ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-υψηλη τεχνη επαφης με τον θεο μεσα μας η απλως μια μεθοδος χαλαρωσης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 17:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μικρος [γερος πια] ακουω γυρω μου πως ο ανθρωπος χρησιμοποιει μονο ένα μερος του εγκεφαλου του [10%] ενώ το υπολοιπο [90%] παραμενει μυστηριωδες στην αφανεια, ενώ του αποδιδονται απεραντες γνωσεις και ικανοτητες.Η αποκωδικοποιηση του Ομηρικου επους ΟΔΥΣΣΕΙΑ αποκαλυπτει πως η υψηλη τεχνη του διαλογισμου είναι το «κλειδι» που ανοιγει την πορτα στις απεραντες γνωσεις του μυστηριωδους [90%] του μυαλου μας.Ποσοι από εμας εχουν ζησει την εμπειρια;;;
Είναι οι γυναικες ικανες να διαλογισθουν αποσπαζοντας πληροφοριες από αυτό το κομματι του εγκεφαλου τους;;; Υπαρχει καποιο μελος του φορουμ που μπορει να μας ενημερωσει;;; 


allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 17:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν
quote:
Είναι οι γυναικες ικανες να διαλογισθουν αποσπαζοντας πληροφοριες από αυτό το κομματι του εγκεφαλου τους;;;


βρε αμοθεν δάκρυσα βρέ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 18:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν
quote:
Η αποκωδικοποιηση του Ομηρικου επους ΟΔΥΣΣΕΙΑ αποκαλυπτει πως η υψηλη τεχνη του διαλογισμου είναι το «κλειδι» που ανοιγει την πορτα στις απεραντες γνωσεις του μυστηριωδους [90%] του μυαλου μας.Ποσοι από εμας εχουν ζησει την εμπειρια;;;

Για να σοβαρευτούμε, μην μας την πέσουν τα θηλυκά του esoterica αστείο ήταν το παραπάνω..

Είπες οτι έχεις αποδικωποιήσει την Οδύσσεια.
Αν η Οδύσσεια είναι κωδικοποιημένη τότε κωδικοποιημένη θα είναι και η θεογονία του Ησίοδου.
Ποιός ήταν ο Ουρανός και ποιά ήταν η Γαία.
Εξ αυτών γεννήθηκαν οι Τιτάνες.
Οι Τιτάνες ευθύνονται και για τη δημιουργία όλων των γενών συμπεριλαμβανομένου και του θνητού γένους.
Ο κάθε Τιτάνας ταυτίζεται ταυτόχρονα με μία οντότητα και με μία φυσική δύναμη. Οι δυνάμεις αυτές παίζουν το ρόλο του ενδιάμεσου σε οτι αφορά την επικοινωνία με το ΟΛΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 19:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αμοθεν:

Είναι οι γυναικες ικανες να διαλογισθουν αποσπαζοντας πληροφοριες από αυτό το κομματι του εγκεφαλου τους;;;



Άμοθεν,ειλικρινά δεν με θίγει καθόλου το παραπάνω
που λες,ίσα-ίσα θα το υποστηρίξω αφού την άποψη
αυτή έχω και εγώ!

Μην φανεί καθόλου παράξενο,σε κανένα θηλυκό του φόρουμ,
που έχω αυτή την θέση,αλλά μου αρέσει να λέω τα
πράγματα με το όνομά τους!

Ο γυναικείος εγκέφαλος θεωρώ πως είναι κατά τι κατώτερος
αυτού του ανδρικού,σε θέματα που αφορούν την έρευνα κυρίως,
των θετικών επιστημών! Είτε μας αρέσει,εμάς τις γυναίκες,
είτε πάλι όχι,είναι μια αλήθεια!

Όπως είναι αλήθεια ότι ο ανδρικός εγκέφαλος σε θέματα
που άπτονται του συναισθήματος είναι παρασάγγας μακριά
του γυναικείου (εξ'ού και η έντονη διαίσθηση που την χαρακτηρίζει)!

Τέλος πάντων δεν θέλω ούτε και έχω αυτή την
δυνατότητα να μπω σε λεπτομέρειες επί του θέματος,
ανδρικός-γυναικείος εγκέφαλος,αλλά σε γενικές
γραμμές υπάρχουν διαφορές που αλλού θέτουν τον
άνδρα πιό πάνω και αλλού την γυναίκα!

Επί του συγκεκριμένου που θέτεις μάλλον ο ανδρικός
εγκέφαλος θα κάνει πολύ καλύτερη "δουλειά"
(και το λέω αυτό σε σχέση με την έρευνα και
τον αποσυμβολισμό των Ομηρικών επών)αλλά
στην λεκτική αντιπαράθεση που τυχόν θα προκείψει ο γυναικείος
εγκἐφαλος θα "κερδίσει" και με διαφορά !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 16/01/2011 19:12:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2011, 22:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν διαλογιζομαι,δεν ξερω αν ειμαι χαλαρος η οχι.
Δεν ξερω που ειμαι γιατι δεν γνωριζω τιποτα.Μονο το αντικειμενο του διαλογισμου βλεπω τετραδιαστατο.
Δεν ξερω καν,αν αυτο ειναι διαλογισμος.
Ξερω σιγουρα οτι βλεπω και ακουω,μονο αυτα που επιτρεπει ο νους.

Απο ανατολη μεχρι Δυση υπαρχουν πολλοι τροποι διαλογισμου.Ολοι
ομως καταληγουν εκει.Μαθαινεις οσα θελει ο νους,γιατι αυτος ειναι ο απολυτος κυριαρχος.Η συνειδηση εχει παει περιπατο.
Ο νους,λεει παντα αληθεια.Την αντεχεις η οχι,αυτος την λεει,γιατι δεν μπορει να πει ψεμματα.

Γυριζεις πισω στην συνειδηση και αν δεν προσεξεις ,το εχασες το παιχνιδι.Στο χωρο της συνειδησης ο νους ειναι αυτος που παει βολτα.
Αυτη η μεγαλη βαρεια και ασηκωτη αληθεια που σου ειπε ο νους,
αντιμαχεται την συνειδηση και συνηθως αυτος χανει.Η συνειδηση δεν
επιτρεπει,το θεικο,το μεγαλειο του νου.

Η συνειδηση,θελει να τα βαλλει ολα στο τραπεζι,να τα τεμαχισει και να τα αποδειξη.Αλλοιως ειναι,μυθοι και θεωρειες.

Εδω χρειαζεται η προσοχη και ο σταθερος νους.Να μην πηγαινει βολτα
οταν λειτουργει η συνειδηση.Να τον εχεις δεμενο με λουρι,διπλα σου!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 19:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε allzzaro
Δεν γνωριζω για τηνθΕΟΓΟΝΙΑ του ΗΣΙΟΔΟΥ,δεν εχω ασχοληθει ,λυπαμαι.
Διαβαζοντας όμως την περιγραφη της ασπιδας του ΗΡΑΚΛΗ,βλεπω μονο αλληγοριες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 19:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Νικομαχε
Γινε σε παρακαλω πιο σαφης ,εχεις κανει «επαφη» διαλογιζομενος με αυτό που αποκαλεις «νου» ;;; και πιο ηταν το αποτελεσμα;;; 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 20:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να ξεκινήσω ένα «πόλεμο» με κανεναν.Δεν είναι αυτός ο σκοπός που άνοιξα το θεμα.Ψαχνω ειλικρινά για ανθρώπους ,άνδρες η γυναίκες που κατέχουν την τεχνική για να κάνω μια «πολιτισμένη» συζήτηση.
Ξέρω πως το θέμα είναι πολύ δύσκολο και πως ελάχιστοι άνθρωποι στον κοσμο,γνωριζουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και ακόμη πιο λίγοι από αυτούς τελικά το επιτυχαίνουν.
Στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ γίνεται εκτεταμένη αναφορά από τον ΟΜΗΡΟ για αυτή την υψηλή τέχνη και δίνονται όλες οι συμβουλές για τον τρόπο που επιτυγχάνεται η «επαφή» με τον «άλλο εαυτό μας».
Σε ότι αφορά τις γυναικες,γινεται σαφής διαχωρισμός από τους ανδρες,εχουν κάτι λιγότερο επαφή με τον «άλλο τους εαυτό» είναι αδυνατη.Δεν θέλω κάποια να το πάρει προσωπικα,αν έτσι αποφάσισε ο «δημιουργός» θα είχε τους λόγους του.
Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε κάτι τέτοιο είναι να δούμε διαχρονικά τα επιτεύγματα της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας ,ώστε να έχουμε μια άποψη.
Ο λόγος που θέτω το ερώτημα για τις γυναίκες είναι πως αναζητώ όσες έχουν προσωπική εμπειρία να την καταθέσουν 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 20:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ
Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να ξεκινήσω ένα «πόλεμο» με κανεναν.Δεν είναι αυτός ο σκοπός που άνοιξα το θεμα.Ψαχνω ειλικρινά για ανθρώπους ,άνδρες η γυναίκες που κατέχουν την τεχνική για να κάνω μια «πολιτισμένη» συζήτηση.
Ξέρω πως το θέμα είναι πολύ δύσκολο και πως ελάχιστοι άνθρωποι στον κοσμο,γνωριζουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και ακόμη πιο λίγοι από αυτούς τελικά το επιτυχαίνουν.
Στην ΟΔΥΣΣΕΙΑ γίνεται εκτεταμένη αναφορά από τον ΟΜΗΡΟ για αυτή την υψηλή τέχνη και δίνονται όλες οι συμβουλές για τον τρόπο που επιτυγχάνεται η «επαφή» με τον «άλλο εαυτό μας».
Σε ότι αφορά τις γυναικες,γινεται σαφής διαχωρισμός από τους ανδρες,εχουν κάτι λιγότερο επαφή με τον «άλλο τους εαυτό» είναι αδυνατη.Δεν θέλω κάποια να το πάρει προσωπικα,αν έτσι αποφάσισε ο «δημιουργός» θα είχε τους λόγους του.
Ο μόνος τρόπος να ελέγξουμε κάτι τέτοιο είναι να δούμε διαχρονικά τα επιτεύγματα της παγκόσμιας επιστημονικής κοινότητας ,ώστε να έχουμε μια άποψη.
Ο λόγος που θέτω το ερώτημα για τις γυναίκες είναι πως αναζητώ όσες έχουν προσωπική εμπειρία να την καταθέσουν 




Το ερώτημα φίλε Άμοθεν είναι αν το σωστό βρίσκεται στην έννοια που χρησιμοποιείς/ούμε "άλλος μας εαυτός" ή ενδεχομένως πιο σωστό θα ήταν να τον ορίσουμε ως "τον άγνωστο εαυτό μας"....ή ενδεχομένως "Γνωστό-άγνωστο εαυτό" και αυτό διότι αυτός ο εαυτός , μας κάνει προβολή καθημερινά τόσο την ύπαρξή του αλλα και την ουσία του η οποία φωτογραφίζεται διαμέσου των επιθυμιών που μας προβάλλει και απαιτεί την ικανοποιησή τους...

Θα μ'ενδιέφερε η άποψή σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2011, 22:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Φιλε Νικομαχε
Γινε σε παρακαλω πιο σαφης ,εχεις κανει «επαφη» διαλογιζομενος με αυτό που αποκαλεις «νου» ;;; και πιο ηταν το αποτελεσμα;;; 
_________________________________________________________________

Αμοθεν επειδη δεν ειναι ευκολο να επαναλαμβανω τα ιδια,αν κοιταξεις σε αλλο τοπικ εχω αναλυσει τι ακριβως συνεβη και τι εξακολουθη να συμβαινει.Το τοπικ ειναι στην γνωση και περιλαμβανει συνομιλιες,με
αλλους δυο συνδικτυους.Θα καταλαβεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε.

Υπάρχουν μερικά ανοιχτά θέματα που πραγματεύονται το διαλογισμό και μπορείτε να τα επισκεφθείτε στα ακόλουθα links:

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ H ΠΡΟΣΕΥΧΗ;

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΖΕΝ, Η "ΚΑΘΙΣΜΑ"...Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

διαλογισμος

Ο ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΗ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 12:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε agnostic
Δυστυχως η ευτυχως όλα αυτά τα θεματα που ανοιγω εχουν αμεση σχεση με την αποκωδικοποιηση του Ομηρικου επους ΟΔΥΣΣΕΙΑ,γιατι γι’αυτά ενημερωνει ο ΟΜΗΡΟΣ. Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα-Αθανασια-διαλογισμος-διαγαλαξιακα ταξιδια-κ.α.π.Η θεωρια είναι νεα και πρεπει να ολοκληρωθει πιστευω σε μια κατηγορια,αλλοιως θα χαθει η «μπαλα» για οποιον ειλικρινα επιθυμει να ενημερωθει.Αν νομιζεις πως πρεπει να τα αλλαξεις κατηγορια,γιατι αυτό επιβαλλουν οι οροι του φορουμ,θα με αναγκασεις να αλλαξω τον τιτλο τους και να τα ανεβασω παλι.
Εχω όμως και καποια παραπονα από εσας τους συντονιστες,είναι δυνατον καποιος να απαντα στο θεμα μου [ο θησαυρος του ατρεα] και καποιος άλλος να πιανεται από μια λεξη του φιλου που προσπαθει να καταθεσει την αποψη του και ν’αρχισει να μιλα για ,αγαπη;;; στελνοντας ετσι το θεμα στα αζητητα;;; 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 12:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστόσο και παρά τις παρατηρήσεις σου φίλε Άμοθεν , δεν απαντάς σε ερωτήσεις που σκοπό έχουν να μπορέσουμε -όλοι μας- να εστιάσουμε καλύτερα το θέμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 13:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε
Θα σου τα πω όλα,σε οποιο επιπεδο επιλεξεις εσυ,το θεμα είναι αν θ’αντεξεις την αληθεια.
Στο θεμα μας τωρα,μιας και βρεθηκαμε επιτελους.
Πιστευεις πως βοηθα στην αναζητηση της αληθειας ο τροπος που εκφραζεσαι μεσα στο φορουμ;;;
Π.Χ. εμφανιζεσαι στο θεμα [ο θησαυρος του ατρεα] οπου προσφατα εχουν κατατεθει αποδειξεις όχι θεωριες ,παγκοσμιου εμβελειας,και τι κανεις,πιανεσαι από μια λεξη από την αποψη που ο προηγουμενος φιλος κατεθετε και αρχιζεις να μας μιλας για την [αγαπη]!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειναι συμπεριφορα αυτή,θελεις να σε παρω στα σοβαρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Σου ανοιξα θεμα για την αγαπη,ειδικα για σενα,για να βγαλεις τα απωθημενα σου.Δεν το καταλαβες;;;
Περιμενω της εξηγησεις σου και θ’αρχισουμε τα του διαλογισμου.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 13:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν -τιμή μου- και περιμένω να απαντήσεις στα ερωτήματα που -σου- έχω κάνει πιο πάνω...επίσης θα ήθελα να μου πείς τι σε έχει ενοχλήσει ακριβώς και σου δίνω τον λόγο μου , ότι θα τοποθετηθώ επαρκώς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 18:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε
Πες μου πρωτα την αποψη σου για τα στοιχεια που αποκαλυπτει με τις διαστασεις του το μεγαλιθικο μνημειο [ο θησαυρος του ατρεα].
Πες μου στη συνεχεια την αποψη σου για τα αστρονομικα μεγεθη που αποκαλυπτονται από τον αριθμο των στιχων της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.
Βρες τι μ’εχει ενοχλησει και δωσε εξηγησεις,πιο συγκεκριμενος από ότι υπηρξα ηδη δεν μπορω να γινω.
Και μετα θα μιλησουμε για τον διαλογισμο.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 19:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε εαρινε
Πες μου πρωτα την αποψη σου για τα στοιχεια που αποκαλυπτει με τις διαστασεις του το μεγαλιθικο μνημειο [ο θησαυρος του ατρεα].
Πες μου στη συνεχεια την αποψη σου για τα αστρονομικα μεγεθη που αποκαλυπτονται από τον αριθμο των στιχων της ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ.
Βρες τι μ’εχει ενοχλησει και δωσε εξηγησεις,πιο συγκεκριμενος από ότι υπηρξα ηδη δεν μπορω να γινω.
Και μετα θα μιλησουμε για τον διαλογισμο.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ.




Το θέμα εδώ -αν δεν κάνω λάθος- είναι άλλο φίλε μου Άμοθεν και αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται στον διαλογισμό...αν θέλω/ήσω να τοποθετηθώ στους θησαυρούς του Ατρέα , θα το κάνω αλλα εδώ μιλάμε για άλλο θέμα...κάνω λάθος???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 19:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε εαρινέ
Είναι μονόδρομος δυστυχως,πρεπει να μου αποδείξεις τις ευγενείς προθέσεις σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2011, 21:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε εαρινέ
Είναι μονόδρομος δυστυχως,πρεπει να μου αποδείξεις τις ευγενείς προθέσεις σου.




Τι σημασία έχουν οι προθέσεις φίλε μου...όλοι εν'τέλλει έχουν -κατα δήλωσήν τους- τις καλύτερες των προθέσεων...
Έχω την αίσθηση , ότι εδώ δεν καταθέτουμε τις προθέσεις μας αλλα τις απόψεις μας και σε κάθε περίπτωση , μπορεί να μην συμφωνήσω μαζί σου ενδεχομένως .... ωστόσο θα σεβασθώ εσένα ως άνθρωπο σε διαβεβαιώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2011, 17:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ- Η ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ «ΘΕΙΑΣ ΓΝΩΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΛΟΒΟΥ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ.
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ.
ΓΝΩΘΙ Σ’ΑΥΤΟΝ
«Ου δυναμαι πω κατά το Δελφικον γραμμα γνωναι εμαυτον γελοιον δη μοι φαινεται τουτο ετι αγνοουντα τα αλλοτρια σκοπειν»
Μεταφραση.-«Δεν ειμαι δηλαδη ακομη ικανος,συμφωνα με την Δελφικη επιταγη,να γνωριζω τον εαυτο μου,και μου φαινεται ανοητο,ενώ αγνοω ακομη αυτό,ν’ασχολουμαι με άλλες υποθεσεις»
ΠΛΑΤΩΝ
ΦΑΙΔΡΟΣ 229,230 e

ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ
Το μυαλο του ανθρωπου είναι ικανο μιας ιδαιτερης προμελετημενης ενεργειας της θελησης,διαλογισμος,η επιτυχημενη εφαρμογη της οποιας εχει σαν αποτελεσμα την ανυψωση του σε ανωτερο επιπεδο συνειδητοτητας.Ενα βασιλειο προνομοιουχων,τετοιο που συχνα ονειρευεται καποιος,αλλα ποτε δεν θεωρησε πραγματικο.Παρ’ολο που ο καθενας μας κατεχει τον ιδαιτερο αυτόν μηχανισμο ,σχεδον κανεις,παρα μονο ορισμενα επιλεκτικα διαλεγμενα ατομα,από κάθε γενια,ανακαλυπτουν τον τροπο με τον οποιο μπορει να ενεργοποιηθει και ακομη λιγωτεροι από αυτους που εχουν κανει την ανακαλυψη στην πραξη,επιτυγχανουν την πνευματικη μεταμορφωση στον υψηλοτερο βαθμο της.Ειναι τετοια η πνευματικη αλλαγη και τοσο μεγαλη η αμοιβη που προσφερεται στον επιτυχοντα μυστη,ώστε ακομη και σημερα να θεωρειται το μεγαλυτερο μυστικο από την εμφανιση του ανθρωπου στη ΓΗ,το ΜΟΝΟ μυστικο,η ΠΗΓΗ ολων των γνωσεων και ολων των επιστημων στο συμπαν.
Το πιο μεγαλο μυστικο ολων των εποχων,αυτό για το οποιο αφ’ενός μεν δημιουργηθηκαν μυστικοι κωδικες και αλληγορικες εκφρασεις,χυθηκαν τονοι μελανης για την συγκαλυψη του,αφ’ετερου δε επινοηθηκαν μυστικες αδελφοτητες,ταγματα,εταιρειες,ιπποτες,μυστικοι οργανισμοι και θρησκειες για την εκμεταλλευση των ευεργετημα των του, είναι συγχρονως αυτό που,από τετοιες συμπεριφορες, οδηγησε διαχρονικα την ανθρωποτητα στην δυσκολη κατασταση που βρισκεται σημερα.
Ο Μεντης –Αθηνα είναι απολυτα σαφης,όταν μεσα από τα Ομηρικα Επη,μας ενημερωνει πως,η μυστικοτητα είναι λαθος επιλογη.Οι Ελληνες αθανατοι δεν τοποθετησαν τον Ε.Γ.Κ μεσα στον εγκεφαλο του ανδρα,και τον ιδιαιτερο μηχανισμο του διαλογισμου για να επικοινωνουμαι μαζι του, για να γινομαστε πλουσιωτεροι και να περναμε καλα σε αντιθεση με τους υπολοιπους συνανθρωπους μας που υποφερουν,το εκαναν για να μπορεσουμε,ολοι μαζι χωρις εξαιρεσεις,ν’ανακαλυψουμε τις λυσεις που θα σωσουν τον πλανητη απο τους κινδυνους που καιροφυλακτουν στην μελλοντικη πορεια του.Τωρα ξερουμε πως το ζητουμενο δεν είναι οι λιγοι, που κατι γνωριζουν,να περνανε καλα ,αλλα ολοι μαζι ν’ανακαλυψουμε το μυστικο της αθανατης ζωης και της μεταβασης μας στο γαλαξια.
Βασισμενος στην προτροπη του Μεντη-Αθηνα,πως ο διαλογισμος είναι κοινο αγαθο για ολους τους ανδρες του πλανητη και την σαφη εντολη του, πως το προβλημα του πλανητη είναι τοσο μεγαλο και τοσο περιπλοκο,ώστε πρεπει ν’ ασχοληθουν ολοι οι αριστοι του πλανητη για να λυθει,καταθετω εδώ,για πρωτη φορα σε παγκοσμιο επιπεδο ολες τις ειδικες πληροφοριες, που χρειαζεται οποιος επιθυμει να προσλαβει θεια γνωση από τα εγκεφαλικα κυτταρα του,όπως προκυπτουν από την αποκωδικοποιηση του Ομηρικου Επους ,ΟΔΥΣΣΕΙΑ.
Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ
Ο μηχανισμος προσληψης θειων πληροφοριων από τον γενετικο μας κωδικα τοποθετηθη κε στα μυαλα μας μετα από προταση του Μεντη-Αθηνα.Αποτελει ορο της συμφωνιας των Ελληνων Αθανατων με τους Εταιρους τους Αχαιους.Αυτο εγινε,οταν αποφασιστηκε από τους Αθανατους Ελληνες η αναβαθμιση του ημιαγριου ντοπιου ανδρα,
Κανονες διαλογισμου του υποψηφιου ανδρα-ηρωα.[μυστη]
Ολοι μπορουν να διαλογισθουν από [20] χρονων και πανω μεχρι την ηλικια που διαθετουν πνευματικη διαυγεια.Το χαρισμα της επαφης με τον θεο μεσα μας,για αντληση πληροφοριων,εχει δοθει σε ολους.
ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ
1.-Μονος σου.
2.-Καταλληλοτερος χρονος 06-00.
3.-Ντυμενος με ελαφρα ρουχα που δεν σφιγγουν κανενα σημειο του σωματος σου.Η θερμοκρασια του δωματιου πρεπει να είναι φυσιολογικη,ουτε κρυο ουτε ζεστη.Εαν αισθανεσαι πως κρυωνεις επιτρεπεται ελαφρυ σκεπασμα.Πρεπει να νιωθεις τελειως ανετα.
4.-Νηστικος.
5.-Το δωματιο μεσα στο οποιο θα διαλογισθεις να είναι «θεοσκοτεινο».
6.-Να μην υπαρχουν εσωτερικοι η εξωτερικοι θορυβοι κανενος ειδους.Να επικρατει απολυτη ησυχια. «Ταφικη» ησυχια.
7.-Ο προσανατολισμος του σωματος σου να είναι Βορρας-Νοτος.Βορρας το κεφαλι και Νοτος τα ποδια.Να εισαι δηλαδη ευθυγραμμισμενος με το μαγνητικο πεδιο του πλανητη.
Πνευματικη προετοιμασια του υποψηφιου ανδρα – ηρωα- [μυστη]
Πρωτα από όλα πρεπει να πιστεψεις πως όλα αυτά είναι αληθεια και τελειως ακινδυνα.Ο Μεντης/Αθηνα μας ενημερωνει πως ο διαλογισμος και η επαφη με τον γενετικο μας κωδικα είναι τελειως φυσιολογικη πραξη.Πως ο μηχανισμος αυτος δημιουργηθηκε από τον ιδιο και τοποθετηθηκε μεσα στο κρανιο μας γι’αυτόν ακριβως τον λογο.Δεν υπαρχει άλλη οδος,όπως λεει και ο ιδιος,για να δεις τον θεο μεσα σου.Η πιστη λοιπον και η αποδοχη πως εχεις διπλη υποσταση,την ανθρωπινη και μια θεικη που αγνοεις,είναι το πρωτο μεγαλο βημα για την γνωριμια σου με τον Γεννετικο σου Κωδικα.
Δευτερον πρεπει να αλλαξεις ότι μεχρι σημερα πιστευες πως ηταν αληθεια και να τα αντικαταστησεις με την νεα πραγματικοτητα.Ο νομος της ανταποδωτικοτητας , του γεννετικου σου κωδικα, ως προς το σκελος της υβρις-τιμωριας να σταματησει.Θα γινεις δηλαδη καλλιτερος πολιτης,χωρις αλαζονια και εγωκεντρισμο χωρις πραξεις βιας ,χωρις παρανομιες –ψεματα κάθε ειδους.Να αλλαξεις τα ενδιαφεροντα σου,να προτιμησεις να «γεμισει» το μυαλο σου με σκεψεις σωτηριας του πλανητη,σκεψεις πως θα γινουμε αθανατοι,σκεψεις για το που μπορει να βρισκεται το αστροπλοιο του Μενελαου ,σκεψεις για διαγαλαξιακα ταξιδια,για το που βρισκεται η αστροπυλη του ουρανιου ποταμου του Ηλιακου μας συστηματος.Διαβασε βιβλια,περιοδικα ,εφημεριδες, που αναφερονται σε τετοια θεματα,παρακολουθησε προγραμματα τηλεοπτικα με συναφη θεματα.Οσοι ασχοληθουν σοβαρα και ευελπιστουν να προσλαβουν θεια γνωση θα πρεπει να απεχουν και από ερωτικη δραστηριοτητα κάθε ειδους,τα δυο μαζι δεν ευδοκιμουν.
Εάν γνωριζεις μεθοδο διαλογισμου διαφορη από αυτην που περιγραφεται εδώ,καλο θα ηταν να την ξεχασεις και να ακολουθησεις τις οδηγιες του Μεντη/Αθηνα.
Τριτον και πολύ σημαντικο, «Μηδεν Αγαν θειον».Τιποτα το υπερβολικο στην πνευματικη σου προετοιμασια,η αλλαγη πρεπει να γινει «μονη» της σιγα- σιγα από μεσα σου,μονος θα καταλαβεις πως εφθασε η στιγμη.Τιποτα υπερβολικο και στην προσληψη θειας γνωσης,όχι ενθουσιασμοι και συνεχεις επαναληψεις,Ο Μεντης/Αθηνα προειδοποιει πως οποιος δεν τηρει τον κανονα κυνδυνευει η υγεια του.Γι’αυτό η συμβουλη του είναι ν’ασχοληθει ολος ο ανδρικος πληθυσμος του πλανητη ώστε η προσληψη των πληροφοριων να γινεται ανετα χωρις κινδυνους.Καθε πληροφορια που προσλαμβανουμε την μοιραζομαστε με ολους τους αλλους.Καποιος πρεπει να φροντισει για την καταχωρηση των πληροφοριων σε παγκοσμιο επιπεδο.
Άλλα ποιοτικα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ο υποψηφιος ανδρας –ηρωας είναι.
Θαρρος-τολμη-[να μην φοβαται την διαδικασια]
Το οποιο αγχος εχεται αφηστε το εξω από τον χωρο του διαλογισμου.Οργισμενος δεν μπορειτε να διαλογισθειτε.
Υπομονη-επιμονη-[πολλες φορες αργει η επιτυχια η και η απαντηση,άλλες φορες όχι,περιμενω λοιπον χωρις αγχος,επιμενω όταν αποτυγχανω, δεν παραιτουμε με την πρωτη αποτυχια.]
Προσοχη –[προσεχω για την απαντηση,τις περισσοτερες φορες η απαντηση είναι αστραπιαια,σε τετοιο σημειο, ώστε προτου τελειωσεις να σκεπτεσαι την ερωτηση η απαντηση ηδη να σου εχει δοθει,αν δεν προσεχεις δεν την αντιλαμβανεσαι]
Πρεπει να το θελεις να συμβει σε υπερβολικο βαθμο.-
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΕΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΩΔΙΚΑ
Ο στιχος [α196] μας ενημερωνει για τον «θανατο» των αισθησεων.
Ου γαρ πω τεθνηκεν =1901[2]=ουδε τι ισασιν θανατον και κηρα –[δεν μπορω να πω πως πεθαινεις [στον διαλογισμο], διοτι άλλο ο «θανατος» του διαλογισμου και άλλο ο ολεθρος του πραγματικου θανατου.]
Όταν λοιπον ειμαι ετοιμος από κάθε αποψη για την διαδικασια,εχω προετοιμαστει πνευματικα,γνωριζω ποια είναι η ερωτηση που θα υποβαλω στον γενετικο μου κωδικα,κυριαρχει εδώ και αρκετο καιρο στις σκεψεις μου,αδημονω για να μαθω την απαντηση,τοτε,βρισκω τον καταλληλο χωρο με τις προδιαγραφες που ηδη περιγραψαμε ,[μονος-00.06-σκοτεινα –κ.λ.π] και ξεκινω με την διαδικασια,αρχικα πρεπει να σταματησω κάθε επαφη με τις οδους επικοινωνιας του μυαλου μου με τον εξωτερικο κοσμο,οι οδοι επικοινωνιας είναι οι αισθησεις μου και είναι [5+2 =7]
1.- οραση –[ειμαι σε «θεοσκοτεινο» δωματιο και εχω κλειστα και τα ματια μου.Η οραση είναι η σπουδαιοτερη οδος επικοινωνιας του μυαλου μας με τον «εξω» κοσμο.Στην σχετικη κλιμα αντιπροσωπευει [97 %]
2.-ακοη –[εχω φροντισει στο χωρο που θα διαλογιστω να μην ακουγονται καθολου ηχοι κάθε ειδους, «ταφικη σιωπη».Η ακοη είναι η δευτερη σπουδαιοτερη αισθηση μας,με αξιολογηση [93%].
3.-κινηση.-[τριτη σε σπουδαιοτητα,παρ’ολο που δεν θεωρειται αισθηση ,με αξιολογηση [74%]
4.-αφη-[τεταρτη σε σπουδαιοτητα ,οδος επικοινωνιας,είναι η αφη με αξιολογηση [70%].
5.-γευση.-[πεμπτη στον σχετικο πινακα σπουδαιοτητας με αξιολογηση [67%]
6.-οσμη.-[τελευται είναι η οσμη με βαθμο αξιολογησης [66%]
7.- είναι το πιο ενδιαφερον κομματι της διαδικασιας,δεν λογιζεται σαν αισθηση,προκειται για το σταματημα κάθε δραστηριοτητας στο μυαλο.Σταματημα της παραγωγης σκεψεων,ιδεων ,εικονων κ.ο.κ.Το ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ του μυαλου από κάθε σκεψη,ιδεα,εικονα.Μονο όταν συμβει και αυτό τα τρια μυαλα βρισκονται σε αρμονια και επιτρεπεται η επικοινωνια μεταξυ τους από το Μεσολοβιο.
Είναι [5+2] διοτι η [κινηση] και το σταματημα της δραστηριοτητας των μυαλων δεν λογιζονται για αισθησεις.
Στην συνεχεια χαλαρωνω.Ζητω δηλαδη αρχιζοντας από τους μυες του ποδιου μου να χαλαρωσουν και ανεβαινω σιγα –σιγα κανοντας το ιδιο για κάθε μυ του κορμιου μου οπου και αν βρισκεται.Η χαλαρωση πρεπει να είναι τετοια ώστε να μην αισθανομαι ότι εχω κορμι.Ειμαι ξαπλωμενος δηλαδη σε κρεββατι,δεν βλεπω,δεν ακουω,δεν κινουμαι,δεν μυριζω τιποτα,δεν γευομαι τιποτα,αυτό τον «θανατο» εννοουν όλα τα σχετικα βιβλια όταν αναφερονται στην συγκεκριμενη διαδικασια,ειμαι ετοιμος λοιπον για την πνευματικη μαχη του σταματηματος των δραστηριοτητων του μυαλου.
Σ’αυτή την φαση,υπαρχει ο «κινδυνος» να κοιμηθειται,κάθε αρχη εχει και τις δυσκολιες της.Φυσικα όλα αυτά για τον πρωταρη ακουγονται δυσκολα,όμως πιστεψε με δεν είναι.Μετα από[ 2-3] προσπαθειες,ακριβως επειδη είναι ενας μηχανισμος του μυαλου μας που ενεργοποιειται τελειως φυσιολογικα,διοτι ετσι είναι κατασκευασμενος να λειτουργει,δεν χρειαζεται καποιος να «ιδρωσει» για να το πετυχει.Οταν αποκτησεται λιγη εμπειρια,θα φθανεται στην φαση που σας περιεγραψα εως εδώ το πολύ σε [5] λεπτα της ωρας.
Εχουμε φθασει στο σημειο λοιπον,να σταματησουμε την εισοδο κάθε πληροφοριας που φθανει στα μυαλα μας από την συνηθισμενη οδο,της αισθησεις μας.Τωρα θα πρεπει να σταματησουμε τις πληροφοριες που παραγει ασυνειδητα το μυαλο μας,σκεψεις δηλαδη που εμφανιζονται από το πουθενα μεσα στο μυαλο μας.Το επιτυγχανουμαι αυτό διαταζοντας το μυαλο μας,όπως κανουμε απευθυνομενοι σε καποιον άλλο, ν’αδειασει από ολες αυτές τις σκεψεις και να επικεντρωθει σε μια μονο,αυτην που ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ μεσα στο μυαλο σας και για την απαντηση της οποιας ΑΔΗΜΟΝΕΙΤΕ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ τοσο πολύ.
Εάν όλα οσα σας εχω περιγραψει τα εχετε κανει σωστα, η απαντηση, όπως σας ανεφερα και πριν, θα εμφανισθει στην συνειδηση σας [το αριστερο μυαλο] τοσο γρηγορα που μπορει και να μην το καταλαβετε,εδώ χρειαζεται η ΠΡΟΣΟΧΗ,υπαρχει ο κινδυνος να δειτε την απαντηση σαν μια από τις σκεψεις που προσπαθειτε να διωξετε ώστε να καθαρισετε το μυαλο σας για την επαφη, ενώ θα προκειται για θεια γνωση που μολις ειχατε προσλαβει.
«Θανατος» και «Ανασταση»,περι αυτου προκειται,αυτή είναι η λεγομενη και Υψηλη Τεχνη. «Πεθαινεις» ,προσλαμβανεις θειες πληροφοριες και όταν «ξυπνας» οι πληροφοριες σε βοηθουν ν’ανεβεις σε ψηλοτερο πνευματικο επιπεδο.Οσοι μεσα στα αρχαια κειμενα,κατεβαινουν στον Αδη ,πεθαινουν δηλαδη,και κατοπιν γυριζουν πισω,είναι ανδρες –ηρωες ,είναι μυστες,γνωριζουν την Υψηλη τεχνη και ο Αδης δεν είναι τιποτα άλλο παρα η διαδικασια του διαλογισμου και ο «θανατος» των αισθησεων.
Δυστυχως όλα αυτά τα απλα πραγματα που μολις σας περιεγραψα και που επρεπε να είναι μερος της καθημερηνοτητας κάθε ανδρα του πλανητη,παντα συμφωνα με την Αθηνα,καποιοι διαχρονικα,από τους αρχαιους χρονους, περιεβαλαν με τον μανδυα του μυστηριου,κρατησαν τις γνωσεις που ειχαν μονο για τον εαυτο τους,επεβαλαν και την ποινη του θανατου,Αρχαιοι Αθηναιοι, σε οσους μιλουσαν για την διαδικασια,τα οφελη της κ.λπ.Μονο οι εκλεκτοι επρεπε να γνωριζουν και να οφελουνται.Το αποτελεσμα είναι πως εχουν περασει [3250] χρονια από την δημιουργια μας και ακομη αγνοουμε βασικα στοιχεια της ανθρωπινης ιστοριας, του πλανητη και του γαλαξια.Ακριβως επειδη ο μηχανισμος μεσα μας δεν λειτουργει,δεν τον βαζουμε να λειτουργησει,εχουμε αγνοια και ότι υπαρχει.Οσοι λιγοι γνωριζουν,το μονο που τους ενδιαφερει είναι να γινονται πλουσιωτεροι αυτοι και οι οικογενειες τους,αγνοωντας την δυστυχια που σιγουρα εχουν εισπραξει όλα αυτά τα χρονια από τα ανταποδωτικα εργα του γενετικου τους κωδικα.
ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΤΕΧΝΗ
Τα χρωματα είναι τρια[3].ΜΑΥΡΟ –ΛΕΥΚΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ οσα και τα σταδια.
Το μαυρο –συμβολιζει το πρωτο σταδιο οπου ο υποψηφιος ανδρας-ηρωας δεν γνωριζει τιποτα για την υπαρξη του αλλου του εαυτου,ουτε για την διαδικασια επικοινωνιας μαζι του,βρισκεται στην κυριολεξια στο «σκοταδι».Ο καθημερινος μας εαυτος,το αριστερο μυαλο.
Το μαυρο συμβολιζει επισης τον σκοτεινο Αδη,τον «θανατο» δηλαδη ολων των αισθησεων.
Το λευκο.-είναι το χρωμα που αντιπροσωπευει το δευτερο σταδιο ,οπου ο υποψηφιος ανδρας-ηρωας μαθαινει για όλα αυτά που εως τοτε του ηταν αγνωστα.Ειναι σαν μια νεα αρχη στη ζωη του.Σαν το ξεκινημα μιας καινουργιας ημερας,γι’αυτό αλληγορικα το συνανταμαι σαν την ,αυγη,το πρωτο φως της ημερας μετα το σκοταδι της νυχτας.
Το λευκο συμβολιζει επισης το εμποδιο που πρεπει να ξεπερασεις για να κανεις την επαφη,το ισχυρο Μεσολοβιο.
Το κοκκινο.- Είναι το χρωμα του τριτου σταδιου.Ειναι το σταδιο που ο ανδρας –ηρωας κανει την επαφη και βλεπει τον θεο μεσα του.Καλλιτερη περιγραφη των τριων χρωματων και των τριων σταδιων δεν υπαρχει,από αυτην που μας δινει η Αθηνα στον πρωτο στιχο της [Β] ραψωδιας της Οδυσσειας.Με την απλη περιγραφη της ανατολης του Ηλιου.
Στιχος [β1]
Ημος δ’ηριγενεια φανη ροδοδακτυλος Ηως=3380[5]
Ερμηνεια.-οταν φανηκε η γεννημενη το πρωι ροδοδακτυλη Ηω.
Δηλαδη –νυχτα [μαυρο]-ξημερωμα –[λευκο]-ανατολη του Ηλιου –[κοκκινο]
Ο αριθμος των γραμματων του στιχου είναι [33] και ο αριθμος των λεξεων [6] αριθμοι που δηλωνουν τον Ελληνικο Γενετικο κωδικα.
ΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
1.-Μια η μεθοδος αναλλοιωτη στους αιωνες διοτι ετσι κατασκευαστηκε από τους δημιουργους μας.Πρωτο σταδιο.
Μονος σου.Μια ερωτηση τη φορα.Μια η πηγη της γνωσης.Εν το παν.
2.-δευτερο σταδιο.Δυο τα μυαλα ,αριστερο και δεξι.Διπλη υποσταση .ανθρωπινη και θεικη
3.τριτο σταδιο η τρια σταδια- χρωματα [μαυρο-λευκο-κοκκινο]Τρια [3] μυαλα –[αριστερο –δεξι και Μεσολοβιο.Τρια δις γραμματα σε κάθε ελικα του Ε.Γ.Κ.
4.-τεσσερα τα σημεια του οριζοντα .Τεσσερα τα γραμματα του Ε.Γ.Κ.
5.- οι αισθησεις μας .
6-εξι δις τα γραμματα του Ε.Γ.Κ. Εξι ο αριθμος του ανθρωπου.
7.- οι αισθησεις που πρεπει να «πεθανουν».
8.- η Ελληνικη διπλη βιο-νανοελικα
9.- η ολοκληρωση της επαφης .Ο ανδρας –ηρωας.
Καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 12:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι επιθυμούν να ασχοληθούν σοβαρά με το διαλογισμο,μοναδικη οδό επικοινωνίας με την «αόρατη θεϊκή τραγουδίστρια» μέσα μας.

Όσοι το επιχειρούν και αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου σε προσωπικό επίπεδο για κάθε βοήθεια.

Καλή και δημιουργική εποχή του ΥΔΡΟΧΟΟΥ. 


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 14:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσοι επιθυμούν να ασχοληθούν σοβαρά με το διαλογισμο,μοναδικη οδό επικοινωνίας με την «αόρατη θεϊκή τραγουδίστρια» μέσα μας.

Όσοι το επιχειρούν και αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου σε προσωπικό επίπεδο για κάθε βοήθεια.

Καλή και δημιουργική εποχή του ΥΔΡΟΧΟΟΥ. 




Eίναι απλά μια άποψή σου...η δική σου άποψη και τίποτα περισσότερο φίλε Άμοθεν!!!
Ο Διαλογισμός ορίζεται μέσα απο γνώση , κυρίως γνώση του "εαυτού" και όλων των καταστατικών λειτουργιών του....μπορώ αν θές -και γώ- να σε καθοδηγήσω προκειμένου να απεγκλωβισθείς -όσο μπορώ- απο θέσεις -σου- που συσκοτίζουν την πραγματικότητα δια μέσου του πραγματικού που συγκροτείται εντός σου.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 09/02/2011 14:30:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 19:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην σε αδικήσω, Εαρινέ, δεοντολογία και τα συναφη,πες μου ειλικρινά τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να συζητήσουμε.

Αν είναι επί της ουσίας ,ευχαρίστως να ακούσω τις θέσεις σου.

Αν θέλεις να κάνεις το ψυχογράφημα μου,ευχαριστω δεν θα πάρω.

Αν πάλι θέλεις κάτι άλλο,πες μου τι είναι να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα.

Καλή και δημιουργική εποχή του ΥΔΡΟΧΟΟΥ.  


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 21:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα ψυχογράφημα φίλε μου και καμμιά διάθεση για αντιδικία ή οτιδήποτε άλλο...απλά κινήθηκα -έχω την αίσθηση- στον δρόμο που δείχνεις , θέλοντας όσο μπορώ -και γώ- να συμβάλλω...όχι ως Μέντορας...όχι ως διδάσκαλος -μακριά απο μένα τέτοιες αισθήσεις και επιδιώξεις-...αλλα ως απλός "συνταξιδιώτης" και αιώνιος μαθητής...

Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 13:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαζι σου ,

δειξε το δρομο και ακολουθω.


καλη και δημιουργικη εποχη του ΥΔΡΟΧΟΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2011, 21:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά αν υπάρχει από κάποιους πραγματική δίψα για έρευνα στο τι είναι διαλογισμος κτλ καλό θα ήταν να διαβάσει το βιβλίο:

Οι γκουρού, ο νέος και ο γέροντας Παΐσιος


Στη πρώτη σελίδα που έψαξα στο ιντερνετ είχα αυτή την πληροφόρηση:

quote:
«Μία αυτοβιογραφία που αγαπήθηκε πολύ και έκανε 5 επανεκδόσεις σε 2 χρόνια πουλώντας 15000 αντίτυπα.»

Το βιβλίο ασχολείται με θέματα όπως:

Διαλογισμός
Γιόγκα
Γκουρού
Αυτοΰπνωση
Έλεγχος του νου
Μέθοδοι υποταγής-δουλοποίησης
Μαγεία
Εξωσωματικές εμπειρίες
Ινδουισμός
Κάστες
Νέα Εποχή
Μετεμψύχωση

Αλλά και θέματα όπως:

Πίστη
Προσευχή- κάθαρση
Νοερά προσευχή
Αγιορείτικος μοναχισμός
Νήψη
Μετάνοια
Χριστιανικά μηνύματα
Ασκητισμός
Πνευματικά χαρίσματα
Δυνάμεις ιαμάτων
Δυνάμεις θαυμάτων
Σύγχρονοι Άγιοι Ασκητές


Το έχω διαβάσει όλο και μπορώ να πω πως είναι εξωφρενικό βιβλίο!!!
Το ενδιαφέρον αμίωτο, μέχρι το τέλος σε καθηλώνει να διαβάσεις για έναν άνθρωπο που έζησε την Ινδία και τον διαλογισμό στο πετσί του.
Αυτά που αναλύει δεν είναι να τα παραβλέπει κανείς!

Ο διαλογισμός λοιπόν με άλλο μάτι...

(Για να δώσω ένα στίγμα θα πάρω μέρη από το κείμενο του βιβλίου και θα τα ανακατέψω και με δικά μου λόγια και συντακτικό πολλές φορές, αλλά το νόημα θα είναι το ίδιο.)

Αναφέρει λοιπόν πως ο διαλογισμός στιρίζεται στη φαντασία στην αυθυποβολλή. Ένας αυτο-προγραμματισμός ή καλύτερα ένας προγραμματισμός από έξω μιας και οι γκουρού διαλέγουν και όλοι οι άλλοι εκτελούν... ώστε με το καιρό, με τα χρόνια ενσωματώνουν, οικειοποιούνται τις ιδιότητες των εικόνων που φαντάζονται (ομορφο λουλούδι, φωτεινότητα ήλιου μέσα στην καρδιά, κάποιο Θεό κ.τ.λ.) και συνεχώς με βαθύτερη αυθυποβολή δεν θα βρεθεί πνευματική δύναμη να αποτινάξει κάποιος από πάνω του αυτό το «πρόγραμμα» φαντασιώσεων».

Παράδωση ελέγχου του νου στα χέρια του γκουρού, σουάμι και σε πηγαίνει όπου θέλει. Είναι μια μέθοδος όχι χαλάρωσης αλλά υποταγής!
Παρατραβηγμένο;;;
Κάποιος γκουρού είπε στους μαθητές του
«Ο νούς σας σας δημιουργεί προβλήματα. Είναι γεμάτος από αντιθέσεις, συγκρούσεις, άγχος, αμφιβολίες, διλήμματα και άγνοια.
Παραδώστε το νου σας σε μένα και θα σας ελευθερρώσω από όλα αυτά...»
Δηλαδή υποταγή και πνευματική δουλεία σε αμφίβολα χέρια χωρίς καμιά εγγύηση.

Εδώ να επισημάνουμε ότι οι Άγοι Πατέρες ΘΕΩΡΟΥΝ τη φαντασία ως μια επικίνδυνη και άχρηστη περιοχή που χρησιμοποιείται κατ΄εξοχήν από το Διάβολο. Οι ασκητικοί Πατέρες ονομάζουν τη φαντασία «γέφυρα των δαιμόνων», το δε Διάβολο τον ονομάζουν «μεγάλο σκηνοθέτη» και φαντασιοκόπο.
Την ενέργεια της φαντασίας την ξεχωρίζουν και τη διαστέλλουν ξεκάθαρα και απόλυτα από την πραγματική ενέργεια της Χάριτος του Χριστού και του Αγίου Πνεύματος. Η ενέργεια αυτή του Αγίου Πνεύματος γίνεται αντιληπτή «εν εγρηγόρση» μέσα σε πλήρη συνείδηση και πάντοτε έξω από το χώρο της φαντασίας.
(Βλέπε βιβλίο «Ο Αόρατος Πόλεμος» του Άγιου Νικόδημου)

Ενώ λοιπόν οι Χριστιανοί αποφεύγουν «σαν το Διάβολο» τις φαντασίες κατα τη διάρκεια της προσευχής, αντίθετα όλοι οι γκουρού και οι Νεοεποχίτες την καλλιεργούν και την αναπτήσσουν με τα διάφορα είδη «διαλογισμού». Την εγκωμιάζουν και τη θεωρούν «όχημα» και τρόπο για να πλησιάσουν το «Θεό».
Έτσι βρίσκει πρόσφορο έδαφος ο Διάβολος να τους «παίζει σινεμά», όπως έλεγε ο γέροντας Παΐσιος.
Αυτό το πρόσφορο έδαφος θα «αξιοποιήσει» και ο Αντίχριστος για να κάνει τα διάφορα ψευτοθαυματά του, «δια της φαντασίας» τονίζουν οι Άγιοι της Εκκλησίας ανά τους αιώνες.
Ο Διάβολος βγάζει φωτοκόπιες της αλήθειας έλεγε ο π. Παΐσιος «Βάζει το αληθινό μαργαριτάρι μέσα σ΄έναν κουβά με ψεύτικα. Άντε να το βρείς τώρα».

Αν εδώ στη Δύση η προπαγάνδα κρύβει τους ινδουιστικούς Θεούς και η προσηλυτιστική προσπάθεια των γκουρού γίνεται κυρίως μέσω της «επιστημονικής» γιόγκα και της θεοποίησης του γκουρού, στην Ινδία η ειδωλολατρία και οι Θεοί βρίσκονται παντού.
Στην Ινδία είναι ξεκάθαρο ότι η γιόκα είναι μια θρησκευτική πράξη, μια λατρευτική πράξη, μια λατρεία Θεού, ποιού Θεού;...
Η γιόγκα είναι αδιαχώριστη από Θεούς,
Όπως ο Κρίσνα που δίδαξε τη γιόγκα στους ανθρώπους,
Όπως ο Σίβα που θεωρείται ο πρώτος και μεγαλύτερος γιόγκι,
Όπως η Κάλι που εκφράζει την ενέργεια και τη θηλική πλευρά του Σίβα.

Παράλληλα με τις ασκήσεις της Γιόγκα σε βάζουν να ε-π-ι-κ-α-λ-ε-ί-σ-α-ι τα ονόματα ειδωλολατρικών θεοτήτων, λέγοντας κάποιο μάντρα (π.χ. «χάρι όμ», «χάρε Κρίσνα», «Ομ ναμά Σιβάγια» κτλ
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την απομάκρυνση της Θείας Χάριτος αρνούμενοι με αυτό το τρόπο το Χριστό παραβαίνοντας την πρώτη εντολή του Θεού.
Η απομάκρυνση της Θείας Χάριτος αφήνει ανοικτό το πεδίο στο Διάβολο, που μας βρίσκει πια απροστάτευτους μιας και οι ίδιοι του δώσαμε δικαιώματα... αρχίζει λοιπόν τη σκηνοθεσία του...
Μέσω της φαντασίας κυρίως δημιουργεί διάφορα υπερφυσικά φαινόμενα, που σκοπό έχουν να μας γοητέψουν και να μας τραβήξουν βαθύτερα μέσα στην πλάνη, μακριά από το Χριστό.

Τελιώνοντας θα πρέπει να πούμε πως ο διαλογισμός οδηγεί στην αυτοθέωση, όχι στην θέωση, στην αυτο-θέωση.
Δηλαδή στην αρχαία κατάσταση του Εωσφόρου που επεθύμησε να γίνει ο ίδιος Θεός.
Ο Θεός είναι μέσα μας λένε στο νού μας, ο νους μας είναι Θεός, είμαστε οι ίδιοι Θεοί λένε...
Αυτό που ΔΕΝ λένε είναι πως δεν ΞΕΡΕΙ κανείς ούτε ΜΠΟΡΕΙ κανείς να δημιουργήσει ούτε το μάτι του, ούτε τη καρδιά του ούτε το νου του, ούτε τίποτα από αυτά που έχει.
Γιατί πολύ απλά όλα είναι δώρο του Θεού προς το δημιούργημά του, είναι η αγάπη του και αυτή η αγάπη κερδίζεται μέσα από την ταπείνωση και την καλή προαίρεση.

Στον διαλογισμό ο αντίχειρας και ο δείκτης σχηματίζουν κύκλο, ώστε «η ενέργεια» του γιόγκι να ξαναγυρίζει στον εαυτό του.
Όλη η στάση του σώματος στοχεύει στη συγκράτηση της ενέργειας.
Έτσι διδάσκουν. Άρα απουσία διαπροσωπικής σχέσης, άρα α-τ-ο-μ-ι-σ-μ-ό-ς.
Πιστεύει ότι ο εαυτός του ειναι Θεός.
Έτσι διδάσκουν οι Βέδες: Το Ατμαν που είναι Θεός είναι το κέντρο του εαυτού μας.

Αυτό που διδάσκουν όμως οι Άγιοι Ορθόδοξοι Πατέρες είναι πως δύο δυνάμεις υπάρχουν: Η Αγιοπνεματική και η Σατανική τίποτε άλλο.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2011, 21:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ ο Ιάπωνας γκουρού Σόκο Ασαχάρα. Η ομάδα του ονομάζεται «Υπέρτατη Αλήθεια».
Είναι αυτοί που έριξαν στο μετρο του Τόκιο το δηλητηριώδες αέριο «Σάριν», για να επισπεύσουν την συντέλεια του κόσμου που προφήτευε ο γκουρού ότι θα γίνει το 1999.


Ο γκουρού Σόκο Ασαχάρα μαζί με τον Δαλάϊ Λάμα!
Απορία: Ο Δαλάϊ Λάμα, πως δεν μπόρεσε να καταλάβει τον εγκληματία που έχει δίπλα του;
....Δεν είδε την αυρα του;
Δεν διάβασε την σκέψη του;
Δεν γνωρίζει το μέλλον;
Αυτός ο ζωντανός Θεός η ενσάρκωση του Βούδα την πάτησε;

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2011, 12:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφορές προσευχής και διαλογισμού μέσα από το βιβλίο

Διαλογισμός:

Ο αντίχειρας και ο δείκτης σχηματίζουν κύκλο, ώστε «η ενέργεια» του γιόγκι να ξαναγυρίζει στον εαυτό του. Όλη η στάση του σώματος στοχεύει στη συγκράτηση της ενέργειας.
Έτσι διδάσκουν. Άρα απουσία διαπροσωπικής σχέσης, άρα ατομισμός.
Η πλάτη ολόρθια κρατείται στητή, τεντωμένη υπερήφανα, στηρίζει ένα αγέρωχο κεφάλι που προσπαθεί να φτάσει τον ουρανό. Το σώμα μένει ακίνητο σαν βράχος, ο άνθρωπος στηρίζεται στον εαυτό του, η ψυχή βυθίζεται μέσα της. Ο άνθρωπος δε βγαίνει από τον εαυτό του.
Υπάρχει μια αγέρωχη στάση, μόνος, δυνατός, αυτάρκης.
Πιστεύω στον εαυτό μου και στις μεγάλες μου δυνατότητες, γι΄αυτό έχω υψηλούς πνευματικούς στόχους.
Υπάρχει μία αίσθηση που λέει: Εγώ είμαι... Υπάρχει ένας φουσκωμένος εγωισμός.
Αυτός που διαλογίζεται πιστεύει ότι οι ικανότητες του και οι προσπάθειές του, αυτές μόνο, αρκούν για να γίνει Θεός.
Αρκεί να κατορθώσει να ταυτιστεί απόλυτα με το ΑΤΜΑΝ που ήδη υπάρχει μέσα του, που είναι Θεός και που είναι ο εσώτατος εαυτός του.
Πιστεύει και επιδιώκει την αυτοθέωση που την κατορθώνουν κάποιοι «χαρισματικοί υπεράνθρωποι.
Πιστεύουν στις τεχνικές και στην άψογη εκτέλεσή τους. Στα μυστικά, τις μυστικές διδασκαλίες και μυήσεις που δίδονται στους λίγους και τους εκλεκτούς...
Πιστεύουν πολλοί ότι τα κατάφεραν και τελειοποιήθηκαν τόσο που έγιναν ήδη ζώντες Θεοί. Αυτοί είναι οι γκουρού, οι Άγιοι του Ινδουισμού.
Προβάλουν τον εαυτό τους και πετυχαίνουν να τους προσκυνούν οι άλλοι ως ζώντες Θεούς.
Επειδή ακριβώς προχώρησαν τόσο πολύ και έγιναν Θεοί, υπερέβησαν και τους πνευματικούς νόμους και έτσι δεν υπόκεινται σε κανέναν νόμο.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορούν να σκοτώσουν, να βιάσουν, να πουν ψέματα, να κάνουν οτοιοδήποτε κακό, χωρίς αυτή η πράξη να φέρει κάποια αλλοίωση στην «τελειότητα τους!!!

Προσευχή:

Τα χέρια απλώνονται ανοικτά σε ικεσία, έτοιμα να δεχθούν τη δωρεά του Θεού. Φανερώνουν σχέση προσώπων, Σχέση Θεού-ανθρώπου.
Η μέση λυγίζει, τα γόνατα ακουμπούν στο έδαφος, ο όλος άνθρωπος υποκλίνεται, συστέλλεται, ακουμπά το κεφάλι στο έδαφος κάποιες φορές.
Υποκλίνεται, παρακαλεί, παραδέχεται τα σφάλματά του, ζητά συγχώρεση, ευχαριστεί, δοξολογεί το Δημιουργό του.
Απευθύνεται σε ένα Θεό που υπάρχει έξω απ΄αυτόν και είναι ξεχωριστό πρόσωπο.
Οι Χριστιανοί που προχώρησαν πνευματικά (Άγιοι) επειδή ακριβώς καθάρισε η πνευματική τους όραση, βλέπουν καλύτερα και βαθύτερα τον εαυτό τους.
Βλέπουν πόσο βαθειά είναι η πνευματική καταστροφή της ανθρώπινης φύσης, γι΄αυτό θεωρούν τον εαυτό τους το χειρότερο όλων.
Τα θαύματα που επιτελούν γνωρίζουν ότι τα κάνει η Χάρις του Θεού και δεν τα οικειοποιούνται. Δεν προβάλλονται.
Μέχρι τελευταία τους αναπνοή φροντίζουν για την σωτηρία της ψυχής τους.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2011, 15:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα απο το βιβλίο

............Στο άσραμ έψαλλαν τα λεγόμενα Κιρτάν, ύμνους θρησκευτικού περιεχομένου, λατρευτικούς στους ινδουιστικούς Θεούς. Αυτοί οι ύμνοι έχουν κάποιους ήχους, κάποιες συχνότητες που επιδρούν πάνω στο ανθρώπινο μυαλό (έλεγαν) μ΄έναν εξαιρετικά θετικό τρόπο. Κάποια ανάλογη εξήγηση έδιναν και για τα μάντρα. Συνήθως περιείχαν ονόματα ινδουιστικά, όπως Σίβα, Κρίσνα το... μαγικό ήχο-όνομα ΟΜ. Ήταν δηλαδή... επικλήσεις... προσευχές στους Σίβα και Κρίσνα. Για να παραπλανήσουν όμως ή να καθησυχάσουν αυτούς που δεν πίστευαν στους Σίβα και Κρίσνα, γιατί το κίνημα είχε πολλούς δυτικούς οπαδούς, έλεγαν ότι η δύναμη των μάντρα δεν προερχόταν από την επίκληση των θεών, αλλά από κάποια συχνότητα που περιείρχετο μέσα στο μάντρα.
Έτσι είχαν μια «επιστημονική» εξήγηση εύκολα αποδεκτή από τους δυτικούς και θα τους έπειθε ν΄αρχίσουν να λένε καθημερινά, εκατιντάδες φορές το όνομα του Σίβα και Κρίσνα ή το ΟΜ. Έλεγαν ότι υπήρχαν και χριστιανικά μάντρα όπως το Κύριε ελέησον.

Αποφάσισα να τους βάλω λίγο σε δοκιμασία. Άρχισα να λέω το «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με».
Πρώτα ο Μπενουάρ, που έκανε κάθε πρωί τις μισές Κρίγια (θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε... προχωρημένο). Ζούσαμε μαζί στο ίδιο δωμάτιο. Στην αρχή έδειξε κάποια ειρωνική συμπεριφορά. Αργότερα άρχισε να έχει προβλήματα. Δεν μπορούσε να κάνει καλά τις ασκήσεις του. Κάτι είχε αλλάξει στην πνευματική ατμόσφαιρα, που τον εμπόδιζε. Συναντούσε δυσκολίες και νόμιζε ότι.. έφταιγα εγώ. Εγώ εντυπωσιάστικα... από τα αποτελέσματα λίγης ευχής, που την έλεγα σιωπηλά και από τις λίγες μετάνοιες που έκανα που και που. Στο τέλος ζήτησε να... φύγει και άλλαξε δωμάτιο.
Όταν καμιά φορά έψελνα το Χριστιανικό «Κίρταν» δυνατά, εύκολα ξεχώριζες τη δυσαρέσκεια στα πρόσωπα των... γιόγκι. Όταν μου έκαναν καμιά νύξη, τους πείραζα: «Μα έχουν και αυτά... ευεργετικές συχνότητες». τους έλεγα, αλλά δε φαινόταν ότι μπορούσα να τους πείσω.
Έτσι λοιπόν διαπίστωσα ότι παρ΄όλη τη διακηρυγμένη ευρύτητα τους και τη βαθύτερη κατανόηση των άλλων θρησκειών, στην πράξη δεν μπορούσαν ν΄ανεχθούν το Χριστό ή την Παναγία. Τους ενοχλούσε φοβερά.

...............Τους ενοχλούσε η αμφισβήτησή μου. Θέλαν να με υποτάξουν. Θέλαν να με κρατήσουν στο άσραμ ««έστω και πεθαμένο».
Όταν η Πρακάς τους μετέφερε την απόφασή μου να τους εγκαταλείψω και να γυρίσω πίσω στο Άγιον Όρος, δράσαν γρήγορα και δυναμικά.
Το μεσημέρι ήμουν μόνος στο δωμάτιο. Μου συνέβη η εξής τρομακτική εμπειρία. Ήταν φοβερό ήταν απάνθρωπο, ήταν εγκληματικό, ήταν ψυχική δολοφονία, ήταν πολύ κακό.
Καθόμουν πάλι μόνος στο δωμάτιο μου, μέρα μεσημέρι και προσπαθούσα να σκεφτώ, όταν ξαφνικά βίωσα κάτι το τρομαχτικό. Θα έχετε δεί φαντάζομαι στο σινεμά ή σε ντοκυμαντέρ τεράστιες πολυκατοικίες να σωριάζονται σ΄ένα σωρό από χώματα, μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου.
Ξαφνικά ένοιωσα την ψυχή μου να καταρρέει ακαριαία. Όλες οι «κολόνες», τα «δοκάρια» της συνετρίβησαν και έπεσαν. Ένας αβάσταχτος πόνος. Ένας τεράστιος φόβος. Δεν είχα δύναμη για το παραμικρό. Ενώ πρίν από λίγο σκεφτόμουν και προγραμμάτιζα το ταξίδι της επιστροφής μου στην Ελλάδα, τώρα μου φαινόταν τρομερά δύσκολο, φοβόμουν όχι να γυρίσω στην Ελλάδα, αλλά να βγώ από το... δωμάτιο. Εγώ που αλώνιζα την Ινδία, φοβόμουν να βγώ από το δωμάτιο!!... Η σκέψη και μόνο του να εγκαταλείψω το άσραμ με τρομοκρατούσε... Πλήρης αδυναμία... Δεν μπορούσα ν΄αντιμετωπίσω τίποτα... Ήμουν ένα φοβισμένο σκυλάκι που μ΄ευγνωμοσύνη θα υπάκουε τ΄αφεντικά του. Ένοιωθα πληγομένος, κατεστραμμένος... απαίσια. Ήθελα την προστασία του άσραμ.
- Γέροντα, βοήθεια, ψιθύρισα... Ακαριαία, τόσο γρήγορα που δεν το κατάλαβα, η ψυχή μου στάθηκε ολόρθια. Μια άλλη δύναμη ήρθε μέσα μου και με αναστύλωσε πιο γερά από πρώτα. Ένοιωθα καλά. Πολύ καλά. Δυνατός ψυχολογικά. Μια φωνή, η φωνή του γέροντα, άκουσα να μου λέει μέσα στο νου μου «θέλει αγώνα, παιδί μου».
Ήμουν έκπληκτος, σοκαριμένος. Τι είναι αυτά που γίνονται;... Αποκάλυψη!!!... Ποιές δυνάμεις δρούν πάνω μου;... Λούφαξα στο δωμάτιο όλη την υπόλοιπη μέρα.
Βγήκα από το δωμάτιο μου την επόμενη μέρα.
-Εσύ τι γυρεύεις εδώ; άκουσα να με ρωτάει αυστηρά κάποιος. Δεν έμαθες ότι σήμερα πρέπει να είμαστε όλοι μέσα στα κτίρια;
Όχι, απάντησα, μόλις βγήκα.
Ήταν θυμωμένος. Άρχισε να μιλάει με την Πράκας, λίγο πιο πέρα.
Μετά αυτή μου εξήγησε ότι θα έπρεπε να πάω να δουλέψω μέσα στο κτίριο του τυπογραφείου, όπου θα έχουμε «πνευματική κάλυψη». Λες και είχαμε κάποιον «πνευματικό πόλεμο». Ήταν εντολή του προέδρου.
Ήταν αναστατωμένος. Κάτι τους είχε ταράξει τα νερά. Πράγματι όλος ο κόσμος ήταν μέσα στα κτίρια. «Προστατευμένοι»!!!... Αυτό το καθεστός κράτησε τρείς μέρες.
Η προσευχή του γέροντα, σκέφτηκα, τους τα χάλασε, όπως τότε με τη μύηση του Mind Control.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2011, 17:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόσπασμα από το βιβλίο

............Ο Babaji σκαρφάλωσε στο κλαδί του δέντρου και με κοιτούσε. Τρία άτομα ήταν μπροστά από μένα. Προσκυνούσαν, άφηναν χρήματα και έφευγαν. Ντράπηκα να βγώ από τη σειρά. Θα ήταν κάτι προσβλητικό γι΄αυτούς. Ούτε μπορούσα πια να φύγω διακριτικά. Πλησίασα λοιπόν και προσκύνισα τα είδωλα, ενώ μέσα μου την ίδια στιγμή προσευχήθηκα στο Χριστό.
Έτσι την πάτησα. Παραβίασα την εντολή του Θεού «Εγώ είμι Κύριος ο Θεός σου. ουκ έσονται σοι θεοί έτεροι πλήν εμού. Μη προσκυνήσεις τα είδωλα ουδέ μη λατρεύσεις αυτά». Τι έκανα εγώ όλη την ημέρα; Δε συμμετείχα σε μιά λατρεία; Δεν παρακολούθησα μια θυσία; Μία τελετουργία; Δεν λέει ο προφήτης Δαυίδ στους Ψαλμούς: «Πάντα τα είδωλα των εθνών δαιμόνια»;
.............Μετά από αυτό ο κόσμος άρχισε να διαλύεται σε παρέες. Ο γκουρού είχε αποσυρθεί. Βρήκα τον Ολλανδό γιόγκι, πήγα να το χαιρετήσω. Κάθισα δίπλα του. Θα σε ξαναδώ του λέω και τον χτύπησα φιλικά στο μηρό. Τότε ένοιωσα κάτι να βγαίνει από το σώμα του και να μπαίνει στο δικό μου. Μιά δύναμη με πλημμύρισε.
Με κοίταξε με έκπληξη!... Σηκώθηκε κι έγυγε χωρίς να πεί κουβέντα, βιαστικά.
Σηκώθηκα και έφυγα για το ξενοδοχείο. Πήγα με τα πόδια. Ένας μεγάλος περίπατος που κράτησε πολλές ώρες, αφού ξεκίνησα στις 4 μ.μ. και έφτασα τα μεσάνυχτα. Περίεργος περίπατος. Αισθανόμουν μεγάλη ενεργητικότητα. Πολύ Δηνατός. Περπατούσα περήφανος και αγέρωχος στους δρόμους. Δε φοβόμουν τίποτα και κανέναν. Ποτέ στη ζωή μου δεν είχα νοιώσει τόσο δυνατός. Οι άνθρωποι μου φαινόντουσαν όλοι του χεριού μου. Αυτή η αίσθηση ελευθερίας πήγαζε από την απουσία οποιουδήποτε φόβου ή ανασφάλειας.
Είχε νυχτώσει πια και είχα μπεί σ΄ένα δευτερεύοντα δρόμο, στενό και σκοτεινό. Στα πενήντα μέτρα μπροστά μου είδα καμιά δεκαριά άντρες να συνωμοτούν εναντίον μου.
Τους περιφρόνησα χωρίς σκέψη και προχώρησα ίσα πάνω τους. Δε φοβήθικα ούτε στιγμή, χαμογελούσα υπεροπτικά, ενώ συνέχισα να περπατώ στο ρυθμό μου.
μόλις ήρθαν σε απόσταση επαφής και με κύκλωσαν, πάγωσαν. Τους έφυγε όλη η μαγκιά. Μαζεύτηκαν φοβισμένοι. Άνοιξα δρόμο ανάμεσα τους, σπρώχνοντας τους μαλακά μεν πλήν... εξουσιαστικά και συνέχισα χωρίς να ασχοληθώ άλλο μαζί τους.
Τι είχε συμβεί; Τι είδαν στο πρόσωπό μου και γονάτισαν φοβισμένοι; Οι φάτσες τους έδειχναν ζόρικους ανθρώπους, δεν ήταν παιδάκια. Είχαν ξανακάνει τέτοια, είχαν πείρα.....
Ήξερα ότι είχα τη δύναμη του γκουρού που την πήρα μάλλον... από το φίλο μου, το γιόγκι, φεύγοντας.
............Είχα μεγάλη δύναμη! Ζούσα την δύναμη.
- Δύναμη, δύναμη!! Γιατί άσχημα είναι; Έλεγα στον εαυτό μου.
- Καλά, εσύ τι γυρεύεις στη ζωή σου; Απαντούσα σ΄έναν εσωτερικό διάλογο.
- Άσχημα είναι να περπατάς, σαν άρχοντας, σαν αφέντης πάνω στη γη; Να μη φοβάσαι τίποτα και κανένα; Να είναι όλα εύκολα και ότι επιθυμείς να το έχεις εύκολα. Γιατί άσχημα είναι; Ρωτούσα, προκλητικά τον εαυτό μου.
Δε γνωρίζω πόση ώρα αντιμιλούσα στον εαυτό μου. Στο τέλος:
- Καλά εσύ είχες απαρνηθεί τη δύναμη. Δε σε ενδιέφερε πια συνειδητά να εξουσιάζεις, τώρα στα ίδια ξαναγυρνάς;
- Ναί αλλά αυτή τη φορά τα μεγέθη είναι τεράστια. Τι θα μπορέσει να σου αντισταθεί; Ποιά γυναίκα θα θελήσεις και δε θα την έχεις; Ποιά οικονομική άνεση θα σου λείψει ποτέ; Ποιά γνώση θα γυρέψεις και δε θα τη γνωρίσεις; Μου είχε δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ο Διάβολος ότι είχε απεριόριστη δυνατότητα να μου τα προσφέρει όλα αυτά.
- Ναι, μα δεν υπάρχει αγάπη!... συνέχισα να αντιλέγω.
- ...
- Ναι, αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για την αλήθεια, τι σημασία έχουν όλα αυτά; Κι αν τα έχεις κι αν δεν τα έχεις, τι έγινε; Ξαφνικά μου φάνηκαν κούφια και όχι μόνο κούφια αλλά και ανόητα και γελοία.
- Όχι, δε μ΄ενδιαφέρει η δύναμη, όχι... Γύρισα την πλάτη μου στην κατάσταση. Πήγα στο ξενοδοχείο και κοιμήθηκα μέχρι το απόγευμα σχεδόν της άλλης μέρας.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2011, 18:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσευχή:

Τα χέρια απλώνονται ανοικτά σε ικεσία, έτοιμα να δεχθούν τη δωρεά του Θεού. Φανερώνουν σχέση προσώπων, Σχέση Θεού-ανθρώπου.
Η μέση λυγίζει, τα γόνατα ακουμπούν στο έδαφος, ο όλος άνθρωπος υποκλίνεται, συστέλλεται, ακουμπά το κεφάλι στο έδαφος κάποιες φορές.
Υποκλίνεται, παρακαλεί, παραδέχεται τα σφάλματά του, ζητά συγχώρεση, ευχαριστεί, δοξολογεί το Δημιουργό του.
Απευθύνεται σε ένα Θεό που υπάρχει έξω απ΄αυτόν και είναι ξεχωριστό πρόσωπο.
Οι Χριστιανοί που προχώρησαν πνευματικά (Άγιοι) επειδή ακριβώς καθάρισε η πνευματική τους όραση, βλέπουν καλύτερα και βαθύτερα τον εαυτό τους.
Βλέπουν πόσο βαθειά είναι η πνευματική καταστροφή της ανθρώπινης φύσης, γι΄αυτό θεωρούν τον εαυτό τους το χειρότερο όλων.
Τα θαύματα που επιτελούν γνωρίζουν ότι τα κάνει η Χάρις του Θεού και δεν τα οικειοποιούνται. Δεν προβάλλονται.
Μέχρι τελευταία τους αναπνοή φροντίζουν για την σωτηρία της ψυχής τους.

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.


Καλησπέρα φίλε μου...
Σε διαβάζω και σε καταθέτεις...και θα πώ τούτο:"Όλοι λένε και δηλώνουν , ότι τους αρέσει".
Ποιός να τους εμποδίσει και γιατί άραγε να το κάνει , "Δημοκρατία" έχουμε και η έκφραση είναι ελεύθερη...διακίνηση ιδεών και παραμυθιών ελεύθερη και δή στην Μπανανία!!!
Υποκλίνεται και παραδέχεται τα σφάλματά του , αναφέρει σε κάποιο σημείο το κείμενο που κατάθεσες...
"Τι καλά" μπορεί να αναφωνήσει κανείς...αφού παραδέχθηκε τα σφάλματά του , βελτιώθηκε ως άνθρωπος και πλέον συγχωρείται.....και μάλιστα ξαλάφρωσε...αισθάνεται και καλύτερος άνθρωπος!!!
Και όταν θα το ξανακάνει -διότι θα το ξανακάνει- το ίδιο σφάλμα , με περισσή ευκολία -το βρήκαμε το παραμύθι- θα το φορτώσει στην διαβολική παρέμβαση και επηρεασμό , άλλη καραμέλλα αυτή...

Και τελικά , θα ακουσθεί και το περίφημο "Ο Διάβολος έχει πολλά ποδάρια και καραδοκεί παντού να με διαβάλλει" ΚΑΙ βέβαια ο ειδήμων Παππάς θα συναινέσει βεβαίως-βεβαίως...η θεία Όλγα ξέρει που έλεγε και η διαφήμιση...

Γι"αυτό πάμε κατα διαβόλου...

Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2028809
Maintained by Digital Alchemy