ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΝΟΕΡΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 02:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάζω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για την νοερά προσευχή. Να πούμε τις απόψεις μας τις εμπειρίες μας. Αν έχει ασχοληθεί κάποιος με την νοερά προσευχή. Βασικά πιο πολύ το άνοιξα το θέμα για να ακούσω εμπειρίες που έχετε με την νοερά προσευχή όχι μόνο δικές σας αλλά και άλλων αν έχετε ακούσει.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 02:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιο θεμα .Και εγω πρωταρης ειμαι ...
Ο τροπος αυτος της προσευχης θελει απολυτη προσειλωση , αλλιως δεν βλεπεις προκοπη . Να εστιαζεις μονο στο θεο κα πουθενα αλλου .Οι εγνοιες να μην σε επηρεαζουν καθολου γιατι ουτως ή αλλως δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα ( για αυτα που δεν αλλαζουν παντα ) .
μπορει να γινει απο ολους και σε καθε στιγμη της ζωης μας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 12:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως θα πρέπει να αναφέρουμε τι είναι η αδιάλειπτος νοερά προσευχή και από ποιους "επινοήθηκε" πρώτα. Εκτός κι αν εννοείτε κάτι άλλο ως νοερά προσευχή.
Άγγελε, μιλάς για το "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ και Λόγε του Θεού του Ζώντος, ελέησόν με τον αμαρτωλό";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 13:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι για αυτό. Η πιο απλά το "Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησον με".

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 15:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "νοερά προσευχή" παρατηρείτε σε όλες σχεδόν τις θρησκείες.

Στον χριστιανισμό έχουμε την κλασική προσευχή-mantra "Κύριε Ιησού Χριστέ υιέ του Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό"

σε άλλες θρησκείες έχουμε παρόμοιες επικλήσεις-προσευχές-mantras π.χ. για τον Κρίσνα, τον Ράμα, τον Σίβα, τον Γκανές, τη Λάκσμι, τη Σαρασβάτι, τη Ντούργκα, καθώς και τις λεγόμενες "ευλογίες" στον Ιουδαϊσμό.

Μερικά παραδείγματα:
το Μαχα Μαντρα
ΧΑΡΕ ΚΡΙΣΝΑ ΧΑΡΕ ΚΡΙΣΝΑ
ΚΡΙΣΝΑ ΚΡΙΣΝΑ ΧΑΡΕ ΧΑΡΕ
ΧΑΡΕ ΡΑΜΑ ΧΑΡΕ ΡΑΜΑ
ΡΑΜΑ ΡΑΜΑ ΧΑΡΕ ΧΑΡΕ

ή το:
"Μπαρουχ ατα Αντωνάι Ελοχεϊνου μελεκ χα ολαμ".

Αυτά σαν εισαγωγή για την "νοερά προσευχή" στις θρησκείες. Θα επανέλθω με την άποψη μου για την "δύναμη" τέτοιων προσευχών και την σημασία τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 15:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάρτε καμία σχέση η προσευχή αυτή του Κυρίου Ιησού Χριστού με τις προσευχές μάντρα. Δεν είναι προσευχή μάντρα. Και σε αυτό το θέμα όταν λέμε νοερά προσευχή λέμε για την προσευχή του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Οι άλλες προσευχές άλλων θρηκειών δεν έχει καμία αξία. Δεν σε βοηθάει σε τίποτα. Ένα άτομο είχε πάει στην Ινδία σε κάτι γκουρού και έλεγε συνεχώς την ευχή. Το αποτέλεσμα ήταν να τους χαλάει τα πράγματα. Γιατί? Γιατί όλοι αυτοί η "θεοί" Κρίσνα και κάτι άλλοι είναι δαίμονες. Ο άνθρωπος αυτός είχε δεχθεί δαιμονικές επιθέσεις για αυτό το λόγο και αναγκάστηκε να φύγει γιατί είδε ότι δεν ήταν ευπρόσδεκτος γιατί αποκάλυπτε τι συνέβαινε στ' αλήθεια.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 16:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άγγελε,είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά τα πράγματα.Μόνο ένα άτομο ξέρω που πιστεύει ακόμα τέτοια πράγματα,την ογδοντάχρονη γιαγιά μου που δεν είναι και τόσο καλά στα μυαλά της...

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή η νοερά προσευχή.Θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 17:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras
Άγγελε,είναι δυνατόν να τα πιστεύεις αυτά τα πράγματα.Μόνο ένα άτομο ξέρω που πιστεύει ακόμα τέτοια πράγματα,την ογδοντάχρονη γιαγιά μου που δεν είναι και τόσο καλά στα μυαλά της...

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή η νοερά προσευχή.Θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει.



Η γιαγιά δεν είναι και τόσο καλά στα μυαλά της, ενώ εσύ, ξαφνικά, τα έμαθες και τα γνώρισες όλα, τόσο όσο να μπορείς να δασκαλεύεις και τους άλλους έτσι;;;
Στελάρα, ακούμπα στη γη γιατί εκεί ψηλά που πετάς είναι επικίνδυνα αγόρι μου.

Όσον αφορά τη νοερά προσευχή, κάνε τον κόπο και διάβασε το αρθράκι:
http://www.xfe.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=472

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 18:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια χαρά είμαι στα μυαλά μου και δεν δασκαλεύω κανέναν.Δηλαδή αν δασκαλεύω εγώ ο άγγελος και μερικοί άλλοι τι κάνουν,γυρίστε πίσω στην μία αληθινή θρησκεία,την ορθόδοξη χριστιανικη και μην ακούτε τα δαιμόνια...

Ότι να'ναι.
Επικίνδυνα εκεί που πετάω λες,μια χαρά είναι όμως.Απο δω τα βλέπω όλα.

Δεν καταλαβαίνω τον σκοπό αυτής της προσευχής,κατάλαβα περί τίνος πρόκειτα αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να την κάνει κάποιος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 21:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρσευχη αυτη σε βοηθαει να ερθεις πιο κοντα στο θεο , η προσευχη ειναι επικοινωνια με το θεο . Αυτη η επικοινωνια επιφερει αλλαγες πανω σου προς το καλυτερο , τα παθη φευγουν απο σενα και καθαριζει το μυαλο σου .
Στελαρας , μονο θετικα αποτελεσματα εχει στον ανθρωπο .
Δεν καταλαβαινω την σταση σου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 00:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει μην μπαίνεις σε θέση άμυνας,απλά δε βρίσκω νόημα σε τέτοιες πρακτικές.
Πιο πιτσιρικάς,προσευχόμουνα στο θεό να δίνει υγεία στην οικογένια μου και σε όλο το κόσμο.Και κοιμόμουνα ήσυχος,όμως από κάποιο σημείο και μετά δεν έβρισκα νόημα.Η υγεία ήταν απλά μια ανασφάλεια που την κάλυπτε προσωρινά η προσευχή.
Όταν κατάφερα και έλεγξα τις σκέψεις μου δεν χρειαζόμουν προσευχές,απλά κοιμόμουν.

Τα πάθη και όλα τα άλλα που υποτίθεται ότι διώχνει η προσευχή πιστεύω πως είναι απλά παιχνίδια του μυαλού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 01:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
koiταξε , για το χριστιανο δεν παιζει τοσο ρολο η υγεια του σωματος του οσο της ψυχης .Αυτη μας νοιαζει αν θα σωθει , το σωμα , ο,τι και να κανουμε θα χαθει .
ειπα επικοινωνια με το θεο , οχι να γινεις καλα στο σωμα .
Και αυτο το ζητας , αλλα το κυριοτερο ειναι η επικοινωνια με το θεο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 03:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Ψηλέ , χαίρομαι που σε ξανασυναντώ στις "επάλξεις" μετά από καιρό απουσίας μου.

Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα ( χ.φ.ε.) που προτείνεις για την "νοερά προσευχή" και θα ήθελα να σε ρωτήσω ή όποιον άλλο θέλει να μου απαντήσει, γιατί να ζητάει κάποιος έλεος, αν δεν νοιώθει ότι έχει λόγους να το κάνει αυτό;

Επίσης μου έκανε εντύπωση, από κει μέσα, το παρακάτω:

"Την ονομάζουν οι Πατέρες « νοερά » γιατί γίνεται με το νου. Το νου οι Πατέρες μας τον προσδιορίζουν ως ένα ελεύθερο ον, που δεν ανέχεται περιορισμούς και ούτε για πολύ πείθεται για κάτι που δεν μπορεί να συλλάβει. Γι' αυτό, διάλεξαν μόνο λίγες λέξεις σε μια απλούστατη προσευχή -« Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με »- ώστε να μην χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια του νου να συγκρατεί μια μεγάλη προσευχή και, δεύτερο, γύρισαν το νου εσωτερικά και στο κέντρο της λογικής μας ύπαρξης. "

Να σκεφθώ ότι είναι ανιφατικό και υποτιμητικό για τον άνθρωπο ή υπάρχει εξήγηση γι αυτό που ισχυρίζεται;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 15:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Καλημέρα σε όλους.

Ψηλέ , χαίρομαι που σε ξανασυναντώ στις "επάλξεις" μετά από καιρό απουσίας μου.



Καλώς τονα κι ας άργησες
Και εγώ χαίρομαι που σε ξαναβρίσκω και εύχομαι να είσαι καλά.

quote:

Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα ( χ.φ.ε.) που προτείνεις για την "νοερά προσευχή" και θα ήθελα να σε ρωτήσω ή όποιον άλλο θέλει να μου απαντήσει, γιατί να ζητάει κάποιος έλεος, αν δεν νοιώθει ότι έχει λόγους να το κάνει αυτό;

Το έθεσες πολύ σωστά το θέμα. Λες "γιατί να ζητάει κάποιος έλεος, αν δεν νοιώθει ότι έχει λόγους να το κάνει αυτό;
Το αν δεν νιώθω δεν πάει να πει πως δεν υπάρχουν λόγοι για να το κάνει.
Για τον πραγματικό Χριστιανό (και όχι για κάποιον σαν κι εμένα) που βλέπει το τι γίνεται τριγύρω του, νιώθοντας πως είναι συνυπεύθυνος, αλλά και εντός του, υπάρχουν 1002 λόγοι, πρώτον για να προσπαθήσει να αντιστρέψει αυτή την κατάσταση και, δεύτερον, να ζητήσει το έλεος του Θεού.


quote:
γιαπετ
Επίσης μου έκανε εντύπωση, από κει μέσα, το παρακάτω:

"Την ονομάζουν οι Πατέρες « νοερά » γιατί γίνεται με το νου. Το νου οι Πατέρες μας τον προσδιορίζουν ως ένα ελεύθερο ον, που δεν ανέχεται περιορισμούς και ούτε για πολύ πείθεται για κάτι που δεν μπορεί να συλλάβει. Γι' αυτό, διάλεξαν μόνο λίγες λέξεις σε μια απλούστατη προσευχή -« Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με »- ώστε να μην χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια του νου να συγκρατεί μια μεγάλη προσευχή και, δεύτερο, γύρισαν το νου εσωτερικά και στο κέντρο της λογικής μας ύπαρξης. "

Να σκεφθώ ότι είναι ανιφατικό και υποτιμητικό για τον άνθρωπο ή υπάρχει εξήγηση γι αυτό που ισχυρίζεται;



Τι διακρίνεις εσύ πως είναι "αντιφατικό και υποτιμητικό";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 16:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

αυτό που συμβαίνει γύρω μας, είναι ανθρώπινο έργο, όπως όλα και βιώνουμε τ' αποτελέσματά του, πραγματικά δυσάρεστα.

Για μένα υπεύθυνοι είναι οι άνθρωποι και μόνο στο μυαλό τους μπορούν να απευθυνθούν και να ζητήσουν "έλεος", δηλαδή να δουν ότι κατευθύνονται προς την καταστροφή τους και να λογικευθούν.

Προφανώς για σένα δεν ευθύνονται για τις πράξεις τους, αφού ότι κάνουν είναι θέλημα θεού και σαν τέτοιο δεν αλλάζει. Άρα είναι άχρηστο να ζητούν έλεος απ' το θεό, αφού ότι γίνεται είναι, εμμέσως ή αμέσως, δικό του έργο.

Τι χρησιμεύει λοιπόν να ζητά κάποιος έλεος για κάτι που κάνει ό ίδιος ή για κάτι που είναι προγραμματισμένο απ' το θεό;;;

Όσον αφορά στις αντιφάσεις και την υποτίμηση των πιστών, στο κείμενο που παρέθεσα, δεν καταλαβαίνω πώς δεν τα βλέπεις...

Λέει:
"Το νου οι Πατέρες μας τον προσδιορίζουν ως ένα ελεύθερο ον, που δεν ανέχεται περιορισμούς... "

Πώς υπάρχουν ελεύθερα όντα και νόες και μάλιστα χωρίς να δέχονται περιορισμούς, εγκλωβισμένα σε δόγμα;

Περίεργη άποψη για την ελευθυρία του πνεύματος...

Λέει επίσης:

"...ώστε να μην χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια του νου να συγκρατεί μια μεγάλη προσευχή... "

Μ' αυτό λένε στους πιστούς ευθέως, ότι επειδή είναι ηλίθιοι τους έβαλαν κάτι απλό για να το θυμούνται και να μη μπερδεύονται.

Και πώς άνθρωποι (οι πατέρες τέτοιοι δεν είναι;) καθόρισαν το password για την επικοινωνία με το θεό;


Και πιο κάτω:

"...γύρισαν το νου εσωτερικά και στο κέντρο της λογικής μας ύπαρξης."

Είναι απορία μου πώς, με βάση τα παραπάνω, επικαλούνται την λογική των πιστών τους. Ποιά λογική;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 21:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Ψηλέ,

Για μένα υπεύθυνοι είναι οι άνθρωποι και μόνο στο μυαλό τους μπορούν να απευθυνθούν και να ζητήσουν "έλεος", δηλαδή να δουν ότι κατευθύνονται προς την καταστροφή τους και να λογικευθούν.



Δε νομίζεις πως αυτοί που είναι υπεύθυνοι, οι άνθρωποι, πρέπει να απευθυνθούν, τουλάχιστον προς τους συνανθρώπους τους που τους σκοτώνουν ή αδιαφορούν βλέποντάς τους στη μιζέρια τους;


quote:
γιαπετ
Προφανώς για σένα δεν ευθύνονται για τις πράξεις τους, αφού ότι κάνουν είναι θέλημα θεού και σαν τέτοιο δεν αλλάζει.

Άσε το τι είναι προφανές και δες το τι γράφω.

quote:
γιαπετ
Τι χρησιμεύει λοιπόν να ζητά κάποιος έλεος για κάτι που κάνει ό ίδιος ή για κάτι που είναι προγραμματισμένο απ' το θεό;;;

Δηλαδή, και αυτό που κάνεις εσύ είναι προγραμματισμένο από το Θεό;

quote:
γιαπετ
Λέει:
"Το νου οι Πατέρες μας τον προσδιορίζουν ως ένα ελεύθερο ον, που δεν ανέχεται περιορισμούς... "

Πώς υπάρχουν ελεύθερα όντα και νόες και μάλιστα χωρίς να δέχονται περιορισμούς, εγκλωβισμένα σε δόγμα;



Μήπως εσύ δεν είσαι «εγκλωβισμένος» σε αυτά που σε ωθούν να σκέφτεσαι κατ’ αυτόν τον τρόπο, ο οποίος γεννά και τη συμπεριφορά σου;

Και τα διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα σε δόγματα στηρίχτηκαν.


quote:
γιαπετ
Λέει επίσης:

"...ώστε να μην χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια του νου να συγκρατεί μια μεγάλη προσευχή... "

Μ' αυτό λένε στους πιστούς ευθέως, ότι επειδή είναι ηλίθιοι τους έβαλαν κάτι απλό για να το θυμούνται και να μη μπερδεύονται.



Αν εσύ βλέπεις κάτι τέτοιο, κάνεις λάθος. Το κομμάτι αυτό είναι ένα μέρος της τακτικής για την επίτευξη της νοεράς προσευχής.


quote:
γιαπετ
Και πώς άνθρωποι (οι πατέρες τέτοιοι δεν είναι;) καθόρισαν το password για την επικοινωνία με το θεό;

Λόγω εμπειριών και επικοινωνίας τους με τον Πατέρα τους, τον Θεό.


quote:
γιαπετ
Και πιο κάτω:

"...γύρισαν το νου εσωτερικά και στο κέντρο της λογικής μας ύπαρξης."

Είναι απορία μου πώς, με βάση τα παραπάνω, επικαλούνται την λογική των πιστών τους. Ποιά λογική;



Θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους, αλλά από όσα εγώ γνωρίζω, και βλέποντας και τον εαυτό μου, δεν θεωρώ ούτε εκείνους, αλλά ούτε κι εμένα ως παράλογους ή παλαβούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 00:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα ο νου σου πολλές φορές δεν τρέχει σε σκέψεις χωρίς να τον ελέγχεις? Για σκέψου το? Τον παρομοιάζουν οι πατέρες με ελεύθερο ον για να κατανοήσουμε πως δουλεύει. Η προσευχή είναι η αναπνοή της ψυχής για αυτό πρέπει να προσευχόμαστε. Διότι χωρίς αυτή η ψυχή μας ασφυκτιά. Μα είναι ποτέ δυνατόν να μην θέλει κάποιος να μιλάει με τον Θεό. Ζητάμε το έλεος γιατί είμαστε αμαρτωλοί ακόμα και αν δεν το νιώθουμε και δεν έχουμε συναίσθηση της αμαρτωλότητας μας. Ξέρετε αυτή η ευχή εμπεριέχει σχεδόν ολόκληρη την πίστη μας. Με το Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού δηλώνουμε την πίστη μας ότι πράγματι ο Χριστός είναι Θεός και Υιός του Θεού. Με το ελέησόν με τον αμαρτωλό δηλώνουμε ότι ξέρουμε ότι είμαστε αμαρτωλοί και ζητάμε Κύριε το έλεος σου γιατί μόνο εσύ μπορείς να μας βοηθήσεις γιατί Εσύ Κύριε είσαι Αγάπη και πολυέλεος και φιελύσπλαχνός. Είπες ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μας όταν λένε οι πατέρες ότι βάλανε ΄κάτι μικρό για να το λέει εύκολα ο νους μας. Σε προκαλώ να κάνεις μια δοκιμή. Προσπάθησε να λες την ευχή με συγκεντρωμένο το νου στα λόγια της ευχής είμαι σίγουρος ότι ο νους σου θα αρχίσει να σκέφτεται άλλα πράγματα σχεδόν αμέσως. Ούτε πέντε λεπτά δεν θα μπορείς να πεις την ευχή συγκντρωμένα. Σε αυτό βέβαια δεν φταίει μόνο ο νους αλλά και ο διάβολος που βάζει τους λογισμούς να σε αποσπάσει από την προσευχή γιατίο ξέρει ότι πολύ θα σε ωφελήσει και πολύ θα τον βλάψει αυτόν. Δοκίμασε να πεις την ευχή καια θα δεις ότι μπορεί να σου έρθουν και σκέψεις στο μυαλό πονηρές ή και ακόμα σκέψεις πραγμάτων που μπορεί να τα έχεις ζήσει εδώ και χρόνια. Γιατί με αυτό τον τρόπο ο διάβολος προσηλώνει το νου σου σε αυτό το παλαιό γεγονός και σταματάς την ευχή ή την λές στο πίσω μέρος του μυαλού σου και κάποια στιγμή την σταματάς. Για να το καταάβεις αυτό σκέψου πόσο εύκολα σου κολλάει ένα τραγούδι και το λες συνέχεια ασυαίσθητα. Αυτό με την ευχή δεν συμβαίνει. Γιατί με το τραγούδι ο διάβολος δεν χάνει τίποτα γιατί εσύ έχεις τον νου σου μακρυά από τον Θεό. Ξέρετε αυτή η ευχή οδηγεί στην κάθαρση και όταν θελήσει ο Θεός στην Θέωση αν την λες ζώντας πνευματική ζωή (με την χριστιανική σημασία εννοώ). Φίλε μου σε προκαλώ να το δοκιμάσεις και αυτά που σου είπα θα τα ζήσεις και θα τα διαπιστώσεις. Με την ευχή "Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησον Με" όταν την λες πολλές φορές με προσήλωση για πολύ ώρα νιώθεις μια γλυκήτητα μια αγαλλίαση που δεν περιγράφεται. Ξέρετε η ευχή αυτή έχει στάδιά.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
________________________________________
γιαπετ
Ψηλέ,
Για μένα υπεύθυνοι είναι οι άνθρωποι και μόνο στο μυαλό τους μπορούν να απευθυνθούν και να ζητήσουν "έλεος", δηλαδή να δουν ότι κατευθύνονται προς την καταστροφή τους και να λογικευθούν.
________________________________________

Ψηλός
Δε νομίζεις πως αυτοί που είναι υπεύθυνοι, οι άνθρωποι, πρέπει να απευθυνθούν, τουλάχιστον προς τους συνανθρώπους τους που τους σκοτώνουν ή αδιαφορούν βλέποντάς τους στη μιζέρια τους;


Μιλάω γενικά για την ανθρωπότητα και όχι για κατηγορίες ανθρώπων. Λέω ότι σ’ αυτήν την περίπτωση (που η ανθρωπότητα δρα κατά βούληση) δεν έχει νόημα να εκλιπαρείς για έλεος ένα θεό που δεν έχει καμμία ευθύνη, ούτε για τις πράξεις των ανθρώπων, αλλά ούτε και για την «ύπαρξή» του, αφού είναι ανθρώπινη επινόηση.

quote:
γιαπετ
Τι χρησιμεύει λοιπόν να ζητά κάποιος έλεος για κάτι που κάνει ό ίδιος ή για κάτι που είναι προγραμματισμένο απ' το θεό;;;
________________________________________

Ψηλός
Δηλαδή, και αυτό που κάνεις εσύ είναι προγραμματισμένο από το Θεό;


Εδώ λέω για την αντίθετη, προς την πρώτη, περίπτωση. Αφού όλα είναι θέλημα θεού και άγνωσται αι βουλαί του, δεν έχει νόημα να του ζητά κανείς έλεος, επειδή απλά δεν θα το έχει λόγω θεϊκού προγραμματισμού.
Προσπαθώ να σου εξηγήσω τι εννοώ, διότι οι απαντήσεις σου δείχνουν ότι δεν έγινε σαφής η άποψή μου.

quote:
γιαπετ
Λέει:
"Το νου οι Πατέρες μας τον προσδιορίζουν ως ένα ελεύθερο ον, που δεν ανέχεται περιορισμούς... "
Πώς υπάρχουν ελεύθερα όντα και νόες και μάλιστα χωρίς να δέχονται περιορισμούς, εγκλωβισμένα σε δόγμα;
________________________________________

Ψηλός
Μήπως εσύ δεν είσαι «εγκλωβισμένος» σε αυτά που σε ωθούν να σκέφτεσαι κατ’ αυτόν τον τρόπο, ο οποίος γεννά και τη συμπεριφορά σου;
Και τα διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα σε δόγματα στηρίχτηκαν.


Προσωπικά προσπαθώ να σκέφτομαι με βάση τα όρια του νου μου και την δυνατότητα που έχω να αντιλαμβάνομαι. Φυσικά είναι άλλο πράγμα να πιστεύεις αυτό που κάποιοι σου επιβάλλουν, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και άλλο αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι ως σωστό, έχοντας το δικαίωμα αναθεώρησης ή κριτικής.

Τα φιλοσοφικά ρεύματα, δεν με αφορούν, παρά μόνο ως αφορμή γνώσης και μέσον προσέγγισης κάποιων θεωριών με δυνατότητα κριτικής και λογικής συσχετισμού.

Καμμία σχέση με κανένα δόγμα, τέτοιοι άνθρωποι...


quote:
quote:
________________________________________
γιαπετ
Λέει επίσης:
"...ώστε να μην χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια του νου να συγκρατεί μια μεγάλη προσευχή... "
Μ' αυτό λένε στους πιστούς ευθέως, ότι επειδή είναι ηλίθιοι τους έβαλαν κάτι απλό για να το θυμούνται και να μη μπερδεύονται.
________________________________________
Ψηλός

Αν εσύ βλέπεις κάτι τέτοιο, κάνεις λάθος. Το κομμάτι αυτό είναι ένα μέρος της τακτικής για την επίτευξη της νοεράς προσευχής.


Νομίζω ότι εδώ ο λόγος για τον οποίο η φράση είναι μικρή, ορίζεται καθαρά και δεν φαίνεται πουθενά ότι είναι μέρος τακτικής.

quote:
quote:
________________________________________
γιαπετ
Και πώς άνθρωποι (οι πατέρες τέτοιοι δεν είναι;) καθόρισαν το password για την επικοινωνία με το θεό;
________________________________________
Ψηλός
Λόγω εμπειριών και επικοινωνίας τους με τον Πατέρα τους, τον Θεό.

Εδώ νομίζω ότι ξεφεύγουμε απ’ τη λογική, τη στιγμή που γνωρίζουμε ότι για να δεχθεί κάποιος κάτι τέτοιο (επικοινωνία με το θεό, όπως την εννοεί ο χριστιανισμός), θα πρέπει προηγουμένως να έχει δεχθεί ως αληθινά, πράγματα που δεν μπορεί να εξηγήσει και να έχει πιστέψει σε κάτι που δεν έχει την παραμικρή αντίληψη ή αντικειμενική ένδειξη ότι υπάρχει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Aggelos91,
απ' ότι αντιλαμβάνομαι απευθύνεσαι σε μένα.
Τα περισσότερα απ' αυτά που γράφεις είναι χιλιοειπωμένα κι εδώ αλλά και αλλού.

Θα γράψω μόνο λίγα πραγματάκια, επειδή τέτοιες σωτηριολογίες έχουν απαντηθεί σε πολλά θέματα.

Εκείνο που καθορίζει για μένα αν κάποιος είναι αμαρτωλός ή όχι είναι η συνείδησή του σε συνδιασμό με την άποψη που έχει για την ύπαρξή του.

Κατά εποχές, πολλά απ' τα αμαρτήματα καθορίζονταν με κοινωνικά κριτήρια.
Βεβαίως μπορεί να γίνει λογική συζήτηση πάνω σε τέτοια ζητήματα, όμως αν μου ανακατεύεις το διάβολο στη μέση και μου λες ότι φταίει αυτός που ακούω μουσική και ότι σιγοψυθιρίζω τραγούδια, γιατί με κάνει αυτός, να αποφεύγω έτσι την προσευχή, συμπάθα με αλλά δεν βρίσκω γέφυρες επικοινωνίας.

Τώρα αν σου πω ότι όσες φορές και να είπα αυτήν τη μικρή φράση, δεν ένοιωσα κάτι απ' αυτά που αναφέρεις, θα το πιστέψεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 04:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aggelos91 - Απεστάλη: 04/06/2008, 02:26:23:

Και σε αυτό το θέμα όταν λέμε νοερά προσευχή λέμε για την προσευχή του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού. Οι άλλες προσευχές άλλων θρηκειών δεν έχει καμία αξία.


Aggelos91 στην πραγματικότητα δικαιούσαι να πεις τι θεωρείς εσύ ως νοερά προσευχή και όχι τι θεωρούν οι άλλοι και φυσικά το εάν έχει αξία για τους άλλους δεν είναι κάτι που είναι αντίθετο στο γεγονός ότι η ορθόδοξη προσευχή έχει αξία για σένα.

Μπορούμε λοιπόν να συζητήσουμε γενικότερα για την νοερή προσευχή, δηλαδή για την προσευχή που γίνεται στο νου (από μέσα μας), ο καθένας από την οπτική θέαση και το πιστεύω που έχει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 09:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω πως η προσευχή αυτού του είδους, έχει σαν σκοπό να σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα από κάποιες πιθανές ενοχές

για κάποια πράγματα που έχεις κάνει και τα οποία σε βασανίζουν ή δεν νοιώθεις πως έκανες το σωστό. Όταν λες π.χ. ελέησόν με,

ουσιαστικά ζητάς συγχώρεση γιατί γνωρίζεις πως δεν έχεις πράξει το σωστό. Για μένα αυτές είναι τακτικές για να ηρεμήσεις την ψυχή

σου για τα λάθη σου και τίποτε άλλο (ίσως για κάποιους να είναι κι ένας τρόπος να έρθουν πιο κοντά στον Θεό, διότι έτσι αισθάνονται

πως μιλάμε μαζί του), προτιμότερο θα ήταν να μην κάνεις το λάθος και μετά να ζητάς απλά συγχώρεση και να κοιτάξεις άν βέβαια

γίνεται να το διορθώσεις και να ζητήσεις συγνώμη απ' τον άνθρωπο που αδίκησες. Διότι τα περισσότερα λάθη μας έχουν να κάνουν με

άλλους συνανθρώπους μας.

Θα ξαναπώ κάτι που που έχει πει πολλές φορές. Μην κολλάμε σε ταμπέλες, γιατί υπάρχουν άνθρωποι που "νομίζουν" πως είναι χριστιανοί

και δεν διάγουν βίο όμως καθολου με τα πρότυπα του χριστιανισμού και δυστυχώς είναι η πλειοψηφία, κάνουν ότι κάνουν και μετά με

ένα "ελέησόν με", νομίζουν πως ξεμπέρδεψαν. Είναι φαινόμενο καθημερινό, αν κοιτάξουμε καλά γύρω μας θα δούμε ότι επικρατεί μίσος

ωχαδερφισμός γενικά και το πνευματικό επίπεδο των ανθρώπων έχει πάρει την κατιούσα.

Δυστυχώς θέλουμε πολλά "ελέησόν με" για να έρθουμε στα ίσα μας και άν έρθουμε τελικά.

Πάντως εγώ θα συγκρίνω την νοερά προσευχή με τον διαλογισμό διότι έχω την εντύπωση πως αποσκοπούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Επικοινωνία με κάτι ανώτερο και κάθαρση και γαλήνη για την ψυχή.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 11:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω΄οτι όλοι λίγο έως πολύ έχετε πιάσει
το νόημα.Το "Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με" πετυχαίνει
πολλά πράγματα μαζί: Πρώτον φέρνει την ταπείνωση που είναι
βασικό για την ύπαρξη του ανθρώπου που τείνει να πιτεύει
"εγώ είμαι και κανένας άλλος" πράγμα που δεν στέκει.
Δεύτερον μας βοηθάει να αυτοσυγκεντρωνόμαστε, κάτι που επίσης
χρειάζεται ώστε να δουλεύει καλύτερα ο νούς...
τρίτον, μας φέρνει σε επαφή με την πηγή του νου και του λόγου
τον Κύριο Ιησού Χριστό. Υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι, αλλά
αυτοί οι τρεις είναι αρκούντως σημαντικοί...Η νοερά προσευχή πετυχαίνει όμως καιτο να σκεφτόμαστε με το νου κι όχι με το τι
υλικά μας συμβαίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 11:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, νομίζω πως αυτό που αναφέρεις έχει απήχηση σχεδόν στις περισσότερες προσευχές των διαφόρων θρησκειών στον πλανήτη μας.
Η κάθε μία έχει και την δική της δύναμη στον πιστό κι εξυπηρετεί παρόμοιες ανάγκες.
Η κάθε προσευχή λοιπόν μπορεί να εξυπηρετήσει τον άνθρωπο και να τον βοηθήσει να φτάσει σε επίπεδα ανώτερα από αυτά που πίστευε ότι μπορεί να δράσει.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 22:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα. Θα ήθελα να πω δυο λόγια.

Η νοερά προσευχή και μάλιστα αδιάλειπτη δεν είναι κάτι απλό. Όλο το μυστικό της προσευχής βρίσκετε στο να γίνει καρδιακή .Δηλαδή να πάει από τον νου στην καρδιά.

Ο νους σκέφτεται η καρδιά νιώθει. Όταν ένας άνθρωπος καταφέρει να ζει από την καρδιά τότε μπορούμε να πούμε ότι ζει μα πνευματική έκσταση.

Όμως αυτήν την υπαρξιακή κατάσταση την ζούνε όλες η καρδιές είτε οι άνθρωποι είναι βουδιστές είτε ινδουιστές είτε χριστιανοί είτε οτιδήποτε.

Ξέρω ότι κάποιοι χριστιανοί από το topic θα δισαρεστιθούν αλλά απλά λέω την γνώμη μου και την εμπειρία μου.


Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 23:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνήσω και με τους δυο σας… Η ουσία είναι στο
σε ποιόν Θεό απευθύνονται… Μάλλον στον εσωτερικό…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 08:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Θα ήθελα φίλε μου trexagyreve να πω τα εξής .Τα πάντα είναι Θεός και δεν μπορεί να υπάρχει τίποτα χωρίς αυτόν. Όσα ονόματα και να δώσουμε όσες μορφές και να φτιάξουμε αυτός εκτείνεται σε όλα ταυτόχρονα και πάνω από όλα.

Όταν απέχει ο νους τότε όλες οι διακρίσεις εξαφανίζονται. Και όταν λειτουργεί η καρδιά και το επαναλαμβάνω χωρίς τον Νου τότε είμαστε πιο κοντά σαν αίσθηση στην παρουσία του Θεού.
Όσο η αξίες της καρδιάς μεγαλώνουν τόσο και αυτή η αίσθηση μεγαλώνει.

Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 09:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας

Aυτό είναι ένα απόσπασμα από την διεύθυνση που έδωσε ο Ψηλός (χριστιανική φοιτητική ένώση)

quote:
Δεν υπάρχει κίνδυνος πλάνης, όπως διαδίδεται από μερικούς αδαείς, αρκεί να λέγεται η ευχή με τρόπο απλό και ταπεινό. Είναι πολύ απαραίτητο, όταν λέγεται η προσευχή, να μην υπάρχει στο νου καμιά εικόνα, ούτε του Δεσπότη μας Χριστού, σε οποιαδήποτε μορφή, ούτε της Κυρίας Θεοτόκου ή κάποιου άλλου προσώπου ή παράστασης. Η εικόνα είναι ο τρόπος του σκορπισμού του νου. Επίσης, με την εικόνα γίνεται η είσοδος των λογισμών και της πλάνης. Ο νους πρέπει να μένει στην έννοια των λόγων της ευχής και με πολύ ταπείνωση να περιμένει ο άνθρωπος το θείο έλεος. Οι τυχόν φαντασίες ή φώτα ή κινήσεις, κρότοι και θόρυβοι είναι απαράδεκτα ως διαβολικά τεχνάσματα για να παρεμποδίσουν ή να παραπλανήσουν.


Ούτε εικόνα του Χριστού να μην σκεφτόμαστε. « τι είναι αντίχριστοι;» ΟΧΙ. Απλά ο Νους είναι αυτός που Διαβάλει και μπορεί να επισκιάσει την προσευχή. Ο Νους ασχολήτε με το πόσοι άγγελοι χωράνε στην μύτη μιας καρφίτσας και έτσι χάνετε η πνευματική εμπειρία. Μπορούμε να μιλάμε και να σπαταλάμε τον χρόνο μας παίζοντας την κολοκυθιά. Πόσοι άγγελοι χωράνε στην μύτη μιας καρφίτσας;

Όλοι οι δογματισμοί και τα μίση οι πόλεμοι και οι συγκρούσεις είναι αποτέλεσμα του Νου. Άραγε ο Διάβολος που έχει στήσει το αρχηγείο του;

Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 22:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ" θέτεις πολύ σωστά το όλο ζήτημα,
ο διάβολος είναι πνευματική οντότητα και κατοικεί στο νου...
Συμφωνώ δε μέ όσα λς για την καρδιά, αλλά έλα που εγώ προσωπικά,
ας πούμε, είμαι εγκεφαλικός τύπος και μπορείς να πεις πειράζομαι
πιο πολύ από τον διάβολο, αφού ασχολούμαι κατά κόρον με τον
κόσμο του νου...
Η νοερά προσευχή αποσκοπεί στο να ενωθεί ο άνθρωπος με το θείο
και ως εκ τούτου μάλλον θέλει έντονη νοητική λειτουργία, μακρυά
από υλικές εικόνες και σκέψεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 01:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως εγώ θα συγκρίνω την νοερά προσευχή με τον διαλογισμό διότι έχω την εντύπωση πως αποσκοπούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Επικοινωνία με κάτι ανώτερο και κάθαρση και γαλήνη για την ψυχή.



Φίλε Σείριε,
Η προσευχή στη Χριστιανική Πίστη, αν δεν απατώμαι, δεν έχει τίποτα το κοινό με το διαλογισμό.

Ο διαλογισμός, πιστεύω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί, ξεκινά από τον άνθρωπο, αντικείμενό του είναι ο άνθρωπος και το "αποτέλεσμα" καταλήγει στον άνθρωπο.

Η προσευχή, όμως, είναι ο δίαυλος επικοινωνίας με το Δημιουργό του. Ό,τι καταφέρνει ο άνθρωπος μέσω της προσευχής, προέρχεται από το Θεό και όχι σε κάποιες δικές του, έμφυτες δυνάμεις που κατάφερε να τις θέσει σε ενέργεια με κάποιες στοχευόμενες τεχνικές, όπως μάλλον είναι ο διαλογισμός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 07:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

φίλε trexagyreve στην αρχή πράγματι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια να κρατήσεις τον Νου αλλά σιγά σιγά και με υπομονή όταν ο Νους καθαρίζει αρχίζει να λειτουργεί η Καρδιά.

Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 07:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε Ψηλέ ο Χριστός είναι η πιο υψηλή ενσάρκωση που υπηρξε ποτέ αν αναλογιστούμε ότι είναι η δεύτερη όψη του τριαδικού λόγου.

Ο θεός είναι ταυτόχρονη ύπαρξη και πάντα αιωνίως παρών. Δεν μπορεί να απουσιάζει από τίποτα. Καλύπτει τα πάντα και είναι πέρα από τα πάντα.

Ο άνθρωπος νιώθει ότι είναι ξέχωρος επειδή είναι ταυτισμένος με τον Νου του ο οποίος κάνει διακρίσεις. Αλλά ο άνθρωπος δεν είναι μονό ο Νους είναι πνεύμα .

Όταν ο άνθρωπος βιώσει την πνευματική του φύση τότε ξεπερνά όλες τις εννοιολογικές πλάνες και τις εσφαλμένες εντυπώσεις που έχει για το τι είναι ο ίδιος ο κόσμος και ο Θεός.

Όλα μπορώ να πω ξεκινάνε από τον Θεο και όλα στον Θεό επιστρέφουν γιατί δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από αυτόν.

Η προσευχή έχει σκοπώ να σε φέρει σε επικοινωνία με τον Θεό. Αλλά για να γίνει πραγματικά αυτό πρέπει να λιώσεις μέσα στο Θεό που σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει εγώ.

Όσο υπάρχει εγώ υπάρχει το ξέχωρο. Οταν το εγώ εξαλειφθεί υπάρχει ενώσει.

Ας δούμε τι είναι και ο Διαλογισμός

Ο Διαλογισμός είναι μια ανάπτυξη, μια άνθηση μέσα στο όλο. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να έχουμε υπό την κατοχή μας. Καμιά λέξη και καμιά εντύπωση δεν μπορεί να «φτάσει» στον Διαλογισμό.

Ο Διαλογισμός ανήκει στην ύπαρξη και η ύπαρξη είναι πάντα εδώ. Η αγάπη είναι το άρωμα του διαλογισμού και αυτή η αγάπη δεν είναι του Νου. Η αγάπη του Νου πηγάζει μέσα από τα εγώ και μεταμορφώνετε ανάλογα με το ποιο κέντρο λειτουργεί.


Η αγάπη που έρχεται από την Καρδιά δεν σβήνει ,είναι σαν πηγή που αναβλύζει νερό και πάντα δίνει , πάντα μοιράζετε και δεν κρατά τίποτε για τον εαυτό της.

Μέσα από την σιωπή του Διαλογισμού ανθίζει η αγάπη χωρίς αιτία.

Να είστε καλά.
Ειρήνη απεριόριστη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy