ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Χημικές ουρές" - Kάποιοι ανέλαβαν να ψεκάσουν τον πλανήτη? Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 11:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μην παρεξηγηθώ
-αν και δεν πιστεύω, αλλά θα ήθελα να το πω-

ξέρεις φίλε μου zip στα τόσα χρόνια κανένας επιστήμονας δεν ήρθε να μας δώσει τα φώτα του. Κανένας δεν ευαισθητοποιήθηκε να κάνει κάποιες "επίσημες" μετρήσεις -γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι ότι και να μετρήσουμε εμείς ιδιωτικά "δεν μετράει".

Εμείς μέχρι και δείγματα βρόχινου νερού πήραμε από Θεσ/νίκη και από Αθήνα και ζητούσαμε να γίνουν αναλύσεις και να τις πληρώσουμε και από την τσέπη μας. Οι "επιστήμονες" μας εξήγησαν πως και μόνο που τα πήραμε οι ίδιοι δεν θα θεωρούνταν αξιόπιστα...

Τελικά... δεν μετρήθηκαν ποτέ... ή δεν έμαθα τίποτε...

Οι ίδιοι τους όμως γιατί δεν πήραν να μετρήσουν βρόχινο νερό μετά από έντονο αεροψεκασμό?

Θα μου πεις αφού αρνούνται το φαινόμενο, τι να μετρήσουν...

Τόση η επιστημονικότητα των επιστημόνων μας...
Πέρα από την "περπατημένη"... τίποτε δεν τους ανησυχεί, τίποτε δεν τους εξάπτει την περιέργεια...

Απορώ γιατί ερευνούν, αφού "όλα" τα έχουν για τον εαυτό τους "τόσο καλά απαντημένα"....?

Είναι αυτό ΕΠΙ-στήμη? Οι ίδιοι προεξοφλούν πως δεν υπάρχει τίποτε και "γελοιοποιούν" τους ανησυχούντες... δίχως ΠΟΤΕ να το έχουν ερευνήσει, έστω και για να δικαιώσουν την επιστημονική "αυθαιρεσία" τους...

Όμως κάποια στιγμή που θα μου είναι εύκολο- να έχω αγοράσει και ένα δεύτερο φακό δηλαδή- θα το κάνω το πείραμα που προτείνεις, έτσι για να το ξαναδούμε μαζί.

Να' σαι καλά
Ευχαριστώ
Βίκυ



http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 11:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο μόνος επιστήμονας που έγραψε σχετικά είναι ο Κατσαρός και κόντεψε να τον "φάνε". Ο τοξικολόγος κ. Κοβάτσης νομίζω, "υποσχέθηκε" να κάνει μετρήσεις (την περασμένη εβδομάδα σε εκπομπή του "Εγνατία"), αλλά περιμένει να τον ενημερώσουν "πότε θα δούμε αεροψεκασμούς" για να πάρει δείγμα από χορταράκια...

Και ποιός του είπε ότι την ώρα που το βλέπουμε ψηλά στον ουρανό, άμεσα μπορεί να βρει δείγμα στα χορταράκια κάτω στο έδαφος? Δεν είναι ο ίδιος "αντιεπιστημονικός"?
Αν μας υποσχόταν να βρει τρόπο να πάρει τα δείγμαρα του στο αέρα... κάτι θα περίμενα...

Γι κάποιο λόγο... δεν περιμένω απαντήσεις του...

Ειδικά όταν ήταν τόσο "επιστημονικός" που δεν ήθελε να ακούσει λέξη για τον Κατσαρό...


Αυτό που λέει ο Κοβάτσης, έχει κάποια βάση και μάλλον εννοεί πως πρέπει να γνωρίζουμε αν όλα αυτά που ψεκάζουν φτάνουν στην επιφάνεια της γης, αν όλα αυτά δηλ. κατακάθονται, κατεβαίνουν προς εμάς, αν φτάνουν στο χώμα δηλ. Μάλλον αυτό εννοεί γι' αυτό λέω πως έχει κάποια βάση. Γιατί αν αυτά τα αέρια, αυτοί οι αεροψεκασμοί δηλ. μένουν στα στρώματα της ατμόσφαιρας, τότε το όποιο πρόβλημα το έχει η ατμόσφαιρα, δεν το έχουμε εμείς, δεν το εισπνέουμε δηλ. εμείς. Αν όμως αυτά που ψεκάζουν φτάνουν στο χώμα (και το πιθανότερο είναι να φτάνουν, γιατί αυτά είναι βαρύτερα), κατά συνέπεια φτάνουν και σε μας δηλ. μπορούν να εισέρχονται και στο σώμα μας, στους οργανισμούς μας μέσω της αναπνοής και μέσω των τροφών. Ο Κοβάτσης δηλ. πρώτα πρώτα θέλει να ελέγξει - σωστά κατ' εμέ - αν όλα αυτά τα εισπνέουμε. Όντως τα εισπνέουμε ; Όντως δηλ. αυτά φτάνουν στο χώμα ; Αυτό είναι μια ερώτηση. Γιατί αν δεν φτάνουν, τότε πάμε αλλού, τότε πάμε σε μόλυνση του περιβάλλοντος, σε μόλυνση της ατμόσφαιρας, όχι σε μόλυνση του ανθρωπίνου οργανισμού. Κι αυτό είναι σοβαρό βέβαια, αλλά μας ενδιαφέρει πρωτίστως να δούμε αν ο ίδιος ο άνθρωπος "απειλλείται" κατά βάσην από αυτούς τους αεροψεκασμούς.

Δυστυχώς, στις έρευνές μας το περιβάλλον το έχουμε σε δεύτερη μοίρα. Έτσι που φτιάξαμε την ζωή μας και τον κόσμο μας, πρέπει πρώτα να ελέγχουμε αν απειλούμαστε εμείς οι ίδιοι και μετά αν απειλείται το περιβάλλον, δυστυχώς, που φυσικά είναι πάρα πολύ σοβαρό ζήτημα γιατί μέσα σε αυτό το περιβάλλον οι άνθρωποι ζούμε.

Edited by - zip on 14/11/2008 11:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 11:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξέρεις φίλε μου zip στα τόσα χρόνια κανένας επιστήμονας δεν ήρθε να μας δώσει τα φώτα του.

Μα ... τι να μας πουν ρε Βίκυ ; Κατ' αρχήν, ακόμη και σήμερα στην ατμόσφαιρα ανιχνεύεται DDT ( http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_ddt.htm ) Το DDT έχει απαγορευθεί εδώ και 30 χρόνια! Τι να μας πουν ;;; Οι ποσότητες που έχουν ρήξει είναι τόσο μεγάλες, που ακόμη και σήμερα, το DDT υπάρχει - σε ορισμένη συγκέντρωση, σε ορισμένες περιοχές - στην ατμόσφαιρα! Τι να λέμε ... Δηλ. άμα πας στον Θεσσαλικό κάμπο και κάνεις μια μέτρηση, σήμερα δηλ. αν πας, έπειτα από 30 χρόνια, θα βρεις στην ατμόσφαιρα DDT! Απο 'κει κι έπειτα, τι να λέμε ... ; Αυτό τα λέει όλα.

Δηλ. - βάζω και τον εαυτό μου μέσα - βγήκαμε το 1977 στην Ελλάδα και είπαμε "STOP το DDT, Απαγορεύεται η χρήση του, είναι τοξικό!". E, και που το είπαμε, τι έγινε ; Έγινε τίποτε ; Ναι μεν το είπαμε - κάλλιο αργά παρά ποτέ δηλ. - αλλά πρωτίστως είχαμε τιγκάρει τον ουρανό με DDT. Δηλ. τι κάναμε ; Μια τρύπα στο νερό! Είναι δηλ. σαν να σου βάζω εγώ πρώτα μέσα σου τον καρκίνο και μετά να σου λέω "ε, τώρα, σταμάτα το κάπνισμα!". Δεν λέω, καλώς απαγορεύθηκε, καλώς σταμάτησε η χρήση του, αλλά ... τι να το κάνεις ; το κάκο είχε ήδη γίνει ...


Edited by - zip on 14/11/2008 11:54:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς, στις έρευνές, μας το περιβάλλον το έχουμε σε δεύτερη μοίρα. Έτσι που φτιάξαμε την ζωή μας και τον κόσμο μας, πρέπει πρώτα να ελέγχουμε αν απειλούμαστε εμείς οι ίδιοι και μετά αν απειλείται το περιβάλλον, δυστυχώς, που φυσικά είναι πάρα πολύ σοβαρό ζήτημα γιατί μέσα σε αυτό το περιβάλλον οι άνθρωποι ζούμε.

Μόνο "δυστυχώς"?

Αυτή η επιστημονική "μανία" κατακερματισμού της φύσης και της γνώσης είναι η μεγαλύτερη τροχοπέδη σήμερα. Όλοι οι ειδικοί "σνομπάρουν" ακόμη και "ειδικούς" άλλης ειδικότητας.

Επιπλέον όταν σήμερα δείχνουν "τάχα" στην ανθρωπογενή κλιματολογική μεταβολή (την οποία επουδενί συμμερίζομαι) αφήνουν απ' έξω ένα τέτοιο φαινόμενο που "βγάζει μάτι"?

Και επιπλέον ποιόν υπηρετεί η σημερινή επιστήμη?

Όταν υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι -που στο φινάλε έμμεσα και άμεσα χρηματοδοτούν τις έρευνες τους- που ανησυχούν, ποιά νομίζεις πως έπρεπε να είναι η στάση των επιστημόνων? Η γελοιοποίηση?...

Για να μην επεκταθώ και στις καταγγελίες επιστημόνων στο πως αυτοί χειραγωγούνται, στο πως τους "επιβάλονται" τα όρια στις έρευνες τους, στο πως κινδυνεύουν να χάσουν τις θέσεις τους αν δεν συμβιβάζονται...

"Απορώ" -τόπος του λέγειν γιατί έπαψα να απορώ...-

Πάψαμε να θεωρούμε το περιβάλλον μία εννιαία αλυσίαδα μέσα στην οποία ανηκουν και οι άνθρωποι, το χωρίσαμε σε κομμάτια για να το μελετήσουμε -θεμιτό ως ένα σημείο- αλλά "ξεχάσαμε" να κάτσουμε όλοι μαζί να βάλουμε τα επιμέρους ευρήματα μας και να τα συνδέσουμε ξανά στη μία μοναδική αλυσίδα...

Έτσι οι "μη-επιστήμονες" α)δεν καταλαβαίνουν τα "επιστημονικά" ακαταλαβήστικα β) τα υιοθετούν δίχως να τα επεξεργάζονται-κίνουν
γ)οι επιστήμονες έγιναν το "αλάθητο" παρόλα τα "λάθη" και την αβεβαιότητα που οι ίδιοι έχουν...

και οι επιστήμονες... να πω "καβάλησαν το καλάμι"?
να πω πως τους χειρίζονται κατά το "δοκούν" και οι ίδιοι δεν έχουν εικόνα του τί συμβαίνει ή στο πως τους μεταχειρίζονται?
να πω πως σκημένοι στα περιορισμένο αντικείμενο τους, δεν βλέπουν για ποιόν πραγματικά εργάζονται?

Δεν φταίνε -οι περισσότεροι- για μένα, δεν φταίνε ως άνθρωποι, απλά δίχως να το πάρουν χαμπάρι έγιναν ένα γρανάζι μέσα σε ένα σύστημα και όντας μέσα σε αυτό -τι καλύτερες διαθέσεις να έχεις- δεν πάς μακρυά, αν δεν συμβιβάζεσαι με το σύστημα... γρήγορα θα βρεθείς "απ' έξω"...

δεν θα έχεις χρηματοδότη π.χ. για να ερευνήσεις, θα βγουν "συνάδελφοι" να σε γελοιοποιήσουν, θα "σε συνετίσουν"...

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.
Δεν μου φταίνε οι άνθρωποι-επιστήμονες ως μονάδες.
Το όλο σύστημα χωλαίνει.

Γιατί και οι πολιτικοί-βουλευτές (4-5 μέχρι σήμερα) δεν είχαν καλύτερα αποτελέσματα όταν ρώτησαν στη βουλή σχετικά...

Το σύστημα δεν το επιτρέπει να δωθούν απαντήσεις. Αυτό είναι το συμπέρασμα μου. Και όπως είχε διαπιστώσει νομικός που ασχολήθηκε παλαιότερα:
η όλη δράση είναι παράνομη και αντιτίθεται στο διεθνές δίκαιο.
Αν απαντηθούν τα ερωτήματα κάποιοι θα κληθούν να αποζημιώσουν ανθρώπους και περιβάλλον...

(Αν θέλεις μια πιο πλήρη εικόνα, διάβασε τι έχω γράψει μέχρι τώρα -στο μπλογκ υπάρχουν λίγο πολύ συγκεντρωμένα- για chemtrails, morgellons, μεταλλαγμένα και κλιματική αλλαγή... για να μην επαναλαμβάνω τα πάντα μέσα στο φόρουμ, όπου τα "περάσαμε" ήδη)

Όσο για μελέτη κατακρημνισμάτων: έγιναν ήδη σε Αμερική, Καναδά και Γερμανία -αναφέρομαι στα ευρήματα στο μπλογκ- πάλι από πρωτοβουλία ιδιωτών. Το τι βρήκαν... δεν περιγράφεται... "ίδρωσε το αυτί κανενός"? Πήρε επιστήμονας να κάνει μια τέτοια έρευνα ακόμη και μόνο για να τους "διαψεύσει"?...

Εικόνες σε μικροσκόπιο κτλ- δεν θυμάμαι αν τις δείχνω, αλλά αν βάλεις fallout, chemtrails όλο και κάποιες θα βρεις... ειδικά στο γερμανικό chemtrails-info.de, που είναι από το πιο σοβαρά που έχω δει.


Όσο για τον Κοβάτση. Ναι κατανοώ αυτό που περιγράφεις, όμως σύμφωνα με την πατέντα Wellsbach, ΔΕΝ πέφτουν άμεσα στο έδαφος. Το μείγμα είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να μένει για μεγάλο διάστημα στον αέρα, μέχρι και ένα χρόνο. Δηλαδή αν σήμερα ψεκάζουν, μετά από ένα περίπου χρόνο θα είναι κάτω... (Βέβαια στα τόσα χρόνια όλο και θα πέφτουν προς το έδαφος αφού δεν έπαψαν να ψεκάζουν.) Οπότε αυτό που θα βρει θα είναι... από παλαιότερες κατακριμνήσεις. Επιπλέον δεν θα είναι ΜΟΝΟ από τον ψεκασμό, αλλά θα μπορεί να προέρχετε και/ή από άλλες πηγές...
Άρα τι ποιό σίγουρα-βάσιμο από εναέριο δείγμα μέσα από "ουρά"?

Επιπλέον δεν ξέρω αν πράγματι επιθυμεί ο Κοβάτσης να ψάξει ή το είπε ... "για να το πει"...


Ευχαριστώ


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 13:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, κατ' αρχήν συμφωνώ με όσα λες. Θέτεις όμως ένα θέμα - σχετικά με αυτόν τον "αντιεπιστημονισμό" που λες - το οποίο σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Θα σου πω ένα παράδειγμα - απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω - που αφορά το τι συμβαίνει μετά της όποιας απαγόρευσης από την επιστημονική κοινότητα και έχει σχέση με το αυτό που λέω παραπάνω για το DDT.

Βγήκαμε λοιπόν το '77 και απαγορεύσαμε το DDT. Είχαμε κάνει ήδη την ζημιά, ωστόσο, βγήκαμε και είπαμε "stop!". Πρόσεξε να δεις τώρα τι παίζει : ΜΕΧΡΙ το '77, μέχρι την απαγόρευση δηλ. το DDT αβέρτα έπεφτε στα κεφάλια μας και συγκεντρωνόταν στους λοιπώδεις ιστούς μας. Και ρωτάω : που το βρήκαμε εμείς το DDT ; Δεν το φτιάχναμε εμείς, δεν είχαμε εμείς εργοστάσια παραγωγής του DDT. Το κάναμε εισαγωγή. Το φέρναμε απ' έξω. Συνεπώς, είχαμε ήδη - ΜΕΧΡΙ το '77 - συγκεντρώσει στις αποθήκες μας τεράστιες ποσότητες DDT, τις οποίες θα της προωθούσαμε στην αγορά για τους ψεκασμούς. Έρχεται λοιπόν η απαγόρευση και λέει "τέλος το DDT". Και ρωτάει ο έμπορος, ο βιομήχανος, ο εργοστασιάρχης : "καλά ρε παιδιά, ok, τέλος το DDT, αλλά εγώ αυτό το DDT που έχω στις αποθήκες μου, τι θα το κάνω ; Θα το φάω ;" Εμείς αυτόν τον τύπο, δεν μπορούμε να του πούμε τίποτε. Πρώτον γιατί δεν έχουμε λύση στο πρόβλημά του. Τo DDT, όπου και να το ρίξεις, μόλυνση θα πάρεις. Τι να του πούμε ; Ρίξ' το στο ποτάμι ; ή ρίξ' το στη θάλασσα ; Του λέμε "φίλε, sorry, αλλά δεν ξέρουμε τι θα το κάνεις, πάντως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το χρησιμοποιήσεις και να το πουλήσεις". Ναι, και αυτός μας άκουσε τώρα ... δεν θα το πουλήσει. Μπορούμε εμείς να ελέγξουμε την αγορά ; Και που ξέρουμε τι θα κάνει αυτός με το DDT που έχει στις αποθήκες του ; Δεν ξέρουμε. Που θέλω να καταλήξω ;

Ακόμη και σήμερα αν βγούμε εμείς και πούμε "stop στους αεροψεκασμούς", δηλ. αύριο να το πούμε, έχουμε 2008, ε, μέχρι το 2020, πάλι αεροψεκασμούς θα έχουμε. Γιατί, τι θα τις κάνουμε αυτές τις ποσότητες που έχουμε αποθηκεύσει ; Με κάποιον τρόπο θα τις "ξεφορτωθούμε". Μα ρίχνοντάς τες πάλι στην ατμόσφαιρα ; Μα, ρίχνοντάς τες στα ποτάμια και στις θάλασσες ; Μα, κάνοντάς τες εξαγωγή ; Με κάποιον τρόπο θα τις "ξεφορτωθούμε".

Συνεπώς, δεν είναι πάντα θέμα "αντιεπιστημονισμού". Κατά την άποψή μου δηλ.

quote:
Δεν μου φταίνε οι άνθρωποι-επιστήμονες ως μονάδες.
Το όλο σύστημα χωλαίνει.

Εμ ... εδώ είναι το πρόβλημα. Οι επιστήμονες, μια χαρά κάνουν την δουλειά τους, οι περισσότεροι δηλ. και έχουμε πολλούς και αξιόλογους επιστήμονες. Αλλά τι να σου κάνει ο επιστήμονας όταν από την απαγόρευσή του, την όποια απαγόρευσή του, θα κλείσουν 10 εργοστάσια, θα μείνει κόσμος χωρίς δουλειά κτλ, κτλ, κτλ ; Τι να σου κάνει ; Είναι θέμα πολιτικής μετά ... κυβερνήσεων και τέτοια ... πάμε άλλου δηλ ...

Λες π.χ

quote:
Γιατί δεν πιάνουν ένα αεροσκάφος σε στιγμή αεροψεκασμού και να πάρουν δείγματα αέρα σ' εκείνο το ύψος, μέσα από τη γραμμή chemtrail, να την αναλύσουν και να μας πουν τι περιέχει?

Σωστό, λογικό και ποιος είναι αυτός που θα έχει αντίρρηση σ' αυτό ; Πολύ σωστό. Χμμμ ... από την άλλη όμως, για να γίνει αυτό λείπει κάτι : ΧΡΗΜΑ. Και άντε πες, βρέθηκε το χρήμα. Εδώ, στην Ελλάδα, εμείς ακόμη μαλώνουμε για το Βατοπέδι, θα βρούμε χρήματα για να χρηματοδοτήσουμε μια έρευνα ; Τέλος πάντων, πες ότι βρέθηκε. Η σαπίλα είναι τέτοια, που κάτι, κάποιος, δεν θα σε αφήσει να ολοκληρώσεις την έρευνα. Το πιθανότερο δηλ. Σε κάποια υπηρεσία θα σκοντάψεις, κάποιο χαρτί δεν θα έχει την κατάλληλη σφραγίδα, κάποιος δημοσιογράφος θα σε πιάσει στο στόμα του, κάποιο κανάλι θα πει "τζάμπα λεφτά", κάτι θα γίνει ρε παιδί μου ... στάνταρ ... δεν υπάρχει περίπτωση δηλ.

Η Επιστήμη δεν έχει λύσεις για όλα. Σε ρωτάω, τι θα του πω εγώ του x εργοστασιάρχη όταν με ρωτήσει "ρε μεγάλε, εγώ τι θα το κάνω το δηλητήριο ; που να το ρίξω ;" Έχω εγώ ας πούμε να του προτίνω κάτι ; Έχω, ας πούμε, στα χέρια μου έναν ειδικό βιολογικό καθαρισμό που να απορροφάει το δηλητήριό του ; Δεν έχω τίποτε στα χέρια μου! Και είναι λογική αυτή η απορία του, έτσι ; Δεν λέει τίποτε κάκο ο άνθρωπος. Από την στιγμή που του λες "stop φίλε", ε, πρέπει να του προτίνεις και κάποια πράγματα. Εμείς όλες τις έρευνές μας, τις έχουμε στα χαρτιά. Αυτή την στιγμή το Α.Π.Θ είναι τίγκα σε μεταπτυχιακές εργασίες και μελέτες που αφορούν την μετεωρολογία και τις συγκεντρώσεις ρύπων και μικροσωματιδίων, ιδιαίτερα εργασιών που αφορούν την Δυτική Θεσσαλονίκη. Ε, και ; Τι να κάνουμε δηλ. ; Να πούμε να φύγουν όλα τα εργοστάσια από την Δυτική Θεσσαλονίκη ή να κλείσουμε το TITAN ; Γίνεται ; Σε εκείνη την περιοχή αν κάνεις μια μέτρηση, ξέρεις τι θα βρεις ; Άσε ... να μην σου πω. Ε, άντε, τόλμα εσύ να πεις να κλείσει το ΤΙΤΑΝ ... Δηλ. κάνεις ένα μεταπτυχιακό, θυσιάζεις ώρες, μήνες, μετράς - με όργανα της πλάκας αλλά τέλος πάντων - κάνεις κάποιες μετρήσεις, μελετάς, συγκρίνεις, παρατηρείς και στο τέλος καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι πρέπει να κλείσει το ΤΙΤΑΝ. Ε, άμα πας μια τέτοια εργασία στο Πανεπιστήμιο, ξέρεις τι θα σου πουν ; "Ρε φίλε, μας κοροϊδεύεις ; Δηλ. τζάμπα κόπος ρε μεγάλε. Ήρθες να μας πεις ότι πρέπει να κλείσει το ΤΙΤΑΝ ; Βρες άλλη λύση, αυτό δεν γίνεται."

Υπάρχει Βίκυ μου ένα τραγούδι - σοφό, για μένα -

Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες
τότε και μόνο όταν είναι εφικτές
μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις
ασ΄τες καλύτερα, καθόλου μην τις λες. Αφοί Κατσιμίχα




Edited by - zip on 14/11/2008 14:18:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 14:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμείς μέχρι και δείγματα βρόχινου νερού πήραμε από Θεσ/νίκη και από Αθήνα και ζητούσαμε να γίνουν αναλύσεις και να τις πληρώσουμε και από την τσέπη μας. Οι "επιστήμονες" μας εξήγησαν πως και μόνο που τα πήραμε οι ίδιοι δεν θα θεωρούνταν αξιόπιστα...

Που τα πήγατε τα δείγματα ; Αν τα πήγατε στο Γενικό Χημείο του "Κράτους", λογικό. Αχ ρε Βίκυ, πήρες δείγματα και τα πήγες στους Μάο - Μάο ; Μα, τι να σου πει ο Μάο Μάο, αν δεν δει το πτυχίο σου από το Πανεπιστήμιο ; Θα σου πει "καλά ρε κοπέλα μου, εσύ τι είσαι ; Χημικός ; Φέρε μου σφραγίδα". Η Ελλάς είναι το κράτος της σφραγίδας. Άμα δεν έχεις σφραγίδα, δεν είσαι αξιόπιστος. Απο την μια, ο Μάο Μάο έχει δίκιο Βίκυ. (δεν το λέω κακοπροαίρετα, sorry δηλ. μην με παρεξηγήσεις). Δεν μπορεί ο καθένας να βγάζει έναν κουβά στο μπαλκόνι του, να μαζεύει βρόχινο νερό μετά από έναν αεροψεκασμό, και να έχει την απαίτηση να του το αναλύσει το Γενικό Χημείο του Κράτους. (αν πήγες εκεί δηλ. στο Γενικό Χημείο του Κράτους). Συνήθως τέτοια πράγματα γίνονται με ειδικούς συλλέκτες (αποστειρωμένους δηλ.) που δεν τους έχει ο καθένας μας. Γι' αυτό σου είπαν πως δεν θα είναι αξιόπιστα. Τέλος πάντων, μπορεί αν δεν ήταν ο Μάο Μάο, κάποιος άλλος να την έκανε την ανάλυση. Αλλά στον Μάο Μάο, άμα δεν έχεις σφραγίδα ... δύσκολα τα πράγματα ...

Δηλ. Βίκυ μου, και σε μένα να ερχόσουνα, πολύ πιθανόν το ίδιο να σου έλεγα. Αν και δεν είμαι Μάο Μάο, ούτε Χημικός, και άντε επειδή σε συμπαθώ, να την έκανα την ανάλυση. Αλλά αν το νερό σου το είχες συλλέξει σε έναν μεταλλικό κουβά ας πούμε, τότε τα αποτελέσματα θα ήταν ... αλλοιωμένα. Καταλαβαίνεις τι εννοώ ; Ή αν το νερό - πρωτού το φέρεις - το είχες αφήσει κα'να δυο μέρες, ε, πάλι αυτά που θα σου έλεγα από την ανάλυσή του, ε, δεν θα ήταν αξιόπιστα. Καταλαβαίνεις πάλι με ποια έννοια το λέω, έτσι ; Μην παρεξηγηθούμε κιόλας ...

Edited by - zip on 14/11/2008 14:59:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ίδιοι τους όμως γιατί δεν πήραν να μετρήσουν βρόχινο νερό μετά από έντονο αεροψεκασμό?

Αχ ρε Βίκυ, αχ ρε Βίκυ ... Μα ... τι να πάρουν ; Και με τι όργανα να το μετρήσουν ; Αφού δεν έχουν! Το πολύ πολύ να πουν ότι είναι όξινο ... και ; Πες μου, και ; Τι θα καταλάβεις εσύ απ' αυτό ; Ότι φταίει ο αεροψεκασμός ; Η ατμόσφαιρα είναι ΤΟΣΟ βρώμικη, που ακόμη κι αν υπήρχε ένα σωματίδιο ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ από τον αεροψεκασμό, αυτό το σωματίδιο είναι δηλ. πταίσμα, ασήμαντο μπροστά στους άλλους ρύπους. Δηλ. οι υπόλοιποι ρύποι το "καπακώνουν" αυτό ρε παιδί μου, πως να σου πω ; το κάνουν να φαίνεται σταγόνα στον ωκεανό. Δηλ. εκεί κολλήσαμε, στο σωματίδιο του αεροψεκασμού ; Εδώ, στην ατμόσφαιρα γίνεται όργιο ρύπων. Το σωματίδιο του αεροψεκασμού μας έφταιξε ;

Έχεις δίκιο, δεν λέω. Κανένας δεν αντιλέγει. Αλλά, έχουμε κάνει τον πλανήτη μας χωματερή, βόθρο. Κολυμπάμε μέσα στα σκατά, τρώμε σκατά, αναπνέουμε σκατά. Εδώ και χρόνια, όχι τώρα. Χρόνια γίνεται αυτό. Επί σειρά ετών. Κάπου διάβαζα για τα εκατομμύρια σφαίρες που εισέρχονται στο έδαφος, που δεν βρίσκουν τον στόχο τους δηλ. από διάφορους πολέμους που γίνονται. Όλα αυτά τα εκατομμύρια σφαίρες που σημαίνουν εκατομμύρια τόννους μόλυβδο κατακάθονται στον υδροφόρο ορίζοντα και μολύνουν το νερό. Ακόμη και γεώτρηση να πα' να κάνεις δηλ. μολυσμένο νερό θα πάρεις. Τι να λέμε ρε Βίκυ ... τι να λέμε ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 18:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τό χειρότερο είναι ότι στήν πλειοψηφία,θεωρούμε αφύσικο να πιούμε από την πηγή....ακόμα και νερό βρύσης.

το μολύνουν...

quote:
Θα έλεγα εθελοντές δούλους

quote:
Στην ουσία (μάλλον αρχίζει να γίνεται) τό χρήμα δεν έχει καμία αξία, πρόκειται γιά εικονικό μέσον πού βοηθά τίς συναλλαγές.

Σωστά.
Γι'αυτο πιστεύω, οτι δεν μας μισούν... αλλα μας κοροϊδεύουν!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 21:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε βρε παιδιά?
Λίγο έλειψα απ'το θέμα και βλέπω πως έχασα πολλά επεισόδια!
Διάβασα όλες τις απόψεις σας και έχω να πώ τα εξής...
Αγαπητέ zip,(καλωσόρισες και από δώ) δεν θα διαφωνήσω με τα όσα μας είπες...Συμφωνώ μεν αλλά, το ερώτημα που ουσιαστικά προκύπτει είναι το εξής:
Ποιό είναι το καθήκον μας?

Σαφώς έχουμε αντιληφθεί πως τα πάντα γύρω μας είναι μολυσμένα!
Το θέμα είναι τι κάνουμε γι'αυτό?
Μήπως περιμένουμε απ'τις επόμενες γενιές να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα?
Συμφωνώ πως ακόμη και αν σήμερα σταματούσαν οι ψεκασμοί, θα βρίσκονταν άλλοι τρόποι για να ξεφορτωθούν τ'αποθέματα (ή τελοσπάντων για να εξυπηρετήσουν τα όποια τους συμφέροντα) όπως π.χ. έγινε και με το DDT...
Δεν πρέπει όμως κάποια στιγμή να μπεί μια τελεία σ'αυτό το ζήτημα?
Δεν πρέπει να σταματήσει?
Το αν είναι αναστρέψιμη ή όχι, η όλη κατάσταση για την επιβίωση της ανθρωπότητας αυτο είναι ενα θέμα που θα φανεί, ούτως ή άλλως, στο άμεσο μέλλον...
Πως θα σταματήσει κάτι αν δεν γνωρίζουμε γιατί γίνεται?
Δεν οφείλει ο κάθε πολίτης να ξέρει γιατί ζεί σ'ενα τόσο μολυσμένο περιβάλλον?
Δεν πρέπει να δώσουμε μια εξήγηση στις μανάδες που γεννούν παιδιά με ασθένειες ενηλίκων (κάτι που δεν γινόταν παλαιότερα) ή αλλιώς με γεροντικές ασθένειες?
Δεν πρέπει οι υποψήφιες μανάδες να γνωρίζουν γιατί δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ή συλλάμβάνουν παιδιά με γενετικές ανωμαλίες?

Μα δε βλέπετε πως ολάκερη η ανθρωπότητα οδεύει πρός εξαφάνισην και με ταχύτατους ρυθμούς?
Την ανθρωποκτονία και εκμετάλλευση μέχρι εξαθλιώσεως και τελικής εξοντώσεως, δεν την βλέπετε?
Η γενιά μας τι κάνει?
Δεν πρέπει να ψάξουμε τα βαθύτερα αίτια?
Μήπως τελικά αυτοί που ψεκάζουν δεν είναι άνθρωποι?
Μας είναι τόσο δύσκολο να το σκεφτούμε ως ενδεχόμενο?
Είμαστε άμοιροι ευθυνών?
Μοιρολατρούμε και μεμψιμοιρούμε?
Το πεπρωμενον φυγείν αδύνατον?
Εγκαταλείπουμε τα όπλα?
Παραδεχόμαστε και αποδεχόμαστε τα σκατά ως κάτι που δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε?
Τόσο πνιγμένοι είμαστε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλειψα λόγω βλάβης στις γραμμές μας εδώ, αλλά να'μαι και πάλι.

Ας ξεκινήσω λοιπόν από τον φίλο ηίλιο2012 και να συμφωνίσω με το πνεύμα του.

Φίλε μου zip, μόνος σου ονοματίζεις το μέγα πρόβλημα:χρήμα, ή αλλιώς συμφέρον!

Ε, κάποια στιγμή θα πρέπει η υγεία μας να είναι πάνω από το συμφέρον του οποιοδήποτε ΤΙΤΑΝ.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνουμε ΕΥ & ΕΝσυνείδητοι. Δεν μπορεί στο όνομα οποιουδήποτε επιχειρηματία να "φρενάρει" η ανθρώπινη συνείδηση, και το συνολικό συμφέρον...

Όταν ξέρεις και σιωπάς απλά είσαι συνένοχος, άσχετα αν η λύση που έχεις, "νομίζεις" πως δεν είναι "εφαρμόσιμη". Άσε να την κρίνουν αυτοί που θα την ακούσουν... άσε να την ακούσουν τουλάχιστον και άλλοι, οι "πολλοί"...

Στο φινάλε χωρτάσαμε να ακούμε ψέματα. Χορτάσαμε να μας εκμεταλεύονται και να μας οδηγούν στην καταστροφή και το θάνατο.

Αυτό το νόημα είχε και το ρητορικό μου ερώτημα "ποιόν υπηρετεί σήμερα η επιστήμη"?... Ο στρατός σίγουρα πρώτος "γεύεται" τα αποτελέσματα της... Αυτοί που σπέρνουν το θάνατο εκμεταλεύονται την επιστήμη, καθώς αυτοί έχουν και τα κονδύλια-χρήμα. αμέσως μετά οι μεγάλες χημικές-φαρμακευτικές στιλ Μονσάντο...

Ποιόν υπηρετεί λοιπόν η επιστήμη? Πάντως όχι τον άνθρωπο...
Μπορεί να ξεκήνησε για καλό, για τη γνώση, για την απαγκίστρωση από τη δυσειδαιμονία και τα "κλισέ" της εκλησσίας κάποτε, αλλά δες που έφτασε... Ούτε καν την ανθρώπινη λογική δεν εξυπηρετεί.
Αντίθετα: τη χειραγωγεί, τη στρέφει ενάντια στη φύση του, ανάντια στο "σπίτι" μας-τη φύση, μας στρέφει "κατ'ευθείαν στην αγκαλιά του σατανά" θα έλεγα...

Κι εμείς που βλέπουμε και δεν θέλουμε τέτοια "αγκαλιάσματα"? Να γίνουμε τυφλοί? Να μην μιλάμε? Να γίνουμε συνένοχοι?

Ποιός μας έδωσε το δικαίωμα να θεωρούμε τον εαυτό μας και τη δυτική κοινωνία "πολιτισμένη"? Δεν είναι πολιτισμένοι άνθρωποι που σέβονται τη φύση και τον συνάνθρωπο, επειδή δεν χρησιμοποιούν τη "δική μας" θανατηφόρα τεχνολογία?

Είναι απλά η τεχνολογία από μόνη της δείγμα πολιτισμού?

Και φυσικά το ΣΥΣΤΗΜΑ δεν είναι στημμένο ούτε για'μένα ούτε για τους πολλούς... αλλά γι' αυτά τα ερείπια που μόνο για το "προσωπικό" συμφέρον νοιάζονται και που σαν δούλοι υπηρετούν αυτά που ακόμη μεγαλύτερα "τέρατα" έχουν σχεδιάσει από δεκαετίες και αιώνες πριν...
.................

Όσο για το βρόχινο νερό φίλε μου, ο καλός μας ο Κατσαρός πρότεινε να το μετρήσουν στο Δημόκριτο, δεν γινόταν τελικά και πήγαν οι φίλοι από Αθήνα σε ιδιωτικό-πιστοποιημένο, όπου οι άνθρωποι ήταν πρόθυμοι να το κάνουν δωρεάν. Τελικά δεν προχώρησε γιατί ένας από εμάς το θεώρησε "άσκοπο"... τεσπα
Θέλαμε να το κάνουμε σε τακτά διαστήματα για να υπάρχουν συγκρίσεις κτλ, αλλά κόλλησε στο συντονισμό και στο γεγονός ότι κάποιοι προτιμούν "την πολιτική" οδό...

Βέβαια το είχαμε συλλέξει σε γυάλινα, αλλά όχι "ειδικά, αποστειρωμένα" δοχεία. Γνωρίζαμε ότι θα υπάρξουν "αλλοιώσεις", αλλά θέλαμε κατ' αρχήν να δούμε πόσο αλουμίνιο και πόσο βάριο ή άλλα γνωστά συστατικά της χημικής σούπας θα βρισκόταν μέσα, αν βρισκόταν...

Δεν έγινε τελικά τίποτε...


Το θέμα είναι πως εδώ δεν μιλάμε όχι DDT, που κακώς ΝΑΙ κακώς χρησιμοποιήθηκε αφού δεν ήταν σίγουρα ακίνδυνο, με στόχο τα έντομα...
αλλά για έναν παγκόσμιο ψεκασμό του ανθρώπου και της φύσης ολόκληρης
με... "άγνωστο" σκοπό και λίγο-πολύ "άγνωστα" κοκτεϊλ... (άγνωστα μόνο ως προς το γεγονός πως δεν ξέρουμε ποιό κοκτεϊλ πέφτει κάθε φορά...)

(το "θερμοκήπιο" δεν έπεισε κανένα νοήμονα άνθρωπο...)
γίναμε εμείς οι κατσαρίδες? εφαρμόζεται η ευγονική? θέλουν πελάτες για τις φαρμακευτικές? Θέλουν "υπνωτισμένους" πολίτες-δούλους?....


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γίναμε εμείς οι κατσαρίδες? εφαρμόζεται η ευγονική? θέλουν πελάτες για τις φαρμακευτικές? Θέλουν "υπνωτισμένους" πολίτες-δούλους?....

Αυτό είναι που λέμε: BOTTOM LINE!
Και τελικά το ζουμί ολόκληρου του θέματος των ψεκασμών!

Όποιος καταφέρει ν'αποδείξει πως έστω ένα απ'τα παραπάνω ερωτήματα δεν ισχύει τότε θα πάψουμε να μιλάμε!

Μέχρι τότε θα πρεπε τουλάχιστον ν'αφαιρέσουμε το ερωτηματικό απ'το θέμα των ψεκασμών, κυριoλεκτικά και μεταφορικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 22:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, δεν διαφωνώ. Ούτε με αυτά που λες εσύ Βίκυ, ούτε με αυτά που λέει ο helios2012. Απλά, θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα σχετικά με αυτήν την εντύπωση που έχει περάσει στον απλό κόσμο για τους επιστήμονες, πως δηλ. διακατέχονται από αντι-επιστημονισμό, πως μερικοί τα παίρνουν για να κάνουν την παλαβή και διάφορα άλλα που λέγονται γενικότερα "έξω απ' τον χορό", όπως λέμε.

Λες π.χ - και σωστά το λες -

quote:
Όταν ξέρεις και σιωπάς απλά είσαι συνένοχος, άσχετα αν η λύση που έχεις, "νομίζεις" πως δεν είναι "εφαρμόσιμη". Άσε να την κρίνουν αυτοί που θα την ακούσουν... άσε να την ακούσουν τουλάχιστον και άλλοι, οι "πολλοί"...

όμως ... όταν εγώ π.χ ετοιμάζω μια μεταπτυχιακή εργασία, αυτοί οι οποίοι θα την κρίνουν, θα την αξιολογήσουν και θα αποφανθούν αν πράγματι οι λύσεις οι οποίες προτείνονται μέσα από αυτήν την εργασία ή την μελέτη, είναι εφαρμόσιμες ή όχι, δεν είναι οι "πολλοί", όπως λες, δεν είναι ο απλός ο κόσμος. Είναι οι "λίγοι". Αυτοί οι λίγοι αποφασίζουν. Γι' αυτό σου έφερα παράδειγμα με το ΤΙΤΑΝ. Και συνήθως αυτοί οι λίγοι βρίσκονται σε κάποιες οργανικές θέσεις που είναι πολύ δύσκολο να τους μετακινήσεις από 'κει. Εγώ και ο κάθε φοιτητής που αφιερώνει χρόνο για να παρουσιάσει μια εργασία, σε πληροφορώ πως κατά την διάρκειά της - και για όσο διαρκεί η έρευνα, η μέτρηση ή το πείραμα - είναι γεμάτος προσδοκίες και όνειρα. Αυτά όμως, όταν θα έρθει η ώρα να αξιολογηθούν, τις περισσότερες φορές, δεν αξιολογούνται. Δεν θέλω να επεκταθώ, νομίζω καταλαβαίνεις.

Στην Ελλάδα, δεν υπάρχει αξιοκρατία. Εάν μία μελέτη έρχεται σε σύγκρουση με συμφέροντα, καταλήγει στα αρχεία του Πανεπιστημίου. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι επιστήμονές μας είναι λαμόγια. Δεν λέω, υπάρχουνε και τέτοιοι, ή γίνονται τέτοιοι κατά την διάρκεια. Τα περισσότερα παιδιά όμως που βγαίνουν από το Πανεπιστήμιο, έχουν το ίδιο πνεύμα με αυτό του helios2012. Πολλά απ' αυτά για χρόνια χτυπάνε πόρτες, αλλά ... στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 22:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω zip, ξέρω την κατάσταση, φαντάζομαι και τα υπόλοιπα μολονότι δεν βρέθηκα σε ελληνικά, αλλά σε γερμανικά πανεπιστήμια.

Εκεί δεν ήταν τόσο εμφανής η σαπίλα, αλλά και εκεί η ίδια κατάσταση επικρατεί γενικά. Το θέμα δεν είναι ελληνικό. Είναι παγκόσμιο.

Αν δεν συμμορφώνεσαι με το σύστημα το σύστημα σε "φτύνει"
απ' έξω. Και όσο κουράγιο και να έχεις αρχικά φαντάζομαι, πως κάποια στιγμή κουράζεσαι, αν έχεις και οικογένεια και υποχρεώσεις αναγκάζεσαι να "προσαρμοστείς"

αν το όνειρο της επιτυχίας και της ανταμοιβής των κόπων σου θες να το δεις να πραγματοποιείται... σκύβεις, βάζεις νερό στο κρασί σου...

αλλιώς είσαι ...περιθώριο. Δεν θα σου επιτραπεί να "πειράξεις" το σύστημα...

Πρέπει λοιπόν να γίνουν πολλοί αυτοί που βλέπουν το αρρωστημένο σύστημα. Πρέπει να έρθουν πολλοί που θα πιστέψουν στο όνειρο, πως ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξει και μια άλλη κοινωνία.
Πρέπει και από το χώρο της επιστήμης να βγουν μπροστά οι "απηυδησμένοι". Από κάθε επαγγελματικό τομέα, από την ιατρική, από τη δημοσιογραφία, από τη νομική, από παντού.

Όλοι μαζί "συντηρούμε"¨αυτό το καρκίνωμα, όλοι μαζί μπορούμε να το αφήσουμε να "λιμοκτονήσει"...

Λίγοι, πολύ λίγοι οικονομάνε απ΄'όλο αυτό το κακό.
Αυτοί ας κάνουν κατά πως καταλαβαίνουν... Αλλά χωρίς εμάς!


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 17:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα δε βλέπετε πως ολάκερη η ανθρωπότητα οδεύει πρός εξαφάνισην και με ταχύτατους ρυθμούς?
Την ανθρωποκτονία και εκμετάλλευση μέχρι εξαθλιώσεως και τελικής εξοντώσεως, δεν την βλέπετε?

Κανείς δεν θέλει να σε εξαφανίσει.
Δεν σου στερούν π.χ το νερό για να πεθάνεις. Σου το στερούν για να πουλήσουν το καθαρό μπουκαλάκι. Κι εσύ πρέπει να δουλεύεις και να δουλεύεις και να δουλεύεις για να αγοράζεις όσα σου στερησαν.
Σε εκμεταλλεύονται.
Αν ήθελαν να σε εξοντώσουν, αυτοί που δεν είναι άνθρωποι όπως λές, θα το είχαν κάνει ήδη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2008, 20:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρεις mimoza ότι 200.000 παιδάκια εξαφανίζονται από προσώπου γής κάθε χρόνο?
Που χάνονται όλα αυτά ε?
Άστο καλή μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 18:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω, κυκλώματα παιδολαγνείας; κυκλώματα εμπορίας οργάνων;
Πες μου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2008, 18:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ αυτά...!

Αντε πές 50.000 πάνε σε κυκλώματα παιδολαγνείας...

Άλλα 100.000 να σου βάλω? σε κυκλώματα εμπορίας οργάνων...

Τα υπόλοιπα 50.000 ΠΟΥ ΠΑΝΕ?????

Τι να σου πώ εγώ, ποιός είμαι εγώ για να με πιστέψεις...

Ψάξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papadothomakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 10:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papadothomakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν ξέρεις και σιωπάς απλά είσαι συνένοχος



Νάτανε μόνο αυτό??
Οταν μιλάς γίνεσε γραφικός στην καλύτερη περίπτωση.
Γίνεσε γελοίος, φαντασιόπληκτος, ονειροπόλος, βαρεμένος (όχι ο δημοσιοφγράφος) και πολλά άλλα που υποβαθμίζουν το λόγο σου.
Τό κακό είναι ότι δεν πηγάζουν μόνο από τούς κρατούντες, αλλά και από τούς γύρω μας αυτούς που πάσχουν τα ίδια με μάς.
Είναι τραγικό παράδειγμα να νοιάζεται περισσότερο ο απ έξω γιά την ασφάλεια και την ζωή αυτού που οδηγεί με 140 χιλιόμετρα.
quote:
"ποιόν υπηρετεί σήμερα η επιστήμη"?...

Αυτό σηκώνει καινούργιο θέμα.
Τί είναι η επιστήμη? κατέχουν την ειδικοτητά τους οι επιστήμονες?
Ποιών είναι θεραπαινίδα η επιστήμη?
Γιατί κατέληξε η πλέον, σκληρή μορφή φασισμού, τρομοκρατείας.
Γιατί σήμερα μας προτρέπεισε ενέργειες, και αυριο θα μας κατηγορήσει ότι αυτά που εφαρμόσαμε, με προτροπή της, μάς οδηγούν στην καταστροφή.

Καρυούπολις Κοντόσταυλοι&Φωκάδες !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 11:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου papadothomako,

έχεις δίκιο

quote:
Οταν μιλάς γίνεσε γραφικός στην καλύτερη περίπτωση....

βέβαια εγώ αναφερόμουν κυρίως στον επιστήμονα που σιωπά, ακριβώς επειδή τους έχουμε βάλει σχεδόν στη θέση του Θεού και ότι πούνε το καταπίνουμε αμασητο... λόγω μη εξειδίκευσης.... Ξέρω ότι δύσκολα ένας επιστήμονας βγαίνει να πει τέτοιες αλήθειες παραέξω, γιατί το σύστημα θα τον "λιντσάρει", θα τον καταστέψει επαγγελματικά, όμως υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βοηθίσεις...

κι αν δεν βοηθίσεις υπάρχει και συνείδηση... (υπάρχει θα μου πεις?...)

όσο για τα πολύ εύστοχα ερωτήματα σου περί της επιστήμης...
τι να πει κανείς και από που να ξεκινήσει...
μόνο να σκεφτείς ότι πάρα μα πάρα πολλά πράγματα και τεχνολογίες που "χαιρόμαστε" βγήκαν στο εμπόριο ως "παράπλευρα" εμπορεύσιμα "αγαθά" από τεχνολογίες πολέμου...

παίρνεις μια γεύση του τίνος δεξί χέρι είναι η... "επιστήμη"...

όσο για το κατά πόσο την καταίχουν την ειδικότητα τους? Όρεξη να χεις να ψάχνεις....


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 22:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά πρέπει να ξέρουμε πως δεν είναι δουλειά (=υποχρέωση) τού επιστήμονα να αναλάβει ΚΑΙ τις ευθύνες τής εφαρμογής τών ανακαλύψεών του!

Ο επιστήμονας ανακαλύπτει, εφευρίσκει, επινοεί, κ.λπ. και ως εκεί!

ουδέτερα, απρόσωπα, αποστασιοποιημένα, κοντόφθαλμα, ανόητα, όπως έστω σάς αρέσει...!

Το τι θα κάνει η κοινωνία, η πολιτεία, η ανθρωπότητα... με αυτές τις γνώσεις, εργαλεία... είναι άλλου παππά ευαγγέλιο!

Άλλου (ημών δηλαδή) μεγίστη υποχρέωση!

Είμαστε δεν είμαστε επιστήμονες!

hint: ουδείς επιστήμων αρνήθηκε ποτέ να εξηγήσει (πλειοδοτών σε φλυαρία) τα τής επιστήμης του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 02:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, Μι_ΚΙδεν νομίζειεις πως είναι κάπως επιφανειακή η προσέγγυση που κάνεις?
Τι θέλω να πω: δες λιγάκι που γίνονται τα πρώτα πειράματ και οι έρευνες, σε ποιό περιβάλλον? Ποιοι έχουν τα χρήματα και τα μέσα για έρευνες και μελέτες σε επίπεδα που ούτε φαντάζεται ο μέσος άνθρωπος? Ποιοί τα ελέγχουν? Πως τα εφαρμόζουν? και ποιές ανακαλύψεις τους -που κρίνονται "εμπορεύσιμες"... βγαίνουν στη διάθεση του απλού πολίτη?...

μήπος ο στρατός?....

δες το τεφαλ, τηγάνι σου...
δες την ατομική βόμβα...

δες που πανε τα χρήματα... πως εφαρμόζονται τα αποτελέσματα των ερευνών και σε πόσα επίπεδα...

αν ένας επιστήμονας θέλει χρήματα και μέσα για να κάνει έρευνα, βρίσκει πολύ εύκολα, αν "ταιριάζει" σε αυτό το μοντέλο "συνείδησης"

αυτός θα γίνει και "πασίγνωστη" "ιδιοφυία", θα χαρεί και όλα τα "παρελκόμενα "φήμη", χρήμα, κύρος κτλ... είναι το μακρύ χέρι και γρανάζι του συστήματος

ένας άνθρωπος με συνείδηση και ελεύθερο πνεύμα για πόσο καιρό μπορεί να "ανέχετε" τα βίτσια τέτοιου συστήματος?...

πόσο κύρος μπορεί να αποκτήσει όντας σε πόλεμο με το σύστημα?

και να πω και το άλλο: ένα χαρτί, ένα πτυχίο δεν κάνει τον "επιστήμονα"

τι θα πει "επίσταμαι"?

και ποιός σου λέει πως σε ελεύθερη απόδοση της λέξης αυτής δεν είμαι κι εγώ "επιστήμονας"?

η έλλειψη "πτυχίου" ανάλογης επιστήμης?... πόσες ώρες μαθημάτων και ποιάς ύλης έχει καλύψει ένας σημερινός φοιτητής φυσικής π.χ.?

το ότι εγώ μελετώ, παρατηρώ και προσπαθώ να ερμηνεύσω, για μένα και όχι για το χαρτί=πτυχίο, με διαφοροποιεί μόνο ως προς το "χαρτί" στην "επιστημονικότητα" μας...

ακόμη και στο τι μπορεί και πως μπορεί να εφαρμοστεί όποια ανακάλυψη ή εφεύρεση... έχει ένα μερίδιο ευθήνης. ΑΝ δεν είναι σίγουρος για το οφέλημο, ας μην τη δώσει προς χρήση...

Ας μην είμαστε αφελείς: από το Β' παγκόσμιο πόλεμο, γνώριζαν πως η τεχνητή μικροκυματική ακτινοβολία και τα κύματα ELF είναι βλαβερά για τον άνθρωπο και τη φύση,
σήμερα τι έχουμε? βομβαρδισμό με κύματα κινητής τηλεφωνίας (ολόκληρη η φύση μέσα σε φούρνο μικροκυμάτων) και φούρνους μικροκυμάτων στα σπίτια μας...

ας αφήσουμε τις άλλες ακόμη πιο εξωφρενικές χρήσεις...

ολόκληρη η τεχνολογία μας είναι ένα προσκήνημα του "αφύσικου" και βλαβερού... του καταστροφικού και ανθυγειινού...


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 12:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τοξοτη,

οντως το πτυχιο απλως πιστοποιει μια ειδικοτητα.

κι ειναι μια αλλη κουβεντα τα κριτηρια με τα οποια γινεται αυτη η πιστοποιηση και το ακριβες αντικρυσμα της! παγκοσμιως!

και οντως, η γενικη παιδεια μιας χωρας πρεπει να διασφαλιζει την ικανοτητα και το δικαιωμα του μεσου πολιτη να "σερφαρει" επαρκως σε οποια επιστημονικα πεδια γουσταρει.

δεν ονομαζεται τυχαια "εγκυκλιος παιδεια"

ομως... το συστημα, το κατεστημενο, δεν συντηρειται απο τους επιστημονες, ουτε δημιουργηθηκε απο αυτους.

τους χρησιμοποιει και τους αλεθει στα γραναζια του μαζι με ολους τους υπολοιπους? ΟΚ!

αλλα μπορεις να φορτωσεις απλα και μονο στην επιστημη τα δεινα του πολιτισμου μας?

ετσι γενικως και αοριστως? αποδιοπομπαιο τραγο ψαχνεις?

στην ιδια πηγη δεν ανατρεχεις ωστε να βρεις τις λυσεις που επιθυμεις και τον εναλλακτικο δρομο διαφυγης κ.λπ.?

μην αγοραζεις τεφαλ, μην εχεις κινητο! ισον δλδ διαλεξε το σωστο πεδιο μαχης!

στην επιστημη και στους επιστημονες που καχυποπτα στραβοκοιτας θα βρεις τους προθυμοτερους και καταλληλοτερους συμμαχους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 02:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, Μι_Κι,

είχα την εντύπωση πως παραπάνω όταν μιλούσα και στο φίλο zip, έκανα ένα σαφή διαχωρισμό:

πρώτον: μιλάω για τη γενική κατάσταση στο χώρο της επιστήμης και στο πως αυτή έχει μπλέξει στα γρανάζια του συστήματος

δεύτερον: δεν έχω τίποτε εναντίον κανενός επιστήμονα προσωπικά

τρίτον: μου είναι σαφές, ότι πέρα από μερικές εξαιρέσεις, ο κύριος αριθμός των επιστημόνων έχει τις καλύτερες προθέσεις, διαθέσεις και στόχους

τέταρτον: οι ίδιοι πολύ συχνά είναι θύματα του συστήματος, το οποίο "προωθεί" διαφορετικό ψέμα για κάθε επίπεδο.
(Τι θέλω να πω: ο ίδιος ο επιστήμονας έχει πειστεί πως εργάζεται για καλό σκοπό, και εργάζεται σε άνα περιορισμένο τμήμα ενός "πρότζεκτ" για παράδειγμα. Αλλά οι "προϋστάμενοι" του ξέρουν "κάτι παραπάνω" και οι ακόμη πιο πάνω στο σύστημα, ανάλογα με το επίπεδο, ξέρουν ακόμη κάτι παραπάνω... και εννοείται στην κορυφή μόνο είναι γνωστό ολόκληρο το "προτζεκτ"...)

πέμπτον: δεν στραβοκοιτώ καθόλου την επιστήμη
με το σύστημα "τα έχω" και με κάποιους "πουλημένους" επιστήμονες, που διαιωνίζουν ψέματα εις γνώση τους (!πρόσεξε έχει διαφορά, δεν λέω γι' αυτούς που δεν ξέρουν πως λένε "μισή αλήθεια" ή ψέματα εν αγνοία τους! αλλά γι' αυτούς που επιμένουν να λένε ψέματα για να "βολέψουν" μια προπαγάνδα, ένα "πολιτικά στημένο πρότζεκτ" κτλ...)

και... δυστυχώς στα τόσα χρόνια, δεν μου έτυχε να συμμαχίσει κανένας επιστήμονας...

(περα από τον Κατσαρό -στο συγκεκριμένο θέμα τα chemtrails- δεν βγήκε κανείς να μιλήσει στην Ελλάδα. Αλλά δεν συμφωνώ μαζί του στο γεγονός ότι μιλάει ακόμη για "ανθρωπογενή υπερθέρμανση" του πλανήτη στις ομιλίες του σχετικά με τα chemtrails, αν και δεν είναι της ειδικότητας του βέβαια...)


Φυσικά και δεν είμαι τόσο αφελής για να ψάχνω για αποδιοπομπαίο τράγο, πόσο μάλλον να τα φορτώνω στην επιστήμη...

Ο πολιτισμός μας -πολιτισμό να το πει κανείς, αλλά τεσπα...- δεινοπαθεί κάτω από ένα σύστημα εξουσίας. Και είναι παγκόσμιο φαινόμενο...

(αν έχεις διαβάσει στο μπλογκ μου σχετικά, ακόμη και το τελευταίο άρθρο μου, θα είχες καταλάβει ίσως καλύτερα πως τα εννοώ αυτά που γράφω... )

Φιλικά
Τοξότης


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NIKON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


139 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 10:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NIKON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ......


ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΟΥΡΩΝ ΜΗΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΜΗΔΕΝ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ

ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ 179 ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΕΧΟΥΜΕ


ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΑΡΠ
ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ!!!!!!!!!!!!!!


ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΣΤΡΕΦΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΙΤ????

ΑΥΤΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΟΣ ΝΙΚΟΣ.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2008, 11:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν είχανε βγει οι υπογραφές για την Πάρνηθα, όλοι τσιμπίσανε γιατί στο κείμενο υπήρχε αιχμή για την κυβέρνηση και τον Ρουσόπουλο.

Το δικό σου μύνημα αγαπητή μου toxotis πήγε άπατο στο γραφείο μου...

Ναι, σε αυτά τα παπαγαλάκια που μου στέλνανε το μύνημα για την Πάρνηθα ξανά και ξανά...

Το δικό σου, όχι απλά δεν μπήκαν στον κόπο να το υπογράψουν, δεν μπήκαν καν στον κόπο να το προωθήσουν....

Δεν είχε πολιτική αιχμή βλέπεις....

Γράψε στο μήνυμά σου ότι η κυβέρνση μας βομβαρδίζει με chemtrails να δεις για πότε οι υπόγραφές σου θα γίνουν χίλιες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2008, 03:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Kerry King,

τι να πω... Δεν είμαι ο τύπος των "εφε"... Δεν με ενδιαφέρουν οι "πολιτικές" διαστάσεις του θέματος, με την έννοια, ότι γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι αυτοί οι θεατρίνοι που καλοπληρώνονται και παίζουν τους ρόλους των Υπουργών και των Πρωθυπουργών
(με άλλους 300 υποψήφιους για τους ρόλους, επίσης από την τσέπη μας "παχυλόμισθων")


  • έχουν γνώση του τι συμβαίνει
  • έχουν "συνυπογράψει" την καταδίκη μας
  • είναι ανδρίκελα που πειθήνεια ακολουθούν όσα ξένα συμφέροντα τους καθορίζουν

(μπορεί με τα παραπάνω να παίρνει η "μπάλα" και κάποιους ηθικούς ανθρώπους της πολιτικής, αλλά υποθέτω πως αυτοί παραμένουν άγνωστοι στο ευρύ κοινό, και σίγουρα οι εξαιρέσεις δεν κάνουν τον κανόνα...)

Γνωρίζω ακόμη και το όνομα του ανθρώπου που υπογράφει τις άδειες πτήσεις για τα εν λόγω ψεκαστικά... Κάποιος θα το θεωρούσε ατού... εγώ λέω ...και τι μ'αυτό? Αυτός, όποιος και να'ναι είναι ένα γρανάζι και να το "κάψεις" θα αντικατασταθεί...

Το θέμα όμως είναι τι κάνουμε εμείς οι "πολλοί"...

Διαπιστώνω, από τα μαιλ που δέχομαι ως αποκρήσεις ανθρώπων σε αναρτήσεις μου στο μπλογκ μου, πως τελικά δεν είμαστε τόοοοσο λίγοι αυτοί που προβληματιζόμαστε... αλλά είμαστε ακόμη σκόρπιοι, δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας και σίγουρα δεν είναι εύκολο αφού είμαστε κι εμείς ένα είδος "εξαίρεσης"...

Οι υπογραφές είναι πράγματι λίγες, ελάχιστες...
Αλλά σέφτομαι πως όταν θα γίνουν "πολλές" -αν ποτέ γίνουν"... ίσως να μην έχει και καμία αξια τότε...

Η αλήθεια είναι πως εξ' αρχής δεν περιμέναμε "σοβαρή" και αριθμητικά ανταπόκριση, αλλά κάποιες εκατοντάδες ίσως... ναι. στόχος ήταν να δούμε ψύχραιμα να δούμε πόσοι πραγνατικά είμαστε αυτοί που ανησυχούμε. Δεν ήταν τα νούμερα αυτοσκοπός, ώστε να αποκτήσει δυναμική η κίνηση για το αίτημα επίσημων τοποθετήσεων, αλλά μια σφυγμομέτρηση του αριθμού των προβληματισμένων για το φαινόμενο ανθρώπων....

Τελικά είμαστε πολύ λίγοι... Μπορούν να συνεχίσουν να μας ψεκάζουν ανενόχλητοι... δεν θα τους ενοχλήσει κανείς, δεν θα κάνει κανείς σοβαρή φασαρία...

Καλά μας κάνουν ?... να πω? Βαρύ ακούγεται, αλλά ναι θερίζουμε αυτό που σπέρνουμε: αδιαφορία! Αδιαφορούν για την υγεία μας την ίδια τη ζωή μας!

...........

Φίλε ΝΙΚΟΝ, δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσε....
Θέλεις να πεις πως το HAARP, προκάλεσε τις μαζικές κινητοποιήσεις?

Αλήθεια φίλε μου, γιατί δεν θες να ξαναγράψεις?
Το συγκεκριμμένο σαϊτ σε τι σε ενόχλησε? Τι έπρεπε κατά τη γνώμη σου να γίνει και δεν έγινε?


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 05:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία πέφτω συνεχώς σε κλιματολογικά θέματα της επικαιρότητα. το ότι δεν συμφωνούσα εξαρχής με την "ανθρωπογενή" υπερθέρμανση είναι γνωστό. Τώρα αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε εξαρχής να είχα αμφισβητίσει και τον παράγοντα "υπερθέρμανση"...

ο ίδιος ο Σβενσμαρκ, δήλωνε πως η άνοδος της θερμοκρασίας οφειλόταν στην δραστηριότητα του ήλιου -τελευταία 60 χρόνια- η φάση αυτή έληξε το 2002...

Πολλές μελέτες δείχνουν πως πάμε για πτώση της θερμοκρσαίας...

Αναρωτιέμαι πόσο παραπλανητική ήταν τελικά σε όλο της το μεγαλείο η υστερική καμπάνια κατά της κλιματικής αλλαγής...

Πλήρης αποπροσανατολισμός -οικονομική εκμετάλλευση +++

Που χωράνε τα chemtrails στην ιστορία?...

Είχαμε αναφέρει και παλαιότερα πως αποδεδειγμένα τα chemtrails ανεβάζουν-διατηρούν τη θερμοκρασία της Γης και δεν ισχύει η "πρόχειρη αιτιολόγηση" πως τα χρησιμοποιούσαν για έλεγχο της υπερθέρμανσης...

Μήπως σκέπτομαι αυτό ακριβώς έκαναν?... Επιβράδυναν την επερχόμενη πτώση της θερμοκρασίας? για να κερδίσουν χρόνο? ενώ παράλληλα "ευεργετούσαν" την ανθρωπότητα και με τα "παρελκόμενα"?...

Κρατώντας την σε άγνοια ενώ όλοι τούτοι κάνουν εδώ και χρόνια ετοιμασίες για να επιζήσουν της πείνας από παγετώδεις καταστάσεις?... Για σκεφτείτε το?...



http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 16:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.owsweather.com/chemtrailmap2.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ashanga
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 22:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ashanga  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και από εμένα. Διάβασα μόνο τις τρεις τελευταίες σελίδες του θέματος, και δεν γνωρίζω τίποτα άλλο για την Βίκυ και τον ΝΙΚΟΝ αλλά συμφωνώ και με τους δύο.
Εντύπωση μου έκανε η παραδοχή της Βίκυ ότι είναι η εποχή της ατομικής εξέλιξης δηλαδή ο καθένας πρέπει να την ψάξει μόνος του με λίγα λόγια.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει εάν ψεκάζουν εξωγήνιοι, ή Εβραίοι ή εάν όλες αυτές οι μασονικές στοές και οι κορυφές τους καθορίζουν το μέλλον μας. Αυτό γιατί όποια επανάσταση κάνουμε εναντίον αυτών θα ήταν κατά κάποιο τρόπο άστοχη , ακόμα και εάν αυτή ήταν πετυχημένη.
Γιατί όπως είπε και ο ΄Οσσο , οι επαναστάσεις μόνο αλλάζουν τα πράγματα δεν τα κάνουν καλύτερα. Εάν η ανθρωπότητα δεν αναπτυχθεί ψυχικά δεν πρόκειται να βιώσουμε καμία αλλαγή ουσίας.
Συμφωνώ απόλυτα με τον ΝΙΚΟΝ ότι είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι για την ύπαρξη και την ανενόχλητη δράση όλων αυτών που μας καταπιέζουν και μας ξεζουμίζουν.
Θα διαβάσω περισσότερα(καταρχάς όλο το θέμα για τα chemtrails) αλλά και τα μπλόγκ της Βίκυς. Επίσης και άλλα θέματα του σάιτ, ώστε να μπορώ να έχω πιο αντικειμενική κρίση και άποψη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 05:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως μας ήρθες ashanga.

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, πως δεν είναι στην επανάσταση η λύση, αλλά στην εσωστροφή.

Βρέθηκα αυτές τις μέρες στη Γερμανία, όπου εν κατάσταση βαρυχειμωνιάς, με θερμοκρασίες που έφτασαν μέχρι -33ο Κελσίου, είδα αεροπλάνα να ψεκάζουν!

Τελικά μετά από τόσα χρόνια κι ακόμη έχω την εντύπωση πως κάτι μας διαφεύγει και πως δεν έχουμε ακόμη ανακαλύψει ολόκληρη την αλήθεια σχετικά με τους αεροψεκασμούς του πλανήτη μας...

Οτι δεν υφίστατε "υπερθέρμανση" είναι πλεόν ολοφάνερο. Ότι η τάση του κλίματος είναι προς πτώση των θερμοκρασιών επίσης...

Γιατί ψεκάζουν όμως? Και πόσο ελεγχόμενη/επιδεινούμενη είναι ακόμη και αυτή η βαρυχειμωνιά μέσω των αεροψεκασμών...? Είναι ερωτήματα που πιθανόν να μην απαντηθούν άμεσα...


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy