ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θρηκευτική Επιθετικότητα (Όταν η πεποίθηση μετατρέπεται σε εμμονή)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 16:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό Φθινόπωρο.

Ανοίγω αυτό το θέμα που έχει να κάνει με την ψυχολογική βάση και την κοινωνική ταξινόμιση των ανθρώπων, στους οποίους παρατηρείται επιθετική συμπεριφορά σε ό,τι αφορά τις θρησκευτικές τους απόψεις.

Πρωτού συνεχίσω θα ήθελα να πω στον Dyning_Incubus πως θυμάμαι πολύ καλά οτι έχω υποσχεθεί να ανοίξω ένα θέμα που θα αφορά την κατάλυση του Δημοκρατικού Πολιτεύματος στην Αρχαία Αθήνα, γνωρίζω πως περιμένει το άρθρο μου και θα είμαι έτοιμος να το δημοσιεύσω σε κάτι Μήνες, βλέπεις φίλε μου το θέμα αυτό απαιτεί αρκετή υπομονή για να βγει κάτι συμπτυγμένο απο την μιά αλλά πλήρες και εμπεριστατωμένο από την άλλη.
Ζητώ την υπομονή σου λοιπόν και να ξέρεις οτι δεν ξέχασα την υπόσχεσή μου.

Σε ότι αφορά λοιπόν το παρρόν θέμα, το έναυσμα το πήρα από μια εκπομπή του Ν. Χατζηνικολάου τον περασμένο Χειμώνα (Φεβρουάριος του 2008 αν θυμάμαι καλά).

Η εκπομπή είχε να κάνει με το τι μέλει για την Έλληνο-Ορθόδοξη Εκλησία μετά τον κο Χριστόδουλο.

Η εκπομπή φιλοξενούσε 2 Ιερείς και έναν ακόμη δημοσιογράφο, στην αρχή δεν έδωσα αρκετή σημασία, ύστερα όμως η προσοχή μου τραβήχτηκε απο το ύφος του δημοσιογράφου.....
Ο δημοσιογράφος αυτός που ακούει στο όνομα Βίγγλας άρχισε να κάνει αυτοπροβολή των σκληροπυρηνικών απόψεών του περί του πως η σύγχρονη εκλησία θα πρέπει να τσακίσει όσους την απαρνούνται, στυλ ιερά εξέταση και βάλε.
Το αναπάντεχο, οι ιερείς διέκοψαν τον κο Βίγγλα και ξεκίνησαν να τον "κράζουν" με τέτοιο τρόπο.....που ο κος Χατζηνικολάου ξεροκατάπινε και δεν μπορούσε να πάρει ανάσα, εγώ απο την πλευρά μου είχα παγώσει.
Πραγματικά τέτοια ξεφτύλα δεν έχω δει ποτέ και σε κανένα κανάλι να την κάνουν σε άνθρωπο, αυτή την στιγμή που γράφω και θυμάμαι το σφυροκόπημα αυτό νιώθω τη θερμοκρασία μου να ανεβαίνει.

Όποιος αντέχει να δει αυτή την συγκεκριμένη εκπομπή ας την ζητήσει από το κανάλι, μιλάμε οτι 50 χέρια ξύλο να του ρίχνανε τέτοια ντροπή δεν θα ένιωθε κανείς, (η γλώσσα όντως κόκαλα δεν έχει αλλά κόκαλα θρυματίζει).

Αυτό λοιπόν που έβγαλα σαν αρχικό συμπέρασμα είναι οτι:

1)Οι αντιπρόσωποι της εκλησίας δεν είναι όλοι τους πορωμένοι, όπως κάποιοι προσπαθούν να τους βάλουν όλους μέσα στο ίδιο σακί.

2)Ορισμένοι άνθρωποι βγάζουν μια επιθετικότητα που προσβάλει τα δικαιώματα των άλλων, θεωρούν εαυτούς ιεραπόστολους και πρέπει πάση θυσία ο λόγος τους να διαπεράσει την ύπαρξη των ακροατών τους τσαλαπατώντας τους σαν να είναι σκουπίδια, αρκεί να πετύχει το "κύρηγμα".

Αναπτύσοντας το θέμα αυτό έφτασα στο σημείο να αναλύσω το περιεχόμενο της σκέψης αυτών των ατόμων που σε ψυχολογική βάση θεωρούνται άτομα που παρουσιάζουν ψυχοπαθολογία.
Για όσους δεν γνωρίζουν στην ψυχολογία 3 είναι οι βασικές αιτίες που προκαλούν ψυχοπαθολογικά φαινόμενα:
1) Ο φόβος του Θανάτου
2) Οι νευρολογικής φύσεως ανωμαλίες
3) Η κρίση του Υπερ-Εγώ σε διάφορες καταστάσεις (εργασία, σχέσεις κ.λ.π.)

Ανατρέχοντας λοιπόν στο βασικό Χριστιανικό δίδαγμα, βλέπουμε τους απόστολους να διδάσκουν και η διδασκαλία τους να βρίσκει απήχηση.....
Δεν θα σταθώ στο γεγονός οτι αυτή η απήχηση μπορεί να είναι άποψη που συναντάει κανείς στην Καινή Διαθήκη ενώ στην πραγματικότητα η "απήχηση" αυτή να ήταν η φωτιά και το τσεκούρι.
Εγώ θα σταθώ στην βάση που διδάσκεται σε έναν Χριστιανό, οτι "ο λόγος των ευαγγελιστών έχει απήχηση".

Τι γίνεται λοιπόν όταν ένας "καλός Χριστιανός" πάει να διδάξει "τον λόγο του Χριστού" στους "κακούς ανθρώπους" και βλέπει οτι δεν έχει απήχηση?

Το πρώτο του συμπέρασμα είναι οτι οι άνθρωποι αυτοί είναι πολύ κακοί και δεν επιδέχονται καμία κουβέντα, αυτό που λένε "κολασμένοι".
Κατα βάθος όμως αυτός ο άνθρωπος τα βάζει με τον εαυτό του, αρχίζει με το πέρασμα του χρόνου να πιστεύει οτι δεν είναι άξιος να μεταφέρει τον λόγο του Κυρίου του και πως αυτός είναι ο λόγος που η φωνή του δεν βρίσκει αντίκρυσμα στους "άπιστους".
Αυτό με την σειρά του ξεκινά μια εσωτερική σύγκρουση του Υπερ - Εγώ του με τον ίδιο του τον εαυτό, που σαν αποτέλεσμα δίνει την επιθετικότητα προς την κοινωνία και την αυτοτιμωρία στον ίδιο.

Επίσης ο ίδιος ο Χριστιανισμός προβάλει την αυτοτιμωρία ως μέσον λύτρωσης, κάτι που επιβαρύνει την κατάσταση του ατόμου.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι το άτομο να βρεθεί κοινωνικά αποκλεισμένο και το βασικότερο, να μην μπορεί να τα βρει με τον ίδιο του τον εαυτό, έρχεται σε μια κατάσταση να θεωρήσει το εαυτό του "Μάρτυρα" και να αρνείται να δεχθεί οποιαδήποτε διέξοδο στο πρόβλημά του, βάζοντας ως μοναδικό σκοπό της ζωής του την σταυροφορική επίθεση στους απαρνητές του Κυρίου του.

Αντίστοιχη συμπεριφορά υπάρχει και σε άτομα της Μουσουλμανικής Θρησκείας η οποία είναι και απολύτως αδελφική της Χριστιανικής, (άλλο ένα θέμα που θα ήθελα να ανοίξω "Χριστιανισμός - Μουσουλμανισμός κοινά σημεία".).

Θα ήθελα να υπάρξει μια συζήτηση πάνω στο θέμα, δεν ξέρω βέβαια αν ο χρόνος μου θα μου επέτρεπε την συχνή συμετοχή μου, θα προσπαθήσω να παρεβρίσκομαι όσο ποιό συχνά γίνεται.

Να είστε καλά._

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!


_____________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Θρηκευτική Επιθετικότητα
(Όταν η πεποίθηση μετατρέπεται σε εμονή)
ΣΕ
Θρηκευτική Επιθετικότητα (Όταν η πεποίθηση μετατρέπεται
σε εμμονή)
.
22/10/2008
_____________________________________________________________

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας την εισαγωγή του θέματος από το μέλος Lock_Smith, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νου ήταν η λέξη "ζηλωτής". Από τα λίγα πράγματα που ξέρω είναι πως οι ζηλωτές ήταν μια ομάδα στην Ιουδαία που μάχονταν με πάθος εναντίον της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Ήταν θρησκευτική και πολιτική ομάδα με μέλη κυρίως από τους Φαρισαίους. Σε αντίθεση με τους Τελώνες, οι ζηλωτές ήταν υπερεθνικιστές και απ' όσο γνωρίζω κάποια στιγμή οργάνωσαν και επανάσταση για την απελευθέρωση της Παλαιστίνης με καταστρεπτικές συνέπειες για την Ιερουσαλήμ.

Για την ψυχολογία αυτών των ανθρώπων, δεν γνωρίζω και πάρα πολλά πράγματα, όμως συμφωνώ σε αρκετά με τα όσα λέει ο Lock_Smith. Εντούτις, παραθέτω μια άποψη που βρήκα στην ιστοσελίδα http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/religions/marios_mpegzos_psychology_of_religion.htm#III του Μάριου Μπέγζου* όπου γίνεται και αναφορά σ' αυτό που λέει ο φίλος Lock_Smith, ότι δηλ. "Αντίστοιχη συμπεριφορά υπάρχει και σε άτομα της Μουσουλμανικής Θρησκείας η οποία είναι και απολύτως αδελφική της Χριστιανικής"

"Βία και μονοθεϊσμός

Η θεωρία του Ζιράρ έχει γίνει αντικείμενο σοβαρής κριτικής συζήτησης στην οποία δεν ευκαιρούμε να υπεισέλθουμε. Παραπέμπουμε στο λήμμα για τον Ζιράρ στο Θρησκειολογικό Λεξικό στο βιβλίο του Φώτη Τερζάκη Μελέτες για το Ιερό και στην μετάφραση του στο βιβλίο της Ρετζίνα Σβαρτς Βία και μονοθεϊσμός: η κατάρα τον Κάιν. Σε αυτήν την πραγματεία ανατέμνεται η εξειδικευμένη και έντονη σχέση ανάμεσα στην βία και στην θρησκεία με ιδιαίτερη έμφαση στις τρεις μονοθεϊστικές παραδόσεις (Ιουδαϊσμός, Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός). Η βασική θέση της είναι ότι ο μονοθεϊσμός είναι πολύ πιο βίαιος από τον πολυθεϊσμό (ελληνορωμαϊκή θρησκευτικότητα, ανατολικά θρησκεύματα).

Οι λόγοι είναι πολλοί: ο μονοθεϊσμός αποκλείει την ανεκτικότητα προς τις αλλόθρησκες παραδόσεις του περιγύρου του, εγείρει την αξίωση της αποκλειστικότητας και της ανωτερότητας της δικής του πίστης και μετέρχεται πολεμικά μέσα για να επιβάλει την πεποίθηση στην ύπαρξη και δράση εντός της ιστορίας και της κοινωνίας Ενός και Μοναδικού Θεού με αποκλειστικώς αρσενικά, ανδροκρατικά και πατριαρχικά χαρακτηριστικά (Θεός Πατέρας, Πατριάρχης κ.λπ.), υποτιμώντας το δεύτερο φύλο και οικοδομώντας μια θρησκευτικότητα αρρενωπή, πολεμική, πατριαρχική, ανάλγητη και βίαιη. Όπως σημειώνει η Ρετζίνα Σβαρτς, η «αρχή της μοναδικότητας (μια γη, ένας λαός, ένα έθνος) και μάλιστα στη μονοθεϊστική σκέψη (μια θεότητα) γίνεται απαίτηση για αποκλειστική συμμαχία, η οποία απειλεί με τη βία του αποκλεισμού. Όταν αυτή η αντίληψη μεταφράζεται σε κοσμικό σχηματισμό λαών -ένα έθνος υπό την προστασία του Θεού- γίνεται περισσότερο απειλή παρά πηγή σιγουριάς». Ο μονοθεϊσμός φαίνεται να εντείνει την βία στην θρησκεία, επειδή μετατρέπει την θυσία σε αυτοθυσία, μεταστοιχειώνει την ζωοθυσία σε ανθρωποθυσία και οξύνει την επιθετικότητα των πιστών εναντίον των απίστων με την νομιμοποίηση της αποκλειστικότητας και της μοναδικότητας του θείου.

Όπου λόγος, εκεί αντίλογος! Όπως η θεωρία του Ζιράρ συνάντησε την κριτική της ανασκευή, έτσι και η θεωρία της Σβαρτς έχει ενώπιον της αρκετές επιφυλάξεις και θεμιτές ενστάσεις να αντιμετωπίσει προκειμένου να μορφοποιηθεί μια ακόμα πιο ακριβοδίκαιη εικόνα της πραγματικότητας. Δεν θα υπεισέλθουμε εμείς εδώ σε κριτικές παρατηρήσεις, αφήνοντας ανοικτή την συζήτηση για μιαν άλλη μελλοντική ευκαιρία.

Μας είναι αρκετό να σημειώσουμε ότι το θέμα «Bία και θρησκεία» έρχεται στο προσκήνιο της επικαιρότητας από τα ίδια τα πρόσφατα αιματηρά συμβάντα στην υφήλιο που συνδέονται με την αντιπαλότητα των τριών μονοθεϊσμών, δηλαδή του Ισλάμ έναντι του Χριστιανισμού της Δύσης και του Ιουδαϊσμού του κράτους του Ισραήλ. Πρόκειται για αυτό που αλλιώτικα με προσφυέστερο τρόπο επονομάσθηκε ως η «έριδα των τέκνων του Αβραάμ» (Ισραήλ, Ισμαήλ, Ιησούς). Οι τρεις μονοθεϊσμοί αναγνωρίζουν τον πατέρα του Ισαάκ ως κοινό πατριάρχη τους, γενάρχη της μονοθεϊστικής πίστης και προπάτορά τους. Δεν μένει αμφιβολία ότι η βία και η θρησκεία διασυνδέονται στενότατα κι εσώτατα."

*Ο Μάριος Π. Μπέγζος γεννήθηκε το 1951 στην Αθήνα, όπου ολοκλήρωσε την εγκύκλια μόρφωσή του (1963 - 1969). Σπούδασε θεολογία και φιλοσοφία στα πανεπιστήμια Αθηνών (1969 -1973), Γενεύης (1973 - 1974) και Τυβίγκης (1979 - 1981) με υποτροφίες του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.), του Παγκοσμίου Συμβουλίου Εκκλησιών (W.C.C.), της Γερμανικής Κρατικής Υπηρεσίας Μορφωτικών Ανταλλαγών (DAAD) και του Ερευνητικού Ιδρύματος Alexander von Humboldt. Από το 1975 εργάζεται στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών ως επιστημονικός βοηθός του Νίκου Νησιώτη τον οποίο διαδέχθηκε μετέπειτα. Αναγορεύτηκε διδάκτορας το 1985 με διατριβή για τη φιλοσοφία της θρησκείας του φυσικού Βέρνερ Χάιζενμπεργκ. Από το 1986 διδάσκει φιλοσοφία της θρησκείας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Παράλληλα δίνει μαθήματα φιλοσοφίας της θρησκείας στο Πανεπιστήμιο του Μαρβούργου της Γερμανίας (Marburg an der Lahn) κάθε εαρινό εξάμηνο (1991 - 1994) και διδάσκει θρησκειολογικά μαθήματα (φαινομενολογία της θρησκείας, ψυχολογία της θρησκείας) στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχει δημοσιεύσει δέκα αυτοτελή βιβλία και περί τα εκατόν πενήντα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά, πανεπιστημιακές επετηρίδες και αφιερωματικούς τόμους. Είναι τακτικός συνεργάτης επιστημονικών λεξικών και εγκυκλοπαιδειών στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (Παιδαγωγική και Ψυχολογική Εγκυκλοπαίδεια, Φιλοσοφικό και Κοινωνιολογικό Λεξικό, Ελληνική Εκπαιδευτική Εγκυκλοπαίδεια της Εκδοτικής Αθηνών, Theologenlexikon κ.ά.) καθώς επίσης είναι μέλος επιστημονικών εταιρειών (Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία, Φιλολογικός Σύλλογος "Παρνασσός" κ.ά.). Είναι έγγαμος (1979) και πατέρας ενός γιού (1983).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asvokounavos
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 19:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asvokounavos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip ωραίο το κειμενάκι που παρέθεσες.

Εγώ θα προσέθετα και μια άλλη μονοθειστική θρησκεία που ΄βοηθάει την εκκόλαψη της βίας. Ο Αθεισμός.

Για τα asvokounava ο αθεισμός δεν είναι παρά η λατρεία ενός θεού- έννοιας. Τον Μη-θεό, ή αλλιώς της έννοιας της μη-υπαρξης θεού.


Asvokounavos: Λατρεύει μόνο τον μεσημεριανό ύπνο κάτω από πλατάνια. Από κει και πέρα οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις δεν χωράνε στην λέξη λατρεία, και δεν τίθονται ως αντικείμενο συζητησης με κανέναν. Άλλωστε οι asvokounavoi δεν κινουνται σε αγέλες και κοπάδια, παρά μόνο διαλέγουν ένα ωραίο δέντρο για να κάνουν τη μεσημεριανή τους σιέστα.

Edited by - asvokounavos on 28/08/2008 19:59:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Οδοιπόρος
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 21:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Οδοιπόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ θα προσέθετα και μια άλλη μονοθειστική θρησκεία που ΄βοηθάει την εκκόλαψη της βίας. Ο Αθεισμός.

Φίλε asvokounave,
Γραφικότατο το post σου, σίγουρα το σκεφτόσουν πολύ ώρα να το γράψεις για να φαίνεται έξυπνο..
Αν ανατρέξεις στα γεγονότα του παρελθόντος θα δεις οι φανατισμένοι ένθεοι είναι υπόλογοι για πολλά αιματηρά περιστατικά (Σταυροφορίες, Ιερά Εξέταση, Άλωση), παρά των (μη-φανατισμένων) άθεων.

quote:

Για τα asvokounava ο αθεισμός δεν είναι παρά η λατρεία ενός θεού- έννοιας. Τον Μη-θεό, ή αλλιώς της έννοιας της μη-υπαρξης θεού.

Καταλαβαίνω ότι θα είναι δυσκολονόητο για σένα, άλλα στους άθεους δεν υπάρχει η έννοια της λατρείας για οποιαδήποτε έννοια, θεότητα ή μη-θεότητα. Ίσως από τα λίγα που λατρεύουν είναι να διασκεδάζουν εξηγώντας πόσο άτοπη είναι η έννοια της λατρείας για αυτούς, στα άτομα που θρησκευτικά λατρεύουν

quote:

Asvokounavos: Λατρεύει μόνο τον μεσημεριανό ύπνο κάτω από πλατάνια. Από κει και πέρα οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις δεν χωράνε στην λέξη λατρεία, και δεν τίθονται ως αντικείμενο συζητησης με κανέναν. Άλλωστε οι asvokounavoi δεν κινουνται σε αγέλες και κοπάδια, παρά μόνο διαλέγουν ένα ωραίο δέντρο για να κάνουν τη μεσημεριανή τους σιέστα.

Ενώ "τα τσακάλια" που ξέρουν να κινούνται σε αγέλες, καθαρίζουν και τίποτα εκτάσεις (βλέπε Μονή Βατοπεδίου) για την χάρη του "θεού" βεβαίως, βεβαίως..

"Any fool can know. The point is to understand."
Albert EinsteinΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asvokounavos
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 22:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asvokounavos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε asvokounave,
Γραφικότατο το post σου, σίγουρα το σκεφτόσουν πολύ ώρα να το γράψεις για να φαίνεται έξυπνο..
Αν ανατρέξεις στα γεγονότα του παρελθόντος θα δεις οι φανατισμένοι ένθεοι είναι υπόλογοι για πολλά αιματηρά περιστατικά (Σταυροφορίες, Ιερά Εξέταση, Άλωση), παρά των (μη-φανατισμένων) άθεων.

Φίλε Οδοιπόρε,
Τα asvokounava φημίζονται για την γρηγοράδα τους, hit and run you know. Ως εκ τούτου δεν χρειάστηκε πολλή σκέψη για το ποστ. Προφανώς εσύ αυτοκατατάσσεσαι στην κατηγορία των μη-φανατισμένων άθεων να υποθέσω, σωστά;

Δεν είπα πουθενά οτι οι φανατισμένοι ένθεοι έκαναν καλό στην ανθρωπότητα. Οι φανατισμένοι (ένθεοι και άθεοι) μόνο κακό κατάφεραν να κάνουν. Για τους άθεους, πάρε μια γεύση από τις πράξεις στους στα καθεστώτα του πρώην ανατολικού μπλοκ, και των ασιατικών "Κομμουνιστικών - Αθειστικών" καθεστώτων.

Ο οποιοσδήποτε όμως μη φανατικός και δεκτικός, ένθεος ή άθεος, μου εμπνέει τον σεβασμό σε σχέση με όποιον φανατισμένο.

Λες "γραφικότατo" το μύνημά μου. Προφανώς κάτι σε πείραξε, σωστά; Τι ήταν αυτό, γαι καν τα μας πιο λιανά...


quote:
Καταλαβαίνω ότι θα είναι δυσκολονόητο για σένα, άλλα στους άθεους δεν υπάρχει η έννοια της λατρείας για οποιαδήποτε έννοια, θεότητα ή μη-θεότητα. Ίσως από τα λίγα που λατρεύουν είναι να διασκεδάζουν εξηγώντας πόσο άτοπη είναι η έννοια της λατρείας για αυτούς, στα άτομα που θρησκευτικά λατρεύουν

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι άθεοι την ίδια άποψη με εσένα. Εχω δει ένα σωρό άθεους να αντικαθιστούν τον οποιονδήποτε θεό με έννοιες όπως χρήμα, δόξα, κτλ... Οπότε μην νοιώθεις οτι επιτίθεμαι και σε σένα - i think we 're on a same side.

quote:
Ενώ "τα τσακάλια" που ξέρουν να κινούνται σε αγέλες, καθαρίζουν και τίποτα εκτάσεις (βλέπε Μονή Βατοπεδίου) για την χάρη του "θεού" βεβαίως, βεβαίως..

Δεν γνωρίζω σε τι αναφέρεσαι ακριβώς, αλλά θα με ενδιέφερε να με βάλεις στο κλίμα.

Asvokounavos: Ο καθένας μπορεί να ξέρει. Λίγοι μπορούν να καταλάβουν. But the point is να βιώσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 22:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα προσέθετα και μια άλλη μονοθειστική θρησκεία που ΄βοηθάει την εκκόλαψη της βίας. Ο Αθεισμός.

Κανένα πρόβλημα αγαπητέ μου, δεν μένει παρά να το πεις και στην Ρετζίνα Σβαρτς για να τροποποιήσει την πραγματεία της και να διορθώσει το βιβλίο της. Ωστόσο, μέχρι να το κάνεις αυτό, διάβασε - αν θέλεις - και την συνέντευξη του Βασίλη Αλεξάκη που τιμήθηκε με το βραβείο της Γαλλικής Ακαδημίας για το «Ap J.-C.» (εκδ. Stock) ή «μ.Χ.», όπως είναι ο ελληνικός τίτλος (εκδόσεις Εξάντας). ( http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15207&m=S03&aa=1 ) Αν δεν σου αρέσει αυτό, υπάρχει και ένα άρθρο της της Teny Pirri-Simonian, υπεύθυνης Διαθρησκειακών σχέσεων στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών (Γενεύη) στην ιστοσελίδα της ίδιας της Ακαδημίας Θεολογικών Σπουδών (!!!), που ούτε λίγο ούτε πολύ λέει για την στάση του Παγκοσμίου Συμβουλίου των Εκκλησιών απέναντι στις χριστιανές γυναίκες ( http://www.acadimia.gr/content/view/103/76/lang,el/ ) με τίτλο "Φύλο, βία, θρησκεία και φονταμενταλισμός. Μια χριστιανική/οικουμενική συμβολή" και κλείνει με το εξής ελπιδοφόρο(?) "Τώρα όμως οι Εκκλησίες δεν πρέπει απλώς να περιοριστούν στο να ακούσουν, αλλά να εισακούσουν τις φωνές των γυναικών. Ο διάλογος οφείλει να συνεχιστεί." Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asvokounavos
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 23:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asvokounavos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδια, βρε παιδια.... γιατί παρεξηγείτε τον asvokounavo??

Δεν αντιλέγω σε τίποτα από αυτά που παραθέσατε, απλά προσπαθώ να συμπληρώσω!

Φίλε zip θα τα διαβάσω μόλις βρω λίγο χρόνο απόψε η αύριο.

Asvokounavos: Προσπαθεί να μην παρεξηγείται με άλλους και ελπίζει στο να μην τον παρεξηγούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 10:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2)Ορισμένοι άνθρωποι βγάζουν μια επιθετικότητα που προσβάλει τα δικαιώματα των άλλων, θεωρούν εαυτούς ιεραπόστολους και πρέπει πάση θυσία ο λόγος τους να διαπεράσει την ύπαρξη των ακροατών τους τσαλαπατώντας τους σαν να είναι σκουπίδια, αρκεί να πετύχει το "κύρηγμα".

Στο παραπάνω συμπέρασμα του μέλους Lock_Smith κρύβεται μία έννοια που έχει πολύ μεγάλη σχέση με το θέμα μας : η έννοια της θυσίας. Μπορεί ασφαλώς ο φίλος, χάρην του λόγου να την έχει χρησιμοποιήσει, αλλά η έννοια της θυσίας - που συναντιέται και στις μονοθεϊστικές αλλά και στις πολυθεϊστικές θρησκείες - είναι άμεσα συνδεδεμένη με την βία και την επιθετική συμπεριφορά των ανθρώπων που συζητάμε και γενικότερα είναι άμεσα συνδεδεμένη με την Θρησκεία.

Ο καθ. Μπέγζος χαρακτηριστικά αναφέρει :

"Η βία υπάρχει απαραίτητα κι αναπόφευκτα μέσα στην φύση και στην κοινωνία, γι’ αυτό ακριβώς σημειώνει έντονη και πληθωρική παρουσία μέσα στην θρησκεία χωρίς καμιάν απολύτως εξαίρεση, παρότι βεβαίως ποικίλει στα διάφορα θρησκεύματα της ανθρωπότητας. Η θεμελιώδης πράξη κάθε θρησκείας είναι η θυσία. Πρόκειται για την πρωτοβουλία του πιστού λάτρη της θρησκείας να αφαιρέσει από την φύση ένα ον (ζώο ή φυτό, καρπό ή άνθρωπο), να το θανατώσει και να το προσφέρει στον βωμό της θεότητας.

Η θυσία είναι βία κατ’ εξοχήν. Δεν ερωτάται το συγκεκριμένο θύμα (φυτικό, ζωικό ή ανθρώπινο) εάν, πότε και πώς θέλει να θυσιασθεί, δηλαδή να θανατωθεί προς χάρη ενός άλλου υπέρτατου όντος σαν το θείο ή προς όφελος της κοινότητας των πιστών που προβαίνουν στην προσφορά. Προσφέρεται το θύμα χωρίς να γίνει σεβαστή η βούληση του για ζωή. Παραβιάζεται η θέλησή του και βιάζεται το σώμα του, προκειμένου να τελεσθεί η θυσία επί της οποίας θεμελιώνεται η θρησκεία, όπως τεκμηριωμένα και ευσύνοπτα καταγράφεται αυτή η διασύνδεση στο «Θρησκειολογικό Λεξικό»"

Επίσης, να συμπληρώσουμε πως η λέξη "βία" είναι το θηλυκό γένος της λέξης "βίος", δηλ. ο βίος, η βία, κατ' επέκτασην δεν νοείται βίος χωρίς βία γι' αυτό ίσως και ο καθηγητής λέει πως η βία υπάρχει "απαραίτητα και αναπόφευκτα" μέσα στην κοινωνία.

Η συμπεριφορά λοιπόν αυτών των ανθρώπων επηρεάζεται κατ 'εξοχήν από δύο παράγοντες : α) Από την γενικότερη ψυχολογία της βίας που συναντιέται στις κοινωνίες, βία που όπως είδαμε υπάρχει απαραίτητα στον ... βίο μας και β)από τις Θρησκευτικές τους πεποιθήσεις που ενισχύονται με το γεγονός της θυσίας - προσφοράς στον θεό που πιστεύουν.

Στον Χριστιανισμό βέβαια, υπάρχει μια εξαίρεση με την θυσία του Αβραάμ. Ο καθηγητής Μπέγζος σχολιάζει :

"Η θυσία του Αβραάμ είναι η πρώτη ανολοκλήρωτη και ματαιωμένη θυσία, όπου η απάνθρωπη ανθρωποθυσία του Ισαάκ απαλύνεται σε αιματηρή ζωοθυσία. Οι προφήτες της Παλαιάς Διαθήκης απαιτούν την αντικατάσταση της θυσίας από το έλεος («έλεος θέλω και ου θυσίαν») προλειαίνοντας το έδαφος για την ακροτελεύτια πράξη με την οποία αναιρείται το θυσιαστικό γεγονός.

Αυτό είναι ο Ιησούς Χριστος ως Θεάνθρωπος με την σταυρική θυσία, όπου αυτοαναιρείται η θυσία, αφού το αθώο θύμα δέχεται εκούσια την αυτοθυσία του. Η θυσία πλέον αποβαίνει αναίμακτη στην Θεία Ευχαριστία, την ιδρυτική τελετουργία της χριστιανικής εκκλησίας, η οποία ματαιώνει το θυσιαστικό συμβάν μετατρέποντάς το σε αναίμακτη αυτοθυσία και εκούσια εθελοδουλία. ΄Ετσι ο θύτης και το θύμα ταυτίζονται και με αυτόν τον τρόπο μοιάζει να κλείνει ο φαύλος κύκλος της βίας, δηλαδή με την εκούσια, ελεύθερη, αυτόβουλη και συνειδητή ταύτιση του αθώου θύματος με τον ένοχο θύτη στην αναίμακτη αυτοθυσία του Θεανθρώπου επί του σταυρού."

Από την τελευταία παράγραφο προκύπτει αυτό που αναφέρει ο φίλος Lock_Smith, ότι δηλ. "το άτομο έρχεται σε μια κατάσταση να θεωρήσει το εαυτό του "Μάρτυρα" και να αρνείται να δεχθεί οποιαδήποτε διέξοδο στο πρόβλημά του, βάζοντας ως μοναδικό σκοπό της ζωής του την σταυροφορική επίθεση στους απαρνητές του Κυρίου του." Άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα, γνωστό σε όλους στο οποίο γίνεται η χρήση αυτής της έννοιας, οι "μάρτυρες" του Ιεχωβά.

"Δεν με εκπλήσσει καθόλου ότι ο ένας απόλυτος και πανίσχυρος Θεός οδηγεί στη βία", αναφέρει ο Βασίλης Αλεξάκης και ομολογώ πως συμφωνώ απόλυτα μαζί του σ' αυτό.

Το θέμα μας, δεν είναι να βρούμε εδώ ποια από τις θρησκείες (μονοθεϊστικές ή πολυθεϊστικές) είναι βιαιότερη. "Και οι δυο αυτές ομαδοποιήσεις των θρησκευμάτων εδράζονται στην θυσία και κατά λογική συνέπεια τόσο ο μονοθεϊσμός όσο κι ο πολυθεϊσμός ενέχονται στην βία εξίσου." λέει ο Μπέγζος.

Όλες οι θρησκευτικές πεποιθήσεις των ανθρώπων είναι σεβαστές. Η βία όμως - απ' όπου κι αν προέρχεται - δεν είναι αποδεκτή.

Φίλε asvokounave, δεν ξέρω που αποσκοπεί η παρέμβασή σου (στο αν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι ή να πυροδοτήσεις κόντρα), όμως κατά την άποψή μου, η αναφορά σου στον Αθεϊσμό δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε. Ο Αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία - τουλάχιστον με την έννοια που δίνουμε σ' αυτό το θέμα στην λέξη "θρησκεία". Εδώ εξετάζουμε την θρησκεία με την κλασσική της έννοια ως πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται μαζί της όπως αναφέρει η Βικιπαίδεια και όπως επίσης συμπληρώνεται ότι "Σε αρκετές περιπτώσεις η λέξη θρησκεία —παρόμοια με τη λέξη θρήσκευμα— χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει αυτό που θα μπορούσε να περιγραφεί ορθότερα ως "οργανωμένη θρησκεία" -δηλαδή ενός οργανισμού που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας." Υπό αυτών των εννοιών χρησιμοποιείται η λέξη "θρησκεία". Μεταφορικά ίσως να θεωρείς πως θρησκεία είναι και ο Αθεϊσμός. Κατά την άποψή μου, δεν έχεις και πολύ δίκιο, γιατί στον Αθεϊσμό δεν υπάρχει σχεδόν κανένα χαρακτηριστικό θρησκείας ή θρησκεύματος. Δεν υπάρχει δηλ. οργανωμένη μορφή Αθεϊας - ας το πούμε έτσι. Τον Άθεο, δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ούτε "μονοθεϊστή", ούτε "πολυθεϊστή". Συνεπώς, το μόνο που θα καταφέρεις στο θέμα, θα είναι να ανοίξεις πάλι μια κόντρα μεταξύ των Άθεων και των Ένθεων, όπως τόσες άλλες κόντρες και μαλώματα που υπάρχουν στα θέματα του φόρουμ.

Αν διαφωνείς σε κάτι μπορείς πολύ απλά να διατυπώσεις την διαφωνία σου επί των όσων αναφέρονται. π.χ ο Αλεξάκης λέει "Δεν με εκπλήσσει καθόλου ότι ο ένας απόλυτος και πανίσχυρος Θεός οδηγεί στη βία." θέλοντας ακριβώς να δείξει πως οι μονοθεϊστικές θρησκείες εμπεριέχουν την βία στο σύστημά τους. Διαφωνείς με αυτό ; Και αν ναι, γιατί ; Πες απλά την άποψή σου.

Από την άλλη, να, πάρε μια πολυθεϊστική θρησκεία π.χ τον 12Θεϊσμό της Αρχαίας Ελλάδας. Δεν υπάρχουν εκεί θυσίες ; Δεν είναι η θυσία μια μορφή βίας ; Διάβασε μερικά πράγματα, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα, π.χ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=19&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8206 ,ανέπτυξε μια επιχειρηματολογία, απάντησε σε κάποιες απορίες αν θέλεις που αναφέρω εγώ, κι εμείς εδώ είμαστε για να κουβεντιάσουμε και να σε διαβάσουμε με κάθε καλή διάθεση. Τώρα, το να πετάς ένα ... "Εγώ θα προσέθετα και μια άλλη μονοθειστική θρησκεία που ΄βοηθάει την εκκόλαψη της βίας. Ο Αθεισμός". έτσι, αβίαστα χωρίς να λες τουλάχιστον γιατί εσύ θεωρείς τον Αθεϊσμό μονοθεϊστική θρησκεία, αυτό μόνο καβγάδες μπορεί να προκαλέσει. Ούτε σε παρεξηγούμε, ούτε τίποτε. 'Ντάξει, άποψή σου είναι κι αυτή, ok, αλλά πες μας και κάτι παραπάνω.

Τέλος πάντων, σχετικά με την ψυχολογία τώρα : Ο René Girard, στην προσπάθειά του να ερμηνεύσει την εκδήλωση της βίας στην Θρησκεία, εισάγει μια έννοια που βασίζεται στην επιθυμία των ανθρώπων και την ονομάζει "μιμητική επιθυμία". Από την http://www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathglobal_6_05/02/2006_1285403 αντιγράφω :

"Είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος με τον οποίον ερμηνεύει τη δέκατη και τελευταία εντολή του παλαιοδιαθηκικού Δεκαλόγου ένας σπουδαίος σύγχρονος διανοούμενος, ο Ρενέ Ζιράρ. Η εντολή επικεντρώνει, ως γνωστόν, στην επιθυμία απόκτησης. «Ουκ επιθυμήσης την γυναίκα του πλησίον σου, ουκ επιθυμήσεις την οικίαν του πλησίον σου ούτε τον αγρόν αυτού ούτε τον παίδα (= δούλο) αυτού ούτε την παιδίσκην (= δούλη) αυτού ούτε του βοός αυτού…» (Εξ. 20: 17). Ο Ζιράρ υποστηρίζει ότι ο οξυδερκής νομοθέτης διέγνωσε στην εν λόγω επιθυμία τη στρέβλωση των ανθρώπινων σχέσεων και τη ρίζα της βίας. Ο άλλος εκπροσωπεί στα μάτια μας μια πληρότητα που νιώθουμε να μας λείπει. Eτσι, τα πράγματα που αυτός κατέχει, φορτίζονται για μας με ιδιαίτερη αξία. Επιθυμούμε, λοιπόν, αυτό που ο άλλος επιθυμεί (ο Ζιράρ εισηγείται τον όρο «μιμητική επιθυμία») ή, με άλλα λόγια, επιθυμούμε να αποκτήσουμε αυτά που εκείνος διαφεντεύει. Αν η επιθυμία αυτή εμποδιστεί, τις περισσότερες φορές δεν σβήνει, αλλά δυναμώνει, ακριβώς επειδή η αντίσταση πηγάζει από εκείνον ο οποίος εμπνέει την επιθυμία. Καλωσορίσαμε στον φαύλο κύκλο που γεννιέται από την επιθυμητική μήτρα της βίας!"

Θεωρείτε πως η μιμητική επιθυμία εμφανίζεται σε αυτούς τους ανθρώπους στους οποίους παρατηρείται επιθετική συμπεριφορά σε ό,τι αφορά τις θρησκευτικές τους απόψεις ;

Προσωπικά, δεν θα έλεγα πως αποκλείεται. Ο Lock_Smith λέει :

quote:
Κατα βάθος όμως αυτός ο άνθρωπος τα βάζει με τον εαυτό του, αρχίζει με το πέρασμα του χρόνου να πιστεύει οτι δεν είναι άξιος να μεταφέρει τον λόγο του Κυρίου του και πως αυτός είναι ο λόγος που η φωνή του δεν βρίσκει αντίκρυσμα στους "άπιστους".

Κι εγώ αναρρωτιέμαι : Μήπως ένας από τους λόγους που αυτός ο άνθρωπος τα βάζει με τον εαυτό του είναι αυτός που αναφέρει o Girard λέγοντας πως "επιθυμούμε να αποκτήσουμε αυτά που εκείνος διαφεντεύει και πως αν η επιθυμία αυτή εμποδιστεί, τις περισσότερες φορές δεν σβήνει, αλλά δυναμώνει, ακριβώς επειδή η αντίσταση πηγάζει από εκείνον ο οποίος εμπνέει την επιθυμία." ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 10:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρώτο του συμπέρασμα είναι οτι οι άνθρωποι αυτοί είναι πολύ κακοί και δεν επιδέχονται καμία κουβέντα, αυτό που λένε "κολασμένοι".

Συμφωνώ και θα παραθέσω μια προσωπική εμπειρία ακριβώς για να δείξω πως ένα από τα πρώτα πράγματα - δεν ξέρω αν είναι το πρώτο πρώτο, πάντως συμβαίνει πολύ συχνά - που νιώθει ένας τέτοιος άνθρωπος είναι αυτό της "κόλασης", αυτό του "με κολάζεις", αυτό του "κολασμένου" που λέει ο Lock_Smith.

Όταν επισκέφτηκα κάποτε το Άγιο Όρος, υπήρχε στην μονή ένας μοναχός, ο τοπ ας πούμε της μονής, ο μάστερ. Αυτός ο μοναχός εξομολογούσε τους επισκέπτες και κατά προτροπή των φίλων μου, δέχτηκα κι εγώ να τον επισκεφτώ στο κελί του για να με εξομολογήσει. Όταν πήγα όμως, δεν θέλησα να του πω τίποτε, αντιθέτως τον χαιρέτησα και του είπα "Ειρήνη ημίν. Χαίρομαι που σας βλέπω και χαίρομαι που είστε καλά" και έφυγα. Την επόμενη μέρα, όταν με συνάντησε στο προαύλιο μαζί με κάποιους άλλους μοναχούς, ισχυριζόταν πως δήθεν εγώ δεν του είπα τίποτε την προηγούμενη νύχτα γιατί τάχαμ "δεν ήθελα να τον κολάσω". Είχε δηλ. - άκουσον, άκουσον! - την βεβαιότητα πως εγώ είμαι "κολασμένος" και δεν ήθελα να τον κολάσω. Με έβλεπε για πρώτη φορά, μου μιλούσε για πρώτη φορά κι όμως εγώ γι' αυτόν ήμουν κολασμένος. Τώρα θα μου πείτε "καλά να πάθεις", γιατί όταν δέχεσαι να επισκεφτείς έναν μοναχό που εξομολογεί τους επισκέπτες, ε, δεν πας για να τους πεις "γεια σου μεγάλε, τι χαμπάρια ;". Πας επειδή εσύ πρώτος αισθάνεσαι αμαρτωλός και κολασμένος. Αλλά, κάτι τέτοιο, δεν συνέβαινε με μένα, τουλάχιστον εκείνη την νύχτα. Είναι δηλ. σαν να του έδωσα - αφού δέχτηκα να τον επισκεφτώ - εγώ πρώτος το δικαίωμα να με θεωρεί κολασμένο. Αλλά, άντε τράβα να του το εξηγήσεις αυτό ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 12:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό φθινόπωρο, φίλε Lock_Smith!
Χαίρομαι που σε βλέπω και πάλι κοντά μας ανανεωμένο και "φορτσάτο".

Όσον αφορά το θέμα για την κατάλυση του δημοκρατικού πολιτεύματος στην αρχαία Αθήνα, δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς ή να ανησυχείς.
Όταν βρεις χρόνο και θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας, τότε μπορείς να το κάνεις.

Την συγκεκριμένη εκπομπή που αναφέρεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα δεν την γνωρίζω κι έχω δει τον κύριο Βίγγλα σε κάποιες τηλεοπτικές εκπομπές και διαφωνώ και με τις θέσεις που έχει εκφράσει κατά καιρούς αλλά και με τον τρόπο που τις καταθέτει.
Δεν θα αναφερθώ όμως προσωπικά σ' αυτόν αλλά θα καταθέσω κάποιες απόψεις μου σε ένα γενικότερο πλαίσιο με αφορμή τα όσα μοιράζεσαι μαζί μας.

quote:
1)Οι αντιπρόσωποι της εκλησίας δεν είναι όλοι τους πορωμένοι, όπως κάποιοι προσπαθούν να τους βάλουν όλους μέσα στο ίδιο σακί.

Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα, θεωρώ πως είναι λάθος να επικρατεί η αντίληψη ότι όλοι οι άνθρωποι που έχουν ένα κοινό σημείο μεταξύ τους (επάγγελμα, θρησκευτικές πεποιθήσεις, οικονομική κατάσταση, ακαδημαϊκή μόρφωση κ.α.) θα πρέπει να αντιμετωπίζονται και να κρίνονται με τα ίδια δεδομένα.
Οι νοητικές διεργασίες, οι γενικότερες πεποιθήσεις κι αντιλήψεις ενός ανθρώπου, ο τρόπος που επιτρέπει στον εαυτό του να βλέπει τα πράγματα, η ζωή του κλπ είναι στοιχεία που τον καθιστούν μοναδικό και ταυτόχρονα διαφορετικό από έναν συνάνθρωπο του.
Φυσικά κι όλοι οι ιερωμένοι δεν είναι "πορωμένοι" ή σκληροπυρηνικοί.
Ευτυχώς έχει τύχει να γνωρίσω ιερωμένους που θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό για την συναναστροφή μας κι έχει τύχει δυστυχώς να έχω γνωρίσει κι αρκετούς ιερωμένους που θα ήθελα να ξεχάσω ότι τους γνώρισα.

Για μένα αυτή η διαφορετικότητα ανάμεσα στα άτομα με κάποια κοινά πιστεύω είναι το γεγονός ότι κάθε άνθρωπος εν τέλει επιλέγει πόσο θα προσκολληθεί σε αυτά που πρεσβεύει, στο κατά πόσο αναγνωρίζει στον εαυτό του το δικαίωμα να παρέμβει στην ζωή και στην εξέλιξη των συνανθρώπων του, στο κατά πόσο αναγνωρίζει στους γύρω του να πιστεύουν αυτό που τους εξυπηρετεί - όπως ακριβώς κάνει κι ο ίδιος - και στο κατά πόσο επιτρέπει στον εαυτό του να προσεγγίζει τα πράγματα πιο συνθετικά και σφαιρικά.

quote:
2)Ορισμένοι άνθρωποι βγάζουν μια επιθετικότητα που προσβάλει τα δικαιώματα των άλλων, θεωρούν εαυτούς ιεραπόστολους και πρέπει πάση θυσία ο λόγος τους να διαπεράσει την ύπαρξη των ακροατών τους τσαλαπατώντας τους σαν να είναι σκουπίδια, αρκεί να πετύχει το "κύρηγμα".

Κι εδώ φτάνουμε στις πιθανές αιτίες αυτής της κατάστασης που περιγράφεις.

Μια πιθανή αιτία είναι μια βαθιά επιθυμία του ανθρώπου να σώσει τον κόσμο και τις ψυχές των συνανθρώπων του, κάτι που κατά βάση δεν είναι κακό.
Αρχικά τα κίνητρα του ενδέχεται να είναι και σε μεγάλο βαθμό ανιδιοτελή - πιστεύω ότι σχεδόν πάντα τα κίνητρα ενός ανθρώπου υποκρύπτουν έναν βαθμό ιδιοτέλειας - όμως στην πορεία η κατάσταση εντείνεται κι ενδέχεται να ξεφύγει από τον έλεγχο ακόμη και του ίδιου του ανθρώπου.
Αυτήν την πλάνη την θεωρώ ως μια από τις πιο επιζήμιες πλάνες στις οποίες μπορεί να "ενδώσει" ένας άνθρωπος.
Σε τέτοιες περιπτώσεις η έννοια του ηθικού αποκτά πολύ μεγαλύτερη ελαστικότητα, τα όρια ελευθερίας των ανθρώπων και του σεβασμού αυτών και των επιλογών του χαλαρώνουν επικίνδυνα κι ο άνθρωπος αυτός ως άλλος Μεσσίας αποφασίζει ότι έχει την δικαιοδοσία από τον Θεό να αλλάξει τον κόσμο.

Μια άλλη πιθανή αιτία για την επιθετικότητα που εξετάζουμε είναι ο φόβος - όχι απαραίτητα του θανάτου.
Όταν ένας άνθρωπος έχει ενδόμυχες αμφιβολίες για την ορθότητα ή μη των όσων πιστεύει, ίσως και να προσπαθήσει να ισχυροποιήσει τις πεποιθήσεις του μέσω της προβολής τους στους συνανθρώπους του.
Αυτό θα μπορούσε να του δώσει την εντύπωση ότι εφόσον ένα Α πράγμα το πιστεύουν περισσότεροι άνθρωποι, τότε αυξάνουν οι πιθανότητες αυτό να είναι και το πιο σωστό, οπότε ανακουφίζει για λίγο τις φοβίες του.
Ίσως πάλι για αυτό το λόγο να προσπαθεί να πολεμήσει όλα όσα αντιτίθενται στις πεποιθήσεις του και τις "απειλούν".

Μπορεί πάλι να έχουμε ως αιτίες κάποιες νευρολογικής φύσεως ανωμαλίες, επειδή όμως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις επάνω σ' αυτές ας ακούσουμε τις πληροφορίες που ίσως έχει κάποιος συνομιλητής μας.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 13:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ιστοσελίδα του Αγίου Όρους ( http://www.agiooros.net/modules.php?name=GCalendar&file=viewday&y=2008&m=5&d=10 ) αναφέρεται :

"Οι ζηλωτές αποτελούσαν μία ξεχωριστή κοινωνική τάξη στην Ιουδαϊκή κοινωνία κατά τους χρόνους του Χριστού. Αποτελούνταν από λαϊκούς αγωνιστές, οι οποίοι μάχονταν εναντίον των Ρωμαίων κατακτητών, συνεχίζοντας την παράδοση των Μακκαβαίων επαναστατών. Όμως συχνά, πολλοί από αυτούς, εκμεταλλεύονταν τον απελευθερωτικό αγώνα και καταντούσαν τύραννοι του ιδίου του λαού τους. Προέβαιναν σε παράνομες πράξεις βίας και ληστειών για ίδιο όφελος και γι' αυτό τον 1ο αιώνα μ.Χ. είχε αναπτυχθεί λαϊκή δυσαρέσκεια κατά του κινήματος των ζηλωτών. Οι συσταυρούμενοι με τον Κύριο ληστές ήταν ζηλωτές."

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει η άποψη ενός σύγχρονου αγίου της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας, του Αγίου Νεκταρίου (σελ. 179 από το βιβλίο του "Γνώθι σ' αυτόν") που αναφέρεται στον μη κατ' επίγνωση ζηλωτή, δηλ. στον ζηλωτή που δεν καταλαβαίνει πως είναι ζηλωτής, που δεν έχει επίγνωση δηλ. ότι είναι ζηλωτής. (τώρα, ποιος τρελός καταλαβαίνει πως είναι τρελός ; αυτό δεν φαίνεται να ενδιαφέρει τον Άγιο Νεκτάριο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Σύμφωνα λοιπόν με τον Άγιο Νεκτάριο :

"Ο μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτής κέκτηται μεν ζήλον αλλ' ου κατ' επίγνωσιν, πλανάται εν ταις σκέψεσι και ενεργείας αυτού και εργαζόμενος δήθεν υπέρ της δόξης του Θεού παραβαίνει τον νόμον της προς τον πλησίον αγάπης.

Ο μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτής εν τη ζέσει του ζήλου αυτού πράττει τα ενάντια, προς τάς διατάξεις του Θειου νόμου και προς το Θείον θέλημα.

Ο μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτής διαπράττει το κακόν, όπως επέλθη το υπ' αυτού νοούμενον αγαθόν.

Ο ζήλος του μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτού είναι πυρ διαφθείρον, πυρ καταναλίσκον· η καταστροφή προπορεύεται αυτού και η ερήμωσις έπεται αυτώ.

Ο μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτής εύχεται τω Θεώ να ρίψη πυρ εξ ουρανού και να κατακαύση πάντας τους μη δεχόμενους τας αρχάς και πεποιθήσεις αυτού.

Τον μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτήν χαρακτηρίζει μίσος προς τους ετεροθρήσκους ή ετεροδόξους, ο φθόνος και ο επίμονος θυμός, η εμπαθής αντίσταση προς το αληθές πνεύμα του θείου νόμου, η παράλογος επίμονη εν τη υπερασπίσει των ιδίων φρονημάτων, ο παράφορος ζήλος προς κατίσχυσιν εν πασίν, η φιλοδοξία, η φιλονικία, η έρις, και το φιλοτάραχον.

Ο μη κατ' επίγνωσιν ζηλωτής είναι, άνθρωπος ολέθριος."

Δηλ. αν όλα τα παραπάνω τα κάνει ένας "μη κατ' επίγνωσιν" ζηλωτής, σκεφτείτε τι θα έκανε ένας "κατ' επίγνωσιν" ζηλωτής ... Ωραίος ο Άγιος, τον παραδέχομαι ...

Edited by - zip on 30/08/2008 13:06:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"το βιβλίο του Nτόκινς είναι, εν μέρει, μια αντίδραση στις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου, οι οποίες έχουν καταγραφεί ως ενέργειες κατ’ ουσίαν θρησκευτικές. Οποια και αν ήταν τα κοινωνικά ή πολιτικά κίνητρα των αεροπειρατών, το θρησκευτικό ήταν εκείνο που τους μεταμόρφωσε σε όργανα θανάτου. Πίστευαν ότι επιτελούσαν έργο Θεού και θα ανταμείβονταν στη μεταθανάτια ζωή." πηγή : http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_1_01/12/2006_207292 για το βιβλίο του Pίτσαρντ Nτόκινς God’s Delusion (εκδ. Bantam)

Αυτοί οι αεροπειρατές, ήταν οι κατ' επίγνωσιν ζηλωτές. Ας πάμε τώρα σε μία άλλη εκδήλωση βίας από ανθρώπους που έχουν μετατρέψει την πεποίθησή τους σε εμμονή :

Τζιχάντ

Τζιχάντ είναι η συνεχής προσπάθεια που πρέπει να καταβάλλει ο πιστός προς όφελος της κοινότητάς του αλλά και για την προστασία της πίστης του απέναντι σε οποιονδήποτε εχθρό, υλικό ή άυλο, εξωτερικό ή εσωτερικό. Η τζιχάντ, η οποία υπό συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να εκφραστεί και ως πραγματικός πόλεμος (στην περίπτωση άμυνας των πιστών απέναντι σε κάποιον εισβολέα, ας πούμε), επιτρέπει και τη χρήση βίας αλλά με πολύ συγκεκριμένους και αυστηρούς περιορισμούς: απαγορεύεται στον πιστό να βλάψει αθώους και επιβάλλεται η αποδοχή οποιασδήποτε ειρηνευτικής χειρονομίας από την πλευρά του «εχθρού».

[...]

Το Κοράνι αναγνωρίζει τέσσερις τρόπους τζιχάντ: με την καρδιά, τη γλώσσα, το χέρι και το σπαθί. Από αυτούς ο τέταρτος είναι ο σπανιότερος και ο πρώτος ο πιο δύσκολος. Τα ιερά κείμενα του ισλάμ αναφέρουν ότι όταν ο Μωάμεθ επέστρεψε από μια μάχη είπε: «Γυρίσαμε σήμερα από τη μικρή τζιχάντ. Πρέπει τώρα να στραφούμε στη μεγάλη τζιχάντ». Με αυτό εννοούσε ότι από τον πόλεμο κατά των εχθρών, που είναι εύκολος, οι πιστοί θα πρέπει τώρα στραφούν στη δύσκολη πάλη για τη βελτίωση του εαυτού τους.

πηγή : http://www.in.gr/news/september/sept12d.htm

Βία με συγκεκριμένους και αυστηρούς περιορισμούς, βία με εκπτώσεις δηλ. : "Θα σου κόψω τα χέρια! Άντε καλά ... θα σου κόψω μόνο το δεξί."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 14:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βία & Αρχαία Ελλάδα

Και εδώ, πολύ ψωμί! Δεν είναι λίγες οι αναφορές συγγραφέων και ιστορικών για ανθρωποθυσίες, ζωοθυσίες κτλ. προς ικανοποίησην διαφόρων θεοτήτων. Εδώ έχουμε και μια περίπτωση κανιβαλισμού :

Το 1979, σε μια αρχαιολογική αποστολή στην Κνωσό, στην Κρήτη, ο καθηγητής της αρχαιολογίας με το όνομα Peter Warren ανακάλυψε σπίτια όπου το ταβάνι τους είχε πέσει στο πάτωμα. Ανακάλυψε μερικά σπιτικά αντικείμενα όπως και ένα μεγάλο βάζο που περιείχε κατάλοιπα από τροφές, καμένη γη και οστά ανθρώπου (σπόνδυλο) με σημάδια από κοψίματα.

Ερευνώντας περισσότερο στο διπλανό δωμάτιο, ανακάλυψαν 251 οστά από ζώα (πρόβατα, γουρούνια, σκύλους, κ.λ.π.) μαζί με 371 ανθρώπινα κόκαλα και θραύσματα από κόκαλα, όλα όμως ήταν κόκαλα παιδιών. Όλα αυτά τα κόκαλα είχαν σημάδια από κοψίματα.

Ο Warren συμπέρανε πως επρόκειτο για κάποιο είδος καvνιβαλισμού, μιας και τα σημάδια των οστών έμοιαζαν με εκείνα που παρουσιάζονται όταν κάποιος προσπαθεί να αφαιρέσει το κρέας από αυτά. Κάποιο μακάβριο είδος λατρείας, με τον θάνατο και το φάγωμα των παιδιών για θρησκευτικούς σκοπούς, έδινε υπόσταση στο μύθο του ανθρωποφάγου Μινώταυρου.

Επίσης, πολλά στοιχεία βρέθηκαν που υποστήριζαν την άποψη ότι οι Μινωίτες συμμετείχαν σε ταυρομαχίες για θρησκευτικούς σκοπούς κατά τις οποίες ακροβάτες προσπαθούσαν να πηδήξουν πάνω από τους επιτιθέμενους ταύρους χωρίς να κτυπήσουν στα κέρατά τους. Ο Λαβύρινθος θα μπορούσε να είχε εμπνευστεί στο παλάτι της Κνωσού το οποίο αποτελούνταν από ένα μεγάλο σύμπλεγμα από αλληλοσυνδεόμενα προαύλια και διαμερίσματα.

πηγή: Ancient Mysteries by Peter James and Nick Thorpe από την ιστοσελίδα http://agapi-pisti-elpida.pblogs.gr/2008/07/anthrwpothysies-sthn-arhaia-ellada.html Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asvokounavos
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 18:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asvokounavos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε asvokounave, δεν ξέρω που αποσκοπεί η παρέμβασή σου (στο αν θέλεις να συμπληρώσεις κάτι ή να πυροδοτήσεις κόντρα),

Φίλε μου ,προφανώς και αποσκοπεί στο να βοηθήσω την συζήτηση - και το λέω αυτό με όλη την καλή μου διάθεση (αν παρατηρήσεις τα asvokounava πάντα χαμογελούν)


quote:
όμως κατά την άποψή μου, η αναφορά σου στον Αθεϊσμό δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε.

Δεν κρίνω τον Αθεισμό. Κρίνω αυτούς που χρησιμοποιούν την έννοια του Αθεισμού δίνοντάς της θρησκευτική υπόσταση και φανατισμό - νομίζω με πιάνεις και ελπίζω να ξηγήθηκα..

quote:
Ο Αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία - τουλάχιστον με την έννοια που δίνουμε σ' αυτό το θέμα στην λέξη "θρησκεία".

Συμφωνώ. Απλά η θεωρία διαφέρει δυστυχώς στην πράξη - ρίξε μια ματιά γύρω σου στους περισσότερους που δηλώνουν άθεοι.

quote:
Εδώ εξετάζουμε την θρησκεία με την κλασσική της έννοια ως πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται μαζί της όπως αναφέρει η Βικιπαίδεια και όπως επίσης συμπληρώνεται ότι "Σε αρκετές περιπτώσεις η λέξη θρησκεία —παρόμοια με τη λέξη θρήσκευμα— χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει αυτό που θα μπορούσε να περιγραφεί ορθότερα ως "οργανωμένη θρησκεία" -δηλαδή ενός οργανισμού που υποστηρίζει την άσκηση μιας θρησκείας συχνά υπό την μορφή νομικής οντότητας."

Συμφωνώ. Νομίζω οτι σ αυτές τις βάσεις που θέτεις στην συζήτηση, περί οργανωμένης θρησκείας, είμαστε στα ίδια λόγια


quote:
Υπό αυτών των εννοιών χρησιμοποιείται η λέξη "θρησκεία". Μεταφορικά ίσως να θεωρείς πως θρησκεία είναι και ο Αθεϊσμός. Κατά την άποψή μου, δεν έχεις και πολύ δίκιο, γιατί στον Αθεϊσμό δεν υπάρχει σχεδόν κανένα χαρακτηριστικό θρησκείας ή θρησκεύματος. Δεν υπάρχει δηλ. οργανωμένη μορφή Αθεϊας - ας το πούμε έτσι.

Συμφωνώ. Δεν υπάρχουν de facto τυπικά, διότι αν υπήρχαν θα αναιρούσαν την έννοια του όρου, και κάθε δομή και τυπος θα μετέτρεπε αυτόματα τον αθεισμό σε θρησκεία. Μεταφορικά το λέω όπως πολύ σωστά κατάλαβες.

quote:
Τον Άθεο, δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ούτε "μονοθεϊστή", ούτε "πολυθεϊστή". Συνεπώς, το μόνο που θα καταφέρεις στο θέμα, θα είναι να ανοίξεις πάλι μια κόντρα μεταξύ των Άθεων και των Ένθεων, όπως τόσες άλλες κόντρες και μαλώματα που υπάρχουν στα θέματα του φόρουμ.

Σε καμία περίπτωση δεν θα το ήθελα, μου αρέσουν οι οάσεις των ήρεμων θεμάτων χωρίς προστριβές με δημιουργικό διάλογο. Τα ασβοκούναβα γενικά αγαπάνε τις οάσεις γιατί είναι ψήγματα ομορφιάς στην μέση της ερήμου.

quote:
Αν διαφωνείς σε κάτι μπορείς πολύ απλά να διατυπώσεις την διαφωνία σου επί των όσων αναφέρονται. π.χ ο Αλεξάκης λέει "Δεν με εκπλήσσει καθόλου ότι ο ένας απόλυτος και πανίσχυρος Θεός οδηγεί στη βία." θέλοντας ακριβώς να δείξει πως οι μονοθεϊστικές θρησκείες εμπεριέχουν την βία στο σύστημά τους. Διαφωνείς με αυτό ; Και αν ναι, γιατί ; Πες απλά την άποψή σου.

Αν θεωρήσω τον "Θεό" ως το νοητικό κατασκεύσαμα των οργανωμένων θρησκειών, συμφωνώ με τον κύριο Αλεξάκη. Αν όχι, τότε θα διαφωνήσω.

quote:
Από την άλλη, να, πάρε μια πολυθεϊστική θρησκεία π.χ τον 12Θεϊσμό της Αρχαίας Ελλάδας. Δεν υπάρχουν εκεί θυσίες ; Δεν είναι η θυσία μια μορφή βίας ; Διάβασε μερικά πράγματα, στο φόρουμ υπάρχουν θέματα, π.χ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=19&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8206 ,ανέπτυξε μια επιχειρηματολογία, απάντησε σε κάποιες απορίες αν θέλεις που αναφέρω εγώ, κι εμείς εδώ είμαστε για να κουβεντιάσουμε και να σε διαβάσουμε με κάθε καλή διάθεση. Τώρα, το να πετάς ένα ... "Εγώ θα προσέθετα και μια άλλη μονοθειστική θρησκεία που ΄βοηθάει την εκκόλαψη της βίας. Ο Αθεισμός". έτσι, αβίαστα χωρίς να λες τουλάχιστον γιατί εσύ θεωρείς τον Αθεϊσμό μονοθεϊστική θρησκεία, αυτό μόνο καβγάδες μπορεί να προκαλέσει. Ούτε σε παρεξηγούμε, ούτε τίποτε. 'Ντάξει, άποψή σου είναι κι αυτή, ok, αλλά πες μας και κάτι παραπάνω.

Και σ αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου. Μάλλον εξέλαβες λανθασμένα τα γραφόμενά μου. Μιλάω καθαρά για εκείνους που πίσω από τον προσωπικό μανδύα της αθείας δημιουργούν μόνοι τους έναν Μη-Θεό τον οποίον προσκυνούν μέσα από τον φανατισμό τους. Ελπίζω να έγινα κατανοητός, διότι νομίζω οτι οι απόψεις μας δεν διαφέρουν κατά βάθος και πάρα πολύ.

Asvokounavos: Τα βελανίδια που χαρίζει, δεν είναι είδος θυσίας. Του χαρίστηκαν από το Όλον και τα ξαναγυρίζει ωστε να κάνουν τον κύκλο τους, χαρίζοντας ομορφιά σε όλους κατά την διάρκεια του ταξιδιού τους προς τα κει από όπου προήλθαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω τους συνομιλητές,

Θα ήθελα να παραθέσω και μια άποψή μου για τον Αθεϊσμό.

Δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που τείνουν στον Αθεϊσμό λόγω απελπισίας ή απογοήτευσης, μερικοί παραδέχωνται οτι βαθυά μέσα τους νιώθουν μια απογοήτευση έως και θυμό για το "κατάντημα" των ανθρώπων.

Συνήθως ο Αθεϊσμός συμπορεύεται με τον Μηδενισμό.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 19:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η πολιτικοποίηση της θρησκείας εγκυμονεί, άλλωστε, τον κίνδυνο εμφυλίων πολέμων. Είναι ενδεικτικό ότι το 43% των εμφυλίων μετά το 2000 είχε θρησκευτικό χαρακτήρα. Τις δεκαετίες 1940 και 1950 το αντίστοιχο ποσοστό ήταν περίπου 25%. Εξάλλου, ο θρησκευτικός εξτρεμισμός είναι συχνά ο μοχλός που κινεί τις περισσότερες τρομοκρατικές επιθέσεις." από http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_07/04/2007_222443Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 15:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και ο αθεϊσμός, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί θρησκεία για τους λόγους που αναφέραμε παραπάνω, συναντιέται όμως στα κομμουνιστικά καθεστώτα, έχουμε περιπτώσεις που επεβλήθει ωμή βία από αθεϊστές κομμουνιστές σε πιστούς στα πλαίσια μιας γενικότερης "αναμόρφωσης". Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Μάριους Τουρκάνου στην Ρουμανία. Αντιγράφω από τη "Μαύρη βίβλος του Κομμουνισμού", εκδ. ΕΣΤΙΑ >

Η Σεκουριτάτε, η ρουμανική πολιτική αστυνομία, χρησιμοποιούσε στις ανακρίσεις τις "κλασικές" μεθόδους βασανιστηρίων: ξύλο, φάλαγγα και κρέμασμα από τα πόδια με το κεφάλι κάτω. Στο Πιτέστι, η ωμότητα των βασανιστηρίων ξεπέρασε κατά πολύ αυτές τις μεθόδους:

Εφαρμόστηκε όλο το φάσμα των μαρτυρίων: κάψιμο με τσιγάρο σε διάφορα μέρη του σώματος' πολλοί κρατοuμενοι είχαν νεκρωμένα τα οπίσθια, η σάρκα τους έπεφτε όπως των λεπρών , τους ανάγκαζαν να καταπίνοuν μια ολόκληρη καραβάνα με περιττώματα και, όταν έκαναν εμετό, τους έχωναν τα ξερατά τους στο στόμα με το ζόρι.

Η παραληρηματική φαντασία του Τουρκάνου ξεδιπλωνόταν ιδιαίτερα κατά των θρησκευόμενων φοιτητών που αρνούνταν να απαρνηθουν τον Θεό.

Mερικοί "βαπτίζονταν" κάθε πρωί με τον ακόλουθο τρόπο: τους βουτούσαν το κεφάλι μέσα σε έναν κουβά γεμάτο ούρα και κόπρανα, ενώ οι άλλοι κρατούμενοι έψελναν γύρω-γύρω τις τελετουργικές φράσεις του βαπτίσματος. Για να μην πνιγεί αυτός που βασανιζόταν, του έβγαζαν το κεφάλι πού και πού και τον άφηναν για λίγο να αναπνεύσει πριν το ξαναβυθίσουν μες στη βρωμιά. Ένας από αυτούς που είχε βασανιστεί συστηματικά με τον προαναφερθέντα τρόπο, είχε αποκτήσει ένα τικ που διήρκεσε σχεδόν δύο μήνες: κάθε πρωί, πήγαινε μόνος του και βύθιζε το κεφάλι στο μαστέλο, προς μεγάλη χαρά των αναμορφωτών του.

Όσο για τους μαθητές των θρησκευτικών σχολών, ο Τουρκάνου τους υποχρέωνε να ιερουργουν στις λειτουργίες μαύρης μαγείας που σκηνοθετουσε, κυρίως κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Εβδομάδας, την παραμονή του Πάσχα. Mερικοί παρίσταναν τους Ψάλτες,άλλοι τους ιερείς. Το κείμενο της λειτουργίας του Τουρκάνου ήταν προφανώς πορνογραφικό και παράφραζε με δαιμονικό τρόπο το πρωτότυπο. Η Παρθένος αποκαλουνταν "η μεγάλη πουτάνα" και ο Ιησους "ο μαλάκας που πέθανε πάνω στο σταυρό". Εκείνος που έπαιζε το ρόλο του ιερέα έπρεπε να γδυθεί εντελώς, τον τίλυγαν σε ένα σεντόνι λερωμένο με ακαθαρσίες και του κρεμουσαν στο λαιμό έναν φαλλό φτιαγμένο από σαπούνι και ψίχα, ψεκασμένο με DDT. Το 1950, στη διάρκεια της νύχτας του Μ. Σαββάτου, οι σπουδαστές που αναμορφώνονταν υποχρεώθηκαν να περάσουν μπροστά από έναν τέτοιο "ιερέα", να φιλήσουν το φαλλό και να πουν: "Χριστός Ανέστη" .

περισσότερα > http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=13494&m=B55&aa=1

Edited by - zip on 08/09/2008 15:33:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 15:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε zip, λυπάμαι που με βρίσκεις πάλι μπροστά σου, αλλα αρχίζω ναπιστεύω ότι διεξάγεις έναν αγώνα όχι υπέρ της θρησκείας, αλλά κατά της αθρησκείας. Αυτό αφενός είναι άδικο και αδικαιολόγητο, σε μία χώρα που προστατεύει συνταγματικά την αναεξιθρησκεία, αφετέρου σε ωθεί σε βεβιασμένες τοποθετήσεις
Η περίπτωση του Μάριους Τουρκάνου, που αναφέρεις, ΔΕΝ αποτελεί περίπτωση άθεου, όσο και αν έτσι προσπαθεί να εμφανιστεί από τον αρθρογράφο του Βήματος. Με βάση τα αναφερόμενα στο άρθρο και κυρίως τα

quote:
Όσο για τους μαθητές των θρησκευτικών σχολών, ο Τουρκάνου τους υποχρέωνε να ιερουργουν στις λειτουργίες μαύρης μαγείας που σκηνοθετουσε,

quote:
ο κείμενο της λειτουργίας του Τουρκάνου ήταν προφανώς πορνογραφικό

εύκολα εξάγεται το συμπέρασμα ότι ο εν λόγω δυνάστης δεν ήταν άθεος, αλλά σατανιστής. Οι συνειδητοποιημένοι ιδεολογικά άθεοι δεν έχουν λόγο να εχθρεύονται τους θρησκευόμενους, γιατί πολύ απλά τους είναι εντελώς αδιάφοροι, όπως ισχύει και για τους συνειδητοποιημένους θρήσκους. Δε θα μπω στη διαδικασία να σου υπενθυμίσω βιαιοπραγίες σε βάρος πληθυσμών από "θρησκευόμενους" ηγέτες, γιατί πραγματικά το βρίσκω ανούσιο. Εκείνο που πραγματικά με προβληματίζει, είναι ότι μπαίνεις στη λογική της πολεμικής σε βάρος μίας κοινωνικής ομάδας και μίας συγκεκριμένης ιδεολογιας, αντί απλά να την αντιπαρέρχεσαι με τις δικές σου θέσεις. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 21:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kostakis, δεν τα πας και τόσο καλά με τους αρθρογράφους ε ; (αστειεύομαι). Το λοιπόν ... επειδή θέλω να κουβεντιάσουμε σχετικά με αυτό :

"Η ανάκαμψη της θρησκείας ενδέχεται να οφείλεται εν μέρει στη διεύρυνση των ελευθεριών. Στο χρονικό διάστημα από τα μέσα της δεκαετίας του 1970 και μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 1990 σημειώθηκε το λεγόμενο «τρίτο κύμα» εκδημοκρατισμού και τα μικρότερης σημασίας κύματα που ακολούθησαν σε πολλές χώρες. Το αποτέλεσμα ήταν να αποκτήσουν οι λαοί των χωρών αυτών πολιτικές ελευθερίες αδιανόητες στη διάρκεια των δεκαετιών 1950 και 1960 και να αρχίσουν να αμφισβητούν τον κοσμικό χαρακτήρα που είχε επιβάλει η πρώτη γενιά εκσυγχρονιστών. Στις πρώην κομμουνιστικές χώρες, για παράδειγμα, η αποχή από τη θρησκεία επεβλήθη διά της βίας."

χρησιμοποίησα τον Τουρκάνου, για να ... σε φέρω στο παρόν θέμα που είναι κάπως πιο σχετικό από το άλλο το μακάβριο του Schwabe.

quote:
Οι συνειδητοποιημένοι ιδεολογικά άθεοι δεν έχουν λόγο να εχθρεύονται τους θρησκευόμενους, γιατί πολύ απλά τους είναι εντελώς αδιάφοροι, όπως ισχύει και για τους συνειδητοποιημένους θρήσκους.

Θα δείξει, θα δείξει ... εύχομαι να κάνω λάθος εγώ.

quote:
Εκείνο που πραγματικά με προβληματίζει, είναι ότι μπαίνεις στη λογική της πολεμικής σε βάρος μίας κοινωνικής ομάδας και μίας συγκεκριμένης ιδεολογιας, αντί απλά να την αντιπαρέρχεσαι με τις δικές σου θέσεις.

Προτού αντιπαρέλθω με τις δικές μου θέσεις, θα ήθελα λίγο να το ψάξω. Δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, με ενδιαφέρει όμως πολύ. Θα συγκεντρώσω κάποια στοιχεία, θα τα μελετήσω και κατόπιν θα βγάλω ένα συμπέρασμα για να μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε παίρνοντας κι εγώ θέση. Προσωπική βέβαια, έτσι ; Προς το παρόν, δεν έχω πειστεί - εγώ προσωπικά - πως ο Αθεϊσμός δεν είναι Θρησκεία, το ψάχνω δηλ. ακόμη. Ωστόσο, με προβληματίζει πως όντως αν η θρησκεία συμπεριλαμβάνει στην έννοιά της την έννοια "οργάνωση", τότε ο Αθεϊσμός, δεν είναι θρησκεία. Δεν έχουμε οργανωμένους Άθεους, τουλάχιστον μέχρι αυτήν την στιγμή που γράφω, δεν έχω κάποιο στοιχείο που να το διαψεύδει. Χρειάζομαι λοιπόν κι άλλα στοιχεία για να το υιοθετήσω αυτό ως προσωπικό μου συμπέρασμα. Δεν τα βάζω με τους Άθεους, έτσι ; Απλά ... ερευνώ με καλή διάθεση.

Θα τα ξαναπούμε φίλε ... σε παρακαλώ μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για μένα ... περίμενε λίγο αν θέλεις ...

ξεκινάμε ... >

http://www.focusmag.gr/id/view-user-article.rx?oid=122234


Edited by - zip on 08/09/2008 22:30:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 22:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα και τον παρόντα συνομιλητή

Φίλε zio, είναι η αλήθεια ότι είμαι "αλλεργικός" στους αρθρογράφους, γιατί θεωρώ ότι μία μεγάλη μερίδα τους κάνει το άσπρο μαύρο. Θα μου πεις "προσωπική γνώμη εκφράζουν", θα συμφωνήσω, ίσως από κει προέρχεται η αλλεργία : διαφέρουν οι απόψεις μας. Κυρίως όμως με τρελαίνουν εκείνοι που με δουλεύουν μέσα στα μούτρα.

quote:
Στις πρώην κομμουνιστικές χώρες, για παράδειγμα, η αποχή από τη θρησκεία επεβλήθη διά της βίας.

Νομίζω ότι το ξανασυζητήσαμε και δε διαφώνησα. Απλά σου είπα ότι η άλλη πλευρά, όπου υπερίσχυσε μέσω εξίσου ολοκληρωτικών καθεστώτων, επέβαλε με αντίστοιχες μεθόδους την τυφλή θρησκευτική πίστη. Η ισχύς των εξουσιαστών, προφανώς, σε κάθε περίπτωση.

quote:
Προτού αντιπαρέλθω με τις δικές μου θέσεις, θα ήθελα λίγο να το ψάξω. Δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, με ενδιαφέρει όμως πολύ. Θα συγκεντρώσω κάποια στοιχεία, θα τα μελετήσω και κατόπιν θα βγάλω ένα συμπέρασμα για να μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε παίρνοντας κι εγώ θέση. Προσωπική βέβαια, έτσι ;

Είναι ευχάριστο το ότι ψάχνεις και το ότι δίνεις κίνητρο με αυτή σου τη δραστηριότητα και σε άλλους να κάνουν το ίδιο. Ενισχύεις το διάλογο, προσφέρεις γνώση και ΣΙΓΟΥΡΑ αφυπνίζεις κάποιους ώστε να εμπλουτίσουν με έρευνα και μελέτη τα πιστεύω τους και όχι να τα υποστηρίζουν με παραληρηματικές αοριστολογίες και προσβολές (και δεν εννοώ απαραίτητα για τους συμμετέχοντες εδώ, αλλά και για απλούς αναγνώστες του esoterica).
Φυσικά και θέλω προσωπική άποψη. Αποφεύγω, σχεδόν απόλυτα, τις παραπομπές, εκτός αν είναι παράθεση δεδομένων προς διεξαγωγή συμπεράσματος από μένα και το συνομιλητή μου. Δε μου αρέσουν οι έτοιμες απαντήσεις, όπως πιστεύω και σε σένα.

quote:
Ωστόσο, με προβληματίζει πως όντως αν η θρησκεία συμπεριλαμβάνει στην έννοιά της την έννοια "οργάνωση", τότε ο Αθεϊσμός, δεν είναι θρησκεία.

Νομίζω πως έχεις δίκιο σε αυτό. Ίσως γιατί ο Αθεϊσμός είναι κάπως πιο ελαστικός στις απαιτήσεις του (χωρίς αυτό να το κρίνω ως θετικό ή αρνητικό) και συνεπώς υπάρχει δυσκολία κατοχύρωσης ενός πλαισίου κανόνων και ηθικής που να αντιπροσωπεύει την έννοια. Από την άλλη, είναι η άρνηση, πράγμα που σημαίνει ότι σε κάποια σημεία αποτελεί απλά το αντίθετο του "ενθεϊσμού", αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μία τέτοια ορολογία. Σε αυτές τις περιπτώσεις το αντίθετο μπορεί να είναι πιο εκτεταμένο, γιατί παρά το ότι είναι αντίθετο, συμπεριλαμβάνει όλα τα μη της άλλης προσέγγισης. Αυτό δημιουργεί σαφώς ένα πιο άναρχο πεδίο όσον αφορά την αθεϊα, αλλά προσωπικά ελάχιστα με απασχολεί : δε με ενδιαφέρει το θεωρητικό μέρος της αθεϊας, προσπαθώ περισσότερο να ασχοληθώ με την ορθολογική διαμόρφωση εσωτερικών ηθικών κανόνων.

quote:
Δεν τα βάζω με τους Άθεους, έτσι ; Απλά ... ερευνώ με καλή διάθεση.

Δεκτόν, μέχρι αποδείξεως του εναντίου

quote:
σε παρακαλώ μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα για μένα ... περίμενε λίγο αν θέλεις ...

Αν πραγματικά βιάστηκα, αναιρώ. Το σφάλλειν ανθρώπινον. Όσο για αναμονή, δεν έχω χρονικούς περιορισμούς, αρκεί να αισθανθείς εσύ πιο πλήρης ιδεολογικά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 02:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Κουναβι ειπε:
quote:
Βρε παιδια, βρε παιδια.... γιατί παρεξηγείτε τον asvokounavo??

Δεν αντιλέγω σε τίποτα από αυτά που παραθέσατε, απλά προσπαθώ να συμπληρώσω!



quote:
Φίλε μου ,προφανώς και αποσκοπεί στο να βοηθήσω την συζήτηση - και το λέω αυτό με όλη την καλή μου διάθεση (αν παρατηρήσεις τα asvokounava πάντα χαμογελούν)


Τι σε παρεξηγουμε ρε φιλε?Τι μας ενδιαφερει εμας η διαθεση σου?
Τι? Περιμενεις επειδη μας λες πεντε ψευτοΑθεϊες του στυλ ασβοκουναβο(που χριστιανοφερνουν κιολας!-εχεις αυτο το αηδιαστικο ειρινικο-αντικειμενικο υφος) να σε λιπιθουμε?? Οικτρα πλανασε χριστιανοπροβατο. Ουτε καν μας ξεκαθαρισες αν εισαι αθεος ή οχι. Εισαι ή δεν εισαι?
Ε, αν δεν εισαι αντε στο καλο... ή μαλλον κατσε εδω περα να σε μπινελικωνουμε μιας που απουσιαζει ο Ψηλός(Πιστός στο Χριστο Πιστος και στα φορουμς). Ειδες εδω περα δεκα φτωχους και ταπεινους αθεους που προσπαθουν να κανουν πιο χαρουμενες τις φτωχες και ταπεινες ζωες τους και προσπαθεις να τους παραπλανησεις με τα υποχθονια χριστιανικα σου φρονηματα!

Αισχος!

Μη σου πω οτι ο προσηλυτισμος ειναι και ποινικο αδικημα(ας με βοηθησει εδω καποιος αδελφος αθεος που γνωριζει τον ποινικο κωδικα)αρα εσυ εισαι και... εγγληματιας!
Δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω.Και αυτο γιατι δεν θελω να σε κανω να νιωσεις περισσοτερη ντροπη... αντε τωρα!

ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ??

Βρε Κωστακι ποια επιθετικοτητα? Ειναι δυνατον να αφηνεις τους χριστιανους και τους καθε ειδους ενθεους(με κεντρο τους χριστιανους παντα) να παραπλανουν τον αφελη κοσμακι???
Μπορεις να αφηνεις την αληθεια να σου κατατρωει συκωτια, σπληνες, παχια, λεπτα εντερα και γενικα ολα τα σωθηκα? Οταν σε καιει το παθος να πεις την αληθεια σαν να σου χουν χωσει καυτο μπιφτεκει στα αχαμνα ειναι δυνατον να μη μιλησεις???Ε συγνωμη δηλαδη αλλα δε μπορω πια... πρεπει και εγω καπου να... ξεσπασω... να ξεσπασω τον... πονο μου... τουλαχιστον ολα τα αλλα... τα εβγαλα αλλου

Εγω παιδια εβγαλα το συμπερασμα μου απ το θεμα... βεβαια την "αληθεια" την ηξερα κ απο πριν αλλα τωρα ειμαι σιγουρος...

Sex and Violence αδερφια!

Το χουν κανει και τραγουδι οι Σεξ Πιστολς...
Αυτά ειναι, οχι μαμοθρεψιες του στυλ "δωσε-τον-δευτερο-απ-τους-χι-τω-νες-σου" και "Γυ-ρνα-και-το-αλλο-μαγουλακι" και τριχες σγουρές με ανταυγιες.
Πήδα τη γκομενα σου, πηδα και αυτη του πλησιον σου και αν αυτος σου πει τιποτα ριξε του και ενα χερι ξυλο να μπει στη θεση του.
Ααααχ... ειναι γλυκια η πουτ*** η αθεϊα...

Αθεϊα ή θανατος παιδια... Τελος!


ΥΓ:Papariga we love u!!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/09/2008 02:28:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Ωστόσο, με προβληματίζει πως όντως αν η θρησκεία συμπεριλαμβάνει στην έννοιά της την έννοια "οργάνωση", τότε ο Αθεϊσμός, δεν είναι θρησκεία. Δεν έχουμε οργανωμένους Άθεους, τουλάχιστον μέχρι αυτήν την στιγμή που γράφω, δεν έχω κάποιο στοιχείο που να το διαψεύδει. Χρειάζομαι λοιπόν κι άλλα στοιχεία για να το υιοθετήσω αυτό ως προσωπικό μου συμπέρασμα.

Φίλε zip , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί εξακολουθείς να αμφιβάλλεις για το αν ο «Αθεϊσμός» είναι η όχι θρησκεία .
Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις και ο ίδιος η θρησκεία προϋποθέτει οργάνωση . Και τυπικό λατρείας θα συμπλήρωνα εγώ . Όμως φίλε μου κάτι τέτοιο δεν υπάρχει τόσο στους άθεους όσο και στους άθρησκους . Γιατί οι μεν πρώτοι δεν έχουν αντικείμενο που να απαιτεί λατρεία και κανόνες λατρείας , ώστε να έχουν ανάγκη οργάνωσης με τα παρελκόμενα αυτής (ιερά βιβλία , ιερατείο , τυπικό λατρείας κλπ) , όσο για τους άθρησκους , αυτοί πιστεύουν μεν ότι υπάρχει κάποια (δύναμη) την οποία συμβατικά ονομάζουμε Θεό , αλλά αυτή δεν ασχολείται με τα προσωπικά μας , και όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα , που εκμεταλλεύονται τις μεταφυσικές ανησυχίες των πιστών τους . Οπότε για τον ίδιο λόγο ούτε αυτοί αισθάνονται την ανάγκη κάποιας οργάνωσης .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Αυτά ειναι, οχι μαμοθρεψιες του στυλ "δωσε-τον-δευτερο-απ-τους-χι-τω-νες-σου" και "Γυ-ρνα-και-το-αλλο-μαγουλακι" και τριχες σγουρές με ανταυγιες.

Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , ακόμα εκεί είσαι ; Αυτά τα τραγούδια είναι παλιά και demodee’. Τώρα υπάρχουν πολύ ωραιότερα που τα τραγουδούν οι ρασοφόροι και ευθυμούν εις βάρος των κορόϊδων που τους τα ακουμπάνε γερά όπως :

Έ-χε με-ρι-κά ε-κα-τομ-μύ-ρι-α για τα γε-ρά-μα-τα .
Ει-δι-κές φυ-λα-κές για ρα-σο-φό-ρους κλέ-φτες .
Real Es-ta-te μο-να-στη-ρια .
Α-φο-ρο-λό-γη-τη εκ-κλη-σία
Πά-ρτε τα σπί-τια από τους Πε-ρι-στε-ριώ-τες .
Πά-ρτε τα Ο-λυ-μπι-α-κά α-κί-νη-τα .

Και άλλα ωραιότερα σεξουαλικού περιεχομένου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αυτο μ'αρεσεις ρε Σεσορτι γιατι εχεις χιουμορ... οχι σα κι εμενα βεβαια, αλλα τεσπα ενταξει ενα 5 στα 10 το παιρνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 08:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ Dr Jekyll

quote:
Βρε Κωστακι ποια επιθετικοτητα? Ειναι δυνατον να αφηνεις τους χριστιανους και τους καθε ειδους ενθεους(με κεντρο τους χριστιανους παντα) να παραπλανουν τον αφελη κοσμακι???

Να το αλλάξω λίγο... είναι δυνατόν να επιτρέπεται στον οποιοδήποτε σχετικό ή άσχετο με ένα αντικείμενο, να γίνεται opinion leader, τασσόμενος με την πλειοψηφία της στιγμής, προκειμένου να αντιμετωπιστεί, όπως - όπως και μπακαλίστικα, μία αντίθετη άποψη;

quote:
Μπορεις να αφηνεις την αληθεια να σου κατατρωει συκωτια, σπληνες, παχια, λεπτα εντερα και γενικα ολα τα σωθηκα? Οταν σε καιει το παθος να πεις την αληθεια σαν να σου χουν χωσει καυτο μπιφτεκει στα αχαμνα ειναι δυνατον να μη μιλησεις???

Πήγαινε για μεταμόσχευση. Όσο για το δηκτικό χιούμορ σου, θα ήθελα να με ενημερώσεις περί μπιφτεκίου εις τα αμελέτητα, γιατί προσωπικώς δεν είχα αυτή τη χαρά.

quote:
Sex and Violence αδερφια!

Το χουν κανει και τραγουδι οι Σεξ Πιστολς...
Αυτά ειναι, οχι μαμοθρεψιες του στυλ "δωσε-τον-δευτερο-απ-τους-χι-τω-νες-σου" και "Γυ-ρνα-και-το-αλλο-μαγουλακι" και τριχες σγουρές με ανταυγιες.
Πήδα τη γκομενα σου, πηδα και αυτη του πλησιον σου και αν αυτος σου πει τιποτα ριξε του και ενα χερι ξυλο να μπει στη θεση του.
Ααααχ... ειναι γλυκια η πουτ*** η αθεϊα...


Η επιλογή σου είναι προφανώς μεταξύ του sex ή του No sex, γιατί το violence το βλέπουμε σε κάθε περίπτωση. Ποσώ μάλλον που η no sex κατάσταση φορτίζει με επιθετικότητα, για βιολογικούς λόγους, τον άνθρωπο, οπότε πραγματοποιούνται μεγαλύτερης εμβέλειας εκτονώσεις.
"Δώσε το δεύτερο από τους χιτώνες σου" να υποθέσω ότι είναι το ίδιο με το "πούλα ακριβά, αγόραζε φτηνά τα χωράφια σου" ή με το "ζήτα στα καμένα τις εκτάσεις σου";
"Γύρνα και το άλλο μαγουλάκι" πιστεύω ότι ισούται με το "κάθισε στα τέσσερα λιγάκι"
Αν όλοι όσοι πηδούν τις γκόμενές τους είναι άθεοι, είμαστε συντριπτική πλειοψηφία, έστω και σαν όνομα. Αν όλοι όσοι πηδούν τις γκόμενες των άλλων είναι άθεοι, τότε είμαστε μεγάλο ποσοστό, έστω και σαν όνομα. Αν όλοι όσοι ρίχνουν ξύλο στην Ελλάδα για ψύλλου πήδημα είναι άθεοι, τότε "Νεοέλληνας" = άθεος.
Μήπως όμως παίζει και το παραμύθι "αν δεν μπορείς να βρεις γκόμενα, πάρε κάνα παιδάκι-έφηβο", "γονάτισε να σε ευλογήσω" ή/και "δώστε εκτάσεις στο Ναό"; για να μην πούμε για κατορθώματα άλλων δογμάτων και δεν τελειώσει το post ούτε στη Δευτέρα Παρουσία...
Άμα έχεις καιρό να ..., όλες οι ιερόδουλες γλυκές σου φαίνονται. Το θέμα είναι πως σου φαίνονται άμα έχεις ξεχάσει πως να ...
Και αφού ολοκληρώσαμε το underground humour μας, θα πρέπει να σε ενημερώσω, μπας και το θυμηθείς, ότι άθεος <> αρνητής του Χριστιανισμού. Επίσης, θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι είναι οι λεγόμενες εκκλησίες (παγκοσμίως) που διεκδικούν κοσμική δόξα, πλούτη, εξουσίες, ηδονές (ειδικά οι ανώτεροι εκπρόσωποί τους), συνεπώς αυτά τα πανέμορφα κηρυγματάκια περί δήθεν ηθικής και ανηθικότητας, καλό είναι να τα απευθύνεις πρώτα προς τα κει, μήπως και προλάβεις να τους σώσεις από την έσχατη κατάπτωση και επερχόμενη τιμωρία. Μάθε να σέβεσαι την αντίθετη γνώμη, αφού πρώτα έχεις κάνει μία συμπαθητική προσπάθεια να την κατανοήσεις. Καλά τα αστειάκια, άλλωστε δεν αγνοώ ότι άνοιξες ειδικό topic για να "να τη σπασουμε στον Σβαμπε, στον Γιαπετ και στα υπολοιπα κεφαλια...", αλλά δεν αγνοώ επίσης ότι το ίδιο topic μετέτρεψες συνειδητά σε υψηλού επιπέδου κουβεντούλα τύπου "αλλιως πειτε καμια μαλαλια να γελασουμε μην εφτιαχνα κ τσαμπα το θεμα", "πολυ βολικα τα πετσινα βρακακια...", "εσυ δεν βγαινεις εξω με εξωπλατα και μινι", "Κοιτα, δεν εχω δει ποτε γκομενα μεσα σε village" και "εγω θα ειμουνα πολυ σεξυ σε ενα τετοιο σετακι... και μιλαω για deadly sexy...". Άρα λοιπόν, οι αιχμές περί σεξισμού και ανηθικότητας, καλό είναι να απουσιάζουν, τουλάχιστον στις περιπτώσεις που "τσουβαλιάζουν" κάποιες ομάδες ανθρώπων.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι το χιούμορ μου έχει και εκπαιδευτική χροιά. Όσο για βαθμολογία, έχω ήδη αυτή που μου αναλογεί, μην μπεις στον κόπο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 09:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε zip , ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί εξακολουθείς να αμφιβάλλεις για το αν ο «Αθεϊσμός» είναι η όχι θρησκεία .

Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις και ο ίδιος η θρησκεία προϋποθέτει οργάνωση . Και τυπικό λατρείας θα συμπλήρωνα εγώ . Όμως φίλε μου κάτι τέτοιο δεν υπάρχει τόσο στους άθεους όσο και στους άθρησκους . Γιατί οι μεν πρώτοι δεν έχουν αντικείμενο που να απαιτεί λατρεία και κανόνες λατρείας , ώστε να έχουν ανάγκη οργάνωσης με τα παρελκόμενα αυτής (ιερά βιβλία , ιερατείο , τυπικό λατρείας κλπ) , όσο για τους άθρησκους , αυτοί πιστεύουν μεν ότι υπάρχει κάποια (δύναμη) την οποία συμβατικά ονομάζουμε Θεό , αλλά αυτή δεν ασχολείται με τα προσωπικά μας , και όλες οι θρησκείες είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα , που εκμεταλλεύονται τις μεταφυσικές ανησυχίες των πιστών τους . Οπότε για τον ίδιο λόγο ούτε αυτοί αισθάνονται την ανάγκη κάποιας οργάνωσης .


Αγαπητέ φίλε, ναι, είναι όλα αυτά που λες. Όμως όλα ξεκινούν από την ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας στην έννοια του Θεού. Αν ο άθεος - ο κάθε άθεος - δίνει την ερμηνεία που δίνει ο Schwabe για τον Θεό - δηλ. τον Αβρααμικό θεό ή γενικότερα τον θεό έτσι όπως τον χαρακτηρίζουν οι ανά τον κόσμο θρησκείες, ε, τότε κι εγώ Άθεος είμαι. Δεν πιστεύω δηλ. σ' αυτόν τον θεό, τον θεό ως ανθρώπινο κατασκεύασμα δηλ. Εννοείται αυτό. Αν όμως ερμηνεύσουμε τον θεό ως δύναμη ή ως ενέργεια για να το πω καλύτερα, τότε δεν είμαι Άθεος.

Τώρα, όπως σου είπα, συμφωνώ σ' αυτά που λες. Βέβαια εγώ δεν θα στεκόμουν στα βιβλία που λες π.χ. Υπάρχουν βιβλία. Απλά, δεν ονομάζονται "ιερά". Το ότι δεν υπάρχει τυπικό λατρείας, χώροι λατρείας και γενικότερα απουσιάζει η έννοια της "οργάνωσης",σ' αυτό συμφωνώ. Τουλάχιστον, δεν έχουν αναφερθεί ή δεν τα ξέρω εγώ, για να μην είμαι δηλ. απόλυτος σ' αυτό που λέω. Εμένα ξέρεις τι με προβληματίζει ; Τι σημαίνει "οργάνωση" ; Οργάνωση μπορούμε να φτιάξουμε εγώ, εσύ και ο kostakis. Δηλ. η έννοια της οργάνωσης, εμφανίζεται με το που εμφανίζονται δύο ή περισσότερα άτομα της ίδιας ιδεολογίας ας πούμε. Η Φιλική Εταιρεία π.χ ήταν οργάνωση ; Ξεκίνησε από τρία άτομα. Όμως με τον καιρό τα τρία, έγιναν δέκατρία, τα δεκατρία έγιναν εκατονδεκατρία και "είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρείς". Συνεπώς, στο πιτς φυτίλι εμφανίζεται η έννοια της οργάνωσης. Η Φιλική Εταιρεία είχε και τυπικό, αλλά και διαδικασία "μύησης". Υποτυπώδης βέβαια, αλλά είχε. Τώρα η διαφορά βρίσκεται στο κατά πόσο επισημοποιείς την οργάνωσή σου. Δηλ. το τυπικό μέρος της υπόθεσης. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει με τους Άθεους, γιατί κανένας δεν αποδέχεται την έννοια του "τυπικού".

Ωστόσο όμως, υπάρχουν τυπικές θέσεις των Άθεων. Δηλ. η θέση η δική μου, η δική σου και του x άθεου, είναι ας πούμε ίδιες σ' ότι αφορά την α-θεϊα και σ' ότι αφορά την ερμηνεία του θεού. Αυτές οι θέσεις, δεν είναι από μόνες τους ένα τυπικό ; Δηλ. δεν χρειάζεται να φτιάξουμε π.χ τις δέκα εντολές, αλλά ένα υποτυπώδης τυπικό στις θέσεις μας, υπάρχει. Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω ; Θα μου πεις, δεν υπάρχει διαδικασία μύησης. Συμφωνώ. Αλλά και πάλι, τι σημαίνει μύηση, τι σημαίνει να μυηθεί κάποιος στην τάδε Θρησκεία ; Η μύηση δεν προϋποθέτει κοινωποίηση ; Εμείς, ως άθεοι, κοινωποιούμε τις θέσεις μας. Συνεπώς, ο άλλος που μας ακούει ή μας διαβάζει - θέλει δεν θέλει - τίθεται υπό μιας μορφής διαδικασίας μύησης. Είναι πολύ ρευστές οι έννοιες δηλ. και εξαρτάται, όπως σου είπα, από το πως ακριβώς θα τις ερμηνεύσεις κάθε φορά.

Από την άλλη, υπάρχουν άθεοι που δογματίζουν, που είναι δογματικοί. Και τι σημαίνει "δόγμα" ; Γενίκευση, αυτό σημαίνει με μια λέξη περίπου. Δηλ. υπάρχουν άθεοι που γενικεύουν τις θέσεις τους. Ή υπάρχουν άνθρωποι - όπως είμαι εγώ δηλ. - που έχουν πίστη σε κάτι, που πιστεύουν δηλ. όπως λες σε κάποια δύναμη. Δεν είναι ά-πιστοι, δηλ. Τέτοιος είναι και ο Ντόκινς. Αυτούς όμως δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις ά-θρησκους. Κοίτα : "Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει[την θρησκεία] ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν.", βικιπαίδεια. Υπό αυτής της έννοιας είμαι άθρησκος εγώ ; είσαι άθρησκος εσύ ; είναι άθρησκος ο Ντόκινς ; Όχι. Καταλαβαίνεις ; Εσύ ας πούμε δεν έχεις ένα σύνολο απαντήσεων - σωστών ή λανθασμένων, δεν μας ενδιαφέρει - στο μυαλό σου, ώστε να ερμηνεύεις την σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν ; δεν έχεις άποψη ας πούμε πάνω σ' αυτό ; Σαφώς και έχεις. Αν θρησκεία στην ευρύτερη έννοιά της σημαίνει αυτό, το σύνολο των απαντήσεων που έχει ο καθένας μας γι' αυτήν την σχέση του ανθρώπινου είδους με το σύμπαν, τότε κανένας μας δεν είναι άθρησκος. Έχουμε ένα είδος θρησκείας όλοι μας, κατά αυτόν τον τρόπο.

quote:
Οπότε για τον ίδιο λόγο ούτε αυτοί αισθάνονται την ανάγκη κάποιας οργάνωσης .

Μα ... δεν τίθεται θέμα ανάγκης. Σου είπα, η έννοια της οργάνωσης εμφανίζεται από μόνη της. Μόλις μαζευτούν πέντε άθρησκοι σε ένα καφενείο, τσουπ! η έννοια της οργάνωσης εμφανίστηκε, θέλουμε δεν θέλουμε, το 'χουμε ή δεν το 'χουμε ανάγκη.

Τώρα, αν κάποιος βγει και μου πει, "ξέρεις, άθεος είναι αυτός ο οποίος δεν έχει πίστη σε τίποτε", δεν πιστεύει δηλ. τίποτε, τότε ok, κανένα πρόβλημα, το αποδέχομαι. Η έννοια της πίστης, με την ευρύτερη ερμηνεία της, έτσι όπως δηλ. ερμηνεύεται βάση της ψυχολογίας και της βιολογίας, εμφανίζεται και στους Άθεους. Είναι αδύνατον να μην δεν εμφανίζεται. Πολύ απλό παράδειγμα. Είσαι Άθεος, ok. Γενήθηκες Άθεος ; Ασφαλώς όχι. Ούτε ένθεος γεννήθηκες. Έγινες Άθεος. Εδώ παίζεται όλο το παιχνίδι. Πως έγινες ; Έψαξες, ερεύνησες, διάβασες, άκουσες, ok. Τον θεό τον είδες ; Όχι. Και πως λες πως δεν υπάρχει ; Το ξέρεις, το γνωρίζεις, το είδες με τα μάτια σου ; Όχι. Κατά κάποιον τρόπο - που μόνο εσύ γνωρίζεις - το πίστεψες αυτό. Καλά έκανες, δεν λέω. Αλλά το πίστεψες. Εσύ τώρα λες "άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει πως υπάρχει θεός, όχι αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός", κάπως έτσι δεν το λες ; Αυτό είναι το ίδιο. Απλά βάζεις το "δεν πιστεύει" μπροστά για να μην σου πουν πως η Αθεϊα προυποθέτει πίστη. Δηλ. αλλάζεις το συντακτικό, δεν κάνεις τίποτε άλλο. Γιατί αν σε ρωτήσω "πιστεύεις σε κάτι ; σε τι πιστεύεις ;", ε, δεν μπορεί να μην δεν πιστεύεις σε τίποτε. Καταλαβαίνεις ; Δηλ. άμα σου πω "'ντάξει, δεν πιστεύεις στον θεό, πιστεύεις στον άνθρωπο ;", τι θα πεις ; "δεν πιστεύω" ; Δηλ. με λίγα λόγια, η γνώμη σου, η άποψή σου, η θέση σου - οι θέσεις όλων των Αθεϊστών - δεν εμφανίστηκαν εκ γεννετής. Διαμορφώθηκαν. Μέσα λοιπόν σε όλη αυτήν την διαδικασία της διαμόρφωσης, είναι αδύνατον - αν ψάξεις σωστά, μεθοδικά και θαρραλεά - είναι αδύνατον να μην βρεις έστω και ένα μικρό δείγμα πίστης η οποία έβαλε κι αυτή λίγο το χεράκι της για να διαμορφώσεις αυτήν την άποψη που έχεις τώρα. Αν κάτσουμε με τις ώρες και μιλήσουμε και μου απαντάς σε ότι σε ρωτάω, χωρίς να πηγαίνεις το θέμα απο 'δω κι απο 'κει, θα σου αποδείξω τι ακριβώς πιστεύεις και τι ακριβώς γνωρίζεις. Αλλά αυτό, δεν γίνεται μέσα από έναν υπολογιστή, εννοείται.

Όλοι οι άνθρωποι - οι λογικοί άνθρωποι - έχουν τις απόψεις τους. Είναι αδύνατον - επαναλαμβάνω - αυτές οι απόψεις τους, οι οποιεσδήποτε απόψεις τους πάνω σε οποιοδήποτε θέμα, να μην εμπεριέχουν έστω και ένα ελάχιστο δείγμα πίστης. Γι' αυτό και όταν έλεγα πως όταν ακούω κάποιον να λέει "εγώ είμαι άθεος", χαμογελάω. Γιατί ακόμη κι αυτός που δηλώνει "άθεος", πιστεύει σε κάτι ή τουλάχιστον πίστεψε σε κάτι στο παρελθόν και συνεχίζει με κάποιον τρόπο να το πιστεύει. Γι' αυτό άλλωστε και συνεχίζει να ζει. Αν δεν υπάρχει θεός - εδώ το "θεός" όχι με την έννοια των Αβρααμικών δογμάτων - με την έννοια της συνέχειας, της ροής και της εναλλαγής των πραγμάτων, τότε γιατί ο υποτιθέμενος Άθεος συνεχίζει να ζει και δεν παίρνει φόρα να τερματίσει τους γήινους λογαριασμούς του με ένα άλμα και ένα πλατς στην γέφυρα του Σαν Φραντσίσκο ; Δεν θα ήταν πιο εντάξει αυτό ; πιο ντόμπρο ; Γιατί δεν ακολουθεί το παράδειγμα του Λιαντίνη ; Η πίστη - το έχω ξαναπει - δεν σημαίνει κατ' ανάγκη πίστη στο θεό. Μπορεί να σημαίνει πίστη στην ζωή, πίστη στον άνθρωπο. Η έννοιά της δεν υπάρχει από μόνη της. Ακολουθείται ΠΑΝΤΑ από κάτι. Πιστεύω σ' αυτό, πιστεύω στο άλλο, πιστεύω σ' εκείνο, δεν πιστεύω σ' αυτό, δεν πιστεύω στο άλλο κ.ο.κ. Δεν μπορούμε να πούμε σκέτο "πιστεύω" ή σκέτο "δεν πιστεύω". Πρέπει να πούμε ΣΕ ΤΙ πιστεύουμε, ή ΣΕ ΤΙ, ΣΕ ΠΟΙΟΝ δεν πιστεύουμε.

Πρέπει επιτέλους να απελευθερωθούμε από το να συνδέουμε σώνει και ντε την έννοια της πίστης με την έννοια της θρησκείας. Είναι λάθος αυτό, τραγικό. Λέμε "πιστή Πηνελόπη", "πιστό σκυλί", δηλ. τι σημαίνει σ' αυτές τις φράσεις η έννοια της πίστης ; πως η Πηνελόπη είναι θρήσκα ή πως το σκυλί πάει κάθε Κυριακή στην εκκλησία και κοινωνάει ; Την σύνδεση αυτή - όπως και πολλές πολλές άλλες συνδέσεις που κάνουμε σε διάφορες έννοιες, τραγικά εσφαλμένες συνδέσεις - μας τις έχουν περάσει οι παπάδες, η οικογένειά μας, είναι παραδοσιακές μούφες. Και παραδόξως, συνεχίζουμε να τις κάνουμε. Οι παπάδες λένε πως η θρησκεία προϋποθέτει πίστη. Μεγάλη παπαριά, απίστευτη παπαριά. Αλλά πως αλλιώς θα δικαιολογήσουν τον Θεό τους ; Σου λένε "πίστευε και μη ερεύνα". Άλλη τραγική παπαριά, άλλο απίστευτο παραμύθι. Δηλ. οι αυθαιρεσίες, τα ψέμματα, η πλάνη, η εξαπάτηση και η κομπίνα είναι δηλ. η καθημερινή κατήχηση στον κόσμο που, μερικές φορές, λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων τους ακούει.

Εδώ πήγα προχθες στο μνημόσυνο του πατέρα μου - αναγκάστηκα δηλ. - και ο παπάς εξηγούσε τάχαμ την παραβολή του Ιησού σχετικά με τον υπηρέτη και τον βασιλιά, μια παραβολή που είπε ο Ναζοραίος μόνο στους μαθητές του. Το τι απίστευτο μούσι είπε ο παπάς, δεν περιγράφεται. Αφού τον άκουγα και γελούσα. Η παραβολή αυτή, η ουσία της δηλ. είναι αυτό που καθημερινά λέμε "μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν οι άλλοι σε σένα". Αυτό λέει. Δεν λέει τίποτε τρελό ή μυστήριο. Ε, το τι άκουσα, μέχρι δηλ. και για μια κοπέλα που πήγε τάχαμ να εξομολογηθεί και είχε δίλλημα αν θα πάει στην Μύκονο με την παρέα της ή θα ακολουθήσει τον λόγο του Κυρίου. Δηλ. απίστευτα πράγματα!

Αφού λοιπόν η πίστη είναι ανεξάρτητη από την θρησκεία, τότε ποιος ο λόγος να αλλάζεις το συντακτικό της φράσης "άθεος είναι αυτός που πιστεύει πως δεν υπάρχει θεός" ; Είτε έτσι το πεις, είτε αλλιώς, το νόημα, η ουσία δηλ. της πρότασης παραμένει ίδια. Η αλλαγή του συντακτικού είναι ένα έξυπνο κόλπο, δεν λέω, αλλά δεν αλλάζει το νόημα της φράσης. Θυμάμαι ρώτησα τον macedon, "ωραία, ο άθεος δεν πιστεύει ότι υπάρχει θεός, σε τι πιστεύει ;" και η απάντηση που πήρα ήταν "θα πρέπει να ρωτήσεις τον κάθε Άθεο ξεχωριστά". Δηλ. εμμέσως πλην σαφώς και ο macedon λέει πως ο άθεος σε κάτι πιστεύει, αλλά θα πρέπει να ρωτήσω τον κάθε άθεο ξεχωριστά για να μου πει.

Παλιότερα, για να δείξω πως η έννοια της πίστης υπάρχει και στους Άθεους, χρησιμοποίησα ένα άλλο παράδειγμα : Ο Ένθεος αρρωσταίνει. Και ο Άθεος αρρωσταίνει. Τι θα κάνει ο ένας και τι άλλος ; Δεν θα πάνε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ σε ένα νοσοκομείο ; Δεν θα δούνε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ κάποιον γιατρό ; Δηλ. ο ένθεος ΠΙΣΤΕΥΕΙ πως ο γιατρός θα τον κάνει καλά, ενώ ο άθεος ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ; Και οι δύο πιστεύουν πως βλέποντας κάποιον γιατρό, θα γίνουν καλά. Εδώ υπάρχει κοινό στοιχείο. Εδώ εμφανίζεται η πίστη και στους δύο. Και το χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα, γιατί εγώ δεν συνδέω κατ' ανάγκην την έννοια της πίστης με την θρησκεία. Συνεπώς ΚΑΙ Ο ΑΘΕΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. Στον θεό ; OXI. Σε κάτι άλλο που αυτός ξέρει ; NAI.

Δες τώρα τι κάνουν οι παπάδες : Αφού η θρησκεία προϋποθέτει πίστη και ο άθεος πιστεύει, τότε ο Αθεϊσμός είναι κι αυτός θρησκεία. Αυτό το κάνουν οι παπάδες. Εγώ φίλε μου, δεν είμαι παπάς, και σε καμία περίπτωση δεν το λέω αυτό. Εγώ λέω : ας ξαναδούμε τις έννοιες της "οργάνωσης" και του "τυπικού". Αυτός είναι ο προβληματισμός μου και οι όποιες αμφιβολίες που έχω προέρχονται από την ρευστότητα των εννοιών αυτών. "ΧΩΡΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ" > Τι σημαίνει "λατρεία" ; Σημαίνει είδωλο - λατρεία ; Οι άθεοι δεν έχουν είδωλα. Και τι σημαίνει "είδωλο" ; Εικόνα ; Αντικατοπτρισμός ; Αναπαράσταση ; Αποτύπωμα ; Δεν ξέρω ... απλά, ερευνώ όπως είπα με κάλή διάθεση.

Σε χαιρετώ,

Edited by - zip on 10/09/2008 11:45:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 12:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή παρασέρνεστε εύκολα λόγω της "θέσης" που έχει δώσει ο χρόνος σε κάθε λέξη και σε κάθε σκέψη, θα δώσω ένα μικρό παράδειγμα.

Στις ΗΠΑ 5 άτομα είναι αρκετά για να δημιουργήσουν μία νέα θρησκεία και αυτή να αναγνωριστεί από το κράτος...
Άρα 5 ατομάκια από εδώ μέσα αποφασίζουμε να φτιάξουμε την δική μας θρησκεία. Ένας από αυτούς είσαι και ΕΣΥ...
Η θρησκεία αυτή πρέπει να έχει κάποιο λόγω ύπαρξης.
Οι λόγοι της ύπαρξης της είναι:
Α) Η μοναδική αλήθεια...
Β) Να ζήσουμε πιο καλά (με οποιοδήποτε νόημα)...
Γ) Να τα οικονομήσουμε...

Άρα ο κάθε λόγος της ύπαρξης αυτής της θρησκείας έχει μία βάση: είμαστε οι πρώτοι, αλλίως δεν επιβιώνουμε...
Για να είσαι όμως ο πρώτος θα πρέπει να να μπορείς να το αποδείξεις.
Πως μπορείς να αποδείξεις μία θρησκεία; (Εκτός βέβαια από την οικονομική παράμετρο...)

ΟΚ λοιπόν, ΕΣΥ θα βγεις έξω και θα φέρεις νέους πιστούς...
Για να δω πως θα φέρεις νέους πιστούς...
Σε κάθε περίπτωση όμως θα εξασκηθεί βία. Είτε ψυχολογική εμφανής ή κεκαλλημένη (εάν δεν έρθεις με εμάς θα καείς στην κόλαση), είτε οικονομική (δώσε τα χρήματα για να μην καείς στην κόλαση), είτε υλική (ρε έτσι και φύγεις από την θρησκείας μας την έκανες...)

Ακόμα και οι άθεοι μπορούν να θεωρηθούν θρησκεία, μια και είναι σε θέση να εξασκούν βία απέναντι στα άλλα πιστεύω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 12:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδή με το στανιό ο άθεος να γίνει πιστός μιας θρησκείας της αθεΐας
πραγματικά έχετε πολύ μεγάλο πρόβλημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 13:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απ ολα Ζιπ μ'αρεσε πολυ το μηνυμα σου ευγε.
Τωρα,

Κωστακι,

quote:
για να μην πούμε για κατορθώματα άλλων δογμάτων και δεν τελειώσει το post ούτε στη Δευτέρα Παρουσία...

Βλεπεις τωρα Κωστακι, εδω και 5 χρονια-απ οταν εχω μνημες απο το Φορουμ-συνεχεια ΣΥΝΕΧΕΙΑ επαλαμβανετε τις λεξεις "εκκλησια, παπαδες, δογμα" κοκ λες και δε γνωριζετε οτι αυτοι οι συμφεροντολογοι οι παπαδες και καθε ειδους ιερεις δεν εχουν να κανουν τιποτα με το θεο παρα μονο τα τυπικα που πρεπει να κανει η εκκλησια.Χρειαζεται τωρα να διευκρινισω οτι δεν ειναι ολοι ετσι? και οτι υπαρχουν και πραγματικα καλοι Ιερεις, παπαδες, ηγετες και ανθρωποι με αξουσια γενικοτερα?

Βλεπεις φιλε αθεος δεν ειναι μονο αυτος που ΔΕΝ πιστευει στο θεο αλλα και αυτος που πιστευει αλλα βρισκεται σε αποστασει απο αυτον.

Επισης, εδω και 5 χρονια γινεται λογομαχια μεταξυ "ενθεων" και αθεων ΧΩΡΙΣ-ΚΑΝΕΝΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ απο οποιαδηποτε πλευρα.Κανεις δεν αλλαξε την πιστη του.Ουκο λιγες φορες οι συζητησεις ηταν γελειες, χωρις καμια αντικειμενικοτητα και ουσια.Τωρα αν θελεις τη γνωμη μου, λιγοτερο αντικειμενικοι ειναι οι αθεοι.Και αυτο συμβαινει σε σημαντικο βαθμο και επειδη στην "παραταξη" αυτη υπαρχουν αυτοι οι "ασχετοι" που απλα πανε με την πλειοψηφια οπως πολυ σωστα ανεφερες.Που ακολουθουν την μοδα της Αθείας και ιδέα δεν εχουν απο Χριστιανισμο(και βεβαια αυτο που ειχα πει παλιοτερα ειναι:Κανατε το Χριστιανισμο βιωμα και ξερετε οτι λέει βλακειες?Κανεις δεν ειπε οτι το εχει κανει).Που θελω να καταληξω:

Εγω δεν ξεφτιλιζω, διακομοδω την ξεφτιλα.Την αποξεφτιλιζω την μεγαλοποιω ως εκει που δε παιρνει.Διακομοδω την μη-αντικειμενικοτητα, την αλαζονια, τον εγωισμο/εγωκεντρισμο, το γεγονος οτι πισω απ τα "δημοκρατικα" λογια και καθε παρομοια μασκα υπαρχουν οι πραγματικες αιτιες και επιθυμιες.


Δηλαδη αποδεικυω στη πραξη αυτα που
ενστερνιζεστε:οτι ο ανθρωπος δεν ειναι παρα ενα ακομη ζωο που προηλθε απ το πιθηκο και το οποιο επισης δεν διαφερει σε τιποτα απ τα αλλα ζωα.Απλα ηταν ενα πολυ πολυ πολυ τυχερο ζωο.


Κωστακης 6/10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 14:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ zip

Γράφεις:
"Σου λένε "πίστευε και μη ερεύνα". Άλλη τραγική παπαριά, άλλο απίστευτο παραμύθι. Δηλ. οι αυθαιρεσίες, τα ψέμματα, η πλάνη, η εξαπάτηση και η κομπίνα είναι δηλ. η καθημερινή κατήχηση στον κόσμο που, μερικές φορές, λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων τους ακούει."

Ναι καλά τα λες, αλλά επειδή αναφέρεσαι στο θέμα του σε τι θεό πιστεύεις και αν πιστεύεις, τότε πρέπει να ξέρεις ότι το "πίστευε και μη ερεύνα", δεν αφορά το σε ποιόν θεό πιστεύει και αν πρέπει να τον πιστεύει ο Χριστιανος, αλλά αφορά τα θαύματα. "Πίστευε στο θαύμα και μην ερευνάς με τους λογισμούς σου, εάν ήτανε πράγματι θαύμα ή όχι". Αυτό δηλαδή που σου λέει είναι ότι έαν δεν πιστέψεις σε ένα θαύμα και το αποδώσεις σε θεραπεία πλατσέμπο, τότε δεν θα μπορέσεις τίποτα να δεις σα θαύμα, αλλά θα ψάχνεις να αιτιολογήσεις τα πάντα. και θα ψάχνεις και θα ψάχνεσαι.

Αυτό που κάνεις εσύ τώρα, να λές ότι "...εγώ ψάχνομαι στο θέμα της πίστης, άν πρέπει να πιστέψω σε κάτι ή όχι, αν έπρεπε να πιστέψω ή όχι σε κάτι εχτές, προχτές, παραπροχτές. Αν αργότερα πρέπει να πιστέψω σε κάτι, σε δύναμη, σε ενέργεια, σε ηλεκτρική ενέργεια, σε ηλεκτρικό ρεύμα που ανάβει το μάτι και τηγανίζει τα μπιφτέκια, τις πατάτες, την ομελέτα..." Είναι σα να λες ότι επι 2000 χρόνια δεν υπήρξε απο μέρους της Εκκλησίας καμία θεολογική αναζήτηση και ότι ήρθες εσύ ο αναζητητής να την ξεκινήσεις. Το πίστευε και μην ερεύνα δεν αφορά το δόγμα, τη θεολογική και την θρησκειολογική αναζήτηση γενικότερα. Η Εκκλησία έχει ψάξει, έχει αναλύσει, έχει κοσκινήσει κι έχει ψιλοκοσκινήσει μέσα στα χιλιάδες θεολογικά συγράμματα που γραφότανε εδώ και καμιά δεκαπενταριά αιώνες το ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, το ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, το ΤΙ ΕΙΝΑΙ, το ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ, το ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ο Θεός, αλλα και το ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ, το ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, το ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ και το ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ να τον λατρεύουμε. Αυτό που θέλω δηλαδή να σου πω είναι το ότι η Αμερική έχει ανακαλυφτεί προ πολλού κι εσύ ακόμα, στις ακτές της Πορτογαλίας, πλατσουρίζεις τα πόδια σου στο νερό, αγναντεύοντας τον Ατλαντικό κι αναρωτόμενος "Υπάρχει άραγε κάτι πιο πέρα;".

Θα σου πρότεινα να αφιερώσεις λίγο απο τον χρόνο σου, ώστε να ανοίξεις κάποιο απο τα θεολογικά συγράμματα, για να διαπιστώσεις ότι αυτές οι υπαρξιακές αναζητήσεις έχουνε καταγραφτεί ήδη εκει μέσα. Το άν πιστέψεις ή όχι σε κάποιον θεό, είναι δικό σου καθώς και προσωπικό θέμα του καθενός. Αλλά όχι να λες ότι στο θέμα του δόγματος και στο υπαρξιακό θέμα η Εκκλησία μας λέει "Πίστευε και μην ερεύνα" και ότι οι γονείς μας ή οι παπούδες μας τόσο καταλαβαίνανε, τόσα λέγανε. Εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου έτοιμο να αντιπαρατεθείς σε υπαρξιακά ζητήματα, αναζητάς δηλαδή την θέση μέσα απο την αντίθεση και δεν σου είναι αρκετά μορφωμένοι κάποιοι απο τον περίγυρό σου, τότε υπάρχουνε και άλλα λέβελ. ...Εκτός κι αν υπάρχει εμπάθεια και προκατάληψη, τότε...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 14:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδή με το στανιό ο άθεος να γίνει πιστός μιας θρησκείας της αθεΐας

πραγματικά έχετε πολύ μεγάλο πρόβλημα


Αυτό κατάλαβες ; Ok, τι να πω ... ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy