ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η γενιά των 1000 ευρώ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για να ανοίξω το θέμα αυτό, είναι ένα chain e-mail που μου ήρθε στην δουλειά :

"Σας παρουσιάζω αναλυτικά τους 10 λόγους που άλλαξαν τη ζωή μου τον τελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να έχω χεστεί στο χρήμα λόγω της πολύ καλής οικονομικής πολιτικής της Ν.Δ. που με ανάγκασε να εξοικονομήσω χρήματα. Το έκανε για μένα,για εσάς, για όλους.

Οι 10 λόγοι:

1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

Η "σούμα":

1. Τσιγάρο: 6 ευρώ Χ 365 μέρες = 2.190 ευρώ
2. Goody's: 5 ευρώ Χ 365 μέρες= 1.825 ευρώ
3. Βενζίνη: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
4. Πώληση αυτοκινήτου: 4.000 ευρώ
5. Clubing: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ
6. Σύνδεση κινητού: 40 ευρώ Χ 12 μήνες= 480 ευρώ
7. Φίλοι: 52 καφέδες Χ 4 ευρώ= 208 ευρώ
8. Ρούχα: 500 ευρώ
9. Δώρα: 500 ευρώ
10. Γκόμενα - Χωρισμός: Αξία ανεκτίμητη

Αποτέλεσμα...:

Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ!!!!

Για να μην αναφέρω και... ότι γλίτωσα από:

1. Καρκίνο πνευμόνων
2. Διαιτολόγο
3. Τροχαία
4. Εφορία
5. Αλκοτέστ
6. Φλυαρία
7. Παρεξηγήσεις
8. Κινέζικες απομιμήσεις
9. Υποχρεώσεις
10. Προφυλακτικά και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη"

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πρώτη φάση μου ήρθε η παρακάτω σκέψη :

Καθόλου άσχημα

'Ολα θέμα προταιρεοτήτων είναι σε αυτή την ζωή.

Συμπέρασμα : Δεν χρειάζεται να κόψεις 10 πράγματα για να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη, αρκούν 3 (πχ clubbing – goodys – τσιγάρο)

Αμέσως έχεις μια 500αρα τον μήνα στην τσέπη....

Το ερώτημα, είναι ανταποκρίνεται η "σούμα" που αναφέρεται στα πραγματικά έξοδα του έλληνα ? Γιατί μπορεί να μην ανήκω στην γενιά των 1000 ευρώ, αλλά ακόμα και στην οικονομική άνεση που βρίσκομαι δεν θα ξόδευα ποτέ 500 ευρώ τον μήνα σε clubbing-goodys-τσιγάρα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζήτηση μου για να βρω τον πικραμένο BLOGGER, βρέθηκα στο παρακάτω κείμενο :

Καλημέρα σας!!

Χτες έλαβα με e-mail το αρθράκι που ακολουθεί. Έχει γραφτεί από την Ειρήνη Χειρδάρη, συντάκτρια της Lifo και έχει δημοσιευθεί σε περιοδικό του Αθηναϊκού τύπου. Νομίζω ότι αφορά αρκετούς από εμάς......

"Είμαστε η γενιά των 1000 ευρώ

Δεν αναφέρομαι μόνο στους Έλληνες. Αλλά σε όλους εμάς που ζούμε στην Ευρώπη του 21ου αιώνα. Η θεωρία μου έχει ως εξής.

Ε ναι, λοιπόν, το διαπίστωσα και εγώ! Η πόλη όπου ζω και η οποία ονομάζεται Αθήνα είναι η πιο ακριβή πρωτεύουσα της Ευρώπης. Έχω μόλις παραγγείλει το ποτό μου σε κλαμπ και αναρωτιέμαι δυνατά: «έχω φουσκωμένο τραπεζικό λογαριασμό; Όχι! Έχω πλούσιο γκόμενο; Όχι! Τότε πώς να πληρώσω ένα κοκτέιλ Cosmopolitan 12 ευρώ; Παρ' το πίσω το ποτό!»

Ο μπάρμαν με κοιτάζει περίεργα. Το άκρον άωτο του μικροαστισμού όμως είναι να ντρέπεσαι να πεις ότι βρίσκεις κάτι ακριβό. Να ντρέπονται καλύτερα μερικοί εργοδότες για τα χρήματα που δίνουν και ορισμένοι επιχειρηματίες για την αισχροκέρδεια. Σε όλα τα ταξίδια μου δεν συνάντησα άλλον λαό να παίρνει 600 ευρώ βασικό και να πληρώνει με χαμόγελο τον καφέ 5 ευρώ και το ποτό 10 ευρώ. «Μα το κλαμπ μας είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών!» πετάγεται το αφεντικό, ως γνήσιος βλάχος. Στο Matrix στο Άμστερνταμ του λέω που είναι κλάσεις ανώτερο και βρίσκεται σε μια πόλη όπου ο βασικός μισθός είναι 1500 ευρώ, αγοράζω ένα Cosmopolitan και ένα ποτήρι λευκό κρασί μαζί. Άρα, είστε ακριβοί».

Πολύ ακριβοί για τη γενιά του 1000. Είναι η γενιά που ακολουθεί την Generation X. Ό,τι σπουδές κι αν έκαναν, όσες υπερωρίες κι αν δουλεύουν, το καλύτερο που μπορούν να πάρουν είναι 1000 ευρώ. Πώς γίνεται να ζήσεις με 1000 ευρώ;

Τηλεφωνώ στους φίλους μου στο εξωτερικό για να μάθω τι γίνεται στον κόσμο. Εκεί λοιπόν ο καφές έχει 2 ευρώ και η μπίρα άλλα 2 ευρώ. Πρέπει να τους κόψω την επικοινωνία για να μη με φρικάρουν. Αλλά με έψησε μια ιδιωτική εταιρεία τηλεφωνίας να πάρω ένα πρόγραμμα για φτηνά τηλεφωνήματα στο εξωτερικό. Τελικά πλήρωσα όσα ακριβώς και στον ΟΤΕ, συν 200 ευρώ plus στην ιδιωτική εταιρεία!

Την ίδια στιγμή η φίλη μου η Λ. μου έλεγε ότι έκανε παράπονα στον ολλανδικό οργανισμό συγκοινωνιών επειδή το λεωφορείο άργησε 10ν λεπτά! Την αποζημίωσαν με αρκετά χρήματα - υπολογίστηκε και η ψυχική οδύνη από το στρες που τις προκάλεσαν που δεν έφτασε στην ώρα της στη δουλειά. Η Λ. παράτησε την καριέρα της εδώ για να γίνει σερβιτόρα στο Άμστερνταμ. Δουλεύοντας τρεις φορές την εβδομάδα πλήρωνε τα μεταπτυχιακά, το σπίτι και τα ταξίδια της.

Η ασφάλεια που είχε εκεί ήταν real ασφάλεια. Δεν χρειαζόταν να ξεπαραδιάζεται στον οδοντίατρο κάθε τρεις και λίγο. Η σύνταξη που θα μου δίνει εμένα το Δημόσιο Ταμείο μου δεν θα φτάνει ούτε για ντομάτες, παρ' όλο που ο εργοδότης μου τους έχει δώσει ένα κάρο λεφτά. Πώς γίνεται να επιβιώσω εδώ υπό αυτές τις συνθήκες; Πρέπει να μεταναστέψω;

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, PLEEZ

Με αυτά τα δεδομένα κατέληξα στα εξής βασικά συμπεράσματα:

1. Να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μη μου πληρώνει ασφάλιση. Με αυτά τα χρήματα καλύτερα να πληρώνω εγώ μία ιδιωτική ασφάλεια.]

2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.

3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία.

4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.

5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!

6. Να μην ντρέπομαι να μποϊκοτάρω όταν νιώθω πως με κλέβουν. Ας ντρέπονται καλύτερα οι πολιτικοί, που αδυνατούν να ελέγξουν την αισχροκέρδεια και μπουρδολογούν τόσα χρόνια. Enough is enough!"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντησα στο e-mail που έστειλε η συνάδελφος στο γραφείο με το κείμενο της Ειρήνης Χειρδάρη.

Δυστυχώς η απήχηση ήτανε ελλάχιστη σε σχέση με το πρώτο αρχικό e-mail που απλά τα έχωνε στην κυβέρνηση.... Η κλαψα και η "αριστερού τύπου" αιχμή είναι προτιμότερη από μια συνειδητοποιημένη αντίδραση... Μήπως τελικά θέλουμε και τα παθαίνουμε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 17:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ήθελα να το πλατυάσουμε πολιτικά το θέμα. Με ενδιαφέρει η άποψή σας κατά πόσο ευθύνεται η γενιά των 1000 ευρώ που δεν τα βγάζει πέρα τελικά. Στην Λετονία που γνωρίζω καταστάσεις, η γενιά είναι των 500 ευρώ. Κι όμως, πίσω από τις δυσκολίες υπάρχει προσπάθεια για ποιότητα. Μήπως αυτοί είναι από άλλον πλανήτη ???

ΥΓ : Τελικά των 1000 ευρώ ή των 700 ευρώ είναι η γενιά ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 10:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Πολύ ενδιαφέρον θέμα... από που να αρχίσω;

quote:
Οι 10 λόγοι:

1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)


1. Δεν κάπνισα ποτέ μου
2. Τρώω κάποιες φορές έξω, σε επιλεγμένες ταβέρνες
3. Δεν οδηγώ...χαχαχα
4. Αφού δεν οδηγώ, δεν είχα αυτοκίνητο (πάνε τα 4 χιλιάρικα )
5. Άλλο έξοδος, άλλο "έξοδος". Μπορείς να διασκεδάσεις και με 15 και με 20 ευρώ, αλλά η πολλή γκλαμουριά μας έφαγε.
6. Δεν έχω κινητό, κάνει κακό στην ψυχική μου γαλήνη.
7. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!
8. Αν κάτι μου χρειάζεται, θα το πάρω. Μία φορά στο τόσο, αν κάτι μου αρέσει, θα το πάρω. Αλλά το να μου αρέσει κάθε μέρα κάτι, το έχω κόψει από τα γεννοφάσκια μου.
9. Περισσότερο με κουράζει η σκέψη του τι θα αρέσει στον άλλο, παρά η σκέψη του κόστους του δώρου.
10.Αυτό είναι προωσπικό δεδομένο και δεν απαντώ!!

quote:
Συμπέρασμα : Δεν χρειάζεται να κόψεις 10 πράγματα για να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη, αρκούν 3 (πχ clubbing – goodys – τσιγάρο)

Αμέσως έχεις μια 500αρα τον μήνα στην τσέπη....


Το θέμα βέβαια δεν είναι μόνο οικονομικό, αλλά από εκεί ξεκινάμε συνήθως, λόγω ένδειας. Έχω λύσει πολλά προβλήματα με την αντισυμβατική μου συμπεριφορά και προσέγγιση.

quote:
. Να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μη μου πληρώνει ασφάλιση. Με αυτά τα χρήματα καλύτερα να πληρώνω εγώ μία ιδιωτική ασφάλεια.]

2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.

3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία.

4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.

5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!

6. Να μην ντρέπομαι να μποϊκοτάρω όταν νιώθω πως με κλέβουν. Ας ντρέπονται καλύτερα οι πολιτικοί, που αδυνατούν να ελέγξουν την αισχροκέρδεια και μπουρδολογούν τόσα χρόνια. Enough is enough!"


1. Παρότι ακούγεται σωστή σα σκέψη, θα προτιμούσα κάτι μεικτό ή ενδιάμεσο. Δεν εμπιστεύομαι περισσότερο τους ιδιώτες ασφαλιστές από τους πολιτικούς που αδειάζουν τα ασφαλιστικά ταμεία.
2. Shopping στο εξωτερικό; μπα... να μου λείπει, καλύτερα να σκέφτομαι καλύτερα τι χρειάζομαι και πόσο το αποτιμώ.
3. Η καλύτερη επιλογή!!! Μακάρι να το ακολουθούσαν περισσότεροι. Το καλοκαίρι στην παραλία, με φίλους, μουσική, λελογισμένη χρήση ποτού και ανοιχτή διάθεση γίνονται πολύ περισσότερα απ' ότι στα clubs. Το χειμώνα στο σπίτι... κρύος καιρός για 2Χ2Χ2Χ2Χ2
4. Ξαπλώστρες; εμπορική εκμετάλλευση παραλιών; αυτά τα "νέα φρούτα" μας φάγανε. Βλέπεις οι γονείς μας ζήσανε άσχημα, ξανπλώνοντας ακόμα και στις μυτερές πέτρες (ποσώ μάλλον στην καυτή αμμουδιά), ενώ εμείς είμαστε οι έξυπνοι. Όντας σε νησί, κυνηγώ τις ανεκμετάλλευτες παραλίες ή τις απείραχτες γωνιές.
5. Δεν είναι κακή ιδέα, αν και προτιμώ σε αυτή τη φάση να γνωρίζω ποιος παρακολουθεί της κλήσεις μου, γιατί και μέσω internet τα πράγματα καλύτερα δε θα είναι... χώρια που δε θα γνωρίζεις τον υποκλοπέα!!!!
6. ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ. Ειδικά για είδη ΜΗ πρώτης ανάγκης, είναι απαραίτητη συμπεριφορά. Στα βασικά είδη, προσπαθώ να ψάξω πιο εμπεριστατωμένα ή αντικαθιστώ.

quote:
Δυστυχώς η απήχηση ήτανε ελλάχιστη σε σχέση με το πρώτο αρχικό e-mail που απλά τα έχωνε στην κυβέρνηση.... Η κλαψα και η "αριστερού τύπου" αιχμή είναι προτιμότερη από μια συνειδητοποιημένη αντίδραση... Μήπως τελικά θέλουμε και τα παθαίνουμε ???

Το τελευταίο ξαναπέστο. Πόσο έχω φωνάξει εδώ μέσα σε κάποια θέματα για την ατομική αντίδραση απέναντι στο ευρύτερο κακό και την ανάγκη συνειδητοποίησης της ισχύος που έχει η ορθή πράξη, έστω και στο επίπεδο του ενός, όταν μπορεί να γίνει μάθημα για έναν (και έναν και έναν και έναν) ακόμα. Ωραίος ο blogger, να μου τον συστήσεις!

quote:
Με ενδιαφέρει η άποψή σας κατά πόσο ευθύνεται η γενιά των 1000 ευρώ που δεν τα βγάζει πέρα τελικά.

Ευθύνεται υπερβολικά. Ευθύνεται γιατί ακολουθεί την κάθε είδους "μόδα" αφιλτράριστα. Ευθύνεται, γιατί αφήνει τον εαυτό της στα "εύκολα" και όταν έρθει το ζόρι αδυνατεί να ανταποκριθεί. Ευθύνεται, γιατί θεωρεί θετικό το να ζει σε βάρος των επομένων. Ευθύνεται, γιατί θεωρεί μαγκιά την αραχτή, την απεμπόληση ευθυνών, τη λούφα, το βόλεμα, το "χαϊλίκι", το "in", την επίδειξη, το status, τα λεφτά του μπαμπά. Ευθύνεται, γιατί έφυγε από τη φύση και τη θεωρεί πλέον και εχθρό της. Ευθύνεται, γιατί παριστάνει ότι ξέρει το πρόβλημα, αλλά μένει αμέτοχη στην αντιμετώπισή του. Ευθύνεται, γιατί δεν έχει αισθήματα, μόνο συμφέροντα. Ευθύνεται, γιατί τελικά απεδέχθη πρότυπα, τα οποία αντιτίθενται στον Ελληνικό τρόπο σκέψης. Γι' αυτό, ΝΑΙ, ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.

quote:
Στην Λετονία που γνωρίζω καταστάσεις, η γενιά είναι των 500 ευρώ. Κι όμως, πίσω από τις δυσκολίες υπάρχει προσπάθεια για ποιότητα. Μήπως αυτοί είναι από άλλον πλανήτη ???

Είναι διαφορετικό φυσικά το επίπεδο των τιμών. Εντούτοις, δε διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχει προσπάθεια για ποιότητα. Ενδεχομένως, κυρίως στο επίπεδο των ανθρώπινων σχέσεων, κάτι που εδώ διαπιστώνω ότι αγονείται συστηματικά.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ. Περιμένω τις τοποθετήσεις σας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 12:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγω πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω οτί αυτοί που θα ζουν πλέον καλά θα είναι οι βιομήχανοι,εφοπλιστές και αυτοί που βγάζουν 5000-10000e.Μάλιστα θεωρώ ότι θα έρθουν ποιό δύσκολες εποχές!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 12:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε richter

quote:
Έγω πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω οτί αυτοί που θα ζουν πλέον καλά θα είναι οι βιομήχανοι,εφοπλιστές και αυτοί που βγάζουν 5000-10000e.

Παρότι εγώ προσωπικά διαφωνώ, έχεις ένα μέρος δίκιου. Σκέψου όμως πόσο πιο δύσκολη θα ήταν η ζωή μας όταν θα γνωρίζαμε ότι μας φθονούν (με όλα τα παρεπόμενα) περισσότεροι από όσους μας ανέχονται.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 13:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Λετονία που γνωρίζω καταστάσεις, η γενιά είναι των 500 ευρώ. Κι όμως, πίσω από τις δυσκολίες υπάρχει προσπάθεια για ποιότητα. Μήπως αυτοί είναι από άλλον πλανήτη ???

-----------------------------------------------------------------

Είναι διαφορετικό φυσικά το επίπεδο των τιμών. Εντούτοις, δε διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχει προσπάθεια για ποιότητα. Ενδεχομένως, κυρίως στο επίπεδο των ανθρώπινων σχέσεων, κάτι που εδώ διαπιστώνω ότι αγονείται συστηματικά.


Θα σε σοκάρω φίλε kostakis άμα σου πω ότι τα επίπεδα των τιμών στην Λετονία έχουνε φτάσει τα ελληνικά ??? Πριν 5 χρόνια ήτανε οικονομικός παράδεισος για έναν έλληνα, η γυναίκα μου γύρισε πριν 2 εβδομάδες όμως και σοκαρίστηκε από την ακρίβεια. Και σκέψου δεν έχουνε καν μπει στο ευρώ....

Παρα ταύτα, ακόμα και με τα δύσκολα που αντιμετωπίουν υπάρχει μία αξιοζήλευτη ποιότητα στην ζωή τους (τουλάχιστον αυτούς που γνωρίζω εγώ). Ας μην ασχοληθούμε με τους Λετονούς όμως....

Μου άρεσαν οι απαντήσεις σου, περιμένω να δω και άλλες για να ξανατοποθετηθώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα όσα παράθεσες στα μηνύματα σου KERRY KING σαν τα κομμάτια που αποφεύγουμε, είναι η αλήθεια των νεοελλήνων...
Γράφεις για 1000 ευρώ - εγώ λέω ότι είναι 700...
Όμως ποιός έχει κάνει τον υπολογισμό να δει ότι σε σύγκριση με το 1950 ακόμα και αυτά τα χρήματα είναι το ΔΙΠΛΑΣΙΟ σε αποπληθωρισμένους αριθμούς;
Απλά πέρνουμε τα διπλάσια χρήματα από το 1950 - ε τότε πως δεν μας φτάνουν ρε παίδες;;;

Τα κείμενα που παράθεσες μιλάνε από μόνα τους:
Τρελή σπατάλη και τρελοί φόροι για να συντηρηθεί ένα σπάταλο κράτος...

Μία συζήτηση με τον ξάδερφό μου την Κυριακή:
-Το αμάξι έχει παλιώσει (του 1992) αλλά που να βρεθούν λεφτά να αγοράσεις με τους φόρους κτλπ... (Και όσο μιλούσε τράβηξε τρεις τσούρες από το τσιγάρο του)
- Να σου βρω εγώ λεφτά για το αμάξι; Πόσο κάνουν τα τσιγάρα σου;
- 3 ευρώ...
- Άρα 3 x 365 x 16 = 17,520 ευρώ... Ορίστε τα χρήματα...
- Ναι και εγώ ήξερα να το κάνω έτσι....
Σημειωτέων ότι η οικογένεια του ξαδέρφου μου έχει δύο αμάξια...

Με λίγα λόγια:
Το κράτος και οι 301 ξοδεύουν αλόγιστα (μίζες, δημόσιοι υπάλληλοι, ρουσφέτια).
Οι πολίτες ακολουθούν τους κλέφτες και τους υφαρπάζοντες τα χρήματα του κράτους και σπαταλούν αλόγιστα.
Συνέπεια αυτού να αυξάνονται οι πάγιες τιμές (π.χ. ακίνητα)...
Δεν παράγουν απολύτως τίποτα και όλα τα εισάγουν.
Αυτά δε που παράγουν είναι κατά 50% απατεωνιά, εκμετάλλευση και αρπαχτή...

Τότε με την πρώτη στραβή (άνοδος πετρελαίου) αρχίζουν τα δύσκολα και αρχίζει να χάνεται το όνειρο της φαιδράς πορτοκαλέας...
Τότε εμφανίζονται ΟΛΟΙ οι αντιπολιτευάμενοι και ρίχνουν καρφιά, ΧΩΡΙΣ ποτέ να λένε την αλήθεια ή να προτείνουν καίριες λύσεις...

Δεν είναι απλώς γελοίο το θέμα - έχει αρχίσει να γίνεται εμετικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 16:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίξτε μία εφημερίδα και κοιτάξτε ποιες και πόσες εταιρίες/επιχειρήσεις προσφέρουν θέσεις εργασίας και για ποιες θέσεις μιλάμε? Από αυτό και μόνο θα κατανοήσετε πως τα 700 ευρώ είναι εικονικός μισθός....άσχετα με αυτά που τάζουν μέσα από τις εφημερίδες. Ας μη μιλήσουμε για την ασφάλεια και τον τρόπο που απομυζούν τον καθένα που ψάχνει για δουλειά για όσο διάστημα τους βολεύει με υποσχέσεις. Παραμύθι που λέγεται management

Τα 700ευρώ της γενιάς αυτής είναι κάτι που δεν ισχύει εκτός των καλύτερων προϋποθέσεων..

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 16:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι πολίτες ακολουθούν τους κλέφτες και τους υφαρπάζοντες τα χρήματα του κράτους και σπαταλούν αλόγιστα.

Ο Έλληνας δεν έχει μάθει να σέβεται και να ενδιαφέρεται για το κοινό καλό..
Ένα απλό παράδειγμα: Πόσες φορές έχει τύχει να δούμε κάποιον να πετάει τα σκουπίδια του όπου να 'ναι και ενώ θέλαμε να κάνουμε παρατήρηση το αποφύγαμε για να μην θεωρηθούμε στριμμένοι ή κακοί? Ενώ στην πραγματικότητα είσαι ακριβώς το αντίθετο... ένας συνειδητοποιημένος πολίτης...


Πόσες φορές αποφύγαμε να καταγγείλουμε έναν εργοδότη που μας εκμεταλλεύτηκε ή που προσπάθησε να μας εκμεταλλευτεί??
Ή έχουμε κοιτάξει με μισό μάτι κάποιους που έκαναν μία καταγγελία??

Και ένα σωρό άλλα τέτοια παράλογα του Έλληνα πολίτη

Ποιός είπε πως δεν έχουμε ευθύνη απέναντι στους συμπολίτες μας ή απέναντι στους εαυτούς μας??

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)


1. Καπνίζω δυστυχώς, μόνο καπνό όμως ο οποίος είναι πιο οικονομικός αν και το ίδιο καταστροφικός στην υγεία
2. Τρώω πάρα πολύ σπάνια φαγητό έτοιμο
3. Οδηγώ μόνο μηχανή
4. Δεν πούλησα ποτέ τη μηχανή μου γιατί μου την έκλεψαν, οπότε έχασα τα χρήματα που θα μπορούσα να είχα εξοικονομήσει αν την πουλούσα, τώρα έχω ποδήλατο και ΔΕΝ το πουλάω
5. Δεν πίνω αλκόολ οπότε το clubbing δεν μου κοστίζει τόσο ακριβά αλλά οι φιλικές συγκεντρώσεις σε κάποιο σπίτι είναι κάτι που προτιμώ
6. Δεν είχα ποτέ σύνδεση παρά μόνο κάρτα, έκοψα όμως τον ΟΤΕ
7. Για τους πολύ μακρινούς υπάρχει το Skype, για τους υπόλοιπους προτιμώ τη προσωπική επαφή
8. Σνόμπαρα πάντα τις μάρκες.
9. Δώρα μπορείς να κάνεις χωρίς να ξοδευτείς
10.Προσωπικό δεδομένο... μην επιμένετε..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 10:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι στα τελευταία μηνύματα έχουν φανεί κάποιες από τις αιτίες που ένας μηνιαίος μισθός των 700 ή και 1000 ευρώ δεν φτάνει ή φτάνει οριακά σε κάποιον άνθρωπο.

Μπορεί να διπλασιάστηκαν περίπου οι μισθοί των Ελλήνων από αυτούς του 1950 αλλά αυξήθηκαν σε πολύ μεγάλο βαθμό κι οι ανάγκες των Ελλήνων κι αυξήθηκαν σε βαθμό δυσανάλογο με τους μισθούς.
Το να έχει ένας άνθρωπος ανάγκες δεν είναι καθόλου κακό, αντιθέτως είναι αναπόσπαστο τμήμα της ανθρώπινης φύσης μας.
Αυτό όμως που "χαλάει την συνταγή" είναι ότι οι ανάγκες μας αυτές είναι πολλές φορές αναίτιες ή πολύ περιττές και χωρίς βαθύτερο νόημα.
Έχω την αίσθηση ότι αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα του δυτικού κόσμου και μια παγίδα πολύ καλοδουλεμένη, σαν τον ιστό της αράχνης όπου παγιδεύει περίτεχνα τα έντομα.
Είτε εμείς δημιουργούμε αυτόν τον ιστό και πέφτουμε μέσα είτε κάποιοι κι απασχολούν την σκέψη μας και την καθημερινότητα μας εκεί ώστε να μην την στρέψουμε αλλού.

Η καθημερινή διαβίωση ενός ανθρώπου μπορεί να είναι όντως δύσκολη για πολλούς συνανθρώπους μας όμως για κάποιους μπορεί και να μην είναι τόσο όσο σκέφτονται.
Εάν εγώ πχ παίρνω 700 ευρώ το μήνα δεν θα πάρω δάνειο ή δεν θα αγοράσω με γραμμάτια ένα αυτοκίνητο το οποίο δεν θα μπορώ να συντηρήσω αργότερα επειδή είναι πολύ ακριβό και με πανάκριβα ανταλλακτικά.
Όταν πάω στο supermarket δεν θα αγοράσω τα προϊόντα από τις top φίρμες που έχω συνηθίσει αλλά μπορώ να δοκιμάσω κάποια παρόμοια ώστε να δω τι με συμφέρει οικονομικά κι αν με καλύπτει η ποιότητα.
Δεν θα πάω κάθε Σαββατόβραδο στα μπουζούκια και την υπόλοιπη εβδομάδα θα χολοσκάω επειδή δεν έχω λεφτά ούτε θα καπνίζω 2 πακέτα τσιγάρα.

Η ακρίβεια είναι ένα γεγονός κι η άνοδος των τιμών και των φόρων είναι επίσης γεγονός.
Όμως για μένα είναι γεγονός ότι οι συνήθειες μας κι ο τρόπος σκέψης μας είναι που μας οδηγούν στο να εντείνουμε αυτό το πρόβλημα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 08:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πώ και εγώ, οτί το euro έχει μειώσει την αγοραστική αξία του χρήματος τι εννοώ: το 5ευρο έχει την αξία του πεντακοσάρικου, το δεκάeuro την αξία του χιλιάρικου, το 50euro την αξιά πεντοχίλιαρου και πάει λέγοντας...Αν το καλοσκεφτείτε έχουν τριπλασιαστεί τα πάντα, για αυτό το λόγο έχουμε φάει ήττα... Τα 1000euro για μένα δεν είναι λίγα, απλά δεν έχουν την χρηματική αξία των 300χιλιάδων δρχ!!!*Φίλτατε Kostaki δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να καταλάβεις οτί αυτοι που θα ζούν αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα είναι εφοπλιστές,βιομήχανοι και άτομα που βγάζουν 5000-10000euro!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 18:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο ειδικά μετά το νέο φορολογικό νομοσχέδιο
Αναμένεται μεγάλο κραχ στην αγορά το 2009 έμενα η κατάσταση μου θυμίζει μεσαίωνα
Που δούλευες για να πληρώνεις φόρους στον βασιλιά και σαν αντάλλαγμα έτρωγες ένα
Πιάτο φαί για εκεί το πάμε .
Αλλα φταίμε και εμείς που δεν αντιδράμε καθόμαστε και μας κάνουν ότι θέλουν σαν
Τα πρόβατα αυτό πρέπει να αλλάξει μπας και δούμε άσπρη μέρα .
Ο βασικότερος τρόπος αντίδρασης είναι η ψήφος μονο αυτό φοβούνται οι εκαστοτε
Διοικούντες και αυτή είναι η δύναμη μασ που δεν την αξιοποιούμε όμως ψηφίζοντας
Τους ίδιους και τους ίδιους παραμυθιασμένοι από τις ψεύτικες υποσχέσεις τους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 19:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING πολύ ωραίο θέμα

Σκεφτόμουν να ανοίξω κι εγώ ένα τέτοιο θέμα(εδώ και αρκετό καιρό και συγκεκριμένα από τότε που αρχίσαμε να μετράμε και το δίλεπτο στο super market), αλλά με πρόλαβες!

Βέβαια η ιστορία δεν άρχισε ούτε πριν από μερικούς μήνες, ούτε πριν από μερικά χρόνια (τότε που ήρθε το ευρώ), ούτε καν πριν από λίγους αιώνες. Οι Έλληνες είμαστε δυστυχώς και μεγαλομανείς αλλά και μεγάλα κορόιδα λόγω της μεγαλομανίας μας αυτής. Αλλά ας μιλήσουμε για το σήμερα.

Πριν από έναν περίπου χρόνο ήμουν με έναν φίλο για καφέ στο Κολωνάκι και μας πλησιάζει ένας νεαρός λέγοντας: "ρε παιδιά, μήπως σας περισσεύουν κανά δυο τρία ευρώ;"

Και ναι. Μας περισσεύουν φαίνεται, αλλιώς πως συμβαίνει να έρχεται να σου ζητάει ο άλλος έτσι απλά ένα χιλιάρικο όταν πριν από λίγα χρόνια σε θεωρούσε ευεργέτη με το πενηντάρικο!
Πως γίνεται να πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ με εικοσάευρο για να πάρεις γάλα και τσίχλες όταν παλιότερα με 7 χιλιάδες γέμιζες ψυγείο τουλάχιστον για μια βδομάδα με τα χρήματα αυτά; Τολμάει κανείς να βγει σήμερα έξω με ένα εικοσάευρω; Δηλαδή, με την τσέπη άδεια...

Αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα. Αλλά υπάρχει και μια άλλη πραγματικότητα: το ότι αυτά που παθαίνουμε, εμείς τα έχουμε δημιουργήσει σε μεγάλο βαθμό. Γιατί, ξέρουμε μόνο να λέμε τα παράπονά μας, αλλά το γάλα των 95 λεπτών το αφήνουμε στους Αλβανούς να το πάρουν και δεν το καταδεχόμαστε. Όταν λέμε ότι ανέβηκε η τιμή του τάδε προϊόντος αναφερόμαστε στην πρώτη μάρκα της αγοράς και δεν πέφτει η μύτη μας για να υπολογίσουμε άλλες μάρκες που υπάρχουν φθηνότερα. Ε λοιπόν, δικαίως μας λένε ότι είμαστε η "αγελάδα της Ευρώπης". Ένας λαός που μπορεί κανείς να επισκεφτεί και να επενδύσει, γιατί: ΑΡΜΕΞΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!

Πολύ καλά λοιπόν τα λέει η Ειρήνη Χειρδάρη στο κείμενο που παρέθεσες KERRY KING
Είναι ντροπή να ντρεπόμαστε να πούμε στον άλλο ότι δεν είμαστε κορόιδα. Δεν είναι ντροπή να μπορούμε να πούμε σε όποιον νομίζει ότι θα πλουτίσει εις βάρος των άλλων (που στην ουσία δεν πλουτίζει, γιατί αυτή ακριβώς η συμπεριφορά είναι που μας κάνει όλους ανεξαιρέτως φτωχότερους) να πάρει τα προϊόντα του πίσω και να αφήσει τα λεμόνια να σαπίσουν (όπως πολύ επιτυχημένα είχα ακούσει πριν μερικούς μήνες τον Τράγκα να το προτείνει στην τηλεόραση).

Μέσα από τις οικονομικές δυσκολίες αυτών των ημερών (μηνών, χρόνων, κ.λπ.) είναι ευκαιρία να μάθουμε να είμαστε και συνειδητοί καταναλωτές.

(Όλα αυτά βέβαια τα λέω, χωρίς να δικαιώνω - σε καμία περίπτωση - όλους εκείνους που τρώνε με χρυσές μασέλες τα δικά μας τα λεφτά. Αλλά... από κάπου πρέπει να αρχίσουμε να γινόμαστε πιο συνειδητοί καταναλωτές και πολίτες)

Όσο για το... "γκάλοπ":

1. Δεν έκοψα το τσιγάρο, αλλά προσπαθώ να καπνίζω πιο συνειδητά και επέλεξα μια πιο φθηνή μάρκα
2. Πολύ σπάνια τρώω έξω
3. Χρησιμοποιώ κυρίως μοτοσυκλέτα και σπανίως το αυτοκίνητο. Αν και έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό, στην κατηφόρα να αφήσω τη μοτοσυκλέτα να τσουλάει με κλειστή τη μηχανή
4. Δεν πούλησα το αυτοκίνητο αλλά δεν πρόκειται να το ανανεώσω (να πάρω καινούργιο) γιατί τη δουλειά του την κάνει μια χαρά και δεν λυπάμαι όταν του σπάω τις αναρτήσεις σε χωματόδρομους...
5. Δεν πάω σε club, προτιμώ τις βεράντες και την καλή παρέα
6. Δεν έκοψα το κινητό και ούτε κάνω αναπάντητες - τι φταίει δηλαδή ο άλλος να πληρώνει;
7. Δεν έκοψα τις επαφές με φίλους
8. Δεν πετάω λεφτά για ρούχα με ονομαστές μάρκες.
9. Δε σταμάτησα να κάνω δώρα!
10. Δεν χώρισα, (ακόμα δεν έχουνε καταφέρει να μας το κάνουνε κι αυτό)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 11:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να μπω και εγω στην "εργονομικη ερευνα" ("ελληνιστη" γκαλοπ)

1. Δεν καπνιζω, ποτε δεν καπνιζα, ποτε δεν θα το βαλω στο στομα μου.
2. Πολυ πολυ σπανια τρωω φαγητο απο εξω (1 φορα στο 3μηνο)
3. Το αυτοκινητο που εχω, αν και παρα πολυ οικονομικο (πετρελαιο δη) μεσα στην Κοζανη δεν το χρησιμοποιω...
4. Το αυτοκινητο μολις το πηρα, μεταχειρισμενο και σε καλη κατασταση (εξασφαλισα 10.000 ευρω απο το αν το επαιρνα καινουριο)
5. Δεν εχω εξοδους (μονο 1 φορα στο 2μηνο)
6. Παντα ειχα καρτοκινητο τηλεφωνο, και ξοδευω 10 ευρω καρτα το 2 μηνο
7. Οι επαφες με φιλους, 1 φορα το μηνα (λογω της αποστασης)
8. Ρουχα αγοραζω στις "μεγαλες αναγκες" (2 φορες ανα 2 χρονια)
9. δωρα ποτε δεν εκανα μεχρι τωρα
10. Δεν εχω καποια σχεση αυτη τη περιοδο


ελπιζω να βρισκομαι σε καλο δρομο


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 23:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά σιγά λοιπόν μας έβαλαν στο λούκι..
Δουλιευτε πάρτε δάνεια και αρχισαν να μας γδύνουν.
Στην αρχή με τα χοντρά και φτάσαμε στα σώβρακα...

Και εμείς διαπιστώνουμε οτι ναί μεν δεν μας αρέσει αλλά μας κάνει καλό να μας πάρουν και τα σώβρακα για τον απλούστατο λόγο.

Δεν θα χρειαστεί να τα πλένουμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 12:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εμείς διαπιστώνουμε οτι ναί μεν δεν μας αρέσει αλλά μας κάνει καλό να μας πάρουν και τα σώβρακα για τον απλούστατο λόγο.

Δεν θα χρειαστεί να τα πλένουμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 15:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)
2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)
3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)
4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)
5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)
6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)
7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)
8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα
9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)
10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

1. Σωστό
2. Σωστό
3. Σωστό
4. Λάθος μπορεί να σου χρειαστεί σε καμιά εκδρομή
5. Σωστό
6. Λάθος θα σε δουλεύουν οι άλλοι με τις αναπάντητες
7. Λάθος
8. Υπάρχουν και τα Κινέζικα
9. Σωστό
10.ΛογικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 10:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν και ο βασικός μισθός έχει ανέβει σε σχέση με προηγούμενες χρονιές.. δεν πάει όμως ανάλογα με την ακρίβεια και αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάθε χρόνο να χάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 14:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aν και ο βασικός μισθός έχει ανέβει σε σχέση με προηγούμενες χρονιές.. δεν πάει όμως ανάλογα με την ακρίβεια και αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάθε χρόνο να χάνουμε!

Δεν μπορείτε να καταλάβετε το εξής:
Α) Ότι η ακρίβεια - η αλλιώς άνοδος των τιμών λόγω της αύξησης του πετρελαίου και κατά συνέπεια αύξησης της τιμής της τροφής - ισχύει για όλο τον πλανήτη.
Β) Ότι στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι αύξηση, αλλά διόρθωση τιμών. Βλέπετε τα τελευταία 30 χρόνια έπεσε ΤΟ πληθωριστικό - δανεικό χρήμα στην αγορά και επί πλέον με τον ένα ή άλλο τρόπο οι τιμές των τροφίμων είχαν πέσει κάτω από την βάση...
Γ) Ότι ΔΕΝ μπορούν να σας δώσουν άλλα χρήματα (εν είδη διόρθωσης) γιατί: α) έχουν υπερδαναιστεί και δεν μπορούν να δανειστούν άλλα, β) τα κλέβουν και τα κακοδιαχειρίζονται οι πολιτικοί και οι λακέδες τους γ) η οικονομία είναι ενοποιημένη και δεν μπορούν να δώσουν αυξήσεις σε αυτούς που πέρνουν 700 ευρώ όταν υπάρχουν κάπου αλλού άτομα που δουλεύουν με 200 και δ) είσαστε στην Ελλάδα και περαστικά σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 18:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA Οι βασικότεροι λόγοι που ανέφερες και συμφωνώ είναι οι έξης
quote:
τα κλέβουν και τα κακοδιαχειρίζονται οι πολιτικοί και οι λακέδες τους

quote:
είσαστε στην Ελλάδα και περαστικά σας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2008, 01:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πινω και καπνιζω , και αυτοκινητο εχω , και πηδαω που και που, και δουλευω και λεφτα μου μενουν!!!
Απλα δε μενω Αθηνα!!!


Φιλικα ΚανεναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2008, 22:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Καπνίζω το πρώτο τσιγάρο στις 8 το βράδυ και κοιμάμαι νωρίτερα.
2. Εκοψα το φαγητό τελείως. Πιστεύω τα λιγότερα χρήματα τα ξοδεύω στο φαγητό.
3. Δεν έχω μεταφορικό μέσο.
4. Πρέπει να κόψω το ταξί.
5. Δεν κάνω clubbing είμαι μεταλλού και μιά χαρά ακούω μουσική σπίτι.
6. Εχω καρτοκινητό και μιλάω τηλεγραφικά γιατί το τηλέφωνο δεν είναι για φλυαρία αλλά για στοιχειώδη συννενόηση. Αν βαριέται κάποιος στο μετρό ας πάρει μαζί του ένα βιβλίο.
7. Το μσν είναι μια λύση.
8. Εχω πάρει από παζάρι και κινέζικα απίστευτα ρούχα.
9. Δώρα θα κάνω πάντα.
10. Αποκλείεται να ζήσει μετά χε χε χε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 19:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα ρεκόρ της κινητής τηλεφωνίας έχουν σπάσει οι Έλληνες, καθώς πάνω από 17 εκατομμύρια διαθέτουν συνδέσεις, δύο στα δέκα παιδιά ηλικίας 7-12 ετών έχουν κινητό τηλέφωνο, ενώ δύο στους δέκα Έλληνες το χρησιμοποιούν αποκλειστικά, σύμφωνα με έρευνα.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Βήματος», τα ελληνόπουλα μαθαίνουν να χρησιμοποιούν κινητό από τα επτά τους χρόνια, με αποτέλεσμα το 21% των ανηλίκων 7-12 ετών να διαθέτει κινητό τηλέφωνο.

Την ίδια ώρα, η κινητή τηλεφωνία, «σκοτώνει» το παραδοσιακό σταθερό τηλέφωνο, καθώς δύο στους δέκα ενηλίκους επικοινωνούν μόνο με συσκευή κινητού τηλεφώνου, έχοντας καταργήσει τη σταθερή τηλεφωνία.

Πολλοί Έλληνες, επίσης, διαθέτουν δύο και τρεις αριθμούς τηλεφώνων, ενώ υπάρχουν και πολλές ανενεργές συνδέσεις, με αποτέλεσμα το πραγματικό ποσοστό διείσδυσης να κινείται μεταξύ 85% και 90%.

Οι εταιρείες πάντως ανακοινώνουν συνεχώς δεκάδες χιλιάδες νέες συνδέσεις κάθε τρίμηνο, καθώς και νέα προϊόντα κινητής τηλεφωνίας.

Σχετικά με το ποσό που ξοδεύουν οι Έλληνες για το κινητό τους τηλέφωνο κινείται μηνιαίως σε επίπεδα άνω των 20 ευρώ.

Συγκεκριμένα, οι συνδρομητές της Cosmote, δαπανούν 24,2 ευρώ κατά μέσο όρο το μήνα, οι συνδρομητές της Vodafone 22 ευρώ το μήνα και οι συνδρομητές της Wind 20 ευρώ το μήνα.

Σύμφωνα με έρευνα της εταιρείας Focus Bari, το πραγματικό ποσοστό διείσδυσης σε σχέση με τον πληθυσμό έχει φτάσει στο 91%, ενώ το 18% των Ελλήνων έχει μόνο κινητό τηλέφωνο ως μέσο επικοινωνίας.

Η διείσδυση κινητών τηλεφώνων στις ηλικίες 18-70 ετών αγγίζει το 91%, στα παιδιά 7-12 το 21%, ενώ στην κατηγορία 10-12 φτάνει στο 32%.

Η διείσδυση είναι σαφώς μεγαλύτερη στις νεαρότερες ηλικίες 18-24 ετών που φτάνει το 99% και στις ηλικίες 25-34 ετών στο 98%.

Το 51%των Ελλήνων χρησιμοποιεί κάποιο πακέτο καρτοκινητής σύνδεσης, το 44% έχει πρόγραμμα συμβολαίου, ενώ υπάρχει και ένα 6% που έχει και τα δύο.

Newsroom ΔΟΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 19:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η πιτσιρίκα βοηθός μου....

Με μισθό που δεν ξεπερνάει τα 800 ευρώ, ο λογαριασμός του κινητού της αγγίζει τα 100 ευρώ.
Για να μην πω που αλλάζει συσκευές σαν τα πουκάμισα.
Υπολογίζω πως με την δόση του αυτοκινήτου της και τα τσιγάρα/καφέδες, πρέπει να φεύγει παραπάνω από το 50% του μισθού της.

Και είμαι σίγουρος, πως έτσι και της κάνω γενναία αύξηση, απλά θα αυξήσει τις ηλιθιες δαπάνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 02:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Έκοψα το τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)

Ποτέ δεν κάπνιζα και αναλογιζόμενος τα χρήματα που έχω εξοικονομήσει σε σχέση με τον μέσο καπνιστή που κάνει ας πούμε 1 πακέτο την ημέρα(γύρω στα 100 ευρώ το μήνα), κομπορρημονώ δικαιολογημένα.

2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)

Αυτό δεν το κόβω αφού το να ξοδεύεις χρήματα για να γεμίζεις το στομάχι σου και να ικανοποιείς την αίσθηση της γεύσης με λιχουδιές πάσης φύσεως το θεωρώ(εκτός από μεγάλη απόλαυση) σοβαρό λόγο για ξόδευμα χρημάτων. Ωστόσο για να μην καταστραφώ φροντίζω για την εκπλήρωση δύο βασικών προϋποθέσεων:

1)Περιορίζω το φαγητό απ'έξω σε 2-3 φορές τη βδομάδα
2)Εντοπίζω εστιατόρια με φτηνό και ταυτόχρονα γευστικό φαγητό. Ενώ υπάρχουν πάντα στα υπόψη και τα σουβλατζίδικα από τα οποία χορταίνεις με φτηνά τρόφιμα, π.χ. 2 πίτες σκέτες, 2 καλαμάκια και λίγο ψωμάκι βουτηγμένο σε λάδι.

3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γαμάτες μεταφορές με ΜΕΤΡΟ, ΗΣΑΠ)

Απλά όταν έψαχνα για δουλειά φρόντισα μεταξύ των παραγόντων που αξιολόγησα να βάλω ψηλά στη λίστα μου τον παράγοντα "πρόσβαση στο χώρο εργασίας", έτσι ώστε να με εξυπηρετεί η συγκοινωνία τουλάχιστον με δύο μέσα, όπως το μετρό και το λεωφορείο και να φτάνω σύντομα. Συνεπώς, χρησιμοποιώντας πλέον αυτά τα δύο μέσα, εξοικονόμησα σημαντικά ποσά χρημάτων που ταλανίζουν κάποιον συμπολίτη ο οποίος δεν επιθυμεί να ξεβολευτεί από το αμάξι και το cd-player. Χαίρομαι για την επιλογή μου αφού εκτός από οικονομική είναι και...οικολογική. Χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο μόνο στις λιγοστές εξόδους και σε λοιπές αναγκαίες περιπτώσεις.

Βέβαια κάθε επιλογή έχει και τα αρνητικά της. Π.χ. με τη συγκοινωνία αναγκάζεσαι να υπομένεις τη βρώμα από τις μασχάλες ορισμένων που έχουν τσακωθεί με το αφρόλουτρο και το αποσμητικό. Προβληματίζεσαι επίσης για την καταραμένη φυλή των "πορτοφολάκιδων" που λιμαίνονται το μετρό, τα λεωφορεία, το τραμ κτλ κτλ...

4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)

Ε, εντάξει. Δεν είπαμε να φτάσουμε και στο άλλο άκρο. Το αυτοκίνητο σου λύνει τα χέρια σε περιπτώσεις όπως τα μακρινά ταξίδια, οι περιοχές με άβολη ή κουραστική συγκοινωνία, μεταφορές πραγμάτων και προσώπων με δυσκολία στην κίνηση και την αντοχή(π.χ. ηλικιωμένοι) κτλ.

5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή για clubing)

Λίγες και καλές! Τις έχω περιορίσει σε αριθμό και σε είδος. Κυρίως συνίστανται σε κινηματογράφο, μπόουλινγκ-μπιλιάρδο και φαγητό. Για μένα έξοδος είναι και η επίσκεψη στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς ή ακόμα και η επίσκεψη σε σπίτια φίλων για παρακολούθηση αγώνα ή ταινίας. Μία φορά τη βδομάδα επισκέπτομαι και το προποτζίδικο για να παίξω "ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ" (χάσαμε τη Σκωτία απόψε αλλά δεν πειράζει). Την έξοδο σε club την θεωρώ κουραστική, άβολη, ασύμφορη και παράλογη. Κι αυτό γιατί απαιτεί ξενύχτι σε συνθήκες καθόλου αρεστές σε μένα. Σιχαίνομαι το face control, μου τη σπάει η μουσική που παίζουν, απεχθάνομαι τα περισσότερα οινοπνευματώδη, και το κυριότερο...σιχαίνομαι το στρίμωγμα με όλες τις παραπάνω μαρτυρικές συνθήκες! Για μένα η διασκέδαση σε club είναι κάτι αδιανόητο.

Καφετέρεια θα επισκεφθώ μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (π.χ. κάποιο σημαντικό ραντεβού, συνάντηση με άτομα που δεν γίνεται εύκολα να τα συναντήσεις αλλού κτλ). Το να πάω σε καφετέρεια με φίλους, είναι για μένα και πάλι αδιανόητο. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου ενώ δεν προσφέρει καμία διασκέδαση. Θεωρώ γελοίο το τάβλι, μου τη σπάει ο ήχος από τα πούλια.

6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)

Δεν χρειάζεται απαραίτητα. Απλά ψάχνεις κάποια προσφορά με δωρεάν χρόνο ομιλίας και φροντίζεις να μην είσαι πολυλογάς.

7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)

Οι φίλοι είναι λίγοι και καλοί. Δεν χρειάζεται να κοπούν οι άμεσες επαφές, αλλά να μην απαιτούν υπερβολικά έξοδα. Μπορούν να γίνουν με τις παραπάνω οικονομικές διαδικασίες(π.χ. σε σπίτι, σε φτηνό φαγάδικο κτλ). Το chat εκτός απ'το ότι κουράζει τα μάτια, είναι και κάπως απρόσωπο. Δεν το προτιμώ. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα

Είμαι φειδωλός στην αγορά ρούχων και κακός πελάτης γενικά για τους σχετικούς μαγαζάτορες. Μπορώ κρατώντας τη σιλουέτα μου στα ίδια επίπεδα να φοράω π.χ. 4-5 παντελόνια για 5 χρόνια, χωρίς προσθήκες στην γκαρνταρόμπα μου. Αυτά που αγοράζω σε μεγάλη συχνότητα είναι τα εσώρουχα και οι κάλτσες που φθείρονται περισσότερο και όχι π.χ. μία φούτερ, ένα πουλόβερ ή ένα πουκάμισο που αν είσαι προσεκτικός και όχι ατσούμπαλος, διατηρούνται περισσότερο. Επίσης οι αγορές μου χαρακτηρίζονται από αδιαφορία για τις μάρκες και ευστροφία στις επιλογές (δηλαδή βρίσκω το φτηνό, το βολικό και το πρακτικό). Μου είναι αδιανόητο το μανιώδες κυνήγι της μάρκας και του φαίνεσθαι.

Να μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πάντα και το κόλπο να ζητάς ρούχα για δώρα στη γιορτή και τα γεννέθλιά σου, αν βεβαίως ερωτηθείς.

9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)

Μόνο στους λίγους φίλους, σε συγγενείς και σε ειδικές περιπτώσεις(π.χ. σ'έναν γάμο κοντινού προσώπου). Κι εδώ ισχύει ο συνδυαστικός παράγοντας φτηνό-πρακτικό.

10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

Αν η άλλη δεν σε γουστάρει έτσι όπως είσαι, τότε πρέπει να την χωρίσεις εσύ πρώτος. Εναλλακτικά ψάχνεις για σύντροφο που "εκπέμπει στο ίδιο μήκος κύματος". Ο κόσμος βλέπεις...είναι μικρός.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 12/10/2008 02:34:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 09:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκοψα να ανασαίνω… οπότε σε λίγα λεπτά από τώρα θα αρχίσει η αποταμίευση, πιστεύω ότι τώρα θα καταφέρω να μαζέψω κανένα φράγκο στην άκρη…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy