ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαν αυτό συνοδεύεται απο κράμπες είναι σίγουρα απο υπερκόπωση που προέρχεται απο υπερβολική άσκηση.
Συνήθως το φαινόμενο αυτό παρουσιάζεται σε άτομα που χάνουν βάρος σε συνδυασμό με υπερβολική άσκηση.
Η έλλειψη βιταμινών και ιδιαίτερα του καλίου επιβαρύνει την κατάσταση. Η ενυδάτωση πάλι επιβαρύνει πολύ περισσότερο την κατάσταση.
Είναι ενα συνηθισμένο φαινόμενο συμβαίνει και σε εμένα οταν τους καλοκαιρινούς μήνες το παρακάνω.
Εάν το φαινόμενο δεν συνοδεύεται απο κράμπες, δεν είναι απόλυτο βέβαια και δεν υπάρχει υπερκόπωση τότε είναι θέμα καθαρά ψυχολογικό.
Δεν είναι ανάγκη να ανησυχείς, συμβαίνει σε όλους μας, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο προσπάθησε να κάνεις ασκήσεις ηρεμίας.
Γιόγκα, αναπνοές, ήπια τεντώματα κλπ.
Πίνε νεράκι ποιοτικό, τρώγε καμία μπανάνα αρκετά φρούτα , μην πίνεις στιγμιαίο καφέ.
Εαν σε περίπτωση κάνεις χρήση λιποτροπικών που δεν νομίζω τα συμπτώματα αυτά είναι μέρος των παρενεργειών.
Πολλά λιποτροπικά αλλά είναι απαγορευμένα πλέον όμως δεν είναι απαγορευμένα τα λεγόμενα διεργετικά ποτά οπως red bull κλπ..
Ο παράλληλος συνδυασμός διεργετικών ποτών και του καφέ θα σε κάνει τα τινάζεσαι στα καλά καθούμενα.
Κάτι αλλο που θα πρέπει να προσέξεις είναι η στάση του ύπνου σου.
Ενα πολύ μεγάλο ποσοστό που κοιμάται ανάσκελα παρουσιάζει αυτό το φαινόμενο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 04:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον σημερα επεσα για υπνο το απογευματακι κ συνιδητοποιησα το εξης οτι εβλεπα π.χ. στις σκεψεις μου λογικα ηταν οχι ονειρο γ κ επρεπε να κανω καποια κινηση δηλαδη να κανω κατι με το χερι τιναζοταν το χερι μου ενστικτοδος δεν τιναζομουνα ολοκληρος ,κοιμαμαι πλαινες στασεις πιο πολυ επισης μου εχει συμβει στο ξυπνιο μου να βλεπω ποδοσφαιρικο αγωνα κ εκεινη την ωρα ενστικτοδος παλι το ποδι να τιναζεται λες κ θελει να κλοτσισει την μπαλα .
Λιποτροπικα οχι απλα τελευταια εχει αεχισει κ γινεται συνεχεια κ γινεται πριν ναρκωθω στον υπνο . Καφε ναι πινω αλλα σπανια με πιανει δηλ. αν θελω να κοιμηθω οσο κ να εχω πιει... κ τον πινω κ σκετο βαρυ...
Θα δοκιμασω αυτα με τα φρουτα που μου ειπες - μπανανες ,για να δουμε δεν ανυσηχω απλα ειμαε περιεργος διοτι οπως σου ειπα τελευταια γινοταν κ τιναζομουνα ολοκληρος κ αυτο μια φορα στο τοσο τωρα βλεπω πως γινεται καθε μερα απο μια δυο μπορει κ τρεις φορες κ οπως σου εξηγησα αναλογως με το τι βλεπω οταν πεφτω για υπνο το αντιστοιχο μελος μπορει να τιναχτει...
Μπορει να ειναι αγχος ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 20:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε γειά σου.

Ασχολούμαι με τη σωματική διάπλαση από το 2003 και τώρα είμαι 32 ετών.
Εχω ύψος 1,75 βάρος 73 κιλά και ανήκω στην εκτομορφική κατηγορία με περίμετρο καρπού 19. Η αναλογία μυών λίπους είναι στο 12% και όταν κατεβαίνω στα 68 κιλά είναι 10%.
Διαβάζοντας αυτά που γράφεις παραπάνω περί τεστοστερόνης και γνωρίζεις ότι η ορμόνη αυτή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη σωματική διάπλαση καθώς και τις παρενέργειες που έχει η εξωγενής τεστοστερόνη θα ήθελα να μου πείς τη γνώμη σου για τροφές που ευνοούν την έκκριση της.
Ο ψευδάργυρος και το μαγνήσιο περιλαμβάνονται στα συμπληρώματα διατροφής ΖΜΑ που συστήνονται για το σκοπό αυτό και μάλιστα σε μεγαλύτερες ποσότητες της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης.
Μπορεί να βλάψει κάτι τέτοιο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 21:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akishellas , και σε εμενα συμβαινει, οχι τοσο συχνα οπως σε εσενα απο οτι καταλαβα , αλλα μου συμβαινει κυριως στα ποδια και σπανια στα χερια, μολις που χαλαρωνω και με παιρνει ο υπνος αλλα δεν με εχει παρει ακομη τσακ τιναζεται το ποδι σα να θελει να κλωτσησει κατι , το εχω συνδιασει ομως με την κουραση , κυριως σωματικη. οπως μου εχει τυχει να το παθαινει και η συντροφος μου αν και πολυ ποιο σπανια ...

τωρα εξηγηση δεν εχω για να δωσω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 18:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΧΘΟΝΙΟΣ.
Σε οτι αφορά το σκεύασμα ΖΜΑ όσοι το έχουν δοκιμάσει δεν έχουν και την καλύτερη γνώμη. Αυπνίες, ταχυκαρδίες κλπ.

Η ημερήσια συνιστώμενη πρόληψη ψευδαργύρου ημερησίως είναι 15 mg και 200 mg για το μαγνήσιο.

Τώρα οι αθλούμενοι φαίνεται να έχουν ανάγκη για μεγαλύτερες ποσότητες.
Ο ψευδάργυρος πράγματι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο οχι μόνο στην παραγωγή τεστοστερόνης αλλά και στην αποθεραπεία μετά απο μια εναερόβια άσκηση ομως δεν μπορεί να λαμβάνουμε και μεγάλες ποσότητες ψευδαργύρου ειδικά υπο μορφή συμπληρώματος.
Ο ψευδάργυρος γίνεται τοξικός στα 150 mg ημερησίως και εκεί αρχίζουν οι διάρροιες και οι εμετοί. Εκτός αυτού σε μικρότερες ποσότητες εμποδίζει την απορρόφηση αλλων μετάλλων και ιχνοστοιχείων οπως πχ το χαλκό.
Σε ακόμα μικρότερες ποσότητες με μακροχρόνια συνεχή λήψη είναι υπεύθυνος για τη καλοήθη διόγκωση του προστάτη.
Ετσι λοιπόν καλό θα είναι κανείς να μην υπερβαίνει κατά πολύ την συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη. Καλό θα είναι να προτιμούμε να μην λαμβάνουμε ψευδάργυρο απο συμπληρώματα διατροφής καθώς η απορρόφηση του είναι πολύ μικρή αφενός αφετέρου ταλαιπωρούμε και τα νεφρά μας.
15 γραμμάρια κολοκυθόσπορος μας δίνουν 15 mg ψευδαργύρου και έχουμε ώφελος απο τα Ω3 που περιέχει.
Ενα καλό νεράκι ποιοτικό dorna θα μας δώσει μεγάλες ποσότητες μαγνησίου.
Σε γενικές γραμμές οσοι τρώνε κρέας είναι ανώφελο να λαμβάνουν συμπηρώματα ψευδαργύρου.

Το μαγνήσιο βρισκεται πολύ εύκολα στις τροφές και στο νερό είναι ανώφελο να το παίρνουμε σε συμπλήρωμα ακόμα και σε περιπτώσεις δίαιτας μιας και βρίσκεται σε λαχαχνικά φτωχά σε θερμίδες.

Σε οτι αφορά την παραγωγή τεστοστερόνης η φύση έχει προβλέψει μετά τα 30 μας χρόνια να μειώνεται. Στην προσπάθεια μας να την αυξήσουμε με εξωγενή τεστοστερόνη το μόνο που θα πετύχουμε θα είναι αλυσιδωτά προβλήματα που θα είναι μη αναστρέψιμα.

Κάποιες τροφές φαίνεται να έχουν ευεργετική επίδραση στην έκκριση τεστοστερόνης και αυτές είναι τα μανιτάρια, τα σταυροειδή λαχανικά ειδικά το μπρόκολο, η γύρη, ο κολοκυθόσπορος, τα στρείδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elven.Doe
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 20:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhspera!
allzzaro i think i need your help:)
pote sth zwh mou den eixa stathero spiti... metakomiza synexws ellada ekswteriko.... opote kai h diatrofh mou den htan katholou statherh, apo to idio mou to spiti mexri kai h anikanothta na thn issoropoisw kai monh se mikroterh hlikia, otan eimai sth douleia klp klp:P
otan ksafnika sunhdhtopoihsa oti hthela na xasw liga peritta kila otan hmoun 14 amerikh, automata apo ekeinh th stigmh, endelws apo monh mou ksekinisa ena programma diatrofhs! ws tote hmoun arketa kleismenh ston euato mou, apla kathomoun perrissotero spiti...den eixa kapoio suggekrimeno hobby drasthriothtas, kai oxi kai apo epilogh mou.
telos pandon, katalava oti eprepe na katharisw ton organismo mou mesw diatrofhs kai swmatikhs askhshs.
borei kapoia pragmata pou ekana na htan upervolika....alla apo to na kathomai kai na trw cheeseburgers:p ekana kati kalhtero gia ton euato mou! oi upervoles tote htan oti den etrwga pswmi, to gala pou epina htan Skim milk...kai kati teteia... den hksera kalhtera.... kai ekneurizomoun me tous pandes pou mou legane faeee faeee..... den me ephreaze tipota.... meta omws pou arxisa na vgainw me tis parees sto lykeio kai telika na mhn eimai katholou spiti... e tote bhke h neurikh anoreksia.... xwris na to katalavw h na to paradexomai....
giati prin apo auto... sxolaga apo to sxoleio, phgaina amesws spiti kai eixa to programma mou.... mageireua egw, h zhthga apo thn mama ti hthela na pswnizei k ti na trwme genika. a kai poly nero!
apo gymnastikh.... apla prospathousa na kaiw perissotero apoti trw... pote asanser, perpathma.... kai eixa ena programma 15-20 lepton kathe mera sto spiti me diataseis kai oti eixa dei apo pilates-yoga ..
h anoreksia den krathse poly, giati den eniwtha omorfa kai eida thn diafora... katalava oti den aksize.
oi ragades emfanisthkan se ekeinh thn fash ths anoreksias, kai oxi toso otan eixa paxynei... opws aneferes, logo elipshs myikou istou:/
exw arxaies pleon ragades:P kyriws sto sththos kai apagwgous...
tis exw dextei sth zwh mou...opote ola kala:P
kati allo pou drepomai na pw......... kapnizw apo ta..... 13? :(
shmera..... eimai 26... eimai sth fash pou psaxnw na vrw douleia ston tomea mou kai na frondizw ton euato mou.....
to tsigaro to exw kopsei alla exw ena allo pathos:P
den to exw anagh kai isws ftaei pou exw poly eleuthero xrono ... alla egw eimai upeuthinh gia tis prakseis mou kai mono egw, i know...
den to thewrw toso kako an to katanalwseis "swsta"
-den pinw alchohol, oute kafedes k anapsyktika klp
to pathos einai thc.
h erwthsh mou allzzaro einai, an exeis na mou proteineis pws borw na katharisw to systhma mou apo to kapnisma... kai h gnwmh sou gia thn xrhsh cannabis?
thank you^-^


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 23:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elven.Doe καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε να είναι τα μηνύματα σου κατανοητά από όλους.

Σ΄ ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 09:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Elven.Doe

Θα πρέπει να μου πείς πόσα κιλά ήσουν κατά τη διάρκεια της εφηβείας σου, πόσα κιλά έφτασες την περίοδο της νευρικής ανορεξίας και πόσα κιλά είσαι σήμερα.
Επίσης θα πρέπει να μου πείς τι ύψος έχεις και πόση είναι η περίμετρος του καρπού σου.

quote:
h erwthsh mou allzzaro einai, an exeis na mou proteineis pws borw na katharisw to systhma mou apo to kapnisma... kai h gnwmh sou gia thn xrhsh cannabis?

Ο οργανισμός μας ανέχεται τις τοξικές ουσίες σε μεγάλο βαθμό, με μια ειδική διατροφή και αρκετά αντιοξειδωτικά τις αποβάλλει γρηγορότερα.

Ολοι μας γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε.
Τι είναι το σωστό.
Ομως πράττουμε το αντίθετο και εκτός αυτού βρίσκουμε και κάποιες δικαιολογίες προσπαθώντας να πείσουμε ακόμα και τον εαυτό μας οτι.. δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.
Απο εκεί πιστεύω οτι πρέπει να ξεκινήσει κανείς.
Σε οτι αφορά την ινδική κάναβη δεν πιστεύω να περιμένεις να σου πώ οτι είναι οτι το καλύτερο, ή οτι είναι κάτι καλό.
Τις κακές συνήθειες απλά τις κόβεις, έτσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elven.Doe
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2010, 21:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hello allzzaro,
χωρίς να είμαι σίγουρη... όταν είχα παχύνει στα 12-14 χρονών είχα φτάσει 115 Pounds και παρα πάνω ίσως...
Την "δίαιτα" ξεκίνησα στα 14 και έχασα μέσα σε ένα μήνα και πήγα 100-103 pounds...
στη φάση ανορεξίας... νομίζω το λιγότερο που κατάφερα να ζυγίζω είναι 95-98 pounds:P

και σήμερα πάνω κάτω:
kιλά: 50kg
Ύψος: 1,62
kαρπός: 10,7cm


Edited by - Elven.Doe on 03/12/2010 21:39:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2010, 11:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι εκτομορφική και ανήκεις στην πολύ ελαφριά σκελετική κατηγορία σύμφωνα με εναν πίνακα που έχω παραθέσει εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=34&ARCHIVE=.
Τα κιλά σου καλά ακούγονται και αν δεν είχες περάσει στην εφηβική σου ηλικία το πρόβλημα της νευρικής ανορεξίας θα σου έλεγα οτι είναι μια χαρά.
Οι αποκλίσεις βάρους στους εκτομορφικούς τύπους διαφέρουν απο τις αλλες κατηγορίες, πολυ δύσκολα παίρνουν βάρος αλλά αν πάρουν λόγω κακής διατροφής τα παίρνουν σε λίπος.
Ετσι λοιπόν κατά τη διάρκεια της εφηβικής σου ηλικίας έχασες 10 πολύτιμα κιλά και δημιούργησες σοβαρότατα προβλήματα.Συνήθως οι μεγάλοι στην ηλικία προτείνουν στις κατηγορίες αυτές να φάνε ανεξέλεγκτα με το σκεπτικό οτι είναι αδύνατοι.
Αυτο είναι το μεγαλύτερο λάθος για έναν εκτομορφικό τύπο καθώς οτι επιπλέον βάρος πάρει θα το πάρει στους γοφούς και στην κοιλιά.

Τα κιλά αυτά τα ξαναπήρες οπως λές τρώγοντας οχι και τόσο υγιεινά και πολύ πιθανόν να έχεις αυξήσει κατά πολύ τα ποσοστά λίπους.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διαπιστώσεις το κατά πόσο είναι αυξημένο το ποσοστό αυτό απο το να βρείς ενα δερματοπτυχόμετρο και να μετρηθείς αλλά μπορείς να το κάνεις και με τη μέθοδο του καθρέπτη.
Δίπλες στην κοιλιακή χώρα ή το φαινόμενο της σαμπρέλας, σημάδια κυτταρίτιδας, διπλοπήγουνα κλπ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpanagiotou
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 18:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi...

ime kenourgios stin parea, ke anarotieme an xeri kapios kati gia to ozon. an kanei kalo, i oxi...

thanx makis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 03:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε mpanagiotou καλωσόρισες στο esoterica και καλή χρονιά!

Μια μικρή επισήμανση μόνο. Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να διαβάζονται ευκολότερα τα μηνύματά σου.

Ευχαριστώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mpanagiotou
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 19:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ....!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 22:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Φιλε είχα προβλήματα με φλεγμονές και με το όζον εχω δει μεγαλη καλυτερευση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpanagiotou
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 11:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΤΗΝ ΟΧΕΙΔΩΣΙ ΟΜΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΗ...ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΗΣ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΜΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 22:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασε τι γραφει εδώ http://www.womenonly.gr/article.asp?catid=13333&subid=2&pubid=516210

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2011, 12:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα κ καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα ,υπομονη κ πιστη για το καλυτερο για ολους μας.


Φιλε Αλζαρο κ οσοι ξερουν η λογο καποιας εμπειριας κ μπορουν να ανταλλαξουμε γνωμες λοιπον

1) Τι γνωμη εχετε για την εφεδρινη το βοτανο μαχουανκγ γνωστο ως εφεδρα , για καυση λιπους ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΥΜΝΑΖΟΝΤΑΙ Κ ΩΣ ΒΑΣΗ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΙΣ . Αllzaro ως τονωση κ ταυτοχρονα καυση του λιπους για μικρο διαστημα ειναι οτι πρεπει ? O συνδιασμος ECA (εφεδρινη-καφεινη-ασπιρινη) ειναι καλυτερος για το συγκεκριμενο σκοπο η αρκει σκετο το βοτανο ? Προσωπικα θα το χρειαστω καποια στιγμη λογο γυμνατηριου κ εχω ακουσει κ θετικα κ αρνητικα (αν κ πολυ λιγα με σωστη χρηση) ,το θεμα ειναι εαν το σταματησεις υπαρχει προβλημα στο να περνεις κιλα χωρις να τρως πολυ δηλαδη τρωγωντας νορμαλ δηλ. να σου εχει πειραξει κανα θυροειδη?
2) Αυξητικη ορμονη ,ποιοι ειναι οι πιο φυσικοι τροποι για την εκκριση της απο τι ξερω οπως κ η τετοστερονη ετσι κ η α.ο. μειωνεται απο τα 25 κ μετα κ για την τετο απο 30 κ επειτα ,ΟΠΟΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ? Για την τετοστερονη ειπες πιο πανω .
3) Για το CLA τελικα ειναι μουφα η οχι βοηθαει εστω σε κατι ?


Τωρα λιγο διαφορετικα θεματα

Μαλλια

1) Ως προς τα μαλλια για το ζελε που τρωμε εχεις ακουσει κατι ?
2) Κανα αλλο τοπικο εκτος saw palmeto για το κεφαλι εχεις δοκιμασει ?

Βοτανα

1) Λουιζα - Βαλσαμοχαρτο - μαυρο τσαι - μελισσοχορτο αν τα βρασεις ολα μαζι κ το πιεις ?
2) Τα παραπανω για λοσιον για μαλλια να κανουν κατι? διοτι μερικα απο αυτα το βοηθουν συμφωνα με ερευνες.

Εχω διαβασει για το καθενα απλα αν τα πιεις μαζι με ενδιαφερει .

Νερο - Οξυγονο

1) Τα φιλτρα που καθαριζουν το νερο της βρυσης κανουν τελικα κατι?
Αν οχι ,για καθαρο νερο τι να κανω μονο εμφιαλομενο ?

2) Για τη συσκευη Οζον πες αν ειναι την αποψη σου διοτι εχω διαβασει πολλα πραγματα για το οζον κ τα πιο πολλα ειναι θετικα οπως κ παλιες ερευνες που δειχνουν οτι κανει καλο αλλα δεν συμφερει τις φαρμακοβιομηχανιες να το χρησιμοποιουν διοτι εινια πολυ φθηνο . Οποτε αν ειναι ετσι τα μηχανηματα οζον που υπαρχουν στην αγορα κανουν κατι ?

οπως σου ειπα εχω διαβασει για αρκετα απο αυτα που σου ανεφερα απλα μαρεσει να ακουω κ αλλες αποψεις .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2011, 20:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εφεδρινη φίλε akishellas ειναι απαγορευμένη
Μπορεί κάποιος να την προμηθευτεί μέσα απο το ίντερνετ ομως.
Η χρήση της εφεδρίνης γίνεται πλέον μόνο απο ορισμένους που ασχολούνται με τη σωματική διάπλαση και κατεβαίνουν σε αγώνες. Αυτοί γνωρίζουν πολύ καλά τι θα πάρουν πόσο θα πάρουν και γνωρίζουν επισης τις παρενέργειες που εχει.
Σε οτι αφορα την εφεδρίνη καλό θα είναι να την αποφύγεις.
Το ιδιο και για την αυξητική ορμόνη. Μείνε μακρυά απο τέτοια σκευάσματα.Αναφέρεται και πιο πάνω απο το αλζαρο το σκεύασμα zma. Εχει παρενέργειες.
Το cla μπορείς να το αντικαταστήσεις με ελαιόλαδο ή απλό λινέλαιο τσάμπα λεφτά θα δώσεις.

Το φιλτραρισμένο νερό δεν κάνει καλό οπως δεν κάνει καλό να πίνουμε και όζον. Ο οργανισμός πρέπει να έρχεται σε επαφή με ολους τους μικροοργανισμούς.

Σε οτι αφορά τα βοτανα που λές δεν γνωριζω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2011, 01:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου οπως ανεφερα εχω διαβασει για την αυξητικη κ την εφεδρινη τι κανουν κ τις παρενεργειες του παρολαυτα για την εφεδρινη μπορει καποια στιγμη μπορει να την δοκιμασω σαν ECA ομως ,απλα θελω να ακουσω γνωμες οσες γινονται πιο πολλες για να ειμαι σιγουρος στην αποφαση μου .
Μπορεις να μου εξηγησεις για τη δεν κανει καλο τι φιλτραρισμενο νερο ?
Δηλαδη εσυ το εμπιστευεσαι ? Με αυτα πυ ψεκαζουν κτλ δεν εμπιστευομαι κ πολλους γενικα .
Το οζον δεν ειναι για καθημερινη βαση να το χρησιμοποιεις αν δεν απατουμε η οχι ?

Πες μου κ την αποψη σου για το γαλα που κυκλοφορει αν ειναι οκ διοτι εχω ακουσει πως μονο ασβεστιο τελικα δεν περνουμε απο αυτο ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2011, 18:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ρωτάς γιατι δεν κάνει να πίνουμε φιλτραρισμένο νερό
Δες τα ζώα στο δρόμο πίνουν νερο απο χαντάκια απο υπονομους απο οπου βρούν. Δεν παθαίνουν τίποτα.
Πίνε νερό φιλτραρισμένο και μετά προσπάθησε να πιείς της βρύσης.
Θα σε πιάσει διαρροια.
Το ανοσοποιητικό μας παύει να λειτουργεί.

Η άποψη μου για το γάλα είναι οτι μετά την ηλικια των 30 καλό θα είναι να το αποφεύγουμε. Προτιμότερο ειναι το γιαούρτι.

Τελος αν θες τη συμβουλη μου μην παίζεις με τις εφεδρίνες και τα αναβολικά. Μακρυά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 09:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΘΟΝΙΟΣ , θα επεινω στο ερωτημα για το οζον μιας και το εχεις δοκιμασει οπως λες , εχω συγγενη που τελευταια εχει παρουσιασει διαφορα προβλημα με φλεγμονες στις αρθρωσεις , οι γιατροι εχουν δωσει φαρμακα , μολις τα σταματησει και μετα απο μερικους μηνες ξανα απο την αρχη , καποιος μας ειπε για το οζον αλλα επειδη υπαρχει πολυ παραφιλολογια για το θεμα (οπως και πολλα αλλα) και επισης τις μονες συσκευες που ξερουμε ειναι αυτες απο την τηλεοραση τυπου "τηλεμερκετινγκ" το βλεπω με πολυ σκεπτικισμο !!!

αυτο που ρωταω ειναι εαν θα βοηθησει
και ενα δευτερο ερωτημα μιλας για τις ιδιες συσκευες (τηλεμαρκετινγκ) ή υπαρχου και αλλα προιοντα ? και τα βρισκει ευκολα καποιος ? (εαν εχεις καποιο λινκ ή καποιες μαρκες κτλπ)

(διαβασα το αρθρο , απλα ζηταω και την δικη σου αποψη)

ευχαριστω


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2011, 15:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί θα βοηθήσει.
Ολες οι συσκευες παραγωγής οζοντος κανουν την ίδια δουλειά παράγουν όζον. Αλλες παράγουν περισσοτερο αλλες λιγοτερο.
Το παραγομενο αυτό οζον δεν ειναι σε θέση να βλάψει τον οργανισμο εκτός αν κάποιος το παρακάνει.
Το οζον μπορεί να βοηθά σε πολλές παθήσεις οπως βοηθούν και τα αντιβιοτικά ή τα αντιφλεγμονώδη αλλά η μακροχρόνια χρήση του εξασθενεί τις άμυνες του οργανισμού.
Ο οργανισμός πρέπει να έρχεται σε επαφή με μικρόβια έτσι τίθεται σε λειτουργία η άμυνα του οργανισμού. Εάν χρησιμοποιούμε το όζον σε μακροχρονια βάση ή πινουμε νερό φιλτραρισμένο στερούμε απο τον οργανισμό μας τη δυνατότητα να αμυνθεί. Η στέρηση αυτή της δυνατότητας μας κάνει αρκετά ευάλωτους. Είναι σαν να χρησιμοποιούμε σε μόνιμη βάση αντιβιοτικά.
Η χρήση όζοντος αφορά μόνον τους παθόντες. Οι υγιείς δεν έχουν κανένα λόγο να χρησιμοποιήσουν οζονοθεραπεία.

Edited by - ΧΘΟΝΙΟΣ on 12/01/2011 15:19:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 16:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φώτη καλησπέρα,
Αναφορικά με το Saw Palmetto σε κάψουλες για την αλωπεκία, ποια είναι βέλτιστη δοσολογία ανά ημέρα;

Υπάρχουν διάφορες συσκευασίες, μερικές έχουν ανά κάψουλα 1000 mg, 500, 540, 460, 320 .....

Υπάρχει και αυτή της Lamberts που επίσης είναι 320 mg.

????

Ευχαριστώ πολύ

*Έχω δει, επίσης πως το rogaine υπάρχει και σε αφρό. Γνωρίζεις τίποτα γι' αυτό; Μου φαίνεται δύσκολο να το βάζεις όταν έχεις μακρυά μαλιά.
Επίσης, βρίσκω και τη μάρκα Kirkland που έχει το minoxidil σε αναλογία 5%, μήπως γνωρίζεις αν είναι καλό προϊόν;

**Τώρα είδα πως σε παλαιότερο μήνυμα ανέφερες για δυο κάψουλες Saw Palmetto των 150mg η καθεμιά. Να θεωρήσω, λοιπόν, αυτή τη δοσολογία ως την ενδεδειγμένη;

Edited by - Ψηλός on 19/01/2011 18:28:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 21:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Κωστή.
Να προτιμήσεις της Lamberts 150 mg δύο φορές ημερησίως αν είναι δυνατόν η πρώτη πρωινές ώρες.Η δοσολογία αυτή είναι αρκετά καλή δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

Το εκχύλισμα αυτό δεν έχει καμμία απολύτως παρενέργεια όπως oι αποκλειστές τύπου proscar.
Σε τρείς μήνες τα αποτελέσματα είναι εμφανή και κάθε τόσο μπορείς να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία όσο θές. Μετά απο 3-μήνες θα αυξηθεί η τριχοφυία σε όλο το σώμα. Οπου υπάρχει θύλακας με εξασθενισμένη τρίχα αυτή θα μεγαλώσει.Θα μεγαλώσουν παράλληλα και οι γερές τρίχες σε υπερβολικό βαθμό.

Σε οτι αφορά το minoxidil.
Oχι μην το χρησιμοποιήσεις σε αφρό.
Δρά τοπικά στο θύλακα της τρίχας οπότε το θέλουμε απευθείας στο δέρμα και οχι στις τρίχες.
Ολα τα σκευάσματα για την θεραπεία της αλωπεκίας περιέχουν minoxidil.
To καλύτερο είναι το regain.
Οι οδηγίες για την εφαρμογή του είναι 6 ψεκάσματα δύο φορές ημερησίως σε στεγνό δέρμα. O κάθε επιτυχημένος ψεκασμός να μην γίνεται στο ιδιο ακριβώς σημείο. Πρωί και βράδυ με ενα ειδικό ψεκαστήρι. Το regain είναι το μόνο που διαθέτει στη συσκευασία του τρία καταπληκτικά ψεκαστήρια, ενα απο αυτά διαθέτει μακρύ λαιμό και στοχεύει με άνεση απευθείας στο στόχο. Ψεκάζουμε μόνο τη βάση της τρίχας που έχει πρόβλημα και οχι όλο το τριχωτό της κεφαλής. Αναγκαστικά θα ψεκαστούν και οι τρίχες δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακολουθεί ενα καλό μασάζ με τις άκρες των δακτύλων και αφήνουμε να στεγνώσει οσο το δυνατόν πιο αργά. Δεν χρησιμοποιούμε πετσέτα, ούτε πιστολάκι. Δεν χρησιμοποιούμε το regain αν σε λίγο πρόκειται να βρέξουμε τα μαλλιά. Πρώτα τα λούζουμε και αφού στεγνώσουν ψεκάζουμε.
Κατά τη διάρκεια που κάνουμε θεραπεία με το regain δεν χρησιμοποιούμε άλλα σκευάσματα ούτε λάδια περιποίησης.
Παράλληλα με τη θεραπεία μπορείς να καταναλώνεις ξηρούς καρπούς ταχίνι και ενα καλό φυτικό βούτυρο σε πολύ λογικές ποσότητες καθώς και βιταμίνες Α Ε και D. Το συχνό λούσιμο ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες ο ήλιος και η θάλασσα βοηθούν. Δεν βοηθούν το ποτό, το κάπνισμα, το στρές-άγχος,τα νεύρα, η κακή διατροφή, το ξενύχτι και τα καπέλα. Καπέλα μόνον στον πολύ ήλιο ή στον υπερβολικό χιονιά με οσο το δυνατόν φειδωλή χρήση.
Εάν έχεις μακρυά μαλλιά θα σου πρότεινα τα κοντύνεις όσο περισσότερο μπορείς.

Edited by - allzzaro on 19/01/2011 21:43:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 01:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου Κωστή.
Να προτιμήσεις της Lamberts 150 mg δύο φορές ημερησίως αν είναι δυνατόν η πρώτη πρωινές ώρες.Η δοσολογία αυτή είναι αρκετά καλή δεν χρειάζεσαι παραπάνω.

Το εκχύλισμα αυτό δεν έχει καμμία απολύτως παρενέργεια όπως oι αποκλειστές τύπου proscar.
Σε τρείς μήνες τα αποτελέσματα είναι εμφανή και κάθε τόσο μπορείς να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία όσο θές. Μετά απο 3-μήνες θα αυξηθεί η τριχοφυία σε όλο το σώμα. Οπου υπάρχει θύλακας με εξασθενισμένη τρίχα αυτή θα μεγαλώσει.Θα μεγαλώσουν παράλληλα και οι γερές τρίχες σε υπερβολικό βαθμό.

Σε οτι αφορά το minoxidil.
Oχι μην το χρησιμοποιήσεις σε αφρό.
Δρά τοπικά στο θύλακα της τρίχας οπότε το θέλουμε απευθείας στο δέρμα και οχι στις τρίχες.
Ολα τα σκευάσματα για την θεραπεία της αλωπεκίας περιέχουν minoxidil.
To καλύτερο είναι το regain.
Οι οδηγίες για την εφαρμογή του είναι 6 ψεκάσματα δύο φορές ημερησίως σε στεγνό δέρμα. O κάθε επιτυχημένος ψεκασμός να μην γίνεται στο ιδιο ακριβώς σημείο. Πρωί και βράδυ με ενα ειδικό ψεκαστήρι. Το regain είναι το μόνο που διαθέτει στη συσκευασία του τρία καταπληκτικά ψεκαστήρια, ενα απο αυτά διαθέτει μακρύ λαιμό και στοχεύει με άνεση απευθείας στο στόχο. Ψεκάζουμε μόνο τη βάση της τρίχας που έχει πρόβλημα και οχι όλο το τριχωτό της κεφαλής. Αναγκαστικά θα ψεκαστούν και οι τρίχες δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακολουθεί ενα καλό μασάζ με τις άκρες των δακτύλων και αφήνουμε να στεγνώσει οσο το δυνατόν πιο αργά. Δεν χρησιμοποιούμε πετσέτα, ούτε πιστολάκι. Δεν χρησιμοποιούμε το regain αν σε λίγο πρόκειται να βρέξουμε τα μαλλιά. Πρώτα τα λούζουμε και αφού στεγνώσουν ψεκάζουμε.
Κατά τη διάρκεια που κάνουμε θεραπεία με το regain δεν χρησιμοποιούμε άλλα σκευάσματα ούτε λάδια περιποίησης.
Παράλληλα με τη θεραπεία μπορείς να καταναλώνεις ξηρούς καρπούς ταχίνι και ενα καλό φυτικό βούτυρο σε πολύ λογικές ποσότητες καθώς και βιταμίνες Α Ε και D. Το συχνό λούσιμο ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες ο ήλιος και η θάλασσα βοηθούν. Δεν βοηθούν το ποτό, το κάπνισμα, το στρές-άγχος,τα νεύρα, η κακή διατροφή, το ξενύχτι και τα καπέλα. Καπέλα μόνον στον πολύ ήλιο ή στον υπερβολικό χιονιά με οσο το δυνατόν φειδωλή χρήση.
Εάν έχεις μακρυά μαλλιά θα σου πρότεινα τα κοντύνεις όσο περισσότερο μπορείς.

Edited by - allzzaro on 19/01/2011 21:43:13



Φώτη ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Και όσον αφορά ένα καλό σαμπουάν, έχεις να προτείνεις κάτι καλό;
Έχω λιπαρά μαλλιά. Ένα σαμπουάν που το έχω χρησιμοποιήσει και ήταν πολύ καλό είναι και το frezyderm για λιπαρά μαλλιά και πιτυρίδα.

Ίσως χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο να το χρησιμοποιώ με το συνδυασμό saw palmetto και regain;

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by - Ψηλός on 20/01/2011 01:43:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 15:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την περίπτωση σου είναι αυτό http://www.perganda.gr/ViewItem.asp?idProduct=24. Αριστο
Σε καλά φαρμακεία θα βρείς και αλλα παρόμοια.

Ενα δεύτερο είναι αυτό το λάδι http://www.perganda.gr/ViewItem.asp?idProduct=28 για τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά και για το φθινόπωρο.
Το συγκεκριμένο λαδάκι είναι θαυματουργό οχι μόνο για τα μαλλιά αλλά γενικώς για το δέρμα.
Μπορείς πολύ εύκολα να εκχυλίσεις φασκόμηλο και δενδρολίβανο και να φτιάξεις ενα υπέροχο τονωτικό για τις ρίζες των μαλλιών.
Αν δεν θές να μπείς στη διαδικασία αυτή πολύ καλά αποτελέσματα έχει και το αφέψημα. Μπορείς λοιπόν να βράσεις φασκόμηλο με δενδρολίβανο να το αφήσεις αρκετές ώρες και να πάρεις ένα υπέροχο εκχύλισμα οπου μπορείς να το εφαρμόσεις οχι μόνο στις ρίζες αλλά σε ολόκληρη την τρίχα. Εκτός απο τις ευεργετικές ιδιότητες το συγκεκριμένο εκχύλισμα δίνει και μια υπέροχη απόχρωση, μία καστανή απόχρωση, διογκώνει την τρίχα δίνοντας περισσότερο όγκο προστατεύοντας ταυτόχρονα απο υψηλές αλλά και χαμηλές θερμοκρασίες.
Στο συγκεκριμένο αφέψημα μπορείς να προσθέσεις σταγόνες απο το αιθέριο έλαιο patculi.
Τα έχω δοκιμάσει προσωπικά και μπορώ να πώ οτι είναι υπέροχα.
Π ρ ο σ ο χ ή μην χρησιμοποιείτε βαφές μαλλιών. Ειδικά κάποιες με αφρό. Επιταχύνει τη διαδικασία της τριχόπτωσης, εξασθενεί την τρίχα και νεκρώνει τους θύλακες.
Οταν μία τρίχα πέφτει στη θέση της θα βγεί μια αλλη νέα.
Στην περίπτωση της αλωπεκίασης η τρίχα αυτή θα είναι πιο αδύναμη και δεν θα μεγαλώσει. Οταν πέσει και αυτή πιθανόν να ξαναβγεί ακόμα πιο αδύναμη μέχρι που στο τέλος δεν θα ξαναβγεί.
Η διαδικασία αυτή κρατά χρόνια. Με τη χρήση του regain αλλά και του saw palmeto η τρίχα αυτή η αδύναμη θα γίνει δυνατή και μεγάλη και θα παραμείνει έτσι. Η ταυτόχρονη περιποίηση του τριχωτού της κεφαλής οι συχνές μαλάξεις δημιουργούν υπεραιμία δίνοντας στο θύλακα τη δυνατότητα να παράγει νέες γερές τρίχες.
Οι βιταμίνες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τρώς τα απαραίτητα μπορείς να τις πάρεις σε κάψουλες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2011, 17:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την περίπτωση σου είναι αυτό http://www.perganda.gr/ViewItem.asp?idProduct=24. Αριστο
Σε καλά φαρμακεία θα βρείς και αλλα παρόμοια.

Ενα δεύτερο είναι αυτό το λάδι http://www.perganda.gr/ViewItem.asp?idProduct=28 για τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά και για το φθινόπωρο.
Το συγκεκριμένο λαδάκι είναι θαυματουργό οχι μόνο για τα μαλλιά αλλά γενικώς για το δέρμα.
Μπορείς πολύ εύκολα να εκχυλίσεις φασκόμηλο και δενδρολίβανο και να φτιάξεις ενα υπέροχο τονωτικό για τις ρίζες των μαλλιών.
Αν δεν θές να μπείς στη διαδικασία αυτή πολύ καλά αποτελέσματα έχει και το αφέψημα. Μπορείς λοιπόν να βράσεις φασκόμηλο με δενδρολίβανο να το αφήσεις αρκετές ώρες και να πάρεις ένα υπέροχο εκχύλισμα οπου μπορείς να το εφαρμόσεις οχι μόνο στις ρίζες αλλά σε ολόκληρη την τρίχα. Εκτός απο τις ευεργετικές ιδιότητες το συγκεκριμένο εκχύλισμα δίνει και μια υπέροχη απόχρωση, μία καστανή απόχρωση, διογκώνει την τρίχα δίνοντας περισσότερο όγκο προστατεύοντας ταυτόχρονα απο υψηλές αλλά και χαμηλές θερμοκρασίες.
Στο συγκεκριμένο αφέψημα μπορείς να προσθέσεις σταγόνες απο το αιθέριο έλαιο patculi.
Τα έχω δοκιμάσει προσωπικά και μπορώ να πώ οτι είναι υπέροχα.
Π ρ ο σ ο χ ή μην χρησιμοποιείτε βαφές μαλλιών. Ειδικά κάποιες με αφρό. Επιταχύνει τη διαδικασία της τριχόπτωσης, εξασθενεί την τρίχα και νεκρώνει τους θύλακες.
Οταν μία τρίχα πέφτει στη θέση της θα βγεί μια αλλη νέα.
Στην περίπτωση της αλωπεκίασης η τρίχα αυτή θα είναι πιο αδύναμη και δεν θα μεγαλώσει. Οταν πέσει και αυτή πιθανόν να ξαναβγεί ακόμα πιο αδύναμη μέχρι που στο τέλος δεν θα ξαναβγεί.
Η διαδικασία αυτή κρατά χρόνια. Με τη χρήση του regain αλλά και του saw palmeto η τρίχα αυτή η αδύναμη θα γίνει δυνατή και μεγάλη και θα παραμείνει έτσι. Η ταυτόχρονη περιποίηση του τριχωτού της κεφαλής οι συχνές μαλάξεις δημιουργούν υπεραιμία δίνοντας στο θύλακα τη δυνατότητα να παράγει νέες γερές τρίχες.
Οι βιταμίνες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τρώς τα απαραίτητα μπορείς να τις πάρεις σε κάψουλες.



Ευχαριστώ φίλε Φώτη.
Παρήγγειλα ήδη το rogaine και το Saw Palmetto.
Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να διατηρήσω αυτά που έχω, γιατί βλέπω πως σιγά-σιγά ..... και αν δεν κάνω κάτι τώρα, σε λίγα χρόνια ....

*Να είσαι πάντα καλά, να μας προσφέρεις τα Φώτα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2011, 03:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω Χθονιε ,παμε παλι στο θεμα των μαλλιων που ειναι πιο ... ζεστο...

Αλζαρο

Μαλλια

1) Ως προς τα μαλλια για το ζελε που τρωμε εχεις ακουσετε ακουσει κατι ?

2) Κανα αλλο τοπικο εκτος saw palmeto για το κεφαλι εχεις δοκιμασει Alzaro ?

3) saw palmeto σε καρπούς αποξηραμένους εσυ απο που εχεις παρει? ,ρε γαμωτο θελω να το κανω αλλα θελει 3 μηνες μου λες περιπου μεχρι τοτε χαπια αλλα ποσα mg 150mg?

3) Οξυζενε 3% για τα μαλια στο hairlossgr ενα παλικαρι λεει οτι κανει δουλεια σε περιοχες που δεν ειχε τιποτα μονο που βγαινουν ανοιχτες στο χρωμα οι τριχες,εχεις ακουσει κατι ,μπορει να συμβαινει αυτο ?

4)Για την henna perfect που μου ειχες πει υπαρχει πουθενα σε κανα site εκτος απο hondos ?
Επισης πολλες φορες με ρωτανε αν βαφω μαυρα τα μαλλια μου χωρις να το εχω κανει αυτο ποτε ...

δες το λινκ αν θες ειναι για το Οξυζενε

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2509.0.html

Βοτανα

1) Λουιζα - Βαλσαμοχαρτο - μαυρο τσαι - μελισσοχορτο αν τα βρασεις ολα μαζι κ τα πιεις ?

2) Τα παραπανω για λοσιον για μαλια να κανουν κατι? διοτι μερικα απο αυτα το βοηθουν συμφωνα με ερευνες.

Επισης πηρα 500mg Saw Palmeto σε χαπακια(b-sitosteroli κανει-αν οντως κανει ολη τη δουλεια εχω διαβασει αλλα παιζει απο εταιρεια σε εταιρεια η ποσοτητα της μεσα στο χαπι) καλυτερο θα ηταν να φτιαξω το εκχυλισμα που λες πιο πριν ?


Για το θεμα ενεργειας μετα απο 5-6 μηνες ξαναρχισα γυμναστηριο κ σηκωνω τα μισα κιλα απο τι πριν λογιο ειναι αλλα οχι τα μισα,επισης τωρα ειμαι 74 κιλα με μονο προβλημα στην περιοχη του σωσιβιου .
Νιωθω πολυ πεσμενος οχι λογο κιλων που δεν σηκωνω γενικα δεν εχω ορεξη - ενεργεια οπως πριν κανα χρονο περιπου .
Θα ξεκινησω αυτη τη φορα αυτο που μου ειχες πει λιγα κιλα πολλες επαναληψεις μονο σε ενα σημειο θελω να βαζω μετρια προς καλα κιλα στο θεμα της πλατης κ εδω ειναι το ερωτημα μου οπως κ διαφορα αλλα..

1) Η πλατη(φτερα) ανοιγει στα 33 ?
2) Για την κρεατινη τη γνωμη εχεις ?
3) Αργινινη-Ορνιθινη Βοηθουν ,γενικα τα αμινοξεα βοηθουν ?


ΑΑΑΑ κ για το Οζον κ το υπεροξειδιο του υδρογονου πες την γνωμη σου εκτος αν εχεις γραψει κατι για αυτα .

Ευχαριστω κ παλι .

Edited by - akishellas on 27/01/2011 03:30:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2011, 13:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την χρήση δαφνέλαιου ως δραστικό κατά τις τριχόπτωσης έχετε ακούσει κάτι (εντριβή στην ρίζα της τρίχας)?


Edited by - Zephyr on 28/01/2011 13:23:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΘΟΝΙΟΣ
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2011, 21:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αμινοξέα που αναφέρεις φίλε akishellas απευθύνονται σε ειδικές κατηγορίες αθλητών που ασχολούνται με τη σωματική διάπλαση.
Εσύ με ύψος 1,69 βάρος 74 κιλά και ελαφρύ σωματότυπο οπως διάβασα σε προηγούμενα πόστ πρέπει να έχεις ποσοστά λίπους πάνω απο 14%.
Αυτά λοιπόν χρησιμοποιούνται σε αθλητές αυτού του είδους που έχουν ποσοστά κάτω απο 11% και σκοπεύουν να κατέβουν ακόμα χαμηλότερα φτάνοντας μέχρι και το 4%.
Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν κάποιος σαν και εσένα να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους αμινοξέα.
Μία πολλών πηγών πρωτείνη θα ήταν προτιμότερη.

Σε οτι αφορά την κρεατίνη και αυτή δεν κάνει για εσένα.

Ρωτάς για την πλάτη αν ανοίγει στα 33.

Οταν φίλε μου οι μύες κρύβονται πίσω απο ενα παχύ στρώμα λίπους δεν δείχνουν. Οταν το ποσοστό αυτό μειωθεί τότε οι μύες θα κάνουν την εμφάνιση τους. 33 επαναλήψεις είναι πάρα πολλές, δεν χρειάζεσαι τόσες. Μέχρι 20 καλά είναι.
Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά που γράφει ο θεματοθέτης για την απώλεια βάρους.
Να ξέρετε οτι λίπος αποθηκεύουμε μετά απο κάθε γεύμα μας όταν αυτό ξεπεράσει εναν ορισμένο αριθμό θερμίδων.
Το να πηγαίνουμε στο γυμναστήριο και μετά να πλακωνόμαστε στο φαγητό δεν λέει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy