ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΤΥΠΟΙ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 21:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΟΒΑΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΕΘΑΝΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ?ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ Κ2 ΤΩΝ ΙΜΑΛΑΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΛΕΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ΙΝΤΙΑΝΑ ΤΖΟΟΥΝΣ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑΝΙ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΜΩΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ.

2233

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 01:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε πιστεύω πως το θέμα που άνοιξες ταιριάζει καλύτερα στην κατηγορία ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.

Τώρα όσο για αυτά που γράφεις δεν θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια καλύτερη ανάλυση για να καταλάβουμε και εμείς…
Δηλαδή, τι και ποιοι είναι οι απέθαντοι, τι εννοείς όταν λες τάρταρα, τι και ποιοι είναι οι Αρχαίοι, κλπ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 08:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΑΦΗΣ.ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΠΕΤΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΖΗΤΗΤΩΝ.ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΟΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΟΥ,ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ,ΤΙΣ ΙΝΔΙΚΕΣ ΒΕΔΔΕΣ,ΤΟ ΠΟΠΟΛ ΒΟΥΧ,ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ ΓΚΙΛΓΑΜΕΣ,ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΗΣ ΝΕΚΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ,ΤΗΝ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΗ ΒΙΒΛΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΕΔΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.ΣΑΣ ΒΕΒΑΙΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΙΠΤΙΚΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΘΑΝΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.
ΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΤΑΝΕΣ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΟΥ,ΟΙ ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ,ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΤΗΣ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΗΣ ΒΙΒΛΟΥ,ΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΓΕΝΕΙΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΠΟΠΟΛ ΒΟΥΧ,ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΤΩΝ ΒΙΜΑΝΑ ΤΩΝ ΙΝΔΙΚΩΝ ΒΕΔΔΩΝ,ΟΙ ΦΤΕΡΩΤΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΓΚΙΛΓΑΜΕΣ Κ.Λ.Π.
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΑΡΧΑΙΟΙ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ 10 ΕΩΣ 20.000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ Η ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ Η ΑΛΛΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΑΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ.ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΥΤΟΙ?ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΑΔΗΣ,ΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ,ΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΤΟΥ ΘΙΒΕΤ,ΑΛΛΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΟΥ ΕΝΝΟΩ.ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΙ Η ΚΑΚΟΙ?ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΑΝ ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ Η ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ?
ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.ΜΟΝΟ ΘΕΩΡΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΔΕΙΞΗ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ ΦΙΛΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΙ ΓΝΩΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 11:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ο elo έχει δίκιο για τη μεταφορά του θέματος στην ενότητα ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ, όπου και μεταφέρεται το παρόν θέμα.
Αυτού του είδους τα θέματα ανέκαθεν φιλοξενούνται στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ.

Θα σε παρακαλέσω επίσης, δοθείσης της ευκαιρίας, να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες ώστε να είναι τα μηνύματά σου πιο ευανάγνωστα
(η παραπάνω σύσταση ανήκει εξάλλου στην εθιμοτυπία του internet, το λεγόμενο Netiquette και είναι από τους παλαιότερους κανόνες σύμφωνα με τον οποίο, η γραφή στα κεφαλαία μόνο, είναι αντίστοιχο του να κραυγάζει κανείς).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 11:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΙ Η ΚΑΚΟΙ?

Δεν έχω ξεκάθαρη άποψη περί αυτού. Υποψιάζομαι μόνο, ότι τουλάχιστον κάποιοι από τους μεγάλους παλαιούς είναι τα καλύτερα παιδιά. Καθώς ως θεοί Σατανάδες που είναι μέσα στον φαινομενικό κόσμο, απεχθάνονται την θνητότητα και θα μπορούσαν να λειτουργούν ως καθρεύτες αυτής΄και ως ένας αναγκαίος μηχανισμός στην διαδικασία της πνευματικής εξέλιξης.

Μάλιστα κάποιοι από τους μαθητές τους, ισχυρίζονται ότι κάποιοι από τους Αγίους ηταν μυημένοι στην Δρακονιανή-Κρόνεια μαγεία.

Άλλωστε το πρώτο πράγμα που θα παρατηρήσεις στις πλείστες των αγιογραφιών, είναι το σατανικό βλέμμα που σε καλεί σε υποταγή στην συνειδητότητα και στην καρμική κάθαρση.

Θα μπορούσε αυτό να έχει κάποια σχέση με τον βαμπιρισμό και την αντιστροφική-Κρόνεια μαγεία.

Edited by - Dot on 10/12/2010 11:55:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 12:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποκάλυψις Κεφ. 1

5. και από του Ιησού Χριστού, όστις είναι ο μάρτυς ο πιστός, ο πρωτότοκος εκ των νεκρών και ο άρχων των βασιλέων της γης. Εις τον αγαπήσαντα ημάς και λούσαντα ημάς από των αμαρτιών ημών με το αίμα αυτού,
6. και όστις έκαμεν ημάς βασιλείς και ιερείς εις τον Θεόν και Πατέρα αυτού, εις αυτόν είη η δόξα και το κράτος εις τους αιώνας των αιώνων· αμήν.
7. Ιδού, έρχεται μετά των νεφελών, και θέλει ιδεί αυτόν πας οφθαλμός και εκείνοι οίτινες εξεκέντησαν αυτόν, και θέλουσι θρηνήσει επ' αυτόν πάσαι αι φυλαί της γης. Ναι, αμήν.
8. Εγώ είμαι το Α και το Ω, αρχή και τέλος, λέγει ο Κύριος, ο ων και ο ην και ο ερχόμενος, ο παντοκράτωρ.
9. Εγώ ο Ιωάννης, ο και αδελφός σας και συγκοινωνός εις την θλίψιν και εις την βασιλείαν και την υπομονήν του Ιησού Χριστού, ήμην εν τη νήσω τη καλουμένη Πάτμω διά τον λόγον του Θεού και διά την μαρτυρίαν του Ιησού Χριστού.
10. Κατά την κυριακήν ημέραν ήλθον εις έκστασιν πνευματικήν, και ήκουσα οπίσω μου φωνήν μεγάλην ως σάλπιγγος,
11. ήτις έλεγεν· Εγώ είμαι το Α και το Ω, ο πρώτος και ο έσχατος· και, ό,τι βλέπεις, γράψον εις βιβλίον και πέμψον εις τας επτά εκκλησίας, τας εν τη Ασία, εις Έφεσον και εις Σμύρνην και εις Πέργαμον και εις Θυάτειρα και εις Σάρδεις και εις Φιλαδέλφειαν και εις Λαοδίκειαν.
12. Και εστράφην να ίδω την φωνήν, ήτις ελάλησε μετ' εμού· και στραφείς είδον επτά λυχνίας χρυσάς,
13. και εν μέσω των επτά λυχνιών είδον ένα όμοιον με υιόν ανθρώπου, ενδεδυμένον ποδήρη χιτώνα και περιεζωσμένον πλησίον των μαστών ζώνην χρυσήν.
14. Η δε κεφαλή αυτού και αι τρίχες ήσαν λευκαί και ως μαλλίον λευκόν, ως χιών· και οι οφθαλμοί αυτού ως φλόξ πυρός,
15. και οι πόδες αυτού όμοιοι με χαλκολίβανον, ως εν καμίνω πεπυρωμένοι, και η φωνή αυτού ως φωνή υδάτων πολλών,
16. και είχεν εν τη δεξιά αυτού χειρί επτά αστέρας, και [bεκ του στόματος αυτού του εξήρχετο ρομφαία δίστομος οξεία, και η όψις αυτού έλαμπεν ως ο ήλιος λάμπει εν τη δυνάμει αυτού.
17. Και ότε είδον αυτόν, έπεσα προς τους πόδας αυτού ως νεκρός, και επέθηκε την δεξιάν αυτού χείρα επ' εμέ; λέγων μοι· Μη φοβού· εγώ είμαι ο πρώτος και ο έσχατος
18. και ο ζων, και έγεινα νεκρός, και ιδού, είμαι ζων εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν, και έχω τα κλειδία του άδου και του θανάτου
.

Αυτό με την παροχή του αίματος-ζωτικής ενέργειας-θείας κοινωνίας θα μπορούσε να συσχετιστεί με τον βαμπιρισμό και τους βασιλείς της γης.

Ποιοι είναι οι βασιλείς της γης;

Ποιος είναι ο άρχων τούτου του κόσμου;

Ποιος κατέβηκε στον Άδη;

Ποιος κρατάει τα κλειδιά του άδου και του θανάτου;

quote:
ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΑΝ ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΟΝΤΑ Η ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ?

Οι παλαιοί έβλεπαν τους θνητούς ως ζώα και αφού τους μάντρωναν τους κρέμαγαν ανάποδα για να ξεβρομίσουν από την αποπνικτική μπόχα της θνητότητας.

Κάτι μου θυμίζει αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 13:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ θα ήθελα σε παρακαλώ μια διευκρίνηση .
λες :
quote:
ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΟΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΟΥ,ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ,ΤΙΣ ΙΝΔΙΚΕΣ ΒΕΔΔΕΣ,ΤΟ ΠΟΠΟΛ ΒΟΥΧ,ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ ΓΚΙΛΓΑΜΕΣ,ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΗΣ ΝΕΚΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ,ΤΗΝ ΘΙΒΕΤΑΝΙΚΗ ΒΙΒΛΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

όλα αυτά τα κείμενα που αναφέρεις σε καμιά περίπτωση δεν εχουν συναρτηση με αυτο που λες :

quote:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ 10 ΕΩΣ 20.000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ Η ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ Η ΑΛΛΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΠΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Γιατί πολύ απλά Θεωρείται βέβαιο ότι η γραφή άρχισε από το σύστημα μέτρησης των Σουμέριων στην αρχαία Μεσοποταμία.
Οι αρχαιότερες Σουμέριες πινακίδες που έχουν ανασκαφεί ως σήμερα ανάγονται στο 3500 π.Χ., που γίνεται αποδεκτό σήμερα ως η εποχή εφεύρεσης από τον άνθρωπο της γραφής, συνεπώς έχουμε ένα ΘΕΜΑ 15.000 χρόνων που όπως και να το κάνουμε, κάνει τη θεωρία "σου" να "μπάζει" πολύ .
Επίσης ολα τα παραπάνω κείμενα που επικαλείσαι είναι σε διάστημα 3.000π.χ. εως 2ο-1ο αιώνα π.χ (τα λεγόμενα Χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας)εποχές με ανεπτυγμένο το εμπόριο και φυσικά γνωστό οτι ... κατοικούνται κι άλλες περιοχές .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 14:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΜΩΣ

quote:
ΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΤΑΝΕΣ ΤΟΥ ΗΣΙΟΔΟΥ

Οι ανθρώποι κατάγονται από τους Τιτάνες άρα είναι υπόλογοι σε αυτούς, και τα δικά τους αμαρτήματα βαραίνουν τα τέκνα τους.

Ο έφορος των ζώων Επιμηθέας-Ενλίλ(ο τιτάνας που κρεμάει ανάποδα και είναι ανώτερος σύμφωνα με τον Πυθαγόρα από τον αδελφό του)
καταδικάστηκε από τον Δία. Όχι όμως ο αδελφός του Προμηθέας-Ένκι-Εωσφόρος-Θώθ, που τελικά συμμάχισε με τον Δία.

Αυτό και μόνο, θα μπορούσε να πεί ότι υπάρχει αντισταθμιστικός παράγοντας, όπως και για τα πάντα μέσα στον Δυϊσμό.

Αυτό λένε και αυτοί της Keylontic Science, ότι δηλαδή υπάρχουν ερπετόμορφοι στην υπηρεσία του φωτός. Άλλωστε και ο Ένκι
ερπετόμορφος ήταν.

Ο Ένκι ήταν γνωστός και ως ο άρχοντας τούτου του κόσμου και ως άρχοντας των ερπετών και φυσικά ο Θώθ ήταν γνωστός ως σημαντική Σεληνιακή θεότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 15:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε Aitherovamon ευχαριστως να απαντησω διετκρινιστικα στις ερωτησεις σου.Ομως με δυσκολευει η αγνοια σου και η αμφισβητηση σου που προερχεται απο αυτην.Με σαφηνεια λεω οτι εχω μελετησει ολα τα κειμενα που ανεφερα.Λεγοντας μου οτι πουθενα δεν αναφερεται το κειμενο που εθιξα σε αυτα τα βιβλια με κανεις να υποθεσω οτι δεν τα εχεις μελετησει καθολου.Διοτι συμβαινει ακριβως το αντιθετο.Οι πληροφοριες αυτες βριθουν σε αυτα τα κειμενα.Μην περιμενεις να αναφερθω εκτενως μετα απο 40 χρονια ερευνας σε λιγες γραμμες.Επιλεκτικα σου λεω η θεογονια μιλα για γιγαντες τιτανες μαχες μεταξυ τους ταρταρα και αδη επικρατηση των φιλανθρωπων και καταποντισμο των κακων κρονιων.Η Αγια Γραφη μιλα για γιγαντες και την τιμωρια των κακων γιγαντων και των συνοδοιπορων τους ανθρωπων.Η Θιβετανικη βιβλος για τους κατοικους του κατω κοσμου.οι Βεδδες για τους πολεμους των θεων μπροστα στα ματια τους,το ιδιο το Γκιλγαμες με τις διαφορες θεοτητες ενκι ενλιν μαρντουκ ινανα κ/λ/π που ισως ειναι οι ιδιοι με τους των ελληνων με αλλα ονοματα.Γιατι λοιπον αρνεισαι οτι αυτα που αναρτησα υπαρχουν στα αρχαια κειμενα?
Οσον αφορα την παλαιοτητα των γραπτων σου λεω ενδεικτικα οτι η θιβετανικη βιβλος των νεκρων ειναι 5000 ετων οι βεδδες 4000.Επισης λες θεωρειται βεβαιο οτι η γραφη αρχισε στη σουμερια.το θεωρειται με το ειναι διαφερουν.Μη δινεις βαση στην επισημη αρχαιολογια και στην αιγυπτιακη θολολογια.Οτι λενε ειναι παντα συμφωνο με τις χριστιανικες και ισλαμικες επιταγες.αλλοιως αποκρυπτεται.Αν εσυ κι εγω βρεθουμε ναυαγοι σε ενα νησι και βιωσουμε καταστασεις και δεν εχουμε χαρτι και μολυβι να τα γραψουμε τι θα κανουμε?θακρατησουμε σημειωσεις χρησιμοποιωντας φυσικα υλικα και μετα απο 50 χρονια που θα μας σωσουν θα κατσουμε να τα γραψουμε.Οτι γραψουμε ομως θα εχει συμβει 50 χρονια πριν.Σκεψου το αυτο και βρες αναλογικα ποσο παλιες ειναι οι γραφες των λαων της γης.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 15:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε dot οι θεοτητες που αναφερεις ειναι υπαρκτα η φνταστικα προσωπα?αν ειναι φανταστικα οι προγονοι μας ειχαν μεγαλη φαντασια.εκει που εβοσκαν τα ζωα τους και εσπερναν τα χωραφια τους και πολεμουσαν ο ενας τον αλλο,εβρισκαν χρονο να σκαρωσουν φανταστικους θεους,ιπταμενα οχηματα ακτινες λειζερ κ.λ.π.δεν μπορω να το δεχθω αυτο.αρα ηταν υπαρκτα προσωπα.και τωρα αρχιζει η αναζητηση με δεδομενο αυτο.επομενωσ τι εγιναν αυτοι που πηγαν αν εφυγαν και γιατι.αυτα με απασχολουν.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να κατανοήσει τίποτα πέρα απο την θυμολογία-μυθολογία και τις εικόνες, και αν φτάσει σε καποιο εξελικτικό στάδιο
που να του επιτρέπει να κατανοήσει και να δει πέρα από τον χρόνο και τις εικόνες, και πάλι θα σημαίνει μέσα από παραβολές-αλληγορίες εικόνες.

ὁ ἄναξ, οὗ τὸ μαντεῖόν ἐστι τὸ ἐν Δελφοῖς, οὔτε λέγει οὔτε κρύπτει ἀλλὰ σημαίνει.Ἡράκλειτος

Σε κάποια ερωτήματα ο καθείς πρέπει να βρει τις δικές του απαντήσεις.

Edited by - Dot on 10/12/2010 16:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ σαφώς και δεν ισχυρίστηκα ότι έχω μελετήσει σε τέτοιο βαθμό τα κείμενα αυτά σε σχέση με εσένα ,
η ένσταση μου είναι, ότι η γραφή ανακαλύφθηκε πριν 5.000 χρόνια
και όταν η "γνώση" πλανάται 15.000 χρόνια πιστεύω οτι πιο αξιόπιστο είναι το "χαλασμένο τηλέφωνο" απ'οτι αυτά τα κείμενα τα οποία κάνουν αναφορές για γεγονότα πριν 15.000 - 20.000 χρόνια.
Εδω έχουμε αναπτύξει άριστα την γραφή και έχουμε άπειρα κείμενα για την πρόσφατη ιστορία και ο καθένας δίνει την ερμηνεία που θέλει
Απο την αλλη, ακόμα και η Παλαιά Διαθήκη μιλάει για τον Αδαμ και την Ευα , αλλά προσωπικά το θεωρώ ενα παραμυθάκι και τίποτα παραπέρα.
Ασε που οταν πάμε στα 20.000 χρόνια πριν μιλάμε για την μετα Ανώτερη Παλαιολιθική περίοδο οπότε και ξεκινά η μεταβατική Μεσολιθική περίοδος.
Εντελώς επιστημονικά δεν βρίσκω λογο ενας homo Sapiens να μπορεί να μεταφέρει τα "ιστορικά" γεγονότα τις εποχής του, και τι ερμηνεία θα μπορούσε βέβαια να δώσει (δεδομένο οτι η ομιλία προσδιορίζετε οτι ξεκίνησε πριν 30-50χιλ χρόνια)
Απο την αλλη "φωνες" όπως του Συγγραφέα Charroux Robert για παράδειγμα , που αναφέρει για υπερπολιτισμούς πριν 100.000 χρόνια , ειναι καθαρά και μόνο στη σφαίρα τις φαντασίας .
Ολα τα παραπάνω ειναι προσωπική άποψη , και σαφώς δεν υποδηλώνει κάποιου είδους μομφή στα λεγόμενα σου ,

Περιμένω την ανάλυση σου και τα φωτα σου στο θέμα που ξεκίνησες .
γιατί αν κρίνω απο την 40χρονη έρευνα σου εχεις πολλά να μας πεις ,

επομένως μην περιμένεις απο εμας την απάντηση τι γίνετε στο ... Κ9 (?) όπως είπες ,
γιατι προσωπικά μονο τον Λιακόπουλο εχω ακούσει να μνημονεύει αυτο το μέρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι το παραμύθι και τι είναι η θυμολογία; Παραμύθι είναι ίσως που κάποιοι ρηχοί και αξιολύπητοι υπανθρώποι νομίζουν ότι υπάρχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι το παραμύθι και τι είναι η θυμολογία; Παραμύθι είναι ίσως που κάποιοι ρηχοί και αξιολύπητοι υπανθρώποι νομίζουν ότι υπάρχουν.

Dot τι εννοείς ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dot
troll


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 16:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά συνέχισα αυτό:

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να κατανοήσει τίποτα πέρα απο την θυμολογία-μυθολογία και τις εικόνες, και αν φτάσει σε καποιο εξελικτικό στάδιο
που να του επιτρέπει να κατανοήσει και να δει πέρα από τον χρόνο και τις εικόνες, και πάλι θα σημαίνει μέσα από παραβολές-αλληγορίες εικόνες.

ὁ ἄναξ, οὗ τὸ μαντεῖόν ἐστι τὸ ἐν Δελφοῖς, οὔτε λέγει οὔτε κρύπτει ἀλλὰ σημαίνει.Ἡράκλειτος

Σε κάποια ερωτήματα ο καθείς πρέπει να βρει τις δικές του απαντήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 19:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon ας ξεκινησω απο το Κ2.Δεν ειναι μονο ο λιακοπουλος που το αναφερει.Εδω πριν προχωρησω θλω να πω δυο λογια περι λιακοπουλου.Εγω γνωριζα για τα θεματα που θιγει ο λιακοπουλος πολυ πριν τα εκδοσει.Στο θεμα μας για το Κ2 ο λιακοπουλος ειναι η εκτη κατα σειρα πηγη μου.οι προηγουμενες 5 αναφορες που εγω γνωριζω,μπορει να υπαρχουν κι αλλες,ειναι τα βιβλια του θιβετιανου λαμα της ιατρικης Τριτη Λομπσανγκ Ραμπα,οι αναφορες του φορειν οφις που βγαινουν καθε 30 χρονια στο φως και μιλουν για μυστικες αποστολες της ιντελιντζερ σερβις στο Κ2,Οι ερευνες των Ναζι οπου τα εγγραφα αναφερουν την εποπτεια της γκεσταπο σε αποστολες στα ιμαλαια
και αναφερουν το Κ2 ως #το συγκεκριμενο βουνο#,την μπλαβατσκυ που μιλα για την υπογεια σπηλια στο βουνο χωρις ονομα,την αρνηση των επισημων κινεζικων αρχων να επιτρεψουν να ονομασθει αυτο το βουνο και τελος τον λιακοπουλο.Αρκετες οι πηγες μου,συμφωνεις.
Οσον αφορα το αλλο θεμα εχω να πω τα εξης.
Ο ανθρωπος του Νεαντερταλ η επιστημη δεν ξερει ακριβως ποτε εμφανιστηκε.Ξερει ομως ποτε εξαφανιστηκε.10.000 πριν τον homo sapiens.δηλαδη το 50000 π.χ.οποτε εμφανιστηκε ο homo sapiens.Tα 10.000 χρονια που μεσολαβουν επικρατησε ο ανθρωπος των σπηλαιων του κρο-μανιον ο οποιος αρχισε τον αναρθρο λογο.Αρα 40.000 χρονια πριν υπηρχε ο λογος και ετσι αρχισε ο homo sapiens να μεταφερει τα βιωματα του στους απογονους του και αυτοι στους δικους τους μεχρι τον γραπτο λογο.Θυμησου το παραδειγμα με το νησι.Βεβαια ειναι απολυτως σωστο αυτο που λες οτι απο στομα σε στομα εχουμε χαλασμενο τηλεφωνο,αλλα καλε μου συνομιλητη χαλανε ολα τα τηλεφωνα ολων των λαων της γης,το ιδιο ακριβως?Μονο η γλωσσα αλλαζει.Να ειναι αντιγραφη?Παιζει και αυτο.


ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΤΩΝ ΜΩΥΣΗΖΩΝ Η Ο ΜΩΥΣΗΣ ΠΛΑΤΩΝΙΖΩΝ?


Ενα ερωτημα που αφορα πολλους τομεις της ερμηνειας των αρχαιων κειμενων.Μη ξεχνας οτι δεν εμπιστευομαι την ακαδημαικη επιστημη διοτι ειναι κατευθυνομενη.Ειμαι επιστημων και ξερω καλα τι λεω.Και μη με ρωτησεις σε παρακαλω τι επιστημη κατεχω γιατι επιθυμω την ανωνυμια.ΕΙΝΑΙ καλυτερα να ανταλασσουμε φωνες γνωσεις απροσωπα.Ετσι δεν επηρεαζουμε και δεν επηρρεαζομαστε.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 19:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου θυμίσω μονο πως ξεκίνησες το θέμα ...και που μας εφτασες
quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΟΒΑΡΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΕΘΑΝΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ?ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑ ΑΛΗΘΕΥΟΥΝ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ?ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ Κ2 ΤΩΝ ΙΜΑΛΑΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΛΕΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΥΠΟΥ ΙΝΤΙΑΝΑ ΤΖΟΟΥΝΣ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑΝΙ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΘΑΝΤΟΙ ΜΕ ΚΑΛΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΜΩΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ.

Επομένως ας τα πάρουμε απο την αρχή
κι ας μας πεις περισσότερα πράγματα για αυτούς τους ... "τύπους"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αναπτυξουν και αλλοι χρηστες τις αποψεις τους και αν υπαρχουν κενα θα τα συμπληρωσωΤο θεμα το ξεκινησα για να αντικρουσω η να συμφωνησω με αλλες αποψεις οχι υπερ η κατα των δικων μου.επιπροσθετως ειμαι μεσα στο αυτο θεμα απο την αρχη ως τωρα.επεκταθηκα μονο για τις απαραιτητες διευκρινισεις.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θεωρώ ότι η σκέψη είναι άχρηστη και δεν οδηγεί πουθενά. Αν θες να βρεις κάτι αληθινό πρώτα σταμάτα να σκέφτεσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 23:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Για τα υπόλοιπα μπορείς να ρωτήσεις τον Λιακόπουλο. Αυτός έχει άποψη, συγκεκριμένη, σε όλα όσα λες. Μάλλον για αυτό και όλοι των συμπαθούνε τόσο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 11:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι βρε παιδια ανακατευετε τον λιακοπουλο στο θεμα που εθεσα?Εψαχνα να βρω ενα φορουμ να εκθεσω μερικες αποψεις μου υστερα απο εκτεταμενες μελετες και προσωπικες εμπειριες και θεωρησα οτι το ESOTERICA.gr με εκφραζει.Δεν ξερω αν υπεθεσα σωστα.Θα δειξει.
Ο λιακοπουλος ειναι μακραν των αποψεων μου διοτι τα κανει σαλατα με αρχαιοελληνικα,ιουδαιοεβραικα,και εντελως προσωπικα του στοιχεια.Ανακατευει αρχαια κειμενα με χριστιανικα ορθοδοξα.θεο με διαβολο,αγγελους,ελοχιμ και πρασινοκοκκινα ατια.
Εγω μιλω μονο με γραπτα χειροπιαστ χωρις υποθεσεις και κανω μονο μια ερωτηση.Αν τα κειμενα αναφερονται σε πραγματικα γεγονοτα και δεν ειναι μυθοι,τι γινετε?Ειμαστε πλανημενοι ολοι η οχι?
Αυτο ειναι το θεμα μου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ρωτάω αντίστοιχα, είτε αυτά τα κείμενα όντως αναφέρονται σε πραγματικά γεγονότα είτε όχι τι αλλάζει αυτό για εμας; Θα μας δώσει το κλειδί της ευτυχίας ή μήμπως θα μπορέσουμε να "πείσουμε" τον κόσμο για τα ευρύματάς μας και άρα να αποδείξουμε ότι του έχουν πειπολλάκις ψέματα(κάτι που είναι και αυταπόδεικτο ουσιαστικά); Ή μήμπως θα ανακαλύπταμε την "αρχαία τεχνολόγια" και αυτό θα οδηγούσε.. σε τι; Στην απανταχού ευδαιμονία; Και σε ποιου χέρια θα την εμπιστευόμασταν την αρχαία τεχνολογία -αν- υπάρχει τέτοια;

Θεωρώ ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν θα συνέβαινε. Παρόλα αυτά είναι πράγματι καλό, για εμάς, και εφόσον έχουμε τη διάθεση, μέσα από τη μελέτη να καταλήγουμε σε συμπεράσματα που ενδεχομένως η ορθολογική πλην κατευθυνόμενη επιστήμη να μην κατέληγε.

Προσωπικά δεν τα 'χω διαβάσει αυτά τα κείμενα που αναφέρεις(Ενόχ κλπ) ούτε όλα τα έργα του Πλάτωνα ή του Ησίοδου, οπότε δε μπορώ να εκφέρω και άποψη. Ίσως κάποια άλλα μέλη να μπορούν(ίσως και σε παλαιότερα θέματα να το έχουν κάνει ήδη..).

Σου προτείνω φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ να μελετήσεις αυτό το θέμα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5979

Και εκεί ίσως, λέω ίσως, να βρεις κάποιες απαντήσεις. Ίσως απαντήσεις να υπάρχουν σε άλλα παλιά θέματα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/12/2010 12:39:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crucified
troll


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 14:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crucified  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο Δαήμων δικός μου είναι και παρατηρώ ότι έχω γράψει πολλές ηλιθιότητες και ότι έχω κάνει πολλά λάθη, και ορθογραφικά και με τους λεξαρίθμους κλπ. Αυτά τα λάθη και οι αντιφάσεις, είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης, καθώς είναι προϊόν του οίνου και της μέθεξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 15:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απεθαντοι υπαρχουν, με σαρκιο ομως οχι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 19:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φίλοι, καλησπέρα, θα μου επιτρέψετε, να πω κι εγώ
μια άποψη και να καταθέσω κάποια στοιχεία, για το θέμα,
απέθαντοι, καθώς, είναι μια έννοια, που απασχολεί τον
άνθρωπο, με πολλές έκφάνσεις..
Εγώ, θέλω να φέρω, απο το ευαγγέλιο του Ιωάννη, την προτελευταία παράγραφο,οπου στην αναφορά του,για τον Ιωάννη,στον Πέτρο,ο Χριστός,λέει:"τι προς σε, εάν θέλω αυτόν μείνει,έως έρθω;"...
"Και βγήκε, λέει το ευαγγέλιο, η φήμη, μεταξύ των μαθητών, ότι ο μαθητής αυτός( ο Ιωάννης)δεν θα πεθάνει..."
Εκεί,όμως,συμπληρώνει ο ίδιος ο Ιωάννης:"Δεν ειπε,δεν θα πεθάνει,αλλά, ότι θα μείνει..."
Όντως,ο Ιωάννης,πέθανε....
Αλλά,στην Αποκάλυψη, αναφέρεται, ότι θα ξανάρθει, μέσα απο το κείμενο: "δει σε πάλιν προφητεύσειν επι έθνεσι και βασιλείες πολλές".....
Επίσης, σε προφήτες,ο Θεός, είπε ότι δύναται να σηκώσει απο το χώμα,άνδρες δύναμης,στην κοιλάδα του Ιωσαφάτ, νομίζω...
Κι ειδε ο προφήτης τους άνδρες αυτούς...
Άνδρες, απο το παρελθόν, που θα ξανάρθουν, που ζούν,μέσα απο άλλες ζωές, για την τελευταία σύγκρουση, όπου όλοι θα κληθούν σε ένα μεγάλο αγώνα...
Τι λέτε, γι αυτή την εκδοχή των απέθαντων;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 22:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρνουμαι εξ ιθαγενειας να δεχθω οτιδηποτε απο ιουδαιο,εβραιο,χριστιανο συγγραφεα.Οτι εχουν γραψει η προφορικα αναφερουν ειναι η κλεμμενο η αρλουμπολογια με απωτερο σκοπο να εκτρεψουν τους Ελληνες απο την πατρωα φιλοσοφια.Αρα τα κειμενα της καινης διαθηκης ειδικα τα αποριπτω ως στοιχεια.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 22:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νικόμαχε τον Ερμητισμό τον απορρίπτεις ή τον αποδέχεσαι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kick
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 22:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα λοιπον, θα πρεπει να ψαξεις να βρεις τροπο να βγεις απο την τρυπα, γιατι πολυ απλα δεν ξερεις τι σου γινεται. Αν εκλεψαν οι Εβραιοι, τοτε εκλεψαν και οι Ελληνες απο τους Σουμεριους. Προσπαθησε να καταλαβεις τι σου λεει ο γιατρος η ψαξε να βρεις καποια αλλη αρρωστια για να ασχοληθεις, γιατι αυτη θα σε καψει, περισσοτερο ακομα και απο τον Λιακο, οπως αυτες εδω: www.e-e-e.gr

Αμα θελεις να παρεις τα οπλα. Παρε ενα μονο με μια μονο σφαιρα και
σκεψου καλα ποιον πρεπει να πυροβολησεις.

Μην περιμενεις απαντηση ουτε απο μενα, ουτε απο πανω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 23:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε dr jekyl συμφωνα με την αρχη της Αντιστοιχιας στα Ερμητικα κειμενα και συγκεκριμενα στο Κυμβαλειο,αυτο που ειναι πανω ειναι και κατω.το ηλιακο συστημα ειναι ιδιο με ενα ατομο.ο μικροκοσμος του ανθρωπου αντανακλαται στον μακροκοσμο του συμπαντος.Ηαρχη της νοησης ειναι το παν και το παν υπαρχει και κινει τα παντα,τα κανει και δονουν.
Ναι φιλε μου και αυτη η θεωρια περιλαμβανεται στις αναζητησεις μου χωρις αυτο να σημαινει οτι την δεχομαι η την αποριπτω.Απλα ειναι υπο ερευνα.Σε ικανοποιει η απαντηση μου?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε kick οπως θα ειδες απο την απαντηση μου στο γιατρο δεν κινδυνευω απο καμμια αρρωστια.Φροντισα και θωρακησα το νου μου με πολλη γνωση.Ειναι απροσπελαστος σε αρρωστιες.Μπορεις εσυ να μου πεις πως ειναι δυνατον να αντεγραψαν οι ελληνες τους σουμεριους οταν προυπηρχαν των σουμεριων 7.000 χρονια?η μηπως δεν το ξερεις αυτο?για αυτο πριν ανοιξεις τρυπα για να πεσω εγω φροντισε και ενημερωσου.
βρες μονος σου ετσι για να κουραστεις λιγο την ηλικια του μηχανισμου των αντικυθηρων και την ηλικια των ελληνικων πυραμιδων

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε kick το σκεφθηκα καλα το θεμα το ανελυσα διεξοδικα και αποφασισα περαν πασης αμφιβολιας,ποιον θελω να πυροβολησω.
θελεις να μαθεις?

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy