ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΖΕΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 02:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο ειναι ενα θεμα που εχει σκοπο να μαζεψει τους χριστιανους και ολους του πιστους απο καθε ακρη του εσωτερικα και να αρχισουμε τη λατρεια και τη δοξολογια προς στον θεο της πιστης μας.

Η παρακατω ειναι μια προσευχη για τον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΤΟΝ ΥΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΝ ΜΟΝΟΓΕΝΗ ΤΟΝ ΕΚ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΑ ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.Εδω μπορειτε να βαλεται οποια και οσες προσευχες θελετε, καθε ειδους, αυτοσχεδιες ή υπαρχουσες...

Θα κανω την αρχη λοιπον λεγοντας το πιστευω... την πιο βασικη των χριστιανικων προσευχων:
Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα, ποιητήν ουρανού και γης, ορατών τε πάντων και αοράτων. Και εις ένα Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον Υιόν του Θεού τον μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα προ πάντων των αιώνων. Φως εκ φωτός, Θεόν αληθινόν εκ Θεού αληθινού γεννηθέντα, ου ποιηθέντα, ομοούσιον τω Πατρί, δι' ου τα πάντα εγένετο. Τον δι' ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν σωτηρίαν κατελθόντα εκ των ουρανών, και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος Αγίου, και Μαρίας της Παρθένου, και ενανθρωπήσαντα. Σταυρωθέντα τε υπέρ ημών επί Ποντίου Πιλάτου, και παθόντα, και ταφέντα. Και αναστάντα τη τρίτη ημέρα κατά τας Γραφάς. Και ανελθόνται εις τους ουρανούς, και καθεζόμενον εκ δεξιών του Πατρός. Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς, Ου της Βασιλείας ουκ έσται τέλος. Και εις το Πνεύμα το Αγιον, το Κύριον, το Ζωοποιόν, το εκ του Πατρός εκπορευόμενον, το συν Πατρί και Υιώ συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν διά των Προφητών. Εις Μίαν, Αγία, Καθολικήν, και Αποστολικήν Εκκλησίαν. Ομολογώ έν Βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών. Προσδοκώ Ανάστασιν νεκρών, και ζωήν του μέλλοντος αιώνος.

Αμήν.

Χριστος Forever αδερφε!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/09/2008 02:59:00

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 14:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ για να ανοιξεις τρεις η ωρα το πρωι τετοιο θεμα,παει να πει,πως εχεις πιει ολο τον βοσπορο!!!
Δεν σου ειπαν να μην ανακατευεις τα ποτα και να αποφευγεις τις μπομπες;
Να,μου ηρθε μια καλη..(προσευχη εννοω)
Θεε μου,και Χριστε μου βαλτε λιγο μυαλο στον διχασμενο μας Dr ταδε,να μην ακουει punk να μην πινει πολυ,και να μην θελει να τον δερνουν οι γυναικες με μαστιγια και πετσινα βρακακια..Γιατι πολυ τον αγαπω και τον νοιαζομαι,και ειναι κριμα..Αμην.
Πλακα κανω,δεν πιστευω να παρεξηγηθειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μαιμουδιτσα
και να μην θελει να τον δερνουν οι γυναικες με μαστιγια και πετσινα βρακακια...

Άπαιχτο μαϊμουδίτσα. Ακου πέτσινα βρακάκια...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε συ Dr Jekyll Mr Hyde πώς σου ήλθε τώρα αυτό;

Μα καλά, εδώ μέσα μαζεύτηκαν όλοι για να παίξουν;

**Εκτός κι αν σ'όλθε αχαμνά και ανασκλώθκεις;;

Edited by - Ψηλός on 09/09/2008 17:18:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 17:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσ τσ τσ... μια φορα δεν μπορει να με παρει ανθρωπος στα σοβαρα...
Ειπα κι εγω να προσευχηθω μια φορα στη ζωη μου... να, ειπα το πιστευω.. δηλαδη μερικες γραμμες... δεν το θυμομουν ολο... οποτε ειπα δε γαμιεται ας το κανω κόπι πέιστ.

Βασικα ηθελα να γραψω ενα θεμα να αρχισουμε ολοι την προσευχη να τη σπασουμε στον Σβαμπε, στον Γιαπετ και στα υπολοιπα κεφαλια...
αλλα ποιος να με παρει στα σοβαρα...
Χαχα φανταζομαι τα μουτρα τους οταν θα διαβαζανε το θεμα...
Τεσπα, Καλα αμα γουσταρετε ριξτε καμια προσευχη...
αλλιως πειτε καμια μαλαλια να γελασουμε μην εφτιαχνα κ τσαμπα το θεμα... τοσος κοπος δλδ, μολις που μπορουσα να δω τα κουμπια

Που λες Μαϊμουδιτσα, πολυ βολικα τα πετσινα βρακακια...

Κατα φωνη σημερα ειδα στην ομονοια ενα μαγαζακι με κατι πολυ σεξυ γκοθ ρουχα... αντε τωρα να βρεις ανθρωπο να τα φορεσει βεβαια... και εμενα δεν μου πανε τα φουστανακια :(

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/09/2008 17:47:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 20:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τσ τσ τσ... μια φορα δεν μπορει να με παρει ανθρωπος στα σοβαρα...

Ποιος ηρθε;

quote:

Βασικα ηθελα να γραψω ενα θεμα να αρχισουμε ολοι την προσευχη να τη σπασουμε στον Σβαμπε, στον Γιαπετ και στα υπολοιπα κεφαλια...
αλλα ποιος να με παρει στα σοβαρα...

Ποιος ο λογος;ειναι αναγκη να προκαλουμε τους συνομιλητες μας,μονο και μονο επειδη δεν αρεσουν αυτα που λενε;εδω θα τα χαλασουμε.Δεν ειναι ωραιο και το ξερεις.Αλλο η πλακα και αλλο η προκληση.

quote:

Τεσπα, Καλα αμα γουσταρετε ριξτε καμια προσευχη...
αλλιως πειτε καμια μαλαλια να γελασουμε μην εφτιαχνα κ τσαμπα το θεμα... τοσος κοπος δλδ, μολις που μπορουσα να δω τα κουμπια


Οσες θες γιατρε μου..


quote:

Που λες Μαϊμουδιτσα, πολυ βολικα τα πετσινα βρακακια...


Ειμουν σιγουρη για αυτο,πιστεψε με..να υποθεσω πως σε ερεθιζει το village people ντυσιμο,η μονο το goth??????


quote:

Κατα φωνη σημερα ειδα στην ομονοια ενα μαγαζακι με κατι πολυ σεξυ γκοθ ρουχα... αντε τωρα να βρεις ανθρωπο να τα φορεσει βεβαια... και εμενα δεν μου πανε τα φουστανακια :(


Θεε μου,το εχεις κανειιιιιιιι;;;;;;;ποιος εισαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2008, 22:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ρε συ... απλα ειπα 2 βλακειες να γελασουμε... δεν θα εφτανα σε τετοια ξεφτυλα... για το συγκεκριμενο θεμα


quote:
Ποιος ο λογος;ειναι αναγκη να προκαλουμε τους συνομιλητες μας,μονο και μονο επειδη δεν αρεσουν αυτα που λενε;εδω θα τα χαλασουμε.Δεν ειναι ωραιο και το ξερεις.Αλλο η πλακα και αλλο η προκληση.

Δηλαδη πες μου, εσυ δεν βγαινεις εξω με εξωπλατα και μινι?Σεπ ειραζει το οτι εισαι "προκληση"? Οχι δεν σε πειραζει... γιατι δε σε πειραζει? Γιατι ξερεις οτι μονο για μια μειωψηφια βιαστων η προκληση θα ηταν και προσκληση.Βεβαια αν η πλειοψηφια ηταν βιαστες ΤΟΤΕ δεν θα το εκανες.
Ε, λοιπον και εγω κανω(προσπαθησα να κανω δλδ) ενα πειραμα να δω ποσοι θα τσιμπισουν... και κανεις ομως να μη τσιμπαγε... (αρα η μειωψηφια θα ηταν βιαστες) θα αποτελουσε μια πλακα.

Ενταξει Ας αφησουμε τις βλακειες να μπουμε στο θεμα:

quote:
Ειμουν σιγουρη για αυτο,πιστεψε με..να υποθεσω πως σε ερεθιζει το village people ντυσιμο,η μονο το goth??????

Κοιτα, δεν εχω δει ποτε γκομενα μεσα σε village(εκτος απ το σινεμα οπου βλεπω πολλες.Οσο για αυτες που μιλαμε.. εχεις κανα σάιτ να μου προτεινεις??) οποτε "η κριση μου δεν μπορει να ειναι ορθη...κλπ κλπ" , αλλα ενα πραγμα ειναι σιγουρο:εγω θα ειμουνα πολυ σεξυ σε ενα τετοιο σετακι... και μιλαω για deadly sexy...

quote:
ποιος εισαι;

I am Lucifer... James Lucifer


Η ΑΘΕΪΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΥ!

Αμαν 200σες διορθωσεις πρεπει να κανω στο οριτζιναλ μηνυμα καθε φορα...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/09/2008 22:57:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι ρε συ... απλα ειπα 2 βλακειες να γελασουμε... δεν θα εφτανα σε τετοια ξεφτυλα... για το συγκεκριμενο θεμα

Α!Καλα τοτε...χαααα χαα χα!!

quote:

Δηλαδη πες μου, εσυ δεν βγαινεις εξω με εξωπλατα και μινι?

Εχμμμ!οχι..δεν αντιπροσωπευω οπη,αλλα γυναικα..

quote:

Ε, λοιπον και εγω κανω(προσπαθησα να κανω δλδ) ενα πειραμα να δω ποσοι θα τσιμπισουν... και κανεις ομως να μη τσιμπαγε... (αρα η μειωψηφια θα ηταν βιαστες) θα αποτελουσε μια πλακα.

Δηλ την γλυτωσα;ειμαι ενταξει;


quote:

Κοιτα, δεν εχω δει ποτε γκομενα μεσα σε village

Δεν ξερεις τους Village people?ηταν γκει συγκροτημα και ντυνοντουσαν περιεργα

quote:
εχεις κανα σάιτ να μου προτεινεις??)

Δεν ειμαι αρμοδια,αλλα..κατι θα κανω

quote:
θα ειμουνα πολυ σεξυ σε ενα τετοιο σετακι... και μιλαω για deadly sexy...

Groovy baby...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 12:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, ενώ ένα θέμα με σκοπό την παράθεση προσευχώς από όλες τις θρησκείες θα μπορούσε να είναι μια καλή ιδέα και να λειτουργήσει ενωτικά για πολλά μέλη των Συζητήσεων, ομολογώ ότι το κίνητρο σου - όπως το περιγράφεις - είναι λανθασμένο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αφήσει το θέμα να εξελιχθεί.
Αναφέρεις:

quote:
Βασικα ηθελα να γραψω ενα θεμα να αρχισουμε ολοι την προσευχη να τη σπασουμε στον Σβαμπε, στον Γιαπετ και στα υπολοιπα κεφαλια...
αλλα ποιος να με παρει στα σοβαρα...
Χαχα φανταζομαι τα μουτρα τους οταν θα διαβαζανε το θεμα...
Τεσπα, Καλα αμα γουσταρετε ριξτε καμια προσευχη...
αλλιως πειτε καμια μαλαλια να γελασουμε μην εφτιαχνα κ τσαμπα το θεμα... τοσος κοπος δλδ, μολις που μπορουσα να δω τα κουμπια

Ο σκοπός δηλαδή για να δημιουργηθεί ένα θέμα είναι για να τη μπουν κάποιοι στο μάτι του άλλου;
Τι είδους κίνητρο είναι αυτό και πως θα μπορέσει να λειτουργήσει ώστε να αναπτυχθεί ένας εποικοδομητικός διάλογος κι όχι να αρχίσει ή να συνεχιστεί έστω μια μάχη "αντίπαλων στρατοπέδων";
Το ζητούμενο λοιπόν είναι μια κόντρα ή να "σπάσουμε πλάκα" επειδή το θέμα που δημιουργούμε μπορεί να μην εντάσσεται στις θρησκευτικές πεποιθήσεις κάποιων συνομιλητών μας;

Δυσκολεύομαι επίσης να κατανοήσω το λόγο που αναφέρεις πως εάν το θέμα δεν ενδιαφέρει τους συνομιλητές σου, θα μπορούσαμε να αρχίσουμε να λέμε καμία "βλακειούλα" (χρησιμοποιώ διαφορετική λέξη από αυτήν που χρησιμοποίησες).

Λυπάμαι, αλλά η παρούσα συζήτηση δε μπορεί να συνεχιστεί υπό αυτές τις συνθήκες και με την τροπή που έχει λάβει.
Οπότε θα σε παρακαλούσα να επανατοποθετηθείς και να κάνεις μια προσπάθεια να αναπτύξεις αλλά και να διαφυλάξεις το θέμα που άνοιξες.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 13:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα εγω ειχα σκοπο να παρει σοβαρη ροπη το θεμα ασχετα με το ποιος θα ηταν ο βαθυτερος σκοπος.Αλλα κανεις δε το πηρε σοβαρα... Δεν μπορω να κανω πολλα τωρα, το αρχικο μηνυμα δε μπορω να το αλλαξω.Αν και νομιζω οτι χρειαζεται καμια ιδιαιτερη αλλαγη ετσι κι αλλιως.Ο μονος λογος μαλλον που δεν ειχε απηχηση στο "σοβαρο κοινό" ειναι οτι ειχε το ονομα μου πανω.Τωρα αν θες να του κανεις αλλαγες ή να διαγραψεις τα μετεπειτα μηνυματα(τα ασχετα με το ζητουμενο), απο εμενα εχεις το ελυθερο.Εγω δε μπορω να εντιταρω το μηνυμα πια.

Απο τη δικια μου πλευρα αυτο που εχω να πω

Ο,ΤΙ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 14:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτο ειναι ενα θεμα που εχει σκοπο να μαζεψει τους χριστιανους και ολους του πιστους απο καθε ακρη του εσωτερικα και να αρχισουμε τη λατρεια και τη δοξολογια προς στον θεο της πιστης μας.


Επειδη κι εγω ειμαι υπευθυνη για αυτο,ζηταω συγνωμη αν το θεμα,πηρε αλλου ειδους διασταση.
Ομως,δεν ειναι λιγο too much να κανεις ενα στυλ εκκλησιας που να μαζευονται ολοι οι πιστοι εδω και να δοξολογουν;
Ενταξει,καλα κανεις,αλλα φανταζεσαι να γινει παρομοιο και με αλλου ειδους πεποιθησεις σε αλλο θεμα;Ο καθενας να δοξολογει οποιον θελει;
Ξερω πως βρισκεις ανουσιο,ισως και μερικες φορες αστειο που μαλλωνουν μεταξυ τους για την θρησκεια,και εγω εχω δηλωσει αντιθετες αποψεις με αλλους συνομιλητες μου,και μαλλον και εγω αστεια θα σου φαινομαι,αλλα μοιαζει,ξερεις,σαν να λες"ελατε τα χριστιανα εδω και αφηστε τους αθεους και τους αθρησκους να δουμε με ποιον θα πλακωθουν."
Επισης σου ζηταω συγνωη αν ειπα κατι που σε πειραξε αλλα να ξερεις πως τα ελεγα για πλακα,μιας και ειλικρινα,αν ειναι να δοξολογησω οπως λες τον θεο,θα ηθελα σε καποια ερημη εκκλησια.
Κι αν θες παμε και παρεα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 23:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δυο μας.. σε ερημικο εκκλησακι... ποσο ερημικο δηλαδη?.. Γιατι ξερεις στα πολυ ερημικα μερη με πιανει το κρυο.. η μοναξια

Τεσπα περα απ τη πλακα εγω αρκετα συχνα(χριστουγεννα&πασχα δλδ), επισκεπτομαι πιο απομακρυσμενα μοναστηρια, εκκλησιες και ο,τι αξιοθεατο βρισκετε κοντα τους(ποταμια, λαγκαδια κοκ).
Ομως συνηθως δεν βρισκω παρεα ή απλα παω με τα 1-2 ατομα τα οποια με δικια τους πρωτοβουλια επισκεπτονται τετοια μερη.
Οποτες στελνω στο εμαιλ σου το μςν μου και αν θελεις κανε με αντ και απο κει και περα αν καταφερεις να γινεις αρκετα καλη φιλη μου μπορει να σε αφησω να παμε με το αμαξι σου ως καποια εκκλησια ή μοναστηρι κoκ
Βεβαια μη νομιζεις οτι πολυσυναντιεμαι με ατομα που γνωριζω στο διαδυκτιο αλλα λεμε τωρα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 00:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι δυο μας.. σε ερημικο εκκλησακι... ποσο ερημικο δηλαδη?.. αν καταφερεις να γινεις αρκετα καλη φιλη μου μπορει να σε αφησω να παμε με το αμαξι σου ως καποια εκκλησια ή μοναστηρι κoκ


Χα χα!!εισαι απιστευτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 11:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde, το θέμα μπορεί να σου φάνηκε ότι δεν είχε ιδιαίτερη απήχηση επειδή έδωσες μόνος σου ήδη μια ερμηνεία η οποία όμως μπορεί να μην ανταποκρίνεται καν στην πραγματικότητα:

quote:
Ο μονος λογος μαλλον που δεν ειχε απηχηση στο "σοβαρο κοινό" ειναι οτι ειχε το ονομα μου πανω.

Προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτό και δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να νιώθεις έτσι.
Άνοιξες ένα θέμα τα ξημερώματα της 9ης Σεπτεμβρίου και το μεσημέρι της ίδιας μέρας έγραψες:

quote:
Βασικα ηθελα να γραψω ενα θεμα να αρχισουμε ολοι την προσευχη να τη σπασουμε στον Σβαμπε, στον Γιαπετ και στα υπολοιπα κεφαλια...
αλλα ποιος να με παρει στα σοβαρα...
Χαχα φανταζομαι τα μουτρα τους οταν θα διαβαζανε το θεμα...
Τεσπα, Καλα αμα γουσταρετε ριξτε καμια προσευχη...
αλλιως πειτε καμια μαλαλια να γελασουμε μην εφτιαχνα κ τσαμπα το θεμα... τοσος κοπος δλδ, μολις που μπορουσα να δω τα κουμπια

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έδωσες στο θέμα σου το χρονικό περιθώριο να αναπτυχθεί αλλά γράφοντας αυτά που σου παρέθεσα παραπάνω, το έθεσες και σε λάθος βάση.
Κάποια θέματα χρειάζονται χρόνο για να αναπτυχθούν κι υπομονή, τόσο από τον θεματοθέτη όσο κι από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
Το γεγονός ότι μπορεί να μην αναπτύσσεται με τον ρυθμό που είχε σκεφτεί ο θεματοθέτης ότι θα αναπτυχθεί δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να "απαξιώσει" κι ο ίδιος το θέμα του προτρέποντας τους συνομιλητές του να το ρίξουν στον χαβαλέ.
Και φυσικά δεν θα πρέπει ο λόγος που τον ωθεί σην δημιουργία του θέματος να είναι η διαιώνιση μιας κόντρας μεταξύ κάποιων συνομιλητών με βάση τις πεποιθήσεις τους γιατί αυτό στερεί σε μεγάλο βαθμό από το θέμα τις πιθανότητες να στηριχθεί σε σωστές βάσεις και να ωφελήσει τους συμμετέχοντες.

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κάνω κάποια αλλαγή στο εισαγωγικό μήνυμα ή να διαγράψω τα μετέπειτα μηνύματα.
Άλλωστε, τίποτα από τα γραφόμενα στις Συζητήσεις δεν διαγράφεται - σε κάποιες περιπτώσεις που κάποια μηνύματα έχουν προσβλητικό/υβριστικό κλπ περιεχόμενο γίνονται κάποιες επεμβάσεις αναλόγως του μεγέθους της περίπτωσης αλλά ακόμη και τότε δεν διαγράφεται τίποτα.
Σε περιπτώσεις αφαίρεσης περιεχομένου ή και του συνόλου του υβριστικού/χυδαίου μηνύματος, το πρωτότυπο περιεχόμενο φυλάσσεται σε δεσμευμένο χώρο κι αντικαθίσταται από αστερίσκους με την σχετική επεξήγηση από κάτω για τους λόγους αυτού του είδους της επέμβασης.

Προσθήκη σε κάποιο μήνυμα - εισαγωγικό ή μη - δεν γίνεται γιατί κάτι τέτοιο θα άλλαζε το νόημα του αλλά και θα ήταν μια παρέμβαση στην σκέψη κάποιου συνανθρώπου μας που μοιράστηκε κάτι με τους υπόλοιπους.
Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κάποια επέμβαση για τεχνικούς κυρίως λόγους (διόρθωση link, αναπροσαρμογή μεγέθους φωτογραφίας κλπ) κι ακολουθεί σχετική επεξήγηση στο μήνυμα.

Νομίζω λοιπόν ότι η βάση του θέματος σου όπως την έδωσες στο εισαγωγικό μήνυμα είναι μια χαρά.
Ας μην το περιορίσουμε μόνο στη λατρεία του Θεού από τους Χριστιανούς αλλά να το επεκτείνουμε και σε κάθε άλλη θρησκεία.

Όπως είπες κι εσύ άλλωστε, "ο Θεός ζει" και προσθέτω ότι ο Θεός ζει σε κάθε θρησκεία και σε κάθε γωνιά του κόσμου οπότε ας τον αναζητήσουμε παντού.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 19:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποια θέματα χρειάζονται χρόνο για να αναπτυχθούν κι υπομονή, τόσο από τον θεματοθέτη όσο κι από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
Το γεγονός ότι μπορεί να μην αναπτύσσεται με τον ρυθμό που είχε σκεφτεί ο θεματοθέτης ότι θα αναπτυχθεί δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να "απαξιώσει" κι ο ίδιος το θέμα του προτρέποντας τους συνομιλητές του να το ρίξουν στον χαβαλέ.

Οντως δεν ειχα υπομονη και ειχα πολυ περισσοτερη διαθεση για χαβαλε εξου και το μηνυμα που αναφερεις.Φυσικα εγω στο δικο μου μηνυμα 11/09/2008, 13:47:15 απεφυγα να αναφερω το δικο μου φταιξιμο αφου ηταν πιο ασφαλες να μη το κανω.(Αλλωστε εχει πλακα να ακους τη μαϊμουδιτσα να προσπαθει να εξηγηθει μα ειμουν σιγουρος οτι θα το κανει)
Και για να μη ξεφυγουμε απ το θεμα μας, να και παλι ο σκοπος:

Αυτο ειναι ενα θεμα που εχει σκοπο να μαζεψει τους χριστιανους και ολους του πιστους απο καθε ακρη του εσωτερικα και να αρχισουμε τη λατρεια και τη δοξολογια προς τον θεο της πιστης μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 19:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οντως δεν ειχα υπομονη και ειχα πολυ περισσοτερη διαθεση για χαβαλε εξου και το μηνυμα που αναφερεις.Φυσικα εγω στο δικο μου μηνυμα 11/09/2008, 13:47:15 απεφυγα να αναφερω το δικο μου φταιξιμο αφου ηταν πιο ασφαλες να μη το κανω.(Αλλωστε εχει πλακα να ακους τη μαϊμουδιτσα να προσπαθει να εξηγηθει μα ειμουν σιγουρος οτι θα το κανει)
Και για να μη ξεφυγουμε απ το θεμα μας, να και παλι ο σκοπος:

Αυτο ειναι ενα θεμα που εχει σκοπο να μαζεψει τους χριστιανους και ολους του πιστους απο καθε ακρη του εσωτερικα και να αρχισουμε τη λατρεια και τη δοξολογια προς τον θεο της πιστης μας.



Δώσε-δώσε φίλε Τζέκιλ!!

Παπαρήγα for ever!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 03:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dr Jekyll Mr Hyde

O Θεός είναι η πηγη κάθε ζωής. Εμείς οι άνθρωποι το μόνο που ξέρουμε είναι να την αφαιρούμε απο τους άλλους και απο τον εαυτό μας και θεωρούμε σαν επίτευγμα του πολιτισμού μας, τους τρόπους που έχουμε μάθει να την αφαιρούμε και να την νεκρώνουμε μέσα μας.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 15:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρούμε σαν επίτευγμα του πολιτισμού μας, τους τρόπους που έχουμε μάθει να την αφαιρούμε και να την νεκρώνουμε μέσα μας.

Οντως, και μου κανει μεγαλη εντυπωση οτι μας αρεσει αυτο.Ισως γιατι δεν εχουμε καποιο καλυτερο σκοπο στη ζωη μας.Ισως γιατι τπτ αλλο εκτος απ τον ψυχικο θανατο δεν μας συγκινει ή δε μας ικανοποιει οσο θα θελαμε... δεν ξερω.. εσυ εχεις καποια εξηγηση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ψυχικός θάνατος;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μισο λεπτο!!!
Να παω να παρω πατατακια!!!
Εχω μια αισθηση πως ξερω την εξελιξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 15:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριολεκτικα οχι.Μεταφορικα ναι.Ο ανθρωπος που ειναι μακρια απο το θεο ειναι ψυχικα νεκρος(μακρια απο το θεο γενικα-ανεξαρτητα θρησκειας-αυτος που εχει χασει την επικοινωνια μαζι του).Βεβαια υπαρχουν πολλες αποστασεις.Δεν ειναι υπαρχει μονο το "μακρυα" και το "κολλιτα".

quote:
Μισο λεπτο!!!
Να παω να παρω πατατακια!!!
Εχω μια αισθηση πως ξερω την εξελιξη...

Και το σόου αρχιζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 18:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ψυχικα νεκρος,αλλα πνευματικα νεκρος.
Οταν θες να εισαι κοντα στο θειο και να ανπτυχθεις εσωτερικα,πρεπει να δωσεις τροφη στην πνευματικοτητα σου.
Αυτο δεν γινεται με το να δηλωσεις που πιστευεις και ποσο,ουτε και να αρχιζει καποιος να διαβαζει βιβλια φιλοσοφιας και αμπελοφιλοσοφιας,και να τα αναμασαει,απλα,χωρις να τα νιωθει.
Ο θεος ζει,και ζει μεσα μας..
Προσωπικη μου αποψη ειναι,πως αν θελουμε να κρατησουμε το θειο ζωντανο μεσα μας,πρεπει να ειμαστε θετικοι,ανεκτικοι,με κατανοηση,με αγαπη,με συμπαρασταση,χωρις πολλες φανφαρες.
Οταν αφησουμε λοιπον τον Ανθρωπο να ζησει,τοτε σιγουρα μπορουμε να πουμε πως εχουμε ζωντανο και τον Θεο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 20:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχικα νεκρος ειναι αυτος που δε μπορει πια να νιωσει βαθια αγαπη ή/και αυτος που δεν νιωθει ικανοποιηση πια με αυτα που αποκταει και με αυταπου εχει.
Πνευματικα νεκρος ειναι αυτος που εχει πολλη βρωμα στη σκεψη του.Στο κεφαλι του γενικως.Οπως διαστροφη, μπερδεμα κλπ.

Το θεμα ειναι οτι το ενα φερνει το αλλο οποτε ειναι το ιδιο πραμα ουσιαστικα να πουμε πνευματικ με ψυχικα.

Γενικα συμφωνω με την αποψη σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 00:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα αλλο περιεργο και ανεξηγητο φαινομενο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy