ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 "Ελεύθεροι" δούλοι;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 21:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας όλους!

Έχω μερικές ημέρες ελεύθερες και είπα ν΄ανοίξω ένα θέμα για κάτι που με προβληματίζει και για να περνάει η ώρα σ' εμάς που μείναμε στα πάτρια...

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει κάτι που είπα κατά λάθος (δηλαδή αυθόρμητα, χωρίς να το σκεφτώ) σε μια συζήτηση με κάποιους φίλους.

Πάνω σε μια συζήτηση για εργατικά θέματα, τους έθεσα την ερώτηση:

Εάν ένας μέσος μισθωτός (των 1000€)*, του δημοσίου η του ιδιωτικού τομέα, πει στον εργοδότη του "Δεν θέλω να με πληρώνεις ρε! Θέλω να με έχεις δούλο και να μου παρέχεις αυτά που περιμένεις να έχω με τον μισθό που μου δίνεις. Δηλαδή στέγαση, περίθαλψη, να με ταϊζεις, να με ποτίζεις κτλ, κτλ.", ποία πιστεύετε ότι θα ήταν η απάντηση του εργοδότη;;;

Μου είπαν (γελώντας), ότι η απάντηση του εργοδότη θα ήταν η ευνόητη πασίγνωστη... ευχή!(για τις κυρίες συνήθως)
Τότε συνειδητοποίησα τι είχα πει!
Το συλλοΐστηκα, το έφερα από 'δώ, το έφερα από 'κεί, και κατέληξα ότι ούτε όσο ένας δούλος δεν στοιχίζουμε στον εργοδότη...
Για να ισχυριστώ όμως ότι είμαι (υπό)δούλος πρέπει να βρω σε τι διαφέρω από έναν ελεύθερο πολίτη.
Διότι ως γνωστόν, τα πάντα ορίζονται εξ' αντιθέτων.
Ξανασυλλοΐστηκα, το ξανάφερα από 'δώ, το ξανάφερα από 'κεί και κσανακατέληξα στο εξής συμπέρασμα: Η διαφορά ανάμεσα σε έναν ελεύθερο πολίτη και σε έναν (υπό)δούλο, είναι μία! Ο πολίτης καρπώνεται τους κόπους του ενώ ο (υπό)δούλος όχι!
Χρησιμοποιώντας πάλι αυτό το "τα πάντα ορίζονται εξ' αντιθέτων"**, έψαξα στην κοινωνία μας να βρω που είναι οι δούλοι.
Ουδένα βρήκα!
Και αναρωτήθηκα: Πως γίνεται να είμαι ελεύθερος χωρίς να υπάρχουν δούλοι; Πως θα δω την διαφορά;
Τι είμασται τελικά;

Ποιός κατήργησε την δουλεία σ' αυτήν την χώρα συντοπίτες;

Δεκτές και οι αντιρήσεις ε;

(*)Πιό κάτω από 1000€ είναι, αλλά πάει στο δ......ο...

(**)Πριν διαμαρτυρηθεί κανείς για την αρχή αυτή, σας προτείνω να την χρησιμοποιείτε όπου μπορείτε και θα δείτε τι papa'-ries μας ταΐζουν.
Για παράδειγμα: Όλοι μας έχουμε ακούσει την λέξη "νομότυπα". Σωστά;
Από "λειτουργούς του δικαίου" μέχρι δημοσιογράφους και αστυνομικούς.
Ποία είναι η αντίθετη έννοια-λέξη της λέξεως "νομότυπα" ρε παιδιά;
Στο μυαλό μας έρχεται η λέξη "παράνομα", αλλά είναι λάθος, διότι το αντίθετό της είναι το "νόμιμα".
Δεν βρήκα αντίθετο.
Εάν δεν υπάρχει αντίθετο, αυτή η λέξη δεν έχει κανένα νόημα. Εχει;
Σκεφτείτε σε ποιές περιπτώσεις την χρησιμοποιούν...

Και μιας και ανέφερα τους "λειτουργούς μας επί του δικαίου", έχει ακούσει ποτέ κανένας σας (δημοσια) κάποιον από αυτούς τους "λειτουργούς", να μας λέει τι είναι δίκαιο και τι άδικο;
Κι' όμως! Οι ήδη ΠΟΛΥ παχουλοί μισθοί τους ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ! Ναι!
Δικαίως...

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 00:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Ποία είναι η αντίθετη έννοια-λέξη της λέξεως "νομότυπα" ρε παιδιά;

Χρησιμοποιείται η λέξη "παράτυπα" που σημαίνει ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή μια ενέργεια δεν είναι σύμφωνη με το τυπικό μέρος του νόμου ή του κανονισμού.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 10:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νόμιμα - παράνομα ---> παρά + νόμος
Τυπικά - παράτυπα ---> παρά + τύπος.
Το αντίθετο του "παράτυπα" είναι το "τυπικά".

Το "νομότυπα" χρησιμοποιείται για να καλύπτωνται παρανομίες.
Εάν επιμένεις, θα σου εξηγήσω τι εννοώ φίλτατε macedon.

Edited by - Αίολος on 15/08/2008 11:06:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 20:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Το αντίθετο του "παράτυπα" είναι το "τυπικά".

Ναι, έτσι είναι. Αλλά επειδή "τυπικά" σημαίνει με βάση το γράμμα του κανόνα/νόμου, γι'αυτό και για τον ίδιο λόγο (όταν πρόκειται για το γράμμα του νόμου) χρησιμοποιείται το "νομότυπα" αντί του "τυπικά". Εχουν την ίδια σημασία αλλά η λέξη "νομότυπα" δείχνει να έχει πιο πολύ βάρος (χώρια που είναι η αγαπημένη λέξη των δημόσιων υπηρεσιών).

quote:
Αίολος
Το "νομότυπα" χρησιμοποιείται για να καλύπτωνται παρανομίες.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Το "νομότυπα" χρησιμοποιείται για να δηλώσει την απόλυτη προσκόλληση στο "γράμμα του νόμου", στη λεκτική του δηλαδή διατύπωση, που πιθανώς να είναι ασαφής και να επιδέχεται πλήθος ερμηνειών. Συνήθως (και ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα) το "νομότυπα" δηλώνει μεν την προσκόλληση στο "γράμμα του νόμου" αλλά απέχει πολύ από το "πνεύμα του νόμου" (ratio legis), αυτό δηλαδή που προσπαθεί να προβλέψει ή να επιβάλει ο νόμος. Οπότε η παραπάνω διαπίστωσή σου θεωρώ πως είναι όχι μόνο αληθής αλλά και αποτελεί σύνηθες φαινόμενο στην ελληνική σκηνή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 11:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σε, φίλτατε Αίολε!
Χαίρομαι που σε βλέπω και πάλι!

Όσον αφορά το ερώτημα που έθεσες στην παρέα σου αυθόρμητα, ομολογώ πως κι εγώ θα περίμενα την ίδια απάντηση που έλαβες αν την έθετα στον εργοδότη μου.

Πιστεύω πως στην ελληνική κοινωνία όσοι είμαστε δούλοι είμαστε ταυτόχρονα κι ελεύθεροι πολίτες.
Και τα δύο είναι σχετικά διότι μόνοι μας υποδουλωνόμαστε και μόνοι μας παραμένουμε ελεύθεροι πολίτες κι άνθρωποι.
Εδώ που τα λέμε βέβαια, ένας μέσος Έλληνας δεν θα χρειαζόταν μόνο να καλύπτεται η διατροφή του, η στέγαση του κι η περίθαλψη του από τον εργοδότη του.
Αν είχε μόνο αυτά τα τρία αγαθά ως αντίτιμο της εργασίας του, θα ένιωθε και πάλι πνιγμένος και πολύ περιορισμένος.
Ίσως ένιωθε ότι δεν έχει μεγάλη ελευθερία κινήσεων - αφού δεν θα είχε χρήματα - ότι είναι σε ένα κλοιό από τον οποίο δε μπορεί να ξεφύγει.

Ούτε εγώ πιστεύω πάντως ότι είμαστε ελεύθεροι κατ' ουσίαν, μάλλον έχουμε εφησυχαστεί με κάποιες "ελευθερίες" που απολαμβάνουμε ή δεν αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε πάρει ένα χρυσωμένο χάπι και τίποτα άλλο...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 12:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή φίλε D Incubus, εσύ δε πιστεύεις ότι
"άλλοι" μπορεί να μας θέλουν δούλους;
Δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν αόρατες κυβερνήσεις
σε υπόγειες πόλεις ή σε μυστικές συναντήσεις
μεγάλων της γης, όπου απεργάζονται τον εξανδραποδισμό
μας; Πιστεύεις οτι μονοι μας είμαστε ελεύθεροι ή δούλοι;
Ότι αυτός ο άνθρωπος με τέτοια πορεία στην ιστορία του
έχει καμιά σχέση με τον άβουλο άνθρωπο της εποχής μας;
Μαλάκεψε νομίζεις;Όχι φίλε, υπάρχουν οι Μπίλντεμπεργκ,
οι Ιλλουμινάτι και πολλοί άλλοι, που δουλεύουν και
μεις κοιμόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 16:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή φίλε D Incubus, εσύ δε πιστεύεις ότι
"άλλοι" μπορεί να μας θέλουν δούλους;
Δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν αόρατες κυβερνήσεις
σε υπόγειες πόλεις ή σε μυστικές συναντήσεις
μεγάλων της γης, όπου απεργάζονται τον εξανδραποδισμό
μας; Πιστεύεις οτι μονοι μας είμαστε ελεύθεροι ή δούλοι;
Ότι αυτός ο άνθρωπος με τέτοια πορεία στην ιστορία του
έχει καμιά σχέση με τον άβουλο άνθρωπο της εποχής μας;
Μαλάκεψε νομίζεις;Όχι φίλε, υπάρχουν οι Μπίλντεμπεργκ,
οι Ιλλουμινάτι και πολλοί άλλοι, που δουλεύουν και
μεις κοιμόμαστε...

δεν υπάρχουν μυστικές οργανώσεις που θέλουν να μας κάνουν δούλους
απλά ο μέσος άνθρωπος είναι χαζοχαρούμενος και πάντα θα είναι δούλος

ελάχιστα άτομα έχουν την δύναμη να προκόψουν και να φτιάξουν την ζωή τους όπως θέλουν οι λοιποί απλά θα δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 17:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι φίλε, υπάρχουν οι Μπίλντεμπεργκ,
οι Ιλλουμινάτι και πολλοί άλλοι, που δουλεύουν και
μεις κοιμόμαστε...

Για το μόνο πράγμα που δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς είναι το οτι δουλεύουν.
Οσο για εμάς, μας αρέσει ο ύπνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 18:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τα δύο είναι σχετικά διότι μόνοι μας υποδουλωνόμαστε και μόνοι μας παραμένουμε ελεύθεροι πολίτες κι άνθρωποι.
Χαιρετώ σε κι εσένα Dying_Incubus!
Εάν ισχύει αυτό που έγραψα, δηλαδή "Ο πολίτης καρπώνεται τους κόπους του ενώ ο (υπό)δούλος όχι!", τότε δεν υπάρχουν ελεύθεροι φίλε μου. Υπάρχουν δούλοι και αφέντες...

Ουδείς καρπώνεται τους κόπους του!

Γνωρίζει κανείς πως λειτουργούσε (ακριβώς) το κατοχικό σύστημα των Τούρκων;
Ποίοι φορολογούντο και με ποιόν τρόπο εισέπραταν τούς φόρους; Διότι αυτός είναι ο λόγος τών κατακτήσεων.
Η συγκέντρωση τού πλούτου στούς λίγους...
Ούπς! Σας θυμίζει κάτι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 20:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Allzzaro, το "δουλεύουν" πήγαινε στους
στόχους τους, όχι σε χειρονακτική εργασία....Εννοείται.
Φίλε Αίολος, έχεις δίκαιο με την αναφορά σου...Δεν διαφέρει
και τιποτα το τότε με το τώρα...
Φίλε άθεε,να αλλάξεις πλευρό...Κοιμάσαι πολύ στο ίδιο και έχει μουδιάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 21:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρίν απο πάρα πολλά χρόνια γνώριζα κάποιον πάρα πολύ πλούσιο.
Ηταν η εποχή που η μεσαία τάξη ευρίσκετο σε επώαση.
Ο τύπος μπορεί να ήταν πολύ πλούσιος αλλά του άρεσε να αποδρά κάθε τόσο και να πίνει καφέ με κανέναν θνητό.
Κάποτε λοιπόν σε μία ερώτηση που αφορούσε το ``πως να νικήσεις τον καπιταλισμό`` απάντησε ως εξής: ``Να αγνοήσεις το χρήμα``.
Απο οτι αντιλαμβάνεστε οσο υπάρχει το ρευστό στην αγορά γινόμαστε δούλοι του χρήματος και χωρίς να το θέλουμε του καπιταλισμού.

Θα μπορούσε κάποιος να αγνοήσει το χρήμα?
Μπορεί σήμερα πχ ο Ελληνας να ζήσει χωρίς χρήμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 18:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε άθεε,να αλλάξεις πλευρό...Κοιμάσαι πολύ στο ίδιο και έχει μουδιάσει...


δική μου επιχείρηση
22 ώρες εργασία την βδομάδα
3500 τον μήνα καθαρά

οπότε μια χαρά κοιμάμαι σε αυτό το πλευρό

εσύ πολέμα τις μυστικές λέσχεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 18:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
χρησιμοποιείται το "νομότυπα" αντί του "τυπικά". Εχουν την ίδια σημασία αλλά η λέξη "νομότυπα" δείχνει να έχει πιο πολύ βάρος (χώρια που είναι η αγαπημένη λέξη των δημόσιων υπηρεσιών).
Το "νομότυπα" χρησιμοποιείται αντί του "νόμιμα", macedon.
Και προσοχή! Αυτήν τήν τόσο αθώα λεξούλα, τήν χρησιμοποιούν ΜΟΝΟΝ στα Μ.Μ.Ε.
Παράδειγμα: Ο νόμος ορίζει ότι για να παραβιαστεί το άσυλο (οικία, αυτοκίνητο, κ.α.) κάποιου πολίτη, απαιτείται η παρουσία εκπροσώπου των δικαστικών αρχών (εισαγγελέα ή πρωτοδίκη ή ειρηνοδίκη).
Όταν λοιπόν σε αυτήν την παραβίαση παρίσταται και το "γυαλί", τότε όλα γίνονται "νομότυπα", είναι παρούσα η δικαστική αρχή (νόμιμα δηλαδή).
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως (δηλαδή εκτός "γυαλιού), οι παραβιάσεις γίνονται με ένα (παράνομο) χαρτάκι από τον εισαγγελέα.

Εάν λοιπόν χαρακτηρίσουν (στο "γυαλί" πάντα) την παραβίαση νόμιμη, τότε ο άλλος που (ή που θα) τού παραβίασαν το άσυλο με το (παράνομο) χαρτάκι, αρχίζει και σκέφτεται για παρανομίες και μηνύσεις.
Εάν όμως χαρακτηρίσουν την παραβίαση "νομότυπη", τότε ο άλλος (που δεν ξέρει) δεν σκέπτεται ούτε παρανομία (δεν υπάρχει το "παρανομότυπα"* βλέπεις), ούτε φυσικά μηνύσεις κατά αυθαιρετούτων και παρανομούντων δημοσίων υπαλλήλων.
Διότι κανενός το μυαλό δεν πάει στο παράνομο, εάν δεν έχει γίνει κάτι "νομότυπα".

Αυτό είναι ένα (σοβαρό) παράδειγμα.
Υπάρχουν κι άλλες ανάλογες περιπτώσεις.

Και ο διαχωρισμός του νόμου ανάμεσα σε "τύποις" και "ουσίαις"<--(σωστά το έγραψα;) είναι αυθαίρετος.
Γίνεται από δημοσίους υπαλλήλους για να μπορούν να διαλέγουν τα μέρη του νόμου που παραβιάζουν.
Δηλαδή να τηρούνται τα μέρη που αφορούν εμάς (το πόπολο), και να παραβιάζονται τα μέρη που αφορούν αυτούς (Δημόσιοι υπάλληλοι, δηλαδή εξουσιά).

(*)Και να υπήρχε δεν θα σήμαινε τίποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 18:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:
Πιστεύεις οτι μονοι μας είμαστε ελεύθεροι ή δούλοι;
Όταν μας έχουν παραμυθιάσει ότι είμαστε "ελεύθεροι" και ότι έχουμε δημοκρατία κι εμείς το τρώμε διότι "έτσι το λένε αυτοί που ξέρουν", χωρίς να το επεξεργαστούμε καθόλου, τότε έχουμε το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης φιλαράκο.

αθεος

quote:
δεν υπάρχουν μυστικές οργανώσεις που θέλουν να μας κάνουν δούλους
Δεν κσέρω εάν υπάρχουν "μυστικές οργανώσεις που θέλουν να μας κάνουν δούλους", ξέρω όμως ότι υπάρχουν φανερές.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είμαστε (υπό)δούλοι;

allzzaro

quote:
Απο οτι αντιλαμβάνεστε οσο υπάρχει το ρευστό στην αγορά γινόμαστε δούλοι του χρήματος και χωρίς να το θέλουμε του καπιταλισμού
Εδώ θα διαφωνήσω ελαφρώς φίλε μου.
Δεν μπορεί να γίνει δούλος του χρήματος ένας μισθωτός, διότι δεν έχει χρηματα.
Κάποιος όμως που εισπράτει 3500€ με 22 ώρες την εβδομάδα, σίγουρα είναι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 21:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μας έχουν παραμυθιάσει ότι είμαστε "ελεύθεροι" και ότι έχουμε δημοκρατία κι εμείς το τρώμε διότι "έτσι το λένε αυτοί που ξέρουν", χωρίς να το επεξεργαστούμε καθόλου, τότε έχουμε το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης φιλαράκο.

Φίλε μου Αιολος να σου πώ τη γνώμη μου.
Δύο θέματα εχουν ανοίξει και συζητάμε και στα δύο το ιδιο πράγμα.
Το αν είμαστε δούλοι ή οχι.
Να σου πώ τι πιστεύω φίλε μου.
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ εναν ξεσηκωμό οχι της χαμηλής τάξης αλλά γενικώς εναν ξεσηκωμό που εχει να κάνει με την προσβολή της νοημοσύνη μας. Ξεσηκωμός ενάντια σε τί? Στην πολιτεία? στην άρχουσα τάξη? στα λαμόγια? στα καρτέλ? στους ιλλουμινάτι? στη νέα τάξη πραγμάτων?

Φίλε μου πιστεύω οτι ο ξεσηκωμός αυτός είναι παγίδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 23:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
δεν υπάρχουν μυστικές οργανώσεις που θέλουν να μας κάνουν δούλους
απλά ο μέσος άνθρωπος είναι χαζοχαρούμενος και πάντα θα είναι δούλος

ελάχιστα άτομα έχουν την δύναμη να προκόψουν και να φτιάξουν την ζωή τους όπως θέλουν οι λοιποί απλά θα δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί!


δική μου επιχείρηση
22 ώρες εργασία την βδομάδα
3500 τον μήνα καθαρά

οπότε μια χαρά κοιμάμαι σε αυτό το πλευρό



Nα φανταστώ ότι τέτοιοι είναι ο Βαρδινογιάννης ή ο Λάτσης????
Ο πρώτος με μια βάρκα ο παππούς του και εγκονός του με βαπόρια....... ο δεύτερος από σπόντα ζει.........κάποιοι τον κυνήγαγαν!!! γιατί? κάποιοι τον βρήκαν αλλά την πλήρωσε άλλος....... ή εκτός εάν νομίζεις ότι με μια επιχείρηση που βγάζει 3.500 το μήνα έπιασες τον παπά απ΄ τα μπαλάκια του.
Για βάλε............ 2 υπάλληλοι ανδρόγυνο είτε του Δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα κατά μέσο όρο θα παίρνουν γύρω στα 2.500 το μήνα! Σάββατο δε δουλεύουν ένα μήνα κάθονται...... και έχουμε 14*2.500=35.00 το χρόνο, δουλεύοντας 11 και όχι 12 μήνες. Εσύ δουλεύεις 12*3.500=42.000, αναγωγή σε 11μηνο=38.500€!!! Δηλαδή θεωρείς τον εαυτό σου θαρραλέο και δυνατό? ενώ οι άλλοι είναι κορόιδα? για ποιο λόγο? για 3.500€ παραπάνω???

22 ώρες την εβδομάδα και επιχείρηση????????????
Τι επιχείρηση είναι αυτή? είμαι πολύ περίεργος!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 06:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε europaios2
Δεν λέω, καλά τα πας με τους αριθμούς αλλά ο άνθρωπος λέει πως τα βγάζει μονος του αυτά τα λεφτά, εσύ γιατί κοτσάρεις και τη σύζυγο από δίπλα??..και πώς ξέρεις πως δεν έχει ΚΑΙ σύζυγο να βγάζει άλλα τόσα
Άσε που δεν είναι δυνατόν να ξέρεις εάν αντιστοιχεί σε όλες τις οικογένειες το ποσό των 2.500 euro, δηλαδή τί έγινε? ξαφνικά όλοι παίρνουν 1.250 euro/μήνα? δηλαδή οι χαμηλόμισθοι ποιοί είναι??

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 18/08/2008 06:18:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 09:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή φίλε D Incubus, εσύ δε πιστεύεις ότι
"άλλοι" μπορεί να μας θέλουν δούλους;
Δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν αόρατες κυβερνήσεις
σε υπόγειες πόλεις ή σε μυστικές συναντήσεις
μεγάλων της γης, όπου απεργάζονται τον εξανδραποδισμό
μας;

Όχι, φίλε trexagireve.
Δεν τείνω να πιστεύω σε κάτι τέτοιο.
Εάν όμως υπήρχαν και μας ήθελαν δούλους ή εξανδραποδισμένους, τότε θα ήταν πολύ μάγκες εάν τα κατάφερναν κι εμείς - η υπόλοιπη ανθρωπότητα - πολύ χαζοί που θα τους το είχαμε επιτρέψει.
Πιστεύω πως μόνοι μας γινόμαστε ελεύθεροι ή δούλοι, εάν η διάκριση μου μου υποδείξει τον δρόμο προς την Ελευθερία θα αγωνιστώ να την κατακτήσω.
Εάν δε μπορεί να μου τον υποδείξει ή εάν δεν αγωνιστώ για αυτήν, θα αφήσω τον εαυτό μου να "υποδουλωθεί" σε διάφορες καταστάσεις.

quote:
Ουδείς καρπώνεται τους κόπους του!

Φίλε Αίολε, εγώ πάλι πιστεύω πως καρπωνόμαστε τους καρπούς μας.
Το θέμα είναι όμως αν καρπωνόμαστε πραγματικούς καρπούς ή αν επιλέγουμε να απολαμβάνουμε "καρπούς" που είναι ωραίοι εξωτερικά αλλά σάπιοι και κενοί από μέσα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 10:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αίολε, συμφωνούμε, αλλά το μερίδιο ευθύνης
του απλού ανθρώπου είναι σαφώς μκρότερο,αφού οι
εργαζόμενοι την σκλαβιά μας δουλεύουν συντονισμένα
αιώνες,ενώ ό κάθε άνθρωπος είναι μονος του...Αλλά
με αυτό δεν θέλω να μς αθωώσω... Απλά το παιχνίδι έγινε
πολύ χοντρό για να παλεύεται απο άτομα... Θέλει σύνολα
κι όλα τα σύνολα είναι δικά τους...
Φίλε D Incubus, έχεις τα δίκια σου..
Όσο για την ελευθερία, ξέρεις πως έχιε καταργηθεί... Οι
παρακολουθήσεις τηλεφώνων, λογαριασμών και γενικά, ο
έλεγχος της ζωής μας, όσο αδιόρατος κι αν είναι, επειδή
πιστεύω ότι καταλαβαίνεις πολλά, πιστεύω οτι βλεπεις τι
γίνεται και καταλαβαίνεις... Απλά μας έχουν μπροστά ένα
καρότο και προχωράμε, σαν υποζύγια, κοιτώντας το...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 15:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Φίλε europaios2
Δεν λέω, καλά τα πας με τους αριθμούς αλλά ο άνθρωπος λέει πως τα βγάζει μονος του αυτά τα λεφτά, εσύ γιατί κοτσάρεις και τη σύζυγο από δίπλα??..και πώς ξέρεις πως δεν έχει ΚΑΙ σύζυγο να βγάζει άλλα τόσα

Συνήθως η σύζυγος απασχολείται στην οικογενειακή επιχείρηση, εάν δεν υπάρχει σύζυγος σίγουρα θα υπάρχει η "Άλλη!!" που όλο και κάτι πεινασμένα αδελφάκια θα έχει στην πατρίδα της........οπότε μία η άλλη......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 19:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παραληρήματα σου δεν θα τα σχολιάσω είναι αδύνατον να καταλάβει σκεπτόμενος άνθρωπος τι προσπαθείς να πεις και αναφέρομαι σε αυτό

quote:
Συνήθως η σύζυγος απασχολείται στην οικογενειακή επιχείρηση, εάν δεν υπάρχει σύζυγος σίγουρα θα υπάρχει η "Άλλη!!" που όλο και κάτι πεινασμένα αδελφάκια θα έχει στην πατρίδα της........οπότε μία η άλλη......

και σε αυτό

quote:
Nα φανταστώ ότι τέτοιοι είναι ο Βαρδινογιάννης ή ο Λάτσης????
Ο πρώτος με μια βάρκα ο παππούς του και εγκονός του με βαπόρια....... ο δεύτερος από σπόντα ζει.........κάποιοι τον κυνήγαγαν!!! γιατί? κάποιοι τον βρήκαν αλλά την πλήρωσε άλλος.......

θα απαντήσω σε αυτό που κατάλαβα αν και η simori απάντησε

λοιπόν
1)οι περισσότεροι αμείβονται γύρω στα 750-800
2)έχεις βάλει δυο άτομα
3)εργάζονται συνολικά 80 ώρες ενώ εγώ εργάζομαι 22
4)το συνολικό μου εισόδημα είναι 3500Χ12 μήνες και όχι Χ11

όποτε έχουμε 3500*12=42.000 τον χρόνο

οι δικοί σου έχουν 2500*14=35.000

εγώ εργάζομαι 22*50=1100 ώρες τον χρόνο έχω αφαιρέσει 2 εβδομάδες που είναι οι γιορτές χριστούγεννα πάσχα και διάφορες εθνικές εορτές τις δυο τρεις εβδομάδες που πάω διακοπές τις αλληλοκαλύπτομαι με τον συνεταίρο μου όποτε θεωρητικά τις δουλεύω

οι δικοί σου εργάζονται 46 εβδομάδες βάζω μέσα και την άδεια που περνούν
έχουμε 46*160=7360

οπότε έχω
42.000/1100=38,18 ευρώ την ώρα πληρώνομαι

ενώ οι δικοί σου έχουν
35.000/7360=4,75 ευρώ την ώρα πληρώνονται

βλέπουμε μια μικρή διαφοράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 23:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μας είπες Άθεε, τι δουλειά είναι αυτή?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 05:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Συνήθως η σύζυγος απασχολείται στην οικογενειακή επιχείρηση, εάν δεν υπάρχει σύζυγος σίγουρα θα υπάρχει η "Άλλη!!" που όλο και κάτι πεινασμένα αδελφάκια θα έχει στην πατρίδα της........οπότε μία η άλλη......

Μα ΤΊ λες βρε europaios2..? και μου είσαι και συμπαθής....!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 09:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχτές έκανα ένα λάθος
διπλασίασα τον χρόνο εργασίας του ζευγαριού το σωστό είναι 80 ωρες την εβδομάδα και όχι 160
οπότε έχουμε
46*80=3680
35.000/3680=9,51 ευρώ την ώρα αμείβονται

quote:
Δε μας είπες Άθεε, τι δουλειά είναι αυτή?

η περιέργεια έφαγε την γάτα


quote:
Μα ΤΊ λες βρε europaios2..? και μου είσαι και συμπαθής....!!!

ούτε αυτός κατάλαβεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άθεος:
η περιέργεια έφαγε την γάτα

Γιατί φοβάσαι μη σου πάρω τη δουλειά? Είναι ντροπή αυτό που κάνεις? ή εφτασφράγιστο μυστικό?..........κινδυνεύουν ζωές εάν αποκαλυφθεί?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 13:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί φοβάσαι μη σου πάρω τη δουλειά? Είναι ντροπή αυτό που κάνεις? ή εφτασφράγιστο μυστικό?..........κινδυνεύουν ζωές εάν αποκαλυφθεί?

μπα τίποτα από ότι λες απλά είναι άσχετο με το θέμα το να γνωρίζεις το τι επαγγέλλομαι
πάντως δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος
τα λεφτά μου τα κερδίζω δεν μου τα χαρίζουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 14:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια απορία βρε παιδιά.

Αν το θέμα ήταν "Η δουλεία καταργήθηκε! Είμασται ελεύθεροι! Τι καλά! Τριαλαλί τριαλαλό!", τι θα γινόταν;
Θα με τρώγατε ζωντανό;
Θα με στολίζατε δεόντως;
Θα ήμουν το ανάθεμα τής κοινωνίας;
Θα ήμουν ο ορισμός της βλακείας και της αμάθειας;
...και δεν με ρώτησε κανείς το ευλογο: Σε ποιούς είμαστε (υπό)δούλοι!
Αυτό σημαίνει δύο τινά: 1. ή όλοι μας το κσέρουμε οπότε τι να συζητάμε, 2. ή θεωρείτε ότι λέω κουζουλάδες.
Τι από τα δύο συμβαίνει αγαπητά μέλη;

Τώρα που το σκέφτωμαι, θα μπορούσα ίσως ν' ανοίξω ένα τέτοιο θέμα...
Από περιέργεια.
Και με επιχειρήματα...

Edited by - Αίολος on 19/08/2008 14:09:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 14:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Αίολε, εγώ πάλι πιστεύω πως καρπωνόμαστε τους καρπούς μας.
Όταν πιστεύεις δεν γνωρίζεις και όταν γνωρίζεις δεν πιστεύεις φίλε μου.

Edited by - Αίολος on 19/08/2008 14:27:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 14:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος:
μπα τίποτα από ότι λες απλά είναι άσχετο με το θέμα το να γνωρίζεις το τι επαγγέλλομαι
πάντως δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος
τα λεφτά μου τα κερδίζω δεν μου τα χαρίζουν


Γιατί ντρέπεσαι γι' αυτό που κάνεις? ίσα ίσα που διαπίστωσα μια έπαρση.........για πες μας λοιπόν τι δουλειά κάνεις? Φοβάσαι να το πεις?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 17:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αίολε, αυτά συμβαίνουν **** happen,που
λένε κι οι αμερικάνοι... Επί του θέματος όμως,
πρέπει να δούμε και τη θέση του σημερινού ανθρώπου
απέναντι στις έννοιες ελευθερία σκλαβιά... Γιατί έχουν
αλλάξει πολλά τις τελευταίες δεκαετίες... Υπάρχουν
σήμερα άνθρωποι( έχουν γίνει σχετικά γκάλοπ) που προτιμούν
να είναι δέσμιοι και παρακολουθούμενοι, παρά άνεργοι
ή ανασφαλείς... Λες και ζούμε σε εποχές πείνας ή λιμού...
Πως μπορεί να είναι τόσο απελπισμένος ο άνθρωπος, αν όχι
τεχνητά; Πρέπει να δούμε τι δουλειά έχει πέσει ώστε να φτάσουν εκεί οι άνθρωποι που πέθαιναν κάποτε για την ελευθερία τους...
Πρέπει να δούμε πως άλλαξαν αρχές που θωρούνταν κανόνες και
τώρα διαγράφηκαν, όπως το παλιό: Κάθε άνθρωπος είναι αθώος μέχρι
αποδείξεως της ενοχής του....Σήμερα ισχύει το αντίθετο:Όλοι
είμαστε ύποπτοι, έως αποδείξεως του εναντίου, κοινώς
άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2008, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω μια απορία βρε παιδιά.

Αν το θέμα ήταν "Η δουλεία καταργήθηκε! Είμασται ελεύθεροι! Τι καλά! Τριαλαλί τριαλαλό!", τι θα γινόταν;
Θα με τρώγατε ζωντανό;
Θα με στολίζατε δεόντως;
Θα ήμουν το ανάθεμα τής κοινωνίας;
Θα ήμουν ο ορισμός της βλακείας και της αμάθειας;


Φίλε Αίολε, προσωπικά θα σε ρωτούσα που την βρήκες ώστε να πάω κι εγώ να αγοράσω μερική ελευθερία.

quote:
Όταν πιστεύεις δεν γνωρίζεις και όταν γνωρίζεις δεν πιστεύεις φίλε μου.

Μα, θα μπορούσα να γνωρίζω εάν αυτό που είπα ισχύει σίγουρα για τους συνανθρώπους μου εάν γνώριζα όλους τους συνανθρώπους μου, φύσει αδύνατον.
Οπότε προτίμησα να εκφράσω απλά μια πεποίθηση κι όχι ένα σίγουρο συμπέρασμα.
Με βοηθάει να αποφεύγω λογικά σφάλματα.

quote:
...και δεν με ρώτησε κανείς το ευλογο: Σε ποιούς είμαστε (υπό)δούλοι!
Αυτό σημαίνει δύο τινά: 1. ή όλοι μας το κσέρουμε οπότε τι να συζητάμε, 2. ή θεωρείτε ότι λέω κουζουλάδες.
Τι από τα δύο συμβαίνει αγαπητά μέλη;

Φίλε μου, για κουζουλός δε μου φαίνεσαι () απλά δεν εστιάστηκα σε αυτό το σημείο από το εισαγωγικό σου μήνυμα.
Είναι πολύ δύσκολο να αποφανθούμε για το ποιοί είναι όλοι αυτοί στους οποίους ένας άνθρωπος θα μπορούσε να "υποδουλωθεί".
Θεωρώ ότι "υποδουλωνόμαστε" όταν εμείς δώσουμε τα περιθώρια για να συμβεί κάτι τέτοιο.
Οπότε με αυτό το σκεπτικό μπορώ να υποδουλωθώ σε μια κοπέλα που κάνω σχέση κι είμαι τόσο υποχωρητικός οπότε μου ψήνει το ψάρι στα χείλη, στον εργοδότη μου επειδή φοβάμαι να απαιτήσω αυτά που θεωρώ ότι μου αξίζουν, στην οικογένεια μου εάν δεν θέσω όρια, στους φίλους μου εάν η σχέση μας φαίνεται να είναι μονόπλευρη και σε 1002 άλλα πρόσωπα.
Όσον αφορά το θέμα μας, δεν ξέρω εάν υπάρχουν κάποιοι "αφέντες" στην κοινωνία μας.
Ίσως κάποιοι μεγαλοκαρχαρίες οι οποίοι με την εξουσία που τους δίνει το χρήμα που διαθέτουν ελέγχουν συμβάντα όπως η έκδοση νομοσχεδίων ή αναλήψεις έργων που θα τους αποφέρουν μεγαλύτερα κέρδη ή όλοι αυτοί οι οποίοι μας πετάνε ένα κομματάκι τυρί για να το κυνηγήσουμε περιχαρείς κι αυτοί τρώνε το υπόλοιπο κεφάλι τυριού.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy