ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ενεργειακά σκάφη, Χίος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 15:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια ενεργειακά σκάφη που βιντεοσκοπήθηκαν στη Χίο το 2005 από Επαφικούς με τους Ολύμπιους.

Τα αποσπάσματα έχουν ανέβει στο YouTube από εμένα.

http://www.youtube.com/watch?v=jl31mh1ogZw

http://www.youtube.com/watch?v=uebtU48EJQk

Τέτοιας εμφάνισης -τουλάχιστον- σκάφη, κυκλοφορούν συχνότατα σε όλη την Ελλάδα -+όχι μόνο-, με μεγαλύτερη ''επιμονή'' πάνω από αρχαιολογικούς + γενικότερα ενεργειακούς χώρους. Παρακάτω βιδεάκι με όμοια σκάφη στην Τουρκία...

http://www.youtube.com/watch?v=wM0MTlWqci8

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 20/06/2008 15:27:11

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 15:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακάτω βιδεάκι με όμοια σκάφη στην Τουρκία...


Εννοείς ομοιες κουκκίδες.

Σκαφη δεν είδα εγώ τουλάχιστον.

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 15:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκτόν, + ένας γκαβός δεν βλέπει ποτέ τίποτα

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 20:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένας φαντασιόπληκτος βλέπει ότι θέλει!

Καί έστω, έστω οτι δεχομαι ότι όντως είδες ΑΤΙΑ.

(ΑΤΙΑ δεν συνεπάγεται και κάτι μη εξηγήσιμο η μη γήινο)

Ολύμπιοι, ενεργειακά σκάφη, επαφικοί , Ε, ))-((, πολλά συμπεράσματα βρε παιδί μου...

Πραγματικά πρέπει να κατέχεις αληθινά απαγορευμένες γνώσεις
Θα χαρούμε πολύ να μας δώσεις τα φωτα σου

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ψευτό ερασιτεχνική δημιουργία ρε παιδία, ήμαρτον, καθόλου φαντασία ο δημιουργός αυτού του κατασκευάσματος ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 12:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προκειμένου να τεκμηριώσετε την εικασία ότι είναι animation, θα πρέπει να μας παραπέμψετε στο πρόγραμμα ή τα προγράμματα με τα οποία μπορεί να δημιουργηθεί, καθώς + να περιγράψετε τη διαδικασία. Ή / και να μας παρουσιάσετε κάτι πανομοιότυπο. Αλλιώς, καθένας μας μπορεί να αερολογεί ακατάσχετα...

Στο 0:21 του πρώτου βιντεακίου, βγαίνουν από το σκάφος 2 εκ των υποθυγατρικών του.

Από το 0:35 + μετά, μπαίνει στο πλάνο αριστερά του αρχικού αντικειμένου, 1 άλλο φαινομενικά ''βυσσινί''.

Στο θεαματικότατο τέλος της κασέτας -δεύτερο απόσπασμα από το 0:25 έως τέλος-, το αντικείμενο φαίνεται να έχει επάνω του ή εντός του, πολλά μικρότερα αντικείμενα που μοιάζουν με ''πύρινα σφαιρίδια''.

Σημεία όπου μάάάλλον πρέπει να δώσουν προσοχή όλοι οι υποθέσαντες ''πλαστότητα''.

Κάποια κομμένα frames του .vob:

Zoom 20x. Με ''γυμνό μάτι'' ειναι όπως του βίντεο των Τούρκων.

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 15:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο 0:21 του πρώτου βιντεακίου, βγαίνουν από το σκάφος 2 εκ των υποθυγατρικών του.

Ποια θυγατρικα εμενα σαν αντανακλασεις μου φανηκαν.

Παρεπιπτοντως δεν νομιζεις οτι εισαι καπως βιαστικος στο να βαφτισεις ενα φωτεινο αντικειμενο που μπορει να ειναι οτιδηποτε (απο φωτοβολιδα εως μετεωριτης) ως "ενεργειακο σκαφος των ολυμπιων"?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 13:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια θυγατρικα εμενα σαν αντανακλασεις μου φανηκαν.

Παρεπιπτοντως δεν νομιζεις οτι εισαι καπως βιαστικος στο να βαφτισεις ενα φωτεινο αντικειμενο που μπορει να ειναι οτιδηποτε (απο φωτοβολιδα εως μετεωριτης) ως "ενεργειακο σκαφος των ολυμπιων"?


Όλα τα ίδιας ή παρόμοιας εμφάνισης αντικείμενα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά ''συμπεριφοράς'' ορισμένα εκ των οποίων έχουν καταγραφεί στο βίντεο -ιδιαίτερη μετακίνηση...''συνθηματική'', αυξομειώσεις φαινομενικής διαμέτρου - κλπ, που προδίδουν νοημοσύνη. Εάν τα κάνουν όλα αυτά οι... ''ανακλάσεις'', μάλλον πρέπει να τους προτείνουμε... συνεργασία

Όπως σημείωσα αρχικά, τα συγκεκριμένα ενεργειακά αντικείμενα παρατηρούνται συχνότατα + στην Ελλάδα, έχω δει αρκετές φορές. Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο, ταυτίζω απόλυτα -σε όλες τις λεπτομέρειες- τις δικές μου παρατηρήσεις με τις καταγραφές των βίντεο αυτών -Χίου + Τουρκίας- + έτσι τα θεωρώ αυθεντικά. Επιπρόσθετα, το βίντεο από Χίο το έχει τραβήξει άτομο της απολύτου εμπιστοσύνης μου, έμπειρο στην αστρο/πλανητοπαρατήρηση το οποίο διακρίνει τάχιστα τα αντικείμενα που δεν είναι άστρα ούτε πλανήτες.

Εάν έχουν δει + άλλα μέλη τoυ Φόρουμ ενεργειακά αντικείμενα, καλούνται να μας ενημερώσουν εάν είχαν σχέση με αυτα των αποσπασμάτων, επιβεβαιώνοντας την Αλήθειά τους.

Επί πλέον έχουμε πληροφορίες από:

1. (παρ)ομοίου τύπου παρατηρήσεις +
2. ''αλληλένδετα'', σχετικότατα με αυτό περιστατικά όπως περιπτώσεις επικοινωνιών με μη-γήινη-ανθρώπινη νοημοσύνη,

από τις οποίες εξάγεται το συμπέρασμα ότι πρόκειται περί πολεμικών σκαφών ενεργειακών οντοτήτων. Αυτά, αιτιολογώντας το συμπέρασμά μου περί τίνος πρόκειται.

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 14:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα βίντεο μετατράπηκαν από FLV σε AVI format για κάθε ενδιαφερόμενο που θα ήθελε να μελετήσει τα καρέ τους (frames) επισταμένος από το αγαπημένο του πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο.

Μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ:


1. http://rapidshare.com/files/125597768/Video1.avi.html
2. http://rapidshare.com/files/125599711/Video2.avi.html


Υ.Γ.
Προσωπικά, προβληματίζομαι από το γεγονός ότι αν σηκώσω το Brightness στο Media-Player για παράδειγμα, έχω την ισχυρή εντύπωση πως αυτό που βλέπω είναι ένα παιχνίδι με spot - φακούς σε κάποιο σκοτεινό background (πανί;), μπορεί να κάνω λάθος, αλλά ορισμένες αλλαγές στην διάμετρο του αντικειμένου θυμίζουν κάποια παιχνιδίσματα που μπορείς να κάνεις με στρατιωτικούς φακούς MINI MAGLITE -αν και η έκχυση φωτός ομολογώ ότι σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερη, εκτός και αν υπάρχει τροποποίηση στο κάνιστρο του φακού φυσικά ..

Επίσης στις άκρες στο βίντεο 1, (00:40) το αντικείμενο χάνεται δεξιά .. και εμφανίζεται μια αντανάκλαση του αριστερά .. ύστερα φεύγει από το αριστερό άκρο και ξανά στο δεξί .. ατσούμπαλη κίνηση του φακού λέω εγώ -- μανούβρα του σκάφους θα μου πεις εσύ.. ok

Καλό ψάξιμο

Edited by - XD on 28/06/2008 14:52:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 18:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν να δει κανείς το βίντεο και να κρίνει, χρειάζονται κάποια άλλα πολύ σημαντικά στοιχεία.

Προσδιορισμός του ακριβή χρόνου, τόπου, και διάρκειας του φαινομένου.

Μετεωρολογικά στοιχεία (ο καιρός δηλαδή)

Στοιχεία για την κάμερα λήψης (μοντέλο και settings).

Μάρτυρες (ποιοί, πόσοι κ.α.)

Χωρίς αυτά....μπαρπούτσαλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 22:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ''πολύ σημαντικά στοιχεία'' τα ορίζεις ''ελόγου σου'';

Τα ζητούμενα είναι χρήσιμα, αλλά μόνο συμπληρωματικά. Δεν βοηθούν κάποιον να καταλήξει σε αυθεντικότητα ή πλαστότητα του βίντεο, ούτε στο τί έχει καταγραφεί. Ό,τι βλέπουμε κρίνουμε...

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 28/06/2008 22:22:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2008, 22:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα ''πολύ σημαντικά στοιχεία'' τα ορίζεις ''ελόγου σου'';

Όχι, τα στοιχεία που ζητά ο A. Kircher, θα στα ζητούσε κάθε σοβαρός ερευνητής καθώς εμπίπτουν στην διεθνή πρακτική επί τέτοιων ζητημάτων / φαινομένων.

quote:
Ό,τι βλέπουμε κρίνουμε...

Συμφωνώ, ο καθένας πάντα με βάση τις γνώσεις του

Edited by - XD on 28/06/2008 22:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, τα στοιχεία που ζητά ο A. Kircher, θα στα ζητούσε κάθε σοβαρός ερευνητής καθώς εμπίπτουν στην διεθνή πρακτική επί τέτοιων ζητημάτων / φαινομένων.

quote:
Ό,τι βλέπουμε κρίνουμε...

Συμφωνώ, ο καθένας πάντα με βάση τις γνώσεις του


Με βάση τις γνώσεις του + την κριτική του ικανότητα ή... ανικανότητα. Γνώση χωρίς Κρίση δεν αρκεί. Κρίση χωρίς Γνώση, το ίδιο. Αυτές οι 2, πρέπει να συνυπάρχουν.

Τα στοιχεία είναι συμπληρωματικά για την αναφορά, το report θέασης, όχι βασικά. Εδώ υπάρχει βιντεοσκόπηση, η οποία στέκει + από μόνη της, + ο άλλος βρήκε να πει...

quote:
Πριν να δει κανείς το βίντεο και να κρίνει, χρειάζονται κάποια άλλα πολύ σημαντικά στοιχεία. [...] Χωρίς αυτά....μπαρπούτσαλα

+η διαφωνία μου έγκειται στο... ''πριν'' που αναφέρει. +στην λογική ''ασχολούμαι με 1 οπτικό υλικό μόνο εφόσον υπάρχουν οι πληροφορίες που θεωρώ απαραίτητες''. Ενώ, το βίντεο θεάται + μελετάται πρώτα, κρίνεται ως έχει. Δεν θα προσθέσουν τίποτε στην εικόνα του βίντεο, οι συμπληρωματικές πληροφορίες. Τις οποίες έχω σημειωμένες, αλλά όχι πρόχειρες. Αυτά τα στοιχεία, αφορούν σε λεπτομερή αναφορά του εν λόγω περιστατικού.

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 00:04:16

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 00:06:23

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 00:13:45

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 00:17:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 00:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βιντεοσκόπηση δεν λέει δυστυχώς τίποτε το ιδιαίτερο από μόνη της διότι καλός ή κακός, το βιντεοσκοπημένο «αντικείμενο» δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό που θα μπορούσε να αποδοθεί πέραν πάσης αμφιβολίας σε αυτό που υποστηρίζεις ότι είναι.

Αντίθετα πρόκειται για ένα μέτριας λήψης βίντεο με παιχνιδίσματα του φωτός (αφήνω κάθε ενδεχόμενο ανοιχτό για το τι είναι αυτό το «φως» ή τα «φώτα») το οποίο ως έχει, δημιουργεί κάποια ερωτήματα αλλά δεν μπορεί να δώσει σε καμία περίπτωση σαφείς απαντήσεις, ή τέλος πάντων απαντήσεις δίχως αντίλογο, αν θες.

Από την φύση του λοιπόν, αυτό το υλικό, όπως καταλαβαίνεις, μπορεί εύλογα να θεωρηθεί απάτη – ακόμα και αν δεν είναι, το ίδιο ισχύει και για κάθε άλλη ερμηνεία (για παράδειγμα, φυσικό φαινόμενο άγνωστο στον παρατηρητή – μπορεί να μην είναι, μπορεί να είναι).

Γενικά, με αυτό το βίντεο, ως έχει, αυτούσιο, δεν μπορείς να αποδείξεις πολλά πράγματα – να εντυπωσιάσεις σίγουρα, αλλά ύστερα χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες, για σοβαρή πάντα, έρευνα.

Αυτά από εμένα επί του θέματος.

Edited by - XD on 29/06/2008 01:02:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 02:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάλι μου θυμίζει ερασιτεχνική λήψη πλανήτη απο ένα μικρό τηλέσκοπιο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 04:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψε απόλυτα ο XD, ευχαριστώ φίλε μου

Φίλε Ελευθέριος Παλιγγίνης,
δεν το παίζω εξυπνάκιας αλλά τι να σου πούμε με ένα βίντεο ξεκομένο χωρίς άλλες λεπτομέρειες.
Πολλά μπορεί να είναι. Και εμένα μου φάνηκε σαν αυτό που λέει η Όστρια.

Δώσε όμως άμα είναι και άλλα στοιχεία να το συζητήσουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 12:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα πάλι μου θυμίζει ερασιτεχνική λήψη πλανήτη απο ένα μικρό τηλέσκοπιο.

quote:
Και εμένα μου φάνηκε σαν αυτό που λέει η Όστρια.

Κατ' αρχήν οποιοσδήποτε πλανήτης ή + άστρο,

1. δεν αυξομειώνει διάμετρο,
2. δεν φαίνεται τη μία στιγμή μεγάλο πορτοκαλί αντικείμενο + την άλλη μικρό λευκό,
3. δεν μετακινείται τόσο γρήγορα, αλλά ''εκνευριστικά'' αργά + πάντοτε πάνω στην τροχιά του.

Έχω πειραματιστεί βιντεοσκοπώντας πλανήτες + άστρα + γνωρίζω πως φαίνονται στις βιντεοκάμερες. Αφήστε που με γυμνό μάτι έχουν κάθε μέρα την ίδια εμφάνιση + αργή... ''της υπομονής'' μετακίνηση με το πέρας του χρόνου, συνεπώς είναι αδύνατον να θεωρηθούν σκάφη.

Θα επαναληφθώ... Διότι δεν βλέπω να δόθηκε σημασία στα σημεία εκείνα...

Στο 0:21 του πρώτου βιντεακίου, βγαίνουν από το σκάφος 2 εκ των θυγατρικών του. Συνηθίζουν τέτοιες ''μαγκιές'' οι πλανήτες; Σίγουρα όχι.

+ αυτό το φαινομενικά ''βυσσινί'' που μπαίνει στο πλάνο αριστερά του... πρώτου ''πλανήτη'' από το 0:35 + μετά, θα είναι δεύτερος ''πλανήτης'' έτσι; Δηλ. ... βάσει του σκεπτικού σας, πιθανώς ''Αφροδίτη'' + ''Άρης''(λόγω παραπλησίου αποχρώσεως)... Έλεος, ας σοβαρευτούμε...

Από την κλισέ ερμηνεία των ''φυσικών ουρανίων σωμάτων'', προδίδεται + ο βαθμός σχετικότητάς σας με την ''αστροπλανητοπαρατήρηση''...

Εκτός όλων αυτών, το δεύτερο απόσπασμα από το 0:25 έως τέλος, στο οποίο το αντικείμενο φαίνεται να έχει επάνω του ή εντός του, πολλά μικρότερα αντικείμενα που μοιάζουν με ''πύρινα σφαιρίδια'', έχει σχέση με εικόνα πλανήτη όπως φαίνεται από κάμερα ή τηλεσκόπιο; Μην τρελαθούμε...

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 12:30:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 19:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τελευταίο frame στο βίντεο (0:58 στο http://www.youtube.com/watch?v=uebtU48EJQk) τι είναι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 19:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου όταν η κάμερα είναι στο χέρι και κουνιέται σαν τρελή, δεν είναι το αντικείμενο που κινείται, αυξομειώνεται ή αλλάζει χρώματα, αλλά το αποτέλεσμα της προσπάθειας του φωτογράφου να το πιάσει όπως λέμε και να το εστιάσει.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 22:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τελευταίο frame στο βίντεο (0:58 στο http://www.youtube.com/watch?v=uebtU48EJQk) τι είναι;

Είναι εξ αιτίας του τέλους της κασέτας.

quote:
[...]όταν η κάμερα είναι στο χέρι και κουνιέται σαν τρελή, δεν είναι το αντικείμενο που κινείται, αυξομειώνεται ή αλλάζει χρώματα, αλλά το αποτέλεσμα της προσπάθειας του φωτογράφου να το πιάσει όπως λέμε και να το εστιάσει.

Η ''κοφτή'' συντομότατη κίνηση -τρέμουλο- της κάμερας του ερασιτέχνη εικονολήπτη, είναι διακριτή από τις μεγαλύτερης διάρκειας + απόστασης κινήσεις των σκαφών.

Για να καταρρίψω την εκδοχή ότι το αντικείμενο φαίνεται να αλλάζει εμφανίσεις πάντα εξ αιτίας αλλαγών του zoom, επισημαίνω ότι ήταν σχεδόν μόνιμα ''τέρμα'', που στη συγκεκριμένη συσκευή είναι x20. Απορρυθμίστηκε ελάχιστες φορές από ''χάσιμο'' των αντικειμένων εκ του ''κάδρου''. Προς το τέλος του δεύτερου αποσπάσματος για παράδειγμα. Είναι εμφανές όταν γίνεται γιατι επικρατεί... θολούρα.

Το βασικό αντικείμενο φαίνεται να αλλάζει εμφάνιση + στην αρχή του πρώτου αποσπάσματος, από 0:03 έως 0:28. Ενώ το zoom παραμένει σταθερό, το αντικείμενο αρχικά έχει + κάποια κόκκινη απόχρωση η οποία χάνεται εντελώς + το αντικείμενο φαίνεται να αλλάζει καταλήγοντας πολύ μικρότερο λευκό -ίσως ανυψώνεται ή απομακρύνεται οριζόντια απο την κάμερα-, + βγαίνουν αυτά που χαρακτηρίζω 2 υποθυγατρικά του. Ακολούθως είναι η πρώτη αλλαγή zoom. Μετά το 0:28.

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =


Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 23:19:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 23:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο 0:21 του πρώτου βιντεακίου, βγαίνουν από το σκάφος 2 εκ των θυγατρικών του. Συνηθίζουν τέτοιες ''μαγκιές'' οι πλανήτες; Σίγουρα όχι.

Αυτα τα "θυγατρικα" σκαφη ειναι μαλλον αντανακλασεις του φακου.

quote:
Από την κλισέ ερμηνεία των ''φυσικών ουρανίων σωμάτων'', προδίδεται + ο βαθμός σχετικότητάς σας με την ''αστροπλανητοπαρατήρηση''...

Αγαπητε δεν λεω οτι ειναι απαραιτητα καποιο φυσικο ουρανιο σωμα.Αυτο το φωτεινο σημειο μπορει να ειναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο καποιο αστρο μεχρι φως που παρηχθει απο καποια ανθρωπινη δραστηριοτητα.

Ο δικος μου προβληματισμος εγκειται κυριως στο γεγονος οτι εσυ απο ενα φωτεινο σημειο που χοροπηδαει στον ουρανο εβγαλες ολοκληρο συμπερασμα οτι προκειται περι "ενεργειακο σκαφος" που ανηκει στους "Ολυμπιους".Σε ερωτω λοιπον με βαση ποια στοιχεια εκρινες οτι αυτο το φωτεινο σημαδι ειναι ενα "ενεργειακο σκαφος" και ποια στοιχεια εχεις για να υποστηριξεις το συμπερασμα σου οτι ανηκει στους "ολυμπιους".

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 29/06/2008 23:19:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2008, 23:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτα τα "θυγατρικα" σκαφη ειναι μαλλον αντανακλασεις του φακου.

Κατ' εμέ δεν είναι. Εάν ήταν ανακλάσεις, θα επαναλαμβάνονταν + αλλού. Επί πλέον, όσες φορές έτυχε να παρατηρήσω με γυμνό μάτι τέτοιο αντικείμενο να βγάζει άλλα, αυτά ήταν 2. Τα εξερχόμενα από αυτό. Ή μιλάμε για ενός είδους ''σύνθημα'', ή συνηθίζουν να βγάζουν 2.

quote:
Ο δικος μου προβληματισμος εγκειται κυριως στο γεγονος οτι εσυ απο ενα φωτεινο σημειο που χοροπηδαει στον ουρανο εβγαλες ολοκληρο συμπερασμα οτι προκειται περι "ενεργειακο σκαφος" που ανηκει στους "Ολυμπιους".Σε ερωτω λοιπον με βαση ποια στοιχεια εκρινες οτι αυτο το φωτεινο σημαδι ειναι ενα "ενεργειακο σκαφος" και ποια στοιχεια εχεις για να υποστηριξεις το συμπερασμα σου οτι ανηκει στους "ολυμπιους".

Το ότι είναι δικά τους σκάφη εννοείται ότι δεν προκύπτει από την παρατήρηση + καταγραφή των αντικειμένων, αλλά από πληροφορίες Επαφής με τους Ολ. Είναι έτερον ζήτημα, εδώ σχολιάζουμε το βίντεο.

Ίσως πρέπει να το ανεβάσω σε άλλη σελίδα όπως dailymotion.com για να έχετε υψηλότερη ανάλυση + μεγαλύτερη εικόνα.

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 29/06/2008 23:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 18:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον εγω αυτα στο βιντεο πιστευω πως ειναι σκαφη...
αλλα πως ξερουμε οτι ειναι απο επαφη με τους ολυμπιους?
εχουν κρατησει οι ολυμπιοι επαφοι με ανθρωπους και αν ναι τι λενε μεταξυ τους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pluton1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 23:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!Ημουνα στο νησι οταν τραβηχτηκε το βιντεο και θελω να σας πληροφορησω για τα εξης:
1.Ημουν απο τους πρωτους που εμαθαν για αυτο(αρχικα απο το τηλεφωνο)καθως και απο τους πρωτους που το ειδαν.
2.Αν δειτε ολο το βιντεο θα δειτε τις προσπαθειες που κανει ο χρηστης της καμερας να εστιασει στο αντικειμενο και μαλιστα για αυτο τον λογο χρησιμοποιει την σεληνη σαν σημειο αναφορας η οποια και φαινεται στην αρχη της ληψης και καθως προσπαθει να εστιασει στο αντικειμενο.
3.Η ληψη εγινε με μια απλη βιντεοκαμερα παλαιου σχετικα τυπου και η οποια χρησιμοποιει κασετα,αμφιβαλω αν ειναι καν ψηφιακη(για να πω την αληθεια δεν με απασχολησε ποτε αυτο).
4.Το τρεμουλο εξηγειται απο το γεγονος οτι ηταν μια παντελως τυχαια ληψη απο καποιους ανθρωπους που ετυχε να απολαμβανουν τον βραδυνο εναστρο ουρανο και το γεμισμα της σεληνης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pluton1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 23:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pluton1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!Ημουνα στο νησι οταν τραβηχτηκε το βιντεο και θελω να σας πληροφορησω για τα εξης:
1.Ημουν απο τους πρωτους που εμαθαν για αυτο(αρχικα απο το τηλεφωνο)καθως και απο τους πρωτους που το ειδαν.
2.Αν δειτε ολο το βιντεο θα δειτε τις προσπαθειες που κανει ο χρηστης της καμερας να εστιασει στο αντικειμενο και μαλιστα για αυτο τον λογο χρησιμοποιει την σεληνη σαν σημειο αναφορας η οποια και φαινεται στην αρχη της ληψης και καθως προσπαθει να εστιασει στο αντικειμενο.
3.Η ληψη εγινε με μια απλη βιντεοκαμερα παλαιου σχετικα τυπου και η οποια χρησιμοποιει κασετα,αμφιβαλω αν ειναι καν ψηφιακη(για να πω την αληθεια δεν με απασχολησε ποτε αυτο).
4.Το τρεμουλο εξηγειται απο το γεγονος οτι ηταν μια παντελως τυχαια ληψη απο καποιους ανθρωπους που ετυχε να απολαμβανουν τον βραδυνο εναστρο ουρανο και το γεμισμα της σεληνης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 04:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρου

_________________
Εν τη Μεγίστη Φωτεινότητι,
Παλιγγίνης Ελευθέριος - ΙΚΑΡΟΣ
= ) ) = Ι Ι = ( ( =Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 13:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα σε ολους!Ημουνα στο νησι οταν τραβηχτηκε το βιντεο και θελω να σας πληροφορησω για τα εξης:
....
4.Το τρεμουλο εξηγειται απο το γεγονος οτι ηταν μια παντελως τυχαια ληψη απο καποιους ανθρωπους που ετυχε να απολαμβανουν τον βραδυνο εναστρο ουρανο και το γεμισμα της σεληνης.

Καλημέρα πλούτωνα. Τα υπόλοιπα να τα δεχτώ αλλά αυτό εδώ, δεν συνάδει με το αρχικό μήνυμα του Ελευθέριου Παλιγγίνη, για επαφικούς με τους Ολύμπιους (εκτός κι αν ήταν η πρώτη-πρώτη επαφή τους και ήταν ανυποψίαστοι).
Μπορείτε τελικά να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες για αυτές τις επαφές;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy