ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθόδοξος Χριστιανισμός και ανατολικές θρησκείες που τον πολεμάνε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 03:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφόσον ορθά επιθυμεί ο θεματοθέτης να επιστρέψει το θέμα στον αρχικό του στόχο, καλό θα ήταν να μας παραθέσει ποιες είναι οι ανατολικές θρησκείες που πολεμάνε τον χριστιανσιμό και σε ποια στοιχεία στηρίζει τις θέσεις του.

Ας πάρουμε μερικές κύριες ανατολικές θρησκείες...

Βουδισμός
Ινδουισμός
Κομφουκιανισμός
Ταοϊσμός
Σιντοϊσμός
Ισλάμ

Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάποιου είδους συστηματικής επιθετικότητας των παραπάνω θρησκειών προς τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό ή όχι? Φυσικά, πιθανοί μεμονωμένοι φανατικοί που καταφεύγουν σε ακρότητες δεν αρκούν για να στοιχειοθετήσουν έναν υποτιθέμενο "πόλεμο" εναντίον οποιασδήποτε πίστης.

Μου κάνει εντύπωση που στην αρχική δημοσίευση ο Aggelos91 δεν καταθέτει ούτε ένα σχετικό τεκμήριο παρά εκφράζει μια γενικότητα περί παραρτημάτων η οποία μπορεί να υποστηριχθεί και για τις χριστιανικές εκκλησίες εις βάρος άλλων θρησκειών σε τόσα μακρινά μέρη όπως χώρες της Αφρικής για παράδειγμα, χωρίς να σημαίνει ότι αποδέχομαι ντε και καλά αυτή την εξίσωση(θρησκευτικό παράρτημα=πόλεμος εναντίον άλλης θρησκείας)...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 07:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εφόσον ορθά επιθυμεί ο θεματοθέτης να επιστρέψει το θέμα στον αρχικό του στόχο, καλό θα ήταν να μας παραθέσει ποιες είναι οι ανατολικές θρησκείες που πολεμάνε τον χριστιανσιμό και σε ποια στοιχεία στηρίζει τις θέσεις του.

Ας πάρουμε μερικές κύριες ανατολικές θρησκείες...

Βουδισμός
Ινδουισμός
Κομφουκιανισμός
Ταοϊσμός
Σιντοϊσμός
Ισλάμ

Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάποιου είδους συστηματικής επιθετικότητας των παραπάνω θρησκειών προς τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό ή όχι? Φυσικά, πιθανοί μεμονωμένοι φανατικοί που καταφεύγουν σε ακρότητες δεν αρκούν για να στοιχειοθετήσουν έναν υποτιθέμενο "πόλεμο" εναντίον οποιασδήποτε πίστης.

Μου κάνει εντύπωση που στην αρχική δημοσίευση ο Aggelos91 δεν καταθέτει ούτε ένα σχετικό τεκμήριο παρά εκφράζει μια γενικότητα περί παραρτημάτων η οποία μπορεί να υποστηριχθεί και για τις χριστιανικές εκκλησίες εις βάρος άλλων θρησκειών σε τόσα μακρινά μέρη όπως χώρες της Αφρικής για παράδειγμα, χωρίς να σημαίνει ότι αποδέχομαι ντε και καλά αυτή την εξίσωση(θρησκευτικό παράρτημα=πόλεμος εναντίον άλλης θρησκείας)...

Lost in Necropolis

La ville de la mort



Οποιαδηποτε αλλη θρησκευτικη δοξασια η και χριστιανικη αιρεση περα απο την Χριστιανικη Ορθοδοξη ... παιρνει πιστούς πελάτες απο το θρησκευτικό μαγαζί είναι εχθρος κι πολεμα την Ορθοδοξια ..
Αλλωστε .. ολοι οι αλλοι θρησκευομενοι πλην των Χριστιανων Ορθοδοξων ... ειναι του ...Σατανα !!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 08:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, νομίζω ότι άλλο ήθελε να πει ο θεματοθέτης αλλά δεν το εξέφρασε σωστά και ο τίτλος του θέματος είναι παραπλανητικός. Για τις διάφορες παραθρησκευτικές, φιλοσοφικές, εσωτερικές -και δεν ξέρω τι άλλο- οργανώσεις μάλλον θέλει να πει.

quote:
Υπάρχουν στοιχεία που να τεκμηριώνουν κάποιου είδους συστηματικής επιθετικότητας των παραπάνω θρησκειών προς τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό ή όχι? Φυσικά, πιθανοί μεμονωμένοι φανατικοί που καταφεύγουν σε ακρότητες δεν αρκούν για να στοιχειοθετήσουν έναν υποτιθέμενο "πόλεμο" εναντίον οποιασδήποτε πίστης.

Φυσικά και όχι και τι στοιχεία να υπάρχουν....

Με ενοχλεί αφάνταστα που αυτοί που θα έπρεπε να βιώνουν την αγάπη που, ας υποθέσουμε, πρεσβεύει το σύστημα της ιδεολογίας που πιστεύουνε αναλώνονται συνεχώς στο να αναζητούν ιδεολογικούς και φυσικούς εχθρούς, πολέμους, συγκρούσεις και άλλα τινά.

Γιατί ρε παληκάρια; Αφού είναι κατώτεροι όλοι οι άλλοι, αφού δεν έχουν δεχτεί το φως το αληθινό και την σωτηρία όπως εσείς δεν θα έπρεπε να τους συμπονάτε; Τι έχετε να φοβηθείτε από τους χαμένους;

Μου φαίνεται πως κάποιοι όμως είναι τόσο πολύ βουτηγμένοι στο μίσος που θεωρούν ότι απαραίτητα και οι άλλοι θα πρέπει να τους μισούν στον ίδιο βαθμό.

Αλλά είναι και ο χριστιανισμός που από μόνος του σαν θρησκεία υποβοηθά και εμψυχώνει αυτές τις τάσεις γιατί ουσιαστικά το όλο χριστιανικό σύστημα βασίζεται στο μαύρο άσπρο. Από τη μια ο ένας μοναδικός θεός όπως τον περιγράφει ένα και μοναδικό βιβλίο. Από την άλλη οι πολέμιοι με αρχηγό τον Σατανά.

Και εκεί κολάει το "εσύ με ποιούς είσαι με μας ή με τους άλλους;" Κι αν δεν ενδιαφέρεσαι; Κι αν τα έχεις όλα γραμμένα; Κι αν έχεις άλλες απόψεις για την ζωή;

Δεν παίζει έτσι όμως φίλε μου. "Αν δεν είσαι με μας, τότε δεν μπορεί θα είσαι με τους άλλους."

Αυτή η στάση έχει εδώ και αιώνες αιματοκυλίσει λαούς, έχει καταστρέψει πολιτισμούς, έχει σταματήσει την εξέλιξη της επιστήμης και ακόμα κάνει ότι μπορεί για να υποδουλώσει τον άνθρωπο σε μια νοητική σκλαβιά χωρίς προηγούμενο.

Και βλέπω να έρχονται και χειρότερα στο μέλλον...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 09:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, νομίζω πως το μήνυμα σου θα πρέπει να διαβαστεί από όλους μας και να καταβάλλουμε λίγη προσπάθεια να το κατανοήσουμε εις βάθος.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 14:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Για τον βίο και την πολιτεία αυτού του ακόλαστου Αρμένιου τυχοδιώκτη , και το πώς αναρριχήθηκε στο θρόνο του Βυζαντίου , έχω γράψει στο παρελθόν μια εκτενή περίληψη . Αν εσύ για λόγους που δεν με αφορούν δεν μπόρεσες να την καταλάβης , δεν μπορώ να κάνω τίποτε περισσότερο γι’ αυτό .

Αρμένιος δεν ήταν. Ήταν καθαρός Έλληνας και στο έχω αποδείξει.
Το πως αναρυχήθηκε στο θρόνο? όπως όλοι ανεξαιρέτως σχεδόν οι αυτοκράτορες! όχι μόνο στο Βυζάντιο αλλά και στην Αρχαία Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο! με δολοπλοκίες και δολοφονίες.
Αυτά που μας παρουσίασες ήταν χρήσιμα μόνο στο ποια πήδαγε ή όχι ο εν λόγω αυτοκράτορας! .......να σου πω ένας παπαράτσι στο forum χρειάζεται. Αλλά γιατί δε συνέχισες? Να σε βοηθήσω στο τέλος του Βυζαντίου ένας εγγονός στράφηκε εναντίων του παππού του και ένας αυτοκράτορας τύφλωσε εν μέρει (έστω {και εσκεμένα }, κανονικά είχε συμφωνήσει για ολική τύφλωση το γιό του. Οι γκόμενες λοιπόν πήγαιναν και έρχονταν..........έλα πιάσε δουλεία.....

quote:
Schwabe:
Ο ιστορικός που ξέθαψες, μπορεί να είπε ότι ήθελε, αυτός και ο λόγος για τον οποίο δεν αναγνωρίζεται ως καμία σοβαρή «αυθεντία» σε θέματα βυζαντινής μελέτης.

Σε αντίθεση με αυτόν όμως, η γνώμη του Vasiliev είναι αποδεκτή απο την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα, και φυσικά δεν θεωρεί καθόλου μα καθόλου «ελληνική» την συγκεκριμένη αυτοκρατορία.

Τα βρήκαμε σκούρα έ ευρωπαίε? Τι να κάνουμε, ας μάθαινες


To ποιος τα έχει βρει σκούρα είναι ηλίου φαεινότερο. Η γνώμη προσκρούει σε δεκάδες άλλους Βυζαντινολόγους που λένε τα αντίθετα. Θέλεις να παραθέσουμε έναν πίνακα με τα έργα και τις περγαμηνές του κάθε ιστορικού? και να γράψουμε τι έλεγε ο καθένας? Να δούμε πόσους θα μαζέψεις εσύ! και πόσους εγώ! Πόσους Έλληνες θα παραθέσεις εσύ και πόσους εγώ! και το κυριότερο τα προσόντα τους! Ξεκίνα να παίξουμε λίγο............
Προς το παρόν εξήγησέ μας γιατί ο ίδιος αναγορεύτηκε "Βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων Μεγάλος Κομνηνός."
Θα έπρεπε να γράψει "Βασιλεύς και αυτοκράτωρ "Γεωργιανών" Μεγάλος Κομνηνός."
Και γιατί μετά ονομάστηκε "πάσης Ανατολής"?,........απλά για να υπογραμμίζεται η βυζαντινή μικρασιατική κληρονομιά της Τραπεζούντας Αλήθεια τα γράμματα της σφραγίδας που υπέγραφε ήσαν Γεωργιανής ή Ελληνικής γραφής?

quote:
A. Kircher:
Αλλά είναι και ο χριστιανισμός που από μόνος του σαν θρησκεία υποβοηθά και εμψυχώνει αυτές τις τάσεις γιατί ουσιαστικά το όλο χριστιανικό σύστημα βασίζεται στο μαύρο άσπρο. Από τη μια ο ένας μοναδικός θεός όπως τον περιγράφει ένα και μοναδικό βιβλίο. Από την άλλη οι πολέμιοι με αρχηγό τον Σατανά.

Και εκεί κολάει το "εσύ με ποιούς είσαι με μας ή με τους άλλους;" Κι αν δεν ενδιαφέρεσαι; Κι αν τα έχεις όλα γραμμένα; Κι αν έχεις άλλες απόψεις για την ζωή;

Δεν παίζει έτσι όμως φίλε μου. "Αν δεν είσαι με μας, τότε δεν μπορεί θα είσαι με τους άλλους."

Αυτή η στάση έχει εδώ και αιώνες αιματοκυλίσει λαούς, έχει καταστρέψει πολιτισμούς, έχει σταματήσει την εξέλιξη της επιστήμης και ακόμα κάνει ότι μπορεί για να υποδουλώσει τον άνθρωπο σε μια νοητική σκλαβιά χωρίς προηγούμενο.

Και βλέπω να έρχονται και χειρότερα στο μέλλον...




Eάν διαβάσουμε την Καινή Διαθήκη σε ένα απόγευμα θα συμφωνήσω μαζί σου! εάν τη διαβάσουμε σε 2 εβδομάδες θα συμφωνήσεις μαζί μου.
Ο Χριστιανισμός μιλάει για τον έναν και αληθινό Θεό και τη διδασκαλία του. Το κυριότερο δεν του δίνει "όνομα" κάτι που ο Υιός Του, επιβεβαιώνει αυτό που γράφω.
Ο Θεός είναι παγκόσμιος δεν είναι των Χριστιανών. Ο Ιησούς στα Ευαγγέλια γράφει ξεκάθαρα να ακολουθούμε το λόγο του Θεού και όχι το όνομα του Θεού.
Εφόσον λοιπόν οι πράξεις του καθενός συμφωνούν με το λόγο του Θεού ο οποίος ακούστηκε μέσω του Ιησού! τότε ας μη φοβάται κανένας την όποια κόλαση εφόσον όμως δεν το κάνει τότε να φοβάται.
Οι Χριστιανοί διέδωσαν το λόγο Του αυτό μας κάνει εμάς τους σημερινούς Χριστιανούς να είμαστε περήφανοι για αυτό. Και να χαιρόμαστε πιστεύοντας ότι η θρησκεία μας είναι η αληθινή.
Αυτό όμως δεν κάνει αυτή τη διαφορά που λες..."ή με εμάς ή με τους άλλους". Υπάρχει και το κέντρο.
Πρέπει όμως να διαβάσεις προσεκτικά την Καινή Διαθήκη για να καταλάβεις τα νοήματα.
Το αιματοκύλισμα των λαών δεν οφείλεται σε καμία θρησκεία. Όταν κάποιος είναι εφαρμοστής στην πράξη της θρησκείας του, δε θα αρχίσει να σφάζει δεξιά και αριστερά επειδή οι άλλοι είναι αλλόθρησκοι!
Αυτό συμβαίνει μόνο για πολιτικούς και οικονομικούς λόγους.
Πάρε για παράδειγμα τον σεϊχουλισλάμη Χατζή - Χαλήλ εφέντη απόσπασμα από το κλασικό Ιστορικό αφήγημα του Σπ. Μελά «Ματωμένα Ράσα»
«...Ό Χαλέτ έφέντης που είχε τόσο επιμείνει να κάμουνε την εκστρατεία κατά του Αλή πασάς που είχε υστέρα προτείνει να μην πάρουνε κανένα προληπτικό μέτρο, για την επανάσταση, μα να περιμένουνε να φανερωθεί, ανοιχτός τώρα, στα μάτια του σουλτάνου, γύρευε να εξιλεωθεί. Και υπερθεμάτιζε.
Πρότεινε να βάλουνε τους Γενίτσαρους να σφάξουν όλους τους χριστιανούς. Οι υπουργοί συζητήσανε σοβαρά την πρόταση. Μα για νάναι σ' αρμονία και με τη θρησκεία τους, συμφωνήσανε να πάρουνε πρώτα την έγκριση του σεϊχουλισλάμη τους, (του πατριάρχη τους) Χατζή - Χαλήλ εφέντη.

Άμα τ' άκουσε ο άγιος εκείνος άνθρωπος έφριξε. Φώναξε στη στιγμή τον Πυρρό, τον γιατρό του πατριάρχη, να τον ρωτήσει, αν ο Γρηγόριος είναι φίλος του Υψηλάντη, αν ήτανε σε συνεννόηση μαζί του, αν ήξερε το κίνημα. Και του εξήγησε για ποιο φοβερό ζήτημα του'κανε τις ερωτήσεις.
Είπε πώς ο Γρηγόριος δεν έλεγε ποτέ σε κανέναν τίποτα πώς έκανε πάντα ότι δεν ξέρει το παραμικρό. Ό Πυρρός, μ' όλη την πεποίθηση πώς λέει την καθαρή αλήθεια, τον βεβαίωσε πώς ο πατριάρχης δεν είχε ιδέα. Φεύγοντας από το σεϊχουλισλάμη ο Πυρρός έτρεξε στα πατριαρχεία. Τα λέει όλα στο Γρηγόριο και τον εξορκίζει να φύγει κρυφά.
- Κι' οι χριστιανοί; ρωτάει ο πατριάρχης. Να τους αφήσουμε στο μαχαίρι των Γενιτσάρων ;

Σαν τρελός τρέχει τώρα, παίρνει μαζί του τον πατριάρχη των Ιεροσολύμων Πολύκαρπο, τον ηγεμόνα της Βλαχίας Σκαρλάτο Καλλιμάχη, το μεγάλο δραγουμάνο Κωνσταντίνο Μουρούζη, τον αδερφό του Νικόλα, δραγουμάνο του στόλου, κι' ανεβαίνει στου σεϊχουλισλάμη.
Τους δέχεται πολύ φιλικά. Μ' αξιοπρέπεια, σεμνότητα και βαθιά γνώμη, ο πατριάρχης υπερασπίζεται τους ραγιάδες. Ό καθένας παίρνει με τη σειρά το λόγο. Και μ' επιχειρήματα δυνατά, με παρακλήσεις και με δάκρυα, προσπέφτουνε να γλιτώσει απ’ το χαμό έθνος αθώο :
- <<........Ακουστέ, (τους λέει ο άγιος άνθρωπος), η φαμίλια μου κρατάει από τους 'Αλφερανίδες είμαστε πιστοί στα λόγια του προφήτη μας. Το κοράνι δεν επιτρέπει να τιμωρούνται αθώοι για τις πράξεις ενόχων συγγενών τους. Φέρετε μου μια και μόνη απόδειξη πώς ή επανάσταση δεν έχει γενικό χαρακτήρα πείστεμε ότι σείς δεν ξέρατε τίποτα, αποδείξτε μου ότι όλο το γένος σας δεν είναι ένοχο καί τ' αλλά είναι δική μου δουλειά:
Ούτε τη θέση μου θα λογαριάσω, ου'τε τη ζωή μου. θα υπερασπίσω μ' όλες μου τίς δυνάμεις έθνος αθώο που κιντυνεύει να χαθεί>>.
Τι αποδείξεις του πήγαν; Είναι από τα πολλά ιστορικά αινίγματα του μεγάλου αγώνα. Και δεν τολμώ να ριψοκιντυνέψω καμιά υπόθεση. Ό σεϊχουλισλάμης πείστηχε' κι' αρνήθηκε να υπογράψει το χαρτί της σφαγής. Τον πάψανε τον εξορίσανε στο τέλος βρήκε θάνατο.
Κατάλαβες πως λειτουργεί ένας αληθινός εκπρόσωπος μιας θρησκείας?..................

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 15:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Πόσους Έλληνες θα παραθέσεις εσύ και πόσους εγώ! και το κυριότερο τα προσόντα τους!»

Άντε ντε, ξεκίνα να μας δίνεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ για την (χαμένη..) δήθεν «ελληνικότητα» των Νεορωμαίων Αυτοκρατόρων!!

Αναμένω.

europaios2:
«Προς το παρόν εξήγησέ μας γιατί ο ίδιος αναγορεύτηκε "Βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων Μεγάλος Κομνηνός."»

Διότι βρε.......ιστορικό τσακάλι (!), και εκείνοι ΡΩΜΑΙΟΥΣ θεωρούσαν τους εαυτούς τους!!!!

europaios2:
«Και γιατί μετά ονομάστηκε "πάσης Ανατολής"?,........απλά για να υπογραμμίζεται η βυζαντινή μικρασιατική κληρονομιά της Τραπεζούντας Αλήθεια τα γράμματα της σφραγίδας που υπέγραφε ήσαν Γεωργιανής ή Ελληνικής γραφής?»

Καλά, το «πάσας Ανατολής» είναι μια ΜΙΚΡΗ υπερβολή, αλλά απο υπερβολές οι Νεορωμαίοι δεν τα πήγαιναν και άσχημα βλέπεις!!

Τα γράμματα και της σφραγίδας του τελευταίου αυτοκράτορα ήταν ελληνικά, ωστόσο έγραφαν: ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ!!!

Ξέρεις, ακόμα και οι προδότες των ελλήνων, στα ελληνικά έγραφαν…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 17:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_________________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
20/06/2008
_________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 23:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher: Αυτή η στάση έχει εδώ και αιώνες αιματοκυλίσει λαούς, έχει καταστρέψει πολιτισμούς,...
*******************************************************
Βοανεργές 5:...κι εδώ έχεις δίκιο...προ Χριστού...δεν άνοιγε ρουθούνι...
Όλα τα λεφτά!.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 18/06/2008 23:08:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 23:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Αρμένιος δεν ήταν. Ήταν καθαρός Έλληνας και στο έχω αποδείξει.

Δεν έχεις αποδείξει απολύτως τίποτα . Ακόμα και στις σκαναρισμένες σελίδες που έστειλες δήθεν για απόδειξη , δεν αναφέρεται πουθενά ότι ήταν Έλληνας , χώρια που στις υποσημειώσεις αναφέρεται ότι μιλούσε Αρμένικα με τον συμπατριώτη του .
quote:
europaios2
Αυτά που μας παρουσίασες ήταν χρήσιμα μόνο στο ποια πήδαγε ή όχι ο εν λόγω αυτοκράτορας! .

Αυτά σου έμειναν από όλο το κείμενο ?
quote:
europaios2
Αλλά γιατί δε συνέχισες? Να σε βοηθήσω στο τέλος του Βυζαντίου ένας εγγονός στράφηκε εναντίων του παππού του και ένας αυτοκράτορας τύφλωσε εν μέρει (έστω {και εσκεμένα }, κανονικά είχε συμφωνήσει για ολική τύφλωση το γιό του. Οι γκόμενες λοιπόν πήγαιναν και έρχονταν..........έλα πιάσε δουλεία.....

Τι σχέση έχει μωρέ ο Ανδρόνικος Παλαιολόγος με την καταγωγή του Βασιλείου και μου τον μπερδεύεις στη συζήτηση ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 00:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Τι σχέση έχει μωρέ ο Ανδρόνικος Παλαιολόγος με την καταγωγή του Βασιλείου και μου τον μπερδεύεις στη συζήτηση ??

Δουλειά σου δίνω............
quote:
Sesostris:
Δεν έχεις αποδείξει απολύτως τίποτα . Ακόμα και στις σκαναρισμένες σελίδες που έστειλες δήθεν για απόδειξη , δεν αναφέρεται πουθενά ότι ήταν Έλληνας , χώρια που στις υποσημειώσεις αναφέρεται ότι μιλούσε Αρμένικα με τον συμπατριώτη του .

Λέει ότι ήταν Μακεδόνας ο ιδρυτής της Μακεδονικής Δυναστείας.
Αλλά ξέχασα η Μακεδονία είναι των Σλάβων!
quote:
Sesostris: Αυτά σου έμειναν από όλο το κείμενο ?

Ναι!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 12:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Άντε ντε, ξεκίνα να μας δίνεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ για την (χαμένη..) δήθεν «ελληνικότητα» των Νεορωμαίων Αυτοκρατόρων!!

Αναμένω.



Εσύ αμισβηείς την Ελληνικότητα του Βυζαντίου στους "τελευταίους" αιώνες, (μετά τον 7-8ο αιώνα),εσύ λοιπόν θα ξεκινήσεις και εγώ θα σε αντικρούσω.
quote:
europaios2:
«Και γιατί μετά ονομάστηκε "πάσης Ανατολής"?,........απλά για να υπογραμμίζεται η βυζαντινή μικρασιατική κληρονομιά της Τραπεζούντας Αλήθεια τα γράμματα της σφραγίδας που υπέγραφε ήσαν Γεωργιανής ή Ελληνικής γραφής?»

Schwabe:
Καλά, το «πάσας Ανατολής» είναι μια ΜΙΚΡΗ υπερβολή, αλλά απο υπερβολές οι Νεορωμαίοι δεν τα πήγαιναν και άσχημα βλέπεις!!

Τα γράμματα και της σφραγίδας του τελευταίου αυτοκράτορα ήταν ελληνικά, ωστόσο έγραφαν: ΒΑΣΙΛΕΑΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ!!!
Ξέρεις, ακόμα και οι προδότες των ελλήνων, στα ελληνικά έγραφαν…



Εσύ προηγούμενος έγραψες ότι ήταν Γεωργιανό κράτος η Τραπεζούντα, τώρα τι άλλαξε και έγινε των Ρωμαίων?
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν απευθύνεσαι μόνο σε ομοϊδεάτες σου και θα πρέπει έτσι να γίνεις περισσότερο πιστικός....... αλλιώς θα γίνεσαι μόνο περίγελος!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 14:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και άνοιγε ρουθούνι πριν το χριστιανισμό,φυσικά και χύνοταν αίμα.Αυτοί σφάζανε επειδή έτσι γουστάρανε,όχι επειδή τους το είπε κάποιος θεός.

Έχεις πάντως έναν ιδιαίτερο τρόπο να σχολιάζεις τι λένε οι άλλοι,θα έκανες για δημοσιογράφος,σίγουρα.Παίρνεις μερικά κομμάτια,και πετάς ένα χλευαστικό σχόλιο.Πράγματι,τέλειος δημοσιογράφος.Βέβαια ο ευρωπαίος που τόσο μισεί τους χλευασμούς μπορεί να μην το ανεχτεί,αλλά τι να κάνουμε,έτσι είναι η ζωή...

Επίσης,δεν νομίζεις πως ο τρόπος που γράφεις,με τους αστερίσκους και τα quote είναι λίγο περίεργος?

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fate

Edited by - Stelaras on 19/06/2008 14:06:17

Edited by - Stelaras on 19/06/2008 14:09:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 14:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικά και άνοιγε ρουθούνι πριν το χριστιανισμό,φυσικά και χύνοταν αίμα.Αυτοί σφάζανε επειδή έτσι γουστάρανε,όχι επειδή τους το είπε κάποιος θεός.
Stelaras


Όλο και κάποιος θα τους το είπε, δε νομίζεις Στέλιο;

Όπως και να έχει, όμως, το ότι "γουστάρανε και σφάζανε", τους απαλλάσσει;;

Να είσαι καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 15:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Εσύ αμισβηείς την Ελληνικότητα του Βυζαντίου στους "τελευταίους" αιώνες, (μετά τον 7-8ο αιώνα),εσύ λοιπόν θα ξεκινήσεις και εγώ θα σε αντικρούσω.»

Ρε ρυ, σε χτύπησαν κιόλας οι ζέστες??

Η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ποτέ και απο καμία πηγή δεν έχει πιστοποιηθεί ως «ελληνική». Μήπως μας έχεις υποδείξει σχετικές επιστημονικές πηγές και......δεν τις έχουμε αναγνώσει τέκνον μου?

Συνεπώς, και μιας και ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ Ο ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΣ ΣΟΥ, εσύ είσαι αυτός φίλτατε που οφείλει να αποδείξει ότι η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έγινε κάποια στιγμή.............«ελληνική» και ακόμα δεν το πήρε χαμπάρι κανείς!!!

Ορίστε για παράδειγμα τι λέει η βικιπαίδεια, και ορίστε να δούμε ποιά άλλη επίσημη ή επισημότερη απο αυτή πηγή μας βεβαιώνει τον ισχυρισμό σου.

Απλά είναι τα πράγματα φίλτατε, ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ!
http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire

europaios2:
«Εσύ προηγούμενος έγραψες ότι ήταν Γεωργιανό κράτος η Τραπεζούντα, τώρα τι άλλαξε και έγινε των Ρωμαίων?»

Έ ρε μπαγάσα, όταν πάντως μεγαλώσεις, θα...γίνεις μεγάλη μάρκα!!

Δεν έγραψα ότι ήταν «γεωργιανό κράτος», αλλά έγραψα το τι ανέφερε ένας εκ των κορυφαίων βυζαντινολόγων ως προς ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ, οι οποίο φυσικά πάντοτε θεωρούσανε τους εαυτούς τους ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ.

Λες, λες και γράφεις και ξανα-αντιγράφεις ρε φουκαρά, αλλά ακόμη μια σοβαρή πηγή που να βαφτίζει «ελληνικό» το βυζάντιο δεν κατάφερες να βρεις. Βρήκες όμως......πολλούς σου ευσεβείς πόθους!!

Έε, βάλε μυαλό!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 16:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras:
Βέβαια ο ευρωπαίος που τόσο μισεί τους χλευασμούς μπορεί να μην το ανεχτεί, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή...

Mισώ τις ύβρεις , δε σε χλευάζει σε ειρωνεύεται. Είναι και αυτό ένα είδος χλευασμού αλλά όχι υβριστικός.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 17:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μετέχοντες στην Δ΄ σταυροφορία εκπρόσωποι του πάπα και επίσκοπο των Σουασόν, Τroyes, Xάλπμερσταντ και ο ηγούμενος του Loos κήρυξαν και έδειξαν στους προσκυνητές σταυροφόρους<<ότι ο αγώνας ήταν δίκαιος γιατί οι Έλληνες είχαν παρανομήσει>> (δεν υπάκουαν στον πάπα και είχαν σκοτώσει τον νόμιμο αυτοκράτορα Αλέξιο τον Δ΄. σελ.225 Αικ. Χρυστοφιλοπούλου
.........Πηγή από το Ρώσο ιστορικό Δημήτρη Καντεμίρ (1673-1723) που έζησε πολλά χρόνια στην Τουρκία μελέτησε τα αυτοκρατορικά αρχεία και και έγραψε την ιστορία της ακμής και παρακμής της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.......... <<Αφού οι Έλληνες , γράφει, μετά την 50θήμερον πολιορκίαν και .....>> Κορδάτος σελ.368

Ας δούμε ο λόγιος Ιωάννης Αργυρόπουλος, ένας από τους πνευματικούς ηγέτες της ενωτικής παράταξης του Βυζαντίου, που προσπάθησε με κηρύγματα να επιβάλλει τη φιλολατινική πολιτική το 1448! <<Τώρα βέβαια βρίσκεται σε κατάπτωση καθετί των Ελλήνων , που (άλλοτε) απολάμβανε το δίκαιο σεβασμό, και η ελπίδα πέταξε …..και η αιδώς και η Νέμεσις αφίσανε τους ανθρώπους και πήγαν στον Όλυμπο. Τώρα οι οποιοιδήποτε βάρβαροι γελούν........>> σελ.324 Κορδάτος

"Επιστολή" του Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη Αυτοκράτορα του Βυζαντίου, στον Πάπα Γρηγόριο όταν αυτός του ζήτησε να μην ανακαταλάβει «το λατινικό βασίλειο της Κων/πολύς» μετά την άλωση του 1204
"Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ο Δούκας , τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίω σωτηρίας και ευχών αίτησιν" .
Οι γενάρχαι της βασιλείας μου, οι από του γένους των Δουκών και Κομνηνών, ίνα μη τους άλλους λέγω ,τους από γενών Ελληνικών άρξαντας επί πολλάς εκατοστύας ετών την αρχήν κατέσχον της Κωνσταντινουπόλεως , ούς και η της Ρώμης εκκλησία και οι ιεράρχαι προσηγόρευον Ρωμαίων αυτοκράτορας
(και δεν ανήκει
επομένως στον Λατίνο, πλέον, αυτοκράτορα της Κωνσταντινουπόλεως).

Ο υιός του Βατάτζη Θεόδωρος Β' Λάσκαρις προβάλλει το όνομα των
Ελλήνων με πραγματικό εθνικιστικό ζήλο ......
("Χριστιανική Θεολογία", 7):Δεν τονίζει απλώς ότι "απασών γλωσσών το ελληνικόν υπέρκειται γένος",
αλλά και ότι "Πάσα τοίνυν φιλοσοφία και γνώσις Ελλήνων εύρεμα... Συ
δε, ω Ιταλέ, τίνος ένεκεν εγκαυχά;".

Ας δούμε τι γράφει ο Ισπανοεβραίος ταξιδιώτης ο εκ Τουδέλης Βενιαμίν που ξεκίνησε το 1159 σε αναζήτηση των δέκα χαμένων φυλών του Ισραήλ <<στις κτήσεις του Εμμανουήλ ηγεμόνα των Ελλήνων>> όπως γράφει (σ.360 Αικ. Χρυστοφιλοπούλου).
Για τη Θήβα γράφει: <<Η Θήβα ήταν πολυάνθρωπη με λογίους, που γνώριζαν καλά τη Μισνά και το Ταλμούδ, με τρεις ραβίνους, έναν αρχιραβίνο και τον αδελφό του, όλους σοφούς που όμοιοί τους δεν υπάρχουν σε όλο τον Ελληνικό χώρο, με εξαίρεση την Κων/λη>>. σελ. 356

Ο Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος σε πανηγυρική ομιλία του υπογραμμίζει την «Δόξαν της Ελληνικής παραδόσεως» και υπερηφανεύεται (όπως άλλοτε ο Ισοκράτης για τους Αθηναίους), επειδή οι κάτοικοι της Κωνσταντινουπόλεως: « Ου μιξοβάρβαρου λαού το φθέγμα φύρδην προϊεμένου.» Αλλά διατρανούν: «Την Ελλάδα γλώτταν την ορθορρήμονα».

Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως από τους Δυτικούς, θρηνεί επειδή του έλαχε η μοίρα: «Να παραπέμψω τοις έπειτα πράξεις πολεμικάς εν αις μη νικώσιν Έλληνες, να μεταχειρισθώ την Ιστορίαν, χρήμα βέλτιστον και κάλλιστον των Ελλήνων εύρημα, ίνα διαιωνίσω την μνήμην βαρβαρικών καθ' Ελλήνων κατορθωμάτων.»
Ο M. Jones στο έργο του: The Greek city from Alexander to Justinian ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΦΟΡΔΗ γράφει: "Το 395. η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διηρέθη και τυπικώς σε Δυτικό και Ανατολικό τμήμα. Οι Ρωμαίοι είχαν εποικίσει πολλές επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, και είχαν δημιουργήσει civitates ή coloniae ή municipia, αλλά δεν είχαν κατορθώσει να εκτοπίσουν τους Έλληνες.
Έτσι και μετά τον τυπικό διαχωρισμό, οι Έλληνες επικρατούσαν στις περισσότερες επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, ιδιαιτέρως στις περιοχές που ωμιλείτο η Ελληνική γλώσσα και ίσχυεν η Ελληνική Παιδεία. Αντιθέτως, το Ρωμαϊκό στοιχείο εξηφανίσθη από τις επαρχίες αυτές, συνεπεία της πολιτιστικής υπεροχής των Ελλήνων."

Κορδάτος.....Από την πτώση του Βυζαντίου
Το παρακάτω τραγούδι εποχής του Πόντου είναι πολύ χαρακτηριστικό
<<Την Πόλιν όνταν ώριζεν ο Έλλεν Κωνσταντίνον , είχε πορτάρους δίκολπους, αφέντους φοβετσιάρους.....>>

-Παρακάτω σελ. Koρδάτος.......263 <<Μετά το 1204 δεν υπάρχει πλέον Βυζαντινόν Κράτος. Υπάρχουν διάφορα κράτη Ελληνικάκαι φραγκικά εις την Ανατολήν, τα οποία πολεμούν κατ' αλλήλων και ευκολύνουν ούτο την πρόδο των τούρκων. Οι Έλληνες επήραν την Πόλιν το 1261 και αυτό μπορεί να θεωρηθεί κατόρθωμα, αλλά το νέο κράτος είναι έμα τμήμα μόνο του παλαιού Βυζαντίου, δεν έχει τους πόρους εκείνου, δεν αντιπροσωπεύει όλας τας δυνάμεις εκείνου. Τα λοιπά Ελληνικά κράτη η αυτοκρατορία της Τραπεζούντας, το Δεσποτάτον της Ηπείρου και αργότερα το δεσποτάτον του Μιστρά, απασχολούνται με ιδίους εχθρούς, έχουν άλλους σκοπούς και δεν είναι εις θέσιν ούτε αισθάνονται την αλληλεγκύην να βοηθήσουν το Βυζάντιον>>. (Κ. Αμάνου: ιστορ.Βυζαντ. Κράτους, τ.Α', Σ.7-8)

Αναφερόμενος στην Α’ Σταυροφορία ο William Miller στο έργο του «Η Ελλάς επί των Βυζαντινών», σημειώνει: «Ο Βοημούνδος επανέλαβε μετά είκοσι έτη, τας εναντίον του βυζαντιακού κράτους επιθέσεις του πατρός. Εν τούτω δε τω μεταξύ, καρπός της συμμετοχής αυτού εις την πρώτην σταυροφορίαν, υπήρξε η ανάρρησις αυτού ως ηγεμόνος της Αντιοχείας, μιας των τιμαριωτικών εκείνων πολιτειών, αίτινες πλέον προσεπέλασαν αμέσως εις τας κτήσεις του Έλληνος αυτοκράτορος και η υπ’ αυτού εξάσκησις μεγίστης κοινωνικής επιδράσεως επί τα ήθη των υπηκόων αυτού».

«Ο Αλέξιος παρεχώρησε τα επιβλαβή ταύτα προνόμια ίνα αποφύγη κίνδυνον πολύ μεγαλύτερον. Είχε άλλως, ικανήν οξυδέρκειαν ώστε να προβλέπη ποία αποτεκλέσματα θα είχον αι πράξεις του. Είχε την ευφυίάν να μετατρέπη εις όργανα της θελήσεώς του εχθρούς ισχυροτέρους, παραχωρών εις αυτούς κατά τας κρισίμους στιγμάς δικαιώματα, ή αφαιρών αυτά. Απέδειξε τούτο, ότε εξ ανάγκης ήλθεν εις συνεννόησιν προς τους σταυροφόρους οίτινες τραχύτεροι αυτού, εξ ίσου δε άπιστοι, ήσαν όμως ολιγώτερον πανούργοι. Οι θαυμασταί των σταυροφόρων, τυφλοί περί τα ελαττώματα των ηρώων των, δεν ευρίσκουσιν ικανά επίθετα όπως στιγματίσωσι την απιστίαν του Έλληνος βασιλέως. (Dirk Christiaan Hesseling (1859-1941): Βυζάντιον και Βυζαντινός πολιτισμός, Αθήνα 1911)

«Στην ιστορία του βυζαντινού κράτους, η κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως από τους Λατίνους, είναι μια σημαντική ημερομηνία. Ήταν η πρώτη φορά από την ίδρυσή της, που η βυζαντινή πρωτεύουσα είχε πέσει στα χέρια των ξένων επιδρομέων και το αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος, ήταν η εξάρθρωση της μοναρχίας. Οι νικητές Λατίνοι εγκαταστάθηκαν στα ερείπια της βυζαντινής αυτοκρατορίας .......

Όμως απέμειναν και μερικά ελληνικά κράτη και στην αρχή, μετά την πτώση της αυτοκρατορίας πολλαπλασιάσθηκαν απεριόριστα. Αλλά μεταξύ των φιλοδόξων εκείνων, που επιθυμούσαν ολόψυχα να αποσπάσουν ηγεμονίες για τους εαυτούς τους, μόνον τρεις ήταν που επέτυχαν να δημιουργήσουν μόνιμα κράτη ....... Σ’ αυτά κράτη, όπου η νίκη των Λατίνων είχε ως αποτέλεσμα την εκ νέου αφύπνιση του πατριωτισμού και του εθνικού συναισθήματος, ήταν πολύ φυσικό, όλοι οι Έλληνες ηγεμόνες να διακατέχωνται από την ίδια φιλοδοξία…» (Charles Diehl (1859-1944) : Η ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας)
Ο διαπρεπέστερος των βυζαντινολόγων, Sir Steven Runciman έχει ήδη αναφερθεί. Στο έργο του, Βυζαντινός Πολιτισμός, χαρακτηρίζει το Βυζάντιο «συγχώνευση της αυτοκρατορικής Ρώμης και της χριστιανικής Ελλάδας» και αναφέρεται «στις αρχές του 15ου αιώνα, όταν ήταν πια φανερό ότι η Αυτοκρατορία πέθαινε και ο πάπας είχε ανακτήσει αρκετό από το κύρος του, πολιτικοί του αυτοκράτορα, στην απελπισία τους, ανανέωσαν την κίνηση για την ένωση.
Ο Μανουήλ Β’ καλλιεργούσε με πολλή προθυμία τις σχετικές ελπίδες σαν ένα δέλεαρ για τη Δύση και συμβούλευε και το γιό του να υπόσχεται διαπραγματεύσεις, αλλά να τις αναβάλλει επ’ άπειρον.Η έπαρση των Λατίνων και το πείσμα των Ελλήνων, του είπε, δεν θα τους άφηναν ποτέ να συμφωνήσουν και κάθε απόπειρα για ένωση, απλώς θα έκανε το σχίσμα μεγαλύτερο»
Τη θεωρία περί μετεξέλιξης της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας σε Βυζαντινή, όπως ακριβώς τη διδαχθήκαμε στα σχολεία μας, καταγράφει και η Encyclopaedia Britannica στην 9η έκδοσή της (1875-79).
Σχετικά, ο αντιπρύτανης του πανεπιστημίου του St Andrews και καθηγητής των ανθρωπιστικών σπουδών στο πανεπιστήμιο του Αμπερντήν, James Donaldson, σημειώνει πως «υπάρχει αρκετή διχογνωμία σχετικά με το πότε ακριβώς έπαψε να υπάρχει η ρωμαϊκή αυτοκρατορία της ανατολής και προέκυψε η Βυζαντινή» - χαρακτηρίζει ωστόσο «περίοδο της ελληνικής αφύπνισης (greek revival)» την περίοδο μεταξύ του Κωνσταντίνου και του Λέοντος του 3ου του Ίσαυρου.
Ο Μιχαήλ Παλαιολόγος χαρακτηρίζεται ως «ιδρυτής της τελευταίας δυναστείας που κυβέρνησε την ελληνική αυτοκρατορία» και παρουσιάζεται να αντιπροσωπεύει «τις περισσότερες από τις ανεπιθύμητες ποιότητες της ελληνικής φυλής – συνωμότης, εγωιστής, αδίστακτος».

Πάρε και ένα σκανάρισμα.....
Και ας δούμε τους επιφανείς συγγραφείς ιστορικούς Βυζαντινολόγους του καταπληκτικού έργου Ιστορία του Ελληνικού έθνους τόμος 9 «Βυζαντινός Ελληνισμός» Και φυσικά θα ξεκινήσω εμφανίζοντας την εισαγωγή!
Για να δούμε αν το Βυζάντιο ήταν Ελληνικό! ή όχι?

Νομίζω ότι το κύρος των ιστορικών συγγραφέων δεν αφήνουν κανένα απολύτως περιθώριο αμφισβήτησης! Μιλάμε για τους μετρ τους είδους!


Ο πρώτος μικρός πρόλογος δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για τη τον Ελληνισμό του Βυζαντίου, καθώς για τα επιτεύγματα στη φιλοσοφία, στη θεολογία και στις καλές τέχνες!

[b]Ενώ στον κυρίως πρόλογο οι διαπρεπείς αυτοί ιστροικοί Βυζαντινολόγοι με τον τίτλο και μόνο της «ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ» και τη φράση ότι καλύπτει τους τελευταίους 4 αιώνες ζωής του Ελληνικού Χριστιανικού κράτους, ρίχνει ταφόπλακα στις φρούδες ελπίδες πολλών ανθελληνικών αλλά και αντιχριστιανικών κέντρων για διαστρέβλωση της ιστορικής αλήθειας!

Και καταλήγει ότι με την πτώση της Πόλης μας έχουμε το τέλος του Βυζαντινού Ελληνισμού και τη γένεση του νεώτερου Ελληνισμού! Ο οποίος και θα αναπτυχθεί όπως χαρακτηριστικά λένε οι διαπρεπείς Βυζαντινολόγοι ιστορικοί με τα πνευματικά εφόδια που κληροδότησε το Βυζάντιο!

καημένε Schwabe
....... ......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 19/06/2008 18:07:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 17:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μετέχοντες στην Δ΄ σταυροφορία εκπρόσωποι του πάπα και επίσκοπο των Σουασόν, Τroyes, Xάλπμερσταντ και ο ηγούμενος του Loos κήρυξαν και έδειξαν στους προσκυνητές σταυροφόρους<<ότι ο αγώνας ήταν δίκαιος γιατί οι Έλληνες είχαν παρανομήσει>> (δεν υπάκουαν στον πάπα και είχαν σκοτώσει τον νόμιμο αυτοκράτορα Αλέξιο τον Δ΄. σελ.225 Αικ. Χρυστοφιλοπούλου
.........Πηγή από το Ρώσο ιστορικό Δημήτρη Καντεμίρ (1673-1723) που έζησε πολλά χρόνια στην Τουρκία μελέτησε τα αυτοκρατορικά αρχεία και και έγραψε την ιστορία της ακμής και παρακμής της Οθωμανικής αυτοκρατορίας.......... <<Αφού οι Έλληνες , γράφει, μετά την 50θήμερον πολιορκίαν και .....>> Κορδάτος σελ.368

Ας δούμε ο λόγιος Ιωάννης Αργυρόπουλος, ένας από τους πνευματικούς ηγέτες της ενωτικής παράταξης του Βυζαντίου, που προσπάθησε με κηρύγματα να επιβάλλει τη φιλολατινική πολιτική το 1448! <<Τώρα βέβαια βρίσκεται σε κατάπτωση καθετί των Ελλήνων , που (άλλοτε) απολάμβανε το δίκαιο σεβασμό, και η ελπίδα πέταξε …..και η αιδώς και η Νέμεσις αφίσανε τους ανθρώπους και πήγαν στον Όλυμπο. Τώρα οι οποιοιδήποτε βάρβαροι γελούν........>> σελ.324 Κορδάτος

"Επιστολή" του Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη Αυτοκράτορα του Βυζαντίου, στον Πάπα Γρηγόριο όταν αυτός του ζήτησε να μην ανακαταλάβει «το λατινικό βασίλειο της Κων/πολύς» μετά την άλωση του 1204
"Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ο Δούκας , τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίω σωτηρίας και ευχών αίτησιν" .
Οι γενάρχαι της βασιλείας μου, οι από του γένους των Δουκών και Κομνηνών, ίνα μη τους άλλους λέγω ,τους από γενών Ελληνικών άρξαντας επί πολλάς εκατοστύας ετών την αρχήν κατέσχον της Κωνσταντινουπόλεως , ούς και η της Ρώμης εκκλησία και οι ιεράρχαι προσηγόρευον Ρωμαίων αυτοκράτορας
(και δεν ανήκει
επομένως στον Λατίνο, πλέον, αυτοκράτορα της Κωνσταντινουπόλεως).

Ο υιός του Βατάτζη Θεόδωρος Β' Λάσκαρις προβάλλει το όνομα των
Ελλήνων με πραγματικό εθνικιστικό ζήλο ("Χριστιανική Θεολογία", 7):Δεν τονίζει απλώς ότι "απασών γλωσσών το ελληνικόν υπέρκειται γένος",
αλλά και ότι "Πάσα τοίνυν φιλοσοφία και γνώσις Ελλήνων εύρεμα... Συ
δε, ω Ιταλέ, τίνος ένεκεν εγκαυχά;".

Ας δούμε τι γράφει ο Ισπανοεβραίος ταξιδιώτης ο εκ Τουδέλης Βενιαμίν που ξεκίνησε το 1159 σε αναζήτηση των δέκα χαμένων φυλών του Ισραήλ <<στις κτήσεις του Εμμανουήλ ηγεμόνα των Ελλήνων>> όπως γράφει (σ.360 Αικ. Χρυστοφιλοπούλου).
Για τη Θήβα γράφει: <<Η Θήβα ήταν πολυάνθρωπη με λογίους, που γνώριζαν καλά τη Μισνά και το Ταλμούδ, με τρεις ραβίνους, έναν αρχιραβίνο και τον αδελφό του, όλους σοφούς που όμοιοί τους δεν υπάρχουν σε όλο τον Ελληνικό χώρο, με εξαίρεση την Κων/λη>>. σελ. 356

Ο Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος σε πανηγυρική ομιλία του υπογραμμίζει την «Δόξαν της Ελληνικής παραδόσεως» και υπερηφανεύεται (όπως άλλοτε ο Ισοκράτης για τους Αθηναίους), επειδή οι κάτοικοι της Κωνσταντινουπόλεως: « Ου μιξοβάρβαρου λαού το φθέγμα φύρδην προϊεμένου.» Αλλά διατρανούν: «Την Ελλάδα γλώτταν την ορθορρήμονα».

Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως από τους Δυτικούς, θρηνεί επειδή του έλαχε η μοίρα: «Να παραπέμψω τοις έπειτα πράξεις πολεμικάς εν αις μη νικώσιν Έλληνες, να μεταχειρισθώ την Ιστορίαν, χρήμα βέλτιστον και κάλλιστον των Ελλήνων εύρημα, ίνα διαιωνίσω την μνήμην βαρβαρικών καθ' Ελλήνων κατορθωμάτων.»
Ο M. Jones στο έργο του: The Greek city from Alexander to Justinian ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΦΟΡΔΗ γράφει: "Το 395. η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διηρέθη και τυπικώς σε Δυτικό και Ανατολικό τμήμα. Οι Ρωμαίοι είχαν εποικίσει πολλές επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, και είχαν δημιουργήσει civitates ή coloniae ή municipia, αλλά δεν είχαν κατορθώσει να εκτοπίσουν τους Έλληνες.
Έτσι και μετά τον τυπικό διαχωρισμό, οι Έλληνες επικρατούσαν στις περισσότερες επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, ιδιαιτέρως στις περιοχές που ωμιλείτο η Ελληνική γλώσσα και ίσχυεν η Ελληνική Παιδεία. Αντιθέτως, το Ρωμαϊκό στοιχείο εξηφανίσθη από τις επαρχίες αυτές, συνεπεία της πολιτιστικής υπεροχής των Ελλήνων."

Κορδάτος.....Από την πτώση του Βυζαντίου
Το παρακάτω τραγούδι εποχής του Πόντου είναι πολύ χαρακτηριστικό
<<Την Πόλιν όνταν ώριζεν ο Έλλεν Κωνσταντίνον , είχε πορτάρους δίκολπους, αφέντους φοβετσιάρους.....>>


-Παρακάτω σελ. Koρδάτος.......263 <<Μετά το 1204 δεν υπάρχει πλέον Βυζαντινόν Κράτος. Υπάρχουν διάφορα κράτη Ελληνικάκαι φραγκικά εις την Ανατολήν, τα οποία πολεμούν κατ' αλλήλων και ευκολύνουν ούτο την πρόδο των τούρκων. Οι Έλληνες επήραν την Πόλιν το 1261 και αυτό μπορεί να θεωρηθεί κατόρθωμα, αλλά το νέο κράτος είναι έμα τμήμα μόνο του παλαιού Βυζαντίου, δεν έχει τους πόρους εκείνου, δεν αντιπροσωπεύει όλας τας δυνάμεις εκείνου. Τα λοιπά Ελληνικά κράτη η αυτοκρατορία της Τραπεζούντας, το Δεσποτάτον της Ηπείρου και αργότερα το δεσποτάτον του Μιστρά, απασχολούνται με ιδίους εχθρούς, έχουν άλλους σκοπούς και δεν είναι εις θέσιν ούτε αισθάνονται την αλληλεγκύην να βοηθήσουν το Βυζάντιον>>. (Κ. Αμάνου: ιστορ.Βυζαντ. Κράτους, τ.Α', Σ.7-8)

Αναφερόμενος στην Α’ Σταυροφορία ο William Miller στο έργο του «Η Ελλάς επί των Βυζαντινών», σημειώνει: «Ο Βοημούνδος επανέλαβε μετά είκοσι έτη, τας εναντίον του βυζαντιακού κράτους επιθέσεις του πατρός. Εν τούτω δε τω μεταξύ, καρπός της συμμετοχής αυτού εις την πρώτην σταυροφορίαν, υπήρξε η ανάρρησις αυτού ως ηγεμόνος της Αντιοχείας, μιας των τιμαριωτικών εκείνων πολιτειών, αίτινες πλέον προσεπέλασαν αμέσως εις τας κτήσεις του Έλληνος αυτοκράτορος και η υπ’ αυτού εξάσκησις μεγίστης κοινωνικής επιδράσεως επί τα ήθη των υπηκόων αυτού».

«Ο Αλέξιος παρεχώρησε τα επιβλαβή ταύτα προνόμια ίνα αποφύγη κίνδυνον πολύ μεγαλύτερον. Είχε άλλως, ικανήν οξυδέρκειαν ώστε να προβλέπη ποία αποτεκλέσματα θα είχον αι πράξεις του. Είχε την ευφυίάν να μετατρέπη εις όργανα της θελήσεώς του εχθρούς ισχυροτέρους, παραχωρών εις αυτούς κατά τας κρισίμους στιγμάς δικαιώματα, ή αφαιρών αυτά. Απέδειξε τούτο, ότε εξ ανάγκης ήλθεν εις συνεννόησιν προς τους σταυροφόρους οίτινες τραχύτεροι αυτού, εξ ίσου δε άπιστοι, ήσαν όμως ολιγώτερον πανούργοι. Οι θαυμασταί των σταυροφόρων, τυφλοί περί τα ελαττώματα των ηρώων των, δεν ευρίσκουσιν ικανά επίθετα όπως στιγματίσωσι την απιστίαν του Έλληνος βασιλέως. (Dirk Christiaan Hesseling (1859-1941): Βυζάντιον και Βυζαντινός πολιτισμός, Αθήνα 1911)

«Στην ιστορία του βυζαντινού κράτους, η κατάληψη της Κωνσταντινουπόλεως από τους Λατίνους, είναι μια σημαντική ημερομηνία. Ήταν η πρώτη φορά από την ίδρυσή της, που η βυζαντινή πρωτεύουσα είχε πέσει στα χέρια των ξένων επιδρομέων και το αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος, ήταν η εξάρθρωση της μοναρχίας. Οι νικητές Λατίνοι εγκαταστάθηκαν στα ερείπια της βυζαντινής αυτοκρατορίας ....... Όμως απέμειναν και μερικά ελληνικά κράτη και στην αρχή, μετά την πτώση της αυτοκρατορίας πολλαπλασιάσθηκαν απεριόριστα. Αλλά μεταξύ των φιλοδόξων εκείνων, που επιθυμούσαν ολόψυχα να αποσπάσουν ηγεμονίες για τους εαυτούς τους, μόνον τρεις ήταν που επέτυχαν να δημιουργήσουν μόνιμα κράτη ....... Σ’ αυτά κράτη, όπου η νίκη των Λατίνων είχε ως αποτέλεσμα την εκ νέου αφύπνιση του πατριωτισμού και του εθνικού συναισθήματος, ήταν πολύ φυσικό, όλοι οι Έλληνες ηγεμόνες να διακατέχωνται από την ίδια φιλοδοξία…» (Charles Diehl (1859-1944) : Η ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας)
Ο διαπρεπέστερος των βυζαντινολόγων, Sir Steven Runciman έχει ήδη αναφερθεί. Στο έργο του, Βυζαντινός Πολιτισμός, χαρακτηρίζει το Βυζάντιο «συγχώνευση της αυτοκρατορικής Ρώμης και της χριστιανικής Ελλάδας» και αναφέρεται «στις αρχές του 15ου αιώνα, όταν ήταν πια φανερό ότι η Αυτοκρατορία πέθαινε και ο πάπας είχε ανακτήσει αρκετό από το κύρος του, πολιτικοί του αυτοκράτορα, στην απελπισία τους, ανανέωσαν την κίνηση για την ένωση.
Ο Μανουήλ Β’ καλλιεργούσε με πολλή προθυμία τις σχετικές ελπίδες σαν ένα δέλεαρ για τη Δύση και συμβούλευε και το γιό του να υπόσχεται διαπραγματεύσεις, αλλά να τις αναβάλλει επ’ άπειρον. Η έπαρση των Λατίνων και το πείσμα των Ελλήνων, του είπε, δεν θα τους άφηναν ποτέ να συμφωνήσουν και κάθε απόπειρα για ένωση, απλώς θα έκανε το σχίσμα μεγαλύτερο»
Τη θεωρία περί μετεξέλιξης της ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας σε Βυζαντινή, όπως ακριβώς τη διδαχθήκαμε στα σχολεία μας, καταγράφει και η Encyclopaedia Britannica στην 9η έκδοσή της (1875-79).
Σχετικά, ο αντιπρύτανης του πανεπιστημίου του St Andrews και καθηγητής των ανθρωπιστικών σπουδών στο πανεπιστήμιο του Αμπερντήν, James Donaldson, σημειώνει πως «υπάρχει αρκετή διχογνωμία σχετικά με το πότε ακριβώς έπαψε να υπάρχει η ρωμαϊκή αυτοκρατορία της ανατολής και προέκυψε η Βυζαντινή» - χαρακτηρίζει ωστόσο «περίοδο της ελληνικής αφύπνισης (greek revival)» την περίοδο μεταξύ του Κωνσταντίνου και του Λέοντος του 3ου του Ίσαυρου.
Ο Μιχαήλ Παλαιολόγος χαρακτηρίζεται ως «ιδρυτής της τελευταίας δυναστείας που κυβέρνησε την ελληνική αυτοκρατορία» και παρουσιάζεται να αντιπροσωπεύει «τις περισσότερες από τις ανεπιθύμητες ποιότητες της ελληνικής φυλής – συνωμότης, εγωιστής, αδίστακτος».

Πάρε και ένα σκανάρισμα.....
Και ας δούμε τους επιφανείς συγγραφείς ιστορικούς Βυζαντινολόγους του καταπληκτικού έργου Ιστορία του Ελληνικού έθνους τόμος 9 «Βυζαντινός Ελληνισμός» Και φυσικά θα ξεκινήσω εμφανίζοντας την εισαγωγή!
Για να δούμε αν το Βυζάντιο ήταν Ελληνικό! ή όχι?

Νομίζω ότι το κύρος των ιστορικών συγγραφέων δεν αφήνουν κανένα απολύτως περιθώριο αμφισβήτησης! Μιλάμε για τους μετρ τους είδους!


Ο πρώτος μικρός πρόλογος δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για τη τον Ελληνισμό του Βυζαντίου, καθώς για τα επιτεύγματα στη φιλοσοφία, στη θεολογία και στις καλές τέχνες!

[b]Ενώ στον κυρίως πρόλογο οι διαπρεπείς αυτοί ιστροικοί Βυζαντινολόγοι με τον τίτλο και μόνο της «ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ» και τη φράση ότι καλύπτει τους τελευταίους 4 αιώνες ζωής του Ελληνικού Χριστιανικού κράτους, ρίχνει ταφόπλακα στις φρούδες ελπίδες πολλών ανθελληνικών αλλά και αντιχριστιανικών κέντρων για διαστρέβλωση της ιστορικής αλήθειας!

Και καταλήγει ότι με την πτώση της Πόλης μας έχουμε το τέλος του Βυζαντινού Ελληνισμού και τη γένεση του νεώτερου Ελληνισμού! Ο οποίος και θα αναπτυχθεί όπως χαρακτηριστικά λένε οι διαπρεπείς Βυζαντινολόγοι ιστορικοί με τα πνευματικά εφόδια που κληροδότησε το Βυζάντιο!

καημένε Schwabe
....... ......



...κανένα περιθώριο αμφισβήτησης...πολύ σωστά όλα...εύγε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλά είναι τα πράγματα φίλτατε, ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ!
http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire
******************************************************
...αγαπητέ...φίλτατε...φίλε...μάλλον σου τη σπάνε τα βιβλία στοπ γίνε περισσότερο ευέλικτος στοπ προσπάθησε να ξεφυλλίσεις κάτι στοπ ας είναι και αρλεκιν στοπ αποδείξεις μη αποδεκτές στοπ μάλλον δε γελοίες στοπ τα λέμε στοπ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 00:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Τι σχέση έχει μωρέ ο Ανδρόνικος Παλαιολόγος με την καταγωγή του Βασιλείου και μου τον μπερδεύεις στη συζήτηση ??

europaios2
Δουλειά σου δίνω............

Δεν βγάζω το ψωμάκι μου γράφοντας μηνύματα στο Forum .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 01:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ας δούμε ο λόγιος Ιωάννης Αργυρόπουλος, ένας από τους πνευματικούς ηγέτες της ενωτικής παράταξης του Βυζαντίου, που προσπάθησε με κηρύγματα να επιβάλλει τη φιλολατινική πολιτική το 1448!»

Έ και????

Και απο που προκύπτει ότι...........βυζαντινοί και έλληνας ίσον το ίδιο ωρέ τσάκαλε???

europaios2:
«Επιστολή" του Ιωάννη Γ' Δούκα Βατάτζη Αυτοκράτορα του Βυζαντίου, στον Πάπα Γρηγόριο..»

Τι έγινε βρε ευρωπαίε, πάλι τα γνωστά σεντόνια απο τις γνωστές πηγές?

Φίλτατε για τον Δούκα Βατατζη το ανέφερα ο ίδιος μου, μάλλον σε άλλη συζήτηση.

Μην μπερδευεσαι και μην συγχέεις τον Ιωαννη Δουκα-Βατατζη ή τον Θεοδωρο Λασκαρη με τις δεκάδες των αλλοεθνών και ανθελλήνων αυτοκρατόρων που πέρασαν απο το βυζαντινό καρκίνωμα.

Αυτοι οι λίγοι ηταν η εξαίρεση.Οι Έλληνες, δεν έχουνε ως φυλετικούς και εθνικοιδεολογικούς προγόνους τους ρωμιούς, αλλά πολύ περισσότερο τους Απελατες του Μεσαιωνα που κυνηγημενοι απο το Βυζαντιο μπορεσαν να διατηρησουν την εθνικη τους ταυτοτητα και να την μεταλαμπαδευσουν σαν φλεγομενο καρβουνο στους Αρβανιτες και τον Πληθωνα-Γεμιστο που αναγεννησαν τον ελληνικο εθνος και διαμορφωσαν τον Νεο Ελληνισμο.

Τον Νεο Ελληνισμό που σήμερα έχουμε, έχοντας αφήσει στο χρονοντούλαπο το καρκίνωμα του Ελληνισμού που αργότερα βαφτίστηκε ως «βυζάντιο».

Διότι, αλήθεια, που είναι τα Παναθήναια, τα Ισθμια, οι Ολυμπιακοί Αγώνες, τα Νέμεα, και πολλά ακόμα αρχαία ελληνικά μυστήρια και εκδηλώσεις στο Βυζάντιο? Πού είναι η αρχαία ελληνική αρχιτεκτονική και τέχνη?

Θέλει πολύ μυαλό άραγε για να δει κάποιος ότι ούτε ένας κούκος φέρνει την άνοιξη αλλά ούτε καν τα βασικά εξωτερικά χαρακτηριστικά δεν έμοιαζαν?

europaios2:
«Μιχαήλ Παλαιολόγος χαρακτηρίζεται ως «ιδρυτής της τελευταίας δυναστείας που κυβέρνησε την ελληνική αυτοκρατορία» και παρουσιάζεται να αντιπροσωπεύει «τις περισσότερες από τις ανεπιθύμητες ποιότητες της ελληνικής φυλής – συνωμότης, εγωιστής, αδίστακτος».

Ιταλός υπήρξε ο ιδρυτής της πλέον ανθελληνικής δυναστείας, των Παλαιολόγων, Ο Μιχαήλ VIII. Γνωστά πράγματα για την ιστορία...

Πάμε να δούμε τι λέει όμως ο ίδιος ο Παπαρρηγόπουλος:

«ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΝ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΙΤΙΝΕΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΕΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩΣΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ»! (Κ.Παπαρρηγόπουλος-{ Ιστορία των ονομάτων Έλληνες})

Αυτούς λοιπόν ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ, αυτούς που ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΑΝ οι βυζαντινοί υπάνθρωποι να αποκαλούνται «ρωμιοί», αυτούς και εξυμνείτε φίλτατε ως «βυζαντινούς συνεχιστές.

Και επειδή συνεχίζεις να βλέπεις «έλληνες» σε οποιονδήποτε ΑΛΛΟΕΘΝΗ του βυζαντίου σας, ας δώσουμε ένα πράδειγμα στους αναγνώστες μας περί της….ελληνικότατης καταγωγής των βυζαντινών!

Π.χ. ο Βασίλειος ο Α' ήτανε Αρμενο-σλάβος! Όχι, επειδή τους Σλάβους τους «ξεχάσατε» ΜΟΝΟΜΙΑΣ φίλτατε!

Και ποιός το βεβαιώνει? Ο διακεκριμένος βυζαντινολόγος Vasiliev.

[A. A. Vasiliev, "The Origin of Emperor Basil the Macedonian" Vizantiysky Vremennik. XII (1906), 148-65.] [A. Vogt, Basile I, et la civilisation byzantine a la fin do IX . See N. Adonz, "L'uge et l'origine de I'empereur Basil I (867-886)," Byzantion, IX (1934) 223-60 (Armenian origin). Sirarpie der Nersessian, Armenia and the Byzantine Empire]

Και επειδή βλέπουμε ξανά και ξανά αναφορές στα σεντόνια σου απο «έλληνες αυτοκράτορες» επειδή δήθεν ξεθάφτηκαν επιστολές όπου αποκαλούνε κάποιοι τον ευατό τους «Έλληνα», να πούμε ότι ΕΞΙΣΟΥ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ!!

Και λοιπόν??? Οι πάντες γνωρίζουνε ότι δεν ήταν ελληνικής καταγωγής!

Το πιάνει άραγε τώρα το μυαλουδάκι σου το κατά πόσο αλλά και «ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ» έννοια απέδιδε ο Ιουλιανός όταν έλεγε πως είμαι ΕΛΛΗΝ?

Έτσι, έχουμε ως Έλληνα τον Ιουλιανό κατα δήλωση του (αν και δεν είχε εθνική καταγωγή έλληνα..) και Αρμενοσλάβο σύμφωνα με ιστορικές πηγές τον κατα τα άλλα......ιδρυτή της («ελληνικής») μακεδονικής δυναστείας!!!!!

Ρε συ ευρωπαίε, αλήθεια, το βιβλίο που πλήρωσε το ελληνικό κράτος και συμφώνησε το παπαδαριό (βλέπεις υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων έχουμε..), ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ???

Μήπως αυτά που γράφει π.χ. ο Vasiliev???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 10:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΝ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΙΤΙΝΕΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΕΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩΣΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ»! (Κ.Παπαρρηγόπουλος-{ Ιστορία των ονομάτων Έλληνες})

Αυτούς λοιπόν ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ, αυτούς που ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΑΝ οι βυζαντινοί υπάνθρωποι να αποκαλούνται «ρωμιοί», αυτούς και εξυμνείτε φίλτατε ως «βυζαντινούς συνεχιστές.

Και επειδή συνεχίζεις να βλέπεις «έλληνες» σε οποιονδήποτε ΑΛΛΟΕΘΝΗ του βυζαντίου σας, ας δώσουμε ένα πράδειγμα στους αναγνώστες μας περί της….ελληνικότατης καταγωγής των βυζαντινών!

Π.χ. ο Βασίλειος ο Α' ήτανε Αρμενο-σλάβος! Όχι, επειδή τους Σλάβους τους «ξεχάσατε» ΜΟΝΟΜΙΑΣ φίλτατε!

Και ποιός το βεβαιώνει? Ο διακεκριμένος βυζαντινολόγος Vasiliev.

[A. A. Vasiliev, "The Origin of Emperor Basil the Macedonian" Vizantiysky Vremennik. XII (1906), 148-65.] [A. Vogt, Basile I, et la civilisation byzantine a la fin do IX . See N. Adonz, "L'uge et l'origine de I'empereur Basil I (867-886)," Byzantion, IX (1934) 223-60 (Armenian origin). Sirarpie der Nersessian, Armenia and the Byzantine Empire]

Και επειδή βλέπουμε ξανά και ξανά αναφορές στα σεντόνια σου απο «έλληνες αυτοκράτορες» επειδή δήθεν ξεθάφτηκαν επιστολές όπου αποκαλούνε κάποιοι τον ευατό τους «Έλληνα», να πούμε ότι ΕΞΙΣΟΥ ΩΣ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ!!

Και λοιπόν??? Οι πάντες γνωρίζουνε ότι δεν ήταν ελληνικής καταγωγής!

Το πιάνει άραγε τώρα το μυαλουδάκι σου το κατά πόσο αλλά και «ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ» έννοια απέδιδε ο Ιουλιανός όταν έλεγε πως είμαι ΕΛΛΗΝ?

Έτσι, έχουμε ως Έλληνα τον Ιουλιανό κατα δήλωση του (αν και δεν είχε εθνική καταγωγή έλληνα..) και Αρμενοσλάβο σύμφωνα με ιστορικές πηγές τον κατα τα άλλα......ιδρυτή της («ελληνικής») μακεδονικής δυναστείας!!!!!

Ρε συ ευρωπαίε, αλήθεια, το βιβλίο που πλήρωσε το ελληνικό κράτος και συμφώνησε το παπαδαριό (βλέπεις υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων έχουμε..), ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ???

Μήπως αυτά που γράφει π.χ. ο Vasiliev???


Κορδάτος σελ. 12 <<το όνομα Έλλην σήμαινε τον εθνικό και τον ειδολολάτρη.>>


Για γέλια είσαι...................

Στον Κωνσταντίνο Παπαρρηγόπουλο ανήκει η ονομασία του Βυζαντίου ως "Χριστιανικού Κράτους του Μεσαιωνικού Ελληνισμού"

Schwabe, Ο ιστορικός D. Τalbοt Rice γράφει ότι <<...Το Βυζάντιο πρέπει πραγματικά να μελετηθεί σαν ένα κεφάλαιο της μακρόχρονης ιστορίας του ελληνικού πολιτισμού και του ελληνικού στοχασμού>>.
Ο πιο μεγάλος βυζαντινολόγος του 20ού αιώνα, ο Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, είπε: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο έλληνες από τους βυζαντινούς".
Ο ιστορικός J.Β. Βury γράφει: <<...Ο πολιτισμός του Βυζαντινού κράτους έχοντας βαθειές ρίζες στο παρελθόν, ήταν η τελευταία φάση του ελληνικού πολιτισμού>>

Το 1901 εκδόθηκε το έργο "Ιστoρία της Ρωμιοσύνης" του Α. Eφταλιώτη. <<...Την εποχή εκείνη, ακόμα , τα ονόματα Ρωμηός και Ρωμηοσύνη συγκινούσαν περισσότερο από σήμερα τους Ρωμηούς. Τούτο διότι τα ονόματα Έλληνας και Ελληνισμός δεν είχαν ακόμη επικρατήσει στην συνείδηση του απλού λαού.>>
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ :
«Πολεμάμε - τους είπε τότε ο Κωνσταντίνος - για τα τέσσερα μεγαλύτερα αγαθά που υπάρχουν σε τούτον τον κόσμο: την πίστη μας, την πατρίδα μας, τους συγγενείς και τους φίλους μας.
Αν, σαν άντρες που είμαστε, πρέπει για καθένα απ' αυτά ν' αγωνιστούμε ως το θάνατο, τώρα χρειάζεται να πολεμήσουμε για όλα μαζί. Ας διώξουμε το φόβο από την καρδιά μας. Τούτη η πολιτεία είναι σκεπή για μας, καταφύγιο των Χριστιανών, ελπίδα και χαρά πάντων των Ελλήνων και καύχημα όλου του κόσμου.
Δεν χρειάζεται να σας πω πιότερα, σ' εμάς την εμπιστεύθηκε ο Θεός να τη σώσουμε από τα χέρια των απίστων».(Γεωργίου Φραντζή, "Ιστορία")

"......έκτοτε δε, δια του αρχαίου ονόματος "Έλληνες", ήρχισαν καλούμενοι οι ολίγοι έτι εμμένοντες εις την αρχαίαν θρησκείαν, ούτως ώστε ο Κωνσταντίνος Πορφυρογέννητος, γράφων τον δέκατον αιώνα, ονομάζει τους οικούντας εν Πολοποννήσω Γραικούς, επειδή καλών αυτούς Έλληνας, ήθελεν χαρακτηρίσει αυτούς ως έτι εθνικούς. Άπαντες δ' οι υπήκοοι του Ιουστινιανού, ωνομάζοντο συλλήβδην Ρωμαίοι και οι οικούντες την Ελλάδα διεκρίθησαν κατά μικρόν δια του ονόματος "Ελλαδικοί" (William Miller(1864-1945), στο έργο του "Η Ελλάς επί των Βυζαντινών" μετάφραση Σπυρίδωνος Λάμπρου, εκδόσεις "Ελεύθερη Σκέψις" 1993)

Στη σελίδα 14 Η Αικατερίνη Χριστοφυλοπούλου γράφει : ο Ν. Αδοντζ. Αρμένιος! ο ίδιος, υποστίρηξε την Αρμενική καταγωγή του Βασειλείου, καθώς υπάρχουν κάποιες ενδείξεις .... και συνεχίζει" Την πεζή πραγματικότητα παραδίδει η "νηφαλιότερη" χρονογραφία του χρονογράφου Γεώργιου Μοναχού και γράφει <<Ο Βασίλειος γεννήθηκε εν Μακεδονία εν τοις χωρίοις Ανδριανουπόλεως από οικογένεια χωρικών που ο Κρούμος(βασιλιάς των Βουλγάρων) είχε μετακινήσει με πολλές άλλες, όταν κυρίευσε την Ανδριανούπολη και μετέφερε στην πέρα από τον Δούναβη περιοχή. Ο επαναπατρισμός των πραγματοποιήθηκε επί Θεοφίλου.(Βυζαντινός αυτοκράτορας 829-842)>>

Η Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου σπούδασε Ιστορία και Αρχαιολογία στα Πανεπιστήμια Αθηνών, Μονάχου και Βιέννης, αριστούχος διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών .

Πέρα αυτά μόνο και μόνο ότι ο Βασίλειος ήταν ορθόδοξος αυτό λέει πολλά.

Οι Αρμένιοι ήσαν μονοφυσίτες! εφόσον λοιπόν η ονομαζόμενη Μακεδονική δυναστεία του Βασιλείου ήταν Αρμενική! πολύ απλά στο Βυζάντιο το κυρίαρχο δόγμα θα ήταν αυτό των Αρμενίων! δηλαδή "ο Μονοφυσιτισμός" και όχι η "Ορθοδοξία" που ήταν το δόγμα των Ελλήνων.
Ονομάστηκε Μακεδονική δυναστεία! και αυτό λέει πολλά!............. δε λέει όμως τίποτα για τον "Schwabe" ....... τι συμπέρασμα!!!!!!!!!
πάλι από την Ιστορία του Ελληνικού Εθνους- <<η Βυζαντινή Ιστορία του Ελληνικού Έθνους>>, .... <<Ο 9ος και ο 10ος αιώνας χαρακτηρίζονται από την αναγέννηση των γραμμάτων και της ελληνιστικής παιδείας>>.

Παραλλαγή σχετική με τη ζωή του Βασιλείου και την επιστροφή επί αυτοκρατόρος Θεοφίλου των Μακεδόνων των όντων πέραν του ποταμού δημοσίευσε ο G.Moravcsik εν DOP 15 (1961) σελ. 115-126

Tι άλλο χρειάζεται, για να διαπιστώσεις την τραγελαφικότητα της υποστήριξης ότι το Βυζάντιο δεν ήταν Ελληνικό? Η δυναστεία των Κομνηνών ήσαν Έλληνες στην καταγωγή! το ίδιο και η δυναστεία των Μακεδόνων λίγο ποιο μπροστά!
Ο Κωνσταντίνος ο πορφυρογέννητος έκανε ένα μνημειώδης εγχείρημα με ομάδα λογίων από αρχαίους και μεσαιωνικούς συγγραφείς, να κατατάξει την ιστορική ύλη σε ενότητες σε συνδυασμό με σύντομα σχόλια.
Τον Ι' αιώνα η Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου μας πληροφορεί ότι τα μονστηριακά αλλά και ιδιωτικά εργαστήρια λειτουργούν για την αντιγραφή της πνευματικής παραγωγής της αρχαίας γραμματείας.
<<Περίφημα ήταν η Βιλιοθήκη και το εργαστήριο του πρωτοθρόνου Καισαρείας Αρέθα, στο οποίο οφείλουμε σπουδαιότατα περγαμηνά χειρόγραφα που διασώζουν τους περισσότερους Πλατωνικούς διαλόγους, κείμενα του Αριστοτέλη, έργα του μαθηματικού Ευκλείδη, του Λουκιανού, Αίλιου, Διώνος Χρυσοστόμου, Παυσανία, Τας Εις Ευατόν του Μάρκου Αυρηλίου, καθώς και Θεογονικά συγράμματα
........ Τα αντιγραφικά εργαστήρια πληθαίνουν τον ΙΑ' αιώνα σε αριθμό και απλώνονται σε ευρύτερο χώρο μέχρι τις παραμεθόριες περιοχές.>>

Για να δούμε τι λέει ο Ρώσσος Βυζαντινολόγος GEORG OSTROGORSKY στο έργο του <<Ιστορία του Βυζαντινού κράτους>>, o οποίος έκανε σπουδές στο Παρίσι στη Γερμανία, με διδακτορική διατριβή στη Βυζαντινή ιστορία και με την ίδρυση στο Βελιγράδι σχολής και κέντρου Βυζαντινών σπουδών........... Geοrge Οstrοgοrsky: "Το επιστημονικό ενδιαφέρον για το Βυζάντιο προέκυψε από την έρευνα της κλασικής αρχαιότητας. Ο δρόμος προς την ελληνική αρχαιότητα περνούσε μέσα από το Βυζάντιο, γιατί αυτό είχε διαφυλάξει την αρχαία κληρονομιά και αποτελούσε την πηγή, που θα μπορούσε να ικανοποιήσει τη δίψα του δυτικού κόσμου για τον ελληνικό πολιτισμό στα χρόνια της Αναγέννησης. Όταν οι ερευνητές άρχισαν να συγκεντρώνουν τα ελληνικά χειρόγραφο, να ερευνούν και εκδίδουν τα συγγράμματα των κλασικών, στράφηκαν αναγκαστικά προς το βυζαντινό χώρο".

"η μεγάλη φιλoσoφική παράδoση της αρxαίας Ελλάδoς παρέμεvε πάvτα μια ζωvταvή δύvαμη στo Βυζάvτιo και σxεδόv όλα τα σημαvτικότερα φιλoσoφικά κείμεvα, όπως άλλωστε και η παραγωγή κάθε άλλoυ κλάδoυ τής ελληvικής φιλoλoγίας, έφθασαv ως εμάς σε xειρόγραφα τωv βυζαvτιvώv xρόvωv πoύ τα επιμελήθηκαv αvτιγραφείς, πoλλoί από τoυς oπoίoυς ήταv διακεκριμέvoι λόγιoι και ερμηvευτές."
Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς, τόμ. Ζ', 'Βυζαvτιvός ελληvισμός - πρωτoβυζαvτιvoί xρόvoι 324-642 μ.Χ.', Εκδoτική Αθηvώv Α.Ε., σελ. 328

"Μία από τις μεγαλύτερες συμβoλές τoυ Βυζαvτίoυ στov σύγxρovo πoλιτισμό είvαι η διάσωση τωv αρxαίωv Ελλήvωv κλασικώv. ....... στη βυζαvτιvή αυτoκρατoρία oλόκληρη σxεδόv η λoγoτεxvική παραγωγή της αρxαίας Ελλάδoς δεv έπαυσε vα διαβάζεται, vα μελετάται, vα αvτιγράφεται και vα σxoλιάζεται. Αv oι βυζαvτιvoί γραφείς δεv είxαv μoxθήσει στα θραvία τoυς για vα τα διατηρήσoυv, τα κoσμήματα αυτά τής αρxαιότητας θα είxαv xαθεί από αιώvες. Συxvά λησμovείται ότι αυτό αληθεύει κυριoλεκτικά."
Ιστoρία τoυ Ελληvικoύ Έθvoυς, τόμ. Ζ', 'Βυζαvτιvός ελληvισμός - πρωτoβυζαvτιvoί xρόvoι 324-642 μ.Χ.', Εκδoτική Αθηvώv Α.Ε., σελ. 310



Σε έχω ρωτήσει αλλά έχεις αποφύγει να απαντήσεις, σε ρωτάω πάλι η Μακεδονία είναι Ελληνική ή όχι? Στο κάτω κάτω τι φοβάσαι? για να απαντήσεις θετικά? μήπως θα σε ελέγξει κανένας?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 16:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Κορδάτος σελ. 12 <<το όνομα Έλλην σήμαινε τον εθνικό και τον ειδολολάτρη.»

Για να μαθαίνεις, άσχετε ευρωπαίε, διάβαζε που και που κανένα βιβλίο.

Τα βυζαντινά αλλοεθνή καθάρματα, κατάντησαν τον περήφανο και σύμβολο του πολιτισμού έλληνα, να είναι ισότιμο με ένα απόβρασμα.

Αυτό είναι η πρώτη παραδοχή, την οποία και οφείλουμε αποκλειστικά στο.....γεμάτο «αγάπη» παπαδαριό!

Συνεπώς, ισχύει απόλυτα τα όσα γράφει ο Παπαρρηγόπουλος:
ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΝ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΙΤΙΝΕΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΕΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩΣΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ»! (Κ.Παπαρρηγόπουλος-{ Ιστορία των ονομάτων Έλληνες})

Πάλι ρόμπα έγινες φουκαρά!!

europaios2:
«Το 1901 εκδόθηκε το έργο "Ιστoρία της Ρωμιοσύνης" του Α. Eφταλιώτη. <<...Την εποχή εκείνη, ακόμα , τα ονόματα Ρωμηός και Ρωμηοσύνη συγκινούσαν περισσότερο από σήμερα τους Ρωμηούς. Τούτο διότι τα ονόματα Έλληνας και Ελληνισμός δεν είχαν ακόμη επικρατήσει στην συνείδηση του απλού λαού.»

Μα, ακριβώς!!!

Τα εκχριστιανισμένα βυζαντινά καθάρματα είχανε καταντήσει τον έλληνα ΜΟΥΜΙΑ!! Ο έλληνας είχε ξεχάσει πλέον την πατρώα καταγωγή του, και έφτασε στο σημείο να......αισθάνεται και υπερήφανος που τον υποδούλωσαν και τον ονόμσαν ρωμαίο!!!

Ρε, να σαι καλά για την βοήθεια!!!

Με αυτόν τον όρο, «Ρωμιός», εννοούνται όλοι οι χριστιανοί κάτοικοι του λεγομένου «Βυζαντίου», ασχέτως εθνικής καταγωγής.

Καί δή οι ορθόδοξοι. Με άλλα λόγια, ρωμιός ονομάζεται καί ο Έλληνας ο κατοικών στα άλλοτε εδάφη της «Βυζαντινής» καί Οθωμανικής αυτοκρατορίας, καί ο Βούλγαρος καί ο Σέρβος καί ο Ρουμάνος καί ο Μαυροβούνιος καί ο Αλβανός ορθόδοξος χριστιανός καί ο Άραβας ορθόδοξος καί ο Αρμένιος ορθόδοξος καί ο όποιος άλλος ορθόδοξος χριστιανός!

Όλοι σε ένα καλάθι, και μαζί και ο άλλοτε περήφανος έλληνας!! Αυτός και ο λόγος για το ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ.

Εξαίρεση αποτελούνε οι τσιγγανόγυφτοι καί οι Εβραίοι, οι οποίο δεν περιλαμβάνονται στα όρια των Ρωμιών. Οι μέν τσιγγανόγυφτοι επειδή ήλθαν αργότερα από την διαμόρφωση του συγκεκριμένου όρου, οι δέ Εβραίοι επειδή είναι άλλου θρησκεύματος.

Βεβαίως δεν περιλαμβάνονται καί οι όποιοι άλλοι αλλόθρησκοι ή άθεοι, άθρησκοι ή αγνωστικιστές σε αυτόν τον θρησκευτικής υφής όρο.

europaios2:
«Πολεμάμε - τους είπε τότε ο Κωνσταντίνος - για τα τέσσερα μεγαλύτερα αγαθά που υπάρχουν σε τούτον τον κόσμο: την πίστη μας, την πατρίδα μας, τους συγγενείς και τους φίλους μας.»

Έ και????

Και τι σημαίνει τάχα αυτή η δήλωση ενός αυτοκράτορα, ο οποίος το μόνο που είχε πλέον ως «αυτοκρατορία» ήτανε.....μια εξαθλιωμένη πόλη???

Ορίστε και η πηγή του σκοταδιστή που ψαρεύεις «γνώσεις»!!!
http://www.apologitis.com/gr/ancient/ellinas.htm

Περριτό να πούμε ότι και μόνο το ότι η μητέρα του ήταν Σλάβα, αναιρεί την γνήσια ελληνική καταγωγή. Το δε υπόλοιπο 50% το....αναζητά η επιστήμη!!

europaios2:
«Πέρα αυτά μόνο και μόνο ότι ο Βασίλειος ήταν ορθόδοξος αυτό λέει πολλά.»

Τι λες βρε άσχετε??

Επιχείρημα είναι αυτό?? Υπήρχανε και υπάρχουνε ορθόξοι Αρμένιοι, για την δε καρέκλα του θρόνου ακόμα και........Μουσουλμάνος θα γινόνταν ο εκάστοτε διεκδικητής του θρόνου!!!

europaios2:
«Ονομάστηκε Μακεδονική δυναστεία! και αυτό λέει πολλά!............. δε λέει όμως τίποτα για τον "Schwabe" ....... τι συμπέρασμα!!!!!!!!!»

Όσο «ελληνική» είναι σήμερα η μακεδονική ταυτότητα των Σκοπιανών φίλτατε, άλλο τόσο «ελληνική» υπήρξε και η ταυτότητα εκείνης της «Μακεδονικής δυναστείας»!!!

Ο διακεκριμένος βυζαντινολόγος Vasiliev ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ............ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΕΣ ΕΙΚΑΣΙΕΣ.

[A. A. Vasiliev, "The Origin of Emperor Basil the Macedonian" Vizantiysky Vremennik. XII (1906), 148-65.] [A. Vogt, Basile I, et la civilisation byzantine a la fin do IX . See N. Adonz, "L'uge et l'origine de I'empereur Basil I (867-886)," Byzantion, IX (1934) 223-60 (Armenian origin). Sirarpie der Nersessian, Armenia and the Byzantine Empire]

europaios2:
«Για να δούμε τι λέει ο Ρώσσος Βυζαντινολόγος GEORG OSTROGORSKY στο έργο του..»

Σχετικά διαβάζουμε: Κ. Λ. ΡΕΦΕΝΕΛ, Ιστορία των Νεωτέρων Ελλήνων από της Αλώσεως Κωνσταντινουπόλεως υπό Μωάμεθ του Β΄ μέχρι του 1825.

«Η Βυζαντινή αυτοκρατορία εκμηδένισε την Ελλάδα δανεισαμένη τ’ όνομα αυτής. Έκριναν τους Έλληνας κατά τους Ασιανούς εκείνους δούλους…
Οι άγιοι ορθόδοξοι Χριστιανοί, οι διεσπαρμένοι καθ’ όλα τα μέρη της Τουρκικής αυτοκρατορίας, ουδέν έχουσι δικαίωμα εις την ονομασίαν του Έλληνος. Ολίγα ακόμα έτη, και η κατάχρησις αύτη παυθήσεται».(Γ΄, σ. 231).

Σε απλά λόγια, όπως λοιπόν έλεγε ο Ρεφενέλ, η Βυζαντινή αυτοκρατορία κατέστρεψε την Ελλάδα καί ότι οι λεγόμενοι άγιοι της ορθοδοξίας ούτε κατά διάνοιαν δεν δικαιούνται να λέγονται Έλληνες.

Είδες πόσο απλά διαβάζεται η αλήθεια?

Παρατηρεί σχετικά ο παλαιός και καταξιωμένος καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής και μελετητής του Βυζαντίου Ιωάννης Καραγιαννόπουλος:

«Αυτό που εμείς σήμερα λέμε βυζαντινή αυτοκρατορίας οι Βυζαντινοί το θεωρούσαν, όπως είπαμε, αδιάσπαστη συνέχεια του Imperium Romanum. Οι Βυζαντινοί δεν νιώθαν παρά ως υπήκοοι ενός και μοναδικού κράτους, του ρωμαϊκού, και είναι παντού και πάντα ολοφάνερη η τάση των βυζαντινών αυτοκρατόρων να θεωρούν τη βασιλεία τους συνέχεια της βασιλείας των παλαιών Ρωμαίων αυτοκρατόρων. Στον 6ο μάλιστα αιώνα ο Ιουστινιανός προχωρεί ακόμα περισσότερο και σε µία Νεαρά του μιλά για τον «φίλτατον Καίσαρα», που έδωσε «αρχήν αγαθην τη καθ’ ημάς μοναρχία»».

Βέβαια, αυτές τις ιστορικές αλήθειες δεν θλεουνε να τις ακούνε ούτε τα αυτάκια του Ευρωπαίου, ούτε του Ψηλού αλλά ούτε και του θρησκευτικού κατεστημένου.

Σωστά?

Η Νέα Ρώμη ήταν ένα ΜΩΣΑΪΚΟ ΛΑΩΝ, μεταξύ των οποίων φυσικά και η ελληνική παιδεία και γλώσσα έπαιξαν τεράτιο ρόλο, ΚΑΘΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι «ελληνικό» το βυζάντιο επειδή δεν υπήρχε καλύτερη γλώσσα και ανώτερη παιδεία. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Δεν λοιπόν τι λέει και ένας ΜΕΓΑΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΔΕΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΣΧΕΤΙΚΑ:

Ερώτηση:
-Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία είχε τελικά ελληνική σφραγίδα;

Απάντηση:
«Το Βυζάντιο είχε Ελληνες, Εβραίους, Βούλγαρους, Σέρβους, Αρμένηδες, Αβασγούς (Καυκάσιους), Γεωργιανούς κ.ά. Δεν έπαιξε ρόλο η εθνικότητα. Ενώ όμως στην αρχή του βυζαντινού κράτους μόλις το 1/3 μιλούσε ελληνικά, τον 9ο και 10ο αιώνα η επικρατούσα γλώσσα ήταν ελληνική. Ο επικρατών πολιτισμός ήταν βαθιά ελληνικός, αλλά όχι με την εθνικιστική έννοια που του δίνουμε σήμερα. Η κληρονομιά του Βυζαντίου για την Ελλάδα είναι η διατήρηση της ελληνικής γλώσσας».

http://www.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=08.05.2006,id=22095148

Το αντιλαμβάνεσαι? Κατανοείς την λεπτή διαφορά?

europaios2:
«Σε έχω ρωτήσει αλλά έχεις αποφύγει να απαντήσεις, σε ρωτάω πάλι η Μακεδονία είναι Ελληνική ή όχι?»

Η Μακεδονία φίλτατε ήταν, είναι και θα είναι Ελληνική, και μαθήματα ή υποδείξεις πατριωτισμού σε έναν που κατάγεται απο την Μακεδονία δεν είσαι σε θέση να κάνεις.

Φρόντισε να μελετήσεις καλύτερα, διότι απο θεολογία είσαι σκράπας απο δε ιστορία......απλό φερέφωνο του κάθε Απολογητή!

Άντε γεια!

Ά, αντε και περαστικά, μόλις μπήκε φυλακή και ο περίφημος Παντελεήμων!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 21:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Για να μαθαίνεις, άσχετε ευρωπαίε, διάβαζε που και που κανένα βιβλίο.

Τα βυζαντινά αλλοεθνή καθάρματα, κατάντησαν τον περήφανο και σύμβολο του πολιτισμού έλληνα, να είναι ισότιμο με ένα απόβρασμα.

Αυτό είναι η πρώτη παραδοχή, την οποία και οφείλουμε αποκλειστικά στο.....γεμάτο «αγάπη» παπαδαριό!

Συνεπώς, ισχύει απόλυτα τα όσα γράφει ο Παπαρρηγόπουλος:
ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΕΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΝ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΑΙΤΙΝΕΣ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΕΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΩΣΙΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ»! (Κ.Παπαρρηγόπουλος-{ Ιστορία των ονομάτων Έλληνες})

Πάλι ρόμπα έγινες φουκαρά




Καημένε Schwabe! το ότι οι Έλληνες επί Βυζαντίου ντρεπόταν για τη λέξη "Έλλην" αυτό οφειλόταν σε δύο λόγους.
Ο πρώτος είναι ότι ποτέ δεν είχε χρησιμοποιηθεί επίσημα αυτή η λέξη αφού κράτος με τό όνομα Ελλάδα ουδέποτε υπήρξε. Έτσι πολύ εύκολα όλοι οι Έλληνες, από το 212 μ.Χ. ονομάζονταν Ρωμαίοι, και μάλιστα μας άρεσε πολύ λόγω των δικαιωμάτων που απέρρεαν από τον τίτλο αυτό. Ο Graf Fritz, 'Εισαγωγή στην Αρχαιογνωσία', τόμ. Β' αναφέρει (το πασίγνωστο άλλωστε) ότι οι περισσότεροι υπήκοοι ονομάστηκαν Ρωμαίοι:
"...όταν ο Καρακάλλας χορήγησε ρωμαϊκή υπηκοότητα σ' όλους τους ελεύθερους πολίτες των επαρχιών (212), οι οποίοι έτσι απέκτησαν πλέον τη δυνατότητα να καταλάβουν θέσεις της ρωμαϊκής διοίκησης..."
Ο δεύτερος λόγος είναι η εμμονή των ειδωλολατρών να ονομάζονται Έλληνες και καλά επειδή είχαν ως θρησκεία τω Δωδεκάθεο! Αυτό και συνετέλεσε στην απομάκυρνση των Χριστιανών Ελλήνων από τη λέξη αυτή!
quote:
Schwabe:
Μα, ακριβώς!!!
Τα εκχριστιανισμένα βυζαντινά καθάρματα είχανε καταντήσει τον έλληνα ΜΟΥΜΙΑ!! Ο έλληνας είχε ξεχάσει πλέον την πατρώα καταγωγή του, και έφτασε στο σημείο να......αισθάνεται και υπερήφανος που τον υποδούλωσαν και τον ονόμασαν ρωμαίο!!!

Ρε, να σαι καλά για την βοήθεια!!!

Με αυτόν τον όρο, «Ρωμιός», εννοούνται όλοι οι χριστιανοί κάτοικοι του λεγομένου «Βυζαντίου», ασχέτως εθνικής καταγωγής.

Καί δή οι ορθόδοξοι. Με άλλα λόγια, ρωμιός ονομάζεται καί ο Έλληνας ο κατοικών στα άλλοτε εδάφη της «Βυζαντινής» καί Οθωμανικής αυτοκρατορίας, καί ο Βούλγαρος καί ο Σέρβος καί ο Ρουμάνος καί ο Μαυροβούνιος καί ο Αλβανός ορθόδοξος χριστιανός καί ο Άραβας ορθόδοξος καί ο Αρμένιος ορθόδοξος καί ο όποιος άλλος ορθόδοξος χριστιανός!

Όλοι σε ένα καλάθι, και μαζί και ο άλλοτε περήφανος έλληνας!! Αυτός και ο λόγος για το ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ.

Εξαίρεση αποτελούνε οι τσιγγανόγυφτοι καί οι Εβραίοι, οι οποίο δεν περιλαμβάνονται στα όρια των Ρωμιών. Οι μέν τσιγγανόγυφτοι επειδή ήλθαν αργότερα από την διαμόρφωση του συγκεκριμένου όρου, οι δέ Εβραίοι επειδή είναι άλλου θρησκεύματος.

Βεβαίως δεν περιλαμβάνονται καί οι όποιοι άλλοι αλλόθρησκοι ή άθεοι, άθρησκοι ή αγνωστικιστές σε αυτόν τον θρησκευτικής υφής όρο.


Ορθόδοξοι ήσαν μόνο οι Έλληνες οι Σέρβοι και μέρος των Βουλγάρων ακριβώς όπως και σήμερα! από τις υπόλοιπες εθνότητες ήσαν ελάχιστοι οι Ορθόδοξοι οι υπόλοιποι ήσαν μονοφυσίτες Παυλικιανοί και Άρειοι.

Όπως γράφεις Ρωμιός ονομαζόταν και ο Ρουμάνος (για μικρό χρονικό διάστημα) και ο Σύριος και ο Αιγύπτιος και ο Αρμένιος και ο Έλληνας και ο Βούλγαρος και ο Σέρβος και ο Ιταλός....κ.κ.ο. ανεξαρτήτου όμως θρησκεύματος.
Έχω γράψει ίσως εκατοντάδες φορές ότι ως έθνος συνδεθήκαμε με το Βυζάντιο και του δώσαμε την ταυτότητά μας τους τελευταίους αιώνες όταν και συρρικνώθηκε το Βυζάντιο στα φυσικά μας σύνορα και αυτό συνέβη από τον 8ο αιώνα και μετά. Έως τα μέσα του 4ου αιώνα ήμασταν υπό την κατοχή των Ρωμαίων (αν και αυττή η λέξη χωράει πολύ κουβέντα, είσαι όμως αρκετά πίσω για να την ανοίξουμε).
Από τα μέσα του 4ου αιώνα και ως τον 7ο αιώνα αρχίσαμε σιγά σιγά να εξελληνίζουμε την Αν. Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και από τον 8ο αιώνα και μετά αυτό έγινε πολύ ποιο έντονα για να φτάσουμε στον 13ο αιώνα όπου και η χρήση της λέξης Έλληνας έως και τα μέσα του 15ου αιώνα οπότε και μας κατέλαβαν οι Τούρκοι, είχε αποκτήσει την πραγματική της σημασία.

quote:
europaios2:
«Πολεμάμε - τους είπε τότε ο Κωνσταντίνος - για τα τέσσερα μεγαλύτερα αγαθά που υπάρχουν σε τούτον τον κόσμο: την πίστη μας, την πατρίδα μας, τους συγγενείς και τους φίλους μας.»

Schwabe:
Έ και????
Και τι σημαίνει τάχα αυτή η δήλωση ενός αυτοκράτορα, ο οποίος το μόνο που είχε πλέον ως «αυτοκρατορία» ήτανε.....μια εξαθλιωμένη πόλη???

Ορίστε και η πηγή του σκοταδιστή που ψαρεύεις «γνώσεις»!!!
http://www.apologitis.com/gr/ancient/ellinas.htm

Περριτό να πούμε ότι και μόνο το ότι η μητέρα του ήταν Σλάβα, αναιρεί την γνήσια ελληνική καταγωγή. Το δε υπόλοιπο 50% το....αναζητά η επιστήμη!!



Πόσο φτωχός είσαι καημένε? παρε λοιπόν από την Ιστορία του Ελληνικού έθνους ένα μάθημα.... και δείξε τον ελάχιστο σεβασμό αφού "υποτίθεται ότι είσαι Έλληνας στο φρόνιμα" στους προγόνους μας!

quote:
europaios2:
«Πέρα αυτά μόνο και μόνο ότι ο Βασίλειος ήταν ορθόδοξος αυτό λέει πολλά.»

Schwabe:
Τι λες βρε άσχετε??
Επιχείρημα είναι αυτό?? Υπήρχανε και υπάρχουνε ορθόξοι Αρμένιοι, για την δε καρέκλα του θρόνου ακόμα και........Μουσουλμάνος θα γινόνταν ο εκάστοτε διεκδικητής του θρόνου!!!



Σωστά αν και εσύ ο ίδιος έχεις γράψει πολύ πρόσφατα σε μήνυμα σου ότι ο Μέγα Αλέξανδρος δέχτηκε να τον αποκαλέσουν Φαραώ γιατί ως Έλληνας ήταν έτσι γαλουχημένος με τέτοια θρησκευτική παιδεία......... ενώ οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες ποτέ δε θα έκαναν κάτι τέτοιο γιατί ήσαν φανατισμένοι Χριστιανοί!
Τώρα τι έγινε?
Να τοποθετηθώ όμως.....ο Βασίλειος ως Αρμένιος και τη στιγμή που οι μονοφυσίτες ήσαν πολύ μεγάλη δύναμη στο Βυζάντιο.... Σύριοι Αρμένιοι, Αιγύπτιοι.... πού απλά θα είχε παρέι το μέρος των Μονοφυσιτών και όχι των Ορθοδόξων Ελλήνων.
quote:
Schwabe:
Όσο «ελληνική» είναι σήμερα η μακεδονική ταυτότητα των Σκοπιανών φίλτατε, άλλο τόσο «ελληνική» υπήρξε και η ταυτότητα εκείνης της «Μακεδονικής δυναστείας»!!!

Ο διακεκριμένος βυζαντινολόγος Vasiliev ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ............ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΕΣ ΕΙΚΑΣΙΕΣ.



Kαι γιατί ονομάστηκε Μακεδονική αφού δεν ήταν?
Εγώ εμφάνισα στοιχεία για αυτό που υποστηρίζω και τα σκανάρω άμα θέλεις. Εμφάνισε λοιπόν και εσύ τα τεκμηριωμένα στοιχεία.
quote:
Schwabe:
Σχετικά διαβάζουμε: Κ. Λ. ΡΕΦΕΝΕΛ, Ιστορία των Νεωτέρων Ελλήνων από της Αλώσεως Κωνσταντινουπόλεως υπό Μωάμεθ του Β΄ μέχρι του 1825.

«Η Βυζαντινή αυτοκρατορία εκμηδένισε την Ελλάδα δανεισαμένη τ’ όνομα αυτής. Έκριναν τους Έλληνας κατά τους Ασιανούς εκείνους δούλους…
Οι άγιοι ορθόδοξοι Χριστιανοί, οι διεσπαρμένοι καθ’ όλα τα μέρη της Τουρκικής αυτοκρατορίας, ουδέν έχουσι δικαίωμα εις την ονομασίαν του Έλληνος. Ολίγα ακόμα έτη, και η κατάχρησις αύτη παυθήσεται».(Γ΄, σ. 231).

Σε απλά λόγια, όπως λοιπόν έλεγε ο Ρεφενέλ, η Βυζαντινή αυτοκρατορία κατέστρεψε την Ελλάδα καί ότι οι λεγόμενοι άγιοι της ορθοδοξίας ούτε κατά διάνοιαν δεν δικαιούνται να λέγονται Έλληνες.
Είδες πόσο απλά διαβάζεται η αλήθεια?



Γράψε μου κάτι για το συγγραφέα, μου είναι παντελώς άγνωστος! εάν δεν μπορείς ζήτησε από τον Αντίοχο να στο περάσει με ένα fax

Πάντως επειδή δεν μπορώ να παίζω σε δύο forum, γράψτου αν μπορεί να έρθει αυτός εδώ! θα έχει ενδιαφέρον μιας και επικαλείται και τον Βακαλόπουλο αλλά και άλλους τους οποίους τους έχω....
quote:
Schwabe:
Παρατηρεί σχετικά ο παλαιός και καταξιωμένος καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής και μελετητής του Βυζαντίου Ιωάννης Καραγιαννόπουλος:

«Αυτό που εμείς σήμερα λέμε βυζαντινή αυτοκρατορίας οι Βυζαντινοί το θεωρούσαν, όπως είπαμε, αδιάσπαστη συνέχεια του Imperium Romanum. Οι Βυζαντινοί δεν νιώθαν παρά ως υπήκοοι ενός και μοναδικού κράτους, του ρωμαϊκού, και είναι παντού και πάντα ολοφάνερη η τάση των βυζαντινών αυτοκρατόρων να θεωρούν τη βασιλεία τους συνέχεια της βασιλείας των παλαιών Ρωμαίων αυτοκρατόρων. Στον 6ο μάλιστα αιώνα ο Ιουστινιανός προχωρεί ακόμα περισσότερο και σε µία Νεαρά του μιλά για τον «φίλτατον Καίσαρα», που έδωσε «αρχήν αγαθην τη καθ’ ημάς μοναρχία»».

Βέβαια, αυτές τις ιστορικές αλήθειες δεν θλεουνε να τις ακούνε ούτε τα αυτάκια του Ευρωπαίου, ούτε του Ψηλού αλλά ούτε και του θρησκευτικού κατεστημένου.



Ο Καραγιαννόπουλος σωστά τα λέει και αναφέρεται στους πρώτους αιώνες της Αν. Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας....γιατί όμως δε μας γράφεις και τη συνέχεια? δεν την ξέρεις?....

quote:
Schwabe:
Η Μακεδονία φίλτατε ήταν, είναι και θα είναι Ελληνική, και μαθήματα ή υποδείξεις πατριωτισμού σε έναν που κατάγεται απο την Μακεδονία δεν είσαι σε θέση να κάνεις.

Φρόντισε να μελετήσεις καλύτερα, διότι από θεολογία είσαι σκράπας από δε ιστορία......απλό φερέφωνο του κάθε Απολογητή!

Άντε γεια!

Ά, αντε και περαστικά, μόλις μπήκε φυλακή και ο περίφημος Παντελεήμων



Mια κατάγεσαι από τον Πόντο μια από τη Μακεδονία μια από τη Μικρά Ασία αποφάσισε.......

Σου έχω απαντήσει για τον Φιλέλληνα και το site που παραπέμπεις και ακόμη περιμένω να μου υποδείξεις ένα έργο του!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 20/06/2008 21:48:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 01:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moυ φαίνεται κάτι πρέπει να έχουμε ξεχάσει......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy