ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 21:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαι αρκετα εκνευρισμενος για να μπορεσω να γραψω με νηφαλιοτητα , δια τουτο θα παραθεσω μονο αποσπασματα αλλων ...

Ηταν 28 Ἰανουαρίου 2007, ὅταν ἡ Ὀρθόδοξη Ἀρχιεπισκοπὴ τοῦ Ἰλλινόις διωργάνωσε στὸ Σικάγο τὴν ἐτήσια «Ἑορτὴ τῶν Γραμμάτων» πρὸς τιμὴν τῶν τριῶν Ἱεραρχῶν. Ἐπίσημη προσκεκλημένη ὁμιλήτρια ἦταν μία δεκαπεντάχρονη Ἑλληνίδα, ἡ Προμηθέα-Ὀλυμπία-Κυρήνη-Πυθία.Τὸ θέμα τῆς ὁμιλίας της: «Ἡ Ἑλληνικὴ Παιδεία». Οἱ ἑλληνορθόδοξοι παρουσιαστὲς τῆς ἐκδήλωσης, μὴ γνωρίζοντες ἐκ τῶν προτέρων τί θὰ ἔλεγε, ἐκθείασαν στὴν ἀρχὴ τὰ προσόντα της, τὰ ἐπιτεύγματά της καὶ τὴν ἀγάπη της γιὰ τὶς Ἐπιστῆμες καὶ τὴν Ἑλλάδα. Στὴν ὁμιλία της ὅμως ἡ Προμηθέα δὲν ἀνέφερε τὰ συνηθισμένα ἑλληνοχριστιανικὰ φληναφήματα, ποὺ περίμεναν, ὅπως καθε χρόνο, νὰ ἀκούσουν· ἄρθρωσε μὲ θάρρος καθαρὸ λόγο, περιγράφοντας τὸν βίαιο τρόπο, μὲ τὸν ὁποῖο κα τί σχυσε ὁ Χριστιανισμὸς στὴν πατρίδα μας καὶ τὶς κα τα στροφὲς ποὺ ἐπέφερε σὲ ὅλα τὰ ἐπίπεδα τοῦ Ἑλληνικοῦ Πολιτισμοῦ, εἰδικὰ στὶς Ἐπιστῆμες καὶ τὴν Παιδεία...Γεμᾶτοι ἔκπληξη καὶ «ἱερή» ἀγανάκτηση ὡρισμένοι ἐκ τῶν παρευρισκομένων –προσκείμενοι στὴν Ἐκκλησία– ἄρχισαν νὰ τὴν ὑβρίζουν, αὐτοὶ οἱ ἴδιοι ποὺ προηγουμένως τῆς ἔπλεκαν τὸ ἐγκώμιο καὶ τελικὰ –«δημοκρατικά» καὶ χριστιανικά– τὴν ἀνάγκασαν νὰ σταματήσῃ, χωρὶς νὰ ὁλοκληρώσῃ τὴν ὁμιλία της.


Ἡ Προμηθέα-Ὀλυμπία-Πυθία εἶναι β΄ γενιᾶς Ἑλληνοαμερικανίδα, γεννήθηκε καὶ ζῇ στὴν Ἀμερική. Σὲ ἡλικία 6 ἐτῶν εἶχε ὁλοκληρώσει τὴν ὕλη τοῦ Δημοτικοῦ καὶ
τοῦ Γυμνασίου μὲ τὴ διδασκαλία τῆς μητέρας της κ. Γεωργίας Σμίθ, ἡ ὁποία, σημει-ωτέον, εἶναι ἀπὸ πολλῶν ἐτῶν συνδρομήτρια τοῦ «Δαυλοῦ» κι ἔνθερμη φίλη τῆς διαφωτιστικῆς μας προσπάθειας. Κατόπιν γράφτηκε σὲ ἕνα εἰδικὸ πρόγραμμα γιὰ προικισμένα παιδιὰ στὸ Πανεπιστήμιο Στάνφορντ κι ἀπὸ ἐκεῖ παρὰ τὶς οἰκονομικὲς δυσκολίες τῆς οἰκογένειάς της συνέχισε τὴν πανεπιστημιακή της πορεία. Σὲ ἡλικία 14 ἐτῶν ἀπέκτησε τὸ πρῶτο της πτυχίο στὰ Μαθηματικὰ ἀπὸ τὸ Πανεπιστήμιο τῆς Μοντάνα κι ἔχει ἤδη γίνει δεκτὴ στὸ Πανεπιστήμιο Μ.Ι.Τ., ὅπου συνεχίζει τὶς σπουδές της στὰ Ἀνώτερα Μαθηματικά, στὴν Ἀστροφυσική, στὴν Κβαντομηχανική, στὴν Τεχνικὴ Νόηση, στὴ Χημεία καὶ τὶς Φυσικὲς Ἐπιστῆμες.

Ὅλη ἡ ἐκδήλωση μὲ τὴν ὁμιλία τῆς Προμηθέας ὑπάρχει στὸ Διαδίκτυο στὴν ἱστοσελίδα τοῦ τοπικοῦ ραδιοφώνου, τὸ ὁποῖο ἀνήκει στὴν Ἐκκλησία, μὲ μία ἐκτενέστατη εἰσαγωγὴ σταυροφορούσας παρουσιάστριας, ποὺ προσπαθεῖ νὰ προϊ-δεάσῃ τοὺς τηλεθεατὲς γιὰ τὸ «ἀσεβές» περιεχόμενο τῆς ὁμιλίας. Αὐτὸ ποὺ δὲν ἔχει καταγραφῆ στὸ βίντεο εἶναι οἱ δεκάδες Ἑλλήνων, πού, προτοῦ τελειώσῃ ἀκόμη ἡ ἐκδήλωση, πλησίασαν τὴν δεκαπεντάχρονη, τὴν ἀγκάλιασαν καὶ τὴν συνεχάρησαν γιὰ τὸ περιεχόμενο τῆς ὁμιλίας της καὶ γιὰ τὸ θάρρος της.

Στὴν ὁμιλία της ἀναφέρθηκε ἀρχικὰ στὴ δημιουργία τοῦ Ἑλληνικοῦ Πολιτισμοῦ καὶ στὰ προπαγανδιζόμενα ψεύδη περὶ τῆς δῆθεν Ἰνδοευρωπαϊκῆς Γλώσσας καὶ τῆς δῆθεν φοινικικῆς προέλευσης τοῦ Ἑλληνικοῦ Ἀλφαβήτου. Στὴ συνέχεια μίλησε γιὰ τὸ διωγμὸ τοῦ Ἑλληνικοῦ Πολιτισμοῦ ἀπὸ τὴν πολιτικοθρησκευτικὴ βυζαντινὴ ἐξουσία κάνοντας λόγο γιὰ τὴ Σκυθόπολη καὶ γιὰ τοὺς διωγμοὺς ἐναντίον τῶν Ἑλλήνων, ποὺ ἐξαπέλυσαν αὐτοκράτορες, ὅπως ὁ Θεοδόσιος κι ὁ Ἰουστινιανός . Φθάνοντας στὴν Τουρκοκρατία ἐπεσήμα-νε τὶς ἐπιδιώξεις τοῦ Πατριαρχείου νὰ κρατήσῃ ἀμόρφωτους τοὺς Ἕλληνες, καθὼς καὶ τὸν προδοτικὸ κι ἀνθελληνικὸ ρόλο, ποὺ το Φανάρι ἔπαιξε κατὰ τὴν ἐθνική μας Ἐπανάσταση. Στὸ σημεῖο αὐτὸ ὁ ὑπεύθυνος γιὰ τὴν ἐκδήλωση διέκοψε τὴν βιντεοσκόπηση κι ἄρχι-σε ἔξαλλος καὶ συνεπικουρούμενος ἀπὸ τέσσερις-πέντε ἀκόμα παρευρισκομένους νὰ φωνάζῃ: «Ἔξω, ἔξω, βρωμοθήλυκο!», ἐνῷ ὡρισμένοι ἄλλοι ὑποστήριζαν, ὅτι ἔπρεπε νὰ ἀφήσουν τὴν ὁμιλήτρια νὰ ὁλοκληρώσῃ τὸ λόγο της· ὁ ἀρχιεπίσκοπος παρακολουθοῦσε ἀτάραχος τὴν ὅλη ὀχλαγωγία. Ἡ Προμηθέα ὕψωσε μὲ σθένος τὸν τόνο τῆς φωνῆς της καὶ προσπάθησε νὰ τοὺς ἐξηγήσῃ, ὅτι αὐτὰ ποὺ ἔλεγε ἀποτελοῦσαν τὴν ἱστορικὴ ἀλήθεια, ἐμπρὸς ὅμως στὶς αὐξανόμενες ἀντιδράσεις ἡ μητέρα της ἀναγκάσθηκε νὰ τὴν κατεβάσῃ ἀπὸ τὸ βῆμα.

[Τὸ πλῆρες κείμενο τοῦ λόγου τῆς Προμηθέας σὲ χειρόγραφη μορφή, αὐτὸ ποὺ πρόλαβε νὰ ἐκφωνήσῃ στὸ Σικᾶγο καὶ τὸ ὑπόλοιπο ποὺ τῆς τὸ ἀπαγόρευσαν, καθὼς καὶ ὡρισμένες ἀνέκδοτες ἔρευνές της γιὰ τὶς σχέσεις Ἑλληνισμοῦ-Χριστιανισμοῦ, ὑπάρχουν στὴν ἰστοσελίδα τοῦ «Δαυλοῦ» (http://www.davlos.gr/complete-speech.pdf)

Περιοδικο ΔΑΥΛΟΣ,τευχος 301 .

Λιγα λογια ακομη για το υπεροχο αυτο κοριτσι , απολαυστε την ...

Ἀγαπητὲ κ. Λάμπρου,
Σήμερα εἶδα τὸ σχετικὸ μὲ ἐμένα ἄρθρο στὴν ἱστοσελίδα σας. Χρειαζόμουν κάποιο χρόνο καὶ γιὰ τὶς ἄλλες μου ἀνάγκες, εἰδικὰ γιὰ τὶς σπουδές μου. Ἔχασα μαθήματα πηγαίνοντας στὸ Σικᾶγο, τὰ ὁποῖα πρέπει τώρα νὰ ἀναπληρώσω. Δὲν βιάζομαι νὰ πάρω ἀποφάσεις. Ὅταν πιέζωμαι ἀπὸ τὸ χρόνο, ἀφήνω τὴ λήψη τῶν σημαντικῶν ἀποφάσεων γιὰ ἀργότερα, ὅταν θὰ ἔχω περισσότερο διαθέσιμο χρόνο.
Γνώριζα, ὅτι ἡ ὁμιλία στὸ Σικᾶγο θὰ ξεσήκωνε θύελλα, λαμβάνοντας ὑπ’ ὄψη ὅτι στὴν Ἑλλάδα ἐπικρατεῖ θεοκρατία. Λοιπὸν βομβαρδίστηκα ἀπὸ ἑκατοντάδες γράμματα, ποὺ μοῦ ἔστειλαν Ἕλληνες ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα καὶ τὸν ὑπόλοιπο κόσμο. Ὅλα τὰ γράμματα ἦταν ἀπὸ μορφωμένους ἀνθρώπους. Τοὐλάχιστον τὸ 40% αὐτῶν εἶναι πανεπιστημιακῆς μορφώσεως. Ὅλοι αὐτοὶ οἱ ὑπέ-ροχοι Ἕλληνες εἶχαν τὰ καλύτερα λόγια νὰ μοιραστοῦν μαζί μου. Ἀσφαλῶς ἀνάλωσα πολὺ χρόνο, προκειμένου νὰ ἀπαντήσω σὲ κάθε ἕναν ἀπὸ αὐτοὺς μὲ ἕνα ἐγκάρδιο εὐχαριστῶ. Ἐν τῷ μεταξὺ σᾶς ἄφησα νὰ περιμένετε. Πα-ρακαλῶ, συγχωρήστε τὴν ἀργοπορία μου.
Ἕνα ἀπὸ τὰ πιὸ καταπληκτικὰ πράγματα ποὺ συνέβη-σαν μέσῳ αὐτῆς τῆς ἀλληλογραφίας εἶναι, ὅτι πολλοὶ Ἕλ-ληνες μοῦ ἔστειλαν βιβλία. Μοῦ εἶπαν ἁπλᾶ, πὼς ἤθελαν νὰ μὲ τιμήσουν καὶ νὰ μὲ εὐχαριστήσουν στέλνοντάς μου βιβλία! Ἀσφαλῶς μοῦ ἔδωσαν καὶ τὴν εὐκαιρία νὰ ἐπιλέξω, ποιά βιβλία ἤθελα. Δε-δομένου ὅτι πάντα ἔχω ἕνα μεγάλο κατάλογο βιβλίων, ποὺ θὰ ἤθελα νὰ διαβάσω, ἦταν πολὺ εὐχάριστο νὰ συμπληρώνω νέα βιβλία στὸν κατάλογο.
Ἀπίστευτο! Καταβροχθίζω βιβλία. Διαβάζω ὅλη μου τὴ ζωὴ κι ὅταν βρίσκω ἐνδια-φέρον ὑλικό, διαβάζω χιλιάδες νέες σελίδες κάθε ἡμέρα. Δὲν μπορῶ νὰ περιγράψω μὲ λέξεις πόσο χαρούμενη εἶμαι. Ἕνας ἀγαπητὸς Ἕλληνας μοῦ ἀποστέλλει ὅλους τοὺς Προσωκρατικοὺς φιλοσόφους, ἄλλος τὴν «Πάπισσα Ἰωάννα» τοῦ Ροΐδη, ἄλλος τὴν «Ὠγυγία»..., τὰ βιβλία ποὺ φθάνουν τελειωμὸ δὲν ἔχουν.
Μόλις ὡλοκλήρωσα τὴν ἀνάγνωση τοῦ βιβλίου σας «Ἀναζήτηση» (σ.σ.: ἔκδ. «Δ», 1980) καὶ εἶμαι βαθιὰ ἐντυπωσιασμένη. Σᾶς εὐχαριστῶ, ποὺ μοιρασθήκατε αὐτὴ τὴν φιλοσοφικὴ ἐργασία μὲ ἐμένα. Σήμερα ἐπίσης διάβασα στὸ «Δαυλό», πῶς πέθανε ὁ πατριάρχης Γρηγόριος Ε΄ (σσ.: βλ. «Δ», τ. 300, Μάρτιος 2007). Σᾶς εὐχαριστῶ πολύ. Ὅλα τὰ ἄρθρα τοῦ «Δαυλοῦ» τοῦ τεύχους Μαρτίου 2007 ἦταν ἐξαιρετικὰ ἐπιλεγμέ-να καὶ κατάλληλα γιὰ τὸ συγκεκριμένο χρόνο.
Σᾶς ἀπέστειλα ὅλη τὴν ὁμιλία μου, ποὺ εἶχα γράψει γιὰ τὴν ἐκδήλωση στὸ Σικᾶγο, ἡ ὁποία εἶχε προγραμματισθῆ νὰ διαρκέσῃ μία ὥρα. Δύο μέρες πρὶν τὴν ἐκδήλωση μὲ εἰδοποίησαν, ὅτι θὰ εἶχα τελικὰ λιγώτερα ἀπὸ 20 λεπτὰ διαθέσιμα. Ὅπως θὰ πα-ρατηρήσατε, ἕνα μεγάλο μέρος τῆς ὁμιλίας παραλείφθηκε.
Διάβασα περισσότερα ἀπὸ 50 βιβλία, προκειμένου νὰ ἑτοιμάσω αὐτὴ τὴν ὁμιλία καὶ περισσότερα ἀπὸ ἑκατὸ ἄρθρα σὲ ἕξι ἡμέρες. Ἔμαθα πολλὰ πράγματα γιὰ τὴν Ἑλληνικὴ Ἱστορία. Δὲν θέλω νὰ καυχηθῶ, ἀλλὰ εἶχα διαβάσει ὅλους τοὺς ἀρχαίους Ἕλληνες συγγραφεῖς, ποὺ εἶχαν ἐκδοθῆ ἀπὸ τὴν Loeb Classical Library of Oxford University, ἀπὸ μικρὴ ἡλικία. Δυστυχῶς μόνο στὰ Ἀγγλικά. Ἡ ἀριστερὴ πλευρὰ κάθε βιβλίου ἦταν γραμμένη στὰ ἀρχαῖα Ἑλληνικά, τῶν ὁποίων τὴν ἀνάγνωση ἄρχισα σὲ ἡλικία 12 ἐτῶν, περιστασιακὰ ὅμως καὶ τόσο, ὅσο νὰ καταλαβαίνω μὲ μία πρώτη ματιὰ τὸ νόημα τοῦ περιεχομένου.
Ἔκανα μία περισσότερο ἐμβριθῆ ἀνάγνωση ἀπομονώνοντας τὶς λέξεις καὶ ψάχνον-τας τὴ σημασία τους σὲ δύο παλιὰ μεγάλα λεξικά, ποὺ μοῦ ἐξασφάλισε ἡ μητέρα μου. Τὸ Liddell and Scott καὶ τοῦ Ξενοφῶντα Μόσχου. Αὐτὰ τὰ δύο λεξικὰ χρησι-μοποίησα, γιὰ νὰ κατανοήσω πλήρως τὰ βιβλία πρὶν τὴν ὁμιλία, καθὼς καὶ γιὰ νὰ συντάξω τὸ κείμενο. Ἀντιμετώπισα δυσκολία στὰ λόγια τοῦ Θ. Κολοκοτρώνη. Τὰ λεξικὰ δὲν μοῦ ἦταν πολὺ χρήσιμα γιὰ μετάφραση τέτοιων λέξεων. Προκειμένου νὰ τὸν καταλάβω, διάβαζα καὶ ξαναδιάβαζα τὰ κείμενά του πολλὲς φορὲς καὶ τελικὰ γιὰ κάποιον ἀνεξήγητο λόγο καταλάβαινα τὸ νόημα.
Σᾶς εὐχαριστῶ, ὅπως ἐπίσης εὐχαριστῶ καὶ τοὺς συνεργάτες τοῦ «Δαυλοῦ» καὶ τοὺς συγγραφεῖς ἀπὸ ὅλη τὴν Ἑλλάδα καὶ τὸ ἐξωτερικό, ποὺ ἀποτέλεσαν τοὺς δα-σκάλους μου ἀπὸ τὴν παιδική μου ἡλικία. Ὑπάρχει ὅμως ἕνας ἀκόμη δάσκαλος, ποὺ αἰσθάνομαι τὴν ἀνάγκη νὰ εὐχαριστήσω. Αὐτὴ εἶναι ἡ ψυχή μου, αὐτὸς ὁ αἰώνιος νοῦς, αὐτὴ ἡ ὄμορφη ΜΝΗΜΗ, πού, ὅπως λέει ὁ Σωκράτης, κρατάει ὅλη τὴ γνώση, καὶ τὸ μόνο ποὺ χρειάζεται ὁ ἄνθρωπος εἶναι μία ὑπενθύμιση, προκειμένου νὰ ἀν-τιληφθῇ τὶς ἀλήθειες.
Ἔτσι λοιπὸν διαβάζω πολὺ μέχρι τώρα. Διαβάζω ἀκόμη Λατίνους συγγραφεῖς τῆς Loeb Classical Library, γιὰ νὰ ἀντιληφθῶ καλύτερα τὸ παρελθόν μας, ὅπως φαίνεται μέσα ἀπὸ τὰ μάτια τῶν Ρωμαίων. Τὰ βιβλία ποὺ ἔχω διαβάσει γιὰ τὴν ἡλικία τῶν 14 ἐτῶν εἶναι πολλά. Αὐτὸ ποὺ τελικὰ κρατῶ εἶναι ἐκεῖνο, ποὺ μοῦ εἶναι γνωστὸ βαθύτερα μέσα μου καὶ λογίζεται ὡς μιὰ ΜΝΗΜΗ. Συχνὰ συνταράσσομαι, ὅταν δι-αβάζω κάποια πράγματα καὶ βρίσκω τὸν ἑαυτό μου νὰ σκέφτεται, νὰ συλλογίζεται καὶ νὰ ἀνακαλύπτῃ μέσα μου ἕναν ἄλλον ἑαυτό, ποὺ ἀντιλαμβάνεται βαθύτερα τὸ σκοπὸ τοῦ νὰ ζῇς. Γιὰ παράδειγμα συλλογίσθηκα πολύ, ὅταν διάβασα Πλάτωνα, Ἡράκλειτο καὶ τὴ δική σας «Ἀναζήτηση» ἢ Ἀριστοτέλη καὶ Ἡσίοδο, ἀκόμη καὶ Ἀμ-μιανὸ Μαρκελλῖνο ἢ Προκόπιο.
Ἡ Ἱστορία εἶναι ἕνας σημαντικὸς δάσκαλος. Ὅπως λέμε ἐδῶ: «Αὐτοὶ ποὺ ἀπο-τυγχάνουν νὰ μάθουν Ἱστορία εἶναι καταδικασμένοι νὰ τὸ ἐπαναλάβουν. Ἐκεῖνοι ποὺ ἀποτυγχάνουν νὰ μάθουν Ἱστορία σωστὰ εἶναι ἁπλᾶ καταδικασμένοι.» Εἶναι σημαντικὸ ἡ Ἑλλάδα νὰ ἐλευθερωθῇ ἀπὸ τὸ ἱστορικὸ ψεῦδος, ποὺ τὴν μολύνει.
Σᾶς εὐχαριστῶ, κ. Λάμπρου, ποὺ παρέχετε στοὺς Ἕλληνες αὐτὸ ποὺ θὰ ἱκανοποιή-σῃ ἀκόμα καὶ τοὺς σκεπτικιστές. Εἶμαι κι ἐγὼ μία σκεπτικίστρια. Προτιμῶ νὰ εἶμαι σκεπτικίστρια παρὰ πρόβατο!.
Ἔρρωσθε
Προμηθέα

Ἡ Ὀδύσσεια τῶν σπουδῶν της
σὲ συνθῆκες οἰκονομικῆς ἔνδειας
[Ἡ Προμηθέα ἀπέστειλε πρὸς τὸν «Δ» τὴν ἀκόλουθη αὐτοβιογραφία τῆς σύντομης (15χρονης) διαδρομῆς της στὶς σπουδὲς καὶ στὴ ζωὴ γενικώτερα:]
Ἀγαπητὲ κ. Λάμπρου,
Ἡ σχολική μου ἐκπαίδευση ἄρχισε κατ’ οἶκον σὲ ἡλικία τεσσάρων ἐτῶν. Ἡ μητέρα μου, ποὺ εἶχε παρακολουθήσει ἑπτὰ χρόνια πανεπιστημιακὴ ἐκπαίδευση, ἦταν πολὺ καλὴ στὰ Μαθηματικά, τὴν Ἀγγλικὴ Γλῶσσα, τὴν Φιλοσοφία καὶ τὴν Φιλολογία.
Σὲ ἡλικία ἕξι ἐτῶν, ἀφοῦ πέρασα στὶς ἐξετάσεις τοῦ Πανεπιστημίου τοῦ Στάν-φορντ, ἔγινα δεκτὴ σὰ μαθήτρια στὸ Πρόγραμμα ΕPGY, τὸ Πρόγραμμα Ἐκπαίδευ-σης Προικισμένων Παιδιῶν. Τότε ἀποκτήσαμε δικό μας σπίτι κι ἐπιστρέψαμε στὴν Μοντάνα, ὅπου εἶχα γεννηθῆ. Συνέχισα νὰ σπουδάζω στὸ Πανεπιστήμιο Στάνφορντ κι ὡλοκλήρωσα τὸ Μεσαῖο Ἐπίπεδο τῆς Ἄλγεβρας καὶ τὰ προκαταρκτικὰ μαθήμα-τα τοῦ Διαφορικοῦ Λογισμοῦ, καὶ τὰ δύο μὲ βαθμὸ Ἄριστα.
Στὴ συνέχεια, κι ἐνῷ ἄρχισα νὰ παρακολουθῶ τὴν πρώτη ἀπὸ τὶς τρεῖς σειρὲς Διαφορικοῦ Λογισμοῦ, ἡ ἐκπομπὴ τοῦ CBS «48 Ὧρες» εἰσέβαλε στὴ ζωή μου μὲ τὸ ρεπορτὰζ «Whiz Kids», ποὺ εἶχε ὡς θέμα τὴν περίπτωσή μου. Αὐτὸ εἶχε σὰν ἀποτέλεσμα νὰ στρέψῃ τὴν προσοχή του σὲ ἐμένα ὁ διευθυντὴς τοῦ Πανεπιστημίου τῆς Μοντάνα δρ Μαλόνε (σήμερα δὲν ζῇ), ὁ ὁποῖος μοῦ πρόσφερε ὑποτροφία. Ἀφοῦ παρακολούθησα τὰ μαθήματα γιὰ δύο χρόνια, ἔγινα δεκτὴ σὰν «περισσότερο ἀπὸ ἐπαρκὴς μαθήτρια», προκειμένου νὰ ἐπωμισθῶ τὸ πανεπιστημιακὸ φορτίο, καὶ μοῦ προσφέρθηκε ἡ εὐκαιρία νὰ δηλώσω τὸ κύριο μάθημα ἐπιλογῆς. Ἐπέλεξα βέβαια τὰ Μαθηματικά.
Ἕνα χρόνο μετὰ πρόσθεσα τὴ δεύτερη κύρια ἐπιλογή, τῆς Μοριακῆς Πυρηνικῆς Χημείας. Λόγῳ τῆς διακοπῆς τῆς οἰκονομικῆς ἀρωγῆς κι ἀφοῦ ἔχασα τρία πλήρη ἑξάμηνα σπουδῶν, βιάσθηκα νὰ ἀποφοιτήσω, καταφέρνοντας νὰ ἀποκτήσω μόνο τὸ πτυχίο τῶν Μαθηματικῶν σὲ ἡλικία 13 ἐτῶν, στὶς 17 Δεκεμβρίου 2004. Τότε ἀπογοητεύθηκα πολύ, γιατὶ θὰ μποροῦσα εὔκολα νὰ εἶχα ἀποκτήσει καὶ τὰ δύο πτυχία τῶν κυρίων ἐπιλογῶν μου σὲ ἡλικία δέκα, τὸ πο-λὺ ἕνδεκα ἐτῶν.
Μετὰ τὴν ἀποφοίτηση δὲν ὑπῆρχαν χρήματα διαθέσι-μα γιὰ περαιτέρω σπουδές. Πέρασε ἕνας ὁλόκληρος χρό-νος, ὁ χειρότερος χρόνος τῆς ζωῆς μου. Εἶχα καταρρεύσει ψυχικά, ἐπειδὴ δὲν μποροῦσα νὰ ἀντέξω τὴν ἀδράνεια, στὴν ὁποία εἶχε περιπέσει ἡ ζωή μου. Ἡ μελέτη ἦταν ἡ ζωή μου καὶ τὸ κάθε τι εἶχε φθάσει σὲ ἕνα ἀνέλπιδο τέλος. Ἦταν τότε ὅμως, ποὺ συνέλαβα τὴν ἰδέα γιὰ τὴν Νανοτεχνολογία. Εἶχα ἀρχίσει νὰ κυριεύωμαι ἀπὸ τὴν ἰδέα, ὅτι αὐτὸ ἦταν τὸ πεπρωμένο μου, ὁπότε σχημάτισα μιὰ καθαρὴ εἰκόνα γιὰ τὸ τί σπουδὲς ἤθελα νὰ ἀκολου-θήσω.
Ἐπισκέφθηκα καὶ παρακάλεσα τὸ νέο πρόεδρο τοῦ Πανεπιστημίου τῆς Μοντάνα Δρ Γκὰμλ νὰ μοῦ ἐπιτρέψῃ τὴν εἰσαγωγὴ καὶ τὴ συνέχιση τῶν σπουδῶν μου. Μοῦ εἶπε, ὅτι εἶχα ἤδη ἀρκετὴ μόρφωση καὶ δὲν χρειαζόταν νὰ προχωρήσω περισσότε-ρο. Ἡ καρδιά μου ἔσπασε.
Σκέφθηκα ὅμως μία «μεγάλη ἰδέα». Κάθε παιδὶ μὲ ἀμερικανικὴ ὑπηκοότητα σπου-δάζει δωρεὰν ἀπὸ τὸ Κράτος. Ἐγὼ ἤμουν παιδί. Εἶχα τὰ ἴδια δικαιώματα. Ἔτσι ἔγραψα στοὺς νομοθέτες τῆς Μοντάνα. Μέσῳ αὐτῶν μοῦ εἶχε ἐπιτραπῆ νὰ εἰσέλθω στὸ Πανεπιστήμιο τῆς Μοντάνα καὶ νὰ σπουδάσω μὲ ἔξοδα τοῦ πανεπιστημίου. Τὸ πανεπιστήμιο κάλυψε τὰ ἔξοδα σπουδῶν, ὄχι ὅμως τὶς ἀμοιβὲς τῶν ἐργαστηρίων, τὰ βιβλία καὶ ὅλα τὰ ἄλλα φοιτητικὰ ἔξοδα, τὰ ὁποῖα ἐπωμίσθηκε ἡ μητέρα μου.
Οἱ οἰκονομικὲς ἀνάγκες εἶχαν γίνει ἀσφυκτικές. Ἡ ζωὴ ἄρχισε νὰ γίνεται ὅλο καὶ πιὸ δύσκολη. Χωρὶς τὶς ὑποτροφίες ποὺ ἔπαιρνα, τὸ μικρὸ εἰσόδημα τῆς μητέρας μου δὲν ἔφτανε. Πολλὲς ζωτικὲς ἀνάγκες εἶχαν παραμερισθῆ, γιατὶ ἔπρεπε νὰ ἐξοι-κονομήσουμε χρήματα γιὰ τὰ βιβλία, γιὰ τὴ μεταφορά, γιὰ τὴν παρακολούθηση τῶν μαθημάτων. Δὲν μὲ ἐνωχλοῦσε ἡ πεῖνα, οὔτε τὸ κρύο στὸ σπίτι οὔτε οἱ τόσες ἄλλες ἀνάγκες, ποὺ εἴχαμε. Ἤμουν εὐτυχισμένη, γιατὶ μποροῦσα νὰ κάθωμαι στὶς τάξεις καὶ νὰ μαθαίνω.
Πέρασε ἑνάμισυς χρόνος, ἀπὸ τότε ποὺ ξανάρχισα τὸ σχολεῖο. Τώρα εἶμαι στὸ μέσον γιὰ τὶς ἑπόμενες τρεῖς βαθμίδες τῶν σπουδῶν μου, στὴ Μοριακὴ Φυσική, στὰ Μαθηματικὰ (σὲ ἐπίπεδο master), στὴν Ἐπιστήμη τῶν Ὑπολογιστῶν καὶ στὴ Χη-μεία. Αὐτὸ τὸ χρόνο δίνω ἐξετάσεις στοὺς ἠλεκτρονικοὺς ὑπολογιστές, προκειμένου νὰ ἀποκτήσω PhD στὰ Μαθηματικά.
Ἀσφαλῶς αὐτὲς οἱ τρεῖς ἐπιδιώξεις μου πρὸς τὸ παρὸν δὲν εἶναι τίποτε ἄλλο ἀπὸ ἕνα ὄνειρο, καθ’ ὅσον τὸ Πανεπιστήμιο τῆς Μοντάνα θὰ σταματήσῃ τὴ χρημα-τοδότηση τῶν σπουδῶν μου τὸ καλοκαίρι τοῦ 2007, κι ἔτσι δὲν θὰ ἔχω πλέον τὴ δυνατότητα νὰ παρακολουθῶ μαθήματα.
Σὲ περίπτωση ποὺ τὸ οἰκονομικὸ πρόβλημα λυθῇ, θὰ ὁλοκληρώσω τὶς παραπά-νω σπουδὲς καὶ μετὰ θὰ ἐπιδιώξω τὰ ἑπόμενα πτυχία (τὶς σπουδὲς μερικῶν ἀπὸ τὰ ὁποῖα ἔχω ἤδη ἀρχίσει): Ἠλεκτρολόγου Μηχανικοῦ, Μηχανικοῦ Ἠλεκτρονικῶν Ὑπολογιστῶν, Μηχανολόγου Μηχανικοῦ, Στατιστικῆς καὶ Βιοχημείας. Μέχρι τότε θὰ εἶμαι 22 ἢ 23 ἐτῶν, ἔχοντας ὅλες τὶς ἀπαραίτητες γνώσεις, γιὰ νὰ ἐπιδιώξω σπου-δὲς ἐπιπέδου διδακτορικοῦ, ἀπαραίτητες γιὰ νὰ ἐκπληρώσω τὸ ἐρευνητικὸ ὅραμά μου στὴ Νανοτεχνολογία.
Ὁ μοναδικὸς σκοπὸς τῆς ζωῆς μου εἶναι νὰ χρησιμοποιήσω αὐτὸ τὸ δυναμικὸ πεδίο, γιὰ νὰ ἐπιλύσω προβλήματα, τὰ ὁποῖα πρὸς τὸ παρὸν προβληματίζουν τὴν ἐπιστημονικὴ κοινότητα, χωρὶς αὐτὴ νὰ ἔχῃ ἕως τώρα παρουσιάσει πρακτικὲς λύ-σεις τους.
Μὲ σεβασμὸ
Προμηθέα-Πυθία

Το απαυγασμα του χαρακτηρος της ειναι η ακολουθη επιστολη ...

[Ἡ ἐπιστολὴ αὐτὴ ἀπευθύνθηκε πρὸς ἄλλο πρόσωπο, τὸ ὁποῖο ἄνοιξε τραπεζικὸ λογαριασμὸ στὸ ὄνομά του (!), δηλώνοντας ὅτι θὰ συγκεντρώσῃ χρήματα ὑπὲρ τῆς Προμηθέας. Ἡ ἴδια κοινοποίησε αὐτὴ τὴν ἐπιστολή της καὶ στὸν «Δ», γιὰ νὰ ἐκφράσῃ μὲ ἀξιοθαύμαστη πράγματι κατηγορηματικότητα τὶς ἀντιρρήσεις της.]
...Ἡ ἀλήθεια εἶναι, ὅτι, ἐὰν ἐγὼ ζητοῦσα αὐτὴν τὴν καλοπροαίρετη οἰκονομική σας βοήθεια, θὰ ἤμουν τὸ ἴδιο ἔνοχη, ὅπως οἱ λογοκράτες ἐξουσιαστές, καὶ αὐτή μου ἡ πράξη θὰ συνέβαλε εἰς τὴν ὑποβάθμιση, τὴν ἐκβαρβάρωση καὶ τὴν ἰσοπέδωση τῆς ἀνθρωπότητας. Θὰ ἔπρεπε τότε νὰ λέγομαι Προκρούστης καὶ ὄχι Προμηθέα.
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅμως, ὅτι ἤξερα ἀκριβῶς τὸν πιθανὸ κίνδυνο ποὺ θὰ μποροῦσα νὰ βρῶ μπροστά μου, ὅταν θὰ ἔδινα τὴν ὁμιλία στὸ Σικᾶγο. Καὶ ἡ ἀπόφασή μου νὰ ὑπερνικήσω τὶς σκοτεινὲς αὐτὲς σκέψεις δὲν ἦταν οὔτε γιὰ δόξα οὔτε γιὰ πληρωμή, ἐφόσον ποτὲ δὲν φαντάσθηκα, ὅτι ἕνα τόσο μικρὸ γεγονὸς θὰ ἔφθανε ὄχι μόνον στὴν Ἑλλάδα ἀλλὰ καὶ μακρύτερα.
Ἡ ὁμιλία ἔγινε, διότι εἶμαι ἰδεαλίστρια καὶ θεωρῶ ἀπαραίτητο κάθε μου πράξη νὰ ἔχῃ ἠθικὴ ποιότητα, νὰ ἔχῃ δηλαδὴ ἕναν ἀνώτερο ἰδεαλιστικὸ στόχο καὶ νὰ ταυτίζεται μὲ τὴν συνειδητὴ κίνηση τοῦ ἀνθρώπινου γένους πρὸς κάποια ἀνώτερη ἰδεα-λιστικὴ κατεύθυνση. Ἔ! Μὰ τί νὰ κάνουμε! Ὀνειρεύομαι νὰ ξαναδῶ τὸν ἄνθρωπο, ποὺ σήμερα ἔχει μεταβληθῆ σὲ τυφλὰ δρῶν ζῷο, πάλι συνειδητὸ δημιουργό.
Μὲ φιλικὴ ἀγάπη
Ἔρρωσθε
Προμηθέα

Δεν θα προβω σε εγκωμιαστικα σχολια , δεν χρειαζεται αλλωστε ... θα αρκεστω στο να την ευχαριστησω για την γενναιοτητα της ,για την ακεραιοτητα της και να της ευχηθω τα ονειρα της να πραγματοποιηθουν ... στους δε επικριτες της θα τους θυμισω πως τα χρονια της Υπατιας εχουν περασει ανεπιστρεπτι .

Απαραιτητη ειναι η ακολουθη διευκρινιστικη επιστολη του ανωτατου στελεχους του αποδημου Ελληνισμου των ΗΠΑ :

Σικᾶγο, 19 Μαρτίου 2007
Ἀγαπητὲ κ. Λάμπρου,
Ἔλαβα τὸ βιβλίο σας «Τὰ ὑβριστικὰ κατὰ τῶν Ἑλλήνων ἐπίσημα κείμενα τῆς Ὀρθοδοξίας. – Ὅσα χρησιμοποιεῖ καὶ ἐγκρίνει σήμερα ἡ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος» καὶ σᾶς εὐχαριστῶ.
Λόγῳ φόρτου ἐργασίας καὶ ἄλλων πρόσφατων οἰκογενειακῶν συμβάντων (μόλις ἀπεβίωσε ἡ σύζυγός μου), δὲν εἶχα τὸ χρόνο νὰ ἐμβαθύνω στὰ κείμενα, ἀλλὰ ἕνα σύντομο ξεφύλλισμα μοῦ ἔδωσε νὰ καταλάβω τὴν ἔκταση τοῦ θέματος καὶ τὶς δια-στάσεις ποὺ δημιουργοῦνται ἀπὸ αὐτό. Σύντομα θὰ σᾶς γνωρίσω περισσότερα.
Μὲ τὴν εὐκαιρία σᾶς γνωρίζω, πὼς τὸ θέμα τῆς Προμηθέας ἔχει πάρει τεράστια δημοσιότητα στὴν Ὁμογένεια τῶν Η.Π.Α. ἀλλὰ καὶ στὴν Ἑλλάδα, κάτι ποὺ ὁδηγεῖ σὲ παρερμηνεῖες ἀκόμα καὶ σὲ κακοήθεις ὑποψίες (ὅτι ἴσως ἦταν βαλτὴ ἀπὸ ἐμένα). Ἂν δοθῇ εὐκαιρία διόρθωσης, παρακαλῶ, ἀναφέρετε πὼς τὸ ΣΑΕ εἶναι ἄσχετο μὲ τὸ θέμα, ἡ ὑποτροφία τῆς Προμηθέας ἐδόθη ἀπὸ τὸ Πανελλήνιο Ἵδρυμα Ὑπο-τροφιῶν (ἕνας καθαρὰ δικός μου ὀργανισμός), καὶ ὅτι στὴν ἐκδήλωση τῆς 28ης Ἰανουαρίου ὁ ἀρχιεπίσκοπος Ἀμερικῆς Δημήτριος οὔτε παρευρέθη οὔτε καμμία σχέση μὲ τὸ θέμα εἶχε. Παρευρέθη ὁ ἐπίσκοπος Μοκησσοῦ Δημήτριος, καὶ ἡ συνω-νυμία προκάλεσε τὴν παρεξήγηση, ἀλλὰ χρειάζεται διόρθωση.
Παρακαλῶ, ἐντάξτε με ὡς συνδρομητὴ τοῦ «Δαυλοῦ» καὶ στεῖλτε μου τὸ σχετικὸ τιμολόγιο. Εὔχομαι σ’ ἐσᾶς καὶ τὴν οἰκογένειά σας ὅ,τι καλό.
Μὲ ἐκτίμηση
Χρῆστος Π. Τομαρᾶς

ΥΓ . Σε επομενο post θα βαλω και το βιντεο , να καμαρωσουμε ολοι τους "υπερασπιστες" της ορθοδοξιας .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 21:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΡΟΜΗΘΕΑ -ΟΛΥΜΠΙΑ - ΚΥΡΗΝΗ - ΠΥΘΙΑ

Απο αυτη την διευθυνση (υπαρχουν πολλες ακομα) μπορειτε να κατεβασετε και να δειτε το βιντεο της ομιλια της απιστευτης Ελληνιδας κοπελιτσας .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 22:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όποιον θέλει να δεί ολόκληρο το βιντεο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 22:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αδιάβαστε, με αφορμή την τελευταία επιστολή του εισαγωγικού μηνύματός σου, θυμίζω σε όλους ότι για τις ύβρεις των εκκλησιαστικών βιβλίων κατά των Ελλήνων, είχα δημιουργήσει ένα θέμα, που μέσα σ' αυτό υπάρχουν οι απόψεις όλων των μελών, που συμμετείχαν, σ' αυτό.

Έτσι για να φρεσκάρουμε τη μνήμη μας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 22:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ειμαι αρκετα εκνευρισμενος για να μπορεσω να γραψω με νηφαλιοτητα , δια τουτο θα παραθεσω μονο αποσπασματα αλλων ...

Μην εκνευρίζεσαι και πολύ .........θα ανέβει το ζάχαρο!!!!!

Oύτε ντροπή ούτε τίποτα..........πήραν ένα κοριτσάκι 15 ετών και του δηλητηρίασαν την ψυχή του.

quote:
Ἡ Προμηθέα-Ὀλυμπία-Πυθία εἶναι β΄ γενιᾶς Ἑλληνοαμερικανίδα, γεννήθηκε καὶ ζῇ στὴν Ἀμερική. Σὲ ἡλικία 6 ἐτῶν εἶχε ὁλοκληρώσει τὴν ὕλη τοῦ Δημοτικοῦ καὶ
τοῦ Γυμνασίου μὲ τὴ διδασκαλία τῆς μητέρας της κ. Γεωργίας Σμίθ, ἡ ὁποία, σημει-ωτέον, εἶναι ἀπὸ πολλῶν ἐτῶν συνδρομήτρια τοῦ «Δαυλοῦ» κι ἔνθερμη φίλη τῆς διαφωτιστικῆς μας προσπάθειας .

Όλα σε αυτή τη ζωή έχουν και την εξήγησή τους!!!!!
quote:
Στὴν ὁμιλία της ἀναφέρθηκε ἀρχικὰ στὴ δημιουργία τοῦ Ἑλληνικοῦ Πολιτισμοῦ καὶ στὰ προπαγανδιζόμενα ψεύδη περὶ τῆς δῆθεν Ἰνδοευρωπαϊκῆς Γλώσσας καὶ τῆς δῆθεν φοινικικῆς προέλευσης τοῦ Ἑλληνικοῦ Ἀλφαβήτου. Στὴ συνέχεια μίλησε γιὰ τὸ διωγμὸ τοῦ Ἑλληνικοῦ Πολιτισμοῦ ἀπὸ τὴν πολιτικοθρησκευτικὴ βυζαντινὴ ἐξουσία κάνοντας λόγο γιὰ τὴ Σκυθόπολη καὶ γιὰ τοὺς διωγμοὺς ἐναντίον τῶν Ἑλλήνων, ποὺ ἐξαπέλυσαν αὐτοκράτορες, ὅπως ὁ Θεοδόσιος κι ὁ Ἰουστινιανός

Ήδη με την πατάτα που κάνατε με τη Σκυθούπολη και τους δήθεν διωγμούς των Ελλήνων ακόμη γελάμε.......

quote:
Φθάνοντας στὴν Τουρκοκρατία ἐπεσήμα-νε τὶς ἐπιδιώξεις τοῦ Πατριαρχείου νὰ κρατήσῃ ἀμόρφωτους τοὺς Ἕλληνες, καθὼς καὶ τὸν προδοτικὸ κι ἀνθελληνικὸ ρόλο, ποὺ το Φανάρι ἔπαιξε κατὰ τὴν ἐθνική μας Ἐπανάσταση. Στὸ σημεῖο αὐτὸ ὁ ὑπεύθυνος γιὰ τὴν ἐκδήλωση διέκοψε τὴν βιντεοσκόπηση κι ἄρχι-σε ἔξαλλος καὶ συνεπικουρούμενος ἀπὸ τέσσερις-πέντε ἀκόμα παρευρισκομένους νὰ φωνάζῃ: «Ἔξω, ἔξω, βρωμοθήλυκο!»

Και με αυτό γελάσαμε διαψεύστε εάν τολμάτε τον ίδιο τον Υψηλάντη και τους ιστορικούς μας!
Καταλαβαίνετε γιατί βάλανε μια ανήλικη να μιλήσει!!!! για να μη της κάνουν μήνυση!!!!! γιατί στο δικαστήριο ο ενήλικας έπρεπε να αποδείξει τη συκοφαντία του ενώ το παιδί......παιδί είναι!
quote:
Γνώριζα, ὅτι ἡ ὁμιλία στὸ Σικᾶγο θὰ ξεσήκωνε θύελλα, λαμβάνοντας ὑπ’ ὄψη ὅτι στὴν Ἑλλάδα ἐπικρατεῖ θεοκρατία

Πολύ Θεοκρατία!!!! αν λάβουμε υπόψιν μας το συγκεκριμένο forum!!!! Κανείς δεν τολμαέι να γράψει κάτι εναντίων του Χριστιανισμού!
φανταστείτε τι παραμύθια έχουν πει στο κορίτσι!!!!!
quote:
ἄλλος τὴν «Πάπισσα Ἰωάννα» τοῦ Ροΐδη ,
Αυτός ήταν ο sesostris!!

quote:
Σᾶς εὐχαριστῶ, ποὺ μοιρασθήκατε αὐτὴ τὴν φιλοσοφικὴ ἐργασία μὲ ἐμένα. Σήμερα ἐπίσης διάβασα στὸ «Δαυλό», πῶς πέθανε ὁ πατριάρχης Γρηγόριος Ε΄ (σσ.: βλ. «Δ», τ. 300, Μάρτιος 2007).

Για πες μας και εμάς φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ γιατί πολύ σπάνια παίρνω το Δαυλό και το συγκεκριμένο θέμα δεν το ξέρω......για πες μας λοιπόν για να κλείσουμε τα στόματα των ιστορικών!!!!
quote:
[Διάβασα περισσότερα ἀπὸ 50 βιβλία, προκειμένου νὰ ἑτοιμάσω αὐτὴ τὴν ὁμιλία καὶ περισσότερα ἀπὸ ἑκατὸ ἄρθρα σὲ ἕξι ἡμέρες

Δε μας είπε όμως κουνέλια από το καπέλο βγάζει???? πρέπει!!!!
"Ἔμαθα πολλὰ πράγματα γιὰ τὴν Ἑλληνικὴ Ἱστορία"
Κάτι σαν τον πόλεμο των έξι ημερών που λέμε.....βέβαια έτσι εξηγούνται και οι αρλούμπες που είπε!!!!!
quote:
Γιὰ παράδειγμα συλλογίσθηκα πολύ, ὅταν διάβασα Πλάτωνα, Ἡράκλειτο καὶ τὴ δική σας «Ἀναζήτηση» ἢ Ἀριστοτέλη καὶ Ἡσίοδο, ἀκόμη καὶ Ἀμ-μιανὸ Μαρκελλῖνο ἢ Προκόπιο.
Ἡ Ἱστορία εἶναι ἕνας σημαντικὸς δάσκαλος.

Όχι παίζουμε!!!!!
quote:
Ἡ ἀριστερὴ πλευρὰ κάθε βιβλίου ἦταν γραμμένη στὰ ἀρχαῖα Ἑλληνικά, τῶν ὁποίων τὴν ἀνάγνωση ἄρχισα σὲ ἡλικία 12 ἐτῶν, περιστασιακὰ ὅμως καὶ τόσο, ὅσο νὰ καταλαβαίνω μὲ μία πρώτη ματιὰ τὸ νόημα τοῦ περιεχομένου.

Μου κάνει εντύπωση.........τόσες γνώσεις......δεν υπήρχε περίπτωση τουλάχιστον ο Χαρδαβέλας στο Ανεξήγητο θα την είχε καλέσει.......τα μισά να ήσαν αλήθεια.......
quote:
Μετὰ τὴν ἀποφοίτηση δὲν ὑπῆρχαν χρήματα διαθέσι-μα γιὰ περαιτέρω σπουδές. Πέρασε ἕνας ὁλόκληρος χρό-νος, ὁ χειρότερος χρόνος τῆς ζωῆς μου.
Ο Δαυλός που ήταν?
quote:
Δὲν μὲ ἐνωχλοῦσε ἡ πεῖνα, οὔτε τὸ κρύο στὸ σπίτι οὔτε οἱ τόσες ἄλλες ἀνάγκες, ποὺ εἴχαμε.

Που ναι ο Ξανθόπουλος!!! πετραδααααάκι....πετραααααδάκι!!!!

Από το Βήμα διαβάζουμε!!<<....."Σε συνδυασμό με ορισμένα παράξενα γεγονότα που συνέβησαν στη μητέρα μου αλλά και σε εμένα, συνειδητοποίησα ότι έχω έρθει σε αυτόν τον κόσμο για να εκπληρώσω ένα πεπρωμένο, για να βοηθήσω την ανθρωπότητα" σημειώνει με πομπώδες, οφείλει να παραδεχθεί κανείς, ύφος. Στην πίστη αυτή οφείλεται κυρίως η επιλογή των ονομάτων Προμηθέα και Πυθία, τα οποία συμβολίζουν την αγάπη της για τη γνώση αλλά και «έναν οιωνό ότι πρέπει να κάνω κάτι σημαντικό» όπως μας εξηγεί.>>
........... Μάλλον να βγάλει τα κουνέλια από το καπέλο!!!!!

quote:
Σε ηλικία δύο ετών είχα ήδη δώσει τα δύο πρώτα μου ρεσιτάλ για πιάνο, και είχα αρχίσει τα μαθήματα του δημοτικού σχολείου και ακόμα ανώτερο επίπεδο όσον αφορά τη λογοτεχνία, την αστρονομία τη ζωολογία και τη γεωγραφία .

Τα έβγαλε και τα κουνέλια!!!!!!

"Στην ηλικία των 3 μπορούσα όλο κι όλο απο Μαθηματικά ήξερα να μετρώ μέχρι τα 20." Το πιάνο πιάνο όμως!!!!!!!

quote:
Όταν έγινα 4 ετών η Μουσική Ακαδημία (Music Hall ) του Σαν Φραντσίσκο, αφού με άκουσαν σε οντισιόν να παίζω στο πιάνο, μου πρόσφερε δωρεάν εκπαίδευση στο πιάνο και σε όσα και όποια άλλα όργανα μουσικής θα ήθελα να εκπαιδευτώ εκτιμώντας το ασυνήθιστο για την ηλικία μου χάρισμά μου στη Μουσική. Αλλά σε αυτή την ηλικία ήξερα ήδη τι ήθελα να κάνω στη ζωή μου και ήξερα ότι θα χρειαζόταν περισσότερα από Μουσική για να σωθεί αυτός ο πλανήτης. Έτσι δήλωσα στη Μητέρα μου ότι θέλω να ακολουθήσω το δρόμο των Επιστημών. Σεβάσθηκε την απόφασή μου και η Μουσική έμεινε στην άκρη

Όχι παίζουμε!!!!
quote:
Στην ίδια χρονική περίοδο, 4 ετών άρχισα να παρακολουθώ Μαθήματα Υποκριτικής

Τελικά ήταν Ξανθόπουλος ή όχι? τη μια πεινούσε την άλλη σπούδαζε πιάνο! Και Υποκριτική??
quote:
To 2003 άλλαξα επίσημα το όνομά μου από Jasmine Li Lysistrata σε Προμηθέα Ολυμπία Κυρήνη Πυθαϊδα, που υποδηλώνει την εκπλήρωση ενός προμηθεϊκού, απελευθερωτικού χρησμού: Ο λόγος για αυτή την αλλαγή ήταν ότι πάντα ένιωθα μέσα μου ότι είχα κάτι σημαντικό να εκπληρώσω, κάτι σαν χρησμό. Είχα πάντα ζωηρή μέσα μου την επιθυμία να ερευνήσω και να χρησιμοποιήσω την νέα γνώση για να υπηρετήσω την ανθρωπότητα. Ο Άινσταιν υπήρξε σε κάποια πρώϊμη φάση το ίνδαλμά μου, όταν όμως έμαθα ότι είχε συνεισφέρει στην δημιουργία της ατομικής βόμβας και ήταν υπεύθυνος για το θάνατο εκατοντάδων χιλιάδων αθώων στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι, ξέσκισα από τον τοίχο μου την αφίσα του , λέγοντας από μέσα μου: «Δεν θα γίνω επιστήμονας χωρίς ήθος!»
Την περίοδο αυτή η Μητέρα μου δούλευε καθαρίζοντας σπίτια και γραφεία συχνά μετά τα μεσάνυχτα ώστε να μπορεί να με συνοδεύει την ημέρα σε ολα τα μαθήματά μου και να με προστατεύει. Πολλές φορές ήταν δύσκολα τα πράγματα για μένα, μια μικρή σε ηλικία δημοτικού σχολείου σε μια τάξη ενηλίκων. Μερικοί φοιτητές ήταν φιλικοί και με υποστήριζαν, και αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Άλλοι όμως με αγνοούσαν ή με προπηλάκιζαν ή ακόμα και αρνούνταν να κάνουν το εργαστήριό τους "με ένα μωρό"! Η Μητέρα μου παρακολουθούσε τα μαθήματα για να με προστατεψει και να με στηρίξει. Τα θυσίασε όλα για μένα.
Μετά την αποφοίτησή μου σταμάτησαν τελείως οι σπουδές μου καθώς τα χρήματα μας τελείωσαν. Ένας πλούσιος Εβραίος-Σιωνιστής στη σκέψη- μας πλησίασε τότε με μια προσφορά. Πρότεινε στη Μητέρα μου να με στείλει να σπουδάσω δωρεάν υπό την εποπτεία Εβραίου καθηγητή στο πανεπιστήμιο τοu Σικάγο, και επίσης να με στείλει τα καλοκαίρια για καλοκαιρινές διακοπές σε ειδική κατασκήνωση όπου κάτω από την επίβλεψη Εβραίων διδασκάλων συγκεντρώνονταν προικισμένα παιδιά όπως εγώ όχι απλώς για διακοπές αλλά και για εντατική ακαδημαϊκή μόρφωση.
Η προσφορά του για την μόρφωσή μου θα έλυνε κάθε οικονομικό μας πρόβλημα, αλλά η μητέρα μου και εγώ την απορρίψαμε άμεσα παρά την μεγάλη μου επιθυμία για μόρφωση και παρά την οικονομικώς τρισάθλια κατάσταση μας. Οι λόγοι για την άρνησή μας θα σας είναι υποθέτω εν πολλοίς φανεροί. Δεν θέλαμε να γίνομε ούτε Μορμόνοι, ούτε Σιωνιστές. Θέλαμε να μείνομε ΕΛΛΗΝΕΣ!

Στην υποκριτική σίγουρα παίρνει άλφα!!!!!
quote:
Μετά την Ομιλία στο Σικάγο πολλοί από εκείνους πού μου είχαν ανοίξει τις πόρτες τους τώρα κλείσανε όχι μόνον αυτές αλλά και παρεμπόδισαν την δυνατότητα μου να τους γράψω e-mail προς επικοινωνία. Αυτή είναι η ιστορία περί της μορφώσεως μου, μία επίπονη ανήφορος με συνεχή εμπόδια. Τι παράξενο όμως, πως έχω χάσει κατ επανάληψη την πολυπόθητη μόρφωσή μου εξ αφορμής των οργανωμένων θρησκειών, πρώτον λόγω των Μορμόνων, δεύτερον λόγω των Εβραίων Σιωνιστών , και τρίτον λόγω των Ορθοδόξων Χριστιανών.

Κάπως πρέπει να δικαιολογηθεί και το όριο των σπουδών!!!!
quote:
Παρακαλώ, δώστε την αγάπη μου στον κ. Καλόπουλο. Θέλω να τον συγχαρώ για τη γενναία στάση του στην τηλεόραση όπου αποκάλυψε την απάτη του "Αγίου Φωτός" και να τον ευχαριστήσω για τις προσπάθειές του να μας βοηθήσει. Ακούω ότι δεν τον μεταχειρίζονται κι αυτόν καλύτερα από ότι εμένα, μετά τον λόγο μου στο Σικάγο. Αλλά πρόκειται για πόλεμο και στον πόλεμο τα δόλια χτυπήματα είναι αναμενόμενα. Πρέπει να πολεμήσομε για την Ελλάδα, ότι κι αν γίνει. Πρέπει να νικήσομε.

Άινταααααααα και να θέλει κάποιος να αμφιβάλει για το στήσιμο της όλης φάσης, δε γίνεται.

Και για να μην πάμε ποιο μακριά τη βαλίτσα.......ας συνοψίσουμε
Με βάση αυτά που διάβασα επρόκειτο για ένα κορίτσι με υψηλό δείκτη νοημοσύνης αφού στα 14 έλαβε το πτυχίο των μαθηματικών! έτσι σίγουρα πρόκειται για ένα από τα παιδιά θαύμα που λέμε!
Δεν είναι όμως ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία! Συνεχίζει όπως μας λέει τις σπουδές της και φυσικά ολόψυχα της ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Τα υπόλοιπα όμως είναι φρουφρού και αρώματα. Και δεν καταλαβαίνω πως δέχτηκε η μητέρα της να γίνει θύμα και υποχείριο κάποιων επιτήδειων η κόρη της! Ίσως οι οικονομικές ανάγκες που η ίδια μας περιγράφει! όπως και να χει χωρίς ίχνος ιστορικής γνώσης αφού μίλησε ακόμη και για την Σκυθούπολη το πλέον γνωστό "παραμύθι των παγανιστών".
Κρίμα ένα κορίτσι με τέτοια προσόντα δεν της τα καταπατάμε αλλά τη βοηθάμε να τα αναδείξει!!!!! και δυστυχώς κάτι Δαυλοί και άλλοι επιτήδειοι ανέλαβαν την επιχωμάτωσή τους!
Κρίμα σε τέτοια τρυφερή ηλικία και να τη γεμίσουν με δηλητήριο και ψέματα αντί για αγάπη και καλοσύνη........

Είδες sesostris ζήτηση η πάπισσα? ο europaios2 να τα βλέπει

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 28/07/2008 23:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 23:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, θέλεις για λίγο καιρό να σε χλευάζουν όλοι, σε ότι και να γράφεις;

Γίνεται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 00:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα μπω στην διαδικασία το κατά πόσο ήταν σωστά αυτά που έλεγε η Προμηθέα (Τζάσμιν Λι Λυσιστράτη), αλλά το κατά πόσο ήταν σωστό το να χρησιμοποιήσουν «κάποιοι» ένα παιδί 15 ετών που ανεξάρτητα την υψηλή νοημοσύνη της δεν πιστεύω ότι κατείχε και την απαραίτητη συναισθηματική ωριμότητα για να καταλάβει το τι «χτίζουνε» μέσα στην ψυχή της….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 00:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
Δεν θα μπω στην διαδικασία το κατά πόσο ήταν σωστά αυτά που έλεγε η Προμηθέα (Τζάσμιν Λι Λυσιστράτη), αλλά το κατά πόσο ήταν σωστό το να χρησιμοποιήσουν «κάποιοι» ένα παιδί 15 ετών που ανεξάρτητα την υψηλή νοημοσύνη της δεν πιστεύω ότι κατείχε και την απαραίτητη συναισθηματική ωριμότητα για να καταλάβει το τι «χτίζουνε» μέσα στην ψυχή της….

Φίλε elo , η Προμηθέα είπε αλήθειες βγαλμένες από την πραγματική ιστορία , και όχι την παραχαραγμένη από τους χρυσοπληρωμένους κονδυλοφόρους του ιερατείου , που τις γράφουμε εδώ και χρόνια στο Forum . Τώρα πάνε να την βγάλουν ανώριμη και κατευθυνόμενη , αύριο ίσως την βγάλουν τρελή ή σατανίστρια , από όλα έχει ο μπαξές . Εδώ έγραψαν ότι η Υπατία ήταν Χριστιανή , στην Προμηθέα θα κολλήσουν τώρα ;

*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 00:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε elo , η Προμηθέα είπε αλήθειες βγαλμένες από την πραγματική ιστορία , και όχι την παραχαραγμένη από τους χρυσοπληρωμένους κονδυλοφόρους του ιερατείου , που τις γράφουμε εδώ και χρόνια στο Forum . Τώρα πάνε να την βγάλουν ανώριμη και κατευθυνόμενη ,

Πολύ αλήθεια.........εδικά με πατριάρχη Γρηγόριο και Σκυθούπολη................βέβαια δεν κατηγορώ το κορίτσι τους "επιτήδειους" κατηγορώ......
Δε μας είπες το βιβλίο με την πάπισσα εσύ το έστειλες ?
quote:
αύριο ίσως την βγάλουν τρελή ή σατανίστρια , από όλα έχει ο μπαξές . Εδώ έγραψαν ότι η Υπατία ήταν Χριστιανή , στην Προμηθέα θα κολλήσουν τώρα ;
΄
Ε! άμα πει ότι ήταν και μπροστά!!!!! μην περιμένεις το αντίθετο!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 01:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
γεια σου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ

Πριν από ενάμιση περίπου χρόνο είχε υπάρξει εδώ στα forums μια συζήτηση για το περιστατικό αυτό με την Προμηθέα (Λυσιστράτη - Πυθία - κ.λπ, κ.λπ.). Τι λέτε να συνεχίσουμε εκεί;

ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Σημ: ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ στον τίτλο δεν μπορούν να μπουν bold. Τον διορθώσαμε (βγάλαμε τον κώδικα για τα bold) και το θέμα θα απενεργοποιηθεί εφόσον σας καλύπτει η προαναφερόμενη υπάρχουσα συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 15:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν από ενάμιση περίπου χρόνο είχε υπάρξει εδώ στα forums μια συζήτηση για το περιστατικό αυτό με την Προμηθέα (Λυσιστράτη - Πυθία - κ.λπ, κ.λπ.). Τι λέτε να συνεχίσουμε εκεί;

Δεν εχω αντιρρηση ... μεχρι να τοποθετηθουν και οι υπολοιποι ας κανω καποια σχολια .
quote:
Σημ: ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ στον τίτλο δεν μπορούν να μπουν bold.
Οταν το καταλαβα ηταν αργα

===========================================

quote:
Μην εκνευρίζεσαι και πολύ .........θα ανέβει το ζάχαρο!!!!!
Ευχαριστω για το ενδιαφερον !
quote:
Oύτε ντροπή ούτε τίποτα..........
Που να την βρητε !
quote:
πήραν ένα κοριτσάκι 15 ετών και του δηλητηρίασαν την ψυχή του.
Ποιοι ;
quote:
Όλα σε αυτή τη ζωή έχουν και την εξήγησή τους!!!!!
Ετσι ειναι ! Αλλοι σε ηληκια 13 ετων εχουν τελειωσει πανεπιστημιο , με οτι αυτο συνεπαγετε, και αλλοι σε ηλικια 20 ετων ,μολις εχουν τελειωσει μια σχολη για βοηθος λογιστη ...
quote:
Ήδη με την πατάτα που κάνατε με τη Σκυθούπολη και τους δήθεν διωγμούς των Ελλήνων ακόμη γελάμε.......

Γελα ο μωρος καν τι μη γελοιον η ... θα΄πρεπε να κλαις και να ντρεπεσαι , αλλα ξεχασα... ουτε ντροπη ουτε τιποτα !
quote:
Και με αυτό γελάσαμε διαψεύστε εάν τολμάτε τον ίδιο τον Υψηλάντη και τους ιστορικούς μας!
Καταλαβαίνετε γιατί βάλανε μια ανήλικη να μιλήσει!!!! για να μη της κάνουν μήνυση!!!!! γιατί στο δικαστήριο ο ενήλικας έπρεπε να αποδείξει τη συκοφαντία του ενώ το παιδί......παιδί είναι!

Διαβασε προσεκτικα το κειμενο , αυτοι που την βαλανε να μιλησει ηταν αυτοι που θελανε να εκμεταλευτουν το μορφωτικο και πνευματικο αναστημα της ... οι ιδιοι μετα την αποκαλεσαν βρωμοθυληκο ... εσυ ομως ... ουτε ντροπη ουτε τιποτα !
quote:
Πολύ Θεοκρατία!!!! αν λάβουμε υπόψιν μας το συγκεκριμένο forum!!!! Κανείς δεν τολμαέι να γράψει κάτι εναντίων του Χριστιανισμού!
φανταστείτε τι παραμύθια έχουν πει στο κορίτσι!!!!!
Εσυ προφανως δεν ζεις στην Ελλαδα ... Το κοριτσακι αυτο εχει διαβασει τοσα πολλα ωστε να εχει διαμορφωσει αποψη μονο του ...
quote:
Για πες μας και εμάς φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ γιατί πολύ σπάνια παίρνω το Δαυλό και το συγκεκριμένο θέμα δεν το ξέρω......για πες μας λοιπόν για να κλείσουμε τα στόματα των ιστορικών!!!!
Δεν εχει περιπτερο στην γειτονια σου;
quote:
Δε μας είπε όμως κουνέλια από το καπέλο βγάζει???? πρέπει!!!!
"Ἔμαθα πολλὰ πράγματα γιὰ τὴν Ἑλληνικὴ Ἱστορία"
Κάτι σαν τον πόλεμο των έξι ημερών που λέμε.....βέβαια έτσι εξηγούνται και οι αρλούμπες που είπε!!!!!

Ενω αν ελεγε αυτα που ηθελες ε ; Θα ηταν η πιο εξυπνη "ορθοδοξη" στην Αμερικη !
quote:
Όχι παίζουμε!!!!!
quote:
Μου κάνει εντύπωση.........τόσες γνώσεις......δεν υπήρχε περίπτωση τουλάχιστον ο Χαρδαβέλας στο Ανεξήγητο θα την είχε καλέσει.......τα μισά να ήσαν αλήθεια.......
quote:
Ο Δαυλός που ήταν?

quote:
Που ναι ο Ξανθόπουλος!!! πετραδααααάκι....πετραααααδάκι!!!!
quote:
Μάλλον να βγάλει τα κουνέλια από το καπέλο!!!!!

Καποτε καποιος κλωτσησε τον Σωκρατη και οταν τον ρωτησαν γιατι δεν αντεδρασε απαντησε ... αν με κλωτσουσε γαϊδουρι επρεπε να το κλωτσησω ;
quote:
Στην υποκριτική σίγουρα παίρνει άλφα!!!!!
Που την ειδες βρε Φωσκολε ... που , σε ποιο σημειο ακριβως ;
quote:
Κάπως πρέπει να δικαιολογηθεί και το όριο των σπουδών!!!!

Οποιος καταλαβε ας εξηγηση και εμας τι θελει να πει ο ποιητης !
quote:
Τα υπόλοιπα όμως είναι φρουφρού και αρώματα.
Για σενα που φορεις παρωπιδες ναι , για ολους τους αλλους ...
quote:
Και δεν καταλαβαίνω πως δέχτηκε η μητέρα της να γίνει θύμα και υποχείριο κάποιων επιτήδειων η κόρη της!
Δυστυχως για σενα και για πολλους αλλους δεν ειναι θυμα , και οπως δειχνουν τα πραγματα δεν προκειτε να γινει θυμα κανενος οσο και αν το επιθυμεις .
quote:
Ίσως οι οικονομικές ανάγκες που η ίδια μας περιγράφει!
Καλα , οταν διβαζεις το μυαλο σου που ειναι ; Δεν προσεξες οτι δεν δεχτηκε δραχμη απο κανενα ; Οτι κερδισε το κερδισε με το σπαθι της , μην ψαχνεις να βρεις ψεγαδια .
quote:
όπως και να χει χωρίς ίχνος ιστορικής γνώσης αφού μίλησε ακόμη και για την Σκυθούπολη το πλέον γνωστό "παραμύθι των παγανιστών".

Επειδη δεν παρακολουθησα καποια σχετικη συζητηση γυρω απο την Σκυθοπολη , θεωρεις οτι υπαρχει καποιο ψευδος και οτι δεν σφαγιασθηκαν κατα κορον εκει Ελληνες ;
quote:
Κρίμα ένα κορίτσι με τέτοια προσόντα δεν της τα καταπατάμε αλλά τη βοηθάμε να τα αναδείξει!!!!!
Δυστυχως για σας φιλε μου , τετοιου ειδους μυαλο δεν χειραγωγειτε ευκολα , εχει δε την δυνατοτητα οπως αποδειχθηκε να αναδειχθει μονη της .
quote:
και δυστυχώς κάτι Δαυλοί και άλλοι επιτήδειοι ανέλαβαν την επιχωμάτωσή τους!

Θα την συστησουμε εσενα για την ... διαφωτηση της !
quote:
Κρίμα σε τέτοια τρυφερή ηλικία και να τη γεμίσουν με δηλητήριο και ψέματα αντί για αγάπη και καλοσύνη........

Που σε οσες επιστολες αναφερα ειδες μισος , που ειδες ψεματα ;

Καλα θα κανετε και οι "δυο" ευρωπαιοι να σοβαρευτειτε και να κοψετε την παραφιλολογια ... δεν πειθετε κανενα

=========================================

quote:
elo

Δεν θα μπω στην διαδικασία το κατά πόσο ήταν σωστά αυτά που έλεγε η Προμηθέα (Τζάσμιν Λι Λυσιστράτη), αλλά το κατά πόσο ήταν σωστό το να χρησιμοποιήσουν «κάποιοι» ένα παιδί 15 ετών που ανεξάρτητα την υψηλή νοημοσύνη της δεν πιστεύω ότι κατείχε και την απαραίτητη συναισθηματική ωριμότητα για να καταλάβει το τι «χτίζουνε» μέσα στην ψυχή της….



Τι πιστευεις δηλαδη ; Ποιοι την χρησιμοποιησαν για ποιο λογο και με ποιο τροπο ;


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 18:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλα , οταν διβαζεις το μυαλο σου που ειναι ; Δεν προσεξες οτι δεν δεχτηκε δραχμη απο κανενα ; Οτι κερδισε το κερδισε με το σπαθι της , μην ψαχνεις να βρεις ψεγαδια .

Σωστά σαν τον Ξανθόπουλο...... τραγουδάει κιόλας????
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Επειδη δεν παρακολουθησα καποια σχετικη συζητηση γυρω απο την Σκυθοπολη , θεωρεις οτι υπαρχει καποιο ψευδος και οτι δεν σφαγιασθηκαν κατα κορον εκει Ελληνες ;

Φυσικά!!!!........μούφα.....όπως μύρια άλλα.......δεν έχεις παρά να με διαψεύσεις.....
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Δυστυχως για σας φιλε μου , τετοιου ειδους μυαλο δεν χειραγωγειτε ευκολα , εχει δε την δυνατοτητα οπως αποδειχθηκε να αναδειχθει μονη της .

Ναι αλλά η ίδια λέει:Σᾶς εὐχαριστῶ , ὅπως ἐπίσης εὐχαριστῶ καὶ τοὺς συνεργάτες τοῦ «Δαυλοῦ» καὶ τοὺς συγγραφεῖς ἀπὸ ὅλη τὴν Ἑλλάδα καὶ τὸ ἐξωτερικό, ποὺ ἀποτέλεσαν τοὺς δα-σκάλους μου ἀπὸ τὴν παιδική μου ἡλικία.
O νοών νοήτω......
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Που σε οσες επιστολες αναφερα ειδες μισος , που ειδες ψεματα ;

Καλα θα κανετε και οι "δυο" ευρωπαιοι να σοβαρευτειτε και να κοψετε την παραφιλολογια ... δεν πειθετε κανενα



Ο Sesostris, είπε τρεις!!! μη μας τι χαλάς τώρα!!! ντα ντα!!!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Τι πιστευεις δηλαδη ; Ποιοι την χρησιμοποιησαν για ποιο λογο και με ποιο τροπο ;

Οι παγανιστές ποιοι άλλοι? Με τις αηδίες που της γράφανε.......το παρέσυραν το κορίτσι...... εάν θα είχε λίγο ευπρέπεια επάνω της και δίκιο να είχε δε θα πήγαινε σε μία εκδήλωση των τριών ιεραρχών που την τίμησαν κιόλας ως επίτιμη καλεσμένη!! για να βρίσει μια θρησκεία!!!!! αν μη τι άλλο ευγενικά θα αρνιόταν
θα μπορούσε να βγει σε ένα ραδιόφωνο για να πει τον πόνο της και να ξεσπαθώσει, αλλά ............ως εκκολαπτόμενη παγανίστρια τέτοιοι και οι τρόποι της!!! για αυτό λέω μικρό κορίτσι και ήδη τη γέμισαν με δηλητήριο.......... αφού μέχρι και για τον πατριάρχη το Γρηγόριο καταφέρθηκε φαντάσου άγνοια......... σα να άκουγε κανένας τον κύριο Λάμπρου ήταν!!.........
Φαντάσου δεν της έφτανε το Προμηθέα.....ήθελε και το Πυθία....και το Ολυμπία......φαντάσου να ήταν και Κινέζα θα μνημόνευε Αχιλλέα, Διόνυσο, Ορφέα.....κ.ο.κ.......καμιά σελίδα ονόματα........τι να πω?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Και με αυτό γελάσαμε διαψεύστε εάν τολμάτε τον ίδιο τον Υψηλάντη και τους ιστορικούς μας!

Βλέπεις αγαπητέ Αδιάβαστε, οι ελληνόφωνοι χριστιανοί του φόρουμ, εκτός από γραφικοί είναι και αγράμματοι (βέβαια, το δεύτερο απλά κάνει δυνατό το πρώτο).

Οταν το Πατριαρχείο εξέδιδε στα 1797 αφορισμούς κατά των γραπτών του Ρήγα, Πατρικές Διδασκαλίες και εγκυκλίους κατά των κυρηγμάτων της ελευθερίας, με τη βοήθεια ανεκδιήγητων τουρκόδουλων χριστιανών που μιλούσαν ελληνικά, όπως ο Αθανάσιος Πάριος και ο Αγαθάγγελος, ούτε φανταζόταν πως θα ερχόταν κάποια στιγμή που θα έφευγε ο Σουλτάνος από την Ελλάδα και θα έμεναν οι χριστιανοί να απολογούνται για τις υπηρεσίες των Τουρκόδουλων πατριαρχών και παρατρεχάμενων προς το Σουλτάνο.

Ούτε βέβαια φανταζόταν ότι θα αναλάμβαναν την υπηρεσία της υπεράσπισής τους άτομα που θα αγνοούσαν και αυτά ακόμη τα βασικά της ελληνικής γλώσσας, και θα μετέτρεπαν την ιστορία σε καραγκιοζιλίκι με την αγραμματοσύνη τους και το χριστιανισμό σε γραφικότητα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 23:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά σαν τον Ξανθόπουλο...... τραγουδάει κιόλας????
Ναι , τον εξαψαλμο ... σαν δεν ντρεπεσαι λεω ΄γω ...
quote:
Ναι αλλά η ίδια λέει:Σᾶς εὐχαριστῶ , ὅπως ἐπίσης εὐχαριστῶ καὶ τοὺς συνεργάτες τοῦ «Δαυλοῦ» καὶ τοὺς συγγραφεῖς ἀπὸ ὅλη τὴν Ἑλλάδα καὶ τὸ ἐξωτερικό, ποὺ ἀποτέλεσαν τοὺς δασκάλους μου ἀπὸ τὴν παιδική μου ἡλικία.
O νοών νοήτω......

Σκεψου , παρα την μορφωση της στα πανεπιστημια , ενα μηνιαιο περιοδικο την χειραγωγησε ! Τιμη και δοξα στο Δαυλο !
quote:
Ο Sesostris, είπε τρεις!!! μη μας τι χαλάς τώρα!!! ντα ντα!!!

Για τρεις δεν ξερω , δυο ειναι βεβαιο .
quote:
Οι παγανιστές ποιοι άλλοι?
Μα ο Δαυλος δεν παγανιστικο περιοδικο , καθε αλλο μαλιστα .
quote:
Με τις αηδίες που της γράφανε.......το παρέσυραν το κορίτσι......
Απλα δεν ξερεις τι σου γινεται ...
quote:
θα είχε λίγο ευπρέπεια επάνω της και δίκιο να είχε δε θα πήγαινε σε μία εκδήλωση των τριών ιεραρχών που την τίμησαν κιόλας ως επίτιμη καλεσμένη!!
Και λιγα ειπε ! Δεν ξερω πως αντιλαμβανεσαι την ευπρεπεια ...
quote:
για να βρίσει μια θρησκεία!!!!!
Η αληθεια δεν αποτελει υβρη
quote:
αν μη τι άλλο ευγενικά θα αρνιόταν
θα μπορούσε να βγει σε ένα ραδιόφωνο για να πει τον πόνο της και να ξεσπαθώσει, αλλά ............ως εκκολαπτόμενη παγανίστρια τέτοιοι και οι τρόποι της!!!
Καποιος επρεπε να σας τα πει καταμουτρα , και λυπαμαι που δεν εχει το θαρρος κανενας ενηλικος να το πραξει ... ενα παιδι εδωσε μαθηματα φιλαληθεις , θαρρους και αυτοεκτιμησης .
quote:
για αυτό λέω μικρό κορίτσι και ήδη τη γέμισαν με δηλητήριο..........
Κουφια λογια
quote:
αφού μέχρι και για τον πατριάρχη το Γρηγόριο καταφέρθηκε φαντάσου άγνοια
Τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη ... η αγνοια ειναι δικο σου αποκτημα , κεκτημενο ...
quote:
Φαντάσου δεν της έφτανε το Προμηθέα.....ήθελε και το Πυθία....και το Ολυμπία......φαντάσου να ήταν και Κινέζα θα μνημόνευε Αχιλλέα, Διόνυσο Ορφέα.....κ.ο.κ.......καμιά σελίδα ονόματα........τι να πω?
Μια ημερα ερχεται ενας παπας στο δημοτικο σχολειο του χωριου με σκοπο να γνωριστει με τα παιδια. Ρωταει ενα αγορακι :
-Πως σε λενε παιδι μου;
-Μιχαλη , απαντα το παιδι
-Οχι Μιχαλη αγορι μου , Μιχαηλ , λεει ο παπας με ηπιο τονο
-Μαλιστα πατερ λεει το παιδι
-Εσενα εκει πισω πως σε λενε παιδι μου;
-Μανωλη πατερ , απαντα το παιδι
-Οχι , οχι Μανωλη ! Εμμανουηλ λεει ο πατερ , με καπως πιο αυστηρο τονο
-Μαλιστα πατερ λεει το παιδι
-Και εσενα τεκνον μου εκει δεξια πως σε λενε ;
-Γαβριλο πατερ ειπε το παιδι
-Οχι Γαβριλο , Γαβριηλ ειναι το ονομα σου λεει ο παπας φωναζοντας με αυστηρο τονο
-Μαλιστα μαλιστα πατερ , απαντα φοβισμενα το παιδι
-Εσενα εδω μπροστα πως σε λενε παιδι μου λεει ο παπας με αυστηρο υφος
-Δημητρουηλ πατερ , Δημητρουηλ !

Γεια ρε ευρωπαιε ...

quote:
Φυσικά!!!!........μούφα.....όπως μύρια άλλα.......δεν έχεις παρά να με διαψεύσεις.....
Εγω ; Δεν εχω λογους να το κανω ... θα σου συστησω μερικους φιλελληνες ιερεις που θα το κανουν :

Αν δεν τους γνωρισες να προβω σε συστασεις ... αλλα νομιζω περιτευουν


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 23:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Και με αυτό γελάσαμε διαψεύστε εάν τολμάτε τον ίδιο τον Υψηλάντη και τους ιστορικούς μας!

macedon:
Βλέπεις αγαπητέ Αδιάβαστε, οι ελληνόφωνοι χριστιανοί του φόρουμ, εκτός από γραφικοί είναι και αγράμματοι (βέβαια, το δεύτερο απλά κάνει δυνατό το πρώτο).

Οταν το Πατριαρχείο εξέδιδε στα 1797 αφορισμούς κατά των γραπτών του Ρήγα, Πατρικές Διδασκαλίες και εγκυκλίους κατά των κυρηγμάτων της ελευθερίας, με τη βοήθεια ανεκδιήγητων τουρκόδουλων χριστιανών που μιλούσαν ελληνικά, όπως ο Αθανάσιος Πάριος και ο Αγαθάγγελος, ούτε φανταζόταν πως θα ερχόταν κάποια στιγμή που θα έφευγε ο Σουλτάνος από την Ελλάδα και θα έμεναν οι χριστιανοί να απολογούνται για τις υπηρεσίες των Τουρκόδουλων πατριαρχών και παρατρεχάμενων προς το Σουλτάνο.

Ούτε βέβαια φανταζόταν ότι θα αναλάμβαναν την υπηρεσία της υπεράσπισής τους άτομα που θα αγνοούσαν και αυτά ακόμη τα βασικά της ελληνικής γλώσσας, και θα μετέτρεπαν την ιστορία σε καραγκιοζιλίκι με την αγραμματοσύνη τους και το χριστιανισμό σε γραφικότητα...



Για δείτε ποιος μιλάει!!!!
Δεν έβαλες μυαλό!!!!! κάνει τζζζζζζζζζ!!!!! το θέμα αυτό macedon!...... θα σε κάψει δεύτερη φορά! όπως τότε........που προσπάθησες να κοροϊδέψεις.............αλλά η αχλάδα είχε πίσω την ουρά!!!!!
Ο Πατριάρχης Γρηγόριος που τον μνημονεύει στον εθνικό μας ύμνο, ο Σολωμός ήταν τόσο τουρκόδειλος που ενώ του είχαν έτοιμο καράβι για να φύγει αρνήθηκε με την ελπίδα ότι ο θάνατός του θα συγκινούσε τους ομόθρησκους Δυτικούς για το καλό του γένους......και της επανάστασης.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 00:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μα ο Δαυλος δεν παγανιστικο περιοδικο , καθε αλλο μαλιστα .


quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Για τρεις δεν ξερω , δυο ειναι βεβαιο .

Aπό που το συμπέρανες βρε μπαγάσα?
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Σκεψου , παρα την μορφωση της στα πανεπιστημια , ενα μηνιαιο περιοδικο την χειραγωγησε ! Τιμη και δοξα στο Δαυλο !

Στ' άρματα...στ' άρματα....εμπρός στον αγώνα!!!!...... Ζήτω ο Τσουτσουβής!!! ήταν και κοντοχωριανός.....που τον θυμήθηκα ε? είχαν γράψει στους τοίχους τότε παρόμοια συνθήματα......
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Και λιγα ειπε ! Δεν ξερω πως αντιλαμβανεσαι την ευπρεπεια ...

Σίγουρα όχι με ύβρεις!!!!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Καποιος επρεπε να σας τα πει καταμουτρα , και λυπαμαι που δεν εχει το θαρρος κανενας ενηλικος να το πραξει ... ενα παιδι εδωσε μαθηματα φιλαληθεις , θαρρους και αυτοεκτιμησης .

Ωραία οπότε περιμένω τη Σκυθούπολη που μας είπες.......αν θες βοήθεια ζήτα του seosotris, έχει ένα μυθιστόρημα του Ροϊδη, αν θες και άλλη ζήτα του Schwabe, έχει μισοκομένα κείμενα από τον Δαυλό κι αυτός.........
Τι ανέκδοτο και αυτό!!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 10:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κοριτσάκι έγινε εργαλείο του Δαυλού και της παρέας του που ετοίμασαν το κείμενο που διάβασε με την τόσο σπαστή προφορά.

Για τον κόσμο που έμαθε για το εν λόγω γεγονός, ελπίζω να λειτουργήσει ως παράδειγμα προς αποφυγή, για το που μπορεί να οδηγήσει ο φανατισμός, ιδιαίτερα άπειρα παιδιά.

Βέβαια, το κορίτσι αυτό δεν είναι το μόνο θύμα ομάδων ή φορέων με ακραίες ως και φασιστικές κατευθύνσεις.
Ποτίζουν με θυμό, με μίσος και κακία τους νέους και τους κάνουν όργανά τους.

Δυστυχώς, σήμερα οι γονείς δεν έχουν ή δεν αφιερώνουν το χρόνο που πρέπει στα παιδιά τους έτσι ώστε να τα προστατεύουν από τα νύχια παρόμοιων αρπακτικών που είναι έτοιμα να χύσουν το δηλητήριό τους στις καρδιές των νέων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 11:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριολεκτικά με εντυπωσιάζει το "στήσιμο"
της όλης υπόθεσης...Δηλαδή υπήρχε περίπτωση
να ανέβει ατομο( πόσο μάλλον παιδί...) και να
μην υπάρχει ο λόγος που θα πεί;Υπήρχε περίπτωση
ο λόγος να εκφράζει προσωπικές απόψεις;
Είναι δυνατόν να κάνει ο καθένας ότι θέλει και
να εκφράζει απόψεις ελαχίστων έναντι του συνόλου
του ελληνικού λαού; Μέχρι εκεί ή ακόμη πιο απολυταρχικά
μπορεί να φτάσει κανεις που είναι κολημένος
με κάτι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 13:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ωραία οπότε περιμένω τη Σκυθούπολη που μας είπες

Τα της Σκυθόπολης πριγράφονται στο 12ο κεφάλαιο του 19ου βιβλίου του Αμμιανού Μαρκελλίνου "Η Ρωμαϊκή Ιστορία", σελ. 207-211. Μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου.

quote:
[b]europaios2[b]
Ο Πατριάρχης Γρηγόριος που τον μνημονεύει στον εθνικό μας ύμνο, ο Σολωμός ήταν τόσο τουρκόδειλος που ενώ του είχαν έτοιμο καράβι για να φύγει αρνήθηκε με την ελπίδα ότι ο θάνατός του θα συγκινούσε τους ομόθρησκους Δυτικούς για το καλό του γένους......και της επανάστασης.

Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε΄, έχοντας το βαθμό του πασά τριών ιππουρίδων, προσωπική φρουρά από γενίτσαρους και υπηρεσιακό καθήκον να κρατάει τους Ελληνες υπόδουλους (όπως ο ίδιος παραδέχτηκε ενώπιον του Σουλτάνο), αφού απαγόρευσε τους Ελληνες να δίνουν ελληνικά ονόματα στα παιδιά τους, αφού αφόρισε τα γραπτά του Ρήγα και ζήτησε από τους μητροπολίτες να τα συγκεντρώσουν και να τα καταστρέψουν, αφού εξέδωσε διάφορα έργα από το Πατριαρχικό Τυπογραφείο κατά της ελευθερίας και υπέρ της τουρκικής δουλείας, αφού χαρακτήρισε την επανάσταση και την ελευθερία "έργα του αντίχριστου", αφού αφόρισε εν τέλει την επανάσταση (χωρίς μέχρι σήμερα να έχει αρθεί ο αφορισμός αυτός), τελικά "απολύθηκε" από το αφεντικό του γιατί δεν έκανε καλά τη δουλειά του μια και οι Ελληνες τον έγραψαν στα παλιά τους τα παπούτσια, κι αυτόν και τους υπόλοιπους τουρκόψυχους χριστιανούς με τα φουστάνια.

Βέβαια, ο Γρηγόριος πασάς ο Ε ακολούθησε απλά το δρόμο που άνοιξε ο Γεννάδιος πασάς, και ακολούθησαν μετά απ'αυτόν και οι υπόλοιποι χριστιανοι υπάλληλοι του Σουλτάνου, όπως ο πατριάρχης Αγαθάγγελος πασάς που είχε το θράσος να ζητήσει από τους ελεύθερους πλέον Μωραϊτες να επιστρέψουν στην σκλαβιά του Σουλτάνου με την υπόσχεση να τους βάλει ... ένα δίκαιο βεζύρη να τους κυβερνάει.

Και φυσικά η δράση των χριστιανών Τούρκων πατριαρχών (και όχι απλά τουρκόδουλων) συνεχίζεται μέχρι σήμερα, με το Βαρθολομαίο να μιλάει για ξεβράκωτους Ελληνες επαναστάτες και να γιορτάζει επίσημα μαζί με το τουρκικό κράτος τη σφαγή των Ελλήνων στη Σμύρνη (ημέρα που αποτελεί επίσημη αργία για το πατριαρχείο μια που ο πατριάρχης Βαρθολομαίος εφέντης έχει να συμμετάσχει στους γιορτασμούς).

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις αποτελούν φαντασιώσεις σου και χριστιανική παραφιλολογία. Και ο μόνος λόγος που μπορώ να βρω για την υποστηρικτική σου γραμμή έναντι αυτών, είναι πως είσαι σαν κι αυτούς.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 17:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το κοριτσάκι με την ..άψογη ελληνική προφορά
και ειδωλολατρική πίστη μιλούσαμε ρε Μακεδόν, πάλι
τον Γρηγόριο τον 5΄ θυμήθηκες; Για την προβοκάτσια
αυτής της μικρής..ελληνίδας που έγινε εργαλείο άλλων, δεν
λες τίποτα; Γιατί ρε φίλε μου, μετατρέπεις το κάθε
θέμα σε..ντέρμπι;
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, στο "Δαυλό" δουλεύεις; Γιατί εμένα προσωπικά
το ότι γράφτηκε ο κ. Τομαράς συνδρομητής του εν λόγω τευχιδίου,
ποσώς με ενδιαφέρει, ούτε πίστευα ότι είχε σχέση με την
ανωτέρω μικρή ..εληνίδα και μου λέει κάτι περί προκατάλειψης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 18:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ πιθανόν η ομιλία της κοπέλας να εξυπηρετεί τις σκέψεις σου αλλά τα πράγματα είναι ακριβώς όπως ανέφεραν και άλλα μέλη
Κάποιοι άνθρωποι, ενήλικες, εντελώς αδιάντροπα χρησιμοποίησαν ένα παιδί για να βγάλουν το δηλητήριό τους σε όσους θεωρούν, με την αρρωστημένη ψυχονοητική τους κατάσταση, υπεύθυνους για τη μη αρμονική ζωή τους.
Πλέον μεγαλώσαμε και δεν γίνεται να κυνηγάμε ανεμόμυλους.

Ελπίζω ο εκνευρισμός σου να προέρχεται και από την εκμετάλλευση που υπέστη αυτό το παιδί, όχι μόνο από τις αντιδράσεις των φανατικών που την έβριζαν, τις οποίες αντιδράσεις θεωρώ το ίδιο απαράδεκτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 18:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προμηθέα

Έτσι δημιούργησε ο Θεός την Ελλάδα, και την ονόμασε Γη του Φωτός, γιατί «ελ» σημαίνει Φως και «λαδ» σημαίνει πέτρα έδαφος-Γη.
Και από την γη του Φωτός, την Γη που πρώτη αντίκρισε το φως του Ήλιου γεννήθηκαν οι Έλληνες φωτοδότες των αρετών και του πολιτισμού. Και σκόρπησαν αυτοί τον Πολιτισμό των εις όλη την Γη - καθώς και επαχθή!



!!!!!

quote:
Προμηθέα

Όπως σημειώνει η επιστήμη της γεωλογίας και των άλλων συναφών κλάδων, προ 140.000.000 ετών, όταν ολόκληρος ο πλανήτης σκεπαζόταν από νερά και χέρσος γη δεν εφαίνετο πουθενά, μια γιγαντιαία ανοδική ορογενετική κίνησις ανύψωσε υπέρ την επιφάνεια της υδρόσφαιρας προς τον Ήλιο, την λεγόμενη «Πελαγονική Οροσειρά» μια στενή ζώνη ξηράς που περιελάμβανε την βορειότερη Μακεδονία (Πελαγονία), τον Όλυμπο, την ανατολική πλευρά της μετέπειτα Θεσσαλίας και την βόρεια Εύβοια…
Επί 115.000.000 χρόνια αυτή η μοναδική νησίδα, η Ελλάδα μας εν μέρει, αντίκρυζε ολομόναχη την πανθάλασσα που την περιτριγύριζε. Εις αυτήν την νησίδα για ογδόντα εκατομμύρια (80.000.000) έτη πριν ακόμα αναδυθούν άλλες οροσειρές, άρχισε η διαδικασία των νέων μορφών της γεννέσεως όντων.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Η λογική λοιπόν παρουσία του ανθρώπου, σε όποια εποχή κι αν εμφανίσθηκε αυτός ο άνθρωπος στον πλανήτη, πρέπει να αναζητείται στον Όλυμπο.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Είναι δε αδύνατον ποτέ σε μία περιοχή που για λόγους ανερμήνευτους, αναδύεται η πρώτη χέρσος γη, ο άνθρωπος της προνομιούχου αυτής γης να σχηματίση γλώσσα αργότερα, από ότι οι άλλοι άνθρωποι, που η ανάδυση της γης τους καθυστερούσε κατά πάρα πολλά εκατομμύρια έτη.
Χώρος και άνθρωπος εδώ μεταξύ Ολύμπου και Πίνδου εσχημάτισαν την Πανάρχαια Ελληνική Γλώσσα, η οποία και εδάνεισε τις λέγεις του πολιτισμού της εις όλους τους άλλους λαούς.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Αυτή δε η Ελληνική Γλώσσα περικλείει τις λύσεις στα οικουμενικά προβλήματα της ανθρωπότητος.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Πληθώρα ερευνών και μελετών προσκομίζουν συντριπτικά στοιχεία με τα οποία αποδεικνύεται ότι ποτέ δεν υπήρξε Ινδοευρωπαϊκή μητέρα γλώσσα, αλλά αντιθέτως, η γονιμοποιός γλωσσική επίδραση η οποία εισήγαγε στις διάφορες γλώσσες παγκοσμίως τα γνωστά λεκτικά στοιχεία, κοινά σήμερα σε αυτές, ασκήθηκε από την Πανάρχαια Ελληνική Γλώσσα.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Αυτά τα τεκμήρια επίσης αποδεικνύουν πως οι πολιτισμικές ρίζες της Ελλάδας χάνονται στα βάθη του απωτάτου παρελθόντος και ταυτόχρονα αχρηστεύουν αυθαίρετες θεωρίες και δόγματα περί εμφανίσεως του ανθρώπου και του πολιτισμού στην Ανατολή και στην Αφρική.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Μια θεωρεία που εκτρέπεται της λογικής - το τερατογεννές ψεύδος περί Φοινικικού αλφαβήτου -δέχεται την σύνδεση της τελειώτερης γραφής (της Ελληνικής), με τον πολιτισμό των Φοινίκων, οι οποίοι είχαν έναν χαμηλοτάτης στάθμης πολιστισμόν.


!!!!!

quote:
Προμηθέα

Με προτροπή της Ελληνίστριας Mary McDonald και με πρόεδρο τον καθηγητή T. Brunnr, ξεκινά το 1972 στο Πανεπιστήμιο Καλιφορνίας (UCLA) το πρόγραμμα «Θησαυρός της Ελληνικής Γλώσσας» το περίφημο TLG. Μετά 13 χρόνια, το 2000, ο 5ος δίσκος κυκλοφόρησε (TLGΕ) που περιλαμβάνει 90.000.000 (εννενήντα εκατομμύρια) λεκτικούς τύπους, εν συγκρίσει με τους λεκτικούς τύπους άλλων γλωσσών, Γαλλικής, Αγγλικής κ.λπ. που φθάνουν όχι περισσότεροι από 500.000 ή 600.000 και λιγότεροι.


!!!!!


Έλεος! Σε λίγες παραγράφους έχουμε έναν απίστευτο βιασμό των επιστημών της γεωλογίας, της παλαιοντολογίας, της αρχαιολογίας και της γλωσσολογίας! Είναι κρίμα να βλέπουμε Ελληνα ή έστω Ελληνοαμερικάνο να ασελγεί πάνω σε τουλάχιστον τέσσερεις επιστήμες, όταν μάλιστα η επιστήμη και η έννοια αυτής γεννήθηκε στην αρχαία Ελλάδα!

Είναι κρίμα να βλέπουμε ένα 15χρονο κορίτσι να καταφεύγει στο συγκεκριμένο αντιεπιστημονικό παραλήρημα που συμπυκνώνει το αγαπημένο ρεπερτόριο του μέσου ανορθολογικού αρχαιολάτρη και να γίνεται ουσιαστικά φερέφωνο του Τσατσόμοιρου και λοιπών τυχάρπαστων γραφιάδων που ουδεμία σχέση έχουν με τις παραπάνω επιστήμες.

Προφανώς και οι παρευρισκόμενοι δεν πρέπει να είχαν ιδιαίτερη σχέση με τις εν λόγω επιστήμες δεδομένου ότι αντέδρασαν στον λόγο της Προμηθέας μόνο όταν τους έθιξε τη θρησκεία τους και αφού είχε περάσει κάποια ώρα απ'αυτόν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 19:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μα ο Δαυλος δεν παγανιστικο περιοδικο , καθε αλλο μαλιστα .
quote:
http://www.phorum.gr/images/smilies/005.gif


Εισαι ελευθερος να το αποδειξεις .
quote:
Aπό που το συμπέρανες βρε μπαγάσα?
Σαν χριστιανος που εισαι δεν πρεπει να λες ψεματα (συμφωνα με τις εντολες) .
Ο ενας απο τους δυο κανει απειρα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη και χρησιμοποιει παρα πολυ τα εικονιδια κλπ κλπ
quote:
Στ' άρματα...στ' άρματα....εμπρός στον αγώνα!!!!...... Ζήτω ο Τσουτσουβής!!! ήταν και κοντοχωριανός.....που τον θυμήθηκα ε? είχαν γράψει στους τοίχους τότε παρόμοια συνθήματα......
Ειναι προφανες πως δεν αντιληφθηκες οτι η αναφορα στον Δαυλο ηταν ειρωνικο σχολιο ... αλλη μια διαφορα απο τον (την) αλλο (-η) ευρωπαιο (-α) .
quote:
Σίγουρα όχι με ύβρεις!!!!
Τις οποιες ειδες , που ;
quote:
Ωραία οπότε περιμένω τη Σκυθούπολη που μας είπες.......αν θες βοήθεια ζήτα του seosotris, έχει ένα μυθιστόρημα του Ροϊδη, αν θες και άλλη ζήτα του Schwabe, έχει μισοκομένα κείμενα από τον Δαυλό κι αυτός.........
Τι ανέκδοτο και αυτό!!!!!!

Τι νοημα θα εχει ; Θα μου αρχισεις παλι τις αντιγραφες απο τον απολογητη και θα με ανεβασεις το .... ζαχαρο ! Σου εχω δειξει ηδη παραπανω με ποιο τροπο απεδιδαν δικαιοσυνη , συμφωνα με τον Αμμιανο Μαρκελλινο , ην πιστως μεταφραζομεν, οπως λεει ο Ροϊδης, τον οποιον λογω του απολογητη αποστρεφεσαι .
Οριστε το βιβλιο που πρεπει να διαβασεις για να μαθεις 5-10 ιστορικα γεγονοτα χωρις την "διαστρεβλωτικη επεμβαση" του Ροϊδη .


Μετα τα λεμε ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 19:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, στο "Δαυλό" δουλεύεις; Γιατί εμένα προσωπικά
το ότι γράφτηκε ο κ. Τομαράς συνδρομητής του εν λόγω τευχιδίου,
ποσώς με ενδιαφέρει, ούτε πίστευα ότι είχε σχέση με την
ανωτέρω μικρή ..εληνίδα και μου λέει κάτι περί προκατάλειψης...
Οχι δεν εργαζομαι στον Δαυλο , απλα ειμαι αναγνωστης του Δαυλου . Οσο για την επιστολη Τομαρα την ανεφερα για να λυθει η παρεξηγηση για την παρουσια ή οχι του αρχιεπισκοπου Αμερικης Δημητριου ... μην αφηνεις αχαλινωτη την φαντασια σου , οργιαζει !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 19:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συγκεκριμένο θέμα έχει και αντίποδα, το είχα διαβάσει παλαιοτέρα και είχα βρει αρκετά site όπου υπήρχε και η άλλη όψη.
Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διάβολου, πάντα υπάρχει το διαφορετικό σε μια ιστορία.

Αυτό το θέμα μου είχε προκαλέσει το ενδιαφέρων και είχα κοιτάξει να βρω όλες τις απόψεις και είδα αρκετές ώστε να βγάλω τα προσωπικά μου συμπεράσματα.

Δεν λαμβάνω υπόψη μου πύρινες δηλώσεις μεν και δεν αλλά με ενδιαφέρουν οι ψυχρές εκτιμήσεις του καθενός.

Αν ο καθένας από εμάς είχε το θάρρος να διαβάσει και την διαφορετική άποψη τα πράγματα θα ήταν πιο ευχάριστα.

Δεν παίρνω το μέρος κάποιου και δηλώνω ουδετερότητα.
Ο καθένας από εμάς είναι υπεύθυνος για τον τρόπο που θα ερευνήσει κάποιο θέμα για την δημιουργία των προσωπικών του εντυπώσεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 19:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον κόσμο που έμαθε για το εν λόγω γεγονός, ελπίζω να λειτουργήσει ως παράδειγμα προς αποφυγή, για το που μπορεί να οδηγήσει ο φανατισμός, ιδιαίτερα άπειρα παιδιά.

Βέβαια, το κορίτσι αυτό δεν είναι το μόνο θύμα ομάδων ή φορέων με ακραίες ως και φασιστικές κατευθύνσεις.
Ποτίζουν με θυμό, με μίσος και κακία τους νέους και τους κάνουν όργανά τους.



Βρε Ψηλε , θα μας τρελανεις εντελως ; Αν αυτο το κοριτσακι το ποτισαν φαρμακι λογω της ηλικιας της και παρασυρθηκε οπως διατεινεστε , τοτε οι αλλοι μεσηλικες , που μονο καρεκλες δεν της πεταξαν , δικαιολογουνται ως ωριμοι ανθρωποι , με πλημυρισμενη την καρδια τους απο αγαπη για τον πλησιον τους , συμφωνα με τα χριστιανικα προτυπα , να εξυβριζουν χυδαια ενα ανωριμο παιδι ; Τι ειδους μαθημα της εδωσαν ; Αγαπης ή μισους ;


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 20:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ πιθανόν η ομιλία της κοπέλας να εξυπηρετεί τις σκέψεις σου αλλά τα πράγματα είναι ακριβώς όπως ανέφεραν και άλλα μέλη
Κάποιοι άνθρωποι, ενήλικες, εντελώς αδιάντροπα χρησιμοποίησαν ένα παιδί για να βγάλουν το δηλητήριό τους σε όσους θεωρούν, με την αρρωστημένη ψυχονοητική τους κατάσταση, υπεύθυνους για τη μη αρμονική ζωή τους.
Πλέον μεγαλώσαμε και δεν γίνεται να κυνηγάμε ανεμόμυλους.

Ελπίζω ο εκνευρισμός σου να προέρχεται και από την εκμετάλλευση που υπέστη αυτό το παιδί, όχι μόνο από τις αντιδράσεις των φανατικών που την έβριζαν, τις οποίες αντιδράσεις θεωρώ το ίδιο απαράδεκτες.


Βιαζεσαι αγαπητε και εσυ οπως και τα αλλα μελη που λες να βγαλεται συμπερασματα . Οτι εγινε απομερους της Προμηθεας , εγινε κατω απο το αγρυπνο βλεμμα της μητερας της . Σε μια επισημανση απο εναν ομογενη προς την μητερα της αμεσως μετα το περιστατικο : Αισθανομαι, πως αυτο το γεγονος πρεπει να ταραξε την Προμηθεα , αυτη απαντησε : Καθολου δεν την ταραξε. Κοιταξτε την μονο τα λιμναζοντα βρωμικα νερα ταραχτηκαν .
Βεβαια κατα την γνωμη σας , χειραγωγησαν και την μανα ... ο δε εκνευρισμος μου οφειλεται αποκλειστικα στην συμπεριφορα των "ενηλικων χριστιανων" οι οποιοι την καλεσαν ως κεντρικη ομιλητρια για να χρησιμοποιησουν , να εκμεταλευτουν και να οικειοποιηθουν το τιτανιο διανοητικο της αναστημα , ως δηθεν απορροια της ορθοδοξιας !



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 21:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλεος! Σε λίγες παραγράφους έχουμε έναν απίστευτο βιασμό των επιστημών της γεωλογίας, της παλαιοντολογίας, της αρχαιολογίας και της γλωσσολογίας! Είναι κρίμα να βλέπουμε Ελληνα ή έστω Ελληνοαμερικάνο να ασελγεί πάνω σε τουλάχιστον τέσσερεις επιστήμες, όταν μάλιστα η επιστήμη και η έννοια αυτής γεννήθηκε στην αρχαία Ελλάδα!

Είναι κρίμα να βλέπουμε ένα 15χρονο κορίτσι να καταφεύγει στο συγκεκριμένο αντιεπιστημονικό παραλήρημα που συμπυκνώνει το αγαπημένο ρεπερτόριο του μέσου ανορθολογικού αρχαιολάτρη και να γίνεται ουσιαστικά φερέφωνο του Τσατσόμοιρου και λοιπών τυχάρπαστων γραφιάδων που ουδεμία σχέση έχουν με τις παραπάνω επιστήμες.

Προφανώς και οι παρευρισκόμενοι δεν πρέπει να είχαν ιδιαίτερη σχέση με τις εν λόγω επιστήμες δεδομένου ότι αντέδρασαν στον λόγο της Προμηθέας μόνο όταν τους έθιξε τη θρησκεία τους και αφού είχε περάσει κάποια ώρα απ'αυτόν.


Αγαπητε Agnostic
Ο λογος της Προμηθεας δεν θα μας ηταν γνωστος αν δεν διαδραματιζονταν τα επεισοδια . Αυτο που εν προκειμενω καυτηριαζουμε ειναι η ανορθοδοξη αντιμετωπιση της Προμηθεας απο τους παρευρισκομενους . Ουτε εγω συμφωνω με ολα οσα ειπε η Προμηθεα (αλλωστε δεν ητο επιστημονικη ημεριδα) οπως επισης δεν συμφωνω με ολα οσα λες εσυ ... δεν ειναι ομως του παροντως . Ευστοχη η τελευταια σου παραγραφος


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 23:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι να θεωρούν ότι ένας άνθρωπος, που σε ηλικία 15 ετών έχει ήδη ένα πανεπιστημιακό πτυχίο, αδυνατεί να έχει προσωπική άποψη και να είναι καλά και ντέ, έρμαιο του ενός ή του άλλου.

Γνωρίζετε πολλούς με τα διανοητικά προσόντα της Προμηθέας;;;

Όσο για την προφορά της τρεχα...., υπάρχουν πολλοί Έλληνες, που χωρίς να είναι της διασποράς, ομιλούν την Ελληνική χειρότερα και γνωρίζουν λιγότερες λέξεις, με αποτέλεσμα η "ελληνικούρα" να πηγαίνει σύννεφο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 00:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως τα καταφέρνεις ρε φίλε Γιάπετ και με κάνεις
να γελάω, ακόμη δεν έχω βρει... Δηλαδή από το όλο
προπαγανδιστικό κι ανθελληνικό περιστατικό, σε άλλη χώρα
κιόλας, ενάντια στην πάγια ελληνική θέση,εσύ ΄μονο
το ότι δεν μιλούσε καλά ελληνικά η ..Προμηθέας κατάλαβες;
Φίλε, έχουμε να κάνουμε με επικίνδυνες για τα εθνικά ζητήματα
καταστάσεις... Δεν είναι η ώρα να μας περασουν για
τρελούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 01:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μπερδεύεστε δεν πρόκειται για παγανιστές
Η διαφήμιση στο "ΔΑΥΛΟΣ" πάει σύννεφο!!
Είναι τρομερό το πόσο εύκολα προσπερνάει ο καθείς κολλημένος στις ιδέες του, τα αρνητικά/κενά της "φυλής" του.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3271484
Maintained by Digital Alchemy