ζωής των προηγουμένων, με την άνεση της οικονομικής ευμάρειας και τη λογική της δήθεν ποιότητας ζωής.
Επίσης, διαφωνώ με τη φράση "η πτωτική τάση παρουσιάζεται σε όλα τα κοινωνικά στρώματα". Εκτός του ότι είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθεί αυτό, δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι τα πολύ υψηλά εισοδηματικά κλιμάκια εμφανίζουν στοιχεία μη αύξησης της ευημερίας των. Αντιθέτως, η αύξηση της κερδοφορίας των μεγάλων εισηγμένων επιχειρήσεων (και δυστυχώς, κατά πρώτο λόγο των τοκογλύφων κηφήνων της οικονομικής δραστηριότητας), παρότι σε ένα βαθμό αποτελεί έσοδο από επέκταση εργασιών στο εξωτερικό και διοχετεύεται ως μέρισμα σε επενδυτές εκτός Ελλάδος, αποφέρει εντούτοις σημαντική αύξηση εισοδήματος στους εγχώριους μεγαλοεισοδηματίες, πολλές φορές μάλιστα με πολύ βελτιωμένους φορολογικούς όρους. Οι αποδοχές των στελεχών της υψηλής κλίμακας αυξάνονται (ο αριθμός τους τείνει να μειωθεί σε κάποιο βαθμό, λόγω εισόδου ξένων στις αντίστοιχες θέσεις), οι αμοιβές διοίκησης εκτοξεύονται (τα λεγόμενα "πριμ απόδοσης" κλπ.), η μερισματική απόδοση των εταιρειών που βρίσκονται στους δείκτες FTSE20 και FTSE40 (των μεγαλύτερων δηλαδή, "ελληνικών" εταιρειών) υπερβαίνει ακόμα τα επιτόκια καταθέσεων... αυτό σημαίνει ότι για μία "παρέα" ατόμων, η συνεχής μείωση του λειτουργικού κόστους, η μεταφορά δραστηριοτήτων σε χώρες χαμηλού κόστους, χωρίς την επιβολή ποινών λόγω κακής χρήσης επιχορηγήσεων και άλλων διευκολύνσεων του παρελθόντος, η συνεχής ιταμότητα που επιδεικνύουν απέναντι στις ασφαλιστικές τους υποχρεώσεις (ως εργοδοσία) και η ευνοϊκή φορολογική μεταχείριση που απολαμβάνουν, μάλλον ενισχύουν την οικονομική τους κατάσταση, παρά την περιορίζουν.
Φίλε allzzaro γράφεις

quote:
Ηδη απο το 2004 η κατάσταση αυτή ήταν αναμενόμενη.
Η πολιτική της λαμογιάς ομως δεν επέτρεπε στην τότε κυβέρνηση ομως να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις. Και αυτό γιατί θα υπήρχε πολιτικό κόστος.
Οσοι απο τα λαμόγια κατάφεραν να κονομήσουν .. κονόμησαν.

Ελπίζω η τοποθέτησή σου να μην υποκρύπτει κομματικά κριτήρια, γιατί σε αυτή την περίπτωση η συζήτηση οδηγείται εσκεμμένα σε άλλες ατροπούς.
Για τα όσα αναφέρεις σχετικά με τις δημόσιες υπηρεσίες, συμφωνώ μαζί σου μέχρι ενός σημείου, αλλά θα με ενδιέφερε να τοποθετηθείς ως προς τις λύσεις για την αντιμετώπιση αυτής της κατάστασης.
Για το θέμα των τραπεζικών δανείων, με το οποίο έχουν φορτώσει τη μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων, το κακό βρίσκεται αφενός στην κακώς εννοούμενη "ποιότητα ζωής", η οποία προβάλλεται εδώ και 20 χρόνια από μεγάλη μερίδα του ιδιωτικού κατεστημένου στο χώρο των Μ.Μ.Ε., αφετέρου στην απληστία και την ευπιστία στο εμπόριο του "ονείρου" (αμερικάνικου;) που χαρακτηρίζει την ανθρώπινη φύση και κατά τρίτο στην ανεξέλεγκτη δράση του πιστωτικού συστήματος, το οποίο, αποτελώντας το "Δούρειο Ίππο" του καπιταλισμού δύναται, σε μεσοπρόθεσμη βάση, να μεταφέρει αλλοιωμένες κοινωνικές και οικονομικές προϋποθέσεις και συνθήκες στην επερχόμενη γενιά, με ουσιαστική επιδίωξη την επιστροφή στην κοινωνία των "πολύ" και των "καθόλου", των κυρίων και των δούλων. Και ναι, φίλοι μου, υπάρχει όντως λογική στο σχεδιασμό αυτής της διαδικασίας, αυτό είναι που αποκαλείται "πάλη των τάξεων" και το μεγάλο λάθος της λεγόμενης μεσαίας τάξης (τονίζω το λεγόμενης) είναι ότι πίστεψε ότι η κοινωνικοοικονομική πυραμίδα δύναται να αλλάξει φορά και να κοιτάζει προς τα κάτω, ήτοι να υπάρχει μεγάλος αριθμός πλουσίων και μικρός αριθμός φτωχών, με αποτέλεσμα να εργαστεί, στην πορεία των πραγμάτων, για συμφέροντα που είτε δεν την αντιπροσωπεύουν, είτε αφορούν σε ατομικές επιδιώξεις των μελών της και όχι σε διεκδικητικές μορφές παρέμβασης για βελτίωση των συνθηκών ζωής στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.
Τέλος, για το θέμα των απεργιών που αναφέρει ο φίλος allzzaro, προσπαθώ να καταλάβω τη λογική της τοποθέτησής σου, φίλε μου : στόχος είναι να δύνανται να απεργούν όλοι ή να μην απεργεί κανείς; θέλουμε να υπάρχει οργανωμένο και θεσμικά κατοχυρωμένο απεργιακό δίκαιο ή είναι καλύτερο να καταργήσουμε τη συγκεκριμένη μορφή αντίδρασης; Το κράτος πρέπει να ενισχύει τις διεκδικήσεις των κάθε λογής δημοσίων υπαλλήλων και να αφήνει στο έλεος τους ιδιωτικούς υπαλλήλους ή θα πρέπει να φροντίζει να στηρίζει την οργανωμένη συνδικαλιστική δράση όλων των ομάδων; ποια τα όρια και τα δικαιώματα της απεργίας και που ξεκινάει η κατάχρηση; για όλα αυτά έχω τις απαντήσεις, αλλά θα περιμένω πρώτα τοποθετήσεις των συνομιλητών, τόσο στο αρχικό post, όσο και επιτούτων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 09:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Alzzaro, έχεις τα δίκια σου και δεν διαφωνώ, αλλά αυτό
που εσύ βλέπεις σαν τοπικό φαινόμενο και κάποιων απατεώνων της ελληνικής φάρας, υπάρχει πλέον σε όλο τον κόσμο το φαινόμενο
του ότι χάνεται η μεσαία τάξη κι όχι μόνο στην Ελλάδα…
Οι παρανομίες που λες δεν γίνονται μόνο από τους της μεσαίας
τάξης Έλληνες, αλλά από όλους τους Έλληνες, μέχρι υπουργούς…
Φίλε μου η μεσαία τάξη χάνεται όχι γιατί έκανε κάτι λάθος αλλά
γιατί τεχνηέντως την εξαφανίζουν, ώστε να γίνουν οι δυο που
γράφω πιο πάνω και να υπάρχει η κόντρα μεταξύ των, ώστε να μην γίνεται αντιληπτό αυτά που ζούμε: Το πέρασμα στο απολυταρχικό καθεστώς μιας εξουσίας σε ολόκληρη τη γη και με έπαρχους ανά
χώρα…
Και δεν χρειάζονται οι προσωπικές επιθέσεις… Δεν πιστεύω ότι
ο Open mind κάνει στην ζωή του τίποτε λιγότερο από ότι εσύ ή
γώ, μπορεί να είναι και καλύτερος… Άλλο το ότι στιγματίζει
κάποια φαινόμενα που είναι πλέον εδώ και καιρό δεκτά κι άλλο
να είναι αυτός ο μόνος που δήθεν τα εφαρμόζει…
Ο κυνισμός που αναφέρω για σένα εγώ, είναι γιατί γράφεις λες
κι ανακαλύπτεις κάτι καινούργιο για όσα σωστά λες, όταν η
διαφθορά υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει τουλάχιστον όσο
υπάρχει αυτός ο κόσμος γύρω μας…Πάνε πακέτο μην εκπλήσσεσαι…
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου, οπότε πως γίνονται έτσι αυτά,
δεν είναι περίεργο; Δεν δείχνουν κάποια περίεργη και διαχρονική, διακρατική εξουσία που καθορίζει το τι γίνεται και είναι κι υπεύθυνη για την εξαφάνιση της μεσαίας τάξης ,όπως λέω;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 11:41:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς ο πολίτης θέλει δεν θέλει θα τα δώσει προκειμένου να κάνει την δουλεία του
Από κει και περά είναι θέμα της κυβέρνησης να μπορέσει να βρει λύση ώστε να
Καταπολεμήσει το φαινόμενο
--------------------------------------------------------------------------------


Τη δουλειά του?
Συγνώμη η δουλειά του είναι να λαδώσει και να το πάρει?
Δηλαδή η δουλειά του είναι να χτίσει σε αναδασωτέα περιοχή και να λαδώσει για να χτίσει.
Η δουλειά του είναι να μην μάθει τον ΚΟΚ να να λαδώσει να πάρει δίπλωμα.
Η δουλειά του είναι να εχει ακατάλληλο αυτοκίνητο και να λαδώσει να το περάσει στο ΚΤΕΟ.
Open Mind νόμιζα οτι δεν είσαι απλά ενημερωμένος αλλά εκανα λάθος.
Ειπες..


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γίναμε δηλαδή η χωρά της ηθικής και το πήρα χαμπάρι ?.
--------------------------------------------------------------------------------


Πως θα γίνουμε ρε open mind χώρα ηθικής οταν υπάρχουν κάποιοι σαν και εσένα που θεωρούν οτι πρέπει να λαδώσουν για να κάνουν τη δουλειά τους.
Σου φταίνε οι πολιτικοί λοιπόν.
Αφού εσύ ο ιδιος επικροτείς την κατάσταση.



Απ τα γραφόμενα μου που ειδές ότι επικροτώ αυτή την κατάσταση ?το δυστυχώς τι σημαίνει ότι επικροτώ η το παρακάτω που έγραψα ?


quote:
Τώρα για την καταπολέμηση της λαμογιας συμφωνώ δεν λέω το αντιθετο
Άπλα λέω την πραγματικότητα ότι υπάρχει διαφθορά αλλα εδώ υπάρχει
Διαφθορά στους πολιτικούς δεν θα υπάρχει στους απλούς υπάλληλους ?
Το ψαρί βρωμάει απ το κεφάλι.

Τώρα που το ειδές ότι επικροτώ δεν μπορώ να το καταλάβω εγώ απλα έγραψα τι γίνεται στην πραγματικότητα τώρα άμα δεν αντέχεις την αλήθεια τι να σου κάνω .

Οι πολιτικοί είναι άμοιροι ευθυνών δηλαδή ? άμα για να πιάσει ο άλλος δουλεία σε αποθήκες στο σουπερ μάρκετ θέλει πολίτικο μεσο ποιος ευθύνεται ?οταν όλα γίνονται
Με ρουσφέτια πάλι ποιος ευθύνεται ? όταν παίρνουν μίζες και κοιτανε την πάρτη τους
Αντί το γενικό καλο ποιος ευθύνεται ? .
Οι πολίτες σε αυτό που φταίνε είναι ότι δεν αντιδρούν και πάνε σαν τα πρόβατα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy