ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το μυαλο σχεδιαζει το μελλον???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 18:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας,με λενε δημητρη,ειμαι 19 ετων και μολις ανακαλυψα αυτο το site...
Για μενα η ζωη μεχρι τωρα ηταν γυναικες,ξεφαντωμα κλπ κλπ,νιατα
Αποφασισα ομως και αρχισα να ψαχνω μανιωδως για κατι που μου συναιβει πριν καιρο και συνεχεια το αφηνα στην ακρη...
Το πρωτο "επεισοδιο" ηταν οταν ξυπνησα πριν 5 χρονια.Μολις σηκωθηκα απο το κρεβατι ειχα μολις δει μια εικονα(μπορει να ειχα δει κατι σαν "σκηνη" αλλα χαρη στην μνημη και τα παιχνιδια της συκρατησα μονο μια εικονα).Ημουν σε μια καρεκλα,σε ενα δωματιο που δν ειχα ξαναβρεθει και μιλαγα σε μια κοπελα με ξανθα μαλλια που στεκοταν απεναντι μου.Το προσωπο της δν φαινοταν,θολό.Μετα απο κατι μηνες,τα φερε η ζωη ετσι και μεσα σε ενα βραδυ πολυ ξαφνικα γνωρισα μια κοπελα,το ιδιο βραδυ βρεθηκα σπιτι της γιαγιας της και στεκομουν ακριβως οπως σε εκεινη την εικονα π ειχα δει τοτε..μιλαγαμε και ξαφνικα ενιωσα οπως πολλες φορες μπορει να χετε νιωσει οταν λετε οτι "ωχ,αυτη τη σκηνη την εχω ξαναζησει".Ηξερα ομως πως αυτο δν ηταν αληθεια...Το αφησα για λιγο,μικρος σε ηλικια και με απασχολουσαν αλλα πραγματα,ασε που δν μπορουσα να το πω σε καποιον χωρις να με κοροιδεψει.
Ελα ομως που ξαναεγινε,μετα απο ενα χρονο ειδα παλι λιγο πριν ξυπνησω μια εικονα,ενα μπλε σκοτεινο τοπιο,σαν θαλασσα με κριθαρι στο πλαι και ξαφνικα αρχιζε να κουνιεται ολη η εικονα,σαν να ανεμιζει..μετα απο καμποσους μηνες βρεθηκα στα γιαννενα,το μερος απο που καταγεται ο πατριος μου,πρωτη επισκεψη και ενω εγω επαιζα στο λουνα παρκ οι γονεις μου καθοντουσαν σε μια καφετερια εκει κοντα.Πηγα και γω να κατσω και να πιω κατι και ξαφνικα μολις γυρναω το κεφαλι μου το βλεπω.Παλι αυτο,παλι ανατριχιασα και παλι δν μπορουσα να μιλησω σε κανενα για αυτο που μου συμβαινει.Ηταν ενα πανι που ανεμιζε και πανω του επεφτε το φως του προβολεα,τελετη εναρξης των ολυμπιακων αγωνων.Απιστευτο...
Ολοι ξερετε πως οταν εισαι νεος,πιστευεις πως εισαι ενας μικρος θεος,μπορεις να κανεις τα παντα και να αλλαξεις γνωμη για το οτιδηποτε ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ γρηγορα.Πιστευα πως κατα καποιον τροπο θα μπορουσα να δουλεψω αυτο που μ συναιβει,να μπορουσα να δω εικονες απο το μελλον...
Απο τοτε δν ξανα ειδα τπτ,εψαξα,διαβασα για κατι REm Κλπ κλπ αλλα τπτ μεχρι που καποιες μερες πριν ειχα αυτη τη συζητηση με το αφεντικο μου,απιστευτος ανθρωπος,σοφος που με καποιο ιδιαιτερο τροπο καταφερνε να σου δωσει τις απαντησεις που ζητας απο το ιδιο σου το στομα,δουλευοντας το μυαλο σου και μονο.Πιστεψα πως αυτος ηταν ο καταλληλος και γιαυτο και του ειπα ολο αυτο το σκηνικο περι εικονων του μελλοντος.Με προβληματισε περισσοτερο αφου μου εθεσε σαν ερωτημα μηπως αντι να βλεπω το μελλον,τη μοιρα,τα γραμμενα να σχεδιαζει το ιδιο μου το μυαλο το μελλον?
Ψαχνω σαν τρελος απαντησεις μα τιποτα.
Καποιος.........
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 19:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα σε ενα βιβλιο της Dorian Virtue,κατι σχετικο με τις σκεπτομορφες.Δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να ειναι εφικτο.Σιγουρα οταν σκεφτομαστε κατι παρα πολυ εντονα και πιστευουμε οτι μπορει να γινει,ισως και να μπορει να υλοποιηθει.
Ισως ειναι αυτο που ελεγε και ο Coehlo,οταν θες κατι παρα πολυ,το συμπαν συνομοτει υπερ σου,η κατι τετοιο τελοσπαντων.Αυτο και για τον φιλο μου τον Λεο.Αφιερωνω κ το war for sale-shadow gallery
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 21:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω πως δν εχει να κανει με σκεπτομορφες.Δεν ειναι κατι που σκεφτηκα ή κατι που ειδα στον υπνο μου και ηθελα παρα πολυ να γινει.
Εχω την εντυπωση πως το μυαλο μας ειναι τοσο πολυπλοκο και με απειρες δυνατοτητες.
Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ο εγκεφαλος σου μπορουσε να ξερει τι θα γινει στο μελλον,αν θα μπορουσε με καποιο τροπο να το υπολογισει.Κατι τετοιο σκεφτομαι και θελω να το ψαξω ολο και περισσοτερο...Δν μπορω να εξηγησω αλλιως αυτο που μ εγινε αλλα δν μπορω να υποκρινομαι πως δν εγινε και τπτ.Οποιος αλλος εχει αλλες λεπτομερειες θα ταν καλοδεχουμενες,ακομα καλυτερα αν καποιος μοιραζοταν μια κοινη εμπειρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μας περιγράφεις ότι σου συμβαίνει εμένα μου θυμίζει το "deja vu", υπάρχουν κάποια θέματα στο esoterica που έχουν ασχοληθεί με αυτό το φαινόμενο μπορείς να τα επισκεφτείς και ίσως σου δώσουν κάποια στοιχεία που θα σε βοηθήσουν.

Κλίκαρε για να μπεις:

Deja vu

Deja Vu..... τι γνώμη έχετε?

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 22:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι παλι το dejavu δεν εχει να κανει με κατι το παραξενο,ο εγκεφαλος μας βρισκεται σε καποια κατασταση που μας κανει να νομιζουμε πως αυτο το εχουμε ξαναζησει.
Εχει να κανει και με τα οπτικα μας νευρα,αργει η εικονα να φτασει στον εγκεφαλο αλλα εχει παρει ο ιδιος το μηνυμα.Κι ετσι νομιζουμε πως στο παρελθον μας εχει ξανατυχει.
Δεν εχει να κανει με την μοιρα,και κατα ποσο μπορουμε να την αλλαξουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 22:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια για αρχη σας ευχαριστω που καθεστε και ασχοληστε και πανω απο ολα που καθησατε και διαβασατε ολο αυτο το κατεβατο που εγραψα...
Οπως ειπα και πριν η αποψη μου ειναι μηπως οντως το αφεντικο μου ειχε δικιο σε αυτο που μου ειπε.Μηπως οντως το μυαλο μας δν μπορει να σχεδιασει το αυριο που θα ρθει αλλα ασυνειδητα μας παρουσιαζει τι θα γινει,σαν να κανει υπολογισμο ενα πραγμα.
Θελω να πω πως μπορει το μελλον να ναι σχεδιασμενο,να μην γινεται τπτ τυχαια και πως το μυαλο μας κανοντας καποιες "πραξεις" ας το πουμε να μας δειχνει καποιες εικονες...
Λενε πως ο ανθρωπος χρησιμοποιει το 4% απο τον εγκεφαλο του,μηπως γινεται κατι,λιγο πριν ξυπνησουμε?Μηπως εκεινη τη στιγμη ο εγκεφαλος μας να δουλευει εστω με 0,1% παραπανω γτ θυμαμαι πως και στις δυο εμπειριες που ειχα τις εικονες τις ειδα και αμεσως ξυπνησα.Ειχα διαβασει για το REM και πως εκεινη τη στιγμη που γυριζουν τα ματια,λιγο πριν τα ανοιξουμε και ξυπνησουμε ο εγκεφαλος μας στελνει αλλα σηματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 22:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H μοιρα σε ολους μας ειναι κοινη.Αρχη και τελος.
Μοιαζει σαν ενα κομματι υφασμα που μας δινεται απο το συμπαν με το ελευθερο να το επεξεργαστουμε οπως εμεις θελουμε.Αυτο λεγεται ελευθερη βουληση.
Αλλοι το κοβουν πιο στραβα,αλλοι πιο κοντο,αλλα η ουσια ειναι πως σε ολους μας ειναι το ιδιο.
Τωρα,αν στο σχολειο που λεγεται ζωη,εισαι καλος στο μαθημα των μαθηματικων,θα πρεπει να ξερεις,πως η σωστη πραξη εχει και το σωστο αποτελεσμα και το αντιστροφο.
Μερικοι ανθρωποι τυχαινει να βλεπουν τα "μελλουμενα"βαση των πραξεων και των αποτελεσματων τους.
Σαν μια εξισωση!Σκεψου το.Το μυαλο σου σου εδειξε το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ αποτελεσμα με βαση τις υποθετικες σου κινησεις που ειναι μεσες ακρες προγραμματισμενες απο εσενα τον ιδιο υποσεινηδητα.
Τι καλυτερο λοιπον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 23:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα ότι έχει να κάνει με την μοίρα και με την αλλαγή της, είπα ότι η περιγραφή του βιώματός του εμένα μου θύμισε το deja vu. Πολλές φορές βρισκόμαστε σε ένα μέρος, το οποίο πιστεύουμε ότι το έχουμε ξαναδεί.Κάποιες φορές στα όνειρά μου έχει τύχει και σε μένα να δω εικόνες από μέρη ή από καταστάσεις και να τις βιώσω μετά και στην πραγματικότητκα,(να πω δηλαδή, α αυτό το έχω ξαναζήσει, ή α αυτή την συζήτηση αισθάνομαι ότι την έχουμε ξανακάνει και μου έδωσες αυτήν την απάντηση) δεν μπορώ όμως εκ των προτέρων να σκεφτώ ποιές εικόνες θα τις ζήσω αργότερα και εκτός ύπνου έτσι ώστε να προκαθορίσω και την έκβαση ενός γεγονότος.Είναι τόσο στιγμιαίες και σκόρπιες αυτές οι εικόνες που δεν ξέρω κατά πόσο είναι ικανές από την στιγμή που δεν ξέρουμε ποιες θα πραγματοποιηθούν, να μας οδηγήσουν σε πιθανή αλλαγή του μέλλοντος από μέρους μας.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 23:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oταν εισαι καλος εισαι καλος.Οταν εισαι κακος εισαι καλυτερος.
Αλλα στο ξαναλεω,δεν ειναι κατι περιεργο.

Ειναι εικονες "εντυπομενες" στο υποσεινηδητο μας,και τυχαινει να ξαναβγαινουν στην επιφανεια την προγραμματισμενη εγκεφαλικα στιγμηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 08:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ζωγράφε, καταρχάς καλώς ήλθες κοντά μας.

Διαβάζοντας το εισαγωγικό σου μήνυμα άρχισα να σκέφτομαι διάφορες πιθανές εξηγήσεις για αυτό που μας περιγράφεις.
Σε κάποια σημεία μου θύμισε το deja vu που ανέφερε η keraynos αλλά είναι κάτι διαφορετικό.
Μετά σκέφτηκα κάποια στρέβλωση του χωροχρόνου ή αυτό που περιγράφει η μαιμουδιτσα:

quote:
Σαν μια εξισωση!Σκεψου το.Το μυαλο σου σου εδειξε το ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ αποτελεσμα με βαση τις υποθετικες σου κινησεις που ειναι μεσες ακρες προγραμματισμενες απο εσενα τον ιδιο υποσεινηδητα.

Αγαπητή μου, αυτό θα μπορούσα να το δεχθώ αν κάποιος άνθρωπος έχει δημιουργήσει αρκετές "εικόνες" στο μυαλό του με βάση κάποιες υποθετικές κινήσεις, άλλες από τις οποίες επιβεβαιώνονται κι άλλες όχι.
Στην προκειμένη περίπτωση, δεν γνωρίζουμε εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε θα μας απαντήσει ο Ζωγράφος.

Αναφέρεις όμως κάτι άλλο και θα ήθελα να σε ρωτήσω επ' αυτού:

quote:
Ειναι εικονες "εντυπομενες" στο υποσεινηδητο μας,και τυχαινει να ξαναβγαινουν στην επιφανεια την προγραμματισμενη εγκεφαλικα στιγμη

Πως "εντυπώνονται" αυτές οι εικόνες στο υποσυνείδητο μας;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 08:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια εγω απλα ειδα δυο εικονες,αγνωστες σε μενα,δν σημαιναν τπτ μεχρι που ετυχε να τις ζησω...Ανατριχιαζω μονο και μονο με τη σκεψη του τι εκανα,ξερω πως δν λεω ψεμματα και πως δν κοροιδευω τον εαυτο μου,δν μπορω ομως με τπτ να του δωσω μια εξηγηση περα απο το οτι ειδα 2 εικονες απο το μελλον.
μπορω να σας πω σιγουρα οτι ειδα δυο εικονες που δν εχουν να κανουν τπτ με το υποσυνειδητο μου,για να το πω λιτα,ειναι "ακυρες" και ανουσιες με τη ζωη μου και τη πορεια της.Προσφατα διαβασα στο science illustrated πως η μνημη δν ειναι αυτο που ολοι μεχρι τωρα νομιζαν,πως η πραγματικη της λειτουργεια δν ειναι το να θυμομαστε αλλα το να μπορουμε να σκεφτουμε το μελλον.Ακομα υποστηριζει πως ατομα που ειχαν προβλημα με τη μνημη τους δν μπορουσαν να σκεφτουν ενα υποθετικο μελλον για αυτους.Μακαρι να ξερα περισσοτερα πραγματα οσων αφορα τον εγκεφαλο και το μνημονικο.Αν εχει καποιος πληροφοριες μπας και το ψαξω προς εκεινη τη κατευθυνση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 13:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθησω να σου εξηγησω.
Ο Δημητρης μιλησε και για καποιο τοπιο με σταχυα.Θα μπορουσε να ειχε δει εστω φευγαλεα καποια φωτογραφια σε καποιο περιοδικο,η οπουδηποτε αλλου,ο εγκεφαλος του να το εντυπωσε στο υποσεινηδητο του σαν εικονα,αλλα η μνημη του και το συνειδητο του,να το προσπερασαν μεχρι την στιγμη που εγινε η "ταυτιση" και ξαναπαλι.
Εχει τυχει να βρεθω σε μαγαζι και να στεκομαι η να αγοραζω κατι συγκεκριμενο και να λεω"για στασου,αυτο ακριβως το εχω ξανακανει"
Ηταν το περιβαλλον που με εκανε να νιωσω ετσι,γιατι πολυ πολυ παλια ειχα βρεθει σε ενα μαγαζακι που του εμοιαζε,ισως μονο στα προιοντα που πωλουσε να ηταν διαφορετικα.
Κι ομως αυτο μου εδωσε την εντυπωση πως το ειχα ξαναεπισκεφτει.
Υπαρχουν "μνημες"θαμμενες μεσα μας που βγαινουν μια προγραμματισμενη στιγμη και ο εγκεφαλος μας ξεκινα να κανει την συγκριση.
Μυρωδιες,εικονες,χρωματα,ακομη και κινησεις.
Ειμαστε και εμεις μια μηχανη αναζητησης,βασιζομενοι στα στοιχεια που υπαρχουν εστω και υποσεινηδητα μεσα μας.
Το μυαλο ειναι φτιαγμενο για να σχεδιαζει το μελλον,βασιζομενο σε κινησεις του παρελθοντος.Προγραμματισμος.Το μυαλο δεν ειναι ικανο να δημιουργησει το μελλον.
Αν ηταν ετσι,οτι σκεφτομασταν θα επαιρνε μορφη και υλη.
Ειδε μια ξανθια κοπελα στον υπνο του,και μετα την ειδε καποια στιγμη και πραγματικα,υπηρχε η εντυπωση αυτη στο μυαλο του και την επεξεργαστηκε το μυαλο του αναλογα.
Υστερα ειναι και το αλλο.Δηλ ολα ειναι στρωμενα ολα κανονισμενα και απλα εμεις τα τρωμε αδιαμαρτυριτα;ποιος ο λογος της υπαρξης μας;
Μαριονετες ειμαστε;η υπαρχει matrix και στο συμπαν.
Πιο πολυ δεχομαι τηνκυτταρικη μνημη
Με σεβασμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 18:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαιμουδιτσα,εκτιμω πολυ την προσπαθεια σου να μ εξηγησεις καποια πραγματα και μπορω να σου πω πως τα λογια σου τα υπολογιζω και καθομαι και επεξεργαζομαι πολυ καλα αυτα που λες και υποστηριζεις.Απο την μια εχεις δικιο,ναι μπορει να ειδα οντως μια εικονα στην τηλεοραση,το μυαλο μου να την περασε στο υποσυνειδητο(ελπιζω να ξερεις την παρομοιωση του ανθρωπινου εγκεφαλου με μια λιμνη) και καποια στιγμη να συνδεσα εικονες και να δημιουργησα αυτη την ψευτο-εικονα με αποτελεσμα να εχω την εντυπωση πως την εχω δει.
Θα σου πω με ακριβεια το πως ενιωσα και υστερα θα σου δωσω μια λαβη,μια συζητηση που αμα κατσεις και προβληματιστεις λιγο θα καταλαβεις τι προσπαθω να πω.
Το θεμα σε ολη αυτη την περιπετεια που εχω ειναι πως ενα ξαφνικο πρωινο,ξυπνησα ενω ειδα μια εικονα.Ηξερα πως την ειδα στον υπνο μου(δν ειχα στρες,αγχος κλπ και μπορουσα να θυμηθω και τα ονειρα μου).Τη δευτερη φορα που ξυπνησα και ειχα τη δευτερη εμπειρια μου περιμενα πως και πως να δω ακριβως εκεινη τη σκηνη(μια μπλε σκοτεινη λιμνη με λιγα κριθαρια στην ακρη και να ανεμιζει ολη η εικονα).Περιμενα πως και πως να την ζησω,ομως περασαν οι μηνες και ξεχασα.Μολις την εζησα αυτη τη σκηνη δν ηταν σαν τη πρωτη φορα,ηξερα πως την ειχα δει και πως ηταν η εικονα που εψαχνα πριν πολυ καιρο.Περιττο να πω πως οι εικονες που ειδα στον υπνο μου ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες με της σκηνες που εζησα...

Τωρα για την συζητηση που ελεγα,
εχω ενα στυλο,τον κραταω ψηλα και σου λεω
-Αμα τον αφησω,τι θα γινει?
-Θα πεσει κατω(η πιο λογικη απαντηση που θα εδινε οποιοσδηποτε)

Τον αφηνω και πεφτει,επιτοπου σε ρωταω,
-Εισαι μαντης?

Το μυαλο σου βαση καποιων στοιχειων(βαρυτητα κλπ κλπ) εκανε μια πραξη,μια εξισωση οπως ειχες πει και εσυ πιο πριν και βρηκε το πιο πιθανο αποτελεσμα.
Δν ειπα πως το μυαλο μας εχει τη δυνατοτητα να δημιουργησει το μελλον,εμεις το κανουμε,με κινησεις ομως που οριζει το πιο σημαντικο πραγμα για μας,ο εγκεφαλος.Τι δν σε αφηνει να πιστεψεις πως το μυαλο σου θα εκανε χωρις τη θεληση σου μια τετοια πραξη,πιο πολυπλοκη...
Μηπως αυτο κανει το μυαλο μας περα απο το να ταξινομει πληροφοριες ενω εμεις ονειρευομαστε?
Περιμενω να διαβασω την απαντηση σου πως και πως γτ πιστευω πως ο καλυτερος τροπος να κερδισω γνωσεις ειναι οι συζητησεις,ποσο μαλλον αυτες που στο τελος με αφηνουν προβληματισμενο.Συγχωρεσαι με για την παρορμηση επι του θεματος αλλα ειμαι νεος και δν πρεπει να το αφησω για μετα...
Φιλικα,δημητρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 19:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρη μου,το μυαλο δεν ειναι αυτονομο οργανο ωστε να κανει κατι χωρις την θεληση σου,χωρις την εγκριση σου.
Ριχνει την πιο σκληρη δουλεια απο ολα τα αλλα οργανα του σωματος.
Μην λες ομως πως εισαι νεος και θες γρηγορα να μαθεις,απολαυσε αυτη την ιδιοτητα του μυαλου σου.Την εχουμε ολοι,απλα εσυ τυχαινει να εχεις πιο εντονες εντυπωσεις στο υποσυνειδιτο σου.
Θα σου πω ενα γεγονος.
Αυτη τη στιγμη ειμαι..Εχω ογκο στον μαστο και περναω αρκετα ζορικα.
Προπερσυ εχασα εναν θειο μου,απο καρκινο μεσα σε διαστημα τριων μηνων.
Μια εβδομαδα πριν πεθανει,τον ονειρευτηκα νεκρο με το κουστουμακι του
επανω σε ενα κρεβατι στο σαλονι.Το οποιο ειχε μια γκρι κουβερτα.
Οταν πεθανε,τον αλλαξα επανω σε εκεινο το κρεββατι,του εβαλα το κουστουμακι του,και ειδα πως η θεια μου,ειχε στρωσει εκει μια γκρι κουβερτα,χωρις να της εχω πει τιποτα για το ονειρο μου.
Εγινε ακριβως η ιδια σκηνη που ονειρευτηκα.
Ξερεις γιατι;
Γιατι υποσυνειδητα ειχε το μυαλο μου,προετοιμασει το εδαφος.
Με σεβασμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζωγράφος
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 20:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζωγράφος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για τη συζητηση.Το σιγουρο ειναι πως προβληματιστικα οποτε κατι κερδισα :)
Ειπα πως ειμαι νεος γτ απο οσα εχω δει καταλαβα πως οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος τοσο πιο δυσκολο ειναι για αυτον να πιστεψει.
Μη ξεχασεις ποτε ποσο δυνατη εισαι,πνευμα και νου...(Ολοι ειμαστε μικροι θεοι)
Καλη τυχη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 21:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mερικα πραγματα που βλεπουμε στην ζωη,ακομη παλευουμε να τα καταλαβουμε.Ακομη και τον θανατο.
Η ζωη η ιδια ειναι ενα μυστηριο,ποσο μαλλον το ιδιο το μυαλο μας.
Παντα θα παλευουμε να κατανοησουμε μερικα πραγματα που μας προβληματιζουν,ειναι η μαγεια του αγνωστου.Ευχομαι ολα τα παιδια του forum να ειναι καλα,και να μοιραζομαστε για καιρο τα ακατανοητα και μυστηρια του κοσμου.
Επισης ευχομαι μικρε μου Ζωγραφε να χρησιμοποιεις τα πιο φωτεινα χρωματα της παλετας σου,και να φτιαχνεις αριστουργηματα στο δρομο σου.
Και να μην μας ξεχνας,
Με σεβασμο"αυτη που τρωει την μπανανα,αλλα θα την παλεψει μεχρι τελους"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 13:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα από χτες σκάφτομαι να συμμετάσχω καθώς έχω παρόμοιες
Εμπειρίες με αυτές που περιέγραψε ο ζωγράφος ο όποιος παρόλο το νεαρό της ηλικίας
Του είναι αρκετά προχωρημένος στον τρόπο σκέψης του .
Έχω παρόμοιες εμπειρίες όπως προείπα και θα έλεγα ότι δεν με καλύπτει η επιστημονική
Εξήγηση σε αρκετές από αυτές βεβαία υπάρχει και η άλλη άποψη όπως σωστά έγραψε η μαϊμουδίτσα παρένθεση στο θέμα μαϊμουδίτσα σου εύχομαι περαστικά και να είσαι
Δυνατή επανέρχομαι στο θέμα πολύ σωστές οι παρατηρήσεις της στις περισσότερες περιπτώσεις ισχύουν αυτά που έγραψε .
Τι εξήγηση υπάρχει όμως ας πούμε αν δεις ένα μέρος στον ύπνο σου που δεν έχεις πάει
Ποτε δεν το έχεις δει κάπου αλλα όταν πας εκεί διαπιστώσεις ότι είναι αυτό που είχες
Δει και με λεπτομέρειες ?.
Ακόμα σε στιγμές παρόμοιες με de ja vu με την διαφορα όμως ότι δεν έχεις την εντύπωση απλα ότι το έχεις ξαναζήσει αλλα ξέρεις τι θα γίνει τα επόμενα δευτερόλεπτα ?
Γενικά έχω πολλές παράξενες εμπειρίες μέσω του ύπνου που γεγονότα η πληροφορίες
Επαληθεύονται στην πραγματικότητα .
Τώρα τι μπορεί να συμβαίνει ? ίσως ο τίτλος του θέματος που λέει ότι το μυαλό φτιάχνει
Το μέλλον ?μήπως απλα μέσω του μυαλού μπορούμε να δούμε κάποιες στιγμές απ το μέλλον ? ισχύουν σε ολες τις περιπτώσεις οι επιστημονικές εξηγήσεις ?άπλες συμπτώσεις ?
Δύσκολο να κρίνει κάνεις μάλλον είναι θέμα προσωπικής εμπειρίας το τι θα πιστέψεις
Προσωπικά αν και είμαι δύσπιστος σε όλα και θέλω αποδείξεις οι προσωπικές εμπειρίες
Που έχω με έχουν κάνει να θεωρώ ότι υπάρχει κάτι παραπάνω σε ορισμένες εμπειρίες απ τις επιστημονικές Εξηγήσεις που ισχύουν όμως στις περισσότερες περιπτώσεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 19:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστω πολυ για το κουργιο που δινεις.
Δεν ειμαι σκεπτικιστρια,αλλα δεν θελω να δεχομαι κι ετσι μερικα περιστατικα που μας συμβαινουν και δεν μπορουμε να εξηγησουμε μονομιας.
Αν η πορεια μας ειναι κυκλικη,σημαινει πως καποια γεγονοτα θα συμβαινουν,θα ξανασυμβαινουν,και παει λεγοντας.
Δηλ.Θα γεννιομαστε θα πεθαινουμε,εχοντας ζησει καποιες εμπειριες,θα ξαναγεννιομαστε και θα ξαναζουμε τις ιδιες εμπειριες νομιζοντας πως τις ειχαμε ξαναζησει,μεσα απο ενα ονειρο,ενα οραμα κ.ο.κ
Αν η πορεια μας ειναι ευθεια,τιποτε δεν ειναι επαναλαμβανομενο,αλλα επειδη υπαρχει ο νομος των πιθανοτητων βασιζομαστε και σε αυτες.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Την παρασκευη πηγα να κανω την χημειοθεραπεια μου,και βρηκα κατω ενα χρυσο σκουλαρικι.Ενοιωσα πως την σκηνη αυτη την ειχαξαναζησει.
Πριν απο 20 χρονια(οταν ειμουν 6 ετων)βρηκα στο προαυλιο του σχολειου ενα χρυσο σκουλαρικι ομοιο με αυτο που βρηκα τις προαλλες.Ποσες πιθανοτητες ειχα για αυτο;
Το ειχα ξεχασει,μην σου πω διαγραψει,κι ομως κατι μου θυμηζε.
Οσο για τα ονειρα με τοπια η οτιδηποτε αλλο που επαληθευεται στην πορεια,νομιζω πως ειναι αυτα που προειπα πριν.Ειχαν εντυπωθει οι εικονες,και βγηκαν στην επιφανεια.Μην ξεχνας πως ταξιδευουμε με την ψυχη μας,οποτε που ξερεις,μπορει να βρεθηκες σε αυτο το μερος οντας ονειροναυτης.
Δεν πιστευω στους μελλοντολογους,αλλα βασιζομαι στις πιθανοτητες,και στην δυναμη της θελησης.Αρνουμε να πιστεψω πως η πορεια μου ειναι ηδη καθορισμενη και δε μπορω να κανω κατι για αυτο.
Ακομη και αυτοι που λενε τι θα ξημερωσει στον καθενα μας,βασιζονται σε αλλου ειδους πληροφοριες.
Συγνωμη που ειμαι λιγο ξεροκεφαλη με αυτο,αλλα αν ονειρευτω πως θα πεθανω σε λιγους μηνες,πιστεψε με,θα απογοητευτω παρα πολυ.
Κι ελπιζω η πορεια μας να μην ειναι κυκλικη,γιατι θα ειναι σαν τον ουροβορο οφη η ολη κατασταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 20:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέω ότι οτιδήποτε ονειρευόμαστε γίνεται και πραγματικότητα αυτό είναι αφέλεια
Άπλα λέω ότι μερικές περιπτώσεις αξίζουν περισσότερης διερεύνησης τώρα το τι γίνεται
Δεν το ξέρω πχ στην περίπτωση με τα τοπια μπορεί να είναι και ανάμνηση από μια προηγούμενη ζωή και να μην αφορά την τωρινή .
Τα όνειρα που αφορούν κάποια μελλοντική κατάσταση συνήθως εξηγούνται επιστημονικά
Και αφορούν κάποιες φοβίες μας η επιθυμίες μας .

quote:
Δεν πιστευω στους μελλοντολογους,αλλα βασιζομαι στις πιθανοτητες,και στην δυναμη της θελησης.Αρνουμε να πιστεψω πως η πορεια μου ειναι ηδη καθορισμενη και δε μπορω να κανω κατι για αυτο.
Ακομη και αυτοι που λενε τι θα ξημερωσει στον καθενα μας,βασιζονται σε αλλου ειδους πληροφοριες

Στους μελλοντολόγους δεν πιστεύω ούτε εγώ και δεν πιστεύω ότι η πορεία μας είναι απόλυτα προδιαγεγραμμένη έχουμε στη ζωή μας κάποιες επιλογές που ανάλογα τις αποφάσεις που παίρνουμε επηρεάζουμε και τη ζωή μας .

quote:
Συγνωμη που ειμαι λιγο ξεροκεφαλη με αυτο,αλλα αν ονειρευτω πως θα πεθανω σε λιγους μηνες,πιστεψε με,θα απογοητευτω παρα πολυ

Εννοείται ότι δεν πρέπει να απογοητευτείς για ένα όνειρο άλλωστε τέτοιου είδους όνειρα
Πιστεύω ότι αφορούν τις φοβίες μας και τίποτα παραπάνω και δεν πρέπει να αφήνουμε να επηρεάζουν την ψυχολογία μας .
Προσωπικά πιστεύω πολύ στην θετική σκέψη καθώς ανεβάζοντας την ψυχολογία μας
Βοηθάμε τον οργανισμό μας να δουλεύει καλυτέρα Αλλα και να παίρνουμε καλύτερες αποφάσεις και να διεκδικούμε κάτι που επιθυμούμε .


quote:
Κι ελπιζω η πορεια μας να μην ειναι κυκλικη,γιατι θα ειναι σαν τον ουροβορο οφη η ολη κατασταση

Το να είναι κυκλική η πορεία μας δεν το πιστεύω γιατί δεν έχει λογική δηλαδή δεν θα προσέφερε τίποτα .


Αυτά για σήμερα γιατι ήμουν περαστικός τέτοια ώρα
καληνύχτα Το αναλύουμε άλλη φορα . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 03:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαν πιστευεις πως εχουμε ζησει και προηγουμενες ζωες,τοτε υπαρχει μια καλη εξηγηση για το θεμα αυτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 12:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαν πιστευεις πως εχουμε ζησει και προηγουμενες ζωες,τοτε υπαρχει μια καλη εξηγηση για το θεμα αυτο

Ναι είναι καλή εξήγηση αν ισχύει η θεωρία με τις προηγούμενες ζωές .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy