ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΦΩΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nikoleta77
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikoleta77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια ειμαι νεα στο φορουμ!Κινητρο εγγραφης μου ειναι το παραξενο περιστατικο που μου ετυχε και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε δει κατι παρομοιο!

Ηταν βραδυ στη ΜΑΝΗ γυρνουσα με 2 φιλες μου απο γερολιμενα με τα ποδια 2 το βραδυ Προς αλικα!Ηταν ερημια και ειχαμε φακους λογω που δε εχουμε μεταφορικο μεσο....

Ξαφνικα να μην σας το πολυλογω βλεπουμε σε απο σταση 100 μετρων ενα φως που εμοιαζε με μπαλα! Ισα με το μεγεθος μιας γατας! ΤΡΟΜΑΞΑΜΕ ΠΟΛΥ! Το φως ειχε μεινει ακινητο!ΕΜΕΙΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΕΣ αρχησαμε να πηγαινουμε παλι προς τα πισω και να το κοιταζουμε!Ξαφνικα το φως αρχισε με αργο ρυθμο να ερχεται προς εμας! ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΝΩ ΜΑΣ! ΞΑΦΝΙΚΑ γινεται μακροστενο σαν εναν ανθρωπο πχ και με τεραστια ταχυτητα ανεβηκε και χαθηκε πανω στα βουνα!Μετα πηγαμε σπιτι τρεχωντας απτο φοβο μας!

ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ! ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΗΤΑΝ?

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποσο του μηνος ητανε?Γιατι ημουνα Μανη και ειδα το ιδιο αντικειμενο και εγω.Δεν επαιρνα το θαρρος να γραψω για το περιστατικο που συνεβη γιατι θα νομιζανε οτι λεω φαντασιες μου.Μα τωρα που βλεπω οτι δε το ειδα μονο εγω,εχω να δηλωσω οτι μου συνεβη ακριβως το ιδιο!Σα μπαλα και πλησιαζε μετα εγινε μακροστενο και με ιλιγγιωδη ταχυτητα εξαφανιστηκε πισω απο τα βουνα.Το ειδε και αλλο ατομο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikoleta77
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikoleta77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν 3 ιουλιου εκει κοντα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοτε ημουνα και εγω.Σας παραθετω τη φωτο που εβγαλα με το κινητο μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikoleta77
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 12:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikoleta77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μοιαζει καπως μα εμενα ηταν πολυ φωτεινο και πιο μακροστενοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 23:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με την λαογραφία μας, αν δεν με απατά η μνήμη μου βέβαια, συνήθως με αυτό τον τρόπο εκδηλώνονται διάφορες δαιμονικές, ας πούμε, οντότητες (πχ. νεράιδες, χθόνιες οντότητες, κάποιοι τα λένε Χαμοδράκια αν και αυτή η ονομασία είναι παραπλανητική όπως έχω γράψει σε παλαιότερο post περιγράφοντας τα, επίσης το φαινόμενο είναι γνωστό και ως "φωτιές μέσα στην νύχτα" -περιγραφικός / περιεκτικός ορισμός κ.α.) που μπορούν να πάρουν κατά βούληση διάφορες μορφές, μεταξύ αυτών και πύρινες μπάλες (σφαίρες κτλ.)

Από την άλλη πλευρά, ένα επίμονο φως μπορεί να υποδεικνύει και κάποιο ιερό τόπο, την ύπαρξη κάποιας ιερής εικόνας κτλ. αλλά η περίπτωση σας μάλλον δεν εμπίπτει σε αυτή την εκδοχή.

Υ.Γ.
Στην φωτογραφία βλέπω ένα orb και πάνω δεξιά ένα πράσινο ελλειψοειδές φως, το αντικείμενο αυτό ποίο από τα δυο είναι; .. αν πρόκειται για το orb, υπάρχουν διάφορες πιθανές εξηγήσεις ..

Θυμίζει λίγο H. P. Lovecraft σε κάποια σημεία.. τα παράξενα φώτα στα βουνά κτλ.. ενδιαφέρον ....

Edited by - XD on 24/08/2008 00:13:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 23:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προκειται για το πανω δεξια αντικειμενο.Η αναλυση του κινητου μου δεν ειναι τοσο καλη μα καταφερα να το αποτυπωσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 23:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, δοκίμασα να σηκώσω την φωτεινότητα της εικόνας, πράγματι είναι μια ελλειψοειδείς λάμψη.. το orb είναι στην ίδια διαγώνιο με αυτήν, να είναι αντανάκλαση του γενικά .. δεν γνωρίζω

Υ.Γ.
Το κινητό σου είχε κάποιο είδους φλας (πχ. led ή xenon) ή χρησιμοποίησες τον διαθέσιμο φωτισμό του χώρου;

Edited by - XD on 23/08/2008 23:36:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 23:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασα να σημειωσω οτι ηταν εντελως αθορυβο.Τη στιγμη που το κοιτουσα ημουν αποσβολωμενος μα μου ηρθε αστραπιαια στο μυαλο μου να το αποτυπωσω.
Φλας δεν εχει το κινητο μου.

Edited by - Ippotis2012 on 23/08/2008 23:41:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2008, 23:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, πριν χρόνια, είχα φωτογραφήσει κάτι που μου είχε φανεί πολύ ιδιόρρυθμο (ας πούμε..) ήμουν παρέα με έναν φίλο, εκείνος αποχαυνώθηκε (!), εγώ αποσβολώθηκα που λες, το φωτογράφησα μερικές φορές και .. ύστερα διέγραψα τις φωτογραφίες (!!), καθώς το αντικείμενο περνούσε, διότι τις θεώρησα πολύ σκοτεινές -λες και δεν ήξερα να τις διορθώσω μέσο Η/Υ .. .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 00:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακως τις εσβησες.Πρωτη φορα στη ζωη μου ενιωσα τοσο περιεργα.Ηταν κατι εξωπραγματικο απο τα δεδομενα που γνωριζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 10:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Δεν έχω σκοπό να το πάιξω έξυπνος, αλλά μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες....

Συνήθως όταν θέλεις να φωτογραφήσεις κάτι, εστιάζεις πάνω σε αυτό. Στην φωτογραφία που πόσταρε ο Ippotis2012 έχει εστιάσει σε ένα πεζούλι (ή κάτι τέτοιο), βγήκε ένα orb στην μέση και στο βάθος δεξιά υπάρχει και κάτι φωτεινό. Αυτό το φωτεινό δηλαδή το αποκλείουμε να είναι λάμπα ???

Η δυσπιστία μου υπάρχει στο γεγονώς της εστίασης, πιστεύω πως αντικέιμενο της συζήτησης πήγε να γίνει το orb και απλά στην πορεία βγήκε πιο βολικό το φως δεξιά....

Ζητάω συγνώμη για την "αλλαζονεία" μου, εμένα πάντως αυτή η εντύπωση μου δίνεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 12:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου τυχει ποτε τετοιο περιστατικο ισως καταλαβεις.Να εισαι αποσβολωμενος και να εχεις χαζεψει βλεποντας το.Η ταχυτητα του ηταν ακανονιστη.Δε νομιζω να θελει πολυ σκεψη να καταλαβει καποιος οτι το να κεντραρεις εντελως ειναι το τελευταιο πραγμα που σκεφτεσαι εκεινη τη στιγμη αφου επισης ο τροπος κινησης του ηταν πρωτογνωρος.Παλι καλα και που το πετυχα.Οπως ειπε ο φιλος XD και αυτος ειχε φωτογραφησει κατι παλιοτερα μα επειδη του ειχαν φανει σκοτεινες,της εσβησε.Μπορουσα κι εγω να κανω το ιδιο αφου δεν ηταν στο κεντρο και οχι εντελως καθαρες μα προτιμησα να της κρατησω.Τι να κανουμε,δεν ειχα τοτε την τελειοτερη καμερα μα ενα απλο κινητο.Σε τετοιες περιπτωσεις η εστιαση ειναι πολυ δυσκολη,φανταζομαι αν εχει τυχει και σε αλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2008, 12:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε νομιζω να θελει πολυ σκεψη να καταλαβει καποιος οτι το να κεντραρεις εντελως ειναι το τελευταιο πραγμα που σκεφτεσαι εκεινη τη στιγμη αφου επισης ο τροπος κινησης του ηταν πρωτογνωρος.Παλι καλα και που το πετυχα.

Το δέχομαι φίλε μου, σου ζητώ συγνώμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 19:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ρωτήσω τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν την ημέρα των περιστατικών στην περιοχή όσο και κατά τις προηγούμενες ημέρες;

Σας ευχαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 21:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει τύχει σε μένα και στον αδερφό μου παρόμοιο περιστατικό αν και βέβαια έχουν περάσει αρκετά χρόνια έκτοτε .Ήμασταν στο σπίτι της γιαγιάς μου στη Νίκαια(το λέω αυτό γιατί είναι μία αρκετά πυκνοκατοικημένη περιοχή) πιο συγκεκριμένα στο υπνοδωμάτιο της και παίζαμε (το υπνοδωμάτιο έχει μία μπαλκονόπορτα που βγάζει στο μπαλκόνι στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας και βλέπει στον ακάλυπτο χώρο από κάτω,σε αυτό το μπαλκόνι μπορείς να βγεις και από την κουζίνα που διαθέτει επιπλέον και παράθυρο,σας δίνω μία εικόνα του χώρου,γύρω γύρω από τον ακάλυπτο υπάρχουν και άλλες πολυκατοικίες αλλά μόνο από την πολυκατοικία της γιαγιάς μου υπάρχει πρόσβαση σε αυτόν,βέβαια οι κάτοικοι εκεί δεν τον χρησιμοποιούν και δεν τον φροντίζουν καθόλου…)

Ξαναγυρνάω τώρα στο θέμα μου….λέγοντας ότι ήμουν με τον μικρό μου αδερφό στο υπνοδωμάτιο της γιαγιάς μου με κλειστά τα φώτα και κλειστή την πόρτα και παίζαμε (κάτι με δράκους!!!χιχι),οι γονείς μας μαζί με τους παππούδες καθόντουσαν στη κουζίνα και συζητούσανε.Το φώς από την κουζίνα φαινόταν στο μπαλκόνι και ακούγονταν οι ομιλίες τους…

Κάποια στιγμή ενώ χοροπηδούσαμε στο κρεβάτι και κατεβαίνουμε κάτω γυρνώντας το κεφάλι και οι δύο προς την μπαλκονόπορτα είδαμε μία κατακόκκινη σφαίρα να ίπταται !!!Το φως που ακτινοβολούσε ήταν αρκετά έντονο και το μέγεθος της ήταν στο μέγεθος ανεμιστήρα(δεν μου έρχεται κάτι άλλο για να το περιγράψω τώρα).Ήταν ακίνητη στο μέσο του ακάλυπτου χώρου και στο ύψος του μπαλκονιού(πάνω από τα κάγκελα).Περιττό να σας πω ότι και εμείς μείναμε κάγκελο!!!!!Είχαμε μείνει αποσβολωμένοι και το κοιτούσαμε….Η σφαίρα άρχισε να κινείται προς το μέρος μας, με όχι ιδιαίτερα μεγάλη ταχύτητα.Μας έδινε την αίσθηση ότι μας παρακολουθούσε, ότι ήξερε ότι ήμασταν εκεί και απλά μας κοιτούσε και ερχόταν πιο κοντά για να δει καλύτερα ,κατά ένα περίεργο λόγο δεν φοβόμασταν τόσο!

Σιγά σιγά πλησίασε αρκετά και έφτασε στο μέσο του μπαλκονιού(δεν είναι και κανένα μεγάλο μπαλκόνι ένα μέτρο πλάτος).Εκείνη την στιγμή ασυναίσθητα κάναμε κανά δύο βήματα πίσω…επι τόπου η σφαίρα πήγε με γρήγορη ταχύτητα στην αρχική της θέση και κατέβηκε κάτω στον ακάλυπτο χώρο.Από την θέση που είχαμε στο δωμάτιο δεν μπορούσαμε να την δούμε,όμως το φώς της ήταν τόσο έντονο που είχαν κοκκινίσει τα πάντα γύρω…Πήραμε το θάρρος να πλησιάσουμε στην μπαλκονόπορτα. Η κόκκινη σφαίρα σηκώθηκε σιγά σιγά ήρθε πάλι στο ύψος μας έμεινε 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ και εξαφανίστηκε με απίστευτη ταχύτητα στον ουρανό,όσο πήγαινε και επιτάχυνε (δεν έχω ξαναδεί τόσο μεγάλη ταχύτητα-μόνο σε ταινίες).

Μια υποσημείωση ότι όσο ώρα ήταν η σφαίρα δεν φαινόταν το φως από την κουζίνα,ούτε ακουγόταν πλέον οι συζητήσεις των μεγάλων…επιπλέον δεν είχαν πάρει είδηση…..Α και περιττό να σας πω ότι το παιχνίδι μας σταμάτησε εκεί….!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 22:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ιδιο φαινομενο ειχε γινει και στον Β.Ευβοικο κολπο,απογευματινη ωρα,με μια φωτεινη σφαιρα νοτιανατολικα,η οποια ειχε ακανονιστη κινηση,αλλα εκανε θορυβο σαν κεραυνος.Ειχαν γραψει κατι οι εφημεριδες,αλλα δεν ασοληθηκε κανεις.Γνωριζετε κατι για αυτο;θα το εκτιμουσα πολυ.Επισης ηταν καλοκαιρι και δεν περασε απαρατηρητο.
Η σφαιρα ειχε το μεγεθος σαν φεγγαριου,πηγαινε δεξια-αριστερα τεσσερις πεντε φορες,μετα μικρυνε σαν αστερι και μετα εξαφανιστηκε.
Οσο για τα χαμοδρακια θα μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ειναι;γιατι εχω ακουσει μερικα περιεργα για αυτα,και λιγακι ειχα ψιλοφρικαρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 17:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν..

Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο για ένα άλλο ζήτημα (αναζήτηση της χαμένης Κιβωτού), όπου όμως γίνεται λόγος για ένα φαινόμενο του οποίου η περιγραφή του στο βιβλίο ταιριάζει, θα έλεγα σχεδόν απόλυτα, με αυτό το «φως» που αναφέρατε και φωτογραφίσατε.

Το φαινόμενο στα Ελληνικά μπορεί να αποδοθεί με την σύνθετη λέξη «Γεώ-πλασμα / Geo Plasma», υποτίθεται πως εκδηλώνεται σε συγκεκριμένες γεωγραφικές / γεωλογικές τοποθεσίες (απαιτεί συγκεκριμένα πετρώματα –πχ. ψαμμίτη), είναι ηλεκτρομαγνητικής υφής (πρόκειται για Πλάσμα) και η εκδήλωση του διευκολύνεται συνήθως όταν υπάρχει νερό ή υγρασία στην ατμόσφαιρα (μια πρόσφατη νεροποντή για παράδειγμα, τρεχούμενο νερό πλησίον του χώρου κτλ).

Ουσιαστικά πρόκειται για εκδήλωση Πλάσματος με γενεσιουργό αιτία τα πετρώματα που υπάρχουν στα βουνά και το υπέδαφος της περιοχής (εξ ου και το πρώτο συνθετικό του όρου).

Η μορφή που λαμβάνει είναι .. εκείνη μεγάλης (διαμέτρου μπάλας ποδοσφαίρου για παράδειγμα) πύρινης σφαίρας (κόκκινης ή .. μπλε) η οποία αιωρείται στον χώρο (κατευθύνεται προς εσάς ενδεχομένως..), συνοδευόμενη από νεφέλη (ενίοτε), για να εξαφανισθεί με τον τρόπο που περιγράψατε (σμίκρυνση –διάμετρος μπάλας τένις για παράδειγμα) καθώς εκσφενδονίζεται με ταχύτητα προς την ατμόσφαιρα (ουρανό) ακολουθώντας διάφορες πορείες.

Καθώς το φαινόμενο είναι ισχυρά φορτισμένο, καθίσταται επικίνδυνο αν προσκρουστεί -πρόκληση πυρκαγιάς σύμφωνα με ένα περιστατικό του βιβλίου.

Ενδιαφέρον είναι ότι αν μελετήσετε διάφορα παρόμοια φαινόμενα (παράξενα φώτα στην ατμόσφαιρα κτλ) θα δείτε ότι ακολουθούν σε γενικές γραμμές το ίδιο μοτίβο –άραγε πρόκειται για κάποιο είδος Πλάσματος τελικά; (ας θυμηθούμε και το σχετικά πρόσφατο περιστατικό στο Γύθειο –δείτε παλαιότερο post / topic).

Για περισσότερα διαβάστε το «ΝΑΪΤΕΣ & Η Μυστική Δύναμη της Κιβωτού της Διαθήκης» εκδόσεις Αρχέτυπο, μετάφραση Θ. Βέμπος.

--

Τώρα όσον αφορά τα Χαμοδράκια, έτσι ονομάζονται στην λαογραφίας διάφοροι «ποιμαντικοί» δαίμονες, δηλαδή δαιμόνια που υποτίθεται ότι επιτίθενται και βλάπτουν τα κοπάδια των τσοπάνων της Ελληνικής επαρχίας (και ενίοτε τους ίδιους). Οπτικά οι περισσότερες περιγραφές που αποδίδονται στα Χαμοδράκια θυμίζουν όντα που ομοιάζουν στον Θεό Πάνα (Μέγα Παν). Αυτά τα είχα αναλύσει αρκετά εμπεριστατωμένα σε ένα παλαιότερο post μου σε κάποιο άλλο θέμα του forum αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το εντοπίσω αυτή την στιγμή. Το ζήτημα που προκύπτει όμως είναι ότι καμία φορά ο όρος «Χαμοδράκια» χρησιμοποιείται για να περιγράψει (σε διάφορες τοπικές διαλέκτους) και αυτού του είδους τα οπτικά φαινόμενα που περιγράψατε στο παρόν topic όπως επίσης και μερικά άλλα (για παράδειγμα μαύρους καπνούς κτλ..)


Υ.Γ.
Δεν υποστηρίζω ότι οπωσδήποτε τα φαινόμενα που είδατε αποδίδονται σε κάποια εκδήλωση Πλάσματος, απλά λόγο της εντυπωσιακής ομοιότητας των περιγραφών σας με αυτές του βιβλίου που διάβασα οφείλω να το επισημάνω ως ενδεχόμενο δίχως να έχω περισσότερα στοιχεία για την τοπογραφία και την γεωλογική μορφή (πετρώματα κτλ) έκαστης περιοχής.

Edited by - XD on 05/09/2008 19:00:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 20:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ψαρωνεται αλανια...
Κωλοφωτιες ειναι!!!


Φιλικα ΚανεναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 00:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, αρκεί να μου προσδιορίσεις από ποίον κώλο προέρχονται Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 00:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ok, αρκεί να μου προσδιορίσεις από ποίον κώλο προέρχονται


Χα!χα!χα!χαααααααα!Σε καλο σου!Δεν το πιστευω...χα!χα!σ'ευχαριστωωω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 12:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ψαρωνεται αλανια...
Κωλοφωτιες ειναι!!!


Φιλικα Κανενας


Έχεις εμπειρίες απο κωλοφωτιές, φίλτατε Κανένα;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 13:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που χαθηκες βρε;ελα μην φορτωνεις,απλα ο φιλος"Κανενας",θα ηθελε να "ελαφρυνει"λιγο το θεμα,οπως κανουμε οι περισσοτεροι μερικες φορες.
Παντως και οι κωλοφωτιες,ειναι ωραια ζουμπερακια,ενα βραδυ το σπιτι μου στο χωριο,ειχε μπει μια στο δωματιο μου.
Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ομορφα πλασματα εφτιαξε η φυση,αλλα σιγουρα αυτο που ειδαν τα παιδια,κι εγω,δεν εχει καμια σχεση με κωλοφωτιες.
Εκτος κι αν μετα το Τσερνομπιλ,πειραχτηκαν κι αυτες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 16:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε γνωριζω τι ειναι οι κωλοφωτιες παντως αυτο που ειδα το κατεγραψα οσο καλυτερα μπορουσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy