ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΥΡΙΑΚΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 12:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό το νόημά της πλέον ???

Κάποτε ήτανε μερα ξεκούρασης, ο κόσμος πήγαινε στην εκκλησία το πρωί και μετά ήτανε το μεσημεριανό με όλη την οικογένεια.... Ήτανε μια πραγματική μέρα ξεκούρασης.

Στην εποχή μας όμως πολλά έχουνε αλλάξει πλέον... Σκηνές όπως η παραπάνω παράγραφος συναντάται πιο συχνά στην τηλεόραση σε σειρές τύπου "το μικρό σπίτι στο λιβάδι" παρά στην πραγματικότητα.

Από την άλλη, πλήθος συνανθρώπων μας δεν εχουν το δικάιωμα τηε Κυριακής. Όλες οι επισητιστικές επιχειρήσεις, νοσοκομεία, όργανα ασφαλέιας, τηλεφωνητές....

Τελικά έχει νόημα αυτή η ρουτίνα της Κυριακής ή είναι μια ξεπερασμένη έννοια ???

Θα ήθελα προσωπικά η Κυριακή να γίνει μια απλή καθημερινή... Θα μου άρεζε ένα εργασιακό πλαίσιο όπου τις μέρες ξεκούρασης μου θα της καθόριζα εγώ με βάση τις ανάγκες μου. Θα ήθελα να απαλλαγω από την κοσμοσυρροή που δημιουργεί η αργία. Σκεφτείτε την τωρινή κατάσταση που δημιοθργείται τα Σαββατοκύριακα (πχ νυχτερινή διασκέδαση, μποτιλιαρίσματα, χαμός στις παραλίες) και φανταστείτε να ήτανε όλες οι μέρες μια "καθημερινή"....

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 14:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ KERRY KING

Το θέμα που ανοίγεις, καίτοι φαινομενικά καθημερινό, εντούτοις έχει ιδιαίτερες κοινωνικές διαστάσεις

quote:
Ποιό το νόημά της πλέον ???
Κάποτε ήτανε μερα ξεκούρασης, ο κόσμος πήγαινε στην εκκλησία το πρωί ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.... Ήτανε μια πραγματική μέρα ξεκούρασης.

Και μόνο ο περιορισμός της συνήθειας που επισημαίνω με κεφαλαία γράμματα σημαίνει πολλά για το χάσμα των γενεών και την αποξένωση των παιδιών από τους γονείς τους στη σημερινή εποχή. Δεν ήταν μόνο ημέρα ξεκούρασης η Κυριακή (χώρια που για μένα θα έπρεπε να είναι 2, αν όχι και 3 οι αντίστοιχες μέρες), αλλά κυρίως ήταν ευκαιρία συζήτησης και προσέγγισης μεταξύ των μελών της οικογένειας. Δυστυχώς, κάποιους τους έφαγε το χρήμα.

quote:
Από την άλλη, πλήθος συνανθρώπων μας δεν εχουν το δικάιωμα τηε Κυριακής. Όλες οι επισητιστικές επιχειρήσεις, νοσοκομεία, όργανα ασφαλέιας, τηλεφωνητές....

Αν εξαιρέσουμε τους οργανισμούς εκτάκτου ανάγκης (νοσοκομεία, όργανα ασφάλειας κλπ.) για μένα όλες οι άλλες, κυρίως ιδιωτικές επιχειρήσεις ΟΦΕΙΛΑΝ να παραμένουν κλειστές κατά την Κυριακή. Προσωπικά δε θα δεχόμουν καν την πιθανή επιλογή της δήθεν "εναλλακτικής βάρδιας", γιατί γνωρίζω ότι καταστρατηγείται στο ακέραιο.

quote:
Τελικά έχει νόημα αυτή η ρουτίνα της Κυριακής ή είναι μια ξεπερασμένη έννοια ???

Να αντιστρέψω το ερώτημα; Τελικά έχει νόημα αυτή η εργασιακή μεσαιωνική ρουτίνα των 65ώρων και των κυλιόμενων ωραρίων; και ποια η πραγματική αξία της ανάπαυσης, της συσσώρευσης ενέργειας και της πνευματικής αναδόμησης;

quote:
Θα ήθελα προσωπικά η Κυριακή να γίνει μια απλή καθημερινή...

Διαφωνώ καθέτως. Αν δεν υπήρχε η Κυριακή, θα έπρεπε να εφεύρουμε μία (ή και δύο ίσως...)

quote:
Θα μου άρεζε ένα εργασιακό πλαίσιο όπου τις μέρες ξεκούρασης μου θα της καθόριζα εγώ με βάση τις ανάγκες μου.

Ναι, αλλά δεν ξέρεις αν θα ήταν εφικτό να συμπίπτουν με τις αντίστοιχες των υπολοίπων μελών, είτε της οικογένειάς σου, είτε του στενού κοινωνικού σου περίγυρου. Γι' αυτό σου λέω ανωτέρω ότι διαφωνώ καθέτως.

quote:
Θα ήθελα να απαλλαγω από την κοσμοσυρροή που δημιουργεί η αργία. Σκεφτείτε την τωρινή κατάσταση που δημιοθργείται τα Σαββατοκύριακα (πχ νυχτερινή διασκέδαση, μποτιλιαρίσματα, χαμός στις παραλίες)

Συμφωνώ σε αυτό, αλλά η αργία και η ανάπαυση της Κυριακής δεν ισούνται με το νυχτερινό ξεπεσμό του Σαββατόβραδου. Αντίθετα, υπηρετούν πιο αγνά την ανάγκη πραγματικής επικοινωνίας, πρώτα απ' όλα με τους πιο κοντινούς μας ανθρώπους, χωρίς περιττές καταχρήσεις και σπατάλες. Πιστεύω ότι το επιχείρημά σου εδώ είναι ασθενές.

quote:
και φανταστείτε να ήτανε όλες οι μέρες μια "καθημερινή"....

Εφιάλτες μεσημεριάτικα; γιατί καλέ μου φίλε; Μίλησες παραπάνω για τη ρουτίνα της Κυριακής και θες να φανταστούμε το πείραμα της 7ήμερης ρουτίνας. Δεν το αφήνουμε καλύτερα;

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Προσωπικά, όσες φορές έρχομαι Αθήνα, θεωρώ αδιαπραγμάτευτο το να βιώσω τη θαλπωρή των δικών μου ανθρώπων, μέσα από "Κυριακάτικες" (συνήθως Σαββατιάτικες) διαδικασίες, σε βαθμό τέτοιο, που όταν βρίσκομαι μακριά τους φροντίζω να συμμετέχω τηλεφωνικά ή με άλλους προσωπικούς τρόπους.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2008, 16:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά, όσες φορές έρχομαι Αθήνα...

Χμμμ, επαρχιώτης ?
Μάλλον ανήκουμε σε άλλο είδος

quote:
Το θέμα που ανοίγεις, καίτοι φαινομενικά καθημερινό, εντούτοις έχει ιδιαίτερες κοινωνικές διαστάσεις

Γι'αυτό το έθεσα, δεν είναι μια απλή "εφηβικού τύπου" φλασιά

quote:
Τελικά έχει νόημα αυτή η εργασιακή μεσαιωνική ρουτίνα των 65ώρων και των κυλιόμενων ωραρίων; και ποια η πραγματική αξία της ανάπαυσης, της συσσώρευσης ενέργειας και της πνευματικής αναδόμησης;

Κάθε κλάδος έχει το ωράριό του, στον ιδιωτικό τομέα γίνεται το "έλα να δεις". Στην Γαλλία που προσπαθήσανε να δημιοθργήσουν το 35ωρο το καταργήσανε κακήν κακώς.

Ας μην πλατυάσουμε ακόμα το θέμα θέτωντας κοινονικά και οικονομικά ζητήματα όπως το ωράριο. Ας δούμε την κατάσταση όπως είναι τώρα. Σε τι εξυπηρετεί να είναι πχ τα σούπερ μάρκετ κλειστά την Κυριακή ? Γιατί να είναι οι τράπεζες και τα εμπορικά καταστήματα ?

Τι ξεκούραση προσφέρει μια ρουτίνα ? Το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό ? Έχω παρατηρήσει όταν παίρνω άδεια κάποια καθημερινή... Πόσο άνετα κάνω τις δουλειές μου, πόσο απολαμβάνω την ξεκούραση, πόσο ευχάριστα κυλάει η εβδομάδα γενικότερα.... Μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό ?

quote:
Αν δεν υπήρχε η Κυριακή, θα έπρεπε να εφεύρουμε μία (ή και δύο ίσως...)

Μαζί σου, αλλά να είναι όταν την θέλω εγώ, όχι όταν μου την ορίζουνε...

quote:
Ναι, αλλά δεν ξέρεις αν θα ήταν εφικτό να συμπίπτουν με τις αντίστοιχες των υπολοίπων μελών, είτε της οικογένειάς σου, είτε του στενού κοινωνικού σου περίγυρου.

Δεν έχεις και άδικο....
Μήπως όμως συμπίπτουν και τώρα που υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις κάτι την δεδομένη μέρα - γιατί δεν έχεις άλλη μέρα να το κάνεις ???
Αν ζούσες Αθήνα θα καταλάβαινες τι εννοώ...

quote:
Συμφωνώ σε αυτό, αλλά η αργία και η ανάπαυση της Κυριακής δεν ισούνται με το νυχτερινό ξεπεσμό του Σαββατόβραδου. Αντίθετα, υπηρετούν πιο αγνά την ανάγκη πραγματικής επικοινωνίας, πρώτα απ' όλα με τους πιο κοντινούς μας ανθρώπους, χωρίς περιττές καταχρήσεις και σπατάλες.

Κι όμως...
Θέλεις να πας ένα μπάνιο με την οικογένειά σου...
Μια Κυριακή μένει για το 80% του πληθυσμού του λεκανοπεδίου...
Έχεις βιώσει αυτή την εμπειρία ?
Στο τέλος καταλήγεις να πεις "δεν πάμε πουθενά" και να γίνεις και ο κακός της οικογενείας
Δες το λιγάκι πιο σφαιρικά....

quote:
Μίλησες παραπάνω για τη ρουτίνα της Κυριακής και θες να φανταστούμε το πείραμα της 7ήμερης ρουτίνας.

Μα παύει να είναι ρουτίνα από την στιγμή που η Κυριακή δεν θα διαφέρει από την Δευτέρα. Ο καθένας όμως θα έχει την δική του "Κυριακή"... Πλάκα δεν θα είχε ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2008, 14:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε KERRY KING

quote:
Χμμμ, επαρχιώτης ?
Μάλλον ανήκουμε σε άλλο είδος

Πρώην Αθηναίος (30 χρόνια)...

quote:
Σε τι εξυπηρετεί να είναι πχ τα σούπερ μάρκετ κλειστά την Κυριακή ? Γιατί να είναι οι τράπεζες και τα εμπορικά καταστήματα ?

Αν ήμουν 110% σίγουρος ότι θα λειτουργούσαν με 4 βάρδιες (4*42 ώρες την εβδομάδα ανά βάρδια) με πληρωμένες τις υπερωρίες των 2 ωρών εβδομαδιαίως, ας ήταν και 24*7, δε με χαλάει, αλλά μη νομίζεις ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα στην οικονομική ανάπτυξη.

quote:
Τι ξεκούραση προσφέρει μια ρουτίνα ? Το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό ? Έχω παρατηρήσει όταν παίρνω άδεια κάποια καθημερινή... Πόσο άνετα κάνω τις δουλειές μου, πόσο απολαμβάνω την ξεκούραση, πόσο ευχάριστα κυλάει η εβδομάδα γενικότερα....

Εξαρτάταθι τι είδους ρουτίνα επιλέγεις για ξεκούραση. Αν η ξεκούρασή σου είναι το clubbing ή ο καφές στην παραλιακή, συμφωνώ μαζί σου, αν είναι να συναναστραφείς κάποιους ανθρώπους με παρόμοια ωράρια με το δικό σου, αλλάζει. Συμφωνώ πάντως με την άνεση της καθημερινής σε κάποιο σημείο.

quote:
Μαζί σου, αλλά να είναι όταν την θέλω εγώ, όχι όταν μου την ορίζουνε...

Δε διαφωνώ, εμένα το πρόβλημά μου είναι ο συντονισμός με αυτούς που θες να μοιραστείς την ξεκούρασή σου. Δες π.χ. το πρόβλημα των ζευγαριών με τις καλοκαιρινές άδειες.

quote:
Αν ζούσες Αθήνα θα καταλάβαινες τι εννοώ...

Επειδή έζησα 30 χρόνια, δε σκοπεύω να το ξανακάνω...

quote:
Κι όμως...
Θέλεις να πας ένα μπάνιο με την οικογένειά σου...
Μια Κυριακή μένει για το 80% του πληθυσμού του λεκανοπεδίου...
Έχεις βιώσει αυτή την εμπειρία ?

Αν μιλάς μόνο για την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, συμφωνώ 200% μαζί σου. Αν μιλάς για ένα γενικότερο πλαίσιο, που σαφώς περιλαμβάνει και πολύ πιο "ανετες" περιοχές, διαφωνώ, τουλάχιστον γι' αυτές τις περιοχές.
Βλέπεις, μετά από 3 χρόνια στην επαρχία, μπορώ να κάνω εξαιρετικές συγκρίσεις των δύο τρόπων ζωής. Άλλο η Αθήνα, άλλο εκτός και γι' αυτό συμφωνώ σε κάποιο σημείο με τις θέσεις σου, γιατί κατανοώ τι "τραβάς" εκεί.

quote:
Μα παύει να είναι ρουτίνα από την στιγμή που η Κυριακή δεν θα διαφέρει από την Δευτέρα. Ο καθένας όμως θα έχει την δική του "Κυριακή"... Πλάκα δεν θα είχε ???

Έχει τα καλά του, έχει και τα κακά του. Πάντως εγώ περισσότερο αναφερόμουν στη λογική της μόνιμης "καθημερινής" που έγραψες και όχι της κατ' επιλογήν Κυριακής.
Βασικά, δε διαφωνούμε σε πολλά σημεία. Ίσως, η διαφωνία μας να είναι περισσότερο συνέπεια του τρόπου ζωής που αντιμετωπίζουμε γύρω μας, παρά ιδεολογική.
Αλήθεια, έχεις σκεφτεί την πιθανότητα Σαββατοκύριακου 5 ημερών; καλό, ε;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2008, 15:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis απολάμβανω να σε διαβάζω όπου και αν συμμετέχεις

Η αλήθεια είναι πως κατά βάση δεν διαφωνούμε πουθενά. Σίγουρα το ΣΚ βολεύει στην συναναστροφή μιας και θεωρείται δεδομένο. Τις σκέψεις του συντονισμού τις έκανα κι εγώ σκεφτόμενος πως θα μπρούσε πχ να έχει εφαρμογή όταν είναι δύο γονείς εργαζόμενοι και τα παιδιά πάνε σχολείο.

Σίγουρα θα είχε ωφέλη το 24/7 στα εμπορικά καταστήματα, αλλά από την άλλη θα δημιουργούσε αθέμιτο ανταγωνισμό μιας και μόνο μεγάλα καταστήματα θα μπορούσανε να αντεπεξέλθουν σε κάτι τέτοιο.

Πάντως η παρούσα κατάσταση θεωρώ πως έχει φτάσει την ζωή στις μεγαλουπόλεις σε ανυπόφορη κατάσταση. Θυμάμαι τον εαυτό μου το ζόρι που τράβαγα τις Κυριακές ζώντας στην Γλυφάδα... Δεν τολμούσα να βγώ από το σπίτι μου να μετακινηθώ από τις 10πμ-2μμ και από τις 5μμ-8μμ. Μιλάμε για πραγματική κόλαση. Το κυριακάτικο μπάνιο στην παραλία ήτανε ένα μαρτύριο, ή που θα έπρεπε μες στο άγχος να ξυπνήσω νωρίς για να είμαι στον δρόμο πριν τις 10πμ, ή θα έκανα το πρώτο μου μπάνιο μέσα στο αυτοκίνητο. Τελικά το πήρα απόφαση και μετακόμισα πιό νότια (40χλμ από το κέντρο της Αθήνας), ουσιαστικά είμαι ένα βήμα πριν φύγω τελέιως από την Αττική και δύο βήματα πριν φύγω από την Ελλάδα

Πάντως σκέφτομαι όλον αυτόν τον κόσμο που μποτιλιάρεται τις Κυριακές στην παραλιακή ή στην εθνική, που συνοστίζεται στις καφετέριες και τις παραλίες και πραγματικά αναρωτιέμαι αν τελικά η Κυριακή είναι για όλους αυτούς μια μέρα ξεκούρασης ή μια εφιαλτική ρουτίνα....

quote:
Αλήθεια, έχεις σκεφτεί την πιθανότητα Σαββατοκύριακου 5 ημερών; καλό, ε;

απλά...ονειρικό !!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2008, 11:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα..
Εγω εργάζομαι με κυκλικά ωράρια και είναι κάτι που αν και μπορούσα να το αποφύγω το θέλω και το προτιμώ.
Με κούραζε αφάνταστα το ίδιο κάθε πρωί...το ίδιο καθε μεσήμερι , τα προγράμματα και η ρουτίνα τους.
Ετσι εκτός των πολύ βασικών, ολα τα άλλα είναι ρευστά και αυτό εχει την αίσθηση της περιπέτειας και του εφήμερου, [ αν και είναι μόνιμο] ....αλλά ξεκουράζει.
Δεν αγαπω τις αργίες και γενικά τις ''διαφορετικές'' ημέρες , επειδή τότε αναγκάζομαι να κάνω πράγματα την ωρα που μπορεί να μην θέλω.
Τις μεγάλες εορτές [ Χριστούγεννα κλπ] τις βλέπω σαν ευκαιρία για εκδρομές ...αλλιώς είναι βαρετές....για μενα.
Σχετικα με τις συναντήσεις και τις φιλίες, προσωπικά αν θέλω να επικοινωνήσω με κάποιον , δεν με κρατάει καμία απόσταση, ημέρα κλπ Αν δεν θέλω μπορείκάποιος να μένει απέναντι απο το σπίτι μου 10 χρόνια και να μην συναντιώμαστε...
Ομως είμαι αντίθετη για τα συνεχη ωράρια των καταστημάτων και ολων των επιχειρήσεων που δεν είναι απαραίτητες, διότι με αυτό το σύστημα εκμεταλεύονται τους εργαζόμενους στο επάκρον και επειδή γνωρίζω οτι είναι έλάχιστοι αυτοί που εχουν τις δικές μου προτιμήσεις...οι περισσσότεροι αναζητούν το πενθήμερο..
Στο οικογενειακό περιβάλλον μου , οντως δημιουργούνται προβλήματα κατα καιρούς , ιδιως με το παιδί , λόγω των ωραρίων μου αλλά μάλλον καλό εχει κάνει , αφου οι ανδρες μου εμαθαν να αυτοεξυπηρετούνται και επιτέλους να συντηρούν το σπίτι σε νορμάλ κατάσταση οταν απουσιάζω...και νομίζω οτι τελικά και σε αυτούς αρέσει η ''ανεξαρτησία''.

Edited by - nst on 26/09/2008 11:56:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2008, 21:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη..

Ασχέτως με τις Κυριακές και το νόημα της διαβάζω σε αρκετά τόπικ οπως και σε αυτό για την Αθήνα.

Πρίν απο καιρό λοιπόν γνωστός τηλεαστέρας που ακούει στο όνομα Πυριόχος είπε:
Η Αθήνα είναι ενα αίσχος.
Αν μπορούσα θα πήγαινα να ζήσω μόνιμα στο χωριό μου.

Θέλω να πώ τα εξής.
Η Αθήνα είναι μια πόλη.
Μία πόλη που είναι κτισμένη επάνω στην αρχαία Κεκρωπία.
Μία πόλη που φέρει το όνομα μιας Θεάς πολύ διαφορετικής απο τις αλλες.
Καμμία αλλη πόλη στον κόσμο δεν μπορεί να συγκριθεί με την πολιτιστική αξία με την Αθήνα.
Μία πόλη που πραγματικά μαγεύει οχι μόνο τον επισκέπτη της αλλά και το γηγενή κάτοικο της.

Δεν φταίει η Αθήνα λοιπόν. Φταίνε αυτοί που την φτύνουν και δεν αναφέρομαι στα λεγόμενα του Κωστάκη ο οποίος θα συμφωνήσει σίγουρα μαζί μου θα δώσει με τον δικό του τρόπο για ποιό λόγο η Αθήνα λυπεί κάποιους ώστε να αποχωρήσουν απο αυτή.


Σε οτι αφορά την Κυριακή κάποτε ήταν μέρα ξεκούρασης πιο κάποτε ομως δεν ήταν τίποτα για κάποιους ήταν το Σάββατο.
Σήμερα οι καιροί αλλάζουν ο άνθρωπος εχει απαιτήσεις, ζητά μια πιο άνετη και εξυπηρετική διαβίωση και εκεί θα πρέπει ο καθένας θα πρέπει να προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες του.
Οι απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής.

Edited by - allzzaro on 26/09/2008 21:34:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 09:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε KERRY KING σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.
Γράφεις

quote:
Σίγουρα θα είχε ωφέλη το 24/7 στα εμπορικά καταστήματα, αλλά από την άλλη θα δημιουργούσε αθέμιτο ανταγωνισμό μιας και μόνο μεγάλα καταστήματα θα μπορούσανε να αντεπεξέλθουν σε κάτι τέτοιο.

Είναι η αλήθεια ότι αυτό είναι θέμα. Θα μπορούσε βέβαια να αντιμετωπιστεί εν μέρει με συνεργασίες τοπικών "καταστημάτων γειτονιάς", είτε με τη μορφή του εφημερεύοντος, είτε με τη μορφή της "από κοινού πρόσληψης εργαζομένων" για τα βραδινά ωράρια (είναι μία σκέψη που μου καρφώθηκε αίφνης...). Σίγουρα τα μεγάλα εμπορικά θα είχαν ένα προβάδισμα, αλλά μόνο σε περίπτωση που οι έλεγχοι για τα ωράρια των υπαλλήλων ήταν ανεπαρκείς (δηλαδή χρησιμοποιούντο π.χ. δύο βάρδιες αντί τριών)

quote:
Πάντως σκέφτομαι όλον αυτόν τον κόσμο που μποτιλιάρεται τις Κυριακές στην παραλιακή ή στην εθνική, που συνοστίζεται στις καφετέριες και τις παραλίες και πραγματικά αναρωτιέμαι αν τελικά η Κυριακή είναι για όλους αυτούς μια μέρα ξεκούρασης ή μια εφιαλτική ρουτίνα....

Εγώ το σκέφτομαι ακόμα περισσότερο τις περιόδους διακοπών. Μπουζουριάζεται ο κόσμος σε ένα πλοίο, ένα λεωφορείο ή στα αυτοκίνητά τους και τρέχουν να βρουν "τη ζωή(;)" μακριά από το σπίτι τους. Δεν είναι κρίμα να μας έχουν φτάσει σε αυτό το κατάντημα; όλη μας η ζωή ένα Σαββατόβραδο, 2-3 τριήμερα και 1-2 εβδομάδες το καλοκαίρι;

Φίλη nst

quote:
αφου οι ανδρες μου εμαθαν να αυτοεξυπηρετούνται

Δημοσιογραφικό "λαβράκι".
"Εξέχον μέλος του esoterica δεδηλωμένη χαρεμτζού"
Στα σοβαρά τώρα, δεν ξέρω τι ανάγκες έχει το κάθε μέλος της οικογένειάς σου, οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν θα ήταν καλύτερο να έχετε περισσότερο χρόνο μαζί.

Φίλοι KERRY KING και allzzaro

quote:
Πάντως η παρούσα κατάσταση θεωρώ πως έχει φτάσει την ζωή στις μεγαλουπόλεις σε ανυπόφορη κατάσταση... Τελικά το πήρα απόφαση και μετακόμισα πιό νότια (40χλμ από το κέντρο της Αθήνας), ουσιαστικά είμαι ένα βήμα πριν φύγω τελέιως από την Αττική και δύο βήματα πριν φύγω από την Ελλάδα

Πάντως σκέφτομαι όλον αυτόν τον κόσμο που μποτιλιάρεται τις Κυριακές στην παραλιακή ή στην εθνική, που συνοστίζεται στις καφετέριες και τις παραλίες και πραγματικά αναρωτιέμαι αν τελικά η Κυριακή είναι για όλους αυτούς μια μέρα ξεκούρασης ή μια εφιαλτική ρουτίνα....


quote:
Θέλω να πώ τα εξής.
Η Αθήνα είναι μια πόλη.
Μία πόλη που είναι κτισμένη επάνω στην αρχαία Κεκρωπία.
Μία πόλη που φέρει το όνομα μιας Θεάς πολύ διαφορετικής απο τις αλλες.
Καμμία αλλη πόλη στον κόσμο δεν μπορεί να συγκριθεί με την πολιτιστική αξία με την Αθήνα.
Μία πόλη που πραγματικά μαγεύει οχι μόνο τον επισκέπτη της αλλά και το γηγενή κάτοικο της.

Δεν φταίει η Αθήνα λοιπόν. Φταίνε αυτοί που την φτύνουν και δεν αναφέρομαι στα λεγόμενα του Κωστάκη ο οποίος θα συμφωνήσει σίγουρα μαζί μου θα δώσει με τον δικό του τρόπο για ποιό λόγο η Αθήνα λυπεί κάποιους ώστε να αποχωρήσουν απο αυτή.


Φίλε allzzaro σαφώς όταν αναφερόμαστε στον τρόπο ζωής στην Αθήνα, δε στηλιτεύουμε ούτε το ποιον της αρχαίας πόλης, ούτε τους τωρινούς κατοίκους της (αν και βέβαια το παράδειγμα που φέρεις και το οποίο ισχύει για κάποιους πολλάκις είναι υποκρισία), ούτε το μεγαλείο που κρύβει ως πολιτισμός (όχι βέβαια ο τρέχων, κατά τη γνώμη μου). Εκείνο που πραγματικά με λυπεί είναι γιατί σπεύσαμε να υποβαθμίσουμε αυτή την πόλη με την έντονη αστυφιλία και το συγκεντρωτισμό, στοιχεία τα οποία φυσικά και επέφεραν υποβάθμιση ποιότητας ζωής, αλλά και άρνηση της πόλης καθαυτής. Εγώ προσωπικά θα ήμουν ευτυχής, αν "γκρεμίζονταν" τα 2/3 των κτιρίων της και "απομακρύνονταν" τα 3/4 του πληθυσμού της : πόλη με βιώσιμο παρόν, με παρελθόν που θα ανεδεικνύετο και με μέλλον που θα μπορούσε να σχεδιαστεί με ευνοϊκότερους όρους. Δυστυχώς όμως η ελπίδα αυτή είναι όνειρο προηγούμενης εποχής...

quote:
Σε οτι αφορά την Κυριακή κάποτε ήταν μέρα ξεκούρασης πιο κάποτε ομως δεν ήταν τίποτα για κάποιους ήταν το Σάββατο.
Σήμερα οι καιροί αλλάζουν ο άνθρωπος εχει απαιτήσεις, ζητά μια πιο άνετη και εξυπηρετική διαβίωση και εκεί θα πρέπει ο καθένας θα πρέπει να προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες του.
Οι απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής.

Εκείνο που φοβάμαι όταν αναφερόμαστε σε θέματα ωραρίου και εργασιακών απαιτήσεων είναι ότι, παρότι υπάρχει απίστευτο πλεόνασμα παραγωγικότητας ανενεργό, επιδιώκεται (και τις μεθόδους τις ξέρουμε όλοι), η ενεργοποίηση αυτού του δυναμικού μέσω επέκτασης του χρόνου εργασίας και όχι ορθολογικότερης διαχείρισης του οκταώρου και συνετότερης προσέγγισης του επιχειρηματικού ανταγωνισμού.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 20:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι κρίμα να μας έχουν φτάσει σε αυτό το κατάντημα; όλη μας η ζωή ένα Σαββατόβραδο, 2-3 τριήμερα και 1-2 εβδομάδες το καλοκαίρι;

Εγώ όμως σκέφτομαι πάντα το άλλο:
Τι θα γινόταν εάν δεν τα είχαμε αυτά;
Π.χ. Δούλευα και τα Σάββατα.
Σταμάτησα πριν από ένα χρόνο με το έτσι θέλω, γιατί άρχισα να πηγαίνω στην σχολή.
Ξέρεις πόσο ωραίο είναι:
Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια μπορώ να πάω ένα Σαββατοκύριακο στην επαρχία.
Μπορώ να ξεφύγω - να ηρεμήσω...

Δεν είναι η δουλειά όπως ήταν το 1960, όταν πήγαινες σπίτι σου και ηρεμούσες...
Τώρα που θα ηρεμήσεις;
Με τι;
Το καλοκαίρι είμαι με κλειστά παράθυρα πάντα γιατί δεν αντέχω πια τον θόρυβο - τον θόρυβο των εκατομμυρίων αμαξιών... Όταν όμως ήμουνα παιδί έπαιζα σε άδειους δρόμους...

quote:
αν "γκρεμίζονταν" τα 2/3 των κτιρίων της και "απομακρύνονταν" τα 3/4 του πληθυσμού της

Προτιμάς κάτι με ραδιενέργια Kostakis ή κάτι βιολογικό...

quote:
Εκείνο που φοβάμαι όταν αναφερόμαστε σε θέματα ωραρίου και εργασιακών απαιτήσεων είναι ότι, παρότι υπάρχει απίστευτο πλεόνασμα παραγωγικότητας ανενεργό, επιδιώκεται (και τις μεθόδους τις ξέρουμε όλοι), η ενεργοποίηση αυτού του δυναμικού μέσω επέκτασης του χρόνου εργασίας και όχι ορθολογικότερης διαχείρισης του οκταώρου και συνετότερης προσέγγισης του επιχειρηματικού ανταγωνισμού.

Ναι, γιατί με αυτό τον τρόπο θα υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος και άρα θα μπορέσει να αντέξει στον ανταγωνισμό...
Βέβαια κανείς δεν λέει το τελικό:
Άντε και δουλεύουμε 7 ημέρες την εβδομάδα...
Άντε και δουλεύουμε 12 ώρες την ημέρα...
Άντε και μας κόβουν και τις διακοπές...
Υπάρχει η περίπτωση να αυξάνονται για πάντα τα κέρδη με αυτό τον τρόπο, η παραγωγικότητα και η κατανάλωση;
Είναι τόσο ηλίθιοι, ή μήπως τελικά όλοι τους τα παίρνουν κοιτώντας μόνο το παρόν και όχι το μέλλον;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 23:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis
quote:
Εγώ προσωπικά θα ήμουν ευτυχής, αν "γκρεμίζονταν" τα 2/3 των κτιρίων της και "απομακρύνονταν" τα 3/4 του πληθυσμού της :

Ποιά κτίρια?
Αυτά που είναι κτισμένα άναρχα και υπερβαίνουν κατά πολύ το συντελεστή δόμησης? που μένουν μέσα χαμηλοσυνταξιούχοι ή αυτά που είναι ακροβολισμένα με τις πισίνες τους με τους κήπους τους Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2008, 14:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε OANNHSEA

quote:
Εγώ όμως σκέφτομαι πάντα το άλλο:
Τι θα γινόταν εάν δεν τα είχαμε αυτά;
Π.χ. Δούλευα και τα Σάββατα.
Σταμάτησα πριν από ένα χρόνο με το έτσι θέλω, γιατί άρχισα να πηγαίνω στην σχολή.
Ξέρεις πόσο ωραίο είναι:
Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια μπορώ να πάω ένα Σαββατοκύριακο στην επαρχία.
Μπορώ να ξεφύγω - να ηρεμήσω...

Φοβάμαι ότι δεν κατανόησες την προσέγγισή μου, ίσως φταίω και εγώ. Εννοούσα ότι είναι πραγματικά άσχημο να μην μπορεί ο άνθρωπος να αισθάνεται πιο χαλαρά καθόλη τη διάρκεια του έτους (έστω και μέσα από κάποιες καταστάσεις ρουτίνας, όπως η εργασία), αλλά να περιμένει μόνο συγκεκριμένες στιγμές, για να "ηρεμήσει"... και να μην το πετυχαίνει ούτε τότε!

quote:
Προτιμάς κάτι με ραδιενέργια Kostakis ή κάτι βιολογικό...

Αν δώσω όλες τις λύσεις, θα αδρανήσετε οι υπόλοιποι... άντε να σας βλέπω!!!

quote:
Ναι, γιατί με αυτό τον τρόπο θα υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος και άρα θα μπορέσει να αντέξει στον ανταγωνισμό...

Δε νομίζω ότι υπάρχει μία αποδεδειγμένη κρίση που να επιβεβαιώνει ότι η αύξηση του ωραρίου των εργαζομένων επιφέρει αύξηση της οριακής παραγωγικότητας. Συνεπώς και δεδομένου ότι πολλοί εργοδότες διαμαρτύρονται ότι το εργατικό τους κόστος βρίσκεται στο break even (!!!!), κάθε περαιτέρω αύξηση των ωρών εργασίας ενδέχεται να τους κοστίζει περισσότερο από τα οφέλη που αποφέρει, κυρίως λόγω της χρήσης και άλλων συντελεστών παραγωγής, εκτός από την εργασία. Άρα.....

quote:
Υπάρχει η περίπτωση να αυξάνονται για πάντα τα κέρδη με αυτό τον τρόπο, η παραγωγικότητα και η κατανάλωση;

Όχι, γι' αυτό σκάει η φούσκα

quote:
Είναι τόσο ηλίθιοι,

Πολλάκις ναι

quote:
μήπως τελικά όλοι τους τα παίρνουν κοιτώντας μόνο το παρόν και όχι το μέλλον;;;

Οι υποψιασμένοι μόνο... οι άλλοι "αντιγράφουν"

Φίλε allzzaro

quote:
Ποιά κτίρια?
Αυτά που είναι κτισμένα άναρχα και υπερβαίνουν κατά πολύ το συντελεστή δόμησης? που μένουν μέσα χαμηλοσυνταξιούχοι ή αυτά που είναι ακροβολισμένα με τις πισίνες τους με τους κήπους τους

Όσα καταστρέφουν τον πολεοδομικό ιστό. Για τους χαμηλοσυνταξιούχους, αν το σχέδιο είναι οργανωμένο, θα βρεθεί κοινωνική στέγαση για κάποιο διάστημα ή θα προωθήσουμε σταδιακά την αποκέντρωσή τους. Για τους "πισινάτους", θα προωθήσουμε απευθείας την αποκέντρωση. Στις παραλίες να κάνουν και πρακτική σε κυματώδη ύδατα....

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy