ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 19:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μικρή εισαγωγή γιατί βιάζομαι ... αλλά θα επανέλθω ... Αφορμή για το θέμα, αυτό >

quote:
Πράγματα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, ο Χριστός ή ο Λάζαρος για παράδειγμα δεν μετενσαρκώθηκαν......Αναστήθηκαν από τους Νεκρούς και δεν γύρισαν μέσω ζωντανών (συνουσία).

Σύμφωνα με τα όσα λέγονται - ΠΡΟΣΕΞΤΕ σαϊνια! Δεν θα εξετάσουμε εδώ, σ'αυτό το θέμα ΑΝ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ, το λέω γιατί εσείς γουστάρετε να λέτε ΟΤΙ ΝΑ' ΝΑΙ - σύμφωνα λοιπόν με τα όσα λέγονται που ποσώς μας ενδιαφέρει αν είναι αληθινά ή όχι, ο Λάζαρος αναστήθηκε από τον Ιησού. Πήγε ο Ιησούς, του είπε "Λάζαρε, γκελ μπουρντά!", και τσουπ ο Λάζαρος ... μπουρντά.

Τώρα, το ερώτημα που τίθεται εδώ είναι >

Τι απέγινε ο Λάζαρος ;

Υπάρχει καμιά περιγραφή, κάνα κείμενο ρε παιδί μου, που να λέει τι απέγινε μετά την ανάστασή του αυτός ο αθρωπάκος ; Πως ζούσε ; Που έμενε ; Έτρωγε, δεν έτρωγε, τι έφτιαχνε ρε παιδί μου τέλος πάντων αφού αναστήθηκε και γύρισε από τους νεκρούς ; Γιατί τα ρωτάω αυτά ; Γιατί, άντε ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος. Ο Λάζαρος δεν ήταν θεάνθρωπος, ήταν άνθρωπος. Είναι λοιπόν ένας από τους πολύ λίγους, για να μην πω ο μοναδικός άνθρωπος που "πήγε και γύρισε" που λέμε. Αν υπήρχε μια περιγραφή ρε παιδί μου γι'αυτόν, του τι π.χ έκανε μετά την άναστάση του, κάτι θα μπορούσαμε να βρούμε για το τι συμβαίνει όταν τα κακαρώνεις, κάποιο στοιχείο, κάτι τέλος πάντων, μια περιγραφή. Έχουμε ; Ξέρουμε ;

europaios2, θέλω τα "φώτα" σου εδώ αγόρι μου, είσαι ο πιο καταρτισμένος ...


Edited by - zip on 02/04/2009 19:56:37

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 20:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
...Δεν θα εξετάσουμε εδώ, σ'αυτό το θέμα ΑΝ ΟΣΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ, ...σύμφωνα λοιπόν με τα όσα λέγονται που ποσώς μας ενδιαφέρει αν είναι αληθινά ή όχι...

Εάν ΔΕΝ μας ενδιαφέρει αν όσα λέγονται είναι αληθινά ή όχι, τότε γιατί να μας ενδιαφέρουν όλα τα υπόλοιπα που ρώτησες;;;

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 21:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με την ίδια λογική (του δεν με νοιάζει αν είναι αλήθεια απλά λέμε ότι έτσι είναι) τότε ο λάζαρος δεν είναι ο μόνος που αναστήθηκε,όταν πέθανε ο χριστός άνοιξαν οι τάφοι και αρκετοί νεκροί σηκώθηκαν αλλά ούτε για αυτούς έχουμε καμία άλλη αναφοράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 22:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φημολογείται (ράδιο-αρβύλα, έτσι?) ότι ο Λάζαρος κοινώς, για να χρησιμοποιήσω και τη γλώσσα του zip, "τα πήρε στο κρανίο" (χεχεχε και κυριολεκτικά!) ή πιό απλά "χαλάστηκε" πολύ που ο Ιησούς τον "βούτηξε" (αγγλιστί snatch) από κεί που βρισκόταν!
Εκεί που βρισκόταν περνούσε πολύ ωραία!
Έτσι λοιπόν "μουλάρωσε" και για όσο ματαξαναέζησε δεν έβγαλε κίχ!
Απομονώθηκε κάπου και περίμενε μέχρι να ξαναπεθάνει για να ξαναπάει από κεί που'ρθε!
Φαντάσου φίλε zip, ζοχάδες που θα'χε μ'αυτό που του κανε ο Ιησούς, αν όντως έτσι έγινε όπως φημολογείται!
Ακου εκεί, να σε βουτήξουν με το ζόρι και παρα τη θέλησή σου, στα καλά καθούμενα, από κεί που βρίσκεσαι και περνάς super και να σε φέρουν πίσω στα σκ@τ@...
Γιατί να μιλήσει μετά και τί να πεί? (το πολύ πολύ να γκρίνιαζε μονολογώντας για την ατυχία και τη γκαντεμιά του...φαντάζεσαι, τα γνωστά: "γιατί να τύχει αυτό σε μένα", "γιατί απ'όλους να βουτήξει εμένα", "τί αμαρτίες πληρώνω γ@μ# το κέρατό μου" και άλλα τέτοια...)
Και καλά έκανε, εδώ που τα λέμε, μεταξύ μας, με τέτοια νίλα που πέρασε, αν πέρασε!

Παραπλήσια φήμη, λέει πως κυριολεκτικά τρελάθηκε που ξαναγύρισε στα γήϊνα σκ@τ@ με αποτέλεσμα πάλι, λόγω νευρικού κλονισμού αυτή τη φορά, να μουγκαθεί, και πάλι να μη πεί κουβέντα για το πού βρισκόταν και πώς περνούσε!
Αλλά είπαμε...Φήμες Φήμες Φήμες!
Ίσως ο ευρωπαίος μας διαφωτίσει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 00:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάξτε την αλληγορία και όλα εξηγούνται. Το κλειδί είναι ο Οσίρις που προφερόταν Ελ Άσσαρ. Με λίγη προσπάθεια μπορείτε να τον βαπτίσετε Ελάσαρο και για να ακούγεται καλύτερα τον λέτε αν θέλετε και Λάσαρο ή Λάζαρο. Αναπαράσταση μιάς αρχαίας λατρείας και τίποτα περισσότερο.

ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 00:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012
quote:

Έτσι λοιπόν "μουλάρωσε" και για όσο ματαξαναέζησε δεν έβγαλε κίχ!
Απομονώθηκε κάπου και περίμενε μέχρι να ξαναπεθάνει για να ξαναπάει από κεί που'ρθε!


Ισως να έγινε Χαιλάντερ και γι αυτό εξαφανίστηκε...για θυμίσου την ταινία...ίσως να είναι αναμεσά μας με άλλη ταυτότητα!

zip

quote:

europaios2, θέλω τα "φώτα" σου εδώ αγόρι μου, είσαι ο πιο καταρτισμένος ...


helios2012

quote:

Ίσως ο ευρωπαίος μας διαφωτίσει!


Αμάν πια κι εσείς, θα σας απαντήσει, απλά τον πιάσατε λίγο αδιάβαστο και τώρα ξεσκονίζει την ιστοσελίδα των απολογητών ο άνθρωπος!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 16:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν ΔΕΝ μας ενδιαφέρει αν όσα λέγονται είναι αληθινά ή όχι, τότε γιατί να μας ενδιαφέρουν όλα τα υπόλοιπα που ρώτησες;;

Για να μην πάει το θέμα αλλού βρε φίλε μου. Γι' αυτό το λέω. Γιατί αν αρχίσουμε να λέμε αν ήταν αληθινός ή όχι ο Λάζαρος, το θέμα θα πάει αλλού. Συνεπώς, ξεκινάμε τον συλλογισμό μας χωρίς να μας ενδιαφέρει αυτό. Είτε ήταν, είτε όχι, χέστηκε η φοράδα μες στα αλώνι, εμείς - το θέμα δηλ - μιλάμε για το τι απέγινε ο Λάζαρος. Ξέρεις να μας πεις τίποτε ; Έχεις υπ' όψην σου κάτι γι' αυτόν ; Για κάνα κείμενο ; Καμιά μαρτυρία ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 16:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψάξτε την αλληγορία και όλα εξηγούνται. Το κλειδί είναι ο Οσίρις που προφερόταν Ελ Άσσαρ. Με λίγη προσπάθεια μπορείτε να τον βαπτίσετε Ελάσαρο και για να ακούγεται καλύτερα τον λέτε αν θέλετε και Λάσαρο ή Λάζαρο. Αναπαράσταση μιάς αρχαίας λατρείας και τίποτα περισσότερο.

Ενδιαφέρον αυτό, αλλά άσχετο με το θέμα. Μπορεί βέβαια να είναι μια αλληγορία. Αλλά και πάλι δεν μας ενδιαφέρει. Αλληγορία ξε-αλληγορία, τι απέγινε τούτος ο ανθρωπάκος ; Τι έκανε μετά στην ζωή του ρε παιδί μου ; Πως έζησε αυτός μετά την ανάστασή του ; Δηλ. κοίτα να δεις τώρα >

έχουμε έναν τύπο, ο οποίος είναι άνθρωπος. Δεν αναφέρεται πουθενά απ' όσο ξέρω δηλ. για το ότι ήταν τίποτε θεάνθρωπος, ok ; (δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος, γι' αυτό καλώ τον europaios2, να μας πει αυτός καλύτερα). Λοιπόν, αυτός ο ανθρωπάκος - πάλι ξαναλέω, αδιαφορούμε αν υπήρξε ή όχι - αυτός ο ανθρωπάκος λοιπόν, ήταν dead, για πόσο ; 2 μέρες ; 3 μέρες ; ήταν ρε παιδί μου νεκρός εν πάσει περιπτώση για κάποιες μέρες, ok ; Δηλ. αυτός ο τύπος πήγε στον άλλο κόσμο, στον Άδη, στον έξω απ' εδώ, στην Κόλαση, στον Παράδεισο - όπως θέτε πείτε το - πήγε κάπου τέλος πάντων όχι για δευτερόλεπτα, ούτε για 5-10 λεπτά, αλλά για κάποιες μέρες! Φανταστείτε δηλ. τι παίχτηκε. Εδώ πέντε λεπτά μπαίνεις σ' ένα δωμάτιο, ε, και κάτι θυμάσαι ρε παιδί μου από το δωμάτιο που επισκέφτηκες. Σκεφτείτε δηλ. αυτός που έκατσε εκεί που έκατσε για μέρες πρωτού να έρθει ο φίλος του ο Ιησούς και να του πει "άντε τώρα, βγες όξω!". Δηλ. ο Λάζαρος φανταστείτε τι θα μπορούσε να μας πει. Τι πληροφορίες θα μπορούσε να μας είχε δώσει! Χρυσάφι! Ε, τίποτε δεν ξέρουμε γι' αυτόν δηλ. ; Τίποτε ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 16:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με την ίδια λογική (του δεν με νοιάζει αν είναι αλήθεια απλά λέμε ότι έτσι είναι) τότε ο λάζαρος δεν είναι ο μόνος που αναστήθηκε,όταν πέθανε ο χριστός άνοιξαν οι τάφοι και αρκετοί νεκροί σηκώθηκαν αλλά ούτε για αυτούς έχουμε καμία άλλη αναφορά

αθεος, ρε συ, ο Λάζαρος είναι ο πιο famous τύπος. Γι' αυτό και προσωπικά εγώ δηλ. αναρρωτιέμαι.

Πάντως, άνευ πλάκας, θα ήταν καλό αν ξέραμε πέντε πράγματα γι' αυτόν τον τύπο, για το μετά δηλ. Π.χ "ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του, έπεσε σε βαριά μελαγχολία". Αν αυτό υπήρχε κάπου γραμμένο, μια αναφορά ρε παιδί μου, μια νίξη, κάτι, αλλά γραμμένο, τότε κάτι θα μπορούσαμε να είχαμε - έστω ενδεικτικά, έτσι ; δεν έχουμε απόδειξη σε καμία περίπτωση, έχουμε ένδειξη - για να επεξεργαστούμε. Αυτό λέω. Τώρα, γιατί επιλέγω Λάζαρο ; Σου είπα. Είναι famous, star.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 16:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΤΩ ΣΥΝΟΙΚΙΩΝ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗΣ ΑΡΤΑΣ > http://www.megalohari.gr/ethima.html Κοιτάξτε λίγο τι έθιμο είχαν για το Πάσχα ... [αντιγράφω]

Οι γιορτές ξεκινούσαν από το Σάββατο του Λαζάρου. Αυτή η μέρα ανήκε στα παιδιά. Κρατώντας στο χέρι τους από ένα καλαθάκι στολισμένο με λουλούδια, περνούσαν στα σπίτια και έλεγαν το τραγούδι του Λαζάρου.

"Σήμερον έρχεται ο Χριστός
ο επουράνιος Θεός,
εν τη πόλει Βηθανία,
Μάρθα κλαίει και Μαρία,
Λάζαρον τον αδελφόν τους
τον γλυκύ και καρδιακόν τους.

Τρεις ημέρες τον θρηνούσαν
και τον εμοιρολογούσαν.
Την ημέρα την Τετάρτη
κίνησε ο Χριστός για να ’ρθει.

Τότε εβγήκε και η Μαρία
έξω από τη Βηθανία.
Κι εμπρός το γόνυ κλείνει
και τα πόδια Του φιλεί:

- Αν εδώ ήσουν ,Χριστέ μου,
δε θα πέθαινε ο αδελφός μου.
Μα και τώρα εγώ πιστεύω
και πολύ καλά το ξέρω,
ότι δύνασαι, αν θελήσεις
και νεκρούς να αναστήσεις.

- Έχεις πίστη βρε Μαρία,
άγομεν εις τα μνημεία.

Τότε ο Χριστός δακρύζει
και τον Άδη φοβερίζει:
- Άδη, Τάρταρε και Χάρο
Λάζαρε ήρθα να σε πάρω.

Δεύρω έξω, Λάζαρέ μου,
Φίλε και αγαπητέ μου.
Παρευθύς από τον Άδη
ως εξής και ως σημάδι.

Λάζαρος απελυτρώθη
αναστήθη και εσηκώθη.
Ζωντανός σαβανωμένος
και με το κερί ζωσμένος.

Τότε η Μάρθα και η Μαρία,
τότε όλη η Βηθανία:
"Δόξα τω Θεώ" φωνάζουν
και το Λάζαρο εξετάζουν,

- Πες μας, Λάζαρε, τί είδες;
εις τον Άδη όπου επήγες;

- Είδα φόβους, είδα τρόμους,
είδα βάσανα και πόνους.
Δώστε μου λίγο νεράκι
να ξεπλύνω το φαρμάκι.
της καρδίας και των χειλέων
και μη με ρωτάτε πλέον".

Αυτό είναι κομμάτι της λαογραφίας μας. Μπορούμε να βρούμε κι άλλα τέτοια ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ, στο παραπάνω π.χ, ο Λάζαρος πήγε στον Άδη. Και τι είδε ; Είδε φόβους, είδε τρόμους / είδε βάσανα και πόνους. Και μάλιστα, ζήτησε και νερό για να ξεπλύνει το φαρμάκι της καρδιάς του και των χειλιών του. Έθιμο, ok, αλλά μέσα από την παράδοση αρκετές φορές βρίσκουμε κάποια στοιχεία. Πως προήλθαν αυτά ; Σαφώς το τραγούδι είναι ανωνύμου, δεν ξέρουμε ποιος το έγραψε. Είναι παράδοση, λαογραφία. Αλλά, έστω και με αυτόν τον τρόπο, έχουμε κάτι στα χέρια μας > ως στοιχείο προς μελέτην δηλ. όχι τίποτε άλλο. Καταλαβαίνετε λοιπόν με πιο σκεπτικό άνοιξα αυτό το θέμα. Όχι για να εξατάσουμε αν ο Λάζαρος υπήρξε ή όχι. Αλλά για να δούμε, τι συνέβει σ' αυτόν τον τύπο μετά ... μετά ... Όσοι λοιπόν θέλετε να το δούμε το θέμα κατ' αυτόν τον τρόπο, ok. Και βλέπετε και με τι τρόπο τελειώνει δηλ. το τραγούδι > μη με ρωτάτε πλέον, είναι σαν να λέει "δεν θέλω να σας πω, μη με ρωτάτε". Αλλά γιατί ; Γιατί να μην θέλει να τον ρωτούν ; Γιατί να μην θέλει να τους πει ; Aυτά είναι ερωτήματα που μπορούν να συζητηθούν. (βάζει αυτού του τραγουδιού, έτσι; τώρα, αν κάποιος βρει κάτι άλλο, ok, no problem, το κουβεντιάζουμε) Δείτε λίγο το θέμα σοβαρά. Μπορεί κάτι να βγει ...

Π.χ εδώ ο Λάζαρος πήγε στον Άδη. Και είδε φόβους και τρόμους. Δεν πήγε στον Παράδεισο π.χ να δει αγγέλους και χαρές και πανηγύρια. Είδε τρομερά πράγματα, βάσανα και φαρμάκια. Φανταστείτε δηλ. που πήγε. Στο πυρ το εξώτερο, που λέμε. Γιατί ρε παιδί μου να πάει εκεί ; Ποιος ; Ο Λάζαρος, που ήταν και κολλητός του Ιησού, φιλαράκος δηλ. Δηλ. σκεφτείτε να μην ήταν και κολλητός του Ιησού που θα πήγαινε ... Έπειτα, έχουμε αυτό το "δώστε μου λίγο νεράκι / να ξεπλύνω το φαρμάκι". Εδώ, έχουμε πληγές. Ήθισται, ακόμη και σήμερα δηλ. τις πληγές μας, τα χτυπήματά μας, να τα ξεπλένουμε πρώτα με νερό, να καθαρίζουμε λίγο την πληγή πρώτου βάλουμε πάνω της, ότι βάλουμε. π.χ χτυπάς το γόνατό σου, τρέχει αίμα, πας, το ξεπλένεις λίγο πρώτα, το καθαρίζεις και μετά βάζεις πάνω, ότι βάζεις. Έχουμε λοιπόν πληγές. Και μάλιστα πληγές στην καρδιά. Φαρμακώθηκε ο Λάζαρος από τον πόνο και τον τρόμο και τον φόβο και από αυτά που αντίκρυσε εκεί που πήγε. Φαρμακώθηκε και στην καρδιά του και στα χείλη του. Τι όμορφα που το λέει το τραγούδι, ε;

Σε αντίθεση λοιπόν με αυτό που λέει ο helios2012

quote:
Εκεί που βρισκόταν περνούσε πολύ ωραία!

o Λάζαρος, όπως μας λέει αυτό το παραδοσιακό τραγούδι, δεν περνούσε καλά εκεί που ήταν. Φαρμάκι γέμιζε την καρδιά και τα χείλη του με τα όσα έβλεπε. Και φόβο, έχουμε και φόβο. Φοβόταν άραγε αυτός ο ίδιος ή έβλεπε τον φόβο τριγύρω του ; Τρόμαξε ο ίδιος ή έβλεπε τον τρόμο τριγύρω του ; Πόσα πράγματα μπορούμε να δούμε απ' αυτούς τους απλούς, λαϊκούς και πανέμορφους στίχους ... βάσανα, εννοεί βέβαια, βασανιστήρια. Βλέπετε λοιπόν πως διαμορφώνεται η παράδοση. Δηλ. η παράδοση που θέλει τον Άδη έναν φρικτό τόπο βασανιστηρίων και φόβου και τρόμου. Πόσο πλούσια είναι αυτή η παράδοσή μας, ε ;

Edited by - zip on 03/04/2009 19:29:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 18:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε λίγο από το http://www.karpasha.com/index.php?option=com_content&task=view&id=777&Itemid=2 το Κυπριακό τραγούδι του Λάζαρου. Αντιγράφω μόνο τα σημεία που μας ενδιαφέρουν >

[...]

Κι ως άνθρωπος εδάκρυσεν με πολλήν ευσπλαχνίαν,
να δείξει την συμπάθειαν και την επιεικείαν,
και ως Θεός εφώναξεν μίαν φωνήν μεγάλην,
"Λάζαρε,δεύρο έξελθε",κι ηκούσθην εις τον Άδην.
Ο Άδης αναστέναξεν,έτρεμεν,εφοβείτον,
ως ήκουσεν του Ιησού την θεϊκήν φωνήν του
τον Λάζαρον απέλυσεν ευθύς και τον αφίννει
και τον βιάζει μάλιστα μήπως εκεί πομείνη.
Εξήλθεν ουν ο Λάζαρος έξω λαζαρωμένος,
κίτρινος,μαύρος και χλομός και τεταπεινωμένος.

[...]

Φθόνος πολύς κατέλαβεν τότε τους Ιουδαίους,
αρχιερείς και ιερείς κι αυτούς τους Φαρισσαίους,
και τον Χριστόν και Λάζαρον ζητούσιν να φονεύσουν,
από το πρώσοπον της γής να τους εξολοθρεύσουν.
Και,φοβηθείς ο Λάζαρος,εις του Ιάφα φθάννει,
την Κύπρον την περίφημον ευθύς καταλαμβάνει.
Στες Αλυκές εξέβηκεν,τες περιφημισμένες,
κι εδιέτριβεν εκεί δια πολλές ημέρες.
Και ήλθον οι απόστολοι και τον χειροτονούσιν
αρχιερέαν του Χριστού και τον καθοδηγούσιν.
Τριάντα χρόνους έζησεν μετά την έγερσιν του,
διόλου δεν εγέλασεν εις όλην την ζωήν του.
Και ύστερον απέθανεν εκεί στο ποιμνιόν του
και ευλαβώς εκήδευσαν πάντες το λείψανον του.

[...]

Ματά καιρόν πολλύν λοιπόν το λείψανον Λαζάρου
εκ Κωνσταντινουπόλεως ήλθον,ινά το πάρουν,
με προσταγήν βασιλικήν Λεόντος Σοφωτάτου
ουτος γαρ έκτισεν ναόν μέγαν εις τ' όνομα του,
έθεσεν δε το λείψανον μέσα στο ιερόν του,
και βρύει θαύματα πολλά εκεί εις τον ναόν του.

Είναι ένα πολύ παλαιό παραδοσιακό τραγούδι από την Κύπρο που λέει την ιστορία του Αγίου Λαζάρου της Βηθανίας και πώς αναστήθηκε από τον Χριστό αφού ήταν νεκρός για τέσσερις ημέρες. Μετά από την ανάσταση του ήρθε στη Λάρνακα της Κύπρου που ήταν τότε γνωστή ως Κίτιον, όπου εκεί γίνεται ο πρώτος επίσκοπος αυτής της πόλης. Αυτό το τραγούδι τραγουδιόταν στην Κύπρο μέχρι περίπου και πρίν 40 χρόνια από σπίτι σε σπίτι κατά τη διάρκεια του Σαββάτου του Αγίου Λαζάρου.

Κατ' αρχήν, εδώ έχουμε μια περιγραφή του Λάζαρου την ώρα που βγήκε από τον τάφο. Πως ήταν δηλ. "κίτρινος, μαύρος και χλωμός". Και σ' αυτήν την περίπτωση ο Λάζαρος είχε πάει στον Άδη. Και μάλιστα ο Άδης, μόλις εκλήθει ο Λάζαρος από τον Ιησού, βιάστηκε - από φόβο - να τον διώξει [και τον βιάζει μάλιστα μήπως εκεί πομείνη], σαν να του λέει "άντε, φύγε, μην κάθεσαι εδώ, φύγε γρήγορα!".

Παράκατω έχουμε κάτι πολύ σημαντικό. Έχουμε μια πρώτη περιγραφή του τι απέγινε ο Λάζαρος. Ο Λάζαρος, σύμφωνα με αυτό το παραδοσιακό τραγούδι, μετά την ανάστασή του πήγε στην Κύπρο. Και μάλιστα έζησε για 30 χρόνια ακόμη. Σ' αυτά τα χρόνια, δεν γέλασε ποτέ ξανά.

Επίσης, το τραγούδι τελειώνει δίνοντάς μας και πληροφορίες για το τι απέγινε το λείψανο του Λαζάρου.

Edited by - zip on 04/04/2009 18:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 19:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να, και κάποιες πρόχειρες προσωπικές σκέψεις που κάνω βάσει αυτού του τραγουδιού > Το γεγονός ότι πήγε στην Κύπρο, καλά, που θα πήγαινε ; Κυπριακό είναι το τραγούδι, στην Κύπρο θα πήγαινε. Υπάρχει όμως και κάτι άλλο. Έζησε, λέει, μετά την έγερσή του, για 30 ακόμη χρόνια. Πόσων ετών ήταν ο Λάζαρος, όταν τα κακάρωσε ; Υποθετικά μιλώντας πάντα, αφού ο Λάζαρος ήταν φίλος του Ιησού, ε, πάνω κάτω, θα είχε την ίδια ηλικία με τον Ιησού όταν πέθανε. Δηλ. περίπου 33 ετών. Έτσι, ευκόλως γίνεται αντιληπτό ότι ο Λάζαρος πέθανε - πέθανε δηλ. εντελώς - γύρω στα 60 - 63 του (δυστυχώς την δεύτερη φορά δεν ήταν τόσο τυχερός). Πέραν της πλάκας, έχουμε ένα πρώτο στοιχείο - έστω και κατ' αυτόν τον τρόπο - για το πότε πέθανε ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του.

Σημαντική είναι επίσης η πληροφορία που αναφέρει πως ο Λάζαρος στα 30 αυτά χρόνια που έζησε, δεν γέλασε ξανά ποτέ. Πιθανώς (σε σχέση με το άλλο τραγούδι τώρα) επειδή είδε αυτά τα τρομακτικά πράγματα στον Άδη, του κόπηκε το γέλιο μαχαίρι. Ή, επειδή στενοχωρέθηκε τόσο πολύ, δεν ξαναγέλασε. Όμως, για σκεφτείτε, πως είναι δυνατόν για 30 ολόκληρα χρόνια ένας άνθρωπος να μην μπορεί να γελάσει ; Αυτό είναι τρομερό. Φανταστείτε δηλ. Ένας άνθρωπος που γύρισε από τον Άδη, έμεινε για 30 ολόκληρα χρόνια αγέλαστος. Δεν χάρηκε δηλ. ποτέ ξανά. Τι μαρτύριο κι αυτό, ε ; Να μην μπορείς να γελάσεις. Αμ, αν είναι έτσι, δεν γουστάρω να αναστηθώ, σας το λέω δηλ. να το ξέρετε. Μην βρεθεί κανένας και μ' αναστήσει, δεν θέλω.

Τις πληροφορίες για την μετάβαση του Λαζάρου στην Κύπρο, όπως και για την ηλικία που πέθανε - επιτέλους! - μας την δίνει και το http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/People/Men/L/Lazarus.htm Συγκεκριμένα, λέει >

"Σύμφωνα με μια αρχαία παράδοση, ο Λάζαρος ήταν 30 ετών όταν ο Κύριος τον ανάστησε και μετά από το γεγονός της ανάστασης έζησε άλλα 30 χρόνια. ’Aλλη παράδοση επίσης αναφέρει ότι ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του θέλοντας να αποφύγει το μίσος των αρχιερέων κατέφυγε στο Κίτιο της Κύπρου, όπου χειροτονήθηκε από τον Παύλο και το Βαρνάβα ως πρώτος επίσκοπος Κιτίου. Εκεί πέθανε και τον έθαψαν. Στη σαρκοφάγο όπου τοποθετήθηκαν τα λείψανα του, είναι γραμμένο στην εβραϊκή γλώσσα "Λάζαρος, ο τετραήμερος φίλος του Χριστού".

Edited by - zip on 04/04/2009 19:36:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 19:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο φόβος και ο τρόμος για όσα γνώρισε στον άλλο κόσμο άφησαν τόσο βαθιά σημάδια στην ψυχή του Λάζαρου που, λέει η παράδοση, μετά την Ανάσταση του δε γέλασε παρά μόνο μια φορά. Είδε κάποιον χωρικό στο παζάρι να κλέβει μια στάμνα και να φεύγει κρυφά. "Βρε τον ταλαίπωρο, είπε. Για ιδές τον πώς φεύγει με το κλεμμένο σταμνί. Ξεχνάει ότι κι αυτός είναι ένα κομμάτι χώμα, όπως και το σταμνί. Το 'να χώμα κλέβει τ' άλλο. Μα δεν είναι να γελούν οι πικραμένοι;" και χαμογέλασε." μας λέει το http://www.paidika.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1038&Itemid=385&PHPSESSID=a21cb8006061d84e81e91225010400fb ενώ το http://www.laosver.gr/news/articles/10696.html αναφέρει >

"Ο Λάζαρος έζησε τριάντα χρόνια μετά την αναβίωσή του και διαποίμανε θεοφιλώς την πόλη και την επαρχία του. Τάφηκε στην Κύπρο, όπου έκανε πολλά θαύματα. Λέγεται δε ότι μετά την αναβίωσή του δεν έτρωγε τίποτε χωρίς να έχει γλυκιά γεύση.

Η σχέση του με τον Ιωάννη και τη Θεοτόκο ήταν πολύ στενή και λέγεται ότι το ωμοφόριό του, όταν χειροτονήθηκε αρχιερέας, ήταν δώρο της Θεοτόκου, κατασκευασμένο με τα ίδια της τα χέρια.

Ο Ιωάννης είναι ο μόνος Ευαγγελιστής που αναφέρεται στην Ανάσταση του Λαζάρου. Προφανώς οι συνοπτικοί έγραψαν ενώ ακόμη ζούσε ο Λάζαρος. Το κήρυγμα της ανάρχου γεννήσεως του Χριστού, η πίστη ότι ο Υιός και Λόγος του Θεού είναι ο Χριστός και ότι αναστήθηκε από τους νεκρούς και ότι ακολουθεί η ανάσταση νεκρών γίνεται περισσότερο χειροπιαστό με το Λάζαρο.

Ο Λάζαρος δεν μίλησε ποτέ για τα του Άδη. Ούτε ότι δεν του επιτράπηκε να δει, ούτε ότι είδε και του δόθηκε εντολή να σιωπήσει."

Να λοιπόν και κάποιες πρώτες πληροφορίες για το τι έτρωγε και κατά πως φαίνεται δεν έτρωγε αλμυρά. Δηλ. δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να δεις τον Λάζαρο να τρώει π.χ σκουμπρί μεζέ για τσίπουρο. Κρίμα ... γιατί είναι πεντανόστιμος μεζές. Αντιθέτως, κατά πάσα πιθανότητα, θα τον συναντούσες σε κάνα ζαχαροπλαστείο βουτιγμένο με τα μούτρα στις πάστες και στα συροπιαστά.


Edited by - zip on 04/04/2009 20:22:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 20:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λάζαρος, ο αγαπημένος αυτός μαθητής του Χριστού, μετά την ανάστασή του, γύρω στο 33 μ.Χ. έφυγε από τη Βηθανία κι ήρθε στη Λάρνακα της Κύπρου. Εδώ τον συνήντησαν οι απόστολοι Παύλος και Βαρνάβας, όταν μετέβαιναν από τη Σαλαμίνα στην Πάφο, και τον χειροτόνησαν επίσκοπο της Εκκλησίας, που ίδρυσε ο ίδιος.

Την εκκλησία αυτή εποίμανε δεκαοκτώ περίπου χρόνια. Μετά την ανάστασή του ο ηγαπημένος φίλος έζησε τριάντα περίπου χρόνια. Καθ' όλο αυτό το διάστημα ποτέ δεν εγέλασε, λέγει μια κυπριακή παράδοση, παρά μόνο μια φορά που είδε μια γυναίκα του λαού να κλέβει από ένα μπακάλικο ένα πήλινο δοχείο, μια «τσούκα».

Τότε ο άγιος χαμογέλασε κι είπε: Για δέστε: Το ένα χώμα (η γυναίκα) κλέβει τ' άλλο (τη τσούκα).


Μια άλλη παράδοση συνδέει το πέρασμα του αγίου από την πόλη της Λάρνακας με τις εκεί κοντά ευρισκόμενες αλυκές. Ένα απέραντο αμπέλι ήταν προηγουμένως όλη εκείνη η έκταση. Κάποια φορά που περνούσε ο άγιος από εκεί είδε τον αμπελουργό να μαζεύει ωραία δροσάτα σταφύλια και να γεμίζει τα κοφίνια του. Κουρασμένος και διψασμένος όπως ήταν ο άγιος σταμάτησε κι απευθυνόμενος στον αμπελουργό με καλοσύνη του ζήτησε λίγα σταφύλια. Αυτός όμως σαν είδε τον ξένο, τον κοίταξε με περιφρόνηση και προσποιούμενος τον δυστυχισμένο του είπε:
- Πήγαινε στο καλό, άνθρωπε μου. Δεν βλέπεις πως το αμπέλι ξεράθηκε κι έγινε άλας κι εσύ μου ζητάς σταφύλια;
- Αφού το βλέπεις ξερό σαν άλας, ας γίνει άλας απήντησε ο άγιος.


Και ω του θαύματος! Όλη εκείνη η έκταση στην οποία βρισκόταν το δροσερό αμπέλι έγινε στη στιγμή μια αλυκή.

http://www.pigizois.net/kiprioi_agioi/lazaros_agios.htm

αυτή η ιστοσελίδα μας δίνει επίσης σημαντικές πληροφορίες για το τι απέγινε το λείψανο του Λαζάρου >

Σαν πέθανε, οι πιστοί του τον έκλαψαν και με τιμές τον κήδεψαν σε μια σαρκοφάγο από κυπριακό μάρμαρο στην οποία έγραψαν: «Λάζαρος ο τετραήμερος και φίλος Χριστού». Πάνω από τη σαρκοφάγο αυτή κτίσθηκε ωραιότατος ναός, που ανακαινίστηκε γύρω στα 1750. Το λείψανο. Πριν από λίγα χρόνια (συγκεκριμένα στις 23 Νοεμβρίου 1972) επιστάτης του Τμήματος Αρχαιοτήτων που εργαζόταν για αναπαλαίωση του ναού, βρήκε μία σαρκοφάγο με οστά κάτω από την κολόνα που στήριζε την πλάκα της Αγίας Τράπεζας. Τα οστά ήταν σε ένα κιβώτιο ξύλινο, τοποθετημένα στη σαρκοφάγο, που στην πλευρά της είχε χαραγμένη τη λέξη ΦΙΛΙΟΥ. Το πολυτιμότατο τούτο εύρημα κατά τη γνώμη των πιστών επιβεβαιώνει την παράδοση, πως δηλαδή ο Λέων Στ' ο Σοφός που ξόδεψε κι έκτισε τον μεγαλοπρεπή ναό του Αγίου στη Λάρνακα, γύρω στα 390 μ.Χ. όπως και στην Κωνσταντινούπολη δεν πήρε για τον δεύτερο όλα τα λείψανα, αλλά μέρος αυτών κι ότι τούτα τα λείψανα που βρέθηκαν είναι του Αγίου Λαζάρου. Αυθεντική μαρτυρία κι απόδειξη τούτου του γεγονότος είναι η θέση στην οποία βρέθηκαν τα οστά: κάτω από την Αγία Τράπεζα όμως του Αγίου μεταφέρθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 890 από τον ευσεβή αυτοκράτορα Λέοντα Στ' τον Σοφό. Όμως κι αν το λείψανο μεταφέρθηκε μακριά στη Βασιλίδα των Πόλεων, η χάρη του ξεχωριστού αυτού φίλου του Κυρίου δεν έφυγε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως βλέπουμε, μετά από μια πρόχειρη έρευνα, πολλές αναφορές συγκλίνουν για το γεγονός πως ο Λάζαρος μετά την ανάστασή του >

α) κατέφυγε στην Κύπρο κατά πάσα πιθανότητα κυνηγημένος.

β) έζησε 30 χρόνια μετά την έγερσή του.

γ) δεν ξανα-γέλασε ποτέ ή γέλασε ελάχιστα (μια φορά)

δ) δεν μίλησε για τα του Άδη, είτε επειδή του απαγορεύτηκε να το κάνει, είτε επειδή δεν τολμούσε λόγω των φρικτών πραγμάτων που είδε εκεί.

Ο Λάζαρος επέστρεψε πικραμένος, αγέλαστος, κίτρινος, μαύρος και χλωμός και τεταπεινωμένος. 30 χρόνια έζησε μέσα σ' αυτήν την πίκρα του, έτρωγε γλυκά και δεν μπορούσε να χαρεί. Δεν μιλούσε γι' αυτά που είδε, πήγε στην Κύπρο όπου και πέθανε εκεί για δεύτερη και τελευταία φορά.

Edited by - zip on 04/04/2009 21:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 21:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 01:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πληροφοριακά σας λέω ότι κάνετε λάθος, αν πιστεύετε ότι ο Λάζαρος δεν μίλησε.

Μίλησε και μάλιστα πρόσφατα, επειδή σκεπτόταν τις συνέπειες στην ψυχολογία μας.
Ευτυχώς όμως το αποφάσισε, ύστερα από 2000 χρόνια (δεν είναι αστεία αυτά, θέλουν σκέψη) και μας περιγράφει ακριβώς τι είδε και τί άκουσε.

Ακούστε τον κι εσείς...

Τίτλος: Η ζωή μετά θάνατον.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 03:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα εχει τεθει αρχης εξ αρχης λαθος. υπο την υποθεση οτι οντως ο λαζαρος αναστήθηκε...για να υποθεσει ομως καποιος κατι τετοιο, θα πρεπει να δεχθει να κανει υποθεσεις εφ ολης της υλης: ο χριστος υπηρξε υιος του θεου,αναστηθηκε,επιφωτησε τους αποστολους,οι επιφωτισμενοι διδαξαν, γραφτηκαν ευαγγελια που ειναι αποτελεσμα της διδασκαλιας τους η και προσωπικες μαρτυριες τους, είναι ακριβη και μας λενε οτι ο φιλος του χριστου αναστηθηκε απο τον ιδιο κτλ κτλ δεν σκηνοθετούμε καλυτερα ενα νεο σηριαλ λεω εγώ;
στη συνεχεια μπαινει στο παιχνιδι και η εκκλησιαστικη παραδοση οπου μαλλον κι εδω πρεπει να κανουμε τις αναλογες υποθεσεις και να καταληξουμε σε ποιο συμπερασμα; οτι ο λαζαρος πεθανε,4 ημερες εμεινε πεθαμενος, αναστηθηκε, ηταν ντιπ χαλια οταν συνετελεσθει η ανασταση( που αν μεναμε εμεις 4 ημερες σε ταφο θα ηταν σα να βγαιναμε απο περιοδικο ε;)και στην πορεια δεν ξαναγελασε και δεν ξαναφαγε αλμυρα. ναι...κι αυτο το ολον τι πρεπει να μας δειξει; οτι οποιος πεθαινει και ανασταινεται περναει τετοιο λουκι; δημιουργειται ετσι μια γενικοτητα; ενας κανονας; μαλλον αλλα εγω δεν τον καταλαβα..φευ..κοντα σιμα τα μελλουμενα..ολοι θα το περασουμε το ποταμι..θα μαθουμε απο πρωτο χερι...οι προνοητικοι παντρευτειτε κορη ζαχαροπλαστη.
οσον αφορα το βιντεο του αναστηθεντως ρωσου: δε σας κανει το παραμικρο κλικ οτι ο ορθοδοξος αναστημενος βλεπει παναγιες και ο βουδιστης τον βουδα σε απολυτη νιρβανα και ποτε το αντιθετο; αυτοι οι θεοι πολυ ρατσιστες μας βγηκαν τελικα! τσ! τσ!
με ολο το παραπανω αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι αληθειες δεν ειναι εκει που ψαχνουν και δειχνουν οι πολλοι αλλα εκει που αισθανεται ο ενας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 11:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα παραπάνω "στοιχεία" και αναφορές, προέρχονται serafina μου, από την παράδοση. Είναι έθιμα, παραδόσεις, λαογραφικά στοιχεία. Δεν σημαίνουν τίποτε. Ούτε αποδεικνύουν τίποτε. Είναι πληροφορίες. Ο καθένας λοιπόν, μέσω αυτών των αναφορών, μπορεί να εξάγει τα συμπεράσματά του.

quote:
κι αυτο το ολον τι πρεπει να μας δειξει; οτι οποιος πεθαινει και ανασταινεται περναει τετοιο λουκι; δημιουργειται ετσι μια γενικοτητα; ενας κανονας;

Σαφώς λοιπόν το θέμα, δεν απασκοπεί ώστε να δημιουργήσει μια γενικότητα αλλά να δώσει κάποιες πληροφορίες οι οποίες για άλλους μπορεί να σημαίνουν κάτι, για κάποιους άλλους όχι. Για σένα, απ' ότι διάβασα, δεν σημαίνουν τίποτε. ok, no problem.

Επίσης, μέσα από μια τέτοια πρόχειρη ιντερνετική "μελέτη", ε, μην περιμένεις και τίποτε σπουδαίο. Υποθέτω πως για έναν star της εποχής, όπως ήταν ο Λάζαρος, θα υπάρχει κάτι περισσότερο από μια Κυπριακή παράδοση, ένα κείμενο, ένα γραπτό κάποιου π.χ αλλά μας είναι άγνωστο. Ούτε όμως κι αυτό - αν το βρίσκαμε δηλ. - θα μας έδινε σοβαρά και αναμφισβήτητα στοιχεία για να διαμορφώσουμε ακριβή συμπεράσματα.

Παραμένουμε λοιπόν σ' αυτά που έχουμε, ό,τι έχουμε, και συνεχίζουμε την έρευνά μας ... Υπάρχουν περιπτώσεις, όπως ο Σλήμαν π.χ που μέσα από ένα ποίημα ανακάλυψε την Τροία. Μέχρι την εποχή που ο Ερρίκος Σλήμαν ξεκίνησε τις ανασκαφές του, οι Ομηρικές αναφορές για την τοποθεσία της Τροίας αντιμετωπιζόταν από τους διανοούμενους και τους ερευνητές της εποχής, ως παραμύθι. Αυτός όμως βασιζόμενος σ' αυτές, έκανε την σπουδαιότερη ανακάλυψη της ζωής του. Τι θέλω να πω με αυτό ; Θέλω να πω, πως όταν ξεκινάς μια έρευνα, έστω και κατ' αυτόν τον τρόπο, πρόχειρη δηλ. πάντα θες ένα σημείο αναφοράς. Απο που θα ξεκινήσεις ; Αν π.χ εγώ, ήθελα να γράψω ένα βίβλιο - λέω τώρα - για τον Λάζαρο, πιθανώς να ξεκινούσα την αναζήτησή των στοιχείων μου από την Κύπρο. Όλες οι παρούσες αναφορές, αναφέρουν > Κύπρο. Πιθανώς λοιπόν να πήγαινα εκεί, να ρωτούσα, να επισκεπτόμουν τον ναό του Λαζάρου και γενικώς δηλ. να ξεκινούσα από εκεί.

Υπάρχει μία μέθοδος απόδειξης στα μαθηματικά που ονομάζεται "μη κατασκευαστική απόδειξη". Μια τέτοια απόδειξη δείχνει ότι ένα συγκεκριμένο αντικείμενο πρέπει να υπάρχει χωρίς να εξηγήσει πως βρίσκεται αυτό. [αυτό που λέγαμε δηλ. και στην αρχή, δεν μας ενδιαφέρει αν ο Λάζαρος υπήρξε ή όχι] Συχνά αυτό παίρνει τη μορφή απόδειξης με αντίφαση, όπου η μη ύπαρξη του αντικειμένου αποδεικνύεται αδύνατη. Ξεκινάμε λοιπόν λέγοντας, ο Λάζαρος πρέπει να υπάρχει. Δεν εξηγούμε γιατί ή πως. Αν κατά την έρευνά μας, η ύπαρξη του Λαζάρου αποδεικτεί αδύνατη, τότε όλο μας το οικοδόμημα έχει πέσει με ότι δηλ. παράπλευρες απώλειες θα φέρει αυτή η πτώση του.

Προσωπικώς, δεν με απασχολεί να γράψω ένα βιβλίο για τον Λάζαρο, ούτε με απασχολεί να ξεκινήσω να ψάχνω γι' αυτόν. Θέτω το ερώτημα και με πρόχειρα ερευνητικά εργαλεία, προσπαθώ να ξεκινήσω τον συλλογισμό μου από κάπου. Σ' αυτήν την προσπάθεια, καλώ και κάποιους αναγνώστες που πιθανώς να ενδιαφέρονται. Αν δεν υπάρχουν, ok, no problem, δεν τρέχει κάστανο. Για τα υπόλοιπα που λες serafina, προτιμώ να μην τα σχολιάσω καθώς δεν αφορούν το θέμα μας.

τα δέοντα,

Edited by - zip on 05/04/2009 11:20:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2009, 19:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ......θα το γράψω !!! Θεματοθέτη Zip ... τη αδεία σου...:
Έξω από τη σπηλιά - τάφο του Λαζάρου ο Χριστός και κόσμος που περιμένει να δει το θαύμα . "Λάζαρε σήκω πάρε το κρεββάτι σου και βγές έξω !" προστάζει ο Ιησούς .
Τίποτα , καμμιά κίνηση από μέσα . Ξαναπροστάζει με πιο έντονο ύφος ο Ιησούς . Πάλι τίποτα . Μουρμουρητά αποδοκιμασίας αρχίζουν να σιγοακούγονται από το πλήθος και ο Χριστός ...τα παίρνει . Λάζαρε σήκω και βγές έξω , αλλιώς...θα μπω εγώ μέσα !!! . Αφού και πάλι δεν έγινε τίποτα , μπαίνει ορμητικά ο Ιησούς στην κρύπτη...για να βγει όμως ύστερα από λίγο , εμφανώς ταραγμένος και λέει στο πλήθος : " ρε σεις....αυτός εκεί μέσα είναι...πεθαμένος !!!!"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2009, 21:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ευαγγέλιο γράφει οτι ο Λάζαρος δολοφωνήθηκε αν θυμάμαι κλα.
Επομένως δεν αποτελεί στοιχείο της παράδοσης.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serafina
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 02:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serafina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν καταλαβαινω τι δεν αφορα το θεμα και δεν χριζει σχολιασμου. το βιντεο του ρώσου; σχετικο με νεκρανασταση δεν ηταν; αλλο ειδα εγω;

επι της ουσιας τι δε σου καθησε και που διαφωνεις; θεωρεις οτι οσα μας μεταφερονται απο τα ευαγγελια και την εκκλησιαστικη παραδοση ειναι αξιοπιστα και μπορουν να οδηγησουν καπου; εναν βιο αγιου στο συναξαριστη να διαβασεις τους εχεις διαβασει ολους συν οτι εχει γραφτει ποτε σε μυθιστορημα επιστημονικης και μη φαντασιας. περαν τουτου το ζητουμενο ειναι το κυρος που ο καθενας μας προσδιδει στα θρησκευτικα κειμενα και γενικοτερα στη θρησκεια και κατα πόσον τη θεωρει δρομο για την προσωπικη πραγματωση του. να ερευνησω για εναν λαζαρο που νεκραναστηθηκε 2000 χρονια πριν στη βηθανια για να δω τι παιζει στο θεμα νεκρανασταση; χαθηκαν τα ινδικα χοιριδια στις μερες μας; να πορευτω στη ζωη και στην αναζητηση μου μεσα απο μια θρησκεια που δεν αποδεχομαι ως ορθη; μα ξεκινω ηδη λαθος και αντιφασκω. αν βεβαια καποιος θελει να ερευνησει την ιστορικοτητα του προσωπου σαφως και καλως να το κανει αλλα ενα γυρω κανεναν τετοιον δεν ειδα. εγω σχολιασα αυτα που διαβασα.
σαφως και no problem. μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας παιζει με οτι γουσταρει.
για τη μη κατασκευαστικη αποδειξη ειναι ομολογουμενως μια αναγκαιοτητα. καλως η κακως ζουμε με αξιωματα μεχρι να ανακαλυψουμε την προσωπικη μας ενοποιημενη θεωρια των παντων.
για τον ομηρο: ε μην τρελλαθουμε κιολας! αλλο πραγμα το να θες να κατασκευασεις μια θρησκεια και αλλο πραγμα να προσεγγισεις το θειο-εγω σου μεσα απο τις ιστοριες. τα κειμενα που αποδιδονται στον ομηρο δεν κατασκευαζουν θρησκειες ουτε και απλα περιγραφουν γεγονοτα και βιους. ειναι ένα εσωτερικο μυστικιστικο ταξιδι προς συναντηση του εαυτου μας και απο μεσα τους αναδεικνύονται αρχεγονα προτυπα. το οτι καποιοι καποτε τα θεωρησαν παραμυθια γιατι δεν συναδουν με το κοντο μυαλο τους και το μακρυ συμφερον τους δεν σημαινει οτι και ετσι ειναι.

τα αντιδεονταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 09:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ευαγγέλιο γράφει οτι ο Λάζαρος δολοφωνήθηκε αν θυμάμαι κλα.

Ενδιαφέρον ... μπορείς να μας παραθέσεις και το σχετικό απόσπασμα ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 09:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serafina,

κανένας κοπέλα μου, δεν σε υποχρεώνει να κάνεις τίποτε, αν δεν το θες. Ούτε να ερευνήσεις για εναν λαζαρο που νεκραναστηθηκε 2000 χρονια πριν στη βηθανια για να δεις τι παιζει στο θεμα νεκρανασταση, ούτε να πορευτείς στη ζωη και στην αναζητηση σου μεσα απο μια θρησκεια που δεν αποδέχεσαι ως ορθη, ούτε τίποτε. Άνοιξα ένα θέμα, για να δούμε - με όσους ενδιαφέρονται - τι απέγινε αυτός ο star, ο Λάζαρος. H παράδοση λέει άλλα πράγματα, ο Dr Jekyll Mr Hyde μας λέει κάτι άλλο στο μήνυμά του, κάποιος άλλος μπορεί να έχει κάποια άλλη πληροφορία, όλες οι πληροφορίες καλοδεχούμενες και προς μελέτην, no problem, δεν τρέχει τίποτε. Γιατί αγχώνεσαι καλή μου ; Why my dear ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 22:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή, όμως, το φαινόμενο "Λάζαρος", δλδ, ταξίδι στον
άλλο κόσμο το έχουν κανει και άλλοι,καλά θα ήταν να μιλαμε
για το θέμα ώς κατάσταση κι όχι για το άτομο...Η νεκροφάνεια,
ή νεκρανάσταση, αν θυμάμαι καλά, στο Λονδίνο, υπάρχει και σύλλογος
νεκραναστημένων, όπου παρέχονται και τα αντίστοιχα δικαιολογητικά
και μπορείς να ενημερωθείς για τις κοινές τους εμπειρίες...
Το πιο σημαντικό πάντως, σε αυτές, είναι η απέχθεια για την
γήινη ζωή...Το αγέλαστον του Λαζάρου,σε άλλες περιπτώσεις, εμφανίζεται ως άρνηση να επιστρέψουν στο σώμα, που δείχνει
πολύ λίγο σε σχέση με ότι έχουν δει ή ζήσει εκελι που πήγαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 15:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πραγματικά το δρώμενο ήταν γεγονός, ο Λάζαρος θα ήταν ο καλύτερος απόστολος του Ιησού. Ήταν ο μοναδικός που έφερε πάνω του την απόδειξη περί αληθών λόγων του Ιησού...

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 13:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πραγματικά το δρώμενο ήταν γεγονός, ο Λάζαρος θα ήταν ο καλύτερος απόστολος του Ιησού. Ήταν ο μοναδικός που έφερε πάνω του την απόδειξη περί αληθών λόγων του Ιησού...

Έχεις απόλυτο δίκιο...
Όχι όμως εάν το σοκ ήταν μεγάλο...
Εάν ήταν φτιαχτό (π.χ ψεύτικος θάνατος από ισχυρά κατασταλτικά), ακόμα και εάν ο Λάζαρος δεν θα το ήξερε, δεν θα είχε την συνέχεια που διαβάζουμε...
Σε κάθε περίπτωση, αυτό δείχνει άνθρωπο με κατάθλιψη ή κάποιο μεγάλο φόβο...
Αλήθεια, ποιά είναι η πιο παλιά μαρτυρία για να κατασταλάξουμε σε ένα γεγονός για την τύχη του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 13:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εκεί είναι το όλο θέμα και αυτό συζητάμε αγαπητέ OANNHSEA...
Ότι έχουμε να κάνουμε με θαύμα του Χριστού, που είναι βάση του
χριστιανισμού και σε ένα υποτυπώδη διάλογο, πρέπει τουλάχιστον
να το σεβαστείς, μαζί με την ίδια την πίστη σε Θεό....
Αν το δεις σαν γεγονός που συνέβη, με ενέργεια ανθρώπου, όπως λές τότε δεν θα είχε αυτή τη διάσταση που πήρε, ούτε θα απασχολούσε
τόσα πνευματικά πεδία ερευνών για το τί είδε, πως συμπεριφερότανε
μετά και γενικά, αν η αλλαγή που συνέβη στον Λάζαρο, ήταν τόσο αποτελεσματική,δηλαδή, δεν θα μπορούσε να ήταν τόσο απλή, όσο μια εμπειρία ναρκωτικών ουσιών,πόσο μαλλον, όταν ήταν τετραήμερος νεκρός και βρομούσε ήδη το σώμα απο την αποσύνθεση...
Στην ανάσταση νεκρών, σε προφήτη που τώρα μου διαφεύγει το όνομα του, ο Θεός του έδειξε να βγαίνουν μέσα απο την έρημο, κόκκαλα, που συναρμόζονταν σε σώματα, με μύς, κρέας και δέρμα, σε κανονικούς ανθρώπους,δλδ, ώστε να πολεμήσουν για το Θεό,στην ημέρα της κρίσης....
Φυσικά εννοεί προσωπικότητες που θα κληθούν να παίξουν ένα ρόλο
στο παγκόσμιο έσχατο παιχνίδι,
αλλά, ένας τέτοιος Θεός,με ένα τετραήμερο νεκρό, πιστεύεις θα είχε πρόβλημα να τον αναστήσει πραγματικά;
Ας μην τα κάνουμε όλα ύλη...Είναι ισοπεδοτικό...
Υπάρχει και πνεύμα και μάλιστα αθάνατο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kατ' αρχάς ο Ιησούς δεν ανάστησε μόνο το Λάζαρο, ο Λάζαρος ήταν ο τρίτος στη σειρά νεκρός που ανάστησε. Όταν όμως δεν γνωρίζετε καν τι λένε τα Ευαγγέλια, είναι πολύ φυσικό να έχετε παιδιακίστικες απορίες.

-Η πρώτη Ανάσταση είναι η θυγατέρα του αρχισυναγώγου Ιαείρου.

-Η δέυτερη είναι του υιό της χήρας της Ναΐν.

-Και η τρίτη είναι ο Λάζαρος.

Το θέμα είναι γιατί το Λάζαρο τον ανάστησε με καθυστέρηση? Θα μπορούσε να τον αναστήσει από μακριά, όταν πληροφορήθηκε ότι ήταν βαριά άρρωστος, όπως έκανε με τον υιού της χήρας .........και όμως περίμενε τέσσερις ημέρες.

Εάν είχατε διαβάσει έστω και μία φορά την Καινή Διαθήκη θα ξέρατε και την απάντηση.
Χωρίς όμως να την έχετε διαβάσει, πολλοί από εσάς το μόνο που κάνετε είναι να ειρωνευόσαστε και να χλευάζετε.........ακριβώς όπως οι Εβραίοι την ώρα που Τον Σταύρωναν..........το ίδιο ηθικό επίπεδο και η ίδια γνωστική και ερμηνευτική ικανότητα.

Καλό Πάσχα στους Χριστιανούς και καλά να περάσετε οι υπόλοιποι.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/04/2009 16:34:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 23:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέραν της θρησκευτικής σου φιλαυτίας, η απάντηση που έδωσες δεν εξυπηρετεί τίποτε άλλο...

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy