ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 23:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
Αλήθεια, αναρωτηθήκατε ποτέ απο πού προέρχεται το ανθρώπινο γένος?

Δεχόμενος κάποιος την Αγία Γραφή ως Θέσφατο και Θεόπνευστο κείμενο που περιέχει μονάχα Αλήθειες και Σοφίες (όπως οφείλει να το βλέπει κάθε πιστός), τότε βρίσκεται σύντομα προ ενός εξοργιστικού διλλήματος:

ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

Άν όχι, ποιές οι αποδέιξεις?
Με ποιόν τρόπο έδιξε ο θεός την Σοφία του ως προς την δημιουργία των λαών μές απο την Βίβλο?

Διότι, ο Αδάμ και η Εύα είχανε δυο παιδιά, τον Κάιν και τον Άβελ (δυο αρσενικά..), όπου μετά την θανάτωση του Άβελ απο τον Κάιν μένει μονάχα ένας απόγονος των πρωτόπλαστων.

Τι μας διδάσκει λοιπόν η Σοφία της Αγίας Γραφής ως προς την απαρχή δημιουργίας του ανθρώπινου γένους?

Επίσης, η Αγία Γραφή μας πληροφορεί ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν κάνανε ξανά άλλα παιδιά. Οπότε, μας μένει μονάχα ο Κάιν για να στηρίξει στους ώμους του την δημιουργία ολάκερου του ανθρώπινου πληθυσμού. Με ποιό θηλυκό άραγε.....

Όμως, η συνέχεια της εσχατολογικής «σοφής» τσουλήθρας είναι ακόμα πιο εξοργιστική: Ο Κάιν τιμωρείται με εξορία για το κακό που έκανε.

Και ας θυμηθούμε λιγάκι καλύτερα το Ιουδαϊκό παραμύθι περί Δημιουργίας.

Ο Κάιν κατα την πορεία της εξορίας του βρίσκει μήπως τίποτα άλλους ανθρώπους?

Και εφόσον συνάντησε και άλλους ανθρώπους, τότε ΤΙ ΣΤΑ ΣΚ..Α ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΗΣΕ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ.......ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΗΔΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ???

Και αλήθεια, ΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ «ΑΛΛΟΙ» ΑΝΘΡΩΠΟΙ, εφόσον όλοι έχουμε μάθει ότι ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ είναι ο Αδάμ και η Εύα και κανείς άλλος??

Τελικά, γνωρίζουνε οι ίδιοι οι χριστιανοί τι γράφει η Αγία Γραφή περί δημιουργίας του ανθρώπινου γένους ή απλά έχουνε αναλωθεί και καταναλωθεί απο εξαρτημένους ρασοφόρους και προφήτες της δυστυχίας?

Μια γενική αρχή είναι να μην περιμένεις να σε ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΣ «ΘΕΟΣ», εκτός οπό ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Μη αφήνεις ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ, διότι θα βρεθείς είτε στο δρόμο είτε να βλέπεις ανάποδα τα ρεπανάκια.

Πάρτε για παράδειγμα την εκκλησία ή τους παπάδες όταν αρρωστήσουνε.

Ωστόσο, ας μας διαφωτίσουνε οι φωστήρες, πόθεν λοιπόν η προέλευση σας/μας κύριοι?

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 23:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Βρε Schwabe δεν έχεις ανοίξει παρόμοιο τόπικ το οποίο είναι σε εξέλιξη?

Ποιός δημιούργησε τον άνθρωπο?
Μα οι Αννουνάκι [p]

Τους δεινόσαυρους μπορείς να μου πείς εσύ ποιός τους δημιούργησε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 00:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Αλζαρό, κοίτα να δείς σύμπτωση, πρόσφατα διάβαζα ένα παμπάλαιο τέυχος ενός περίεργου περιοδικού που υποτίθεται ότι πήραν συνέντευξη από έναν "έκπτωτο άγγελο" που έχει ξεμείνει στη γή χιλιάδες χρόνια απ'οτι κατάλαβα... κι έλεγε ακριβώς αυτο "Εμείς σας φτιάξαμε"!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 01:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
Τελικά λέτε την Π. Διαθήκη να την έχουν γράψει αυτοι οι ξεπεσμένοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 11:03:15  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro:
«Βρε Schwabe δεν έχεις ανοίξει παρόμοιο τόπικ το οποίο είναι σε εξέλιξη?»

Το άλλο θέμα, σκεπτικό έχει να εξελιχθεί βάση του «κατ εικόνα», και να αναδείξει την θεολογία που συνοδεύει αυτή την παραδοχή ως προς το πρόσωπο του Θεού.

Εδώ, θέλω να δούμε κάτι εντελώς διαφορετικό: ποιές οι πρακτικές δυσκολίες, ποιό το αδιέξοδο και οι συνέπειες του για τους πιστούς της Αβρααμικής θρησκείας άπαξ και υιοθετηθεί η ιστορία του Αδάμ και της Εύας.

Περιέχει Σοφία η Βίβλος ως προς την προέλευση του ανθρώπου?

Αυτό που γνωρίζει ο κόσμος ως προς την προέλευση του ανθρώπου, βάση της Βίβλου, είναι η πραγματικότητα ή τελικά γράφει κάτι εντελώς διαφορετικό η Βίβλος το οποίο σχεδόν ουδείς ουσιαστικά γνωρίζει?

Και φυσικά, πως προπαγανδίζεται ένα τέτοιο σύνολο ως «Σοφία»?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 11:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ζήτημα,δεν το θέτεις σωστά εξ αρχής, αγαπητέ μου Schwabe...Βλέπεις,ο όποιος Αδάμ και Εύα,Δευκαλίων και Πύρρα, κλπ,
εμφανίζονται σε όλους τους λαούς σαν θρησκευτικά κατάλοιπα της μιας θρησκείας, πριν την Βαβέλ και το διαχωρισμό των ανθρώπων....Άρα, δεν είναι θεμα που αφορά μόνο τους χριστιανούς ή και τους εβραίους,αλλά,
όλους τους ανθρώπους, καθώς έχουν παρόμοιες ιστορίες καταγωγής...
Ας έρθουμε τώρα στο κατά πόσο Σοφία, μπορεί να ονομαστεί η Βίβλος...Η Αγία Γραφή, έχει την ιστορία των εβραίων, αρχικα, της Μέσης Ανατολής και μετά του ευρύτερου κόσμου,ακολούθως, μέσα απο το βλεμμα των οπαδών του Ενός Θεού, που τότε, λόγω των πολλών πολέμων, αναμειγνύωνταν, λόγω θέσης, σε πολλα δρώμενα......
Σοφία λεγεται,γιατί αν κανείς καταλάβει το Θεό και τον άνθρωπο, μέσα απο όλες αυτές τις ιστορίες και θεολογικές προσεγγίσεις,μπορεί να γίνει αυτό που έκανε ο Θεός και όχι ένα ανδράποδο των αισθήσεων του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 13:10:53  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Βλέπεις,ο όποιος Αδάμ και Εύα,Δευκαλίων και Πύρρα, κλπ,
εμφανίζονται σε όλους τους λαούς σαν θρησκευτικά κατάλοιπα της μιας θρησκείας..»

Θέλεις να μας πεις ότι οφείλουμε να βλέπουμε τις αφηγήσεις τις Βίβλου ως μυθολογία και συμβολισμούς, και όχι ως απόλυτες πραγματικότητες?

Ξεκίνησε ο Θεός της Βίβλου την δημιουργία του ανθρώπινου γένους με τον Αδάμ και την Εύα, ναι ή όχι?

Και εάν όχι, και υπονοείς ότι πρόκειται για μυθολογία, τότε για ποιό λόγο δεν είναι μυθολογία και οι υπόλοιπες αφηγήσεις, και ποιός είναι αυτός που νομιμοποιείται να ξεχωρίζει τις μυθολογικές αναφορές και μη?

Αποφάσισε λοιπόν τι θέλεις και τι εννοείς.

trexagireve:
«Σοφία λεγεται,γιατί αν κανείς καταλάβει το Θεό και τον άνθρωπο, μέσα απο όλες αυτές τις ιστορίες και θεολογικές προσεγγίσεις,μπορεί να γίνει αυτό που έκανε ο Θεός και όχι ένα ανδράποδο των αισθήσεων του...»

Τι «έκανε» ο Θεός?

Πόθεν προκύπτει επακριβώς το ΤΙ ΕΚΑΝΕ?

Και βεβαίως, ΠΩΣ εξηγεί η γεμάτη κατα πολλούς σοφία Αγία Γραφή την ύπαρξη τόσων και τόσων λαών, όπως Μαύρους, Κινέζους, Ινδιάνους και πάει λέγοντας?

Προήλθανε αυτοί οι λαοί απο τον Κάιν? Απο την Εύα?

Προέκυψαν οι «σχιστομάτηδες» ως αποτέλεσμα της ανεξέλεγκτης αιμομιξίας ή συνέβη κάτι άλλο?

Η Θεόπνευστη λοιπόν Αγία Γραφή (διότι έτσι την δέχεσαι φίλτατε), ΤΙ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ?

Εδώ σε θέλω....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 14:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Schwabe
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?


Σύμφωνα με τα όσα λένε για τους πρωτόπλαστους ΝΑΙ.
Εκείνο που δεν είχα καταλάβει όμως μέχρι τώρα ήταν πως προέκυψαν τα άλλα χρώματα(μαυροί, κόκκινοι, κίτρινοι).
Αλλά τώρα νομίζω πως μου λύθηκε η απορία με αυτό που είπες.
Προέκυψαν μάλλον από γεννετικές ανωμαλίες λόγω της αιμομιξίας δεν εξηγείτε αλλιώς......
Και μετά τους πείραξε που ο Δίας πηδούσε το σόι του


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 18:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Schwabe, η μή σκριβής απόδοση, κάποιων σημαντικών γεγονότων, δεν λέγεται ούτε μύθος ούτε απόκρυψη...Είναι η αλήθεια..Τόσο καταλαβαίνανε, τόσο αναμεταδίδανε....
Το θέμα Αδάμ Εύας,δεν ξέρουμε, ποσα χρόνια, ή αιώνες, απασχολησε τον Θεό...Ένας αιώνας, ώς η ημέρα η εχθές, λέει...
Ο ρόλος του Θεού, στην Αγία Γραφή,εμφανίζεται υπερασπιζόμενος, ή επικοινωνούντος με τον λαό, ή ανθρώπους, που είχε...Το πόσο Σωστος στάθηκε απέναντι τους και που Τους οδήγησε....Απο κει κι έπειτα, η Καινή Διαθήκη, μιλά για την ουράνια βασιλεία που είναι σαφώς μεγαλύτερο δώρο, για τον άνθρωπο... Τι έκανε ο Θεός; Τον κόσμο, εμείς δεν μπορούμε να βρούμε την..πόρτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 21:26:32  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Αγαπητέ μου Schwabe, η μή σκριβής απόδοση, κάποιων σημαντικών γεγονότων, δεν λέγεται ούτε μύθος ούτε απόκρυψη...Είναι η αλήθεια..Τόσο καταλαβαίνανε, τόσο αναμεταδίδανε...»

Ο τέλειος ορισμός του πιστού: χρυσώνουμε το χάπι όπου δεν υπάρχει απάντηση!

Ρε συ τρεχαγύρευε, Η ΛΟΓΙΚΗ σου κρίση, πού έχει μείνει στη διαδρομή?

Ώστε αλήθεια λέγεται για σένα το ότι η Βίβλος δεν εξηγεί το πως ο Πάνσοφος Δημιουργός κατάφερε μέσω μόνο δυο πρωτόπλαστων να δημιουργήσει το ανθρώπινο γένος?

Τι πάει να πει «τόσο καταλαβαίνανε»? Υποτίθεται ότι ήσαν Θεόπνευστοί οι προφήτες, έξ ου και ο ορισμός του.....προφήτη!!

Δηλαδή, εφόσον οι προφήτες που έγραψαν τον Λόγο του Θεού ήσαν τελικά....περιορισμένης αντίληψης και νόησης (διότι αυτό μας λες..), τότε γιατί να μην υποθέσουμε ότι τα ίδια χάλια συνέβησαν και με το σύνολο των αφηγήσεων που περιέχει η Βίβλος?

Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που λες ουσιαστικά ακυρώνει την Θεοπνευστία, και άρα την ορθότητα της Θεολογίας που ασπάζεσαι?

trexagireve:
«Το θέμα Αδάμ Εύας,δεν ξέρουμε, ποσα χρόνια, ή αιώνες, απασχολησε τον Θεό..»

Απαντήσεις δεν βλέπω να είσαι σε θέση να δώσεις φίλτατε!!

ΠΩΣ προέκυψε η ανθρωπότητα? ΠΩΣ έγιναν οι διάφορες φυλές?
ΠΩΣ έγινε η αναπαραγωγή του Κάιν? ΠΟΥ και ΠΟΤΕ συνέβη η μετάβαση των πολλών?

Το γνωρίζεις ότι εάν (λέω και τονίζω ΕΑΝ) διαβάσεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την Βίβλο, ότι θα εντοπίσεις και άλλους ανθρώπους να υπάρχουνε ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τους υποτιθέμενους πρωτόπλαστους?

ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΑΦΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ?
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ?

Εδώ σε θέλω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Schwabe, οταν έχεις να κανεις με στοιχεία που δεν έρχονται
σωστά σε σένα, μέσα απο τον χρόνο,γίνεσαι προσεχτικός με ότι διαβάζεις.....Αλλά, πόσο εννοούμε, είναι ένα άλλο θέμα...
Γνωρίζω πολύ καλά τα της δημιουργίας και των πολλαπλών φύλλων του
ανθρώπου,όπως ήρθε στη γή,αλλά αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση, που θέλει ανάλογα άτομα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Γνωρίζω πολύ καλά τα της δημιουργίας και των πολλαπλών φύλλων του
ανθρώπου,όπως ήρθε στη γή,αλλά αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση, που θέλει ανάλογα άτομα....

Δεν θα ήταν καλύτερα προτού ξεκινήσεις την ανάλυση για … «τα της δημιουργίας και των πολλαπλών φύλλων του
ανθρώπου,»… να μας εξηγήσεις πρώτα για την αρχική βιολογική γέννηση (εξέλιξη) του ανθρώπου…

Δηλαδή το πώς (κατά την άποψη σου) πρόεκυψε ο άνθρωπος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ και πολλά χρόνια αγαπητέ μου elo,έχω πάψει να χω ψευδαισθήσες, περί απόψεων, αλλά να σου κανω το χατήρι...Δεν προέκυψε ο άνθρωπος,όπως λές,αλλά εμφανίστηκε....Κοινώς, απο καμία σαύρα, για να το κάνουμε λιανά....
Το γεννετική εξλελιξη, πάει να πει, ότι έχεις ένα....πίθηκο, που μπορεί να γινει πάρα πολλά όντα,δυνάμει εξελίξεως, αν μπορεί να γίνει που αμφισβητώ γιατι δεν έγινε ποτέ, αλλά, επιλέγει να γίνει άνθρωπος;Όχι ρε φιλε, ποτέ και με τίποτε...
Δεν έχει εξωτερική εξελιξη, σημαντική για μένα ο άνθρωπος...Εσωτερική εξέλιξη έχει και δεν την βλέπουμε γιατί δεν ειναι επιφανειακή....
Ο άνθρωπος ήρθε, δοκίμασε τη γνώση κι ακόμη δεν έχει μαθει..Όταν μάθει, θα πάει παρακάτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 22:56:57  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve:
«Γνωρίζω πολύ καλά τα της δημιουργίας και των πολλαπλών φύλλων του
ανθρώπου,όπως ήρθε στη γή,αλλά αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση, που θέλει ανάλογα άτομα....»

Δε μου λες, για την ταμπακέρα θα μας πεις τίποτα?

Τα ερωτήματα που θέτω είναι απλά και ξεκάθαρα:

ΠΩΣ προέκυψε η ανθρωπότητα?
ΠΩΣ έγιναν οι διάφορες φυλές?
ΠΩΣ έγινε η αναπαραγωγή του Κάιν?
ΠΟΥ και ΠΟΤΕ συνέβη η μετάβαση των πολλών?

Σε αυτά τα απλά ερωτήματα, μπορείς να μας πεις τι πιστεύεις ότι απαντά η Βίβλος?

Διότι, μπορούμε να περάσουμε σε πιο σύνθετα ερωτήματα, αλλά ας δούμε πρώτα τι πιστεύεις ότι ισχύει κατα την γνώμη σου. Διότι, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ.

Λοιπόν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2010, 23:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

trexagireve:
«Γνωρίζω πολύ καλά τα της δημιουργίας και των πολλαπλών φύλλων του
ανθρώπου,όπως ήρθε στη γή,αλλά αυτό ειναι μια μεγάλη συζήτηση, που θέλει ανάλογα άτομα....»

Δε μου λες, για την ταμπακέρα θα μας πεις τίποτα?

Τα ερωτήματα που θέτω είναι απλά και ξεκάθαρα:

ΠΩΣ προέκυψε η ανθρωπότητα?
ΠΩΣ έγιναν οι διάφορες φυλές?
ΠΩΣ έγινε η αναπαραγωγή του Κάιν?
ΠΟΥ και ΠΟΤΕ συνέβη η μετάβαση των πολλών?

Σε αυτά τα απλά ερωτήματα, μπορείς να μας πεις τι πιστεύεις ότι απαντά η Βίβλος?

Διότι, μπορούμε να περάσουμε σε πιο σύνθετα ερωτήματα, αλλά ας δούμε πρώτα τι πιστεύεις ότι ισχύει κατα την γνώμη σου. Διότι, ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ.

Λοιπόν?


Eίχα , είχα μια 'γάπη ...αχ! καρδούλα μου..που'μοιαζε συννεφά..συννεφάκι συννεφούλα μου..
Σα συννεφά,συννεφάκι φεύγει ξαναγυρνάει
Μ'αγαπάει την μια την άλλη ....με ξεχνάει...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 00:18:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Schwabe
ΠΩΣ προέκυψε η ανθρωπότητα?
ΠΩΣ έγιναν οι διάφορες φυλές?
ΠΩΣ έγινε η αναπαραγωγή του Κάιν?
ΠΟΥ και ΠΟΤΕ συνέβη η μετάβαση των πολλών?

Ερώτημα 1ο: Η ανθρωπότητα προέκυψε από την εξέλιξη. Από την αμοιβάδα στον αυστραλοπίθηκο και έπειτα σε αυτό που είμαστα σήμερα. Ο Θεός δε μας είπε πως οι πρωτόπλαστοι δεν ήταν αυστραλοπίθηκοι ή οτιδήποτε κοντά στον "άνθρωπο", σωστά?

Ερώτημα 2ο: Οι διάφορες φυλές οφείλονται και πάλι στην εξέλιξη. Όσο πλήθαιναν οι άνθρωποι, άρχισαν να μετακινούνται σε τόπους διαφορετικού κίματος. Αυτό άλλαξε και το χρώμα δέρματος, τη μυική μάζα ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό. Ο πολύς ήλιος της Αφρικής έδωσε το σκούρο δέρμα και συνθήκες σε διάφορες περιοχές έφεραν την απαραίτητη αλλάγη στα άλλα χαρακτηριστικά.

Ερώτημα 3ο: Ο Κάιν... δεν ξέρω, μπορεί να ήταν ερμαφρόδιτος . Ή μπορεί να είχε καταφέρει την αναπαραγωγή του με κλονοποίηση χάρις την επέμβαση άλλων όντων!! (Με άλλα λόγια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!)

Ερώτημα 4ο: Πραγματικά μας αποσχολεί τόσο πολύ το πού και το πότε? Είναι όπως όταν πάμε να αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο. Δεν παίζει ρόλο το πού φτιάχτηκε ή το πότε (πάντα?). Ένα αυτοκίνητο 15 χρονών μπορεί να διαθέτει προδιαγραφές καλύτερες από ένα άλλο 2 χρονών. Το ίδιο και με την μετάβαση. Δεν μας νοιάζει πού (το πότε μπορεί να μας νοιάζει λίγο) έγινε, φτάνει που έγινε και χαιρόμαστε γι'αυτό, υποθέτω.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 01:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Εδώ και πολλά χρόνια αγαπητέ μου elo,έχω πάψει να χω ψευδαισθήσες, περί απόψεων, αλλά να σου κανω το χατήρι...

Ότι έχεις κατασταλάξει στις απόψεις σου, στα πιστεύω σου, δεκτό και σεβαστό, αλλά προσωπικά δεν μου κάνεις κανένα χατίρι απαντώντας μου, διάλογο κάνουμε, εκτός και αν δεν το γνωρίζεις…

quote:
trexagireve - Δεν προέκυψε ο άνθρωπος,όπως λές,αλλά εμφανίστηκε....Κοινώς, απο καμία σαύρα, για να το κάνουμε λιανά....
….Ο άνθρωπος ήρθε, δοκίμασε τη γνώση κι ακόμη δεν έχει μαθει..Όταν μάθει, θα πάει παρακάτω...

Δηλαδή τι εννοείς λέγοντας ότι εμφανίστηκε, συγγνώμη αλλά το εμφανίστηκε μου ακούγετε σαν να λες ότι φύτρωσε ξαφνικά από το πουθενά… !!!

quote:
trexagireve - Το γεννετική εξλελιξη, πάει να πει, ότι έχεις ένα....πίθηκο, που μπορεί να γινει πάρα πολλά όντα,δυνάμει εξελίξεως, αν μπορεί να γίνει που αμφισβητώ γιατι δεν έγινε ποτέ, αλλά, επιλέγει να γίνει άνθρωπος;Όχι ρε φιλε, ποτέ και με τίποτε...

Δεν έχει εξωτερική εξελιξη, σημαντική για μένα ο άνθρωπος...Εσωτερική εξέλιξη έχει και δεν την βλέπουμε γιατί δεν ειναι επιφανειακή....


Η εξελικτική βιολογία ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο, ούτε ποτέ είπε ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο…

Βλέπεις ακούγεται πολύ αυτό από άτομα που τους συμφέρει να διαστρεβλώνουν αυτό που έχει ειπωθεί από τον μεγάλο κλάδο της βιολογίας ή ακόμα και από άτομα που έχουν άγνοια και απλά μεταφέρουν αυτά που ακούνε, χωρίς να τους ενδιαφέρει να ανοίξουν κάποια βιβλία και να μελετήσουν πραγματικά για το τι ισχύει…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 11:37:59  Εμφάνιση Προφίλ
LQG:
«Ερώτημα 3ο: Ο Κάιν... δεν ξέρω, μπορεί να ήταν ερμαφρόδιτος . Ή μπορεί να είχε καταφέρει την αναπαραγωγή του με κλονοποίηση χάρις την επέμβαση άλλων όντων!! (Με άλλα λόγια, ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!)»

Έμ, εδώ είναι το ζουμί της υπόθεσης!

Το που και πότε, άντε ας τα περάσουμε στα δεύτερα ζητήματα, όμως το ΜΕ ΠΟΙΑ, είναι το κύριο ζητούμενο.

Και εδώ, βασιλεύει η Βιβλική μούγκα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 14:12:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

LQG:


Και εδώ, βασιλεύει η Βιβλική μούγκα.....


Kαλά να πάθεις/ουμε...τα βλέπεις εξαφανίσθησαν..

Θα αναπολούμε -μου φαίνεται- παλιές χριστιανικές ημέρες ..αγάπης , με όλα όσα κάνεις..!

Βαλτός είσαι ???

Μήπως δεν έχει σχολάσει η κατήχηση ακόμα στην εκκλησία???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 18:24:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Shwabe
Το που και πότε, άντε ας τα περάσουμε στα δεύτερα ζητήματα, όμως το ΜΕ ΠΟΙΑ, είναι το κύριο ζητούμενο.

Και εδώ, βασιλεύει η Βιβλική μούγκα.....


Αφού εδώ βασιλεύει η Βιβλική μούγκα, μπορούμε να δώσουμε την απάντησή μας με κοσμικά γεγονότα και αρχές. Αν το κάνουμε αυτό, όμως, αλλάζουμε και τα πριν του Κάιν συμβάντα που στηρίζονται στην θρησκευτική ερμηνεία. Αν δεχτούμε να ερμηνεύσουμε την μισή ιστορία με θρησκευτικά στοιχεία και την άλλη μισή με κοσμικά στοιχεία, καταλήγουμε σε ένα μπερδεμένο ασυμβάδιστο αποτέλεσμα. Αλλά, ακόμα και να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε το θέμα της αναπαραγωγής του Κάιν με στοιχεία κοσμικά, και πάλι θα βρεθούμε σε αδιέξοδο.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ!!

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 22:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Να σου κάνω τη χάρη, να σου απαντήσω υπο την γωνία που βάζεις το θέμα, έλεγα, αγαπητέ μου elo..Προς Θεού, τουλάχιστον ξέρω ότι κάνουμε διάλογο....Όσο για την προέλευση του ανθρώπου, ναι, όπως έφτιαξε την πανίδα και την χλωρίδα, ξεχωριστά, ο Θεός έκανε τον άνθρωπο.Ο Θεός κι όχι οι αμοιβάδες....Το πως έγιναν και πληθύνθησαν επι γής, είχαν αυτή την εντολη απο τον Θεό, όταν εκδιώχθησαν απο τν Παράδεισο,αλλά και η μοίρα τους ήταν να γίνουν πολλοί.Προορισμ΄νοι, μάλλον.....
Αν θυμηθούμε ότι ο Αδάμ, έζησε 985 χρόνια,όπως και οι γιοί του, έκαναν τα παιδιά που λέει, τότε ήταν πολλοί άνθρωποι και δύναται να αυξηθήκαν έτσι..Πόσοι και τι κενά χωράνε στο 5 κεφάλαιο της Γέννεσης, είναι συζητήσιμο...
Αλλά και η ουσιαστική καταγωγη του ανθρώπου, απο τον Θεό, χωράει πολλά, επαναλαμβάνω....Η εσωτερικη καταγωγή μας, δεν μας απασχολεί, όσο πρέπει....
Βρε Εαρινέ, ακόμη την ηχώ κανεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 23:40:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Να σου κάνω τη χάρη, να σου απαντήσω υπο την γωνία που βάζεις το θέμα, έλεγα, αγαπητέ μου elo..Προς Θεού, τουλάχιστον ξέρω ότι κάνουμε διάλογο....Όσο για την προέλευση του ανθρώπου, ναι, όπως έφτιαξε την πανίδα και την χλωρίδα, ξεχωριστά, ο Θεός έκανε τον άνθρωπο.Ο Θεός κι όχι οι αμοιβάδες....Το πως έγιναν και πληθύνθησαν επι γής, είχαν αυτή την εντολη απο τον Θεό, όταν εκδιώχθησαν απο τν Παράδεισο,αλλά και η μοίρα τους ήταν να γίνουν πολλοί.Προορισμ΄νοι, μάλλον.....
Αν θυμηθούμε ότι ο Αδάμ, έζησε 985 χρόνια,όπως και οι γιοί του, έκαναν τα παιδιά που λέει, τότε ήταν πολλοί άνθρωποι και δύναται να αυξηθήκαν έτσι..Πόσοι και τι κενά χωράνε στο 5 κεφάλαιο της Γέννεσης, είναι συζητήσιμο...
Αλλά και η ουσιαστική καταγωγη του ανθρώπου, απο τον Θεό, χωράει πολλά, επαναλαμβάνω....Η εσωτερικη καταγωγή μας, δεν μας απασχολεί, όσο πρέπει....
Βρε Εαρινέ, ακόμη την ηχώ κανεις;


Σ'ευχαριστώ που με θυμήθηκες..τιμή μου!

Επί του θέματος τώρα...μόνο 985 χρόνια έζησε...εγώ που νόμιζα 2 χιλιετίες ???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 00:30:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Schwabe
ΠΩΣ προέκυψε η ανθρωπότητα?
ΠΩΣ έγιναν οι διάφορες φυλές?
ΠΩΣ έγινε η αναπαραγωγή του Κάιν?
ΠΟΥ και ΠΟΤΕ συνέβη η μετάβαση των πολλών?


LOG
Ερώτημα 1ο: Η ανθρωπότητα προέκυψε από την εξέλιξη. Από την αμοιβάδα στον αυστραλοπίθηκο και έπειτα σε αυτό που είμαστα σήμερα. Ο Θεός δε μας είπε πως οι πρωτόπλαστοι δεν ήταν αυστραλοπίθηκοι ή οτιδήποτε κοντά στον "άνθρωπο", σωστά?

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ



Και, κοίτα να δεις ένα περίεργο πράμα. Αυτή η .... πως την είπες;; .... "κυρία" εξέλιξη;
χτύπησε την πόρτα μόνο του πιθηκ-ανθρώπου(στη συνέχεια) και σε κανένα άλλο είδος από τα εκατομμύρια ή από τα δισεκατομμύρια που υπάρχουν. Απίθανο, έτσι;

Θα πρέπει να είναι πολύ ρατσίστρια αυτή η εξέλιξη που άφησε τους άλλους πιθήκους, πιθήκους ακόμη και σήμερα, δε νομίζεις φίλε LOG??

Για να μην πούμε πως ούτε και ο νόμος της κυριαρχίας του δυνατότερου είδους επί του αδυνάτου, δούλεψε με την "κυρία" εξέλιξη.

Δεν βρίσκεις, φίλε LOG, πως η "κυρία" εξέλιξη, μπάζει, κάπως, νερά; Λέω τώρα εγώ.....

Edited by - Ψηλός on 11/01/2010 00:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 15:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Αν θυμηθούμε ότι ο Αδάμ, έζησε 985 χρόνια,όπως και οι γιοί του, έκαναν τα παιδιά που λέει, τότε ήταν πολλοί άνθρωποι και δύναται να αυξηθήκαν έτσι..


985 χρόνια .....ακριβώς ; ούτε ένα παραπάνω ή παρακάτω ; Και γιατί δεν το στργγυλεύεις στα 1000 ;
Όπως και νάχει μιλάμε ....και γ@@ώ ...τα βιοτικά επίπεδα (!) εκείνη την εποχή
Και στο φινάλε παραδέχεσαι ότι η "θεόπνευστος" Γραφή μας οδηγεί ευθέως στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά του Αδάμ (αδέλφια μεταξύ τους)...αλληλοπη.....ν και προκύψαμε εμείς
Έ ...όσο νάναι μια περηφάνια την αισθάνομαι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 15:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa

Αν θυμηθούμε ότι ο Αδάμ, έζησε 985 χρόνια,όπως και οι γιοί του, έκαναν τα παιδιά που λέει,


Με ΠΟΙΕΣ τα έκαναν τα παιδιά όμως "ξεχνάς" να μας το πεις........

Άκου 985 ετών το ραμολί......απορώ ποιές ανώμαλες πήγαιναν μαζί του...... σαν πατσάς ψιλοκομμένος μπλιαχ

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 15:40:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
trexa

Αν θυμηθούμε ότι ο Αδάμ, έζησε 985 χρόνια,όπως και οι γιοί του, έκαναν τα παιδιά που λέει,


Με ΠΟΙΕΣ τα έκαναν τα παιδιά όμως "ξεχνάς" να μας το πεις........

Άκου 985 ετών το ραμολί......απορώ ποιές ανώμαλες πήγαιναν μαζί του...... σαν πατσάς ψιλοκομμένος μπλιαχ

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Nαι καλά...

Σιγά να μην πιστεύει ο οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος αυτές τις ασυναρτησίες..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 17:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου DPJ10, θέλεις να πεις ότι αμφιβάλλεις, ότι ο Αδάμ πέθαε 985 χρονών;Έτσι λέει η Γραφή κι είπαμε,μέχρι τώρα, κανεις δεν την έβγαλε λάθος..Γιατι να κάνει τώρα;
Καλή μου ar_ia, τότε δενκοιτούσαν ότι κοιτάμε εμείς σήμερα και οι άνθρωποι, μεγαλώναν πιο αργά...Αλλά,γιατί το βλέπεις έτσι;Ξέρει τι λένε για τον ..γέρο κόκκορα;
Καλέ μου Εαρινέ,προς πληροφόρησην σου, είναι η επίσημη ιστορία και θρησκεία, εκατομμυρίων ανθρώπων....Ποιός δεν την πιστεύει να λές..Γιατί και των άλλων λαών,ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ..Σου έχω πει, μη βιάζεσαι να πεις κοτσάνα..Εσύ δεν ακούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 19:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ζήτημα,όμως, με τον Κάιν,εκτός των άλλων αδελφών και αδελφών,, που αναφέρονται,επίσης στην Γέννεση, έχει να κάνει με το ότι κι αυτός, απογονος Αδάμ ήταν κι αυτός έπρεπε να σωθεί, όπως έγινε τελικά για όλους, που ήταν στον Άδη, με την ανάσταση του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού ...Άρα, όλοι κάποιο σχέδιο μεγάλο, εξυπηρετούμε,αλλά δεν το καταλαβαίνουμε...Ένα σχέδιο, που έχιε σκοπό την επάνοδο μας στη θέση που ειμαστε και στην κληρονομία που δικαιούμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:25:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Ένα σχέδιο, που έχιε σκοπό την επάνοδο μας στη θέση που ειμαστε και στην κληρονομία που δικαιούμαστε...

Άσε ρε Βαγγέλη ...άσε...εσύ και οι κληρονομιές που δικαιούσαι!!!

Και τις επανόδους που σας υπόσχονται...άσε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Εαρινέ,μην μου στενοχωριέσαι, για ολους ειναι η κληρονομιά που λές, όχι για μένα μόνο....Μην χολώνεσαι....
Και βάλε κανένα τραγουδάκι να χαλαρώσουμε...
Βάζω τα τσίπουρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 22:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Schwabe
ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ?

Όχι φίλε Schwabe , τό ανθρώπινο είδος δεν είναι προϊόν αιμομιξίας .
Σύμφωνα με έγκυρους χριστιανούς επιστήμονικούς κύκλους (νεοκόρους , καντηλανάφτες κλπ) που ρώτησα σχετικά , στην Βίβλο αναφέρεται ότι :

16 εξήλθεν δε Κάϊν από προσώπου του Θεού και ώκησεν εν γη Ναΐδ κατέναντι Εδέμ 17 και έγνω Κάϊν την γυναίκα αυτού , και συλλαβούσα έτεκεν τον Ενώχ και ην οικοδομών πόλιν και επωνόμασεν την πόλιν επί τω ονόματι του υιού αυτού Ενώχ Γένεσις κεφ.4

Οπότε στην συγκεκριμένη περίοδο δεν υπήρξε αιμομιξία . Άλλωστε και η μαμά Εύα ήταν κάπως μακρια , οπότε οι συνθήκες δεν προσφερόντουσαν για mother son incest orgy . Οι παρτούζες που αναφέρονται στο ιερό βιβλίο έλαβαν χώρα πολύ αργότερα . Το πρόβλημα όμως ήταν ότι ούτε αυτοί μπόρεσαν να μου δώσουν σαφή απάντηση για το που βρήκε την γυναίκα ο Κάϊν . Και επειδή το θεόπνευστο και αλάνθαστο βιβλίο η Βίβλος που είναι μάλισα και best seller δεν αναφέρει τίποτα για τη δημιουργία άλλων ανθρώπων , τίθεται το εύλογο ερώτημα . Μήπως ο Κάϊν ζευγάρωσε με κάποιο άλλο είδος του ζωικού βασιλείου πλησιέστερο προς τον άνθρωπο και τα ‘φτιαξε με καμιά μπάνικια αυστραλοπιθηκίνα που λέει και ο νέος μας φίλος LQG , οπότε δικαιώνονται επιστημονικά και η Βίβλος και ο Δαρβίνος ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy