ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Νέα Εποχή - Εωσφόρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 03:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://hellasxg.blogspot.com/2010/06/new-world-order-religion.html

Ως είναι γνωστό η εξουσία στις ΗΠΑ είναι απροκάλυπτα Εωσφορική και προωθεί μέσα στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης μια Εωσφορική πανθρησκεία.

Θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί, γιατί επιλέγουν τον εχθρό της παρελθούσας θρησκείας, η οποία μέσα στο παραλήρημα της, προβλέπει
ότι ο Lucifer-Αντίχριστος θα έλθει, αλλά μετά θα έλθει και ο Χριστός
να τον κάνει ντα κλπ.

Το θέμα είναι, ότι επί της ουσίας, οι θεοσοφιστές που αποτελούν το θεωρητικο υπόβαθρο αυτης της νέας θρησκείας, ισχυρίζονται ότι αυτός
που θα έλθει(η που ήλθε ήδη σύμφωνα με άλλους), θα είναι ο Χριστός, και βασίζονται στα εξής:

Αποκάλυψη 22.16:
16. Εγώ ο Ιησούς έπεμψα τον άγγελόν μου να μαρτυρήση εις εσάς ταύτα εις τας εκκλησίας. Εγώ είμαι η ρίζα και το γένος του Δαβίδ, ο αστήρ ο λαμπρός ο πρωϊνός(Αυγερινός-Εωσφόρος).

Πέτρου Β' Κεφ. 1
19. Και έχομεν βεβαιότερον τον προφητικόν λόγον, εις τον οποίον κάμνετε καλά να προσέχητε ως εις λύχνον φέγγοντα εν σκοτεινώ τόπω, εωσού έλθη η αυγή της ημέρας και ο φωσφόρος ανατείλη εν ταις καρδίαις υμών·

Μιλάνε φυσικά για τον Μαιτρέγια, προφανώς για να φέρουν τις εσχατολογίες σε μια σύγκλιση και είναι ένα θέμα το όνομα.

Είναι όμως θέμα;

Αποκάλυψις Κεφ. 3
12. Όστις νικά(?), θέλω κάμει αυτόν στύλον εν τω ναώ του Θεού μου, και δεν θέλει εξέλθει πλέον έξω, και θέλω γράψει επ' αυτόν το όνομα του Θεού μου και το όνομα της πόλεως του Θεού μου, της νέας Ιερουσαλήμ, ήτις καταβαίνει εκ του ουρανού από του Θεού μου, και το όνομά μου το νέον.

Να και ο Κάλκι στο άσπρο άλογο:

Αποκάλυψις Κεφ. 19

11. Καὶ εἶδον τὸν οὐρανὸν ἀνεῳγμένον, καὶ ἰδού, ἵππος λευκός καὶ ὁ καθήμενος ἐπ' αὐτὸν καλούμενος πιστὸς καὶ ἀληθινός καὶ ἐν δικαιοσύνῃ κρίνει καὶ πολεμεῖ

12. οἱ δὲ ὀφθαλμοὶ αὐτοῦ ὡς φλὸξ πυρός, καὶ ἐπὶ τὴν κεφαλὴν αὐτοῦ διαδήματα πολλά, ἔχων ὀνόματα γεγραμμένα (πολλά), καὶ ὄνομα γεγραμμένον ὃ οὐδεὶς οἶδεν εἰ μὴ αὐτός

13. καὶ περιβεβλημένος ἱμάτιον βεβαμμένον ἐν αἵματι, καὶ κέκληται τὸ ὄνομα αὐτοῦ, ὁ Λόγος τοῦ Θεοῦ.

Εγώ πάντως τους βλέπω να το πάνε μονότερμα, εσείς πως το βλέπετε;

Θα γλυτώσετε;

Edited by - Demonizer on 05/11/2010 03:33:22

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 09:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 05/11/2010 10:32:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 10:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι ΗΠΑ μονο ΕΩΣ ΦΟΡΟΣ δεν ειναι , το λιγοτερο που ειναι ειναι ΜΑΥΡΟ-ΦΟΡΕΣ και ΑΙΜΟ-ΡΟΥΦΗΧΤΡΕΣ ... αλλα να μη ξεχναμε οτι ειναι το ποιο ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΥΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ενω σε παγκοσμιο πιθανον να ξεπερναν και τους ταλιμπανιστες χαχα

για τα υπολοιπα ... νο κομμεντς γιατι εαν κομμεντς τοτε νο μπραϊν!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 12:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Ηράκλειτος:

Το ανθρώπινο ον δεν κατέχει την αληθινή γνώση, αλλά το θείο την κατέχει.

Τα πιο πολλά από τα θεία πράγματα μας ξεφεύγουν από απιστία, και δεν γίνονται γνωστά.

Αν δεν ελπίζεις, δε θα βρείς το ανέλπιστο, που είναι ανεξερεύνητο και απλησίαστο.

Edited by - Demonizer on 05/11/2010 12:22:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 13:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει και ένα θέμα, σε σχέση με αυτό που είχε πεί η Αλίκη Μπέιλι για το 666, ότι και καλά είναι ένας αριθμός που φέρει σημαντικές πνευματικές ποιότητες.

Για αυτό το θέμα, μέσα απο τις γραφές θα μπορούσε να υπάρχει η εξής αιτιολόγηση:

Αποκάλυψη 13:18
Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν ὁ ἔχων τὸν νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου ἀριθμὸς γὰρ ἀνθρώπου ἐστίν καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ χξς

Στην αγγλική μετάφραση, το ψηφισάτω γίνεται count, όμως υπάρχει και η εναλακτική ερμηνεία, που λέει ότι το ψηφισάτω = vote, όπου θα μπορούσε να δωθεί διαφορετική ερμηνεία. Ειδικά για αυτούς, που ίσως πιστεύουν ότι ενεργούν σύμφωνα με την θεία θέληση, προσπαθώντας να σφραγίσουν τους ανεπαρκείς για την νέα Ιερουσαλήμ. Άλλωστε το 666 είναι άριθμος ανθρώπου και άλλος είναι αυτός που σφραγίζει και άλλος ο σφραγισμένος.

Επίσης θα μπορούσε να δωθεί η ερμηνεία ότι όλο αυτό που γίνεται είναι κατευθυνόμενο (αν όχι από κάτι το μεταφυσικό), από το νόημα που λογικά εξάγουν κάποιοι μελετόντας την Βίβλο.

Καθώς:

1) O Σατανάς(όχι ο Λούσιφερ) παρουσιαζεται στις γραφες ως οργανο του Θεού και όχι ως εχθρός του. Ως ένα όργανο που θα μπορούσε να λογιστεί ως εχθρός του ανθρώπου, που τον βάζει σε δοκιμάσίες με εντολή απο το ανώτερο Thelema, όπως π.χ στην περίπτωση του Ιώβ. Άρα μέσα απο τις γραφες, ο Σατανας δεν μπορεί να λογιστεί ως πηγή του κακού.

2) Λένε ότι οι Σατανιστές προσπαθούν να ανοίξουν κάποιες πύλες προς άλλες διαστάσεις, όμως εδώ λέει:

Αποκάλυψις Κεφ. 3

7. Ταύτα λέγει ο άγιος, ο αληθινός, ο έχων το κλειδίον του Δαβίδ, όστις ανοίγει και ουδείς κλείει, και κλείει και ουδείς ανοίγει·

Άρα σύμφωνα με τις γραφές, μόνο αν είναι δική του θέληση θα ανοίξουν οι πύλες.

Μην αρχίσετε να κάνετε πάλι σαν υστερικά μωρά, όπως στα περισσότερα θέματα εδώ μέσα. Εγώ δεν παίρνω θέση και δεν λέω την δική μου άποψη, απλά παρουσιάζω ευρέως διαδεδομένες θεωρίες και τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 15:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Ηράκλειτος:

Το ανθρώπινο ον δεν κατέχει την αληθινή γνώση, αλλά το θείο την κατέχει.

Τα πιο πολλά από τα θεία πράγματα μας ξεφεύγουν από απιστία, και δεν γίνονται γνωστά.

Αν δεν ελπίζεις, δε θα βρείς το ανέλπιστο, που είναι ανεξερεύνητο και απλησίαστο.

Edited by - Demonizer on 05/11/2010 12:22:41


ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΝΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ !!!

Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 16:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, δεν είναι ανάγκη να φωνάζεις. Έχεις άποψη.
Οι απόψεις είναι σαν τις κωλ..δες, όλοι έχουν μία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 18:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον τυπο τον στησανε στα 6 μετρα,δεν μπορουσε να κανει και πολλα!
Ζητησε λοιπον ενα τσιγαρο και ποζαρε για την υστεροφημια του!
Χαμογελαστα,αβιαστα!
Ποτε ειναι το ραντεβου περιπου;
Γιατι απο ανοιξη σε ανοιξη το πανε!
Μαλλον ορμονικο ειναι το θεμα παλι!
Ουτε εγκυες ρε αδερφε.


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 19:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι για την αναμονη


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2010, 01:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά υπάρχει και το θέμα του ψευδοπροφήτη, που θα μπορούσε να είναι και ο Μαιτρέγια, το πιο πάνω όμως δεν αλλάζει. Ψευδοπροφήτης θα μπορούσε να λογιστεί και ο θείος Αλ, που ο ίδιος δήλωσε ότι είναι ο 666 και αυτά που είπε, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι βαρύνουσας σημασίας και επιρρέασαν αρκετά.

Θυμήθηκα και την απάντηση του ΌζΙ

http://www.youtube.com/watch?v=pdlS7tab5rQ&feature=related

Mr. Crowley, what went down in your head
(Oh) Mr. Crowley, did you talk to the dead
Your lifestyle to me seems so tragic
With the thrill of it all
You fooled all the people with magic
(Yeah)You waited on Satan's call

Mr. Charming, did you think you were pure
Mr. Alarming, in nocturnal rapport
Uncovering things that were sacred, manifest on this earth
(Oh)Conceived in the eye of a secret
Yeah, they scattered the afterbirth

Solo

Mr. Crowley, won't you ride my white horse?
Mr. Crowley, it's symbolic of course
Approaching a time that is classic
I hear that maidens call
Approaching a time that is drastic
Standing with their backs to the wall

(Solo)

Was it polemically sent?
I wanna know what you meant
I wanna know
I wanna know what you meant, yeah!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2010, 11:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι συνταγων...
μονο κατι τετοιο θα δεχομουν!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 13:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθήστε να μάθετε ποια είναι στην πραγματικότητα η Χίλαρι Κλίντον και θα εκπλαγείτε..!!!

Δεν έκανε τίποτα ο Κλίντον αν δεν ήταν σύμφωνη εκείνη.

Δημιούργησε μια νέα τάξη γυναικοκρατίας, στις ΗΠΑ, προωθώντας την παιδοφιλία, τις εκτρώσεις, την πορνεία, βάζοντας σε θέσεις κλειδιά γυναίκες με πολύ μεγάλη εξουσία και γνώση επί των θεμάτων, ΟΧΙ για νατα λύσουν αλλά να τα ποωθήσουν ως Ιερές αντιλήψεις.

Χαρακτηριστικό

... σε μια συνέντευξή της και όταν αυτή τελείωσε (μιλούσε για μια γυναικοκρατούμενη κοινωνία) την πλησίασε μια δημοσιογράφος φιλικά και την συνεχάρη. Η Χίλαρι ευχαριστημένη είπε ευχαριστώ! Τότε η δημοσιογράφος έσκυψε και της είπε στο αυτί... Οι εκτρώσεις είναι Δολοφονία ανθρώπων, Ο θεός είναι κατά αυτής της ενέργειας!
Τότε Θύμωσε και την έπιασε βίαια από το χέρι και της είπε... ο Θεός είναι αυτός που λέει ότι οι εκτρώσεις είναι Ιερές!

Το μόνο που δεν είπε η Χίλαρι όμως είναι... Ποιος Θεός το λέει αυτό???

Από μαρτυρίες και ντοκουμέντα εξορκισμών, γίνεται ξεκάθαρη η επαλήθευση της δημοσιογράφου!!!!

.....

Τίποτε άλλο για τις ΗΠΑ. είναι υποχείριο των Μασόνων και προωθούν πολύ καλά τα πρωτόκολλα.


Edited by - azael on 07/11/2010 13:57:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 13:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως αν κρινουμε απο την εμπειρικη παρατηρηση εχει καποια βαση το παραπανω κειμενο.
Υπαρχουν ζωακια που αναπτυσουν επιθετικη συμπεριφορα κατα τη διαρκεια του ζευγαρωματος(και οχι μονο),οποτε τι κανει ο εκτροφεας...τα απομονωνει για να μην αλληλοσκοτωθουν.
Εκει βρισκει βαση και αυτο που ειχε πει ο χωκινγκ περι της συμπεριφορας των εξωγηινων σε περιπτωση επαφης με τον πολιτισμο μας...με παραδειγμα τη συμπεριφορα μας στους κατοικους του νεου κοσμου.
Μας βλεπω στο τραπεζι των ανδρομεδιων και ελπιζω να εχουν νοστιμα μηλα!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 14:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
[quote]
Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)




Μέγιστη βλασφημία τούτη!Το κακό προήλθε μέσω του Αγαθού ως επιλογή αυτού στο δικαίωμα της επιλογής! Ο Θεός είναι αγέννητος και κάθετι μετά, αποτελεί Δημιούργημα!

Μόνο εκείνος ο Θεός Νους είναι ο αγέννητος, η Ζωή και το Φως, καθετί μετά προήλθε μέσα από Αυτόν ως αίτιο!

Το κακό δεν είναι αντίθετο από το καλό. είναι εν μέρει αντιθετο από το καλό γιατί αποτελεί το αίτιο δημιουργίας του! Το αντίθετο από το καλό είναι το χάος! Το αντίθετο από την ύπαρξη είναι η μη ύπαρξη.
Οπότε ότι (καλό ή κακό) υπάρχει, αποτελεί μέρος του Αγαθού Θεού!


Edited by - azael on 07/11/2010 14:10:03

Edited by - azael on 07/11/2010 14:12:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 17:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
azael

Ο Θεός είναι αγέννητος και κάθετι μετά, αποτελεί Δημιούργημα!


Δημιούργημα εκ του αγέννητου δηλ. Μόνο αγέννητος δεν είναι ο Θεός. Γεννημένος και παραγεννημένος - μπορεί και παραγινομένος - είναι. Όνομα του δώσατε, χαρακτήρα του δώσατε, φύλο του δώσατε, συναίσθημα του δώσατε, μάτια του δώσατε, χέρια, πόδια του βάλατε, τον κάνατε ίδιο κι απαράλλαχτο όπως του λόγου σας. Κατ' εικόναν και καθ' ομοίωσιν που λέμε.

quote:
Μόνο εκείνος ο Θεός Νους είναι ο αγέννητος, η Ζωή και το Φως, καθετί μετά προήλθε μέσα από Aυτόν ως αίτιο!

Δημιουργήματα δηλ. εκ του αγέννητου Θεού Νου. 'Ντάξει ... τα σχόλια περιττεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 18:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zip με αυτήν μου την ενέργεια δεν επιθυμώ την αντιπαράθεση, αλλά έναν απλό διάλογο!

Τα λόγια που έγραψα δεν τα υποστηρίζω εγώ, αλλά τα υιοθετώ από τους,

Προφήτη Ενωχ
Ερμή Τρισμέγιστο
Σωκράτη
Θαλή Μιλήσιο
Άγιο Ανδρέα
Άγιο Κοσμά
Ι. Χριστό δια της Αγίας Γραφής
.....
.....

Πολύ συνοπτικά θα πω...

Αν κάτι είναι γεννημένο τότε έχει δημιουργό! Αν Ο Θεός είναι γεννημένος, τότε ποιος τον δημιούργησε? Πρόσεχε διότι ο χρόνος ορίζει το μεταβλητό, όχι το αμετάβλητο. Ο Θεός δεν έχει φύλο, μα ούτε και ο άνθρωπος έχει, μην κοιτάς γύρω σου, είναι ψεύτικο, δια του ορισμού του Αληθινού!
Αν υπάρχει δράση, υπάρχει και το αίτιο αυτής, αλλιώς δεν υφίσταται τίποτα, οπότε το αίτιο είναι η Αρχή , μα κάθε αρχή έχει και ένα αίτιο, ομοίως. Άρα το άναρχο Αίτιο, είναι ο λόγος της κάθε ύπαρξης!
Η φθορά, της αταξίας γενόμενη χαρακτηρίζει το ατελές, ενώ το Τέλειο είναι η Τάξη και η Αρμονία. Δεν μπορεί ο άνθρωπος να έχει φύλο, όταν προέρχεται από Δημιουργό χωρίς φύλο.
Ο άνθρωπος δεν πεθαίνει, επειδή προέρχεται από Αθάνατο Δημιουργό. Μόνο η λήθη είναι ο πραγματικός θάνατος του ανθρώπου! Όταν μιλούν για κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν, εννοούν ακριβώς αυτό που λένε! Όμως ίδιος με την πραγματική φύση του ανθρώπου, είναι ο άνθρωπος με τον Θεό και όχι με την υλική του υπόσταση. Καμία ύλη δεν δημιούργησε ο Θεός για να κυριαρχήσει σε αυτήν, η μορφή των ειδών! Αλλά και αυτή ακόμη υπάγεται στους νόμους της Πρόνοιας, ώστε να συντηρείτε και να υπάρχει Αιώνια! Και αυτό γιατί, ο Νους, όχι μόνο σεβάστηκε το δικαίωμα της επιλογής, αλλά Εκείνος το νόησε ως Δίκαιος!


Από τα λεγόμενά σου μπορώ να επισημάνω τα εξής, ως κάθε δικαίωμα επί αυτού έχεις:

1. είτε ότι είσαι άθεος
2. είτε δεν έχεις παιδευτεί και τριφτεί με τον νου σου, καθόλου, καθώς ούτε έχεις διαβάσει ανάλογα κείμενα....
3. είτε πάλι έχεις, αλλά είσαι αιρετικός στα πιστεύω σου

Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθείς είναι, μήπως οι παραπάνω γνώριζαν περισσότερα από εσένα? Και στο λέω πολύ φιλικά αυτό, πίστεψέ με.

Γιατί όχι μόνο δεν έλεγαν αερολογίες αλλά βάση των λόγων τους, εξηγούνται όλα τα παράδοξα του κόσμου τούτο και αν θες σου τα κατονομάζω ένα, προς ένα...

Από το προσωπικό μου αρχείο,

1. Ντοκουμέντα εξορκισμών
2. Ντοκουμέντα περί Φαντασμάτων
3. Ντοκουμέντα περί των ονείρων
4. Περί Θανάτου και ύπαρξης του ανθρώπου
5. Ντοκουμέντα βρικολάκων

Παρακαλώ εαν εσύ έχεις κάποια άποψη που εξηγούν τα παραπάνω ή οτιδήποτε άλλο, θα χαρώ να την ακούσω.

Με εκτίμηση!

Edited by - azael on 07/11/2010 19:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 19:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από τα λεγόμενά σου μπορώ να επισημάνω τα εξής, ως κάθε δικαίωμα επί αυτού έχεις:

1. είτε ότι είσαι άθεος
2. είτε δεν έχεις παιδευτεί και τριφτεί με τον νου σου, καθόλου, καθώς ούτε έχεις διαβάσει ανάλογα κείμενα....
3. είτε πάλι έχεις, αλλά είσαι αιρετικός στα πιστεύω σου


Είμαι ΚΑΙ τα τρία, μαζί και ταυτόχρονα, αλλά δεν είμαι ΜΟΝΟ αυτά τα τρία. Είμαι πολύ περισσότερα ... πάντα μαζί και ταυτόχρονα.

Παρεπιπτόντως, ο απλός διάλογος δεν συνίσταται στο να κατηγορείς κάποιον ως βλάσφημο. Έτσι, απλά κι εγώ στο λέω, ως παρατήρηση δηλ.

quote:

azael - Αγαπητέ Zip με αυτήν μου την ενέργεια δεν επιθυμώ την αντιπαράθεση, αλλά έναν απλό διάλογο!

[...]

makfor - Χωρίς τον διάβολο δεν υπάρχει θεός (sine diabolo, nullus dominus)

azael - Μέγιστη βλασφημία τούτη!


***

quote:
Αν Ο Θεός είναι γεννημένος, τότε ποιος τον δημιούργησε?

Έλα ντε ... απορίας άξιο. Και επειδή δεν μπορούμε να το απαντήσουμε αυτό, συμπεραίνουμε πως είναι α-γέννητος. Ομολογώ πως είσαι διάνοια. Εύγε, σε παραδέχομαι ...

quote:

Ο Θεός δεν έχει φύλο, μα ούτε και ο άνθρωπος έχει, μην κοιτάς γύρω σου, είναι ψεύτικο, δια του ορισμού του Αληθινού! [ Φίλε, γύρω μου δεν κοιτάω, μέσα στο βρακί μου κοιτάω. Ε, και δυστυχώς για σένα, αυτό που βλέπω δεν είναι διόλου ψεύτικο. Ρώτα και την Εύα αν θες ... ]

Αν υπάρχει δράση, υπάρχει και το αίτιο αυτής, αλλιώς δεν υφίσταται τίποτα, οπότε το αίτιο είναι η Αρχή , μα κάθε αρχή έχει και ένα αίτιο, ομοίως. Άρα το άναρχο Αίτιο, είναι ο λόγος της κάθε ύπαρξης! [ Και Αρχ[ι] δια λόγου κάναμε, που λέει κι ο λαός ... Έτσι ;;; ]

Η φθορά, της αταξίας γενόμενη χαρακτηρίζει το ατελές, ενώ το Τέλειο είναι η Τάξη και η Αρμονία. Δεν μπορεί ο άνθρωπος να έχει φύλο, όταν προέρχεται από Δημιουργό χωρίς φύλο. [ Σου είπα, ρώτα την Εύα. Αυτή ξέρει ... ]

Ο άνθρωπος δεν πεθαίνει, επειδή προέρχεται από Αθάνατο Δημιουργό. [ Είμαι περίεργος, αν λέει το ίδιο και η Βουγιουκλάκη τώρα ... ] Μόνο η λήθη είναι ο πραγματικός θάνατος του ανθρώπου! Όταν μιλούν για κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν, εννοούν ακριβώς αυτό που λένε! Όμως ίδιος με την πραγματική φύση του ανθρώπου, είναι ο άνθρωπος με τον Θεό και όχι με την υλική του υπόσταση. Καμία ύλη δεν δημιούργησε ο Θεός για να κυριαρχήσει σε αυτήν, η μορφή των ειδών! Αλλά και αυτή ακόμη υπάγεται στους νόμους της Πρόνοιας, ώστε να συντηρείτε και να υπάρχει Αιώνια! Και αυτό γιατί, ο Νους, όχι μόνο σεβάστηκε το δικαίωμα της επιλογής, αλλά Εκείνος το νόησε ως Δίκαιος! [ Έλα ρε μεγάλε ... συγκλονίσθηκα !!! Έτσι μου 'ρχεται να φτιάξω τρίχινο κομποσχοίνι ... ]


Απορώ, ειλικρινά απορώ, πως σας αφήνουν και κυκλοφορείτε. Θα μου πεις, δημοκρατία έχουμε, ο καθένας ότι γουστάρει λέει, ότι γουστάρει κάνει, ότι γουστάρει γράφει, ελεύθερες απόψεις, ελευθεροτυπία σου λέει ο άλλος, ελευθερία σκέψης. Ελευθερία μαλακίας λέω εγώ ...

quote:

Από το προσωπικό μου αρχείο,

1. Ντοκουμέντα εξορκισμών
2. Ντοκουμέντα περί Φαντασμάτων
3. Ντοκουμέντα περί των ονείρων
4. Περί Θανάτου και ύπαρξης του ανθρώπου
5. Ντοκουμέντα βρικολάκων

[ Τα έχεις σε Σι-Ντι[zzzz] ή σε Ντι-Βι-Ντι[zzzz] ;;; ]


Edited by - zip on 07/11/2010 19:52:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azael
Μέλος 2ης Βαθμίδας


153 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 19:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zip σταματάω αμέσως εδώ την συνομιλία μας εφόσον παραδέχτηκες ότι είσαι και τα τρία από αυτά που νόμισα.

Σε διαφορετική περίπτωση ο καλύτερος διάλογος είναι ο κατ' ιδίαν και όχι από ένα φόρουμ αν και δεν νομίζω ότι θα έχει κανένα νόημα! καταρχήν και μόνο ο τρόπος με τον ο[οίο εκφράζεσαι λέει πολλά...

Ξάνα λέω ότι δεν είναι δικές μου απόψεις αλλά τον προσώπων που ανέφερα! οπότε καλύτερα να αναφέρεσαι σε εκείνους που τα υποστήριζαν.

Τέλος εν μέρη έχεις δίκαιο για αυτό που χαρακτήρισα βλασφημία και ζητώ συγνώμη!

Edited by - azael on 07/11/2010 19:49:54

Edited by - azael on 07/11/2010 19:50:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Zip σταματάω αμέσως εδώ την συνομιλία μας εφόσον παραδέχτηκες ότι είσαι και τα τρία από αυτά που νόμισα. [ Αγόρι μου, δεν είμαι ΜΟΝΟ αυτά τα τρία, σου είπα. Είμαι πολύ περισσότερα ... Με προσβάλλεις. ]

Σε διαφορετική περίπτωση ο καλύτερος διάλογος είναι ο κατ' ιδίαν και όχι από ένα φόρουμ αν και δεν νομίζω ότι θα έχει κανένα νόημα! [ Ναι, θες να σου δώσω την διεύθυνσή μου να έρθεις απ' το σπίτι μου ή θες να έρθω εγώ από το σπίτι σου ; Που θες να δώσομεν ΡΑΝΤΕ ΒΟΥΖ πασάκα μου ; Σπίτι μου ή σπίτι σου ; ] καταρχήν και μόνο ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι λέει πολλά... [ Έτσι εκφράζομαι εγώ. Τι να κάνομεν ;;; ]

Ξάνα λέω ότι δεν είναι δικές μου απόψεις αλλά τον προσώπων που ανέφερα! οπότε καλύτερα να αναφέρεσαι σε εκείνους που τα υποστήριζαν. [ Ναι, αν δεν είναι δικές σου απόψεις, γιατί τις παραθέτεις ; Τα ξέρουμε εμείς αυτά ρε φίλε. Είμαστε γατόνια εμείς εδώ, αυθεντίες όλοι. Άσε δηλ. που εδώ είναι ένα φόρουμ που επί το πλείστον δηλ. εμείς γράφουμε ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ απόψεις. Όχι των άλλων. Και καλά ... εσύ πριν από λίγο είπες πως "από το προσωπικό σου αρχείο" έχεις ντοκουμέντα για τους βρικόλακες, για τον Δρακουμέλ και για την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Συνεπώς, μιλάς εκ πείρας ρε παιδί μου ... Τον είδες τον Κόμη, δεν μπορεί δηλ. να μην τον είδες ... ]

Τέλος εν μέρη έχεις δίκαιο για αυτό που χαρακτήρισα βλασφημία και ζητώ συγνώμη! [ Αυτό ... ΘΕΤΙΚΟΝ, σου το αναγνωρίζω. Βλέπεις ... δεν είμαι άδικος. Είμαι κι εγώ ΔΙΚΑΙΟ ΟΝ. Με εννοείς ;;; ]


Edited by - zip on 07/11/2010 20:12:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Demonizer

Εγώ πάντως τους βλέπω να το πάνε μονότερμα, εσείς πως το βλέπετε;

Θα γλυτώσετε;



Εγώ my friend Ντεμονάϊζεργρ, κοίτα ... είναι 1000% βέβαιο πως θα την γλυτώσω γιατί έχω κάνει συμφωνία. Εμπορική συμφωνία δηλ. όχι παίξε γέλασε. Με συμβόλαια, με υπογραφές, χαρτιά, συμβολαιογράφους, ιδιωτικά συμφωνητικά, σφραγίδες, τέτοια πράγματα δηλ. επίσημα. Ε, συνεπώς, δεν με νοιάζει να 'ουμ' τι θα κάνετε εσείς. Εγώ είμαι 'ντάξει, έχω πλήρη κάλυψη.

Edited by - zip on 07/11/2010 20:26:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demonizer
troll


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demonizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κλασεις μια μαντρα. Αυτη ειναι η εξουσια και εσυ ενας παπαρας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε ζιπ με τις φωτισμενες απαντη σορρυ δημοσιευσεις...
Πλακα εχεις!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ εισαι παραπερα,ευτυχως!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα κλασεις μια μαντρα. Αυτη ειναι η εξουσια και εσυ ενας παπαρας.

Όχι ρε μεγάλε ... μην με τρελαίνεις τώρα ... Σου λέω έχω κάνει συμφωνία, deal, σοβαρό, όχι μαλακίες, μπέσα σου λέω ρε μάγκα ... μπέσα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat

Γεια σου ρε ζιπ με τις φωτισμενες απαντη σορρυ δημοσιευσεις...
Πλακα εχεις!


Κάτσε ρε, άσε, δεν μιλάμε εδώ (σ' αυτό το θέμα) μαζί. Με άλλον μιλάω εδώ. >>> Ντεμονάϊζεργρ είναι αυτός ... Μα ... άφησέ με, του λέω πως θα την γλυτώσω και δεν με πιστεύει ...

Edited by - zip on 07/11/2010 20:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος δεν εχει κανει...
Μονο που ειμασταν λιγο μικροι για να το θυμομαστε,εκτος και αν εχεις κανει και εσυ τη θεραπεια.
Ρε ζιπ,περιμενεις να σου πει καποιος αν ειναι σωστο αυτο που αντιλαμβανεσαι;
Μεχρι να ερθει ο επομενος δηλαδη...


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 07/11/2010 20:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σκεφτεις μονο οτι δε θα μπορεις να επικαλεστεις αγνοια...
Ο ντιμον μπηκε σιγα σιγα αλλα πηρε φορα,μαζι του...


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε ζιπ,περιμενεις να σου πει καποιος αν ειναι σωστο αυτο που αντιλαμβανεσαι;

Όχι. Λέω απλώς αυτό που αντιλαμβάνομαι. Χωρίς να περιμένω τίποτε. Αν είναι σωστό (αν δηλ. αποδειχθεί σωστό με κάποιον τρόπο, δεν ξέρω με ποιον, συνήθως η ζωή είναι αυτή που σου λέει αν είσαι σωστός ή όχι), έχει καλώς, αν είναι λάθος, πάλι έχει καλώς γιατί τα λάθη διορθώνονται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε τα δευτερευοντα,
θυμασαι πραγματικα το ντιλ ή οχι;


You've got to fight for your right

to fight

Edited by - geostat on 07/11/2010 20:55:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σκεφτεις μονο οτι δε θα μπορεις να επικαλεστεις αγνοια...

Αααα, ώπα! Δικαίωμα! Γιατί να μην μπορώ να επικαλεστώ άγνοια ; Δεν τα ξέρω όλα. Υπάρχουν και πράγματα που όντως έχω άγνοια, μαύρα μεσάνυχτα δηλ. Δεν είναι δίκαιο αυτό. Φυσικά και πρέπει να έχω το δικαίωμα να επικαλεστώ άγνοια. Αν όντως υπάρξει άγνοια από μέρους μου δηλ. σε κάτι, γιατί να μην μπορώ να την επικαλεστώ ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2010, 20:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θυμασε πραγματικα το ντιλ ή οχι;

Αν το θυμάμαι λέει ... Σαν να συμβαίνει τώρα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy