ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 00:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΜΑ ΤΟΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΗΠΩΣ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ?ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ?ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΔΙΑΛΥΣΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΩΙΚΑ ΜΕ ΣΤΥΛ ΓΚΑΝΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΔΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΔΕΡΦΙΑ,ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟ ΛΑΟ ΕΧΟΥΜΕ?60 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ.ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ.80% ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.ΜΕΝΕΙ 20%.ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 8%ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΔΙΕΘΝΩΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.ΜΕΝΕΙ 12%.ΑΠΟ ΑΥΤΟ 4% ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ,ΜΕΝΕΙ 8%.ΑΠΟ ΑΥΤΟ 3%ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΥΔΙΑΣΠΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ.ΜΕΝΕΙ 5% ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΩΡΙΜΟΙ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΟΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΜΑΛΑΚΙΑ.ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΜΕ ΞΕΝΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΕΧΟΥΝ ΟΡΚΙΣΘΕΙ ΠΙΣΤΗ ΣΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΛΛΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΕΜΑΣ.ΑΥΤΟΙ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.ΑΥΤΟΙ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΛΕΦΤΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΕΥΡΟ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ.ΚΑΙ Ο ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΓΙΑΤΙ,ΓΙΑΤΙ,ΓΙΑΤΙ.ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ 98%ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ,ΗΛΙΘΙΟΙ,ΗΛΙΘΙΟΙ.ΑΝ ΑΝΗΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 2% ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ,ΠΡΟΣΘΕΣΤΕ,ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ,ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ,ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΟΝΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΩΣ ΣΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟ 98%.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.

2233

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 15:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=6TXxbyG0sQ4

Αυτές τις μ**@*!##$!ς λέει πάντα, γι' αυτό μας έχουν #@!***@!

Ένα παιδάκι του δημοτικού έχει μεγαλύτερη πολιτική ικανότητα και οξυδέρκεια από τον Γιωργάκη.

Αφού δεν το έχεις, άνθρωπέ μου.. Γιατί??? Γιατί μας κουράζεις??

Όχι ότι φταίει μόνο αυτός, βέβαια... Υπάρχουν εκατοντάδες λαμπρά παραδείγματα.
http://www.youtube.com/watch?v=LxELEi648MU

Γιατί δεν του κόβει κάποιος τη γυμναστική???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 15:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,καλησπέρα και Καλώς όρισες !
Αυτή η αγωνία που βγαίνει μέσα από
τον λόγο σου,την κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και
την συμμερίζομαι!!!
Δεν το κρύβω ότι μια παρόμοια αγωνία νοιώθω
τα τελευταία 15 χρόνια!
Μια αγωνία που κυρίως έχει να κάνει με το :

quote:
ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΥΤΟΥΣΙΑ...

Ναι,αναρωτιέμαι πάρα πολύ συχνά γι' αυτό...

Τώρα πιθανώς να με ρωτήσεις εσύ ή κανείς άλλος:
"Και τι έκανες όλα αυτά τα χρόνια";

Κι'όμως έχω κάνει αρκετά πρός την κατεύθυνση εκείνη
που μέσα από πολιτισμένες,αντιδράσεις-αντιστάσεις,
μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι ...καλύτερο!
Όμως ...
Όμως,ξέρεις αυτό το βόλεμα του έλληνα στην βλακεία
της σύγχρονης βίωσης,δυστυχώς δεν επιτρέπει
ελπίδες !!!

Θαρρώ πως σε απογοητεύω έ ;
Πιθανώς, αλλά ένα είναι σίγουρο που μέσα από
την εμπειρία έρχεται ως συμπέρασμα,τραγικό ίσως,
ότι ο Έλληνας μάλλον πρέπει να πιάσει ΠΑΤΟ για
να αντιδράσει!!!
Και σ'αυτό στηρίζονται και όλες αυτές οι
τακτικές και μέθοδοι του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ...

Μήπως όμως δεν είμαστε ήδη στον ...ΠΑΤΟ ;;;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 08/12/2010 15:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 15:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΦΥΠΝΙΣΗΣ.ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ ΦΩΝΑΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ.ΧΡΟΝΙΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΟΛΩΝ ΕΣΑΣ ΤΩΝ Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν ΧΡΗΣΤΩΝ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tantalinka
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 19:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο πλανήτης πρέπει να καταστραφεί και να δημιουργηθεί από την αρχή, με μισοδουλειές δε πρόκειται να αλλάξει τίποτα, αυτοί οι δέκα θα κυβερνάνε μέχρι και τα δισέγγονα μας. Εκτός και αν γίνει κάτι...κάτι...κάτι πολύ πιο δυνάτο από αυτούς, κάτι πιο ισχυρό από αυτούς που θα μας δείξει το δρόμο , σε εμάς τους απλούς πολίτες που βασανιζόμαστε μέρα με τη μέρα για ένα απλό πιάτο φαί στο τραπέζι ενλω αυτοί κάθε μέρα στρώνουν τις ροτόντες τη μία δίπλα στην άλλη και τρώνε ..τρώνε ...τρώνε. Είναι λες και δε θα σταματήσουν αν δεν βρεθούμε και εμείς πάνω στα τραπέζια τους να μας καταβροχθίσουν και κυριολεκτικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 20:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TANTALINKA ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ.ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΕΚΑ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΦΟΥ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?ΖΩΑ?ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΤΡΟΦΙΚΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 20:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΣΕΝΑ>ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΣΕ ΠΛΗΘΩΡΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΜΟΥ.ΛΙΓΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ,ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 21:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?



Υπάρχει μια θεωρία περί του τι είναι οι
εν λόγω εξουσιαστές,αγαπητέ Νικόμαχε!
Λίγο τραβηγμένη βέβαια αλλά ποιός ξέρει...

Ντέιβιντ ’ϊκ "Το Μεγαλύτερο Μυστικό Όλων Των Εποχών" !

Συνέντευξη ’ϊκ,μέρος 1ο
Συνέντευξη ’ϊκ,μέρος 2ο
Συνέντευξη ’ϊκ,μέρος 3ο
Συνέντευξη ’ϊκ,μέρος 4ο
Συνέντευξη ’ϊκ,μέρος 5ο

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 02:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΩΝ ΦΙΛΕ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΔΕΝΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΖΛ ΤΩΝ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΩΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΕΝΝΩΝΤΑΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΖΙΤΣΙΝ ΜΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΗΣΙΟΔΟ ΣΤΗΝ ΑΠΑΡΧΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΟΣΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΡΙΝ 120 ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΦΥΣΙΚΟΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ,ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 60 ΧΙΛ/ΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΗ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΡΑΜΠΙΕ ΜΑ ΧΑΛΚΟ ΑΧΝΗ ΕΠΑΝΩ.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 00:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa555 ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΣΕΝΑ>ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΣΕ ΠΛΗΘΩΡΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΜΟΥ.ΛΙΓΟ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ,ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.

2233



Με συγχωρείς, αλλά κάτι δεν κατάλαβα..Ποιο είναι το ρατσιστικό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρείς, αλλά κάτι δεν κατάλαβα..Ποιο είναι το ρατσιστικό?
Το να θες οι συνομιλητές σου να είναι ενήμεροι και μέσα σε όλα. Εξαρτάται βέβαια και πώς το εννοεί κανείς αυτό γιατί μπορεί να είναι και ελλιπές. Ένα άτομο που έχει διαβάσει με προσοχή όλα τα βιβλία του κόσμου -κυριολεκτικά- θα μπορούσε να είναι λιγότερο μορφωμένο απο κάποιον που δεν έχει διαβάσει κανένα. Αυτή είναι η γνώμη μου.


quote:
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΟΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ

Ενδιαφέρεστε να δημιουργήσουμε ένός κίνηματος που εξεργείται στη πράξη;


Όμως, πρέπει να αναρωτηθούμε, μετά την εξέργεση τι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 13:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λαϊκές εξεργέσεις είναι πάντα πράγμα επίφοβο.

Όσες φορές έχουν επιχειρηθεί στο παρελθόν τα έχουν κάνει κουλουβάχατα.

Λαϊκές εξεργέσεις που δεν είναι συντονισμένες και περιορισμένες γίνονται αιτία για βία κατά του ίδιου του λαού και καταλήγουν να ασκούν βία οι ίδιες στον εαυτό τους.

Λαϊκές εξεργέσεις χωρίς σχέδιο και χωρίς σκοπό είναι επικίνδυνα χαοτικές.

Ώριμες λαϊκές εξεργέσεις συντονισμένες, με σκοπό και οργάνωση, είναι θανάσιμες.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/12/2010 13:10:40

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/12/2010 13:11:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και η βία δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα.(μια τέτοιου είδους εξέγερση περιλαμβάνει ΠΑΝΤΑ βία)

Εσύ,δηλαδή, ποια λύση θα πρότεινες για την άμβλυνση του όλου προβλήματος στη χώρα μας?

'Η μήπως το πρόβλημα είναι πλέον μη αναστρέψιμο.... από μας τουλάχιστον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 17:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειάζεται να αποκτήσουμε έλεγχο επι της πληροφορίας. Σιγά σιγά πρέπει να μαθαίνει όλος ο δυτικός κόσμος για τα κατορθώματα των πολιτικών του και την corporatocracy. Αυτό είναι μια αρχή. Έπειτα, μετά απο διάδοση της πληροφορίας, πρέπει με μεγάλες διαδηλώσεις ...και πρωτότυπες με κάποιο τρόπο... να τραβήξουμε τα παγκόσμια βλέμματα χρησιμοποιώντας πανό και συνθήματα αφυπνιστικού τύπου.
Πρέπει παράλληλα όσα άτομα ασκούν άσκοποι βία, δηλαδή καταστρέφουν μαγαζιά, περίπτερα κοκ, αν τυχόν υπάρξουν τέτοια, οι ίδιοι να τα καταπολεμούμε. Με βία ή χωρίς.
Αν είμαστε λόγου χάρη 20 άτομα και δούμε τρεις ταραξίες να σπάνε βιτρίνες και να καίνε αμάξια, θα πρέπει να τους πιάσουμε, με βία ή χωρίς, να τους πάρουμε τα στοιχεία και να τους παραπέμψουμε στη δικαιοσύνη. Προσωπικά θα τους αφαιρούσα απο πάνω τους ταυτότητες ή οτιδήποτε αποδείκνυε το ποιοι είναι και δεν θα τους τις έδινα μέχρι αυτά να καταγραφούν απο εμάς και από τη δικαιοσύνη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ρε παιδί μου, αυτό θέλω να σου πω.

Ότι όσο απαξιωτικό και ταπεινωτικό και αν είναι για τον άνθρωπο, ό,τι κατάφερε, το κατάφερε με "αιματοχυσία".

Οι διαδηλώσεις που αναφέρεις εσύ, δεν αποτελούν λαική εξέγερση?

Και ακόμη κι αν τραβήξουμε τα βλέμματα του παγκοσμίου...θεωρείς ότι θα λάβουν την αδυναμία και το πρόβλημά μας ως μια κατάσταση στην οποία πρέπει να βοηθήσουν και να συμβάλλουν πράττοντας ό,τι μπορούν για το καλό μας?

Οι διεθνικές συνεργασίες για μια ώριμη, ομαλά λειτουργική και υποδειγματικά δομημένη (παγκόσμια) κοινωνία αποτελεί πλέον επιχείρημα μόνο στις εκθέσεις που γράφω...

Τον αδύναμο τον εκμεταλλεύονται.

Αυτός είναι ο κόσμος μας.

Θέλω πολύ να τον αλλάξω.

Οι περισσότεροι θέλουμε.

Αλλά φοβάμαι ότι έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα... ίσως είναι πλέον αργά.

"Πρέπει να συμβεί κάτι πολύ τραγικό για να αλλάξει ο κόσμος",όπως μου είπε μια μεγαλύτερη φίλη μου για να με επαναφέρει στην πραγματικότητα του τώρα και να με διακόψει τα ιδεαλιστικά όνειρά μου.

Ακόμα, μιλάς για τη δικαιοσύνη.

Σύνελθε, Δρ μου.

Η δικαιοσύνη δεν ξέρει πού πάνε τα τέσσερα και εξυπηρετεί προσωπικούς, μεμονωμένους σκοπούς... Έχω να σου αναφέρω και περιστατικό.

Edited by - Narkissa555 on 12/12/2010 20:24:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 22:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ακόμη κι αν τραβήξουμε τα βλέμματα του παγκοσμίου...θεωρείς ότι θα λάβουν την αδυναμία και το πρόβλημά μας ως μια κατάσταση στην οποία πρέπει να βοηθήσουν και να συμβάλλουν πράττοντας ό,τι μπορούν για το καλό μας?
Όχι. Για εμάς δεν έχουν να κάνουν τίποτα. Για τους εαυτούς τους έχουν να κάνουν πολλά.

quote:
Η δικαιοσύνη δεν ξέρει πού πάνε τα τέσσερα και εξυπηρετεί προσωπικούς, μεμονωμένους σκοπούς... Έχω να σου αναφέρω και περιστατικό.
Πες μας το περιστατικό. Η δικαιοσύνη μπορεί να κάνει ότι θέλει, όταν υπάρχουν όμως απτές αποδείξεις δε θα μπορεί πια να κάνει πολλά. Γιατί μπλέκονται και οι δημοσιογράφοι μετά. Και αν αυτός ο δρόμος δεν δουλεύει τότε αν αυτό που σπάει τζάμια τον στείλεις στο νοσοκομείο με κουκούλα και φόρμα, είτε είναι μπάτσος είτε παρανοϊκός ψευτοαναρχικός, δεν θα υπάρχουν πολλές δικαιολογίες και ούτε θα ξαναπάει να κάνει σκανδαλιές.
Το σημαντικό είναι να κρατάς μια ψηφιακή κάμερα πάνω σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 14:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέτος, στις 7 Δεκεμβρίου, μικρά παιδιά δημοτικού(κατά πάσα πιθανότητα) βγήκαν και διαδήλωσαν με πανό και συνθήματα εκφράζοντας την αγανάκτησή τους για το θάνατο του Αλέξη(είμαι σίγουρη πως γνωρίζεις για το περιστατικό).

Δίπλα, έτυχε να βρίσκονται τρία παιδιά, στην ηλικία σου πάνω κάτω, τα οποία απλώς πήγαιναν για καφέ.

Είδαν τα μικρά με τα πανό και πλησίασαν για να δουν τι συμβαίνει,όταν ξαφνικά τους προσέγγισε ένας αστυνομικός και άρχισε να τους κάνει χαζές ερωτήσεις του στυλ "σας αρέσει αυτό που βλέπετε?"

Τους ζήτησε ταυτότητες και έτυχε ο ένας να μην έχει πάνω του.

μεσολάβησε ένας διάλογος (ΜΟΝΟ ΔΙΑΛΟΓΟΣ) στον οποίο ο αστυνομικός κατηγορούσε το παιδί και το αντίστροφο.(μιλάμε για απλό διάλογο, ούτε καν τσακωμό!)

Αποτέλεσμα? Τα τρία παιδιά να τρέχουν όλη μέρα στο στο τμήμα με χειροπέδες, χωρίς να έχουν διαπράξει κανένα έγκλημα(ούτε ο Πάσσαρης να ήταν!!) και ο ένας άγρια ξυλοκοπημένος, μες στα αίματα και με σπσμένο δόντι από τους "πληγωμένους" αστυνομικούς. Μάλιστα, πρέπει να έγινε και ολόκληρο δικαστήριο για τον συγκεκριμένο...

Βλέπεις, αγαπητέ μου Δρ, ότι η δικαιοσύνη περνά μέσα από τις αστυνομικές αρχές και οι αστυνομικές αρχές, αντί να μαζέψουν εγκληματίες, συλλαμβάνουν και κακοποιούν παιδιά που απλώς διαδηλώνουν. Και για ποιο λόγο? Επειδή προσβλήθηκαν!

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι στη χώρα μας, τουλάχιστον, ακόμα και η δικαιοσύνη είναι ταγμένη ενάντια στον πολίτη, ενάντια σε μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 15:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι συνομιλητες narkissa και dr με το ...ρατσιστικο...εννοω οτι προτιμω οι συνομιλητες μου να εχουν στοιχειωδη γνωση για το θεμα που συζηταμε οπως εσεις οι δυο και αλλοι βεβαια χρηστες.Οι γνωσεις σας σχεδον ολων εδω στο forum υπερβαινουν κατα πολυ τα στοιχειωδη,αλλωστε ηταν και το πρωτο κριτηριο που επελεξα να γινω μελος,σε αυτο.Π.χ. ειναι πιο ευκολο να εξηγησεις σε καποιον εξισωση Α βαθμου αν γνωριζει τις 4 πραξεις της αριθμητικης παρα σ αυτον που δεν ξερει τι ειναι διαιρεση,προσθεση κ.λ.π.

Και σταματηστε τις χαζομαρες για εξεγερσεις γιατι οπως σωστα λεει και ο γιατρος ειναι ολοκληρωτικη αποτυχια.Η δυναμις των εξυπνων ειναι καθε 4 χρονια στην καλπη.

Αν καταφερουν και αλλοι οπως εμεις να καταλαβουν τον εμπαιγμο των κυβερνωντων,εχουμε ελπιδα.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 17:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ αυτό που πρέπει να συμβεί, είναι να βγει ένας από τους εκλεγμένους προθυπουργούς και να μας πει τι πραγματικά συμβαίνει. Αν συμβεί αυτό, ο κύβος ερρίφθη. Ο λαός θα ξέρει πέραν κάθε αμφιβολίας ότι οι κυβερνήσεις του είναι ελεγχόμενες.

Δεύτερον, η κυβέρνηση που θα ψηφίσουμε θα πρέπει να είναι μια κυβέρνηση που "δεν έχει τίποτα να χάσει". Αν θυμάσαι, οι βασιλείς της Πλατωνικής πολιτείας, ήταν απαράιτητο προσόν να μην έχουν οικογένεια ώστε να είναι αδέκαστοι. Αυτό μας αποδεικνύει το ότι αυτοί που έχουν κάτι να χάσουν (και άρα πράγματα να κερδίσουν...) δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι. Με άλλα λόγια, πρέπει να ψηφίσουμε μια κυβέρνηση-καμικάζι, να μη φοβάται τίποτα, τουλάχιστον όχι η ηγεσία της...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλαγή θα έρθει σε αυτόν τον τόπο όταν καταφέρει ο Έλληνας να αποκόψει τον εαυτό του από τα κόμματα.
Από την εποχή της πρώτης πτώχευσης του Τρικούπη μέχρι της σημερινής πτώχευσης (τρίτης κατά σειρά αν συμπεριλάβουμε και αυτή του Βενιζέλου)το μόνιμο κοινωνικοπολιτικό καρκίνωμα-πρόβλημα ήταν και είναι οι πελατειακές σχέσεις, η αισχρή πώληση της ψήφου στον κάθε πολιτικάντη.
Ουσιαστικά δεν ψηφίζουμε τον (θεωρητικά)καλύτερο αλλά αυτόν που θα μας τάξει πιο πολλά, άρα γιατί κλαιγόμαστε? Μήπως φταίμε και εμείς? Και ας αναρωτηθεί ο καθένας μας αν θα μπορούσε να αρνηθεί ένα διορισμό στο δημόσιο με το να μην ψηφίσει τον πολιτικάντη που του τον έταξε...

Φίλοι μου ο τόπος θα αλλάξει όταν αλλάξουμε μυαλά. Αλλά φαίνεται πως πρέπει να τραβήξει το τομάρι μας πολλά ακόμα μέχρι να συμβεί αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 21:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να γίνουμε ένα έννομο έθνος το οποίο να ανήκει στην Αμερική.. δεν με ικανοποιεί... εγώ λέω ότι μπορεί να γίνουν και οι δύο αλλαγές ταυτόχρονα.
Αφενός δηλαδή να ανεξαρτητοποιηθούμε, να γίνουμε δημοκρατία, και παράλληλα να γίνουμε έννομη δημοκρατία. Φτού και απ' την αρχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ , η διαχειρηση των πολλων ειναι και ηταν παντα ευκολη υποθεση , κυριως μεσα απο τον φοβο , φανταζομαι αναρωτηθηκες για το πότε ξεκινησαν ολα αυτα , απο ΠΑΝΤΑ

παντα υπηρχε αρχηγος , ειτε ειναι σε αγελη ειτε σε οικογενεια ειτε σε ομαδα
παντα υπηρχε η εκμεταλευση των πολλων αποτους λιγους , ειτε ηταν το ιερατιο ειτε ηταν ο βασιλιας


δυσκολοχωνευτο ? ναι συμφωνω και εγω δεν το αντεχω οσες σουρωτες και εαν πιω αλλα πολυ φοβαμαι οτι ειναι αληθεια ... δεν ξερω εαν μπορουμε να κανουμε κατι ... πραγματικα δεν ξερω , μπορω να σου προτεινω πολλες ιδεες για δραση ή αντιδραση αλλα οσο και εαν τις εχω επεξεργαστει καμια δεν φερνει αποτελεσμα για εναν απλο λογο , κανεις μα κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι ο "επαναστατης" που θα παρει την εξουσια δεν θα γινει ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ... και τοτε ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δυσκολοχωνευτο ? ναι συμφωνω και εγω δεν το αντεχω οσες σουρωτες και εαν πιω αλλα πολυ φοβαμαι οτι ειναι αληθεια ... δεν ξερω εαν μπορουμε να κανουμε κατι ... πραγματικα δεν ξερω , μπορω να σου προτεινω πολλες ιδεες για δραση ή αντιδραση αλλα οσο και εαν τις εχω επεξεργαστει καμια δεν φερνει αποτελεσμα για εναν απλο λογο , κανεις μα κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι ο "επαναστατης" που θα παρει την εξουσια δεν θα γινει ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ... και τοτε ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!!

Συμφωνώ σ' αυτά που λες. Πέραν αυτών όμως, το ότι μπορεί, κατά πάσα πιθανότητα, να πέσει κάθε προσπάθεια στο κενό, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει γίνει καν προσπάθεια! Έστω για το "γαμώτο" της υπόθεσης, έστω για να "τα τρώει" κάποιος άλλος και όχι συνέχεια οι ίδιοι, έστω για το "λες να..." .
ΥΓ. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία (γι'αυτό φροντίστε οι ανύπαντροι να μην λένε την πεθερά σας Ελπίδα )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω , φυσικα και πρεπει να γινεται ποσπαθεια και οχι μονο ... υπο συνθηκες ειμαι υπερ των ΑΚΡΩΝ ... ειδικα οταν πιανεις την πετρα και την πετας !! χαχα

θεωρω ομως οτι πρεπει να εχουμε κατανοησει ή να εχουμε προβληματιστει πανω στο ερωτημα "γιατι μεχρι τωρα ΠΑΝΤΑ γινονται τα ιδια?" που δεν ξερω εαν μας δωσει απαντηση αλλα εχω την "ελπιδα" οτι ισως να μπορουσε να μας κανει καλυτερος ... αλλα οταν μπλεκεις με την ελπιδα η ζωίτσα σε αρχιζει στις σφαλιαρες ... γιατι ειναι ΠΑΡΑ πολυ ζηλιαρα !!! οποτε ισως πρεπει να διαλεξουμε ή την ζωη ή την ελπιδα ...

η αποψη μου ειναι οτι πρεπει εμεις μεσα μας να αντιδρασουμε , να αντιδρασουμε με οτι κανουμε καθε μερα , με οτι σκεφτομαστε καθε μερα , με οσα μας πνιγουν αλλα δεν τα διωχνουμε δεν τα σπαμε ωστε να αναπνευσουμε οπως εμεις θελουμε ... οσο εμεις δεν κανουμε τιποτα για μας ειναι υποκρητικο να ζηταμε να αλλαξει κατι ... γιατι παντα ετσι ηταν και παντα ετσι θα ειναι μεχρι να καταλαβουμε οτι η αλλαγη ειμαστε εμεις οι ιδιοι και οχι οι αλλοι !!!!

αλλα ποσο ειμαστε σε θεση να αλλαξουμε ? μεγαλα λογια λεμε ολοι μας , ελαχιστοι ισως θα μπορεσουν να το κανουν ... θα εβαζε κανεις απο εμας το συμφερον του γειτοντα πανω απο το δικο μας ?


το τραγουδι απο το οποιο ειναι ο τιτλος του θεματος γνωστο , το εχω τραγουδησει δεκαδες φορες , μονο που καμια φορα νομιζω οτι αποτελεουσε αλλο ενα μεσο διαχειρησης των ανθρωπων , ας τους πεταξουμε το τραγουδι για να μας περασουν για δικους τους , ας τους ριξουμε το τραγουδι ωστε μεσα στην μεθυ τους να μη βλεπουν τα κενα μας ... και κοιταχτε , τωρα που τα τραγουδια σωπασαν τελικα φανηκαν ποσο κενο ηταν το συστημα τους ...

φυσικα το τραγουδι θα το τραγουδαω και θα το τραγουδησω ευχομαι συντομα και στους δρομους ... το τραγουδι ειναι και ηταν πεντακαθαρο , απλα επιτρεψαμε να γινει οπλο στα χερια τους ...

ξεφυγα ? το ξερω ... χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα από την τεχνολόγια η εξουσία μπορεί να μοιραστεί στους πολλούς, καθιστώντας δύσκολη την εκμετάλλευση. Και χωρίς τη τεχνολογία, αλλά δύσκολο.
Πρέπει να μοιραστούν οι εξουσίες, αυτή είναι η λύση για την εκμετάλλευση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτο ακριβως ειναι η λυση dr το επιασες πολυ κοντα στις αποψεις μου.
Εγω θα προτεινα να δοκιμασουμε κατι καινουργιο μακρυα απο επαγγελματιες πολιτικους.
Μια ομαδα επιστημονων και μονο να παρει απο τον λαο το χρισμα να κυβερνησει με γνωμονα την εξυπναδα,την λογικη,μακρυα απο οικονομικα συμφεροντα και χωρις διακρισεις.Ουτοπια?Μπορει.Ας το δοκιμασουμε ομως.Ελπιζω καποια στιγμη οταν γινουμε πολλοι να το καταφερουμε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 15:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτο ακριβως ειναι η λυση dr το επιασες πολυ κοντα στις αποψεις μου.
Εγω θα προτεινα να δοκιμασουμε κατι καινουργιο μακρυα απο επαγγελματιες πολιτικους.
Μια ομαδα επιστημονων και μονο να παρει απο τον λαο το χρισμα να κυβερνησει με γνωμονα την εξυπναδα,την λογικη,μακρυα απο οικονομικα συμφεροντα και χωρις διακρισεις.Ουτοπια?Μπορει.Ας το δοκιμασουμε ομως.Ελπιζω καποια στιγμη οταν γινουμε πολλοι να το καταφερουμε.

2233



Και οι περισσότερι πολιτικοί, επιστήμονες είναι. Δεν κατάφεραν τίποτα... Απ'τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να κυβερνάς, δεν είσαι απαλλαγμένος από τα προσωπικά συμφέροντα, Νικόμαχε και βάζεις αυτά πάνω από τα συλλογικά. Εκτός, βέβαια, από ιδιαίτερες περιπτώσεις. Και αν εσύ πχ θα μπορούσες να κυβερνήσεις όπως περιγράφεις, δεν θα μπορούσαν όλοι οι άλλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 16:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναρκισα555 νομιζω οτι ο dr αναφερεται στην χρηση των τεχνολογιων ... και οχι στου πολιτικους ως επιστημονες (τωρα οι δικοι μας τι ειδους επιστημονες ειναι δε θελω να σου πω γιατι θα κοκκινισει το φορουμ , και δεν θα ειναι απο κουμουνισμο χαχαχα)

dr , συμφωνω ομως μπαινουν παρα πολλα ΑΛΛΑ ...

με αρχικο το οτι εαν η εξουσια δεν θελει να αλλαξει τοτε ποτέ δεν θα επιτρεψουν στην τεχνολογια να συμμετεχει ή θα την κανουν στα ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ

η σημερινη τεχνολογια μας επιτρεπει να το κανουμε αλλα δεν βλεπω κανεναν προθυμο να το κανει ... γιατι αραγε ? (μα λενε πχ εν μεσω κρισης οτι το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι 19.000 ευρω ... μεσω της εφοριας εχουν τον μηχανισμο ωστε να επιβαλουν ενιαιο μισθο σε ολους τους πολιτες 19.000 ευρω ειτε εργαζονται ειτε οχι μεχρι να βγουμε απο την κριση ... θα μου πεις θα ελυνε το προβλημα ? οχι αλλα θα διορθωνε ενα μεγαλο αριθμο ανισοτητων οπου ο κλεφτης ειναι παντα ο κερδισμενος, τεσπα να μην απομακρυνομαι χαχα)

εν ολιγοις , για να ερθει η αλλαγη υπαρχουν "ισως" 2 τροποι ,
α) η ιδια η εξουσια να το κανει
β) βιαια να αντικατασταθει απο νεο συστημα με τον κινδυνο ομως που προαναφεραμε να ειναι το νεο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ απο το παλιο

τελος οτι τεχνολογια και να εφαρμοσουμε θα υπαρχουν παντα θεματα οπως , ποιος την διαχειριζεται και πως παιρνονται αποφασεις που δεν περνανε απο μια "σκληρη μηχανιστικη λογικη" , ποια θα ηταν η τεχνολογικη λυση σε ενα θεμα οπως το "προβλημα του σωλομοντα με το μωρο?" κοψτο στη μεση ? δε ξερω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 16:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa555 σε καμμια περιπτωση δεν εννοω επιστημονες πολιτικους οπως οι σημερινοι,που ποδοπατησαν τον ορκο τους με σκοπο το κερδος.
Και δεν ειναι επιστημονες για μενα οι αποφοιτοι οικονομικων και νομικων σχολων.Αληθεια,χρειαζονται πτυχιο για να μαθουν να κλεβουν τον ιδρωτα του λαου και να μαθουν τον Ποινικο Κωδικα και Δικονομια απ εξω και με ψεμματα και δολοπλοκιες να καλυπτουν παρανομες πραξεις?

Αν καταργηθει το χρημα ως μεσο συναλαγων τι δουλεια θα κανουν οι αποφοιτοι ΑΣΟΕ και αλλων βαρυγδουπων οικονομικων σχολων της υφηλιου?

Αν ολοι μας κατανοησουμε την αναγκη του κανε στους αλλους αυτο που θα ηθελες να κανουν σε σενα,τι δουλεια θα εκαναν οι αποφοιτοι των νομικων σχολων?

Καταλαβες τι θελω να πω?Αν καταφερουμε να στειλουμε στην εξουσια σωστα ατομα,η αλαγη θα εχει ηδη επιτευχθη.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 20:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Narkissa555 σε καμμια περιπτωση δεν εννοω επιστημονες πολιτικους οπως οι σημερινοι,που ποδοπατησαν τον ορκο τους με σκοπο το κερδος.
Και δεν ειναι επιστημονες για μενα οι αποφοιτοι οικονομικων και νομικων σχολων.Αληθεια,χρειαζονται πτυχιο για να μαθουν να κλεβουν τον ιδρωτα του λαου και να μαθουν τον Ποινικο Κωδικα και Δικονομια απ εξω και με ψεμματα και δολοπλοκιες να καλυπτουν παρανομες πραξεις?

Αν καταργηθει το χρημα ως μεσο συναλαγων τι δουλεια θα κανουν οι αποφοιτοι ΑΣΟΕ και αλλων βαρυγδουπων οικονομικων σχολων της υφηλιου?

Αν ολοι μας κατανοησουμε την αναγκη του κανε στους αλλους αυτο που θα ηθελες να κανουν σε σενα,τι δουλεια θα εκαναν οι αποφοιτοι των νομικων σχολων?

Καταλαβες τι θελω να πω?Αν καταφερουμε να στειλουμε στην εξουσια σωστα ατομα,η αλαγη θα εχει ηδη επιτευχθη.

2233



Α, μάλιστα! Ναι, κατάλαβα, Νικόμαχε

Το θέμα είναι πως αυτά τα σωστά άτομα αποτελούν άτομα ιδιαίτερα δυσεύρετα.

Όσον αφορά στην κατάργηση του χρήματος ως μέσου συναλλαγών, είναι μία σκέψη που έχω κάνει και γω άπειρες φορές(όπως και οι περισσότεροι, άλλωστε)!

Αλλά πιστεύω πως είναι πραγματικά ανέφικτη και μεις πολύ αδύναμοι για να την πραγματοποιήσουμε...

Τι να πω... μακάρι να μπορέσουμε κάποτε να συμβάλλουμε σε μια ΤΕΤΟΙΑ αλλαγή.

Edited by - Narkissa555 on 15/12/2010 20:34:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 21:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, σου παραθέτω παρακάτω ένα άρθρο, διορθωμένο, που είχα παραθέσεις παλαιότερα στα φόρουμ:


"Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω ειδικές γνώσεις σε θέματα πολιτικά, νομικά ή τεχνολόγικά.

Παρακάτω θα διαβάσεται την άποψη μου για το θέμα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας και γενικά της δημοκρατίας και πώς είναι εφικτή σήμερα.

Αυτό που δεν αναφέρεται σε καμιά βουλή, απο κανένα ΜΜΕ και απο κανέναν πολιτικό σήμερα, είναι ότι το πολιτικό μας σύστημα (αντιπρoσωπευτική δημοκρατία) πέραν του ότι είναι.. εκπρόθεσμο, υπο τη μορφή που έχει επι του παρόντως, είναι, ήταν και θα είναι "φαύλο" (βάλτε τα με τον Πλάτωνα για αυτό) εφόσον δεν τηρεί κάποιες προϋποθέσεις.


Πολλά από τα προβλήματα που έχει σήμερα η κοινωνία οφείλονται ακριβώς στην κακή λειτουργία της δημοκρατίας, η οποία, σε αντίθεση με ΟΛΟΥΣ τους άλλους τομείς της μοντέρνας ζωής, ΔΕΝ έχει υποστεί εκσυσγχρονισμό, αλλά έχει μείνει ίδια εδώ και αιώνες.


Ας μπούμε λοιπόν στο κυρίως θέμα.

Το ότι ο κόσμος γυρίζει γύρω απο μία μικρή πολιτική ελίτ (όπως επισήμανε και ο ευρωβουλευτής Nigel Farage) είναι ξεκάθαρο ότι οφείλεται στην ανεπάρκεια της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας.


Γιατί ξεχάσαμε ότι η τελευταία δεν είναι παρα μία σύμβαση,

μία φάση μέχρι να βρεθεί κάποια καλύτερη λύση, κάποια αμεσότερη μορφή δημοκρατίας, και δεν ένα αυτοσκοπός. Η αντιπροσώπευση σε μια δημοκρατία είναι προϊόν ανάγκης, όχι βέλτιστης επιλογής.


Κάποιους βέβαια τους συμφέρει να λένε αλλιώς τα πράγματα...

Ο Πλάτωνας λοιπόν θεωρούσε ότι η δημοκρατία ήταν πολίτευμα "φαύλο", επειδή ο λαός πέφτει θύμα των δημαγωγών και αυτοί παρασέρνουν το έθνος στη καταστροφή (το ίδιο δηλαδή που συμβαίνει και σήμερα).


Συνεπώς είναι φανερό ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι η μείωση(ή η καθαίρεση) των εξουσιών που έχουν οι δημαγωγοί.


Δημαγωγός σήμερα δεν μπορεί να γίνει ο καθένας, αλλά αυτός που έχει την οικονομική δύναμη ή/και την υποστηρίξει από άλλες πολιτικο-οικονομικές δυνάμεις.


Ο Μεγαλύτερος σύγχρονος δημαγωγός είναι η διαφήμιση.


Ο ΛΟΓΟΣ, που ο εκάστοτε λαός πέφτει θύμα των δημαγωγων, είναι είτε η έλλειψη κριτικής ικανότητας, είτε η -όπως είναι φυσικό- αδυναμία του να αντιλαμβάνονται ανα πάσα στιγμή αν κάποιος του πουλάει κουτόχορτο.

Ο λαός δεν είναι υποχρεωμένος να είναι "ντετέκτιβ" για κάθε άτομο που προφασίζεται καλές προθέσεις.

Όμως είναι επιτακτικό να έχει μια -όσο το δυνατόν περισσότερο- αναπτυγμένη κριτική ικανότητα.


-->*Για να υπάρξει ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας ενός λαού είναι αναγκαία η σωστή παιδεία.


-->*Για ένα λαό που ΈΧΕΙ αναπτυγμένη κριτική ικανότητα, αυτο που του λέιπει για να λάβει αυτόβουλα μια σωστή απόφαση, είναι η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.


Όταν έχουμε ΚΑΙ σωστή παιδεία ΚΑΙ σωστή πληροφόρηση, ΤΟΤΕ είμαστε σε θέση να έχουμε μια υγειή δημοκρατία.

Όσοι θεωρούν ότι ισχύει κάτι διαφορετικό, ή αφήνουν ακαθόριστες το ποιες είναι οι απαραίτητες προϋποθέσεις, είναι είτε επικίνδυνα ηλίθιοι, είτε επικίνδυνα κακόβουλοι.

Ας πάμε όμως σε μια άλλη ψευδαίσθηση που σκοπίμως καλλιεργείται σήμερα στο μυαλό του κόσμου.

Η έκφραση "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία" για το πολίτευμα που υφίσταται, είναι παραπλανητικώς ανακριβής.


Ο λαός σήμερα δηλαδή δεν εκλέγει αντιπροσώπους

αλλά ηγέτες.

Και η διαφορά έγκειται στο εξής: Η δουλειά του αντιπρόσωπου είναι απλά να εκφέρει, να εκφωνήσει, τις αποφάσεις του αντιποροσωπευόμενου.

Το ποιες είναι όμως οι αποφάσεις του λαού οι σύγχρονοι πολιτικοί ηγέτες δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν καθώς δεν πραγματοποιείται καμία δημοσκόπιση (και όταν σπανίως πραγματοποιείται έχουν την δυνατότητα να την "βάλουν στην άκρη" όπως δείχνει η σύγχρονη ιστορία) ή κάποια επίσημη επικοινωνία με τον λαό.


Είναι αδιαμφισβήτητο ότι οι δήθεν "αντιπρόσωποί" μας παίρνουν αποφάσεις αυτόβουλα και χωρίς να ζητάνε τη λαϊκή συνένεση ή απλά στήριξη.


Επομένως, αφού μας εξουσιάζουν άτομα τα οποία δεν περιορίζονται στον ρόλο του αντιπροσώπου, αλλά οι εξουσίες τους επεκτείνονται στον ρόλο του ηγέτη, δεν έχουμε αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

Έχουμε ένα καθεστώς ημιδημοκρατίας ή, αλλιώς, μια αντιπροσωπευτική ολιγαρχία.

Πάντως όχι δημοκρατία.


Το να το πιστεύει κάποιος αυτό, είναι εσφαλμένο επιπροσθέτως για το λόγο ότι η εξουσία υπηρετεί και έχει υπηρετήσει, στο παρόν και στο παρελθόν, ιδιωτικά συμφεροντα. Αυτό το αντιλαμβάνεται κάποιος εύκολα τόσο από τα τρέχοντα πολιτικά τεκτενόμενα όσο και από τα περασμένα.


Το ότι δεν έχουμε δημοκρατία αποδεικνύεται και εμφανώς από το γεγονός ότι το όνομα του πολιτεύματος δεν είναι δημοκρατία, αλλά αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Έχουμε δηλαδή μια ΜΟΡΦΗ δημοκρατίας

αλλά όχι δημοκρατία μονολεκτικά. Αυτό έπρεπε και πρέπει, να γίνεται ξεκάθαρο στα σχολικά βιβλία παγκοσμίως.


Ένα ακόμη πράγμα που πρέπει να γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι άλλο πράγμα η άνεση και άλλο πράγμα η δημοκρατία. ’νεση μπορεί να υπάρχει και σε ένα δικτατορικό ή κουμουνιστικό ή βασιλικό πολίτευμα (άσχετα αν η εξουσία επιλέγει, αργά ή γρήγορα, για τη μεγιστοποίηση του κέρδους της, να ξεχζουμίσει τον λαό - όπως συμβαίνει σήμερα).

Ας εξετάσουμε τώρα γιατί ο σύγχρονος κόσμος "χρειάζεται" την Αντ/κη Δημ/α.


Ο λόγος, ο καθαρά πρακτικός λόγος, για τον οποίο αρχικά δημιουργήθηκε η ανάγκη για αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι γιατί ήταν (και είναι) αδύνατο, να μαζευτεί μεγάλο πλήθους λαού, σε ένα χώρο για να πάρει μια απόφαση.

Όταν ο πληθυσμός μιας πόλης δε ξεπερνά τα 10-20 χιλιάδες, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως μια πόλη έχει πληθυσμό πάνω από τρία εκατομμύρια, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.


-Αυτό βέβαια έχοντας ως δεδομένο, επαναλαμβάνω, ότι στο λαό παρέχετε η κατάλληλη παιδεία που του δίνει την δυνατότητα να παίρνει σωστές αποφάσεις-


Αν δεν του παρέχετε η σωστή παιδεία τότε είναι αδύνατον να υπάρξει οποιαδήποτε μορφή δημοκρατίας (επομένως σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα 'πρεπε καν να συζητάμε για δημοκρατια).


Πλέον όμως το πρόβλημα του χώρου το λύνει η τεχνολογία,

η οποία μας παρέχει τη δυνατότητα, χωρίς να χρειάζεται να είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι σε ένα μέρος,

να επικοινωνούμε ΚΑΙ να παίρνουμε αποφάσεις.


Τα τελευταία 2000 χρόνια έχει εκσυγχρονιστεί μέσω της τεχνολογίας ο τρόπος που επικοινωνούμε, ενημερώνόμαστε, ψυχαγωγούμαστε, εργαζόμαστε, ανταλλάσουμε χρήματα ή προϊόντα και γενικά ο τρόπος που ζούμε.


Ο τρόπος όμως λειτουργίας της δημοκρατίας όχι μόνο δεν έχει αλλάξει αλλά έχει γίνει και λιγότερο άμεσος.


Στην αρχαία Ελλάδα ο κόσμος ψήφιζε γράφοντας πάνω σε κομμάτια αγγείων ή υψώνοντας τα χέρια του στην εκκλησία του δήμου.

Σήμερα λόγω του μεγάλου πλήθους των ανθρώπων δεν υπάρχει εκκλησία του δήμου (υπάρχει όμως το διαδίκτυο) και εκ τούτου χάνεται η αμεσότητα της αυθεντικής δημοκρατίας.


Η ψήφοφορία όμως με κομμάτια αγγείων έχει μείνει η ίδια, μόνο που τώρα χρησιμοποιούμε χαρτί αντί για πηλό και είναι μεγαλύτερη η γραφειοκρατία..


Γιατί όμως αυτό να είναι το μοναδικό πράγμα που τόσα χρόνια έχει παραμείνει το ίδιο;

Μήμπως συμφέρει κάποιους; Μήμπως συμφέρει να μην αγγίζουμε το θέμα;


Ας αναλογιστούμε, σε πόσα προβλήματα θα έδινε λύση η ίδρυση μίας άμεσης ηλεκτρινικής δημοκρατίας;


Για όσους θεωρούν ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο ή επικίνδυνο (πόσο πιο επικίνδυνο άραγε από την ήδη υπάρχουσα "δημοκρατία";) ας δούμε τα εξής:

-Τα κρατικά κεφάλαια, καθώς και το κεφάλαιο του καθενός μας ξεχωριστά, βρίσκονται μέσα στον υπολογιστή μιας τράπεζας (και όχι μόνο μιας για την ακρίβεια).

-Μέσω υπολογιστών γίνεται η διαχείριση του παγκόσμιου κεφαλαίου, δηλαδή η αύξησή του, η μεταφορά του, ο δανεισμός του κτλπ.

-Μέσω υπολογιστών ήδη στις περισσότερες χώρες ο λαός έχει τη δυνατότητα να πληρώνει τους φόρους του, ή να μεταφέρει τα χρήματα του απο ένα λογαριασμό μιας χώρας σε αυτόν κάποιας άλλης, ή να αγοράσει ένα προϊόν.

-Αν η χρήση της τεχνολογίας σε τέτοια ζητήματα δεν θεωρείται επισφαλής απο τις κυβερνήσεις, τους ειδικούς και γενικά τους ιδιώτες(που ξέρετε πόσο ευαίσθητοι είναι σε θέματα τσέπης)

τότε γιατί να θεωρηθεί επισφαλής μια ηλεκτρονική δημοκρατία;


-Τα οφέλη μιας άμεσης ηλεκτρονικής δημοκρατίας θα ήταν τεράστια για τον λαό και θα έβλαπταν μόνο τους μεγαλοκεφαλαιούχους ιδιώτες, αυτούς δηλαδή που κοιτούν πώς μέσα απο τη πολιτική, και κάτω απο το τραπέζι, να επιβάλλουν το συμφέρον τους στα έθνη.


Αυτοί θα εμπόδιζαν μία τέτοια προσπάθεια και θα την προπαγάνδιζαν και θα της έκαναν σαμποτάζ.


Οποιαδήποτε όμως πρόβλημα ασφάλειας, θα μπορούσε να λυθεί αν πρώτα υπήρχε η θέληση -και η απαίτηση- για τη δημιουργία μίας τέτοιας δημοκρατίας. Τα πάντα δηλάδή είναι εφικτά, αν υπάρχει η κατάλληλη θέληση.


Σε μία τέτοια περίπτωση -ηλεκτρονικής δημοκρατίας- δεν θα υπήρχε "βουλή" όπως την ξέρουμε.

Θα υπήρχε (όπως άλλωστε υπάρχει και τώρα) ένα σώμα απο τεχνοκράτες, απο προσωπικό δηλαδή με ειδικές γνώσεις, που δουλεύει για το κράτος, το οποίο θα μπορούσε να διοριστεί απο τον λαό καθ'εαυτόν(μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας) και με βάσει τα προσόντα και όχι όπως διορίζεται τώρα..

Με τον ίδιο τρόπο δηλαδή, που ένας εργοδότητης διορίζει έναν εργαζόμενο (κοιτώντας προϋπηρεσία γνώσεις κτλπ).


Αυτό που θα άλλαζε, σε μία τέτοια δημοκρατία, έιναι ότι θα ήταν παράνομο -συνταγματικά- οι διορισμένοι νομοθέτες να έπαιρναν οποιαδήποτε απόφαση για το κράτος και γενικά να έκαναν οποιαδήποτε αλλαγή θεσμική ή άλλη που αφορά τον λαό, αν δεν περνούσε πρώτα απο ηλεκτρονική ψηφοφορία (!!).


Εννοείται ότι θα υπήρχε, λόγω νόμου, λεπτομερής ηλεκτρονική παρουσίαση της προτεινόμενης μεταρρύθυμισης (με όρους τόσο για τον απλό λαό όσο και για τον εξειδικευμένο) καθώς και εξίσου λεπτομερής παρουσίαση των αντίλογων των διαφωνούντων (γίνεται δηλαδή κατάργηση της αερολογίας και των μισόλογων).


Οι διορισμένοι απο το λαό νομοθέτες θα ήταν πολλοί (μπορεί >1000 ή και >5000 ή και 10.000 και βάλε) σε πλήθος και θα έπαιρναν το μισθό ενός δημοσίου υπαλλήλου ανάλογα βέβαια και με τη δυσκολία της εργασίας τους. Ξαναλέω βέβαια ότι δεν είμα ειδικός σε θέματα δημόσιας δίοικησεις. Λύσεις υπάρχουν -δεν είναι εκεί το θέμα- εγώ κάνω προτάσεις που ίσως να μην έχουν περάσει από το μυαλό του κόσμου.


Βέβαια, προκειμένου να είναι βέβαιο ότι ο λαός ψηφίζει ή καταψηφίζει τις μεταρρυθμίσεις,

(Θα υπάρχει ένα συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο μεσα στο οποίο ο λαός θα πρέπει να ψηφίσει) θα πρέπει να υπάρχει μια ομάδα πολιτών, που είτει εθελοντικά, είτε με λαμβάνοντας κάποια συμβολική αμοιβή, να αναλαμβάνει για κάθε θέμα που τίθεται στο τραπέζι, να ψηφίζει.


Αν δηλαδή, θεωρητικά, δε ψήφιζε κανένας πολίτης μια προτεινόμενη μεταρρύθμιση (δεν αποκλείω να συνέβαινε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, που ο cappusino κ ο espresso είναι επιβαλλόμενες ασχολίες) τότε η μεταρρύθμιση θα περνούσε ανάλογα με τη ψήφο της πλειοψηφίας των κρατικών λειτουργών ή υπηρετών

όπως θα αποκαλούνταν οι "πολιτικοί" αυτού του πολιτεύματος.


Η ψήφος των τελευταίων επίσης ίσως να έχει την ισχύ 5 ή περισσότερων ψήφων, λόγω αυθεντίας (αυτό βέβαια και πάλι δεν της προσδίδει τρομερή ισχύ).


Αυτοί, οι κρατικοί λειτουργοί, θα ψηφίζονται κάθε διετία, τριετία ή τετραετία. Αν κάποιος δεν έπαιρνε αρκετές ψήφους θα έφευγε όπως ακριβώς θα γινόταν με οποιαδήποτε υπάλληλο κάποιας επιχείρησης.

Η πολιτική διαφήμιση όμως, καθιστάται ΠΑΡΑΝΟΜΗ, καθώς λειτουγεί ως μέσω πειθούς για απόκτηση ψήφων και όχι "αντικειμενικό πειστήριο".


Αυτά, τα αντικειμενικά πειστήρια, θα βρίσκονται στο διαδικτυακό προφίλ κάθε υποψηφίου και ο λαός θα μπορεί να τα κοιτάει για να κρίνει. Έπειτα ο κάθε υποψήφιος θα μπορεί να κάνει την πολιτική του παρουσίαση διαδικτυακά αναφέροντας τις θέσεις τους.


Για αυτή τη δουλειά θα υπάρχουν δημόσιοι υπολογιστές.

Επίσης πρέπει να αναφέρουμε ότι θα ψηφίζονται ΠΡΟΣΩΠΑ και όχι ΚΟΜΜΑΤΑ!


Ας επιστρέψουμε στο θέμα των μεταρρυθμήσεων.

Προκειμένου λοιπόν να εξασφαλίζεται ότι ο λαός θα ψηφίζει τις μεταρρυθμίσεις, (και δεν θα περνάνε παρατήρητες λόγω φραπέ) θα επιλέγονται κάποιοι χρήστες (προσέξτε τη λέξη που χρησιμοποιώ..) τυχαία, (πχ 100 απο κάθε νομό της Ελλάδας) διαφορετικοί κάθε χρόνο, αλλά με προτίμηση σε αυτούς που έχουν ειδικές γνώσεις

(γνώσεις οικονομικών, πολιτικής, νομικής, ψυχολογίας κλπ) οι οποίοι θα είναι υπεύθυνοι να διαβάζουν με προσοχή τις παρουσιάσεις των μεταρρυθμίσεων και να τις ψηφίζουν/καταψηφίζουν.


Αυτό θα μετράει ως προϋπηρεσία, αλλά αμοιβή είτε δε θα υπάρχει, είτε θα είναι συμβολική.


Θα υπάρχει λοιπόν ένα διαδικτυακό προφίλ για κάθε έλληνα πολίτη και θα αντιστοιχεί στον αριθμό ταυτότητας του ή και θα την αντικαθιστά. Εκεί θα καταγράφονται και τα πτυχία του, η προύπηρεσία του σε δημόσιες/ιδιωτικές υπηρεσίες και λοιπά.


Αυτό το προφίλ, θα το ενεργοποιεί σε κάποια δημόσια υπήρεσία, όταν θα αποκτάει πολιτικά δικαιώματα ή νωρίτερα. Κάπως έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον. Το προφίλ αυτό θα έχει έναν μοναδικό αριθμό, όπως η ταυτότητα (αν δεν την αντικαταστήσει τελικά).

Ο όρος "πολιτικός" σε ένα τέτοιο σύστημα άμεσης δημοκρατίας, σχεδόν καταργείται και η μυστική διπλοματία η οποία γίνεται εις βάρος των λαών, και καθίσταται είτε αδύνατη είτε εξαιρετικά δύσκολη, τόσο δύσκολη που και αν ακόμη βρεί πρόσφορο έδαφος κάπου, αφήνει "ίχνη" και υποψίες...

Αυτή είναι η οπτική μου επι του θέματος..."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/12/2010 21:55:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy